M 100 m 26.5. Vind: -0.4 Finale A Finale | 26.5. | Vind: -0.4 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Asafa Powell Asafa Powell ('82) | 82 | JAM | 10.04 | 0.147 | ||||||||||
2 | Isiah Young Isiah Young ('90) | 90 | USA | 10.13 | 0.116 | SB | |||||||||
3 | Richard Kilty Richard Kilty ('89) | 89 | GBR | 10.31 | 0.135 | ||||||||||
4 | Mosito Lehata Mosito Lehata ('89) | 89 | LES | 10.34 | 0.169 | ||||||||||
5 | Joe Morris Joe Morris ('89) | 89 | USA | 10.38 | 0.161 | ||||||||||
6 | James Ellington James Ellington ('85) | 85 | GBR | 10.45 | 0.130 | ||||||||||
7 | Charles Silmon Charles Silmon ('91) | 91 | USA | 10.57 | 0.143 | ||||||||||
8 | Zdeněk Stromšík Zdeněk Stromšík ('94) | 94 | CZE | 10.72 | 0.175 | ||||||||||
M 200 m 26.5. Vind: +0.6 Finale A Finale | 26.5. | Vind: +0.6 | |||||||||||||
1 | Usain Bolt Usain Bolt ('86) | 86 | JAM | 20.13 | 0.243 | SB | |||||||||
2 | Isiah Young Isiah Young ('90) | 90 | USA | 20.35 | 0.183 | ||||||||||
3 | Likoúrgos-Stéfanos Tsákonas Likoúrgos-Stéfanos Tsákonas ('90) | 90 | GRE | 20.62 | 0.212 | ||||||||||
4 | James Ellington James Ellington ('85) | 85 | GBR | 20.81 | 0.179 | ||||||||||
5 | Carvin Nkanata Carvin Nkanata ('91) | 91 | KEN | 20.97 | 0.197 | ||||||||||
6 | Joe Morris Joe Morris ('89) | 89 | USA | 21.01 | 0.221 | ||||||||||
7 | Jan Jirka Jan Jirka ('93) | 93 | CZE | 21.69 | 0.191 | ||||||||||
8 | Pako Seribe Pako Seribe ('91) | 91 | BOT | 21.89 | 0.175 | ||||||||||
M 300 m 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Karol Zalewski Karol Zalewski ('93) | 93 | POL | 32.25 | 0.179 | SB | |||||||||
2 | Pavel Maslák Pavel Maslák ('91) | 91 | CZE | 32.35 | 0.200 | SB | |||||||||
3 | Rafał Omelko Rafał Omelko ('89) | 89 | POL | 32.58 | 0.255 | SB | |||||||||
4 | Kevin Borlée Kevin Borlée ('88) | 88 | BEL | 32.83 | 0.136 | SB | |||||||||
5 | Pat Feeney Pat Feeney ('91) | 91 | USA | 32.97 | 0.228 | PB | |||||||||
6 | Edino Steele Edino Steele ('87) | 87 | JAM | 33.08 | 0.215 | SB | |||||||||
7 | Conrad Williams Conrad Williams ('82) | 82 | GBR | 33.54 | 0.227 | PB | |||||||||
8 | Patrik Šorm Patrik Šorm ('93) | 93 | CZE | 33.76 | 0.197 | SB | |||||||||
M 600 m 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Adam Kszczot Adam Kszczot ('89) | 89 | POL | 1:16.02 | SB | ||||||||||
2 | Mark English Mark English ('93) | 93 | IRL | 1:16.14 | NR | PB | |||||||||
3 | Kyle Langford Kyle Langford ('96) | 96 | GBR | 1:16.69 | SB | ||||||||||
4 | Artur Kuciapski Artur Kuciapski ('93) | 93 | POL | 1:16.98 | SB | ||||||||||
5 | Guy Learmonth Guy Learmonth ('92) | 92 | GBR | 1:17.03 | PB | ||||||||||
6 | Jozef Repčík Jozef Repčík ('86) | 86 | SVK | 1:17.41 | PB | ||||||||||
7 | Jan Tesař Jan Tesař ('90) | 90 | CZE | 1:18.05 | PB | ||||||||||
8 | Andreas BubeAndreas Bube ('87) | 87 | DEN | 1:18.93 | SB | ||||||||||
David Rudisha David Rudisha ('88) | 88 | KEN | DNF | ||||||||||||
M 1000 m 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Marcin Lewandowski Marcin Lewandowski ('87) | 87 | POL | 2:17.25 | SB | ||||||||||
2 | Asbel Kiprop Asbel Kiprop ('89) | 89 | KEN | 2:17.38 | PB | ||||||||||
3 | Timothy Kitum Timothy Kitum ('94) | 94 | KEN | 2:17.62 | PB | ||||||||||
4 | Jakub Holuša Jakub Holuša ('88) | 88 | CZE | 2:18.42 | SB | ||||||||||
5 | Pierre-Ambroise Bosse Pierre-Ambroise Bosse ('92) | 92 | FRA | 2:19.35 | SB | ||||||||||
6 | Bernard Kipyegon Bernard Kipyegon ('90) | 90 | KEN | 2:19.57 | PB | ||||||||||
