M 60 m Inde 19.1. Finale A Finale | Inde 19.1. | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kendal Williams Kendal Williams ('95) | 95 | USA | 6.67 | =SB | ||||||||||
2 | Cejhae Greene Cejhae Greene ('95) | 95 | ANT | 6.68 | |||||||||||
3 | Ncincihli Titi Ncincihli Titi ('93) | 93 | RSA | 6.69 | PB | ||||||||||
4 | Xavier Smith Xavier Smith ('96) | 96 | USA | 6.74 | SB | ||||||||||
5 | Waseem Williams Waseem Williams ('97) | 97 | JAM | 6.76 | |||||||||||
6 | Michael Timpson Michael Timpson ('96) | 96 | USA | 6.78 | |||||||||||
7 | Dwight St. Hillaire Dwight St. Hillaire ('97) | 97 | TTO | 6.79 | |||||||||||
8 | Keishaun Limehouse Keishaun Limehouse | USA | 6.85 | ||||||||||||
8 | Keishaun Limehouse Keishaun Limehouse | USA | 6.85 | ||||||||||||
Markus Leemet Markus Leemet ('93) | 93 | EST | 7.14 | SB | |||||||||||
Indledende heats | 19.1. | ||||||||||||||
Indledende 1 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Cejhae Greene Cejhae Greene ('95) | 95 | ANT | 6.76 | |||||||||||
2 | Xavier Smith Xavier Smith ('96) | 96 | USA | 6.78 | SB | ||||||||||
3 | Dwight St. Hillaire Dwight St. Hillaire ('97) | 97 | TTO | 6.83 | |||||||||||
4 | Tyson Spears Tyson Spears ('98) | 98 | USA | 6.91 | |||||||||||
5 | Justes Nance Justes Nance ('98) | 98 | USA | 6.94 | PB | ||||||||||
Indledende 2 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Ncincihli Titi Ncincihli Titi ('93) | 93 | RSA | 6.70 | PB | ||||||||||
2 | Michael Timpson Michael Timpson ('96) | 96 | USA | 6.73 | |||||||||||
3 | Waseem Williams Waseem Williams ('97) | 97 | JAM | 6.80 | |||||||||||
4 | Anton Porter Anton Porter ('96) | 96 | USA | 6.95 | |||||||||||
5 | Trevin Chambers Trevin Chambers ('97) | 97 | USA | 6.96 | SB | ||||||||||
6 | Gerald McGee Gerald McGee | USA | 6.97 | ||||||||||||
Indledende 3 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Kendal Williams Kendal Williams ('95) | 95 | USA | 6.68 | |||||||||||
2 | Keishaun Limehouse Keishaun Limehouse | USA | 6.80 | PB | |||||||||||
2 | Keishaun Limehouse Keishaun Limehouse | USA | 6.80 | =PB | |||||||||||
3 | Daniel Roberts Daniel Roberts ('97) | 97 | USA | 6.86 | PB | ||||||||||
4 | Alex Sands Alex Sands ('98) | 98 | USA | 6.92 | =SB | ||||||||||
5 | Michael Davenport Michael Davenport ('97) | 97 | USA | 6.98 | |||||||||||
6 | Joseph Tay Joseph Tay ('97) | 97 | USA | 6.99 | PB | ||||||||||
M 200 m Inde 20.1. Finale A Finale | Inde 20.1. | ||||||||||||||
1 | Ncincihli Titi Ncincihli Titi ('93) | 93 | RSA | 20.45 | NR | PB | |||||||||
2 | Dwight St. Hillaire Dwight St. Hillaire ('97) | 97 | TTO | 20.73 | PB | ||||||||||
3 | Tevin Hester Tevin Hester ('94) | 94 | USA | 21.08 | SB | ||||||||||
Finale B 20.1. | 20.1. | ||||||||||||||
1 | Benjamin VedelBenjamin Vedel ('97) | 97 | DEN | 21.02 | DR D21 | PB | |||||||||
2 | Cameron Parker Cameron Parker ('90) | 90 | USA | 21.27 | PB | ||||||||||
3 | Stephen Sutherland Stephen Sutherland ('93) | 93 | JAM | 21.66 | PB | ||||||||||
Finale C 20.1. | 20.1. | ||||||||||||||
1 | Greg Chiles Greg Chiles ('96) | 96 | USA | 21.36 | PB | ||||||||||
2 | Alex Sands Alex Sands ('98) | 98 | USA | 21.79 | |||||||||||
Finale D 20.1. | 20.1. | ||||||||||||||
1 | Kunle Fasasi Kunle Fasasi ('96) | 96 | NGR | 21.37 | SB | ||||||||||
2 | Michael Davenport Michael Davenport ('97) | 97 | USA | 21.78 | SB | ||||||||||
3 | Kyle Webb Kyle Webb ('95) | 95 | BER | 21.82 | SB | ||||||||||
Finale E 20.1. | 20.1. | ||||||||||||||
1 | Cejhae Greene Cejhae Greene ('95) | 95 | ANT | 21.39 | PB | ||||||||||
2 | Trevious Frazier Trevious Frazier | USA | 21.68 | SB | |||||||||||
3 | Charles Robinson Charles Robinson ('91) | 91 | USA | 22.02 | |||||||||||
Finale F 20.1. | 20.1. | ||||||||||||||
1 | Fred Dorsey Fred Dorsey ('96) | 96 | ISV | 21.46 | PB | ||||||||||
2 | Jared Bane Jared Bane ('96) | 96 | USA | 21.69 | PB | ||||||||||
3 | Waseem Williams Waseem Williams ('97) | 97 | JAM | 21.96 | |||||||||||
Finale G 20.1. | 20.1. | ||||||||||||||
1 | Michael Timpson Michael Timpson ('96) | 96 | USA | 21.53 | |||||||||||
2 | Chantz Sawyers Chantz Sawyers ('99) | 99 | JAM | 21.63 | PB | ||||||||||
3 | Trevin Chambers Trevin Chambers ('97) | 97 | USA | 21.74 | SB | ||||||||||
Finale H 20.1. | 20.1. | ||||||||||||||
1 | Shawndail McLaren Shawndail McLaren ('95) | 95 | JAM | 21.75 | PB | ||||||||||
2 | Tyson Spears Tyson Spears ('98) | 98 | USA | 21.94 | PB | ||||||||||
Finale I 20.1. | 20.1. | ||||||||||||||
1 | Justes Nance Justes Nance ('98) | 98 | USA | 21.84 | PB | ||||||||||
2 | Daniel Roberts Daniel Roberts ('97) | 97 | USA | 21.87 | PB | ||||||||||
Finale J 20.1. | 20.1. | ||||||||||||||
1 | Jordan Hollis Jordan Hollis ('98) | 98 | USA | 21.95 | SB | ||||||||||
2 | Brandon Thomas Brandon Thomas ('98) | 98 | USA | 22.06 | PB | ||||||||||
M 400 m Inde 19.1. Finale A Finale | Inde 19.1. | ||||||||||||||
1 | Alonzo Russell Alonzo Russell ('92) | 92 | BAH | 46.38 | PB | ||||||||||
2 | Jeffrey Green Jeffrey Green ('95) | 95 | USA | 46.49 | =PB | ||||||||||
3 | Cordell Lamb Cordell Lamb ('96) | 96 | USA | 46.63 | PB | ||||||||||
4 | Najee Glass Najee Glass ('94) | 94 | USA | 46.75 | SB | ||||||||||
Finale B 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | O'Jay Ferguson O'Jay Ferguson ('93) | 93 | BAH | 47.39 | SB | ||||||||||
2 | Shawndail McLaren Shawndail McLaren ('95) | 95 | JAM | 48.20 | SB | ||||||||||
Finale C 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Joshua Cunningham Joshua Cunningham ('95) | 95 | CAN | 47.43 | SB | ||||||||||
2 | Cameron Parker Cameron Parker ('90) | 90 | USA | 47.62 | PB | ||||||||||
