M 60 m Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sergio López Sergio López ('99) | 99 | ESP | 6.69 | 0.151 | PB | |||||||||
2 | Yunier Pérez Yunier Pérez ('85) | 85 | ESP | 6.71 | 0.160 | =SB | |||||||||
3 | Daniel Ambros Daniel Ambros ('98) | 98 | ESP | 6.73 | 0.147 | PB | |||||||||
4 | Mario López Mario López ('92) | 92 | ESP | 6.74 | 0.143 | ||||||||||
5 | Aitor Same Ekobo Aitor Same Ekobo ('97) | 97 | ESP | 6.75 | 0.148 | PB | |||||||||
6 | Arnau Monne Arnau Monne | 00 | ESP | 6.77 | 0.137 | PB | |||||||||
7 | Arian Olmos Tellez Arian Olmos Tellez ('94) | 94 | ESP | 6.90 | 0.142 | ||||||||||
Carlos Bailon Carlos Bailon ('94) | 94 | ESP | DQ | ||||||||||||
Semifinale | 17.2. | ||||||||||||||
Semi 1 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Yunier Pérez Yunier Pérez ('85) | 85 | ESP | 6.73 | Q 0.166 | ||||||||||
2 | Daniel Ambros Daniel Ambros ('98) | 98 | ESP | 6.75 | Q 0.144 | PB | |||||||||
3 | Arian Olmos Tellez Arian Olmos Tellez ('94) | 94 | ESP | 6.83 | q 0.126 | ||||||||||
4 | Luis Garcia-Minguillan Luis Garcia-Minguillan ('94) | 94 | ESP | 6.84 | 0.132 | PB | |||||||||
5 | Patrick Charles Ezenwa Patrick Charles Ezenwa ('95) | 95 | NGR | 6.95 | 0.156 | ||||||||||
6 | Carlos Luis Garcia Carlos Luis Garcia ('89) | 89 | ESP | 6.98 | 0.161 | ||||||||||
7 | Manuel Palanco Manuel Palanco ('98) | 98 | ESP | 7.00 | 0.149 | ||||||||||
8 | Bernat Canet Bernat Canet | 00 | ESP | 7.15 | 0.139 | ||||||||||
Semi 2 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Mario López Mario López ('92) | 92 | ESP | 6.78 | Q 0.169 | ||||||||||
2 | Aitor Same Ekobo Aitor Same Ekobo ('97) | 97 | ESP | 6.80 | Q 0.136 | ||||||||||
3 | Carlos Bailon Carlos Bailon ('94) | 94 | ESP | 6.81 | q 0.138 | ||||||||||
4 | Alberto Calero Alberto Calero ('98) | 98 | ESP | 6.85 | 0.127 | PB | |||||||||
5 | José González José González ('97) | 97 | ESP | 6.88 | 0.149 | ||||||||||
6 | Alagie Sonko Alagie Sonko ('96) | 96 | GAM | 6.90 | 0.147 | ||||||||||
7 | Tijan Keita Tijan Keita ('96) | 96 | GAM | 6.91 | 0.137 | ||||||||||
8 | Jorge Rodríguez Jorge Rodríguez ('93) | 93 | ESP | 7.02 | 0.136 | ||||||||||
Semi 3 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Sergio López Sergio López ('99) | 99 | ESP | 6.76 | Q 0.156 | ||||||||||
2 | Arnau Monne Arnau Monne | 00 | ESP | 6.78 | Q 0.125 | PB | |||||||||
3 | Octavian Mihail Romanescu Octavian Mihail Romanescu ('95) | 95 | ROU | 6.81 | 0.107 | =PB | |||||||||
4 | David José Pineda David José Pineda ('98) | 98 | ESP | 6.88 | 0.161 | ||||||||||
5 | Joan Martinez Joan Martinez ('99) | 99 | ESP | 6.89 | 0.146 | ||||||||||
6 | Adrián Pérez Adrián Pérez ('94) | 94 | ESP | 6.91 | 0.150 | ||||||||||
7 | Javier Ocaña Javier Ocaña ('97) | 97 | ESP | 6.93 | 0.152 | ||||||||||
8 | Alvaro Cerron Alvaro Cerron ('96) | 96 | ESP | 6.95 | 0.154 | ||||||||||
Indledende heats | 16.2. | ||||||||||||||
Indledende 1 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Sergio López Sergio López ('99) | 99 | ESP | 6.70 | Q 0.138 | PB | |||||||||
2 | Arnau Monne Arnau Monne | 00 | ESP | 6.80 | Q 0.140 | =PB | |||||||||
3 | Octavian Mihail Romanescu Octavian Mihail Romanescu ('95) | 95 | ROU | 6.83 | Q 0.144 | ||||||||||
4 | David José Pineda David José Pineda ('98) | 98 | ESP | 6.87 | Q 0.149 | SB | |||||||||
5 | Luis Garcia-Minguillan Luis Garcia-Minguillan ('94) | 94 | ESP | 6.88 | q 0.144 | PB | |||||||||
6 | Adrián Pérez Adrián Pérez ('94) | 94 | ESP | 6.89 | q 0.146 | ||||||||||
7 | David Sanz David Sanz ('93) | 93 | ESP | 6.98 | 0.151 | ||||||||||
Indledende 2 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Aitor Same Ekobo Aitor Same Ekobo ('97) | 97 | ESP | 6.78 | Q 0.129 | =PB | |||||||||
2 | Arian Olmos Tellez Arian Olmos Tellez ('94) | 94 | ESP | 6.81 | Q 0.139 | ||||||||||
3 | Alvaro Cerron Alvaro Cerron ('96) | 96 | ESP | 6.92 | Q 0.147 | PB | |||||||||
4 | Alagie Sonko Alagie Sonko ('96) | 96 | GAM | 6.93 | Q 0.133 | ||||||||||
5 | Ramon Garcia Ramon Garcia ('95) | 95 | ESP | 7.00 | 0.158 | ||||||||||
6 | Adrià Reina Adrià Reina ('97) | 97 | ESP | 7.01 | 0.138 | ||||||||||
Indledende 3 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Daniel Ambros Daniel Ambros ('98) | 98 | ESP | 6.80 | Q 0.149 | ||||||||||
2 | Alberto Calero Alberto Calero ('98) | 98 | ESP | 6.86 | Q 0.132 | =PB | |||||||||
2 | Tijan Keita Tijan Keita ('96) | 96 | GAM | 6.86 | Q 0.151 | ||||||||||
4 | José González José González ('97) | 97 | ESP | 6.88 | Q 0.158 | ||||||||||
5 | Miguel Garcia Miguel Garcia | 00 | ESP | 6.96 | 0.146 | PB | |||||||||
6 | Marcos Diaz Marcos Diaz ('94) | 94 | ESP | 6.98 | 0.142 | =PB | |||||||||
Indledende 4 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Mario López Mario López ('92) | 92 | ESP | 6.77 | Q 0.121 | ||||||||||
2 | Carlos Bailon Carlos Bailon ('94) | 94 | ESP | 6.87 | Q 0.151 | ||||||||||
3 | Patrick Charles Ezenwa Patrick Charles Ezenwa ('95) | 95 | NGR | 6.89 | Q 0.156 | =PB | |||||||||
4 | Jorge Rodríguez Jorge Rodríguez ('93) | 93 | ESP | 6.92 | Q 0.157 | PB | |||||||||
5 | Ibai Fernandez Ibai Fernandez ('99) | 99 | ESP | 6.95 | 0.165 | ||||||||||
6 | Ivan Vazquez Ivan Vazquez ('95) | 95 | ESP | 6.98 | 0.128 | ||||||||||
Javier Martin Javier Martin ('92) | 92 | ESP | DQ | ||||||||||||
Indledende 5 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Yunier Pérez Yunier Pérez ('85) | 85 | ESP | 6.71 | Q 0.152 | SB | |||||||||
2 | Joan Martinez Joan Martinez ('99) | 99 | ESP | 6.81 | Q 0.164 | PB | |||||||||
3 | Bernat Canet Bernat Canet | 00 | ESP | 6.84 | Q 0.136 | ||||||||||
4 | Carlos Luis Garcia Carlos Luis Garcia ('89) | 89 | ESP | 6.88 | Q 0.134 | PB | |||||||||
5 | Javier Ocaña Javier Ocaña ('97) | 97 | ESP | 6.89 | q 0.154 | PB | |||||||||
6 | Manuel Palanco Manuel Palanco ('98) | 98 | ESP | 6.93 | q 0.141 | ||||||||||
Gonzalo Tejero Gonzalo Tejero ('91) | 91 | ESP | DQ | ||||||||||||
M 200 m Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
1 | Daniel Rodríguez Daniel Rodríguez ('95) | 95 | ESP | 21.08 | 0.121 | SB | |||||||||
2 | Alberto Salcedo Alberto Salcedo ('90) | 90 | ESP | 21.51 | 0.135 | SB | |||||||||
3 | Joel Ferrando Joel Ferrando ('98) | 98 | ESP | 21.78 | 0.164 | ||||||||||
4 | Ignacio Camino Ignacio Camino ('90) | 90 | ESP | 21.96 | 0.157 | ||||||||||
Finale B 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Mauro Triana Mauro Triana ('95) | 95 | ESP | 21.30 | 0.140 | ||||||||||
2 | Oriol Madi Oriol Madi ('97) | 97 | ESP | 21.39 | 0.185 | ||||||||||
3 | Jose Maria Marvizon Jose Maria Marvizon ('97) | 97 | ESP | 21.55 | 0.152 | ||||||||||
4 | Marc Orozco Marc Orozco ('89) | 89 | ESP | 21.95 | 0.147 | ||||||||||
Semifinale | 16.2. | ||||||||||||||
Semi 1 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Alberto Salcedo Alberto Salcedo ('90) | 90 | ESP | 21.66 | Q 0.151 | ||||||||||
2 | Marc Orozco Marc Orozco ('89) | 89 | ESP | 21.67 | Q 0.166 | SB | |||||||||
3 | Juan Gonzalez Juan Gonzalez | 00 | ESP | 56.23 | 0.133 | ||||||||||
Pablo Montalvo Pablo Montalvo ('99) | 99 | ESP | DNF | 0.170 | |||||||||||
Semi 2 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Oriol Madi Oriol Madi ('97) | 97 | ESP | 21.40 | Q 0.174 | ||||||||||
2 | Jose Maria Marvizon Jose Maria Marvizon ('97) | 97 | ESP | 21.47 | Q 0.161 | ||||||||||
3 | Ignacio Camino Ignacio Camino ('90) | 90 | ESP | 22.05 | q 0.153 | ||||||||||