7 | Charles Philibert-Thiboutot Charles Philibert-Thiboutot ('90) | 90 | CAN | 2:20.04 | PB | ||||||||||
8 | Jan Petrač Jan Petrač ('95) | 95 | SLO | 2:21.38 | PB | ||||||||||
9 | Mateusz Demczyszak Mateusz Demczyszak ('86) | 86 | POL | 2:22.10 | PB | ||||||||||
10 | Jan Friš Jan Friš ('95) | 95 | CZE | 2:22.92 | PB | ||||||||||
11 | Jakub Ševčík Jakub Ševčík ('90) | 90 | CZE | 2:23.16 | PB | ||||||||||
Andrew Rotich Andrew Rotich ('87) | 87 | KEN | DNF | pace 52.56 400m 1:19.67 600m | |||||||||||
M 5000 m 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Dejen Gebremeskel Dejen Gebremeskel ('89) | 89 | ETH | 13:23.72 | SB | ||||||||||
2 | Hayle Ibrahimov Hayle Ibrahimov ('90) | 90 | AZE | 13:26.77 | SB | ||||||||||
3 | Bashir Abdi Bashir Abdi ('89) | 89 | BEL | 13:28.07 | SB | ||||||||||
4 | Elroy Gelant Elroy Gelant ('86) | 86 | RSA | 13:28.69 | SB | ||||||||||
5 | Japheth Korir Japheth Korir ('93) | 93 | KEN | 13:29.01 | SB | ||||||||||
6 | Geoffrey Korir Geoffrey Korir ('96) | 96 | KEN | 13:31.88 | PB | ||||||||||
7 | Dawit Wolde Dawit Wolde ('91) | 91 | ETH | 13:32.71 | SB | ||||||||||
8 | Vedic Cheruiyot Vedic Cheruiyot ('96) | 96 | KEN | 13:34.16 | PB | ||||||||||
9 | Alemu Bekele Alemu Bekele ('90) | 90 | BRN | 13:34.63 | SB | ||||||||||
10 | Debeli Gezmu Debeli Gezmu ('96) | 96 | ETH | 13:34.76 | SB | ||||||||||
11 | Alex Kibet Alex Kibet ('90) | 90 | KEN | 13:39.36 | |||||||||||
12 | Joseph Kiplimo Joseph Kiplimo ('88) | 88 | KEN | 13:39.50 | SB | ||||||||||
13 | Brett Robinson Brett Robinson ('91) | 91 | AUS | 13:40.80 | |||||||||||
14 | Phillip Kipyeko Phillip Kipyeko ('95) | 95 | UGA | 13:45.53 | SB | ||||||||||
15 | Zelalem Bacha Zelalem Bacha ('88) | 88 | BRN | 13:46.84 | SB | ||||||||||
Paul Koech Paul Koech ('91) | 91 | KEN | DNF | ||||||||||||
Dominic Kiptarus Dominic Kiptarus ('96) | 96 | KEN | DNF | ||||||||||||
Vincent Rono Vincent Rono ('90) | 90 | KEN | DNF | pace 3:11.66 1000m 5:22.06 2000m 8:08.95 3000m | |||||||||||
M Højdespring 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Bogdan Bondarenko Bogdan Bondarenko ('89) | 89 | UKR | 2.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jaroslav Bába Jaroslav Bába ('84) | 84 | CZE | 2.24 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Andrii Protsenko Andrii Protsenko ('88) | 88 | UKR | 2.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sylwester Bednarek Sylwester Bednarek ('89) | 89 | POL | 2.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Marco Fassinotti Marco Fassinotti ('89) | 89 | ITA | 2.24 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Mihai Donisan Mihai Donisan ('88) | 88 | ROU | 2.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Yuriy Krymarenko Yuriy Krymarenko ('83) | 83 | UKR | 2.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Adónios Mástoras Adónios Mástoras ('91) | 91 | GRE | 2.15 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Edgar Rivera Edgar Rivera ('91) | 91 | MEX | 2.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Stangspring 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Thiago Braz Thiago Braz ('93) | 93 | BRA | 5.75 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Piotr Lisek Piotr Lisek ('92) | 92 | POL | 5.