M 100 m Vind: +2.1 Finale A Finale | Vind: +2.1 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Aska Cambridge Aska Cambridge ('93) | 93 | JPN | 10.15 | w | ||||||||||
2 | Deji Tobais Deji Tobais ('91) | 91 | GBR | 10.32 | w | ||||||||||
3 | Erik Hagberg Erik Hagberg ('95) | 95 | SWE | 10.37 | w | ||||||||||
4 | Dennis Leal Dennis Leal ('94) | 94 | SWE | 10.41 | w | ||||||||||
5 | Henrik Larsson Henrik Larsson ('99) | 99 | SWE | 10.42 | w | ||||||||||
6 | Chad Miller Chad Miller | 00 | GBR | 10.45 | w | ||||||||||
7 | Edel Amores Edel Amores ('98) | 98 | CUB | 10.47 | w | ||||||||||
Finale B Vind: +1.5 | Vind: +1.5 | ||||||||||||||
1 | Jonas Tapani Halonen Jonas Tapani Halonen ('95) | 95 | NOR | 10.51 | |||||||||||
2 | Sulayman Bah Sulayman Bah ('86) | 86 | SWE | 10.54 | |||||||||||
3 | Jean-Christian Zirignon Jean-Christian Zirignon ('95) | 95 | SWE | 10.69 | =PB | ||||||||||
4 | Douglas Hellbratt Douglas Hellbratt ('95) | 95 | SWE | 11.00 | |||||||||||
5 | Jacob Ewertzh Jacob Ewertzh ('95) | 95 | SWE | 11.24 | |||||||||||
Finale C Vind: +1.6 | Vind: +1.6 | ||||||||||||||
1 | Edem Schaanning Agbo Edem Schaanning Agbo ('99) | 99 | NOR | 11.05 | SB | ||||||||||
2 | Isak Barrow Isak Barrow ('96) | 96 | SWE | 11.08 | |||||||||||
3 | Eric Larsson Eric Larsson ('93) | 93 | SWE | 11.22 | SB | ||||||||||
4 | Adam Elhendy Gunnarsson Adam Elhendy Gunnarsson | 00 | SWE | 11.25 | SB | ||||||||||
5 | Jacob Helsing Jacob Helsing | 00 | SWE | 11.69 | |||||||||||
Emanuel Lindberg Emanuel Lindberg ('93) | 93 | SWE | DNF | ||||||||||||
Finale D Vind: +1.9 | Vind: +1.9 | ||||||||||||||
1 | Tobias Carlryd Tobias Carlryd | 00 | SWE | 11.51 | PB | ||||||||||
2 | Erik Dahlqvist Erik Dahlqvist ('98) | 98 | SWE | 11.56 | |||||||||||
3 | Otto Hammarström Otto Hammarström ('99) | 99 | SWE | 11.75 | |||||||||||
4 | Gustav Ölund Gustav Ölund ('94) | 94 | SWE | 11.94 | SB | ||||||||||
M 200 m Vind: +0.9 Finale A Finale | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
1 | Deji Tobais Deji Tobais ('91) | 91 | GBR | 21.01 | SB | ||||||||||
2 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 21.04 | |||||||||||
3 | Chad Miller Chad Miller | 00 | GBR | 21.08 | |||||||||||
4 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 21.25 | |||||||||||
5 | Edel Amores Edel Amores ('98) | 98 | CUB | 21.32 | |||||||||||
Finale B Vind: +0.7 | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | Even Pettersen Even Pettersen ('93) | 93 | NOR | 21.72 | |||||||||||
2 | Vidar Stenqvist Vidar Stenqvist | 00 | SWE | 21.72 | |||||||||||
3 | Mike Lubsen Mike Lubsen ('95) | 95 | NOR | 21.73 | |||||||||||
4 | Elijah Mensah Elijah Mensah ('90) | 90 | ITA | 22.03 | SB | ||||||||||
5 | Douglas Hellbratt Douglas Hellbratt ('95) | 95 | SWE | 22.06 | |||||||||||
Finale C Vind: -0.3 | Vind: -0.3 | ||||||||||||||
1 | Even Meinseth Even Meinseth ('96) | 96 | NOR | 21.75 | SB | ||||||||||
2 | Sulayman Bah Sulayman Bah ('86) | 86 | SWE | 21.83 | |||||||||||
3 | Alexander Lesser Alexander Lesser ('93) | 93 | SWE | 22.19 | |||||||||||
4 | Jacob Ewertzh Jacob Ewertzh ('95) | 95 | SWE | 22.27 | |||||||||||
5 | Eric Larsson Eric Larsson ('93) | 93 | SWE | 22.53 | |||||||||||
6 | Rasmus Hugosson Rasmus Hugosson ('01) | 01 | SWE | 22.60 | SB | ||||||||||
Finale D Vind: +1.0 | Vind: +1.0 | ||||||||||||||
1 | Marcus Tornée Marcus Tornée ('98) | 98 | SWE | 21.68 | SB | ||||||||||
2 | Grigorios Kyriakoudis Grigorios Kyriakoudis ('97) | 97 | SWE | 22.19 | PB | ||||||||||
3 | Anders Pihlblad Anders Pihlblad ('98) | 98 | SWE | 22.34 | PB | ||||||||||
4 | Adam Elhendy Gunnarsson Adam Elhendy Gunnarsson | 00 | SWE | 22.48 | SB | ||||||||||
5 | Anton Bengtsson Anton Bengtsson ('99) | 99 | SWE | 22.58 | |||||||||||
Finale E Vind: +2.1 | Vind: +2.1 | ||||||||||||||
1 | David Sennung David Sennung ('91) | 91 | SWE | 22.72 | w | ||||||||||
2 | Simon Sharapo Simon Sharapo ('01) | 01 | SWE | 22.76 | w | ||||||||||
3 | Chidozie Abika Chidozie Abika ('97) | 97 | SWE | 23.15 | w | ||||||||||
4 | Jacob Helsing Jacob Helsing | 00 | SWE | 23.30 | w | ||||||||||
Finale F Vind: +1.7 | Vind: +1.7 | ||||||||||||||
1 | Victor Koch Victor Koch ('98) | 98 | SWE | 22.58 | SB | ||||||||||
2 | Braulio Ribeiro Braulio Ribeiro ('92) | 92 | BRA | 23.29 | SB | ||||||||||
3 | Gustav Ölund Gustav Ölund ('94) | 94 | SWE | 24.31 | PB | ||||||||||
M 300 m Finale A Finale | |||||||||||||||
