Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Esbjerg: TRACKS T1 banestævne 7.5.2019
Esbjerg Atletikstadion

M 100 m    
Vind: +1.7

Finale A

Finale
Vind: +1.7
2Jacob Vejgaard LaustsenJacob Vejgaard Laustsen ('04)Esbjerg AM12.23
  
 PB
4Niels KristensenNiels Kristensen ('03)Esbjerg AM12.79
  
 =PB
7Morten SkovgaardMorten Skovgaard ('03)Esbjerg AM13.51
  
 SB
M 200 m    
Vind: +0.9

Finale A

Finale
Vind: +0.9
2Jacob Vejgaard LaustsenJacob Vejgaard Laustsen ('04)Esbjerg AM25.03
  
 PB
5Niels KristensenNiels Kristensen ('03)Esbjerg AM26.47
  
 SB
M 800 m    

Finale A

Finale
1Alexander Tengblad NikolaisenAlexander Tengblad Nikolaisen ('01)Viborg AM1:57.41
  
 SB
2Elias ShifrisElias Shifris ('02)Viborg AM1:59.39
  
 SB
3Emil Hviid PedersenEmil Hviid Pedersen Esbjerg AM2:08.63
  
 PB
4Mikkel Bjerregaard NielsenMikkel Bjerregaard Nielsen ('03)Kolding KFUM 2:10.09
  
 PB
5Alexander Overlund KristensenAlexander Overlund Kristensen ('02)Esbjerg AM2:12.48
  
 PB
6Mathias Bjerregaard NielsenMathias Bjerregaard Nielsen ('05)Kolding KFUM 2:19.03
  
 PB
7Magnus BundgaardMagnus Bundgaard ('04)Esbjerg AM2:17.56
  
 PB
Anders-Dres TarbensenAnders-Dres Tarbensen ('01)Esbjerg AM DNF
  
 
Finale B
1Jeppe FribækJeppe Fribæk ('01)Esbjerg AM2:19.75
  
 PB
M 3000 m    

Finale A

Finale
1Jesper PedersenJesper Pedersen ('75)Aalborg AM9:13.68
  
 SB
2Eskild Espenhain LandgrebeEskild Espenhain Landgrebe ('90)Esbjerg AM9:15.53
  
 PB
3Alex PedersenAlex Pedersen ('93)klubløs9:44.97
  
 PB
4Rasmus MouridsenRasmus Mouridsen ('97)Esbjerg AM9:59.57
  
 PB
5Hans-Henrik SchmidtHans-Henrik Schmidt ('74)Esbjerg AM10:02.70
  
 PB
6Niels KjærgaardNiels Kjærgaard ('90)Esbjerg AM10:03.69
  
 PB
7Jacob GlæsnerJacob Glæsner ('76)Esbjerg AM10:09.92
  
 PB
8Johnny BilagerJohnny Bilager ('81)Esbjerg AM10:25.43
  
 PB
10Lars VelsLars Vels ('74)Viborg AM10:49.91
  
 SB
Peter StruckmannPeter Struckmann ('85)Esbjerg AM DNF
  
 
Finale B
1Frederik Kjeldsen HertzFrederik Kjeldsen Hertz ('97)Esbjerg AM10:14.45
  
 SB
2Simon BertramSimon Bertram ('88)Esbjerg AM10:33.99
  
 PB
3Mads Dyhr BerggreenMads Dyhr Berggreen ('81)Esbjerg AM10:43.77
  
 PB
5Henrik AndersenHenrik Andersen ('85)Esbjerg AM10:51.49
  
 PB
7Kasper JessenKasper Jessen ('81)Esbjerg AM11:04.56
  
 PB
11Jens MejrupJens Mejrup ('01)Esbjerg AM12:19.81
  
 SB
K 100 m    
Vind: +1.7

Finale A

Finale
Vind: +1.7
3Ida BoelIda Boel Esbjerg AM12.61
  
 PB
5Fredrikke Dam LarsenFredrikke Dam Larsen ('91)Randers Freja13.01
  
 SB
6Mille Fibiger JensenMille Fibiger Jensen ('04)Esbjerg AM13.03
  
 PB
Finale B
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1Marie Qvist JensenMarie Qvist Jensen ('97)Aarhus Fremad13.79
  