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jan Kudlička Jan Kudlička ('88) | 88 | CZE | 5.55 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Paweł Wojciechowski Paweł Wojciechowski ('89) | 89 | POL | 5.55 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Anton Ivakin Anton Ivakin ('91) | 91 | RUS | 5.40 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Claudio Michel Stecchi Claudio Michel Stecchi ('91) | 91 | ITA | 5.40 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Kévin Menaldo Kévin Menaldo ('92) | 92 | FRA | 5.40 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Michal Balner Michal Balner ('82) | 82 | CZE | 5.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Karsten Dilla Karsten Dilla ('89) | 89 | GER | 5.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Adam Pašiak Adam Pašiak ('90) | 90 | CZE | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Germán Chiaraviglio Germán Chiaraviglio ('87) | 87 | ARG | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Trespring 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Christian Taylor Christian Taylor ('90) | 90 | USA | 17.52 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Aleksey Fyodorov Aleksey Fyodorov ('91) | 91 | RUS | 17.11 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Alexis Copello Alexis Copello ('85) | 85 | CUB | 16.38 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Tomas Veszelka Tomas Veszelka ('95) | 95 | SVK | 15.82 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jean Rosa Jean Rosa ('90) | 90 | BRA | 15.69 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Marian Oprea Marian Oprea ('82) | 82 | ROU | 15.49 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Yoann Rapinier Yoann Rapinier ('89) | 89 | FRA | 14.81 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Bohumil Bětuňák Bohumil Bětuňák ('90) | 90 | CZE | 14.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Asmir Kolašinac Asmir Kolašinac ('84) | 84 | SRB | 20.51 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Damien Birkinhead Damien Birkinhead ('93) | 93 | AUS | 20.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tomáš Staněk Tomáš Staněk ('91) | 91 | CZE | 20.02 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Tim Nedow Tim Nedow ('90) | 90 | CAN | 19.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Georgi Ivanov Georgi Ivanov ('85) | 85 | BUL | 19.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Michał Haratyk Michał Haratyk ('92) | 92 | POL | 19.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Martin Novák Martin Novák ('92) | 92 | CZE | 19.34 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Konrad Bukowiecki Konrad Bukowiecki ('97) | 97 | POL | 19.06 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Tomáš Kozák Tomáš Kozák ('90) | 90 | CZE | 17.79 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg 25.5. Finale A Finale | 25.5. | ||||||||||||||
1 | Paweł Fajdek Paweł Fajdek ('89) | 89 | POL | 80.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Dilshod Nazarov Dilshod Nazarov ('82) | 82 | TJK | 79.36 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Krisztián Pars Krisztián Pars ('82) | 82 | HUN | 77.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Mostafa Hicham Al-Gamal Mostafa Hicham Al-Gamal ('88) | 88 | EGY | 77.06 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Marcel Lomnický Marcel Lomnický ('87) | 87 | SVK | 76.16 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Lukáš Melich Lukáš Melich ('80) | 80 | CZE | 75.38 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Wojciech Nowicki Wojciech Nowicki ('89) | 89 | POL | 75.37 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Sergey Litvinov Sergey Litvinov ('86) | 86 | RUS | 75.12 DQADR 2.2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Julius Yego Julius Yego ('89) | 89 | KEN | 86.88 | NR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Thomas Röhler Thomas Röhler ('91) | 91 | GER | 85.36 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tero Pitkämäki Tero Pitkämäki ('82) | 82 | FIN | 83.