M 100 m Vind: +1.5 Finale A Finale | Vind: +1.5 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bolade Ajomale Bolade Ajomale ('95) | 95 | CAN | 10.53 | |||||||||||
2 | Emil Tolliver Emil Tolliver ('87) | 87 | USA | 10.60 | |||||||||||
3 | Arrun Palacio Arrun Palacio | USA | 10.96 | PB | |||||||||||
4 | Joemar Belena Joemar Belena | USA | 11.01 | PB | |||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Raymond Kibet Raymond Kibet ('96) | 96 | KEN | 47.70 | |||||||||||
2 | Isaac Westlund Isaac Westlund | USA | 48.83 | ||||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ryan Martin Ryan Martin ('89) | 89 | USA | 1:47.26 | SB | ||||||||||
2 | Brannon Kidder Brannon Kidder ('93) | 93 | USA | 1:47.47 | SB | ||||||||||
3 | Michael Wilson Michael Wilson ('96) | 96 | GBR | 1:49.26 | |||||||||||
4 | Brian Smith Brian Smith ('97) | 97 | USA | 1:50.28 | PB | ||||||||||
5 | Allen Eke Allen Eke ('94) | 94 | USA | 1:51.45 | |||||||||||
6 | Eric Jenkins Eric Jenkins ('91) | 91 | USA | 1:51.58 | PB | ||||||||||
7 | Shouma Funatsu Shouma Funatsu ('97) | 97 | JPN | 1:52.02 | SB | ||||||||||
8 | Elmar Engholm Elmar Engholm ('92) | 92 | SWE | 1:52.72 | SB | ||||||||||
Jordan Beutler Jordan Beutler | USA | DNF | |||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Clément Dhainaut Clément Dhainaut ('97) | 97 | FRA | 1:50.31 | SB | ||||||||||
2 | Christian White Christian White | USA | 1:51.32 | ||||||||||||
3 | Cameron Proceviat Cameron Proceviat ('93) | 93 | CAN | 1:51.46 | SB | ||||||||||
4 | Scott Buttinger Scott Buttinger ('94) | 94 | CAN | 1:52.49 | |||||||||||
5 | Nathaniel Kucera Nathaniel Kucera | USA | 1:53.47 | PB | |||||||||||
6 | Isaac Cortes Isaac Cortes | USA | 1:54.98 | ||||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jakob Ingebrigtsen Jakob Ingebrigtsen | 00 | NOR | 3:39.06 | PB | ||||||||||
2 | Paul Chelimo Paul Chelimo ('90) | 90 | USA | 3:40.16 | SB | ||||||||||
3 | Eric Jenkins Eric Jenkins ('91) | 91 | USA | 3:40.28 | SB | ||||||||||
4 | Colby Alexander Colby Alexander ('91) | 91 | USA | 3:40.42 | SB | ||||||||||
5 | Craig Engels Craig Engels ('94) | 94 | USA | 3:40.45 | SB | ||||||||||
6 | Matthew Centrowitz Matthew Centrowitz ('89) | 89 | USA | 3:40.74 | |||||||||||
7 | Grant Fisher Grant Fisher ('97) | 97 | USA | 3:41.24 | PB | ||||||||||
8 | Hiroki Matsueda Hiroki Matsueda ('93) | 93 | JPN | 3:41.28 | PB | ||||||||||
9 | Sean McGorty Sean McGorty ('95) | 95 | USA | 3:41.49 | |||||||||||
10 | David Ribich David Ribich ('95) | 95 | USA | 3:45.74 | |||||||||||
Michael Wilson Michael Wilson ('96) | 96 | GBR | DNF | ||||||||||||
Daniel Herrera Daniel Herrera ('92) | 92 | MEX | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Jordan Gusman Jordan Gusman ('94) | 94 | AUS | 3:43.19 | |||||||||||
