Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Reykjavik ISL: Nordic Cross Country Championships 10.11.2018 Cross

M Cross 9 km    

Finale A

Finale
1
Amanuel Gergis
Amanuel Gergis ('96)
SWE28:55
  
 
2Peter GlansPeter Glans ('93)DEN29:06
  
 
3
David Nilsson
David Nilsson ('87)
SWE29:12
  
 
4Ole HesselbjergOle Hesselbjerg ('90)DEN29:22
  
 
5
Ørjan Grønnevig
Ørjan Grønnevig ('91)
NOR29:24
  
 
6Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)DEN29:25
  
 
7
Hlynur Andrésson
Hlynur Andrésson ('93)
ISL29:26
  
 
8
Daniel Lundgren
Daniel Lundgren ('85)
SWE29:26
  
 
9
Jaakko Piesanen
Jaakko Piesanen ('93)
FIN29:27
  
 
10Jonas GertsenJonas Gertsen ('98)DEN29:28
  
 
11Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)DEN29:34
  
 
12
Erik Udø Pedersen
Erik Udø Pedersen ('94)
NOR29:42
  
 
13
Eivind Øygård
Eivind Øygård ('92)
NOR29:46
  
 
14
Oscar Claesson
Oscar Claesson ('95)
SWE29:47
  
 
15
Gabriel Steffensen
Gabriel Steffensen ('96)
SWE29:52
  
 
16
Trond Einar Moen Pedersli
Trond Einar Moen Pedersli ('94)
NOR30:01
  
 
17
Miika Tenhunen
Miika Tenhunen ('96)
FIN30:11
  
 
18Jens Søndergaard JensenJens Søndergaard Jensen ('86)DEN30:23
  
 
19Jesper FaurschouJesper Faurschou ('83)DEN30:35
  
 
20
Jarkko Järvenpää
Jarkko Järvenpää ('86)
FIN30:41
  
 
21Andreas Schonberg LommerAndreas Schonberg Lommer ('91)DEN31:04
  
 
22
Hannu Granberg
Hannu Granberg ('90)
FIN31:09
  
 
23
Gudni Páll Pálsson
Gudni Páll Pálsson ('87)
ISL32:27
  
 
24
Thórólfur Ingi Thórsson
Thórólfur Ingi Thórsson ('76)
ISL32:37
  
 
25
Sæmundur Ólafsson
Sæmundur Ólafsson ('95)
ISL33:23
  
 
26
Vignir Már Lýdsson
Vignir Már Lýdsson ('89)
ISL34:27
  
 
27
Vilhjálmur Thór Svansson
Vilhjálmur Thór Svansson ('86)
ISL35:18
  
 
K Cross 7.5 km    

Finale A

Finale
1Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97)DEN27:34
  
 
2
Lisa Havell
Lisa Havell ('88)
SWE27:41
  
 
3
Sara Christiansson
Sara Christiansson ('97)
SWE27:44
  
 
4Maja AlmMaja Alm ('88)DEN28:10
  
 
5
Sigrid Jervell Våg
Sigrid Jervell Våg ('92)
NOR28:22
  
 
6
Silje Fjørtoft
Silje Fjørtoft ('87)
NOR28:25
  
 
7
Sanna Mustonen
Sanna Mustonen ('91)
SWE28:28
  
 
8
Maria Sagnes Wågan
Maria Sagnes Wågan ('92)
NOR25:38
  
 
9Simone GladSimone Glad ('90)DEN28:47
  
 
10
Linn Nilsson
Linn Nilsson ('90)
SWE28:57
  
 
11
Vienna Søyland Dahle
Vienna Søyland Dahle ('92)
NOR29:06
  
 
12
Klaara Leponiemi
Klaara Leponiemi ('98)
FIN30:00
  
 
13Rebekka FugløRebekka Fuglø ('93)DEN30:09
  
 
14Sara Schou KristensenSara Schou Kristensen ('97)DEN30:21
  
 
15
Ilona Välimäki
Ilona Välimäki ('92)
FIN31:01
  
 
16
Elín Edda Sigurðardóttir
Elín Edda Sigurðardóttir ('89)
ISL31:09
  
 
17
Íris Anna Skúladóttir
Íris Anna Skúladóttir ('89)
ISL31:21
  
 
18Arndís Ýr HafthorsdóttirArndís Ýr Hafthorsdóttir ('88)ISL31:50
  
 
19Helga Gudný ElíasdóttirHelga Gudný Elíasdóttir ('94)ISL32:22
  
 
20
Rannveig Oddsdóttir
Rannveig Oddsdóttir ('73)
ISL32:40
  
 
21
Anna Berglind Pálmadóttir
Anna Berglind Pálmadóttir ('79)
ISL34:25
  
 
Aníta Hinriksdóttir
Aníta Hinriksdóttir ('96)
ISL DNF
  
 
Annemari Kiekara
Annemari Kiekara ('77)
FIN DNF
  
 
D19 Cross 6 km    

Finale A

Finale
1
Håkon Stavik
Håkon Stavik 
NOR19:57
  
 
2
Omar Ismail
Omar Ismail 
SWE19:59
  
 
3
Emil Millán de la Oliva
Emil Millán de la Oliva ('01)
SWE20:02
  
 
4
Leevi Keronen
Leevi Keronen 
FIN20:10
  
 
5
Mika Kotiranta
Mika Kotiranta 
FIN20:18
  
 
6Markus Kirk KjeldsenMarkus Kirk Kjeldsen ('01)DEN20:24
  
 
7
Jonatan Andersen Vedvik
Jonatan Andersen Vedvik 
NOR20:28
  
 
8Magnus Nyman HallMagnus Nyman Hall ('99)DEN20:30
  
 
9
Simon Nebijo Steinshamn