4 | Alex Kingue Alex Kingue ('93) | 93 | ESP | 22.05 | 0.168 | ||||||||||
Semi 3 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Mauro Triana Mauro Triana ('95) | 95 | ESP | 21.28 | Q 0.140 | ||||||||||
2 | Daniel Rodríguez Daniel Rodríguez ('95) | 95 | ESP | 21.28 | Q 0.145 | ||||||||||
3 | Joel Ferrando Joel Ferrando ('98) | 98 | ESP | 21.46 | q 0.164 | ||||||||||
4 | Jaime Sardinero Jaime Sardinero ('99) | 99 | ESP | 22.22 | 0.181 | ||||||||||
Indledende heats | 16.2. | ||||||||||||||
Indledende 1 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Pablo Montalvo Pablo Montalvo ('99) | 99 | ESP | 21.53 | Q 0.180 | ||||||||||
2 | Marc Orozco Marc Orozco ('89) | 89 | ESP | 21.74 | 0.129 | SB | |||||||||
3 | Ignacio Camino Ignacio Camino ('90) | 90 | ESP | 21.76 | 0.152 | =PB | |||||||||
4 | Marc Louis Vekemans Marc Louis Vekemans ('98) | 98 | ESP | 22.16 | 0.137 | ||||||||||
Indledende 2 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Jose Maria Marvizon Jose Maria Marvizon ('97) | 97 | ESP | 21.59 | Q 0.166 | ||||||||||
2 | Asier Fernandez Asier Fernandez ('98) | 98 | ESP | 22.04 | 0.168 | ||||||||||
3 | Daniel Quero Daniel Quero ('96) | 96 | ESP | 22.16 | 0.144 | ||||||||||
4 | Jordi Fossas Jordi Fossas ('96) | 96 | ESP | 22.61 | 0.145 | ||||||||||
Indledende 3 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Alex Kingue Alex Kingue ('93) | 93 | ESP | 21.59 | Q 0.211 | ||||||||||
2 | Juan Gonzalez Juan Gonzalez | 00 | ESP | 21.70 | 0.174 | ||||||||||
3 | Eduardo Frechilla Eduardo Frechilla ('99) | 99 | ESP | 22.27 | 0.153 | ||||||||||
4 | Jesus Gomez Jesus Gomez ('99) | 99 | ESP | 22.33 | 0.198 | ||||||||||
Indledende 4 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Mauro Triana Mauro Triana ('95) | 95 | ESP | 21.54 | Q 0.144 | ||||||||||
2 | Sergio Juarez Sergio Juarez ('97) | 97 | ESP | 21.85 | 0.139 | ||||||||||
3 | Sergio Rodríguez Sergio Rodríguez ('90) | 90 | ESP | 22.10 | 0.145 | ||||||||||
4 | Jose Miguel Millán Jose Miguel Millán ('97) | 97 | ESP | 22.22 | 0.157 | ||||||||||
Indledende 5 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Joel Ferrando Joel Ferrando ('98) | 98 | ESP | 21.53 | Q 0.176 | ||||||||||
2 | Jaime Sardinero Jaime Sardinero ('99) | 99 | ESP | 21.77 | 0.169 | ||||||||||
3 | Alejandro Lozano Alejandro Lozano ('91) | 91 | ESP | 22.03 | 0.147 | ||||||||||
4 | Ivan Vazquez Ivan Vazquez ('95) | 95 | ESP | 22.05 | 0.117 | SB | |||||||||
Indledende 6 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Alberto Salcedo Alberto Salcedo ('90) | 90 | ESP | 21.54 | Q 0.149 | SB | |||||||||
2 | Alvaro Plaza Alvaro Plaza ('96) | 96 | ESP | 21.82 | 0.183 | ||||||||||
3 | Sergio Rodriguez Sergio Rodriguez ('98) | 98 | ESP | 22.05 | 0.146 | ||||||||||
4 | Ander Uranga Ander Uranga ('01) | 01 | ESP | 22.29 | 0.174 | ||||||||||
Indledende 7 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Daniel Rodríguez Daniel Rodríguez ('95) | 95 | ESP | 21.65 | Q 0.159 | ||||||||||
2 | Manuel Palanco Manuel Palanco ('98) | 98 | ESP | 21.98 | 0.142 | ||||||||||
3 | Manuel Berea Manuel Berea ('95) | 95 | ESP | 22.12 | 0.165 | ||||||||||
4 | Ricardo Sanchez Ricardo Sanchez ('99) | 99 | ESP | 22.65 | 0.131 | PB | |||||||||
Indledende 8 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Oriol Madi Oriol Madi ('97) | 97 | ESP | 21.51 | Q 0.166 | ||||||||||
2 | Alberto Muñoz Alberto Muñoz ('88) | 88 | ESP | 22.13 | 0.179 | ||||||||||
3 | Sergio Husillos Sergio Husillos ('97) | 97 | ESP | 22.32 | 0.198 | ||||||||||
4 | Luis Alvarez Luis Alvarez ('99) | 99 | ESP | 22.42 | 0.209 | ||||||||||
M 400 m Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
1 | Óscar Husillos Óscar Husillos ('93) | 93 | ESP | 46.37 | SB | ||||||||||
2 | Lucas Bua Lucas Bua ('94) | 94 | ESP | 46.62 | SB | ||||||||||
3 | Bernat Erta Bernat Erta ('01) | 01 | ESP | 47.64 | |||||||||||
4 | Aleix Porras Aleix Porras ('99) | 99 | ESP | 47.68 | |||||||||||
5 | Manuel Guijarro Manuel Guijarro ('98) | 98 | ESP | 47.78 | |||||||||||
6 | Javier Muñoz Javier Muñoz ('94) | 94 | ESP | 48.17 | |||||||||||
Indledende heats | 16.2. | ||||||||||||||
Indledende 1 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Óscar Husillos Óscar Husillos ('93) | 93 | ESP | 46.79 | Q 0.155 | ||||||||||
2 | Manuel Guijarro Manuel Guijarro ('98) | 98 | ESP | 46.98 | q 0.170 | SB | |||||||||
3 | Bernat Erta Bernat Erta ('01) | 01 | ESP | 47.62 | q 0.180 | PB | |||||||||
4 | Gen San Millan Gen San Millan ('91) | 91 | ESP | 47.74 | 0.141 | PB | |||||||||
5 | Daniel Cerdan Daniel Cerdan ('95) | 95 | ESP | 49.62 | 0.153 | ||||||||||
Indledende 2 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Aleix Porras Aleix Porras ('99) | 99 | ESP | 47.58 | Q 0.144 | ||||||||||
2 | Jesus Serrano Jesus Serrano ('97) | 97 | ESP | 47.67 | 0.144 | ||||||||||
3 | Adrián Parra Adrián Parra ('99) | 99 | ESP | 48.07 | 0.162 | PB | |||||||||
4 | David Jiménez David Jiménez ('95) | 95 | ESP | 48.68 | 0.177 | ||||||||||
5 | Gonzalo Alba Gonzalo Alba ('96) | 96 | ESP | 48.75 | 0.155 | PB | |||||||||
Indledende 3 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Javier Muñoz Javier Muñoz ('94) | 94 | ESP | 47.99 | Q 0.180 | ||||||||||
2 | Pau Fradera Pau Fradera ('87) | 87 | ESP | 48.16 | 0.153 | ||||||||||
3 | Adrián Rocandio Adrián Rocandio ('97) | 97 | ESP | 48.17 | 0.133 | ||||||||||
4 | Mark Ujakpor Mark Ujakpor ('87) | 87 | ESP | 48.28 | 0.149 | ||||||||||
5 | Javier Sanchez Javier Sanchez | 00 | ESP | 49.41 | 0.155 | ||||||||||
Indledende 4 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Lucas Bua Lucas Bua ('94) | 94 | ESP | 47.16 | Q 0.163 | ||||||||||
2 | Julio Arenas Julio Arenas ('93) | 93 | ESP | 47.75 | 0.181 | PB | |||||||||
3 | Daniel Ponce Daniel Ponce ('96) | 96 | ESP | 47.96 | 0.173 | PB | |||||||||
4 | Vicente Antunez Vicente Antunez | 00 | ESP | 48.19 | 0.136 | ||||||||||
5 | Alberto Gavaldá Alberto Gavaldá ('92) | 92 | ESP | 49.44 | 0.134 | ||||||||||
M 800 m Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
1 | Mariano Garcia Mariano Garcia ('97) | 97 | ESP | 1:50.43 | |||||||||||
2 | Álvaro de Arriba Álvaro de Arriba ('94) | 94 | ESP | 1:50.56 | |||||||||||
3 | Pablo Sánchez-Valladares Pablo Sánchez-Valladares ('97) | 97 | ESP | 1:50.88 | |||||||||||
4 | Saúl Martínez Saúl Martínez ('94) | 94 | ESP | 1:51.82 | |||||||||||
5 | Eduardo Romero Eduardo Romero ('99) | 99 | ESP | 1:51.86 | |||||||||||
6 | Alberto Guerrero Alberto Guerrero ('95) | 95 | ESP | 1:51.88 | |||||||||||
Indledende heats | 16.2. | ||||||||||||||
Indledende 1 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Álvaro de Arriba Álvaro de Arriba ('94) | 94 | ESP | 1:51.63 | Q | ||||||||||
2 | Gonzalo Parra Gonzalo Parra ('96) | 96 | ESP | 1:52.31 | |||||||||||
3 | Brahim Fateh Brahim Fateh ('93) | 93 | ESP | 1:52.33 | SB | ||||||||||
4 | Antonio Carlos Fernandez Antonio Carlos Fernandez ('01) | 01 | ESP | 1:52.39 | |||||||||||
5 | Mohamed Lansi Mohamed Lansi ('95) | 95 | MAR | 1:53.64 | PB | ||||||||||
6 | César Larrosa César Larrosa ('97) | 97 | ESP | 1:55.54 | |||||||||||
Indledende 2 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Mariano Garcia Mariano Garcia ('97) | 97 | ESP | 1:50.34 | Q | ||||||||||
2 | Alejandro Estévez Alejandro Estévez ('92) | 92 | ESP | 1:51.25 | |||||||||||