2 | Tarik Moukrime Tarik Moukrime ('92) | 92 | BEL | 3:43.55 | SB | ||||||||||
3 | Amos Bartelsmeyer Amos Bartelsmeyer ('94) | 94 | USA | 3:43.56 | SB | ||||||||||
4 | Drew Windle Drew Windle ('92) | 92 | USA | 3:43.64 | PB | ||||||||||
5 | Emanuel Rolim Emanuel Rolim ('93) | 93 | POR | 3:44.04 | SB | ||||||||||
6 | Mohad Abdikadar Sheikh Ali Mohad Abdikadar Sheikh Ali ('93) | 93 | ITA | 3:44.13 | SB | ||||||||||
7 | Julius Bor Julius Bor ('86) | 86 | KEN | 3:51.77 | |||||||||||
8 | Abraham Alvarado Abraham Alvarado ('95) | 95 | USA | 3:54.90 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Ian Crowe-Wright Ian Crowe-Wright ('95) | 95 | GBR | 3:43.28 | |||||||||||
2 | Jacob Allen Jacob Allen ('94) | 94 | GBR | 3:44.02 | PB | ||||||||||
3 | Jordan Beutler Jordan Beutler | USA | 3:44.45 | PB | |||||||||||
4 | Tai Dinger Tai Dinger ('95) | 95 | USA | 3:44.51 | PB | ||||||||||
5 | Callum Bolger Callum Bolger | USA | 3:44.93 | PB | |||||||||||
6 | Thomas Coyle Thomas Coyle ('95) | 95 | USA | 3:45.22 | SB | ||||||||||
7 | Steven Fahy Steven Fahy ('96) | 96 | USA | 3:46.73 | PB | ||||||||||
8 | Jack Keelan Jack Keelan ('95) | 95 | USA | 3:48.68 | SB | ||||||||||
9 | David Principe David Principe ('98) | 98 | USA | 3:49.20 | SB | ||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Hugo Rocha Hugo Rocha ('97) | 97 | POR | 3:45.74 | SB | ||||||||||
2 | Evan Verbal Evan Verbal ('94) | 94 | USA | 3:46.62 | PB | ||||||||||
3 | Freddy Espinoza Freddy Espinoza ('86) | 86 | COL | 3:47.28 | |||||||||||
4 | Daniel Wallis Daniel Wallis ('96) | 96 | GBR | 3:47.65 | SB | ||||||||||
5 | Felix Wammetsberger Felix Wammetsberger ('95) | 95 | GER | 3:48.02 | =SB | ||||||||||
6 | Henry Mong Henry Mong ('99) | 99 | USA | 3:48.32 | |||||||||||
7 | Scott Halsted Scott Halsted ('96) | 96 | GBR | 3:49.01 | |||||||||||
8 | Collin Leibold Collin Leibold ('93) | 93 | USA | 3:50.10 | SB | ||||||||||
M 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Henrik Børkja Ingebrigtsen Henrik Børkja Ingebrigtsen ('91) | 91 | NOR | 13:16.97 | PB | ||||||||||
2 | Riley Masters Riley Masters ('90) | 90 | USA | 13:16.97 | PB | ||||||||||
3 | Justyn Knight Justyn Knight ('96) | 96 | CAN | 13:18.74 | SB | ||||||||||
4 | Yemaneberhan Crippa Yemaneberhan Crippa ('96) | 96 | ITA | 13:18.83 | NU23R | PB | |||||||||
5 | Mahiedine Mekhissi-Benabbad Mahiedine Mekhissi-Benabbad ('85) | 85 | FRA | 13:20.53 | PB | ||||||||||
6 | Andy Trouard Andy Trouard ('94) | 94 | USA | 13:21.07 | PB | ||||||||||
7 | Isaac Kimeli Isaac Kimeli ('94) | 94 | BEL | 13:21.09 | PB | ||||||||||
8 | Tommy Curtin Tommy Curtin ('93) | 93 | USA | 13:23.11 | PB | ||||||||||
