M 100 m 12.6. Vind: +2.7 Finale A Finale | 12.6. | Vind: +2.7 | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Andre De Grasse Andre De Grasse ('94) | 94 | CAN | 9.75 | w | ||||||||||||
2 | Trayvon Bromell Trayvon Bromell ('95) | 95 | USA | 9.88 | w | ||||||||||||
3 | Jarrion Lawson Jarrion Lawson ('94) | 94 | USA | 9.90 | w | ||||||||||||
4 | Senoj Givans Senoj Givans ('93) | 93 | JAM | 9.97 | w | ||||||||||||
5 | Kendal Williams Kendal Williams ('95) | 95 | USA | 9.98 | w | ||||||||||||
6 | Tevin Hester Tevin Hester ('94) | 94 | USA | 10.03 | w | ||||||||||||
7 | Kolby Listenbee Kolby Listenbee ('94) | 94 | USA | 10.03 | w | ||||||||||||
8 | Clayton Vaughn Clayton Vaughn ('92) | 92 | USA | 10.04 | w | ||||||||||||
Semifinale | 10.6. | ||||||||||||||||
Semi 1 10.6. Vind: +1.7 | 10.6. | Vind: +1.7 | |||||||||||||||
1 | Trayvon Bromell Trayvon Bromell ('95) | 95 | USA | 9.90 | Q | PB | |||||||||||
2 | Andre De Grasse Andre De Grasse ('94) | 94 | CAN | 9.98 | Q | ||||||||||||
3 | Jarrion Lawson Jarrion Lawson ('94) | 94 | USA | 10.04 | q | PB | |||||||||||
4 | Tremayne Acy Tremayne Acy ('95) | 95 | USA | 10.16 | PB | ||||||||||||
5 | Christian Coleman Christian Coleman ('96) | 96 | USA | 10.19 | PB | ||||||||||||
6 | Ryan Billian Ryan Billian ('94) | 94 | USA | 10.41 | |||||||||||||
7 | William Buckley William Buckley | USA | 10.45 | ||||||||||||||
Semi 2 10.6. Vind: +0.9 | 10.6. | Vind: +0.9 | |||||||||||||||
1 | Senoj Givans Senoj Givans ('93) | 93 | JAM | 10.03 | Q | PB | |||||||||||
2 | Tevin Hester Tevin Hester ('94) | 94 | USA | 10.07 | Q | ||||||||||||
3 | Quentin Butler Quentin Butler ('92) | 92 | USA | 10.09 | PB | ||||||||||||
4 | BeeJay Lee BeeJay Lee ('93) | 93 | USA | 10.10 | |||||||||||||
5 | Markesh Woodson Markesh Woodson ('93) | 93 | USA | 10.18 | =PB | ||||||||||||
6 | Dedric Dukes Dedric Dukes ('94) | 94 | USA | 10.18 | =PB | ||||||||||||
Drew Duggans Drew Duggans ('95) | 95 | USA | DNF | ||||||||||||||
Semi 3 10.6. Vind: +1.4 | 10.6. | Vind: +1.4 | |||||||||||||||
1 | Kolby Listenbee Kolby Listenbee ('94) | 94 | USA | 10.04 | Q | PB | |||||||||||
2 | Kendal Williams Kendal Williams ('95) | 95 | USA | 10.07 | Q | PB | |||||||||||
3 | Clayton Vaughn Clayton Vaughn ('92) | 92 | USA | 10.09 | q | ||||||||||||
4 | Aaron Ernest Aaron Ernest ('93) | 93 | USA | 10.12 | PB | ||||||||||||
5 | Jalen Miller Jalen Miller ('95) | 95 | USA | 10.22 | |||||||||||||
6 | Carl Horsley Carl Horsley ('92) | 92 | USA | 10.22 | =PB | ||||||||||||
7 | Shavez Hart Shavez Hart ('92) | 92 | BAH | 10.24 | |||||||||||||
8 | Maurice Eaddy Maurice Eaddy ('95) | 95 | USA | 10.36 | |||||||||||||
M 200 m 12.6. Vind: +2.4 Finale A Finale | 12.6. | Vind: +2.4 | |||||||||||||||
1 | Andre De Grasse Andre De Grasse ('94) | 94 | CAN | 19.58 | w | ||||||||||||
2 | Dedric Dukes Dedric Dukes ('94) | 94 | USA | 19.86 | w | ||||||||||||
3 | Trayvon Bromell Trayvon Bromell ('95) | 95 | USA | 19.86 | w | ||||||||||||
4 | Tremayne Acy Tremayne Acy ('95) | 95 | USA | 20.04 | w | ||||||||||||
5 | Aaron Ernest Aaron Ernest ('93) | 93 | USA | 20.11 | w | ||||||||||||
6 | Tevin Hester Tevin Hester ('94) | 94 | USA | 20.29 | w | ||||||||||||
7 | Khalil Henderson Khalil Henderson ('94) | 94 | USA | 20.38 | w | ||||||||||||
8 | Kendal Williams Kendal Williams ('95) | 95 | USA | 20.45 | w | ||||||||||||
Semifinale | 10.6. | ||||||||||||||||
Semi 1 10.6. Vind: +1.7 | 10.6. | Vind: +1.7 | |||||||||||||||
1 | Andre De Grasse Andre De Grasse ('94) | 94 | CAN | 20.09 | Q | ||||||||||||
2 | Aaron Ernest Aaron Ernest ('93) | 93 | USA | 20.35 | Q | ||||||||||||
3 | Bryce Robinson Bryce Robinson ('93) | 93 | USA | 20.38 | |||||||||||||
4 | Brendon Rodney Brendon Rodney ('92) | 92 | CAN | 20.40 | |||||||||||||
5 | Christian Coleman Christian Coleman ('96) | 96 | USA | 20.61 | =PB | ||||||||||||
6 | Sam Watts Sam Watts ('92) | 92 | GBR | 20.74 | |||||||||||||
7 | Tim Faust Tim Faust ('92) | 92 | USA | 20.81 | |||||||||||||
8 | Ricco Hall Ricco Hall ('92) | 92 | USA | 21.07 | |||||||||||||
Semi 2 10.6. Vind: +1.8 | 10.6. | Vind: +1.8 | |||||||||||||||
1 | Dedric Dukes Dedric Dukes ('94) | 94 | USA | 20.03 | Q | ||||||||||||
2 | Tremayne Acy Tremayne Acy ('95) | 95 | USA | 20.17 | Q | PB | |||||||||||
3 | Khalil Henderson Khalil Henderson ('94) | 94 | USA | 20.29 | q | PB | |||||||||||
4 | Shavez Hart Shavez Hart ('92) | 92 | BAH | 20.32 | |||||||||||||
5 | Arthur Delaney Arthur Delaney ('93) | 93 | USA | 20.72 | |||||||||||||
6 | Ahmed Ali Ahmed Ali ('93) | 93 | USA | 20.87 | |||||||||||||
7 | Terrell Smith Terrell Smith ('94) | 94 | USA | 20.88 | |||||||||||||
8 | Brandon Carnes Brandon Carnes ('95) | 95 | USA | 20.93 | |||||||||||||
Semi 3 10.6. Vind: +2.0 | 10.6. | Vind: +2.0 | |||||||||||||||
1 | Trayvon Bromell Trayvon Bromell ('95) | 95 | USA | 20.03 | Q | PB | |||||||||||
2 | Tevin Hester Tevin Hester ('94) | 94 | USA | 20.14 | Q | PB | |||||||||||
3 | Kendal Williams Kendal Williams ('95) | 95 | USA | 20.30 | q | ||||||||||||
4 | BeeJay Lee BeeJay Lee ('93) | 93 | USA | 20.31 | |||||||||||||
5 | Teray Smith Teray Smith ('94) | 94 | BAH | 20.34 | PB | ||||||||||||
6 | Senoj Givans Senoj Givans ('93) | 93 | JAM | 20.47 | PB | ||||||||||||
7 | Carl Horsley Carl Horsley ('92) | 92 | USA | 20.85 | |||||||||||||
8 | Ceo Ways Ceo Ways ('94) | 94 | USA | 21.33 | |||||||||||||
M 400 m 12.6. Finale A Finale | 12.6. | ||||||||||||||||
1 | Vernon Norwood Vernon Norwood ('92) | 92 | USA | 45.10 | |||||||||||||
2 | Marcus Chambers Marcus Chambers ('94) | 94 | USA | 45.59 | |||||||||||||
3 | DJ Zahn DJ Zahn ('93) | 93 | USA | 45.97 | |||||||||||||
4 | Najee Glass Najee Glass ('94) | 94 | USA | 46.31 | |||||||||||||
5 | Steven Gayle Steven Gayle ('94) | 94 | JAM | 46.32 | |||||||||||||
6 | Zack Bilderback Zack Bilderback ('93) | 93 | USA | 46.50 | |||||||||||||
7 | Ceo Ways Ceo Ways ('94) | 94 | USA | 46.52 | |||||||||||||
Deon Lendore Deon Lendore ('92) | 92 | TTO | DNF | ||||||||||||||
Semifinale | 10.6. | ||||||||||||||||
Semi 1 10.6. | 10.6. | ||||||||||||||||
1 | Najee Glass Najee Glass ('94) | 94 | USA | 45.49 | Q | ||||||||||||
2 | Ceo Ways Ceo Ways ('94) | 94 | USA | 45.49 | Q | PB | |||||||||||
3 | Zack Bilderback Zack Bilderback ('93) | 93 | USA | 45.53 | q | PB | |||||||||||
4 | Michael Cherry Michael Cherry ('95) | 95 | USA | 46.02 | |||||||||||||
5 | Alfred Larry Alfred Larry ('93) | 93 | USA | 46.19 | |||||||||||||
6 | Chidi Okezie Chidi Okezie ('93) | 93 | NGR | 46.52 | |||||||||||||
7 | Cole Lambourne Cole Lambourne ('93) | 93 | USA | 46.53 | |||||||||||||
8 | Anderson Devonish Anderson Devonish ('94) | 94 | BAR | 46.72 | |||||||||||||
Semi 2 10.6. | 10.6. | ||||||||||||||||
1 | Deon Lendore Deon Lendore ('92) | 92 | TTO | 45.43 | Q | ||||||||||||
2 | DJ Zahn DJ Zahn ('93) | 93 | USA | 45.87 | Q | ||||||||||||
3 | Payton Hazzard Payton Hazzard ('93) | 93 | GRN | 46.42 | |||||||||||||
4 | Bralon Taplin Bralon Taplin ('92) | 92 | GRN | 46.52 | |||||||||||||
5 | Lamar Bruton Lamar Bruton ('95) | 95 | USA | 46.55 | |||||||||||||
6 | Ricky Morgan Ricky Morgan ('96) | 96 | USA | 46.75 | |||||||||||||
7 | Nathan Strother Nathan Strother ('95) | 95 | USA | 47.22 | |||||||||||||
8 | Devan Spann Devan Spann ('92) | 92 | USA | 47.87 | |||||||||||||
Semi 3 10.6. | 10.6. | ||||||||||||||||
1 | Vernon Norwood Vernon Norwood ('92) | 92 | USA | 45.42 | Q | ||||||||||||
2 | Marcus Chambers Marcus Chambers ('94) | 94 | USA | 45.43 | Q | ||||||||||||
3 | Steven Gayle Steven Gayle ('94) | 94 | JAM | 45.93 | q | ||||||||||||
4 | Chris Giesting Chris Giesting ('92) | 92 | USA | 46.03 | |||||||||||||
5 | George Caddick George Caddick ('94) | 94 | GBR | 46.54 | |||||||||||||
6 | Cameron Glasgow Cameron Glasgow | USA | 46.72 | ||||||||||||||
7 | Jermaine Griffith Jermaine Griffith ('95) | 95 | USA | 46.72 | |||||||||||||
8 | Korey Thieleke Korey Thieleke ('92) | 92 | USA | 47.47 | |||||||||||||
M 800 m 12.6. Finale A Finale | 12.6. | ||||||||||||||||
1 | Edward Kemboi Edward Kemboi ('93) | 93 | KEN | 1:49.26 | |||||||||||||
2 | Brannon Kidder Brannon Kidder ('93) | 93 | USA | 1:49.36 | |||||||||||||
3 | Clayton Murphy Clayton Murphy ('95) | 95 | USA | 1:49.52 | |||||||||||||
4 | Jesse Garn Jesse Garn ('93) | 93 | USA | 1:49.74 | |||||||||||||
5 | Shaquille Walker Shaquille Walker ('93) | 93 | USA | 1:49.99 | |||||||||||||
6 | Brandon McBride Brandon McBride ('94) | 94 | CAN | 1:50.11 | |||||||||||||
7 | Collins Kibet Collins Kibet ('88) | 88 | KEN | 1:50.35 | |||||||||||||
8 | Andrés Arroyo Andrés Arroyo ('95) | 95 | PUR | 1:50.67 | |||||||||||||
Semifinale | 10.6. | ||||||||||||||||
Semi 1 10.6. | 10.6. | ||||||||||||||||
1 | Edward Kemboi Edward Kemboi ('93) | 93 | KEN | 1:45.58 | Q | PB | |||||||||||
2 | Brannon Kidder Brannon Kidder ('93) | 93 | USA | 1:45.95 | Q | ||||||||||||
3 | Shaquille Walker Shaquille Walker ('93) | 93 | USA | 1:46.24 | q | ||||||||||||
4 | Collins Kibet Collins Kibet ('88) | 88 | KEN | 1:47.11 | q | ||||||||||||
5 | Goaner Deng Goaner Deng ('93) | 93 | USA | 1:47.32 | PB | ||||||||||||
6 | Charles Grethen Charles Grethen ('92) | 92 | LUX | 1:48.67 | |||||||||||||
7 | Nick Hartle Nick Hartle ('94) | 94 | USA | 1:49.73 | |||||||||||||
8 | Ryan Schnulle Ryan Schnulle ('93) | 93 | USA | 1:51.73 | |||||||||||||
Semi 2 10.6. | 10.6. | ||||||||||||||||
1 | Jesse Garn Jesse Garn ('93) | 93 | USA | 1:47.68 | Q | ||||||||||||
2 | Andrés Arroyo Andrés Arroyo ('95) | 95 | PUR | 1:48.08 | Q | ||||||||||||
3 | Dylan Capwell Dylan Capwell ('95) | 95 | USA | 1:48.14 | |||||||||||||
4 | Robert Ford Robert Ford ('96) | 96 | USA | 1:48.67 | |||||||||||||
5 | Joseph White Joseph White ('95) | 95 | USA | 1:49.01 | |||||||||||||
6 | Josh Hernandez Josh Hernandez ('92) | 92 | USA | 1:49.61 | |||||||||||||
7 | Simon Greiner Simon Greiner ('94) | 94 | USA | 1:49.88 | |||||||||||||
8 | Holland Sherrer Holland Sherrer ('93) | 93 | USA | 1:52.98 | |||||||||||||
Semi 3 10.6. | 10.6. | ||||||||||||||||
1 | Brandon McBride Brandon McBride ('94) | 94 | CAN | 1:47.28 | Q | ||||||||||||
2 | Clayton Murphy Clayton Murphy ('95) | 95 | USA | 1:47.29 | Q | ||||||||||||
3 | Craig Engels Craig Engels ('94) | 94 | USA | 1:47.33 | |||||||||||||
4 | Jesse Jorgensen Jesse Jorgensen ('91) | 91 | USA | 1:47.45 | |||||||||||||
5 | Brandon Moore Brandon Moore ('94) | 94 | USA | 1:48.35 | PB | ||||||||||||
6 | Harry Fisher Harry Fisher ('91) | 91 | GBR | 1:48.93 | |||||||||||||
7 | Chris Low Chris Low ('92) | 92 | USA | 1:49.72 | |||||||||||||
8 | Brandon Hazouri Brandon Hazouri ('93) | 93 | USA | 1:51.63 | |||||||||||||
M 1500 m 12.6. Finale A Finale | 12.6. | ||||||||||||||||
1 | Chad Noelle Chad Noelle ('93) | 93 | USA | 3:54.96 | |||||||||||||
2 | Zach Perkins Zach Perkins ('92) | 92 | USA | 3:55.08 | |||||||||||||
3 | Blake Haney Blake Haney ('96) | 96 | USA | 3:55.12 | |||||||||||||
4 | Peter Callahan Peter Callahan ('91) | 91 | USA | 3:55.22 | |||||||||||||
5 | Jordan Williamsz Jordan Williamsz ('92) | 92 | AUS | 3:55.36 | |||||||||||||
6 | Kyle Graves Kyle Graves ('92) | 92 | USA | 3:55.39 | |||||||||||||
7 | Cristian Soratos Cristian Soratos ('92) | 92 | USA | 3:55.60 | |||||||||||||
8 | David Elliott David Elliott ('93) | 93 | USA | 3:55.86 | |||||||||||||
9 | Daniel Winn Daniel Winn ('91) | 91 | USA | 3:55.93 | |||||||||||||
10 | Graham Crawford Graham Crawford ('92) | 92 | USA | 3:56.19 | |||||||||||||
11 | Johnny Gregorek Johnny Gregorek ('91) | 91 | USA | 3:56.30 | |||||||||||||
12 | Robert Denault Robert Denault ('93) | 93 | CAN | 3:56.42 | |||||||||||||
13 | Izaic Yorks Izaic Yorks ('94) | 94 | USA | 3:56.76 | |||||||||||||
Semifinale | 10.6. | ||||||||||||||||
Semi 1 10.6. | 10.6. | ||||||||||||||||
1 | Zach Perkins Zach Perkins ('92) | 92 | USA | 3:45.63 | Q | ||||||||||||
2 | Daniel Winn Daniel Winn ('91) | 91 | USA | 3:45.78 | Q | ||||||||||||
3 | Kyle Graves Kyle Graves ('92) | 92 | USA | 3:45.94 | Q | ||||||||||||
4 | Peter Callahan Peter Callahan ('91) | 91 | USA | 3:46.19 | Q | ||||||||||||
5 | Robert Denault Robert Denault ('93) | 93 | CAN | 3:46.22 | Q | ||||||||||||
6 | Robert Domanic Robert Domanic ('95) | 95 | USA | 3:46.27 | |||||||||||||
7 | Rorey Hunter Rorey Hunter ('93) | 93 | AUS | 3:46.43 | |||||||||||||
8 | Jakub Živec Jakub Živec ('90) | 90 | CZE | 3:46.82 | |||||||||||||
9 | Ben Saarel Ben Saarel ('95) | 95 | USA | 3:47.07 | |||||||||||||
10 | Cole Williams Cole Williams ('93) | 93 | USA | 3:48.31 | |||||||||||||
11 | Izaic Yorks Izaic Yorks ('94) | 94 | USA | 3:56.35 | Q | ||||||||||||
Joe Hardy Joe Hardy ('96) | 96 | USA | DQ | ||||||||||||||
Semi 2 10.6. | 10.6. | ||||||||||||||||
1 | David Elliott David Elliott ('93) | 93 | USA | 3:40.44 | Q | PB | |||||||||||
2 | Blake Haney Blake Haney ('96) | 96 | USA | 3:40.81 | Q | PB | |||||||||||
3 | Johnny Gregorek Johnny Gregorek ('91) | 91 | USA | 3:40.89 | Q | PB | |||||||||||
4 | Graham Crawford Graham Crawford ('92) | 92 | USA | 3:40.91 | Q | ||||||||||||
5 | Chad Noelle Chad Noelle ('93) | 93 | USA | 3:40.91 | Q | ||||||||||||
6 | Cristian Soratos Cristian Soratos ('92) | 92 | USA | 3:41.15 | q | ||||||||||||
7 | Jordan Williamsz Jordan Williamsz ('92) | 92 | AUS | 3:41.42 | q | ||||||||||||
8 | Robby Creese Robby Creese ('93) | 93 | USA | 3:42.09 | |||||||||||||
9 | David Timlin David Timlin ('94) | 94 | USA | 3:42.22 | PB | ||||||||||||
10 | Trevor Gilley Trevor Gilley ('94) | 94 | USA | 3:46.93 | |||||||||||||
11 | Thomas Joyce Thomas Joyce ('99) | 99 | USA | 3:48.43 | |||||||||||||
12 | Henry Wynne Henry Wynne ('95) | 95 | USA | 3:50.91 | |||||||||||||
M 5000 m 12.6. Finale A Finale | 12.6. | ||||||||||||||||