3 | Diego Escudero Diego Escudero ('97) | 97 | ESP | 1:51.78 | PB | ||||||||||
4 | Bilal Ennassri Bilal Ennassri ('96) | 96 | MAR | 1:51.96 | SB | ||||||||||
5 | Jonathan Gaveta Jonathan Gaveta ('92) | 92 | ESP | 1:51.97 | SB | ||||||||||
6 | David De Blas David De Blas ('97) | 97 | ESP | 1:52.32 | |||||||||||
Indledende 3 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Pablo Sánchez-Valladares Pablo Sánchez-Valladares ('97) | 97 | ESP | 1:49.12 | Q | ||||||||||
2 | Eduardo Romero Eduardo Romero ('99) | 99 | ESP | 1:49.52 | q | PB | |||||||||
3 | Guillem Carner Guillem Carner ('98) | 98 | ESP | 1:51.38 | PB | ||||||||||
4 | Pol Moya Pol Moya ('96) | 96 | AND | 1:51.82 | SB | ||||||||||
5 | Mohamed Fadel Selmi Mohamed Fadel Selmi ('91) | 91 | ESP | 1:54.43 | |||||||||||
6 | Alfonso Toledo Alfonso Toledo ('93) | 93 | ESP | 1:56.62 | |||||||||||
7 | Ivan Manceñido Ivan Manceñido ('94) | 94 | ESP | 2:06.13 | |||||||||||
Indledende 4 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Saúl Martínez Saúl Martínez ('94) | 94 | ESP | 1:50.11 | Q | ||||||||||
2 | Alberto Guerrero Alberto Guerrero ('95) | 95 | ESP | 1:50.30 | q | ||||||||||
3 | Mario Juez Mario Juez ('93) | 93 | ESP | 1:51.16 | PB | ||||||||||
4 | Ben Amar Djellal Ben Amar Djellal ('97) | 97 | ESP | 1:51.52 | |||||||||||
5 | Jose Ignacio Perez Jose Ignacio Perez ('01) | 01 | ESP | 1:52.74 | |||||||||||
6 | Carlos Pajares Carlos Pajares ('99) | 99 | ESP | 1:54.08 | |||||||||||
M 1500 m Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
1 | Jesús Gómez Jesús Gómez ('91) | 91 | ESP | 3:41.37 | |||||||||||
2 | Saul Ordóñez Saul Ordóñez ('94) | 94 | ESP | 3:42.29 | |||||||||||
3 | Adrián Ben Adrián Ben ('98) | 98 | ESP | 3:42.49 | |||||||||||
4 | Kevin López Kevin López ('90) | 90 | ESP | 3:43.69 | |||||||||||
5 | Ignacio Fontes Ignacio Fontes ('98) | 98 | ESP | 3:44.90 | |||||||||||
6 | Víctor Ruiz Víctor Ruiz ('93) | 93 | ESP | 3:47.33 | |||||||||||
7 | Llorenç Sales Llorenç Sales ('88) | 88 | ESP | 3:48.56 | |||||||||||
8 | Santiago Vivanco Santiago Vivanco ('97) | 97 | ESP | 3:59.88 | |||||||||||
9 | David Lorenzo David Lorenzo ('93) | 93 | ESP | 4:07.90 | |||||||||||
Indledende heats | 16.2. | ||||||||||||||
Indledende 1 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Kevin López Kevin López ('90) | 90 | ESP | 3:48.50 | Q | ||||||||||
2 | Víctor Ruiz Víctor Ruiz ('93) | 93 | ESP | 3:48.84 | Q | ||||||||||
3 | Saul Ordóñez Saul Ordóñez ('94) | 94 | ESP | 3:48.90 | Q | ||||||||||
4 | Santiago Catrofe Santiago Catrofe ('99) | 99 | URU | 3:49.16 | |||||||||||
5 | Santiago Vivanco Santiago Vivanco ('97) | 97 | ESP | 3:51.09 | q | PB | |||||||||
6 | Alberto Imedio Alberto Imedio ('91) | 91 | ESP | 3:51.86 | |||||||||||
7 | Juan Ignacio Grondona Juan Ignacio Grondona ('98) | 98 | ESP | 3:54.76 | |||||||||||
8 | Ayrton Azcue Ayrton Azcue ('91) | 91 | ESP | 3:55.29 | |||||||||||
9 | Youssef Taoussi Youssef Taoussi ('94) | 94 | ESP | 3:56.23 | |||||||||||
10 | Adrian Gonzalez Adrian Gonzalez ('89) | 89 | ESP | 3:56.68 | |||||||||||
11 | Albert Nogueras Albert Nogueras ('92) | 92 | ESP | 3:58.38 | |||||||||||
12 | Miquel Domenech Miquel Domenech ('97) | 97 | ESP | 4:00.58 | |||||||||||
Indledende 2 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Adrián Ben Adrián Ben ('98) | 98 | ESP | 3:50.84 | Q | ||||||||||
2 | Jesús Gómez Jesús Gómez ('91) | 91 | ESP | 3:50.96 | Q | ||||||||||
3 | Ignacio Fontes Ignacio Fontes ('98) | 98 | ESP | 3:51.06 | Q | ||||||||||
4 | Llorenç Sales Llorenç Sales ('88) | 88 | ESP | 3:51.40 | q | ||||||||||
5 | David Lorenzo David Lorenzo ('93) | 93 | ESP | 3:51.54 | q | ||||||||||
6 | Javier Nagore Javier Nagore ('87) | 87 | ESP | 3:53.77 | |||||||||||
7 | Diego Jiménez Diego Jiménez ('95) | 95 | ESP | 3:54.09 | |||||||||||
8 | Abdelkabir Zaroual Abdelkabir Zaroual ('90) | 90 | ESP | 3:54.45 | |||||||||||
9 | Pablo Romero Pablo Romero ('93) | 93 | ESP | 3:56.58 | |||||||||||
10 | Jesús Ramos Jesús Ramos ('96) | 96 | ESP | 3:59.61 | |||||||||||
Brahim Fateh Brahim Fateh ('93) | 93 | ESP | DNF | ||||||||||||
M 3000 m Inde 16.2. Finale A Finale | Inde 16.2. | ||||||||||||||
1 | Mohamed Katir Mohamed Katir ('98) | 98 | MAR | 7:58.77 | |||||||||||
2 | Artur Bossy Artur Bossy ('94) | 94 | ESP | 7:59.19 | |||||||||||
3 | Gonzalo García Gonzalo García ('95) | 95 | ESP | 7:59.48 | SB | ||||||||||
4 | David Palacio David Palacio ('88) | 88 | ESP | 8:00.13 | |||||||||||
5 | Daniel Arce Daniel Arce ('92) | 92 | ESP | 8:01.94 | |||||||||||
6 | Tariku Novales Tariku Novales ('98) | 98 | ESP | 8:04.43 | |||||||||||
7 | Andreu Blanes Andreu Blanes ('91) | 91 | ESP | 8:06.17 | PB | ||||||||||
8 | Iván Sáinz Iván Sáinz ('91) | 91 | ESP | 8:13.80 | SB | ||||||||||
9 | Pablo Sánchez Pablo Sánchez ('93) | 93 | ESP | 8:17.48 | |||||||||||
10 | Abderrahman El Khayami Abderrahman El Khayami ('95) | 95 | MAR | 8:28.16 | |||||||||||
11 | Fernando Gil Fernando Gil ('95) | 95 | ESP | 8:28.94 | |||||||||||
Maurys Surel Castillo Maurys Surel Castillo ('84) | 84 | ESP | DNF | ||||||||||||
M 60 m hæk Inde 16.2. Finale A Finale | Inde 16.2. | ||||||||||||||
1 | Orlando Ortega Orlando Ortega ('91) | 91 | ESP | 7.58 | 0.139 | ||||||||||
2 | Yidiel Contreras Yidiel Contreras ('92) | 92 | ESP | 7.64 | 0.145 | =PB | |||||||||
3 | Enrique Llopis Enrique Llopis | 00 | ESP | 7.75 | 0.147 | ||||||||||
4 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 7.84 | 0.130 | ||||||||||
5 | Luis Salort Luis Salort ('99) | 99 | ESP | 7.87 | 0.145 | SB | |||||||||
6 | Javier Colomo Javier Colomo ('94) | 94 | ESP | 7.94 | 0.150 | ||||||||||
7 | Asier Martínez Asier Martínez | 00 | ESP | 8.05 | 0.151 | ||||||||||
7 | Kevin Sanchez Kevin Sanchez ('99) | 99 | ESP | 8.05 | 0.155 | ||||||||||
Indledende heats | 16.2. | ||||||||||||||
Indledende 1 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Orlando Ortega Orlando Ortega ('91) | 91 | ESP | 7.78 | Q 0.140 | ||||||||||
2 | Javier Colomo Javier Colomo ('94) | 94 | ESP | 7.95 | Q 0.146 | ||||||||||
3 | Asier Martínez Asier Martínez | 00 | ESP | 7.98 | q 0.138 | ||||||||||
4 | Marc Gale Marc Gale ('98) | 98 | ESP | 8.14 | 0.141 | ||||||||||
5 | Jorge Bibián Jorge Bibián ('89) | 89 | ESP | 8.25 | 0.149 | ||||||||||
6 | Esteban Fernández-Davila Esteban Fernández-Davila ('95) | 95 | ESP | 8.36 | 0.161 | ||||||||||
7 | Hugo Chapado Hugo Chapado ('01) | 01 | ESP | 8.53 | 0.167 | ||||||||||
Indledende 2 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Enrique Llopis Enrique Llopis | 00 | ESP | 7.79 | Q 0.136 | ||||||||||
2 | Luis Salort Luis Salort ('99) | 99 | ESP | 7.97 | Q 0.172 | ||||||||||
3 | Kevin Sanchez Kevin Sanchez ('99) | 99 | ESP | 8.03 | q 0.168 | ||||||||||
4 | Javier Dones Javier Dones ('95) | 95 | ESP | 8.09 | 0.150 | =SB | |||||||||
5 | Jan Sans Jan Sans ('98) | 98 | ESP | 8.29 | 0.145 | ||||||||||
6 | Jaime Cardiel Jaime Cardiel | 00 | ESP | 8.31 | 0.138 | ||||||||||
7 | Miguel Angel Ramo Miguel Angel Ramo ('93) | 93 | ESP | 8.32 | 0.191 | =SB | |||||||||
8 | Ricardo Tevar Ricardo Tevar ('92) | 92 | ESP | 8.50 | 0.148 | ||||||||||
Indledende 3 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Yidiel Contreras Yidiel Contreras ('92) | 92 | ESP | 7.72 | Q 0.141 | SB | |||||||||
2 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 7.95 | Q 0.130 | ||||||||||
