Født: 16 april 2002
Klub: Aarhus Gymnastikforening af 1880
Tidligere klubber:
Sparta Atletik og Løb ‐15.12.2023
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
3000 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8:43.28 i | PB | 5 | Skive | Skive | 16.12.23 | |||
8:37.42 i | PB | 5 | Skive | Skive | 20.1.24 | |||
8:33.59 i | PB | 2 | B | DMi | Odense | DMi, Odense | 17.2.24 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:12.74 i | PB | 5 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 11.2.23 | |||
3000 m [2] | ||||||||
8:53.20 | SB | 3 | Tårnby | Tårnby | 7.5.23 | |||
8:45.80 | PB | 2 | København | København | 20.5.23 | |||
5000 m [1] | ||||||||
15:27.72 | SB | 14 | B | København | København | 7.6.23 | ||
Cross 8 km [1] | ||||||||
27:06 | 14 | København | København | 22.10.23 | ||||
Cross 10 km [1] | ||||||||
DNF | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 18.11.23 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:02.74 | PB | 5 | 22 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | |
1500 m [5] | ||||||||
4:08.57 | PB | 6 | Bagsværd | Bagsværd | 18.5.22 | |||
4:12.99 | 1 | København | København | 21.5.22 | ||||
4:05.33 | PB | 1 | København | København | 23.5.22 | |||
4:08.63 | 1 | København | København | 7.6.22 | ||||
4:06.69 | 3 | 22 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | ||
3000 m [3] | ||||||||
9:04.92 | PB | 2 | Tårnby | Tårnby | 8.5.22 | |||
8:48.3h | PB | 4 | København | København | 14.6.22 | |||
8:55.47 | 12 | B | Göteborg/S, SWE | Göteborg/S, SWE | 30.7.22 | |||
5000 m [3] | ||||||||
15:56.01 | SB | 6 | Tårnby | Tårnby | 16.8.22 | |||
15:24.77 | PB | 2 | B | København | København | 23.8.22 | ||
15:33.82 | 3 | 22 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | ||
5 km [1] | ||||||||
16:10 | PB | 35 | Hillerød | Hillerød | 12.3.22 | |||
10 km [1] | ||||||||
34:00 | PB | 36 | København | København | 6.2.22 |
1500 m [6] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:18.47 | PB | 2 | København | København | 16.5.21 | |||
4:12.3h | PB | 2 | København | København | 18.5.21 | |||
4:15.07 | 7 | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.21 | ||||
4:12.35 | PB | 4 | København | København | 14.8.21 | |||
4:09.92 | PB | 6 | Tårnby | Tårnby | 19.8.21 | |||
4:10.55 | 5 | 19 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | ||
5000 m [2] | ||||||||
15:49.16 | PB | 8 | B | København | København | 24.8.21 | ||
15:58.57 | 3 | 19 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 12.9.21 |
Placering på danske alletiders liste på dato
800 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 2:02.74 | Hvidovre | 11.9.22 | ||
1500 m | |||||
Ude | 4:05.33 | København | 23.5.22 | ||
Inde | 4:12.74 | Malmö/A, SWE | 11.2.23 | ||
3000 m | |||||
Ude | 8:45.80 | København | 20.5.23 | ||
Inde | 8:33.59 | Odense | 17.2.24 | ||
5000 m | |||||
Ude | 15:24.77 | København | 23.8.22 | ||
5 km | |||||
Ude | 16:10 | Hillerød | 12.3.22 | ||
10 km | |||||
Ude | 34:00 | København | 6.2.22 |
800 m: | 1 |
1500 m: | 12 |
3000 m: | 8 |
5000 m: | 6 |
5 km: | 1 |
10 km: | 1 |
Cross: | 2 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
km cross | ||||
DM | 2023 | |||
Inde | ||||
3000 m | ||||
DMi | 2024 | 2 | B | 8:33.59 |
Ungdom | ||||
Ude | ||||
800 m | ||||
DMU | 2022 | 5 | 22 | 2:02.74 |
1500 m | ||||
DMU | 2021 | 5 | 19 | 4:10.55 |
DMU | 2022 | 3 | 22 | 4:06.69 |
5000 m | ||||
DMU | 2021 | 3 | 19 | 15:58.57 |
DMU | 2022 | 3 | 22 | 15:33.82 |