6 | Mattias Sunneborn Mattias Sunneborn ('70) | 70 | SWE | 38.24 | SB | ||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Dennis Forsman Dennis Forsman ('95) | 95 | SWE | 47.88 | SB | ||||||||||
2 | Felix Francois Felix Francois ('90) | 90 | SWE | 48.12 | SB | ||||||||||
3 | Edvin Hagberg Edvin Hagberg ('99) | 99 | SWE | 48.35 | |||||||||||
4 | Alexander Lundskog Alexander Lundskog ('96) | 96 | SWE | 48.37 | |||||||||||
5 | Benjamin Mullen Benjamin Mullen ('87) | 87 | SWE | 48.96 | |||||||||||
6 | Martin Astner Martin Astner ('93) | 93 | SWE | 49.55 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Erik Martinsson Erik Martinsson ('96) | 96 | SWE | 46.97 | |||||||||||
2 | Edom Abreham Edom Abreham ('95) | 95 | SWE | 48.77 | |||||||||||
3 | Oskar Greilert Oskar Greilert ('95) | 95 | SWE | 49.16 | |||||||||||
4 | Jonathan Carbe Jonathan Carbe ('90) | 90 | SWE | 49.44 | SB | ||||||||||
5 | Samuel Wiik Samuel Wiik ('98) | 98 | SWE | 49.52 | |||||||||||
6 | Johan Claeson Johan Claeson ('01) | 01 | SWE | 49.89 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Fredrik Øvereng Fredrik Øvereng ('99) | 99 | NOR | 49.39 | SB | ||||||||||
2 | Joakim Karlsson Joakim Karlsson ('97) | 97 | SWE | 50.09 | |||||||||||
3 | Lars Gausemel Stølen Lars Gausemel Stølen ('97) | 97 | NOR | 51.04 | |||||||||||
4 | Gustav Gahne Gustav Gahne ('01) | 01 | SWE | 52.34 | |||||||||||
5 | Jouko Juntunen Jouko Juntunen ('81) | 81 | FIN | 52.62 | SB | ||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Arvid Gustafsson Arvid Gustafsson ('99) | 99 | SWE | 49.66 | PB | ||||||||||
2 | Anders Logg Anders Logg ('76) | 76 | SWE | 50.50 | PB | ||||||||||
3 | Andreas Movin Andreas Movin ('96) | 96 | SWE | 50.78 | |||||||||||
4 | Svante Wester Svante Wester ('99) | 99 | SWE | 52.49 | PB | ||||||||||
5 | Felix Larsen Nilsson Felix Larsen Nilsson | 00 | SWE | 54.01 | |||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Henrik Petersson Henrik Petersson ('93) | 93 | SWE | 1:58.33 | SB | ||||||||||
1 | Gustav Harning Gustav Harning ('02) | 02 | SWE | 1:59.21 | PB | ||||||||||
2 | Michael Welday Michael Welday ('99) | 99 | SWE | 2:00.18 | SB | ||||||||||
2 | Carl Malmström Carl Malmström | 00 | SWE | 2:04.10 | PB | ||||||||||
3 | Daniel Lundborg Daniel Lundborg ('97) | 97 | SWE | 2:00.38 | PB | ||||||||||
3 | Hassan Jirrabey Hassan Jirrabey ('93) | 93 | SOM | 2:00.58 | PB | ||||||||||
4 | Rasmus Ahlgren Rasmus Ahlgren ('99) | 99 | SWE | 2:01.47 | PB | ||||||||||
4 | Amrullah Stanikzai Amrullah Stanikzai ('02) | 02 | AFG | 2:05.02 | PB | ||||||||||
5 | Alexander Bucht Alexander Bucht ('01) | 01 | SWE | 2:01.86 | PB | ||||||||||
7 | Nils Ekroth Nils Ekroth ('03) | 03 | SWE | 2:09.63 | PB | ||||||||||
1 | Andreas Kramer Andreas Kramer ('97) | 97 | SWE | 1:45.03 | NR NU23R | PB | |||||||||
2 | Cornelius Tuwei Cornelius Tuwei ('93) | 93 | KEN | 1:45.47 | |||||||||||
3 | Antoine Gakeme Antoine Gakeme ('91) | 91 | BDI | 1:45.60 | |||||||||||
4 | Thomas Roth Thomas Roth ('91) | 91 | NOR | 1:46.00 | |||||||||||
5 | Kalle Berglund Kalle Berglund ('96) | 96 | SWE | 1:46.63 | PB | ||||||||||
6 | Alfred Kipketer Alfred Kipketer ('96) | 96 | KEN | 1:46.68 | |||||||||||
7 | Boris Berian Boris Berian ('92) | 92 | USA | 1:49.33 | |||||||||||
8 | Andreas Almgren Andreas Almgren ('95) | 95 | SWE | 1:50.74 | |||||||||||
Andreas Roth Andreas Roth ('93) | 93 | NOR | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Elmar Engholm Elmar Engholm ('92) | 92 | SWE | 1:49.42 | |||||||||||
2 | Markus Einan Markus Einan ('97) | 97 | NOR | 1:49.46 | |||||||||||
3 | Paris Simmons Paris Simmons ('91) | 91 | USA | 1:49.49 | |||||||||||
4 | Rasmus Kisel Rasmus Kisel ('96) | 96 | EST | 1:49.91 | SB | ||||||||||
5 | Benediktas Mickus Benediktas Mickus ('97) | 97 | LTU | 1:49.95 | |||||||||||
6 | Rickard Gunnarsson Rickard Gunnarsson ('91) | 91 | SWE | 1:50.52 | SB | ||||||||||
7 | Duran Faro Duran Faro ('94) | 94 | RSA | 1:50.87 | |||||||||||
Joakim Andersson Joakim Andersson ('92) | 92 | SWE | DNF | ||||||||||||
Håkon Mushom Håkon Mushom ('93) | 93 | NOR | DNF | ||||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Yared Kidane Yared Kidane ('99) | 99 | ERI | 1:51.01 | |||||||||||
2 | Gustav Berlin Gustav Berlin ('95) | 95 | SWE | 1:51.71 | |||||||||||
3 | Anton Persson Anton Persson ('96) | 96 | SWE | 1:51.85 | |||||||||||
4 | Mattias Ohlsson Mattias Ohlsson ('94) | 94 | SWE | 1:52.19 | |||||||||||