3 | Greg Chiles Greg Chiles ('96) | 96 | USA | 47.73 | SB | ||||||||||
Finale D 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | TJ Holmes TJ Holmes ('95) | 95 | USA | 48.03 | |||||||||||
2 | Charles Robinson Charles Robinson ('91) | 91 | USA | 48.04 | PB | ||||||||||
3 | Brandon Thomas Brandon Thomas ('98) | 98 | USA | 48.63 | SB | ||||||||||
Finale E 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Jordan Hollis Jordan Hollis ('98) | 98 | USA | 48.79 | PB | ||||||||||
2 | Kier Miner Kier Miner ('98) | 98 | USA | 49.07 | PB | ||||||||||
Finale F 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Edrick Floréal Jr Edrick Floréal Jr ('95) | 95 | CAN | 48.56 | PB | ||||||||||
2 | Cole Johnson Cole Johnson ('98) | 98 | USA | 48.81 | PB | ||||||||||
Finale G 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Ryan Clark Ryan Clark ('96) | 96 | USA | 48.62 | PB | ||||||||||
M 600 m Inde 20.1. Finale A Finale | Inde 20.1. | ||||||||||||||
1 | Isaiah Harris Isaiah Harris ('96) | 96 | USA | 1:16.55 | SB | ||||||||||
M 800 m Inde 20.1. Finale A Finale | Inde 20.1. | ||||||||||||||
1 | Ian Jones Ian Jones ('97) | 97 | USA | 1:50.36 | PB | ||||||||||
2 | Malik Epps Malik Epps | USA | 1:50.61 | PB | |||||||||||
3 | Otis Jones Otis Jones ('96) | 96 | USA | 1:50.69 | SB | ||||||||||
4 | Jeramey Hampton Jeramey Hampton ('96) | 96 | USA | 1:50.85 | SB | ||||||||||
5 | Ryne Bevan Ryne Bevan ('98) | 98 | USA | 1:51.02 | PB | ||||||||||
6 | Gary Ross Gary Ross ('98) | 98 | USA | 1:52.82 | PB | ||||||||||
Finale B 20.1. | 20.1. | ||||||||||||||
1 | Billy McDevitt Billy McDevitt ('97) | 97 | USA | 1:55.40 | SB | ||||||||||
2 | Joey Logue Joey Logue ('95) | 95 | USA | 1:55.76 | SB | ||||||||||
7 | Zach Davis Zach Davis ('01) | 01 | USA | 2:00.99 | PB | ||||||||||
M 1 mile Inde 19.1. Finale A Finale | Inde 19.1. | ||||||||||||||
1 | Domenic Perretta Domenic Perretta ('97) | 97 | USA | 4:10.07 | PB | ||||||||||
2 | Matthew Thomas Matthew Thomas | USA | 4:10.58 | PB | |||||||||||
3 | Billy McDevitt Billy McDevitt ('97) | 97 | USA | 4:10.81 | SB | ||||||||||
4 | Dwyer Henry Dwyer Henry | USA | 4:10.83 | PB | |||||||||||
5 | Kendall Muhammad Kendall Muhammad ('97) | 97 | USA | 4:11.31 | PB | ||||||||||
5 | Zach Davis Zach Davis ('01) | 01 | USA | 4:28.73 | PB | ||||||||||
6 | Owen Wing Owen Wing ('99) | 99 | USA | 4:12.97 | PB | ||||||||||
7 | Kyle Griffith Kyle Griffith | USA | 4:13.04 | PB | |||||||||||
8 | Jordan Makins Jordan Makins ('95) | 95 | AUS | 4:14.53 | SB | ||||||||||
9 | Jacob Olson Jacob Olson ('94) | 94 | USA | 4:14.92 | SB | ||||||||||
10 | Mohrdieck Ben Mohrdieck Ben ('96) | 96 | USA | 4:15.65 | PB | ||||||||||
M 3000 m Inde 20.1. Finale A Finale | Inde 20.1. | ||||||||||||||
1 | Jacob Thomson Jacob Thomson ('94) | 94 | USA | 7:53.87 | PB | ||||||||||
2 | Jaret Carpenter Jaret Carpenter ('98) | 98 | USA | 8:06.11 | PB | ||||||||||
3 | Ben Young Ben Young ('96) | 96 | USA | 8:09.86 | PB | ||||||||||
4 | James Quattlebaum James Quattlebaum ('95) | 95 | USA | 8:13.19 | SB | ||||||||||
5 | Jeremy Craven Jeremy Craven ('96) | 96 | USA | 8:15.56 | PB | ||||||||||
6 | Bryan Kamau Bryan Kamau ('95) | 95 | USA | 8:16.58 | SB | ||||||||||
7 | Curt Eckstein Curt Eckstein | USA | 8:17.27 | PB | |||||||||||
8 | Levi Taylor Levi Taylor ('94) | 94 | USA | 8:18.14 | PB | ||||||||||
9 | Austin Sprague Austin Sprague | USA | 8:20.76 | PB | |||||||||||
10 | Brennan Fields Brennan Fields | USA | 8:28.44 | PB | |||||||||||
11 | Theo Burgwald Theo Burgwald | USA | 8:34.49 | PB | |||||||||||
Finale B 20.1. | 20.1. | ||||||||||||||
1 | Jake Hanawalt Jake Hanawalt ('96) | 96 | USA | 8:34.47 | SB | ||||||||||
2 | Tyler Jones Tyler Jones ('97) | 97 | USA | 8:40.36 | PB | ||||||||||
3 | Jonathan Pelham Jonathan Pelham ('97) | 97 | USA | 8:40.88 | PB | ||||||||||
4 | Ryan Mullen Ryan Mullen | USA | 8:42.00 | PB | |||||||||||
5 | John Ward John Ward | USA | 8:42.61 | PB | |||||||||||
6 | Jesse Millson Jesse Millson | USA | 8:48.73 | PB | |||||||||||
M 5000 m Inde 19.1. Finale A Finale | Inde 19.1. | ||||||||||||||
1 | Daniel Southard Daniel Southard | USA | 14:42.00 | PB | |||||||||||
2 | Jon Moses Jon Moses ('95) | 95 | USA | 14:47.28 | PB | ||||||||||
M 60 m hæk Inde 19.1. Finale A Finale | Inde 19.1. | ||||||||||||||
1 | Grant Holloway Grant Holloway ('97) | 97 | USA | 7.49 | PB | ||||||||||
2 | Jarret Eaton Jarret Eaton ('89) | 89 | USA | 7.61 | SB | ||||||||||
3 | Michael Nicholls Michael Nicholls ('97) | 97 | BAR | 7.83 | PB | ||||||||||
4 | Yanick Hart Yanick Hart ('93) | 93 | JAM | 7.86 | SB | ||||||||||
5 | Dondre Echols Dondre Echols ('93) | 93 | USA | 7.87 | |||||||||||
6 | Justin Veteto Justin Veteto ('96) | 96 | USA | 7.96 | SB | ||||||||||
7 | Cory Poole Cory Poole ('99) | 99 | USA | 7.97 | |||||||||||
8 | Keishaun Limehouse Keishaun Limehouse | USA | 8.05 | ||||||||||||
Markus Leemet Markus Leemet ('93) | 93 | EST | 8.58 | SB | |||||||||||
Indledende heats | 19.1. | ||||||||||||||
Indledende 1 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Jarret Eaton Jarret Eaton ('89) | 89 | USA | 7.64 | SB | ||||||||||
2 | Michael Nicholls Michael Nicholls ('97) | 97 | BAR | 7.88 | |||||||||||
3 | Cory Poole Cory Poole ('99) | 99 | USA | 7.90 | |||||||||||
Indledende 2 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Dondre Echols Dondre Echols ('93) | 93 | USA | 7.86 | SB | ||||||||||
2 | Justin Veteto Justin Veteto ('96) | 96 | USA | 7.98 | |||||||||||
3 | Caleb Wilt Caleb Wilt ('97) | 97 | USA | 8.05 | SB | ||||||||||
