M 100 m Vind: 0.0 Finale A Finale | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Yuki Koike Yuki Koike ('95) | 95 | JPN | 10.20 | 0.168 | ||||||||||
2 | Usheoritse Itsekiri Usheoritse Itsekiri ('98) | 98 | NGR | 10.38 | 0.173 | ||||||||||
3 | Mouhamadou Fall Mouhamadou Fall ('92) | 92 | FRA | 10.40 | 0.175 | ||||||||||
4 | Arthur Gue Cissé Arthur Gue Cissé ('96) | 96 | CIV | 10.42 | 0.171 | ||||||||||
5 | Derick Silva Derick Silva ('98) | 98 | BRA | 10.43 | 0.178 | ||||||||||
6 | Jak Ali Harvey Jak Ali Harvey ('89) | 89 | TUR | 10.48 | 0.160 | ||||||||||
7 | Ben Williams Ben Williams ('92) | 92 | CAN | 10.49 | 0.179 | ||||||||||
8 | Jeffrey John Jeffrey John ('92) | 92 | FRA | 10.62 | 0.159 | SB | |||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Vernon Norwood Vernon Norwood ('92) | 92 | USA | 45.98 | 0.146 | ||||||||||
2 | Thapelo Phora Thapelo Phora ('91) | 91 | RSA | 46.07 | 0.171 | ||||||||||
3 | Luka Janežič Luka Janežič ('95) | 95 | SLO | 46.56 | 0.172 | ||||||||||
4 | Mame-Ibra Anne Mame-Ibra Anne ('89) | 89 | FRA | 46.59 | 0.202 | ||||||||||
5 | Loïc Prévôt Loïc Prévôt ('98) | 98 | FRA | 46.70 | 0.209 | ||||||||||
6 | Thomas Jordier Thomas Jordier ('94) | 94 | FRA | 46.74 | 0.157 | SB | |||||||||
7 | Baboloki Thebe Baboloki Thebe ('97) | 97 | BOT | 46.75 | 0.253 | ||||||||||
8 | Pieter Conradie Pieter Conradie ('94) | 94 | RSA | 47.27 | 0.175 | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Collins Kipruto Collins Kipruto ('94) | 94 | KEN | 1:46.67 | |||||||||||
2 | Alexis Miellet Alexis Miellet ('95) | 95 | FRA | 1:46.70 | PB | ||||||||||
3 | Alex Kipngetich Alex Kipngetich | 00 | KEN | 1:46.80 | |||||||||||
4 | Gabriel Tual Gabriel Tual ('98) | 98 | FRA | 1:47.04 | SB | ||||||||||
5 | Álvaro de Arriba Álvaro de Arriba ('94) | 94 | ESP | 1:47.80 | |||||||||||
6 | Aymeric Lusine Aymeric Lusine ('95) | 95 | FRA | 1:47.93 | SB | ||||||||||
7 | Andreas BubeAndreas Bube ('87) | 87 | DEN | 1:47.94 | |||||||||||
Edwin Melly Edwin Melly ('94) | 94 | KEN | DNF | pace | |||||||||||
Harun Abda Harun Abda ('90) | 90 | USA | DNF | pace | |||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ronald Musagala Ronald Musagala ('92) | 92 | UGA | 3:42.34 | SB | ||||||||||
2 | Jesús Gómez Jesús Gómez ('91) | 91 | ESP | 3:42.37 | SB | ||||||||||
3 | Teddese Lemi Teddese Lemi ('99) | 99 | ETH | 3:42.48 | |||||||||||
4 | Mehdi Belhadj Mehdi Belhadj ('95) | 95 | FRA | 3:42.54 | PB | ||||||||||
5 | Charles Simotwo Charles Simotwo ('95) | 95 | KEN | 3:43.21 | |||||||||||
6 | Mariano Garcia Mariano Garcia ('97) | 97 | ESP | 3:43.93 | PB | ||||||||||
7 | Fouad El Kaam Fouad El Kaam ('88) | 88 | MAR | 3:44.04 | |||||||||||
8 | Djilali Bedrani Djilali Bedrani ('93) | 93 | FRA | 3:44.08 | SB | ||||||||||
