M 60 m Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Arian Olmos Tellez Arian Olmos Tellez ('94) | 94 | ESP | 6.73 | SB | ||||||||||
2 | Sergio López Sergio López ('99) | 99 | ESP | 6.75 | PB | ||||||||||
3 | Ángel David Rodríguez Ángel David Rodríguez ('80) | 80 | ESP | 6.76 | |||||||||||
4 | Mario López Mario López ('92) | 92 | ESP | 6.78 | |||||||||||
5 | Javier Martin Javier Martin ('92) | 92 | ESP | 6.84 | |||||||||||
6 | David José Pineda David José Pineda ('98) | 98 | ESP | 6.84 | |||||||||||
7 | Sergi Tomas Sergi Tomas ('93) | 93 | ESP | 6.85 | PB | ||||||||||
8 | Adrián Pérez Adrián Pérez ('94) | 94 | ESP | 6.86 | |||||||||||
Semifinale | 17.2. | ||||||||||||||
Semi 1 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Arian Olmos Tellez Arian Olmos Tellez ('94) | 94 | ESP | 6.82 | Q | ||||||||||
2 | Ángel David Rodríguez Ángel David Rodríguez ('80) | 80 | ESP | 6.85 | Q | ||||||||||
3 | Daniel Ambros Daniel Ambros ('98) | 98 | ESP | 6.90 | |||||||||||
4 | Alagie Sonko Alagie Sonko ('96) | 96 | GAM | 6.92 | |||||||||||
5 | Daniel Mazón Daniel Mazón ('96) | 96 | ESP | 6.93 | |||||||||||
6 | Octavian Mihail Romanescu Octavian Mihail Romanescu ('95) | 95 | ROU | 6.96 | |||||||||||
7 | Gonzalo Sánchez-Camacho Gonzalo Sánchez-Camacho ('94) | 94 | ESP | 7.01 | |||||||||||
8 | Gonzalo Tejero Gonzalo Tejero ('91) | 91 | ESP | 7.09 | |||||||||||
Semi 2 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Mario López Mario López ('92) | 92 | ESP | 6.82 | Q | ||||||||||
2 | Javier Martin Javier Martin ('92) | 92 | ESP | 6.83 | Q | ||||||||||
3 | David José Pineda David José Pineda ('98) | 98 | ESP | 6.86 | q | ||||||||||
4 | Sergi Tomas Sergi Tomas ('93) | 93 | ESP | 6.88 | q | ||||||||||
5 | Pablo Montalvo Pablo Montalvo ('99) | 99 | ESP | 6.95 | |||||||||||
6 | Carlos Bailon Carlos Bailon ('94) | 94 | ESP | 6.98 | |||||||||||
7 | Borja Del Castillo Borja Del Castillo ('95) | 95 | ESP | 7.11 | |||||||||||
Semi 3 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Sergio López Sergio López ('99) | 99 | ESP | 6.83 | Q | ||||||||||
2 | Adrián Pérez Adrián Pérez ('94) | 94 | ESP | 6.86 | Q | ||||||||||
3 | Alvaro Lopez Alvaro Lopez ('92) | 92 | ESP | 6.89 | |||||||||||
4 | Tijan Keita Tijan Keita ('96) | 96 | GAM | 6.93 | |||||||||||
5 | Javier Cancela Javier Cancela ('90) | 90 | ESP | 6.96 | |||||||||||
6 | David Sanz David Sanz ('93) | 93 | ESP | 7.00 | |||||||||||
7 | Joan Martinez Joan Martinez ('99) | 99 | ESP | 7.03 | |||||||||||
8 | Marcos Diaz Marcos Diaz ('94) | 94 | ESP | 7.06 | |||||||||||
Indledende heats | 17.2. | ||||||||||||||
Indledende 1 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Mario López Mario López ('92) | 92 | ESP | 6.80 | Q | ||||||||||
2 | Daniel Mazón Daniel Mazón ('96) | 96 | ESP | 6.88 | Q | SB | |||||||||
3 | Gonzalo Tejero Gonzalo Tejero ('91) | 91 | ESP | 6.98 | Q | ||||||||||
4 | Miguel Larrea Miguel Larrea ('92) | 92 | ESP | 7.00 | |||||||||||
5 | José González José González ('97) | 97 | ESP | 7.20 | |||||||||||
6 | Carlos Luis García Carlos Luis García ('89) | 89 | ESP | 7.70 | |||||||||||
Indledende 2 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Alvaro Lopez Alvaro Lopez ('92) | 92 | ESP | 6.85 | Q | ||||||||||
2 | Jonathan Nmaju Jonathan Nmaju ('93) | 93 | NGR | 6.86 | Q | ||||||||||
3 | Pablo Montalvo Pablo Montalvo ('99) | 99 | ESP | 6.93 | Q | ||||||||||
4 | Borja Del Castillo Borja Del Castillo ('95) | 95 | ESP | 6.96 | q | =SB | |||||||||
5 | Octavian Mihail Romanescu Octavian Mihail Romanescu ('95) | 95 | ROU | 6.98 | q | ||||||||||
6 | Javier García Javier García ('97) | 97 | ESP | 7.05 | |||||||||||
Indledende 3 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Sergio López Sergio López ('99) | 99 | ESP | 6.83 | Q | ||||||||||
2 | Javier Martin Javier Martin ('92) | 92 | ESP | 6.84 | Q | ||||||||||
3 | Tijan Keita Tijan Keita ('96) | 96 | GAM | 6.89 | Q | PB | |||||||||
4 | Joan Martinez Joan Martinez ('99) | 99 | ESP | 6.95 | q | =SB | |||||||||
5 | Iñigo Sagaz Iñigo Sagaz ('97) | 97 | ESP | 7.00 | |||||||||||
Indledende 4 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Ángel David Rodríguez Ángel David Rodríguez ('80) | 80 | ESP | 6.83 | Q | ||||||||||
2 | Javier Cancela Javier Cancela ('90) | 90 | ESP | 6.92 | Q | ||||||||||
3 | Alagie Sonko Alagie Sonko ('96) | 96 | GAM | 6.93 | Q | ||||||||||
4 | Ibai Fernandez Ibai Fernandez ('99) | 99 | ESP | 7.00 | |||||||||||
5 | Patrick Charles Ezenwa Patrick Charles Ezenwa ('95) | 95 | NGR | 7.00 | |||||||||||
6 | Pablo Mirete Pablo Mirete ('95) | 95 | ESP | 7.02 | |||||||||||
7 | Aristote Mote Aristote Mote | 00 | ESP | 7.09 | PB | ||||||||||
Indledende 5 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Arian Olmos Tellez Arian Olmos Tellez ('94) | 94 | ESP | 6.84 | Q | ||||||||||
1 | David José Pineda David José Pineda ('98) | 98 | ESP | 6.87 | Q | ||||||||||
2 | Daniel Ambros Daniel Ambros ('98) | 98 | ESP | 6.87 | Q | ||||||||||
3 | Sergi Tomas Sergi Tomas ('93) | 93 | ESP | 6.90 | Q | ||||||||||
4 | Gonzalo Sánchez-Camacho Gonzalo Sánchez-Camacho ('94) | 94 | ESP | 6.91 | q | =SB | |||||||||
5 | Marcos Diaz Marcos Diaz ('94) | 94 | ESP | 6.99 | q | ||||||||||
6 | Óscar Adrian López Óscar Adrian López ('92) | 92 | ESP | 7.02 | |||||||||||
7 | Sergio Juarez Sergio Juarez ('97) | 97 | ESP | 7.03 | |||||||||||
Indledende 6 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
2 | Adrián Pérez Adrián Pérez ('94) | 94 | ESP | 6.86 | Q | ||||||||||
3 | David Sanz David Sanz ('93) | 93 | ESP | 6.96 | Q | ||||||||||
4 | Carlos Bailon Carlos Bailon ('94) | 94 | ESP | 6.97 | q | ||||||||||
5 | Jorge Mortes Jorge Mortes ('95) | 95 | ESP | 7.02 | |||||||||||
6 | Yeray Veroniz Yeray Veroniz ('96) | 96 | ESP | 7.09 | |||||||||||
Sergio Jornet Sergio Jornet ('96) | 96 | ESP | DNF | ||||||||||||
M 200 m Inde 18.2. Finale A Finale | Inde 18.2. | ||||||||||||||
1 | Óscar Husillos Óscar Husillos ('93) | 93 | ESP | 20.69 | |||||||||||
2 | Daniel Rodríguez Daniel Rodríguez ('95) | 95 | ESP | 21.09 | SB | ||||||||||
3 | Daniel Cerdan Daniel Cerdan ('95) | 95 | ESP | 21.57 | |||||||||||
4 | Alex Kingue Alex Kingue ('93) | 93 | ESP | 21.82 | |||||||||||
Finale B 18.2. | 18.2. | ||||||||||||||
1 | Pol Retamal Pol Retamal ('99) | 99 | ESP | 21.23 | =NU20R | =PB | |||||||||
2 | Javier Troyano Javier Troyano ('98) | 98 | ESP | 21.39 | |||||||||||
3 | Mauro Triana Mauro Triana ('95) | 95 | ESP | 21.74 | |||||||||||
Semifinale | 17.2. | ||||||||||||||
Semi 1 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Pol Retamal Pol Retamal ('99) | 99 | ESP | 21.23 | Q | NU20R | PB | ||||||||
2 | Daniel Cerdan Daniel Cerdan ('95) | 95 | ESP | 21.54 | Q | ||||||||||
3 | Alberto Salcedo Alberto Salcedo ('90) | 90 | ESP | 21.70 | q | ||||||||||
4 | Joel Ferrando Joel Ferrando ('98) | 98 | ESP | 21.92 | |||||||||||
Semi 2 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Óscar Husillos Óscar Husillos ('93) | 93 | ESP | 20.68 | Q | NR | PB | ||||||||
2 | Alex Kingue Alex Kingue ('93) | 93 | ESP | 21.68 | Q | ||||||||||
3 | Juan Gonzalez Juan Gonzalez | 00 | ESP | 22.04 | |||||||||||
Alvaro Plaza Alvaro Plaza ('96) | 96 | ESP | DQ | ||||||||||||
Semi 3 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Daniel Rodríguez Daniel Rodríguez ('95) | 95 | ESP | 21.13 | Q | SB | |||||||||
2 | Javier Troyano Javier Troyano ('98) | 98 | ESP | 21.29 | Q | ||||||||||
3 | Mauro Triana Mauro Triana ('95) | 95 | ESP | 21.80 | q | ||||||||||
4 | Sergio Husillos Sergio Husillos ('97) | 97 | ESP | 21.86 | |||||||||||
Indledende heats | 17.2. | ||||||||||||||
Indledende 1 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Sergio Husillos Sergio Husillos ('97) | 97 | ESP | 21.89 | Q | ||||||||||