1 | Edward Cheserek Edward Cheserek ('94) | 94 | KEN | 13:48.67 | |||||||||||||
2 | Eric Jenkins Eric Jenkins ('91) | 91 | USA | 13:48.92 | |||||||||||||
3 | Kemoy Campbell Kemoy Campbell ('91) | 91 | JAM | 13:49.23 | |||||||||||||
4 | Will Geoghegan Will Geoghegan ('92) | 92 | USA | 13:49.35 | PB | ||||||||||||
5 | Woody Kincaid Woody Kincaid ('92) | 92 | USA | 13:49.54 | |||||||||||||
6 | Justyn Knight Justyn Knight ('96) | 96 | CAN | 13:50.96 | |||||||||||||
7 | Tommy Curtin Tommy Curtin ('93) | 93 | USA | 13:52.11 | |||||||||||||
8 | Sean McGorty Sean McGorty ('95) | 95 | USA | 13:53.63 | |||||||||||||
9 | Erik Olson Erik Olson ('92) | 92 | USA | 13:55.74 | |||||||||||||
10 | Patrick Tiernan Patrick Tiernan ('94) | 94 | AUS | 13:55.81 | |||||||||||||
11 | Weston Strum Weston Strum ('92) | 92 | USA | 13:55.93 | |||||||||||||
12 | Jake Leingang Jake Leingang ('94) | 94 | USA | 14:00.35 | |||||||||||||
13 | Collin Leibold Collin Leibold ('93) | 93 | USA | 14:10.21 | |||||||||||||
14 | Colin Bennie Colin Bennie ('95) | 95 | USA | 14:12.88 | |||||||||||||
15 | Michael Clevenger Michael Clevenger ('93) | 93 | USA | 14:13.44 | |||||||||||||
16 | Lane Werley Lane Werley ('93) | 93 | USA | 14:15.63 | |||||||||||||
17 | Morgan Pearson Morgan Pearson ('93) | 93 | USA | 14:21.10 | |||||||||||||
18 | Ty McCormack Ty McCormack ('92) | 92 | USA | 14:26.63 | |||||||||||||
19 | Willy Fink Willy Fink ('94) | 94 | USA | 14:30.54 | |||||||||||||
Thomas Awad Thomas Awad ('94) | 94 | USA | DNF | ||||||||||||||
Kirubel Erassa Kirubel Erassa ('93) | 93 | USA | DNF | ||||||||||||||
Jacob Thomson Jacob Thomson ('94) | 94 | USA | DNF | ||||||||||||||
Jack Goodwin Jack Goodwin ('93) | 93 | GBR | DNF | ||||||||||||||
Mason Ferlic Mason Ferlic ('93) | 93 | USA | DNF | ||||||||||||||
M 10000 m 10.6. Finale A Finale | 10.6. | ||||||||||||||||
1 | Edward Cheserek Edward Cheserek ('94) | 94 | KEN | 28:58.92 | SB | ||||||||||||
2 | Eric Jenkins Eric Jenkins ('91) | 91 | USA | 28:59.13 | PB | ||||||||||||
3 | Jason Witt Jason Witt ('89) | 89 | USA | 29:04.58 | |||||||||||||
4 | Craig Lutz Craig Lutz ('92) | 92 | USA | 29:11.17 | |||||||||||||
5 | Pierce Murphy Pierce Murphy | USA | 29:15.18 | ||||||||||||||
6 | Matt McElroy Matt McElroy ('92) | 92 | USA | 29:16.55 | |||||||||||||
7 | Matt McClintock Matt McClintock ('94) | 94 | USA | 29:16.57 | |||||||||||||
8 | Malachy Schrobilgen Malachy Schrobilgen ('94) | 94 | USA | 29:17.07 | PB | ||||||||||||
9 | Sam Pons Sam Pons ('92) | 92 | USA | 29:17.54 | PB | ||||||||||||
10 | Lawrence Kipkoech Lawrence Kipkoech | KEN | 29:34.29 | ||||||||||||||
11 | Marc Scott Marc Scott ('93) | 93 | GBR | 29:37.18 | |||||||||||||
12 | Futsum Zienasellassie Futsum Zienasellassie ('92) | 92 | ERI | 29:41.34 | |||||||||||||
13 | Martin Hehir Martin Hehir ('92) | 92 | USA | 29:47.29 | |||||||||||||
14 | Nate Jewkes Nate Jewkes ('90) | 90 | USA | 29:51.74 | |||||||||||||
15 | Dan Lennon Dan Lennon ('94) | 94 | USA | 29:55.69 | |||||||||||||
16 | Spencer Gardner Spencer Gardner | USA | 29:59.02 | ||||||||||||||
17 | Ryan Mahalsky Ryan Mahalsky ('93) | 93 | USA | 30:03.16 | |||||||||||||
18 | Max Straneva Max Straneva ('92) | 92 | USA | 30:06.94 | |||||||||||||
19 | Ernest Kibet Ernest Kibet ('84) | 84 | KEN | 30:14.66 | |||||||||||||
20 | Brandon Lord Brandon Lord ('92) | 92 | CAN | 30:19.98 | |||||||||||||
21 | Morsi Rayyan Morsi Rayyan ('92) | 92 | USA | 30:31.11 | |||||||||||||
Scott Fauble Scott Fauble ('91) | 91 | USA | DNF | ||||||||||||||
Jonathan Green Jonathan Green ('95) | 95 | USA | DNF | ||||||||||||||
Glen Burkhardt Glen Burkhardt | USA | DNF | |||||||||||||||
M 3000 m forh. 12.6. Finale A Finale | 12.6. | ||||||||||||||||
1 | Anthony Rotich Anthony Rotich ('90) | 90 | USA | 8:33.90 | SB | ||||||||||||
2 | Stanley Kebenei Stanley Kebenei ('89) | 89 | USA | 8:34.28 | |||||||||||||
3 | Ole HesselbjergOle Hesselbjerg ('90) | 90 | DEN | 8:36.09 | |||||||||||||
4 | Brandon Doughty Brandon Doughty ('93) | 93 | USA | 8:38.35 | PB | ||||||||||||
5 | Mike Hardy Mike Hardy ('90) | 90 | USA | 8:42.30 | |||||||||||||
6 | Mark Parrish Mark Parrish ('91) | 91 | USA | 8:42.34 | |||||||||||||
7 | Dylan Lafond Dylan Lafond ('93) | 93 | USA | 8:42.96 | |||||||||||||
8 | Zak Seddon Zak Seddon ('94) | 94 | GBR | 8:43.77 | |||||||||||||
9 | Edwin Kibichiy Edwin Kibichiy ('92) | 92 | KEN | 8:43.78 | |||||||||||||
10 | Steve Flint Steve Flint | USA | 8:54.80 | ||||||||||||||
11 | Darren Fahy Darren Fahy ('94) | 94 | USA | 8:56.69 | |||||||||||||
12 | Mason Ferlic Mason Ferlic ('93) | 93 | USA | 8:57.30 | |||||||||||||
Semifinale | 10.6. | ||||||||||||||||
Semi 1 10.6. | 10.6. | ||||||||||||||||
1 | Anthony Rotich Anthony Rotich ('90) | 90 | USA | 8:40.52 | Q | ||||||||||||
2 | Dylan Lafond Dylan Lafond ('93) | 93 | USA | 8:41.11 | Q | PB | |||||||||||
3 | Zak Seddon Zak Seddon ('94) | 94 | GBR | 8:41.12 | Q | ||||||||||||
4 | Steve Flint Steve Flint | USA | 8:41.18 | Q | PB | ||||||||||||
5 | Brandon Doughty Brandon Doughty ('93) | 93 | USA | 8:41.26 | Q | PB | |||||||||||
6 | Mark Parrish Mark Parrish ('91) | 91 | USA | 8:41.32 | q | ||||||||||||
7 | Bryce Miller Bryce Miller ('95) | 95 | USA | 8:44.89 | PB | ||||||||||||
8 | Jackson Neff Jackson Neff ('92) | 92 | USA | 8:52.20 | |||||||||||||
9 | Stuart Robertson Stuart Robertson ('93) | 93 | USA | 8:53.54 | |||||||||||||
10 | John Prizzi John Prizzi ('93) | 93 | USA | 8:55.66 | |||||||||||||
11 | Tripp Hurt Tripp Hurt ('92) | 92 | USA | 8:56.01 | |||||||||||||
12 | Connor Winter Connor Winter ('93) | 93 | USA | 9:04.37 | |||||||||||||
Semi 2 10.6. | 10.6. | ||||||||||||||||
1 | Stanley Kebenei Stanley Kebenei ('89) | 89 | USA | 8:42.07 | Q | ||||||||||||
2 | Darren Fahy Darren Fahy ('94) | 94 | USA | 8:42.24 | Q | ||||||||||||
3 | Ole HesselbjergOle Hesselbjerg ('90) | 90 | DEN | 8:42.52 | Q | ||||||||||||
4 | Mason Ferlic Mason Ferlic ('93) | 93 | USA | 8:42.78 | Q | ||||||||||||
5 | Mike Hardy Mike Hardy ('90) | 90 | USA | 8:43.51 | Q | ||||||||||||
6 | Edwin Kibichiy Edwin Kibichiy ('92) | 92 | KEN | 8:43.53 | q | ||||||||||||
7 | Tanguy Pepiot Tanguy Pepiot ('91) | 91 | FRA | 8:43.75 | SB | ||||||||||||
8 | Ryan Gil Ryan Gil ('93) | 93 | USA | 8:46.62 | |||||||||||||
9 | Kyle King Kyle King ('93) | 93 | USA | 8:54.44 | |||||||||||||
10 | Meron Simon Meron Simon ('93) | 93 | USA | 8:56.57 | |||||||||||||
11 | Trac Norris Trac Norris ('91) | 91 | USA | 8:57.37 | |||||||||||||
Emil Blomberg Emil Blomberg ('92) | 92 | SWE | DNF | ||||||||||||||
M 110 m hæk 12.6. Vind: +3.9 Finale A Finale | 12.6. | Vind: +3.9 | |||||||||||||||
1 | Omar McLeod Omar McLeod ('94) | 94 | JAM | 13.01 | w | ||||||||||||
2 | Johnathan Cabral Johnathan Cabral ('92) | 92 | CAN | 13.22 | w | ||||||||||||
3 | Isaac Williams Isaac Williams ('93) | 93 | USA | 13.31 | w | ||||||||||||
4 | Josh Thompson Josh Thompson ('93) | 93 | USA | 13.34 | w | ||||||||||||
5 | Aaron Mallett Aaron Mallett ('94) | 94 | USA | 13.40 | w | ||||||||||||
6 | Spencer Dunkerley-Offor Spencer Dunkerley-Offor ('95) | 95 | USA | 13.45 | w | ||||||||||||
7 | Justin Johnson Justin Johnson ('92) | 92 | USA | 13.56 | w | ||||||||||||
8 | Cameron Hall Cameron Hall ('93) | 93 | USA | 13.61 | w | ||||||||||||
Semifinale | 10.6. | ||||||||||||||||
Semi 1 10.6. Vind: +2.6 | 10.6. | Vind: +2.6 | |||||||||||||||
1 | Omar McLeod Omar McLeod ('94) | 94 | JAM | 13.08 | w | Q | |||||||||||
2 | Johnathan Cabral Johnathan Cabral ('92) | 92 | CAN | 13.49 | w | Q | |||||||||||
3 | Isaac Williams Isaac Williams ('93) | 93 | USA | 13.56 | w | q | |||||||||||
4 | Aaron Mallett Aaron Mallett ('94) | 94 | USA | 13.56 | w | q | |||||||||||
5 | Jordan Moore Jordan Moore ('93) | 93 | USA | 13.57 | w | ||||||||||||
6 | Freddie Crittenden Freddie Crittenden ('94) | 94 | USA | 13.63 | w | ||||||||||||
7 | Christian Cook Christian Cook ('92) | 92 | USA | 13.78 | w | ||||||||||||
8 | Donovan Robertson Donovan Robertson ('93) | 93 | USA | 13.98 | w | ||||||||||||
Semi 2 10.6. Vind: +1.1 | 10.6. | Vind: +1.1 | |||||||||||||||
1 | Justin Johnson Justin Johnson ('92) | 92 | USA | 13.52 | Q | PB | |||||||||||
2 | Cameron Hall Cameron Hall ('93) | 93 | USA | 13.61 | Q | =PB | |||||||||||
3 | Cam Viney Cam Viney ('93) | 93 | USA | 13.64 | PB | ||||||||||||
4 | Dave Kendziera Dave Kendziera ('94) | 94 | USA | 13.67 | PB | ||||||||||||
5 | Matthew Viverette Matthew Viverette ('92) | 92 | USA | 13.69 | =PB | ||||||||||||
6 | Artie Burns Artie Burns ('95) | 95 | USA | 13.83 | |||||||||||||
7 | Robert Semien Robert Semien ('93) | 93 | USA | 13.89 | |||||||||||||
8 | Marquis Morris Marquis Morris ('96) | 96 | USA | 13.93 | |||||||||||||
Semi 3 10.6. Vind: +0.3 | 10.6. | Vind: +0.3 | |||||||||||||||
1 | Spencer Dunkerley-Offor Spencer Dunkerley-Offor ('95) | 95 | USA | 13.58 | Q | PB | |||||||||||
2 | Josh Thompson Josh Thompson ('93) | 93 | USA | 13.66 | Q | ||||||||||||
3 | Don Pollitt Don Pollitt ('91) | 91 | USA | 13.68 | |||||||||||||
4 | Trey Holloway Trey Holloway ('94) | 94 | USA | 13.69 | |||||||||||||
5 | Yanick Hart Yanick Hart ('93) | 93 | JAM | 13.72 | |||||||||||||
6 | Lloyd Sicard Lloyd Sicard ('95) | 95 | USA | 13.75 | |||||||||||||
7 | Michael Prejean Michael Prejean ('92) | 92 | USA | 14.20 | |||||||||||||
8 | Cameron Taylor Cameron Taylor ('93) | 93 | USA | 14.44 | |||||||||||||
M 400 m hæk 12.6. Finale A Finale | 12.6. | ||||||||||||||||
1 | Michael Stigler Michael Stigler ('92) | 92 | USA | 48.84 | |||||||||||||
2 | Jordin Andrade Jordin Andrade ('92) | 92 | USA | 49.24 | PB | ||||||||||||
3 | Dave Kendziera Dave Kendziera ('94) | 94 | USA | 49.56 | PB | ||||||||||||
4 | Quincy Downing Quincy Downing ('93) | 93 | USA | 49.79 | |||||||||||||
5 | Greg Coleman Greg Coleman ('93) | 93 | USA | 50.15 | |||||||||||||
6 | Jussi Kanervo Jussi Kanervo ('93) | 93 | FIN | 50.20 | |||||||||||||
7 | Eric Futch Eric Futch ('93) | 93 | USA | 50.90 | |||||||||||||
8 | Desmond Palmer Desmond Palmer ('95) | 95 | USA | 51.57 | |||||||||||||
Semifinale | 10.6. | ||||||||||||||||
Semi 1 10.6. | 10.6. | ||||||||||||||||
1 | Jordin Andrade Jordin Andrade ('92) | 92 | USA | 49.67 | Q | ||||||||||||
2 | Jussi Kanervo Jussi Kanervo ('93) | 93 | FIN | 50.28 | Q | ||||||||||||
3 | Scottie Hearn Scottie Hearn ('94) | 94 | USA | 50.29 | |||||||||||||
4 | Cam Viney Cam Viney ('93) | 93 | USA | 50.31 | |||||||||||||
5 | Kenny Selmon Kenny Selmon ('96) | 96 | USA | 50.39 | |||||||||||||
6 | Mitch Wolff Mitch Wolff ('94) | 94 | USA | 51.38 | |||||||||||||
7 | Mark Carlson Mark Carlson ('92) | 92 | USA | 51.83 | |||||||||||||
8 | Jurmarcus Shelvin Jurmarcus Shelvin ('94) | 94 | USA | 53.36 | |||||||||||||
Semi 2 10.6. | 10.6. | ||||||||||||||||
1 | Eric Futch Eric Futch ('93) | 93 | USA | 49.63 | Q | ||||||||||||
2 | Quincy Downing Quincy Downing ('93) | 93 | USA | 49.64 | Q | ||||||||||||
3 | Desmond Palmer Desmond Palmer ('95) | 95 | USA | 49.97 | q | ||||||||||||
4 | Javonte Lipsey Javonte Lipsey ('92) | 92 | USA | 50.29 | |||||||||||||
5 | Drew Wiseman Drew Wiseman ('94) | 94 | USA | 51.16 | |||||||||||||
6 | Keyunta Hayes Keyunta Hayes ('92) | 92 | USA | 51.68 | |||||||||||||
7 | Josh Taylor Josh Taylor ('92) | 92 | USA | 51.73 | |||||||||||||
8 | Michael Prejean Michael Prejean ('92) | 92 | USA | 52.69 | |||||||||||||
Semi 3 10.6. | 10.6. | ||||||||||||||||
1 | Michael Stigler Michael Stigler ('92) | 92 | USA | 48.88 | Q | ||||||||||||
2 | Dave Kendziera Dave Kendziera ('94) | 94 | USA | 49.64 | Q | PB | |||||||||||
3 | Greg Coleman Greg Coleman ('93) | 93 | USA | 49.70 | q | SB | |||||||||||
4 | Drew Branch Drew Branch ('93) | 93 | USA | 50.40 | |||||||||||||
5 | Mica-Jonathan Petit-Homme Mica-Jonathan Petit-Homme ('94) | 94 | HAI | 51.31 | |||||||||||||
6 | Antonio Blanks Antonio Blanks ('92) | 92 | USA | 51.39 | |||||||||||||
7 | Rilwan Alowonle Rilwan Alowonle ('93) | 93 | USA | 51.79 | |||||||||||||
8 | Dennis Pugh Dennis Pugh ('93) | 93 | USA | 53.66 | |||||||||||||
M Højdespring 12.6. Finale A Finale | 12.6. | ||||||||||||||||
1 | JaCorian Duffield JaCorian Duffield ('92) | 92 | USA | 2.28 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Bradley Adkins Bradley Adkins ('93) | 93 | USA | 2.25 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Avion Jones Avion Jones ('94) | 94 | USA | 2.25 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Marcus Jackson Marcus Jackson ('91) | 91 | USA | 2.22 | |||||||||||||
5 | Wally Ellenson Wally Ellenson ('94) | 94 | USA | 2.19 | |||||||||||||
6 | Bryan McBride Bryan McBride ('91) | 91 | USA | 2.19 | |||||||||||||
7 | James White James White ('92) | 92 | USA | 2.19 | |||||||||||||
8 | Randall Cunningham Randall Cunningham ('96) | 96 | USA | 2.16 | |||||||||||||
8 | Shawn Johnson Shawn Johnson ('94) | 94 | USA | 2.16 | SB | ||||||||||||
10 | Torian Ware Torian Ware ('92) | 92 | USA | 2.16 | |||||||||||||
11 | Trey Culver Trey Culver ('96) | 96 | USA | 2.16 | |||||||||||||
12 | Gemikal Prude Gemikal Prude | USA | 2.16 | ||||||||||||||
13 | Ken LeGassey Ken LeGassey ('94) | 94 | USA | 2.16 | |||||||||||||
14 | Branden Greene Branden Greene ('93) | 93 | USA | 2.12 | |||||||||||||
14 | Justin Fondren Justin Fondren ('94) | 94 | USA | 2.12 | |||||||||||||
16 | Ed'Ricus Williams Ed'Ricus Williams ('94) | 94 | USA | 2.12 | |||||||||||||
17 | Roland Sales Roland Sales | USA | 2.12 | ||||||||||||||
18 | Natron Gipson Natron Gipson ('95) | 95 | USA | 2.12 | |||||||||||||
19 | Keyth Fightmaster Keyth Fightmaster ('95) | 95 | USA | 2.12 | |||||||||||||
20 | Landon Bartel Landon Bartel ('96) | 96 | USA | 2.08 | |||||||||||||
20 | Reggie Nelson Reggie Nelson | USA | 2.08 | ||||||||||||||
