Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Doha QAT: 17th IAAF World Championships 27.9‐6.10.2019
Khalifa International Stadium

M 100 m    
28.9. Vind: +0.6

Finale A

Finale
28.9.Vind: +0.6
1
Christian Coleman
Christian Coleman ('96)
USA9.76
  0.128
 PB
2
Justin Gatlin
Justin Gatlin ('82)
USA9.89
  0.148
 
3
Andre De Grasse
Andre De Grasse ('94)
CAN9.90
  0.140
 PB
4
Akani Simbine
Akani Simbine ('93)
RSA9.93
  0.117
 
5
Yohan Blake
Yohan Blake ('89)
JAM9.97
  0.142
 
6
Zharnel Hughes
Zharnel Hughes ('95)
GBR10.03
  0.119
 
7
Filippo Tortu
Filippo Tortu ('98)
ITA10.07
  0.158
 SB
8
Aaron Brown
Aaron Brown ('92)
CAN10.08
  0.155
 
Semifinale28.9.
Semi 1
28.9. Vind: -0.3
28.9.Vind: -0.3
1
Christian Coleman
Christian Coleman ('96)
USA9.88
Q
  0.157
 
2
Aaron Brown
Aaron Brown ('92)
CAN10.12
Q
  0.161
 
3
Adam Gemili
Adam Gemili ('93)
GBR10.13
  0.159
 
4
Paulo André de Oliveira
Paulo André de Oliveira ('98)
BRA10.14
  0.156
 
5
Abdul Hakim Sani Brown
Abdul Hakim Sani Brown ('99)
JPN10.15
  0.206
 
6
Taymir Burnet
Taymir Burnet ('92)
NED10.18
  0.156
 
7
Lamont Marcell Jacobs
Lamont Marcell Jacobs ('94)
ITA10.20
  0.180
 
8
Su Bingtian 
Su Bingtian  ('89)
CHN10.23
  0.189
 
Semi 2
28.9. Vind: -0.1
28.9.Vind: -0.1
1
Andre De Grasse
Andre De Grasse ('94)
CAN10.07
Q
  0.197
 
2
Yohan Blake
Yohan Blake ('89)
JAM10.09
Q
  0.171
 
3
Justin Gatlin
Justin Gatlin ('82)
USA10.09
q
  0.198
 
4
Xie Zhenye 
Xie Zhenye  ('93)
CHN10.14
  0.188
 
5
Raymond Ekevwo
Raymond Ekevwo ('99)
NGR10.20
  0.240
 
6
Ojie Edoburun
Ojie Edoburun ('96)
GBR10.22
  0.133
 
7
Yuki Koike
Yuki Koike ('95)
JPN10.28
  0.185
 
8
Emmanuel Matadi
Emmanuel Matadi ('91)
LBR10.28
  0.175
 
Semi 3
28.9. Vind: +0.8
28.9.Vind: +0.8
1
Akani Simbine
Akani Simbine ('93)
RSA10.01
Q
  0.132
 
2
Zharnel Hughes
Zharnel Hughes ('95)
GBR10.05
Q
  0.113
 
3
Filippo Tortu
Filippo Tortu ('98)
ITA10.11
q
  0.217
 
4
Tyquendo Tracey
Tyquendo Tracey ('93)
JAM10.11
  0.143
 
5
Mike Rodgers
Mike Rodgers ('85)
USA10.12
  0.153
 
6
Yoshihide Kiryu
Yoshihide Kiryu ('95)
JPN10.16
  0.125
 
7
Jimmy Vicaut
Jimmy Vicaut ('92)
FRA10.16
  0.184
 
8
Arthur Gue Cissé
Arthur Gue Cissé ('96)
CIV10.34
  0.175
 
Indledende heats27.9.
Indledende 1
27.9. Vind: -0.3
27.9.Vind: -0.3
1
Akani Simbine
Akani Simbine ('93)
RSA10.01
Q
  0.136
 
2
Aaron Brown
Aaron Brown ('92)
CAN10.16
Q
  0.155
 
3
Xie Zhenye 
Xie Zhenye  ('93)
CHN10.19
Q
  0.169
 
4
Taymir Burnet
Taymir Burnet ('92)
NED10.21
q
  0.146
 
5
Ojie Edoburun
Ojie Edoburun ('96)
GBR10.23
q
  0.146
 
6
Christopher Belcher
Christopher Belcher ('94)
USA10.23
  0.165
 
7
Kemar Hyman
Kemar Hyman ('89)
CAY10.37
  0.145
 
8
Ratu Banuve Tabakaucoro
Ratu Banuve Tabakaucoro ('92)
FIJ10.56
q
  0.128
 
Indledende 2
27.9. Vind: -0.8
27.9.Vind: -0.8
1
Justin Gatlin
Justin Gatlin ('82)
USA10.06
Q
  0.176
 
2
Andre De Grasse
Andre De Grasse ('94)
CAN10.13
Q
  0.138
 
3
Adam Gemili
Adam Gemili ('93)
GBR10.19
Q
  0.163
 
4
Tyquendo Tracey
Tyquendo Tracey ('93)
JAM10.21
q
  0.135
 
5
Edward Osei-Nketia
Edward Osei-Nketia ('01)
NZL10.24
  0.132
 
6
Rohan Browning
Rohan Browning ('97)
AUS10.40
  0.124
 
7
Usheoritse Itsekiri
Usheoritse Itsekiri ('98)
NGR10.46
  0.170
 
Indledende 3
27.9. Vind: -0.8
27.9.Vind: -0.8
1
Zharnel Hughes
Zharnel Hughes ('95)
GBR10.08
Q
  0.138
 
2
Raymond Ekevwo
Raymond Ekevwo ('99)
NGR10.14
Q
  0.162
 
3
Emmanuel Matadi
Emmanuel Matadi ('91)
LBR10.19
Q
  0.137
 
4
Simon Magakwe
Simon Magakwe ('85)
RSA10.25
  0.154
 
4
Simon Magakwe
Simon Magakwe ('85)
RSA10.25
  0.154
 
5
Cejhae Greene
Cejhae Greene ('95)
ANT10.33
  0.158
 
6
Joseph Amoah
Joseph Amoah ('97)
GHA10.36
  0.140
 
7
Xu Zhouzheng 
Xu Zhouzheng  ('95)
CHN10.37
  0.172
 
8
Ebrahima Camara
Ebrahima Camara ('96)
GAM10.38
  0.142
 
Indledende 4
27.9. Vind: -0.3
27.9.Vind: -0.3
1
Yohan Blake
Yohan Blake ('89)
JAM10.07
Q
  0.166
 
2
Jimmy Vicaut
Jimmy Vicaut ('92)
FRA10.08
Q
  0.154
 
3
Arthur Gue Cissé
Arthur Gue Cissé ('96)
CIV10.14
Q
  0.130
 
4
Yoshihide Kiryu
Yoshihide Kiryu ('95)
JPN10.18
q
  0.121
 
5
Su Bingtian 
Su Bingtian  ('89)
CHN10.21
q
  0.129
 
6
Kim Kuk-Young 
Kim Kuk-Young  ('91)
KOR10.32
Q
  0.149
 
7
Vitor dos Santos
Vitor dos Santos ('96)
BRA10.42
  0.149
 
8
Hakeem Huggins
Hakeem Huggins ('97)
SKN10.62
  0.141
 
Indledende 5
27.9. Vind: -0.3
27.9.Vind: -0.3
1
Paulo André de Oliveira
Paulo André de Oliveira ('98)
BRA10.11
Q
  0.143
 
2
Mike Rodgers
Mike Rodgers ('85)
USA10.14
Q
  0.161
 
3
Filippo Tortu
Filippo Tortu ('98)
ITA10.20
Q
  0.181
 
4
Yuki Koike
Yuki Koike ('95)
JPN10.21
q
  0.158
 
5
Hassan Taftian
Hassan Taftian ('93)
IRI10.24
  0.167
 
6
Thando Dlodlo
Thando Dlodlo ('99)
RSA10.25
  0.150
 
7
Owaab Barrow
Owaab Barrow ('01)
QAT12.82
  0.142
 
Indledende 6
27.9. Vind: +0.1
27.9.Vind: +0.1
1
Christian Coleman
Christian Coleman ('96)
USA9.98
Q
  0.148
 
2
Lamont Marcell Jacobs
Lamont Marcell Jacobs ('94)
ITA10.07
Q
  0.154
 
3
Abdul Hakim Sani Brown
Abdul Hakim Sani Brown ('99)
JPN10.09
Q
  0.175
 
4
Rodrigo do Nascimento
Rodrigo do Nascimento ('94)
BRA10.25
  0.142
 
5
Mario Burke
Mario Burke ('97)
BAR10.31
  0.134
 
6
Lalu Muhammad Zohri
Lalu Muhammad Zohri 
INA10.36
  0.193
 
7
Alex Wilson
Alex Wilson ('90)
SUI10.38
  0.106
 
Prelim 1
27.9. Vind: +0.1
27.9.Vind: +0.1
1
Taymir Burnet
Taymir Burnet ('92)
NED10.23
Q
  0.154
 
2
Hakeem Huggins
Hakeem Huggins ('97)
SKN10.49
q
  0.163
 
3
Owaab Barrow
Owaab Barrow ('01)
QAT10.64
q
  0.156
 PB
4
Ronald Fotofili
Ronald Fotofili ('98)
TGA11.06
  0.174
 
5
Rijo Saymon
Rijo Saymon 
AIA11.11
  0.151
 PB
6
Said Gilani
Said Gilani ('96)
AFG11.45
  0.146
 SB
7
Tikove Piira
Tikove Piira 
COK11.81
  0.164
 PB
8
Alpha Diagana
Alpha Diagana ('93)
MTN12.30
  0.167
 PB
Prelim 2
27.9. Vind: +0.4
27.9.Vind: +0.4
1
Kim Kuk-Young 
Kim Kuk-Young  ('91)
KOR10.32
Q
  0.139
 
2
Ngan Ngoc Nghia 
Ngan Ngoc Nghia  ('98)
VIE10.67
q
  0.204
 SB
3
Yendountien Tiebekabe
Yendountien Tiebekabe ('91)
TOG10.69
  0.132
 
4
Brandon Jones
Brandon Jones ('87)
BIZ10.88
  0.205
 
5
Paul Ma'unikeni
Paul Ma'unikeni 
SOL11.29
  0.185
 PB
6
Tirioro Kamoriki Willie
Tirioro Kamoriki Willie ('99)
KIR11.57
  0.172
 SB
Prelim 3
27.9. Vind: +0.3
27.9.Vind: +0.3
1
Xu Zhouzheng 
Xu Zhouzheng  ('95)
CHN10.35
Q
  0.164
 
2
Jonathan Bardotier
Jonathan Bardotier ('92)
MRI10.61
q
  0.176
 
3
Melique Garcia
Melique Garcia ('92)
HON10.76
  0.122
 
4
Rossene Mpingo
Rossene Mpingo ('97)
COD10.98
  0.126
 PB
5
James Fiti Scott
James Fiti Scott ('95)
FSM11.34
  0.173
 
6
Bleu Perez
Bleu Perez ('96)
GUM11.48
  0.147
 PB
7
Don Motellang
Don Motellang ('98)
MHL11.89
  0.157
 PB
Prelim 4
27.9. Vind: 0.0
27.9.Vind: 0.0
1
Ebrahima Camara
Ebrahima Camara ('96)
GAM10.36
Q
  0.136
 
2
Ratu Banuve Tabakaucoro
Ratu Banuve Tabakaucoro ('92)
FIJ10.56
q
  0.133
 
3
Stern Noel Liffa
Stern Noel Liffa 
MAW10.72
  0.220
NR PB
4
Jonah Harris
Jonah Harris ('99)
NRU11.01
  0.111
 
5
Cheick Aboubacar Camara
Cheick Aboubacar Camara ('98)
GUI11.38
  0.186
 PB
6
Dinesh Kumar Dhakal
Dinesh Kumar Dhakal ('96)
BHU11.64
  0.195
NR PB
7
Nainoa Soto Thompson
Nainoa Soto Thompson ('97)
ASA11.66
  0.166
 PB
8
Adrian Justin Jimena Ililau
Adrian Justin Jimena Ililau 
PLW11.67
  0.180
 PB
M 200 m    
1.10. Vind: +0.3

Finale A

Finale
1.10.Vind: +0.3
1
Noah Lyles
Noah Lyles ('97)
USA19.83
  0.168
 
2
Andre De Grasse
Andre De Grasse ('94)
CAN19.95
  0.168
 
3
Alex Quiñónez
Alex Quiñónez ('89)
ECU19.98
  0.189
 
4
Adam Gemili
Adam Gemili ('93)
GBR20.03
  0.158
 =SB
5
Ramil Guliyev
Ramil Guliyev ('90)
TUR20.07
  0.164
 
6
Aaron Brown
Aaron Brown ('92)
CAN20.10
  0.163
 
7
Xie Zhenye 
Xie Zhenye  ('93)
CHN20.14
  0.161
 
8
Kyle Greaux
Kyle Greaux ('88)
TTO20.39
  0.170
 
Semifinale30.9.
Semi 1
30.9. Vind: -0.3
30.9.Vind: -0.3
1
Adam Gemili
Adam Gemili ('93)
GBR20.03
Q
  0.150
 SB
2
Ramil Guliyev
Ramil Guliyev ('90)
TUR20.16
Q
  0.168
 
3
Aaron Brown
Aaron Brown ('92)
CAN20.20
q
  0.162
 
4
Jereem Richards
Jereem Richards ('94)
TTO20.28
  0.149
 
5
Rasheed Dwyer
Rasheed Dwyer ('89)
JAM20.54
  0.161
 
6
Clarence Munyai
Clarence Munyai ('98)
RSA20.55
  0.164
 
7
Serhiy Smelyk
Serhiy Smelyk ('87)
UKR20.55
  0.155
 
Alex Wilson
Alex Wilson ('90)
SUI DNS
  0.155
 
Semi 2
30.9. Vind: +0.1
30.9.Vind: +0.1
1
Noah Lyles
Noah Lyles ('97)
USA19.86
Q
  0.208
 
2
Alex Quiñónez
Alex Quiñónez ('89)
ECU19.95
Q
  0.184
 
3
Xie Zhenye 
Xie Zhenye  ('93)
CHN20.03
q
  0.185
 
4
Yancarlos Martinez
Yancarlos Martinez ('92)
DOM20.28
  0.165
 SB
5
Brendon Rodney
Brendon Rodney ('92)
CAN20.34
  0.163
 
6
Andre Ewers
Andre Ewers ('95)
JAM20.61
  0.153
 
7
Eseosa Desalu
Eseosa Desalu ('94)
ITA20.73
  0.154
 
Miguel Francis
Miguel Francis ('95)
GBR DNS
  0.154
 
Semi 3
30.9. Vind: -0.1
30.9.Vind: -0.1
1
Andre De Grasse
Andre De Grasse ('94)
CAN20.08
Q
  0.147
 
2
Kyle Greaux
Kyle Greaux ('88)
TTO20.24
Q
  0.183
 
3
Zharnel Hughes
Zharnel Hughes ('95)
GBR20.30
  0.152
 
4
Taymir Burnet
Taymir Burnet ('92)
NED20.34
  0.153
 PB
5
Anaso Jobodwana
Anaso Jobodwana ('92)
RSA20.34
  0.152
 SB
6
Yohan Blake
Yohan Blake ('89)
JAM20.37
  0.156
 
7
Reynier Mena
Reynier Mena ('96)
CUB20.61
  0.137
 
8
Divine Oduduru
Divine Oduduru ('96)
NGR20.84
  0.137
 
Indledende heats29.9.
Indledende 1
29.9. Vind: +0.5
29.9.Vind: +0.5
1
Adam Gemili
Adam Gemili ('93)
GBR20.06
Q
  0.173
 SB
2
Ramil Guliyev
Ramil Guliyev ('90)
TUR20.27
Q
  0.157
 
3
Taymir Burnet
Taymir Burnet ('92)
NED20.37
Q
  0.151
 
4
Divine Oduduru
Divine Oduduru ('96)
NGR20.40
q
  0.186
 
5
Paulo André de Oliveira
Paulo André de Oliveira ('98)
BRA20.75
  0.152
 
6
Rodney Rowe
Rodney Rowe ('97)
USA20.92
  0.179
 
7
Fode Sissoko
Fode Sissoko ('96)
MLI21.30
  0.194
 
Terrence Jones
Terrence Jones ('02)
BAH DQ
  0.166
 
Indledende 2
29.9. Vind: +0.5
29.9.Vind: +0.5
1
Xie Zhenye 
Xie Zhenye  ('93)
CHN20.20
Q
  0.175
 
2
Zharnel Hughes
Zharnel Hughes ('95)
GBR20.24
Q
  0.138
 SB
3
Anaso Jobodwana
Anaso Jobodwana ('92)
RSA20.35
Q
  0.145
 SB
4
Yuki Koike
Yuki Koike ('95)
JPN20.46
  0.167
 
5
Fahad Mohamed Al-Subaie
Fahad Mohamed Al-Subaie ('94)
KSA20.51
  0.175
 
6
José Andrés Salazar
José Andrés Salazar ('97)
ESA21.64
  0.196
 
7
Mohd Noor Firdaus Idris
Mohd Noor Firdaus Idris ('96)
BRU21.99
  0.186
 
Indledende 3
29.9. Vind: +0.8
29.9.Vind: +0.8
1
Alex Quiñónez
Alex Quiñónez ('89)
ECU20.08
Q
  0.175
 
2
Yohan Blake
Yohan Blake ('89)
JAM20.23
Q
  0.166
 SB
3
Alex Wilson
Alex Wilson ('90)
SUI20.40
Q
  0.118
 
4
Aldemir Gomes da Silva
Aldemir Gomes da Silva ('92)
BRA20.44
  0.148
 
5
Yang Chun-Han 
Yang Chun-Han  ('97)
TPE20.80
  0.140
 
6
Noureddine Hadid
Noureddine Hadid ('93)
LBN20.84
  0.159
NR PB
7
Antonio Infantino
Antonio Infantino ('91)
ITA20.89
  0.149
 
8
Gregory Bradai
Gregory Bradai ('93)
PYF22.79
  0.198
 PB
Indledende 4
29.9. Vind: +0.7
29.9.Vind: +0.7
1
Kyle Greaux
Kyle Greaux ('88)
TTO20.19
Q
  0.169
 
2
Yancarlos Martinez
Yancarlos Martinez ('92)
DOM20.47
Q
  0.137
 
3
Reynier Mena
Reynier Mena ('96)
CUB20.52
Q
  0.144
 
4
Jeremy Dodson
Jeremy Dodson ('87)
SAM20.60
  0.138
 
5
Bernardo Baloyes
Bernardo Baloyes ('94)
COL20.64
  0.157
 
6
Emmanuel Eseme
Emmanuel Eseme ('93)
CMR20.87
  0.186
 
7
Kenny Bednarek
Kenny Bednarek ('98)
USA21.50
  0.168
 
Indledende 5
29.9. Vind: +1.0
29.9.Vind: +1.0
1
Aaron Brown
Aaron Brown ('92)
CAN20.10
Q
  0.154
 
2
Miguel Francis
Miguel Francis ('95)
GBR20.11
Q
  0.147
 
3
Rasheed Dwyer
Rasheed Dwyer ('89)
JAM20.37
Q
  0.153
 
4
Eseosa Desalu
Eseosa Desalu ('94)
ITA20.43
q
  0.136
 
5
Jun Yamashita
Jun Yamashita ('97)
JPN20.62
  0.139
 
6
Abdulaziz Salim Mohamed
Abdulaziz Salim Mohamed ('01)
QAT20.75
  0.170
 SB
7
Emmanuel Arowolo
Emmanuel Arowolo ('97)
NGR21.07
  0.169
 
Jeffrey Vanan
Jeffrey Vanan ('92)
SUR DQ
  0.177
 
Indledende 6
29.9. Vind: +0.9
29.9.Vind: +0.9
1
Andre De Grasse
Andre De Grasse ('94)
CAN20.20
Q
  0.128
 
2
Clarence Munyai
Clarence Munyai ('98)
RSA20.29
Q
  0.164
 
3
Serhiy Smelyk
Serhiy Smelyk ('87)
UKR20.39
Q
  0.145
 
4
Sydney Siame
Sydney Siame ('97)
ZAM20.58
  0.175
 
5
Kirara Shiraishi
Kirara Shiraishi ('96)
JPN20.62
  0.164
 
6
Steven Müller
Steven Müller ('90)
GER20.69
  0.163
 
7
Sibusiso Matsenjwa
Sibusiso Matsenjwa ('88)
SWZ20.85
  0.170
 
8
Ahmed Al-Yaari
Ahmed Al-Yaari 
YEM22.37
  0.177
NR NU20R PB
Indledende 7
30.9. Vind: +0.2
30.9.Vind: +0.2
1
Jereem Richards
Jereem Richards ('94)
TTO20.23
Q
  0.153
 
2
Noah Lyles
Noah Lyles ('97)
USA20.26
Q
  0.168
 
3
Brendon Rodney
Brendon Rodney ('92)
CAN20.38
Q
  0.143
 
4
Andre Ewers
Andre Ewers ('95)
JAM20.41
  0.148
 
5
Mouhamadou Fall
Mouhamadou Fall ('92)
FRA20.63
  0.179
 
6
Guy Maganga Gorra
Guy Maganga Gorra ('93)
GAB20.74
  0.155
 
M 400 m    
4.10.

Finale A

Finale
4.10.
1
Steven Gardiner
Steven Gardiner ('95)
BAH43.48
  0.164
NR PB
2
Anthony Zambrano
Anthony Zambrano ('98)
COL44.15
  0.182
AR PB
3
Fred Kerley
Fred Kerley ('95)
USA44.17
  0.144
 
4
Demish Gaye
Demish Gaye ('93)
JAM44.46
  0.171
 PB
5
Kirani James
Kirani James ('92)
GRN44.54
  0.127
 
6
Emmanuel Korir
Emmanuel Korir ('95)
KEN44.94
  0.160
 
7
Machel Cedenio
Machel Cedenio ('95)
TTO45.30
  0.221
 
8
Akeem Bloomfield
Akeem Bloomfield ('97)
JAM45.36
  0.196
 
Semifinale2.10.
Semi 1
2.10.
2.10.
1
Fred Kerley
Fred Kerley ('95)
USA44.25
Q
  0.152
 
2
Emmanuel Korir
Emmanuel Korir ('95)
KEN44.37
Q
  0.153
 SB
3
Davide Re
Davide Re ('93)
ITA44.85
  0.186
 
4
Jonathan Sacoor
Jonathan Sacoor ('99)
BEL45.03
  0.152
 =PB
5
Thapelo Phora
Thapelo Phora ('91)
RSA45.24
  0.182
 
6
Abbas Abubaker
Abbas Abubaker ('96)
BRN45.26
  0.194
 
7
Nathan Strother
Nathan Strother ('95)
USA45.34
  0.155
 
8
Mazen Al-Yassin
Mazen Al-Yassin ('96)
KSA46.11
  0.168
 
Semi 2
2.10.
2.10.
1
Steven Gardiner
Steven Gardiner ('95)
BAH44.13
Q
  0.154
 SB
2
Kirani James
Kirani James ('92)
GRN44.23
Q
  0.119
 SB
3
Demish Gaye
Demish Gaye ('93)
JAM44.66
q
  0.188
 SB
4
Vernon Norwood
Vernon Norwood ('92)
USA45.00
  0.181
 
5
Leungo Scotch
Leungo Scotch ('96)
BOT45.00
  0.167
 PB
6
Alejandro Perlaza
Alejandro Perlaza ('94)
COL45.17
  0.160
 
7
Philip Osei
Philip Osei ('90)
CAN45.44
  0.172
 
8
Steven Solomon
Steven Solomon ('93)
AUS45.54
  0.169
 SB
Semi 3
2.10.
2.10.
1
Machel Cedenio
Machel Cedenio ('95)
TTO44.41
Q
  0.239
 SB
2
Anthony Zambrano
Anthony Zambrano ('98)
COL44.55
Q
  0.183
NR PB
3
Akeem Bloomfield
Akeem Bloomfield ('97)
JAM44.77
q
  0.207
 
4
Julian Walsh
Julian Walsh ('96)
JPN45.13
  0.132
 PB
5
Rabah Yousif
Rabah Yousif ('86)
GBR45.15
  0.160
 SB
6
Alphas Kishoyan
Alphas Kishoyan ('94)
KEN45.55
  0.189
 
7
Michael Norman
Michael Norman ('97)
USA45.94
  0.176
 
Youssef Karam
Youssef Karam ('93)
KUW DNF
  0.156
 
Indledende heats1.10.
Indledende 1
1.10.
1.10.
1
Machel Cedenio
Machel Cedenio ('95)
TTO45.26
Q
  0.211
 
2
Akeem Bloomfield
Akeem Bloomfield ('97)
JAM45.34
Q
  0.195
 
3
Thapelo Phora
Thapelo Phora ('91)
RSA45.45
Q
  0.178
 
4
Alphas Kishoyan
Alphas Kishoyan ('94)
KEN45.65
q
  0.190
 
5
Lucas Carvalho
Lucas Carvalho ('93)
BRA46.01
  0.170
 
6
Abdalelah Haroun
Abdalelah Haroun ('97)
QAT47.76
  0.194
 SB
Matthew Hudson-Smith
Matthew Hudson-Smith ('94)
GBR DNF
  0.152
 
Indledende 2
1.10.
1.10.
1
Kirani James
Kirani James ('92)
GRN44.94
Q
  0.140
 
2
Julian Walsh
Julian Walsh ('96)
JPN45.14
Q
  0.151
 PB
3
Vernon Norwood
Vernon Norwood ('92)
USA45.59
Q
  0.181
 
4
Steven Solomon
Steven Solomon ('93)
AUS45.82
q
  0.197
 
5
Derrick Mokaleng
Derrick Mokaleng ('97)
RSA45.87
  0.166
 
6
Luka Janežič
Luka Janežič ('95)
SLO46.84
  0.194
 
7
Dicki-Terry Mael
Dicki-Terry Mael ('98)
VAN48.52
  0.176
 PB
Indledende 3
1.10.
1.10.
1
Davide Re
Davide Re ('93)
ITA45.08
Q
  0.158
 
2
Fred Kerley
Fred Kerley ('95)
USA45.19
Q
  0.157
 
3
Abbas Abubaker
Abbas Abubaker ('96)
BRN45.47
Q
  0.209
 
4
Mazen Al-Yassin
Mazen Al-Yassin ('96)
KSA45.70
q
  0.168
 
5
Mikhail Litvin
Mikhail Litvin ('96)
KAZ46.28
  0.172
 
6
Mahamat Bachir Ahmat
Mahamat Bachir Ahmat ('96)
CHA47.65
  0.195
 
7
Jovan Stojoski
Jovan Stojoski ('97)
MKD47.92
  0.178
 
Indledende 4
1.10.
1.10.
1
Michael Norman
Michael Norman ('97)
USA45.00
Q
  0.165
 
2
Demish Gaye
Demish Gaye ('93)
JAM45.02
Q
  0.206
 
3
Leungo Scotch
Leungo Scotch ('96)
BOT45.10
Q
  0.160
 PB
4
Youssef Karam
Youssef Karam ('93)
KUW45.74
  0.150
 
5
Alonzo Russell
Alonzo Russell ('92)
BAH45.91
  0.181
 
6
Todiasoa Franck Rabearison
Todiasoa Franck Rabearison ('92)
MAD46.80
  0.185
NR PB
7
Moussa Zaroumeye
Moussa Zaroumeye ('85)
NIG48.13
  0.179
 
Indledende 5
1.10.
1.10.
1
Steven Gardiner
Steven Gardiner ('95)
BAH45.68
Q
  0.184
 
2
Philip Osei
Philip Osei ('90)
CAN45.87
Q
  0.180
 
3
Anthony Zambrano
Anthony Zambrano ('98)
COL45.93
Q
  0.178
 
4
Ditiro Nzamani
Ditiro Nzamani 
BOT46.19
  0.226
 
5
Rusheen McDonald
Rusheen McDonald ('92)
JAM46.21
  0.183
 
6
Brandon Valentine-Parris
Brandon Valentine-Parris ('95)
VIN47.39
  0.148
 
7
Mohammad Jahir Rayhan
Mohammad Jahir Rayhan ('01)
BAN48.48
  0.172
 
Indledende 6
1.10.
1.10.
1
Emmanuel Korir
Emmanuel Korir ('95)
KEN45.08
Q
  
 
2
Jonathan Sacoor
Jonathan Sacoor ('99)
BEL45.32
Q
  0.162
 
3
Rabah Yousif
Rabah Yousif ('86)
GBR45.40
Q
  0.160
 
4
Alejandro Perlaza
Alejandro Perlaza ('94)
COL45.62
q
  0.175
 
5
Nathan Strother
Nathan Strother ('95)
USA45.71
q
  0.164
 
6
Taha Hussein Yaseen
Taha Hussein Yaseen ('98)
IRQ46.58
  0.194
 
7
Jessy Franco
Jessy Franco ('98)
GIB47.41
  0.138
NR NU23R PB
M 800 m    
1.10.

Finale A

Finale
1.10.
1
Donavan Brazier
Donavan Brazier ('97)
USA1:42.34
  
AR PB
2
Amel Tuka
Amel Tuka ('91)
BIH1:43.47
  
 SB
3
Ferguson Rotich
Ferguson Rotich ('89)
KEN1:43.82
  
 
4
Bryce Hoppel
Bryce Hoppel ('97)
USA1:44.25
  
 PB
5
Wesley Vázquez
Wesley Vázquez ('94)
PUR1:44.48
  
 
6
Adrian Ben
Adrian Ben ('98)
ESP1:45.58
  
 
7
Marco Arop
Marco Arop ('98)
CAN1:45.78
  
 
8
Clayton Murphy
Clayton Murphy ('95)
USA1:47.84
  
 
Semifinale29.9.
Semi 1
29.9.
29.9.
1
Wesley Vázquez
Wesley Vázquez ('94)
PUR1:43.96
Q
  
 
2
Ferguson Rotich
Ferguson Rotich ('89)
KEN1:44.20
Q
  
 
3
Clayton Murphy
Clayton Murphy ('95)
USA1:44.48
q
  
 
4
Adrian Ben
Adrian Ben ('98)
ESP1:44.97
q
  
 PB
5
Elliot Giles
Elliot Giles ('94)
GBR1:45.15
  
 
6
Adam Kszczot
Adam Kszczot ('89)
POL1:45.22
  
 
7
Abdessalem Ayouni
Abdessalem Ayouni ('94)
TUN1:45.80
  
 
8
Abubaker Haydar Abdalla
Abubaker Haydar Abdalla ('96)
QAT1:46.87
  
 
Semi 2
29.9.
29.9.
1
Donavan Brazier
Donavan Brazier ('97)
USA1:44.87
Q
  
 
2
Marco Arop
Marco Arop ('98)
CAN1:45.07
Q
  
 
3
Emmanuel Korir
Emmanuel Korir ('95)
KEN1:45.19
  
 
4
Brannon Kidder
Brannon Kidder ('93)
USA1:45.62
  
 
5
Mostafa Smaili
Mostafa Smaili ('97)
MAR1:45.78
  
 
6
Tshepo Tshite
Tshepo Tshite ('97)
RSA1:46.08
  
 
7
Yassine Hathat
Yassine Hathat ('91)
ALG1:46.15
  
 
8
Jamie Webb
Jamie Webb ('94)
GBR1:48.44
  
 
Semi 3
29.9.
29.9.
1
Amel Tuka
Amel Tuka ('91)
BIH1:45.63
Q
  
 
2
Bryce Hoppel
Bryce Hoppel ('97)
USA1:45.95
Q
  
 
3
Álvaro de Arriba
Álvaro de Arriba ('94)
ESP1:46.09
  
 
4
Brandon McBride
Brandon McBride ('94)
CAN1:46.21
  
 
5
Kyle Langford
Kyle Langford ('96)
GBR1:46.41
  
 
6
Kipngetich Ngeno
Kipngetich Ngeno 
KEN1:46.61
  
 
7
Pierre-Ambroise Bosse
Pierre-Ambroise Bosse ('92)
FRA1:47.60
  
 
Nabil Oussama
Nabil Oussama ('96)
MAR DQ
  
 
Indledende heats28.9.
Indledende 1
28.9.
28.9.
1
Donavan Brazier
Donavan Brazier ('97)
USA1:46.04
Q
  
 
2
Marco Arop
Marco Arop ('98)
CAN1:46.12
Q
  
 
3
Tshepo Tshite
Tshepo Tshite ('97)
RSA1:46.54
Q
  
 
4
Andreas Kramer
Andreas Kramer ('97)
SWE1:46.74
  
 
5
Lucirio Antonio Garrido
Lucirio Antonio Garrido ('92)
VEN1:46.89
  
 
6
Mariano Garcia
Mariano Garcia ('97)
ESP1:49.08
  
 
7
Luke Mathews
Luke Mathews ('95)
AUS1:50.16
  
 
8
Min Min Zaw
Min Min Zaw ('01)
MYA1:56.85
  
 SB
Indledende 2
28.9.
28.9.
1
Kipngetich Ngeno
Kipngetich Ngeno 
KEN1:46.07
Q
  
 
2
Adrian Ben
Adrian Ben ('98)
ESP1:46.12
Q
  
 
3
Jamie Webb
Jamie Webb ('94)
GBR1:46.23
Q
  
 
4
Brannon Kidder
Brannon Kidder ('93)
USA1:46.29
q
  
 
5
Jamal Al-Hayrani
Jamal Al-Hayrani ('93)
QAT1:46.40
  
 
6
Marc Reuther
Marc Reuther ('96)
GER1:47.31
  
 
Indledende 3
28.9.
28.9.
1
Brandon McBride
Brandon McBride ('94)
CAN1:45.96
Q
  
 
2
Abubaker Haydar Abdalla
Abubaker Haydar Abdalla ('96)
QAT1:46.11
Q
  
 
3
Pierre-Ambroise Bosse
Pierre-Ambroise Bosse ('92)
FRA1:46.14
Q
  
 
4
Mouad Zahafi
Mouad Zahafi ('98)
MAR1:46.56
  
 
5
Peter Bol
Peter Bol ('94)
AUS1:46.92
  
 
6
Pol Moya Betriu
Pol Moya Betriu ('96)
AND1:48.52
  
 
7
Ryan Sanchez
Ryan Sanchez ('98)
PUR1:54.46
  
 
8
Roberto Belo Amaral Soares
Roberto Belo Amaral Soares ('02)
TLS2:02.43
  
 
Indledende 4
28.9.
28.9.
1
Ferguson Rotich
Ferguson Rotich ('89)
KEN1:45.98
Q
  
 
2
Bryce Hoppel
Bryce Hoppel ('97)
USA1:46.01
Q
  
 
3
Abdessalem Ayouni
Abdessalem Ayouni ('94)
TUN1:46.09
Q
  
 
4
Nabil Oussama
Nabil Oussama ('96)
MAR1:46.17
q
  
 
5
Adam Kszczot
Adam Kszczot ('89)
POL1:46.20
q
  
 
6
Mohamed Belbachir
Mohamed Belbachir ('94)
ALG1:46.52
  
 
7
Mark English
Mark English ('93)
IRL1:47.25
  
 
Indledende 5
28.9.
28.9.
1
Emmanuel Korir
Emmanuel Korir ('95)
KEN1:45.16
Q
  
 
2
Mostafa Smaili
Mostafa Smaili ('97)
MAR1:45.27
Q
  
 
3
Wesley Vázquez
Wesley Vázquez ('94)
PUR1:45.47
Q
  
 
4
Yassine Hathat
Yassine Hathat ('91)
ALG1:45.67
q
  
 
5
Kyle Langford
Kyle Langford ('96)
GBR1:46.14
q
  
 
6
Quamel Prince
Quamel Prince ('94)
GUY1:48.41
  
 
7
Mohammed Al-Suleimani
Mohammed Al-Suleimani ('01)
OMA1:50.91
  
 PB
8
Benjamin Enzema
Benjamin Enzema ('89)
GEQ1:51.69
  
 SB
Indledende 6
28.9.
28.9.
1
Elliot Giles
Elliot Giles ('94)
GBR1:45.53
Q
  
 
2
Clayton Murphy
Clayton Murphy ('95)
USA1:45.62
Q
  
 
3
Amel Tuka
Amel Tuka ('91)
BIH1:45.62
Q
  
 
4
Álvaro de Arriba
Álvaro de Arriba ('94)
ESP1:45.67
q
  
 
5
Andrés Arroyo
Andrés Arroyo ('95)
PUR1:46.75
  
 
6
Edose Ibadin
Edose Ibadin ('93)
NGR1:47.91
  
 
7
Musa Hajdari
Musa Hajdari ('87)
KOS1:47.98
  
 
Samer Al-Jowhar
Samer Al-Jowhar ('01)
JOR DQ
  
 
M 1500 m    
6.10.

Finale A

Finale
6.10.
1
Timothy Cheruiyot
Timothy Cheruiyot ('95)
KEN3:29.26
  
 
2
Taoufik Makhloufi
Taoufik Makhloufi ('88)
ALG3:31.38
  
 SB
3
Marcin Lewandowski
Marcin Lewandowski ('87)
POL3:31.46
  
NR PB
4
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR3:31.70
  
 
5
Jake Wightman
Jake Wightman ('94)
GBR3:31.87
  
 PB
6
Josh Kerr
Josh Kerr ('97)
GBR3:32.52
  
NU23R PB
7
Ronald Kwemoi
Ronald Kwemoi ('95)
KEN3:32.72
  
 SB
8
Matthew Centrowitz
Matthew Centrowitz ('89)
USA3:32.81
  
 SB
9
Kalle Berglund
Kalle Berglund ('96)
SWE3:33.70
  
NR PB
10
Craig Engels
Craig Engels ('94)
USA3:34.24
  
 
11
Neil Gourley
Neil Gourley ('95)
GBR3:37.30
  
 
12
Youssouf Hiss Bachir
Youssouf Hiss Bachir ('87)
DJI3:37.96
  
 
Semifinale4.10.
Semi 1
4.10.
4.10.
1
Timothy Cheruiyot
Timothy Cheruiyot ('95)
KEN3:36.53
Q
  
 
2
Taoufik Makhloufi
Taoufik Makhloufi ('88)
ALG3:36.69
Q
  
 
3
Neil Gourley
Neil Gourley ('95)
GBR3:36.69
Q
  
 
4
Craig Engels
Craig Engels ('94)
USA3:36.69
Q
  
 
5
Kalle Berglund
Kalle Berglund ('96)
SWE3:36.72
Q
  
 
6
Ben Blankenship
Ben Blankenship ('88)
USA3:36.98
  
 
7
Filip Ingebrigtsen
Filip Ingebrigtsen ('93)
NOR3:37.00
  
 
8
Alexis Miellet
Alexis Miellet ('95)
FRA3:37.39
  
 
9
Isaac Kimeli
Isaac Kimeli ('94)
BEL3:37.50
  
 
10
Stewart McSweyn
Stewart McSweyn ('95)
AUS3:37.95
  
 
11
Ayanleh Souleiman
Ayanleh Souleiman ('92)
DJI3:38.35
  
 
12
Teddese Lemi
Teddese Lemi ('99)
ETH3:38.79
  
 
13
Jesús Gómez
Jesús Gómez ('91)
ESP3:40.29
  
 
Semi 2
4.10.
4.10.
1
Marcin Lewandowski
Marcin Lewandowski ('87)
POL3:36.50
Q
  
 
2
Ronald Kwemoi
Ronald Kwemoi ('95)
KEN3:36.53
Q
  
 
3
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR3:36.58
Q
  
 
4
Josh Kerr
Josh Kerr ('97)
GBR3:36.58
Q
  
 
5
Youssouf Hiss Bachir
Youssouf Hiss Bachir ('87)
DJI3:36.72
Q
  
 SB
6
Matthew Centrowitz
Matthew Centrowitz ('89)
USA3:36.77
q
  
 SB
7
Jake Wightman
Jake Wightman ('94)
GBR3:36.85
q
  
 
8
Matthew Ramsden
Matthew Ramsden ('97)
AUS3:37.16
  
 
9
Ronald Musagala
Ronald Musagala ('92)
UGA3:37.19
  
 
10
Kevin López
Kevin López ('90)
ESP3:37.56
  
 
11
Amos Bartelsmeyer
Amos Bartelsmeyer ('94)
GER3:37.74
  
 
12
Abdelaati Iguider
Abdelaati Iguider ('87)
MAR3:42.23
  
 
Samuel Tefera
Samuel Tefera ('99)
ETH DNF
  
 
Indledende heats3.10.
Indledende 1
3.10.
3.10.
1
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR3:37.67
Q
  
 
2
Alexis Miellet
Alexis Miellet ('95)
FRA3:37.69
Q
  
 
3
Matthew Centrowitz
Matthew Centrowitz ('89)
USA3:37.69
Q
  
 
4
Jake Wightman
Jake Wightman ('94)
GBR3:37.72
Q
  
 
5
Marcin Lewandowski
Marcin Lewandowski ('87)
POL3:37.75
Q
  
 
6
Amos Bartelsmeyer
Amos Bartelsmeyer ('94)
GER3:37.80
Q
  
 
7
Samuel Tefera
Samuel Tefera ('99)
ETH3:37.82
q
  
 
8
Adel Mechaal
Adel Mechaal ('90)
ESP3:37.95
  
 
9
Filip Sasínek
Filip Sasínek ('96)
CZE3:38.17
  
 
10
George Manangoi
George Manangoi 
KEN3:38.39
  
 
11
Ryan Gregson
Ryan Gregson ('90)
AUS3:38.69
  
 
12
Abdi Waiss Mouhyadin
Abdi Waiss Mouhyadin ('96)
DJI3:38.79
  
 
13
Hicham Oueladha
Hicham Oueladha ('95)
MAR3:39.86
  
 
14
Abraham Rotich
Abraham Rotich ('93)
BRN3:45.19
  
 
15
Lucirio Antonio Garrido
Lucirio Antonio Garrido ('92)
VEN3:52.93
  
 
Indledende 2
3.10.
3.10.
1
Timothy Cheruiyot
Timothy Cheruiyot ('95)
KEN3:36.82
Q
  
 
2
Josh Kerr
Josh Kerr ('97)
GBR3:36.99
Q
  
 
3
Ben Blankenship
Ben Blankenship ('88)
USA3:37.13
Q
  
 
4
Filip Ingebrigtsen
Filip Ingebrigtsen ('93)
NOR3:37.26
Q
  
 
5
Abdelaati Iguider
Abdelaati Iguider ('87)
MAR3:37.44
Q
  
 
6
Kevin López
Kevin López ('90)
ESP3:37.62
Q
  
 
7
Isaac Kimeli
Isaac Kimeli ('94)
BEL3:37.87
q
  
 
8
Youssouf Hiss Bachir
Youssouf Hiss Bachir ('87)
DJI3:37.93
q
  
 
9
Kumari Taki
Kumari Taki ('99)
KEN3:37.98
  
 
10
Jinson Johnson
Jinson Johnson ('91)
IND3:39.86
  
 
11
Teddese Lemi
Teddese Lemi ('99)
ETH3:41.32
  
 
12
Musulman Dzholomanov
Musulman Dzholomanov ('97)
KGZ3:45.07
  
 
13
Matthew Ramsden
Matthew Ramsden ('97)
AUS3:47.59
  
 
14
Paulo Amotun Lokoro
Paulo Amotun Lokoro ('92)
SSD3:48.98
  
 
Indledende 3
3.10.
3.10.
1
Ayanleh Souleiman
Ayanleh Souleiman ('92)
DJI3:36.16
Q
  
 
2
Taoufik Makhloufi
Taoufik Makhloufi ('88)
ALG3:36.18
Q
  
 
3
Kalle Berglund
Kalle Berglund ('96)
SWE3:36.19
Q
  
 
4
Neil Gourley
Neil Gourley ('95)
GBR3:36.31
Q
  
 
5
Craig Engels
Craig Engels ('94)
USA3:36.35
Q
  
 
6
Ronald Musagala
Ronald Musagala ('92)
UGA3:36.54
Q
  
 
7
Ronald Kwemoi
Ronald Kwemoi ('95)
KEN3:36.66
q
  
 
8
Jesús Gómez
Jesús Gómez ('91)
ESP3:36.72
q
  
 
9
Stewart McSweyn
Stewart McSweyn ('95)
AUS3:36.88
q
  
 
10
Ismael Debjani
Ismael Debjani ('90)
BEL3:39.11
  
 
11
Jakub Holuša
Jakub Holuša ('88)
CZE3:39.79
  
 
12
Jamaa Mohamed Abdullahi
Jamaa Mohamed Abdullahi ('02)
SOM3:40.84
  
NU20R PB
13
Abdirahman Saeed Hassan
Abdirahman Saeed Hassan ('97)
QAT3:42.24
  
 
14
Jach Majok Wol
Jach Majok Wol ('96)
SSD3:46.24
  
 
M 5000 m    
30.9.

Finale A

Finale
30.9.
1
Muktar Edris
Muktar Edris ('94)
ETH12:58.85
  
 SB
2
Selemon Barega
Selemon Barega 
ETH12:59.70
  
 
3
Mohammed Ahmed
Mohammed Ahmed ('91)
CAN13:01.11
  
 
4
Telahun Haile
Telahun Haile ('99)
ETH13:02.29
  
 
5
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR13:02.93
  
 
6
Jacob Krop
Jacob Krop ('01)
KEN13:03.08
  
 PB
7
Paul Chelimo
Paul Chelimo ('90)
USA13:04.60
  
 SB
8
Nicholas Kipkorir
Nicholas Kipkorir ('98)
KEN13:05.27
  
 
9
Birhanu Balew
Birhanu Balew ('96)
BRN13:14.66
  
 
10
Justyn Knight
Justyn Knight ('96)
CAN13:26.63
  
 
11
Hassan Mead
Hassan Mead ('89)
USA13:27.05
  
 
12
Stewart McSweyn
Stewart McSweyn ('95)
AUS13:30.41
  
 
13
Henrik Ingebrigtsen
Henrik Ingebrigtsen ('91)
NOR13:36.25
  
 
14
Isaac Kimeli
Isaac Kimeli ('94)
BEL13:44.29
  
 
Filip Ingebrigtsen
Filip Ingebrigtsen ('93)
NOR DNF
  
 
Indledende heats27.9.
Indledende 1
27.9.
27.9.
1
Selemon Barega
Selemon Barega 
ETH13:24.69
Q
  
 
2
Jacob Krop
Jacob Krop ('01)
KEN13:24.94
Q
  
 
3
Muktar Edris
Muktar Edris ('94)
ETH13:25.00
Q
  
 SB
4
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR13:25.20
Q
  
 
5
Mohammed Ahmed
Mohammed Ahmed ('91)
CAN13:25.35
Q
  
 
6
Birhanu Balew
Birhanu Balew ('96)
BRN13:25.70
q
  
 
7
Andrew Butchart
Andrew Butchart ('91)
GBR13:26.46
q
  
 
8
Morgan McDonald
Morgan McDonald ('96)
AUS13:26.80
  
 
9
Ben True
Ben True ('85)
USA13:27.39
  
 
10
Patrick Tiernan
Patrick Tiernan ('94)
AUS13:28.42
  
 
11
Yemaneberhan Crippa
Yemaneberhan Crippa ('96)
ITA13:29.08
  
 
12
Julien Wanders
Julien Wanders ('96)
SUI13:38.95
  
 
13
Robin Hendrix
Robin Hendrix ('95)
BEL13:39.69
  
 
14
Oscar Chelimo
Oscar Chelimo ('01)
UGA13:42.94
  
 
15
Marc Scott
Marc Scott ('93)
GBR13:47.12
  
 SB
16
Richard Ringer
Richard Ringer ('89)
GER13:49.20
  
 
17
Jamal Abdelmaji Eisa Mohammed
Jamal Abdelmaji Eisa Mohammed ('93)
SUD14:15.32
  
 
18
Tariq Ahmed Al-Amri
Tariq Ahmed Al-Amri ('90)
KSA14:21.19
  
 
19
Braima Suncar Dabó
Braima Suncar Dabó ('93)
GBS18:10.87
  
 PB
Jonathan Busby
Jonathan Busby ('86)
ARU DQ
  
 
Indledende 2
27.9.
27.9.
1
Paul Chelimo
Paul Chelimo ('90)
USA13:20.18
Q
  
 
2
Telahun Haile
Telahun Haile ('99)
ETH13:20.45
Q
  
 
3
Filip Ingebrigtsen
Filip Ingebrigtsen ('93)
NOR13:20.52
Q
  
 
4
Stewart McSweyn
Stewart McSweyn ('95)
AUS13:20.58
Q
  
 
5
Nicholas Kipkorir
Nicholas Kipkorir ('98)
KEN13:20.82
Q
  
 
6
Isaac Kimeli
Isaac Kimeli ('94)
BEL13:20.99
q
  
 
7
Henrik Ingebrigtsen
Henrik Ingebrigtsen ('91)
NOR13:21.22
q
  
 
8
Hassan Mead
Hassan Mead ('89)
USA13:22.11
q
  
 SB
9
Justyn Knight
Justyn Knight ('96)
CAN13:25.95
q
  
 
10
Stephen Kissa
Stephen Kissa ('95)
UGA13:27.36
  
 
11
Ibrahim Hassan Bouh
Ibrahim Hassan Bouh ('97)
DJI13:36.39
  
 
12
Ben Connor
Ben Connor ('92)
GBR13:36.92
  
 
13
Sam Parsons
Sam Parsons ('94)
GER13:38.53
  
 
14
Abadi Hadis
Abadi Hadis ('97)
ETH13:42.89
  
 
15
Soufiyan Bouqantar
Soufiyan Bouqantar ('93)
MAR14:03.16
  
 
16
Tachlowini Gabriyesos
Tachlowini Gabriyesos ('98)
ERI14:28.11
  
 
Gerard Giraldo
Gerard Giraldo ('89)
COL DNF
  
 
Viro Ma
Viro Ma ('87)
CAM DNF
  
 
Said El Otmani
Said El Otmani ('91)
ITA DNF
  
 
M 10000 m    
6.10.

Finale A

Finale
6.10.
1
Joshua Cheptegei
Joshua Cheptegei ('96)
UGA26:48.36
  
 PB
2
Yomif Kejelcha
Yomif Kejelcha ('97)
ETH26:49.34
  
 PB
3
Rhonex Kipruto
Rhonex Kipruto ('99)
KEN26:50.32
  
 
4
Rodgers Kwemoi
Rodgers Kwemoi ('98)
KEN26:55.36
  
 PB
5
Andamlak Belihu
Andamlak Belihu ('98)
ETH26:56.71
  
 
6
Mohammed Ahmed
Mohammed Ahmed ('91)
CAN26:59.35
  
NR PB
7
Lopez Lomong
Lopez Lomong ('85)
USA27:04.72
  
 PB
8
Yemaneberhan Crippa
Yemaneberhan Crippa ('96)
ITA27:10.76
  
NR PB
9
Hagos Gebrhiwet
Hagos Gebrhiwet ('94)
ETH27:11.37
  
 
10
Shadrack Kipchirchir
Shadrack Kipchirchir ('89)
USA27:24.74
  
 SB
11
Sondre Nordstad Moen
Sondre Nordstad Moen ('91)
NOR28:02.18
  
 
12
Leonard Korir
Leonard Korir ('86)
USA28:05.73
  
 
13
Soufiane Bouchikhi
Soufiane Bouchikhi ('90)
BEL28:15.43
  
 
14
Aron Kifle
Aron Kifle ('98)
ERI28:16.74
  
 
15
Rodrigue Kwizéra
Rodrigue Kwizéra ('99)
BDI28:21.92
  
 PB
16
Abdallah Mande
Abdallah Mande ('95)
UGA28:31.49
  
 
17
Onesphoré Nzikwinkunda
Onesphoré Nzikwinkunda ('97)
BDI29:11.50
  
 
Thierry Ndikumwenayo
Thierry Ndikumwenayo ('97)
BDI DNF
  
 
Julien Wanders
Julien Wanders ('96)
SUI DNF
  
 
Hassan Chani
Hassan Chani ('91)
BRN DQIAAF Rule 32.2.a
  
 
Alex Oloitiptip
Alex Oloitiptip ('90)
KEN27:28.74 DQIAAF Rule 32.2.a
  
 
M Maraton    
6.10.

Finale A

Finale
6.10.
1
Lelisa Desisa
Lelisa Desisa ('90)
ETH2:10:40
  
 SB
2
Mosinet Geremew
Mosinet Geremew ('92)
ETH2:10:44
  
 
3
Amos Kipruto
Amos Kipruto ('92)
KEN2:10:51
  
 
4
Callum Hawkins
Callum Hawkins ('92)
GBR2:10:57
  
 
5
Stephen Mokoka
Stephen Mokoka ('85)
RSA2:11:09
  
 
6
Zersenay Tadese
Zersenay Tadese ('82)
ERI2:11:29
  
 SB
7
El Hassan El Abbassi
El Hassan El Abbassi ('84)
BRN2:11:44
  
 SB
8
Hamza Sahili
Hamza Sahili ('93)
MAR2:11:49
  
 
9
Tadesse Abraham
Tadesse Abraham ('82)
SUI2:11:58
  
 
10
Daniel Mateo
Daniel Mateo ('89)
ESP2:12:15
  
 
11
Laban Korir
Laban Korir ('85)
KEN2:12:38
  
 
12
Yassine Rachik
Yassine Rachik ('93)
ITA2:12:41
  
 
13
Fred Musobo
Fred Musobo ('96)
UGA2:13:42
  
 
14
Geoffrey Kirui
Geoffrey Kirui ('93)
KEN2:13:54
  
 SB
15
Eyob Ghebrehiwet Faniel
Eyob Ghebrehiwet Faniel ('92)
ITA2:13:57
  
 SB
16
Alphonce Felix
Alphonce Felix ('92)
TAN2:13:57
  
 
17
Thomas Rainhold
Thomas Rainhold ('91)
NAM2:14:38
  
 
18
Stephen Kiprotich
Stephen Kiprotich ('89)
UGA2:15:04
  
 
19
Paulo Roberto Paula
Paulo Roberto Paula ('79)
BRA2:15:09
  
 
20
Yang Shaohui 
Yang Shaohui  ('92)
CHN2:15:17
  
 
21
Gopi Thonakal
Gopi Thonakal ('88)
IND2:15:57
  
 
22
Félicien Muhitira
Félicien Muhitira ('94)
RWA2:16:21
  
 
23
Ahmed Osman
Ahmed Osman ('88)
USA2:16:22
  
 SB
24
Weldu Negash Gebretsadik
Weldu Negash Gebretsadik ('86)
NOR2:16:35
  
 
25
Hiroki Yamagishi
Hiroki Yamagishi ('91)
JPN2:16:43
  
 SB
26
Tiidrek Nurme
Tiidrek Nurme ('85)
EST2:17:38
  
 
27
Malcolm Hicks
Malcolm Hicks ('87)
NZL2:17:45
  
 
28
Adhanom Abraha
Adhanom Abraha ('77)
SWE2:17:57
  
 
29
Yuki Kawauchi
Yuki Kawauchi ('87)
JPN2:17:59
  
 
30
Caden Shields
Caden Shields ('88)
NZL2:18:08
  
 
31Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)DEN2:18:10
  
 
32
Desmond Mokgobu
Desmond Mokgobu ('88)
RSA2:18:21
  
 
33
Roman Fosti
Roman Fosti ('83)
EST2:18:30
  
 SB
34
Mgondzashe Ncube
Mgondzashe Ncube ('86)
ZIM2:18:42
  
 
35
Fyodor Shutov
Fyodor Shutov ('86)
RUS2:18:58
  
 
36
John Mason
John Mason ('87)
CAN2:19:21
  
 
37
Kohei Futaoka
Kohei Futaoka ('94)
JPN2:19:23
  
 
38
Elkanah Kibet
Elkanah Kibet ('83)
USA2:19:33
  
 SB
39
Julian Spence
Julian Spence ('86)
AUS2:19:40
  
 
40
Byambajav Tseveenravdan
Byambajav Tseveenravdan ('90)
MGL2:20:07
  
 
41
Lemawork Ketema
Lemawork Ketema ('85)
AUT2:20:45
  
 
42
Thomas De Bock
Thomas De Bock ('91)
BEL2:21:13
  
 
43
Stephen Scullion
Stephen Scullion ('88)
IRL2:21:31
  
 
44
Wellington da Silva
Wellington da Silva ('88)
BRA2:21:49
  
 
45
Berhanu Girma
Berhanu Girma ('86)
CAN2:22:28
  
 
46
Andrew Epperson
Andrew Epperson ('90)
USA2:23:11
  
 
47
Munyaradzi Jari
Munyaradzi Jari ('90)
ZIM2:23:34
  
 
48
Dmitrijs Serjogins
Dmitrijs Serjogins ('93)
LAT2:24:00
  
 SB
49
Andrey Petrov
Andrey Petrov ('86)
UZB2:24:54
  
 
50
Ihor Porozov
Ihor Porozov ('91)
UKR2:26:11
  
 
51
Vagner Noronha
Vagner Noronha ('84)
BRA2:26:11
  
 
52
Isaac Mpofu
Isaac Mpofu ('88)
ZIM2:29:24
  
 
53
Uladzislau Pramau
Uladzislau Pramau ('84)
BLR2:31:04
  
 
54
Ser-Od Bat-Ochir
Ser-Od Bat-Ochir ('81)
MGL2:36:01
  
 
55
Nicolás Cuestas
Nicolás Cuestas ('86)
URU2:40:05
  
 
Evans Kiplagat
Evans Kiplagat ('88)
AZE DNF
  
 
Olivier Irabaruta
Olivier Irabaruta ('90)
BDI DNF
  
 
Benson Seurei
Benson Seurei ('84)
BRN DNF
  
 
Duo Bujie 
Duo Bujie  ('94)
CHN DNF
  
 
Merhawi Kesete
Merhawi Kesete ('86)
ERI DNF
  
 
Okbay Tsegay
Okbay Tsegay ('86)
ERI DNF
  
 
Mule Wasihun
Mule Wasihun ('93)
ETH DNF
  
 
Daniele Meucci
Daniele Meucci ('85)
ITA DNF
  
 
Paul Lonyangata
Paul Lonyangata ('92)
KEN DNF
  
 
Mohamed Reda El Aaraby
Mohamed Reda El Aaraby ('89)
MAR DNF
  
 
Derlis Ayala
Derlis Ayala ('90)
PAR DNF
  
 
Thabiso Moeng
Thabiso Moeng ('83)
RSA DNF
  
 
Stephano Gwandu Huche
Stephano Gwandu Huche ('90)
TAN DNF
  
 
Agustino Sulle
Agustino Sulle ('97)
TAN DNF
  
 
Tony Payne
Tony Payne ('89)
THA DNF
  
 
Polat Kemboi Arıkan
Polat Kemboi Arıkan ('90)
TUR DNF
  
 
Mert Girmalegese
Mert Girmalegese ('87)
TUR DNF
  
 
Solomon Mutai
Solomon Mutai ('92)
UGA DNF
  
 
M 3000 m forh.    
4.10.

Finale A

Finale
4.10.
1
Conseslus Kipruto
Conseslus Kipruto ('94)
KEN8:01.35
  
 SB
2
Lamecha Girma
Lamecha Girma 
ETH8:01.36
  
NR NU20R PB
3
Soufiane El Bakkali
Soufiane El Bakkali ('96)
MAR8:03.76
  
 SB
4
Getnet Wale
Getnet Wale 
ETH8:05.21
  
 PB
5
Djilali Bedrani
Djilali Bedrani ('93)
FRA8:05.23
  
 PB
6
Benjamin Kigen
Benjamin Kigen ('93)
KEN8:06.95
  
 
7
Abraham Kibiwot
Abraham Kibiwot ('96)
KEN8:08.52
  
 
8
Hillary Bor
Hillary Bor ('89)
USA8:09.33
  
 
9
Leonard Bett
Leonard Bett 
KEN8:10.64
  
 
10
Stanley Kebenei
Stanley Kebenei ('89)
USA8:11.15
  
 SB
11
Fernando Carro
Fernando Carro ('92)
ESP8:12.31
  
 
12
Andy Bayer
Andy Bayer ('90)
USA8:12.47
  
 PB
13
Avinash Sable
Avinash Sable ('94)
IND8:21.37
  
NR PB
14
Matt Hughes
Matt Hughes ('89)
CAN8:24.78
  
 
15
Zak Seddon
Zak Seddon ('94)
GBR8:40.23
  
 
Chala Beyo
Chala Beyo ('96)
ETH DNF
  
 
Indledende heats1.10.
Indledende 1
1.10.
1.10.
1
Getnet Wale
Getnet Wale 
ETH8:12.96
Q
  
 
2
Djilali Bedrani
Djilali Bedrani ('93)
FRA8:13.02
Q
  
 
3
Leonard Bett
Leonard Bett 
KEN8:13.07
Q
  
 
4
Matt Hughes
Matt Hughes ('89)
CAN8:13.12
q
  
 SB
5
Fernando Carro
Fernando Carro ('92)
ESP8:13.56
q
  
 
6
Stanley Kebenei
Stanley Kebenei ('89)
USA8:19.02
q
  
 
7
Zak Seddon
Zak Seddon ('94)
GBR8:22.51
q
  
 
8
Yohanes Chiappinelli
Yohanes Chiappinelli ('97)
ITA8:24.73
  
 
9
Amor Benyahia
Amor Benyahia ('85)
TUN8:26.12
  
 SB
10
Martin Grau
Martin Grau ('92)
GER8:26.79
  
 SB
11
Tom Erling Kårbø
Tom Erling Kårbø ('89)
NOR8:27.01
  
 PB
12
Boniface Abel Sikowo
Boniface Abel Sikowo ('99)
UGA8:27.96
  
 
13
Abdelkarim Ben Zahra
Abdelkarim Ben Zahra ('98)
MAR8:36.67
  
 
14
Kaur Kivistik
Kaur Kivistik ('91)
EST8:39.26
  
 
Fouad Idbafdil
Fouad Idbafdil ('88)
MAR DNF
  
 
Indledende 2
1.10.
1.10.
1
Lamecha Girma
Lamecha Girma 
ETH8:16.64
Q
  
 
2
Soufiane El Bakkali
Soufiane El Bakkali ('96)
MAR8:17.96
Q
  
 
3
Abraham Kibiwot
Abraham Kibiwot ('96)
KEN8:18.46
Q
  
 
4
Andy Bayer
Andy Bayer ('90)
USA8:18.66
q
  
 
5
Albert Chemutai
Albert Chemutai ('95)
UGA8:23.08
  
 
6
Altobelli da Silva
Altobelli da Silva ('90)
BRA8:25.34
  
 SB
7
Yemane Hailesilassie
Yemane Hailesilassie ('98)
ERI8:26.58
  
 
8
Osama Zoghlami
Osama Zoghlami ('94)
ITA8:28.57
  
 
9
Daniel Arce
Daniel Arce ('92)
ESP8:31.69
  
 
10
Karl Bebendorf
Karl Bebendorf ('96)
GER8:32.58
  
 
11
John Gay
John Gay ('96)
CAN8:33.74
  
 
12
Bilal Tabti
Bilal Tabti ('93)
ALG8:35.15
  
 
13
Rantso Mokopane
Rantso Mokopane ('94)
RSA8:42.22
  
 
14
Ben Buckingham
Ben Buckingham ('91)
AUS8:42.86
  
 
15
Krystian Zalewski
Krystian Zalewski ('89)
POL8:51.79
  
 
Indledende 3
1.10.
1.10.
1
Conseslus Kipruto
Conseslus Kipruto ('94)
KEN8:19.20
Q
  
 
2
Benjamin Kigen
Benjamin Kigen ('93)
KEN8:19.44
Q
  
 
3
Hillary Bor
Hillary Bor ('89)
USA8:20.67
Q
  
 
4
Chala Beyo
Chala Beyo ('96)
ETH8:21.09
q
  
 
5
Ibrahim Ezzaydouny
Ibrahim Ezzaydouny ('91)
ESP8:23.99
  
 
6
Benjamin Kiplagat
Benjamin Kiplagat ('89)
UGA8:24.44
  
 SB
7
Avinash Sable
Avinash Sable ('94)
IND8:25.23
  
NR PB
8
Topi Raitanen
Topi Raitanen ('96)
FIN8:32.44
  
 
9
Ryan Smeeton
Ryan Smeeton ('98)
CAN8:32.53
  
 
10
Carlos Andrés San Martín
Carlos Andrés San Martín ('93)
COL8:35.10
  
 
11
Salim Mohammed Salim
Salim Mohammed Salim ('93)
EGY8:35.18
  
 
12
Yoann Kowal
Yoann Kowal ('87)
FRA8:37.90
  
 
13
Takele Nigate
Takele Nigate ('99)
ETH8:38.34
  
 
14
Yaser Salem Bagharab
Yaser Salem Bagharab ('98)
QAT8:39.65
  
 
15
Otmane Nait Hammou
Otmane Nait Hammou ('95)
MAR9:30.17
  
 
Mohammed Tindoufti
Mohammed Tindoufti ('93)
MAR DNF
  
 
M 110 m hæk    
2.10. Vind: +0.6

Finale A

Finale
2.10.Vind: +0.6
1
Grant Holloway
Grant Holloway ('97)
USA13.10
  0.158
 
2
Sergey Shubenkov
Sergey Shubenkov ('90)
RUS13.15
  0.150
 
3
Pascal Martinot-Lagarde
Pascal Martinot-Lagarde ('91)
FRA13.18
  0.161
 
3
Orlando Ortega
Orlando Ortega ('91)
ESP13.30
  0.130
 
5
Xie Wenjun 
Xie Wenjun  ('90)
CHN13.29
  0.140
 
6
Shane Brathwaite
Shane Brathwaite ('90)
BAR13.61
  0.149
 
7
Devon Allen
Devon Allen ('94)
USA13.70
  0.124
 
8
Milan Trajkovic
Milan Trajkovic ('92)
CYP13.87
  0.150
 
Omar McLeod
Omar McLeod ('94)
JAM DQ
  0.128
 
Semifinale2.10.
Semi 1
2.10. Vind: +1.1
2.10.Vind: +1.1
1
Grant Holloway
Grant Holloway ('97)
USA13.10
Q
  0.166
 
2
Sergey Shubenkov
Sergey Shubenkov ('90)
RUS13.18
Q
  0.129
 
3
Dimitri Bascou
Dimitri Bascou ('87)
FRA13.48
  0.152
 
4
Yaqoub Al-Yoha
Yaqoub Al-Yoha ('93)
KUW13.57
  0.154
 
5
Andy Pozzi
Andy Pozzi ('92)
GBR13.60
  0.123
 
6
Orlando Bennett
Orlando Bennett ('99)
JAM13.60
  0.162
 
7
Shane Brathwaite
Shane Brathwaite ('90)
BAR14.29
q
  0.169
 
Ronald Levy
Ronald Levy ('92)
JAM DQ
  0.163
 
Semi 2
2.10. Vind: +0.9
2.10.Vind: +0.9
1
Omar McLeod
Omar McLeod ('94)
JAM13.08
Q
  0.141
 
2
Pascal Martinot-Lagarde
Pascal Martinot-Lagarde ('91)
FRA13.12
Q
  0.163
 SB
3
Xie Wenjun 
Xie Wenjun  ('90)
CHN13.22
q
  0.137
 
4
Devon Allen
Devon Allen ('94)
USA13.36
q
  0.119
 
5
Chen Kuei-Ju 
Chen Kuei-Ju  ('93)
TPE13.52
  0.132
 
6
Hassane Fofana
Hassane Fofana ('92)
ITA13.52
  0.155
 
7
Jason Joseph
Jason Joseph ('98)
SUI13.53
  0.158
 
8
Joan Camilo Chaverra
Joan Camilo Chaverra ('95)
COL13.76
  0.164
 
Semi 3
2.10. Vind: +0.6
2.10.Vind: +0.6
1
Orlando Ortega
Orlando Ortega ('91)
ESP13.16
Q
  0.131
 
2
Milan Trajkovic
Milan Trajkovic ('92)
CYP13.29
Q
  0.162
 SB
3
Antonio Alkana
Antonio Alkana ('90)
RSA13.47
  0.123
 
4
Konstadínos Douvalídis
Konstadínos Douvalídis ('87)
GRE13.54
  0.198
 
5
Andrew Riley
Andrew Riley ('88)
JAM13.57
  0.136
 
6
Shunya Takayama
Shunya Takayama ('94)
JPN13.58
  0.144
 
7
Wilhem Belocian
Wilhem Belocian ('95)
FRA13.60
  0.133
 
8
Nicholas Hough
Nicholas Hough ('93)
AUS13.61
  0.176
 
Indledende heats30.9.
Indledende 1
30.9. Vind: +0.2
30.9.Vind: +0.2
1
Omar McLeod
Omar McLeod ('94)
JAM13.17
Q
  0.132
 
2
Milan Trajkovic
Milan Trajkovic ('92)
CYP13.37
Q
  0.148
 SB
3
Antonio Alkana
Antonio Alkana ('90)
RSA13.41
Q
  0.126
 
4
Devon Allen
Devon Allen ('94)
USA13.46
Q
  0.125
 
5
Hassane Fofana
Hassane Fofana ('92)
ITA13.49
  0.158
 
6
Nicholas Hough
Nicholas Hough ('93)
AUS13.60
  0.144
 
7
Vitali Parakhonka
Vitali Parakhonka ('93)
BLR13.65
  0.157
 
Gabriel Constantino
Gabriel Constantino ('95)
BRA DQ
  0.149
 
Indledende 2
30.9. Vind: +0.5
30.9.Vind: +0.5
1
Sergey Shubenkov
Sergey Shubenkov ('90)
RUS13.27
Q
  0.138
 
2
Xie Wenjun 
Xie Wenjun  ('90)
CHN13.38
Q
  0.156
 
3
Jason Joseph
Jason Joseph ('98)
SUI13.39
Q
  0.183
=NR =NU23R =PB
4
Shane Brathwaite
Shane Brathwaite ('90)
BAR13.51
Q
  0.156
 
5
Valdó Szűcs
Valdó Szűcs ('95)
HUN13.60
  0.142
 
6
Elmo Lakka
Elmo Lakka ('93)
FIN13.73
  0.156
 
7
Taioh Kanai
Taioh Kanai ('95)
JPN13.74
  0.125
 
8
Eduardo Rodrigues
Eduardo Rodrigues ('95)
BRA13.92
  0.165
 
Indledende 3
30.9. Vind: -0.4
30.9.Vind: -0.4
1
Pascal Martinot-Lagarde
Pascal Martinot-Lagarde ('91)
FRA13.45
Q
  0.160
 
2
Andy Pozzi
Andy Pozzi ('92)
GBR13.53
Q
  0.160
 
3
Andrew Riley
Andrew Riley ('88)
JAM13.67
Q
  0.157
 
4
Joan Camilo Chaverra
Joan Camilo Chaverra ('95)
COL13.76
Q
  0.159
 
5
Ruan de Vries
Ruan de Vries ('86)
RSA14.07
  0.150
 
Daniel Roberts
Daniel Roberts ('98)
USA DQ
  0.186
 
Jeffrey Julmis
Jeffrey Julmis ('87)
HAI DQ
  -0.217
 
Indledende 4
30.9. Vind: +0.4
30.9.Vind: +0.4
1
Grant Holloway
Grant Holloway ('97)
USA13.22
Q
  0.160
 
2
Shunya Takayama
Shunya Takayama ('94)
JPN13.32
Q
  0.146
 
3
Konstadínos Douvalídis
Konstadínos Douvalídis ('87)
GRE13.43
Q
  0.142
 SB
4
Yaqoub Al-Yoha
Yaqoub Al-Yoha ('93)
KUW13.43
Q
  0.145
 
5
Orlando Bennett
Orlando Bennett ('99)
JAM13.50
  0.139
 
6
Dimitri Bascou
Dimitri Bascou ('87)
FRA13.53
  0.142
 
7
Xaysa Anousone
Xaysa Anousone ('94)
LAO14.54
  0.149
 
8
Fadane Hamadi
Fadane Hamadi ('92)
COM14.79
  0.166
 
Indledende 5
30.9. Vind: -0.5
30.9.Vind: -0.5
1
Orlando Ortega
Orlando Ortega ('91)
ESP13.15
Q
  0.140
 
2
Ronald Levy
Ronald Levy ('92)
JAM13.48
Q
  0.156
 
3
Chen Kuei-Ju 
Chen Kuei-Ju  ('93)
TPE13.57
Q
  0.190
 
4
Wilhem Belocian
Wilhem Belocian ('95)
FRA13.67
Q
  0.179
 
5
Zeng Jianhang 
Zeng Jianhang  ('98)
CHN13.68
  0.219
 
6
Lorenzo Perini
Lorenzo Perini ('94)
ITA13.70
  0.214
 
7
Louis François Mendy
Louis François Mendy ('99)
SEN13.75
  0.203
 
8
Roger V. Iribarne
Roger V. Iribarne ('96)
CUB14.37
  0.161
 
M 400 m hæk    
30.9.

Finale A

Finale
30.9.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR47.42
  0.164
 
2
Rai Benjamin
Rai Benjamin ('97)
USA47.66
  0.205
 
3
Abderrahmane Samba
Abderrahmane Samba ('95)
QAT48.03
  0.198
 
4
Kyron McMaster
Kyron McMaster ('97)
IVB48.10
  0.171
 SB
5
TJ Holmes
TJ Holmes ('95)
USA48.20
  0.193
 PB
6
Yasmani Copello
Yasmani Copello ('87)
TUR48.25
  0.177
 SB
7
Alison dos Santos
Alison dos Santos 
BRA48.28
  0.208
AU20R PB
8
Abdelmalik Lahoulou
Abdelmalik Lahoulou ('92)
ALG49.46
  0.187
 
Semifinale28.9.
Semi 1
28.9.
28.9.
1
Alison dos Santos
Alison dos Santos 
BRA48.35
Q
  0.211
AU20R PB
2
Yasmani Copello
Yasmani Copello ('87)
TUR48.39
Q
  0.232
 SB
3
Kyron McMaster
Kyron McMaster ('97)
IVB48.40
q
  0.229
 
4
Rasmus Mägi
Rasmus Mägi ('92)
EST48.93
q
  0.140
 SB
5
Mohamed Amin Touati
Mohamed Amin Touati ('98)
TUN49.14
  0.179
 PB
6
Amere Lattin
Amere Lattin ('97)
USA49.20
  0.152
 
7
Kemar Mowatt
Kemar Mowatt ('95)
JAM49.32
  0.163
 
8
Chen Chieh 
Chen Chieh  ('92)
TPE50.00
  0.181
 
Semi 2
28.9.
28.9.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR48.28
Q
  0.154
 
2
Abdelmalik Lahoulou
Abdelmalik Lahoulou ('92)
ALG48.39
Q
  0.159
NR PB
3
TJ Holmes
TJ Holmes ('95)
USA48.67
q
  0.258
 
4
Ludvy Vaillant
Ludvy Vaillant ('95)
FRA49.10
  0.209
 
5
Chris McAlister
Chris McAlister ('95)
GBR49.18
  0.165
 PB
6
Luke Campbell
Luke Campbell ('94)
GER50.00
  0.146
 
7
Patryk Dobek
Patryk Dobek ('94)
POL50.18
  0.174
 
8
Masaki Toyoda
Masaki Toyoda ('98)
JPN50.30
  0.207
 
Semi 3
28.9.
28.9.
1
Rai Benjamin
Rai Benjamin ('97)
USA48.52
Q
  0.215
 
2
Abderrahmane Samba
Abderrahmane Samba ('95)
QAT48.72
Q
  0.220
 
3
Takatoshi Abe
Takatoshi Abe ('91)
JPN48.97
  0.161
 
4
Thomas Barr
Thomas Barr ('92)
IRL49.02
  0.131
 SB
5
M.P. Jabir
M.P. Jabir ('96)
IND49.71
  0.199
 
6
Fernando Vega
Fernando Vega ('98)
MEX49.96
  0.220
 
7
Vít Müller
Vít Müller ('96)
CZE49.97
  0.178
 
8
Rilwan Alowonle
Rilwan Alowonle ('93)
NGR52.01
  0.192
 
Indledende heats27.9.
Indledende 1
27.9.
27.9.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR49.27
Q
  0.161
 
2
Thomas Barr
Thomas Barr ('92)
IRL49.41
Q
  0.184
 
3
M.P. Jabir
M.P. Jabir ('96)
IND49.62
Q
  0.186
 
4
Kemar Mowatt
Kemar Mowatt ('95)
JAM49.63
Q
  0.182
 
5
Amere Lattin
Amere Lattin ('97)
USA49.72
q
  0.223
 
6
Fernando Vega
Fernando Vega ('98)
MEX49.95
q
  0.209
 
7
Mehdi Pirjahan
Mehdi Pirjahan ('99)
IRI50.46
  0.184
 
8
Artur Langowski
Artur Langowski ('91)
BRA51.52
  0.217
 SB
Indledende 2
27.9.
27.9.
1
Kyron McMaster
Kyron McMaster ('97)
IVB49.60
Q
  0.212
 
2
Alison dos Santos
Alison dos Santos 
BRA49.66
Q
  0.181
 
3
Chen Chieh 
Chen Chieh  ('92)
TPE49.95
Q
  0.173
 
4
Luke Campbell
Luke Campbell ('94)
GER50.20
Q
  0.142
 
5
Armando Machava Creve
Armando Machava Creve ('96)
MOZ50.76
  0.174
 
6
Lindsay Hanekom
Lindsay Hanekom ('93)
RSA51.71
  0.169
 
7
Ned Justeen Dino Azemia
Ned Justeen Dino Azemia ('97)
SEY52.58
  0.198
 
Bienvenu Sawadogo
Bienvenu Sawadogo ('95)
BUR DQ
  0.146
 
Indledende 3
27.9.
27.9.
1
Abderrahmane Samba
Abderrahmane Samba ('95)
QAT49.08
Q
  0.183
 
2
Takatoshi Abe
Takatoshi Abe ('91)
JPN49.25
Q
  0.160
 
3
TJ Holmes
TJ Holmes ('95)
USA49.50
Q
  0.274
 
4
Rilwan Alowonle
Rilwan Alowonle ('93)
NGR50.04
Q
  0.197
 
5
Nick Smidt
Nick Smidt ('97)
NED50.54
  0.171
 
6
Kariem Hussein
Kariem Hussein ('89)
SUI50.62
  0.171
 
7
Wilfried Happio
Wilfried Happio ('98)
FRA51.25
  0.163
 
8
Andrea Ercolani Volta
Andrea Ercolani Volta ('95)
SMR52.60
  0.176
NR PB
Indledende 4
27.9.
27.9.
1
Rai Benjamin
Rai Benjamin ('97)
USA49.62
Q
  0.217
 
2
Mohamed Amin Touati
Mohamed Amin Touati ('98)
TUN49.76
Q
  0.178
 
3
Patryk Dobek
Patryk Dobek ('94)
POL49.89
Q
  0.147
 
4
Vít Müller
Vít Müller ('96)
CZE50.15
Q
  0.196
 
5
Masaki Toyoda
Masaki Toyoda ('98)
JPN50.34
q
  0.187
 
6
Sérgio Fernández
Sérgio Fernández ('93)
ESP50.71
  0.142
 
7
Marcio Teles
Marcio Teles ('94)
BRA51.02
  0.141
 
Indledende 5
27.9.
27.9.
1
Rasmus Mägi
Rasmus Mägi ('92)
EST49.34
Q
  0.153
 SB
2
Ludvy Vaillant
Ludvy Vaillant ('95)
FRA49.49
Q
  0.204
 
3
Abdelmalik Lahoulou
Abdelmalik Lahoulou ('92)
ALG49.54
Q
  0.190
 
4
Chris McAlister
Chris McAlister ('95)
GBR49.73
Q
  0.168
 
5
Yasmani Copello
Yasmani Copello ('87)
TUR49.75
q
  0.207
 
6
Ayyasamy Dharun
Ayyasamy Dharun ('96)
IND50.55
  0.170
 
7
Constantin Preis
Constantin Preis ('98)
GER50.93
  0.198
 
8
Malique Smith
Malique Smith ('97)
ISV59.45
  0.167
 
M Højdespring    
4.10.

Finale A

Finale
4.10.
1
Mutaz Essa Barshim
Mutaz Essa Barshim ('91)
QAT2.37
  
 SB
 
2.19
  O
2.24
  O
2.27
  O
2.30 SB
  O
2.33 SB
XXO
2.35 =WL SB
  O
2.37 WL SB
  O
 
2
Mikhail Akimenko
Mikhail Akimenko ('95)
RUS2.35
  
 PB
 
2.19
  O
2.24
  O
2.27
  O
2.30
  O
2.33 =PB
  O
2.35 PB
  O
2.37
XXX
 
3
Ilya Ivanyuk
Ilya Ivanyuk ('93)
RUS2.35
  
 PB
 
2.19
  O
2.24
  O
2.27
  O
2.30
  O
2.33 =PB
XXO
2.35 PB
  O
2.37
XXX
 
4
Maksim Nedasekau
Maksim Nedasekau ('98)
BLR2.33
  
 
 
2.19
  O
2.24
 XO
2.27
 XO
2.30
 XO
2.33
  O
2.35
  X
2.37
  XX
 
5
Luis Zayas
Luis Zayas ('97)
CUB2.30
  
 =PB
 
2.19
  O
2.24
  O
2.27
  O
2.30 =PB
  O
2.33
XXX
   
6
Brandon Starc
Brandon Starc ('93)
AUS2.30
  
 =SB
 
2.19
  O
2.24
 XO
2.27
XXO
2.30 =SB
  O
2.33
XXX
   
7
Michael Mason
Michael Mason ('86)
CAN2.30
  
 
 
2.19
  O
2.24
  O
2.27
  O
2.30
XXO
2.33
XXX
   
8
Lee Hup Wei 
Lee Hup Wei  ('87)
MAS2.27
  
 
 
2.19
  O
2.24
  O
2.27
 XO
2.30
XXX
    
8
Gianmarco Tamberi
Gianmarco Tamberi ('92)
ITA2.27
  
 
 
2.19
  O
2.24
  O
2.27
 XO
2.30
  X
2.33
  XX
   
10
Wang Yu 
Wang Yu  ('91)
CHN2.24
  
 
 
2.19
  O
2.24
  O
2.27
XXX
     
11
Jeron Robinson
Jeron Robinson ('91)
USA2.24
  
 
 
2.19
 XO
2.24
  O
2.27
XXX
     
12
Joel Castro
Joel Castro ('91)
PUR2.19
  
 
 
2.19
  O
2.24
XXX
      
Kvalifikation1.10.
Kval
1.10.
1.10.
1
Mutaz Essa Barshim
Mutaz Essa Barshim ('91)
QAT2.29
q
  A 1
 SB
 
2.17
  O
2.22
  O
2.26
  O
2.29 SB
  O
    
1
Ilya Ivanyuk
Ilya Ivanyuk ('93)
RUS2.29
q
  A 1
 
 
2.17
  O
2.22
  O
2.26
  O
2.29
  O
    
1
Mikhail Akimenko
Mikhail Akimenko ('95)
RUS2.29
q
  B 1
 
 
2.17
  O
2.22
  O
2.26
  O
2.29
  O
    
4
Brandon Starc
Brandon Starc ('93)
AUS2.29
q
  A 3
 
 
2.17
  O
2.22
  O
2.26
 XO
2.29
  O
    
4
Luis Zayas
Luis Zayas ('97)
CUB2.29
q
  A 3
 
 
2.17
  O
2.22
  O
2.26
 XO
2.29
  O
    
6
Michael Mason
Michael Mason ('86)
CAN2.29
q
  B 2
 
 
2.17
  O
2.22
  O
2.26
  O
2.29
 XO
    
7
Wang Yu 
Wang Yu  ('91)
CHN2.29
q
  B 3
 
 
2.17
  O
2.22
  O
2.26
 XO
2.29
 XO
    
8
Jeron Robinson
Jeron Robinson ('91)
USA2.29
q
  B 4
 
 
2.17
  O
2.22
  O
2.26
XXO
2.29
 XO
    
9
Lee Hup Wei 
Lee Hup Wei  ('87)
MAS2.29
q
  B 5
 PB
 
2.17
  O
2.22
  O
2.26
  O
2.29 PB
XXO
    
10
Gianmarco Tamberi
Gianmarco Tamberi ('92)
ITA2.29
q
  B 6
 SB
 
2.17
  O
2.22
  O
2.26
 XO
2.29 SB
XXO
    
11
Joel Castro
Joel Castro ('91)
PUR2.26
q
  A 5
 
 
2.17
  O
2.22
  O
2.26
 XO
2.29
XXX
    
11
Maksim Nedasekau
Maksim Nedasekau ('98)
BLR2.26
q
  A 5
 
 
2.17
  O
2.22
  O
2.26
 XO
2.29
XXX
    
13
Shelby McEwen
Shelby McEwen ('96)
USA2.26
  A 7
 
 
2.17
XXO
2.22
  O
2.26
 XO
2.29
XXX
    
14
Naoto Tobe
Naoto Tobe ('92)
JPN2.26
  B 7
 
 
2.17
  O
2.22
  O
2.26
XXO
2.29
XXX
    
14
Andrii Protsenko
Andrii Protsenko ('88)
UKR2.26
  B 7
 
 
2.17
  O
2.22
  O
2.26
XXO
2.29
XXX
    
16
Tihomir Ivanov
Tihomir Ivanov ('94)
BUL2.26
  A 8
 
 
2.17
  O
2.22
 XO
2.26
XXO
2.29
XXX
    
16
Stefano Sottile
Stefano Sottile ('98)
ITA2.26
  A 8
 
 
2.17
 XO
2.22
  O
2.26
XXO
2.29
XXX
    
18
Douwe Amels
Douwe Amels ('91)
NED2.22
  B 10
 
 
2.17
  O
2.22
  O
2.26
XXX
     
19
Donald Thomas
Donald Thomas ('84)
BAH2.22
  A 10
 SB
 
2.17 SB
  O
2.22 SB
  O
2.26
XXX
     
21
Adrijus Glebauskas
Adrijus Glebauskas ('94)
LTU2.22
  A 11
 
 
2.17
  O
2.22
 XO
2.26
XXX
     
22
Ryo Sato
Ryo Sato ('94)
JPN2.22
  A 12
 
 
2.17
XXO
2.22
 XO
2.26
XXX
     
22
Hamish Kerr
Hamish Kerr ('96)
NZL2.22
  B 11
 
 
2.17
  O
2.22
XXO
2.26
  Xr
     
23
Django Lovett
Django Lovett ('92)
CAN2.22
  A 13
 
 
2.17
  O
2.22
XXO
2.26
XXX
     
24
Takashi Eto
Takashi Eto ('91)
JPN2.17
  B 12
 
 
2.17
  O
2.22
XXX
      
24
Joel Baden
Joel Baden ('96)
AUS2.17
  B 12
 
 
2.17
  O
2.22
XXX
      
24
Keenon Laine
Keenon Laine ('97)
USA2.17
  B 12
 
 
2.17
  O
2.22
XXX
      
25
Majed El Dein Ghazal
Majed El Dein Ghazal ('87)
SYR2.17
  A 14
 
 
2.17
  O
2.22
XXX
      
28
Mathew Sawe
Mathew Sawe ('88)
KEN2.17
  B 15
 
 
2.17
 XO
2.22
XXX
      
29
Mateusz Przybylko
Mateusz Przybylko ('92)
GER2.17
  B 16
 
 
2.17
XXO
2.22
XXX
      
Dzmitry Nabokau
Dzmitry Nabokau ('96)
BLR2.26 DQ IAAF Rule 32.2.a
  B 9
 
 
2.17
  O
2.22
XXO
2.26
XXO
2.29
XXX
    
Bogdan Bondarenko
Bogdan Bondarenko ('89)
UKR NH
  A 0
 
 
2.17
  Xr
       
M Stangspring    
1.10.

Finale A

Finale
1.10.
1
Sam Kendricks
Sam Kendricks ('92)
USA5.97
  
 
 
5.55
  O
5.70
  O
5.80
  O
5.87
XXO
5.92
  O
5.97
XXO
6.02
  XX
 
2
Armand Duplantis
Armand Duplantis ('99)
SWE5.97
  
 
 
5.70
  O
5.80
  O
5.87
 XO
5.92
XXO
5.97
XXO
6.02
XXX
  
3
Piotr Lisek
Piotr Lisek ('92)
POL5.87
  
 
 
5.55
  O
5.70
  O
5.80
  O
5.87
 XO
5.92
  X
5.97
  XX
  
4
Bo Kanda Lita Baehre
Bo Kanda Lita Baehre ('99)
GER5.70
  
 
 
5.55
  O
5.70
  O
5.80
XXX
     
5
Thiago Braz
Thiago Braz ('93)
BRA5.70
  
 
 
5.55
 XO
5.70
  O
5.80
XXX
     
6
Raphael Holzdeppe
Raphael Holzdeppe ('89)
GER5.70
  
 
 
5.55
  O
5.70
 XO
5.80
XXX
     
6
Valentin Lavillenie
Valentin Lavillenie ('91)
FRA5.70
  
 
 
5.55
  O
5.70
 XO
5.80
XXX
     
8
Claudio Michel Stecchi
Claudio Michel Stecchi ('91)
ITA5.70
  
 
 
5.55
  O
5.70
XXO
5.80
XXX
     
9
Huang Bokai 
Huang Bokai  ('96)
CHN5.55
  
 
 
5.55
  O
5.70
XXX
      
10
Augusto Dutra
Augusto Dutra ('90)
BRA5.55
  
 
 
5.55
 XO
5.70
XXX
      
10
Cole Walsh
Cole Walsh ('95)
USA5.55
  
 
 
5.55
 XO
5.70
XXX
      
12
Ben Broeders
Ben Broeders ('95)
BEL5.55
  
 
 
5.55
XXO
5.70
XXX
      
Kvalifikation28.9.
Kval
28.9.
28.9.
1
Sam Kendricks
Sam Kendricks ('92)
USA5.75
Q
  A 1
 
 
5.30
  O
5.45
  O
5.60
  O
5.70
  O
5.75
  O
   
1
Piotr Lisek
Piotr Lisek ('92)
POL5.75
Q
  B 1
 
 
5.45
  O
5.60
  O
5.70
  O
5.75
  O
    
3
Cole Walsh
Cole Walsh ('95)
USA5.75
Q
  B 2
 
 
5.45
 XO
5.60
 XO
5.70
XXO
5.75
  O
    
4
Thiago Braz
Thiago Braz ('93)
BRA5.75
Q
  A 2
 
 
5.45
  O
5.60
  O
5.70
  O
5.75
 XO
    
5
Claudio Michel Stecchi
Claudio Michel Stecchi ('91)
ITA5.75
Q
  A 3
 PB
 
5.60
  O
5.70
 XO
5.75 PB
 XO
     
6
Huang Bokai 
Huang Bokai  ('96)
CHN5.75
Q
  A 4
 PB
 
5.45
  O
5.60
XXO
5.70
 XO
5.75 PB
 XO
    
7
Armand Duplantis
Armand Duplantis ('99)
SWE5.75
Q
  B 3
 
 
5.60
  O
5.70
  O
5.75
XXO
     
8
Raphael Holzdeppe
Raphael Holzdeppe ('89)
GER5.75
Q
  B 4
 
 
5.45
  O
5.60
 XO
5.70
XXO
5.75
XXO
    
9
Valentin Lavillenie
Valentin Lavillenie ('91)
FRA5.70
q
  A 5
 
 
5.45
  O
5.60
  O
5.70
  O
5.75
XXX
    
10
Augusto Dutra
Augusto Dutra ('90)
BRA5.70
q
  B 5
 
 
5.45
  O
5.60
 XO
5.70
  O
5.75
XXX
    
11
Ben Broeders
Ben Broeders ('95)
BEL5.70
q
  A 6
 
 
5.45
 XO
5.60
 XO
5.70
  O
5.75
XXX
    
11
Bo Kanda Lita Baehre
Bo Kanda Lita Baehre ('99)
GER5.70
q
  B 6
 
 
5.45
  O
5.60
XXO
5.70
  O
5.75
XXX
    
13
Paweł Wojciechowski
Paweł Wojciechowski ('89)
POL5.70
  A 7
 
 
5.45
  O
5.60
  O
5.70
XXO
5.75
XXX
    
13
Konstadínos Filippídis
Konstadínos Filippídis ('86)
GRE5.70
  B 7
 
 
5.30
  O
5.45
  O
5.60
  O
5.70
XXO
5.75
XXX
   
15
Emmanouíl Karalís
Emmanouíl Karalís ('99)
GRE5.60
  A 8
 
 
5.45
  O
5.60
  O
5.70
XXX
     
15
KC Lightfoot
KC Lightfoot ('99)
USA5.60
  B 8
 
 
5.30
  O
5.45
  O
5.60
  O
5.70
XXX
    
15
Ernest John Obiena
Ernest John Obiena ('95)
PHI5.60
  B 8
 
 
5.45
  O
5.60
  O
5.70
XXX
     
15
Renaud Lavillenie
Renaud Lavillenie ('86)
FRA5.60
  B 8
 
 
5.60
  O
5.70
XXX
      
19
Robert Sobera
Robert Sobera ('91)
POL5.60
  B 11
 
 
5.30
  O
5.45
XXO
5.60
  O
5.70
XXX
    
20
Seito Yamamoto
Seito Yamamoto ('92)
JPN5.60
  B 12
 
 
5.30
  O
5.45
 XO
5.60
 XO
5.70
XXX
    
21
Ding Bangchao 
Ding Bangchao  ('96)
CHN5.60
  A 9
 
 
5.30
 XO
5.45
 XO
5.60
XXO
5.70
XXX
    
22
Zach Bradford
Zach Bradford ('99)
USA5.60
  A 10
 
 
5.30
XXO
5.45
 XO
5.60
XXO
5.70
XXX
    
23
Torben Blech
Torben Blech ('95)
GER5.45
  A 11
 
 
5.30
  O
5.45
  O
5.60
  XX
5.70
  r
    
23
Rutger Koppelaar
Rutger Koppelaar ('93)
NED5.45
  B 13
 
 
5.30
  O
5.45
  O
5.60
XXX
     
25
Jin Min-Sub 
Jin Min-Sub  ('92)
KOR5.45
  A 12
 
 
5.45
 XO
5.70
XXX
      
26
Alioune Sène
Alioune Sène ('96)
FRA5.45
  B 14
 
 
5.30
XXO
5.45
 XO
5.60
XXX
     
27
Daichi Sawano
Daichi Sawano ('80)
JPN5.45
  A 13
 
 
5.45
XXO
5.60
XXX
      
28
Masaki Ejima
Masaki Ejima ('99)
JPN5.45
  A 14
 
 
5.30
 XO
5.45
XXO
5.60
XXX
     
29
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR5.30
  B 15
 
 
5.30
 XO
5.45
XXX
      
Yao Jie 
Yao Jie  ('90)
CHN NH
  B 0
 
 
5.30
XXX
       
M Længdespring    
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
1
Tajay Gayle
Tajay Gayle ('96)
JAM8.69
+0.5
  
NR PB
 
8.46 PB
 -0.3
  X
 -0.5
  X
 0.2
8.69 WL PB
 0.5
  –  –  
2
Jeffery Henderson
Jeffery Henderson ('89)
USA8.39
-0.1
  
 SB
 
8.28
 -0.1
8.18
 -0.1
8.39 SB
 -0.1
7.03
 0.4
8.13
 -0.4
8.17
 -0.3
  
3
Juan Miguel Echevarría
Juan Miguel Echevarría ('98)
CUB8.34
+0.1
  
 
 
8.258.14
 -0.3
8.34
 0.1
8.30
 0.5
7.91
 -0.3
  X
 -0.3
  
4
Luvo Manyonga
Luvo Manyonga ('91)
RSA8.28
-0.1
  
 
 
8.16
 -0.2
8.058.188.108.14
 -0.1
8.28
 -0.1
  
4
Luvo Manyonga
Luvo Manyonga ('91)
RSA8.28
-0.1
  
 
 
8.16
 -0.2
8.058.188.108.14
 -0.1
8.28
 -0.1
  
5
Ruswahl Samaai
Ruswahl Samaai ('91)
RSA8.23
-0.3
  
 SB
 
8.118.15
 -0.1
8.23 SB
 -0.3
  X
 -0.2
  X
 -0.4
8.06
 0.3
  
6
Wang Jianan 
Wang Jianan  ('96)
CHN8.20
0.0
  
 SB
 
  X
 -0.1
7.89
 -0.3
8.05
 -0.1
  X  X
 -0.3
8.20 SB  
7
Eusebio Cáceres
Eusebio Cáceres ('91)
ESP8.01
-0.4
  
 
 
8.01
 -0.4
6.31
 -0.3
  X
 -0.4
  X7.95
 -0.1
  X  
8
Yuki Hashioka
Yuki Hashioka ('99)
JPN7.97
-0.2
  
 
 
7.88
 -0.1
7.89
 0.2
7.97
 -0.2
7.82
 -0.1
  X
 0.1
7.70
 0.2
  
9
Thobias Montler
Thobias Montler ('96)
SWE7.96
0.0
  
 
 
7.88  X
 -0.5
7.96     
10
Miltiádis Tentóglou
Miltiádis Tentóglou ('98)
GRE7.79
-0.2
  
 
 
7.77
 -0.1
  X
 -0.2
7.79
 -0.2
     
11
Shoutarou Shiroyama
Shoutarou Shiroyama ('95)
JPN7.77
+0.2
  
 
 
7.77
 0.2
7.61
 -0.3
7.61
 0.5
     
Steffin McCarter
Steffin McCarter ('97)
USA NM
+0.2
  
 
 
  X
 -0.2
  X  X
 -0.3
     
Kvalifikation27.9.
Kval
27.9.
27.9.
1
Juan Miguel Echevarría
Juan Miguel Echevarría ('98)
CUB8.40
-0.6
Q
  A 1
 
 
8.40
 -0.6
       
2
Jeffery Henderson
Jeffery Henderson ('89)
USA8.12
-0.7
q
  B 1
 
 
7.78
 -0.7
7.78
 -0.4
8.12
 -0.7
     
3
Yuki Hashioka
Yuki Hashioka ('99)
JPN8.07
-0.7
q
  A 2
 
 
7.64
 -1.1
8.07
 -0.7
  –     
4
Steffin McCarter
Steffin McCarter ('97)
USA8.04
-0.8
q
  A 3
 
 
7.84
 -1.1
8.04
 -0.8
  –     
5
Ruswahl Samaai
Ruswahl Samaai ('91)
RSA8.01
-0.2
q
  B 2
 
 
6.49
 -0.4
7.93
 -0.7
8.01
 -0.2
     
6
Eusebio Cáceres
Eusebio Cáceres ('91)
ESP8.01
-1.3
q
  B 3
 
 
7.79
 -0.4
8.01
 -1.3
  –
 -0.2
     
7
Miltiádis Tentóglou
Miltiádis Tentóglou ('98)
GRE8.00
-1.2
q
  A 4
 
 
7.62
 -1.2
7.67
 -1.1
8.00
 -1.2
     
8
Shoutarou Shiroyama
Shoutarou Shiroyama ('95)
JPN7.94
-0.6
q
  B 4
 
 
7.94
 -0.6
7.64
 0.2
  X
 -0.9
     
9
Thobias Montler
Thobias Montler ('96)
SWE7.92
-0.3
q
  B 5
 
 
7.92
 -0.3
7.84
 0.5
  X
 -0.6
     
10
Luvo Manyonga
Luvo Manyonga ('91)
RSA7.91
-0.1
q
  A 5
 
 
7.87
 -1.0
7.91
 -0.1
7.90
 0.2
     
10
Luvo Manyonga
Luvo Manyonga ('91)
RSA7.91
-0.1
q
  A 5
 
 
7.87
 -1.0
7.91
 -0.1
7.90
 0.2
     
11
Wang Jianan 
Wang Jianan  ('96)
CHN7.89
-0.6
q
  B 6
 
 
7.73
 -0.6
7.89
 -0.6
7.81
 -0.5
     
12
Tajay Gayle
Tajay Gayle ('96)
JAM7.89
-0.7
q
  B 7
 
 
7.81
 -0.7
  X
 -1.0
7.89
 -0.7
     
13
Henry Frayne
Henry Frayne ('90)
AUS7.86
-0.6
  A 6
 
 
  X
 -0.4
7.76
 -1.0
7.86
 -0.6
     
14
Zhang Yaoguang 
Zhang Yaoguang  ('93)
CHN7.82
-0.6
  B 8
 
 
7.82
 -0.6
7.77
 -0.2
7.64
 -0.4
     
15
Darcy Roper
Darcy Roper ('98)
AUS7.82
-0.2
  B 9
 
 
7.76
 0.2
7.82
 -0.2
7.73
 0.9
     
16
Huang Changzhou 
Huang Changzhou  ('94)
CHN7.81
-0.5
  A 7
 
 
7.81
 -0.5
7.72
 -1.2
7.68
 -0.9
     
17
Andwuelle Wright
Andwuelle Wright ('97)
TTO7.76
-1.3
  A 8
 
 
  X
 -1.2
7.76
 -1.3
7.76
 -1.1
     
18
Hibiki Tsuha
Hibiki Tsuha ('98)
JPN7.72
-0.1
  B 10
 
 
7.56
 -0.5
7.56
 -0.2
7.72
 -0.1
     
19
Héctor Santos
Héctor Santos ('98)
ESP7.69
-1.4
  A 9
 
 
7.69
 -1.4
7.69
 -0.6
7.54
 -1.2
     
20
Emiliano Lasa
Emiliano Lasa ('90)
URU7.66
+0.2
  B 11
 
 
7.64
 -0.1
7.61
 -0.4
7.66
 0.2
     
21
Trumaine Jefferson
Trumaine Jefferson ('95)
USA7.63
-1.0
  A 10
 
 
  X
 -1.1
7.54
 -1.0
7.63
 -1.0
     
22
Murali Sreeshankar
Murali Sreeshankar ('99)
IND7.62
-0.7
  B 12
 
 
7.52
 -0.4
7.62
 -0.7
  X
 -0.1
     
23
Emanuel Archibald
Emanuel Archibald ('94)
GUY7.56
-0.7
  A 11
 
 
7.35
 -0.1
7.40
 -1.2
7.56
 -0.7
     
24
Henry Smith
Henry Smith ('96)
AUS7.50
-1.1
  A 12
 
 
7.37
 -0.2
7.48
 -0.9
7.50
 -1.1
     
25
Tyrone Smith
Tyrone Smith ('84)
BER7.49
-1.0
  B 13
 
 
7.45
 -0.7
7.40
 -0.4
7.49
 -1.0
     
26
Yahya Berrabah
Yahya Berrabah ('81)
MAR7.37
-0.4
  B 14
 
 
  X
 -0.7
7.37
 -0.4
7.29
 -0.6
     
26
Yahya Berrabah
Yahya Berrabah ('81)
MAR7.37
-0.4
  B 14
 
 
  X
 -0.7
7.37
 -0.4
7.29
 -0.6
     
Lin Chia-Hsing 
Lin Chia-Hsing  ('99)
TPE NM
  A 0
 
 
  X
 -1.0
  X
 -0.4
  X
 -0.8
     
M Trespring    
29.9.

Finale A

Finale
29.9.
1
Christian Taylor
Christian Taylor ('90)
USA17.92
+0.9
  
 SB
 
  X
 0.2
  X
 0.5
17.42
 0.2
17.86 SB
 0.4
17.92 SB
 0.9
17.54
 0.4
  
2
Will Claye
Will Claye ('91)
USA17.74
+0.9
  
 
 
17.61
 0.3
17.72
 0.1
17.53
 0.6
17.74
 0.9
17.74
 0.3
17.66
 0.6
  
3
Hugues Fabrice Zango
Hugues Fabrice Zango ('93)
BUR17.66
+0.5
  
AR PB
 
17.18
 0.1
17.4617.29
 0.6
  X
 0.1
17.56 NR PB
 0.4
17.66 NR PB
 0.5
  
4
Pedro Pablo Pichardo
Pedro Pablo Pichardo ('93)
POR17.62
+0.1
  
 SB
 
17.49
 0.2
17.28
 0.9
17.49
 -0.2
17.62 SB
 0.1
17.60
 0.6
17.00
 0.6
  
5
Cristian Atanay Nápoles
Cristian Atanay Nápoles ('98)
CUB17.38
+0.8
  
 PB
 
17.36 PB
 0.3
17.38 PB
 0.8
  X
 0.8
  X
 1.3
  –
 0.6
  –
 0.6
  
6
Donald Scott
Donald Scott ('92)
USA17.17
+0.3
  
 
 
  X
 0.3
16.57
 0.8
17.05  X
 0.9
15.08
 0.4
17.17
 0.3
  
7
Alexis Copello
Alexis Copello ('85)
AZE17.10
+0.6
  
 SB
 
  X
 0.7
  X
 0.7
17.10 SB
 0.6
  X
 0.6
  X
 1.0
  –
 0.3
  
8
Jordan Alejandro Díaz
Jordan Alejandro Díaz ('01)
CUB17.06
+0.8
  
 
 
15.88
 0.2
16.86
 0.2
17.01
 1.2
16.86
 0.4
17.06
 0.8
16.69
 0.6
  
9
Wu Ruiting 
Wu Ruiting  ('95)
CHN16.97
+0.3
  
 
 
16.97
 0.3
16.86
 1.1
16.88
 0.6
     
10
Fang Yaoqing 
Fang Yaoqing  ('96)
CHN16.65
+0.4
  
 
 
15.94
 0.8
16.42
 0.4
16.65
 0.4
     
11
Necati Er
Necati Er ('97)
TUR16.34
+0.1
  
 
 
16.34
 0.1
  X
 0.6
15.62
 0.2
     
12
Almir dos Santos
Almir dos Santos ('93)
BRA15.01
+0.7
  
 
 
  X
 0.4
  X15.01
 0.7
     
Kvalifikation27.9.
Kval
27.9.
27.9.
1
Pedro Pablo Pichardo
Pedro Pablo Pichardo ('93)
POR17.38
-0.2
Q
  A 1
 
 
17.38
 -0.2
       
2
Hugues Fabrice Zango
Hugues Fabrice Zango ('93)
BUR17.17
-0.3
Q
  A 2
 
 
16.6017.17
 -0.3
      
3
Christian Taylor
Christian Taylor ('90)
USA16.99
+0.3
q
  B 1
 
 
16.99
 0.3
16.94
 -0.2
  –     
4
Donald Scott
Donald Scott ('92)
USA16.99
-0.4
q
  A 3
 
 
  X16.47
 -0.5
16.99
 -0.4
     
5
Will Claye
Will Claye ('91)
USA16.97
-0.1
q
  A 4
 
 
16.83
 -0.1
15.25
 0.1
16.97
 -0.1
     
6
Alexis Copello
Alexis Copello ('85)
AZE16.95
+0.1
q
  B 2
 
 
16.67
 0.2
  X
 0.2
16.95
 0.1
     
7
Jordan Alejandro Díaz
Jordan Alejandro Díaz ('01)
CUB16.93
0.0
q
  B 3
 
 
16.61
 0.3
16.6016.93     
8
Almir dos Santos
Almir dos Santos ('93)
BRA16.92
-0.5
q
  A 5
 
 
16.92
 -0.5
  –
 0.1
16.21
 -0.2
     
9
Fang Yaoqing 
Fang Yaoqing  ('96)
CHN16.92
+0.2
q
  B 4
 
 
  X
 0.3
16.92
 0.2
  X
 0.1
     
10
Wu Ruiting 
Wu Ruiting  ('95)
CHN16.90
-0.3
q
  B 5
 
 
  X
 -0.1
16.90
 -0.3
16.80
 0.1
     
11
Cristian Atanay Nápoles
Cristian Atanay Nápoles ('98)
CUB16.88
0.0
q
  A 6
 
 
16.84
 -0.3
16.75
 -0.3
16.88     
12
Necati Er
Necati Er ('97)
TUR16.87
+0.2
q
  B 6
 
 
  X16.6516.87
 0.2
     
13
Omar Craddock
Omar Craddock ('91)
USA16.87
+0.1
  B 7
 
 
16.87
 0.1
  X
 -0.3
  X
 0.1
     
14
Dmitriy Sorokin
Dmitriy Sorokin ('92)
RUS16.86
+0.1
  B 8
 
 
16.68  X
 0.2
16.86
 0.1
     
15
Nelson Évora
Nelson Évora ('84)
POR16.80
+0.3
  B 9
 
 
16.26
 0.4
16.67
 0.4
16.80
 0.3
     
16
Zhu Yaming 
Zhu Yaming  ('94)
CHN16.79
-0.1
  A 7
 
 
16.79
 -0.1
16.75
 -0.5
16.48
 0.2
     
17
Ben Williams
Ben Williams ('92)
GBR16.77
+0.3
  B 10
 
 
15.89
 0.4
16.77
 0.3
15.55
 -0.1
     
18
Aleksey Fyodorov
Aleksey Fyodorov ('91)
RUS16.71
-0.3
  A 8
 
 
16.49
 -0.3
16.71
 -0.3
16.16
 -0.2
     
19
Nazim Babayev
Nazim Babayev ('97)
AZE16.65
-0.2
  A 9
 
 
16.65
 -0.2
16.38
 -0.4
16.51
 -0.3
     
20
Yasser Triki
Yasser Triki ('97)
ALG16.62
0.0
  A 10
 
 
16.3416.6216.51
 -0.3
     
21
Georgi Tsonov
Georgi Tsonov ('93)
BUL16.61
+0.1
  B 11
 
 
  X
 0.2
16.61
 0.1
16.08
 0.3
     
22
Benjamin Compaoré
Benjamin Compaoré ('87)
FRA16.59
-0.2
  A 11
 
 
16.59
 -0.2
16.35
 -0.4
16.15
 -0.2
     
23
Simo Lipsanen
Simo Lipsanen ('95)
FIN16.47
-0.4
  A 12
 
 
16.44
 -0.1
16.47
 -0.4
  X
 -0.3
     
24
Andy Díaz
Andy Díaz ('95)
CUB16.41
-0.4
  A 13
 
 
  X
 -0.5
16.41
 -0.4
16.39
 -0.4
     
25
Chengetayi David Mapaya
Chengetayi David Mapaya ('98)
ZIM16.36
-0.4
  A 14
 
 
14.80  X
 -0.2
16.36
 -0.4
     
26
Jean-Marc Pontvianne
Jean-Marc Pontvianne ('94)
FRA16.31
+0.1
  B 12
 
 
16.02
 0.1
16.31
 0.1
  X
 0.2
     
27
Alexsandro Melo
Alexsandro Melo ('95)
BRA16.26
+0.3
  B 13
 
 
15.90
 0.6
16.26
 0.3
  X
 -0.1
     
28
Latario Collie-Minns
Latario Collie-Minns ('94)
BAH16.26
-0.3
  A 15
 
 
16.26
 -0.3
  X
 0.1
  X     
29
Levon Aghasyan
Levon Aghasyan ('95)
ARM16.24
0.0
  B 14
 
 
16.2415.98
 0.5
16.04
 0.3
     
30
Lathone Collie-Minns
Lathone Collie-Minns ('94)
BAH15.89
+0.4
  B 15
 
 
15.62
 0.2
13.50
 -0.1
15.89
 0.4
     
31
Ruslan Kurbanov
Ruslan Kurbanov ('93)
UZB15.86
-0.3
  A 16
 
 
  X
 -0.1
15.86
 -0.3
  X
 -0.4
     
32
Andrea Dallavalle
Andrea Dallavalle ('99)
ITA15.09
-0.3
  A 17
 
 
  X
 -0.2
14.63
 -0.2
15.09
 -0.3
     
33
Jordan Scott
Jordan Scott ('97)
JAM14.73
+0.4
  B 16
 
 
14.73
 0.4
  –
 -0.1
  –
 0.4
     
M Kuglestød 7.26 kg    
5.10.

Finale A

Finale
5.10.
1
Joe Kovacs
Joe Kovacs ('89)
USA22.91
  
 PB
 
20.9021.6321.2421.9521.9422.91 WL PB  
2
Ryan Crouser
Ryan Crouser ('92)
USA22.90
  
 PB
 
22.36  X22.3622.71  X22.90 PB  
3
Tom Walsh
Tom Walsh ('92)
NZL22.90
  
AR PB
 
22.90 NR PB  X  X  X22.56  X  
4
Darlan Romani
Darlan Romani ('91)
BRA22.53
  
 
 
21.6122.5322.0322.13  X  X  
5
Darrell Hill
Darrell Hill ('93)
USA21.65
  
 
 
20.5821.3821.65  X21.23  X  
6
Konrad Bukowiecki
Konrad Bukowiecki ('97)
POL21.46
  
 
 
20.7321.46  X20.36  X  X  
7
Jacko Gill
Jacko Gill ('94)
NZL21.45
  
 
 
21.4121.2720.74  X21.0121.45  
8
Chuk Enekwechi
Chuk Enekwechi ('93)
NGR21.18
  
 
 
21.18  X20.9020.9820.5921.01  
9
Tim Nedow
Tim Nedow ('90)
CAN20.85
  
 
 
  X20.5020.85     
10
Tomáš Staněk
Tomáš Staněk ('91)
CZE20.79
  
 
 
20.6120.7920.46     
11
Filip Mihaljević
Filip Mihaljević ('94)
CRO20.48
  
 
 
20.3320.3820.48     
Armin Sinančević
Armin Sinančević ('96)
SRB NM
  
 
 
  X  X  X     
Kvalifikation3.10.
Kval
3.10.
3.10.
1
Tom Walsh
Tom Walsh ('92)
NZL21.92
Q
  A 1
 
 
21.92       
2
Darlan Romani
Darlan Romani ('91)
BRA21.69
Q
  A 2
 
 
21.69       
3
Ryan Crouser
Ryan Crouser ('92)
USA21.67
Q
  B 1
 
 
21.67       
4
Armin Sinančević
Armin Sinančević ('96)
SRB21.51
Q
  A 3
 PB
 
20.4821.51 PB      
5
Darrell Hill
Darrell Hill ('93)
USA21.25
Q
  A 4
 
 
21.25       
6
Konrad Bukowiecki
Konrad Bukowiecki ('97)
POL21.16
Q
  A 5
 
 
21.16       
7
Jacko Gill
Jacko Gill ('94)
NZL21.12
Q
  B 2
 
 
21.12       
8
Tomáš Staněk
Tomáš Staněk ('91)
CZE21.02
Q
  A 6
 
 
20.4320.7321.02     
9
Filip Mihaljević
Filip Mihaljević ('94)
CRO21.00
Q
  B 3
 
 
20.7621.00      
10
Tim Nedow
Tim Nedow ('90)
CAN20.94
Q
  A 7
 
 
20.5120.5320.94     
11
Chuk Enekwechi
Chuk Enekwechi ('93)
NGR20.94
Q
  A 8
 
 
20.1220.94      
12
Joe Kovacs
Joe Kovacs ('89)
USA20.92
Q
  B 4
 
 
20.92       
13
Leonardo Fabbri
Leonardo Fabbri ('97)
ITA20.75
  A 9
 
 
  X20.75  X     
14
Mostafa Amer Hassan
Mostafa Amer Hassan ('95)
EGY20.55
  B 5
 
 
20.2320.55  X     
15
Jakub Szyszkowski
Jakub Szyszkowski ('91)
POL20.55
  A 10
 
 
20.55  X19.85     
16
Michał Haratyk
Michał Haratyk ('92)
POL20.52
  B 6
 
 
20.4420.5220.11     
17
Andrei Gag
Andrei Gag ('91)
ROU20.50
  B 7
 
 
20.5018.91  X     
18
Tajinderpal Singh
Tajinderpal Singh ('94)
IND20.43
  B 8
 SB
 
20.43 SB  X19.55     
19
Wictor Petersson
Wictor Petersson ('98)
SWE20.31
  B 9
 
 
20.31  X  X     
20
Mesud Pezer
Mesud Pezer ('94)
BIH20.17
  B 10
 
 
20.17  X19.93     
21
Eldred Henry
Eldred Henry ('94)
IVB20.13
  A 11
 
 
19.31  X20.13     
22
O'Dayne Richards
O'Dayne Richards ('88)
JAM20.07
  A 12
 
 
19.7519.0220.07     
23
Denzel Comenentia
Denzel Comenentia ('95)
NED20.03
  B 11
 
 
  X20.0319.64     
24
Orazio Cremona
Orazio Cremona ('89)
RSA19.98
  B 12
 
 
  X  X19.98     
25
Hamza Mohamed
Hamza Mohamed ('96)
EGY19.91
  A 13
 
 
  X19.91  X     
26
Bob Bertemes
Bob Bertemes ('93)
LUX19.89
  B 13
 
 
  X19.4019.89     
27
Asmir Kolašinac
Asmir Kolašinac ('84)
SRB19.86
  B 14
 
 
19.78  X19.86     
28
Maksim Afonin
Maksim Afonin ('92)
RUS19.82
  A 14
 
 
19.7619.5519.82     
29
Franck Elemba
Franck Elemba ('90)
CGO19.76
  B 15
 SB
 
19.4319.76 SB19.59     
30
Ivan Ivanov
Ivan Ivanov ('92)
KAZ19.73
  A 15
 
 
19.5719.73  X     
31
Aleksandr Lesnoy
Aleksandr Lesnoy ('88)
RUS19.62
  B 16
 
 
19.4319.62  X     
32
Francisco Belo
Francisco Belo ('91)
POR19.52
  B 17
 
 
18.99  X19.52     
33
Kemal Mešić
Kemal Mešić ('85)
BIH19.49
  A 16
 
 
19.4919.1919.44     
34
Uziel Muñoz
Uziel Muñoz ('95)
MEX19.06
  B 18
 
 
  X  X19.06     
M Diskoskast 2.0 kg    
30.9.

Finale A

Finale
30.9.
1
Daniel Ståhl
Daniel Ståhl ('92)
SWE67.59
  
 
 
66.5967.1867.5965.83  X67.05  
2
Fedrick Dacres
Fedrick Dacres ('94)
JAM66.94
  
 
 
64.9766.9464.6763.5062.85  X  
3
Lukas Weißhaidinger
Lukas Weißhaidinger ('92)
AUT66.82
  
 
 
66.74  X66.82  X63.7466.35  
4
Alin Alexandru Firfirica
Alin Alexandru Firfirica ('95)
ROU66.46
  
 
 
63.94  X66.4665.1963.9564.16  
5
Apostolos Parellis
Apostolos Parellis ('85)
CYP66.32
  
NR PB
 
64.7666.32 NR PB64.56  X64.8665.66  
6
Matt Denny
Matt Denny ('96)
AUS65.43
  
 PB
 
65.43 PB63.03  X64.38  X  X  
7
Ehsan Hadadi
Ehsan Hadadi ('85)
IRI65.16
  
 
 
63.8063.8062.5164.2965.1663.32  
8
Martin Wierig
Martin Wierig ('87)
GER64.98
  
 
 
64.31  X62.70  X  X64.98  
9
Simon Pettersson
Simon Pettersson ('94)
SWE63.72
  
 
 
59.7161.8163.72     
10
Ola Stunes Isene
Ola Stunes Isene ('95)
NOR63.67
  
 
 
62.95  X63.67     
11
Sam Mattis
Sam Mattis ('94)
USA63.42
  
 
 
  X63.1563.42     
12
Andrius Gudžius
Andrius Gudžius ('91)
LTU61.55
  
 
 
  X61.55  X     
Kvalifikation28.9.
Kval
28.9.
28.9.
1
Daniel Ståhl
Daniel Ståhl ('92)
SWE67.88
Q
  B 1
 
 
  X67.88      
2
Fedrick Dacres
Fedrick Dacres ('94)
JAM65.44
q
  A 1
 
 
65.4464.26  X     
3
Matt Denny
Matt Denny ('96)
AUS65.08
q
  B 2
 
 
64.4860.9465.08     
4
Alin Alexandru Firfirica
Alin Alexandru Firfirica ('95)
ROU65.05
q
  A 2
 
 
64.5565.05  X     
5
Ehsan Hadadi
Ehsan Hadadi ('85)
IRI64.84
q
  B 3
 
 
64.8463.0561.29     
6
Ola Stunes Isene
Ola Stunes Isene ('95)
NOR64.54
q
  B 4
 
 
58.4364.5463.33     
7
Apostolos Parellis
Apostolos Parellis ('85)
CYP64.50
q
  A 3
 
 
64.03  X64.50     
8
Andrius Gudžius
Andrius Gudžius ('91)
LTU64.14
q
  B 5
 
 
64.1463.28  X     
9
Sam Mattis
Sam Mattis ('94)
USA63.96
q
  B 6
 
 
  X63.9660.89     
10
Simon Pettersson
Simon Pettersson ('94)
SWE63.65
q
  A 4
 
 
63.6561.9862.43     
11
Martin Wierig
Martin Wierig ('87)
GER63.65
q
  A 5
 
 
60.6363.6562.03     
12
Lukas Weißhaidinger
Lukas Weißhaidinger ('92)
AUT63.31
q
  A 6
 
 
59.9463.3160.77     
13
Mason Finley
Mason Finley ('90)
USA63.22
  A 7
 
 
  X63.22  X     
14
Christoph Harting
Christoph Harting ('90)
GER63.08
  B 7
 
 
60.3162.0463.08     
15
Traves Smikle
Traves Smikle ('92)
JAM62.93
  B 8
 
 
62.2462.2562.93     
16
David Wrobel
David Wrobel ('91)
GER62.34
  A 8
 
 
62.3461.47  X     
17
Piotr Małachowski
Piotr Małachowski ('83)
POL62.20
  A 9
 
 
  X62.2061.63     
18
Danijel Furtula
Danijel Furtula ('92)
MNE62.12
  A 10
 
 
  X  X62.12     
19
Martin Kupper
Martin Kupper ('89)
EST62.10
  A 11
 
 
  X62.1061.71     
20
Mauricio Ortega
Mauricio Ortega ('94)
COL61.92
  B 9
 
 
61.92  X  X     
21
Alex Rose
Alex Rose ('91)
SAM61.80
  B 10
 
 
61.80  X  X     
22
Bartłomiej Stój
Bartłomiej Stój ('96)
POL61.79
  B 11
 
 
  X61.2161.79     
23
Robert Urbanek
Robert Urbanek ('87)
POL61.78
  B 12
 
 
61.5561.7861.35     
24
Aleksey Khudyakov
Aleksey Khudyakov ('95)
RUS61.27
  B 13
 
 
61.2760.52  X     
25
Jorge Fernández
Jorge Fernández ('87)
CUB60.60
  B 14
 
 
60.52  X60.60     
26
Chad Wright
Chad Wright ('91)
JAM60.60
  A 12
 
 
58.0660.6058.58     
27
Brian Williams
Brian Williams ('94)
USA60.48
  A 13
 
 
  X60.4859.12     
28
János Huszák
János Huszák ('92)
HUN60.45
  A 14
 
 
58.1754.6760.45     
29
Philip Milanov
Philip Milanov ('91)
BEL60.24
  A 15
 
 
60.2460.05  X     
30
Giovanni Faloci
Giovanni Faloci ('85)
ITA59.77
  B 15
 
 
58.83  X59.77     
31
Kristjan Čeh
Kristjan Čeh ('99)
SLO59.55
  B 16
 
 
59.55  X  X     
32
Gudni Valur Gudnason
Gudni Valur Gudnason ('95)
ISL53.91
  A 16
 
 
  X53.91  X     
M Hammerkast 7.26 kg    
2.10.

Finale A

Finale
2.10.
1
Paweł Fajdek
Paweł Fajdek ('89)
POL80.50
  
 
 
79.3480.1679.3780.50  X  X  
2
Quentin Bigot
Quentin Bigot ('92)
FRA78.19
  
 SB
 
76.3478.0677.8978.19 SB  X74.87  
3
Bence Halász
Bence Halász ('97)
HUN78.18
  
 
 
78.18  X  X  X73.76  X  
3
Wojciech Nowicki
Wojciech Nowicki ('89)
POL77.69
  
 
 
76.2576.50  X77.42  X77.69  
5
Myhaylo Kokhan
Myhaylo Kokhan ('01)
UKR77.39
  
 PB
 
74.5272.5875.8376.2177.39 WJL PB76.50  
6
Eivind Henriksen
Eivind Henriksen ('90)
NOR77.38
  
 
 
76.03  X77.38  X75.3677.07  
7
Javier Cienfuegos
Javier Cienfuegos ('90)
ESP76.57
  
 
 
73.2574.7376.0076.5776.0174.64  
8
Hleb Dudarau
Hleb Dudarau ('96)
BLR76.00
  
 
 
75.4574.3676.0074.3074.4675.34  
9
Ashraf Amjad Al-Saifi
Ashraf Amjad Al-Saifi ('95)
QAT75.41
  
 
 
75.2875.4175.09     
10
Nick Miller
Nick Miller ('93)
GBR75.31
  
 
 
75.31  X  X     
11
Rudy Winkler
Rudy Winkler ('94)
USA75.20
  
 
 
74.4275.2073.47     
12
Yevgeniy Korotovskiy
Yevgeniy Korotovskiy ('92)
RUS75.14
  
 
 
  X74.6475.14     
Kvalifikation1.10.
Kval
1.10.
1.10.
1
Paweł Fajdek
Paweł Fajdek ('89)
POL79.24
Q
  B 1
 
 
79.24       
2
Wojciech Nowicki
Wojciech Nowicki ('89)
POL77.89
Q
  A 1
 
 
77.89       
3
Quentin Bigot
Quentin Bigot ('92)
FRA77.44
Q
  A 2
 
 
77.44       
4
Rudy Winkler
Rudy Winkler ('94)
USA77.06
Q
  B 2
 PB
 
76.0074.0377.06 PB     
5
Javier Cienfuegos
Javier Cienfuegos ('90)
ESP76.90
Q
  A 3
 
 
74.8775.0676.90     
6
Bence Halász
Bence Halász ('97)
HUN76.90
Q
  B 3
 
 
76.90       
7
Myhaylo Kokhan
Myhaylo Kokhan ('01)
UKR76.56
Q
  B 4
 
 
  X76.56      
8
Eivind Henriksen
Eivind Henriksen ('90)
NOR76.46
q
  B 5
 
 
76.2175.4876.46     
9
Yevgeniy Korotovskiy
Yevgeniy Korotovskiy ('92)
RUS76.36
q
  A 4
 
 
74.9675.9076.36     
10
Nick Miller
Nick Miller ('93)
GBR76.36
q
  A 5
 
 
  X76.36  X     
11
Hleb Dudarau
Hleb Dudarau ('96)
BLR76.28
q
  A 6
 
 
71.7475.3876.28     
12
Ashraf Amjad Al-Saifi
Ashraf Amjad Al-Saifi ('95)
QAT76.22
q
  A 7
 SB
 
72.3876.22 SB  X     
13
Mihaíl Anastasákis
Mihaíl Anastasákis ('94)
GRE75.07
  B 6
 
 
72.7573.6275.07     
14
Conor McCullough
Conor McCullough ('91)
USA74.88
  A 8
 
 
74.2674.8872.82     
15
Zakhar Makhrosenka
Zakhar Makhrosenka ('91)
BLR74.80
  B 7
 
 
71.7473.0874.80     
16
Serghei Marghiev
Serghei Marghiev ('92)
MDA74.28
  B 8
 
 
74.1574.2574.28     
17
Gabriel Enrique Kehr
Gabriel Enrique Kehr ('96)
CHI73.99
  A 9
 
 
73.9973.8071.79     
18
Marcel Lomnický
Marcel Lomnický ('87)
SVK73.51
  B 9
 
 
73.5173.01  X     
19
Denis Lukyanov
Denis Lukyanov ('89)
RUS73.47
  B 10
 
 
71.4171.9373.47     
20
Özkan Baltacı
Özkan Baltacı ('94)
TUR73.19
  B 11
 
 
73.1972.68  X     
21
Diego Del Real
Diego Del Real ('94)
MEX73.15
  A 10
 
 
71.9073.1571.62     
22
Krisztián Pars
Krisztián Pars ('82)
HUN73.05
  A 11
 
 
72.6972.3673.05     
23
Hrístos Frantzeskákis
Hrístos Frantzeskákis 
GRE72.96
  A 12
 
 
72.96  X72.81     
24
Daniel Haugh
Daniel Haugh ('95)
USA72.85
  A 13
 
 
  X68.5272.85     
25
Humberto Mansilla
Humberto Mansilla ('96)
CHI72.68
  B 12
 
 
71.71  X72.68     
26
Roberto Sawyers
Roberto Sawyers ('86)
CRC72.41
  B 13
 
 
  X70.5872.41     
27
Serhiy Perevoznikov
Serhiy Perevoznikov ('95)
UKR72.16
  A 14
 
 
  X72.1671.26     
28
Alberto González
Alberto González ('98)
ESP71.69
  B 14
 
 
71.6971.59  X     
29
Serhiy Reheda
Serhiy Reheda ('94)
UKR71.28
  B 15
 
 
  X  X71.28     
30
Mostafa Hicham Al-Gamal
Mostafa Hicham Al-Gamal ('88)
EGY70.45
  A 15
 
 
68.9970.4568.16     
31
Joaquín Gómez
Joaquín Gómez ('96)
ARG70.17
  A 16
 
 
70.0770.1768.40     
M Spydkast 800 gram    
6.10.

Finale A

Finale
6.10.
1
Anderson Peters
Anderson Peters ('97)
GRN86.89
  
 
 
86.6981.2679.8286.8984.5983.63  
2
Magnus Kirt
Magnus Kirt ('90)
EST86.21
  
 
 
83.9586.2185.1785.90  X   
3
Johannes Vetter
Johannes Vetter ('93)
GER85.37
  
 
 
  X85.3782.51  X82.29  X  
4
Lassi Etelätalo
Lassi Etelätalo ('88)
FIN82.49
  
 
 
72.0077.9282.4974.62  X74.63  
5
Jakub Vadlejch
Jakub Vadlejch ('90)
CZE82.19
  
 
 
77.3281.9882.1977.36  X  X  
6
Julian Weber
Julian Weber ('94)
GER81.26
  
 
 
81.2081.2680.8079.4379.4673.58  
7
Marcin Krukowski
Marcin Krukowski ('92)
POL80.56
  
 
 
80.5679.91  X  X  X  X  
8
Kim Amb
Kim Amb ('90)
SWE80.42
  
 
 
78.9380.4278.5175.71  X  X  
9
Norbert Rivasz-Tóth
Norbert Rivasz-Tóth ('96)
HUN79.73
  
 
 
79.7377.8976.55     
10
Cheng Chao-Tsun 
Cheng Chao-Tsun  ('93)
TPE77.99
  
 
 
74.7477.5177.99     
11
Keshorn Walcott
Keshorn Walcott ('93)
TTO77.47
  
 
 
75.3077.47  X     
Julius Yego
Julius Yego ('89)
KEN NM
  
 
 
  X  X  X     
Kvalifikation5.10.
Kval
5.10.
5.10.
1
Johannes Vetter
Johannes Vetter ('93)
GER89.35
Q
  A 1
 
 
89.35       
2
Magnus Kirt
Magnus Kirt ('90)
EST88.36
Q
  B 1
 
 
81.0088.36      
3
Anderson Peters
Anderson Peters ('97)
GRN85.34
Q
  A 2
 
 
82.0685.34      
4
Kim Amb
Kim Amb ('90)
SWE84.85
Q
  B 2
 
 
  X82.9884.85     
5
Keshorn Walcott
Keshorn Walcott ('93)
TTO84.44
Q
  B 3
 
 
84.44       
6
Jakub Vadlejch
Jakub Vadlejch ('90)
CZE84.31
Q
  A 3
 
 
81.7084.31      
7
Julian Weber
Julian Weber ('94)
GER84.29
Q
  A 4
 
 
84.29       
8
Julius Yego
Julius Yego ('89)
KEN83.86
q
  A 5
 
 
83.8683.7680.62     
9
Norbert Rivasz-Tóth
Norbert Rivasz-Tóth ('96)
HUN83.42
q
  A 6
NR PB
 
83.42 NR PB81.0677.27     
10
Cheng Chao-Tsun 
Cheng Chao-Tsun  ('93)
TPE83.40
q
  B 4
 
 
79.0883.4079.88     
11
Marcin Krukowski
Marcin Krukowski ('92)
POL82.44
q
  A 7
 
 
82.44  X82.02     
12
Lassi Etelätalo
Lassi Etelätalo ('88)
FIN82.26
q
  B 5
 
 
75.11  X82.26     
13
Alexandru Novac
Alexandru Novac ('97)
ROU82.12
  B 6
 
 
82.1278.1879.75     
14
Aliaksei Katkavets
Aliaksei Katkavets ('98)
BLR82.08
  B 7
 
 
75.88  X82.08     
15
Ryohei Arai
Ryohei Arai ('91)
JPN81.71
  B 8
 
 
81.71  X72.99     
16
Arshad Nadeem
Arshad Nadeem ('97)
PAK81.52
  B 9
NR PB
 
81.52 NR PB75.48  X     
17
Rolands Štrobinders
Rolands Štrobinders ('92)
LAT81.09
  B 10
 
 
81.0980.6079.51     
18
Michael Shuey
Michael Shuey ('94)
USA80.53
  B 11
 
 
77.04  X80.53     
19
Oliver Helander
Oliver Helander ('97)
FIN80.36
  B 12
 
 
  X80.36  X     
20
Andreas Hofmann
Andreas Hofmann ('91)
GER80.06
  B 13
 
 
80.06  X  X     
21
Gatis Čakšs
Gatis Čakšs ('95)
LAT79.94
  A 8
 
 
79.94  X79.63     
22
Edis Matusevičius
Edis Matusevičius ('96)
LTU79.60
  A 9
 
 
73.9875.7379.60     
23
Thomas Röhler
Thomas Röhler ('91)
GER79.23
  B 14
 
 
  X79.23  X     
24
Shivpal Singh
Shivpal Singh ('95)
IND78.97
  A 10
 
 
75.9178.97  X     
25
Liu Qizhen 
Liu Qizhen  ('95)
CHN75.81
  A 11
 
 
75.24  X75.81     
26
Riley Dolezal
Riley Dolezal ('85)
USA75.62
  A 12
 
 
75.62  X74.85     
27
Pavel Mialeshka
Pavel Mialeshka ('92)
BLR75.14
  A 13
 
 
  X75.14  X     
28
Antti Ruuskanen
Antti Ruuskanen ('84)
FIN75.05
  A 14
 
 
72.6575.05  X     
29
Albert Reynolds
Albert Reynolds ('88)
LCA73.91
  A 15
 
 
69.6873.91  X     
30
Oleksandr Nychyporchuk
Oleksandr Nychyporchuk ('92)
UKR72.75
  A 16
 
 
  X72.75  X     
Zhao Qinggang 
Zhao Qinggang  ('85)
CHN NM
  B 0
 
 
  X  X  X     
M Tikamp    
4.10.

Finale A

Finale
4.10.
1
Niklas Kaul
Niklas Kaul ('98)
GER8691
  
AU23R PB
 
11,27/+0,37,19/+0,615,102,0248,4814,64/+0,749,205,0079,054.15,70
2
Maicel Uibo
Maicel Uibo ('92)
EST8604
  
 PB
 
11,10/+0,37,46/+0,215,122,1750,4414,43/+0,246,645,4063,834.31,51
3
Damian Warner
Damian Warner ('89)
CAN8529
  
 
 
10,35/+0,87,67/-0,115,172,0248,1213,56/+0,842,194,7062,874.40,77
4
Ilya Shkurenyov
Ilya Shkurenyov ('91)
RUS8494
  
 SB
 
11,02/+0,37,61/+0,514,712,1149,3614,28/+0,248,755,2059,564.41,95
5
Pierce LePage
Pierce LePage ('96)
CAN8445
  
 
 
10,36/+0,87,79/+0,213,212,0547,3514,19/+0,841,195,2057,424.45,09
6
Janek Õiglane
Janek Õiglane ('94)
EST8297
  
 SB
 
10,94/+0,37,32/+0,515,201,9649,1415,13/+0,743,375,0072,464.36,24
7
Pieter Braun
Pieter Braun ('93)
NED8222
  
 
 
11,16/+0,37,47/+0,515,262,0248,7914,59/+0,845,594,8059,844.35,62
8
Solomon Simmons
Solomon Simmons ('93)
USA8151
  
 
 
10,70/+0,87,37/+0,315,331,9649,3114,10/+0,846,264,8053,254.44,17
9
Thomas Van Der Plaetsen
Thomas Van Der Plaetsen ('90)
BEL8125
  
 
 
11,38/+0,37,20/+0,413,782,0850,8914,80/+0,246,175,3063,674.43,95
10
Tim Nowak
Tim Nowak ('95)
GER8122
  
 
 
11,12/+0,37,07/+0,314,692,0249,6014,60/+0,245,024,9056,764.22,18
11
Cedric Dubler
Cedric Dubler ('95)
AUS8101
  
 
 
10,75/+0,87,25/-0,212,432,0248,4114,13/+0,844,304,7059,044.34,75
12
Paweł Wiesiołek
Paweł Wiesiołek ('91)
POL8064
  
 
 
10,76/+0,47,02/0,015,261,9649,3714,65/+0,747,204,9055,004.42,06
13
Vitali Zhuk
Vitali Zhuk ('96)
BLR8058
  
 
 
10,95/+0,46,63/+0,115,131,9648,0814,49/+0,746,644,8058,664.35,45
14
Harrison Williams
Harrison Williams ('96)
USA7892
  
 
 
10,76/+0,87,14/+0,613,781,9347,9314,43/+0,744,234,8048,594.40,96
15
Fredrik Samuelsson
Fredrik Samuelsson ('95)
SWE7860
  
 
 
11,13/+0,47,11/+0,813,972,0250,0814,78/+0,742,714,8057,394.39,48
16
Keisuke Ushiro
Keisuke Ushiro ('86)
JPN7545
  
 
 
11,44/+0,36,90/+0,414,311,9051,4215,26/+0,248,414,5061,364.52,12
17
Kai Kazmirek
Kai Kazmirek ('91)
GER7414
  
 
 
10,82/+0,47,26/+0,514,302,0547,35DNF/+0,744,855,2060,084.49,16
18
Martin Roe
Martin Roe ('92)
NOR6845
  
 
 
10,94/+0,47,28/+0,115,081,87DNF15,86/+0,247,184,6060,615.08,91
19
Georni Jaramillo
Georni Jaramillo ('89)
VEN6645
  
 
 
10,88/+0,47,47/+0,715,42NH48,6614,19/+0,844,004,4058,15DNF
Basile Rolnin
Basile Rolnin ('94)
FRADNF
  
 
 
11,42/+0,4
Kevin Mayer
Kevin Mayer ('92)
FRADNF
  
 
 
10,50/+0,87,56/-0,116,821,9948,9913,87/+0,848,34NH
Devon Williams
Devon Williams ('94)
USADNF
  
 
 
10,84/+0,47,36/0,013,761,9348,3713,91/+0,847,32NH
Lindon Victor
Lindon Victor ('93)
GRNDNF
  
 
 
10,66/+0,87,51/+0,216,242,0548,5514,82/+0,2NMNH
Tim Duckworth
Tim Duckworth ('96)
GBR DNS
  
 
M 20 km kapgang    
5.10.

Finale A

Finale
5.10.
1
Toshikazu Yamanishi
Toshikazu Yamanishi ('96)
JPN1:26:34
  
 
2
Vasiliy Mizinov
Vasiliy Mizinov ('97)
RUS1:26:49
  
 
3
Perseus Karlström
Perseus Karlström ('90)
SWE1:27:00
  
 
4
Christopher Linke
Christopher Linke ('88)
GER1:27:19
  
 
5
Salih Korkmaz
Salih Korkmaz ('97)
TUR1:27:35
  
 
6
Koki Ikeda
Koki Ikeda ('98)
JPN1:29:02
  
 
7
Tom Bosworth
Tom Bosworth ('90)
GBR1:29:34
  
 
8
Wang Kaihua 
Wang Kaihua  ('94)
CHN1:29:52
  
 
9
Yin Jiaxing 
Yin Jiaxing  ('94)
CHN1:29:53
  
 
10
Eiki Takahashi
Eiki Takahashi ('92)
JPN1:30:04
  
 
11
Marius Žiūkas
Marius Žiūkas ('85)
LTU1:30:22
  
 
12
Erick Barrondo
Erick Barrondo ('91)
GUA1:30:40
  
 
13
Caio Bonfim
Caio Bonfim ('91)
BRA1:31:32
  
 
14
Massimo Stano
Massimo Stano ('92)
ITA1:31:36
  
 
15
Dane Bird-Smith
Dane Bird-Smith ('92)
AUS1:32:11
  
 
16
Kevin Campion
Kevin Campion ('88)
FRA1:32:16
  
 
17
Hagen Pohle
Hagen Pohle ('92)
GER1:32:20
  
 
18
Andrés Chocho
Andrés Chocho ('83)
ECU1:32:49
  
 
19
Georgiy Sheiko
Georgiy Sheiko ('89)
KAZ1:32:53
  
 
20
Julio César Salazar
Julio César Salazar ('93)
MEX1:33:02
  
 
21
Choe Byeong-Kwang 
Choe Byeong-Kwang  ('91)
KOR1:33:10
  
 
22
Álvaro Martín
Álvaro Martín ('94)
ESP1:33:20
  
 
23
Brian Pintado
Brian Pintado ('95)
ECU1:33:48
  
 
24
Gabriel Bordier
Gabriel Bordier ('97)
FRA1:34:06
  
 
25
Matteo Giupponi
Matteo Giupponi ('88)
ITA1:34:29
  
 
26
Miguel Ángel López
Miguel Ángel López ('88)
ESP1:35:00
  
 
27
Kolothum Thodi Irfan
Kolothum Thodi Irfan ('90)
IND1:35:21
  
 
28
Ivan Losev
Ivan Losev ('86)
UKR1:35:42
  
 
29
Luis Campos
Luis Campos ('95)
PER1:37:20
  
 
30
Viktor Shumik
Viktor Shumik ('98)
UKR1:37:23
  
 
31
Alex Wright
Alex Wright ('90)
IRL1:37:33
  
 
32
Dawid Tomala
Dawid Tomala ('89)
POL1:38:15
  
 
33
Samuel Gathimba
Samuel Gathimba ('87)
KEN1:40:45
  
 
34
Eduard Zabuzhenko
Eduard Zabuzhenko ('98)
UKR1:41:04
  
 
35
Diego García
Diego García ('96)
ESP1:41:14
  
 
36
Devender Singh
Devender Singh ('83)
IND1:41:48
  
 
37
Kim Hyun-Sub 
Kim Hyun-Sub  ('85)
KOR1:42:13
  
 
38
Wayne Snyman
Wayne Snyman ('85)
RSA1:43:57
  
 
39
Moacir Zimmermann
Moacir Zimmermann ('83)
BRA1:44:16
  
 
40
Aliaksandr Liakhovich
Aliaksandr Liakhovich ('89)
BLR1:44:25
  
 
Rhydian Cowley
Rhydian Cowley ('91)
AUS DNF
  
 
Cai Zelin 
Cai Zelin  ('91)
CHN DNF
  
 
Mauricio Arteaga
Mauricio Arteaga ('88)
ECU DNF
  
 
Nils Brembach
Nils Brembach ('93)
GER DNF
  
 
José Maria Raymundo
José Maria Raymundo ('93)
GUA DNF
  
 
Carlos Sánchez
Carlos Sánchez ('85)
MEX DNF
  
 
Richard Egrey Vargas
Richard Egrey Vargas ('94)
VEN DNF
  
 
John Alexander Castañeda
John Alexander Castañeda ('92)
COL DQ
  
 
Callum Wilkinson
Callum Wilkinson ('97)
GBR DQ
  
 
José Alejandro Barrondo
José Alejandro Barrondo ('96)
GUA DQ
  
 
José Ojeda
José Ojeda ('85)
MEX DQ
  
 
José Carlos Mamani
José Carlos Mamani ('98)
PER DQ
  
 
M 50 km kapgang    
29.9.

Finale A

Finale
29.9.
1
Yusuke Suzuki
Yusuke Suzuki ('88)
JPN4:04:20
  
 
2
João Vieira
João Vieira ('76)
POR4:04:59
  
 
3
Evan Dunfee
Evan Dunfee ('90)
CAN4:05:02
  
 
4
Niu Wenbin 
Niu Wenbin  ('91)
CHN4:05:36
  
 
5
Luo Yadong 
Luo Yadong  ('92)
CHN4:06:49
  
 
6
Brendan Boyce
Brendan Boyce ('86)
IRL4:07:46
  
 
7
Carl Dohmann
Carl Dohmann ('90)
GER4:10:22
  
 
8
Jesús Ángel García
Jesús Ángel García ('69)
ESP4:11:28
  
 
9
Maryan Zakalnytskyy
Maryan Zakalnytskyy ('94)
UKR4:12:28
  
 SB
10
Narcis Mihaila
Narcis Mihaila ('87)
ROU4:13:56
  
 
11
Quentin Rew
Quentin Rew ('84)
NZL4:15:54
  
 
12
Ato Alm Ibáñez
Ato Alm Ibáñez ('85)
SWE4:17:04
  
 
13
Rafał Augustyn
Rafał Augustyn ('84)
POL4:20:25
  
 
14
Matt Bilodeau
Matt Bilodeau ('83)
CAN4:21:13
  
 
15
Artur Mastianica
Artur Mastianica ('92)
LTU4:21:54
  
 
16
Michele Antonelli
Michele Antonelli ('94)
ITA4:22:20
  
 
17
Aléxandros Papamihaíl
Aléxandros Papamihaíl ('88)
GRE4:22:39
  
 
18
Horacio Nava
Horacio Nava ('82)
MEX4:24:16
  
 
19
Marc Tur
Marc Tur ('94)
ESP4:24:38
  
 
20
Jarkko Kinnunen
Jarkko Kinnunen ('84)
FIN4:25:36
  
 
21
Arnis Rumbenieks
Arnis Rumbenieks ('88)
LAT4:28:18
  
 
22
Artur Brzozowski
Artur Brzozowski ('85)
POL4:30:17
  
 
23
Jonathan Hilbert
Jonathan Hilbert ('95)
GER4:30:43
  
 
24
Marc Mundell
Marc Mundell ('83)
RSA4:41:39
  
 
25
Valeriy Litanyuk
Valeriy Litanyuk ('94)
UKR4:42:18
  
 
26
Bence Venyercsán
Bence Venyercsán ('96)
HUN4:45:04
  
 
27
Hayato Katsuki
Hayato Katsuki ('90)
JPN4:46:10
  
 
28
Rafał Sikora
Rafał Sikora ('87)
POL4:50:08
  
 SB
Dzmitry Dziubin
Dzmitry Dziubin ('90)
BLR DNF
  
 
Wang Qin 
Wang Qin  ('94)
CHN DNF
  
 
Andrés Chocho
Andrés Chocho ('83)
ECU DNF
  
 
Claudio Villanueva
Claudio Villanueva ('88)
ECU DNF
  
 
José Ignacio Díaz
José Ignacio Díaz ('79)
ESP DNF
  
 
Veli-Matti Partanen
Veli-Matti Partanen ('91)
FIN DNF
  
 
Yohann Diniz
Yohann Diniz ('78)
FRA DNF
  
 
Nathaniel Seiler
Nathaniel Seiler ('96)
GER DNF
  
 
Máté Helebrandt
Máté Helebrandt ('89)
HUN DNF
  
 
Teodorico Caporaso
Teodorico Caporaso ('87)
ITA DNF
  
 
Tomohiro Noda
Tomohiro Noda ('96)
JPN DNF
  
 
Isaac Palma
Isaac Palma ('90)
MEX DNF
  
 
Matej Tóth
Matej Tóth ('83)
SVK DNF
  
 
Ivan Banzeruk
Ivan Banzeruk ('90)
UKR DNF
  
 
Cameron Corbishley
Cameron Corbishley ('97)
GBR DQ
  
 
Dominic King
Dominic King ('83)
GBR DQ
  
 
Ruslans Smolonskis
Ruslans Smolonskis ('96)
LAT DQ
  
 
Håvard Haukenes
Håvard Haukenes ('90)
NOR DQ
  
 
M 4 x 100 m stafet    
5.10.

Finale A

Finale
5.10.
1
 
  
USA37.10
  
AR 
  Christian Coleman, Justin Gatlin, Mike Rodgers, Noah Lyles
2
 
  
GBR37.36
  
AR 
  Adam Gemili, Zharnel Hughes, Richard Kilty, Nethaneel Mitchell-Blake
3
 
  
JPN37.43
  
AR 
  Shuhei Tada, Kirara Shiraishi, Yoshihide Kiryu, Abdul Hakim Sani Brown
4
 
  
BRA37.72
  
AR 
  Rodrigo do Nascimento, Vitor dos Santos, Derick Silva, Paulo André de Oliveira
5
 
  
RSA37.73
  
 
  Thando Dlodlo, Simon Magakwe, Clarence Munyai, Akani Simbine
6
 
  
CHN38.07
  
 
  Su Bingtian, Xu Zhouzheng, Wu Zhiqiang, Bie Ge
 
  
FRADNF
  
 
  Amaury Golitin, Jimmy Vicaut, Mickael-Méba Zeze, Christophe Lemaitre
 
  
NEDDQ
  
 
  Joris van Gool, Taymir Burnet, Hensley Paulina, Churandy Martina
Indledende heats4.10.
Indledende 1
4.10.
4.10.
1
 
  
GBR37.56
Q
  
 
  Adam Gemili, Zharnel Hughes, Richard Kilty, Nethaneel Mitchell-Blake
2
 
  
BRA37.90
Q
  
AR 
  Rodrigo do Nascimento, Vitor dos Santos, Derick Silva, Paulo André de Oliveira
3
 
  
USA38.03
Q
  
 
  Christian Coleman, Justin Gatlin, Mike Rodgers, Cravon Gillespie
4
 
  
ITA38.11
  
NR 
  Federico Cattaneo, Lamont Marcell Jacobs, Davide Manenti, Filippo Tortu
5
 
  
JAM38.15
  
 
  O'Shane Bailey, Yohan Blake, Rasheed Dwyer, Tyquendo Tracey
6
 
  
GHA38.24
  
 
  Sean Safo-Antwi, Benjamin Azamati, Martin Owusu-Antwi, Joseph Amoah
 
  
TURDQ
  
 
  Kayhan Özer, Jak Ali Harvey, Emre Zafer Barnes, Ramil Guliyev
Indledende 2
4.10.
4.10.
1
 
  
RSA37.65
Q
  
AR 
  Thando Dlodlo, Simon Magakwe, Clarence Munyai, Akani Simbine
2
 
  
JPN37.78
Q
  
 
  Yuki Koike, Kirara Shiraishi, Yoshihide Kiryu, Abdul Hakim Sani Brown
3
 
  
CHN37.79
Q
  
NR 
  Su Bingtian, Xu Zhouzheng, Wu Zhiqiang, Xie Zhenye
4
 
  
FRA37.88
  
 
  Amaury Golitin, Jimmy Vicaut, Mickael-Méba Zeze, Mouhamadou Fall
5
 
  
NED37.91
  
NR 
  Joris van Gool, Taymir Burnet, Hensley Paulina, Churandy Martina
6
 
  
CAN37.91
  
 
  Gavin Smellie, Aaron Brown, Brendon Rodney, Andre De Grasse
7
 
  
GER38.24
  
 
  Julian Reus, Joshua Hartmann, Roy Schmidt, Marvin Schulte
 
  
NGRDQ
  
 
  Enoch Adegoke, Usheoritse Itsekiri, Egwero Ogho-Ogene, Seye Ogunlewe
M 4 x 400 m stafet    
6.10.

Finale A

Finale
6.10.
1
 
  
USA2:56.69
  0.164
 
  Fred Kerley, Michael Cherry, Wil London, Rai Benjamin
2
 
  
JAM2:57.90
  0.206
 
  Akeem Bloomfield, Nathon Allen, Terry Thomas, Demish Gaye
3
 
  
BEL2:58.78
  0.150
 
  Jonathan Sacoor, Robin Vanderbemden, Dylan Borlée, Kevin Borlée
4
 
  
COL2:59.50
  0.184
NR 
  Alejandro Perlaza, Diego Armando Palomeque, John Alexander Solís, Anthony Zambrano
5
 
  
TTO3:00.74
  0.177
 
  Asa Guevara, Jereem Richards, Deon Lendore, Machel Cedenio
6
 
  
ITA3:02.78
  0.185
 
  Davide Re, Vladimir Aceti, Matteo Galvan, Edoardo Scotti
7
 
  
FRA3:03.06
  0.190
 
  Ludvy Vaillant, Christopher Naliali, Thomas Jordier, Mame-Ibra Anne
 
  
GBRDNF
  0.171
 
  Cameron Chalmers, Toby Harries, Rabah Yousif, Lee Thompson
Indledende heats5.10.
Indledende 1
5.10.
5.10.
1
 
  
USA2:59.89
Q
  
 
  Tyrell Richard, Vernon Norwood, Wil London, Nathan Strother
2
 
  
COL3:01.06
Q
  
NR 
  Alejandro Perlaza, Diego Armando Palomeque, John Alexander Solís, Anthony Zambrano
3
 
  
ITA3:01.60
Q
  
 
  Edoardo Scotti, Vladimir Aceti, Matteo Galvan, Davide Re
4
 
  
GBR3:01.96
  
 
  Cameron Chalmers, Rabah Yousif, Lee Thompson, Martyn Rooney
5
 
  
JPN3:02.05
  
 
  Julian Walsh, Shota Iizuka, Kentaro Sato, Kota Wakabayashi
6
 
  
ESP3:04.27
  
 
  Óscar Husillos, Samuel García, Julio Arenas, Darwin Andrés Echeverry
7
 
  
AUS3:05.49
  
 
  Steven Solomon, Alex Beck, Murray Goodwin, Ian Halpin
 
  
BOTDQ
  
 
  Zibani Ngozi, Ditiro Nzamani, Onkabetse Nkobolo, Leungo Scotch
Indledende 2
5.10.
5.10.
1
 
  
JAM3:00.76
Q
  
 
  Akeem Bloomfield, Nathon Allen, Terry Thomas, Javon Francis
2
 
  
BEL3:00.87
Q
  
 
  Dylan Borlée, Julien Watrin, Jonathan Sacoor, Kevin Borlée
3
 
  
TTO3:01.35
Q
  
 
  Asa Guevara, Jereem Richards, Darren Alfred, Deon Lendore
4
 
  
FRA3:01.40
  
 
  Ludvy Vaillant, Christopher Naliali, Thomas Jordier, Mame-Ibra Anne
5
 
  
RSA3:02.06
  
 
  Thapelo Phora, Gardeo Isaacs, Ranti Dikgale, Derrick Mokaleng
6
 
  
CZE3:02.97
  
 
  Jan Tesař, Michal Desenský, Patrik Šorm, Vít Müller
7
 
  
IND3:03.09
  
 
  P.A.Amoj Jacob, Y. Muhammed Anas, K.S. Jeevan, Noah Nirmal Tom
8
 
  
QAT3:06.25
  
 
  Bassem Hemeida, Abubaker Haydar Abdalla, Ashraf Hussen Osman, Mohammad Nasser Abbas
M 4 x 400 m stafet mix    
29.9.

Finale A

Finale
29.9.
1
 
  
USA3:09.34
  0.173
WR 
  Wil London, Allyson Felix, Courtney Okolo, Michael Cherry
2
 
  
JAM3:11.78
  0.164
NR 
3
 
  
BRN3:11.82
  0.194
AR 
4
 
  
GBR3:12.27
  0.156
AR 
5
 
  
POL3:12.33
  0.159
 
6
 
  
BEL3:14.22
  0.158
NR 
7
 
  
IND3:15.77
  0.243
NR 
8
 
  
BRA3:16.22
  0.165
 
Indledende heats28.9.
Indledende 1
28.9.
28.9.
1
 
  
USA3:12.42
Q
  0.185
AR 
2
 
  
JAM3:12.73
Q
  0.171
NR 
3
 
  
BRN3:12.74
Q
  0.165
AR 
4
 
  
GBR3:12.80
q
  0.175
AR 
5
 
  
CAN3:16.76
  0.154
NR 
6
 
  
FRA3:17.17
  0.226
NR 
7
 
  
UKR3:17.50
  0.151
 
8
 
  
CZE3:18.01
  0.198
 
Indledende 2
28.9.
28.9.
1
 
  
POL3:15.47
Q
  0.173
 
2
 
  
BRA3:16.12
Q
  0.165
AR 
3
 
  
IND3:16.14
Q
  0.163
NR 
4
 
  
BEL3:16.16
q
  0.151
NR 
5
 
  
ITA3:16.52
  0.201
 
6
 
  
KEN3:17.09
  0.263
 
7
 
  
GER3:17.85
  0.189
 
8
 
  
JPN3:18.77
  0.275
NR 
K 100 m    
29.9. Vind: +0.1

Finale A

Finale
29.9.Vind: +0.1
1
Shelly-Ann Fraser-Pryce
Shelly-Ann Fraser-Pryce ('86)
JAM10.71
  0.134
 SB
2
Dina Asher-Smith
Dina Asher-Smith ('95)
GBR10.83
  0.129
NR ENGPB
3
Marie Josée Ta Lou
Marie Josée Ta Lou ('88)
CIV10.90
  0.171
 
4
Elaine Thompson
Elaine Thompson ('92)
JAM10.93
  0.143
 
5
Murielle Ahouré
Murielle Ahouré ('87)
CIV11.02
  0.142
 SB
6
Jonielle Smith
Jonielle Smith ('96)
JAM11.06
Q
  0.117
 
7
Teahna Daniels
Teahna Daniels ('97)
USA11.19
  0.156
 
Dafne Schippers
Dafne Schippers ('92)
NED DNS
  0.156
 
Semifinale29.9.
Semi 1
29.9. Vind: +0.8
29.9.Vind: +0.8
1
Marie Josée Ta Lou
Marie Josée Ta Lou ('88)
CIV10.87
Q
  0.156
 
2
Elaine Thompson
Elaine Thompson ('92)
JAM11.00
Q
  0.145
 
3
Teahna Daniels
Teahna Daniels ('97)
USA11.10
q
  0.131
 
4
Daryll Neita
Daryll Neita ('96)
GBR11.18
  0.150
 
5
Tynia Gaither
Tynia Gaither ('93)
BAH11.20
  0.145
 
6
Gina Bass
Gina Bass ('95)
GAM11.24
  0.135
 
7
Wei Yongli 
Wei Yongli  ('91)
CHN11.28
  0.143
 
8
Gina Lückenkemper
Gina Lückenkemper ('96)
GER11.30
  0.209
 
Semi 2
29.9. Vind: +0.5
29.9.Vind: +0.5
1
Dina Asher-Smith
Dina Asher-Smith ('95)
GBR10.87
Q
  0.145
 SB
2
Jonielle Smith
Jonielle Smith ('96)
JAM11.06
Q
  0.140
 
3
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI11.10
  0.132
 
4
Morolake Akinosun
Morolake Akinosun ('94)
USA11.17
  0.151
 SB
5
Liang Xiaojing 
Liang Xiaojing  ('97)
CHN11.20
  0.155
 
6
Ewa Swoboda
Ewa Swoboda ('97)
POL11.27
  0.142
 
7
Crystal Emmanuel
Crystal Emmanuel ('91)
CAN11.29
  0.150
 
English Gardner
English Gardner ('92)
USA DNF
  0.145
 
Semi 3
29.9. Vind: -0.4
29.9.Vind: -0.4
1
Shelly-Ann Fraser-Pryce
Shelly-Ann Fraser-Pryce ('86)
JAM10.81
Q
  0.133
 
2
Murielle Ahouré
Murielle Ahouré ('87)
CIV11.05
Q
  0.165
 =SB
3
Dafne Schippers
Dafne Schippers ('92)
NED11.07
q
  0.119
 
4
Kelly-Ann Baptiste
Kelly-Ann Baptiste ('86)
TTO11.19
  0.176
 
5
Tatjana Pinto
Tatjana Pinto ('92)
GER11.29
  0.155
 
6
Ge Manqi 
Ge Manqi  ('97)
CHN11.31
  0.135
 
7
Imani Lansiquot
Imani Lansiquot ('97)
GBR11.35
  0.152
 
Tori Bowie
Tori Bowie ('90)
USA DNS
  0.152
 
Indledende heats28.9.
Indledende 1
28.9. Vind: -0.2
28.9.Vind: -0.2
1
Shelly-Ann Fraser-Pryce
Shelly-Ann Fraser-Pryce ('86)
JAM10.80
Q
  0.173
 
2
Murielle Ahouré
Murielle Ahouré ('87)
CIV11.05
Q
  0.180
 SB
3
Gina Lückenkemper
Gina Lückenkemper ('96)
GER11.29
Q
  0.235
 
4
Ewa Swoboda
Ewa Swoboda ('97)
POL11.29
q
  0.185
 
5
Diana Vaisman
Diana Vaisman ('98)
ISR11.39
  0.144
 
6
Tebogo Mamathu
Tebogo Mamathu ('95)
RSA11.42
  0.143
 
7
Andrea Purica
Andrea Purica ('95)
VEN11.96
  0.154
 
8
Saraswati Chaudhary
Saraswati Chaudhary ('97)
NEP12.72
  0.152
 PB
Indledende 2
28.9. Vind: -0.3
28.9.Vind: -0.3
1
Marie Josée Ta Lou
Marie Josée Ta Lou ('88)
CIV10.85
Q
  0.192
 =PB
2
Daryll Neita
Daryll Neita ('96)
GBR11.12
Q
  0.156
 PB
3
Tatjana Pinto
Tatjana Pinto ('92)
GER11.19
Q
  0.152
 
4
Wei Yongli 
Wei Yongli  ('91)
CHN11.28
q
  0.173
 
5
Crystal Emmanuel
Crystal Emmanuel ('91)
CAN11.30
q
  0.161
 
6
Marije van Hunenstijn
Marije van Hunenstijn ('95)
NED11.48
  0.198
 
7
Inna Eftimova
Inna Eftimova ('88)
BUL11.79
  0.141
 
8
Gorete Semedo
Gorete Semedo ('96)
STP12.17
  0.299
 
Indledende 3
28.9. Vind: -0.4
28.9.Vind: -0.4
1
Elaine Thompson
Elaine Thompson ('92)
JAM11.14
Q
  0.162
 
2
Kelly-Ann Baptiste
Kelly-Ann Baptiste ('86)
TTO11.21
Q
  0.174
 
3
Morolake Akinosun
Morolake Akinosun ('94)
USA11.23
Q
  0.197
 
4
Ge Manqi 
Ge Manqi  ('97)
CHN11.28
q
  0.157
 
5
Orlann Ombissa-Dzangue
Orlann Ombissa-Dzangue ('91)
FRA11.34
  0.150
 
6
Asha Philip
Asha Philip ('90)
GBR11.35
  0.145
 
7
Dutee Chand
Dutee Chand ('96)
IND11.48
  0.168
 
8
Zarinae Sapong
Zarinae Sapong ('98)
NMI13.14
  0.208
 PB
Indledende 4
28.9. Vind: -0.1
28.9.Vind: -0.1
1
Dina Asher-Smith
Dina Asher-Smith ('95)
GBR10.96
Q
  0.127
 
2
English Gardner
English Gardner ('92)
USA11.20
Q
  0.161
 
3
Jonielle Smith
Jonielle Smith ('96)
JAM11.20
Q
  0.147
 
4
Tynia Gaither
Tynia Gaither ('93)
BAH11.24
q
  0.153
 
5
Maja Mihalinec
Maja Mihalinec ('89)
SLO11.32
  0.171
 
6
Salomé Kora
Salomé Kora ('94)
SUI11.48
  0.142
 
7
Lorène Dorcas Bazolo
Lorène Dorcas Bazolo ('83)
POR11.51
  0.166
 
8
Charlotte Afriat
Charlotte Afriat ('02)
MON12.67
  0.151
 
Indledende 5
28.9. Vind: -0.1
28.9.Vind: -0.1
1
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI11.17
Q
  0.144
 
2
Liang Xiaojing 
Liang Xiaojing  ('97)
CHN11.18
Q
  0.176
 
3
Tori Bowie
Tori Bowie ('90)
USA11.30
Q
  0.181
 
4
Angela Tenorio
Angela Tenorio ('96)
ECU11.40
  0.132
 
5
Vitoria Cristina Rosa
Vitoria Cristina Rosa ('96)
BRA11.41
  0.177
 
6
Zoe Hobbs
Zoe Hobbs ('97)
NZL11.58
  0.170
 
7
Hellen Makumba
Hellen Makumba ('96)
ZAM11.73
  0.199
 =PB
Indledende 6
28.9. Vind: -0.3
28.9.Vind: -0.3
1
Dafne Schippers
Dafne Schippers ('92)
NED11.17
Q
  0.164
 
2
Teahna Daniels
Teahna Daniels ('97)
USA11.20
Q
  0.145
 
3
Gina Bass
Gina Bass ('95)
GAM11.25
Q
  0.133
 
4
Imani Lansiquot
Imani Lansiquot ('97)
GBR11.31
q
  0.159
 
5
Rosângela Santos
Rosângela Santos ('90)
BRA11.32
  0.144
 
6
Ajla Del Ponte
Ajla Del Ponte ('96)
SUI11.36
  0.121
 
7
Olga Safronova
Olga Safronova ('91)
KAZ11.40
  0.153
 
8
Loi Im Lan 
Loi Im Lan  ('98)
MAC12.10
  0.189
 
K 200 m    
2.10. Vind: +0.9

Finale A

Finale
2.10.Vind: +0.9
1
Dina Asher-Smith
Dina Asher-Smith ('95)
GBR21.88
  0.138
NR ENGPB
2
Brittany Brown
Brittany Brown ('95)
USA22.22
  0.228
 PB
3
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI22.51
  0.150
 
4
Angie Annelus
Angie Annelus ('97)
USA22.59
  0.199
 
5
Dezerea Bryant
Dezerea Bryant ('93)
USA22.63
  0.163
 
6
Gina Bass
Gina Bass ('95)
GAM22.71
  0.162
 
7
Ivet Lalova-Collio
Ivet Lalova-Collio ('84)
BUL22.77
  0.160
 
8
Tynia Gaither
Tynia Gaither ('93)
BAH22.90
  0.152
 
Semifinale1.10.
Semi 1
1.10. Vind: +0.4
1.10.Vind: +0.4
1
Angie Annelus
Angie Annelus ('97)
USA22.49
Q
  0.182
 
2
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI22.49
Q
  0.152
 
3
Crystal Emmanuel
Crystal Emmanuel ('91)
CAN22.65
  0.166
 SB
4
Aminatou Seyni
Aminatou Seyni ('96)
NIG22.77
  0.255
 
5
Jodie Williams
Jodie Williams ('93)
GBR22.78
  0.147
 
6
Jamile Samuel
Jamile Samuel ('92)
NED23.02
  0.151
 
7
Tatjana Pinto
Tatjana Pinto ('92)
GER23.11
  0.171
 
8
Shashalee Forbes
Shashalee Forbes ('96)
JAM23.14
  0.168
 
Semi 2
1.10. Vind: +0.4
1.10.Vind: +0.4
1
Brittany Brown
Brittany Brown ('95)
USA22.46
Q
  0.263
 
2
Tynia Gaither
Tynia Gaither ('93)
BAH22.57
Q
  0.154
 =SB
3
Ivet Lalova-Collio
Ivet Lalova-Collio ('84)
BUL22.58
q
  0.145
 
4
Bassant Hemida
Bassant Hemida ('96)
EGY22.92
  0.161
 
5
Carolle Zahi
Carolle Zahi ('94)
FRA23.03
  0.159
 
6
Beth Dobbin
Beth Dobbin ('94)
GBR23.11
  0.163
 
7
Jessica-Bianca Wessolly
Jessica-Bianca Wessolly ('96)
GER23.37
  0.169
 
Elaine Thompson
Elaine Thompson ('92)
JAM DNS
  0.169
 
Semi 3
1.10. Vind: +0.5
1.10.Vind: +0.5
1
Dina Asher-Smith
Dina Asher-Smith ('95)
GBR22.16
Q
  0.149
 
2
Dezerea Bryant
Dezerea Bryant ('93)
USA22.56
Q
  0.174
 
3
Gina Bass
Gina Bass ('95)
GAM22.60
q
  0.147
 
4
Maja Mihalinec
Maja Mihalinec ('89)
SLO22.81
  0.166
 
5
Lisa Marie Kwayie
Lisa Marie Kwayie ('96)
GER22.83
  0.185
 
6
Marileidy Paulino
Marileidy Paulino ('96)
DOM23.03
  0.198
 SB
7
Kamaria Durant
Kamaria Durant ('91)
TTO23.44
  0.146
 
8
Anthonique Strachan
Anthonique Strachan ('93)
BAH25.44
  0.187
 
Indledende heats30.9.
Indledende 1
30.9. Vind: -0.3
30.9.Vind: -0.3
1
Anthonique Strachan
Anthonique Strachan ('93)
BAH22.86
Q
  0.192
 
2
Kamaria Durant
Kamaria Durant ('91)
TTO23.08
Q
  0.190
 
3
Shashalee Forbes
Shashalee Forbes ('96)
JAM23.15
Q
  0.147
 
4
Sarah Atcho
Sarah Atcho ('95)
SUI23.29
  0.160
 
5
Phil Healy
Phil Healy ('94)
IRL23.56
  0.168
 
6
Zoe Hobbs
Zoe Hobbs ('97)
NZL23.94
  0.165
 
Indledende 2
30.9. Vind: +0.2
30.9.Vind: +0.2
1
Ivet Lalova-Collio
Ivet Lalova-Collio ('84)
BUL22.79
Q
  
 
2
Jodie Williams
Jodie Williams ('93)
GBR22.80
Q
  0.172
 
3
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI22.81
Q
  0.136
 
4
Bassant Hemida
Bassant Hemida ('96)
EGY22.88
q
  0.146
 
5
Liang Xiaojing 
Liang Xiaojing  ('97)
CHN23.27
  0.176
 
6
Mauricia Prieto
Mauricia Prieto ('95)
TTO23.33
  0.172
 
7
Sindija Bukša
Sindija Bukša ('97)
LAT23.53
  0.171
 
8
Suseendran Archana
Suseendran Archana ('94)
IND23.65
  0.201
 
Indledende 3
30.9. Vind: +0.7
30.9.Vind: +0.7
1
Brittany Brown
Brittany Brown ('95)
USA22.33
Q
  0.177
 PB
2
Elaine Thompson
Elaine Thompson ('92)
JAM22.61
Q
  0.168
 
3
Lisa Marie Kwayie
Lisa Marie Kwayie ('96)
GER22.77
Q
  0.179
 PB
4
Maja Mihalinec
Maja Mihalinec ('89)
SLO22.78
q
  0.169
 PB
5
Marileidy Paulino
Marileidy Paulino ('96)
DOM23.04
q
  0.186
 SB
6
Gunta Vaičule
Gunta Vaičule ('95)
LAT23.32
  0.210
 
7
Vitoria Cristina Rosa
Vitoria Cristina Rosa ('96)
BRA23.81
  0.180
 
Indledende 4
30.9. Vind: +0.4
30.9.Vind: +0.4
1
Dina Asher-Smith
Dina Asher-Smith ('95)
GBR22.32
Q
  0.142
 
2
Dezerea Bryant
Dezerea Bryant ('93)
USA22.56
Q
  0.156
 
3
Tynia Gaither
Tynia Gaither ('93)
BAH22.57
Q
  0.147
 SB
4
Jamile Samuel
Jamile Samuel ('92)
NED22.90
q
  0.158
 =SB
5
Crystal Emmanuel
Crystal Emmanuel ('91)
CAN23.00
q
  0.160
 
6
Jessica-Bianca Wessolly
Jessica-Bianca Wessolly ('96)
GER23.10
q
  0.191
 
7
Gloria Hooper
Gloria Hooper ('92)
ITA23.33
  0.191
 
8
Gulsunbi Sharifova
Gulsunbi Sharifova ('97)
TJK23.45
  0.260
 
Indledende 5
30.9. Vind: +0.8
30.9.Vind: +0.8
1
Aminatou Seyni
Aminatou Seyni ('96)
NIG22.58
Q
  0.213
NR PB
2
Tatjana Pinto
Tatjana Pinto ('92)
GER22.63
Q
  0.175
 PB
3
Gina Bass
Gina Bass ('95)
GAM22.67
Q
  0.146
 
4
Olga Safronova
Olga Safronova ('91)
KAZ23.16
  0.161
 
5
Lorraine Martins
Lorraine Martins 
BRA23.56
  0.164
 
6
Zhang Man 
Zhang Man  ('97)
CHN23.60
  0.180
 
7
Shanti Veronica Pereira
Shanti Veronica Pereira ('96)
SGP24.00
  0.196
 
Blessing Okagbare
Blessing Okagbare ('88)
NGR DQ
  0.182
 
Indledende 6
30.9. Vind: -0.1
30.9.Vind: -0.1
1
Angie Annelus
Angie Annelus ('97)
USA22.56
Q
  0.187
 
2
Carolle Zahi
Carolle Zahi ('94)
FRA22.99
Q
  0.147
 
3
Beth Dobbin
Beth Dobbin ('94)
GBR23.14
Q
  0.161
 
4
Krystsina Tsimanouskaya
Krystsina Tsimanouskaya ('96)
BLR23.22
  0.184
 
5
Imke Vervaet
Imke Vervaet ('93)
BEL23.24
  0.160
 PB
6
Rafailía Spanoudáki-Hatziríga
Rafailía Spanoudáki-Hatziríga ('94)
GRE23.48
  0.152
 
7
Schillonie Calvert-Powell
Schillonie Calvert-Powell ('88)
JAM23.52
  0.165
 
Natacha Ngoye
Natacha Ngoye ('93)
CGO DQ
  0.145
 
K 400 m    
3.10.

Finale A

Finale
3.10.
1
Salwa Eid Naser
Salwa Eid Naser ('98)
BRN48.14
  0.186
NR PB
2
Shaunae Miller-Uibo
Shaunae Miller-Uibo ('94)
BAH48.37
  0.145
NR PB
3
Shericka Jackson
Shericka Jackson ('94)
JAM49.47
  0.184
 PB
4
Wadeline Jonathas
Wadeline Jonathas ('98)
USA49.60
  0.181
 PB
5
Phyllis Francis
Phyllis Francis ('92)
USA49.61
  0.197
 PB
6
Stephenie Ann McPherson
Stephenie Ann McPherson ('88)
JAM50.89
  0.124
 
7
Justyna Święty-Ersetic
Justyna Święty-Ersetic ('92)
POL50.95
  0.228
 
8
Iga Baumgart-Witan
Iga Baumgart-Witan ('89)
POL51.29
  0.187
 
Semifinale1.10.
Semi 1
1.10.
1.10.
1
Salwa Eid Naser
Salwa Eid Naser ('98)
BRN49.79
Q
  0.185
 
2
Phyllis Francis
Phyllis Francis ('92)
USA50.22
Q
  0.218
 SB
3
Iga Baumgart-Witan
Iga Baumgart-Witan ('89)
POL51.02
q
  0.192
 PB
4
Paola Morán
Paola Morán ('97)
MEX51.08
  0.233
 
5
Aliyah Abrams
Aliyah Abrams ('97)
GUY51.71
  0.156
 
6
Patience George
Patience George ('91)
NGR51.89
  0.167
 
7
Deborah Sananes
Deborah Sananes ('95)
FRA52.24
  0.210
 
8
Laviai Nielsen
Laviai Nielsen ('96)
GBR52.94
  0.166
 
Semi 2
1.10.
1.10.
1
Shaunae Miller-Uibo
Shaunae Miller-Uibo ('94)
BAH49.66
Q
  0.144
 
2
Wadeline Jonathas
Wadeline Jonathas ('98)
USA50.07
Q
  0.202
 PB
3
Shericka Jackson
Shericka Jackson ('94)
JAM50.10
q
  0.181
 
4
Sada Williams
Sada Williams ('97)
BAR51.31
  0.171
 PB
5
Lisanne de Witte
Lisanne de Witte ('92)
NED51.41
  0.197
 
6
Roxana Gómez
Roxana Gómez ('99)
CUB51.56
  0.191
 SB
7
Bendere Oboya
Bendere Oboya 
AUS51.58
  0.215
 
8
Lada Vondrová
Lada Vondrová ('99)
CZE52.25
  0.219
 
Semi 3
1.10.
1.10.
1
Stephenie Ann McPherson
Stephenie Ann McPherson ('88)
JAM50.70
Q
  0.134
 SB
2
Justyna Święty-Ersetic
Justyna Święty-Ersetic ('92)
POL50.96
Q
  0.213
 
3
Kendall Ellis
Kendall Ellis ('96)
USA51.58
  0.202
 
4
Emily Diamond
Emily Diamond ('91)
GBR51.62
  0.129
 SB
5
Mary Moraa
Mary Moraa 
KEN52.11
  0.276
 
6
Favour Ofili
Favour Ofili ('02)
NGR52.58
  0.185
 
7
Shakima Wimbley
Shakima Wimbley ('95)
USA1:13.55
  0.201
 
Moroko Galefele
Moroko Galefele ('97)
BOT DNF
  0.214
 
Indledende heats30.9.
Indledende 1
30.9.
30.9.
1
Phyllis Francis
Phyllis Francis ('92)
USA50.77
Q
  0.203
 
2
Sada Williams
Sada Williams ('97)
BAR52.14
Q
  0.163
 
3
Lada Vondrová
Lada Vondrová ('99)
CZE52.23
Q
  0.208
 
4
Anita Horvat
Anita Horvat ('96)
SLO52.73
  0.230
 
5
Cátia Azevedo
Cátia Azevedo ('94)
POR52.79