2 | Jacob Jones Jacob Jones ('95) | 95 | ESP | 21.93 | SB | ||||||||||
3 | Ivan Vazquez Ivan Vazquez ('95) | 95 | ESP | 22.09 | |||||||||||
4 | Jose Miguel Millán Jose Miguel Millán ('97) | 97 | ESP | 22.42 | |||||||||||
Indledende 2 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Alex Kingue Alex Kingue ('93) | 93 | ESP | 21.79 | Q | ||||||||||
2 | Ugaitz Perez Ugaitz Perez ('91) | 91 | ESP | 22.13 | |||||||||||
3 | Jerai Torres Jerai Torres ('94) | 94 | GIB | 22.69 | |||||||||||
Daniel Quero Daniel Quero ('96) | 96 | ESP | DQ | ||||||||||||
Indledende 3 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Pol Retamal Pol Retamal ('99) | 99 | ESP | 21.51 | Q | ||||||||||
2 | Juan Gonzalez Juan Gonzalez | 00 | ESP | 21.80 | q | PB | |||||||||
3 | Asier Fernandez Asier Fernandez ('98) | 98 | ESP | 22.51 | |||||||||||
4 | Álvaro Vela Álvaro Vela ('94) | 94 | ESP | 22.62 | PB | ||||||||||
Indledende 4 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Joel Ferrando Joel Ferrando ('98) | 98 | ESP | 21.98 | Q | ||||||||||
2 | Alfredo Jimenez Alfredo Jimenez ('99) | 99 | ESP | 22.12 | SB | ||||||||||
3 | Iñigo Rocandio Iñigo Rocandio ('94) | 94 | ESP | 22.30 | SB | ||||||||||
4 | Javier García Javier García ('97) | 97 | ESP | 22.70 | PB | ||||||||||
Indledende 5 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Alberto Salcedo Alberto Salcedo ('90) | 90 | ESP | 21.67 | Q | ||||||||||
2 | Mauro Triana Mauro Triana ('95) | 95 | ESP | 21.71 | q | ||||||||||
3 | Gabriel Martin Gabriel Martin ('98) | 98 | ESP | 22.60 | |||||||||||
4 | Aitor Zabala Aitor Zabala ('92) | 92 | ESP | 23.00 | PB | ||||||||||
Indledende 6 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Alvaro Plaza Alvaro Plaza ('96) | 96 | ESP | 21.70 | Q | ||||||||||
2 | Jose Maria Marvizon Jose Maria Marvizon ('97) | 97 | ESP | 22.00 | |||||||||||
3 | Ivan Poza Ivan Poza ('94) | 94 | ESP | 22.27 | SB | ||||||||||
4 | Eduardo Frechilla Eduardo Frechilla ('99) | 99 | ESP | 22.31 | PB | ||||||||||
Indledende 7 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Óscar Husillos Óscar Husillos ('93) | 93 | ESP | 20.90 | Q | NR | |||||||||
2 | Alejandro Lozano Alejandro Lozano ('91) | 91 | ESP | 21.96 | SB | ||||||||||
3 | Julen Pérez Julen Pérez | 00 | ESP | 22.14 | |||||||||||
Indledende 8 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Javier Troyano Javier Troyano ('98) | 98 | ESP | 21.67 | Q | ||||||||||
2 | Iñigo Pérez Iñigo Pérez ('92) | 92 | HON | 22.18 | |||||||||||
Indledende 9 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Daniel Rodríguez Daniel Rodríguez ('95) | 95 | ESP | 21.16 | Q | SB | |||||||||
2 | Daniel Cerdan Daniel Cerdan ('95) | 95 | ESP | 21.33 | q | SB | |||||||||
3 | Sergio Rodríguez Sergio Rodríguez ('90) | 90 | ESP | 22.13 | |||||||||||
M 400 m Inde 18.2. Finale A Finale | Inde 18.2. | ||||||||||||||
1 | Lucas Bua Lucas Bua ('94) | 94 | ESP | 46.59 | SB | ||||||||||
2 | Samuel García Samuel García ('91) | 91 | ESP | 46.83 | SB | ||||||||||
3 | Manuel Guijarro Manuel Guijarro ('98) | 98 | ESP | 46.97 | PB | ||||||||||
4 | Pau Fradera Pau Fradera ('87) | 87 | ESP | 48.81 | |||||||||||
5 | Darwin Andrés Echeverry Darwin Andrés Echeverry ('96) | 96 | ESP | 48.86 | |||||||||||
Aleix Porras Aleix Porras ('99) | 99 | ESP | DNF | ||||||||||||
Indledende heats | 17.2. | ||||||||||||||
Indledende 1 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Aleix Porras Aleix Porras ('99) | 99 | ESP | 47.47 | Q | PB | |||||||||
2 | Mark Ujakpor Mark Ujakpor ('87) | 87 | ESP | 47.89 | |||||||||||
3 | Alberto Gavaldá Alberto Gavaldá ('92) | 92 | ESP | 48.74 | |||||||||||
4 | Jesús Pérez Jesús Pérez ('87) | 87 | ESP | 49.25 | SB | ||||||||||
5 | Gen San Millan Gen San Millan ('91) | 91 | ESP | 49.38 | SB | ||||||||||
6 | Roberto Tello Roberto Tello ('94) | 94 | ESP | 49.88 | PB | ||||||||||
Indledende 2 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Manuel Guijarro Manuel Guijarro ('98) | 98 | ESP | 47.40 | Q | PB | |||||||||
2 | Darwin Andrés Echeverry Darwin Andrés Echeverry ('96) | 96 | ESP | 47.76 | q | ||||||||||
3 | Pau Fradera Pau Fradera ('87) | 87 | ESP | 47.77 | SB | ||||||||||
4 | David Jiménez David Jiménez ('95) | 95 | ESP | 48.31 | SB | ||||||||||
5 | Javier Muñoz Javier Muñoz ('94) | 94 | ESP | 48.85 | PB | ||||||||||
6 | Oriol Piqueras Oriol Piqueras ('91) | 91 | ESP | 50.32 | PB | ||||||||||
Indledende 3 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Yoandys Lescay Yoandys Lescay ('94) | 94 | CUB | 47.07 | Q | ||||||||||
2 | Lucas Bua Lucas Bua ('94) | 94 | ESP | 47.18 | q | ||||||||||
3 | Daniel Andújar Daniel Andújar ('94) | 94 | ESP | 48.06 | SB | ||||||||||
4 | Adrián Rocandio Adrián Rocandio ('97) | 97 | ESP | 48.33 | |||||||||||
5 | Vicente Antunez Vicente Antunez | 00 | ESP | 49.55 | PB | ||||||||||
Ignacio Sarmiento Ignacio Sarmiento ('86) | 86 | ESP | DNF | ||||||||||||
Indledende 4 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Samuel García Samuel García ('91) | 91 | ESP | 47.62 | Q | ||||||||||
2 | Guillermo Rojo Guillermo Rojo ('92) | 92 | ESP | 48.02 | |||||||||||
3 | Ryan Wallis Ryan Wallis ('96) | 96 | ESP | 48.66 | PB | ||||||||||
4 | Jesus Serrano Jesus Serrano ('97) | 97 | ESP | 48.68 | |||||||||||
5 | Javier Mariscal Javier Mariscal ('97) | 97 | ESP | 48.94 | |||||||||||
6 | Gonzalo Alba Gonzalo Alba ('96) | 96 | ESP | 49.75 | PB | ||||||||||
M 800 m Inde 18.2. Finale A Finale | Inde 18.2. | ||||||||||||||
1 | Álvaro de Arriba Álvaro de Arriba ('94) | 94 | ESP | 1:50.19 | |||||||||||
2 | Saul Ordóñez Saul Ordóñez ('94) | 94 | ESP | 1:50.46 | |||||||||||
3 | Daniel Andújar Daniel Andújar ('94) | 94 | ESP | 1:50.49 | |||||||||||
4 | Saúl Martínez Saúl Martínez ('94) | 94 | ESP | 1:52.03 | |||||||||||
5 | Alvaro Olmos Alvaro Olmos ('94) | 94 | ESP | 1:52.05 | |||||||||||
6 | Alberto Guerrero Alberto Guerrero ('95) | 95 | ESP | 1:52.57 | |||||||||||
Indledende heats | 17.2. | ||||||||||||||
Indledende 1 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Álvaro de Arriba Álvaro de Arriba ('94) | 94 | ESP | 1:50.67 | Q | ||||||||||
2 | Ignacio Díaz-Cano Ignacio Díaz-Cano ('94) | 94 | ESP | 1:51.10 | PB | ||||||||||
3 | César Larrosa César Larrosa ('97) | 97 | ESP | 1:51.52 | |||||||||||
4 | Pablo Bernal Pablo Bernal ('94) | 94 | ESP | 1:52.42 | PB | ||||||||||
5 | Hugo Garcia Hugo Garcia ('96) | 96 | ESP | 1:53.76 | |||||||||||
Indledende 2 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Saul Ordóñez Saul Ordóñez ('94) | 94 | ESP | 1:47.17 | Q | ||||||||||
2 | Alberto Guerrero Alberto Guerrero ('95) | 95 | ESP | 1:49.58 | q | PB | |||||||||
3 | Saúl Martínez Saúl Martínez ('94) | 94 | ESP | 1:49.78 | q | PB | |||||||||
4 | David De Blas David De Blas ('97) | 97 | ESP | 1:51.03 | PB | ||||||||||
5 | Bilal Ennassri Bilal Ennassri ('96) | 96 | MAR | 1:51.91 | SB | ||||||||||
6 | Diego Escudero Diego Escudero ('97) | 97 | ESP | 1:52.87 | PB | ||||||||||
Indledende 3 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Daniel Andújar Daniel Andújar ('94) | 94 | ESP | 1:53.59 | Q | ||||||||||
2 | Pablo Sánchez-Valladares Pablo Sánchez-Valladares ('97) | 97 | ESP | 1:53.95 | |||||||||||
3 | Miquel Domenech Miquel Domenech ('97) | 97 | ESP | 1:54.71 | |||||||||||
4 | Mohamed Maman Mohamed Maman ('94) | 94 | MAR | 1:54.74 | SB | ||||||||||
5 | Ivan Manceñido Ivan Manceñido ('94) | 94 | ESP | 1:55.56 | |||||||||||
6 | Mario Juez Mario Juez ('93) | 93 | ESP | 1:55.81 | SB | ||||||||||
Indledende 4 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Alvaro Olmos Alvaro Olmos ('94) | 94 | ESP | 1:50.26 | Q | ||||||||||
2 | Alejandro Estévez Alejandro Estévez ('92) | 92 | ESP | 1:51.07 | |||||||||||