 PB
2Nanna GraversenNanna Graversen ('04)Esbjerg AM13.87
  
 PB
3Amalie MontaserAmalie Montaser ('01)Esbjerg AM14.17
  
 PB
4Laura Kathrine KornumLaura Kathrine Kornum ('98)Aarhus Fremad14.20
  
 PB
5Marta MorgadoMarta Morgado ('04)Esbjerg AM14.59
  
 PB
6Karen HaahrKaren Haahr ('03)Esbjerg AM14.87
  
 SB
7Stine SørensenStine Sørensen ('04)Kolding KFUM 14.93
  
 PB
K 200 m    
Vind: +0.9

Finale A

Finale
Vind: +0.9
4Ida BoelIda Boel Esbjerg AM25.76
  
 PB
6Mille Fibiger JensenMille Fibiger Jensen ('04)Esbjerg AM26.78
  
 PB
7Fredrikke Dam LarsenFredrikke Dam Larsen ('91)Randers Freja27.38
  
 SB
Finale B
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1Marie Qvist JensenMarie Qvist Jensen ('97)Aarhus Fremad28.61
  
 PB
2Nanna GraversenNanna Graversen ('04)Esbjerg AM29.16
  
 PB
3Hazal BayramHazal Bayram ('04)Esbjerg AM29.72
  
 SB
4Laura Kathrine KornumLaura Kathrine Kornum ('98)Aarhus Fremad29.87
  
 PB
5Sif Salskov IversenSif Salskov Iversen ('03)Esbjerg AM29.92
  
 PB
6Stine SørensenStine Sørensen ('04)Kolding KFUM 30.68
  
 SB
7Karen HaahrKaren Haahr ('03)Esbjerg AM31.38
  
 SB
K 800 m    
2Nina Marie KrarupNina Marie Krarup ('99)Aarhus 19002:21.05
  
 SB
3Laura Røhl Guldbæk ArentsenLaura Røhl Guldbæk Arentsen ('03)Kolding KFUM 2:30.81
  
 SB
4Emilie Overlund KristensenEmilie Overlund Kristensen ('04)Esbjerg AM2:41.54
  
 PB
5Sif Salskov IversenSif Salskov Iversen ('03)Esbjerg AM2:57.44
  
 PB
K 3000 m    

Finale A

Finale
1Kristine Mygind SørensenKristine Mygind Sørensen ('02)AGF Atletik10:03.14
  
 PB
2Mie Gam NielsenMie Gam Nielsen ('01)Viborg AM10:27.33
  
 SB
3Dagmar ClausenDagmar Clausen ('91)AGF Atletik10:42.13
  
 PB
9Marie Møller SchmidtMarie Møller Schmidt ('01)Viborg AM10:49.08
  
 SB
Maja AlmMaja Alm ('88)AGF Atletik DNF
  
 
Finale B
4Marie-Louise JørgensenMarie-Louise Jørgensen ('03)Kolding KFUM 10:45.40
  
 SB
6Freja Riegels JakobsenFreja Riegels Jakobsen ('04)Esbjerg AM10:51.84
  
 SB
8Anja Overlund KristensenAnja Overlund Kristensen ('75)Esbjerg AM11:11.31
  
 PB
9Kristina Elkjær JessenKristina Elkjær Jessen ('84)Esbjerg AM11:28.27
  
 PB
10Caroline StrandbygaardCaroline Strandbygaard ('07)Esbjerg AM11:52.40
  
 PB

Seneste resultater

25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne
13.8HvidovreKastelavn
13‐14.8KøbenhavnSparta Sprintstævne
13‐14.8KøbenhavnDM Mangekamp
13‐14.8KøbenhavnMangekamp U14
13‐14.8KøbenhavnMangekamp D11/P11
12‐14.8TórshavnFM fyri vaksin á Tórsbreyt
10.8KøbenhavnSparta Summer Jump 01
6.8HelsingørSommer spring og kast
6‐7.8AabenraaStævne trænings samling masters
6.8GreveVindsprint