Født: 15 september 2002
Klub: Bragdið
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2023. |
60 m [2] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.47 i | PB | 11 | Reykjavik, ISL | Reykjavik, ISL | 21.1.23 | |||||||
7.48 i | 4 | h3 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 11.2.23 | |||||||
100 m [4] | ||||||||||||
11.51 | PB | 3 | Tórshavn | Tórshavn | 11.4.23 | +1.5 | ||||||
11.37 | PB | 2 | Tórshavn | Tórshavn | 19.4.23 | 0.0 | ||||||
11.19 w | 1 | 22 | Tórshavn | Tórshavn | 13.5.23 | +4.5 | ||||||
11.66 | 5 | h4 | IslandG | St. Peter Port, GBR | IslandG, St. Peter Port, GBR | 9.7.23 | -1.1 | |||||
200 m [8] | ||||||||||||
23.90 i | PB | 8 | Reykjavik, ISL | Reykjavik, ISL | 22.1.23 | |||||||
23.73 i | PB | 1 | E | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 12.2.23 | ||||||
23.76 i | 4 | 22 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | ||||||
22.78 | PB | 2 | 22 | Tórshavn | Tórshavn | 11.4.23 | +0.9 | |||||
22.98 | 3 | Tórshavn | Tórshavn | 20.4.23 | -1.2 | |||||||
23.20 w | 1 | 22 | Klaksvík | Klaksvík | 27.5.23 | +2.3 | ||||||
22.97 | 5 | h2 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 25.6.23 | -0.6 | |||||
23.40 w | 5 | 22 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | +2.5 | |||||
400 m [6] | ||||||||||||
53.06 i | PB | 6 | Reykjavik, ISL | Reykjavik, ISL | 21.1.23 | |||||||
52.35 i | PB | 1 | E | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 11.2.23 | ||||||
52.40 i | 3 | 22 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 4.3.23 | ||||||
50.46 | PB | 3 | Tórshavn | Tórshavn | 18.4.23 | |||||||
52.05 | 4 | B | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 24.6.23 | ||||||
54.52 | 3 | 22 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 2.9.23 | ||||||
Længdespring [1] | ||||||||||||
4.83 | SB | - | 22 | Tórshavn | Tórshavn | 13.5.23 | +1.6 | |||||
4.94 w | 2 | 22 | Tórshavn | Tórshavn | 13.5.23 | +2.8 | ||||||
| ||||||||||||
Spydkast 800 gram [1] | ||||||||||||
30.29 | PB | 3 | Tórshavn | Tórshavn | 17.6.23 | |||||||
| ||||||||||||
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||||||
1:30.87 i | PB | 1 | 22 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | |||||
Bragdið | ||||||||||||
Leon Johannesen, Eiri Jógvansson Glerfoss Tummas Sjóvará, Jónas Gunnleivsson Isaksen |
60 m [1] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.75 i | PB | 7 | h3 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 12.2.22 | ||||||
100 m [1] | ||||||||||||
11.99 w | 1 | Tórshavn | Tórshavn | 2.7.22 | +6.0 | |||||||
200 m [4] | ||||||||||||
24.45 i | PB | 2 | E | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 13.2.22 | ||||||