9 | Altobelli da Silva Altobelli da Silva ('90) | 90 | BRA | 13:23.85 | PB | ||||||||||
10 | Lawi Lalang Lawi Lalang ('91) | 91 | USA | 13:24.09 | SB | ||||||||||
11 | Chris Thompson Chris Thompson ('81) | 81 | GBR | 13:25.29 | SB | ||||||||||
12 | Hillary Bor Hillary Bor ('89) | 89 | USA | 13:26.81 | PB | ||||||||||
13 | Luc Bruchet Luc Bruchet ('91) | 91 | CAN | 13:27.94 | SB | ||||||||||
14 | Jack Bruce Jack Bruce ('94) | 94 | AUS | 13:28.57 | PB | ||||||||||
15 | Dillon Maggard Dillon Maggard ('95) | 95 | USA | 13:30.02 | PB | ||||||||||
16 | Henry Wynne Henry Wynne ('95) | 95 | USA | 13:30.43 | PB | ||||||||||
17 | Jordan Gusman Jordan Gusman ('94) | 94 | AUS | 13:35.76 | PB | ||||||||||
18 | Clayton Young Clayton Young ('93) | 93 | USA | 13:37.60 | PB | ||||||||||
19 | Charles Philibert-Thiboutot Charles Philibert-Thiboutot ('90) | 90 | CAN | 13:39.31 | SB | ||||||||||
20 | Adam Visokay Adam Visokay ('94) | 94 | GBR | 13:41.29 | PB | ||||||||||
21 | José Juan Esparza José Juan Esparza ('90) | 90 | MEX | 13:41.53 | SB | ||||||||||
22 | Andrew Heyes Andrew Heyes ('90) | 90 | GBR | 13:46.34 | PB | ||||||||||
23 | Mike Tate Mike Tate ('95) | 95 | CAN | 13:53.12 | SB | ||||||||||
24 | Izaic Yorks Izaic Yorks ('94) | 94 | USA | 13:53.48 | PB | ||||||||||
25 | Matthew Leach Matthew Leach ('93) | 93 | GBR | 13:54.40 | PB | ||||||||||
26 | Emmanuel Roudolff-Levisse Emmanuel Roudolff-Levisse ('95) | 95 | FRA | 13:58.01 | PB | ||||||||||
27 | Frank Lara Frank Lara ('95) | 95 | USA | 14:11.65 | SB | ||||||||||
28 | Julian Matthews Julian Matthews ('88) | 88 | NZL | 14:24.91 | PB | ||||||||||
Ian Crowe-Wright Ian Crowe-Wright ('95) | 95 | GBR | DNF | ||||||||||||
Filip Ingebrigtsen Filip Ingebrigtsen ('93) | 93 | NOR | DNF | ||||||||||||
M 10000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Shadrack Kipchirchir Shadrack Kipchirchir ('89) | 89 | USA | 27:39.65 | SB | ||||||||||
2 | Soufiane Bouchikhi Soufiane Bouchikhi ('90) | 90 | BEL | 27:41.20 | PB | ||||||||||
3 | Francois Barrer Francois Barrer ('93) | 93 | FRA | 27:55.95 | PB | ||||||||||
4 | Garrett Heath Garrett Heath ('85) | 85 | USA | 27:56.11 | PB | ||||||||||
5 | Tyler Day Tyler Day ('96) | 96 | USA | 28:04.44 | PB | ||||||||||
6 | Noah Droddy Noah Droddy ('90) | 90 | USA | 28:07.88 | PB | ||||||||||
7 | Connor McMillan Connor McMillan ('95) | 95 | USA | 28:09.55 | PB | ||||||||||
8 | Matt Baxter Matt Baxter ('94) | 94 | NZL | 28:10.05 | PB | ||||||||||
9 | Luis Ostos Luis Ostos ('92) | 92 | PER | 28:12.05 | SB | ||||||||||
10 | Scott Fauble Scott Fauble ('91) | 91 | USA | 28:13.07 | SB | ||||||||||
11 | Ben Connor Ben Connor ('92) | 92 | GBR | 28:14.56 | PB | ||||||||||