3 | Ivan Blanco Ivan Blanco ('92) | 92 | ESP | 1:51.18 | PB | ||||||||||
4 | Guillem Carner Guillem Carner ('98) | 98 | ESP | 1:52.31 | |||||||||||
5 | Aitor Martín Aitor Martín ('93) | 93 | ESP | 1:52.73 | SB | ||||||||||
6 | Alejandro José Matienzo Alejandro José Matienzo ('91) | 91 | ESP | 1:53.58 | PB | ||||||||||
M 1500 m Inde 18.2. Finale A Finale | Inde 18.2. | ||||||||||||||
1 | Adel Mechaal Adel Mechaal ('90) | 90 | ESP | 3:43.10 | SB | ||||||||||
2 | Marc Alcalá Marc Alcalá ('94) | 94 | ESP | 3:43.87 | |||||||||||
3 | Jesús Gómez Jesús Gómez ('91) | 91 | ESP | 3:44.24 | |||||||||||
4 | Alberto Imedio Alberto Imedio ('91) | 91 | ESP | 3:45.29 | |||||||||||
5 | Kevin López Kevin López ('90) | 90 | ESP | 3:48.31 | |||||||||||
6 | Sergio Paniagua Sergio Paniagua ('95) | 95 | ESP | 3:49.02 | |||||||||||
7 | Mariano Garcia Mariano Garcia ('97) | 97 | ESP | 3:51.77 | |||||||||||
8 | Adrián Ben Adrián Ben ('98) | 98 | ESP | 3:52.92 | |||||||||||
9 | Maurys Surel Castillo Maurys Surel Castillo ('84) | 84 | ESP | 3:58.57 | |||||||||||
Indledende heats | 17.2. | ||||||||||||||
Indledende 1 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Kevin López Kevin López ('90) | 90 | ESP | 3:47.83 | Q | ||||||||||
2 | Adrián Ben Adrián Ben ('98) | 98 | ESP | 3:47.92 | Q | ||||||||||
3 | Ignacio Fontes Ignacio Fontes ('98) | 98 | ESP | 3:48.03 | |||||||||||
4 | David Lorenzo David Lorenzo ('93) | 93 | ESP | 3:51.38 | |||||||||||
5 | Ouassim Oumaiz Ouassim Oumaiz ('99) | 99 | ESP | 3:52.64 | |||||||||||
6 | Brahim Fateh Brahim Fateh ('93) | 93 | ESP | 3:52.68 | |||||||||||
7 | Ruben Morales Ruben Morales ('91) | 91 | ESP | 3:53.54 | PB | ||||||||||
8 | Marcos Ramos Marcos Ramos ('91) | 91 | ESP | 3:54.48 | SB | ||||||||||
9 | Andres Rodriguez Andres Rodriguez ('99) | 99 | ESP | 3:55.57 | PB | ||||||||||
10 | Carlos Porto Carlos Porto ('93) | 93 | ESP | 3:55.67 | PB | ||||||||||
11 | Mourad Mounim Mourad Mounim ('95) | 95 | ESP | 3:56.32 | PB | ||||||||||
Indledende 2 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Marc Alcalá Marc Alcalá ('94) | 94 | ESP | 3:45.46 | Q | ||||||||||
2 | Jesús Gómez Jesús Gómez ('91) | 91 | ESP | 3:45.61 | Q | ||||||||||
3 | Mariano Garcia Mariano Garcia ('97) | 97 | ESP | 3:46.15 | q | PB | |||||||||
4 | Maurys Surel Castillo Maurys Surel Castillo ('84) | 84 | ESP | 3:46.56 | q | ||||||||||
5 | Pablo Muñoz Pablo Muñoz ('81) | 81 | ESP | 3:47.96 | PB | ||||||||||
6 | Alejandro Rodríguez Alejandro Rodríguez ('89) | 89 | ESP | 3:48.33 | SB | ||||||||||
7 | David Palacio David Palacio ('88) | 88 | ESP | 3:49.79 | |||||||||||
8 | Lorenzo Jiménez Lorenzo Jiménez ('94) | 94 | ESP | 3:50.18 | SB | ||||||||||
9 | Abdeslam Louah Abdeslam Louah ('81) | 81 | ESP | 3:54.16 | SB | ||||||||||
10 | Llorenç Esteve Llorenç Esteve ('95) | 95 | ESP | 3:57.68 | |||||||||||
Indledende 3 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Adel Mechaal Adel Mechaal ('90) | 90 | ESP | 3:45.90 | Q | SB | |||||||||
2 | Sergio Paniagua Sergio Paniagua ('95) | 95 | ESP | 3:46.20 | Q | ||||||||||
3 | Alberto Imedio Alberto Imedio ('91) | 91 | ESP | 3:46.46 | q | ||||||||||
4 | Pedro Moreno Pedro Moreno ('87) | 87 | ESP | 3:52.74 | SB | ||||||||||
5 | Albert Nogueras Albert Nogueras ('92) | 92 | ESP | 3:55.53 | SB | ||||||||||
6 | Ayrton Azcue Ayrton Azcue ('91) | 91 | ESP | 3:57.05 | |||||||||||
7 | Juan Antonio Gil Juan Antonio Gil ('79) | 79 | ESP | 3:58.58 | |||||||||||
8 | David Jimenez David Jimenez ('93) | 93 | ESP | 4:00.14 | PB | ||||||||||
9 | Alexis Rodríguez Alexis Rodríguez ('97) | 97 | ESP | 4:00.59 | |||||||||||
M 3000 m Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
1 | Adel Mechaal Adel Mechaal ('90) | 90 | ESP | 8:19.87 | |||||||||||
2 | Sergio Jiménez Sergio Jiménez ('95) | 95 | ESP | 8:20.95 | |||||||||||
3 | Gonzalo García Gonzalo García ('95) | 95 | ESP | 8:21.01 | |||||||||||
4 | Llorenç Sales Llorenç Sales ('88) | 88 | ESP | 8:22.79 | |||||||||||
5 | Nassim Hassaous Nassim Hassaous ('94) | 94 | ESP | 8:24.05 | |||||||||||
6 | Fernando Carro Fernando Carro ('92) | 92 | ESP | 8:24.86 | |||||||||||
7 | Artur Bossy Artur Bossy ('94) | 94 | ESP | 8:24.91 | |||||||||||
8 | Sebastián Martos Sebastián Martos ('89) | 89 | ESP | 8:25.54 | |||||||||||
9 | Javier Nagore Javier Nagore ('87) | 87 | ESP | 8:25.67 | |||||||||||
10 | Víctor Ruiz Víctor Ruiz ('93) | 93 | ESP | 8:32.71 | |||||||||||
11 | Gonzalo Basconcelo Gonzalo Basconcelo ('94) | 94 | ESP | 8:35.78 | |||||||||||
12 | Pablo Sánchez Pablo Sánchez ('93) | 93 | ESP | 8:43.63 | |||||||||||
Chakib Lachgar Latrache Chakib Lachgar Latrache ('89) | 89 | MAR | DNF | ||||||||||||
Iván Sáinz Iván Sáinz ('91) | 91 | ESP | DNF | ||||||||||||
M 60 m hæk Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
1 | Yidiel Contreras Yidiel Contreras ('92) | 92 | ESP | 7.76 | |||||||||||
2 | Luis Salort Luis Salort ('99) | 99 | ESP | 7.86 | |||||||||||
3 | Javier Dones Javier Dones ('95) | 95 | ESP | 7.89 | =PB | ||||||||||
4 | Pedro García Pedro García ('92) | 92 | ESP | 7.92 | SB | ||||||||||
5 | Ernesto Prados Ernesto Prados ('91) | 91 | ESP | 7.94 | PB | ||||||||||
6 | Gerard Porras Gerard Porras ('96) | 96 | ESP | 7.94 | |||||||||||
7 | Antonio García Antonio García ('96) | 96 | ESP | 7.99 | |||||||||||
8 | Arnau Erta Arnau Erta ('92) | 92 | ESP | 8.69 | |||||||||||
Semifinale | 17.2. | ||||||||||||||
Semi 1 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Luis Salort Luis Salort ('99) | 99 | ESP | 7.84 | Q | =PB | |||||||||
2 | Antonio García Antonio García ('96) | 96 | ESP | 7.90 | Q | =PB | |||||||||
3 | Javier Dones Javier Dones ('95) | 95 | ESP | 8.05 | Q | ||||||||||
4 | Pedro García Pedro García ('92) | 92 | ESP | 8.05 | Q | ||||||||||
5 | Victor Orduña Victor Orduña ('88) | 88 | ESP | 8.07 | |||||||||||
6 | Asier Martínez Asier Martínez | 00 | ESP | 8.09 | PB | ||||||||||
7 | Enrique Llopis Enrique Llopis | 00 | ESP | 8.37 | |||||||||||
Ignacio De Esquiroz Ignacio De Esquiroz ('89) | 89 | ESP | DNF | ||||||||||||
Semi 2 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Roger V. Iribarne Roger V. Iribarne ('96) | 96 | CUB | 7.67 | |||||||||||
2 | Yidiel Contreras Yidiel Contreras ('92) | 92 | ESP | 7.71 | Q | SB | |||||||||
3 | Gerard Porras Gerard Porras ('96) | 96 | ESP | 7.90 | Q | ||||||||||
4 | Ernesto Prados Ernesto Prados ('91) | 91 | ESP | 7.96 | Q | PB | |||||||||
5 | Arnau Erta Arnau Erta ('92) | 92 | ESP | 8.00 | Q | ||||||||||
6 | Javier Colomo Javier Colomo ('94) | 94 | ESP | 8.05 | |||||||||||
7 | Kevin Sanchez Kevin Sanchez ('99) | 99 | ESP | 8.25 | |||||||||||
8 | Daniel Cisneros Daniel Cisneros ('96) | 96 | ESP | 8.27 | |||||||||||
Indledende heats | 17.2. | ||||||||||||||
Indledende 1 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Yidiel Contreras Yidiel Contreras ('92) | 92 | ESP | 7.86 | Q | ||||||||||
2 | Javier Dones Javier Dones ('95) | 95 | ESP | 8.04 | Q | ||||||||||
3 | Victor Orduña Victor Orduña ('88) | 88 | ESP | 8.15 | Q | ||||||||||
4 | Daniel Cisneros Daniel Cisneros ('96) | 96 | ESP | 8.16 | q | ||||||||||
5 | Asier Martínez Asier Martínez | 00 | ESP | 8.18 | q | PB | |||||||||
6 | Esteban Fernández-Davila Esteban Fernández-Davila ('95) | 95 | ESP | 8.38 | =PB | ||||||||||
7 | Miguel Pérez Miguel Pérez ('95) | 95 | ESP | 8.40 | SB | ||||||||||
Indledende 2 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Luis Salort Luis Salort ('99) | 99 | ESP | 7.94 | Q | ||||||||||
2 | Antonio García Antonio García ('96) | 96 | ESP | 8.05 | Q | ||||||||||
3 | Ignacio De Esquiroz Ignacio De Esquiroz ('89) | 89 | ESP | 8.13 | Q | ||||||||||
4 | Pedro García Pedro García ('92) | 92 | ESP | 8.16 | q | ||||||||||