20 | Michael Monroe Michael Monroe ('96) | 96 | USA | 2.08 | |||||||||||||
23 | Christoffe Bryan Christoffe Bryan ('96) | 96 | JAM | 2.08 | |||||||||||||
24 | Adam Aguirre Adam Aguirre ('94) | 94 | USA | 2.08 | |||||||||||||
M Stangspring 10.6. Finale A Finale | 10.6. | ||||||||||||||||
1 | Shawn Barber Shawn Barber ('94) | 94 | CAN | 5.60 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Pauls Pujāts Pauls Pujāts ('91) | 91 | LAT | 5.55 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Dylan Duvio Dylan Duvio ('95) | 95 | USA | 5.50 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Audie Wyatt Audie Wyatt ('96) | 96 | USA | 5.50 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Adrián Valles Adrián Valles ('95) | 95 | ESP | 5.50 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Logan Pflibsen Logan Pflibsen ('91) | 91 | USA | 5.40 | PB | ||||||||||||
6 | Jake Blankenship Jake Blankenship ('94) | 94 | USA | 5.40 | |||||||||||||
8 | Craig Hunter Craig Hunter ('94) | 94 | USA | 5.40 | PB | ||||||||||||
9 | Chase Wolfle Chase Wolfle ('92) | 92 | USA | 5.40 | =SB | ||||||||||||
10 | Jake Albright Jake Albright ('93) | 93 | USA | 5.30 | |||||||||||||
11 | Tyler Porter Tyler Porter ('91) | 91 | USA | 5.30 | |||||||||||||
12 | Kyle Thompson Kyle Thompson ('92) | 92 | USA | 5.30 | |||||||||||||
13 | Nick Meyer Nick Meyer ('95) | 95 | USA | 5.30 | |||||||||||||
14 | Cory Duggan Cory Duggan | USA | 5.15 | ||||||||||||||
14 | Nate Richartz Nate Richartz ('94) | 94 | USA | 5.15 | |||||||||||||
16 | David Shepherd David Shepherd ('92) | 92 | USA | 5.15 | |||||||||||||
16 | Ethan Sandusky Ethan Sandusky ('92) | 92 | USA | 5.15 | |||||||||||||
16 | Dylan Bell Dylan Bell ('93) | 93 | USA | 5.15 | |||||||||||||
16 | Steven Cahoy Steven Cahoy ('94) | 94 | USA | 5.15 | |||||||||||||
20 | Terry Batemon Terry Batemon ('94) | 94 | USA | 5.15 | |||||||||||||
Tray Oates Tray Oates ('95) | 95 | USA | NH | ||||||||||||||
Brad Johnson Brad Johnson ('94) | 94 | USA | NH | ||||||||||||||
Braydon Bringhurst Braydon Bringhurst ('88) | 88 | USA | NH | ||||||||||||||
Michael Montgomery Michael Montgomery ('94) | 94 | USA | NH | ||||||||||||||
M Længdespring 10.6. Finale A Finale | 10.6. | ||||||||||||||||
1 | Marquis Dendy Marquis Dendy ('92) | 92 | USA | 8.43 | w | +2.3 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Jarrion Lawson Jarrion Lawson ('94) | 94 | USA | 8.34 | +0.2 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Roelf Pienaar Roelf Pienaar ('93) | 93 | RSA | 8.01 | +1.6 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Jonathan Addison Jonathan Addison ('95) | 95 | USA | 7.99 | w | +2.3 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Adoree' Jackson Adoree' Jackson ('95) | 95 | USA | 7.91 | +1.9 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Laderrick Ward Laderrick Ward ('92) | 92 | USA | 7.82 | w | +2.5 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Walter Jones Walter Jones ('95) | 95 | USA | 7.79 | +1.9 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Ventavius Sears Ventavius Sears ('95) | 95 | USA | 7.76 | +1.9 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Cameron Echols-Luper Cameron Echols-Luper ('95) | 95 | USA | 7.73 | +2.0 | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Nate Moore Nate Moore ('96) | 96 | USA | 7.69 | +1.7 | ||||||||||||
11 | Ifeanyi Otuonye Ifeanyi Otuonye ('94) | 94 | TKS | 7.69 | w | +2.1 | |||||||||||
12 | Stefan Brits Stefan Brits ('92) | 92 | RSA | 7.66 | +1.5 | SB | |||||||||||
13 | Trevor Ferguson Trevor Ferguson ('91) | 91 | USA | 7.61 | w | +2.2 | |||||||||||
14 | Jalen Ramsey Jalen Ramsey ('94) | 94 | USA | 7.60 | +1.2 | ||||||||||||
15 | Blake Smith Blake Smith ('93) | 93 | USA | 7.56 | w | +2.5 | |||||||||||
16 | Bryan McBride Bryan McBride ('91) | 91 | USA | 7.51 | +0.5 | ||||||||||||
17 | Kenneth Fisher Kenneth Fisher ('95) | 95 | USA | 7.51 | w | +2.6 | |||||||||||
18 | Jarrett Samuels Jarrett Samuels ('93) | 93 | USA | 7.50 | +1.4 | ||||||||||||
19 | Devon Breaux Devon Breaux ('93) | 93 | USA | 7.44 | +0.9 | ||||||||||||
20 | Jerome Wilson Jerome Wilson ('91) | 91 | JAM | 7.44 | +1.7 | ||||||||||||
21 | Paul Madzivire Paul Madzivire ('94) | 94 | ZIM | 7.39 | +0.7 | ||||||||||||
22 | Terence Boyd Terence Boyd ('93) | 93 | USA | 7.32 | w | +2.1 | |||||||||||
23 | Zack Bazile Zack Bazile ('96) | 96 | USA | 7.31 | +1.8 | ||||||||||||
24 | Jordan Latimer Jordan Latimer ('94) | 94 | USA | 7.07 | w | +2.9 | |||||||||||
M Trespring 12.6. Finale A Finale | 12.6. | ||||||||||||||||
1 | Marquis Dendy Marquis Dendy ('92) | 92 | USA | 17.71 | w | +2.4 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Latario Collie-Minns Latario Collie-Minns ('94) | 94 | BAH | 17.01 | w | +3.8 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Donald Scott Donald Scott ('92) | 92 | USA | 16.83 | w | +2.5 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Ben Williams Ben Williams ('92) | 92 | GBR | 16.74 | +1.4 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Jonathan Reid Jonathan Reid ('92) | 92 | JAM | 16.52 | w | +2.2 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Jeremiah Green Jeremiah Green ('94) | 94 | USA | 16.50 | w | +4.2 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Clive Pullen Clive Pullen ('94) | 94 | JAM | 16.27 | w | +4.2 | |||||||||||
8 | Steve Waithe Steve Waithe ('93) | 93 | TTO | 16.26 | w | +3.4 | |||||||||||
9 | Matthew O'Neal Matthew O'Neal ('94) | 94 | USA | 16.12 | +1.3 | ||||||||||||
10 | Felix Obi Felix Obi ('94) | 94 | USA | 16.07 | +2.0 | PB | |||||||||||
11 | John Warren John Warren ('96) | 96 | USA | 15.99 | +1.7 | PB | |||||||||||
12 | Olabanji Asekun Olabanji Asekun ('93) | 93 | USA | 15.97 | w | +4.3 | |||||||||||
13 | Nate Moore Nate Moore ('96) | 96 | USA | 15.96 | w | +4.8 | |||||||||||
14 | Shawn Johnson Shawn Johnson ('94) | 94 | USA | 15.92 | +1.7 | ||||||||||||
15 | Anthony Campbell Anthony Campbell ('93) | 93 | USA | 15.83 | w | +2.7 | |||||||||||
16 | Josh Dixon Josh Dixon ('89) | 89 | USA | 15.81 | w | +2.5 | |||||||||||
17 | Scotty Newton Scotty Newton ('96) | 96 | USA | 15.75 | w | +3.7 | |||||||||||
18 | Shai Carpenter Shai Carpenter ('93) | 93 | USA | 15.75 | w | +3.0 | |||||||||||
19 | John-Patrick Friday John-Patrick Friday | USA | 15.69 | w | +2.8 | ||||||||||||
20 | Luke James Luke James ('93) | 93 | USA | 15.52 | w | +2.6 | |||||||||||
21 | Chris Martin Chris Martin ('94) | 94 | USA | 15.47 | w | +3.0 | |||||||||||
22 | Tunde Amosu Tunde Amosu ('91) | 91 | GBR | 15.45 | w | +2.3 | |||||||||||
23 | Ryan Satchell Ryan Satchell | USA | 15.37 | w | +2.7 | ||||||||||||
Willie Alexander Willie Alexander | USA | NM | |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg 10.6. Finale A Finale | 10.6. | ||||||||||||||||
1 | Jon Jones Jon Jones ('91) | 91 | USA | 20.78 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Darrell Hill Darrell Hill ('93) | 93 | USA | 20.78 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Stipe Žunić Stipe Žunić ('90) | 90 | CRO | 20.30 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Josh Freeman Josh Freeman ('94) | 94 | USA | 20.15 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Ryan Crouser Ryan Crouser ('92) | 92 | USA | 19.99 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Nick Vena Nick Vena ('93) | 93 | USA | 19.80 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | JC Murasky JC Murasky ('93) | 93 | USA | 19.61 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Nick Ponzio Nick Ponzio ('95) | 95 | USA | 19.53 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Filip Mihaljević Filip Mihaljević ('94) | 94 | CRO | 19.51 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Jordan Young Jordan Young ('93) | 93 | CAN | 18.97 | |||||||||||||
11 | Chase Sammons Chase Sammons ('92) | 92 | USA | 18.93 | |||||||||||||
12 | Jan Josef Jeuschede Jan Josef Jeuschede ('93) | 93 | GER | 18.92 | |||||||||||||
13 | Richard Chavez Richard Chavez ('92) | 92 | USA | 18.92 | |||||||||||||
14 | Brad Szypka Brad Szypka ('93) | 93 | USA | 18.91 | |||||||||||||
15 | Nikólaos Skarvélis Nikólaos Skarvélis ('93) | 93 | GRE | 18.91 | |||||||||||||
16 | Aaron Castle Aaron Castle ('93) | 93 | USA | 18.81 | |||||||||||||
17 | Will Lohman Will Lohman ('91) | 91 | USA | 18.81 | |||||||||||||
18 | Stephen Mozia Stephen Mozia ('93) | 93 | NGR | 18.77 | |||||||||||||
19 | Matt Babicz Matt Babicz ('92) | 92 | USA | 18.74 | |||||||||||||
20 | Justin Baker Justin Baker ('89) | 89 | CAN | 18.59 | |||||||||||||
21 | Luke Johnson Luke Johnson ('92) | 92 | USA | 18.45 | |||||||||||||
22 | Chukwuebuka Enekwechi Chukwuebuka Enekwechi ('93) | 93 | NGR | 18.43 | |||||||||||||
23 | Cody Riffle Cody Riffle ('91) | 91 | USA | 18.25 | |||||||||||||
Tavis Bailey Tavis Bailey ('92) | 92 | USA | NM | ||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg 12.6. Finale A Finale | 12.6. | ||||||||||||||||
1 | Sam Mattis Sam Mattis ('94) | 94 | USA | 62.48 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Tavis Bailey Tavis Bailey ('92) | 92 | USA | 61.92 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Filip Mihaljević Filip Mihaljević ('94) | 94 | CRO | 61.29 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Antonio James Antonio James ('92) | 92 | USA | 60.99 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Ryan Crouser Ryan Crouser ('92) | 92 | USA | 60.18 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Jordan Young Jordan Young ('93) | 93 | CAN | 60.13 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Cody Snyder Cody Snyder ('92) | 92 | USA | 59.04 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Michael Ohakwe Michael Ohakwe ('92) | 92 | USA | 58.49 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Rodney Brown Rodney Brown ('93) | 93 | USA | 58.35 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Kole Weldon Kole Weldon ('92) | 92 | USA | 58.20 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Mitch Cooper Mitch Cooper ('95) | 95 | AUS | 58.19 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Hayden Reed Hayden Reed ('94) | 94 | USA | 57.93 | |||||||||||||
13 | Clint Harris Clint Harris ('92) | 92 | USA | 57.16 | |||||||||||||
14 | Luke Vaughn Luke Vaughn ('94) | 94 | USA | 56.97 | |||||||||||||
15 | Nicholas Percy Nicholas Percy ('94) | 94 | GBR | 56.87 | |||||||||||||
16 | Dalton Rowan Dalton Rowan ('93) | 93 | USA | 56.75 | |||||||||||||
17 | Gerhard de Beer Gerhard de Beer ('94) | 94 | RSA | 56.38 | |||||||||||||
18 | Phillip Jagers Phillip Jagers ('95) | 95 | USA | 55.38 | |||||||||||||
19 | Alex Thompson Alex Thompson ('92) | 92 | USA | 54.99 | |||||||||||||
20 | Jan-Louw Kotze Jan-Louw Kotze ('94) | 94 | RSA | 54.96 | |||||||||||||
21 | Nicolai Ceban Nicolai Ceban ('95) | 95 | MDA | 54.86 | |||||||||||||
22 | Ethan Cochran Ethan Cochran ('94) | 94 | USA | 54.50 | |||||||||||||
23 | Noah Kennedy White Noah Kennedy White ('95) | 95 | USA | 53.86 | |||||||||||||
Marek Bárta Marek Bárta ('92) | 92 | CZE | NM | ||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg 10.6. Finale A Finale | 10.6. | ||||||||||||||||
1 | Conor McCullough Conor McCullough ('91) | 91 | USA | 76.91 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Matthias Tayala Matthias Tayala ('93) | 93 | USA | 71.56 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Greg Skipper Greg Skipper ('93) | 93 | USA | 71.25 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Tomáš Kružliak Tomáš Kružliak ('92) | 92 | SVK | 69.10 | SB | ||||||||||||
5 | Renaldo Frechou Renaldo Frechou ('92) | 92 | RSA | 68.64 | |||||||||||||
6 | Chukwuebuka Enekwechi Chukwuebuka Enekwechi ('93) | 93 | NGR | 68.42 | |||||||||||||
7 | Jordan Young Jordan Young ('93) | 93 | CAN | 68.16 | |||||||||||||
8 | Rudy Winkler Rudy Winkler ('94) | 94 | USA | 68.10 | PB | ||||||||||||
9 | Alexandros Poursanidis Alexandros Poursanidis ('93) | 93 | CYP | 68.10 | |||||||||||||
10 | Alex Young Alex Young ('94) | 94 | USA | 66.50 | PB | ||||||||||||
11 | Davis Fraker Davis Fraker ('92) | 92 | USA | 65.30 | |||||||||||||
12 | Gianlorenzo Ferretti Gianlorenzo Ferretti ('91) | 91 | ITA | 65.28 | |||||||||||||
13 | Alexander Larsson Alexander Larsson ('94) | 94 | SWE | 65.05 | |||||||||||||
14 | Jonathan Kinchen Jonathan Kinchen | USA | 64.78 | ||||||||||||||
15 | Will Lohman Will Lohman ('91) | 91 | USA | 64.75 | |||||||||||||
16 | Michael Lihrman Michael Lihrman ('91) | 91 | USA | 64.49 | |||||||||||||
17 | Scott Erickson Scott Erickson | USA | 64.14 | ||||||||||||||
18 | Vinny Gjokaj Vinny Gjokaj ('93) | 93 | USA | 63.83 | |||||||||||||
19 | Cole Walderzak Cole Walderzak | USA | 63.70 | ||||||||||||||
20 | Albert Hughes Albert Hughes ('93) | 93 | USA | 62.80 | |||||||||||||
21 | Weston Cottrell Weston Cottrell ('91) | 91 | USA | 62.34 | |||||||||||||
22 | Alec Faldermeyer Alec Faldermeyer ('92) | 92 | USA | 62.21 | |||||||||||||
23 | Kyle Lillie Kyle Lillie ('92) | 92 | USA | 61.13 | |||||||||||||
M Spydkast 800 gram 10.6. Finale A Finale | 10.6. | ||||||||||||||||
1 | Sam Crouser Sam Crouser ('91) | 91 | USA | 79.19 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | John Ampomah John Ampomah ('90) | 90 | GHA | 77.13 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Curtis Thompson Curtis Thompson ('96) | 96 | USA | 75.42 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Raymond Dykstra Raymond Dykstra ('92) | 92 | CAN | 74.90 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Ioánnis Kiriazís Ioánnis Kiriazís ('96) | 96 | GRE | 73.13 | |||||||||||||
6 | Tom Lang Tom Lang ('93) | 93 | USA | 72.50 | PB | ||||||||||||
7 | Matti Mortimore Matti Mortimore ('93) | 93 | GBR | 72.44 | PB | ||||||||||||