9 | Jimmy Gressier Jimmy Gressier ('97) | 97 | FRA | 3:44.44 | |||||||||||
10 | Adrián Ben Adrián Ben ('98) | 98 | ESP | 3:44.65 | SB | ||||||||||
11 | Paul Renaudie Paul Renaudie ('90) | 90 | FRA | 3:44.80 | |||||||||||
12 | Youssouf Hiss Bachir Youssouf Hiss Bachir ('87) | 87 | DJI | 3:45.00 | |||||||||||
13 | Justus Soget Justus Soget ('99) | 99 | KEN | 3:45.33 | |||||||||||
14 | Kebede Endale Kebede Endale | 00 | ETH | 3:45.50 | |||||||||||
15 | Sam Prakel Sam Prakel ('94) | 94 | USA | 3:46.65 | |||||||||||
16 | Quentin Tison Quentin Tison ('96) | 96 | FRA | 3:47.04 | |||||||||||
17 | Alexandre Saddedine Alexandre Saddedine ('94) | 94 | FRA | 3:47.59 | SB | ||||||||||
18 | Robert Biwott Robert Biwott ('92) | 92 | KEN | 3:53.65 | SB | ||||||||||
Vincent Letting Vincent Letting ('93) | 93 | KEN | DNF | pace | |||||||||||
Mounir Akbache Mounir Akbache ('86) | 86 | FRA | DNF | pace | |||||||||||
M 110 m hæk Vind: -0.2 Finale A Finale | Vind: -0.2 | ||||||||||||||
1 | Wilhem Belocian Wilhem Belocian ('95) | 95 | FRA | 13.52 | 0.170 | ||||||||||
2 | Aurel Manga Aurel Manga ('92) | 92 | FRA | 13.53 | 0.176 | ||||||||||
3 | Gabriel Constantino Gabriel Constantino ('95) | 95 | BRA | 13.56 | 0.175 | ||||||||||
4 | Dimitri Bascou Dimitri Bascou ('87) | 87 | FRA | 13.63 | 0.165 | SB | |||||||||
5 | Milan Trajkovic Milan Trajkovic ('92) | 92 | CYP | 13.63 | 0.156 | ||||||||||
6 | Paolo Dal Molin Paolo Dal Molin ('87) | 87 | ITA | 13.70 | 0.145 | SB | |||||||||
7 | Benjamin Sedecias Benjamin Sedecias ('95) | 95 | FRA | 13.91 | 0.203 | ||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Abdelmalik Lahoulou Abdelmalik Lahoulou ('92) | 92 | ALG | 49.27 | 0.162 | ||||||||||
2 | Dave Kendziera Dave Kendziera ('94) | 94 | USA | 49.77 | 0.202 | ||||||||||
3 | Mamadou Kasse Hann Mamadou Kasse Hann ('86) | 86 | FRA | 49.85 | 0.195 | SB | |||||||||
4 | Jeffery Gibson Jeffery Gibson ('90) | 90 | BAH | 49.98 | 0.242 | ||||||||||
5 | Kenny Selmon Kenny Selmon ('96) | 96 | USA | 50.30 | 0.230 | ||||||||||
6 | Timofey Chalyy Timofey Chalyy ('94) | 94 | RUS | 50.61 | 0.213 | SB | |||||||||
7 | Victor Coroller Victor Coroller ('97) | 97 | FRA | 51.42 | 0.189 | SB | |||||||||
8 | Kerron Clement Kerron Clement ('85) | 85 | USA | 51.47 | 0.156 | SB | |||||||||
M Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Christian Taylor Christian Taylor ('90) | 90 | USA | 17.41 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Hugues Fabrice Zango Hugues Fabrice Zango ('93) | 93 | BUR | 17.08 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Pedro Pablo Pichardo Pedro Pablo Pichardo ('93) | 93 | POR | 16.67 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Andy Díaz Hernández Andy Díaz Hernández ('95) | 95 | CUB | 16.42 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Alexsandro