Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aalborg: Onsdagsstævne 15.5.2019

M 60 m    
Vind: -0.2

Finale A

Finale
Vind: -0.2
1Julius SørensenJulius Sørensen ('08)Aalborg AM10.39
  
 PB
2Peter LyngbergPeter Lyngberg ('08)Aalborg AM10.98
  
 PB
Andrew ?Andrew ? ('08)Aalborg AM10.91
  
 PB
M 80 m    
Vind: 0.0

Finale A

Finale
Vind: 0.0
5Markus Sthyr NielsenMarkus Sthyr Nielsen ('07)Aalborg AM13.61
  
 
M 100 m    
Vind: +0.4

Finale A

Finale
Vind: +0.4
1Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM11.63
  
 
2Simon ThomsenSimon Thomsen ('99)Randers Freja11.93
  
 PB
3Kevin KinyashKevin Kinyash ('99)Aarhus 190012.14
  
 SB
4David ChristiansenDavid Christiansen ('82)Aalborg AM12.21
  
 SB
5Daniel KrichauDaniel Krichau ('94)Aalborg AM12.23
  
 PB
6Sigurd MadsenSigurd Madsen ('94)Aalborg AM12.86
  
 SB
Finale B
Vind: +0.2
Vind: +0.2
1Sofus Ingemann HarmsenSofus Ingemann Harmsen ('03)Aarhus 190012.32
  
 
2Aslak HansenAslak Hansen ('02)Aarhus 190012.45
  
 PB
3Malte Dam KorsbjergMalte Dam Korsbjerg ('03)Aarhus 190012.47
  
 PB
M 800 m    

Finale A

Finale
1Carl August AllerødCarl August Allerød ('03)Aalborg AM2:06.28
  
 
2Lars LindbjergLars Lindbjerg ('94)Aalborg AM2:10.77
  
 PB
3Jonas StoltzeJonas Stoltze ('87)Aalborg Øst RRC2:26.96
  
 SB
4Kristoffer ShiemannKristoffer Shiemann ('93)Aalborg Øst RRC2:33.09
  
 PB
5Mathias Alexander PedersenMathias Alexander Pedersen ('95)Aalborg AM2:37.80
  
 PB
6Tommy HansenTommy Hansen ('67)Aalborg Øst RRC2:44.34
  
 SB
Mads KlinksgaardMads Klinksgaard ('79)Aalborg Øst RRC DNF
  
 
M 1500 m    

Finale A

Finale
1August Runge BengtsonAugust Runge Bengtson ('99)Aalborg Øst RRC4:43.16
  
 SB
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Christopher G. A. SørensenChristopher G. A. Sørensen ('91)Aalborg Øst RRC17:27.18
  
 
Mads KlinksgaardMads Klinksgaard ('79)Aalborg Øst RRC DNF
  
 
M Højdespring    

Finale A

Finale
1Benjamin Vissing HansenBenjamin Vissing Hansen ('07)Aalborg AM1.25
  
 PB
M Stangspring    

Finale A

Finale
1Jacob Aagaard JensenJacob Aagaard Jensen ('97)Aalborg AM4.40
  
 SB
2Toke Staub JørgensenToke Staub Jørgensen Odense Atletik 4.40
  
 SB
3Mathies HartmannMathies Hartmann ('95)Odense Atletik 4.10
  
 SB
4Niels UthNiels Uth ('74)Randers Freja3.00
  
 SB
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM6.22
+0.3
  
 SB
2Simon ThomsenSimon Thomsen ('99)Randers Freja5.92
0.0
  
 PB
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Thor SørensenThor Sørensen ('89)Aalborg AM15.40
  
 
2Niels UthNiels Uth ('74)Randers Freja12.98
  
 SB
M Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Jakob Holt JensenJakob Holt Jensen ('97)Aalborg AM31.49
  
 PB
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1Jakob Holt JensenJakob Holt Jensen ('97)Aalborg AM50.02
  