23.81 | PB | 4 | Tórshavn | Tórshavn | 26.5.22 | +1.3 | ||||||
23.75 | PB | 2 | Tórshavn | Tórshavn | 14.8.22 | 0.0 | ||||||
23.23 | PB | 3 | 22 B | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | +1.3 | ||||
400 m [5] | ||||||||||||
55.00 i | PB | 4 | C | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 12.2.22 | ||||||
54.61 | SB | 3 | Tórshavn | Tórshavn | 4.6.22 | |||||||
54.17 | SB | 1 | Tórshavn | Tórshavn | 13.8.22 | |||||||
51.70 | PB | 3 | 22 | Tórshavn | Tórshavn | 2.9.22 | ||||||
52.35 | 4 | 22 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | ||||||
800 m [2] | ||||||||||||
2:14.53 | PB | 3 | Tórshavn | Tórshavn | 26.5.22 | |||||||
2:32.68 | 1 | Tórshavn | Tórshavn | 2.7.22 | ||||||||
Længdespring [1] | ||||||||||||
4.50 w | 1 | Tórshavn | Tórshavn | 2.7.22 | +9.2 | |||||||
| ||||||||||||
Trespring [1] | ||||||||||||
10.24 | SB | 3 | Tórshavn | Tórshavn | 26.5.22 | -2.5 | ||||||
| ||||||||||||
Kuglestød 7.26 kg [1] | ||||||||||||
8.20 | PB | 1 | Tórshavn | Tórshavn | 4.6.22 | |||||||
| ||||||||||||
Hammerkast 7.26 kg [1] | ||||||||||||
18.88 | PB | 3 | Tórshavn | Tórshavn | 26.5.22 | |||||||
| ||||||||||||
Spydkast 800 gram [1] | ||||||||||||
20.89 | SB | 2 | Tórshavn | Tórshavn | 2.7.22 | |||||||
|
100 m [5] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
12.94 | PB | 2 | 19 | Tórshavn | Tórshavn | 28.4.21 | -2.2 | |||||||
12.64 | PB | 3 | B | Tórshavn | Tórshavn | 15.5.21 | 0.0 | |||||||
12.06 | PB | 3 | s2 | Tórshavn | Tórshavn | 14.8.21 | +1.7 | |||||||
12.28 | 6 | Tórshavn | Tórshavn | 14.8.21 | -0.2 | |||||||||
12.32 | 3 | 19 | Tórshavn | Tórshavn | 4.9.21 | 0.0 | ||||||||
200 m [5] | ||||||||||||||
25.39 | PB | 4 | Tórshavn | Tórshavn | 5.5.21 | 0.0 | ||||||||
24.85 | PB | 5 | Tórshavn | Tórshavn | 29.5.21 | -2.1 | ||||||||
24.51 | PB | 3 | Tórshavn | Tórshavn | 15.8.21 | +0.6 | ||||||||
24.59 | 4 | 19 | Tórshavn | Tórshavn | 5.9.21 | +1.9 | ||||||||
24.31 | PB | 3 | 19 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 12.9.21 | +1.4 | ||||||
400 m [5] | ||||||||||||||
56.86 | PB | 5 | 19 | Tórshavn | Tórshavn | 28.4.21 | ||||||||
55.78 | PB | 1 | Tórshavn | Tórshavn | 19.6.21 | |||||||||
55.52 | PB | 2 | Tórshavn | Tórshavn | 14.8.21 | |||||||||
53.74 | PB | 4 | 19 | Tórshavn | Tórshavn | 3.9.21 | ||||||||
54.79 | 8 | 19 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | ||||||||
Højdespring [1] | ||||||||||||||
1.40 | PB | 4 | 19 | Tórshavn | Tórshavn | 19.6.21 | ||||||||
| ||||||||||||||
Længdespring [4] | ||||||||||||||
4.77 | PB | 2 | 19 | Tórshavn | Tórshavn | 5.5.21 | +1.0 | |||||||
| ||||||||||||||