4 | Wes Watkins Wes Watkins ('98) | 98 | USA | 8.32 | |||||||||||
Indledende 3 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Grant Holloway Grant Holloway ('97) | 97 | USA | 7.66 | SB | ||||||||||
2 | Yanick Hart Yanick Hart ('93) | 93 | JAM | 7.88 | SB | ||||||||||
3 | Keishaun Limehouse Keishaun Limehouse | USA | 7.97 | ||||||||||||
4 | Andreas Ward Andreas Ward ('95) | 95 | USA | 8.03 | |||||||||||
5 | Bruce Stephens Bruce Stephens ('97) | 97 | USA | 8.41 | |||||||||||
M Højdespring Inde 20.1. Finale A Finale | Inde 20.1. | ||||||||||||||
1 | Darius Carbin Darius Carbin ('98) | 98 | USA | 2.21 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Tye Williams Tye Williams ('96) | 96 | USA | 2.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Adónios Mérlos Adónios Mérlos ('99) | 99 | GRE | 2.10 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Eric Blackman Eric Blackman ('94) | 94 | USA | 2.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jhonny Victor Jhonny Victor | USA | 2.05 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Draven Crist Draven Crist | USA | 2.05 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Colt Sessions Colt Sessions | USA | 2.05 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Chisom Ifedi Chisom Ifedi ('97) | 97 | USA | 2.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Rivers Ridout Rivers Ridout ('96) | 96 | USA | 2.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Devin Bradham Devin Bradham ('97) | 97 | USA | 2.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Markus Leemet Markus Leemet ('93) | 93 | EST | 1.85 | SB | |||||||||||
M Stangspring Inde 20.1. Finale A Finale | Inde 20.1. | ||||||||||||||
1 | Sean Young Sean Young ('85) | 85 | USA | 5.10 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Matthew Peare Matthew Peare ('98) | 98 | USA | 5.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Armand Woodley Armand Woodley ('97) | 97 | USA | 5.00 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Hunter Mallard Hunter Mallard ('99) | 99 | USA | 4.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Johannes Erm Johannes Erm ('98) | 98 | EST | 4.45 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring Inde 20.1. Finale A Finale | Inde 20.1. | ||||||||||||||
1 | KeAndre Bates KeAndre Bates ('96) | 96 | USA | 7.79 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
1 | Enzo Hodebar Enzo Hodebar ('99) | 99 | FRA | 7.64 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Fred Dorsey Fred Dorsey ('96) | 96 | ISV | 7.64 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Gerald McGee Gerald McGee | USA | 7.59 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Yann Randrianasolo Yann Randrianasolo ('94) | 94 | FRA | 7.59 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Clayton Brown Clayton Brown ('96) | 96 | JAM | 7.53 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Malik Moffett Malik Moffett ('94) | 94 | USA | 7.37 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Abubakar Mohammed Abubakar Mohammed ('91) | 91 | GHA | 7.37 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Yann Randrianasolo Yann Randrianasolo ('94) | 94 | FRA | 7.35 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Chris McBride Chris McBride ('97) | 97 | USA | 7.35 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Abubakar Mohammed Abubakar Mohammed ('91) | 91 | GHA | 7.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | William Solomon William Solomon ('96) | 96 | USA | 7.32 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Gerald McGee Gerald McGee | USA | 7.32 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Chris McBride Chris McBride ('97) | 97 | USA | 7.17 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Tamar Greene Tamar Greene ('98) | 98 | BAH | 7.12 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Enzo Hodebar Enzo Hodebar ('99) | 99 | FRA | 7.17 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Tyrone Harris Tyrone Harris ('79) | 79 | USA | 7.09 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Bryce Williams Bryce Williams ('96) | 96 | USA | 7.12 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | William Henderson William Henderson ('99) | 99 | USA | 7.06 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Michael Lockhart Michael Lockhart ('90) | 90 | BAH | 7.09 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Maurice Simpson Maurice Simpson ('97) | 97 | USA | 7.05 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Saahir Bethea Saahir Bethea ('96) | 96 | USA | 6.97 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Karl Robert Saluri Karl Robert Saluri ('93) | 93 | EST | 7.05 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
16 | Johannes Erm Johannes Erm ('98) | 98 | EST | 6.90 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
16 | Johannes Erm Johannes Erm ('98) | 98 | EST | 6.66 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Markus Leemet Markus Leemet ('93) | 93 | EST | 6.83 | SB | |||||||||||
M Trespring Inde 20.1. Finale A Finale | Inde 20.1. | ||||||||||||||
1 | Bryce Williams Bryce Williams ('96) | 96 | USA | 15.85 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Clayton Brown Clayton Brown ('96) | 96 | JAM | 15.72 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Enzo Hodebar Enzo Hodebar ('99) | 99 | FRA | 15.21 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | D.J. Ledell D.J. Ledell | USA | 15.09 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Ishmael Kamara Ishmael Kamara ('95) | 95 | USA | 14.85 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Saahir Bethea Saahir Bethea ('96) | 96 | USA | 14.49 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Tamar Greene Tamar Greene ('98) | 98 | BAH | 14.48 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Inde 20.1. Finale A Finale | Inde 20.1. | ||||||||||||||
