M 200 m 3.9. Vind: +0.4 Finale A Finale | 3.9. | Vind: +0.4 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Alonso Edward Alonso Edward ('89) | 89 | PAN | 20.03 | 0.134 | ||||||||||
2 | Rasheed Dwyer Rasheed Dwyer ('89) | 89 | JAM | 20.20 | 0.150 | ||||||||||
3 | Anaso Jobodwana Anaso Jobodwana ('92) | 92 | RSA | 20.24 | 0.151 | ||||||||||
4 | Nickel Ashmeade Nickel Ashmeade ('90) | 90 | JAM | 20.35 | 0.131 | ||||||||||
5 | Miguel Francis Miguel Francis ('95) | 95 | ANT | 20.44 | 0.163 | ||||||||||
6 | Isiah Young Isiah Young ('90) | 90 | USA | 20.55 | 0.156 | ||||||||||
7 | Kenji Fujimitsu Kenji Fujimitsu ('86) | 86 | JPN | 20.62 | 0.184 | ||||||||||
8 | Danny Talbot Danny Talbot ('91) | 91 | GBR | 20.70 | 0.139 | ||||||||||
M 400 m 3.9. Finale A Finale | 3.9. | ||||||||||||||
1 | LaShawn Merritt LaShawn Merritt ('86) | 86 | USA | 44.18 | 0.169 | ||||||||||
2 | Kirani James Kirani James ('92) | 92 | GRN | 44.28 | 0.158 | ||||||||||
3 | Wayde van Niekerk Wayde van Niekerk ('92) | 92 | RSA | 44.35 | 0.155 | ||||||||||
4 | Luguelín Santos Luguelín Santos ('92) | 92 | DOM | 45.03 | 0.170 | ||||||||||
5 | Rabah Yousif Rabah Yousif ('86) | 86 | GBR | 45.39 | 0.154 | ||||||||||
6 | David Verburg David Verburg ('91) | 91 | USA | 45.47 | 0.163 | ||||||||||
7 | Isaac Makwala Isaac Makwala ('85) | 85 | BOT | 45.56 | 0.171 | ||||||||||
8 | Steven Gardiner Steven Gardiner ('95) | 95 | BAH | 45.90 | 0.152 | ||||||||||
M 800 m 3.9. Finale A Finale | 3.9. | ||||||||||||||
1 | Adam Kszczot Adam Kszczot ('89) | 89 | POL | 1:45.55 | |||||||||||
2 | Taoufik Makhloufi Taoufik Makhloufi ('88) | 88 | ALG | 1:45.62 | |||||||||||
3 | Mohamed Aman Mohamed Aman ('94) | 94 | ETH | 1:45.83 | |||||||||||
4 | David Rudisha David Rudisha ('88) | 88 | KEN | 1:45.91 | |||||||||||
5 | Marcin Lewandowski Marcin Lewandowski ('87) | 87 | POL | 1:45.91 | |||||||||||
6 | Abdulrahman Musaeb Balla Abdulrahman Musaeb Balla ('89) | 89 | QAT | 1:45.91 | |||||||||||
7 | Job Kinyor Job Kinyor ('88) | 88 | KEN | 1:46.00 | |||||||||||
8 | Ferguson Rotich Ferguson Rotich ('89) | 89 | KEN | 1:46.80 | |||||||||||
9 | Alfred Kipketer Alfred Kipketer ('96) | 96 | KEN | 1:47.39 | |||||||||||
Sammy Tangui Sammy Tangui ('84) | 84 | KEN | DNF | pace 51.01 400m | |||||||||||
Nader Belhanbel Nader Belhanbel ('94) | 94 | MAR | 1:46.08 DQ IAAF Rule 32.2.b | ||||||||||||
M 1500 m 3.9. Finale A Finale | 3.9. | ||||||||||||||
1 | Asbel Kiprop Asbel Kiprop ('89) | 89 | KEN | 3:35.79 | |||||||||||
2 | Elijah Manangoi Elijah Manangoi ('93) | 93 | KEN | 3:36.01 | |||||||||||
3 | Robert Biwott Robert Biwott ('96) | 96 | KEN | 3:36.04 | |||||||||||
4 | Abdelaati Iguider Abdelaati Iguider ('87) | 87 | MAR | 3:36.11 | |||||||||||
5 | Ronald Kwemoi Ronald Kwemoi ('95) | 95 | KEN | 3:36.60 | |||||||||||
6 | Henrik Børkja Ingebrigtsen Henrik Børkja Ingebrigtsen ('91) | 91 | NOR | 3:37.37 | |||||||||||
7 | Caleb Ndiku Caleb Ndiku ('92) | 92 | KEN | 3:38.13 | SB | ||||||||||