4.56 | 3 | 19 | Tórshavn | Tórshavn | 29.5.21 | +0.4 | ||||||||
| ||||||||||||||
5.16 | PB | 5 | Tórshavn | Tórshavn | 14.8.21 | +1.9 | ||||||||
| ||||||||||||||
4.90 | 1 | 19 | Tórshavn | Tórshavn | 4.9.21 | +0.4 | ||||||||
| ||||||||||||||
Trespring [2] | ||||||||||||||
10.15 | PB | 2 | 19 | Tórshavn | Tórshavn | 15.5.21 | +1.0 | |||||||
| ||||||||||||||
10.95 | PB | 3 | Tórshavn | Tórshavn | 15.8.21 | 0.0 | ||||||||
| ||||||||||||||
Kuglestød 6.0 kg [2] | ||||||||||||||
9.02 | PB | 2 | 19 | Tórshavn | Tórshavn | 19.6.21 | ||||||||
| ||||||||||||||
8.34 | 1 | 19 | Tórshavn | Tórshavn | 5.9.21 | |||||||||
| ||||||||||||||
Kuglestød 7.26 kg [1] | ||||||||||||||
7.76 | PB | 1 | Tórshavn | Tórshavn | 15.8.21 | |||||||||
| ||||||||||||||
Hammerkast 6.0 kg [1] | ||||||||||||||
16.82 | SB | 1 | 19 | Tórshavn | Tórshavn | 15.5.21 | ||||||||
| ||||||||||||||
Spydkast 800 gram [1] | ||||||||||||||
23.79 | PB | 2 | 19 | Tórshavn | Tórshavn | 29.5.21 | ||||||||
| ||||||||||||||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||||||||
47.41 | SB | 1 | 22 | Tórshavn | Tórshavn | 4.9.21 | ||||||||
Bragdið | ||||||||||||||
Jónas Gunnleivsson Isaksen, Leon Johannesen Eiri Jógvansson Glerfoss, Óðin Jógvansson Glerfoss | ||||||||||||||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||||||||
3:40.50 | PB | 2 | 22 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 12.9.21 | |||||||
Bragdið | ||||||||||||||
Sveinur Silvurstein, Leon Johannesen Andreas Bjarnastein Antoft, Jónas Gunnleivsson Isaksen |
100 m [1] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13.52 | PB | 3 | 19 | Tórshavn | Tórshavn | 9.5.20 | -2.3 | |||||||
200 m [2] | ||||||||||||||
27.01 i | PB | 12 | Reykjavik, ISL | Reykjavik, ISL | 19.1.20 | |||||||||
26.08 w | 3 | 19 | Tórshavn | Tórshavn | 23.5.20 | +2.2 | ||||||||
800 m [2] | ||||||||||||||
2:22.19 | PB | 3 | 19 | Tórshavn | Tórshavn | 23.5.20 | ||||||||
2:21.01 | PB | 4 | 19 | Tórshavn | Tórshavn | 5.9.20 | ||||||||
1000 m [1] | ||||||||||||||
3:08.91 | PB | 2 | 19 | Tórshavn | Tórshavn | 9.5.20 | ||||||||
Højdespring [1] | ||||||||||||||
1.35 | PB | 2 | 19 | Tórshavn | Tórshavn | 6.9.20 | ||||||||
| ||||||||||||||
Kuglestød 6.0 kg [5] | ||||||||||||||
7.45 i | PB | 3 | 19 | Reykjavik, ISL | Reykjavik, ISL | 19.1.20 | ||||||||
| ||||||||||||||
7.17 | PB | 4 | 19 | Tórshavn | Tórshavn | 13.6.20 | ||||||||
| ||||||||||||||
7.36 | PB | 1 | 19 | Tórshavn | Tórshavn | 9.7.20 | ||||||||
| ||||||||||||||
8.33 | PB | 1 | 19 | Tårnby | Tårnby | 11.7.20 | ||||||||
| ||||||||||||||
8.32 | 1 | 19 | Tórshavn | Tórshavn | 6.9.20 | |||||||||
| ||||||||||||||
Kuglestød 7.26 kg [1] | ||||||||||||||
