M 100 m Vind: +0.9 Finale A Finale | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dominik Kopeć Dominik Kopeć ('95) | 95 | POL | 10.26 | =PB | ||||||||||
2 | Aldrich Bailey Aldrich Bailey ('94) | 94 | USA | 10.41 | |||||||||||
3 | Kim Collins Kim Collins ('76) | 76 | SKN | 10.50 | |||||||||||
4 | Przemysław Słowikowski Przemysław Słowikowski ('93) | 93 | POL | 10.51 | |||||||||||
5 | Michael Bryan Michael Bryan ('92) | 92 | GER | 10.54 | |||||||||||
6 | Artur Zaczek Artur Zaczek ('89) | 89 | POL | 10.65 | |||||||||||
7 | Adrian Wesela Adrian Wesela ('98) | 98 | POL | 10.72 | |||||||||||
Finale B Vind: +1.1 | Vind: +1.1 | ||||||||||||||
1 | Solomon Bockarie Solomon Bockarie ('87) | 87 | NED | 10.38 | |||||||||||
2 | Ncincihli Titi Ncincihli Titi ('93) | 93 | RSA | 10.39 | |||||||||||
3 | Remigiusz Olszewski Remigiusz Olszewski ('92) | 92 | POL | 10.45 | |||||||||||
4 | Dariusz Kowaluk Dariusz Kowaluk ('96) | 96 | POL | 10.57 | PB | ||||||||||
5 | Karol Kwiatkowski Karol Kwiatkowski ('96) | 96 | POL | 10.60 | |||||||||||
6 | Krzysztof Grześkowiak Krzysztof Grześkowiak ('93) | 93 | POL | 10.69 | |||||||||||
M 200 m Vind: +0.9 Finale A Finale | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
1 | Ncincihli Titi Ncincihli Titi ('93) | 93 | RSA | 20.40 | |||||||||||
2 | Dominik Kopeć Dominik Kopeć ('95) | 95 | POL | 20.59 | PB | ||||||||||
3 | Solomon Bockarie Solomon Bockarie ('87) | 87 | NED | 20.59 | |||||||||||
4 | Aldrich Bailey Aldrich Bailey ('94) | 94 | USA | 20.84 | |||||||||||
5 | Remigiusz Olszewski Remigiusz Olszewski ('92) | 92 | POL | 21.13 | SB | ||||||||||
6 | Kim Collins Kim Collins ('76) | 76 | SKN | 21.22 | |||||||||||
Finale B Vind: +0.8 | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
1 | Przemysław Słowikowski Przemysław Słowikowski ('93) | 93 | POL | 20.95 | SB | ||||||||||
2 | Dariusz Kowaluk Dariusz Kowaluk ('96) | 96 | POL | 20.95 | PB | ||||||||||
3 | Michael Bryan Michael Bryan ('92) | 92 | GER | 21.15 | |||||||||||
4 | Artur Zaczek Artur Zaczek ('89) | 89 | POL | 21.18 | |||||||||||
5 | Karol Kwiatkowski Karol Kwiatkowski ('96) | 96 | POL | 21.40 | PB | ||||||||||
6 | Adrian Wesela Adrian Wesela ('98) | 98 | POL | 21.41 | |||||||||||
7 | Krzysztof Grześkowiak Krzysztof Grześkowiak ('93) | 93 | POL | 21.70 | |||||||||||
M 1000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Fouad El Kaam Fouad El Kaam ('88) | 88 | MAR | 2:17.13 | PB | ||||||||||
2 | Marcin Lewandowski Marcin Lewandowski ('87) | 87 | POL | 2:17.24 | SB | ||||||||||
3 | Michał Rozmys Michał Rozmys ('95) | 95 | POL | 2:18.09 | PB | ||||||||||
4 | Mateusz Borkowski Mateusz Borkowski ('97) | 97 | POL | 2:18.88 | PB | ||||||||||
5 | Hamish Carson Hamish Carson ('88) | 88 | NZL | 2:19.41 | PB | ||||||||||
6 | Jakub Holuša Jakub Holuša ('88) | 88 | CZE | 2:19.64 | SB | ||||||||||
7 | Mohamed Aman Mohamed Aman ('94) | 94 | ETH | 2:23.52 | SB | ||||||||||
Kacper Kozłowski Kacper Kozłowski ('86) | 86 | POL | DNF | ||||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Cornel Fredericks Cornel Fredericks ('90) | 90 | RSA | 49.63 | |||||||||||
2 | Tibor Koroknai Tibor Koroknai ('90) | 90 | HUN | 50.01 | |||||||||||
3 | Patryk Dobek Patryk Dobek ('94) | 94 | POL | 50.08 | |||||||||||
4 | Muhammad Abdalla Kounta Muhammad Abdalla Kounta ('94) | 94 | FRA | 50.71 | |||||||||||
5 | Jacob Paul Jacob Paul ('95) | 95 | GBR | 50.80 | |||||||||||
6 | Robert Bryliński Robert Bryliński ('91) | 91 | POL | 51.43 | |||||||||||