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Ihab Abdelrahman Ihab Abdelrahman ('89) | 89 | EGY | 82.85 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jakub Vadlejch Jakub Vadlejch ('90) | 90 | CZE | 82.61 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Vítězslav Veselý Vítězslav Veselý ('83) | 83 | CZE | 82.37 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Keshorn Walcott Keshorn Walcott ('93) | 93 | TTO | 81.56 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Petr Frydrych Petr Frydrych ('88) | 88 | CZE | 80.29 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Jaroslav Jílek Jaroslav Jílek ('89) | 89 | CZE | 77.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 200 m 26.5. Vind: 0.0 Finale A Finale | 26.5. | Vind: 0.0 | |||||||||||||
1 | Charonda Williams Charonda Williams ('87) | 87 | USA | 23.11 | 0.259 | ||||||||||
2 | Kerron Stewart Kerron Stewart ('84) | 84 | JAM | 23.43 | 0.275 | ||||||||||
3 | Bianca Williams Bianca Williams ('93) | 93 | GBR | 23.50 | 0.223 | ||||||||||
4 | Sherone Simpson Sherone Simpson ('84) | 84 | JAM | 23.56 | 0.198 | ||||||||||
5 | Margaret Adeoye Margaret Adeoye ('85) | 85 | GBR | 23.58 | 0.234 | ||||||||||
6 | Irene Siragusa Irene Siragusa ('93) | 93 | ITA | 24.09 | 0.181 | ||||||||||
7 | Martina Schmidová Martina Schmidová ('90) | 90 | CZE | 24.64 | 0.230 | ||||||||||
8 | Jana Slaninová Jana Slaninová ('90) | 90 | CZE | 24.76 | 0.397 | ||||||||||
K 1500 m 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Besu Sado Besu Sado ('96) | 96 | ETH | 4:07.93 | SB | ||||||||||
2 | Maureen Koster Maureen Koster ('92) | 92 | NED | 4:08.17 | |||||||||||
3 | Nicole Sifuentes Nicole Sifuentes ('86) | 86 | CAN | 4:09.50 | |||||||||||
4 | Angelika Cichocka Angelika Cichocka ('88) | 88 | POL | 4:09.70 | SB | ||||||||||
5 | Selah Busienei Selah Busienei ('91) | 91 | KEN | 4:09.74 | |||||||||||
6 | Kristiina Mäki Kristiina Mäki ('91) | 91 | CZE | 4:12.52 | PB | ||||||||||
7 | Steph Twell Steph Twell ('89) | 89 | GBR | 4:13.22 | SB | ||||||||||
8 | Katarzyna Broniatowska Katarzyna Broniatowska ('90) | 90 | POL | 4:13.47 | SB | ||||||||||
9 | Diana Mezuliáníková Diana Mezuliáníková ('92) | 92 | CZE | 4:13.92 | SB | ||||||||||
10 | Lucie Sekanová Lucie Sekanová ('89) | 89 | CZE | 4:17.45 | |||||||||||
11 | Violah Lagat Violah Lagat ('89) | 89 | KEN | 4:18.21 | |||||||||||
12 | Tereza Čapková Tereza Čapková ('87) | 87 | CZE | 4:19.86 | SB | ||||||||||
Kateřina Hálová Kateřina Hálová ('81) | 81 | CZE | DNF | pace 65.10 400m | |||||||||||
Tamara Tverdostup Tamara Tverdostup ('79) | 79 | UKR | DNF | pace 2:13.22 800m | |||||||||||
Anna Mishchenko Anna Mishchenko ('83) | 83 | UKR | 4:07.09 DQ IAAF Rule 32.2.b | ||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 26.5. Vind: -1.7 Finale A Finale | 26.5. | Vind: -1.7 | |||||||||||||
1 | Sharika Nelvis Sharika Nelvis ('90) | 90 | USA | 12.55 | 0.165 | ||||||||||
2 | Alina Talay Alina Talay ('89) | 89 | BLR | 12.78 | 0.151 | ||||||||||
3 | Tiffany Porter Tiffany Porter ('87) | 87 | GBR | 12.90 | 0.157 | ||||||||||
4 | Isabelle Pedersen Isabelle Pedersen ('92) | 92 | NOR | 13.12 | 0.167 | SB | |||||||||