8 | Robby Andrews Robby Andrews ('91) | 91 | USA | 3:38.78 | |||||||||||
9 | Silas Kiplagat Silas Kiplagat ('89) | 89 | KEN | 3:39.69 | |||||||||||
10 | Charlie Da’Vall Grice Charlie Da’Vall Grice ('93) | 93 | GBR | 3:39.79 | |||||||||||
11 | Leo Manzano Leo Manzano ('84) | 84 | USA | 3:41.27 | |||||||||||
12 | Jakub Holuša Jakub Holuša ('88) | 88 | CZE | 3:41.90 | |||||||||||
Jackson Kivuva Jackson Kivuva ('88) | 88 | KEN | DNF | pace | |||||||||||
Andrew Rotich Andrew Rotich ('87) | 87 | KEN | DNF | pace 55.50 400m 1:55.21 800m | |||||||||||
M 3000 m forh. 3.9. Finale A Finale | 3.9. | ||||||||||||||
1 | Paul Kipsiele Koech Paul Kipsiele Koech ('81) | 81 | KEN | 8:10.24 | SB | ||||||||||
2 | Jairus Birech Jairus Birech ('92) | 92 | KEN | 8:15.64 | |||||||||||
3 | Evan Jager Evan Jager ('89) | 89 | USA | 8:18.39 | |||||||||||
4 | Clement Kemboi Clement Kemboi ('92) | 92 | KEN | 8:21.16 | |||||||||||
5 | Brahim Taleb Brahim Taleb ('85) | 85 | MAR | 8:23.00 | |||||||||||
6 | Conseslus Kipruto Conseslus Kipruto ('94) | 94 | KEN | 8:24.35 | |||||||||||
7 | Brimin Kipruto Brimin Kipruto ('85) | 85 | KEN | 8:24.66 | |||||||||||
8 | Matt Hughes Matt Hughes ('89) | 89 | CAN | 8:25.45 | |||||||||||
9 | Jonathan Ndiku Jonathan Ndiku ('91) | 91 | KEN | 8:26.84 | |||||||||||
10 | Lawrence Kemboi Lawrence Kemboi ('93) | 93 | KEN | 8:30.96 | |||||||||||
11 | Abel Mutai Abel Mutai ('88) | 88 | KEN | 8:31.88 | |||||||||||
12 | Krystian Zalewski Krystian Zalewski ('89) | 89 | POL | 8:32.55 | |||||||||||
13 | Dan Huling Dan Huling ('83) | 83 | USA | 8:33.16 | |||||||||||
14 | Ezekiel Kemboi Ezekiel Kemboi ('82) | 82 | KEN | 8:33.44 | |||||||||||
15 | Yoann Kowal Yoann Kowal ('87) | 87 | FRA | 8:45.96 | |||||||||||
Haron Lagat Haron Lagat ('83) | 83 | KEN | DNF | pace 2:40.49 1000m | |||||||||||
M 110 m hæk 3.9. Vind: +0.4 Finale A Finale | 3.9. | Vind: +0.4 | |||||||||||||
1 | Sergey Shubenkov Sergey Shubenkov ('90) | 90 | RUS | 13.14 | 0.139 | ||||||||||
2 | David Oliver David Oliver ('82) | 82 | USA | 13.30 | 0.166 | ||||||||||
3 | Orlando Ortega Orlando Ortega ('91) | 91 | CUB | 13.30 | 0.148 | ||||||||||
4 | Shane Brathwaite Shane Brathwaite ('90) | 90 | BAR | 13.43 | 0.147 | ||||||||||
5 | Mikel Thomas Mikel Thomas ('87) | 87 | TTO | 13.54 | 0.155 | ||||||||||
6 | Jason Richardson Jason Richardson ('86) | 86 | USA | 13.59 | 0.152 | ||||||||||
7 | Pascal Martinot-Lagarde Pascal Martinot-Lagarde ('91) | 91 | FRA | 13.70 | 0.150 | ||||||||||
8 | Dimitri Bascou Dimitri Bascou ('87) | 87 | FRA | 14.07 | 0.151 | ||||||||||
Garfield Darien Garfield Darien ('87) | 87 | FRA | DNF | 0.143 | |||||||||||
M 400 m hæk 3.9. Finale A Finale | 3.9. | ||||||||||||||
1 | Kariem Hussein Kariem Hussein ('89) | 89 | SUI | 49.16 | 0.180 | ||||||||||
2 | Rasmus Mägi Rasmus Mägi ('92) | 92 | EST | 49.37 | 0.169 | ||||||||||
3 | Thomas Barr Thomas Barr ('92) | 92 | IRL | 49.79 | 0.184 | ||||||||||