7 | Jakub Mordyl Jakub Mordyl ('96) | 96 | POL | 51.76 | |||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Piotr Lisek Piotr Lisek ('92) | 92 | POL | 5.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Paweł Wojciechowski Paweł Wojciechowski ('89) | 89 | POL | 5.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Shawn Barber Shawn Barber ('94) | 94 | CAN | 5.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Georgiy Gorokhov Georgiy Gorokhov ('93) | 93 | RUS | 5.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Karsten Dilla Karsten Dilla ('89) | 89 | GER | 5.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Ilya Mudrov Ilya Mudrov ('91) | 91 | RUS | 5.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Robert Sobera Robert Sobera ('91) | 91 | POL | 5.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Daniel Clemens Daniel Clemens ('92) | 92 | GER | 5.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Diogo Ferreira Diogo Ferreira ('90) | 90 | POR | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Michał Haratyk Michał Haratyk ('92) | 92 | POL | 21.08 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Francisco Belo Francisco Belo ('91) | 91 | POR | 20.86 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | O'Dayne Richards O'Dayne Richards ('88) | 88 | JAM | 20.76 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Maksim Afonin Maksim Afonin ('92) | 92 | RUS | 20.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jakub Szyszkowski Jakub Szyszkowski ('91) | 91 | POL | 20.04 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m Vind: +0.3 Finale A Finale | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
1 | Anna Kiełbasińska Anna Kiełbasińska ('90) | 90 | POL | 11.44 | SB | ||||||||||
2 | Krystsina Tsimanouskaya Krystsina Tsimanouskaya ('96) | 96 | BLR | 11.45 | |||||||||||
3 | Shannon Hylton Shannon Hylton ('96) | 96 | GBR | 11.47 | |||||||||||
4 | Madiea Ghafoor Madiea Ghafoor ('92) | 92 | NED | 11.54 | |||||||||||
5 | Magdalena Stefanowicz Magdalena Stefanowicz | 00 | POL | 11.65 | |||||||||||
K 200 m Vind: +0.5 Finale A Finale | Vind: +0.5 | ||||||||||||||
1 | Krystsina Tsimanouskaya Krystsina Tsimanouskaya ('96) | 96 | BLR | 22.92 | NU23R | PB | |||||||||
2 | Shannon Hylton Shannon Hylton ('96) | 96 | GBR | 22.95 | |||||||||||
3 | Anna Kiełbasińska Anna Kiełbasińska ('90) | 90 | POL | 23.11 | |||||||||||
4 | Madiea Ghafoor Madiea Ghafoor ('92) | 92 | NED | 23.49 | |||||||||||
5 | Magdalena Stefanowicz Magdalena Stefanowicz | 00 | POL | 24.14 | |||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Justyna Święty-Ersetic Justyna Święty-Ersetic ('92) | 92 | POL | 51.81 | |||||||||||
2 | Aminatou Seyni Aminatou Seyni ('96) | 96 | NIG | 52.03 | |||||||||||
3 | Anyika Onuora Anyika Onuora ('84) | 84 | GBR | 52.29 | |||||||||||
4 | Patrycja Wyciszkiewicz Patrycja Wyciszkiewicz ('94) | 94 | POL | 52.61 | |||||||||||
5 | Svea Köhrbrück Svea Köhrbrück ('93) | 93 | GER | 53.50 | SB | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nataliia Pryshchepa Nataliia Pryshchepa ('94) | 94 | UKR | 1:59.91 | |||||||||||
2 | Anna Sabat Anna Sabat ('93) | 93 | POL | 2:00.72 | |||||||||||
3 | Adelle Tracey Adelle Tracey ('93) | 93 | GBR | 2:01.34 | |||||||||||
4 | Diana Mezuliáníková Diana Mezuliáníková ('92) | 92 | CZE | 2:01.36 | PB | ||||||||||
5 | Claudia Saunders Claudia Saunders ('94) | 94 | FRA | 2:02.12 | |||||||||||
6 | Kristiina Mäki Kristiina Mäki ('91) | 91 | CZE | 2:02.21 | PB | ||||||||||
7 | Sara Kuivisto Sara Kuivisto ('91) | 91 | FIN | 2:02.63 | |||||||||||
8 | Aníta HinriksdóttirAníta Hinriksdóttir ('96) | 96 | ISL | 2:03.33 | |||||||||||
9 | Renata Pliś Renata Pliś ('85) | 85 | POL | 2:05.77 | SB | ||||||||||
10 | Brittany McGowan Brittany McGowan ('91) | 91 | AUS | 2:07.71 | |||||||||||
Anna Pałys Anna Pałys ('95) | 95 | POL | DNF | ||||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Viktoriya Tkachuk Viktoriya Tkachuk ('94) | 94 | UKR | 55.28 | PB | ||||||||||
2 | Kemi Adekoya Kemi Adekoya ('93) | 93 | BRN | 55.45 | SB | ||||||||||
3 | Meghan Beesley Meghan Beesley ('89) | 89 | GBR | 55.52 | |||||||||||
4 | Joanna Linkiewicz Joanna Linkiewicz ('90) | 90 | POL | 56.82 | |||||||||||
5 | Emilia Ankiewicz Emilia Ankiewicz ('90) | 90 | POL | 56.83 | SB | ||||||||||
6 | Lina Nielsen Lina Nielsen ('96) | 96 | GBR | 58.49 | |||||||||||
7 | Justyna Saganiak Justyna Saganiak ('95) | 95 | POL | 59.18 |