8 | Kyle Bynum Kyle Bynum ('93) | 93 | USA | 70.07 | SB | ||||||||||||
9 | Curtis Clauson Curtis Clauson ('93) | 93 | USA | 70.04 | |||||||||||||
10 | Tomás Guerra Tomás Guerra ('92) | 92 | CHI | 69.66 | |||||||||||||
11 | MaCauley Garton MaCauley Garton ('93) | 93 | USA | 68.64 | |||||||||||||
12 | Derek Eager Derek Eager ('92) | 92 | USA | 68.27 | |||||||||||||
13 | Michael Criticos Michael Criticos ('95) | 95 | AUS | 68.09 | |||||||||||||
14 | Devin Bogert Devin Bogert ('93) | 93 | USA | 67.94 | |||||||||||||
15 | Robert Smutsky Robert Smutsky ('94) | 94 | USA | 67.93 | |||||||||||||
16 | Austin Schmidt Austin Schmidt | USA | 67.75 | ||||||||||||||
17 | Thomas Carr Thomas Carr | USA | 67.17 | ||||||||||||||
18 | Thomas Gore-Schreck Thomas Gore-Schreck | USA | 66.12 | ||||||||||||||
19 | Chris Mirabelli Chris Mirabelli ('96) | 96 | USA | 65.80 | |||||||||||||
20 | Rasmus Maukonen Rasmus Maukonen ('92) | 92 | FIN | 65.52 | |||||||||||||
21 | Vincent Rentzsch Vincent Rentzsch ('92) | 92 | GER | 64.71 | |||||||||||||
22 | Kyle Stevens Kyle Stevens ('91) | 91 | USA | 64.62 | |||||||||||||
23 | Kyle Smith Kyle Smith ('90) | 90 | USA | 64.33 | |||||||||||||
24 | Alexander Pascal Alexander Pascal ('94) | 94 | CAY | 62.69 | |||||||||||||
M Tikamp 11.6. Finale A Finale | 11.6. | ||||||||||||||||
1 | Maicel Uibo Maicel Uibo ('92) | 92 | EST | 8356 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Pau Tonnesen Pau Tonnesen ('92) | 92 | ESP | 8247 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Dakotah Keys Dakotah Keys ('91) | 91 | USA | 7863 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Harrison Williams Harrison Williams ('96) | 96 | USA | 7806 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Tim Ehrhardt Tim Ehrhardt ('95) | 95 | USA | 7677 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Stephen Soerens Stephen Soerens ('93) | 93 | USA | 7669 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Wolf Mahler Wolf Mahler ('94) | 94 | USA | 7650 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Scott Filip Scott Filip ('95) | 95 | USA | 7647 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Atsu Nyamadi Atsu Nyamadi ('94) | 94 | GHA | 7567 | NR | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Markus Leemet Markus Leemet ('93) | 93 | EST | 7549 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | K'vonte Scott K'vonte Scott ('93) | 93 | USA | 7541 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Steele Wasik Steele Wasik ('95) | 95 | USA | 7519 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Zach Taylor Zach Taylor ('94) | 94 | USA | 7376 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Josh Mulder Josh Mulder ('93) | 93 | USA | 7244 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Nathanael Franks Nathanael Franks ('91) | 91 | USA | 7099 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Taylor Sanderson Taylor Sanderson ('92) | 92 | USA | 6808 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Joe Delgado Joe Delgado ('95) | 95 | USA | 6697 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Mitch Modin Mitch Modin ('95) | 95 | USA | 6666 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
Mike Morgan Mike Morgan ('94) | 94 | USA | DNF | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Garrett Scantling Garrett Scantling ('93) | 93 | USA | DNF | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Dino Dodig Dino Dodig ('93) | 93 | SRB | DNF | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Solomon Simmons Solomon Simmons ('93) | 93 | USA | DNF | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Devon Williams Devon Williams ('94) | 94 | USA | DNF | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
M 4 x 100 m stafet 12.6. Finale A Finale | 12.6. | ||||||||||||||||
1 | Arkansas Arkansas | USA | 38.47 | ||||||||||||||
Omar McLeod, Jarrion Lawson, Kenzo Cotton, Marqueze Washington | |||||||||||||||||
2 | Tcu Tcu | USA | 38.59 | ||||||||||||||
Cameron Echols-Luper, Sam Watts, Ronnie Baker, Kolby Listenbee | |||||||||||||||||
3 | LSU LSU | USA | 38.62 | ||||||||||||||
Josh Thompson, Vernon Norwood, Tremayne Acy, Aaron Ernest | |||||||||||||||||
4 | Usc Usc | USA | 38.75 | ||||||||||||||
BeeJay Lee, Andre De Grasse, Just'N Thymes, Adoree' Jackson | |||||||||||||||||
5 | Texas A&M Texas A&M | USA | 38.77 | ||||||||||||||
Devin Jenkins, Shavez Hart, Elijah Morrow, Deon Lendore | |||||||||||||||||
6 | Florida Florida | USA | 38.96 | ||||||||||||||
Antwan Wright, Arman Hall, Eric Futch, Dedric Dukes | |||||||||||||||||
7 | Illinois Illinois | USA | 39.36 | ||||||||||||||
Mo Maat, Brandon Stryganek, Cole Henderson, DJ Zahn | |||||||||||||||||
8 | Alabama Alabama | USA | 39.63 | ||||||||||||||
Tony Brown, Steven Gayle, Ahmed Ali, Tadashi Pinder | |||||||||||||||||
Semifinale | 10.6. | ||||||||||||||||
Semi 1 10.6. | 10.6. | ||||||||||||||||
1 | Tcu Tcu | USA | 38.65 | Q | |||||||||||||
Cameron Echols-Luper, Sam Watts, Ronnie Baker, Kolby Listenbee | |||||||||||||||||
2 | Arkansas Arkansas | USA | 38.78 | Q | |||||||||||||
Omar McLeod, Jarrion Lawson, Kenzo Cotton, Marqueze Washington | |||||||||||||||||
3 | Usc Usc | USA | 39.09 | ||||||||||||||
BeeJay Lee, Andre De Grasse, Just'N Thymes, Bryan Mercado | |||||||||||||||||
4 | Oregon Oregon | USA | 39.56 | ||||||||||||||
Tony Brooks-James, Arthur Delaney, Ben Thiel, Charles Nelson | |||||||||||||||||
5 | Auburn Auburn | USA | 39.82 | ||||||||||||||
Torrey Campbell, Khalil Henderson, Joseph Fisher, Teray Smith | |||||||||||||||||
6 | N. Carolina A&T N. Carolina A&T | USA | 40.06 | ||||||||||||||
Maurice Eaddy, Jeffrey Lewis, Marquis Noble, Caleb Gabriel | |||||||||||||||||
7 | South Carolina South Carolina | USA | 40.17 | ||||||||||||||
Kendall Kee, Clayton Gravesande, Chris Walker, Ryan Bermudez | |||||||||||||||||
8 | Akron Akron | USA | 41.38 | ||||||||||||||
Julius Ruby, DJ Williamson, Miles Baldwin, Anthony Young | |||||||||||||||||
Semi 2 10.6. | 10.6. | ||||||||||||||||
1 | Florida Florida | USA | 38.91 | Q | |||||||||||||
Antwan Wright, Arman Hall, Eric Futch, Dedric Dukes | |||||||||||||||||
2 | LSU LSU | USA | 38.92 | Q | |||||||||||||
Josh Thompson, Vernon Norwood, Tremayne Acy, Aaron Ernest | |||||||||||||||||
3 | Alabama Alabama | USA | 39.23 | ||||||||||||||
Tony Brown, Steven Gayle, Ahmed Ali, Tadashi Pinder | |||||||||||||||||
4 | Florida State Florida State | USA | 39.48 | ||||||||||||||
Kendal Williams, Alistair Moona, Cejhae Greene, Trentavis Friday | |||||||||||||||||
5 | Nebraska Nebraska | USA | 39.76 | ||||||||||||||
Nikita Pankins, Ricco Hall, Antoine Lloyd, Cody Rush | |||||||||||||||||
6 | Baylor Baylor | USA | 39.80 | ||||||||||||||
KD Cannon, Trayvon Bromell, Bryce Grace, Malik Wilson | |||||||||||||||||
7 | Mississippi Mississippi | USA | 41.00 | ||||||||||||||
Quintavius Burdette, Robert Semien, Darryl Brown, Jalen Miller | |||||||||||||||||
8 | Oklahoma State Oklahoma State | USA | 41.46 | ||||||||||||||
Sharod Selph, Tyler Jackson, Arlando Johnson, Brandon Singleton | |||||||||||||||||
Semi 3 10.6. | 10.6. | ||||||||||||||||
1 | Texas A&M Texas A&M | USA | 39.11 | Q | |||||||||||||
Devin Jenkins, Shavez Hart, Elijah Morrow, Deon Lendore | |||||||||||||||||
2 | Illinois Illinois | USA | 39.39 | Q | |||||||||||||
Mo Maat, Brandon Stryganek, Cole Henderson, DJ Zahn | |||||||||||||||||
3 | Western Kentucky Western Kentucky | USA | 39.67 | ||||||||||||||
Ja'Karyus Redwine, Ventavius Sears, Emmanuel Dasor, Corey Parks | |||||||||||||||||
4 | Iowa Iowa | USA | 39.67 | ||||||||||||||
Vinnie Saucer, Aaron Mallett, James Harrington, Keith Brown | |||||||||||||||||
5 | Texas Texas | USA | 39.76 | ||||||||||||||
Charles Anumnu, Zack Bilderback, Carlton Anumnu, Senoj Givans | |||||||||||||||||
6 | Liu Brooklyn Liu Brooklyn | USA | 39.87 | ||||||||||||||
Tyler Cue, Mikhail Williamson, Brendon Rodney, Tyquan Dukes | |||||||||||||||||
UL-Lafayette UL-Lafayette | USA | DNF | |||||||||||||||
Tyler Hughes, Hanoj Carter, Devin Davis, Jeryl Brazil | |||||||||||||||||
Houston Houston | USA | DQ | |||||||||||||||
LeShon Collins, Isaac Williams, James Arnett, Curtis Brown | |||||||||||||||||
M 4 x 400 m stafet 13.6. Finale A Finale | 13.6. | ||||||||||||||||
1 | LSU LSU | USA | 3:01.96 | ||||||||||||||
Quincy Downing, Fitzroy Dunkley, Cyril Grayson 45.02, Vernon Norwood 44.97 | |||||||||||||||||
2 | Florida Florida | USA | 3:02.48 | ||||||||||||||
Nick Uruburu, Dedric Dukes, Arman Hall 45.03, Najee Glass 45.80 | |||||||||||||||||
3 | Miss State Miss State | USA | 3:04.96 | ||||||||||||||
Scottie Hearn, Charles Taylor, Brandon McBride 45.54, Alfred Larry 45.78 | |||||||||||||||||
4 | Ohio State Ohio State | USA | 3:05.35 | ||||||||||||||
Antonio Blanks, Champ Page, Davon Anderson 46.98, Lamar Bruton 45.43 | |||||||||||||||||
5 | BYU BYU | USA | 3:05.56 | ||||||||||||||
Mario Harper, Sean Adams, Jesse White 46.44, Shaquille Walker 45.58 | |||||||||||||||||
6 | Arkansas Arkansas | USA | 3:05.91 | ||||||||||||||
Marqueze Washington, Jarrion Lawson, Kenzo Cotton 46.80, Omar McLeod 46.06 | |||||||||||||||||
7 | Texas A&M Texas A&M | USA | 3:06.85 | ||||||||||||||
Deon Hickey, Shavez Hart, Hector Hernandez 47.48, Bralon Taplin 46.15 | |||||||||||||||||
8 | Illinois Illinois | USA | 3:07.10 | ||||||||||||||
Cam Viney, Dave Kendziera, Joe McAsey 46.81, DJ Zahn 45.60 | |||||||||||||||||
Semifinale | 10.6. | ||||||||||||||||
Semi 1 10.6. | 10.6. | ||||||||||||||||
1 | Florida Florida | USA | 3:04.11 | Q | |||||||||||||
Nick Uruburu, Arman Hall, Eric Futch 46.37, Najee Glass 45.37 | |||||||||||||||||
2 | BYU BYU | USA | 3:04.94 | Q | |||||||||||||
Mario Harper, Sean Adams, Jesse White 46.55, Shaquille Walker 45.44 | |||||||||||||||||
3 | Miss State Miss State | USA | 3:05.15 | ||||||||||||||
Jovan Davis, Scottie Hearn, Brandon McBride 45.77, Alfred Larry 45.60 | |||||||||||||||||
4 | Arkansas Arkansas | USA | 3:05.37 | ||||||||||||||
Kenzo Cotton, Jarrion Lawson, Omar McLeod 46.25, Marqueze Washington 45.85 | |||||||||||||||||
5 | Oregon Oregon | USA | 3:05.39 | ||||||||||||||
Ben Thiel, Arthur Delaney, Russell Hornsby 46.73, Marcus Chambers 45.06 | |||||||||||||||||
6 | Tcu Tcu | USA | 3:06.25 | ||||||||||||||
Ronnie Baker, Sam Watts, Lavon Collins 46.54, Josh Washington 46.47 | |||||||||||||||||
7 | Texas State Texas State | USA | 3:08.48 | ||||||||||||||
James Hilliard, Anthony Johnson, Demarcus Porter 46.52, De'Quad Binder 47.78 | |||||||||||||||||
8 | Notre Dame Notre Dame | USA | 3:10.53 | ||||||||||||||
Eric Ways, Harvey Smith, Alex Groesch 47.57, Chris Giesting 45.74 | |||||||||||||||||
Semi 2 10.6. | 10.6. | ||||||||||||||||
1 | Texas A&M Texas A&M | USA | 3:05.21 | Q | |||||||||||||
Greg Coleman, Deon Hickey, Hector Hernandez 46.56, Deon Lendore 45.02 | |||||||||||||||||
2 | Illinois Illinois | USA | 3:05.63 | Q | |||||||||||||
Cam Viney, Dave Kendziera, Joe McAsey 46.98, DJ Zahn 45.82 | |||||||||||||||||
3 | Georgia Georgia | USA | 3:06.42 | ||||||||||||||
Ayrian Evans, Drew Branch, Raytez Jenkins 46.40, Jamario Calhoun 46.94 | |||||||||||||||||
4 | South Carolina South Carolina | USA | 3:06.73 | ||||||||||||||
Clayton Gravesande, Jermaine Collier, Chris Walker 46.51, Ryan Bermudez 46.44 | |||||||||||||||||
5 | Alabama Alabama | USA | 3:07.62 | ||||||||||||||
Steven Gayle, Ahmed Ali, Alex Amankwah 45.96, Marlon Humphrey 46.55 | |||||||||||||||||
6 | Kent State Kent State | USA | 3:08.36 | ||||||||||||||
Matt Tobin, Andrew O'Leary, Danny Young 47.51, Miles Dunlap 46.41 | |||||||||||||||||
7 | Liu Brooklyn Liu Brooklyn | USA | 3:08.51 | ||||||||||||||
Adam Walker-Khan, Brendon Rodney, Alistair McLean 46.64, Mica-Jonathan Petit-Homme 46.84 | |||||||||||||||||
8 | Long Beach St. Long Beach St. | USA | 3:09.67 | ||||||||||||||
Michael Perez-Rogers, Cameron Glasgow, Dylan McCloskey 47.61, Jahmani Lockett 47.94 | |||||||||||||||||
Semi 3 10.6. | 10.6. | ||||||||||||||||
1 | LSU LSU | USA | 3:04.73 | Q | |||||||||||||
Quincy Downing, Fitzroy Dunkley, Cyril Grayson 45.46, Vernon Norwood 46.94 | |||||||||||||||||
2 | Ohio State Ohio State | USA | 3:05.73 | Q | |||||||||||||
Antonio Blanks, Champ Page, Davon Anderson 46.65, Lamar Bruton 46.00 | |||||||||||||||||
3 | Baylor Baylor | USA | 3:06.93 | ||||||||||||||
Richard Gary, Chris Platt, Brandon Moore 45.81, George Caddick 45.60 | |||||||||||||||||
4 | Nebraska Nebraska | USA | 3:07.72 | ||||||||||||||
Levi Gipson, Cody Rush, Antoine Lloyd 47.99, Jake Bender 45.52 | |||||||||||||||||
5 | Arizona Arizona | USA | 3:09.86 | ||||||||||||||
Blake Eichler, Pete Lauderdale, Bryce Houston 48.62, Miles Parish 46.41 | |||||||||||||||||
6 | Clemson Clemson | USA | 3:09.98 | ||||||||||||||
Cordell Lamb, Michael Cheeks, Jorel Belafonte 47.29, Jeffrey Green 50.06 | |||||||||||||||||
7 | North Carolina North Carolina | USA | 3:12.16 | ||||||||||||||
Kenny Selmon, Javonte Lipsey, Cory Nicholls 50.86, Ceo Ways 47.95 | |||||||||||||||||
Texas Tech Texas Tech | USA | DNF | |||||||||||||||
Joseph Richards, Kyle Collins, Charles Jones, Steven Champlin | |||||||||||||||||
K 100 m 13.6. Vind: +3.1 Finale A Finale | 13.6. | Vind: +3.1 | |||||||||||||||
1 | Jenna Prandini Jenna Prandini ('92) | 92 | USA | 10.96 | w | ||||||||||||
2 | Morolake Akinosun Morolake Akinosun ('94) | 94 | USA | 10.97 | w | ||||||||||||
3 | Dezerea Bryant Dezerea Bryant ('93) | 93 | USA | 11.01 | w | ||||||||||||
4 | Ky Westbrook Ky Westbrook ('96) | 96 | USA | 11.11 | w | ||||||||||||
5 | Aaliyah Brown Aaliyah Brown ('95) | 95 | USA | 11.14 | w | ||||||||||||
6 | Aleia Hobbs Aleia Hobbs ('96) | 96 | USA | 11.16 | w | ||||||||||||