4 | Michaël Bultheel Michaël Bultheel ('86) | 86 | BEL | 49.91 | 0.140 | ||||||||||
5 | Omar Cisneros Omar Cisneros ('89) | 89 | CUB | 50.04 | 0.207 | ||||||||||
6 | Miles Ukaoma Miles Ukaoma ('92) | 92 | NGR | 50.08 | 0.146 | ||||||||||
7 | Annsert Whyte Annsert Whyte ('87) | 87 | JAM | 50.22 | 0.154 | ||||||||||
8 | Niall Flannery Niall Flannery ('91) | 91 | GBR | 51.26 | 0.164 | ||||||||||
M Højdespring 3.9. Finale A Finale | 3.9. | ||||||||||||||
1 | Mutaz Essa Barshim Mutaz Essa Barshim ('91) | 91 | QAT | 2.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Bogdan Bondarenko Bogdan Bondarenko ('89) | 89 | UKR | 2.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Zhang Guowei Zhang Guowei ('91) | 91 | CHN | 2.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Andrii Protsenko Andrii Protsenko ('88) | 88 | UKR | 2.23 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Gianmarco Tamberi Gianmarco Tamberi ('92) | 92 | ITA | 2.23 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jaroslav Bába Jaroslav Bába ('84) | 84 | CZE | 2.23 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | JaCorian Duffield JaCorian Duffield ('92) | 92 | USA | 2.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Donald Thomas Donald Thomas ('84) | 84 | BAH | 2.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Derek Drouin Derek Drouin ('90) | 90 | CAN | 2.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Eike Onnen Eike Onnen ('82) | 82 | GER | 2.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Daniyil Tsyplakov Daniyil Tsyplakov ('92) | 92 | RUS | 2.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Stangspring Inde 2.9. Finale A Finale | Inde 2.9. | ||||||||||||||
1 | Shawn Barber Shawn Barber ('94) | 94 | CAN | 5.92 | NR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Piotr Lisek Piotr Lisek ('92) | 92 | POL | 5.67 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Raphael Holzdeppe Raphael Holzdeppe ('89) | 89 | GER | 5.67 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Konstadínos Filippídis Konstadínos Filippídis ('86) | 86 | GRE | 5.67 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Carlo Paech Carlo Paech ('92) | 92 | GER | 5.67 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Paweł Wojciechowski Paweł Wojciechowski ('89) | 89 | POL | 5.57 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Tobias Scherbarth Tobias Scherbarth ('85) | 85 | GER | 5.42 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Mitch Greeley Mitch Greeley ('86) | 86 | USA | 5.22 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Marquis Richards Marquis Richards ('91) | 91 | SUI | 5.22 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring 3.9. Finale A Finale | 3.9. | ||||||||||||||
