Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Tracks 1 27.7.2020
Østerbro Stadion

M 100 m    
Vind: -2.7

Finale A

Finale
Vind: -2.7
1Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta10.86
  
 
2Emil FrændeEmil Frænde Sparta11.24
  
 
3Mathias A. OlsenMathias A. Olsen ('91)Frederiksberg IF11.48
  
 SB
4Karl MfeketoKarl Mfeketo ('96)Sparta11.58
  
 
5Frederik Thorup SørensenFrederik Thorup Sørensen ('04)Sparta11.68
  
 
6Andreas ChristoffersenAndreas Christoffersen ('01)Sparta11.70
  
 SB
7Sebastian Valentin BuschardtSebastian Valentin Buschardt ('97)BAC11.83
  
 SB
8Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM11.85
  
 
Finale B
Vind: -1.9
Vind: -1.9
1Dlovan BakerDlovan Baker BAK11.67
  
 
2Kasper FilsøKasper Filsø ('90)Vejle IF11.75
  
 
3Philip ReynoldsPhilip Reynolds ('96)Sparta11.90
  
 SB
4Mathias HøjenMathias Højen ('05)BAK11.95
  
 
5Emil GrovnEmil Grovn ('98)Frederiksberg IF12.00
  
 
6Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)Sparta12.05
  
  K 1 Mixed competition
7Lukas Medina SørensenLukas Medina Sørensen ('03)KIF12.09
  
 SB
8Troels KaasTroels Kaas ('95)BAC12.23
  
 SB
Finale C
Vind: -1.4
Vind: -1.4
1Marius Glenner-FrandsenMarius Glenner-Frandsen ('95)KIF11.34
  
 
2Endre Eikenes RøsakerEndre Eikenes Røsaker ('96)KIF / NOR12.03
  
 SB
3Anas AliAnas Ali ('99)KIF12.18
  
 PB
4Simon ThomsenSimon Thomsen ('99)Frederiksberg IF12.22
  
 
5Marie Høgh LarsenMarie Høgh Larsen ('03)Sparta12.33
  
  K 1 Mixed competition
6Jesse LasquiteJesse Lasquite ('01)KIF12.34
  
 
7Robin RichRobin Rich ('67)KIF12.55
  
 SB
8Thea HaahrThea Haahr ('91)Sparta12.76
  
  K 2 Mixed competition
Finale D
Vind: -1.2
Vind: -1.2
1Viktor Bech PetersenViktor Bech Petersen ('03)Amager AC12.38
  
 PB
2Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta12.71
  
  K 1 Mixed competition
3Line Grønbæk AndersenLine Grønbæk Andersen ('04)Vejle IF12.84
  
  K 2 Mixed competition
4Emilie FlorinEmilie Florin ('01)Sparta12.90
  
  K 3 Mixed competition
5Rebekka HillingsøRebekka Hillingsø KIF12.96
  
  K 4 Mixed competition
6Alma Søby WittAlma Søby Witt ('04)KIF13.08
  
  K 5 Mixed competition
7Ashley GnanogohAshley Gnanogoh ('05)BAK13.11
  
  K 6 Mixed competition
8Anna Krab ScheibeleinAnna Krab Scheibelein ('98)KIF13.29
  
  K 7 Mixed competition
Finale E
Vind: +1.7
Vind: +1.7
1Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta11.83
  
 SB
2Simon-Ronaldo Baun L GonzalesSimon-Ronaldo Baun L Gonzales ('04)BAK13.16
  
 PB
3Noa Bak-PedersenNoa Bak-Pedersen ('96)KIF13.18
  
 
4Natalie VaabengaardNatalie Vaabengaard ('02)BAC13.25
  
  K 1
5Anas JuhaiemAnas Juhaiem ('05)13.51
  
 PB
6Inke WenzelInke Wenzel ('90)Aalborg Øst RRC13.57
  
 SB K 2
7Rasmus Eybye PetersenRasmus Eybye Petersen ('05)BAK13.65
  
 
8Ida MeinertzIda Meinertz ('99)KIF13.84
  
  K 3
M 400 m    

Finale A

Finale
1Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)Sparta48.57
  
 SB
2Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)Sparta48.90
  
 SB
3Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta48.96
  
 PB
4Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen Sparta49.15
  
 SB
5Luis F. MailletLuis F. Maillet ('04)Sparta50.53
  
 
6
Robin Sterner
Robin Sterner ('91)
/ SWE53.89
  
 SB
Finale B
1Robin RichRobin Rich ('67)KIF54.60
  
 SB
2Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)Sparta56.95
  
  K 1 Mixed competition
3Line Grønbæk AndersenLine Grønbæk Andersen ('04)Vejle IF57.43
  