5 | Emil Oustad Emil Oustad ('89) | 89 | NOR | 1:52.46 | |||||||||||
6 | Abdurrahman Hir Abdurrahman Hir ('97) | 97 | NOR | 1:52.88 | |||||||||||
7 | Sebastian Saville Sebastian Saville ('94) | 94 | CAN | 1:54.72 | |||||||||||
8 | Sondre Dingsør Sondre Dingsør ('96) | 96 | NOR | 1:57.96 | |||||||||||
Jeffery Fisher Jeffery Fisher ('82) | 82 | USA | DNF | ||||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Johan Eriksson Johan Eriksson ('88) | 88 | SWE | 1:51.22 | SB | ||||||||||
2 | Luca Thompson Luca Thompson | 00 | NOR | 1:51.67 | PB | ||||||||||
3 | Terje Snarby Terje Snarby ('89) | 89 | NOR | 1:51.96 | SB | ||||||||||
4 | Leo Magnusson Leo Magnusson ('98) | 98 | SWE | 1:52.04 | PB | ||||||||||
5 | Anders Bjørndal Anders Bjørndal ('95) | 95 | NOR | 1:52.06 | PB | ||||||||||
6 | Björn Seifert Björn Seifert ('96) | 96 | SWE | 1:54.76 | |||||||||||
7 | Gustav Bivstedt Gustav Bivstedt ('96) | 96 | SWE | 1:55.31 | |||||||||||
8 | Benjamin Åberg Benjamin Åberg ('95) | 95 | SWE | 1:55.64 | |||||||||||
Erik Martinsson Erik Martinsson ('96) | 96 | SWE | DNF | ||||||||||||
Finale E | |||||||||||||||
1 | Iyuel Ayele Iyuel Ayele ('99) | 99 | SWE | 1:53.52 | PB | ||||||||||
2 | Kristoffer Janson Grindedal Kristoffer Janson Grindedal ('89) | 89 | NOR | 1:53.78 | |||||||||||
3 | Johan Lamm Johan Lamm ('98) | 98 | SWE | 1:54.73 | |||||||||||
4 | Johan Henningsson Johan Henningsson ('90) | 90 | SWE | 1:54.78 | SB | ||||||||||
5 | Albert Nygren Albert Nygren ('01) | 01 | SWE | 1:55.74 | |||||||||||
6 | Erik Hovlandsdal Erik Hovlandsdal ('89) | 89 | NOR | 1:55.78 | |||||||||||
7 | Simon Wallenlind Simon Wallenlind ('97) | 97 | SWE | 1:56.69 | SB | ||||||||||
Jonathan Carbe Jonathan Carbe ('90) | 90 | SWE | DNF | ||||||||||||
Finale F | |||||||||||||||
1 | Abubakar Abdullahi Abubakar Abdullahi ('99) | 99 | SWE | 1:52.31 | PB | ||||||||||
1 | Abubakar Abdullahi Abubakar Abdullahi ('99) | 99 | SWE | 1:52.31 | =PB | ||||||||||
2 | Josef Wallenlind Josef Wallenlind ('01) | 01 | SWE | 1:54.29 | PB | ||||||||||
2 | Bienvenue Musore Bienvenue Musore ('90) | 90 | SWE | 1:54.29 | SB | ||||||||||
4 | Mathias Söder Mathias Söder ('99) | 99 | SWE | 1:55.35 | |||||||||||
5 | Aleksej Pirgholizadeh Aleksej Pirgholizadeh ('94) | 94 | SWE | 1:55.41 | PB | ||||||||||
6 | Leon Samuel Douglas Mjaaland Leon Samuel Douglas Mjaaland | 00 | NOR | 1:59.53 | PB | ||||||||||
7 | Alexander Nyström Alexander Nyström ('03) | 03 | SWE | 2:01.50 | |||||||||||
8 | Rasmus Tidestad Rasmus Tidestad | 00 | SWE | 2:12.60 | |||||||||||
Marius Frøvig Schneider Marius Frøvig Schneider ('86) | 86 | NOR | DNF | ||||||||||||
Finale G | |||||||||||||||
1 | Henry Jacobson Henry Jacobson ('99) | 99 | SWE | 1:54.49 | PB | ||||||||||
2 | Erik Jälknäs Erik Jälknäs | 00 | SWE | 1:55.45 | PB | ||||||||||
3 | Desmond Amakye Desmond Amakye ('92) | 92 | SWE | 1:55.75 | SB | ||||||||||
4 | William Wickholm William Wickholm ('98) | 98 | SWE | 1:56.36 | PB | ||||||||||
5 | Tim Yngesjö Tim Yngesjö ('97) | 97 | SWE | 1:56.75 | PB | ||||||||||
6 | Andreas Davidsson Andreas Davidsson ('95) | 95 | SWE | 1:57.63 | |||||||||||
7 | Chris Gray Chris Gray ('92) | 92 | SWE | 1:57.65 | PB | ||||||||||
Nils Jonsson Nils Jonsson | 00 | SWE | DNF | ||||||||||||
Joel Norling Joel Norling ('98) | 98 | SWE | DNF | ||||||||||||
Finale H | |||||||||||||||
1 | Leonard Johan Nesheim Leonard Johan Nesheim ('95) | 95 | NOR | 1:57.43 | SB | ||||||||||
2 | Daniel Tegbrant Daniel Tegbrant | 00 | SWE | 1:58.66 | |||||||||||
3 | Viktor Frisk Viktor Frisk ('03) | 03 | SWE | 1:58.90 | PB | ||||||||||
4 | Victor Wahlgren Victor Wahlgren ('02) | 02 | SWE | 1:59.81 | PB | ||||||||||
5 | Anton Ledell Anton Ledell ('99) | 99 | SWE | 1:59.82 | |||||||||||
6 | Bendik Schartum Thorbjørnsen Bendik Schartum Thorbjørnsen ('98) | 98 | NOR | 1:59.84 | PB | ||||||||||
7 | Marius Liljeberg Wang Marius Liljeberg Wang ('01) | 01 | NOR | 2:00.31 | PB | ||||||||||
8 | Abdullahi Adan Abdullahi Adan ('98) | 98 | SOM | 2:04.46 | |||||||||||
Joel Durén Joel Durén ('94) | 94 | SWE | DNF | ||||||||||||
Finale L | |||||||||||||||
2 | Olle Tyrsmo Olle Tyrsmo | 00 | SWE | 2:05.19 | PB | ||||||||||
M 3000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Suldan Hassan Suldan Hassan ('98) | 98 | SWE | 8:08.81 | SB | ||||||||||
2 | Emil Danielsson Emil Danielsson ('97) | 97 | SWE | 8:10.25 | |||||||||||
3 | Erik Udø Pedersen Erik Udø Pedersen ('94) | 94 | NOR | 8:12.67 | SB | ||||||||||