1 | Greg Rutherford Greg Rutherford ('86) | 86 | GBR | 8.32 | +0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Marquis Dendy Marquis Dendy ('92) | 92 | USA | 8.32 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Fabrice LaPierre Fabrice LaPierre ('83) | 83 | AUS | 8.27 | -0.1 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jeffery Henderson Jeffery Henderson ('89) | 89 | USA | 8.22 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Wang Jianan Wang Jianan ('96) | 96 | CHN | 7.94 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Godfrey Mokoena Godfrey Mokoena ('85) | 85 | RSA | 7.73 | -0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Christian Taylor Christian Taylor ('90) | 90 | USA | 7.71 | -0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Aleksandr Menkov Aleksandr Menkov ('90) | 90 | RUS | 7.64 | +0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Mike Hartfield Mike Hartfield ('90) | 90 | USA | 7.55 | -0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg 3.9. Finale A Finale | 3.9. | ||||||||||||||
1 | Robert Urbanek Robert Urbanek ('87) | 87 | POL | 65.78 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Piotr Małachowski Piotr Małachowski ('83) | 83 | POL | 65.04 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Gerd Kanter Gerd Kanter ('79) | 79 | EST | 64.38 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Philip Milanov Philip Milanov ('91) | 91 | BEL | 63.04 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Vikas Gowda Vikas Gowda ('83) | 83 | IND | 62.73 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Apostolos Parellis Apostolos Parellis ('85) | 85 | CYP | 62.62 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Martin Wierig Martin Wierig ('87) | 87 | GER | 62.02 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Jason Morgan Jason Morgan ('82) | 82 | JAM | 58.52 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Christoph Harting Christoph Harting ('90) | 90 | GER | 57.04 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m 3.9. Vind: -1.4 Finale A Finale | 3.9. | Vind: -1.4 | |||||||||||||
1 | Shelly-Ann Fraser-Pryce Shelly-Ann Fraser-Pryce ('86) | 86 | JAM | 10.93 | 0.156 | ||||||||||
2 | Blessing Okagbare Blessing Okagbare ('88) | 88 | NGR | 10.98 | 0.156 | ||||||||||
3 | Tori Bowie Tori Bowie ('90) | 90 | USA | 11.06 | 0.141 | ||||||||||
4 | Candyce McGrone Candyce McGrone ('89) | 89 | USA | 11.09 | 0.144 | ||||||||||
5 | Michelle-Lee Ahye Michelle-Lee Ahye ('92) | 92 | TTO | 11.19 | 0.146 | ||||||||||
6 | Veronica Campbell-Brown Veronica Campbell-Brown ('82) | 82 | JAM | 11.22 | 0.159 | ||||||||||
7 | Natasha Morrison Natasha Morrison ('92) | 92 | JAM | 11.30 | 0.166 | ||||||||||
8 | Kelly-Ann Baptiste Kelly-Ann Baptiste ('86) | 86 | TTO | 11.30 | 0.134 | ||||||||||
9 | Mujinga Kambundji Mujinga Kambundji ('92) | 92 | SUI | 11.51 | 0.168 | ||||||||||
K 800 m 3.9. Finale A Finale | 3.9. | ||||||||||||||
1 | Eunice Sum Eunice Sum ('88) | 88 | KEN | 1:59.14 | |||||||||||
2 | Lynsey Sharp Lynsey Sharp ('90) | 90 | GBR | 1:59.37 | |||||||||||
3 | Fabienne Kohlmann Fabienne Kohlmann ('89) | 89 | GER | 1:59.68 | |||||||||||