12 | Ivan González Ivan González ('87) | 87 | COL | 28:19.94 | PB | ||||||||||
13 | Brendan Gregg Brendan Gregg ('89) | 89 | USA | 28:22.28 | SB | ||||||||||
14 | Samuel Barata Samuel Barata ('93) | 93 | POR | 28:24.85 | PB | ||||||||||
15 | Simon Debognies Simon Debognies ('96) | 96 | BEL | 28:25.32 | PB | ||||||||||
16 | Jonathan Green Jonathan Green ('95) | 95 | USA | 28:36.44 | PB | ||||||||||
17 | Rory Linkletter Rory Linkletter ('96) | 96 | CAN | 28:43.51 | PB | ||||||||||
18 | Joe Stilin Joe Stilin ('89) | 89 | USA | 28:47.78 | PB | ||||||||||
19 | Seth Totten Seth Totten ('91) | 91 | USA | 29:00.58 | PB | ||||||||||
20 | Craig Lautenslager Craig Lautenslager ('93) | 93 | NZL | 29:05.99 | SB | ||||||||||
21 | Matt McClintock Matt McClintock ('94) | 94 | USA | 29:07.88 | SB | ||||||||||
22 | Colin Leak Colin Leak ('86) | 86 | USA | 29:42.68 | SB | ||||||||||
23 | Peter Lomong Peter Lomong ('96) | 96 | SSD | 30:01.55 | PB | ||||||||||
M 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ole HesselbjergOle Hesselbjerg ('90) | 90 | DEN | 8:30.82 | SB | ||||||||||
2 | Osama Zoghlami Osama Zoghlami ('94) | 94 | ITA | 8:31.14 | SB | ||||||||||
3 | Dylan Blankenbaker Dylan Blankenbaker ('94) | 94 | USA | 8:31.43 | SB | ||||||||||
4 | David Goodman David Goodman ('88) | 88 | USA | 8:33.58 | PB | ||||||||||
5 | Jordan Mann Jordan Mann ('93) | 93 | USA | 8:35.07 | PB | ||||||||||
6 | Craig Nowak Craig Nowak ('94) | 94 | USA | 8:35.14 | PB | ||||||||||
7 | José Gregorio Peña José Gregorio Peña ('87) | 87 | VEN | 8:35.89 | SB | ||||||||||
8 | Abdelhamid Zerrifi Abdelhamid Zerrifi ('86) | 86 | ALG | 8:36.18 | SB | ||||||||||
9 | Brandon Doughty Brandon Doughty ('93) | 93 | USA | 8:39.48 | SB | ||||||||||
10 | Frankline Tonui Frankline Tonui ('93) | 93 | KEN | 8:39.50 | SB | ||||||||||
11 | Matthew Owens Matthew Owens | USA | 8:39.94 | ||||||||||||
12 | Simon Grannetia Simon Grannetia ('94) | 94 | NED | 8:40.07 | PB | ||||||||||
13 | Yohanes Chiappinelli Yohanes Chiappinelli ('97) | 97 | ITA | 8:46.42 | SB | ||||||||||
14 | Rob Mullett Rob Mullett ('87) | 87 | GBR | 8:47.88 | SB | ||||||||||
15 | Jeroen D'Hoedt Jeroen D'Hoedt ('90) | 90 | BEL | 8:48.49 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Emmanuel Rotich Emmanuel Rotich | KEN | 8:40.66 | SB | |||||||||||
2 | Daniel Carney Daniel Carney ('93) | 93 | USA | 8:41.22 | PB | ||||||||||
3 | Clayson Shumway Clayson Shumway | USA | 8:41.49 | PB | |||||||||||
4 | Emil Blomberg Emil Blomberg ('92) | 92 | SWE | 8:46.27 | SB | ||||||||||
5 | Gatien Airiau Gatien Airiau ('93) | 93 | FRA | 8:46.82 | PB | ||||||||||
6 | Henry Sterling Henry Sterling ('91) | 91 | USA | 8:47.47 | SB | ||||||||||