3 | Pedro García Pedro García ('92) | 92 | ESP | 8.06 | 0.138 | ||||||||||
4 | Alejandro Romero Alejandro Romero ('98) | 98 | ESP | 8.15 | 0.140 | ||||||||||
5 | Ricardo Flor Ricardo Flor ('90) | 90 | ESP | 8.40 | 0.136 | ||||||||||
5 | Javier Lorente Javier Lorente ('98) | 98 | ESP | 8.40 | 0.184 | ||||||||||
7 | Miguel Pérez Miguel Pérez ('95) | 95 | ESP | 8.49 | 0.139 | ||||||||||
M Højdespring Inde 16.2. Finale A Finale | Inde 16.2. | ||||||||||||||
1 | Marc Sánchez Marc Sánchez ('95) | 95 | ESP | 2.18 | =PB | ||||||||||
2 | Miguel Ángel Sancho Miguel Ángel Sancho ('90) | 90 | ESP | 2.15 | |||||||||||
3 | Simón Siverio Simón Siverio ('88) | 88 | ESP | 2.15 | SB | ||||||||||
4 | Alexis Sastre Alexis Sastre ('93) | 93 | ESP | 2.15 | PB | ||||||||||
5 | Xesc Tresens Xesc Tresens ('97) | 97 | ESP | 2.15 | =PB | ||||||||||
6 | Carlos Rojas Carlos Rojas ('95) | 95 | ESP | 2.09 | |||||||||||
7 | Pablo Lopez Pablo Lopez | 00 | ESP | 2.09 | |||||||||||
8 | Eduard Fabregas Eduard Fabregas ('97) | 97 | ESP | 2.09 | =PB | ||||||||||
9 | Lysvanys Pérez Lysvanys Pérez ('82) | 82 | ESP | 2.09 | =SB | ||||||||||
10 | Alvaro Martinez Alvaro Martinez ('97) | 97 | ESP | 2.09 | |||||||||||
11 | Herb Gary Herb Gary ('93) | 93 | USA | 2.09 | |||||||||||
12 | David Bolado David Bolado ('92) | 92 | ESP | 2.05 | |||||||||||
13 | Pablo Velasco Pablo Velasco | 00 | ESP | 2.05 | |||||||||||
Andres Vera Andres Vera ('91) | 91 | ESP | NH | ||||||||||||
M Stangspring Inde 16.2. Finale A Finale | Inde 16.2. | ||||||||||||||
1 | Adrián Valles Adrián Valles ('95) | 95 | ESP | 5.55 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Didac Salas Didac Salas ('93) | 93 | ESP | 5.45 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Aleix Pi Aleix Pi ('96) | 96 | ESP | 5.25 | |||||||||||
4 | Istar Dapena Istar Dapena ('96) | 96 | ESP | 5.10 | |||||||||||
5 | Gonzalo Santamaria Gonzalo Santamaria ('96) | 96 | ESP | 5.10 | =PB | ||||||||||
6 | Albert Alvárez Albert Alvárez ('89) | 89 | ESP | 5.10 | |||||||||||
7 | Isidro Leyva Isidro Leyva ('99) | 99 | ESP | 4.95 | |||||||||||
8 | Adrian Pérez Adrian Pérez ('98) | 98 | ESP | 4.95 | |||||||||||
9 | Ricard Clemente Ricard Clemente ('94) | 94 | ESP | 4.95 | |||||||||||
10 | Alex Gracia Alex Gracia | 00 | ESP | 4.80 | |||||||||||
11 | Mikel Campon Mikel Campon ('94) | 94 | ESP | 4.80 | |||||||||||
12 | Javier Fernandez Javier Fernandez | 00 | ESP | 4.80 | |||||||||||
13 | Eloi Guimera Eloi Guimera ('92) | 92 | ESP | 4.80 | |||||||||||
M Længdespring Inde 16.2. Finale A Finale | Inde 16.2. | ||||||||||||||
1 | Eusebio Cáceres Eusebio Cáceres ('91) | 91 | ESP | 7.99 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Héctor Santos Héctor Santos ('98) | 98 | ESP | 7.93 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 7.73 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Francisco Javier Cobian Francisco Javier Cobian ('89) | 89 | ESP | 7.72 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jean Marie Okutu Jean Marie Okutu ('88) | 88 | ESP | 7.68 | SB | ||||||||||
6 | Daniel Solis Daniel Solis ('96) | 96 | ESP | 7.50 | |||||||||||
7 | Igor Legarda Igor Legarda ('92) | 92 | ESP | 7.43 | =PB | ||||||||||
8 | Asier San Sebastian Asier San Sebastian ('91) | 91 | ESP | 7.37 | |||||||||||
9 | Fernando Ramos Fernando Ramos ('95) | 95 | ESP | 7.23 | |||||||||||
M Trespring Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
1 | Pablo Torrijos Pablo Torrijos ('92) | 92 | ESP | 16.61 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sergio Solanas Sergio Solanas ('87) | 87 | ESP | 16.40 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Ramon Adalia Ramon Adalia ('98) | 98 | ESP | 15.90 | |||||||||||
4 | José Emilio Bellido José Emilio Bellido ('87) | 87 | ESP | 15.82 | SB | ||||||||||
5 | Eneko Carrascal Eneko Carrascal ('99) | 99 | ESP | 15.74 | PB | ||||||||||
6 | Alexis Sastre Alexis Sastre ('93) | 93 | ESP | 15.41 | SB | ||||||||||
7 | Cristian Nelito Cristian Nelito ('98) | 98 | ESP | 15.38 | |||||||||||
8 | Frank Itoya Frank Itoya ('96) | 96 | ESP | 15.16 | |||||||||||
9 | Íñigo Uribarren Íñigo Uribarren ('93) | 93 | ESP | 14.87 | |||||||||||
10 | Alejandro Kedar Alejandro Kedar ('97) | 97 | ESP | 14.84 | |||||||||||
11 | Alejandro Varas Alejandro Varas ('99) | 99 | ESP | 14.36 | |||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Inde 16.2. Finale A Finale | Inde 16.2. | ||||||||||||||
1 | Carlos Tobalina Carlos Tobalina ('85) | 85 | ESP | 20.39 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Borja Vivas Borja Vivas ('84) | 84 | ESP | 18.89 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Alejandro Noguera Alejandro Noguera ('93) | 93 | ESP | 18.87 | PB | ||||||||||
4 | Antonio Santana Antonio Santana ('95) | 95 | ESP | 18.04 | PB | ||||||||||
5 | Daniel Pardo Daniel Pardo ('96) | 96 | ESP | 17.86 | |||||||||||
6 | Angel Poveda Angel Poveda ('93) | 93 | ESP | 17.44 | |||||||||||
7 | José Javier Ortega José Javier Ortega ('89) | 89 | ESP | 17.17 | |||||||||||
8 | José María Peña José María Peña ('82) | 82 | ESP | 16.33 | |||||||||||
M Syvkamp Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
1 | Jonay Jordán Jonay Jordán ('91) | 91 | ESP | 5705 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jesús Castillo Jesús Castillo ('93) | 93 | ESP | 5603 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Javier Pérez Javier Pérez ('88) | 88 | ESP | 5406 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sergio Jornet Sergio Jornet ('96) | 96 | ESP | 5390 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Manel Miralles Manel Miralles ('93) | 93 | ESP | 5192 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | José Luis López José Luis López ('93) | 93 | ESP | 5152 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Andrés Corralero Andrés Corralero ('94) | 94 | ESP | 5118 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Vicente Navarro Vicente Navarro ('97) | 97 | ESP | 5068 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Pablo Martínez Pablo Martínez ('96) | 96 | ESP | 5056 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Ferran Merino Ferran Merino ('98) | 98 | ESP | 4892 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Daniel Pacheco Daniel Pacheco ('93) | 93 | ESP | DNF | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Juan José Alarcón Juan José Alarcón ('94) | 94 | ESP | DNF | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K 60 m Inde 16.2. Finale A Finale | Inde 16.2. | ||||||||||||||
1 | Jael Bestue Jael Bestue | 00 | ESP | 7.34 | 0.159 | ||||||||||
2 | Estela García Estela García ('89) | 89 | ESP | 7.34 | 0.183 | ||||||||||
3 | Cristina Lara Cristina Lara ('95) | 95 | ESP | 7.36 | 0.151 | =PB | |||||||||
4 | Paula Sevilla Paula Sevilla ('97) | 97 | ESP | 7.39 | 0.147 | =PB | |||||||||
5 | Maria Isabel Pérez Maria Isabel Pérez ('93) | 93 | ESP | 7.43 | 0.146 | ||||||||||
6 | Lara Gómez Lara Gómez ('97) | 97 | ESP | 7.54 | 0.150 | ||||||||||
7 | Paula Llistosella Paula Llistosella ('94) | 94 | ESP | 7.59 | 0.130 | PB | |||||||||
8 | Laura Pintiel Laura Pintiel ('02) | 02 | ESP | 7.60 | 0.188 | ||||||||||
Semifinale | 16.2. | ||||||||||||||
Semi 1 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Estela García Estela García ('89) | 89 | ESP | 7.36 | Q 0.156 | ||||||||||
2 | Lara Gómez Lara Gómez ('97) | 97 | ESP | 7.55 | Q 0.124 | ||||||||||