4 | Sifan Hassan Sifan Hassan ('93) | 93 | NED | 1:59.95 | |||||||||||
5 | Maryna Arzamasova Maryna Arzamasova ('87) | 87 | BLR | 2:00.69 | |||||||||||
6 | Renelle Lamote Renelle Lamote ('93) | 93 | FRA | 2:00.75 | |||||||||||
7 | Joanna Jóźwik Joanna Jóźwik ('91) | 91 | POL | 2:01.36 | |||||||||||
8 | Brenda Martinez Brenda Martinez ('87) | 87 | USA | 2:02.00 | |||||||||||
9 | Chanelle Price Chanelle Price ('90) | 90 | USA | 2:02.14 | |||||||||||
10 | Selina Büchel Selina Büchel ('91) | 91 | SUI | 2:02.43 | |||||||||||
11 | Shelayna Oskan-Clarke Shelayna Oskan-Clarke ('90) | 90 | GBR | 2:05.91 | |||||||||||
Rose M. Almanza Rose M. Almanza ('92) | 92 | CUB | DNF | ||||||||||||
Ilona Usovich Ilona Usovich ('82) | 82 | BLR | DNF | pace 56.42 400m | |||||||||||
K 3000 m 3.9. Finale A Finale | 3.9. | ||||||||||||||
1 | Almaz Ayana Almaz Ayana ('91) | 91 | ETH | 8:22.34 | |||||||||||
2 | Genzebe Dibaba Genzebe Dibaba ('91) | 91 | ETH | 8:26.54 | SB | ||||||||||
3 | Senbere Teferi Senbere Teferi ('95) | 95 | ETH | 8:34.32 | PB | ||||||||||
4 | Jenny Simpson Jenny Simpson ('86) | 86 | USA | 8:34.43 | SB | ||||||||||
5 | Mercy Cherono Mercy Cherono ('91) | 91 | KEN | 8:35.48 | SB | ||||||||||
6 | Vivian Cheruiyot Vivian Cheruiyot ('83) | 83 | KEN | 8:38.91 | SB | ||||||||||
7 | Shannon Rowbury Shannon Rowbury ('84) | 84 | USA | 8:39.92 | SB | ||||||||||
8 | Viola Kibiwot Viola Kibiwot ('83) | 83 | KEN | 8:41.93 | SB | ||||||||||
9 | Irene Jelagat Irene Jelagat ('88) | 88 | KEN | 8:47.04 | |||||||||||
10 | Irene Cheptai Irene Cheptai ('92) | 92 | KEN | 8:48.03 | PB | ||||||||||
11 | Emily Infeld Emily Infeld ('90) | 90 | USA | 8:52.02 | SB | ||||||||||
12 | Emma Coburn Emma Coburn ('90) | 90 | USA | 8:59.76 | PB | ||||||||||
Mimi Belete Mimi Belete ('88) | 88 | BRN | DNF | ||||||||||||
Renata Pliś Renata Pliś ('85) | 85 | POL | DNF | pace | |||||||||||
Lydia Wafula Lydia Wafula ('88) | 88 | KEN | DNF | pace 2:49.92 1000m | |||||||||||
K 400 m hæk 3.9. Finale A Finale | 3.9. | ||||||||||||||
1 | Zuzana Hejnová Zuzana Hejnová ('86) | 86 | CZE | 54.47 | 0.149 | ||||||||||
2 | Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87) | 87 | DEN | 54.57 | 0.128 | ||||||||||
3 | Georganne Moline Georganne Moline ('90) | 90 | USA | 54.89 | 0.244 | ||||||||||
4 | Kaliese Spencer Kaliese Spencer ('87) | 87 | JAM | 55.29 | 0.170 | ||||||||||
5 | Cassandra Tate Cassandra Tate ('90) | 90 | USA | 55.50 | 0.217 | ||||||||||
6 | Wenda Nel Wenda Nel ('88) | 88 | RSA | 55.82 | 0.195 | ||||||||||
7 | Janieve Russell Janieve Russell ('93) | 93 | JAM | 55.98 | 0.156 | ||||||||||
8 | Eilidh Child Eilidh Child ('87) | 87 | GBR | 56.14 | 0.186 | ||||||||||
K Stangspring 3.9. Finale A Finale | 3.9. | ||||||||||||||