Melo Alexsandro Melo ('95) | 95 | BRA | 16.30 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Yoann Rapinier Yoann Rapinier ('89) | 89 | FRA | 16.22 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jean-Marc Pontvianne Jean-Marc Pontvianne ('94) | 94 | FRA | 16.07 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Arpinder Singh Arpinder Singh ('92) | 92 | IND | 15.78 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Nelson Évora Nelson Évora ('84) | 84 | POR | 15.39 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m Vind: -0.4 Finale A Finale | Vind: -0.4 | ||||||||||||||
1 | Carolle Zahi Carolle Zahi ('94) | 94 | FRA | 11.51 | 0.164 | SB | |||||||||
2 | Mikiah Brisco Mikiah Brisco ('96) | 96 | USA | 11.59 | 0.159 | ||||||||||
3 | Vitoria Cristina Rosa Vitoria Cristina Rosa ('96) | 96 | BRA | 11.87 | 0.206 | ||||||||||
4 | Orphee Neola Orphee Neola ('91) | 91 | FRA | 11.89 | 0.198 | SB | |||||||||
5 | Narcisa Marizol Landázuri Narcisa Marizol Landázuri ('91) | 91 | ECU | 12.11 | 0.263 | SB | |||||||||
6 | Tatjana Pinto Tatjana Pinto ('92) | 92 | GER | 12.46 | 0.214 | SB | |||||||||
Marie Josée Ta Lou Marie Josée Ta Lou ('88) | 88 | CIV | DNF | 0.193 | |||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Christine Botlogetswe Christine Botlogetswe ('95) | 95 | BOT | 51.64 | 0.437 | ||||||||||
2 | Madeline Price Madeline Price ('95) | 95 | CAN | 52.55 | 0.252 | ||||||||||
3 | Jaide Stepter Jaide Stepter ('94) | 94 | USA | 52.74 | 0.229 | ||||||||||
4 | Gunta Vaičule Gunta Vaičule ('95) | 95 | LAT | 53.01 | 0.220 | SB | |||||||||
5 | Amandine Brossier Amandine Brossier ('95) | 95 | FRA | 53.74 | 0.215 | SB | |||||||||
6 | Courtney Okolo Courtney Okolo ('94) | 94 | USA | 54.49 | 0.243 | ||||||||||
7 | Lena Kandissounon Lena Kandissounon ('98) | 98 | FRA | 54.95 | 0.272 | ||||||||||
8 | Kellya Pauline Kellya Pauline ('97) | 97 | FRA | 55.66 | 0.243 | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Laura Muir Laura Muir ('93) | 93 | GBR | 2:00.63 | SB | ||||||||||
2 | Olha Lyakhova Olha Lyakhova ('92) | 92 | UKR | 2:01.75 | SB | ||||||||||
3 | Charlotte Pizzo Charlotte Pizzo ('97) | 97 | FRA | 2:02.63 | PB | ||||||||||
4 | Malika Akkaoui Malika Akkaoui ('87) | 87 | MAR | 2:02.68 | |||||||||||
5 | Cynthia Anais Cynthia Anais ('88) | 88 | FRA | 2:03.39 | |||||||||||
6 | Diribe Welteji Diribe Welteji ('02) | 02 | ETH | 2:04.03 | |||||||||||
7 | Jemma Reekie Jemma Reekie ('98) | 98 | GBR | 2:04.79 | SB | ||||||||||
8 | Charlotte Mouchet Charlotte Mouchet ('96) | 96 | FRA | 2:06.67 | |||||||||||
9 | Heather MacLean Heather MacLean ('95) | 95 | USA | 2:09.30 | |||||||||||
Corane Gazeau Corane Gazeau ('96) | 96 | FRA | DNF | ||||||||||||
Olha Bibik Olha Bibik ('90) | 90 | UKR | DNF | pace | |||||||||||
