M 200 m Vind: +0.7 Finale A Finale | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Noah Lyles Noah Lyles ('97) | 97 | USA | 19.76 | SB | ||||||||||
2 | Josephus Lyles Josephus Lyles ('98) | 98 | USA | 20.30 | |||||||||||
3 | Deniz Almas Deniz Almas ('97) | 97 | GER | 20.64 | PB | ||||||||||
4 | Adam Gemili Adam Gemili ('93) | 93 | GBR | 20.68 | SB | ||||||||||
5 | Ramil Guliyev Ramil Guliyev ('90) | 90 | TUR | 20.80 | SB | ||||||||||
6 | Mario Burke Mario Burke ('97) | 97 | BAR | 20.91 | SB | ||||||||||
7 | Marvin René Marvin René ('95) | 95 | FRA | 20.97 | SB | ||||||||||
8 | Mouhamadou Fall Mouhamadou Fall ('92) | 92 | FRA | 21.20 | SB | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Donavan Brazier Donavan Brazier ('97) | 97 | USA | 1:43.15 | SB | ||||||||||
2 | Bryce Hoppel Bryce Hoppel ('97) | 97 | USA | 1:43.23 | PB | ||||||||||
3 | Marco Arop Marco Arop ('98) | 98 | CAN | 1:44.14 | PB | ||||||||||
4 | Benjamin Robert Benjamin Robert ('98) | 98 | FRA | 1:44.56 | PB | ||||||||||
5 | Kyle Langford Kyle Langford ('96) | 96 | GBR | 1:44.83 | PB | ||||||||||
6 | Marc Reuther Marc Reuther ('96) | 96 | GER | 1:44.93 | PB | ||||||||||
7 | Peter Bol Peter Bol ('94) | 94 | AUS | 1:44.96 | SB | ||||||||||
8 | Ferguson Rotich Ferguson Rotich ('89) | 89 | KEN | 1:45.48 | SB | ||||||||||
9 | Amel Tuka Amel Tuka ('91) | 91 | BIH | 1:45.97 | SB | ||||||||||
10 | Joseph Deng Joseph Deng ('98) | 98 | AUS | 1:46.20 | |||||||||||
Mame-Ibra Anne Mame-Ibra Anne ('89) | 89 | FRA | DNF | pace 50.40 400m | |||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Timothy Cheruiyot Timothy Cheruiyot ('95) | 95 | KEN | 3:28.45 | SB | ||||||||||
2 | Jakob Ingebrigtsen Jakob Ingebrigtsen | 00 | NOR | 3:28.68 | AR AU23R | PB | |||||||||
3 | Jake Wightman Jake Wightman ('94) | 94 | GBR | 3:29.47 | PB | ||||||||||
4 | Filip Ingebrigtsen Filip Ingebrigtsen ('93) | 93 | NOR | 3:30.35 | SB | ||||||||||
5 | Yomif Kejelcha Yomif Kejelcha ('97) | 97 | ETH | 3:32.69 | SB | ||||||||||
6 | Jesús Gómez Jesús Gómez ('91) | 91 | ESP | 3:33.07 | PB | ||||||||||
7 | Marcin Lewandowski Marcin Lewandowski ('87) | 87 | POL | 3:33.99 | SB | ||||||||||
8 | Charlie Da’Vall Grice Charlie Da’Vall Grice ('93) | 93 | GBR | 3:34.63 | SB | ||||||||||
9 | Pierrik Jocteur-Monrozier Pierrik Jocteur-Monrozier ('98) | 98 | FRA | 3:35.00 | PB | ||||||||||
10 | Kalle Berglund Kalle Berglund ('96) | 96 | SWE | 3:35.34 | SB | ||||||||||
11 | Craig Engels Craig Engels ('94) | 94 | USA | 3:35.42 | SB | ||||||||||
12 | Ryan Gregson Ryan Gregson ('90) | 90 | AUS | 3:35.57 | SB | ||||||||||
Vincent Kibet Vincent Kibet ('91) | 91 | KEN | DNF | pace | |||||||||||
Timothy Sein Timothy Sein ('88) | 88 | KEN | DNF | pace 52.59 400m 1:51.24 800m | |||||||||||
M 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Joshua Cheptegei Joshua Cheptegei ('96) | 96 | UGA | 12:35.36 | WR | PB | |||||||||