1 | Nikoléta Kiriakopoúlou Nikoléta Kiriakopoúlou ('86) | 86 | GRE | 4.77 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Fabiana Murer Fabiana Murer ('81) | 81 | BRA | 4.72 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Yarisley Silva Yarisley Silva ('87) | 87 | CUB | 4.72 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Nicole Büchler Nicole Büchler ('83) | 83 | SUI | 4.57 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Ekateríni Stefanídi Ekateríni Stefanídi ('90) | 90 | GRE | 4.57 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Silke Spiegelburg Silke Spiegelburg ('86) | 86 | GER | 4.57 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Anzhelika Sidorova Anzhelika Sidorova ('91) | 91 | RUS | 4.47 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Holly Bradshaw Holly Bradshaw ('91) | 91 | GBR | 4.47 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Sandi Morris Sandi Morris ('92) | 92 | USA | 4.47 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Angelica Bengtsson Angelica Bengtsson ('93) | 93 | SWE | 4.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Angelica Moser Angelica Moser ('97) | 97 | SUI | 4.17 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring 3.9. Finale A Finale | 3.9. | ||||||||||||||
1 | Ivana Španović Ivana Španović ('90) | 90 | SRB | 7.02 | +0.5 | NR | PB | ||||||||
| |||||||||||||||
2 | Tianna Bartoletta Tianna Bartoletta ('85) | 85 | USA | 6.97 | +1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Shara Proctor Shara Proctor ('88) | 88 | GBR | 6.58 | +0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jazmin Sawyers Jazmin Sawyers ('94) | 94 | GBR | 6.55 | -0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Christabel Nettey Christabel Nettey ('91) | 91 | CAN | 6.46 | +0.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Janay DeLoach Janay DeLoach ('85) | 85 | USA | 6.40 | +0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Alina Rotaru Alina Rotaru ('93) | 93 | ROU | 6.37 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Lorraine Ugen Lorraine Ugen ('91) | 91 | GBR | 6.31 | -1.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Darya Klishina Darya Klishina ('91) | 91 | RUS | 6.26 | +0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg 3.9. Finale A Finale | 3.9. | ||||||||||||||
1 | Christina Schwanitz Christina Schwanitz ('85) | 85 | GER | 19.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Michelle Carter Michelle Carter ('85) | 85 | USA | 19.12 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Anita Márton Anita Márton ('89) | 89 | HUN | 18.42 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Brittany Smith Brittany Smith ('91) | 91 | USA | 18.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Tia Brooks Tia Brooks ('90) | 90 | USA | 18.14 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Aliona Dubitskaya Aliona Dubitskaya ('90) | 90 | BLR | 17.74 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Paulina Guba Paulina Guba ('91) | 91 | POL | 17.59 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Jill Camarena-Williams Jill Camarena-Williams ('82) | 82 | USA | 16.66 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Lena Urbaniak Lena Urbaniak ('92) | 92 | GER | 16.57 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram 3.9. Finale A Finale | 3.9. | ||||||||||||||