K 2000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Caster Semenya Caster Semenya ('91) | 91 | RSA | 5:38.19 | PB | ||||||||||
2 | Hawi Feysa Hawi Feysa ('99) | 99 | ETH | 5:38.66 | PB | ||||||||||
3 | Feyisa Adanech Feyisa Adanech ('98) | 98 | ETH | 5:39.90 | PB | ||||||||||
4 | Tigist Ketema Tigist Ketema ('98) | 98 | ETH | 5:41.24 | PB | ||||||||||
5 | Francine Niyonsaba Francine Niyonsaba ('93) | 93 | BDI | 5:43.43 | NR | PB | |||||||||
6 | Kaoutar Farkoussi Kaoutar Farkoussi ('96) | 96 | MAR | 5:48.06 | PB | ||||||||||
7 | Dinke Ferdesa Dinke Ferdesa ('99) | 99 | ETH | 5:50.42 | PB | ||||||||||
8 | Solange Andreia Pereira Solange Andreia Pereira ('89) | 89 | ESP | 5:53.38 | PB | ||||||||||
9 | Jackline Rotich Jackline Rotich | 00 | KEN | 5:54.56 | PB | ||||||||||
10 | Ophélie Claude-Boxberger Ophélie Claude-Boxberger ('88) | 88 | FRA | 5:54.88 | PB | ||||||||||
Esther Guerrero Esther Guerrero ('90) | 90 | ESP | DNF | pace | |||||||||||
Josephine Chelangat Josephine Chelangat ('98) | 98 | KEN | DNF | pace | |||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: -0.3 Finale A Finale | Vind: -0.3 | ||||||||||||||
1 | Kendell Williams Kendell Williams ('95) | 95 | USA | 13.10 | 0.201 | ||||||||||
2 | Jasmine Camacho-Quinn Jasmine Camacho-Quinn ('96) | 96 | PUR | 13.14 | 0.178 | ||||||||||
3 | Amber Hughes Amber Hughes ('94) | 94 | USA | 13.15 | 0.160 | ||||||||||
4 | Solène Ndama Solène Ndama ('98) | 98 | FRA | 13.16 | 0.169 | SB | |||||||||
5 | Laura Valette Laura Valette ('97) | 97 | FRA | 13.27 | 0.185 | ||||||||||
6 | Anne Zagré Anne Zagré ('90) | 90 | BEL | 13.34 | 0.171 | ||||||||||
7 | Sacha Alessandrini Sacha Alessandrini ('99) | 99 | FRA | 13.54 | 0.167 | ||||||||||
8 | Kaila Barber Kaila Barber ('93) | 93 | USA | 13.93 | 0.214 | ||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Zalina Petrivskaya Zalina Petrivskaya ('88) | 88 | MDA | 71.52 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Yelizaveta Tsareva Yelizaveta Tsareva ('93) | 93 | RUS | 70.01 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Iryna Klymets Iryna Klymets ('94) | 94 | UKR | 69.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sara Fantini Sara Fantini ('97) | 97 | ITA | 68.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Camille Sainte Luce Camille Sainte Luce ('96) | 96 | FRA | 67.78 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Kateřina Šafránková Kateřina Šafránková ('89) | 89 | CZE | 67.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Audrey Ciofani Audrey Ciofani ('96) | 96 | FRA | 67.44 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Kıvılcım Salman Kıvılcım Salman ('92) | 92 | TUR | 66.16 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Laëtitia Bambara Laëtitia Bambara ('84) | 84 | BUR | 60.69 | |||||||||||
|