4 | Amanuel Gergis Amanuel Gergis ('96) | 96 | ERI | 8:15.10 | SB | ||||||||||
5 | Arttu Vattulainen Arttu Vattulainen ('91) | 91 | FIN | 8:26.08 | SB | ||||||||||
6 | John Foitzik John Foitzik ('91) | 91 | SWE | 8:27.66 | SB | ||||||||||
7 | Håkon Stavik Håkon Stavik | 00 | NOR | 8:31.77 | |||||||||||
8 | Emil Blomberg Emil Blomberg ('92) | 92 | SWE | 8:32.94 | PB | ||||||||||
9 | Anders Grahl Anders Grahl ('87) | 87 | SWE | 8:33.71 | SB | ||||||||||
10 | Robel Fsiha Robel Fsiha ('96) | 96 | ERI | 8:34.51 | SB | ||||||||||
11 | Narve Gilje Nordås Narve Gilje Nordås ('98) | 98 | NOR | 8:35.02 | SB | ||||||||||
12 | Gabriel Steffensen Gabriel Steffensen ('96) | 96 | SWE | 8:36.40 | SB | ||||||||||
Gergő Kiss Gergő Kiss ('95) | 95 | HUN | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Oscar Claesson Oscar Claesson ('95) | 95 | SWE | 8:28.93 | PB | ||||||||||
2 | Hampus Börjesson Hampus Börjesson ('94) | 94 | SWE | 8:33.08 | SB | ||||||||||
3 | Samuel Fitsumbrhan Samuel Fitsumbrhan ('99) | 99 | ERI | 8:35.92 | PB | ||||||||||
4 | Yousif Abdalla Yousif Yousif Abdalla Yousif ('96) | 96 | SUD | 8:36.31 | |||||||||||
5 | Tedros Gebretensai Haile Tedros Gebretensai Haile ('99) | 99 | ERI | 8:39.17 | |||||||||||
6 | Miguel Palm Miguel Palm ('98) | 98 | SWE | 8:42.11 | PB | ||||||||||
7 | Jonatan Andersen Vedvik Jonatan Andersen Vedvik | 00 | NOR | 8:44.86 | |||||||||||
8 | Alexander Nilsson Alexander Nilsson ('95) | 95 | SWE | 8:49.99 | SB | ||||||||||
9 | Simon Nebijo Steinshamn Simon Nebijo Steinshamn ('99) | 99 | NOR | 8:50.81 | |||||||||||
10 | Jonathan Edman Jonathan Edman ('01) | 01 | SWE | 8:51.48 | PB | ||||||||||
11 | Daniel Gleimar Daniel Gleimar ('92) | 92 | SWE | 8:52.03 | SB | ||||||||||
12 | Anders Fox Anders Fox ('95) | 95 | SWE | 9:02.70 | |||||||||||
13 | Anton Axelsson Anton Axelsson ('01) | 01 | SWE | 9:05.80 | SB | ||||||||||
14 | Trym Sagstuen Tønnesen Trym Sagstuen Tønnesen | 00 | NOR | 9:08.30 | |||||||||||
15 | Martin Kirkeberg Mørk Martin Kirkeberg Mørk ('01) | 01 | NOR | 9:16.19 | |||||||||||
16 | Dominic Poschenrieder Dominic Poschenrieder ('89) | 89 | GER | 9:37.90 | PB | ||||||||||
Vidar Johansson Vidar Johansson ('96) | 96 | SWE | DNF | ||||||||||||
Abdullahi Hassan Abdullahi Hassan ('94) | 94 | NOR | DNF | ||||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Axel Djurberg Axel Djurberg ('99) | 99 | SWE | 8:41.24 | PB | ||||||||||
2 | Jens Petrusson Jens Petrusson ('94) | 94 | SWE | 8:51.76 | SB | ||||||||||
3 | Filmon Fshseayen Filmon Fshseayen ('98) | 98 | ERI | 8:53.39 | PB | ||||||||||
4 | Erik Djurberg Erik Djurberg ('97) | 97 | SWE | 8:59.84 | SB | ||||||||||
5 | Martin Lundqvist Martin Lundqvist ('90) | 90 | SWE | 9:00.94 | SB | ||||||||||
6 | Jonathan Weichbrodt Jonathan Weichbrodt ('94) | 94 | SWE | 9:01.37 | SB | ||||||||||
7 | Emil Ohlsson Emil Ohlsson ('95) | 95 | SWE | 9:01.55 | PB | ||||||||||
8 | Roderick Duodu Roderick Duodu ('02) | 02 | NOR | 9:03.76 | PB | ||||||||||
9 | Merhawi Seifu Merhawi Seifu | 00 | ETH | 9:03.79 | PB | ||||||||||
10 | Adam Månsson Adam Månsson ('89) | 89 | SWE | 9:04.62 | |||||||||||
11 | Olof Silvander Olof Silvander ('99) | 99 | SWE | 9:05.68 | PB | ||||||||||
12 | David Kjellén David Kjellén ('95) | 95 | SWE | 9:06.00 | PB | ||||||||||
13 | Heshlu Andemariam Heshlu Andemariam ('97) | 97 | ERI | 9:07.74 | |||||||||||
14 | Sharmarke Ahmed Sharmarke Ahmed ('02) | 02 | SOM | 9:08.31 | PB | ||||||||||
15 | Erik Karlsson Erik Karlsson ('98) | 98 | SWE | 9:11.89 | |||||||||||
16 | Dennis Olsson Dennis Olsson ('97) | 97 | SWE | 9:19.81 | SB | ||||||||||
17 | Daniel Alemu Daniel Alemu ('97) | 97 | ERI | 9:36.73 | SB | ||||||||||
18 | Tord Franke Ulset Tord Franke Ulset ('03) | 03 | NOR | 9:56.54 | PB | ||||||||||
19 | Erwan Weber Erwan Weber ('90) | 90 | FRA | 10:17.29 | PB | ||||||||||
Mikael Andersson Mikael Andersson | 00 | SWE | DNF | ||||||||||||
Joel Durén Joel Durén ('94) | 94 | SWE | DNF | ||||||||||||
M 110 m hæk Vind: +2.8 Finale A Finale | Vind: +2.8 | ||||||||||||||
1 | Fredrick Ekholm Fredrick Ekholm ('94) | 94 | SWE | 13.90 | w | ||||||||||
2 | Max Hrelja Max Hrelja ('98) | 98 | SWE | 13.95 | w | ||||||||||
3 | Hampus Widlund Hampus Widlund ('93) | 93 | SWE | 14.23 | w | ||||||||||
4 | Oscar Hjerm Oscar Hjerm ('97) | 97 | SWE | 14.44 | w | ||||||||||
5 | Amir Shaker Amir Shaker ('89) | 89 | IRQ | 14.68 | w | ||||||||||