Simon Nebijo Steinshamn ('99)
NOR20:31
  
 
10Anton ØstdalAnton Østdal ('01)DEN20:31
  
 
11Alexander Siedler NielsenAlexander Siedler Nielsen ('99)DEN20:47
  
 
12
Mustafe Muuse
Mustafe Muuse ('01)
FIN20:54
  
 
13
Axel Djurberg
Axel Djurberg ('99)
SWE21:13
  
 
14
Tedros Gebretensai Haile
Tedros Gebretensai Haile ('99)
NOR21:21
  
 
15
Julius Mäkinen
Julius Mäkinen ('01)
FIN21:42
  
 
16
Dadi Arnarson
Dadi Arnarson ('99)
ISL22:59
  
 
17
Dagbjartur Kristjánsson
Dagbjartur Kristjánsson 
ISL23:05
  
 
18
Andri Már Hannesson
Andri Már Hannesson ('99)
ISL23:55
  
 
Hlynur Ólason
Hlynur Ólason ('01)
ISL DNF
  
 
Alexander Tengblad NikolaisenAlexander Tengblad Nikolaisen ('01)DEN DNF
  
 
P19 Cross 4.5 km    

Finale A

Finale
1
Moona Korkealaakso
Moona Korkealaakso ('02)
FIN16:53
  
 
2Laura Valgreen PetersenLaura Valgreen Petersen DEN16:56
  
 
3
Astrid Snäll
Astrid Snäll ('99)
FIN16:56
  
 
4
Emma Kirkeberg Mørk
Emma Kirkeberg Mørk ('02)
NOR17:13
  
 
5
Emilia Lillemo
Emilia Lillemo 
SWE17:26
  
 
6Kristine Mygind SørensenKristine Mygind Sørensen ('02)DEN17:30
  
 
7
Christine Næss
Christine Næss 
NOR17:32
  
 
8Sophie SøefeldtSophie Søefeldt DEN17:42
  
 
9Anna Mark HelwighAnna Mark Helwigh DEN17:46
  
 
10
Vera Sjöberg
Vera Sjöberg ('01)
SWE17:47
  
 
11
Salla Laukkanen
Salla Laukkanen 
FIN17:54
  
 
12
Emilie Mo
Emilie Mo ('01)
NOR17:59
  
 
13
Linnéa Sennström
Linnéa Sennström 
SWE18:13
  
 
14
Pinja Kotinurmi
Pinja Kotinurmi ('02)
FIN18:24
  
 
15
Sara Mjöll Smáradóttir
Sara Mjöll Smáradóttir 
ISL20:02
  
 
16
Sólrún Soffía Arnardóttir
Sólrún Soffía Arnardóttir ('01)
ISL20:50
  
 

Seneste resultater

24‐26.6AalborgDM Senior
22.6Maribo Point stævne
22.6BallerupSommerferiestævne
20.6VibyViby Sprint
19.6EsbjergKast igen
19.6StoholmNVJ Stævne i Stoholm
19.6KøgeKøge Summer Throwing
18.6EsbjergRegions-stor-stævne
16.6KøbenhavnCopenhagen Athletics Games
15.6AalborgAalborg Outdoor 2
15.6Skiveskivekast 4-22
14.6KøbenhavnTracks Østerbro
13.6HerlevHerlev High - højde og diskos
13.6Odense2. Nålestævne Odense
13.6Skiveskivekast 3-22
12.6AarhusBestseller Aarhus Halvmarathon
11.6EsbjergEsbjerg kast
11‐12.6HvidovreCopenhagen Open, 10 års jubilæum
10.6RandersDT Masters MIX 2. Runde
10.6BallerupFredags kast
9.6KoldingRegionsstævne
8.6RandersDT Masters 2. Runde
8.6GreveDT master, Sjælland, 2. runde
7.6OdenseMaster Holdkamp
7.6KøbenhavnTRACKS - Østerbro
6.6KøbenhavnRoyal Run Elitemile
4.6OdenseOdense Atletik Stangspring + diskos
4.6TórshavnBetri Stórkapping 3
4‐5.6FrederiksbergEurotrack 2022
4‐5.6RandersVestdanske Mesterskab Ungdom og Senior
4.6HvidovreThrows To Go
2.6VibyTracks 2
30.5AabenraaNålestævne
28.5HvidovreCopenhagen Athletics Festival
27.5AabenraaKirstens kaste mange kamp for venner
27.5KøbenhavnStangspringsstævne
26.5HelsingørKast og hop 2
26.5TórshavnBetri Stórkapping 2
26.5BallerupKasternes dag
23.5KøbenhavnHjortebjerg Invite
23.5FrederiksbergMandagsteststævne
23.5HerlevHerlevstafetten og UP-stævne
23.5RønneIndividuelle mesterskaber DGI
21.5HerningHerning Games
21.5Maribo Kastestævne
21‐22.5KøbenhavnSparta Copenhagen Games
21‐22.5KøbenhavnMangekamps Tribute Sparta
20.5HelsingørKast og hop
20.5KøbenhavnPB Night hosted by NBRO Running 2022
19.5ViborgNålestævne
18.5AarhusAtletik i Aarhus 1
18.5RønneBM 5000m på bane
18.5BagsværdTracks
18.5EsbjergDGI Nålestævne
17.5DybvadNålestævne i Dybvad
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mix
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mænd
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd kvinder
15.5Randers2000 m og 3000 m Forhindringsløbsstævne
15.5KøbenhavnCopenhagen Marathon