2 | Nicholas Kipkorir Nicholas Kipkorir ('98) | 98 | KEN | 12:51.78 | PB | ||||||||||
3 | Jacob Krop Jacob Krop ('01) | 01 | KEN | 13:11.32 | SB | ||||||||||
4 | Mike Foppen Mike Foppen ('96) | 96 | NED | 13:13.06 | =NR | PB | |||||||||
5 | Ouassim Oumaiz Ouassim Oumaiz ('99) | 99 | ESP | 13:13.14 | NU23R | PB | |||||||||
6 | Stewart McSweyn Stewart McSweyn ('95) | 95 | AUS | 13:13.22 | SB | ||||||||||
7 | Jimmy Gressier Jimmy Gressier ('97) | 97 | FRA | 13:15.77 | PB | ||||||||||
8 | Per Svela Per Svela ('92) | 92 | NOR | 13:23.97 | PB | ||||||||||
9 | Suldan Hassan Suldan Hassan ('98) | 98 | SWE | 13:31.62 | SB | ||||||||||
10 | Julien Wanders Julien Wanders ('96) | 96 | SUI | 13:49.85 | SB | ||||||||||
Yemaneberhan Crippa Yemaneberhan Crippa ('96) | 96 | ITA | DNF | ||||||||||||
Roy Hoornweg Roy Hoornweg ('89) | 89 | NED | DNF | pace 2:31.87 1000m | |||||||||||
Henrik Børkja Ingebrigtsen Henrik Børkja Ingebrigtsen ('91) | 91 | NOR | DNF | ||||||||||||
Stephen Kissa Stephen Kissa ('95) | 95 | UGA | DNF | pace | |||||||||||
Matthew Ramsden Matthew Ramsden ('97) | 97 | AUS | DNF | pace 5:03.77 3000m | |||||||||||
M 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Soufiane El Bakkali Soufiane El Bakkali ('96) | 96 | MAR | 8:08.04 | SB | ||||||||||
2 | Leonard Bett Leonard Bett | 00 | KEN | 8:08.78 | SB | ||||||||||
3 | Djilali Bedrani Djilali Bedrani ('93) | 93 | FRA | 8:13.43 | SB | ||||||||||
4 | Fernando Carro Fernando Carro ('92) | 92 | ESP | 8:13.45 | SB | ||||||||||
5 | Matt Hughes Matt Hughes ('89) | 89 | CAN | 8:16.25 | SB | ||||||||||
6 | Topi Raitanen Topi Raitanen ('96) | 96 | FIN | 8:16.57 | PB | ||||||||||
7 | Daniel Arce Daniel Arce ('92) | 92 | ESP | 8:19.40 | PB | ||||||||||
8 | Lamecha Girma Lamecha Girma | 00 | ETH | 8:22.57 | SB | ||||||||||
9 | Ole HesselbjergOle Hesselbjerg ('90) | 90 | DEN | 8:24.87 | PB | ||||||||||
10 | Getnet Wale Getnet Wale | 00 | ETH | 8:35.85 | SB | ||||||||||
11 | Zak Seddon Zak Seddon ('94) | 94 | GBR | 8:38.86 | |||||||||||
Alexis Phelut Alexis Phelut ('98) | 98 | FRA | DNF | pace 2:43.04 1000m | |||||||||||
M 110 m hæk Vind: +0.8 Finale A Finale | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
1 | Orlando Ortega Orlando Ortega ('91) | 91 | ESP | 13.11 | SB | ||||||||||
2 | Andy Pozzi Andy Pozzi ('92) | 92 | GBR | 13.14 | =PB | ||||||||||
3 | Wilhem Belocian Wilhem Belocian ('95) | 95 | FRA | 13.18 | PB | ||||||||||
4 | Grant Holloway Grant Holloway ('97) | 97 | USA | 13.19 | SB | ||||||||||
5 | Paolo Dal Molin Paolo Dal Molin ('87) | 87 | ITA | 13.61 | SB | ||||||||||
6 | Vladimir Vukicevic Vladimir Vukicevic ('91) | 91 | NOR | 13.75 | |||||||||||
7 | Jason Joseph Jason Joseph ('98) | 98 | SUI | 13.84 | |||||||||||
8 | Antonio Alkana Antonio Alkana ('90) | 90 | RSA | 13.87 | |||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Karsten Warholm Karsten Warholm ('96) | 96 | NOR | 47.10 | SB | ||||||||||