7 | Keilah Tyson Keilah Tyson ('92) | 92 | USA | 11.21 | w | ||||||||||||
8 | Jennifer Madu Jennifer Madu ('94) | 94 | USA | 11.45 | w | ||||||||||||
Semifinale | 11.6. | ||||||||||||||||
Semi 1 11.6. Vind: +2.0 | 11.6. | Vind: +2.0 | |||||||||||||||
1 | Jenna Prandini Jenna Prandini ('92) | 92 | USA | 11.03 | Q | ||||||||||||
2 | Aleia Hobbs Aleia Hobbs ('96) | 96 | USA | 11.13 | Q | PB | |||||||||||
3 | Shayla Sanders Shayla Sanders ('94) | 94 | USA | 11.30 | SB | ||||||||||||
4 | Myasia Jacobs Myasia Jacobs ('94) | 94 | USA | 11.38 | PB | ||||||||||||
5 | J'Nea Bellamy J'Nea Bellamy ('94) | 94 | USA | 11.46 | PB | ||||||||||||
6 | Ashton Purvis Ashton Purvis ('92) | 92 | USA | 11.50 | SB | ||||||||||||
7 | Jasmine Woods Jasmine Woods | USA | 11.63 | PB | |||||||||||||
Semi 2 11.6. Vind: +3.0 | 11.6. | Vind: +3.0 | |||||||||||||||
1 | Morolake Akinosun Morolake Akinosun ('94) | 94 | USA | 10.96 | w | Q | |||||||||||
2 | Dezerea Bryant Dezerea Bryant ('93) | 93 | USA | 10.99 | w | Q | |||||||||||
3 | Alexis Faulknor Alexis Faulknor ('94) | 94 | USA | 11.18 | w | ||||||||||||
4 | Mikiah Brisco Mikiah Brisco ('96) | 96 | USA | 11.24 | w | ||||||||||||
5 | Deanna Hill Deanna Hill ('96) | 96 | USA | 11.25 | w | ||||||||||||
6 | Cierra White Cierra White ('93) | 93 | USA | 11.26 | w | ||||||||||||
7 | Katie Wise Katie Wise ('93) | 93 | USA | 11.27 | w | ||||||||||||
8 | Chioma Agwunobi Chioma Agwunobi | USA | 11.54 | w | |||||||||||||
Semi 3 11.6. Vind: +1.8 | 11.6. | Vind: +1.8 | |||||||||||||||
1 | Aaliyah Brown Aaliyah Brown ('95) | 95 | USA | 11.08 | Q | PB | |||||||||||
2 | Keilah Tyson Keilah Tyson ('92) | 92 | USA | 11.09 | Q | PB | |||||||||||
3 | Jennifer Madu Jennifer Madu ('94) | 94 | USA | 11.16 | q | PB | |||||||||||
4 | Ky Westbrook Ky Westbrook ('96) | 96 | USA | 11.17 | q | PB | |||||||||||
5 | Jasmine Todd Jasmine Todd ('93) | 93 | USA | 11.19 | |||||||||||||
6 | Jonielle Smith Jonielle Smith ('96) | 96 | JAM | 11.37 | SB | ||||||||||||
7 | Cindy Ofili Cindy Ofili ('94) | 94 | GBR | 11.39 | PB | ||||||||||||
8 | Tristie Johnson Tristie Johnson ('93) | 93 | USA | 11.43 | |||||||||||||
K 200 m 13.6. Vind: +1.9 Finale A Finale | 13.6. | Vind: +1.9 | |||||||||||||||
1 | Dezerea Bryant Dezerea Bryant ('93) | 93 | USA | 22.18 | PB | ||||||||||||
2 | Jenna Prandini Jenna Prandini ('92) | 92 | USA | 22.21 | PB | ||||||||||||
3 | Kamaria Brown Kamaria Brown ('92) | 92 | USA | 22.24 | PB | ||||||||||||
4 | Kyra Jefferson Kyra Jefferson ('94) | 94 | USA | 22.24 | PB | ||||||||||||
5 | Morolake Akinosun Morolake Akinosun ('94) | 94 | USA | 22.52 | PB | ||||||||||||
6 | Aaliyah Brown Aaliyah Brown ('95) | 95 | USA | 22.76 | PB | ||||||||||||
7 | Cierra White Cierra White ('93) | 93 | USA | 22.94 | |||||||||||||
8 | Jada Martin Jada Martin ('95) | 95 | USA | 22.97 | |||||||||||||
Semifinale | 11.6. | ||||||||||||||||
Semi 1 11.6. Vind: +4.6 | 11.6. | Vind: +4.6 | |||||||||||||||
1 | Kamaria Brown Kamaria Brown ('92) | 92 | USA | 22.29 | w | Q | |||||||||||
2 | Jenna Prandini Jenna Prandini ('92) | 92 | USA | 22.46 | w | Q | |||||||||||
3 | Destinee Gause Destinee Gause ('94) | 94 | USA | 22.68 | w | ||||||||||||
4 | Ky Westbrook Ky Westbrook ('96) | 96 | USA | 23.01 | w | ||||||||||||
5 | Shannon Ray Shannon Ray ('95) | 95 | USA | 23.03 | w | ||||||||||||
6 | Chioma Agwunobi Chioma Agwunobi | USA | 23.25 | w | |||||||||||||
7 | Charla Craddock Charla Craddock ('92) | 92 | USA | 23.40 | w | ||||||||||||
8 | J'Nea Bellamy J'Nea Bellamy ('94) | 94 | USA | 23.47 | w | ||||||||||||
Semi 2 11.6. Vind: +1.8 | 11.6. | Vind: +1.8 | |||||||||||||||
1 | Kyra Jefferson Kyra Jefferson ('94) | 94 | USA | 22.26 | Q | =PB | |||||||||||
2 | Jada Martin Jada Martin ('95) | 95 | USA | 22.76 | Q | PB | |||||||||||
3 | Felicia Brown Felicia Brown ('93) | 93 | USA | 22.96 | |||||||||||||
4 | Deanna Hill Deanna Hill ('96) | 96 | USA | 23.01 | |||||||||||||
5 | A'Keyla Mitchell A'Keyla Mitchell ('95) | 95 | USA | 23.12 | |||||||||||||
6 | Brittany Brown Brittany Brown ('95) | 95 | USA | 23.19 | |||||||||||||
7 | Le'Quisha Parker Le'Quisha Parker ('93) | 93 | USA | 23.54 | |||||||||||||
8 | Zainab Sanni Zainab Sanni ('95) | 95 | NGR | 23.63 | |||||||||||||
Semi 3 11.6. Vind: +2.8 | 11.6. | Vind: +2.8 | |||||||||||||||
1 | Dezerea Bryant Dezerea Bryant ('93) | 93 | USA | 22.38 | w | Q | |||||||||||
2 | Morolake Akinosun Morolake Akinosun ('94) | 94 | USA | 22.54 | w | Q | |||||||||||
3 | Cierra White Cierra White ('93) | 93 | USA | 22.65 | w | q | |||||||||||
4 | Aaliyah Brown Aaliyah Brown ('95) | 95 | USA | 22.66 | w | q | |||||||||||
5 | Aisha Cavin Aisha Cavin ('92) | 92 | USA | 22.99 | w | ||||||||||||
6 | Ashton Purvis Ashton Purvis ('92) | 92 | USA | 23.02 | w | ||||||||||||
7 | Keilah Tyson Keilah Tyson ('92) | 92 | USA | 23.52 | w | ||||||||||||
8 | Caitland Smith Caitland Smith ('96) | 96 | USA | 23.53 | w | ||||||||||||
K 400 m 13.6. Finale A Finale | 13.6. | ||||||||||||||||
1 | Kala Funderburk Kala Funderburk ('92) | 92 | USA | 51.67 | |||||||||||||
2 | Kendall Baisden Kendall Baisden ('95) | 95 | USA | 51.74 | |||||||||||||
3 | Daye Shon Roberson Daye Shon Roberson ('95) | 95 | USA | 51.74 | |||||||||||||
4 | Taylor Ellis-Watson Taylor Ellis-Watson ('93) | 93 | USA | 52.01 | |||||||||||||
5 | Shakima Wimbley Shakima Wimbley ('95) | 95 | USA | 52.08 | |||||||||||||
6 | Margaret Bamgbose Margaret Bamgbose ('93) | 93 | USA | 52.13 | |||||||||||||
7 | Ashley Spencer Ashley Spencer ('93) | 93 | USA | 52.65 | |||||||||||||
8 | Kiara Porter Kiara Porter ('93) | 93 | USA | 52.67 | |||||||||||||
Semifinale | 11.6. | ||||||||||||||||
Semi 1 11.6. | 11.6. | ||||||||||||||||
1 | Kendall Baisden Kendall Baisden ('95) | 95 | USA | 51.53 | Q | ||||||||||||
2 | Margaret Bamgbose Margaret Bamgbose ('93) | 93 | USA | 51.74 | Q | ||||||||||||
3 | Sonikqua Walker Sonikqua Walker ('94) | 94 | JAM | 52.33 | |||||||||||||
4 | Robin Reynolds Robin Reynolds ('94) | 94 | USA | 52.58 | |||||||||||||
5 | Alex Gholston Alex Gholston ('95) | 95 | USA | 52.80 | |||||||||||||
6 | Kendra White Kendra White ('93) | 93 | USA | 52.99 | |||||||||||||
7 | Aaliyah Barnes Aaliyah Barnes ('95) | 95 | USA | 53.75 | |||||||||||||
8 | Kendall Ellis Kendall Ellis ('96) | 96 | USA | 54.45 | |||||||||||||
Semi 2 11.6. | 11.6. | ||||||||||||||||
1 | Shakima Wimbley Shakima Wimbley ('95) | 95 | USA | 51.68 | Q | ||||||||||||
2 | Taylor Ellis-Watson Taylor Ellis-Watson ('93) | 93 | USA | 52.15 | Q | ||||||||||||
3 | Kiara Porter Kiara Porter ('93) | 93 | USA | 52.21 | q | ||||||||||||
4 | Brianna Tate Brianna Tate ('95) | 95 | USA | 52.91 | |||||||||||||
5 | Raena Rhone Raena Rhone ('93) | 93 | USA | 53.33 | |||||||||||||
6 | Montené Speight Montené Speight ('92) | 92 | GBR | 53.42 | |||||||||||||
7 | Santina Williams Santina Williams | USA | 53.54 | ||||||||||||||
8 | Jordan Lavender Jordan Lavender ('93) | 93 | USA | 54.35 | |||||||||||||
Semi 3 11.6. | 11.6. | ||||||||||||||||
1 | Ashley Spencer Ashley Spencer ('93) | 93 | USA | 51.72 | Q | SB | |||||||||||
2 | Daye Shon Roberson Daye Shon Roberson ('95) | 95 | USA | 51.76 | Q | ||||||||||||
3 | Kala Funderburk Kala Funderburk ('92) | 92 | USA | 51.80 | q | ||||||||||||
4 | Vanessa Jones Vanessa Jones ('93) | 93 | USA | 52.83 | |||||||||||||
5 | Kenya Woodall Kenya Woodall ('94) | 94 | USA | 53.43 | |||||||||||||
6 | Aiesha Goggins Aiesha Goggins ('91) | 91 | USA | 53.54 | |||||||||||||
7 | Jessica Johnson Jessica Johnson | USA | 53.59 | ||||||||||||||
8 | Elexis Guster Elexis Guster ('94) | 94 | USA | 53.70 | |||||||||||||
K 800 m 13.6. Finale A Finale | 13.6. | ||||||||||||||||
1 | Raevyn Rogers Raevyn Rogers ('96) | 96 | USA | 1:59.71 | PB | ||||||||||||
2 | Claudia Saunders Claudia Saunders ('94) | 94 | USA | 2:00.63 | PB | ||||||||||||
3 | Hanna Green Hanna Green ('94) | 94 | USA | 2:01.17 | PB | ||||||||||||
4 | Chrishuna Williams Chrishuna Williams ('93) | 93 | USA | 2:01.67 | |||||||||||||
5 | Alethia Marrero Alethia Marrero ('95) | 95 | PUR | 2:03.86 | |||||||||||||
6 | Natoya Goule-Toppin Natoya Goule-Toppin ('91) | 91 | JAM | 2:05.19 | |||||||||||||
7 | Claudia Francis Claudia Francis ('93) | 93 | USA | 2:07.72 | |||||||||||||
8 | Savannah Camacho Savannah Camacho ('94) | 94 | USA | 2:09.07 | |||||||||||||
Semifinale | 11.6. | ||||||||||||||||
Semi 1 11.6. | 11.6. | ||||||||||||||||
1 | Hanna Green Hanna Green ('94) | 94 | USA | 2:03.35 | Q | ||||||||||||
2 | Claudia Saunders Claudia Saunders ('94) | 94 | USA | 2:03.38 | Q | ||||||||||||
3 | Alethia Marrero Alethia Marrero ('95) | 95 | PUR | 2:04.01 | q | ||||||||||||
4 | Olivia Baker Olivia Baker ('96) | 96 | USA | 2:04.55 | |||||||||||||
5 | Morgan Schuetz Morgan Schuetz ('94) | 94 | USA | 2:04.82 | |||||||||||||
6 | Bekka Simko Bekka Simko ('91) | 91 | USA | 2:05.16 | |||||||||||||
7 | Baylee Mires Baylee Mires ('92) | 92 | USA | 2:05.33 | |||||||||||||
8 | Carina Schrempf Carina Schrempf ('94) | 94 | AUT | 2:06.48 | |||||||||||||
Semi 2 11.6. | 11.6. | ||||||||||||||||
1 | Raevyn Rogers Raevyn Rogers ('96) | 96 | USA | 2:06.94 | Q | ||||||||||||
2 | Claudia Francis Claudia Francis ('93) | 93 | USA | 2:07.77 | Q | ||||||||||||
3 | Shea Collinsworth Shea Collinsworth ('95) | 95 | USA | 2:08.48 | |||||||||||||
4 | Olicia Williams Olicia Williams ('94) | 94 | USA | 2:08.49 | |||||||||||||
5 | Kenyetta Iyevbele Kenyetta Iyevbele ('92) | 92 | USA | 2:09.12 | |||||||||||||
6 | Katie Borchers Katie Borchers | USA | 2:09.17 | ||||||||||||||
7 | Brooke Feldmeier Brooke Feldmeier ('96) | 96 | USA | 2:13.65 | |||||||||||||
8 | Kelsey Brown-Gilbert Kelsey Brown-Gilbert ('91) | 91 | USA | 2:16.17 | |||||||||||||
Semi 3 11.6. | 11.6. | ||||||||||||||||
1 | Chrishuna Williams Chrishuna Williams ('93) | 93 | USA | 2:03.91 | Q | ||||||||||||
2 | Natoya Goule-Toppin Natoya Goule-Toppin ('91) | 91 | JAM | 2:04.41 | Q | ||||||||||||
3 | Savannah Camacho Savannah Camacho ('94) | 94 | USA | 2:04.43 | q | ||||||||||||
4 | Annie Leblanc Annie Leblanc ('92) | 92 | CAN | 2:04.52 | |||||||||||||
5 | Maya Williamson Maya Williamson ('93) | 93 | USA | 2:06.35 | |||||||||||||
6 | Sabrina Southerland Sabrina Southerland ('95) | 95 | USA | 2:07.48 | |||||||||||||
7 | Cecilia Barowski Cecilia Barowski ('92) | 92 | USA | 2:08.94 | |||||||||||||
8 | Kaela Edwards Kaela Edwards ('93) | 93 | USA | 2:09.72 | |||||||||||||
K 1500 m 13.6. Finale A Finale | 13.6. | ||||||||||||||||
1 | Rhianwedd Price Rhianwedd Price ('94) | 94 | GBR | 4:09.56 | PB | ||||||||||||
2 | Shelby Houlihan Shelby Houlihan ('93) | 93 | USA | 4:09.67 | PB | ||||||||||||
3 | Sara Sutherland Sara Sutherland ('92) | 92 | USA | 4:13.48 | PB | ||||||||||||
4 | Natalija Piliušina Natalija Piliušina ('90) | 90 | LTU | 4:15.01 | SB | ||||||||||||
5 | Raquel Lambdin Raquel Lambdin ('93) | 93 | USA | 4:15.28 | PB | ||||||||||||
6 | Stephanie Schappert Stephanie Schappert ('93) | 93 | USA | 4:16.01 | |||||||||||||
7 | Brook Handler Brook Handler ('93) | 93 | USA | 4:16.19 | |||||||||||||
8 | Linden Hall Linden Hall ('91) | 91 | AUS | 4:16.58 | SB | ||||||||||||
9 | Molly Hanson Molly Hanson | USA | 4:17.06 | SB | |||||||||||||
10 | Elise Cranny Elise Cranny ('96) | 96 | USA | 4:24.40 | |||||||||||||
11 | Nikki Hiltz Nikki Hiltz ('94) | 94 | USA | 4:31.26 | |||||||||||||
12 | Marta Pen Freitas Marta Pen Freitas ('93) | 93 | POR | 4:41.03 | |||||||||||||
Semifinale | 11.6. | ||||||||||||||||
Semi 1 11.6. | 11.6. | ||||||||||||||||
1 | Shelby Houlihan Shelby Houlihan ('93) | 93 | USA | 4:16.87 | Q | ||||||||||||
2 | Sara Sutherland Sara Sutherland ('92) | 92 | USA | 4:16.94 | Q | ||||||||||||
3 | Linden Hall Linden Hall ('91) | 91 | AUS | 4:17.41 | Q | ||||||||||||
4 | Molly Hanson Molly Hanson | USA | 4:17.41 | Q | SB | ||||||||||||
5 | Elise Cranny Elise Cranny ('96) | 96 | USA | 4:17.87 | Q | ||||||||||||
6 | Raquel Lambdin Raquel Lambdin ('93) | 93 | USA | 4:17.88 | q | ||||||||||||
7 | Nikki Hiltz Nikki Hiltz ('94) | 94 | USA | 4:18.26 | q | ||||||||||||
8 | Rosie Clarke Rosie Clarke ('91) | 91 | GBR | 4:18.46 | |||||||||||||
9 | Windsor Ashley Windsor Ashley | CAN | 4:19.77 | ||||||||||||||
10 | Alli Cash Alli Cash ('94) | 94 | USA | 4:21.21 | |||||||||||||
11 | Hannah Richardson Hannah Richardson | USA | 4:29.75 | ||||||||||||||
Semi 2 11.6. | 11.6. | ||||||||||||||||
1 | Rhianwedd Price Rhianwedd Price ('94) | 94 | GBR | 4:16.01 | Q | ||||||||||||
2 | Marta Pen Freitas Marta Pen Freitas ('93) | 93 | POR | 4:17.01 | Q | ||||||||||||
3 | Stephanie Schappert Stephanie Schappert ('93) | 93 | USA | 4:17.31 | Q | ||||||||||||
4 | Brook Handler Brook Handler ('93) | 93 | USA | 4:18.63 | Q | ||||||||||||
5 | Natalija Piliušina Natalija Piliušina ('90) | 90 | LTU | 4:19.05 | Q | ||||||||||||
6 | Angel Piccirillo Angel Piccirillo ('94) | 94 | USA | 4:19.13 | |||||||||||||
7 | Blanca Fernández Blanca Fernández ('92) | 92 | ESP | 4:19.62 | SB | ||||||||||||
8 | Katrina Coogan Katrina Coogan ('93) | 93 | USA | 4:19.83 | |||||||||||||
9 | Amanda Smith Amanda Smith ('93) | 93 | USA | 4:20.52 | |||||||||||||
10 | Katie Porada Katie Porada ('92) | 92 | USA | 4:26.46 | |||||||||||||
11 | Lianne Farber Lianne Farber ('92) | 92 | USA | 4:29.48 | |||||||||||||
12 | Ashley Maton Ashley Maton ('93) | 93 | USA | 4:33.35 | |||||||||||||
K 5000 m 13.6. Finale A Finale | 13.6. | ||||||||||||||||
1 | Emily Sisson Emily Sisson ('91) | 91 | USA | 15:34.10 | SB | ||||||||||||
2 | Dominique Scott Dominique Scott ('92) | 92 | RSA | 15:40.47 | |||||||||||||
3 | Jessica Tonn Jessica Tonn ('92) | 92 | USA | 15:41.72 | |||||||||||||
4 | Kate Avery Kate Avery ('91) | 91 | GBR | 15:41.95 | |||||||||||||