5 | Juan Ramón Barragán Juan Ramón Barragán ('88) | 88 | ESP | 8.34 | |||||||||||
6 | Raúl Navarro Raúl Navarro ('93) | 93 | ESP | 8.45 | |||||||||||
7 | Ernesto Martín Ernesto Martín ('92) | 92 | ESP | 8.65 | |||||||||||
Indledende 3 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Enrique Llopis Enrique Llopis | 00 | ESP | 7.98 | Q | ||||||||||
2 | Gerard Porras Gerard Porras ('96) | 96 | ESP | 8.03 | Q | ||||||||||
3 | Ernesto Prados Ernesto Prados ('91) | 91 | ESP | 8.06 | Q | ||||||||||
4 | Kevin Sanchez Kevin Sanchez ('99) | 99 | ESP | 8.13 | q | ||||||||||
5 | Ricardo Flor Ricardo Flor ('90) | 90 | ESP | 8.30 | SB | ||||||||||
6 | José Parra José Parra ('94) | 94 | ESP | 8.31 | |||||||||||
7 | Miguel Angel Ramo Miguel Angel Ramo ('93) | 93 | ESP | 8.34 | |||||||||||
David Aldea Romero David Aldea Romero ('89) | 89 | ESP | DQ | ||||||||||||
Indledende 4 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Roger V. Iribarne Roger V. Iribarne ('96) | 96 | CUB | 7.77 | Q | ||||||||||
2 | Arnau Erta Arnau Erta ('92) | 92 | ESP | 8.00 | Q | ||||||||||
3 | Javier Colomo Javier Colomo ('94) | 94 | ESP | 8.09 | Q | ||||||||||
4 | Marc Gale Marc Gale ('98) | 98 | ESP | 8.20 | |||||||||||
5 | Jorge Bibián Jorge Bibián ('89) | 89 | ESP | 8.32 | |||||||||||
6 | Juan Manuel Céspedes Juan Manuel Céspedes ('78) | 78 | ESP | 8.44 | SB | ||||||||||
7 | Marc José Diaz Marc José Diaz ('93) | 93 | ESP | 8.45 | |||||||||||
M Højdespring Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
1 | Eure Yáñez Eure Yáñez ('93) | 93 | VEN | 2.18 | |||||||||||
1 | Simón Siverio Simón Siverio ('88) | 88 | ESP | 2.18 | SB | ||||||||||
3 | Marc Sánchez Marc Sánchez ('95) | 95 | ESP | 2.16 | |||||||||||
4 | Carlos Rojas Carlos Rojas ('95) | 95 | ESP | 2.16 | SB | ||||||||||
5 | Alexis Sastre Alexis Sastre ('93) | 93 | ESP | 2.14 | PB | ||||||||||
6 | Alvaro Martinez Alvaro Martinez ('97) | 97 | ESP | 2.14 | |||||||||||
7 | Guillermo Roldán Guillermo Roldán ('94) | 94 | ESP | 2.11 | PB | ||||||||||
7 | Juan Ignacio López Juan Ignacio López ('96) | 96 | ESP | 2.11 | |||||||||||
9 | David Bolado David Bolado ('92) | 92 | ESP | 2.11 | SB | ||||||||||
10 | Ignacio Vigo Ignacio Vigo ('94) | 94 | ESP | 2.08 | SB | ||||||||||
11 | Asier Corthay Asier Corthay ('93) | 93 | ESP | 2.08 | |||||||||||
12 | Miguel Ángel Sancho Miguel Ángel Sancho ('90) | 90 | ESP | 2.08 | |||||||||||
13 | Xesc Tresens Xesc Tresens ('97) | 97 | ESP | 2.08 | |||||||||||
M Stangspring Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
1 | Pau Tonnesen Pau Tonnesen ('92) | 92 | ESP | 5.45 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Aleix Pi Aleix Pi ('96) | 96 | ESP | 5.22 | SB | ||||||||||
3 | Istar Dapena Istar Dapena ('96) | 96 | ESP | 5.22 | PB | ||||||||||
4 | David Moya David Moya ('89) | 89 | ESP | 5.02 | |||||||||||
4 | Ricard Clemente Ricard Clemente ('94) | 94 | ESP | 5.02 | |||||||||||
6 | Lázaro Borges Lázaro Borges ('86) | 86 | CUB | 5.02 | |||||||||||
7 | Isidro Leyva Isidro Leyva ('99) | 99 | ESP | 5.02 | |||||||||||
8 | Gonzalo Santamaria Gonzalo Santamaria ('96) | 96 | ESP | 5.02 | |||||||||||
9 | Albert Alvárez Albert Alvárez ('89) | 89 | ESP | 4.87 | |||||||||||
10 | Mikel Campon Mikel Campon ('94) | 94 | ESP | 4.72 | |||||||||||
M Længdespring Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
1 | Eusebio Cáceres Eusebio Cáceres ('91) | 91 | ESP | 7.97 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Héctor Santos Héctor Santos ('98) | 98 | ESP | 7.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Fernando Ramos Fernando Ramos ('95) | 95 | ESP | 7.70 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jean Marie Okutu Jean Marie Okutu ('88) | 88 | ESP | 7.63 | |||||||||||
5 | Daniel Solis Daniel Solis ('96) | 96 | ESP | 7.50 | |||||||||||
6 | Jordi Yoshinori Matsuoka Jordi Yoshinori Matsuoka ('96) | 96 | ESP | 7.39 | |||||||||||
7 | Iker Lekunberri Iker Lekunberri ('91) | 91 | ESP | 7.35 | PB | ||||||||||
8 | Joaquin Del Molino Joaquin Del Molino ('93) | 93 | ESP | 7.24 | |||||||||||
9 | Pedro Marín Pedro Marín ('93) | 93 | ESP | 7.12 | |||||||||||
10 | José Luis Fernández José Luis Fernández ('96) | 96 | ESP | 6.99 | |||||||||||
Tiago da Silva Tiago da Silva ('93) | 93 | BRA | NM | ||||||||||||
M Trespring Inde 18.2. Finale A Finale | Inde 18.2. | ||||||||||||||
1 | Vicente Docavo Vicente Docavo ('92) | 92 | ESP | 16.44 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Pablo Torrijos Pablo Torrijos ('92) | 92 | ESP | 16.37 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | José Emilio Bellido José Emilio Bellido ('87) | 87 | ESP | 16.23 | SB | ||||||||||
4 | Pablo Cid Pablo Cid ('91) | 91 | ESP | 16.02 | PB | ||||||||||
5 | Marcos Ruiz Marcos Ruiz ('95) | 95 | ESP | 15.74 | |||||||||||
6 | Alexis Sastre Alexis Sastre ('93) | 93 | ESP | 15.53 | PB | ||||||||||
7 | Jean Rosa Jean Rosa ('90) | 90 | BRA | 15.38 | |||||||||||
8 | Jaime Guerra Jaime Guerra ('99) | 99 | ESP | 15.29 | |||||||||||
9 | Manuel Marín Manuel Marín ('86) | 86 | ESP | 15.26 | |||||||||||
10 | Mateus de Sá Mateus de Sá ('95) | 95 | BRA | 15.21 | |||||||||||
11 | Alejandro Matantu Alejandro Matantu ('97) | 97 | ESP | 15.18 | |||||||||||
12 | Raul Camacho Raul Camacho ('99) | 99 | ESP | 15.15 | |||||||||||
13 | Anxo Blanco Anxo Blanco ('96) | 96 | ESP | 15.04 | |||||||||||
14 | Dario Sirerol Dario Sirerol ('96) | 96 | ESP | 14.86 | |||||||||||
15 | Eugenio Camara Eugenio Camara ('97) | 97 | ESP | 14.65 | |||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
1 | Borja Vivas Borja Vivas ('84) | 84 | ESP | 20.27 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Carlos Tobalina Carlos Tobalina ('85) | 85 | ESP | 19.67 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Alejandro Noguera Alejandro Noguera ('93) | 93 | ESP | 18.60 | SB | ||||||||||
4 | José Ángel Pinedo José Ángel Pinedo ('90) | 90 | ESP | 18.59 | SB | ||||||||||
5 | Antonio Santana Antonio Santana ('95) | 95 | ESP | 18.01 | PB | ||||||||||
6 | Angel Poveda Angel Poveda ('93) | 93 | ESP | 17.70 | PB | ||||||||||
7 | Daniel Pardo Daniel Pardo ('96) | 96 | ESP | 17.68 | |||||||||||
8 | Joaquín Millán Joaquín Millán ('83) | 83 | ESP | 17.55 | |||||||||||
9 | Daniel Martínez Daniel Martínez ('88) | 88 | ESP | 16.61 | SB | ||||||||||
10 | José Javier Ortega José Javier Ortega ('89) | 89 | ESP | 16.49 | |||||||||||
11 | Luis Manuel Ramirez Luis Manuel Ramirez ('97) | 97 | ESP | 16.35 | |||||||||||
12 | Víctor Gallego Víctor Gallego ('86) | 86 | ESP | 15.75 | SB | ||||||||||
M Syvkamp Inde 18.2. Finale A Finale | Inde 18.2. | ||||||||||||||
1 | Jonay Jordán Jonay Jordán ('91) | 91 | ESP | 5709 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Mario Arancon Mario Arancon ('94) | 94 | ESP | 5594 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Pablo Trescoli Pablo Trescoli ('95) | 95 | ESP | 5517 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Javier Pérez Javier Pérez ('88) | 88 | ESP | 5421 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jesús Castillo Jesús Castillo ('93) | 93 | ESP | 5404 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Juan José Alarcón Juan José Alarcón ('94) | 94 | ESP | 5151 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Daniel Arancon Daniel Arancon ('93) | 93 | ESP | 4971 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Manel Miralles Manel Miralles ('93) | 93 | ESP | 4910 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Francisco López Francisco López ('95) | 95 | ESP | 4754 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Adolfo Sainz-Maza Adolfo Sainz-Maza ('95) | 95 | ESP | 4640 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Eric Rossell Eric Rossell ('90) | 90 | ESP | 3959 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Daniel Pacheco Daniel Pacheco ('93) | 93 | ESP | DNF | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Pablo Diaz Pablo Diaz ('98) | 98 | ESP | DNF | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K 60 m Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
1 | Cristina Lara Cristina Lara ('95) | 95 | ESP | 7.36 | =PB | ||||||||||
2 | Estela García Estela García ('89) | 89 | ESP | 7.47 | |||||||||||
3 | Carmen Marco Carmen Marco ('99) | 99 | ESP | 7.49 | PB | ||||||||||
4 | Maria Isabel Pérez Maria Isabel Pérez ('93) | 93 | ESP | 7.53 | |||||||||||
5 | Maria Quetglas Maria Quetglas ('95) | 95 | ESP | 7.57 | PB | ||||||||||
6 | Anna Obradors Anna Obradors ('97) | 97 | ESP | 7.62 | |||||||||||
7 | Alazne Furundarena Alazne Furundarena ('89) | 89 | ESP | 7.63 | |||||||||||
8 | Isabel Shili Grau Isabel Shili Grau ('98) | 98 | ESP | 7.72 | |||||||||||
Semifinale | 17.2. | ||||||||||||||
Semi 1 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Cristina Lara Cristina Lara ('95) | 95 | ESP | 7.41 | Q | ||||||||||
2 | Nediam Vargas Nediam Vargas ('94) | 94 | VEN | 7.50 | PB | ||||||||||
3 | Maria Quetglas Maria Quetglas ('95) | 95 | ESP | 7.59 | Q | =PB | |||||||||
4 | Alazne Furundarena Alazne Furundarena ('89) | 89 | ESP | 7.62 | q | ||||||||||
5 | Lucia Herrero-Yanez Lucia Herrero-Yanez ('01) | 01 | ESP | 7.75 | PB | ||||||||||
6 | Ariana Alonso Ariana Alonso ('84) | 84 | ESP | 7.76 | |||||||||||
7 | Laila Lacuey Laila Lacuey | 00 | ESP | 7.77 | |||||||||||
8 | Yaiza Sanz Yaiza Sanz | 00 | ESP | 7.83 | |||||||||||
Semi 2 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Estela García Estela García ('89) | 89 | ESP | 7.46 | Q | ||||||||||
2 | Carmen Marco Carmen Marco ('99) | 99 | ESP | 7.51 | Q | PB | |||||||||
3 | Isabel Shili Grau Isabel Shili Grau ('98) | 98 | ESP | 7.67 | q | =SB | |||||||||
4 | Laura Pintiel Laura Pintiel ('02) | 02 | ESP | 7.69 | |||||||||||
5 | Lucía Fernández Lucía Fernández ('97) | 97 | ESP | 7.75 | |||||||||||
6 | María Cisneros María Cisneros ('99) | 99 | ESP | 7.75 | |||||||||||
7 | Blanca Peñuelas Blanca Peñuelas ('96) | 96 | ESP | 7.79 | |||||||||||
8 | Fatih Nuevo Fatih Nuevo ('01) | 01 | ESP | 7.83 | |||||||||||
Semi 3 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Maria Isabel Pérez Maria Isabel Pérez ('93) | 93 | ESP | 7.50 | Q | ||||||||||
2 | Anna Obradors Anna Obradors ('97) | 97 | ESP | 7.61 | Q | ||||||||||
3 | Elena Daniel Elena Daniel ('01) | 01 | ESP | 7.68 | SB | ||||||||||
4 | Sheila Cubas Sheila Cubas ('89) | 89 | ESP | 7.70 | |||||||||||
5 | Mónica Mendoza Mónica Mendoza ('98) | 98 | ESP | 7.72 | |||||||||||
6 | Elena Martin Elena Martin ('94) | 94 | ESP | 7.75 | |||||||||||
7 | Sonia Molina Sonia Molina ('93) | 93 | ESP | 7.79 | |||||||||||
8 | Paula Soria Paula Soria ('97) | 97 | ESP | 7.81 | |||||||||||
Indledende heats | 17.2. | ||||||||||||||
Indledende 1 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Anna Obradors Anna Obradors ('97) | 97 | ESP | 7.59 | Q | PB | |||||||||
2 | Alazne Furundarena Alazne Furundarena ('89) | 89 | ESP | 7.60 | Q | ||||||||||
3 | Ariana Alonso Ariana Alonso ('84) | 84 | ESP | 7.72 | Q | =PB | |||||||||
4 | Fatih Nuevo Fatih Nuevo ('01) | 01 | ESP | 7.75 | PB | ||||||||||
5 | Sonia Molina Sonia Molina ('93) | 93 | ESP | 7.75 | |||||||||||
6 | Celia Soler Celia Soler ('02) | 02 | ESP | 7.84 | SB | ||||||||||
7 | Elena Cruceta Elena Cruceta | 00 | ESP | 7.89 | |||||||||||
8 | Maria Poyato Maria Poyato ('92) | 92 | ESP | 8.03 | |||||||||||
Indledende 2 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Nediam Vargas Nediam Vargas ('94) | 94 | VEN | 7.56 | Q | PB | |||||||||
2 | Carmen Marco Carmen Marco ('99) | 99 | ESP | 7.57 | Q | PB | |||||||||
3 | Sheila Cubas Sheila Cubas ('89) | 89 | ESP | 7.65 | Q | SB | |||||||||
4 | Lucia Herrero-Yanez Lucia Herrero-Yanez ('01) | 01 | ESP | 7.76 | Q | PB | |||||||||
5 | Elena Daniel Elena Daniel ('01) | 01 | ESP | 7.79 | SB | ||||||||||
6 | Laia Sola Laia Sola ('01) | 01 | ESP | 7.83 | |||||||||||
7 | Rocio López Rocio López ('98) | 98 | ESP | 7.84 | |||||||||||
8 | Anna Asensi Anna Asensi ('98) | 98 | ESP | 7.86 | |||||||||||
Indledende 3 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Cristina Lara Cristina Lara ('95) | 95 | ESP | 7.56 | Q | ||||||||||
2 | Laura Pintiel Laura Pintiel ('02) | 02 | ESP | 7.68 | Q | PB | |||||||||
3 | Isabel Shili Grau Isabel Shili Grau ('98) | 98 | ESP | 7.74 | Q | ||||||||||
4 | Yaiza Sanz Yaiza Sanz | 00 | ESP | 7.78 | Q | =PB | |||||||||
5 | Claudia Prieto Claudia Prieto | 00 | ESP | 7.79 | |||||||||||
6 | Celia Muñoz De Morales Celia Muñoz De Morales ('94) | 94 | ESP | 7.84 | SB | ||||||||||
7 | Aitana Rodrigo Aitana Rodrigo | 00 | ESP | 7.88 | |||||||||||
Indledende 4 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Estela García Estela García ('89) | 89 | ESP | 7.58 | Q | ||||||||||
2 | Maria Quetglas Maria Quetglas ('95) | 95 | ESP | 7.63 | Q | SB | |||||||||
3 | Lucía Fernández Lucía Fernández ('97) | 97 | ESP | 7.68 | Q | =PB | |||||||||
4 | Elena Martin Elena Martin ('94) | 94 | ESP | 7.73 | Q | =SB | |||||||||
5 | María Cisneros María Cisneros ('99) | 99 | ESP | 7.74 | q | ||||||||||
6 | Olga Macias Olga Macias ('02) | 02 | ESP | 7.81 | |||||||||||
7 | Mireia Guerra Mireia Guerra ('99) | 99 | ESP | 7.81 | =SB | ||||||||||
Indledende 5 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Maria Isabel Pérez Maria Isabel Pérez ('93) | 93 | ESP | 7.58 | Q | ||||||||||
2 | Mónica Mendoza Mónica Mendoza ('98) | 98 | ESP | 7.68 | Q | ||||||||||
3 | Laila Lacuey Laila Lacuey | 00 | ESP | 7.70 | Q | SB | |||||||||
4 | Paula Soria Paula Soria ('97) | 97 | ESP | 7.73 | Q | SB | |||||||||
5 | Blanca Peñuelas Blanca Peñuelas ('96) | 96 | ESP | 7.79 | |||||||||||
6 | Raquel Álvarez Raquel Álvarez ('92) | 92 | ESP | 7.79 | |||||||||||
7 | Enya Carbajal Enya Carbajal ('97) | 97 | ESP | 7.86 | |||||||||||
K 200 m Inde 18.2. Finale A Finale | Inde 18.2. | ||||||||||||||
1 | Jael Bestue Jael Bestue | 00 | ESP | 23.84 | PB | ||||||||||
2 | Paula Sevilla Paula Sevilla ('97) | 97 | ESP | 23.86 | PB | ||||||||||
3 | Andrea Verdú Andrea Verdú ('98) | 98 | ESP | 24.52 | SB | ||||||||||
4 | Sonia Molina Sonia Molina ('93) | 93 | ESP | 24.87 | |||||||||||
Finale B 18.2. | 18.2. | ||||||||||||||
1 | Estela García Estela García ('89) | 89 | ESP | 23.76 | |||||||||||
2 | Patricia Urquía Patricia Urquía ('99) | 99 | ESP | 24.47 | PB | ||||||||||
3 | Alba Borrero Alba Borrero ('98) | 98 | ESP | 24.66 | PB | ||||||||||
4 | Begoña Gonzalez Begoña Gonzalez ('88) | 88 | ESP | 24.97 | |||||||||||
Semifinale | 17.2. | ||||||||||||||
Semi 1 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Estela García Estela García ('89) | 89 | ESP | 24.46 | Q | ||||||||||
2 | Patricia Urquía Patricia Urquía ('99) | 99 | ESP | 24.51 | Q | ||||||||||
3 | Bianca Acosta Bianca Acosta ('97) | 97 | ESP | 24.83 | |||||||||||
Esperança Cladera Esperança Cladera ('02) | 02 | ESP | DQ | ||||||||||||
Semi 2 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Paula Sevilla Paula Sevilla ('97) | 97 | ESP | 24.01 | Q | SB | |||||||||
2 | Sonia Molina Sonia Molina ('93) | 93 | ESP | 24.55 | Q | ||||||||||
3 | Begoña Gonzalez Begoña Gonzalez ('88) | 88 | ESP | 24.78 | q | PB | |||||||||
4 | Alba Fernández Alba Fernández ('95) | 95 | ESP | 24.98 | |||||||||||
Semi 3 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Jael Bestue Jael Bestue | 00 | ESP | 24.01 | Q | =PB | |||||||||
2 | Andrea Verdú Andrea Verdú ('98) | 98 | ESP | 24.55 | Q | SB | |||||||||
3 | Alba Borrero Alba Borrero ('98) | 98 | ESP | 24.76 | q | PB | |||||||||
