M 200 m Vind: +0.2 Finale A Finale | Vind: +0.2 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Noah Lyles Noah Lyles ('97) | 97 | USA | 19.65 | |||||||||||
2 | Ramil Guliyev Ramil Guliyev ('90) | 90 | TUR | 20.01 | |||||||||||
3 | Aaron Brown Aaron Brown ('92) | 92 | CAN | 20.13 | |||||||||||
4 | Alex Quiñónez Alex Quiñónez ('89) | 89 | ECU | 20.25 | |||||||||||
5 | Christophe Lemaitre Christophe Lemaitre ('90) | 90 | FRA | 20.40 | SB | ||||||||||
6 | Divine Oduduru Divine Oduduru ('96) | 96 | NGR | 20.50 | |||||||||||
7 | Mickael-Méba Zeze Mickael-Méba Zeze ('94) | 94 | FRA | 20.88 | |||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Brandon McBride Brandon McBride ('94) | 94 | CAN | 1:43.78 | SB | ||||||||||
2 | Wesley Vázquez Wesley Vázquez ('94) | 94 | PUR | 1:43.83 | NR | PB | |||||||||
3 | Michael Saruni Michael Saruni ('95) | 95 | KEN | 1:44.41 | |||||||||||
4 | Collins Kipruto Collins Kipruto ('94) | 94 | KEN | 1:44.59 | PB | ||||||||||
5 | Clayton Murphy Clayton Murphy ('95) | 95 | USA | 1:44.93 | |||||||||||
6 | Pierre-Ambroise Bosse Pierre-Ambroise Bosse ('92) | 92 | FRA | 1:45.07 | SB | ||||||||||
7 | Mostafa Smaili Mostafa Smaili ('97) | 97 | MAR | 1:45.23 | |||||||||||
8 | Andreas Kramer Andreas Kramer ('97) | 97 | SWE | 1:45.59 | |||||||||||
9 | Gabriel Tual Gabriel Tual ('98) | 98 | FRA | 1:45.84 | PB | ||||||||||
10 | Abubaker Haydar Abdalla Abubaker Haydar Abdalla ('96) | 96 | QAT | 1:46.33 | |||||||||||
Harun Abda Harun Abda ('90) | 90 | USA | DNF | pace | |||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ronald Musagala Ronald Musagala ('92) | 92 | UGA | 3:30.58 | =NR | =PB | |||||||||
2 | Ayanleh Souleiman Ayanleh Souleiman ('92) | 92 | DJI | 3:30.66 | SB | ||||||||||
3 | Filip Ingebrigtsen Filip Ingebrigtsen ('93) | 93 | NOR | 3:31.06 | |||||||||||
4 | Jakob Ingebrigtsen Jakob Ingebrigtsen | 00 | NOR | 3:31.33 | |||||||||||
5 | Bethwel Birgen Bethwel Birgen ('88) | 88 | KEN | 3:31.45 | SB | ||||||||||
6 | Abdelaati Iguider Abdelaati Iguider ('87) | 87 | MAR | 3:31.64 | SB | ||||||||||
7 | Taoufik Makhloufi Taoufik Makhloufi ('88) | 88 | ALG | 3:31.77 | SB | ||||||||||
8 | Stewart McSweyn Stewart McSweyn ('95) | 95 | AUS | 3:31.81 | =PB | ||||||||||
9 | Samuel Tefera Samuel Tefera ('99) | 99 | ETH | 3:31.82 | |||||||||||
10 | Marcin Lewandowski Marcin Lewandowski ('87) | 87 | POL | 3:31.95 | NR | PB | |||||||||
11 | Rabie Doukkana Rabie Doukkana ('87) | 87 | FRA | 3:33.11 | PB | ||||||||||
12 | Charles Simotwo Charles Simotwo ('95) | 95 | KEN | 3:33.27 | |||||||||||
13 | Vincent Kibet Vincent Kibet ('91) | 91 | KEN | 3:34.08 | |||||||||||
14 | Nick Willis Nick Willis ('83) | 83 | NZL | 3:37.33 | SB | ||||||||||
15 | Alexis Miellet Alexis Miellet ('95) | 95 | FRA | 3:38.94 | |||||||||||
16 | Ferguson Rotich Ferguson Rotich ('89) | 89 | KEN | 3:42.46 | SB | ||||||||||
Mounir Akbache Mounir Akbache ('86) | 86 | FRA | DNF | pace | |||||||||||
Brimin Kiprotich Brimin Kiprotich ('99) | 99 | KEN | DNF | pace | |||||||||||
M 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Soufiane El Bakkali Soufiane El Bakkali ('96) | 96 | MAR | 8:06.64 | |||||||||||
2 | Benjamin Kigen Benjamin Kigen ('93) | 93 | KEN | 8:07.09 | |||||||||||
3 | Lamecha Girma Lamecha Girma | 00 | ETH | 8:08.63 | |||||||||||
4 | Chala Beyo Chala Beyo ('96) | 96 | ETH | 8:09.36 | |||||||||||