6 | Joel Bengtsson Joel Bengtsson ('99) | 99 | SWE | 14.78 | w | ||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Hamdi Mahamat Alamine Saleh Hamdi Mahamat Alamine Saleh ('97) | 97 | QAT | 2.27 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jakob Thorvaldsson Jakob Thorvaldsson ('88) | 88 | SWE | 2.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Oskar Lundqvist Oskar Lundqvist ('97) | 97 | SWE | 2.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Filip Björklund Filip Björklund ('98) | 98 | SWE | 2.03 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Arvid Ryberg Arvid Ryberg ('98) | 98 | SWE | 2.03 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Philip Frifelt Lundqvist Philip Frifelt Lundqvist ('89) | 89 | SWE | 2.03 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Simon Andersson Simon Andersson ('97) | 97 | SWE | 1.89 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Markus Asplund Markus Asplund ('98) | 98 | SWE | 1.84 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Armand Duplantis Armand Duplantis ('99) | 99 | SWE | 5.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Georgiy Gorokhov Georgiy Gorokhov ('93) | 93 | RUS | 5.60 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sondre Guttormsen Sondre Guttormsen ('99) | 99 | NOR | 5.60 | NU20R | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Pål Haugen Lillefosse Pål Haugen Lillefosse ('01) | 01 | NOR | 5.45 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Daniel Clemens Daniel Clemens ('92) | 92 | GER | 5.45 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Thobias Nilsson Montler Thobias Nilsson Montler ('96) | 96 | SWE | 7.73 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Michel Tornéus Michel Tornéus ('86) | 86 | SWE | 7.66 | +0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jarvis Gotch Jarvis Gotch ('92) | 92 | USA | 7.62 | +1.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Andreas Otterling Andreas Otterling ('86) | 86 | SWE | 7.53 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95) | 95 | DEN | 7.43 | +1.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ingar Bratseth-Kiplesund Ingar Bratseth-Kiplesund ('96) | 96 | NOR | 7.33 | +1.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Johan Talèus Johan Talèus ('94) | 94 | SWE | 7.19 | +0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Andreas Carlsson Andreas Carlsson ('95) | 95 | SWE | 7.19 | +0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Erik Dahlqvist Erik Dahlqvist ('98) | 98 | SWE | 6.36 | +1.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Daniel Ståhl Daniel Ståhl ('92) | 92 | SWE | 69.11 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Chad Wright Chad Wright ('91) | 91 | JAM | 64.15 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sam Mattis Sam Mattis ('94) | 94 | USA | 63.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Reggie Jagers III Reggie Jagers III ('94) | 94 | USA | 62.53 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Simon Pettersson Simon Pettersson ('94) | 94 | SWE | 62.12 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Sven Martin Skagestad Sven Martin Skagestad ('95) | 95 | NOR | 60.06 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Ola Stunes Isene Ola Stunes Isene ('95) | 95 | NOR | 57.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Nicholas Percy Nicholas Percy ('94) | 94 | GBR | 56.86 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Oscar Vestlund Oscar Vestlund ('93) | 93 | SWE | 69.04 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Tim Söderqvist Tim Söderqvist ('95) | 95 | SWE | 64.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Ragnar Carlsson Ragnar Carlsson | 00 | SWE | 63.97 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Alexander Larsson Alexander Larsson ('94) | 94 | SWE | 60.46 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Cheng Chao-Tsun Cheng Chao-Tsun ('93) | 93 | TPE | 83.67 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jiannis Smalios Jiannis Smalios ('87) | 87 | SWE | 79.78 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Huang Shih-Feng Huang Shih-Feng ('92) | 92 | TPE | 76.77 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Isak Oskarsson Isak Oskarsson ('96) | 96 | SWE | 70.75 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Sebastian Thörngren Sebastian Thörngren ('93) | 93 | SWE | 68.13 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Theodor Thor Theodor Thor ('93) | 93 | SWE | 67.53 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jakob Eriksson Jakob Eriksson ('98) | 98 | SWE | 66.11 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Rasmus Eriksson Rasmus Eriksson ('98) | 98 | SWE | 61.38 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Kamil Kaminski Kamil Kaminski ('96) | 96 | SWE | 59.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m Vind: +1.6 Finale A Finale | Vind: +1.6 | ||||||||||||||