7 | Jake Heslington Jake Heslington ('94) | 94 | USA | 8:49.37 | |||||||||||
8 | Troy Reeder Troy Reeder ('94) | 94 | USA | 8:51.32 | SB | ||||||||||
9 | Joey Berriatua Joey Berriatua ('95) | 95 | USA | 8:52.04 | PB | ||||||||||
10 | Steven Grolle Steven Grolle ('95) | 95 | USA | 9:04.47 | PB | ||||||||||
11 | Zach Litoff Zach Litoff ('99) | 99 | USA | 9:06.27 | |||||||||||
12 | Kyle Medina Kyle Medina ('95) | 95 | USA | 9:08.33 | |||||||||||
13 | Oliver Jorgensen Oliver Jorgensen ('95) | 95 | CAN | 9:08.72 | |||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lucas Ege Lucas Ege | USA | 53.58 | SB | |||||||||||
2 | Colin Dolese Colin Dolese | USA | 53.66 | SB | |||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jake Koffman Jake Koffman ('98) | 98 | USA | 52.31 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Tristen Newman Tristen Newman ('96) | 96 | USA | 62.08 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Michael Painter Michael Painter ('94) | 94 | GBR | 61.41 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m Vind: +2.0 Finale A Finale | Vind: +2.0 | ||||||||||||||
1 | Rae'Vyn Lawler Rae'Vyn Lawler | USA | 12.09 | ||||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Michaela Crunkleton-Wilson Michaela Crunkleton-Wilson ('95) | 95 | USA | 56.75 | |||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lindsey Butterworth Lindsey Butterworth ('92) | 92 | CAN | 2:03.33 | SB | ||||||||||
2 | Chrishuna Williams Chrishuna Williams ('93) | 93 | USA | 2:03.35 | SB | ||||||||||
3 | Jenna Westaway Jenna Westaway ('94) | 94 | CAN | 2:03.50 | SB | ||||||||||
4 | Lauren Johnson Lauren Johnson ('87) | 87 | USA | 2:04.13 | SB | ||||||||||
5 | Ashley Taylor Ashley Taylor ('95) | 95 | CAN | 2:04.48 | |||||||||||
6 | Cory McGee Cory McGee ('92) | 92 | USA | 2:04.84 | SB | ||||||||||
7 | Alethia Marrero Alethia Marrero ('95) | 95 | PUR | 2:04.99 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Mariela Luisa Real Mariela Luisa Real ('93) | 93 | MEX | 2:05.19 | |||||||||||
2 | Addy Townsend Addy Townsend ('97) | 97 | CAN | 2:07.41 | |||||||||||
3 | Alisha Brown Alisha Brown ('92) | 92 | USA | 2:08.37 | |||||||||||
4 | Kieran Gallagher Kieran Gallagher ('95) | 95 | USA | 2:08.43 | PB | ||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sara Vaughn Sara Vaughn ('86) | 86 | USA | 4:11.70 | SB | ||||||||||
2 | Christina Aragon Christina Aragon ('97) | 97 | USA | 4:12.28 | SB | ||||||||||
3 | Claudia Saunders Claudia Saunders ('94) | 94 | FRA | 4:12.38 | PB | ||||||||||
4 | Dana Giordano Dana Giordano ('93) | 93 | USA | 4:12.88 | SB | ||||||||||
5 | Nicole Tully Nicole Tully ('86) | 86 | USA | 4:13.33 | SB | ||||||||||
6 | Hanna Hermansson Hanna Hermansson ('89) | 89 | SWE | 4:13.77 | PB | ||||||||||