5 | Conseslus Kipruto Conseslus Kipruto ('94) | 94 | KEN | 8:13.75 | SB | ||||||||||
6 | Nicholas Bett Nicholas Bett ('96) | 96 | KEN | 8:14.18 | |||||||||||
7 | Stanley Kebenei Stanley Kebenei ('89) | 89 | USA | 8:14.20 | SB | ||||||||||
8 | Ibrahim Ezzaydouny Ibrahim Ezzaydouny ('91) | 91 | ESP | 8:14.49 | PB | ||||||||||
9 | Abraham Kibiwot Abraham Kibiwot ('96) | 96 | KEN | 8:15.66 | |||||||||||
10 | Djilali Bedrani Djilali Bedrani ('93) | 93 | FRA | 8:16.91 | |||||||||||
11 | Amos Kirui Amos Kirui ('98) | 98 | KEN | 8:17.07 | SB | ||||||||||
12 | Andy Bayer Andy Bayer ('90) | 90 | USA | 8:17.69 | |||||||||||
13 | Lawrence Kemboi Lawrence Kemboi ('93) | 93 | KEN | 8:19.60 | |||||||||||
14 | Albert Chemutai Albert Chemutai ('95) | 95 | UGA | 8:23.79 | |||||||||||
15 | Mohammed Tindoufti Mohammed Tindoufti ('93) | 93 | MAR | 8:24.74 | |||||||||||
16 | Wilberforce Kones Wilberforce Kones ('93) | 93 | KEN | 8:29.05 | |||||||||||
17 | Abdelhamid Zerrifi Abdelhamid Zerrifi ('86) | 86 | FRA | 8:33.19 | |||||||||||
18 | John Koech John Koech ('95) | 95 | BRN | 8:40.80 | |||||||||||
Barnabas Kipyego Barnabas Kipyego ('95) | 95 | KEN | DNF | ||||||||||||
M 110 m hæk Vind: +0.8 Finale A Finale | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
1 | Daniel Roberts Daniel Roberts ('97) | 97 | USA | 13.08 | |||||||||||
2 | Orlando Ortega Orlando Ortega ('91) | 91 | ESP | 13.14 | |||||||||||
3 | Freddie Crittenden Freddie Crittenden ('94) | 94 | USA | 13.17 | PB | ||||||||||
4 | Ronald Levy Ronald Levy ('92) | 92 | JAM | 13.22 | SB | ||||||||||
5 | Pascal Martinot-Lagarde Pascal Martinot-Lagarde ('91) | 91 | FRA | 13.24 | SB | ||||||||||
6 | Grant Holloway Grant Holloway ('97) | 97 | USA | 13.25 | |||||||||||
7 | Xie Wenjun Xie Wenjun ('90) | 90 | CHN | 13.46 | |||||||||||
8 | Sergey Shubenkov Sergey Shubenkov ('90) | 90 | RUS | 13.88 | |||||||||||
Finale B Vind: +2.1 | Vind: +2.1 | ||||||||||||||
1 | Dimitri Bascou Dimitri Bascou ('87) | 87 | FRA | 13.38 | w | ||||||||||
2 | Konstadínos Douvalídis Konstadínos Douvalídis ('87) | 87 | GRE | 13.52 | w | ||||||||||
3 | Gregor Traber Gregor Traber ('92) | 92 | GER | 13.56 | w | ||||||||||
4 | Aurel Manga Aurel Manga ('92) | 92 | FRA | 13.61 | w | ||||||||||
5 | Ludovic Payen Ludovic Payen ('95) | 95 | FRA | 13.79 | w | ||||||||||
6 | Benjamin Sedecias Benjamin Sedecias ('95) | 95 | FRA | 13.86 | w | ||||||||||
7 | Nicholas Hough Nicholas Hough ('93) | 93 | AUS | 13.98 | w | ||||||||||
Michael O'Hara Michael O'Hara ('96) | 96 | JAM | DNF | w | |||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Karsten Warholm Karsten Warholm ('96) | 96 | NOR | 47.26 | |||||||||||
2 | Ludvy Vaillant Ludvy Vaillant ('95) | 95 | FRA | 48.30 | PB | ||||||||||
3 | Kyron McMaster Kyron McMaster ('97) | 97 | IVB | 48.33 | SB | ||||||||||
4 | Yasmani Copello Yasmani Copello ('87) | 87 | TUR | 48.47 | SB | ||||||||||
5 | TJ Holmes TJ Holmes ('95) | 95 | USA | 49.04 | |||||||||||
6 | Dave Kendziera Dave Kendziera ('94) | 94 | USA | 49.16 | |||||||||||