1 | Irene Ekelund Irene Ekelund ('97) | 97 | SWE | 11.75 | |||||||||||
2 | Claudia Payton Claudia Payton ('98) | 98 | SWE | 11.77 | |||||||||||
3 | Larissa Pasternatsky Larissa Pasternatsky ('91) | 91 | AUS | 11.81 | |||||||||||
4 | Daniella Busk Daniella Busk ('93) | 93 | SWE | 11.89 | SB | ||||||||||
5 | Malin Ström Malin Ström ('86) | 86 | SWE | 11.90 | |||||||||||
6 | Astrid Mangen Cederkvist Astrid Mangen Cederkvist ('94) | 94 | NOR | 11.93 | |||||||||||
7 | Ingvild Meinseth Ingvild Meinseth ('99) | 99 | NOR | 11.94 | |||||||||||
Finale B Vind: -0.3 | Vind: -0.3 | ||||||||||||||
1 | Fatou Sowe Fatou Sowe ('93) | 93 | GAM | 11.83 | PB | ||||||||||
2 | Lisa Lilja Lisa Lilja ('96) | 96 | SWE | 11.92 | PB | ||||||||||
3 | Kajsa Kjellergren Kajsa Kjellergren ('01) | 01 | SWE | 11.93 | |||||||||||
4 | Jessica Östlund Jessica Östlund ('93) | 93 | SWE | 11.93 | |||||||||||
5 | Emelie Rantzow Emelie Rantzow ('98) | 98 | SWE | 11.95 | SB | ||||||||||
6 | Linnea Tillman Linnea Tillman ('98) | 98 | SWE | 12.35 | |||||||||||
Finale C Vind: +3.3 | Vind: +3.3 | ||||||||||||||
1 | Fanny Runheim Fanny Runheim ('99) | 99 | SWE | 11.64 | w | ||||||||||
2 | Amanda Hansson Amanda Hansson ('99) | 99 | SWE | 11.70 | w | ||||||||||
3 | Linn Bäcklin Linn Bäcklin ('99) | 99 | SWE | 12.27 | w | ||||||||||
4 | Rebecca Strand Rebecca Strand ('99) | 99 | SWE | 12.41 | w | ||||||||||
5 | Sandra Jonsson Lorentsson Sandra Jonsson Lorentsson ('01) | 01 | SWE | 12.53 | w | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ce’Aira Brown Ce’Aira Brown ('93) | 93 | USA | 1:58.01 | PB | ||||||||||
2 | Laura Roesler Laura Roesler ('91) | 91 | USA | 2:00.63 | |||||||||||
3 | Līga Velvere Līga Velvere ('90) | 90 | LAT | 2:00.85 | PB | ||||||||||
4 | Sarah McDonald Sarah McDonald ('93) | 93 | GBR | 2:01.30 | SB | ||||||||||
5 | Hanna Hermansson Hanna Hermansson ('89) | 89 | SWE | 2:01.32 | SB | ||||||||||
6 | Hanna Green Hanna Green ('94) | 94 | USA | 2:01.92 | |||||||||||
7 | Jenna Westaway Jenna Westaway ('94) | 94 | CAN | 2:03.12 | |||||||||||
8 | Yngvild Elvemo Yngvild Elvemo ('90) | 90 | NOR | 2:08.13 | |||||||||||
Dana Mecke Dana Mecke ('87) | 87 | USA | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Hannah Segrave Hannah Segrave ('95) | 95 | GBR | 2:03.29 | |||||||||||
2 | Kendra Chambers Kendra Chambers ('90) | 90 | USA | 2:04.15 | |||||||||||
3 | Stephanie Herrick Stephanie Herrick ('87) | 87 | USA | 2:05.54 | SB | ||||||||||
4 | Madison Clarke Madison Clarke ('95) | 95 | CAN | 2:08.22 | |||||||||||
5 | Astrid Rosvall Astrid Rosvall ('97) | 97 | SWE | 2:09.81 | |||||||||||
6 | Lovisa Bivstedt Lovisa Bivstedt ('01) | 01 | SWE | 2:11.03 | |||||||||||
7 | Eilén Brenne Eilén Brenne ('03) | 03 | NOR | 2:11.64 | |||||||||||
8 | Malin Edland Malin Edland ('99) | 99 | NOR | 2:19.35 | |||||||||||
Lovisa Linde Lovisa Linde ('98) | 98 | SWE | DNF | ||||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Ingrid Emilsen Kristiansen Ingrid Emilsen Kristiansen ('92) | 92 | NOR | 2:10.99 | SB | ||||||||||
2 | Elin Brink Elin Brink ('97) | 97 | SWE | 2:11.65 | SB | ||||||||||
3 | Sofia Johansson Sofia Johansson ('98) | 98 | SWE | 2:12.23 | |||||||||||
4 | Vilde Våge Henriksen Vilde Våge Henriksen | 00 | NOR | 2:12.89 | |||||||||||
5 | Greta Graziani Greta Graziani ('94) | 94 | SWE | 2:14.79 | |||||||||||
6 | Nadja Rugland Nadja Rugland ('01) | 01 | SWE | 2:16.33 | |||||||||||
7 | Lovisa Skoglund Lovisa Skoglund ('01) | 01 | SWE | 2:17.75 | |||||||||||
Elin Axelsson Elin Axelsson ('94) | 94 | SWE | DNF | ||||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Pia Bålsrud Pia Bålsrud ('95) | 95 | NOR | 2:14.64 | |||||||||||
2 | Ida Ekroth Ida Ekroth ('96) | 96 | SWE | 2:15.52 | SB | ||||||||||
3 | Hanna Bergström Hanna Bergström ('97) | 97 | SWE | 2:16.89 | |||||||||||
4 | Beatrice Brink Beatrice Brink ('99) | 99 | SWE | 2:17.86 | |||||||||||