6.95 | PB | 6 | Tórshavn | Tórshavn | 23.8.20 | |||||||||
| ||||||||||||||
Diskoskast 1.75 kg [1] | ||||||||||||||
15.54 | PB | 1 | 19 | Tórshavn | Tórshavn | 5.9.20 | ||||||||
| ||||||||||||||
Hammerkast 6.0 kg [1] | ||||||||||||||
19.75 | PB | 1 | 19 | Tórshavn | Tórshavn | 9.5.20 | ||||||||
Spydkast 800 gram [2] | ||||||||||||||
20.26 | PB | 2 | 19 | Tórshavn | Tórshavn | 23.5.20 | ||||||||
22.61 | PB | 1 | 19 | Tórshavn | Tórshavn | 5.9.20 | ||||||||
|
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 7.47 | Reykjavik, ISL | 21.1.23 | ||
100 m | |||||
Ude | 11.37 | Tórshavn | 19.4.23 | 0.0 | |
200 m | |||||
Ude | 22.78 | Tórshavn | 11.4.23 | +0.9 | |
Inde | 23.73 | Malmö/A, SWE | 12.2.23 | ||
400 m | |||||
Ude | 50.46 | Tórshavn | 18.4.23 | ||
Inde | 52.35 | Malmö/A, SWE | 11.2.23 | ||
800 m | |||||
Ude | 2:14.53 | Tórshavn | 26.5.22 | ||
1000 m | |||||
Ude | 3:08.91 | Tórshavn | 9.5.20 | ||
Højdespring | |||||
Ude | 1.40 | Tórshavn | 19.6.21 | ||
Længdespring | |||||
Ude | 5.16 | Tórshavn | 14.8.21 | +1.9 | |
Trespring | |||||
Ude | 10.95 | Tórshavn | 15.8.21 | 0.0 | |
Kuglestød 7.26 kg | |||||
Ude | 8.20 | Tórshavn | 4.6.22 | ||
Hammerkast 7.26 kg | |||||
Ude | 18.88 | Tórshavn | 26.5.22 | ||
Spydkast 800 gram | |||||
Ude | 30.29 | Tórshavn | 17.6.23 | ||
4 x 200 m stafet | |||||
Inde | 1:30.87 | Skive | 5.3.23 | ||
4 x 400 m stafet | |||||
Ude | 3:40.50 | Hvidovre | 12.9.21 | ||
Kuglestød 6.0 kg | |||||
Ude | 9.02 | Tórshavn | 19.6.21 | ||
Inde | 7.45 | Reykjavik, ISL | 19.1.20 | ||
Diskoskast 1.75 kg | |||||
Ude | 15.54 | Tórshavn | 5.9.20 | ||
Hammerkast 6.0 kg | |||||
Ude | 19.75 | Tórshavn | 9.5.20 |
60 m: | 3 |
100 m: | 11 |
200 m: | 19 |
400 m: | 16 |
800 m: | 4 |
1000 m: | 1 |
Højdespring: | 2 |
Længdespring: | 7 |
Trespring: | 3 |
Kuglestød 6.0 kg: | 7 |
Kuglestød 7.26 kg: | 3 |
Diskoskast 1.75 kg: | 1 |
Hammerkast 6.0 kg: | 2 |
Hammerkast 7.26 kg: | 1 |
Spydkast 800 gram: | 5 |
4 x 100 m stafet: | 1 |
4 x 200 m stafet: | 1 |
4 x 400 m stafet: | 1 |
Ude | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
200 m | |||||||
DM | 2023 | 5 | h2 | 22.97 | |||
400 m | |||||||
DM | 2023 | 4 | B | 52.05 | |||
Ungdom | |||||||
200 m | |||||||
DMU | 2021 | 3 | 19 | 24.31 | |||
DMU | 2022 | 3 | 22 B | 23.23 | |||
DMU | 2023 | 5 | 22 | 23.40 | |||
400 m | |||||||
DMU | 2021 | 8 | 19 | 54.79 | |||
DMU | 2022 | 4 | 22 | 52.35 | |||
DMU | 2023 | 3 | 22 | 54.52 | |||
4 x 400 m stafet | |||||||
DMU | 2021 | 19 | 3:40.50 | ||||
Inde | |||||||
200 m | |||||||
iDMU | 2023 | 4 | 22 | 23.76 | |||
400 m | |||||||
iDMU | 2023 | 3 | 22 | 52.40 | |||
4 x 200 m stafet | |||||||
iDMU | 2023 | 1 | 22 | 1:30.87 |