7 | Thomas Barr Thomas Barr ('92) | 92 | IRL | 49.32 | |||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Michael Mason Michael Mason ('86) | 86 | CAN | 2.28 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Andrii Protsenko Andrii Protsenko ('88) | 88 | UKR | 2.28 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Ilya Ivanyuk Ilya Ivanyuk ('93) | 93 | RUS | 2.28 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Mateusz Przybylko Mateusz Przybylko ('92) | 92 | GER | 2.26 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jeron Robinson Jeron Robinson ('91) | 91 | USA | 2.26 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Mathew Sawe Mathew Sawe ('88) | 88 | KEN | 2.23 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Tihomir Ivanov Tihomir Ivanov ('94) | 94 | BUL | 2.23 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Ryo Sato Ryo Sato ('94) | 94 | JPN | 2.23 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Luis Castro Luis Castro ('91) | 91 | PUR | 2.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Brandon Starc Brandon Starc ('93) | 93 | AUS | 2.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sam Kendricks Sam Kendricks ('92) | 92 | USA | 6.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Augusto Dutra Augusto Dutra ('90) | 90 | BRA | 5.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Emmanouíl Karalís Emmanouíl Karalís ('99) | 99 | GRE | 5.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Ben Broeders Ben Broeders ('95) | 95 | BEL | 5.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Chris Nilsen Chris Nilsen ('98) | 98 | USA | 5.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Renaud Lavillenie Renaud Lavillenie ('86) | 86 | FRA | 5.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Konstadínos Filippídis Konstadínos Filippídis ('86) | 86 | GRE | 5.45 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Sondre Guttormsen Sondre Guttormsen ('99) | 99 | NOR | 5.45 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Alioune Sène Alioune Sène ('96) | 96 | FRA | 5.45 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Cole Walsh Cole Walsh ('95) | 95 | USA | 5.45 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Will Claye Will Claye ('91) | 91 | USA | 18.06 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Christian Taylor Christian Taylor ('90) | 90 | USA | 17.82 | +0.2 | =SB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Omar Craddock Omar Craddock ('91) | 91 | USA | 17.28 | +0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Hugues Fabrice Zango Hugues Fabrice Zango ('93) | 93 | BUR | 17.14 | -0.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Benjamin Compaoré Benjamin Compaoré ('87) | 87 | FRA | 17.05 | +0.9 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Zhu Yaming Zhu Yaming ('94) | 94 | CHN | 16.99 | -0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Nelson Évora Nelson Évora ('84) | 84 | POR | 16.82 | -1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Alexis Copello Alexis Copello ('85) | 85 | AZE | 16.64 | +0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Jean-Marc Pontvianne Jean-Marc Pontvianne ('94) | 94 | FRA | 16.63 | +0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Chris Benard Chris Benard ('90) | 90 | USA | 16.62 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Harold Correa Harold Correa ('88) | 88 | FRA | 16.32 | -0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Yoann Rapinier Yoann Rapinier ('89) | 89 | FRA | 16.27 | -1.