5 | Sandra Åberg Sandra Åberg ('03) | 03 | SWE | 2:18.93 | |||||||||||
6 | Marte Nyborg Marte Nyborg ('99) | 99 | NOR | 2:19.20 | |||||||||||
Olivia Brunbäck Olivia Brunbäck ('03) | 03 | SWE | DNF | ||||||||||||
Maja Sund Maja Sund ('01) | 01 | SWE | DNF | ||||||||||||
Finale E | |||||||||||||||
1 | Alicia Nilsson Alicia Nilsson ('98) | 98 | SWE | 2:14.66 | PB | ||||||||||
2 | Wilma Marcusson Wilma Marcusson ('99) | 99 | SWE | 2:14.80 | PB | ||||||||||
3 | Wilma Nielsen Wilma Nielsen ('01) | 01 | SWE | 2:15.10 | PB | ||||||||||
4 | Sara Dädeby Sara Dädeby ('99) | 99 | SWE | 2:15.38 | SB | ||||||||||
5 | Elsa Wallenius Elsa Wallenius ('01) | 01 | SWE | 2:18.52 | SB | ||||||||||
6 | Elin Marcusson Elin Marcusson ('99) | 99 | SWE | 2:18.54 | |||||||||||
7 | Tilda Knauer Tilda Knauer ('03) | 03 | SWE | 2:18.88 | |||||||||||
Matilda Hallström Matilda Hallström | 00 | SWE | DNF | ||||||||||||
Hanna Eid Hanna Eid ('97) | 97 | NOR | DNF | ||||||||||||
Finale F | |||||||||||||||
1 | Klara Ygeby Klara Ygeby ('02) | 02 | SWE | 2:20.65 | PB | ||||||||||
2 | Emilia Rydensjö Emilia Rydensjö ('02) | 02 | SWE | 2:20.81 | PB | ||||||||||
3 | Juni Rugland Juni Rugland ('03) | 03 | SWE | 2:21.12 | |||||||||||
4 | Filippa Ramberg Filippa Ramberg ('97) | 97 | SWE | 2:23.32 | |||||||||||
5 | Emelie Svensson Emelie Svensson ('95) | 95 | SWE | 2:24.01 | SB | ||||||||||
6 | Lova Perman Lova Perman ('03) | 03 | SWE | 2:24.04 | |||||||||||
7 | Maja Björnsson Maja Björnsson ('03) | 03 | SWE | 2:24.19 | |||||||||||
8 | Stina Pettersson Stina Pettersson ('02) | 02 | SWE | 2:24.30 | |||||||||||
Vilma Hultström Vilma Hultström | 00 | SWE | DNF | ||||||||||||
Fredrika Karlsson Fredrika Karlsson ('86) | 86 | SWE | DNF | ||||||||||||
Hanna Karlsson Hanna Karlsson ('03) | 03 | SWE | DNF | ||||||||||||
Finale G | |||||||||||||||
1 | Maja Jönsson Maja Jönsson ('02) | 02 | SWE | 2:19.46 | SB | ||||||||||
2 | Elin Ekengren Elin Ekengren ('02) | 02 | SWE | 2:19.97 | PB | ||||||||||
3 | Kristine Alne Kristine Alne ('02) | 02 | NOR | 2:21.15 | PB | ||||||||||
4 | Emma Gustafsson Emma Gustafsson ('97) | 97 | SWE | 2:25.21 | |||||||||||
5 | Frida Hansson Frida Hansson ('97) | 97 | SWE | 2:26.34 | |||||||||||
6 | Paulina Wikemar Paulina Wikemar ('02) | 02 | SWE | 2:27.60 | SB | ||||||||||
7 | Josefina Bivstedt Josefina Bivstedt ('04) | 04 | SWE | 2:31.61 | |||||||||||
8 | Wilma Karlsson Wilma Karlsson ('03) | 03 | SWE | 2:33.30 | |||||||||||
Frida Wistfors Frida Wistfors ('99) | 99 | SWE | DNF | ||||||||||||
Åsa Söderlund Åsa Söderlund ('93) | 93 | SWE | DNF | ||||||||||||
K 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Michelle Finn Michelle Finn ('89) | 89 | IRL | 9:56.03 | |||||||||||
2 | Sandra Eriksson Sandra Eriksson ('89) | 89 | FIN | 10:03.11 | SB | ||||||||||
3 | Kristina Hendel Kristina Hendel ('96) | 96 | CRO | 10:12.66 | |||||||||||
4 | Sara Treacy Sara Treacy ('89) | 89 | IRL | 10:21.59 | |||||||||||
5 | Kira Garry Kira Garry ('93) | 93 | USA | 10:27.98 | |||||||||||
6 | Frida Kristiansson Frida Kristiansson ('92) | 92 | SWE | 10:40.15 | |||||||||||
7 | Eleonora Olsmats Eleonora Olsmats ('99) | 99 | SWE | 12:06.51 | PB | ||||||||||
Valeriya Zhandarova Valeriya Zhandarova ('94) | 94 | GEO | DNF | ||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: +0.9 Finale A Finale | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
1 | Erica Bougard Erica Bougard ('93) | 93 | USA | 12.88 | |||||||||||
2 | Annimari Korte Annimari Korte ('88) | 88 | FIN | 13.29 | |||||||||||
3 | Amanda Hansson Amanda Hansson ('99) | 99 | SWE | 13.73 | |||||||||||
4 | Malin Skogström Malin Skogström ('95) | 95 | SWE | 13.77 | |||||||||||
5 | Tess Hertz Saebbö Tess Hertz Saebbö ('98) | 98 | SWE | 14.16 | |||||||||||
Marlen Aakre Marlen Aakre ('93) | 93 | NOR | DQ | ||||||||||||
Finale B Vind: +1.6 | Vind: +1.6 | ||||||||||||||
1 | Malin Skogström Malin Skogström ('95) | 95 | SWE | 13.75 | |||||||||||
2 | Johanna Carlsson Johanna Carlsson ('94) | 94 | SWE | 14.75 | |||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Eilidh Doyle Eilidh Doyle ('87) | 87 | GBR | 55.71 | |||||||||||
2 | Yanique Haye-Smith Yanique Haye-Smith ('90) | 90 | JAM | 56.06 | |||||||||||
3 | Johanna Holmén Svensson Johanna Holmén Svensson ('95) | 95 | SWE | 58.06 | |||||||||||
4 | Minna Svärd Minna Svärd ('98) | 98 | SWE | 58.82 | |||||||||||
5 | Elisabeth Slettum Elisabeth Slettum ('86) | 86 | NOR | 59.14 | |||||||||||