2 | Yasmani Copello Yasmani Copello ('87) | 87 | TUR | 49.04 | SB | ||||||||||
3 | Rasmus Mägi Rasmus Mägi ('92) | 92 | EST | 49.23 | SB | ||||||||||
4 | Ludvy Vaillant Ludvy Vaillant ('95) | 95 | FRA | 49.35 | SB | ||||||||||
5 | Constantin Preis Constantin Preis ('98) | 98 | GER | 49.49 | =SB | ||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Armand Duplantis Armand Duplantis ('99) | 99 | SWE | 6.00 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ben Broeders Ben Broeders ('95) | 95 | BEL | 5.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Ernest John Obiena Ernest John Obiena ('95) | 95 | PHI | 5.70 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Claudio Michel Stecchi Claudio Michel Stecchi ('91) | 91 | ITA | 5.50 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Thiago Braz Thiago Braz ('93) | 93 | BRA | 5.50 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Sam Kendricks Sam Kendricks ('92) | 92 | USA | DNS | ||||||||||||
K 100 m Vind: +0.4 Finale A Finale | Vind: +0.4 | ||||||||||||||
1 | Ajla Del Ponte Ajla Del Ponte ('96) | 96 | SUI | 11.16 | |||||||||||
2 | Aleia Hobbs Aleia Hobbs ('96) | 96 | USA | 11.28 | |||||||||||
3 | Gina Lückenkemper Gina Lückenkemper ('96) | 96 | GER | 11.31 | SB | ||||||||||
4 | Marie Josée Ta Lou Marie Josée Ta Lou ('88) | 88 | CIV | 11.39 | SB | ||||||||||
5 | Maja Mihalinec Maja Mihalinec ('89) | 89 | SLO | 11.44 | SB | ||||||||||
6 | Anna Bongiorni Anna Bongiorni ('93) | 93 | ITA | 11.44 | |||||||||||
7 | Rebekka Haase Rebekka Haase ('93) | 93 | GER | 11.47 | |||||||||||
8 | Daryll Neita Daryll Neita ('96) | 96 | GBR | 11.50 | SB | ||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lynna Irby Lynna Irby ('98) | 98 | USA | 50.50 | SB | ||||||||||
2 | Wadeline Jonathas Wadeline Jonathas ('98) | 98 | USA | 51.40 | SB | ||||||||||
3 | Femke Bol Femke Bol | 00 | NED | 51.57 | |||||||||||
4 | Justyna Święty-Ersetic Justyna Święty-Ersetic ('92) | 92 | POL | 52.11 | SB | ||||||||||
5 | Lada Vondrová Lada Vondrová ('99) | 99 | CZE | 52.13 | |||||||||||
6 | Corinna Schwab Corinna Schwab ('99) | 99 | GER | 52.21 | |||||||||||
7 | Anita Horvat Anita Horvat ('96) | 96 | SLO | 52.45 | SB | ||||||||||
8 | Amandine Brossier Amandine Brossier ('95) | 95 | FRA | 52.98 | SB | ||||||||||
K 1000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Faith Kipyegon Faith Kipyegon ('94) | 94 | KEN | 2:29.15 | AR | PB | |||||||||
2 | Laura Muir Laura Muir ('93) | 93 | GBR | 2:30.82 | NR | PB | |||||||||
3 | Ciara Mageean Ciara Mageean ('92) | 92 | IRL | 2:31.06 | NR | PB | |||||||||
4 | Jemma Reekie Jemma Reekie ('98) | 98 | GBR | 2:31.11 | PB | ||||||||||
5 | Halimah Nakaayi Halimah Nakaayi ('94) | 94 | UGA | 2:32.12 | NR | PB | |||||||||
6 | Sofia Ennaoui Sofia Ennaoui ('95) | 95 | POL | 2:32.30 | NR | PB | |||||||||
7 | Selina Büchel Selina Büchel ('91) | 91 | SUI | 2:35.58 | NR | PB | |||||||||