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Tom Walsh Tom Walsh ('92) | 92 | NZL | 22.44 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Joe Kovacs Joe Kovacs ('89) | 89 | USA | 22.11 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Darlan Romani Darlan Romani ('91) | 91 | BRA | 21.56 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Michał Haratyk Michał Haratyk ('92) | 92 | POL | 21.34 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Tomáš Staněk Tomáš Staněk ('91) | 91 | CZE | 21.30 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Filip Mihaljević Filip Mihaljević ('94) | 94 | CRO | 21.22 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Konrad Bukowiecki Konrad Bukowiecki ('97) | 97 | POL | 21.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Bob Bertemes Bob Bertemes ('93) | 93 | LUX | 21.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Frederic Dagee Frederic Dagee ('92) | 92 | FRA | 20.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Trekamp Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kevin Mayer Kevin Mayer ('92) | 92 | FRA | 2886 | PB | ||||||||||
2 | Pieter Braun Pieter Braun ('93) | 93 | NED | 2629 | PB | ||||||||||
3 | Kai Kazmirek Kai Kazmirek ('91) | 91 | GER | 2621 | PB | ||||||||||
4 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 2606 | PB | ||||||||||
4 | Devon Williams Devon Williams ('94) | 94 | USA | 2606 | PB | ||||||||||
Thomas Van Der Plaetsen Thomas Van Der Plaetsen ('90) | 90 | BEL | DNF | ||||||||||||
M 4 x 100 m stafet Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | CAN | 38.26 | 0.132 | ||||||||||||
Gavin Smellie, Jerome Blake, Brendon Rodney, Aaron Brown | |||||||||||||||
2 | FRA | 38.67 | 0.139 | ||||||||||||
Amaury Golitin, Marvin René, Mickael-Méba Zeze, Ryan Zeze | |||||||||||||||
3 | TUR | 39.00 | 0.152 | ||||||||||||
Kayhan Özer, Jak Ali Harvey, Emre Zafer Barnes, Aykut Ay | |||||||||||||||
4 | POR | 39.24 | 0.155 | ||||||||||||
Carlos Nascimento, Diogo Antunes, Frederico Curvelo, Yazaldes Nascimento | |||||||||||||||
5 | ESP | 39.44 | 0.150 | ||||||||||||
Sergio López, Pol Retamal, Daniel Rodríguez, Mauro Triana | |||||||||||||||
6 | Danmark Danmark | 39.61 | 0.120 | DR | |||||||||||
Andreas Trajkovski, Frederik Schou-Nielsen, Tazana Kamanga-Dyrbak, Kojo Musah | |||||||||||||||
K 100 m Vind: -0.2 Finale A Finale | Vind: -0.2 | ||||||||||||||
1 | Elaine Thompson Elaine Thompson ('92) | 92 | JAM | 10.98 | |||||||||||
2 | Marie Josée Ta Lou Marie Josée Ta Lou ('88) | 88 | CIV | 11.13 | |||||||||||
3 | Dafne Schippers Dafne Schippers ('92) | 92 | NED | 11.15 | |||||||||||
4 | Teahna Daniels Teahna Daniels ('97) | 97 | USA | 11.16 | |||||||||||
5 | Aleia Hobbs Aleia Hobbs ('96) | 96 | USA | 11.16 | |||||||||||
6 | Jonielle Smith Jonielle Smith ('96) | 96 | JAM | 11.17 | |||||||||||
7 | Carolle Zahi Carolle Zahi ('94) | 94 | FRA | 11.25 | |||||||||||
8 | Natalliah Whyte Natalliah Whyte ('97) | 97 | JAM | 11.25 | |||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Stephenie Ann McPherson Stephenie Ann McPherson ('88) | 88 | JAM | 51.11 | |||||||||||
2 | Kendall Ellis Kendall Ellis ('96) | 96 | USA | 51.21 | |||||||||||
3 | Shakima Wimbley Shakima Wimbley ('95) | 95 | USA | 51.50 | |||||||||||
4 | Phyllis Francis Phyllis Francis ('92) | 92 | USA | 51.56 | |||||||||||
5 | Lisanne de Witte Lisanne de Witte ('92) | 92 | NED | 51.83 | |||||||||||
6 | Christine Botlogetswe Christine Botlogetswe ('95) | 95 | BOT | 52.02 | |||||||||||
7 | Deborah Sananes Deborah Sananes ('95) | 95 | FRA | 52.04 | |||||||||||