5 | Jackie Coward Jackie Coward ('89) | 89 | USA | 13.27 | 0.183 | ||||||||||
6 | Anna Plotitsyna Anna Plotitsyna ('87) | 87 | UKR | 13.29 | 0.180 | SB | |||||||||
7 | Lucie Koudelová Lucie Koudelová ('94) | 94 | CZE | 13.49 | 0.159 | ||||||||||
8 | Kateřina Cachová Kateřina Cachová ('90) | 90 | CZE | 13.52 | 0.209 | ||||||||||
K 400 m hæk 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Zuzana Hejnová Zuzana Hejnová ('86) | 86 | CZE | 55.13 | 0.253 | SB | |||||||||
2 | Denisa Rosolová Denisa Rosolová ('86) | 86 | CZE | 55.45 | 0.303 | SB | |||||||||
3 | Wenda Nel Wenda Nel ('88) | 88 | RSA | 55.47 | 0.254 | ||||||||||
4 | Anna Titimets Anna Titimets ('89) | 89 | UKR | 56.27 | 0.264 | SB | |||||||||
5 | Joanna Linkiewicz Joanna Linkiewicz ('90) | 90 | POL | 56.45 | 0.195 | SB | |||||||||
6 | Eilidh Child Eilidh Child ('87) | 87 | GBR | 56.56 | 0.261 | SB | |||||||||
7 | Kori Carter Kori Carter ('92) | 92 | USA | 58.24 | 0.273 | ||||||||||
8 | Lucia Slaníčková Lucia Slaníčková ('88) | 88 | SVK | 59.06 | 0.221 | SB | |||||||||
K Hammerkast 4.0 kg 25.5. Finale A Finale | 25.5. | ||||||||||||||
1 | Anita Włodarczyk Anita Włodarczyk ('85) | 85 | POL | 76.61 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Betty Heidler Betty Heidler ('83) | 83 | GER | 75.00 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Martina Hrašnová Martina Hrašnová ('83) | 83 | SVK | 74.13 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Wang Zheng Wang Zheng ('87) | 87 | CHN | 72.83 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Kathrin Klaas Kathrin Klaas ('84) | 84 | GER | 72.49 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Amanda Bingson Amanda Bingson ('90) | 90 | USA | 70.94 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Sultana Frizell Sultana Frizell ('84) | 84 | CAN | 70.94 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Joanna Fiodorow Joanna Fiodorow ('89) | 89 | POL | 68.68 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Kateřina Šafránková Kateřina Šafránková ('89) | 89 | CZE | 67.26 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Nikola Lomnická Nikola Lomnická ('88) | 88 | SVK | 63.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Romana Grómanová Romana Grómanová ('84) | 84 | CZE | 59.93 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Tereza Králová Tereza Králová ('89) | 89 | CZE | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Margaryta Dorozhon Margaryta Dorozhon ('87) | 87 | ISR | 63.85 | NR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Martina Ratej Martina Ratej ('81) | 81 | SLO | 62.02 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Li Lingwei Li Lingwei ('89) | 89 | CHN | 60.63 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Mariya Abakumova Mariya Abakumova ('86) | 86 | RUS | 58.78 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Barbora Špotáková Barbora Špotáková ('81) | 81 | CZE | 58.57 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Nikola Ogrodníková Nikola Ogrodníková ('90) | 90 | CZE | 52.87 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Petra Andrejsková Petra Andrejsková ('92) | 92 | CZE | 50.64 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 3000 m kapgang 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Anežka Drahotová Anežka Drahotová ('95) | 95 | CZE | 11:52.38 | NR | PB | |||||||||
2 | Brigita Virbalytė-Dimšienė Brigita Virbalytė-Dimšienė ('85) | 85 | LTU | 12:11.12 | PB | ||||||||||