1 | Barbora Špotáková Barbora Špotáková ('81) | 81 | CZE | 64.31 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Liz Gleadle Liz Gleadle ('88) | 88 | CAN | 62.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Katharina Molitor Katharina Molitor ('83) | 83 | GER | 62.43 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Madara Palameika Madara Palameika ('87) | 87 | LAT | 62.22 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Christin Hussong Christin Hussong ('94) | 94 | GER | 61.44 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Linda Stahl Linda Stahl ('85) | 85 | GER | 60.98 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Lu Huihui Lu Huihui ('89) | 89 | CHN | 60.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Christina Obergföll Christina Obergföll ('81) | 81 | GER | 58.54 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Kara Winger Kara Winger ('86) | 86 | USA | 57.58 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Sunette Viljoen Sunette Viljoen ('83) | 83 | RSA | 57.18 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 4 x 100 m stafet 3.9. Finale A Finale | 3.9. | ||||||||||||||
1 | JAM | 41.60 | 0.140 | ||||||||||||
Sherone Simpson, Natasha Morrison, Elaine Thompson-Herah, Shelly-Ann Fraser-Pryce | |||||||||||||||
2 | USA | 41.83 | 0.132 | ||||||||||||
Barbara Pierre, Candyce McGrone, Jeneba Tarmoh, Tori Bowie | |||||||||||||||
3 | TTO | 42.94 | 0.170 | ||||||||||||
Kelly-Ann Baptiste, Michelle-Lee Ahye, Reyare Thomas, Semoy Hackett | |||||||||||||||
4 | SUI | 43.10 | 0.143 | ||||||||||||
Marisa Lavanchy, Léa Sprunger, Mujinga Kambundji, Sarah Atcho | |||||||||||||||
5 | ITA | 43.78 | 0.134 | ||||||||||||
Giulia Riva, Irene Siragusa, Anna Bongiorni, Gloria Hooper | |||||||||||||||
6 | NOR | 44.76 | 0.166 | ||||||||||||
Helene Rønningen, Ida Bakke Hansen, Elisabeth Slettum, Ezinne Okparaebo | |||||||||||||||
7 | U23 | SUI | 45.03 | 0.156 | |||||||||||
Lena Weiss, Ajla Del Ponte, Charlène Keller, Samantha Dagry | |||||||||||||||
CAN | DNF | 0.147 | |||||||||||||
Crystal Emmanuel, Kimberly Hyacinthe, Phylicia George, Khamica Bingham | |||||||||||||||
M 200 m 3.9. Vind: -0.1 Finale A Finale | 3.9. | Vind: -0.1 | |||||||||||||
1 | Stuart Dutamby Stuart Dutamby ('94) | 94 | FRA | 21.00 | 0.164 | ||||||||||
2 | Hensley Paulina Hensley Paulina ('93) | 93 | NED | 21.09 | 0.151 | =SB | |||||||||
3 | Bastien Mouthon Bastien Mouthon ('94) | 94 | SUI | 21.27 | 0.159 | ||||||||||
4 | Silvan Wicki Silvan Wicki ('95) | 95 | SUI | 21.31 | 0.166 | ||||||||||
5 | Even Meinseth Even Meinseth ('96) | 96 | NOR | 21.32 | 0.132 | ||||||||||
6 | Jan Jirka Jan Jirka ('93) | 93 | CZE | 21.43 | 0.147 | ||||||||||
7 | Jonas Werner Jonas Werner ('90) | 90 | SUI | 21.74 | 0.144 | ||||||||||