8 | Amandine Brossier Amandine Brossier ('95) | 95 | FRA | 53.29 | |||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Hanna Green Hanna Green ('94) | 94 | USA | 1:58.39 | |||||||||||
2 | Natoya Goule-Toppin Natoya Goule-Toppin ('91) | 91 | JAM | 1:58.59 | |||||||||||
3 | Winnie Nanyondo Winnie Nanyondo ('93) | 93 | UGA | 1:58.83 | SB | ||||||||||
4 | Olha Lyakhova Olha Lyakhova ('92) | 92 | UKR | 1:59.13 | SB | ||||||||||
5 | Kate Grace Kate Grace ('88) | 88 | USA | 1:59.33 | SB | ||||||||||
6 | Raevyn Rogers Raevyn Rogers ('96) | 96 | USA | 1:59.50 | |||||||||||
7 | Gudaf Tsegay Gudaf Tsegay ('97) | 97 | ETH | 1:59.52 | PB | ||||||||||
8 | Renelle Lamote Renelle Lamote ('93) | 93 | FRA | 2:00.40 | SB | ||||||||||
9 | Morgan Mitchell Morgan Mitchell ('94) | 94 | AUS | 2:00.87 | |||||||||||
10 | Nelly Jepkosgei Nelly Jepkosgei ('91) | 91 | BRN | 2:01.94 | |||||||||||
Chanelle Price Chanelle Price ('90) | 90 | USA | DNF | pace | |||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Alysha Newman Alysha Newman ('94) | 94 | CAN | 4.82 | NR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ekateríni Stefanídi Ekateríni Stefanídi ('90) | 90 | GRE | 4.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sandi Morris Sandi Morris ('92) | 92 | USA | 4.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Anzhelika Sidorova Anzhelika Sidorova ('91) | 91 | RUS | 4.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Robeilys Peinado Robeilys Peinado ('97) | 97 | VEN | 4.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Katie Nageotte Katie Nageotte ('91) | 91 | USA | 4.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Yarisley Silva Yarisley Silva ('87) | 87 | CUB | 4.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Ninon Guillon-Romarin Ninon Guillon-Romarin ('95) | 95 | FRA | 4.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Angelica Bengtsson Angelica Bengtsson ('93) | 93 | SWE | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Eliza McCartney Eliza McCartney ('96) | 96 | NZL | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Jenn Suhr Jenn Suhr ('82) | 82 | USA | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Yulimar Rojas Yulimar Rojas ('95) | 95 | VEN | 15.05 | -0.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Liadagmis Povea Liadagmis Povea ('96) | 96 | CUB | 14.75 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Keturah Orji Keturah Orji ('96) | 96 | USA | 14.72 | +1.7 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Shanieka Ricketts Shanieka Ricketts ('92) | 92 | JAM | 14.71 | +1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Ana Peleteiro Ana Peleteiro ('95) | 95 | ESP | 14.59 | +0.4 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Kimberly Williams Kimberly Williams ('88) | 88 | JAM | 14.45 | +1.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Olha Saladukha Olha Saladukha ('83) | 83 | UKR | 14.30 | +0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Olga Rypakova Olga Rypakova ('84) | 84 | KAZ | 14.16 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Paraskeví Papahrístou Paraskeví Papahrístou ('89) | 89 | GRE | 13.90 | -0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Yanis David Yanis David ('97) | 97 | FRA | 13.43 | -0.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Denia Caballero Denia Caballero ('90) | 90 | CUB | 66.