1 | Denzel Comenentia Denzel Comenentia ('95) | 95 | NED | 20.09 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ashinia Miller Ashinia Miller ('93) | 93 | JAM | 19.53 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Noah Castle Noah Castle | USA | 17.97 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Nik Huffman Nik Huffman ('94) | 94 | USA | 17.86 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Charles Lenford Jr. Charles Lenford Jr. ('98) | 98 | USA | 17.49 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ben Peterson Ben Peterson ('97) | 97 | USA | 17.39 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jon Yohman Jon Yohman ('94) | 94 | USA | 17.29 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Morgan Shigo Morgan Shigo ('96) | 96 | USA | 16.78 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Jalil Brewer Jalil Brewer ('98) | 98 | USA | 16.64 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Luke Lewis Luke Lewis ('95) | 95 | USA | 16.44 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Ben Beatty Ben Beatty ('97) | 97 | USA | 16.08 | |||||||||||
| |||||||||||||||
16 | Karl Robert Saluri Karl Robert Saluri ('93) | 93 | EST | 13.19 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
17 | Johannes Erm Johannes Erm ('98) | 98 | EST | 13.01 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Markus Leemet Markus Leemet ('93) | 93 | EST | 12.62 | SB | |||||||||||
M Vægtkast 15.89 kg Inde 20.1. Finale A Finale | Inde 20.1. | ||||||||||||||
1 | Denzel Comenentia Denzel Comenentia ('95) | 95 | NED | 22.42 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | AJ McFarland AJ McFarland ('96) | 96 | USA | 21.74 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Anders ErikssonAnders Eriksson ('94) | 94 | SWE | 21.12 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Thomas Mardal Thomas Mardal ('97) | 97 | NOR | 20.80 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | David Cline David Cline | USA | 20.16 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Logan Bryer Logan Bryer ('96) | 96 | USA | 20.02 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Morgan Shigo Morgan Shigo ('96) | 96 | USA | 19.76 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Syvkamp Inde 20.1. Finale A Finale | Inde 20.1. | ||||||||||||||
1 | Tim Duckworth Tim Duckworth ('96) | 96 | GBR | 6071 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Maicel Uibo Maicel Uibo ('92) | 92 | EST | 6039 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Devin Cornelius Devin Cornelius ('94) | 94 | USA | 5144 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Simon Gyllensten Simon Gyllensten ('92) | 92 | SWE | 4379 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Markus Leemet Markus Leemet ('93) | 93 | EST | DNF | ||||||||||||
M 4 x 400 m stafet Inde 20.1. Finale A Finale | Inde 20.1. | ||||||||||||||
1 | Florida Florida | USA | 3:03.49 | ||||||||||||
Kunle Fasasi, Grant Holloway, Chantz Sawyers, Benjamin Lobo | |||||||||||||||
2 | Clemson Clemson | USA | 3:08.15 | ||||||||||||
Cordell Lamb, Trevious Frazier, John Lewis, Jeffrey Green | |||||||||||||||
3 | Penn State Penn State | USA | 3:08.17 | ||||||||||||
Dan Chisena, Kier Miner, Xavier Smith, Isaiah Harris | |||||||||||||||
4 | Kentucky Kentucky | USA | 3:08.83 | ||||||||||||
Fred Dorsey, Dwight St. Hillaire, Edrick Floréal Jr, Daniel Roberts | |||||||||||||||
K 60 m Inde 19.1. Finale A Finale | Inde 19.1. | ||||||||||||||
1 | Kate Hall Kate Hall ('97) | 97 | USA | 7.28 | =PB | ||||||||||
2 | Celera Barnes Celera Barnes ('98) | 98 | USA | 7.32 | PB | ||||||||||
3 | Torie Robinson Torie Robinson ('96) | 96 | USA | 7.33 | SB | ||||||||||
4 | Angelica Collins Angelica Collins ('95) | 95 | USA | 7.41 | SB | ||||||||||
5 | Keianna Albury Keianna Albury ('96) | 96 | BAH | 7.42 | |||||||||||
6 | Kianna Gray Kianna Gray ('96) | 96 | USA | 7.43 | =SB | ||||||||||
7 | Kennedy Dennis Kennedy Dennis ('98) | 98 | USA | 7.44 | PB | ||||||||||
Indledende heats | 19.1. | ||||||||||||||
Indledende 1 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Celera Barnes Celera Barnes ('98) | 98 | USA | 7.36 | |||||||||||
2 | Angelica Collins Angelica Collins ('95) | 95 | USA | 7.43 | SB | ||||||||||
3 | Carmiesha Cox Carmiesha Cox ('95) | 95 | BAH | 7.47 | |||||||||||
4 | Brooke-Lynn Williams Brooke-Lynn Williams ('98) | 98 | USA | 7.68 | |||||||||||
5 | Phairst O'Neal Phairst O'Neal | USA | 7.69 | PB | |||||||||||
5 | Pharist O'Neal Pharist O'Neal ('99) | 99 | USA | 7.69 | |||||||||||
Indledende 2 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Torie Robinson Torie Robinson ('96) | 96 | USA | 7.35 | =SB | ||||||||||
2 | Keianna Albury Keianna Albury ('96) | 96 | BAH | 7.40 | |||||||||||
3 | Kennedy Dennis Kennedy Dennis ('98) | 98 | USA | 7.45 | PB | ||||||||||
4 | Kethlin Campbell Kethlin Campbell ('99) | 99 | USA | 7.69 | |||||||||||
Indledende 3 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Rebekah Smith Rebekah Smith ('98) | 98 | USA | 7.26 | PB | ||||||||||
1 | Rebekah Smith Rebekah Smith ('98) | 98 | USA | 7.26 | =PB | ||||||||||
2 | Kate Hall Kate Hall ('97) | 97 | USA | 7.32 | =SB | ||||||||||
3 | Yakira Love Yakira Love ('97) | 97 | USA | 7.56 | |||||||||||