8 | Max Grieger Max Grieger ('97) | 97 | GER | 22.66 | 0.245 | ||||||||||
K 100 m 3.9. Vind: +0.1 Finale A Finale | 3.9. | Vind: +0.1 | |||||||||||||
1 | Elaine Thompson Elaine Thompson ('92) | 92 | JAM | 11.06 | 0.158 | ||||||||||
2 | Sherone Simpson Sherone Simpson ('84) | 84 | JAM | 11.27 | 0.127 | ||||||||||
3 | Barbara Pierre Barbara Pierre ('87) | 87 | USA | 11.27 | 0.133 | ||||||||||
4 | Kerron Stewart Kerron Stewart ('84) | 84 | JAM | 11.33 | 0.143 | ||||||||||
5 | Jeneba Tarmoh Jeneba Tarmoh ('89) | 89 | USA | 11.39 | 0.149 | ||||||||||
6 | Khamica Bingham Khamica Bingham ('94) | 94 | CAN | 11.53 | 0.144 | ||||||||||
7 | Ezinne Okparaebo Ezinne Okparaebo ('88) | 88 | NOR | 11.55 | 0.140 | ||||||||||
8 | Crystal Emmanuel Crystal Emmanuel ('91) | 91 | CAN | 11.59 | 0.172 | ||||||||||
9 | Reyare Thomas Reyare Thomas ('87) | 87 | TTO | 11.66 | 0.149 | ||||||||||
Finale B 3.9. Vind: -0.6 | 3.9. | Vind: -0.6 | |||||||||||||
1 | Kimberly Hyacinthe Kimberly Hyacinthe ('89) | 89 | CAN | 11.77 | 0.151 | ||||||||||
2 | Sarah Atcho Sarah Atcho ('95) | 95 | SUI | 11.84 | 0.151 | ||||||||||
3 | Charlène Keller Charlène Keller ('94) | 94 | SUI | 12.06 | 0.142 | ||||||||||
4 | Ajla Del Ponte Ajla Del Ponte ('96) | 96 | SUI | 12.10 | 0.148 | ||||||||||
5 | Lena Weiss Lena Weiss ('94) | 94 | SUI | 12.21 | 0.155 | ||||||||||
6 | Mari Gilde Brubak Mari Gilde Brubak ('90) | 90 | NOR | 12.31 | 0.152 | ||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 3.9. Vind: -0.2 Finale A Finale | 3.9. | Vind: -0.2 | |||||||||||||
1 | Noemi Zbären Noemi Zbären ('94) | 94 | SUI | 12.89 | 0.158 | ||||||||||
2 | Eefje Boons Eefje Boons ('94) | 94 | NED | 13.48 | 0.152 | ||||||||||
3 | Linda Züblin Linda Züblin ('86) | 86 | SUI | 13.59 | 0.153 | ||||||||||
4 | Ricarda Lobe Ricarda Lobe ('94) | 94 | GER | 13.66 | 0.149 | ||||||||||
5 | Clélia Reuse Clélia Reuse ('88) | 88 | SUI | 13.82 | 0.201 | ||||||||||
6 | Valérie Reggel Valérie Reggel ('87) | 87 | SUI | 13.83 | 0.135 | ||||||||||
7 | Elodie Jakob Elodie Jakob ('93) | 93 | SUI | 13.96 | 0.161 | ||||||||||
8 | Monika Zapalska Monika Zapalska ('94) | 94 | GER | 14.48 | 0.136 | ||||||||||
Lucie Koudelová Lucie Koudelová ('94) | 94 | CZE | DNF | 0.131 | |||||||||||
K 400 m hæk 3.9. Finale A Finale | 3.9. | ||||||||||||||
1 | Léa Sprunger Léa Sprunger ('90) | 90 | SUI | 56.40 | 0.147 | ||||||||||
2 | Aurelie Chaboudez Aurelie Chaboudez ('93) | 93 | FRA | 56.63 | 0.197 | ||||||||||
3 | Petra Fontanive Petra Fontanive ('88) | 88 | SUI | 57.36 | 0.145 | ||||||||||
4 | Robine Schürmann Robine Schürmann ('89) | 89 | SUI | 58.85 | 0.161 | ||||||||||
5 | Inge Drost Inge Drost ('96) | 96 | NED | 1:00.03 | 0.183 | ||||||||||
6 | Luisa Valeske Luisa Valeske ('94) | 94 | GER | 1:01.12 | 0.190 | ||||||||||
7 | Lucie Taclíková Lucie Taclíková ('93) | 93 | CZE | 1:01.59 | 0.218 | ||||||||||
8 | Marlen Aakre Marlen Aakre ('93) | 93 | NOR | 1:04.31 | 0.162 |