3 | Laura Pintiel Laura Pintiel ('02) | 02 | ESP | 7.55 | q 0.149 | ||||||||||
4 | Génesis Romero Génesis Romero ('95) | 95 | VEN | 7.69 | 0.177 | ||||||||||
5 | Lucía Fernández Lucía Fernández ('97) | 97 | ESP | 7.72 | 0.155 | ||||||||||
6 | Ane Petrirena Ane Petrirena ('97) | 97 | ESP | 7.74 | 0.167 | ||||||||||
7 | Estefanía Fortes Estefanía Fortes ('87) | 87 | ESP | 7.75 | 0.166 | ||||||||||
8 | Maria Quetglas Maria Quetglas ('95) | 95 | ESP | 7.77 | 0.102 | ||||||||||
Semi 2 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Jael Bestue Jael Bestue | 00 | ESP | 7.33 | Q 0.143 | ||||||||||
2 | Cristina Lara Cristina Lara ('95) | 95 | ESP | 7.36 | Q 0.121 | =PB | |||||||||
3 | Carmen Marco Carmen Marco ('99) | 99 | ESP | 7.63 | 0.132 | ||||||||||
4 | María Cisneros María Cisneros ('99) | 99 | ESP | 7.64 | 0.138 | ||||||||||
5 | Ona Rossell Ona Rossell ('98) | 98 | ESP | 7.70 | 0.140 | PB | |||||||||
6 | Elena Martin Elena Martin ('94) | 94 | ESP | 7.75 | 0.151 | ||||||||||
7 | Lucia Herrero-Yanez Lucia Herrero-Yanez ('01) | 01 | ESP | 7.75 | 0.134 | ||||||||||
8 | Ana Irene Elewe Ana Irene Elewe ('04) | 04 | ESP | 7.79 | 0.148 | ||||||||||
Semi 3 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Paula Sevilla Paula Sevilla ('97) | 97 | ESP | 7.39 | Q 0.122 | =PB | |||||||||
2 | Maria Isabel Pérez Maria Isabel Pérez ('93) | 93 | ESP | 7.44 | Q 0.144 | ||||||||||
3 | Paula Llistosella Paula Llistosella ('94) | 94 | ESP | 7.61 | q 0.131 | PB | |||||||||
4 | Elena Daniel Elena Daniel ('01) | 01 | ESP | 7.61 | 0.160 | =SB | |||||||||
5 | Mireia Guerra Mireia Guerra ('99) | 99 | ESP | 7.66 | 0.111 | ||||||||||
6 | Mara Rodriguez Mara Rodriguez ('99) | 99 | ESP | 7.73 | 0.155 | ||||||||||
7 | Isabel Shili Grau Isabel Shili Grau ('98) | 98 | ESP | 7.73 | 0.133 | =SB | |||||||||
8 | Aitana Rodrigo Aitana Rodrigo | 00 | ESP | 7.77 | 0.174 | ||||||||||
Indledende heats | 16.2. | ||||||||||||||
Indledende 1 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Cristina Lara Cristina Lara ('95) | 95 | ESP | 7.44 | Q 0.119 | ||||||||||
2 | Carmen Marco Carmen Marco ('99) | 99 | ESP | 7.68 | Q 0.147 | ||||||||||
3 | Lucía Fernández Lucía Fernández ('97) | 97 | ESP | 7.71 | Q 0.140 | ||||||||||
4 | Ana Irene Elewe Ana Irene Elewe ('04) | 04 | ESP | 7.72 | Q 0.162 | PB | |||||||||
5 | Mireia Guerra Mireia Guerra ('99) | 99 | ESP | 7.73 | q 0.144 | ||||||||||
6 | María Brullas María Brullas ('01) | 01 | ESP | 7.88 | 0.202 | ||||||||||
7 | Elena Cruceta Elena Cruceta | 00 | ESP | 7.89 | 0.147 | ||||||||||
Indledende 2 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Estela García Estela García ('89) | 89 | ESP | 7.42 | Q 0.171 | ||||||||||
2 | María Cisneros María Cisneros ('99) | 99 | ESP | 7.64 | Q 0.142 | ||||||||||
3 | Estefanía Fortes Estefanía Fortes ('87) | 87 | ESP | 7.69 | Q 0.189 | PB | |||||||||
4 | Ane Petrirena Ane Petrirena ('97) | 97 | ESP | 7.74 | Q 0.170 | ||||||||||
5 | Gara Lopez Gara Lopez ('03) | 03 | ESP | 7.77 | 0.158 | ||||||||||
6 | Paula Soria Paula Soria ('97) | 97 | ESP | 7.77 | 0.150 | =SB | |||||||||
7 | Sheila Cubas Sheila Cubas ('89) | 89 | ESP | 7.78 | 0.161 | ||||||||||
Indledende 3 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Jael Bestue Jael Bestue | 00 | ESP | 7.49 | Q 0.168 | ||||||||||
2 | Elena Daniel Elena Daniel ('01) | 01 | ESP | 7.61 | Q 0.147 | =SB | |||||||||
3 | Paula Llistosella Paula Llistosella ('94) | 94 | ESP | 7.67 | Q 0.125 | SB | |||||||||
4 | Génesis Romero Génesis Romero ('95) | 95 | VEN | 7.70 | Q 0.193 | ||||||||||
5 | Lucia Herrero-Yanez Lucia Herrero-Yanez ('01) | 01 | ESP | 7.75 | q 0.126 | ||||||||||
6 | Maria Poyato Maria Poyato ('92) | 92 | ESP | 7.85 | 0.151 | ||||||||||
7 | Ariana Alonso Ariana Alonso ('84) | 84 | ESP | 7.86 | 0.218 | ||||||||||
Indledende 4 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Paula Sevilla Paula Sevilla ('97) | 97 | ESP | 7.51 | Q 0.148 | ||||||||||
2 | Lara Gómez Lara Gómez ('97) | 97 | ESP | 7.58 | Q 0.135 | ||||||||||
3 | Elena Martin Elena Martin ('94) | 94 | ESP | 7.73 | Q 0.149 | ||||||||||
4 | Maria Quetglas Maria Quetglas ('95) | 95 | ESP | 7.77 | Q 0.128 | ||||||||||
5 | Marta Moreno Marta Moreno ('02) | 02 | ESP | 7.79 | 0.149 | ||||||||||
6 | Estíbaliz Arenillas Estíbaliz Arenillas ('99) | 99 | ESP | 7.88 | 0.129 | ||||||||||
7 | Mónica Mendoza Mónica Mendoza ('98) | 98 | ESP | 7.96 | 0.137 | ||||||||||
Indledende 5 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Maria Isabel Pérez Maria Isabel Pérez ('93) | 93 | ESP | 7.44 | Q 0.148 | ||||||||||
2 | Laura Pintiel Laura Pintiel ('02) | 02 | ESP | 7.57 | Q 0.139 | ||||||||||
3 | Aitana Rodrigo Aitana Rodrigo | 00 | ESP | 7.71 | Q 0.159 | ||||||||||
4 | Mara Rodriguez Mara Rodriguez ('99) | 99 | ESP | 7.72 | Q 0.155 | ||||||||||
5 | Ona Rossell Ona Rossell ('98) | 98 | ESP | 7.75 | q 0.144 | PB | |||||||||
6 | Isabel Shili Grau Isabel Shili Grau ('98) | 98 | ESP | 7.77 | 0.142 | ||||||||||
7 | Laia Sola Laia Sola ('01) | 01 | ESP | 7.87 | 0.149 | ||||||||||
7 | Nerea Iglesias Nerea Iglesias ('02) | 02 | ESP | 7.87 | 0.164 | ||||||||||
K 200 m Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
1 | Patricia Urquía Patricia Urquía ('99) | 99 | ESP | 24.19 | 0.128 | PB | |||||||||
2 | Sonia Molina Sonia Molina ('93) | 93 | ESP | 24.33 | 0.214 | SB | |||||||||
3 | Blanca Hervas Blanca Hervas ('02) | 02 | ESP | 24.79 | 0.146 | ||||||||||
4 | Esther Navero Esther Navero | 00 | ESP | 25.13 | 0.146 | ||||||||||
Finale B 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Nerea Bermejo Nerea Bermejo ('98) | 98 | ESP | 24.28 | 0.127 | PB | |||||||||
2 | Alba Borrero Alba Borrero ('98) | 98 | ESP | 24.30 | 0.179 | PB | |||||||||
3 | Carmen Sánchez Carmen Sánchez ('90) | 90 | ESP | 24.36 | 0.211 | SB | |||||||||
4 | Bianca Acosta Bianca Acosta ('97) | 97 | ESP | 24.65 | 0.102 | ||||||||||
Semifinale | 16.2. | ||||||||||||||
Semi 1 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Alba Borrero Alba Borrero ('98) | 98 | ESP | 24.59 | Q 0.166 | ||||||||||
2 | Nerea Bermejo Nerea Bermejo ('98) | 98 | ESP | 24.72 | Q 0.157 | ||||||||||
3 | Esther Navero Esther Navero | 00 | ESP | 24.95 | q 0.138 | ||||||||||
4 | Maria Botella Maria Botella | 00 | ESP | 25.55 | 0.179 | ||||||||||
Semi 2 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Sonia Molina Sonia Molina ('93) | 93 | ESP | 24.60 | Q 0.214 | ||||||||||
2 | Bianca Acosta Bianca Acosta ('97) | 97 | ESP | 24.74 | Q 0.188 | ||||||||||
3 | Blanca Hervas Blanca Hervas ('02) | 02 | ESP | 24.88 | q 0.172 | ||||||||||
4 | Ashley Abaga Ashley Abaga ('02) | 02 | ESP | 24.98 | 0.242 | ||||||||||
Semi 3 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Carmen Sánchez Carmen Sánchez ('90) | 90 | ESP | 24.44 | Q 0.186 | SB | |||||||||
2 | Patricia Urquía Patricia Urquía ('99) | 99 | ESP | 24.49 | Q 0.151 | ||||||||||
3 | Natalia Eyi Natalia Eyi ('98) | 98 | ESP | 25.53 | 0.137 | ||||||||||
Indledende heats | 16.2. | ||||||||||||||
Indledende 1 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Alba Borrero Alba Borrero ('98) | 98 | ESP | 24.47 | Q 0.157 | PB | |||||||||
2 | Daniela Fra Daniela Fra | 00 | ESP | 25.09 | 0.181 | PB | |||||||||
3 | Maria Llabres Maria Llabres ('02) | 02 | ESP | 25.21 | 0.181 | PB | |||||||||