4 | Sydnei Murphy Sydnei Murphy ('96) | 96 | USA | 7.61 | SB | ||||||||||
5 | Madeline Price Madeline Price ('95) | 95 | CAN | 7.62 | PB | ||||||||||
6 | Amecia Pennamon Amecia Pennamon ('97) | 97 | USA | 7.76 | PB | ||||||||||
7 | Sekayi Bracey Sekayi Bracey ('97) | 97 | USA | 7.79 | SB | ||||||||||
Indledende 4 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Kianna Gray Kianna Gray ('96) | 96 | USA | 7.43 | SB | ||||||||||
2 | Caitlan Tate Caitlan Tate ('98) | 98 | USA | 7.47 | PB | ||||||||||
3 | Kayelle Clarke Kayelle Clarke ('96) | 96 | TTO | 7.49 | |||||||||||
4 | Maiya Dendy Maiya Dendy ('97) | 97 | USA | 7.65 | |||||||||||
5 | Makyla Stanley Makyla Stanley ('96) | 96 | USA | 7.67 | SB | ||||||||||
6 | Domonique Panton Domonique Panton ('96) | 96 | USA | 7.71 | |||||||||||
6 | Domonique Panton Domonique Panton ('96) | 96 | USA | 7.71 | |||||||||||
7 | Milan Parks Milan Parks ('96) | 96 | USA | 7.76 | =PB | ||||||||||
K 200 m Inde 20.1. Finale A Finale | Inde 20.1. | ||||||||||||||
1 | Jasmine Camacho-Quinn Jasmine Camacho-Quinn ('96) | 96 | PUR | 23.27 | SB | ||||||||||
2 | Kianna Gray Kianna Gray ('96) | 96 | USA | 23.75 | SB | ||||||||||
3 | Carmiesha Cox Carmiesha Cox ('95) | 95 | BAH | 24.11 | SB | ||||||||||
Finale B 20.1. | 20.1. | ||||||||||||||
1 | Kori Carter Kori Carter ('92) | 92 | USA | 23.55 | SB | ||||||||||
2 | Chloe Abbott Chloe Abbott ('98) | 98 | USA | 23.79 | PB | ||||||||||
3 | Celera Barnes Celera Barnes ('98) | 98 | USA | 24.00 | PB | ||||||||||
Finale C 20.1. | 20.1. | ||||||||||||||
1 | Sharrika Barnett Sharrika Barnett ('97) | 97 | JAM | 23.75 | PB | ||||||||||
2 | Kethlin Campbell Kethlin Campbell ('99) | 99 | USA | 24.24 | PB | ||||||||||
3 | Nora McKiver Nora McKiver ('95) | 95 | USA | 24.43 | SB | ||||||||||
4 | Caitlan Tate Caitlan Tate ('98) | 98 | USA | 24.49 | PB | ||||||||||
5 | Ugonna Ndu Ugonna Ndu ('91) | 91 | NGR | 24.78 | SB | ||||||||||
Finale D 20.1. | 20.1. | ||||||||||||||
1 | Madeline Price Madeline Price ('95) | 95 | CAN | 24.15 | PB | ||||||||||
2 | Torie Robinson Torie Robinson ('96) | 96 | USA | 24.23 | PB | ||||||||||
3 | Louisa Grauvogel Louisa Grauvogel ('96) | 96 | GER | 24.28 | PB | ||||||||||
Finale E 20.1. | 20.1. | ||||||||||||||
1 | Kennedy Dennis Kennedy Dennis ('98) | 98 | USA | 24.25 | PB | ||||||||||
2 | Micaiah Ransby Micaiah Ransby ('98) | 98 | USA | 24.34 | SB | ||||||||||
3 | Yakira Love Yakira Love ('97) | 97 | USA | 24.44 | SB | ||||||||||
Finale F 20.1. | 20.1. | ||||||||||||||
1 | Kelsey Balkwill Kelsey Balkwill ('92) | 92 | CAN | 24.30 | SB | ||||||||||
2 | Faith Ross Faith Ross ('98) | 98 | USA | 24.64 | SB | ||||||||||
3 | Kiah Seymour Kiah Seymour ('94) | 94 | USA | 24.73 | SB | ||||||||||
4 | Arlicia Bush Arlicia Bush ('98) | 98 | USA | 24.98 | =PB | ||||||||||
Finale G 20.1. | 20.1. | ||||||||||||||
1 | Maiya Dendy Maiya Dendy ('97) | 97 | USA | 24.74 | |||||||||||
2 | Angelica Collins Angelica Collins ('95) | 95 | USA | 24.75 | |||||||||||
Finale H 20.1. | 20.1. | ||||||||||||||
1 | Jacklyn Howell Jacklyn Howell ('96) | 96 | USA | 24.88 | SB | ||||||||||
K 400 m Inde 19.1. Finale A Finale | Inde 19.1. | ||||||||||||||
1 | Kelsey Balkwill Kelsey Balkwill ('92) | 92 | CAN | 53.15 | PB | ||||||||||
2 | Taylor Manson Taylor Manson ('99) | 99 | USA | 54.17 | PB | ||||||||||
3 | Kiah Seymour Kiah Seymour ('94) | 94 | USA | 54.83 | |||||||||||
4 | Ashley Kelly Ashley Kelly ('91) | 91 | IVB | 55.93 | SB | ||||||||||
Finale B 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Madeline Kopp Madeline Kopp ('95) | 95 | USA | 53.71 | SB | ||||||||||
2 | Kyra Jefferson Kyra Jefferson ('94) | 94 | USA | 53.79 | SB | ||||||||||
3 | Chloe Abbott Chloe Abbott ('98) | 98 | USA | 54.42 | PB | ||||||||||
4 | Symone Black Symone Black ('95) | 95 | USA | 55.25 | SB | ||||||||||
Finale C 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Brionna Thomas Brionna Thomas ('96) | 96 | USA | 54.15 | SB | ||||||||||
Finale D 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Robin Reynolds Robin Reynolds ('94) | 94 | USA | 54.15 | SB | ||||||||||
3 | Courtney Blanden Courtney Blanden ('96) | 96 | USA | 55.90 | SB | ||||||||||
Finale E 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Taylor Sharpe Taylor Sharpe ('96) | 96 | CAN | 54.43 | SB | ||||||||||
2 | T'Shelia Mungo T'Shelia Mungo ('93) | 93 | USA | 54.48 | SB | ||||||||||
3 | Olivia James Olivia James ('94) | 94 | JAM | 54.91 | SB | ||||||||||
4 | Mackenzie Kerr Mackenzie Kerr ('97) | 97 | USA | 56.08 | SB | ||||||||||
Finale F 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Stephanie Davis Stephanie Davis ('99) | 99 | USA | 54.60 | |||||||||||
2 | Fellan Ferguson Fellan Ferguson ('94) | 94 | JAM | 55.38 | PB | ||||||||||
3 | Kiara Lester Kiara Lester ('98) | 98 | USA | 56.53 | SB | ||||||||||
Finale G 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Katrina Seymour Katrina Seymour ('93) | 93 | BAH | 54.88 | PB | ||||||||||
2 | Samara Miller Samara Miller ('97) | 97 | USA | 55.12 | PB | ||||||||||
3 | Jahneya Mitchell Jahneya Mitchell | USA | 55.27 | PB | |||||||||||
4 | Arlicia Bush Arlicia Bush ('98) | 98 | USA | 55.90 | SB | ||||||||||
Finale H 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Brittany Aveni Brittany Aveni ('98) | 98 | USA | 56.10 | PB | ||||||||||
Finale I 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Lakeisha Warner Lakeisha Warner ('97) | 97 | IVB | 56.13 | PB | ||||||||||
2 | Kyelah Hodges Kyelah Hodges | USA | 56.16 | PB | |||||||||||
3 | Nora McKiver Nora McKiver ('95) | 95 | USA | 56.81 | PB | ||||||||||