5 | Erin Finn Erin Finn ('94) | 94 | USA | 15:43.97 | |||||||||||||
6 | Calli Thackery Calli Thackery ('93) | 93 | GBR | 15:47.15 | |||||||||||||
7 | Shelby Houlihan Shelby Houlihan ('93) | 93 | USA | 15:49.72 | PB | ||||||||||||
8 | Liv Westphal Liv Westphal ('93) | 93 | FRA | 15:52.17 | |||||||||||||
9 | Emma Bates Emma Bates ('92) | 92 | USA | 15:56.72 | |||||||||||||
10 | Tori Gerlach Tori Gerlach ('94) | 94 | USA | 16:00.28 | |||||||||||||
11 | Molly Grabill Molly Grabill ('92) | 92 | USA | 16:06.58 | |||||||||||||
12 | Sandie Raines Sandie Raines ('95) | 95 | USA | 16:08.30 | |||||||||||||
13 | Vanessa Fraser Vanessa Fraser ('95) | 95 | USA | 16:10.20 | |||||||||||||
14 | Rachele Schulist Rachele Schulist ('94) | 94 | USA | 16:10.89 | |||||||||||||
15 | Tessa Murray Tessa Murray | USA | 16:14.95 | ||||||||||||||
16 | Bethan Knights Bethan Knights ('95) | 95 | GBR | 16:22.08 | |||||||||||||
17 | Maria McDaniel Maria McDaniel ('95) | 95 | USA | 16:27.28 | |||||||||||||
18 | Annie Lehardy Annie Lehardy ('92) | 92 | USA | 16:32.35 | |||||||||||||
19 | Elizabeth Chikotas Elizabeth Chikotas ('96) | 96 | USA | 16:34.43 | |||||||||||||
20 | Madeline Chambers Madeline Chambers ('92) | 92 | USA | 16:43.99 | |||||||||||||
21 | Maddie Meyers Maddie Meyers ('94) | 94 | USA | 16:44.94 | |||||||||||||
22 | Erika Kemp Erika Kemp ('95) | 95 | USA | 16:55.59 | |||||||||||||
23 | Dana Giordano Dana Giordano ('93) | 93 | USA | 17:12.54 | |||||||||||||
24 | Tansey Lystad Tansey Lystad ('93) | 93 | USA | 17:13.37 | |||||||||||||
K 10000 m 11.6. Finale A Finale | 11.6. | ||||||||||||||||
1 | Molly Seidel Molly Seidel ('94) | 94 | USA | 33:18.37 | PB | ||||||||||||
2 | Dominique Scott Dominique Scott ('92) | 92 | RSA | 33:25.81 | |||||||||||||
3 | Emily Stites Emily Stites ('94) | 94 | USA | 33:26.15 | SB | ||||||||||||
4 | Molly Grabill Molly Grabill ('92) | 92 | USA | 33:26.61 | PB | ||||||||||||
5 | Waverly Neer Waverly Neer ('92) | 92 | USA | 33:26.98 | PB | ||||||||||||
6 | Chelsea Blaase Chelsea Blaase ('94) | 94 | USA | 33:27.73 | |||||||||||||
7 | Margo Malone Margo Malone ('93) | 93 | USA | 33:39.50 | |||||||||||||
8 | Alice Wright Alice Wright ('94) | 94 | GBR | 33:41.86 | |||||||||||||
9 | Katie Gillespie Katie Gillespie | USA | 33:44.08 | PB | |||||||||||||
10 | Emma Bates Emma Bates ('92) | 92 | USA | 33:50.14 | |||||||||||||
11 | Mara Olson Mara Olson ('93) | 93 | USA | 33:55.17 | PB | ||||||||||||
12 | Megan Curham Megan Curham ('95) | 95 | USA | 34:09.08 | |||||||||||||
13 | Elvin Kibet Elvin Kibet ('90) | 90 | USA | 34:12.57 | |||||||||||||
14 | Erin Osment Erin Osment | USA | 34:14.25 | PB | |||||||||||||
15 | Diane Robison Diane Robison ('92) | 92 | USA | 34:24.61 | |||||||||||||
16 | Laura Nagel Laura Nagel ('92) | 92 | NZL | 34:31.08 | |||||||||||||
17 | Bronte Golick Bronte Golick ('93) | 93 | USA | 34:45.65 | |||||||||||||
18 | Hillary Montgomery Hillary Montgomery ('93) | 93 | USA | 34:48.13 | |||||||||||||
19 | Joanna Thompson Joanna Thompson ('92) | 92 | USA | 34:49.29 | |||||||||||||
20 | Amber Eichkorn Amber Eichkorn ('93) | 93 | USA | 34:55.53 | |||||||||||||
21 | Hannah Everson Hannah Everson ('94) | 94 | USA | 35:16.09 | |||||||||||||
22 | Amanda Behnke Amanda Behnke ('93) | 93 | USA | 35:33.56 | |||||||||||||
23 | Sinead Haughey Sinead Haughey ('92) | 92 | USA | 35:51.00 | |||||||||||||
Katy Moen Katy Moen ('92) | 92 | USA | DNF | ||||||||||||||
K 3000 m forh. 13.6. Finale A Finale | 13.6. | ||||||||||||||||
1 | Colleen Quigley Colleen Quigley ('92) | 92 | USA | 9:29.32 | PB | ||||||||||||
2 | Courtney Frerichs Courtney Frerichs ('93) | 93 | USA | 9:31.36 | PB | ||||||||||||
3 | Leah O'Connor Leah O'Connor ('92) | 92 | USA | 9:33.38 | PB | ||||||||||||
4 | Marisa Howard Marisa Howard ('92) | 92 | USA | 9:37.84 | PB | ||||||||||||
5 | Erin Teschuk Erin Teschuk ('94) | 94 | CAN | 9:42.15 | PB | ||||||||||||
6 | Rachel Johnson Rachel Johnson ('93) | 93 | USA | 9:42.93 | SB | ||||||||||||
7 | Elle Purrier Elle Purrier ('95) | 95 | USA | 9:53.69 | |||||||||||||
8 | Maddie Van Beek Maddie Van Beek ('91) | 91 | USA | 9:54.42 | PB | ||||||||||||
9 | Emily Ritter Emily Ritter ('92) | 92 | USA | 9:54.72 | |||||||||||||
10 | Rosie Donegan Rosie Donegan ('93) | 93 | AUS | 9:59.45 | |||||||||||||
11 | Heather Demorest Heather Demorest ('92) | 92 | USA | 10:01.68 | PB | ||||||||||||
12 | Viktoriya Voronko Viktoriya Voronko ('91) | 91 | RUS | 10:08.05 | |||||||||||||
Semifinale | 11.6. | ||||||||||||||||
Semi 1 11.6. | 11.6. | ||||||||||||||||
1 | Leah O'Connor Leah O'Connor ('92) | 92 | USA | 9:55.58 | Q | ||||||||||||
2 | Emily Ritter Emily Ritter ('92) | 92 | USA | 9:55.89 | Q | ||||||||||||
3 | Rosie Donegan Rosie Donegan ('93) | 93 | AUS | 9:58.95 | Q | PB | |||||||||||
4 | Maddie Van Beek Maddie Van Beek ('91) | 91 | USA | 9:58.97 | Q | ||||||||||||
5 | Viktoriya Voronko Viktoriya Voronko ('91) | 91 | RUS | 9:59.09 | Q | ||||||||||||
6 | Heather Demorest Heather Demorest ('92) | 92 | USA | 10:04.43 | q | ||||||||||||
7 | Tori Gerlach Tori Gerlach ('94) | 94 | USA | 10:14.79 | |||||||||||||
8 | Erin Clark Erin Clark ('94) | 94 | USA | 10:15.83 | |||||||||||||
9 | Sofie Gallein Sofie Gallein ('92) | 92 | BEL | 10:27.05 | |||||||||||||
10 | Shannon Klenke Shannon Klenke ('93) | 93 | USA | 10:30.51 | |||||||||||||
Semi 2 11.6. | 11.6. | ||||||||||||||||
1 | Erin Teschuk Erin Teschuk ('94) | 94 | CAN | 9:53.93 | Q | ||||||||||||
2 | Courtney Frerichs Courtney Frerichs ('93) | 93 | USA | 9:54.07 | Q | ||||||||||||
3 | Colleen Quigley Colleen Quigley ('92) | 92 | USA | 9:54.12 | Q | ||||||||||||
4 | Marisa Howard Marisa Howard ('92) | 92 | USA | 9:54.25 | Q | SB | |||||||||||
5 | Rachel Johnson Rachel Johnson ('93) | 93 | USA | 9:54.52 | Q | ||||||||||||
6 | Elle Purrier Elle Purrier ('95) | 95 | USA | 10:10.74 | q | ||||||||||||
7 | Madelin Talbert Madelin Talbert ('94) | 94 | USA | 10:14.25 | |||||||||||||
8 | Cornelia Griesche Cornelia Griesche ('93) | 93 | GER | 10:19.36 | |||||||||||||
9 | Katelyn Greenleaf Katelyn Greenleaf ('94) | 94 | USA | 10:21.85 | |||||||||||||
10 | Alycia Butterworth Alycia Butterworth ('92) | 92 | CAN | 10:28.94 | |||||||||||||
11 | Shelby Mills Shelby Mills | USA | 10:39.23 | ||||||||||||||
12 | Elizabeth Bird Elizabeth Bird ('94) | 94 | GBR | 10:51.92 | |||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 13.6. Vind: +1.7 Finale A Finale | 13.6. | Vind: +1.7 | |||||||||||||||
1 | Kendra Harrison Kendra Harrison ('92) | 92 | USA | 12.55 | |||||||||||||
2 | Cindy Ofili Cindy Ofili ('94) | 94 | GBR | 12.60 | NU23R | PB | |||||||||||
3 | Dior Hall Dior Hall ('96) | 96 | USA | 12.74 | WU20R | PB | |||||||||||
4 | Jade Barber Jade Barber ('93) | 93 | USA | 12.85 | PB | ||||||||||||
5 | Bridgette Owens Bridgette Owens ('92) | 92 | USA | 12.86 | |||||||||||||
6 | Chanice Taylor-Chase Chanice Taylor-Chase ('93) | 93 | CAN | 12.95 | PB | ||||||||||||
7 | Devynne Charlton Devynne Charlton ('95) | 95 | BAH | 13.00 | NR | PB | |||||||||||
8 | Daeshon Gordon Daeshon Gordon ('96) | 96 | JAM | 13.29 | |||||||||||||
Semifinale | 11.6. | ||||||||||||||||
Semi 1 11.6. Vind: +2.7 | 11.6. | Vind: +2.7 | |||||||||||||||
1 | Kendra Harrison Kendra Harrison ('92) | 92 | USA | 12.59 | w | Q | |||||||||||
2 | Daeshon Gordon Daeshon Gordon ('96) | 96 | JAM | 13.04 | w | Q | |||||||||||
3 | Samantha Elliott Samantha Elliott ('92) | 92 | JAM | 13.16 | w | ||||||||||||
4 | Erica Bougard Erica Bougard ('93) | 93 | USA | 13.19 | w | ||||||||||||
5 | Mobolaji Adeokun Mobolaji Adeokun ('94) | 94 | NGR | 13.24 | w | ||||||||||||
6 | LeTristan Pledger LeTristan Pledger ('93) | 93 | USA | 13.28 | w | ||||||||||||
7 | Brianna McGhee Brianna McGhee ('93) | 93 | USA | 13.32 | w | ||||||||||||
8 | Alex Gochenour Alex Gochenour ('93) | 93 | USA | 13.55 | w | ||||||||||||
Semi 2 11.6. Vind: +3.7 | 11.6. | Vind: +3.7 | |||||||||||||||
1 | Jade Barber Jade Barber ('93) | 93 | USA | 12.70 | w | Q | |||||||||||
2 | Cindy Ofili Cindy Ofili ('94) | 94 | GBR | 12.81 | w | Q | |||||||||||
3 | Devynne Charlton Devynne Charlton ('95) | 95 | BAH | 12.87 | w | q | |||||||||||
4 | Dior Hall Dior Hall ('96) | 96 | USA | 12.95 | w | q | |||||||||||
5 | Shanique Walker Shanique Walker ('93) | 93 | USA | 12.96 | w | ||||||||||||
6 | Alexis Perry Alexis Perry ('94) | 94 | USA | 13.14 | w | ||||||||||||
7 | Sade-Mariah Greenidge Sade-Mariah Greenidge ('93) | 93 | BAR | 13.35 | w | ||||||||||||
8 | Taliyah Brooks Taliyah Brooks ('95) | 95 | USA | 13.64 | w | ||||||||||||
Semi 3 11.6. Vind: +3.3 | 11.6. | Vind: +3.3 | |||||||||||||||
1 | Bridgette Owens Bridgette Owens ('92) | 92 | USA | 12.71 | w | Q | |||||||||||
2 | Chanice Taylor-Chase Chanice Taylor-Chase ('93) | 93 | CAN | 13.04 | w | Q | |||||||||||
3 | Danielle Demas Danielle Demas ('93) | 93 | USA | 13.05 | w | ||||||||||||
4 | Morgan Snow Morgan Snow ('93) | 93 | USA | 13.05 | w | ||||||||||||
5 | Sasha Wallace Sasha Wallace ('95) | 95 | USA | 13.14 | w | ||||||||||||
6 | Nikki Larch-Miller Nikki Larch-Miller ('94) | 94 | USA | 13.26 | w | ||||||||||||
7 | Melia Cox Melia Cox ('92) | 92 | USA | 13.29 | w | ||||||||||||
8 | Amber Hughes Amber Hughes ('94) | 94 | USA | 13.31 | w | ||||||||||||
K 400 m hæk 13.6. Finale A Finale | 13.6. | ||||||||||||||||
1 | Shamier Little Shamier Little ('95) | 95 | USA | 53.74 | PB | ||||||||||||
2 | Kendra Harrison Kendra Harrison ('92) | 92 | USA | 54.09 | PB | ||||||||||||
3 | Leah Nugent Leah Nugent ('92) | 92 | USA | 55.82 | |||||||||||||
4 | Sage Watson Sage Watson ('94) | 94 | CAN | 55.97 | PB | ||||||||||||
5 | Jade Miller Jade Miller ('95) | 95 | USA | 56.68 | SB | ||||||||||||
6 | Nnenya Hailey Nnenya Hailey ('94) | 94 | USA | 56.98 | |||||||||||||
7 | Amalie Hammild IuelAmalie Hammild Iuel ('94) | 94 | DEN | 56.99 | |||||||||||||
8 | Jaide Stepter Jaide Stepter ('94) | 94 | USA | 57.12 | |||||||||||||
Semifinale | 11.6. | ||||||||||||||||
Semi 1 11.6. | 11.6. | ||||||||||||||||
1 | Shamier Little Shamier Little ('95) | 95 | USA | 57.02 | Q | ||||||||||||
2 | Jaide Stepter Jaide Stepter ('94) | 94 | USA | 57.24 | Q | ||||||||||||
3 | Gianna Woodruff Gianna Woodruff ('93) | 93 | USA | 57.49 | PB | ||||||||||||
4 | Chanice Taylor-Chase Chanice Taylor-Chase ('93) | 93 | CAN | 57.86 | |||||||||||||
5 | Ariel Jones Ariel Jones ('95) | 95 | USA | 58.02 | |||||||||||||
6 | Liz Harper Liz Harper ('95) | 95 | USA | 58.93 | |||||||||||||
7 | Taysia Radoslav Taysia Radoslav ('96) | 96 | CAN | 59.38 | |||||||||||||
8 | Evann Thompson Evann Thompson ('94) | 94 | USA | 1:01.55 | |||||||||||||
Semi 2 11.6. | 11.6. | ||||||||||||||||
1 | Leah Nugent Leah Nugent ('92) | 92 | USA | 56.36 | Q | ||||||||||||
2 | Nnenya Hailey Nnenya Hailey ('94) | 94 | USA | 56.85 | Q | ||||||||||||
3 | Sage Watson Sage Watson ('94) | 94 | CAN | 57.06 | q | ||||||||||||
4 | Kelsey Balkwill Kelsey Balkwill ('92) | 92 | CAN | 57.06 | |||||||||||||
5 | Daeshon Gordon Daeshon Gordon ('96) | 96 | JAM | 57.24 | PB | ||||||||||||
6 | Sashel Brown Sashel Brown ('94) | 94 | JAM | 58.48 | |||||||||||||
7 | Kyra Johnson Kyra Johnson ('94) | 94 | USA | 59.26 | |||||||||||||
8 | Tia Gamble Tia Gamble ('93) | 93 | USA | 59.29 | |||||||||||||
Semi 3 11.6. | 11.6. | ||||||||||||||||
1 | Kendra Harrison Kendra Harrison ('92) | 92 | USA | 55.45 | Q | ||||||||||||
2 | Amalie Hammild IuelAmalie Hammild Iuel ('94) | 94 | DEN | 56.69 | Q | ||||||||||||
3 | Jade Miller Jade Miller ('95) | 95 | USA | 56.82 | q | SB | |||||||||||
4 | Autumne Franklin Autumne Franklin ('94) | 94 | USA | 57.21 | |||||||||||||
5 | Melissa Gonzalez Melissa Gonzalez ('94) | 94 | COL | 57.78 | PB | ||||||||||||
6 | Samantha Elliott Samantha Elliott ('92) | 92 | JAM | 58.69 | |||||||||||||
7 | Paige Squire Paige Squire ('92) | 92 | USA | 58.71 | |||||||||||||
8 | Alissa Brooks-Johnson Alissa Brooks-Johnson ('95) | 95 | USA | 1:01.10 | |||||||||||||
K Højdespring 13.6. Finale A Finale | 13.6. | ||||||||||||||||
1 | Jeannelle Scheper Jeannelle Scheper ('94) | 94 | LCA | 1.90 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Kimberly Williamson Kimberly Williamson ('93) | 93 | JAM | 1.90 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Leontia Kallenou Leontia Kallenou ('94) | 94 | CYP | 1.87 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Akela Jones Akela Jones ('95) | 95 | BAR | 1.87 | =PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Tatiána Goúsin Tatiána Goúsin ('94) | 94 | GRE | 1.84 | SB | ||||||||||||
6 | Claudia García Claudia García ('92) | 92 | ESP | 1.81 | |||||||||||||
7 | Erika Hurd Erika Hurd ('94) | 94 | USA | 1.81 | |||||||||||||
7 | Maruša Černjul Maruša Černjul ('92) | 92 | SLO | 1.81 | |||||||||||||
9 | Jailah Mason Jailah Mason ('96) | 96 | USA | 1.81 | |||||||||||||
10 | Chanice Porter Chanice Porter ('94) | 94 | JAM | 1.81 | |||||||||||||
11 | Whitney Flannel Whitney Flannel | USA | 1.81 | PB | |||||||||||||
12 | Alyx Treasure Alyx Treasure ('92) | 92 | CAN | 1.77 | |||||||||||||
12 | Lauren Crockett Lauren Crockett ('92) | 92 | USA | 1.77 | |||||||||||||
12 | Kaitlin Whitehorn Kaitlin Whitehorn ('94) | 94 | JAM | 1.77 | |||||||||||||
12 | Nakita Gray Nakita Gray ('94) | 94 | USA | 1.77 | |||||||||||||
16 | Zibby Boyer Zibby Boyer ('93) | 93 | USA | 1.77 | |||||||||||||
17 | Erica Bougard Erica Bougard ('93) | 93 | USA | 1.77 | |||||||||||||
17 | Dior Delophont Dior Delophont ('94) | 94 | FRA | 1.77 | |||||||||||||
17 | Marine Vallet Marine Vallet ('93) | 93 | FRA | 1.77 | |||||||||||||
20 | Kandie Bloch-Jones Kandie Bloch-Jones ('95) | 95 | USA | 1.72 | |||||||||||||