7 | Elise Cranny Elise Cranny ('96) | 96 | USA | 4:14.73 | SB | ||||||||||
8 | Carina Viljoen Carina Viljoen ('97) | 97 | RSA | 4:16.19 | |||||||||||
Rebecca Mehra Rebecca Mehra ('94) | 94 | USA | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Sharlie Dimick Sharlie Dimick | USA | 4:20.23 | PB | |||||||||||
2 | Kate Hunter Kate Hunter ('99) | 99 | USA | 4:20.63 | PB | ||||||||||
3 | Maddy Berkson Maddy Berkson ('96) | 96 | USA | 4:21.01 | PB | ||||||||||
4 | Ashleigh Warner Ashleigh Warner | USA | 4:21.02 | PB | |||||||||||
5 | Julia Heymach Julia Heymach ('98) | 98 | USA | 4:21.80 | SB | ||||||||||
6 | Jordan Oakes Jordan Oakes ('99) | 99 | USA | 4:22.88 | PB | ||||||||||
7 | Anna Camp Anna Camp ('98) | 98 | USA | 4:23.11 | |||||||||||
8 | Kieran Casey Kieran Casey | USA | 4:23.14 | ||||||||||||
9 | Tylee Newman Tylee Newman ('94) | 94 | USA | 4:24.42 | PB | ||||||||||
10 | Emily Martin Emily Martin | USA | 4:31.21 | SB | |||||||||||
11 | Catherine Pagano Catherine Pagano ('97) | 97 | USA | 4:33.00 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Allie Buchalski Allie Buchalski ('95) | 95 | USA | 4:17.73 | PB | ||||||||||
2 | Tracee van der Wyk Tracee van der Wyk ('91) | 91 | USA | 4:19.00 | SB | ||||||||||
3 | Savannah Colon Savannah Colon ('94) | 94 | USA | 4:19.94 | SB | ||||||||||
4 | Tasia Potasinski Tasia Potasinski ('89) | 89 | USA | 4:20.49 | PB | ||||||||||
5 | Whittni Orton Whittni Orton ('97) | 97 | USA | 4:21.21 | SB | ||||||||||
6 | Ayla Granados Ayla Granados ('91) | 91 | USA | 4:21.36 | |||||||||||
7 | Raquel Lambdin Raquel Lambdin ('93) | 93 | USA | 4:22.89 | SB | ||||||||||
8 | Camilla Ziesler Camilla Ziesler | 00 | NOR | 4:23.76 | SB | ||||||||||
9 | Maya Weigel Maya Weigel ('95) | 95 | USA | 4:24.36 | |||||||||||
10 | Baylee Mires Baylee Mires ('92) | 92 | USA | 4:25.12 | SB | ||||||||||
11 | Justine Tinck Justine Tinck ('99) | 99 | BEL | 4:27.19 | SB | ||||||||||
12 | Becca Addison Becca Addison ('91) | 91 | USA | 4:31.33 | SB | ||||||||||
K 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Meraf Bahta Meraf Bahta ('89) | 89 | SWE | 15:15.33 | SB | ||||||||||
2 | Rachel Schneider Rachel Schneider ('91) | 91 | USA | 15:15.88 | PB | ||||||||||
3 | Kate Van Buskirk Kate Van Buskirk ('87) | 87 | CAN | 15:16.34 | PB | ||||||||||
4 | Linn Nilsson Linn Nilsson ('90) | 90 | SWE | 15:18.14 | PB | ||||||||||
5 | Katie Mackey Katie Mackey ('87) | 87 | USA | 15:18.88 | SB | ||||||||||
6 | Maureen Koster Maureen Koster ('92) | 92 | NED | 15:19.61 | SB | ||||||||||
7 | Ednah Kurgat Ednah Kurgat ('91) | 91 | KEN | 15:20.06 | PB | ||||||||||
8 | Yui Fukuda Yui Fukuda ('95) | 95 | JPN | 15:20.08 | PB | ||||||||||
