M 100 m Vind: +4.8 Finale A Finale | Vind: +4.8 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Andre De Grasse Andre De Grasse ('94) | 94 | CAN | 9.69 | w | ||||||||||
2 | Ben Youssef Meité Ben Youssef Meité ('86) | 86 | CIV | 9.84 | w | ||||||||||
3 | Ryan Shields Ryan Shields ('83) | 83 | JAM | 9.89 | w | ||||||||||
4 | Yunier Pérez Yunier Pérez ('85) | 85 | ESP | 9.92 | w | ||||||||||
5 | Julian Reus Julian Reus ('88) | 88 | GER | 9.99 | w | ||||||||||
6 | Churandy Martina Churandy Martina ('84) | 84 | NED | 10.00 | w | ||||||||||
7 | Alex Wilson Alex Wilson ('90) | 90 | SUI | 10.08 | w | NR | |||||||||
8 | Austin Hamilton Austin Hamilton ('97) | 97 | SWE | 10.16 | w | ||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Steven Gardiner Steven Gardiner ('95) | 95 | BAH | 44.58 | |||||||||||
2 | Baboloki Thebe Baboloki Thebe ('97) | 97 | BOT | 44.99 | |||||||||||
3 | Kevin Borlée Kevin Borlée ('88) | 88 | BEL | 45.47 | SB | ||||||||||
4 | Luka Janežič Luka Janežič ('95) | 95 | SLO | 45.56 | |||||||||||
5 | Rafał Omelko Rafał Omelko ('89) | 89 | POL | 45.76 | |||||||||||
6 | Rabah Yousif Rabah Yousif ('86) | 86 | GBR | 46.06 | |||||||||||
7 | Onkabetse Nkobolo Onkabetse Nkobolo ('93) | 93 | BOT | 46.24 | |||||||||||
8 | Pieter Conradie Pieter Conradie ('94) | 94 | RSA | 47.22 | |||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Timothy Cheruiyot Timothy Cheruiyot ('95) | 95 | KEN | 3:30.77 | PB | ||||||||||
2 | Aman Wote Aman Wote ('84) | 84 | ETH | 3:31.63 | SB | ||||||||||
3 | Asbel Kiprop Asbel Kiprop ('89) | 89 | KEN | 3:33.17 | SB | ||||||||||
4 | Jakub Holuša Jakub Holuša ('88) | 88 | CZE | 3:34.26 | SB | ||||||||||
5 | Ryan Gregson Ryan Gregson ('90) | 90 | AUS | 3:34.37 | SB | ||||||||||
6 | Marcin Lewandowski Marcin Lewandowski ('87) | 87 | POL | 3:34.50 | PB | ||||||||||
7 | David Torrence David Torrence ('85) | 85 | PER | 3:34.67 | NR | SB | |||||||||
8 | Abdelaati Iguider Abdelaati Iguider ('87) | 87 | MAR | 3:34.99 | SB | ||||||||||
9 | Kumari Taki Kumari Taki ('99) | 99 | KEN | 3:38.86 | |||||||||||
10 | Jakob Ingebrigtsen Jakob Ingebrigtsen | 00 | NOR | 3:39.92 | NU18R | PB | |||||||||
Elijah Kiptoo Elijah Kiptoo ('86) | 86 | KEN | DNF | pace 1:52.43 800m | |||||||||||
Andrew Rotich Andrew Rotich ('87) | 87 | KEN | DNF | pace 55.06 400m | |||||||||||
Sadik Mikhou Sadik Mikhou ('90) | 90 | BRN | 3:31.49 DQIAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||
M 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Soufiane El Bakkali Soufiane El Bakkali ('96) | 96 | MAR | 8:15.01 | |||||||||||
2 | Yemane Haileselassie Yemane Haileselassie ('98) | 98 | ERI | 8:18.29 | |||||||||||
3 | Nicholas Bett Nicholas Bett ('96) | 96 | KEN | 8:21.98 | |||||||||||
4 | Chala Beyo Chala Beyo ('96) | 96 | ETH | 8:22.65 | |||||||||||
5 | Sebastián Martos Sebastián Martos ('89) | 89 | ESP | 8:22.85 | |||||||||||
6 | Lawrence Kemboi Lawrence Kemboi ('93) | 93 | KEN | 8:23.93 | SB | ||||||||||
7 | Clement Kemboi Clement Kemboi ('92) | 92 | KEN | 8:23.98 | SB | ||||||||||
8 | Krystian Zalewski Krystian Zalewski ('89) | 89 | POL | 8:28.50 | |||||||||||
9 | Yoann Kowal Yoann Kowal ('87) | 87 | FRA | 8:31.49 | |||||||||||
10 | John Koech John Koech ('95) | 95 | BRN | 8:35.25 | |||||||||||