21 | Audrey Ketcham Audrey Ketcham ('94) | 94 | USA | 1.72 | |||||||||||||
21 | Bryan Danielle Bryan Danielle | USA | 1.72 | ||||||||||||||
Taylor Burke Taylor Burke ('93) | 93 | USA | NH | ||||||||||||||
K Stangspring 11.6. Finale A Finale | 11.6. | ||||||||||||||||
1 | Demi Payne Demi Payne ('91) | 91 | USA | 4.70 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Sandi Morris Sandi Morris ('92) | 92 | USA | 4.65 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Stephanie Richartz Stephanie Richartz ('92) | 92 | USA | 4.45 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Kristina Owsinski Kristina Owsinski ('93) | 93 | USA | 4.40 | PB | ||||||||||||
5 | Desiree Freier Desiree Freier ('96) | 96 | USA | 4.35 | =SB | ||||||||||||
6 | Anginae Monteverde Anginae Monteverde ('93) | 93 | USA | 4.30 | PB | ||||||||||||
7 | Ariel Voskamp Ariel Voskamp ('92) | 92 | USA | 4.30 | |||||||||||||
8 | Kimyanna Rudolph Kimyanna Rudolph ('94) | 94 | USA | 4.20 | |||||||||||||
9 | Alysha Newman Alysha Newman ('94) | 94 | CAN | 4.20 | |||||||||||||
10 | Carolina Carmichael Carolina Carmichael ('94) | 94 | USA | 4.20 | |||||||||||||
10 | Annie Rhodes Annie Rhodes ('95) | 95 | USA | 4.20 | |||||||||||||
10 | Katrine Haarklau Katrine Haarklau ('91) | 91 | NOR | 4.20 | |||||||||||||
13 | Caroline Hasse Caroline Hasse ('91) | 91 | GER | 4.20 | =SB | ||||||||||||
14 | Jessie Johnson Jessie Johnson ('93) | 93 | USA | 4.20 | |||||||||||||
15 | Sabrina Hochreuther Sabrina Hochreuther ('90) | 90 | GER | 4.05 | |||||||||||||
15 | Anicka Newell Anicka Newell ('93) | 93 | CAN | 4.05 | |||||||||||||
17 | Kristen Brown Kristen Brown ('92) | 92 | USA | 4.05 | |||||||||||||
18 | Katie Adair Katie Adair ('93) | 93 | USA | 4.05 | |||||||||||||
18 | Hunter Wilkes Hunter Wilkes ('94) | 94 | USA | 4.05 | |||||||||||||
Megan Clark Megan Clark ('94) | 94 | USA | NH | ||||||||||||||
Samantha Becker Samantha Becker ('92) | 92 | USA | NH | ||||||||||||||
Chanel Krause Chanel Krause ('94) | 94 | USA | NH | ||||||||||||||
Madison Heath Madison Heath ('95) | 95 | USA | NH | ||||||||||||||
Sarah Birkmeier Sarah Birkmeier ('91) | 91 | USA | NH | ||||||||||||||
K Længdespring 11.6. Finale A Finale | 11.6. | ||||||||||||||||
1 | Quanesha Burks Quanesha Burks ('95) | 95 | USA | 6.91 | w | +2.6 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Jenna Prandini Jenna Prandini ('92) | 92 | USA | 6.80 | +1.7 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Sha'Keela Saunders Sha'Keela Saunders ('93) | 93 | USA | 6.75 | +1.8 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Jasmine Todd Jasmine Todd ('93) | 93 | USA | 6.65 | w | +2.7 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Sydney Conley Sydney Conley ('93) | 93 | USA | 6.60 | w | +3.4 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Der'Renae Freeman Der'Renae Freeman ('94) | 94 | USA | 6.59 | w | +2.9 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Keturah Orji Keturah Orji ('96) | 96 | USA | 6.57 | w | +4.3 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Chanice Porter Chanice Porter ('94) | 94 | JAM | 6.50 | w | +3.3 | |||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Tierra Williams Tierra Williams ('95) | 95 | USA | 6.36 | +1.8 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Allie Saunders Allie Saunders ('93) | 93 | USA | 6.32 | w | +3.6 | |||||||||||
11 | Clairwin Dameus Clairwin Dameus ('94) | 94 | USA | 6.24 | w | +5.8 | |||||||||||
12 | Darrielle McQueen Darrielle McQueen ('96) | 96 | USA | 6.22 | w | +2.7 | |||||||||||
13 | Johanmy Luque Johanmy Luque ('95) | 95 | VEN | 6.21 | w | +4.1 | |||||||||||
14 | Phillicia Fluellen Phillicia Fluellen ('92) | 92 | USA | 6.21 | w | +4.6 | |||||||||||
15 | Baileh Simms Baileh Simms ('95) | 95 | CAN | 6.17 | w | +2.8 | |||||||||||
16 | LeTristan Pledger LeTristan Pledger ('93) | 93 | USA | 6.13 | w | +3.3 | |||||||||||
17 | Jazmin McCoy Jazmin McCoy ('95) | 95 | USA | 6.08 | w | +3.0 | |||||||||||
18 | Aleah Hurst Aleah Hurst | USA | 6.06 | w | +3.1 | ||||||||||||
19 | Gionna Jackson Gionna Jackson ('93) | 93 | USA | 6.05 | w | +3.3 | |||||||||||
20 | Danielle Littleton Danielle Littleton | USA | 5.94 | w | +3.3 | ||||||||||||
21 | Filippa Fotopoulou Filippa Fotopoulou ('96) | 96 | CYP | 5.91 | w | +3.8 | |||||||||||
22 | Jogailė Petrokaitė Jogailė Petrokaitė ('95) | 95 | LTU | 5.88 | +1.2 | ||||||||||||
23 | Kenyattia Hackworth Kenyattia Hackworth ('93) | 93 | USA | 5.84 | w | +2.9 | |||||||||||
24 | Keishorea Armstrong Keishorea Armstrong | USA | 5.80 | w | +2.8 | ||||||||||||
K Trespring 13.6. Finale A Finale | 13.6. | ||||||||||||||||
1 | Keturah Orji Keturah Orji ('96) | 96 | USA | 14.15 | +1.8 | AU20R | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Marshay Ryan Marshay Ryan ('95) | 95 | USA | 13.53 | +1.5 | SB | |||||||||||
3 | Simone Charley Simone Charley ('95) | 95 | USA | 13.49 | w | +2.7 | |||||||||||
4 | Nadia Eke Nadia Eke ('93) | 93 | GHA | 13.46 | w | +3.1 | |||||||||||
5 | Tori Franklin Tori Franklin ('92) | 92 | USA | 13.38 | w | +5.3 | |||||||||||
6 | Nataliyah Friar Nataliyah Friar ('95) | 95 | USA | 13.32 | w | +2.8 | |||||||||||
7 | Allie Saunders Allie Saunders ('93) | 93 | USA | 13.25 | w | +2.6 | |||||||||||
8 | Daisy Ding Daisy Ding ('95) | 95 | AUS | 13.18 | w | +4.1 | |||||||||||
9 | Iana Amsterdam Iana Amsterdam ('95) | 95 | GUY | 13.13 | w | +5.2 | |||||||||||
10 | Brianna Richardson Brianna Richardson ('94) | 94 | USA | 13.05 | w | +2.7 | |||||||||||
11 | Ellie Ewere Ellie Ewere ('93) | 93 | USA | 13.02 | w | +3.9 | |||||||||||
12 | Mollie Gribbin Mollie Gribbin ('94) | 94 | IRL | 12.81 | +0.9 | ||||||||||||
13 | Rebecka Abrahamsson Rebecka Abrahamsson ('94) | 94 | SWE | 12.77 | w | +3.6 | |||||||||||
14 | Isabella Marten Isabella Marten ('96) | 96 | GER | 12.74 | w | +2.2 | |||||||||||
15 | Jasmine Brown Jasmine Brown | USA | 12.70 | w | +3.8 | ||||||||||||
16 | Dace Dreimane Dace Dreimane ('95) | 95 | LAT | 12.62 | +1.8 | ||||||||||||
17 | Kaitlyn Beans Kaitlyn Beans ('95) | 95 | USA | 12.58 | +1.7 | ||||||||||||
18 | Danielle Jones Danielle Jones ('93) | 93 | USA | 12.57 | +1.2 | ||||||||||||
19 | Paetyn Revell Paetyn Revell ('95) | 95 | USA | 12.54 | w | +2.5 | |||||||||||
20 | Cybil Obiozor Cybil Obiozor ('95) | 95 | USA | 12.51 | +1.9 | ||||||||||||
21 | Brittany Kinney Brittany Kinney ('92) | 92 | USA | 12.51 | w | +3.8 | |||||||||||
22 | Alyssa Kelly Alyssa Kelly ('93) | 93 | USA | 12.29 | w | +2.7 | |||||||||||
23 | Ebony Brinker Ebony Brinker | USA | 12.11 | w | +2.2 | ||||||||||||
Ciarra Brewer Ciarra Brewer ('93) | 93 | USA | NM | ||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg 11.6. Finale A Finale | 11.6. | ||||||||||||||||
1 | Raven Saunders Raven Saunders ('96) | 96 | USA | 18.35 | AU20R | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Kelsey Card Kelsey Card ('92) | 92 | USA | 17.96 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Tori Bliss Tori Bliss ('92) | 92 | USA | 17.83 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Dani Winters Dani Winters ('93) | 93 | USA | 17.64 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Brittany Mann Brittany Mann ('94) | 94 | USA | 17.22 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Christina Hillman Christina Hillman ('93) | 93 | USA | 17.14 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Jill Rushin Jill Rushin ('91) | 91 | USA | 17.07 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Alexis Cooks Alexis Cooks ('93) | 93 | USA | 16.79 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Rachel Dincoff Rachel Dincoff ('93) | 93 | USA | 16.76 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Rachel Fatherly Rachel Fatherly ('94) | 94 | USA | 16.67 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Danniel Thomas Danniel Thomas ('92) | 92 | JAM | 16.53 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Amelia Strickler Amelia Strickler ('94) | 94 | GBR | 16.46 | |||||||||||||
13 | Cion Hicks Cion Hicks ('94) | 94 | USA | 16.36 | |||||||||||||
14 | Sarah Howard Sarah Howard ('93) | 93 | USA | 16.20 | |||||||||||||
15 | Jianna Williams Jianna Williams ('93) | 93 | USA | 15.93 | |||||||||||||
16 | Emmonnie Henderson Emmonnie Henderson ('94) | 94 | USA | 15.93 | |||||||||||||
17 | Nikki Okwelogu Nikki Okwelogu ('95) | 95 | NGR | 15.89 | |||||||||||||
18 | Aaliyah Pete Aaliyah Pete ('95) | 95 | USA | 15.66 | |||||||||||||
19 | Alex Porlier-Langlois Alex Porlier-Langlois ('93) | 93 | CAN | 15.60 | |||||||||||||
20 | Tremanisha Taylor Tremanisha Taylor ('92) | 92 | USA | 15.43 | |||||||||||||
21 | Emily Morris Emily Morris | USA | 15.26 | ||||||||||||||
22 | Maggie Ewen Maggie Ewen ('94) | 94 | USA | 14.97 | |||||||||||||
23 | Christine Bohan Christine Bohan ('95) | 95 | USA | 14.23 | |||||||||||||
Brea Garrett Brea Garrett ('93) | 93 | USA | NM | ||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg 13.6. Finale A Finale | 13.6. | ||||||||||||||||
1 | Shelbi Vaughan Shelbi Vaughan ('94) | 94 | USA | 61.39 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Kelsey Card Kelsey Card ('92) | 92 | USA | 59.38 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Emmonnie Henderson Emmonnie Henderson ('94) | 94 | USA | 58.34 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Tera Novy Tera Novy ('94) | 94 | USA | 58.31 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Valarie Allman Valarie Allman ('95) | 95 | USA | 56.37 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Alexis Cooks Alexis Cooks ('93) | 93 | USA | 55.51 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Becky Famurewa Becky Famurewa ('94) | 94 | USA | 55.41 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Alex Collatz Alex Collatz ('93) | 93 | USA | 55.37 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Devene Brown Devene Brown ('93) | 93 | JAM | 54.45 | SB | ||||||||||||
10 | Kiah Hicks Kiah Hicks ('93) | 93 | USA | 53.88 | |||||||||||||
11 | Corina Cox Corina Cox ('95) | 95 | USA | 52.70 | |||||||||||||
12 | Maggie Ewen Maggie Ewen ('94) | 94 | USA | 52.63 | |||||||||||||
13 | Samantha Hall Samantha Hall ('93) | 93 | JAM | 52.15 | |||||||||||||
14 | Julia Viberg Julia Viberg ('92) | 92 | SWE | 52.03 | |||||||||||||
15 | Katelyn Daniels Katelyn Daniels ('95) | 95 | USA | 51.81 | |||||||||||||
16 | Josie Natrasevschi Josie Natrasevschi ('96) | 96 | USA | 51.38 | |||||||||||||
17 | Jessica Woodard Jessica Woodard ('95) | 95 | USA | 51.02 | |||||||||||||
18 | Madison Jacobs Madison Jacobs ('95) | 95 | USA | 50.66 | |||||||||||||
19 | Daina Levy Daina Levy ('93) | 93 | JAM | 50.64 | |||||||||||||
20 | Rachel Dincoff Rachel Dincoff ('93) | 93 | USA | 50.59 | |||||||||||||
21 | Erica Brand Erica Brand ('92) | 92 | USA | 50.57 | |||||||||||||
22 | Micaela Hazlewood Micaela Hazlewood ('95) | 95 | USA | 48.56 | |||||||||||||
23 | Carly Pendleton Carly Pendleton ('92) | 92 | USA | 47.41 | |||||||||||||
24 | Alison Szykowny Alison Szykowny ('93) | 93 | USA | 46.96 | |||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg 11.6. Finale A Finale | 11.6. | ||||||||||||||||
1 | DeAnna Price DeAnna Price ('93) | 93 | USA | 71.49 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Julia Ratcliffe Julia Ratcliffe ('93) | 93 | NZL | 67.30 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Brooke Pleger Brooke Pleger ('92) | 92 | USA | 67.03 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Jillian Weir Jillian Weir ('93) | 93 | CAN | 66.74 | |||||||||||||
5 | Julia Reedy Julia Reedy ('93) | 93 | USA | 64.41 | PB | ||||||||||||
6 | Daina Levy Daina Levy ('93) | 93 | JAM | 63.42 | |||||||||||||
7 | Jianna Williams Jianna Williams ('93) | 93 | USA | 62.89 | |||||||||||||
8 | Kearsten Peoples Kearsten Peoples ('91) | 91 | USA | 62.31 | |||||||||||||
9 | Ashley Jenkins Ashley Jenkins ('93) | 93 | USA | 61.67 | |||||||||||||
10 | Marthaline Cooper Marthaline Cooper ('94) | 94 | USA | 60.23 | |||||||||||||
11 | Cynthia Watt Cynthia Watt ('93) | 93 | USA | 60.01 | |||||||||||||
12 | Alexis Cooks Alexis Cooks ('93) | 93 | USA | 59.93 | |||||||||||||
13 | Kayla Kovar Kayla Kovar ('91) | 91 | USA | 59.80 | |||||||||||||
14 | Jackie Leppelmeier Jackie Leppelmeier ('92) | 92 | USA | 59.25 | |||||||||||||
15 | Kiah Hicks Kiah Hicks ('93) | 93 | USA | 58.81 | |||||||||||||
16 | Jocelyn Williams Jocelyn Williams ('93) | 93 | USA | 58.04 | |||||||||||||
17 | Jermisha Frazier Jermisha Frazier | USA | 57.99 | ||||||||||||||
18 | Nia Barnes Nia Barnes ('93) | 93 | USA | 57.88 | |||||||||||||
19 | Krista Chauvin Krista Chauvin ('92) | 92 | USA | 57.85 | |||||||||||||
20 | Devin Stanford Devin Stanford ('92) | 92 | USA | 57.46 | |||||||||||||
21 | Precious Ogunleye Precious Ogunleye ('93) | 93 | USA | 57.17 | |||||||||||||
22 | Danielle McConnell Danielle McConnell ('94) | 94 | AUS | 56.46 | |||||||||||||
23 | Monique Griffiths Monique Griffiths ('94) | 94 | USA | 54.09 | |||||||||||||
Sara Savatović Sara Savatović ('93) | 93 | SRB | NM | ||||||||||||||
K Spydkast 600 gram 11.6. Finale A Finale | 11.6. | ||||||||||||||||
1 | Irena Šedivá Irena Šedivá ('92) | 92 | CZE | 58.76 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Hannah Carson Hannah Carson ('93) | 93 | USA | 57.72 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Elizabeth Herrs Elizabeth Herrs ('93) | 93 | USA | 56.43 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Rebekah Wales Rebekah Wales ('95) | 95 | USA | 54.26 | |||||||||||||
5 | Freya Jones Freya Jones ('93) | 93 | GBR | 54.11 | SB | ||||||||||||
6 | Nicolle Murphy Nicolle Murphy ('94) | 94 | USA | 53.56 | SB | ||||||||||||
7 | Jessie Merckle Jessie Merckle ('94) | 94 | USA | 53.29 | SB | ||||||||||||