3 | Viktória Madarász Viktória Madarász ('85) | 85 | HUN | 12:33.51 | NR | PB | |||||||||
4 | Mária Czaková Mária Czaková ('88) | 88 | SVK | 12:46.40 | PB | ||||||||||
5 | Agnieszka Dygacz Agnieszka Dygacz ('85) | 85 | POL | 13:03.88 | SB | ||||||||||
6 | Lucie Pelantová Lucie Pelantová ('86) | 86 | CZE | 13:17.61 | SB | ||||||||||
D19 Kuglestød 6.0 kg 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Konrad Bukowiecki Konrad Bukowiecki ('97) | 97 | POL | 20.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M 400 m 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Martin Kučera Martin Kučera ('90) | 90 | SVK | 47.11 | 0.235 | PB | |||||||||
2 | Lukas Privalinec Lukas Privalinec ('94) | 94 | SVK | 47.58 | 0.353 | PB | |||||||||
3 | Denis Danac Denis Danac ('93) | 93 | SVK | 47.79 | 0.210 | PB | |||||||||
4 | Jan Chlopčík Jan Chlopčík ('95) | 95 | CZE | 48.55 | 0.288 | PB | |||||||||
M 800 m 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Matúš Talán Matúš Talán ('96) | 96 | SVK | 1:50.91 | |||||||||||
2 | Jozef Pelikán Jozef Pelikán ('84) | 84 | SVK | 1:51.50 | |||||||||||
3 | Tomas Vystrk Tomas Vystrk ('93) | 93 | CZE | 1:51.55 | SB | ||||||||||
4 | Martin Sadil Martin Sadil ('94) | 94 | CZE | 1:52.26 | |||||||||||
5 | Ondřej Chour Ondřej Chour ('87) | 87 | CZE | 1:52.47 | |||||||||||
6 | Václav Staněk Václav Staněk ('98) | 98 | CZE | 1:52.50 | PB | ||||||||||
7 | Tomas Timoransky Tomas Timoransky ('93) | 93 | SVK | 1:53.05 | SB | ||||||||||
8 | Alexander Jablokov Alexander Jablokov ('91) | 91 | SVK | 1:53.15 | SB | ||||||||||
Finale B 26.5. | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Jan Murín Jan Murín ('92) | 92 | CZE | 1:51.86 | PB | ||||||||||
1 | Petr Vitner Petr Vitner ('90) | 90 | CZE | 3:49.71 | |||||||||||
2 | David Špindler David Špindler ('94) | 94 | CZE | 1:52.80 | PB | ||||||||||
M 1500 m 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
2 | Felix Rüger Felix Rüger ('95) | 95 | GER | 3:51.27 | PB | ||||||||||
3 | Jakub Zemaník Jakub Zemaník ('95) | 95 | CZE | 3:51.51 | PB | ||||||||||
K 100 m 26.5. Vind: +0.4 Finale A Finale | 26.5. | Vind: +0.4 | |||||||||||||
1 | Helena Jiranová Helena Jiranová ('95) | 95 | CZE | 12.03 | 0.182 | SB | |||||||||
2 | Zdeňka Seidlová Zdeňka Seidlová ('97) | 97 | CZE | 12.15 | 0.135 | SB | |||||||||
3 | Katerina Vavrová Katerina Vavrová ('98) | 98 | CZE | 12.20 | 0.155 | ||||||||||
K 200 m 26.5. Vind: -0.5 Finale A Finale | 26.5. | Vind: -0.5 | |||||||||||||
1 | Helena Jiranová Helena Jiranová ('95) | 95 | CZE | 24.27 | 0.225 | ||||||||||
2 | Iveta Putalová Iveta Putalová ('88) | 88 | SVK | 24.44 | 0.194 | SB | |||||||||
3 | Katerina Vavrová Katerina Vavrová ('98) | 98 | CZE | 24.53 | 0.243 | ||||||||||
4 | Zdeňka Seidlová Zdeňka Seidlová ('97) | 97 | CZE | 24.60 | 0.187 | SB | |||||||||
5 | Marcela Pírková Marcela Pírková ('96) | 96 | CZE | 24.94 | 0.156 | ||||||||||
6 | Anna Kerbachová Anna Kerbachová | 00 | CZE | 25.03 | 0.186 | PB | |||||||||
K 800 m 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Pavla Habovstiaková Pavla Habovstiaková ('88) | 88 | SVK | 2:10.62 | |||||||||||
2 | Olesya Viskotova Olesya Viskotova ('92) | 92 | UKR | 2:10.69 | |||||||||||
3 | Vendula Hluchá Vendula Hluchá ('97) | 97 | CZE | 2:10.92 | PB | ||||||||||
K Højdespring 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Eliška Buchlovská Eliška Buchlovská ('98) | 98 | CZE | 1.73 | |||||||||||
2 | Aneta Trávníčková Aneta Trávníčková ('97) | 97 | CZE | 1.70 | =SB |