11 | Ole HesselbjergOle Hesselbjerg ('90) | 90 | DEN | 8:39.18 | |||||||||||
12 | Emil Blomberg Emil Blomberg ('92) | 92 | SWE | 8:41.53 | |||||||||||
13 | Nelson Kipkosgei Nelson Kipkosgei ('93) | 93 | BRN | 8:47.97 | |||||||||||
Bernard Nganga Bernard Nganga ('85) | 85 | KEN | DNF | pace 2:39.02 1000m | |||||||||||
Hicham Sigueni Hicham Sigueni ('93) | 93 | MAR | DNF | ||||||||||||
Mohammed Tindoufti Mohammed Tindoufti ('93) | 93 | MAR | DNF | ||||||||||||
M 110 m hæk Vind: +3.5 Finale A Finale | Vind: +3.5 | ||||||||||||||
1 | Orlando Ortega Orlando Ortega ('91) | 91 | ESP | 13.09 | w | ||||||||||
2 | Sergey Shubenkov Sergey Shubenkov ('90) | 90 | RUS | 13.10 | w | ||||||||||
3 | Shane Brathwaite Shane Brathwaite ('90) | 90 | BAR | 13.25 | w | ||||||||||
4 | Aurel Manga Aurel Manga ('92) | 92 | FRA | 13.30 | w | ||||||||||
5 | Damian Czykier Damian Czykier ('92) | 92 | POL | 13.36 | w | ||||||||||
Antonio Alkana Antonio Alkana ('90) | 90 | RSA | DQ | w | |||||||||||
Andy Pozzi Andy Pozzi ('92) | 92 | GBR | DQ | w | |||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Karsten Warholm Karsten Warholm ('96) | 96 | NOR | 48.82 | |||||||||||
2 | Rasmus Mägi Rasmus Mägi ('92) | 92 | EST | 49.16 | |||||||||||
3 | Yasmani Copello Yasmani Copello ('87) | 87 | TUR | 49.18 | |||||||||||
4 | Jack Green Jack Green ('91) | 91 | GBR | 49.29 | |||||||||||
5 | Mamadou Kasse Hann Mamadou Kasse Hann ('86) | 86 | FRA | 49.72 | |||||||||||
6 | Bershawn Jackson Bershawn Jackson ('83) | 83 | USA | 50.28 | |||||||||||
7 | Isak Andersson Isak Andersson ('96) | 96 | SWE | 50.50 | PB | ||||||||||
8 | LJ van Zyl LJ van Zyl ('85) | 85 | RSA | 51.42 | |||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Luvo Manyonga Luvo Manyonga ('91) | 91 | RSA | 8.36 | w | +3.3 | |||||||||
| |||||||||||||||
1 | Luvo Manyonga Luvo Manyonga ('91) | 91 | RSA | 8.36 | w | +3.3 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ruswahl Samaai Ruswahl Samaai ('91) | 91 | RSA | 8.29 | +1.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Radek Juška Radek Juška ('93) | 93 | CZE | 8.09 | +1.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Michel Tornéus Michel Tornéus ('86) | 86 | SWE | 8.06 | +1.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Emiliano Lasa Emiliano Lasa ('90) | 90 | URU | 8.00 | w | +4.3 | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Godfrey Mokoena Godfrey Mokoena ('85) | 85 | RSA | 7.98 | +0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Andreas Otterling Andreas Otterling ('86) | 86 | SWE | 7.87 | +2.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
8 | Fabrice LaPierre Fabrice LaPierre ('83) | 83 | AUS | 7.78 | +1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Fedrick Dacres Fedrick Dacres ('94) | 94 | JAM | 68.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Daniel Ståhl Daniel Ståhl ('92) | 92 | SWE | 68.13 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Andrius Gudžius Andrius Gudžius ('91) | 91 | LTU | 67.29 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Philip Milanov Philip Milanov ('91) | 91 | BEL | 67.05 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Robert Harting Robert Harting ('84) | 84 | GER | 66.20 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Piotr Małachowski Piotr Małachowski ('83) | 83 | POL | 64.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Christoph Harting Christoph Harting ('90) | 90 | GER | 61.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Axel Härstedt Axel Härstedt ('87) | 87 | SWE | 60.28 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 200 m Vind: +1.1 Finale A Finale | Vind: +1.1 | ||||||||||||||
1 | Murielle Ahouré Murielle Ahouré ('87) | 87 | CIV | 22.68 | SB | ||||||||||
2 | Crystal Emmanuel Crystal Emmanuel ('91) | 91 | CAN | 22.69 | PB | ||||||||||
3 | Rebekka Haase Rebekka Haase ('93) | 93 | GER | 22.76 | PB | ||||||||||
4 | Ivet Lalova-Collio Ivet Lalova-Collio ('84) | 84 | BUL | 22.82 | SB | ||||||||||
5 | Estela García Estela García ('89) | 89 | ESP | 23.16 | PB | ||||||||||
6 | Ella Nelson Ella Nelson ('94) | 94 | AUS | 23.27 | |||||||||||
7 | Fanny Peltier Fanny Peltier ('97) | 97 | FRA | 23.31 | |||||||||||
8 | Elin Östlund Elin Östlund ('91) | 91 | SWE | 23.82 | |||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Francine Niyonsaba Francine Niyonsaba ('93) | 93 | BDI | 1:59.11 | |||||||||||
2 | Lovisa Lindh Lovisa Lindh ('91) | 91 | SWE | 1:59.41 | |||||||||||
3 | Selina Büchel Selina Büchel ('91) | 91 | SUI | 1:59.66 | |||||||||||
4 | Melissa Bishop Melissa Bishop ('88) | 88 | CAN | 1:59.70 | |||||||||||
5 | Olha Lyakhova Olha Lyakhova ('92) | 92 | UKR | 1:59.84 | SB | ||||||||||
6 | Rose M. Almanza Rose M. Almanza ('92) | 92 | CUB | 1:59.93 | SB | ||||||||||
7 | Aníta HinriksdóttirAníta Hinriksdóttir ('96) | 96 | ISL | 2:00.06 | |||||||||||
8 | Lynsey Sharp Lynsey Sharp ('90) | 90 | GBR | 2:00.19 | SB | ||||||||||
9 | Angelika Cichocka Angelika Cichocka ('88) | 88 | POL | 2:03.30 | SB | ||||||||||
Jenny Meadows Jenny Meadows ('81) | 81 | GBR | DNF | pace 56.81 400m | |||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mariya Lasitskene Mariya Lasitskene ('93) | 93 | RUS | 2.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Kamila Lićwinko Kamila Lićwinko ('86) | 86 | POL | 1.97 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sofie Skoog Sofie Skoog ('90) | 90 | SWE | 1.94 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Yuliya Levchenko Yuliya Levchenko ('97) | 97 | UKR | 1.94 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Oksana Okuneva Oksana Okuneva ('90) | 90 | UKR | 1.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Erika Kinsey Erika Kinsey ('88) | 88 | SWE | 1.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Alessia Trost Alessia Trost ('93) | 93 | ITA | 1.85 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Mirela Demireva Mirela Demireva ('89) | 89 | BUL | 1.85 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Michaela Hrubá Michaela Hrubá ('98) | 98 | CZE | 1.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Bianca Salming Bianca Salming ('98) | 98 | SWE | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nicole Büchler Nicole Büchler ('83) | 83 | SUI | 4.65 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Angelica Bengtsson Angelica Bengtsson ('93) | 93 | SWE | 4.65 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Robeilys Peinado Robeilys Peinado ('97) | 97 | VEN | 4.65 | AR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Anzhelika Sidorova Anzhelika Sidorova ('91) | 91 | RUS | 4.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Yarisley Silva Yarisley Silva ('87) | 87 | CUB | 4.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Michaela Meijer Michaela Meijer ('93) | 93 | SWE | 4.40 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Lisa Ryzih Lisa Ryzih ('88) | 88 | GER | 4.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Eliza McCartney Eliza McCartney ('96) | 96 | NZL | 4.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Alysha Newman Alysha Newman ('94) | 94 | CAN | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Yaimé Pérez Yaimé Pérez ('91) | 91 | CUB | 67.92 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sandra Perković Sandra Perković ('90) | 90 | CRO | 67.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Nadine Müller Nadine Müller ('85) | 85 | GER | 65.74 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Mélina Robert-Michon Mélina Robert-Michon ('79) | 79 | FRA | 61.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Denia Caballero Denia Caballero ('90) | 90 | CUB | 60.48 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Julia Harting Julia Harting ('90) | 90 | GER | 58.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D19 Diskoskast 1.75 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Wictor Petersson Wictor Petersson ('98) | 98 | SWE | 55.72 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Patrik Lindstedt Patrik Lindstedt ('99) | 99 | SWE | 49.82 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jakob Samuelsson Jakob Samuelsson ('98) | 98 | SWE | 45.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
P19 Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Anna Karlsson Anna Karlsson ('98) | 98 | SWE | 48.67 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Mathilda Eriksson Mathilda Eriksson ('98) | 98 | SWE | 48.18 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Vanessa Kamga Vanessa Kamga ('98) | 98 | SWE | 46.54 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Caisa-Marie Lindfors Caisa-Marie Lindfors | 00 | SWE | 41.42 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Ida Stenbäck Ida Stenbäck ('99) | 99 | SWE | 35.58 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D17 100 m Vind: +1.2 Finale A Finale | Vind: +1.2 | ||||||||||||||
1 | Vidar Stenqvist Vidar Stenqvist | 00 | SWE | 10.84 | PB | ||||||||||
2 | Emil Sandström Emil Sandström | 00 | SWE | 11.10 | PB | ||||||||||
3 | Ahmed Bahaa Ahmed Bahaa | 00 | SWE | 11.11 | SB | ||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 2 Vind: +1.6 | Vind: +1.6 | ||||||||||||||
1 | Vidar Stenqvist Vidar Stenqvist | 00 | SWE | 10.96 | q | ||||||||||
P17 100 m hæk 76.2 cm Vind: +1.3 Finale A Finale | Vind: +1.3 | ||||||||||||||
1 | Lovisa Karlsson Lovisa Karlsson | 00 | SWE | 14.05 | PB | ||||||||||
M 100 m Vind: +1.7 Finale A Finale | Vind: +1.7 | ||||||||||||||
1 | Ryan Shields Ryan Shields ('83) | 83 | JAM | 10.19 | |||||||||||
2 | Julian Reus Julian Reus ('88) | 88 | GER | 10.21 | SB | ||||||||||
4 | Eric Cray Eric Cray ('88) | 88 | PHI | 10.38 | |||||||||||
Finale B Vind: +0.7 | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | Odain Rose Odain Rose ('92) | 92 | SWE | 10.56 | |||||||||||
2 | Desmond Rogo Desmond Rogo ('96) | 96 | SWE | 10.75 | |||||||||||
3 | Austin Hamilton Austin Hamilton ('97) | 97 | SWE | 10.35 | PB | ||||||||||
3 | Patrik Andersson Patrik Andersson ('91) | 91 | SWE | 10.81 | |||||||||||
4 | Jean-Christian Zirignon Jean-Christian Zirignon ('95) | 95 | SWE | 10.83 | |||||||||||
5 | Tony Darkwah Tony Darkwah ('86) | 86 | SWE | 10.42 | |||||||||||
5 | Amadou Sussoho Amadou Sussoho ('95) | 95 | SWE | 10.94 | |||||||||||
6 | Odain Rose Odain Rose ('92) | 92 | SWE | 10.45 | SB | ||||||||||
6 | Linus Kapstad Linus Kapstad | 00 | SWE | 10.97 | |||||||||||
7 | Sulayman Bah Sulayman Bah ('86) | 86 | SWE | 10.51 | |||||||||||
7 | Douglas Hellbratt Douglas Hellbratt ('95) | 95 | SWE | 10.99 | |||||||||||
8 | Dennis Leal Dennis Leal ('94) | 94 | SWE | 10.55 | |||||||||||
8 | David Sennung David Sennung ('91) | 91 | SWE | 11.14 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: -1.9 | Vind: -1.9 | ||||||||||||||
1 | Odain Rose Odain Rose ('92) | 92 | SWE | 10.74 | q | ||||||||||
2 | Desmond Rogo Desmond Rogo ('96) | 96 | SWE | 10.75 | q | ||||||||||
3 | Douglas Hellbratt Douglas Hellbratt ('95) | 95 | SWE | 10.85 | q | ||||||||||
4 | Jean-Christian Zirignon Jean-Christian Zirignon ('95) | 95 | SWE | 10.91 | q | ||||||||||
5 | Patrik Andersson Patrik Andersson ('91) | 91 | SWE | 10.93 | q | ||||||||||
6 | David Sennung David Sennung ('91) | 91 | SWE | 10.98 | q | ||||||||||
Indledende 2 Vind: +1.4 | Vind: +1.4 | ||||||||||||||
1 | Amadou Sussoho Amadou Sussoho ('95) | 95 | SWE | 10.99 | q | ||||||||||
2 | Linus Kapstad Linus Kapstad | 00 | SWE | 11.00 | q | ||||||||||
3 | Fritz Ekane Fritz Ekane ('90) | 90 | CMR | 11.28 | |||||||||||
4 | Rodi Kay Rodi Kay ('98) | 98 | SWE | 11.37 | |||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Pieter Conradie Pieter Conradie ('94) | 94 | RSA | 45.88 | |||||||||||
2 | Marquis CaldwellMarquis Caldwell ('90) | 90 | USA | 47.71 | SB | ||||||||||
6 | Andreas Movin Andreas Movin ('96) | 96 | SWE | 49.32 | SB | ||||||||||
7 | Kristian Efremov Kristian Efremov ('90) | 90 | MKD | 50.22 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Edom Abreham Edom Abreham ('95) | 95 | SWE | 49.84 | SB | ||||||||||
3 | Benjamin Mullen Benjamin Mullen ('87) | 87 | USA | 48.37 | SB | ||||||||||
4 | Dennis Forsman Dennis Forsman ('95) | 95 | SWE | 48.72 | |||||||||||
5 | Alexander Nordkvist Alexander Nordkvist ('90) | 90 | SWE | 48.98 | SB | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Thijmen Kupers Thijmen Kupers ('91) | 91 | NED | 1:45.02 | |||||||||||
2 | Mark English Mark English ('93) | 93 | IRL | 1:45.42 | SB | ||||||||||
3 | Rynardt van Rensburg Rynardt van Rensburg ('92) | 92 | RSA | 1:45.73 | SB | ||||||||||
4 | Adam Kszczot Adam Kszczot ('89) | 89 | POL | 1:46.06 | |||||||||||
5 | Samir Dahmani Samir Dahmani ('91) | 91 | FRA | 1:46.09 | |||||||||||
6 | Andreas Kramer Andreas Kramer ('97) | 97 | SWE | 1:47.35 | |||||||||||
7 | Filip Ingebrigtsen Filip Ingebrigtsen ('93) | 93 | NOR | 1:47.94 | SB | ||||||||||
8 | Andreas Almgren Andreas Almgren ('95) | 95 | SWE | 1:50.23 | |||||||||||
9 | Luke Mathews Luke Mathews ('95) | 95 | AUS | 1:53.86 | |||||||||||
Bram Som Bram Som ('80) | 80 | NED | DNF | pace 50.85 400m | |||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
8 | Alexander Nilsson Alexander Nilsson ('95) | 95 | SWE | 3:51.19 | PB | ||||||||||
10 | Abdelfath Yassin Abdelfath Yassin ('95) | 95 | SOM | 3:52.28 | PB | ||||||||||
Tamás Kazi Tamás Kazi ('85) | 85 | HUN | DNF | pace 58.07 400m 1:57.18 800m | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Ali Laaroubi Ali Laaroubi ('94) | 94 | ITA | 3:44.23 | PB | ||||||||||
1 | Yared Kidane Yared Kidane ('99) | 99 | ERI | 3:55.02 | PB | ||||||||||
2 | Elmar Engholm Elmar Engholm ('92) | 92 | SWE | 3:44.51 | SB | ||||||||||
2 | Estifanos Faid Asked Estifanos Faid Asked ('92) | 92 | ERI | 3:55.38 | PB | ||||||||||
3 | Jonas Leanderson Jonas Leanderson ('91) | 91 | SWE | 3:44.67 | SB | ||||||||||
3 | Iyuel Ayele Iyuel Ayele ('99) | 99 | SWE | 3:56.65 | PB | ||||||||||
4 | William Levay William Levay ('96) | 96 | SWE | 3:48.50 | SB | ||||||||||
4 | Erik Djurberg Erik Djurberg ('97) | 97 | SWE | 3:57.35 | PB | ||||||||||
5 | Oliver Löfqvist Oliver Löfqvist ('98) | 98 | SWE | 3:50.42 | PB | ||||||||||
5 | Joel Norling Joel Norling ('98) | 98 | SWE | 3:58.07 | |||||||||||
6 | Rasmus Bengtsson Rasmus Bengtsson ('95) | 95 | SWE | 3:50.49 | PB | ||||||||||
6 | Daniel Gleimar Daniel Gleimar ('92) | 92 | SWE | 3:59.29 | SB | ||||||||||
7 | Hampus Börjesson Hampus Börjesson ('94) | 94 | SWE | 3:50.97 | PB | ||||||||||
7 | Anton Persson Anton Persson ('96) | 96 | SWE | 4:00.30 | PB | ||||||||||
8 | Mohammed Loukili Mohammed Loukili ('96) | 96 | SWE | 4:00.94 | PB | ||||||||||
9 | Leo Magnusson Leo Magnusson ('98) | 98 | SWE | 3:52.16 | PB | ||||||||||
Anton Asplund Anton Asplund ('90) | 90 | SWE | DNF | pace 59.97 400m 2:04.35 800m | |||||||||||
M 110 m hæk Vind: +0.9 Finale A Finale | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
2 | Charles Mitala Charles Mitala ('96) | 96 | SWE | 14.74 | |||||||||||
Finale B Vind: +0.9 | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
1 | Anton Levin Anton Levin ('92) | 92 | SWE | 14.33 | SB | ||||||||||
2 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 14.39 | |||||||||||
3 | Charles Mitala Charles Mitala ('96) | 96 | SWE | 14.56 | SB | ||||||||||
Finale C Vind: +0.9 | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
1 | Jonathan Holm Jonathan Holm ('94) | 94 | SWE | 14.48 | SB | ||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Eric Cray Eric Cray ('88) | 88 | PHI | 50.43 | |||||||||||
6 | Campbell Wu Campbell Wu ('93) | 93 | NZL | 53.99 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Benjamin Mullen Benjamin Mullen ('87) | 87 | USA | 54.00 | SB | ||||||||||
2 | Alexander Lundskog Alexander Lundskog ('96) | 96 | SWE | 51.46 | PB | ||||||||||
2 | Anton Nilsson Anton Nilsson ('92) | 92 | SWE | 54.16 | SB | ||||||||||
3 | Hampus Widlund Hampus Widlund ('93) | 93 | SWE | 52.37 | SB | ||||||||||
3 | Viktor Bondesson Viktor Bondesson ('98) | 98 | SWE | 56.05 | PB | ||||||||||
4 | Viktor Nylander Viktor Nylander ('98) | 98 | SWE | 53.21 | SB | ||||||||||
5 | Ludvig Hillenfjärd Ludvig Hillenfjärd ('97) | 97 | SWE | 53.30 | |||||||||||