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sandra Perković Sandra Perković ('90) | 90 | CRO | 65.01 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Feng Bin Feng Bin ('94) | 94 | CHN | 64.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Kristin Pudenz Kristin Pudenz ('93) | 93 | GER | 64.37 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Valarie Allman Valarie Allman ('95) | 95 | USA | 63.69 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Mélina Robert-Michon Mélina Robert-Michon ('79) | 79 | FRA | 62.62 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Nadine Müller Nadine Müller ('85) | 85 | GER | 62.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Yaimé Pérez Yaimé Pérez ('91) | 91 | CUB | 60.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Claudine Vita Claudine Vita ('96) | 96 | GER | 60.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Andressa de Morais Andressa de Morais ('90) | 90 | BRA | 62.00 DQIAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K 4 x 100 m stafet Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | FRA | 43.48 | 0.149 | ||||||||||||
Carolle Zahi, Cynthia Leduc, Maroussia Pare, Sarah Richard Mingas | |||||||||||||||
2 | ESP | 44.02 | 0.145 | ||||||||||||
Maria Isabel Pérez, Jael Bestue, Paula Sevilla, Cristina Lara | |||||||||||||||
3 | Danmark Danmark | 44.38 | 0.152 | ||||||||||||
Louise Østergård, Ida Kathrine Karstoft, Astrid Glenner-Frandsen, Mathilde U. Kramer | |||||||||||||||
4 | NOR | 44.71 | 0.172 | ||||||||||||
Ingvild Meinseth, Marte Pettersen, Tonje Fjellet Kristiansen, Helene Rønningen | |||||||||||||||
5 | ISR | 44.79 | 0.144 | NR | |||||||||||
Gal Kadmon, Diana Vaisman, Olga Lenskay Yarko, Ilana Dorfman | |||||||||||||||
M 110 m hæk Vind: +0.1 Finale A Finale | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Kevin Mayer Kevin Mayer ('92) | 92 | FRA | 13.55 | PB | ||||||||||
2 | Devon Williams Devon Williams ('94) | 94 | USA | 13.81 | |||||||||||
3 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 13.88 | =PB | ||||||||||
4 | Kai Kazmirek Kai Kazmirek ('91) | 91 | GER | 14.29 | SB | ||||||||||
5 | Pieter Braun Pieter Braun ('93) | 93 | NED | 14.35 | |||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kevin Mayer Kevin Mayer ('92) | 92 | FRA | 7.50 | +1.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Kai Kazmirek Kai Kazmirek ('91) | 91 | GER | 7.39 | -1.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Pieter Braun Pieter Braun ('93) | 93 | NED | 7.38 | -1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 7.27 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Devon Williams Devon Williams ('94) | 94 | USA | 7.25 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kevin Mayer Kevin Mayer ('92) | 92 | FRA | 17.08 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Pieter Braun Pieter Braun ('93) | 93 | NED | 15.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Kai Kazmirek Kai Kazmirek ('91) | 91 | GER | 14.78 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 14.15 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Devon Williams Devon Williams ('94) | 94 | USA | 14.08 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Thomas Van Der Plaetsen Thomas Van Der Plaetsen ('90) | 90 | BEL | 13.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M 100 m Vind: -0.3 Finale A Finale | Vind: -0.3 | ||||||||||||||