4 | Inés Celorio Inés Celorio | 00 | ESP | 25.46 | 0.188 | PB | |||||||||
Indledende 2 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Esther Navero Esther Navero | 00 | ESP | 24.78 | Q 0.143 | PB | |||||||||
2 | Ana Lopez Ana Lopez | 00 | ESP | 24.85 | 0.138 | ||||||||||
3 | Nerea Iglesias Nerea Iglesias ('02) | 02 | ESP | 25.49 | 0.157 | PB | |||||||||
4 | Martina Ballesteros Martina Ballesteros ('99) | 99 | ESP | 25.58 | 0.205 | SB | |||||||||
Indledende 3 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Anna Obradors Anna Obradors ('97) | 97 | ESP | 25.02 | Q 0.195 | ||||||||||
2 | Sandra Pérez Sandra Pérez ('88) | 88 | ESP | 25.09 | 0.111 | SB | |||||||||
3 | Paula Clavero Paula Clavero ('01) | 01 | ESP | 25.11 | 0.178 | SB | |||||||||
Indledende 4 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Ashley Abaga Ashley Abaga ('02) | 02 | ESP | 24.85 | Q 0.253 | PB | |||||||||
2 | Aitana Rodrigo Aitana Rodrigo | 00 | ESP | 25.12 | 0.142 | ||||||||||
3 | Scarlet Arredondo Scarlet Arredondo ('03) | 03 | ESP | 25.85 | 0.145 | ||||||||||
4 | Elisa Cortés Elisa Cortés ('95) | 95 | ESP | 26.04 | 0.186 | SB | |||||||||
Indledende 5 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Carmen Sánchez Carmen Sánchez ('90) | 90 | ESP | 24.55 | Q 0.182 | SB | |||||||||
2 | Teresa Santolaria Teresa Santolaria ('02) | 02 | ESP | 25.12 | 0.193 | PB | |||||||||
3 | Angela Garcia Angela Garcia ('99) | 99 | ESP | 25.14 | 0.160 | PB | |||||||||
4 | Estefanía Fortes Estefanía Fortes ('87) | 87 | ESP | 25.38 | 0.146 | SB | |||||||||
Indledende 6 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Patricia Urquía Patricia Urquía ('99) | 99 | ESP | 24.63 | Q 0.159 | ||||||||||
2 | Nora Suarez Nora Suarez ('95) | 95 | ESP | 25.44 | 0.221 | PB | |||||||||
3 | Esperança Cladera Esperança Cladera ('02) | 02 | ESP | 25.48 | 0.127 | SB | |||||||||
Indledende 7 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Natalia Eyi Natalia Eyi ('98) | 98 | ESP | 25.02 | Q 0.151 | ||||||||||
2 | Clara Llamazares Clara Llamazares ('92) | 92 | ESP | 25.26 | 0.173 | PB | |||||||||
Indledende 8 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Nerea Bermejo Nerea Bermejo ('98) | 98 | ESP | 24.92 | Q 0.141 | ||||||||||
2 | Ruth Onyekwe Ruth Onyekwe ('95) | 95 | GBR | 25.37 | 0.155 | PB | |||||||||
3 | Lucia Herrero-Yanez Lucia Herrero-Yanez ('01) | 01 | ESP | 25.46 | 0.144 | SB | |||||||||
Indledende 9 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Bianca Acosta Bianca Acosta ('97) | 97 | ESP | 24.41 | Q 0.128 | SB | |||||||||
2 | Sonia Molina Sonia Molina ('93) | 93 | ESP | 24.45 | q 0.194 | SB | |||||||||
3 | Marina Angulo Marina Angulo ('01) | 01 | ESP | 25.63 | 0.163 | PB | |||||||||
Indledende 10 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Blanca Hervas Blanca Hervas ('02) | 02 | ESP | 24.90 | Q 0.132 | ||||||||||
2 | Begoña Gonzalez Begoña Gonzalez ('88) | 88 | ESP | 25.08 | 0.154 | SB | |||||||||
3 | Patricia Gainza Patricia Gainza ('93) | 93 | ESP | 25.16 | 0.190 | PB | |||||||||
4 | Paola Almazan Paola Almazan ('03) | 03 | ESP | 25.41 | 0.144 | PB | |||||||||
Indledende 11 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Maria Botella Maria Botella | 00 | ESP | 25.15 | Q 0.180 | ||||||||||
2 | Maria Hernandez Maria Hernandez ('99) | 99 | ESP | 25.21 | 0.193 | ||||||||||
3 | Anna Asensi Anna Asensi ('98) | 98 | ESP | 25.39 | 0.172 | SB | |||||||||
4 | María Vega María Vega ('94) | 94 | ESP | 25.63 | 0.212 | PB | |||||||||
K 400 m Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
1 | Laura Bueno Laura Bueno ('93) | 93 | ESP | 53.08 | |||||||||||
2 | Aauri Lorena Bokesa Aauri Lorena Bokesa ('88) | 88 | ESP | 53.81 | |||||||||||
3 | Salma Celeste Paralluelo Salma Celeste Paralluelo ('03) | 03 | ESP | 53.83 | NU18R | PB | |||||||||
4 | Paula Iglesias Paula Iglesias ('98) | 98 | ESP | 54.25 | |||||||||||
5 | Ruth Peña Ruth Peña ('98) | 98 | ESP | 54.51 | PB | ||||||||||
6 | Andrea Jimenez Andrea Jimenez ('01) | 01 | ESP | 55.07 | |||||||||||
Indledende heats | 16.2. | ||||||||||||||
Indledende 1 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Salma Celeste Paralluelo Salma Celeste Paralluelo ('03) | 03 | ESP | 54.10 | Q 0.153 | PB | |||||||||
2 | Aauri Lorena Bokesa Aauri Lorena Bokesa ('88) | 88 | ESP | 54.15 | q 0.180 | ||||||||||
3 | Barbara Camblor Barbara Camblor ('94) | 94 | ESP | 55.34 | 0.162 | SB | |||||||||
4 | Carmen Avilés Carmen Avilés ('02) | 02 | ESP | 56.30 | 0.143 | SB | |||||||||
5 | Marta Olmedo Marta Olmedo ('98) | 98 | ESP | 56.72 | 0.188 | ||||||||||
Indledende 2 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Paula Iglesias Paula Iglesias ('98) | 98 | ESP | 54.90 | Q 0.189 | ||||||||||
2 | Sara Gómez Sara Gómez ('95) | 95 | ESP | 55.51 | 0.200 | ||||||||||
3 | Leyre De La Rua Leyre De La Rua ('90) | 90 | ESP | 55.79 | 0.163 | SB | |||||||||
4 | Lucia Pinacchio Lucia Pinacchio ('02) | 02 | ESP | 56.05 | 0.157 | ||||||||||
5 | Maria Nieves Mayo Maria Nieves Mayo ('96) | 96 | ESP | 56.37 | 0.149 | PB | |||||||||
6 | Nora Suarez Nora Suarez ('95) | 95 | ESP | 56.86 | 0.207 | PB | |||||||||
Indledende 3 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Laura Bueno Laura Bueno ('93) | 93 | ESP | 53.93 | Q 0.133 | ||||||||||
2 | Geraxane Ussía Geraxane Ussía ('86) | 86 | ESP | 55.26 | 0.174 | SB | |||||||||
3 | Herminia Parra Herminia Parra ('97) | 97 | ESP | 55.55 | 0.259 | ||||||||||
4 | Stephanie Saavedra Stephanie Saavedra ('89) | 89 | ESP | 56.04 | 0.185 | PB | |||||||||
5 | Meritxell Tarragó Meritxell Tarragó ('01) | 01 | ESP | 56.51 | 0.183 | PB | |||||||||
Indledende 4 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Andrea Jimenez Andrea Jimenez ('01) | 01 | ESP | 54.45 | Q 0.167 | SB | |||||||||
2 | Ruth Peña Ruth Peña ('98) | 98 | ESP | 54.65 | q 0.211 | ||||||||||
3 | Laura Hernandez Laura Hernandez ('95) | 95 | ESP | 55.28 | 0.142 | PB | |||||||||
4 | Laura Fernandez Laura Fernandez ('92) | 92 | ESP | 55.72 | 0.144 | PB | |||||||||
5 | Monica Alvarez Monica Alvarez ('97) | 97 | ESP | 56.42 | 0.152 | PB | |||||||||
6 | Laura Rodríguez Laura Rodríguez ('92) | 92 | ESP | 57.63 | 0.205 | ||||||||||
K 800 m Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
1 | Zoya Naumov Zoya Naumov ('95) | 95 | ESP | 2:18.49 | |||||||||||
2 | Adriana Cagigas Adriana Cagigas ('93) | 93 | ESP | 2:18.95 | |||||||||||
3 | Natalia Romero Natalia Romero ('88) | 88 | ESP | 2:18.99 | |||||||||||
4 | Raquel Meaños Raquel Meaños | 00 | ESP | 2:19.97 | |||||||||||
5 | Marta Frechilla Marta Frechilla ('94) | 94 | ESP | 2:20.39 | |||||||||||
6 | Daniela Garcia Daniela Garcia ('01) | 01 | ESP | 2:22.82 | |||||||||||
Indledende heats | 16.2. | ||||||||||||||
Indledende 1 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Adriana Cagigas Adriana Cagigas ('93) | 93 | ESP | 2:04.28 | Q | ||||||||||
2 | Raquel Meaños Raquel Meaños | 00 | ESP | 2:07.74 | q | PB | |||||||||
3 | Sonia Nasarre Sonia Nasarre ('96) | 96 | ESP | 2:10.90 | PB | ||||||||||
4 | Lucía Juan Lucía Juan | 00 | ESP | 2:11.26 | PB | ||||||||||
5 | Yurena Hueso Yurena Hueso ('99) | 99 | ESP | 2:14.10 | PB | ||||||||||
6 | Irati Zurutuza Irati Zurutuza ('94) | 94 | ESP | 2:17.90 | |||||||||||
7 | Miriam Guzman Miriam Guzman ('96) | 96 | ESP | 2:18.80 | |||||||||||