9 | Vanessa Fraser Vanessa Fraser ('95) | 95 | USA | 15:20.10 | PB | ||||||||||
10 | Weini Kelati Weini Kelati ('96) | 96 | ERI | 15:22.71 | PB | ||||||||||
11 | Rina Nabeshima Rina Nabeshima ('93) | 93 | JPN | 15:22.78 | SB | ||||||||||
12 | Stephanie Garcia Stephanie Garcia ('88) | 88 | USA | 15:23.71 | SB | ||||||||||
13 | Amy-Eloise Neale Amy-Eloise Neale ('95) | 95 | GBR | 15:24.16 | PB | ||||||||||
14 | Margherita Magnani Margherita Magnani ('87) | 87 | ITA | 15:25.44 | PB | ||||||||||
15 | Nicole Sifuentes Nicole Sifuentes ('86) | 86 | CAN | 15:27.82 | SB | ||||||||||
16 | Emelia Gorecka Emelia Gorecka ('94) | 94 | GBR | 15:30.59 | SB | ||||||||||
17 | Katrina Coogan Katrina Coogan ('93) | 93 | USA | 15:30.70 | PB | ||||||||||
18 | Allie Ostrander Allie Ostrander ('96) | 96 | USA | 15:45.41 | SB | ||||||||||
19 | Mel Lawrence Mel Lawrence ('89) | 89 | USA | 15:46.01 | SB | ||||||||||
20 | Alice Wright Alice Wright ('94) | 94 | GBR | 15:56.57 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Caroline Kurgat Caroline Kurgat ('93) | 93 | KEN | 15:41.21 | PB | ||||||||||
2 | Paige Stoner Paige Stoner ('96) | 96 | USA | 15:41.26 | PB | ||||||||||
3 | Muriel Coneo Muriel Coneo ('87) | 87 | COL | 15:51.74 | |||||||||||
4 | Emily Venters Emily Venters ('99) | 99 | USA | 15:54.46 | |||||||||||
5 | Eleanor Fulton Eleanor Fulton ('93) | 93 | USA | 16:00.68 | PB | ||||||||||
6 | Savannah Carnahan Savannah Carnahan | USA | 16:02.49 | ||||||||||||
7 | Natalie Tanner Natalie Tanner ('95) | 95 | GER | 16:04.60 | PB | ||||||||||
8 | Kanako Takemoto Kanako Takemoto ('96) | 96 | JPN | 16:05.24 | SB | ||||||||||
9 | Karla Diaz Karla Diaz ('91) | 91 | MEX | 16:10.07 | |||||||||||
10 | Leah Rosenfeld Leah Rosenfeld ('88) | 88 | USA | 16:10.81 | PB | ||||||||||
11 | Angie Nickerson Angie Nickerson | USA | 16:16.60 | PB | |||||||||||
12 | Paige Gilchrist Paige Gilchrist ('95) | 95 | USA | 16:22.53 | PB | ||||||||||
13 | Miranda Myers Miranda Myers ('97) | 97 | USA | 16:29.17 | PB | ||||||||||
14 | Emily Roughan Emily Roughan ('93) | 93 | NZL | 16:38.75 | |||||||||||
15 | Natasha Anzures Natasha Anzures ('87) | 87 | CAN | 16:40.04 | SB | ||||||||||
K 10000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jessica Tonn Jessica Tonn ('92) | 92 | USA | 31:54.83 | PB | ||||||||||
2 | Sarah Pagano Sarah Pagano ('91) | 91 | USA | 31:56.43 | PB | ||||||||||
3 | Rachel Cliff Rachel Cliff ('88) | 88 | CAN | 31:56.86 | PB | ||||||||||
4 | Chelsea Blaase Chelsea Blaase ('94) | 94 | USA | 31:57.56 | PB | ||||||||||
5 | Mao Ichiyama Mao Ichiyama ('97) | 97 | JPN | 31:57.91 | SB | ||||||||||
6 | Carolina Tabares Carolina Tabares ('86) | 86 | COL | 32:29.35 | SB | ||||||||||