1 | Hassan Taftian Hassan Taftian ('93) | 93 | IRI | 10.03 | =NR | =PB | |||||||||
2 | Emre Zafer Barnes Emre Zafer Barnes ('88) | 88 | TUR | 10.19 | SB | ||||||||||
3 | Gavin Smellie Gavin Smellie ('86) | 86 | CAN | 10.25 | |||||||||||
4 | Jerome Blake Jerome Blake ('95) | 95 | CAN | 10.26 | |||||||||||
5 | Amaury Golitin Amaury Golitin ('97) | 97 | FRA | 10.27 | |||||||||||
6 | Bismark Boateng Bismark Boateng ('92) | 92 | CAN | 10.29 | |||||||||||
7 | Marvin René Marvin René ('95) | 95 | FRA | 10.34 | |||||||||||
8 | Diogo Antunes Diogo Antunes ('92) | 92 | POR | 10.34 | |||||||||||
Finale B Vind: -1.1 | Vind: -1.1 | ||||||||||||||
1 | Dylan Rigot Dylan Rigot ('89) | 89 | FRA | 10.52 | |||||||||||
2 | Yazaldes Nascimento Yazaldes Nascimento ('86) | 86 | POR | 10.53 | |||||||||||
3 | Ryan Zeze Ryan Zeze ('98) | 98 | FRA | 10.57 | |||||||||||
4 | Frederico Curvelo Frederico Curvelo ('97) | 97 | POR | 10.69 | |||||||||||
5 | Carlos Nascimento Carlos Nascimento ('94) | 94 | POR | 10.71 | |||||||||||
6 | Jeremy Leroux Jeremy Leroux ('94) | 94 | FRA | 10.72 | |||||||||||
7 | Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96) | 96 | DEN | 10.77 | |||||||||||
8 | Albert RanningAlbert Ranning ('98) | 98 | DEN | 10.98 | |||||||||||
Finale C Vind: +0.2 | Vind: +0.2 | ||||||||||||||
1 | Kojo MusahKojo Musah ('96) | 96 | DEN | 10.45 | PB | ||||||||||
2 | Pol Retamal Pol Retamal ('99) | 99 | ESP | 10.53 | PB | ||||||||||
3 | Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02) | 02 | DEN | 10.56 | |||||||||||
4 | Mauro Triana Mauro Triana ('95) | 95 | ESP | 10.66 | |||||||||||
5 | Gregory Mornet Gregory Mornet ('87) | 87 | FRA | 10.70 | |||||||||||
6 | Ancuiam Lopes Ancuiam Lopes ('91) | 91 | POR | 10.77 | |||||||||||
7 | Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93) | 93 | DEN | 10.78 | |||||||||||
K 100 m Vind: 0.0 Finale A Finale | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Jonielle Smith Jonielle Smith ('96) | 96 | JAM | 11.31 | |||||||||||
2 | Diana Vaisman Diana Vaisman ('98) | 98 | ISR | 11.44 | |||||||||||
3 | Orphee Neola Orphee Neola ('91) | 91 | FRA | 11.49 | |||||||||||
4 | Helene Rønningen Helene Rønningen ('98) | 98 | NOR | 11.52 | |||||||||||
5 | Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93) | 93 | DEN | 11.57 | |||||||||||
6 | Sarah Richard Mingas Sarah Richard Mingas ('98) | 98 | FRA | 11.72 | |||||||||||
7 | Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95) | 95 | DEN | 11.73 | |||||||||||
Finale B Vind: +0.7 | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | Eva Berger Eva Berger ('95) | 95 | FRA | 11.52 | PB | ||||||||||
2 | Cynthia Leduc Cynthia Leduc ('97) | 97 | FRA | 11.56 | |||||||||||
3 | Maroussia Pare Maroussia Pare ('96) | 96 | FRA | 11.57 | |||||||||||
4 | Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93) | 93 | DEN | 11.77 | |||||||||||
5 | Carmen Marco Carmen Marco ('99) | 99 | ESP | 11.83 | |||||||||||
Finale C Vind: +0.1 | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Gal Kadmon Gal Kadmon | 00 | ISR | 11.76 | PB | ||||||||||
2 | Louise ØstergårdLouise Østergård ('94) | 94 | DEN | 11.83 | SB | ||||||||||
3 | Ingvild Meinseth Ingvild Meinseth ('99) | 99 | NOR | 11.93 | |||||||||||
4 | Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95) | 95 | DEN | 11.97 | |||||||||||
5 | Juman Jubran Juman Jubran ('93) | 93 | ISR | 12.61 | PB |