Indledende 2 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Natalia Romero Natalia Romero ('88) | 88 | ESP | 2:08.27 | Q | ||||||||||
2 | Marta Frechilla Marta Frechilla ('94) | 94 | ESP | 2:09.97 | q | ||||||||||
3 | Irene Bonafonte Irene Bonafonte ('96) | 96 | ESP | 2:12.12 | PB | ||||||||||
4 | Celia Peña Celia Peña | 00 | ESP | 2:13.34 | PB | ||||||||||
5 | Marta Cepeda Marta Cepeda ('02) | 02 | ESP | 2:15.80 | SB | ||||||||||
6 | Paula Martinez Paula Martinez ('94) | 94 | ESP | 2:19.46 | |||||||||||
7 | Claudia Illa Claudia Illa ('95) | 95 | ESP | 2:21.19 | |||||||||||
Indledende 3 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Zoya Naumov Zoya Naumov ('95) | 95 | ESP | 2:09.26 | Q | ||||||||||
2 | Daniela Garcia Daniela Garcia ('01) | 01 | ESP | 2:10.51 | q | PB | |||||||||
3 | Rosalia Tárraga Rosalia Tárraga ('96) | 96 | ESP | 2:10.74 | SB | ||||||||||
4 | Lorea Ibarzabal Lorea Ibarzabal ('94) | 94 | ESP | 2:11.49 | SB | ||||||||||
5 | Silvia Guerra Silvia Guerra ('95) | 95 | ESP | 2:15.51 | |||||||||||
6 | Almudena Maria Rodríguez Almudena Maria Rodríguez ('88) | 88 | ESP | 2:17.36 | |||||||||||
7 | Ana Maria Chico Ana Maria Chico ('90) | 90 | ESP | 2:19.42 | |||||||||||
K 1500 m Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
1 | Esther Guerrero Esther Guerrero ('90) | 90 | ESP | 4:25.71 | |||||||||||
2 | Solange Andreia Pereira Solange Andreia Pereira ('89) | 89 | ESP | 4:28.41 | |||||||||||
3 | Marta García Marta García ('98) | 98 | ESP | 4:30.22 | |||||||||||
4 | Maria del Mar Casillas Maria del Mar Casillas ('97) | 97 | ESP | 4:36.06 | |||||||||||
5 | Isabel Macías Isabel Macías ('84) | 84 | ESP | 4:36.74 | |||||||||||
6 | Jone Zabaleta Jone Zabaleta ('98) | 98 | ESP | 4:37.23 | |||||||||||
7 | Lucía Rodríguez Lucía Rodríguez ('98) | 98 | ESP | 4:37.82 | |||||||||||
8 | Agueda Muńoz Agueda Muńoz ('99) | 99 | ESP | 4:40.44 | |||||||||||
9 | Nerea Anasagasti Nerea Anasagasti ('97) | 97 | ESP | 4:41.99 | |||||||||||
Indledende heats | 16.2. | ||||||||||||||
Indledende 1 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Marta García Marta García ('98) | 98 | ESP | 4:34.55 | Q | ||||||||||
2 | Lucía Rodríguez Lucía Rodríguez ('98) | 98 | ESP | 4:34.66 | Q | ||||||||||
3 | Laia Casajoana Laia Casajoana ('99) | 99 | ESP | 4:36.92 | |||||||||||
4 | Miren Martin Miren Martin ('99) | 99 | ESP | 4:38.04 | |||||||||||
5 | Marta Ureña Marta Ureña ('96) | 96 | ESP | 4:42.41 | |||||||||||
6 | Belén Infantes Belén Infantes ('94) | 94 | ESP | 4:44.16 | |||||||||||
7 | Érika Torner Érika Torner ('98) | 98 | ESP | 4:44.50 | |||||||||||
8 | Douae Ouboukir Douae Ouboukir ('96) | 96 | MAR | 4:45.92 | |||||||||||
9 | Laura Sola Laura Sola ('92) | 92 | ESP | 4:47.66 | |||||||||||
Indledende 2 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Esther Guerrero Esther Guerrero ('90) | 90 | ESP | 4:31.78 | Q | ||||||||||
2 | Agueda Muńoz Agueda Muńoz ('99) | 99 | ESP | 4:31.98 | Q | ||||||||||
3 | Isabel Macías Isabel Macías ('84) | 84 | ESP | 4:33.07 | q | ||||||||||
4 | Nerea Anasagasti Nerea Anasagasti ('97) | 97 | ESP | 4:33.45 | q | PB | |||||||||
5 | Andrea De La Torre Andrea De La Torre ('97) | 97 | ESP | 4:38.22 | SB | ||||||||||
6 | Marina Martínez Marina Martínez ('02) | 02 | ESP | 4:39.22 | |||||||||||
7 | Paloma Sánchez Paloma Sánchez ('91) | 91 | ESP | 4:39.69 | |||||||||||
8 | Ana Junquera Ana Junquera ('98) | 98 | ESP | 4:40.21 | SB | ||||||||||
9 | Laura Puche Laura Puche ('89) | 89 | ESP | 4:42.16 | SB | ||||||||||
Indledende 3 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Solange Andreia Pereira Solange Andreia Pereira ('89) | 89 | ESP | 4:32.28 | Q | ||||||||||
2 | Maria del Mar Casillas Maria del Mar Casillas ('97) | 97 | ESP | 4:32.94 | Q | ||||||||||
3 | Jone Zabaleta Jone Zabaleta ('98) | 98 | ESP | 4:34.35 | q | ||||||||||
4 | Alicia Carrera Alicia Carrera ('93) | 93 | ESP | 4:34.86 | PB | ||||||||||
5 | Ana Patricia Campos Ana Patricia Campos ('99) | 99 | ESP | 4:35.40 | |||||||||||
6 | Paula Ramírez Paula Ramírez ('83) | 83 | ESP | 4:38.75 | SB | ||||||||||
7 | Marina Guerrero Marina Guerrero ('94) | 94 | ESP | 4:39.70 | |||||||||||
8 | Aratz Rodríguez Aratz Rodríguez ('86) | 86 | ESP | 4:44.24 | |||||||||||
9 | Miriam Gregori Miriam Gregori ('91) | 91 | ESP | 4:48.68 | SB | ||||||||||
K 3000 m Inde 16.2. Finale A Finale | Inde 16.2. | ||||||||||||||
1 | Cristina Espejo Cristina Espejo ('94) | 94 | ESP | 9:02.45 | PB | ||||||||||
2 | Célia Antón Célia Antón ('97) | 97 | ESP | 9:03.38 | |||||||||||
3 | Maitane Melero Maitane Melero ('83) | 83 | ESP | 9:12.60 | SB | ||||||||||
4 | Cristina Ruiz Cristina Ruiz ('99) | 99 | ESP | 9:17.15 | PB | ||||||||||
5 | Blanca Fernández Blanca Fernández ('92) | 92 | ESP | 9:17.80 | SB | ||||||||||
6 | Montse Mas Montse Mas ('79) | 79 | ESP | 9:20.45 | PB | ||||||||||
7 | Carolina Robles Carolina Robles ('91) | 91 | ESP | 9:23.04 | SB | ||||||||||
8 | Maria Isabel Martinez Maria Isabel Martinez ('81) | 81 | ESP | 9:24.63 | PB | ||||||||||
9 | Ana Lozano Ana Lozano ('91) | 91 | ESP | 9:39.54 | |||||||||||
10 | Marta Casanova Marta Casanova ('93) | 93 | ESP | 9:39.62 | |||||||||||
11 | Claudia Estévez Claudia Estévez ('95) | 95 | ESP | 9:51.84 | |||||||||||
K 60 m hæk 84.0 cm Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
1 | Caridad Jerez Caridad Jerez ('91) | 91 | ESP | 8.32 | 0.136 | ||||||||||
2 | Teresa Errandonea Teresa Errandonea ('94) | 94 | ESP | 8.35 | 0.120 | ||||||||||
3 | Patricia Ortega Patricia Ortega ('94) | 94 | ESP | 8.49 | 0.136 | ||||||||||
4 | Alba Lobato Alba Lobato ('98) | 98 | ESP | 8.53 | 0.167 | =PB | |||||||||
5 | Alba Manzano Alba Manzano ('92) | 92 | ESP | 8.55 | 0.163 | =PB | |||||||||
6 | Carmen Sánchez Carmen Sánchez ('97) | 97 | ESP | 8.63 | 0.161 | ||||||||||
7 | Carla Garcia Carla Garcia ('01) | 01 | ESP | 8.69 | 0.127 | SB | |||||||||
8 | Marina Covarrubias Marina Covarrubias ('01) | 01 | ESP | 8.73 | 0.145 | ||||||||||
Semifinale | 17.2. | ||||||||||||||
Semi 1 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Teresa Errandonea Teresa Errandonea ('94) | 94 | ESP | 8.30 | Q 0.133 | SB | |||||||||
2 | Patricia Ortega Patricia Ortega ('94) | 94 | ESP | 8.45 | Q 0.135 | ||||||||||
3 | Carmen Sánchez Carmen Sánchez ('97) | 97 | ESP | 8.58 | Q 0.134 | ||||||||||
4 | Carla Garcia Carla Garcia ('01) | 01 | ESP | 8.70 | Q 0.130 | SB | |||||||||
5 | Isabel Velasco Isabel Velasco ('01) | 01 | ESP | 8.73 | 0.143 | ||||||||||
6 | Sheila Prados Sheila Prados ('97) | 97 | ESP | 8.75 | 0.143 | =SB | |||||||||
7 | Mireia Lopez Mireia Lopez | 00 | ESP | 8.85 | 0.125 | SB | |||||||||
Julia Griñán Julia Griñán ('01) | 01 | ESP | DNF | 0.160 | |||||||||||
Semi 2 17.2. | 17.2. | ||||||||||||||
1 | Génesis Romero Génesis Romero ('95) | 95 | VEN | 8.33 | 0.185 | ||||||||||
2 | Caridad Jerez Caridad Jerez ('91) | 91 | ESP | 8.38 | Q 0.131 | ||||||||||
3 | Alba Manzano Alba Manzano ('92) | 92 | ESP | 8.59 | Q 0.146 | ||||||||||
4 | Marina Covarrubias Marina Covarrubias ('01) | 01 | ESP | 8.65 | Q 0.129 | PB | |||||||||
5 | Alba Lobato Alba Lobato ('98) | 98 | ESP | 8.66 | Q 0.172 | ||||||||||
6 | Elba Parmo Elba Parmo ('99) | 99 | ESP | 8.66 | 0.128 | ||||||||||
7 | Marta Sainz Marta Sainz ('88) | 88 | ESP | 8.79 | 0.138 | ||||||||||
8 | Georgia Benach Georgia Benach | 00 | ESP | 8.91 | 0.140 | ||||||||||
Indledende heats | 16.2. | ||||||||||||||