6 | Nora Kollerød Wold Nora Kollerød Wold ('97) | 97 | NOR | 59.64 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Marlen Aakre Marlen Aakre ('93) | 93 | NOR | 1:00.23 | |||||||||||
2 | Amanda Holmberg Amanda Holmberg ('98) | 98 | SWE | 1:00.58 | |||||||||||
3 | Sofia Johnsson Sofia Johnsson ('94) | 94 | SWE | 1:02.13 | |||||||||||
4 | Lovisa Linde Lovisa Linde ('98) | 98 | SWE | 1:03.23 | |||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sofie Skoog Sofie Skoog ('90) | 90 | SWE | 1.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Oksana Okuneva Oksana Okuneva ('90) | 90 | UKR | 1.87 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tonje Angelsen Tonje Angelsen ('90) | 90 | NOR | 1.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Maja Nilsson Maja Nilsson ('99) | 99 | SWE | 1.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jossie Graumann Jossie Graumann ('94) | 94 | GER | 1.81 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Katarina Mögenburg Katarina Mögenburg ('91) | 91 | NOR | 1.81 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Evelina Erlandsson Evelina Erlandsson ('94) | 94 | SWE | 1.81 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Louise Ekman Louise Ekman ('97) | 97 | SWE | 1.77 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Lovisa Östervall Lovisa Östervall ('97) | 97 | SWE | 1.77 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Angelica Bengtsson Angelica Bengtsson ('93) | 93 | SWE | 4.73 | NR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Malin Dahlström Malin Dahlström ('89) | 89 | SWE | 4.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Hanna Jansson Hanna Jansson ('95) | 95 | SWE | 4.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Ellen Olsson Ellen Olsson ('97) | 97 | SWE | 3.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Anjuli Knäsche Anjuli Knäsche ('93) | 93 | GER | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Erica Jarder Erica Jarder ('86) | 86 | SWE | 6.37 | +2.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Malin Marmbrandt Malin Marmbrandt ('85) | 85 | SWE | 6.30 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Kylie Price Kylie Price ('93) | 93 | USA | 6.23 | +1.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sandra Törnros Sandra Törnros ('95) | 95 | SWE | 6.00 | +1.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Kaiza Karlén Kaiza Karlén ('98) | 98 | SWE | 5.96 | +0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Emilia Kjellberg Emilia Kjellberg ('96) | 96 | SWE | 5.94 | +1.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Thilda Särnevång Thilda Särnevång ('96) | 96 | SWE | 6.00 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Malin Olsson Malin Olsson ('90) | 90 | SWE | 5.97 | +1.7 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Rebecka Abrahamsson Rebecka Abrahamsson ('94) | 94 | SWE | 5.79 | -1.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Moa Ullgren Moa Ullgren ('96) | 96 | SWE | 5.65 | +1.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Linn Egerfält Linn Egerfält | 00 | SWE | 5.49 | -0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ellinor Persson Ellinor Persson ('96) | 96 | SWE | 5.40 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Brittany Crew Brittany Crew ('94) | 94 | CAN | 18.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Fanny Roos Fanny Roos ('95) | 95 | SWE | 18.18 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Lin Chia-Ying Lin Chia-Ying ('82) | 82 | TPE | 16.75 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Frida Åkerström Frida Åkerström ('90) | 90 | SWE | 16.37 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Sarah Mitton Sarah Mitton ('96) | 96 | CAN | 16.02 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Sara Lennman Sara Lennman ('96) | 96 | SWE | 15.18 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Amanda Malmehed Amanda Malmehed ('98) | 98 | SWE | 15.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Maria Nilsson Maria Nilsson ('95) | 95 | SWE | 13.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Tracey Andersson Tracey Andersson ('84) | 84 | SWE | 65.66 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Grete Ahlberg Grete Ahlberg ('98) | 98 | SWE | 64.59 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Josefin Berg Josefin Berg ('85) | 85 | SWE | 55.79 | |||||||||||
|