Erik Lindahl Erik Lindahl ('90) | 90 | SWE | DNF | ||||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Philip Frifelt Lundqvist Philip Frifelt Lundqvist ('89) | 89 | SWE | 2.08 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Otto Brinkman Otto Brinkman ('97) | 97 | SWE | 2.08 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Filip Björklund Filip Björklund ('98) | 98 | SWE | 2.05 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Fredrik Löfgren Fredrik Löfgren ('94) | 94 | SWE | 2.02 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Henrik Thoms Henrik Thoms ('96) | 96 | SWE | 2.02 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jakob Thorvaldsson Jakob Thorvaldsson ('88) | 88 | SWE | 2.02 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Oscar Janson Oscar Janson ('75) | 75 | SWE | 5.31 | NR40 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Carl Sténson Carl Sténson ('93) | 93 | SWE | 5.26 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Pål Haugen Lillefosse Pål Haugen Lillefosse ('01) | 01 | NOR | 5.03 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 200 m Vind: -0.9 Finale A Finale | Vind: -0.9 | ||||||||||||||
1 | Jamile Samuel Jamile Samuel ('92) | 92 | NED | 23.39 | SB | ||||||||||
2 | Matilda Hellqvist Matilda Hellqvist ('93) | 93 | SWE | 23.99 | |||||||||||
3 | Astrid Mangen Cederkvist Astrid Mangen Cederkvist ('94) | 94 | NOR | 24.45 | SB | ||||||||||
4 | Gladys Bamane Gladys Bamane ('89) | 89 | SWE | 24.51 | SB | ||||||||||
5 | Malin Ström Malin Ström ('86) | 86 | SWE | 24.64 | |||||||||||
6 | Nikki Sjöberg Nikki Sjöberg ('98) | 98 | SWE | 24.81 | |||||||||||
7 | Emelie Rantzow Emelie Rantzow ('98) | 98 | SWE | 24.88 | |||||||||||
Finale B Vind: +0.2 | Vind: +0.2 | ||||||||||||||
1 | Emma Jansson Emma Jansson ('97) | 97 | SWE | 24.06 | PB | ||||||||||
2 | Hanna Wiss Hanna Wiss ('91) | 91 | FIN | 24.31 | PB | ||||||||||
3 | Denise Eriksson Denise Eriksson ('98) | 98 | SWE | 24.33 | PB | ||||||||||
4 | Hanna Adriansson Nordberg Hanna Adriansson Nordberg ('92) | 92 | SWE | 24.46 | SB | ||||||||||
5 | Jessica Östlund Jessica Östlund ('93) | 93 | SWE | 24.61 | SB | ||||||||||
6 | Estelle Montler Estelle Montler ('91) | 91 | SWE | 25.41 | SB | ||||||||||
Finale C Vind: +3.2 | Vind: +3.2 | ||||||||||||||
1 | Linnéa Frobe Linnéa Frobe ('98) | 98 | SWE | 24.86 | w | ||||||||||
2 | Caroline Kihlblom Caroline Kihlblom ('94) | 94 | SWE | 24.91 | w | ||||||||||
3 | Klara Helander Klara Helander ('95) | 95 | SWE | 25.02 | w | ||||||||||
5 | Charlotte Andersson Charlotte Andersson | 00 | SWE | 25.67 | w | ||||||||||
6 | Sara Hermansson Sara Hermansson ('99) | 99 | SWE | 26.01 | w | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sofia Öberg Sofia Öberg ('90) | 90 | SWE | 2:05.53 | SB | ||||||||||
2 | Aino Paunonen Aino Paunonen ('92) | 92 | FIN | 2:05.91 | SB | ||||||||||
3 | Amalie Manshus Sæten Amalie Manshus Sæten ('97) | 97 | NOR | 2:09.60 | |||||||||||
4 | Gaël De Coninck Gaël De Coninck ('01) | 01 | SWE | 2:10.44 | |||||||||||
5 | Elin Brink Elin Brink ('97) | 97 | SWE | 2:11.37 | PB | ||||||||||
6 | Madeleine Björlin-Delmar Madeleine Björlin-Delmar ('96) | 96 | SWE | 2:12.33 | SB | ||||||||||
7 | Ida Holm Ida Holm ('93) | 93 | SWE | 2:20.18 | |||||||||||
Klara Helander Klara Helander ('95) | 95 | SWE | DNF | pace 61.35 400m | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Lovisa Skoglund Lovisa Skoglund ('01) | 01 | SWE | 2:13.30 | PB | ||||||||||
3 | Olivia Weslien Olivia Weslien ('97) | 97 | SWE | 2:14.12 | PB | ||||||||||
4 | Frida Wallström Frida Wallström ('95) | 95 | SWE | 2:15.88 | =PB | ||||||||||
5 | Malin Persson Malin Persson ('97) | 97 | SWE | 2:16.02 | SB | ||||||||||
6 | Jennie Hurkmans Jennie Hurkmans ('84) | 84 | SWE | 2:16.40 | SB | ||||||||||
7 | Hanna Bergström Hanna Bergström ('97) | 97 | SWE | 2:20.24 | SB | ||||||||||
K 3000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Meraf Bahta Meraf Bahta ('89) | 89 | SWE | 8:47.07 | SB | ||||||||||
2 | Azmera Gebru Azmera Gebru ('95) | 95 | ETH | 8:47.26 | SB | ||||||||||
3 | Dalilah Abdelkadir Gosa Dalilah Abdelkadir Gosa ('98) | 98 | BRN | 8:50.24 | SB | ||||||||||
4 | Sarah Lahti Sarah Lahti ('95) | 95 | SWE | 8:54.95 | PB | ||||||||||
5 | Haftamnesh Tesfay Haftamnesh Tesfay ('94) | 94 | ETH | 8:57.95 | SB | ||||||||||
6 | Margherita Magnani Margherita Magnani ('87) | 87 | ITA | 8:58.62 | SB | ||||||||||
7 | Linn Nilsson Linn Nilsson ('90) | 90 | SWE | 9:01.50 | PB | ||||||||||
8 | Camille Buscomb Camille Buscomb ('90) | 90 | NZL | 9:08.74 | SB | ||||||||||
9 | Peruth Chemutai Peruth Chemutai ('99) | 99 | UGA | 9:13.09 | PB | ||||||||||
10 | Paulina Kaczyńska Paulina Kaczyńska ('91) | 91 | POL | 9:16.26 | SB | ||||||||||
Zoe Buckman Zoe Buckman ('88) | 88 | AUS | DNF | ||||||||||||
Tamara Tverdostup Tamara Tverdostup ('79) | 79 | UKR | DNF | pace 2:52.09 1000m | |||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Johanna Holmén Svensson Johanna Holmén Svensson ('95) | 95 | SWE | 59.11 | |||||||||||
2 | Sofia Johnsson Sofia Johnsson ('94) | 94 | SWE | 1:01.29 | |||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Malin Marmbrandt Malin Marmbrandt ('85) | 85 | SWE | 6.31 | +0.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Kaiza Karlén Kaiza Karlén ('98) | 98 | SWE | 6.20 | +1.2 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Malin Olsson Malin Olsson ('90) | 90 | SWE | 6.00 | +0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Lovisa Karlsson Lovisa Karlsson | 00 | SWE | 5.99 | +1.9 | =SB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Emilia Kjellberg Emilia Kjellberg ('96) | 96 | SWE | 5.95 | w | +3.2 | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Linda Bergh Linda Bergh ('89) | 89 | SWE | 5.89 | w | +2.9 | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Thilda Särnevång Thilda Särnevång ('96) | 96 | SWE | 5.77 | +1.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sofi Flink Sofi Flink ('95) | 95 | SWE | 56.13 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Elisabeth Lithell Elisabeth Lithell ('90) | 90 | SWE | 49.52 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Carolin Näslund Carolin Näslund ('98) | 98 | SWE | 49.14 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jennifer Björklund Jennifer Björklund ('95) | 95 | SWE | 47.22 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Matilda Elfgaard Matilda Elfgaard ('92) | 92 | SWE | 44.29 | SB | ||||||||||
|