4 | Anna Asensi Anna Asensi ('98) | 98 | ESP | 24.93 | |||||||||||
Indledende heats | 17.2. | ||||||||||||||
Indledende 1 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Sonia Molina Sonia Molina ('93) | 93 | ESP | 24.52 | Q | SB | |||||||||
2 | Ana Lopez Ana Lopez | 00 | ESP | 25.03 | PB | ||||||||||
3 | Lucia Herrero-Yanez Lucia Herrero-Yanez ('01) | 01 | ESP | 25.24 | PB | ||||||||||
4 | Marina Tovar Marina Tovar ('97) | 97 | ESP | 25.48 | PB | ||||||||||
Indledende 2 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Anna Asensi Anna Asensi ('98) | 98 | ESP | 24.92 | Q | ||||||||||
2 | María Eugi Zubizarreta María Eugi Zubizarreta ('97) | 97 | ESP | 24.94 | |||||||||||
3 | Paula Iglesias Paula Iglesias ('98) | 98 | ESP | 25.21 | PB | ||||||||||
4 | Elena Cruceta Elena Cruceta | 00 | ESP | 25.29 | PB | ||||||||||
Indledende 3 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Estela García Estela García ('89) | 89 | ESP | 24.92 | Q | ||||||||||
2 | Natalia Eyi Natalia Eyi ('98) | 98 | ESP | 25.21 | PB | ||||||||||
3 | Raquel Benede Raquel Benede ('96) | 96 | ESP | 25.43 | PB | ||||||||||
Indledende 4 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Paula Sevilla Paula Sevilla ('97) | 97 | ESP | 24.62 | Q | ||||||||||
2 | Paula Clavero Paula Clavero ('01) | 01 | ESP | 25.39 | PB | ||||||||||
3 | Carolina García Carolina García ('79) | 79 | ESP | 25.76 | SB | ||||||||||
Indledende 5 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Jael Bestue Jael Bestue | 00 | ESP | 24.27 | Q | ||||||||||
2 | Alba Borrero Alba Borrero ('98) | 98 | ESP | 24.87 | q | PB | |||||||||
3 | Aleksandra Wruszak Aleksandra Wruszak ('02) | 02 | ESP | 25.78 | PB | ||||||||||
Indledende 6 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Bianca Acosta Bianca Acosta ('97) | 97 | ESP | 24.78 | Q | ||||||||||
2 | Begoña Gonzalez Begoña Gonzalez ('88) | 88 | ESP | 24.83 | q | PB | |||||||||
3 | Sandra Pérez Sandra Pérez ('88) | 88 | ESP | 25.56 | SB | ||||||||||
4 | Alicia Recio Alicia Recio ('98) | 98 | ESP | 26.00 | PB | ||||||||||
Indledende 7 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Patricia Urquía Patricia Urquía ('99) | 99 | ESP | 24.48 | Q | PB | |||||||||
2 | Alba Fernández Alba Fernández ('95) | 95 | ESP | 24.49 | q | SB | |||||||||
3 | Patricia Gainza Patricia Gainza ('93) | 93 | ESP | 25.58 | PB | ||||||||||
4 | Aitana Rodrigo Aitana Rodrigo | 00 | ESP | 26.01 | PB | ||||||||||
Indledende 8 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Andrea Verdú Andrea Verdú ('98) | 98 | ESP | 24.81 | Q | ||||||||||
2 | Esperança Cladera Esperança Cladera ('02) | 02 | ESP | 24.85 | q | PB | |||||||||
3 | Maria Riera Maria Riera ('93) | 93 | ESP | 25.23 | PB | ||||||||||
4 | Elisa Cortés Elisa Cortés ('95) | 95 | ESP | 25.75 | PB | ||||||||||
K 400 m Inde 18.2. Finale A Finale | Inde 18.2. | ||||||||||||||
1 | Laura Bueno Laura Bueno ('93) | 93 | ESP | 53.10 | PB | ||||||||||
2 | Aauri Lorena Bokesa Aauri Lorena Bokesa ('88) | 88 | ESP | 53.78 | |||||||||||
3 | Herminia Parra Herminia Parra ('97) | 97 | ESP | 54.31 | =PB | ||||||||||
4 | Andrea Díez Andrea Díez ('88) | 88 | ESP | 54.49 | PB | ||||||||||
5 | Nana Jacob Nana Jacob ('86) | 86 | ESP | 54.78 | PB | ||||||||||
6 | Barbara Camblor Barbara Camblor ('94) | 94 | ESP | 56.81 | |||||||||||
Indledende heats | 17.2. | ||||||||||||||
Indledende 1 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Aauri Lorena Bokesa Aauri Lorena Bokesa ('88) | 88 | ESP | 54.25 | Q | ||||||||||
2 | Nana Jacob Nana Jacob ('86) | 86 | ESP | 54.85 | q | PB | |||||||||
3 | Paula Iglesias Paula Iglesias ('98) | 98 | ESP | 56.03 | |||||||||||
4 | Maria Nieves Mayo Maria Nieves Mayo ('96) | 96 | ESP | 56.41 | PB | ||||||||||
5 | Marta Olmedo Marta Olmedo ('98) | 98 | ESP | 56.55 | PB | ||||||||||
Indledende 2 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Laura Bueno Laura Bueno ('93) | 93 | ESP | 54.56 | Q | ||||||||||
2 | Andrea Jimenez Andrea Jimenez ('01) | 01 | ESP | 55.37 | |||||||||||
3 | Sonia Nasarre Sonia Nasarre ('96) | 96 | ESP | 56.93 | |||||||||||
4 | Ghaita El Jarraz Ghaita El Jarraz ('01) | 01 | ESP | 57.12 | PB | ||||||||||
5 | Luisa Perez Luisa Perez ('96) | 96 | ESP | 57.64 | SB | ||||||||||
Indledende 3 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Herminia Parra Herminia Parra ('97) | 97 | ESP | 54.74 | Q | ||||||||||
2 | Leyre De La Rua Leyre De La Rua ('90) | 90 | ESP | 55.36 | |||||||||||
3 | Laura Fernandez Laura Fernandez ('92) | 92 | ESP | 56.47 | |||||||||||
4 | María Vega María Vega ('94) | 94 | ESP | 57.14 | |||||||||||
5 | Nora Suarez Nora Suarez ('95) | 95 | ESP | 57.16 | PB | ||||||||||
6 | Claudia Illa Claudia Illa ('95) | 95 | ESP | 58.35 | SB | ||||||||||
Indledende 4 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Andrea Díez Andrea Díez ('88) | 88 | ESP | 54.76 | Q | SB | |||||||||
2 | Barbara Camblor Barbara Camblor ('94) | 94 | ESP | 55.07 | q | SB | |||||||||
3 | Paulette Natacha Fernández Paulette Natacha Fernández ('94) | 94 | ESP | 55.16 | SB | ||||||||||
4 | Ruth Peña Ruth Peña ('98) | 98 | ESP | 55.58 | |||||||||||
5 | Lidia Abad Lidia Abad ('97) | 97 | ESP | 57.93 | SB | ||||||||||
6 | Clara Lozano Clara Lozano ('98) | 98 | ESP | 59.35 | PB | ||||||||||
K 800 m Inde 18.2. Finale A Finale | Inde 18.2. | ||||||||||||||
1 | Esther Guerrero Esther Guerrero ('90) | 90 | ESP | 2:03.45 | |||||||||||
1 | Marta Pérez Marta Pérez ('93) | 93 | ESP | 4:27.40 | Q | ||||||||||
2 | Natalia Romero Natalia Romero ('88) | 88 | ESP | 2:07.49 | |||||||||||
3 | Rosalia Tárraga Rosalia Tárraga ('96) | 96 | ESP | 2:07.92 | PB | ||||||||||
4 | Raquel Meaños Raquel Meaños | 00 | ESP | 2:07.97 | PB | ||||||||||
5 | Zoya Naumov Zoya Naumov ('95) | 95 | ESP | 2:09.66 | |||||||||||
6 | Adriana Cagigas Adriana Cagigas ('93) | 93 | ESP | 2:11.99 | |||||||||||
Indledende heats | 17.2. | ||||||||||||||
Indledende 1 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Natalia Romero Natalia Romero ('88) | 88 | ESP | 2:08.67 | Q | ||||||||||
2 | Rosalia Tárraga Rosalia Tárraga ('96) | 96 | ESP | 2:08.98 | q | ||||||||||
3 | Amaia Segurola Amaia Segurola ('88) | 88 | ESP | 2:10.93 | PB | ||||||||||
4 | Belen Asensio Belen Asensio ('95) | 95 | ESP | 2:14.30 | PB | ||||||||||
5 | Claudia Gallego Claudia Gallego ('97) | 97 | ESP | 2:14.72 | PB | ||||||||||
6 | Charlie Bloxham Charlie Bloxham | 00 | ESP | 2:15.54 | PB | ||||||||||
7 | Noelia Medina Noelia Medina ('95) | 95 | ESP | 2:17.97 | SB | ||||||||||
Indledende 2 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Raquel Meaños Raquel Meaños | 00 | ESP | 2:10.33 | Q | ||||||||||
2 | Irene Bonilla Irene Bonilla ('93) | 93 | ESP | 2:10.78 | |||||||||||
3 | Maria del Mar Casillas Maria del Mar Casillas ('97) | 97 | ESP | 2:13.00 | |||||||||||
4 | Marina Martín Marina Martín ('97) | 97 | ESP | 2:15.11 | PB | ||||||||||
5 | Silvia Guerra Silvia Guerra ('95) | 95 | ESP | 2:15.72 | PB | ||||||||||
Indledende 3 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Zoya Naumov Zoya Naumov ('95) | 95 | ESP | 2:09.25 | Q | ||||||||||
2 | Adriana Cagigas Adriana Cagigas ('93) | 93 | ESP | 2:09.41 | q | ||||||||||
3 | Alejandra Lopez Alejandra Lopez | 00 | ESP | 2:11.16 | PB | ||||||||||
4 | Paula Ramírez Paula Ramírez ('83) | 83 | ESP | 2:13.45 | |||||||||||
5 | Marta Cepeda Marta Cepeda ('02) | 02 | ESP | 2:14.38 | PB | ||||||||||
6 | Sandra San Miguel Sandra San Miguel ('98) | 98 | ESP | 2:17.85 | PB | ||||||||||
Indledende 4 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Esther Guerrero Esther Guerrero ('90) | 90 | ESP | 2:10.08 | Q | ||||||||||
2 | Lorea Ayala Lorea Ayala ('87) | 87 | ESP | 2:11.16 | |||||||||||