8 | Winnie Nanyondo Winnie Nanyondo ('93) | 93 | UGA | 2:36.54 | SB | ||||||||||
9 | Raevyn Rogers Raevyn Rogers ('96) | 96 | USA | 2:37.10 | PB | ||||||||||
Shelayna Oskan-Clarke Shelayna Oskan-Clarke ('90) | 90 | GBR | DNF | pace 59.31 400m | |||||||||||
K 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Hellen Obiri Hellen Obiri ('89) | 89 | KEN | 14:22.12 | SB | ||||||||||
2 | Letesenbet Gidey Letesenbet Gidey ('98) | 98 | ETH | 14:26.57 | SB | ||||||||||
3 | Laura Weightman Laura Weightman ('91) | 91 | GBR | 14:35.44 | PB | ||||||||||
4 | Jessica Hull Jessica Hull ('96) | 96 | AUS | 14:43.80 | AR | PB | |||||||||
5 | Shannon Rowbury Shannon Rowbury ('84) | 84 | USA | 14:45.11 | SB | ||||||||||
6 | Beatrice Chepkoech Beatrice Chepkoech ('91) | 91 | KEN | 14:55.01 | SB | ||||||||||
7 | Eilish McColgan Eilish McColgan ('90) | 90 | GBR | 14:57.37 | SB | ||||||||||
8 | Genevieve Gregson Genevieve Gregson ('89) | 89 | AUS | 15:38.22 | |||||||||||
9 | Liv Westphal Liv Westphal ('93) | 93 | FRA | 15:39.66 | SB | ||||||||||
10 | Alessia Zarbo Alessia Zarbo ('01) | 01 | FRA | 16:09.70 | PB | ||||||||||
Winny Chebet Winny Chebet ('90) | 90 | KEN | DNF | pace 5:46.21 2000m | |||||||||||
Esther Guerrero Esther Guerrero ('90) | 90 | ESP | DNF | pace 2:52.55 1000m | |||||||||||
Sifan Hassan Sifan Hassan ('93) | 93 | NED | DNF | ||||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Yaroslava Mahuchikh Yaroslava Mahuchikh ('01) | 01 | UKR | 1.98 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Yuliya Levchenko Yuliya Levchenko ('97) | 97 | UKR | 1.98 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jeannelle Scheper Jeannelle Scheper ('94) | 94 | LCA | 1.88 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Mirela Demireva Mirela Demireva ('89) | 89 | BUL | 1.84 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Salome Lang Salome Lang ('97) | 97 | SUI | 1.84 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Katarina Johnson-Thompson Katarina Johnson-Thompson ('93) | 93 | GBR | 1.84 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Erika Furlani Erika Furlani ('96) | 96 | ITA | 1.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Yulimar Rojas Yulimar Rojas ('95) | 95 | VEN | 14.27 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Gabriela Petrova Gabriela Petrova ('92) | 92 | BUL | 14.18 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Patrícia Mamona Patrícia Mamona ('88) | 88 | POR | 14.08 | -0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Dovilė Kilty Dovilė Kilty ('93) | 93 | LTU | 13.98 | -0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Neja Filipič Neja Filipič ('95) | 95 | SLO | 13.80 | -0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Naomi Ogbeta Naomi Ogbeta ('98) | 98 | GBR | 13.56 | +0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Diana Zagainova Diana Zagainova ('97) | 97 | LTU | 13.52 | -0.1 | ||||||||||
|