Indledende 1 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Caridad Jerez Caridad Jerez ('91) | 91 | ESP | 8.29 | Q 0.124 | ||||||||||
2 | Isabel Velasco Isabel Velasco ('01) | 01 | ESP | 8.67 | Q 0.139 | ||||||||||
3 | Carla Garcia Carla Garcia ('01) | 01 | ESP | 8.71 | Q 0.139 | SB | |||||||||
4 | Marina Covarrubias Marina Covarrubias ('01) | 01 | ESP | 8.74 | q 0.130 | ||||||||||
5 | Julia Griñán Julia Griñán ('01) | 01 | ESP | 8.83 | q 0.164 | ||||||||||
6 | Teresa Rodríguez Teresa Rodríguez ('91) | 91 | ESP | 9.12 | 0.155 | SB | |||||||||
7 | Malen Martinez Malen Martinez ('97) | 97 | ESP | 9.27 | 0.141 | PB | |||||||||
Indledende 2 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Génesis Romero Génesis Romero ('95) | 95 | VEN | 8.41 | Q 0.137 | ||||||||||
2 | Marta Sainz Marta Sainz ('88) | 88 | ESP | 8.63 | Q 0.138 | SB | |||||||||
3 | Elba Parmo Elba Parmo ('99) | 99 | ESP | 8.65 | Q 0.148 | ||||||||||
4 | Georgia Benach Georgia Benach | 00 | ESP | 8.77 | q 0.139 | PB | |||||||||
5 | Ines Pascual Ines Pascual ('03) | 03 | ESP | 8.89 | 0.132 | PB | |||||||||
Indledende 3 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Patricia Ortega Patricia Ortega ('94) | 94 | ESP | 8.44 | Q 0.128 | PB | |||||||||
2 | Alba Manzano Alba Manzano ('92) | 92 | ESP | 8.55 | Q 0.150 | PB | |||||||||
3 | Alba Lobato Alba Lobato ('98) | 98 | ESP | 8.64 | Q 0.172 | ||||||||||
4 | Mireia Lopez Mireia Lopez | 00 | ESP | 8.88 | q 0.129 | SB | |||||||||
5 | Laura Mireia Laura Mireia ('95) | 95 | ESP | 8.96 | 0.127 | ||||||||||
5 | Laia Saumell Laia Saumell ('98) | 98 | ESP | 8.96 | 0.157 | PB | |||||||||
Indledende 4 16.2. | 16.2. | ||||||||||||||
1 | Teresa Errandonea Teresa Errandonea ('94) | 94 | ESP | 8.35 | Q 0.136 | ||||||||||
2 | Carmen Sánchez Carmen Sánchez ('97) | 97 | ESP | 8.64 | Q 0.132 | ||||||||||
3 | Sheila Prados Sheila Prados ('97) | 97 | ESP | 8.85 | Q 0.134 | ||||||||||
4 | Antia Martinez Antia Martinez ('94) | 94 | ESP | 8.94 | 0.144 | PB | |||||||||
5 | Uxia Pereira Uxia Pereira ('01) | 01 | ESP | 8.96 | 0.137 | PB | |||||||||
Desiree Valderrama Desiree Valderrama ('90) | 90 | ESP | DQ | 0.138 | |||||||||||
K Højdespring Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
1 | Cristina Ferrando Cristina Ferrando ('92) | 92 | ESP | 1.82 | SB | ||||||||||
2 | Izaskun Turrillas Izaskun Turrillas ('93) | 93 | ESP | 1.78 | |||||||||||
3 | Raquel Álvarez Raquel Álvarez ('83) | 83 | ESP | 1.75 | |||||||||||
4 | Valvanuz Cañizo Valvanuz Cañizo ('96) | 96 | ESP | 1.75 | |||||||||||
5 | Garazi Larrakoetxea Garazi Larrakoetxea ('94) | 94 | ESP | 1.75 | =PB | ||||||||||
6 | Sophia Isadora Molina Sophia Isadora Molina ('99) | 99 | MEX | 1.72 | |||||||||||
7 | Una Stancev Una Stancev ('02) | 02 | ESP | 1.69 | |||||||||||
8 | María Artero María Artero ('97) | 97 | ESP | 1.69 | |||||||||||
K Stangspring Inde 16.2. Finale A Finale | Inde 16.2. | ||||||||||||||
1 | Maialen Axpe Maialen Axpe ('93) | 93 | ESP | 4.50 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Malen Ruiz de Azua Malen Ruiz de Azua ('95) | 95 | ESP | 4.38 | PB | ||||||||||
3 | Miren Bartolome Miren Bartolome ('98) | 98 | ESP | 4.22 | |||||||||||
4 | Carla Franch Carla Franch ('89) | 89 | ESP | 4.11 | SB | ||||||||||
5 | Andrea San José Andrea San José ('97) | 97 | ESP | 4.11 | |||||||||||
6 | Ana Carrasco Ana Carrasco ('01) | 01 | ESP | 3.96 | |||||||||||
7 | Annika Jönsson Annika Jönsson ('96) | 96 | SWE | 3.81 | |||||||||||
8 | Alicia Raso Alicia Raso ('99) | 99 | ESP | 3.81 | |||||||||||
9 | Patricia Millana Patricia Millana ('01) | 01 | ESP | 3.81 | |||||||||||
Meritxell Benito Meritxell Benito ('99) | 99 | ESP | NH | ||||||||||||
K Længdespring Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
1 | Leticia Gil Leticia Gil ('91) | 91 | ESP | 6.25 | PB | ||||||||||
2 | Cora Salas Cora Salas ('95) | 95 | ESP | 6.23 | =PB | ||||||||||
3 | Fatima Diame Fatima Diame ('96) | 96 | ESP | 6.21 | |||||||||||
4 | Olaia Gisela Becerril Olaia Gisela Becerril ('01) | 01 | ESP | 6.10 | PB | ||||||||||
5 | María del Mar Jover María del Mar Jover ('88) | 88 | ESP | 5.87 | |||||||||||
6 | Patricia Martinez Patricia Martinez ('01) | 01 | ESP | 5.79 | |||||||||||
7 | Noemí Sempere Noemí Sempere ('97) | 97 | ESP | 5.78 | |||||||||||
8 | Claudia Rubio Claudia Rubio ('03) | 03 | ESP | 5.69 | |||||||||||
9 | Elena Llobera Elena Llobera ('93) | 93 | ESP | 5.59 | |||||||||||
10 | Maria Del Pilar Maria Del Pilar ('89) | 89 | ESP | 5.58 | |||||||||||
K Trespring Inde 16.2. Finale A Finale | Inde 16.2. | ||||||||||||||
1 | Patricia Sarrapio Patricia Sarrapio ('82) | 82 | ESP | 13.92 | SB | ||||||||||
2 | Marina Lobato Marina Lobato ('98) | 98 | ESP | 13.64 | PB | ||||||||||
3 | Tessy Ebosele Tessy Ebosele ('02) | 02 | NGR | 13.36 | PB | ||||||||||
4 | Nora Taher Nora Taher ('98) | 98 | ESP | 12.99 | PB | ||||||||||
5 | Ruth Ndoumbe Ruth Ndoumbe ('87) | 87 | ESP | 12.86 | |||||||||||
6 | Naiara Estanga Naiara Estanga ('98) | 98 | ESP | 12.71 | PB | ||||||||||
7 | Felicidad Castellet Felicidad Castellet ('93) | 93 | ESP | 12.47 | SB | ||||||||||
8 | Maria Gonzalez Maria Gonzalez ('01) | 01 | ESP | 12.43 | |||||||||||
9 | Lily Hulland Lily Hulland ('01) | 01 | GBR | 12.07 | |||||||||||
10 | Rosa Maria Busca Rosa Maria Busca ('01) | 01 | ESP | 11.91 | |||||||||||
Maria Méndez Maria Méndez ('97) | 97 | ESP | NM | ||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Inde 17.2. Finale A Finale | Inde 17.2. | ||||||||||||||
1 | Úrsula Ruiz Úrsula Ruiz ('83) | 83 | ESP | 17.14 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Paula Ferrandiz Paula Ferrandiz ('96) | 96 | ESP | 14.76 | |||||||||||
3 | Elena Gutiérrez Elena Gutiérrez ('91) | 91 | ESP | 14.60 | |||||||||||
4 | Ainhoa Martínez Ainhoa Martínez ('95) | 95 | ESP | 13.85 | SB | ||||||||||
5 | Judit Prats Judit Prats ('96) | 96 | ESP | 13.75 | |||||||||||
6 | Nuria Setien Nuria Setien ('95) | 95 | ESP | 13.24 | SB | ||||||||||
7 | Valentina Marzari Valentina Marzari ('91) | 91 | ESP | 13.18 | SB | ||||||||||
8 | Monica Borraz Monica Borraz ('99) | 99 | ESP | 12.54 | |||||||||||
K Femkamp Inde 16.2. Finale A Finale | Inde 16.2. | ||||||||||||||
1 | María Vicente María Vicente ('01) | 01 | ESP | 4412 | NR NU20R | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Noor Vidts Noor Vidts ('96) | 96 | BEL | 4284 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Patricia Ortega Patricia Ortega ('94) | 94 | ESP | 4210 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Bárbara Hernando Bárbara Hernando ('88) | 88 | ESP | 4209 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Claudia Conte Claudia Conte ('99) | 99 | ESP | 4139 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Valvanuz Cañizo Valvanuz Cañizo ('96) | 96 | ESP | 3959 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Tamara del Rio Tamara del Rio ('89) | 89 | ESP | 3915 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Mar Vico Mar Vico ('96) | 96 | ESP | 3703 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Eva Queimaño Eva Queimaño | 00 | ESP | 3389 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Lucia Victoria Torres Lucia Victoria Torres ('94) | 94 | ESP | 3247 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Paola Sarabia Paola Sarabia ('98) | 98 | ESP | DNF | ||||||||||||
|