3 | Nerea Anasagasti Nerea Anasagasti ('97) | 97 | ESP | 2:15.27 | |||||||||||
4 | Sara Gomez Sara Gomez ('90) | 90 | ESP | 2:15.36 | |||||||||||
5 | Paula Martinez Paula Martinez ('94) | 94 | ESP | 2:16.59 | |||||||||||
6 | Khadija Mendou Khadija Mendou ('97) | 97 | MAR | 2:18.41 | PB | ||||||||||
K 1500 m Inde 18.2. Finale A Finale | Inde 18.2. | ||||||||||||||
1 | Marta Pérez Marta Pérez ('93) | 93 | ESP | 4:20.83 | |||||||||||
2 | Solange Andreia Pereira Solange Andreia Pereira ('89) | 89 | ESP | 4:22.10 | |||||||||||
3 | Carla Masip Carla Masip ('97) | 97 | ESP | 4:29.27 | |||||||||||
4 | Miriam Costa Miriam Costa ('97) | 97 | ESP | 4:30.06 | |||||||||||
5 | Laura Mendez Laura Mendez ('88) | 88 | ESP | 4:30.59 | |||||||||||
6 | Lucía Rodríguez Lucía Rodríguez ('98) | 98 | ESP | 4:31.50 | |||||||||||
7 | Claudia Junquera Claudia Junquera ('93) | 93 | ESP | 4:33.40 | |||||||||||
8 | Sara Reglero Sara Reglero ('88) | 88 | ESP | 4:36.33 | |||||||||||
9 | Ana Junquera Ana Junquera ('98) | 98 | ESP | 4:37.82 | |||||||||||
Indledende heats | 17.2. | ||||||||||||||
Indledende 1 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
2 | Alice Finot Alice Finot ('91) | 91 | FRA | 4:31.64 | PB | ||||||||||
3 | Sara Reglero Sara Reglero ('88) | 88 | ESP | 4:32.97 | Q | SB | |||||||||
4 | Érika Torner Érika Torner ('98) | 98 | ESP | 4:33.80 | PB | ||||||||||
5 | Sandra Mosquera Sandra Mosquera ('90) | 90 | ESP | 4:34.20 | PB | ||||||||||
6 | Andrea Romero Andrea Romero | 00 | ESP | 4:35.11 | |||||||||||
7 | Laura Benguria Laura Benguria ('90) | 90 | ESP | 4:37.88 | SB | ||||||||||
8 | Maria Jose Casinos Maria Jose Casinos ('82) | 82 | ESP | 4:39.52 | |||||||||||
9 | Nerea Sarriegi Nerea Sarriegi ('95) | 95 | ESP | 4:46.95 | |||||||||||
Laura Puche Laura Puche ('89) | 89 | ESP | DNF | ||||||||||||
Indledende 2 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Solange Andreia Pereira Solange Andreia Pereira ('89) | 89 | ESP | 4:28.23 | Q | ||||||||||
2 | Laura Mendez Laura Mendez ('88) | 88 | ESP | 4:28.64 | Q | ||||||||||
3 | Ana Junquera Ana Junquera ('98) | 98 | ESP | 4:30.10 | q | PB | |||||||||
4 | Andrea De La Torre Andrea De La Torre ('97) | 97 | ESP | 4:31.89 | PB | ||||||||||
5 | Noelia Pacheco Noelia Pacheco ('89) | 89 | ESP | 4:34.67 | SB | ||||||||||
6 | Marina Guerrero Marina Guerrero ('94) | 94 | ESP | 4:36.27 | PB | ||||||||||
7 | Laura Sola Laura Sola ('92) | 92 | ESP | 4:40.09 | |||||||||||
8 | Miriam Gregori Miriam Gregori ('91) | 91 | ESP | 4:45.85 | |||||||||||
9 | Marta Arnay Marta Arnay ('90) | 90 | ESP | 4:46.00 | PB | ||||||||||
10 | Douae Ouboukir Douae Ouboukir ('96) | 96 | MAR | 4:51.20 | PB | ||||||||||
Indledende 3 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Carla Masip Carla Masip ('97) | 97 | ESP | 4:27.49 | Q | PB | |||||||||
2 | Lucía Rodríguez Lucía Rodríguez ('98) | 98 | ESP | 4:27.74 | Q | ||||||||||
3 | Claudia Junquera Claudia Junquera ('93) | 93 | ESP | 4:27.95 | q | PB | |||||||||
4 | Miriam Costa Miriam Costa ('97) | 97 | ESP | 4:28.65 | q | ||||||||||
5 | Jone Zabaleta Jone Zabaleta ('98) | 98 | ESP | 4:33.24 | PB | ||||||||||
6 | Clara Viñaras Clara Viñaras ('93) | 93 | ESP | 4:35.72 | SB | ||||||||||
7 | Emma Almagro Emma Almagro ('86) | 86 | ESP | 4:40.81 | PB | ||||||||||
8 | Marta Ureña Marta Ureña ('96) | 96 | ESP | 4:45.04 | |||||||||||
9 | María Ángeles Ruiz María Ángeles Ruiz ('81) | 81 | ESP | 4:48.97 | |||||||||||
K 3000 m Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
1 | Maitane Melero Maitane Melero ('83) | 83 | ESP | 9:08.43 | PB | ||||||||||
2 | Beatriz Álvarez Beatriz Álvarez ('94) | 94 | ESP | 9:10.35 | PB | ||||||||||
3 | Irene Sánchez-Escribano Irene Sánchez-Escribano ('92) | 92 | ESP | 9:13.80 | PB | ||||||||||
4 | Carolina Robles Carolina Robles ('91) | 91 | ESP | 9:16.80 | PB | ||||||||||
5 | Elena García Elena García ('86) | 86 | ESP | 9:20.32 | SB | ||||||||||
6 | Cristina Espejo Cristina Espejo ('94) | 94 | ESP | 9:21.84 | PB | ||||||||||
7 | Leticia Fernández Leticia Fernández ('92) | 92 | ESP | 9:26.33 | |||||||||||
8 | Montse Mas Montse Mas ('79) | 79 | ESP | 9:32.82 | |||||||||||
9 | Maria Isabel Martinez Maria Isabel Martinez ('81) | 81 | ESP | 9:33.56 | PB | ||||||||||
10 | Raquel Miro Raquel Miro ('85) | 85 | ESP | 9:37.35 | |||||||||||
11 | Marta Casanova Marta Casanova ('89) | 89 | ESP | 9:47.02 | |||||||||||
K 60 m hæk 84.0 cm Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
1 | Caridad Jerez Caridad Jerez ('91) | 91 | ESP | 8.35 | |||||||||||
2 | Teresa Errandonea Teresa Errandonea ('94) | 94 | ESP | 8.42 | SB | ||||||||||
3 | María Mújika María Mújika ('97) | 97 | ESP | 8.43 | |||||||||||
4 | Paula Raul Paula Raul ('96) | 96 | ESP | 8.58 | |||||||||||
5 | Carmen Sánchez Carmen Sánchez ('97) | 97 | ESP | 8.58 | |||||||||||
6 | Susana Alonso Susana Alonso ('93) | 93 | ESP | 8.61 | |||||||||||
7 | Irene Ocete Irene Ocete ('92) | 92 | ESP | 8.63 | PB | ||||||||||
8 | Marta Sainz Marta Sainz ('88) | 88 | ESP | 8.73 | |||||||||||
Semifinale | 17.2. | ||||||||||||||
Semi 1 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Caridad Jerez Caridad Jerez ('91) | 91 | ESP | 8.40 | Q | ||||||||||
2 | María Mújika María Mújika ('97) | 97 | ESP | 8.56 | Q | ||||||||||
3 | Carmen Sánchez Carmen Sánchez ('97) | 97 | ESP | 8.62 | Q | ||||||||||
4 | Susana Alonso Susana Alonso ('93) | 93 | ESP | 8.74 | Q | ||||||||||
5 | Marta Riera Marta Riera ('01) | 01 | ESP | 8.87 | |||||||||||
6 | Alba Lobato Alba Lobato ('98) | 98 | ESP | 8.90 | |||||||||||
7 | Alba Manzano Alba Manzano ('92) | 92 | ESP | 8.91 | |||||||||||
8 | Teresa Torre Teresa Torre ('94) | 94 | ESP | 9.03 | |||||||||||
Semi 2 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Teresa Errandonea Teresa Errandonea ('94) | 94 | ESP | 8.47 | Q | ||||||||||
2 | Paula Raul Paula Raul ('96) | 96 | ESP | 8.62 | Q | ||||||||||
3 | Marta Sainz Marta Sainz ('88) | 88 | ESP | 8.75 | Q | ||||||||||
4 | Irene Ocete Irene Ocete ('92) | 92 | ESP | 8.83 | Q | ||||||||||
5 | Desiree Valderrama Desiree Valderrama ('90) | 90 | ESP | 8.85 | |||||||||||
6 | Carla Garcia Carla Garcia ('01) | 01 | ESP | 8.91 | |||||||||||
7 | Eneritz Busto Eneritz Busto ('98) | 98 | ESP | 8.94 | SB | ||||||||||
8 | Isabel Velasco Isabel Velasco ('01) | 01 | ESP | 9.08 | |||||||||||
Indledende heats | 17.2. | ||||||||||||||
Indledende 1 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Caridad Jerez Caridad Jerez ('91) | 91 | ESP | 8.36 | Q | ||||||||||
2 | Desiree Valderrama Desiree Valderrama ('90) | 90 | ESP | 8.73 | Q | ||||||||||
3 | Irene Ocete Irene Ocete ('92) | 92 | ESP | 8.81 | Q | ||||||||||
4 | Isabel Velasco Isabel Velasco ('01) | 01 | ESP | 8.95 | q | ||||||||||
5 | Emma Valencia Emma Valencia ('81) | 81 | ESP | 8.98 | PB | ||||||||||
6 | Maria Abadal Maria Abadal ('95) | 95 | ESP | 9.04 | |||||||||||
7 | Llum Gardella Llum Gardella ('98) | 98 | ESP | 9.12 | PB | ||||||||||
Indledende 2 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Alba Manzano Alba Manzano ('92) | 92 | ESP | 8.59 | Q | PB | |||||||||
2 | María Mújika María Mújika ('97) | 97 | ESP | 8.60 | Q | ||||||||||
3 | Marta Riera Marta Riera ('01) | 01 | ESP | 8.93 | Q | ||||||||||
4 | Sheila Prados Sheila Prados ('97) | 97 | ESP | 8.98 | |||||||||||
5 | Teresa Rodríguez Teresa Rodríguez ('91) | 91 | ESP | 9.01 | |||||||||||
6 | Uxia Pereira Uxia Pereira ('01) | 01 | ESP | 9.10 | PB | ||||||||||
7 | Laura Garaizabal Laura Garaizabal ('96) | 96 | ESP | 9.36 | SB | ||||||||||
Indledende 3 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Teresa Errandonea Teresa Errandonea ('94) | 94 | ESP | 8.45 | Q | SB | |||||||||