7 | Rachel Johnson Rachel Johnson ('93) | 93 | USA | 32:32.84 | PB | ||||||||||
8 | Anne-Marie Blaney Anne-Marie Blaney ('93) | 93 | USA | 32:57.88 | PB | ||||||||||
9 | Natsuki Omori Natsuki Omori ('94) | 94 | JPN | 32:57.95 | PB | ||||||||||
10 | Emily Durgin Emily Durgin ('94) | 94 | USA | 32:59.75 | PB | ||||||||||
11 | Bridget Lyons Bridget Lyons ('88) | 88 | USA | 33:05.91 | PB | ||||||||||
12 | Tatiele Roberta de Carvalho Tatiele Roberta de Carvalho ('89) | 89 | BRA | 33:16.17 | SB | ||||||||||
13 | Olivia Pratt Olivia Pratt ('94) | 94 | USA | 33:23.45 | SB | ||||||||||
14 | Ai Hosoda Ai Hosoda ('95) | 95 | JPN | 33:46.36 | SB | ||||||||||
15 | Beverly Ramos Beverly Ramos ('87) | 87 | PUR | 33:55.68 | SB | ||||||||||
K 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Marie Bouchard Marie Bouchard ('93) | 93 | FRA | 9:41.32 | PB | ||||||||||
2 | Charlotte Prouse Charlotte Prouse ('97) | 97 | CAN | 9:50.47 | SB | ||||||||||
3 | Elizabeth Bird Elizabeth Bird ('94) | 94 | GBR | 9:53.59 | PB | ||||||||||
4 | Maddie Cannon Maddie Cannon | USA | 10:07.52 | PB | |||||||||||
5 | Susan Tanui Susan Tanui ('87) | 87 | USA | 10:10.23 | PB | ||||||||||
6 | Gabrielle Jennings Gabrielle Jennings ('98) | 98 | USA | 10:10.41 | PB | ||||||||||
7 | Olivia Hoj Olivia Hoj ('98) | 98 | USA | 10:25.45 | |||||||||||
8 | Alondra Negrón Alondra Negrón ('98) | 98 | PUR | 10:26.46 | |||||||||||
9 | Chikako Mori Chikako Mori ('92) | 92 | JPN | 10:34.08 | SB | ||||||||||
10 | Courtney Heiner Courtney Heiner ('90) | 90 | USA | 10:35.96 | |||||||||||
11 | Tori Gerlach Tori Gerlach ('94) | 94 | USA | 10:43.07 | SB | ||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: +2.2 Finale A Finale | Vind: +2.2 | ||||||||||||||
1 | Marion Presigny Marion Presigny ('93) | 93 | FRA | 13.73 | w | ||||||||||
2 | Amber Lewis Amber Lewis ('96) | 96 | USA | 14.47 | w | ||||||||||
3 | Hannah Hensley Hannah Hensley ('94) | 94 | USA | 14.90 | w | ||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sophie Dodd Sophie Dodd ('96) | 96 | CAN | 1:02.14 | |||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
2 | Hannah Hensley Hannah Hensley ('94) | 94 | USA | 1.66 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kaitlyn Merritt Kaitlyn Merritt ('97) | 97 | USA | 4.28 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Erika Malaspina Erika Malaspina ('98) | 98 | USA | 4.03 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jackie McNulty Jackie McNulty ('97) | 97 | USA | 3.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jaimi Salone Jaimi Salone | USA | 48.88 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Valarie Allman Valarie Allman ('95) | 95 | USA | 63.46 | PB | ||||||||||
|