8 | Fawn Miller Fawn Miller ('92) | 92 | USA | 52.65 | |||||||||||||
9 | Maggie Malone Maggie Malone ('93) | 93 | USA | 51.97 | |||||||||||||
10 | Annie Simoneaux Annie Simoneaux ('92) | 92 | USA | 49.85 | |||||||||||||
11 | Kristen Clark Kristen Clark ('96) | 96 | USA | 49.25 | |||||||||||||
12 | Liz Brenner Liz Brenner | USA | 48.25 | ||||||||||||||
13 | Kelsey Hay Kelsey Hay | USA | 47.85 | ||||||||||||||
14 | Amethyst Boyd Amethyst Boyd ('92) | 92 | USA | 47.62 | |||||||||||||
15 | Sabine Kopplin Sabine Kopplin ('90) | 90 | GER | 47.32 | |||||||||||||
16 | Victoria Smith Victoria Smith ('95) | 95 | CAN | 47.27 | |||||||||||||
17 | Sarah Firestone Sarah Firestone ('95) | 95 | USA | 47.27 | |||||||||||||
18 | Sierra Rosenau Sierra Rosenau | USA | 47.22 | ||||||||||||||
19 | Ashley Aldredge Ashley Aldredge ('92) | 92 | USA | 46.83 | |||||||||||||
20 | Jenna Wargo Jenna Wargo ('92) | 92 | USA | 46.18 | |||||||||||||
21 | Hannah Mayer Hannah Mayer | USA | 45.41 | ||||||||||||||
22 | Lucija Cvitanović Lucija Cvitanović ('91) | 91 | CRO | 45.04 | |||||||||||||
23 | Maria Jimenez Maria Jimenez ('94) | 94 | PUR | 44.94 | |||||||||||||
24 | Stephanie Wells Stephanie Wells | USA | 43.89 | ||||||||||||||
K Syvkamp 11.6. Finale A Finale | 11.6. | ||||||||||||||||
1 | Akela Jones Akela Jones ('95) | 95 | BAR | 6371 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Kendell Williams Kendell Williams ('95) | 95 | USA | 6223 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Quintunya Chapman Quintunya Chapman ('93) | 93 | USA | 6147 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Erica Bougard Erica Bougard ('93) | 93 | USA | 6050 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Jess Herauf Jess Herauf ('93) | 93 | USA | 5965 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Jena Hemann Jena Hemann ('92) | 92 | USA | 5913 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Xenia Rahn Xenia Rahn ('91) | 91 | GER | 5851 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Nikki Larch-Miller Nikki Larch-Miller ('94) | 94 | USA | 5806 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Alex Gochenour Alex Gochenour ('93) | 93 | USA | 5806 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Georgia Ellenwood Georgia Ellenwood ('95) | 95 | CAN | 5786 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Sarah Chauchard Sarah Chauchard ('91) | 91 | FRA | 5782 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Deanna Latham Deanna Latham ('92) | 92 | USA | 5778 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Fabia McDonald Fabia McDonald ('92) | 92 | USA | 5757 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Chari Hawkins Chari Hawkins ('91) | 91 | USA | 5750 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Grete Šadeiko Grete Šadeiko ('93) | 93 | EST | 5730 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Taliyah Brooks Taliyah Brooks ('95) | 95 | USA | 5717 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Tatum Souza Tatum Souza ('92) | 92 | USA | 5604 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Alissa Brooks-Johnson Alissa Brooks-Johnson ('95) | 95 | USA | 5572 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
19 | Ashlee Moore Ashlee Moore ('95) | 95 | USA | 5486 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
20 | Abrianna Torres Abrianna Torres ('93) | 93 | USA | 5483 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
21 | Brittany Kelly Brittany Kelly ('95) | 95 | USA | 5394 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
22 | Jallycia Pearson Jallycia Pearson ('93) | 93 | USA | 5320 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
Lindsay Vollmer Lindsay Vollmer ('92) | 92 | USA | DNF | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Teddi Maslowski Teddi Maslowski ('93) | 93 | USA | DNF | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
K 4 x 100 m stafet 13.6. Finale A Finale | 13.6. | ||||||||||||||||
1 | Florida Florida | USA | 42.95 | ||||||||||||||
Robin Reynolds, Shayla Sanders, Destinee Gause, Kyra Jefferson | |||||||||||||||||
2 | Texas A&M Texas A&M | USA | 43.08 | ||||||||||||||
Jennifer Madu, Ashton Purvis, Kamaria Brown, Aaliyah Brown | |||||||||||||||||
3 | South Carolina South Carolina | USA | 43.27 | ||||||||||||||
Dior Hall, Ky Westbrook, Alexis Faulknor, Deanna Hill | |||||||||||||||||
4 | Texas Texas | USA | 43.38 | ||||||||||||||
Morgan Goodwin, Morolake Akinosun, Shania Collins, Kendall Baisden | |||||||||||||||||
5 | LSU LSU | USA | 43.69 | ||||||||||||||
Rushell Harvey, Aleia Hobbs, Jada Martin, Mikiah Brisco | |||||||||||||||||
6 | Purdue Purdue | USA | 44.55 | ||||||||||||||
Savannah Carson, Carmiesha Cox, Devynne Charlton, Brionna Thomas | |||||||||||||||||
7 | Ole Miss Ole Miss | USA | 44.64 | ||||||||||||||
Nicole Henderson, Shannon Ray, Khadija Suleman, Jhordan Hunter | |||||||||||||||||
Oregon Oregon | USA | DQ | |||||||||||||||
Marybeth Sant-Price, Jasmine Todd, Ashante Horsley, Jenna Prandini | |||||||||||||||||
Semifinale | 11.6. | ||||||||||||||||
Semi 1 11.6. | 11.6. | ||||||||||||||||
1 | LSU LSU | USA | 43.32 | Q | |||||||||||||
Rushell Harvey, Aleia Hobbs, Jada Martin, Mikiah Brisco | |||||||||||||||||
2 | Oregon Oregon | USA | 43.49 | Q | |||||||||||||
Marybeth Sant-Price, Jasmine Todd, Ashante Horsley, Jenna Prandini | |||||||||||||||||
3 | Ole Miss Ole Miss | USA | 44.10 | ||||||||||||||
Nicole Henderson, Shannon Ray, Khadija Suleman, Jhordan Hunter | |||||||||||||||||
4 | Alabama Alabama | USA | 44.34 | ||||||||||||||
Dominique Kimpel, Quanesha Burks, Alex Gholston, Sarah Thomas | |||||||||||||||||
5 | Michigan State Michigan State | USA | 44.53 | ||||||||||||||
TeJuanna Williams, Lauren Rose, Alicia Evans, Jellisa Westney | |||||||||||||||||
6 | Wichita State Wichita State | USA | 44.89 | ||||||||||||||
Shanice Andrews, Deja Young, Nikki Larch-Miller, Taylor Larch-Miller | |||||||||||||||||
CSUN CSUN | USA | DNF | |||||||||||||||
Javianne Oliver, Keilah Tyson, Kenyattia Hackworth, Dominique Booker | |||||||||||||||||
Kentucky Kentucky | USA | DQ | |||||||||||||||
Leshel Vines, Sam Dirks, Lexis Lambert, Marie Veale | |||||||||||||||||
Semi 2 11.6. | 11.6. | ||||||||||||||||
1 | Florida Florida | USA | 43.30 | Q | |||||||||||||
Robin Reynolds, Shayla Sanders, Destinee Gause, Kyra Jefferson | |||||||||||||||||
2 | South Carolina South Carolina | USA | 43.62 | Q | |||||||||||||
Deanna Hill, Ky Westbrook, Alexis Faulknor, Destinee Brown | |||||||||||||||||
3 | Clemson Clemson | USA | 44.45 | ||||||||||||||
Whitney Fountain, Deja Parrish, Sabria Hadley, Myasia Jacobs | |||||||||||||||||
4 | Jacksonville Jacksonville | USA | 44.70 | ||||||||||||||
Shanique Walker, Courtney Walker, Shadaey Campbell, Ja'Mesha Richard | |||||||||||||||||
5 | Ohio State Ohio State | USA | 44.79 | ||||||||||||||
Aliyah Everson, Aisha Cavin, Chesna Sykes, Aaliyah Barnes | |||||||||||||||||
6 | Washington St. Washington St. | USA | 44.98 | ||||||||||||||
Briau'na Watley, Danielle Darden, Christiana Ekelem, Dominique Keel | |||||||||||||||||
7 | Arizona State Arizona State | USA | 45.09 | ||||||||||||||
Jasmine Gibbs, Brianna Tate, Sara McDonald, LaTroya Franklin | |||||||||||||||||
8 | Ucla Ucla | USA | 45.48 | ||||||||||||||
Sydney Lewis, Jessie Maduka, Breyonna Hunter, Ashley Lewis | |||||||||||||||||
Semi 3 11.6. | 11.6. | ||||||||||||||||
1 | Texas A&M Texas A&M | USA | 43.00 | Q | |||||||||||||
Jennifer Madu, Ashton Purvis, Kamaria Brown, Aaliyah Brown | |||||||||||||||||
2 | Texas Texas | USA | 43.12 | Q | |||||||||||||
Morgan Goodwin, Morolake Akinosun, Shania Collins, Kendall Baisden | |||||||||||||||||
3 | Purdue Purdue | USA | 44.20 | ||||||||||||||
Savannah Carson, Carmiesha Cox, Devynne Charlton, Brionna Thomas | |||||||||||||||||
4 | Oklahoma Oklahoma | USA | 44.25 | ||||||||||||||
Ama Pipi, Erin Jones, Daye Shon Roberson, Leya Buchanan | |||||||||||||||||
5 | Houston Houston | USA | 44.88 | ||||||||||||||
Bria Carter, Kiersten Brewer, Sade-Mariah Greenidge, Brittany Kinney | |||||||||||||||||
6 | Western Kentucky Western Kentucky | USA | 44.98 | ||||||||||||||
Peli Alzola, Sandra Akachukwu, Chioma Agwunobi, Carrol Hardy | |||||||||||||||||
7 | SMU SMU | USA | 45.13 | ||||||||||||||
Stephanie Kalu, Craishia Washington, Shahira Ehiemua, Rachel Scruggs | |||||||||||||||||
8 | UCF UCF | USA | 45.32 | ||||||||||||||
Kristen Nieuwendam, J'Nea Bellamy, Christal Peterson, Briana Vaughn | |||||||||||||||||
K 4 x 400 m stafet 13.6. Finale A Finale | 13.6. | ||||||||||||||||
1 | Florida Florida | USA | 3:28.12 | ||||||||||||||
Robin Reynolds, Kyra Jefferson, Destinee Gause 51.92, Claudia Francis 51.90 | |||||||||||||||||
2 | South Carolina South Carolina | USA | 3:29.97 | ||||||||||||||
Jaide Stepter Baynes, Amalie Hammild Iuel, Kendall Ellis 52.65, Vanessa Jones 50.60 | |||||||||||||||||
3 | Florida State Florida State | USA | 3:31.78 | ||||||||||||||
Elizabeth Ichite, Sage Watson, Helene Swanepoel 54.43, Kala Funderburk 50.98 | |||||||||||||||||
4 | Purdue Purdue | USA | 3:31.98 | ||||||||||||||
Symone Black, Carmiesha Cox, Aarin Jones 53.48, Brionna Thomas 51.70 | |||||||||||||||||
5 | Miami (Fla.) Miami (Fla.) | USA | 3:33.90 | ||||||||||||||
Kelsey Balkwill, Taneisha Cordell, Anthonia Moore 54.57, Shakima Wimbley 51.64 | |||||||||||||||||
6 | Arkansas Arkansas | USA | 3:34.27 | ||||||||||||||
Brianna Swinton, Chrishuna Williams, Regine Williams 54.65, Taylor Washington 51.95 | |||||||||||||||||
7 | Texas A&M Texas A&M | USA | 3:34.41 | ||||||||||||||
Olivia Ekponé, Kamaria Brown, Ebony Crear 54.19, Shamier Little 53.33 | |||||||||||||||||
8 | Texas Texas | USA | 3:37.31 | ||||||||||||||
Melissa Gonzalez, Kendall Baisden, Morolake Akinosun 53.10, Ashley Spencer 54.44 | |||||||||||||||||
Semifinale | 11.6. | ||||||||||||||||
Semi 1 11.6. | 11.6. | ||||||||||||||||
1 | South Carolina South Carolina | USA | 3:29.97 | Q | |||||||||||||
Jaide Stepter Baynes, Amalie Hammild Iuel, Kendall Ellis 52.67, Vanessa Jones 52.05 | |||||||||||||||||
2 | Arkansas Arkansas | USA | 3:33.57 | Q | |||||||||||||
Brianna Swinton, Chrishuna Williams, Regine Williams 54.60, Taylor Washington 52.17 | |||||||||||||||||
3 | Kentucky Kentucky | USA | 3:35.47 | ||||||||||||||
Jasmine Mitchell, Morganne Phillips, Angelica Whaley 53.69, Leah Nugent 54.49 | |||||||||||||||||
4 | Notre Dame Notre Dame | USA | 3:35.62 | ||||||||||||||
Amber Lalla, Jade Barber, Jordan Shead 53.91, Margaret Bamgbose 52.49 | |||||||||||||||||
5 | Arizona State Arizona State | USA | 3:40.06 | ||||||||||||||
Sara McDonald, LaTroya Franklin, Melese Crozier 55.83, Brianna Tate 53.21 | |||||||||||||||||
6 | Washington St. Washington St. | USA | 3:40.71 | ||||||||||||||
Erin Allen, Dominique Keel, Christiana Ekelem 53.68, Liz Harper 55.33 | |||||||||||||||||
7 | Oklahoma Oklahoma | USA | 3:44.80 | ||||||||||||||
Payton Baker, Daunicia Demerson, Erin Jones 57.15, Mia Mukes 55.93 | |||||||||||||||||
Clemson Clemson | USA | DNF | |||||||||||||||
Deja Parrish, Olivia James, Nia Fluker, Natoya Goule-Toppin | |||||||||||||||||
Semi 2 11.6. | 11.6. | ||||||||||||||||
1 | Florida Florida | USA | 3:30.37 | Q | |||||||||||||
Robin Reynolds, Kyra Jefferson, Destinee Gause 53.34, Claudia Francis 51.71 | |||||||||||||||||
2 | Florida State Florida State | USA | 3:34.17 | Q | |||||||||||||
Elizabeth Ichite, Sage Watson, Helene Swanepoel 55.30, Kala Funderburk 50.94 | |||||||||||||||||
3 | LSU LSU | USA | 3:34.78 | ||||||||||||||
Daeshon Gordon, Jada Martin, Travia Jones 54.39, Chanice Taylor-Chase 52.72 | |||||||||||||||||
4 | Miss State Miss State | USA | 3:35.48 | ||||||||||||||
Kimari Martin, Steyce McNeil, Ocian Archer 54.20, Shayla Luckett 52.71 | |||||||||||||||||
5 | Minnesota Minnesota | USA | 3:35.90 | ||||||||||||||
Jessica Waldvogel, Titania Markland, Emerald Egwim 53.61, Erin Hawkins 54.47 | |||||||||||||||||
6 | Stanford Stanford | USA | 3:36.35 | ||||||||||||||
Kristyn Williams, Olivia Baker, Gabrielle Gayles 54.45, Michaela Crunkleton-Wilson 55.63 | |||||||||||||||||
7 | Cornell Cornell | USA | 3:36.56 | ||||||||||||||
Katie Woodford, Zena Kolliesuah, Taysia Radoslav 53.67, Udeme Akpaete 52.54 | |||||||||||||||||
8 | Kansas State Kansas State | USA | 3:36.62 | ||||||||||||||
Sonia Gaskin, A'Keyla Mitchell, Tia Gamble 54.44, Sarah Kolmer 54.37 | |||||||||||||||||
Semi 3 11.6. | 11.6. | ||||||||||||||||
1 | Texas Texas | USA | 3:32.73 | Q | |||||||||||||
Ariel Jones, Kendall Baisden, Melissa Gonzalez 53.72, Ashley Spencer 51.73 | |||||||||||||||||
2 | Texas A&M Texas A&M | USA | 3:32.95 | Q | |||||||||||||
Olivia Ekponé, Kamaria Brown, Ebony Crear 54.34, Shamier Little 51.57 | |||||||||||||||||
3 | Purdue Purdue | USA | 3:33.07 | ||||||||||||||
Symone Black, Carmiesha Cox, Aarin Jones 53.78, Brionna Thomas 52.21 | |||||||||||||||||
4 | Miami (Fla.) Miami (Fla.) | USA | 3:33.18 | ||||||||||||||
Kelsey Balkwill, Taneisha Cordell, Anthonia Moore 54.86, Shakima Wimbley 51.08 | |||||||||||||||||
5 | Alabama State Alabama State | USA | 3:36.04 | ||||||||||||||
Alexis Ferebee, Tatiana Etienne, Santina Williams 52.50, Kimberly Wedderburn 55.47 | |||||||||||||||||
6 | Oregon Oregon | USA | 3:39.07 | ||||||||||||||
Christian Brennan, Ashante Horsley, Annie Leblanc 55.13, Raevyn Rogers 54.67 | |||||||||||||||||
7 | Fresno State Fresno State | USA | 3:40.67 | ||||||||||||||
Kyra Johnson, Dezirae Johnson, Nailah Harris-Murillo 55.62, Njeri Omawahleh 54.77 | |||||||||||||||||
8 | Ohio State Ohio State | USA | 3:41.43 | ||||||||||||||
Sonikqua Walker, Aaliyah Barnes, Beatrice Hannan 54.84, Aisha Cavin 59.04 |