K 600 m Inde 20.1. Finale A Finale | Inde 20.1. | ||||||||||||||
1 | Madeline Kopp Madeline Kopp ('95) | 95 | USA | 1:27.46 | PB | ||||||||||
2 | Brittany Aveni Brittany Aveni ('98) | 98 | USA | 1:30.12 | PB | ||||||||||
Finale B 20.1. | 20.1. | ||||||||||||||
1 | Amber Tanner Amber Tanner ('98) | 98 | USA | 1:31.36 | PB | ||||||||||
2 | Samara Miller Samara Miller ('97) | 97 | USA | 1:31.77 | PB | ||||||||||
K 800 m Inde 20.1. Finale A Finale | Inde 20.1. | ||||||||||||||
1 | Natoya Goule-Toppin Natoya Goule-Toppin ('91) | 91 | JAM | 1:59.86 | PB | ||||||||||
2 | Danae Rivers Danae Rivers ('98) | 98 | USA | 2:03.13 | PB | ||||||||||
3 | Michelle McKinney Michelle McKinney | USA | 2:11.66 | SB | |||||||||||
Finale B 20.1. | 20.1. | ||||||||||||||
1 | Marissa Sheva Marissa Sheva ('97) | 97 | USA | 2:14.12 | PB | ||||||||||
2 | Maddie Beaubien Maddie Beaubien | USA | 2:15.42 | PB | |||||||||||
K 3000 m Inde 20.1. Finale A Finale | Inde 20.1. | ||||||||||||||
1 | Jessica Drop Jessica Drop ('98) | 98 | USA | 9:17.60 | PB | ||||||||||
2 | Grace Barnett Grace Barnett ('95) | 95 | USA | 9:17.64 | PB | ||||||||||
3 | Katy Kunc Katy Kunc ('95) | 95 | USA | 9:26.38 | PB | ||||||||||
4 | Kathryn Lazarchick Kathryn Lazarchick ('94) | 94 | USA | 9:30.15 | PB | ||||||||||
5 | Gabrielle Broschard Gabrielle Broschard ('96) | 96 | USA | 9:50.66 | PB | ||||||||||
6 | Grace Lachmund Grace Lachmund ('95) | 95 | USA | 9:53.30 | PB | ||||||||||
7 | Jenna Halderman Jenna Halderman ('96) | 96 | USA | 10:01.13 | SB | ||||||||||
8 | Kaylee Wessel Kaylee Wessel | USA | 10:02.28 | PB | |||||||||||
9 | Morgan Wittrock Morgan Wittrock ('97) | 97 | USA | 10:08.51 | PB | ||||||||||
10 | Heather Stone Heather Stone | USA | 10:12.15 | PB | |||||||||||
K 5000 m Inde 19.1. Finale A Finale | Inde 19.1. | ||||||||||||||
1 | Marketa Marcanikova Marketa Marcanikova | USA | 17:02.93 | PB | |||||||||||
2 | Tavani Grace Tavani Grace | USA | 17:03.78 | PB | |||||||||||
3 | Addy Lippitt Addy Lippitt ('96) | 96 | USA | 17:07.09 | PB | ||||||||||
4 | Elizabeth Dawson Elizabeth Dawson ('95) | 95 | USA | 17:13.39 | PB | ||||||||||
K 60 m hæk 84.0 cm Inde 19.1. Finale A Finale | Inde 19.1. | ||||||||||||||
1 | Jasmine Camacho-Quinn Jasmine Camacho-Quinn ('96) | 96 | PUR | 8.00 | NR | PB | |||||||||
2 | Jeanine Williams Jeanine Williams ('97) | 97 | JAM | 8.02 | PB | ||||||||||
3 | Kori Carter Kori Carter ('92) | 92 | USA | 8.14 | SB | ||||||||||
4 | Tara Davis Tara Davis ('99) | 99 | USA | 8.20 | SB | ||||||||||
5 | Brandeé Johnson Brandeé Johnson ('98) | 98 | USA | 8.26 | SB | ||||||||||
6 | Queneé Dale Queneé Dale ('96) | 96 | USA | 8.39 | SB | ||||||||||
6 | Queneé Dale Queneé Dale ('96) | 96 | USA | 8.39 | =SB | ||||||||||
7 | Raven Stewart Raven Stewart ('94) | 94 | USA | 8.40 | =PB | ||||||||||
8 | Jacklyn Howell Jacklyn Howell ('96) | 96 | USA | 8.45 | |||||||||||
Indledende heats | 19.1. | ||||||||||||||
Indledende 1 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Jeanine Williams Jeanine Williams ('97) | 97 | JAM | 8.15 | PB | ||||||||||
2 | Brandeé Johnson Brandeé Johnson ('98) | 98 | USA | 8.36 | SB | ||||||||||
3 | Queneé Dale Queneé Dale ('96) | 96 | USA | 8.44 | |||||||||||
3 | Queneé Dale Queneé Dale ('96) | 96 | USA | 8.44 | |||||||||||
4 | Caitlyn Little Caitlyn Little ('99) | 99 | USA | 8.52 | SB | ||||||||||
5 | Milan Parks Milan Parks ('96) | 96 | USA | 8.56 | SB | ||||||||||
Indledende 2 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Tara Davis Tara Davis ('99) | 99 | USA | 8.36 | |||||||||||
2 | Jacklyn Howell Jacklyn Howell ('96) | 96 | USA | 8.44 | SB | ||||||||||
3 | Raven Stewart Raven Stewart ('94) | 94 | USA | 8.45 | |||||||||||
4 | Timetria Mitchell Timetria Mitchell ('98) | 98 | USA | 8.61 | |||||||||||
5 | Sidney Marshall Sidney Marshall ('98) | 98 | JAM | 8.72 | |||||||||||
6 | Marinice Bauman Marinice Bauman ('95) | 95 | USA | 8.79 | SB | ||||||||||
Indledende 3 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Jasmine Camacho-Quinn Jasmine Camacho-Quinn ('96) | 96 | PUR | 8.08 | |||||||||||
2 | Kori Carter Kori Carter ('92) | 92 | USA | 8.25 | |||||||||||
3 | Markeeta Thomas Markeeta Thomas ('97) | 97 | USA | 8.47 | |||||||||||
4 | Faith Ross Faith Ross ('98) | 98 | USA | 8.51 | |||||||||||
5 | Maddie Holmberg Maddie Holmberg ('96) | 96 | USA | 8.74 | SB | ||||||||||
K Højdespring Inde 20.1. Finale A Finale | Inde 20.1. | ||||||||||||||
1 | Levern Spencer Levern Spencer ('84) | 84 | LCA | 1.90 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Nicole Greene Nicole Greene ('97) | 97 | USA | 1.85 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Madeline Fagan Madeline Fagan ('96) | 96 | USA | 1.85 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jeannelle Scheper Jeannelle Scheper ('94) | 94 | LCA | 1.85 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Carly Hinkle Carly Hinkle | USA | 1.75 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Megan McCloskey Megan McCloskey ('96) | 96 | USA | 1.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Bailey Weiland Bailey Weiland ('96) | 96 | USA | 1.70 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Stangspring Inde 20.1. Finale A Finale | Inde 20.1. | ||||||||||||||