 SB
2Thomas Sabro LarsenThomas Sabro Larsen ('01)Aalborg AM32.82
  
 PB
K 60 m    
Vind: 0.0

Finale A

Finale
Vind: 0.0
1Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM9.46
  
 PB
2Johanne Lund PoulsenJohanne Lund Poulsen ('08)Aalborg AM10.00
  
 PB
3Therese KarmisholtTherese Karmisholt ('08)Aalborg AM10.85
  
 PB
4Julie SønderlundJulie Sønderlund ('09)Aalborg AM11.04
  
 
5Signe Finnerup Hildi AndersenSigne Finnerup Hildi Andersen ('09)Aalborg AM12.20
  
 
K 80 m    
Vind: 0.0

Finale A

Finale
Vind: 0.0
1Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM11.97
  
 PB
2Marie B. OlesenMarie B. Olesen ('07)Aalborg AM12.29
  
 PB
3Ida B NielsenIda B Nielsen ('07)Aalborg AM12.42
  
 PB
4Savannah JohanssonSavannah Johansson ('07)Aalborg AM13.52
  
 
6Anne-Dicte Abel LindholmAnne-Dicte Abel Lindholm ('07)Aalborg AM14.17
  
 
7Sofie FlyvbjergSofie Flyvbjerg ('07)Aalborg AM14.76
  
 
K 100 m    
Vind: +0.6

Finale A

Finale
Vind: +0.6
1Line Holm JensenLine Holm Jensen Aalborg AM12.63
  
 PB
2Terese Salling HansenTerese Salling Hansen ('01)Aarhus 190012.72
  
 PB
3Christine KlitgaardChristine Klitgaard ('04)Aalborg AM13.30
  
 PB
4Nathalie Richter-MikkelsenNathalie Richter-Mikkelsen Aalborg AM13.34
  
 SB
5Inke WenzelInke Wenzel ('90)Aalborg Øst RRC13.35
  
 SB
6Ida Marie HartmannIda Marie Hartmann ('02)Aarhus 190013.55
  
 PB
Finale B
Vind: +0.4
Vind: +0.4
1Klara Winther KrustrupKlara Winther Krustrup ('03)Aarhus 190013.05
  
 PB
2Klara Lind ToustrupKlara Lind Toustrup ('03)Aarhus 190013.34
  
 SB
3Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM14.24
  
 PB
4Laura Sigsgaard ClausenLaura Sigsgaard Clausen ('04)Aalborg AM14.41
  
 PB
5Victoria Juul GiessingVictoria Juul Giessing ('05)Aalborg AM14.52
  
 
6Sofia HerreraSofia Herrera ('04)Aalborg AM15.05
  
 PB
7Celia Dart PryssingCelia Dart Pryssing ('05)Aalborg AM15.57
  
 PB
8Thilde Willemse JørgensenThilde Willemse Jørgensen ('05)Aalborg AM15.87
  
 PB
K 800 m    

Finale A

Finale
1Mathilde Diekema JensenMathilde Diekema Jensen ('94)Aarhus 19002:11.57
  
  Mixed competition
Finale B
1Maria BiskopstøMaria Biskopstø ('02)Treysti2:18.27
  
 
2Laura G. AndersenLaura G. Andersen ('04)Aalborg AM2:18.97
  
 
3Mille B. OlesenMille B. Olesen ('02)Aalborg AM2:19.76
  
 
4Marie B. OlesenMarie B. Olesen ('07)Aalborg AM2:34.09
  
 PB
5Anne-Dicte Abel LindholmAnne-Dicte Abel Lindholm ('07)Aalborg AM3:11.82
  
 PB
Camilla Abel LindholmCamilla Abel Lindholm ('80)Aalborg AM3:11.82
  
 PB
Finale C
1Katrine Pinstrup BjerregaardKatrine Pinstrup Bjerregaard ('01)Aalborg AM3:04.28
  
 PB
K 1500 m    

Finale A

Finale
2Anne Bonderup AndersenAnne Bonderup Andersen ('01)Aalborg AM5:03.20
  
 SB
3Camilla FlyvbjergCamilla Flyvbjerg ('04)Aalborg AM5:19.48
  
 PB
K 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
Vind: -1.4

Finale A

Finale
Vind: -1.4
1Eva Sabro LarsenEva Sabro Larsen ('04)Aalborg AM13.77
  
 PB
K Højdespring    

Finale A

Finale
1Klara Winther KrustrupKlara Winther Krustrup ('03)Aarhus 19001.55
  
 SB
2Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM1.25
  
 
3Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM1.25
  
 PB
4Thilde Willemse JørgensenThilde Willemse Jørgensen ('05)Aalborg AM1.20
  
 =PB
5Sofie FlyvbjergSofie Flyvbjerg ('07)Aalborg AM1.15
  
 
6Julie SønderlundJulie Sønderlund ('09)Aalborg AM1.15
  
 PB
7Therese KarmisholtTherese Karmisholt ('08)Aalborg AM1.05
  
 PB
K Stangspring    

Finale A

Finale
1Camille FrederiksenCamille Frederiksen ('99)Odense Atletik 3.20
  
 PB
2Signe LehmannSigne Lehmann ('02)Aalborg AM2.50
  
 PB
3Eva Sabro LarsenEva Sabro Larsen ('04)Aalborg AM2.50
  
 PB
4Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM2.10
  
 PB
5Sofie FlyvbjergSofie Flyvbjerg ('07)Aalborg AM1.70
  
 
K Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Anne Kirstine JensenAnne Kirstine Jensen ('54)Aalborg AM33.00
  
 SB
D19 110 m hæk 99.1 cm    
Vind: +0.2

Finale A

Finale
Vind: +0.2
1Richard Berg PedersenRichard Berg Pedersen ('01)Aalborg Øst RRC20.30
  
 PB
D19 Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Thomas Sabro LarsenThomas Sabro Larsen ('01)Aalborg AM10.27
  
 PB
D17 Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
1Malte Dam KorsbjergMalte Dam Korsbjerg ('03)Aarhus 190024.02
  