2 | Susana Alonso Susana Alonso ('93) | 93 | ESP | 8.73 | Q | ||||||||||
3 | Carla Garcia Carla Garcia ('01) | 01 | ESP | 8.87 | Q | SB | |||||||||
4 | Alba Lobato Alba Lobato ('98) | 98 | ESP | 8.88 | q | ||||||||||
5 | Teresa Torre Teresa Torre ('94) | 94 | ESP | 8.97 | q | ||||||||||
6 | Antia Martinez Antia Martinez ('94) | 94 | ESP | 9.12 | PB | ||||||||||
Indledende 4 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Marta Sainz Marta Sainz ('88) | 88 | ESP | 8.58 | Q | SB | |||||||||
2 | Paula Raul Paula Raul ('96) | 96 | ESP | 8.64 | Q | ||||||||||
3 | Carmen Sánchez Carmen Sánchez ('97) | 97 | ESP | 8.68 | Q | ||||||||||
4 | Eneritz Busto Eneritz Busto ('98) | 98 | ESP | 8.96 | q | SB | |||||||||
5 | Mireia Lopez Mireia Lopez | 00 | ESP | 9.04 | |||||||||||
Clara Senis Clara Senis ('01) | 01 | ESP | DNF | ||||||||||||
K Højdespring Inde 18.2. Finale A Finale | Inde 18.2. | ||||||||||||||
1 | Saleta Fernández Saleta Fernández ('97) | 97 | ESP | 1.82 | |||||||||||
2 | Raquel Álvarez Raquel Álvarez ('83) | 83 | ESP | 1.78 | |||||||||||
3 | Izaskun Turrillas Izaskun Turrillas ('93) | 93 | ESP | 1.75 | SB | ||||||||||
4 | Sophia Isadora Molina Sophia Isadora Molina ('99) | 99 | MEX | 1.72 | |||||||||||
5 | Laura Ginés Laura Ginés ('86) | 86 | ESP | 1.72 | SB | ||||||||||
6 | Beatriz González Beatriz González ('96) | 96 | ESP | 1.72 | |||||||||||
7 | Sofia Zorrilla Sofia Zorrilla ('98) | 98 | ESP | 1.69 | |||||||||||
8 | Gema Martín-Pozuelo Gema Martín-Pozuelo ('87) | 87 | ESP | 1.69 | |||||||||||
9 | Cristina Ferrando Cristina Ferrando ('92) | 92 | ESP | 1.69 | |||||||||||
9 | María Artero María Artero ('97) | 97 | ESP | 1.69 | |||||||||||
11 | Claudia Conte Claudia Conte ('99) | 99 | ESP | 1.65 | |||||||||||
11 | Valvanuz Cañizo Valvanuz Cañizo ('96) | 96 | ESP | 1.65 | |||||||||||
13 | Laura Martin Del Pozo Laura Martin Del Pozo | 00 | ESP | 1.60 | PB | ||||||||||
K Stangspring Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
1 | Malen Ruiz de Azua Malen Ruiz de Azua ('95) | 95 | ESP | 4.31 | PB | ||||||||||
1 | Monica Clemente Monica Clemente ('96) | 96 | ESP | 4.31 | PB | ||||||||||
3 | Carla Franch Carla Franch ('89) | 89 | ESP | 4.16 | SB | ||||||||||
3 | Maialen Axpe Maialen Axpe ('93) | 93 | ESP | 4.16 | PB | ||||||||||
5 | Miren Bartolome Miren Bartolome ('98) | 98 | ESP | 4.06 | PB | ||||||||||
6 | Natalie Uy Natalie Uy ('94) | 94 | USA | 4.06 | |||||||||||
7 | Meritxell Benito Meritxell Benito ('99) | 99 | ESP | 3.96 | SB | ||||||||||
8 | Alicia Raso Alicia Raso ('99) | 99 | ESP | 3.71 | |||||||||||
8 | Marina Ribas Marina Ribas ('93) | 93 | ESP | 3.71 | |||||||||||
10 | Alicia Jaut Alicia Jaut ('99) | 99 | ESP | 3.71 | |||||||||||
11 | Laura Izquierdo Laura Izquierdo ('94) | 94 | ESP | 3.71 | |||||||||||
12 | Miren De Regil Miren De Regil ('97) | 97 | ESP | 3.71 | |||||||||||
12 | Sandra Barrios Sandra Barrios | 00 | ESP | 3.71 | =PB | ||||||||||
Mariely Mota Mariely Mota ('96) | 96 | DOM | NH | ||||||||||||
K Længdespring Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
1 | Fatima Diame Fatima Diame ('96) | 96 | ESP | 6.44 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Eliane Martins Eliane Martins ('86) | 86 | BRA | 6.33 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Cora Salas Cora Salas ('95) | 95 | ESP | 6.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Concepción Montaner Concepción Montaner ('81) | 81 | ESP | 6.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Leticia Gil Leticia Gil ('91) | 91 | ESP | 6.16 | SB | ||||||||||
6 | Olatz Arrieta Olatz Arrieta ('90) | 90 | ESP | 5.98 | |||||||||||
7 | Andrea Salvador Andrea Salvador ('90) | 90 | ESP | 5.71 | |||||||||||
8 | Laila Lacuey Laila Lacuey | 00 | ESP | 5.68 | SB | ||||||||||
9 | Noemí Sempere Noemí Sempere ('97) | 97 | ESP | 5.62 | |||||||||||
10 | Maria De Los Angeles Arroyo Maria De Los Angeles Arroyo ('96) | 96 | ESP | 5.61 | |||||||||||
11 | Dolores Morillas Dolores Morillas ('97) | 97 | ESP | 5.58 | |||||||||||
12 | Maria Del Pilar Maria Del Pilar ('89) | 89 | ESP | 5.38 | PB | ||||||||||
K Trespring Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
1 | Ana Peleteiro Ana Peleteiro ('95) | 95 | ESP | 14.22 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Patricia Sarrapio Patricia Sarrapio ('82) | 82 | ESP | 13.94 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Andrea Calleja Andrea Calleja ('92) | 92 | ESP | 12.92 | SB | ||||||||||
4 | Marina Lobato Marina Lobato ('98) | 98 | ESP | 12.87 | PB | ||||||||||
5 | Nora Taher Nora Taher ('98) | 98 | ESP | 12.86 | PB | ||||||||||
6 | Ruth Ndoumbe Ruth Ndoumbe ('87) | 87 | ESP | 12.76 | |||||||||||
7 | Amanda Rodriguez Amanda Rodriguez ('93) | 93 | ESP | 12.74 | PB | ||||||||||
8 | Maria Gonzalez Maria Gonzalez ('01) | 01 | ESP | 12.57 | PB | ||||||||||
9 | Felicidad Castellet Felicidad Castellet ('93) | 93 | ESP | 12.25 | SB | ||||||||||
10 | Maria Méndez Maria Méndez ('97) | 97 | ESP | 12.21 | |||||||||||
11 | Naiara Estanga Naiara Estanga ('98) | 98 | ESP | 12.10 | |||||||||||
12 | Diwa Vila Diwa Vila ('01) | 01 | ESP | 11.71 | PB | ||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Inde 18.2. Finale A Finale | Inde 18.2. | ||||||||||||||
1 | Yaniuvis López Yaniuvis López ('86) | 86 | CUB | 17.90 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Úrsula Ruiz Úrsula Ruiz ('83) | 83 | ESP | 16.62 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | María Belén Toimil María Belén Toimil ('94) | 94 | ESP | 15.83 | |||||||||||
4 | Elena Gutiérrez Elena Gutiérrez ('91) | 91 | ESP | 14.70 | |||||||||||
5 | Paula Ferrandiz Paula Ferrandiz ('96) | 96 | ESP | 14.41 | |||||||||||
6 | Ainhoa Martínez Ainhoa Martínez ('95) | 95 | ESP | 14.24 | PB | ||||||||||
7 | Judit Prats Judit Prats ('96) | 96 | ESP | 14.11 | |||||||||||
8 | Monica Borraz Monica Borraz ('99) | 99 | ESP | 13.90 | PB | ||||||||||
9 | Nuria Setien Nuria Setien ('95) | 95 | ESP | 13.90 | SB | ||||||||||
10 | Mariam Sargsyan Mariam Sargsyan ('96) | 96 | ARM | 13.52 | |||||||||||
11 | Amaia Dublang Amaia Dublang ('76) | 76 | ESP | 13.41 | SB | ||||||||||
12 | Gloria García Gloria García ('93) | 93 | ESP | 13.28 | SB | ||||||||||
13 | Patricia Heredia Patricia Heredia ('88) | 88 | ESP | 13.06 | |||||||||||
14 | Aurea Blasco Aurea Blasco ('01) | 01 | ESP | 12.20 | PB | ||||||||||
K Femkamp Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
1 | Carmen Ramos Carmen Ramos ('98) | 98 | ESP | 4178 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Bárbara Hernando Bárbara Hernando ('88) | 88 | ESP | 4029 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Carmen Romero Carmen Romero ('91) | 91 | ESP | 3948 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Estefanía Fortes Estefanía Fortes ('87) | 87 | ESP | 3947 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Tamara del Rio Tamara del Rio ('89) | 89 | ESP | 3793 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Alba Pardo Alba Pardo ('96) | 96 | ESP | 3631 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Paola Sarabia Paola Sarabia ('98) | 98 | ESP | 3591 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Vanesa Platero Vanesa Platero ('93) | 93 | ESP | 3590 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Anna Ruiz Anna Ruiz ('95) | 95 | ESP | 3422 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Angela Hernandez Angela Hernandez | ESP | 3393 | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Ainara Zarandona Ainara Zarandona | 00 | ESP | 3266 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Anais Cazo Anais Cazo ('98) | 98 | ESP | 3101 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Teresa Ferrer Teresa Ferrer | ESP | 3027 | PB | |||||||||||
|