1 | Olivia Gruver Olivia Gruver ('97) | 97 | USA | 4.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Madison Heath Madison Heath ('95) | 95 | USA | 4.22 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Laura Marty Laura Marty ('97) | 97 | USA | 4.22 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Emily Savage Emily Savage ('94) | 94 | USA | 4.02 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Hannah Mulhern Hannah Mulhern ('96) | 96 | USA | 4.02 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Hailey Sweatman Hailey Sweatman | USA | 3.87 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Nati Sheppard Nati Sheppard ('96) | 96 | USA | 3.87 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Becky Arbiv Becky Arbiv ('98) | 98 | USA | 3.87 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Morgan Allen Morgan Allen | USA | 3.72 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Katrina May Katrina May | USA | 3.72 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Tessa Sheets Tessa Sheets ('99) | 99 | USA | 3.72 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Nicole Bagby Nicole Bagby ('99) | 99 | USA | 3.72 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Kseniya Novikova Kseniya Novikova ('96) | 96 | RUS | 3.72 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Chesney Ward Chesney Ward ('98) | 98 | USA | 3.72 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring Inde 20.1. Finale A Finale | Inde 20.1. | ||||||||||||||
1 | Chanice Porter Chanice Porter ('94) | 94 | JAM | 6.54 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Bianca Stuart Bianca Stuart ('88) | 88 | BAH | 6.45 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sha'Keela Saunders Sha'Keela Saunders ('93) | 93 | USA | 6.45 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Chantel Malone Chantel Malone ('91) | 91 | IVB | 6.37 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Rougui Sow Rougui Sow ('95) | 95 | FRA | 6.30 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Maddie Holmberg Maddie Holmberg ('96) | 96 | USA | 6.07 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Zhane Smith Zhane Smith ('99) | 99 | USA | 6.04 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Sydnei Murphy Sydnei Murphy ('96) | 96 | USA | 5.94 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Angelica Collins Angelica Collins ('95) | 95 | USA | 5.73 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Kelsey Vieira Kelsey Vieira | USA | 5.70 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Olamide Sokunbi Olamide Sokunbi ('93) | 93 | USA | 5.70 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Ama-Selina Tchume Ama-Selina Tchume ('95) | 95 | USA | 5.64 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Audra Koopman Audra Koopman ('99) | 99 | USA | 5.63 | |||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Valerie Johnson Valerie Johnson | USA | 5.62 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Trespring Inde 20.1. Finale A Finale | Inde 20.1. | ||||||||||||||
1 | Keturah Orji Keturah Orji ('96) | 96 | USA | 14.53 | AR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Yanis David Yanis David ('97) | 97 | FRA | 13.60 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Marie-José Ebwea Bile Marie-José Ebwea Bile ('97) | 97 | FRA | 13.53 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Nadia Eke Nadia Eke ('93) | 93 | GHA | 13.50 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Hanifah Abdulqadir Hanifah Abdulqadir | JAM | 13.05 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Darrielle McQueen Darrielle McQueen ('96) | 96 | USA | 13.02 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Tara Davis Tara Davis ('99) | 99 | USA | 12.89 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Aliyah Johnson Aliyah Johnson ('96) | 96 | AUS | 12.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Iana Amsterdam Iana Amsterdam ('95) | 95 | GUY | 12.66 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Latavia Coombs Latavia Coombs ('95) | 95 | JAM | 12.51 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Zhane Smith Zhane Smith ('99) | 99 | USA | 12.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Asa Garcia Asa Garcia ('97) | 97 | USA | 12.20 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Harleigh White Harleigh White ('99) | 99 | USA | 12.12 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Domonique Panton Domonique Panton ('96) | 96 | USA | 12.09 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Inde 20.1. Finale A Finale | Inde 20.1. | ||||||||||||||
1 | Lloydricia Cameron Lloydricia Cameron ('96) | 96 | JAM | 17.33 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Kathleen Young Kathleen Young ('99) | 99 | USA | 15.82 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Micaela Hazlewood Micaela Hazlewood ('95) | 95 | USA | 15.62 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Molly Leppelmeier Molly Leppelmeier ('98) | 98 | USA | 15.18 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Nicole Fautsch Nicole Fautsch ('98) | 98 | USA | 14.92 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Obeng Marfo Obeng Marfo ('96) | 96 | CAN | 14.59 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Anna Machovec Anna Machovec ('95) | 95 | USA | 14.12 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Alycia Springs Alycia Springs ('98) | 98 | USA | 13.76 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Louisa Grauvogel Louisa Grauvogel ('96) | 96 | GER | 11.63 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Vægtkast 9.08 kg Inde 20.1. Finale A Finale | Inde 20.1. | ||||||||||||||