  K 2 Mixed competition
4Anna Krab ScheibeleinAnna Krab Scheibelein ('98)KIF58.65
  
  K 3 Mixed competition
5Katrine LundKatrine Lund ('90)KIF1:00.04
  
  K 4 Mixed competition
Finale C
1Cecilie Biltofft JensenCecilie Biltofft Jensen ('94)Frederiksberg IF1:03.10
  
  K 1 Mixed competition
2Maria VenborgMaria Venborg ('91)KIF1:03.40
  
  K 2 Mixed competition
3Luna Haugaard ChristensenLuna Haugaard Christensen ('05)BAK1:04.11
  
  K 3 Mixed competition
4Anas JuhaiemAnas Juhaiem ('05)1:08.40
  
 PB
M 800 m    

Finale A

Finale
1Christian Sand ClausenChristian Sand Clausen ('96)Sparta1:53.36
  
 
2William DevantierWilliam Devantier Sparta1:53.81
  
 SB
3Martin Egebjerg OlesenMartin Egebjerg Olesen ('95)THS2:01.71
  
 PB
4Richard Dion JensenRichard Dion Jensen ('85)Sparta2:06.84
  
 SB
5Hjalte DalskovHjalte Dalskov ('05)BAC2:08.12
  
 SB
6Lukas HarberLukas Harber ('04)Sparta2:08.23
  
 PB
7Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)BAC2:09.58
  
  K 1 Mixed competition
8Dagmar OlsenDagmar Olsen ('94)Sparta2:11.81
  
  K 2 Mixed competition
9Nassim BaiouNassim Baiou ('82)Sparta2:12.05
  
 SB
10Tummas Napoleon ArgeTummas Napoleon Arge ('95)Hvirlan2:19.12
  
 SB
Finale B
1Jonas MesbihJonas Mesbih ('02)Frederiksberg IF2:12.70
  
 PB
2Louis Lepetit ThomsenLouis Lepetit Thomsen ('94)Sparta2:13.74
  
 PB
3Simon LessélSimon Lessél ('90)AK Brøndby2:13.82
  
 PB
4Josefine RytterJosefine Rytter ('94)BAC2:16.48
  
  K 1 Mixed competition
4Josefine RytterJosefine Rytter ('94)BAC2:16.48
  
  K 1 Mixed competition
5Paul RoomePaul Roome ('73)THS2:16.76
  
 SB
6
Anders Rydell
Anders Rydell ('78)
/ SWE2:17.08
  
 
7Andrei-Stefan UrseaAndrei-Stefan Ursea ('05)Hvidovre AM2:18.44
  
 
8Michael Pilegaard HansenMichael Pilegaard Hansen ('67)BAC2:18.61
  
 SB
9Frans PedersenFrans Pedersen ('84)NBRO2:23.04
  
 SB
10Gustav Bodekær ThomsenGustav Bodekær Thomsen ('05)Fremad Holbæk2:26.98
  
 PB
Finale C
1Frederik Dahl LarsenFrederik Dahl Larsen ('06)Frederiksberg IF2:22.06
  
 PB
2Johnny MøllerJohnny Møller ('59)Sparta2:26.24
  
 PB
3Esther KirkebyEsther Kirkeby ('04)KIF2:26.36
  
  K 1 Mixed competition
4Anas JuhaiemAnas Juhaiem ('05)2:26.77
  
 PB
5Sandra BöllSandra Böll ('94)Sparta2:27.45
  
  K 2 Mixed competition
6William Kragholm NørsøllerWilliam Kragholm Nørsøller ('07)Blovstrød Løverne2:30.21
  
 SB
7Rasmus Reinholdt-RaabjergRasmus Reinholdt-Raabjerg ('86)THS2:30.24
  
 PB
8Aline Hedegård BruhnAline Hedegård Bruhn ('08)Frederiksberg IF2:31.51
  
  K 3 Mixed competition
9Ida StrandosIda Strandos ('06)Frederiksberg IF2:40.68
  
  K 4 Mixed competition
10Kirstine Ingeborg Th CarstensKirstine Ingeborg Th Carstens ('06)Frederiksberg IF2:50.75
  
  K 5 Mixed competition
11Kathrine Dahl LarsenKathrine Dahl Larsen ('79)Frederiksberg IF2:59.53
  
  K 6 Mixed competition
M 3000 m forh.    