 PB
P17 100 m hæk 76.2 cm    
Vind: -0.5

Finale A

Finale
Vind: -0.5
1Johanne WestergaardJohanne Westergaard ('02)Aalborg AM15.64
  
 PB
P17 Længdespring    

Finale A

Finale
1Aranya KanakalingamAranya Kanakalingam ('03)Aalborg AM5.47
0.0
  
 SB
2Klara Lind ToustrupKlara Lind Toustrup ('03)Aarhus 19005.06
0.0
  
 PB
3Mathilde GregersenMathilde Gregersen ('03)Aalborg AM4.79
0.0
  
 SB
4Victoria Juul GiessingVictoria Juul Giessing ('05)Aalborg AM4.18
-0.2
  
 
5Sofia HerreraSofia Herrera ('04)Aalborg AM3.92
0.0
  
 
6Celia Dart PryssingCelia Dart Pryssing ('05)Aalborg AM3.82
0.0
  
 PB
P17 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Nikoline Stellan JensenNikoline Stellan Jensen ('02)SIK8010.51
  
 SB
P17 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Nikoline Stellan JensenNikoline Stellan Jensen ('02)SIK8040.42
  
 
P15 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Thilde Willemse JørgensenThilde Willemse Jørgensen ('05)Aalborg AM7.07
  
 PB
P15 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Celia Dart PryssingCelia Dart Pryssing ('05)Aalborg AM24.15
  
 
P15 Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Astrid T. ChristensenAstrid T. Christensen ('04)Aalborg AM26.91
  
 
2Sofia HerreraSofia Herrera ('04)Aalborg AM17.37
  
 
3Celia Dart PryssingCelia Dart Pryssing ('05)Aalborg AM16.28
  
 =PB
4Sofie FlyvbjergSofie Flyvbjerg ('07)Aalborg AM15.50
  
 PB
5Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM14.54
  
 PB
D13 Længdespring 1 m zone    

Finale A

Finale
1Markus Sthyr NielsenMarkus Sthyr Nielsen ('07)Aalborg AM3.45
+0.6
  
 
D13 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Markus Sthyr NielsenMarkus Sthyr Nielsen ('07)Aalborg AM4.74
  
 PB
P13 60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m    
Vind: 0.0

Finale A

Finale
Vind: 0.0
1Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM11.66
  
 PB
2Ida B NielsenIda B Nielsen ('07)Aalborg AM12.44
  
 PB
3Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM12.59
  
 
Signe Finnerup Hildi AndersenSigne Finnerup Hildi Andersen ('09)Aalborg AM DNF
  
 
Finale B
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM13.25
  
 PB
2Julie SønderlundJulie Sønderlund ('09)Aalborg AM14.14
  
 PB
P13 Længdespring 1 m zone    

Finale A

Finale
1Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM4.38
0.0
  
 PB
2Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM4.36
0.0
  
 PB
3Ida B NielsenIda B Nielsen ('07)Aalborg AM3.94
0.0
  
 
4Anne-Dicte Abel LindholmAnne-Dicte Abel Lindholm ('07)Aalborg AM3.20
0.0
  
 
P13 Kuglestød 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Savannah JohanssonSavannah Johansson ('07)Aalborg AM7.65
  
 
2Marie B. OlesenMarie B. Olesen ('07)Aalborg AM5.89
  
 PB
P13 Hammerkast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Savannah JohanssonSavannah Johansson ('07)Aalborg AM22.19
  
 PB
D11 Længdespring 1 m zone    

Finale A

Finale
1Julius SørensenJulius Sørensen ('08)Aalborg AM3.31
0.0
  
 PB
2Peter LyngbergPeter Lyngberg ('08)Aalborg AM3.22
0.0
  
 PB
D11 Kuglestød 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Julius SørensenJulius Sørensen ('08)Aalborg AM7.41
  
 PB
2Andrew ?Andrew ? ('08)Aalborg AM6.63
  
 PB
3Peter LyngbergPeter Lyngberg ('08)Aalborg AM5.12
  
 PB
P11 Længdespring 1 m zone    

Finale A

Finale
1Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM4.21
+0.7
  
 PB
2Julie SønderlundJulie Sønderlund ('09)Aalborg AM3.22
0.0
  
 
3Johanne Lund PoulsenJohanne Lund Poulsen ('08)Aalborg AM3.05
0.0
  
 
4Therese KarmisholtTherese Karmisholt ('08)Aalborg AM3.02
0.0
  
 
5Signe Finnerup Hildi AndersenSigne Finnerup Hildi Andersen ('09)Aalborg AM2.59
0.0
  
 
P11 Kuglestød 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM7.26
  
 PB
3Therese KarmisholtTherese Karmisholt ('08)Aalborg AM5.60
  
 PB
4Julie SønderlundJulie Sønderlund ('09)Aalborg AM5.58
  
 
5Johanne Lund PoulsenJohanne Lund Poulsen ('08)Aalborg AM4.32
  
 PB

Seneste resultater

26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2