1 | Sarah Loesch Sarah Loesch ('95) | 95 | USA | 20.88 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Micaela Hazlewood Micaela Hazlewood ('95) | 95 | USA | 18.57 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Lloydricia Cameron Lloydricia Cameron ('96) | 96 | JAM | 18.21 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jontavia Dykes Jontavia Dykes ('95) | 95 | USA | 17.84 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Stefani Vukajlović Stefani Vukajlović ('96) | 96 | BIH | 17.80 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Danielle Little Danielle Little ('98) | 98 | USA | 17.54 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Wiggan Amara Wiggan Amara | USA | 17.39 | SB | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Obeng Marfo Obeng Marfo ('96) | 96 | CAN | 17.37 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Femkamp Inde 20.1. Finale A Finale | Inde 20.1. | ||||||||||||||
1 | Amanda Marie Grefstad Frøynes Amanda Marie Grefstad Frøynes ('98) | 98 | NOR | 4199 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jordan Fields Jordan Fields ('98) | 98 | USA | 3967 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Maya Neal Maya Neal ('96) | 96 | LBR | 3680 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Nikki Stephens Nikki Stephens ('98) | 98 | USA | 3636 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Domonique Turner Domonique Turner ('97) | 97 | USA | 3549 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K 4 x 400 m stafet Inde 20.1. Finale A Finale | Inde 20.1. | ||||||||||||||
1 | Florida Florida | USA | 3:31.17 | ||||||||||||
Taylor Sharpe, Taylor Manson, Lauryn Ghee, Sharrika Barnett | |||||||||||||||
2 | Kentucky Kentucky | USA | 3:31.65 | ||||||||||||
Faith Ross, Sydney McLaughlin-Levrone, Jasmine Camacho-Quinn, Kayelle Clarke | |||||||||||||||
3 | Purdue Purdue | USA | 3:33.38 | ||||||||||||
Symone Black, Carmiesha Cox, Chloe Abbott, Brionna Thomas | |||||||||||||||
4 | Purdue Purdue | USA | 3:38.35 | ||||||||||||
Myia Dorsey, Samara Miller, Jahneya Mitchell, Kyelah Hodges | |||||||||||||||
M 60 m Inde 19.1. Finale A Finale | Inde 19.1. | ||||||||||||||
1 | Christian Coleman Christian Coleman ('96) | 96 | USA | 6.37 | PB | ||||||||||
2 | Tevin Hester Tevin Hester ('94) | 94 | USA | 6.57 | SB | ||||||||||
3 | Warren Fraser Warren Fraser ('91) | 91 | BAH | 6.69 | |||||||||||
4 | Walter Dix Walter Dix ('86) | 86 | USA | 6.70 | SB | ||||||||||
5 | Kemar Hyman Kemar Hyman ('89) | 89 | CAY | 6.74 | |||||||||||
6 | D'Angelo Cherry D'Angelo Cherry ('90) | 90 | USA | 6.75 | |||||||||||
6 | Maurice Eaddy Maurice Eaddy ('95) | 95 | USA | 6.75 | SB | ||||||||||
Indledende heats | 19.1. | ||||||||||||||
Indledende 1 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Christian Coleman Christian Coleman ('96) | 96 | USA | 6.47 | SB | ||||||||||
2 | Tevin Hester Tevin Hester ('94) | 94 | USA | 6.65 | |||||||||||
3 | Warren Fraser Warren Fraser ('91) | 91 | BAH | 6.66 | SB | ||||||||||
4 | D'Angelo Cherry D'Angelo Cherry ('90) | 90 | USA | 6.74 | SB | ||||||||||
5 | Kemar Hyman Kemar Hyman ('89) | 89 | CAY | 6.76 | |||||||||||
6 | Liang Jinsheng Liang Jinsheng ('96) | 96 | CHN | 6.85 | SB | ||||||||||
7 | Zach Gunnz Zach Gunnz ('95) | 95 | USA | 6.86 | SB | ||||||||||
8 | Xu Haiyang Xu Haiyang ('92) | 92 | CHN | 6.93 | SB | ||||||||||
Indledende 2 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Xu Zhouzheng Xu Zhouzheng ('95) | 95 | CHN | 6.70 | PB | ||||||||||
2 | Walter Dix Walter Dix ('86) | 86 | USA | 6.71 | SB | ||||||||||
3 | Maurice Eaddy Maurice Eaddy ('95) | 95 | USA | 6.80 | SB | ||||||||||
4 | Mi Hong Mi Hong ('93) | 93 | CHN | 6.84 | SB | ||||||||||
K 60 m Inde 19.1. Finale A Finale | Inde 19.1. | ||||||||||||||
1 | Shavine Hodges Shavine Hodges ('91) | 91 | JAM | 7.26 | PB | ||||||||||
2 | Ge Manqi Ge Manqi ('97) | 97 | CHN | 7.43 | =SB | ||||||||||
3 | Karel Elodie Ziketh Karel Elodie Ziketh ('91) | 91 | CIV | 7.51 | PB | ||||||||||
4 | Zhou Yanbing Zhou Yanbing ('96) | 96 | CHN | 7.53 | SB | ||||||||||
5 | Yanique Ellington Yanique Ellington ('92) | 92 | JAM | 7.62 | SB | ||||||||||
6 | Jasmine Abrams Jasmine Abrams ('94) | 94 | GUY | 7.73 | |||||||||||
Indledende heats | 20.1. | ||||||||||||||
Indledende 1 20.1. | 20.1. | ||||||||||||||
1 | Yuan Qiqi Yuan Qiqi ('95) | 95 | CHN | 7.36 | SB | ||||||||||
2 | Ge Manqi Ge Manqi ('97) | 97 | CHN | 7.43 | SB | ||||||||||
3 | Karel Elodie Ziketh Karel Elodie Ziketh ('91) | 91 | CIV | 7.53 | PB | ||||||||||
4 | Jasmine Abrams Jasmine Abrams ('94) | 94 | GUY | 7.65 | PB | ||||||||||
5 | Ashley Kelly Ashley Kelly ('91) | 91 | IVB | 7.66 | SB | ||||||||||
6 | Olamide Sokunbi Olamide Sokunbi ('93) | 93 | USA | 7.69 | PB | ||||||||||
Indledende 2 19.1. | 19.1. | ||||||||||||||
1 | Shavine Hodges Shavine Hodges ('91) | 91 | JAM | 7.36 | SB | ||||||||||
2 | Zhou Yanbing Zhou Yanbing ('96) | 96 | CHN | 7.54 | SB | ||||||||||
3 | Yanique Ellington Yanique Ellington ('92) | 92 | JAM | 7.67 | SB | ||||||||||
4 | Isatta Kenneh Isatta Kenneh | USA | 7.68 | PB | |||||||||||
5 | Bianca Stuart Bianca Stuart ('88) | 88 | BAH | 7.80 | SB | ||||||||||
K 60 m hæk 84.0 cm Inde 19.1. Finale A Finale | Inde 19.1. | ||||||||||||||
1 | Kristi Castlin Kristi Castlin ('88) | 88 | USA | 8.06 | SB | ||||||||||
2 | Karel Elodie Ziketh Karel Elodie Ziketh ('91) | 91 | CIV | 8.18 | PB | ||||||||||
3 | Amber Hughes Amber Hughes ('94) | 94 | USA | 8.27 | |||||||||||
4 | Kenya Collins Kenya Collins ('95) | 95 | USA | 8.29 | SB | ||||||||||
5 | Ugonna Ndu Ugonna Ndu ('91) | 91 | NGR | 8.36 | |||||||||||
6 | Markeeta Thomas Markeeta Thomas ('97) | 97 | USA | 8.46 | |||||||||||
7 | Jenea McCammon Jenea McCammon ('91) | 91 | GUY | 8.61 | SB |