Finale A

Finale
1Christoffer MadsenChristoffer Madsen ('92)KIF9:41.62
  
 SB
2Jakob Vase JohannessenJakob Vase Johannessen Aarhus 190010:04.61
  
 PB
3Yousef BellouchYousef Bellouch ('98)Frederiksberg IF10:21.20
  
 PB
M 110 m hæk    
Vind: -1.6

Finale A

Finale
Vind: -1.6
1Andreas ChristoffersenAndreas Christoffersen ('01)Sparta15.41
  
 PB
2Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)Sparta15.64
  
 PB
M Stangspring    

Finale A

Finale
1
Magnus Herstedt
Magnus Herstedt ('98)
/ SWE4.60
  
 
2Peter M. AdamsenPeter M. Adamsen KIF3.80
  
 SB
8Rasmus Eybye PetersenRasmus Eybye Petersen ('05)BAK2.60
  
 
 
2.30
  O
2.50
XXX
      
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Emil FrændeEmil Frænde Sparta6.93
+0.5
  
 SB
 
6.54 SB
 0.0
6.65 SB
 0.0
6.92 SB
 1.2
6.93 SB
 0.5
  X
 0.0
  X
 0.0
  
2Carl Bruce AaboCarl Bruce Aabo ('04)HGATM 6.45
0.0
  
 PB
 
6.01
 0.0
6.34 PB
 -0.5
  X  X
 0.0
6.19
 0.3
6.45 PB
 0.0
  
3Mathias HøjenMathias Højen ('05)BAK6.03
+0.6
  
 
 
5.62
 0.0
5.71
 1.2
4.94
 1.0
5.68
 1.4
5.60
 0.0
6.03
 0.6
  
4Viktor Bech PetersenViktor Bech Petersen ('03)Amager AC5.62
+1.0
  
 SB
 
5.62 SB
 1.0
  X5.56
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  
M Trespring    

Finale A

Finale
4Simon-Ronaldo Baun L GonzalesSimon-Ronaldo Baun L Gonzales ('04)BAK9.98
+1.9
  
 
 
9.20
 0.1
9.98
 1.9
9.86
 0.8
9.57
 0.0
9.91
 0.0
   
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: -1.1

Finale A

Finale
Vind: -1.1
1Thea HaahrThea Haahr ('91)Sparta13.97
  
 
2Sandra BöllSandra Böll ('94)Sparta14.83
  
 
K Stangspring    

Finale A

Finale
3
Freja Andersdotter
Freja Andersdotter ('01)
/ SWE3.70
  
 
 
3.30
  O
3.40
  O
3.50
XXX
     
4Anne Sofie Hyldtoft OlsenAnne Sofie Hyldtoft Olsen ('94)KIF3.40
  
 
 
3.20
XXX
       
5
Celina Johannsen
Celina Johannsen ('02)
/ SWE3.40
  
 
 
3.20
XXX
       
6Annabelle VipleAnnabelle Viple ('05)Amager AC3.40
  
 =PB
 
3.00
  O
3.20
XXX
      
7Rebecca SpiegelhauerRebecca Spiegelhauer ('02)BAK2.80
  
 
 
2.60
  s
       
9Lærke Elgaard LarsenLærke Elgaard Larsen ('05)BAK2.60
  
 SB
 
2.50
XXX
       
K Længdespring    

Finale A

Finale
5Katrine Holten WintherKatrine Holten Winther ('89)KIF5.53
-0.1
  
 SB
 
5.53 SB
 -0.1
5.36
 0.0
5.34
 0.0
  X
 0.0
5.41
 1.5
5.51
 1.5
  
6Annette Juma NielsenAnnette Juma Nielsen ('96)KIF5.51
+0.2
  
 SB
 
4.88 SB
 0.0
5.05 SB
 0.0
5.37 SB
 1.1
5.04
 0.5
5.03
 1.8
5.51 SB
 0.2
  
K Trespring     

Finale A

Finale
1
Frida Andersson
Frida Andersson ('03)
/ SWE11.21
0.0
  
 
 
11.06
 2.2
11.21
 0.0
10.79
 0.0
     
2
Freja Andersdotter
Freja Andersdotter ('01)
/ SWE10.76
+1.0
  
 PB
 
10.41 SB
 1.3
10.76 PB
 1.0
10.57
 1.3
10.65
 0.0
9.09
 0.0
  X
 0.0
  
3Natalie VaabengaardNatalie Vaabengaard ('02)BAC10.06
0.0
  
 SB
 
9.85 SB
 0.0
9.54
 0.0
10.06 SB
 0.0
9.94
 1.3
9.90
 1.5
  X
 0.0
  
5Thea Lei HansgaardThea Lei Hansgaard ('05)Trongårdens IF 9.54
0.0
  
 
 
9.31
 0.5
  X9.54
 0.0
9.41
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  
D19 110 m hæk 99.1 cm    
Vind: -1.6

Finale A

Finale
Vind: -1.6
1Alfred Dahl LarsenAlfred Dahl Larsen ('02)Frederiksberg IF15.48
  
 PB
P19 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: -1.6

Finale A

Finale
Vind: -1.6
1Klara Skriver LoesslKlara Skriver Loessl ('02)Sparta14.89
  
  Mixed competition

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne