M 100 m Vind: -0.3 Finale A Finale | Vind: -0.3 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Akani Simbine Akani Simbine ('93) | 93 | RSA | 10.19 | |||||||||||
2 | Arthur Gue Cissé Arthur Gue Cissé ('96) | 96 | CIV | 10.21 | SB | ||||||||||
3 | Mike Rodgers Mike Rodgers ('85) | 85 | USA | 10.27 | |||||||||||
4 | Mouhamadou Fall Mouhamadou Fall ('92) | 92 | FRA | 10.46 | |||||||||||
5 | Dylan Rigot Dylan Rigot ('89) | 89 | FRA | 10.56 | |||||||||||
6 | Amaury Golitin Amaury Golitin ('97) | 97 | FRA | 10.58 | |||||||||||
7 | Jeremy Leroux Jeremy Leroux ('94) | 94 | FRA | 10.62 | |||||||||||
8 | Hassan Taftian Hassan Taftian ('93) | 93 | IRI | 10.62 | SB | ||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: -3.6 | Vind: -3.6 | ||||||||||||||
1 | Akani Simbine Akani Simbine ('93) | 93 | RSA | 10.31 | |||||||||||
2 | Mike Rodgers Mike Rodgers ('85) | 85 | USA | 10.45 | |||||||||||
3 | Mouhamadou Fall Mouhamadou Fall ('92) | 92 | FRA | 10.65 | |||||||||||
4 | Hassan Taftian Hassan Taftian ('93) | 93 | IRI | 10.70 | SB | ||||||||||
5 | Alexandre Ferrando Alexandre Ferrando ('99) | 99 | FRA | 10.82 | |||||||||||
6 | Yoann Ibeka Yoann Ibeka ('98) | 98 | FRA | 10.94 | |||||||||||
7 | Freddie Crittenden Freddie Crittenden ('94) | 94 | USA | 11.38 | PB | ||||||||||
Indledende 2 Vind: -2.2 | Vind: -2.2 | ||||||||||||||
1 | Arthur Gue Cissé Arthur Gue Cissé ('96) | 96 | CIV | 10.27 | SB | ||||||||||
2 | Amaury Golitin Amaury Golitin ('97) | 97 | FRA | 10.63 | |||||||||||
3 | Dylan Rigot Dylan Rigot ('89) | 89 | FRA | 10.67 | |||||||||||
4 | Jeremy Leroux Jeremy Leroux ('94) | 94 | FRA | 10.71 | |||||||||||
5 | Demek Kemp Demek Kemp ('96) | 96 | USA | 10.98 | |||||||||||
6 | Hachim Maaroufou Hachim Maaroufou ('97) | 97 | FRA | 11.04 | |||||||||||
7 | Jean-Charles Benichoux Jean-Charles Benichoux ('01) | 01 | FRA | 11.09 | |||||||||||
M 200 m Vind: -1.7 Finale A Finale | Vind: -1.7 | ||||||||||||||
1 | Alexandre Ferrando Alexandre Ferrando ('99) | 99 | FRA | 21.36 | |||||||||||
2 | Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02) | 02 | DEN | 21.55 | |||||||||||
3 | Ryan Zeze Ryan Zeze ('98) | 98 | FRA | 21.55 | |||||||||||
4 | Dave Kendziera Dave Kendziera ('94) | 94 | USA | 22.02 | SB | ||||||||||
5 | Maksim Hrabarenka Maksim Hrabarenka ('98) | 98 | BLR | 22.25 | |||||||||||
6 | Hachim Maaroufou Hachim Maaroufou ('97) | 97 | FRA | 22.37 | SB | ||||||||||
7 | Ismael Daffe Ismael Daffe ('86) | 86 | FRA | 23.17 | SB | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ferguson Rotich Ferguson Rotich ('89) | 89 | KEN | 1:44.34 | SB | ||||||||||
2 | Elliot Giles Elliot Giles ('94) | 94 | GBR | 1:44.68 | PB | ||||||||||
3 | Guy Learmonth Guy Learmonth ('92) | 92 | GBR | 1:46.57 | |||||||||||
4 | Javier Miron Javier Miron ('99) | 99 | ESP | 1:46.85 | |||||||||||
5 | Benjamin Robert Benjamin Robert ('98) | 98 | FRA | 1:46.92 | |||||||||||
6 | Renaud Rosiere Renaud Rosiere ('93) | 93 | FRA | 1:47.34 | |||||||||||
7 | Kyle Langford Kyle Langford ('96) | 96 | GBR | 1:47.55 | |||||||||||
Khalid Benmahdi Khalid Benmahdi ('88) | 88 | ALG | DNF | pace | |||||||||||
Ludovic Le Meur Ludovic Le Meur ('98) | 98 | FRA | DNF | ||||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Soufiane El Bakkali Soufiane El Bakkali ('96) | 96 | MAR | 3:34.51 | PB | ||||||||||
2 | Azeddine Habz Azeddine Habz ('93) | 93 | FRA | 3:35.87 | PB | ||||||||||
3 | Kevin López Kevin López ('90) | 90 | ESP | 3:35.98 | SB | ||||||||||
4 | Jimmy Gressier Jimmy Gressier ('97) | 97 | FRA | 3:36.22 | PB | ||||||||||
5 | Baptiste Mischler Baptiste Mischler ('97) | 97 | FRA | 3:36.39 | PB | ||||||||||
6 | Piers Copeland Piers Copeland ('98) | 98 | GBR | 3:37.00 | PB | ||||||||||
7 | Mike Foppen Mike Foppen ('96) | 96 | NED | 3:37.11 | PB | ||||||||||
8 | Yani Khelaf Yani Khelaf ('98) | 98 | FRA | 3:37.70 | PB | ||||||||||
9 | Paul Robinson Paul Robinson ('91) | 91 | IRL | 3:38.52 | SB | ||||||||||
10 | Mehdi Belhadj Mehdi Belhadj ('95) | 95 | FRA | 3:38.87 | SB | ||||||||||
11 | Hugo Hay Hugo Hay ('97) | 97 | FRA | 3:39.11 | PB | ||||||||||
12 | Djilali Bedrani Djilali Bedrani ('93) | 93 | FRA | 3:39.22 | |||||||||||
13 | Benoit Campion Benoit Campion ('98) | 98 | FRA | 3:45.24 | |||||||||||
Pierrik Jocteur-Monrozier Pierrik Jocteur-Monrozier ('98) | 98 | FRA | DNF | ||||||||||||
Adam Czerwiński Adam Czerwiński ('88) | 88 | POL | DNF | pace | |||||||||||
Nicolas Herbin Nicolas Herbin ('94) | 94 | FRA | DNF | ||||||||||||
M 110 m hæk Vind: -0.3 Finale A Finale | Vind: -0.3 | ||||||||||||||
1 | Orlando Ortega Orlando Ortega ('91) | 91 | ESP | 13.15 | |||||||||||
2 | Wilhem Belocian Wilhem Belocian ('95) | 95 | FRA | 13.27 | |||||||||||
3 | Pascal Martinot-Lagarde Pascal Martinot-Lagarde ('91) | 91 | FRA | 13.63 | SB | ||||||||||
4 | Antonio Alkana Antonio Alkana ('90) | 90 | RSA | 13.81 | |||||||||||
5 | Michael Obasuyi Michael Obasuyi ('99) | 99 | BEL | 13.88 | |||||||||||
6 | Just Kwaou-Mathey Just Kwaou-Mathey ('99) | 99 | FRA | 13.99 | |||||||||||
7 | Joan Camilo Chaverra Joan Camilo Chaverra ('95) | 95 | COL | 14.08 | SB | ||||||||||
8 | Ronan Greff Ronan Greff ('98) | 98 | FRA | 14.16 | SB | ||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Philip Milanov Philip Milanov ('91) | 91 | BEL | 63.51 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Lolassonn Djouhan Lolassonn Djouhan ('91) | 91 | FRA | 63.04 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Mauricio Ortega Mauricio Ortega ('94) | 94 | COL | 61.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Alin Alexandru Firfirica Alin Alexandru Firfirica ('95) | 95 | ROU | 61.77 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Marek Bárta Marek Bárta ('92) | 92 | CZE | 60.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Kevin Mayer Kevin Mayer ('92) | 92 | FRA | 49.65 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | William Chevrier William Chevrier ('87) | 87 | FRA | 49.22 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Aurelien Fabreguettes Aurelien Fabreguettes ('96) | 96 | FRA | 49.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m Vind: -1.1 Finale A Finale | Vind: -1.1 | ||||||||||||||
1 | Marie Josée Ta Lou Marie Josée Ta Lou ('88) | 88 | CIV | 11.40 | |||||||||||
2 | Carolle Zahi Carolle Zahi ('94) | 94 | FRA | 11.52 | |||||||||||
3 | Daryll Neita Daryll Neita ('96) | 96 | GBR | 11.56 | |||||||||||
4 | Inna Eftimova Inna Eftimova ('88) | 88 | BUL | 11.75 | |||||||||||
5 | Wided Atatou Wided Atatou ('99) | 99 | FRA | 11.75 | |||||||||||
6 | Taliyah Brooks Taliyah Brooks ('95) | 95 | USA | 11.79 | |||||||||||
7 | Jessie Saint-Marc Jessie Saint-Marc ('91) | 91 | FRA | 11.84 | |||||||||||
8 | Patrizia van der Weken Patrizia van der Weken ('99) | 99 | LUX | 11.91 | |||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sokhna Lacoste Sokhna Lacoste | 00 | FRA | 52.86 | PB | ||||||||||
2 | Amandine Brossier Amandine Brossier ('95) | 95 | FRA | 53.40 | |||||||||||
3 | Kalyl Amaro Kalyl Amaro ('98) | 98 | FRA | 54.75 | SB | ||||||||||
4 | Isabelle Black Isabelle Black | 00 | FRA | 56.00 | PB | ||||||||||
5 | Melissa Grosjean Melissa Grosjean ('01) | 01 | FRA | 56.20 | PB | ||||||||||
6 | Estelle Fabre Estelle Fabre | 00 | FRA | 1:02.92 | PB | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Laura Muir Laura Muir ('93) | 93 | GBR | 2:00.16 | |||||||||||
2 | Lore Hoffmann Lore Hoffmann ('96) | 96 | SUI | 2:01.48 | PB | ||||||||||
3 | Cynthia Anais Cynthia Anais ('88) | 88 | FRA | 2:01.77 | SB | ||||||||||
4 | Adelle Tracey Adelle Tracey ('93) | 93 | GBR | 2:01.86 | |||||||||||
5 | Habitam Alemu Habitam Alemu ('97) | 97 | ETH | 2:02.51 | SB | ||||||||||
6 | Lena Kandissounon Lena Kandissounon ('98) | 98 | FRA | 2:02.97 | PB | ||||||||||
7 | Maeliss Trapeau Maeliss Trapeau ('99) | 99 | FRA | 2:03.20 | PB | ||||||||||
8 | Shelayna Oskan-Clarke Shelayna Oskan-Clarke ('90) | 90 | GBR | 2:04.54 | |||||||||||
9 | Charlotte Mouchet Charlotte Mouchet ('96) | 96 | FRA | 2:05.07 | |||||||||||
10 | Charlotte Pizzo Charlotte Pizzo ('97) | 97 | FRA | 2:05.60 | |||||||||||
11 | Olha Lyakhova Olha Lyakhova ('92) | 92 | UKR | 2:05.96 | |||||||||||
Souliatou Saka Souliatou Saka ('91) | 91 | BEN | DNF | pace | |||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jemma Reekie Jemma Reekie ('98) | 98 | GBR | 4:02.20 | SB | ||||||||||
2 | Claudia Bobocea Claudia Bobocea ('92) | 92 | ROU | 4:02.67 | SB | ||||||||||
3 | Maruša Mišmaš Maruša Mišmaš ('94) | 94 | SLO | 4:03.05 | PB | ||||||||||
4 | Eilish McColgan Eilish McColgan ('90) | 90 | GBR | 4:05.59 | |||||||||||
5 | Hanna Hermansson Hanna Hermansson ('89) | 89 | SWE | 4:07.35 | SB | ||||||||||
6 | Aude Korotchansky Aude Korotchansky ('91) | 91 | FRA | 4:10.32 | PB | ||||||||||
7 | Alice Finot Alice Finot ('91) | 91 | FRA | 4:11.12 | PB | ||||||||||
8 | Berenice Fulchiron Berenice Fulchiron | 00 | FRA | 4:11.40 | PB | ||||||||||
9 | Elena Bellò Elena Bellò ('97) | 97 | ITA | 4:13.13 | SB | ||||||||||
10 | Marine Houel Marine Houel ('97) | 97 | FRA | 4:16.72 | PB | ||||||||||
11 | Melody Julien Melody Julien ('99) | 99 | FRA | 4:18.22 | PB | ||||||||||
12 | Elodie Normand Elodie Normand ('88) | 88 | FRA | 4:21.46 | SB | ||||||||||
13 | Manon Guillermin Manon Guillermin ('98) | 98 | FRA | 4:39.83 | |||||||||||
Aneta Lemiesz Aneta Lemiesz ('81) | 81 | POL | DNF | pace | |||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: -0.8 Finale A Finale | Vind: -0.8 | ||||||||||||||
1 | Cyrena Samba-Mayela Cyrena Samba-Mayela | 00 | FRA | 13.00 | |||||||||||
2 | Elvira Herman Elvira Herman ('97) | 97 | BLR | 13.13 | |||||||||||
3 | Lucie Koudelová Lucie Koudelová ('94) | 94 | CZE | 13.65 | |||||||||||
4 | Fanny Quenot Fanny Quenot ('90) | 90 | FRA | 13.71 | |||||||||||
5 | Eefje Boons Eefje Boons ('94) | 94 | NED | 13.81 | |||||||||||
6 | Elena Miteva Elena Miteva ('92) | 92 | BUL | 13.85 | |||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nastassia Mironchyk-Ivanova Nastassia Mironchyk-Ivanova ('89) | 89 | BLR | 6.66 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Taliyah Brooks Taliyah Brooks ('95) | 95 | USA | 6.57 | +0.5 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Caterine Ibargüen Caterine Ibargüen ('84) | 84 | COL | 6.56 | +0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Yanis David Yanis David ('97) | 97 | FRA | 6.48 | +0.5 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Éloyse Lesueur-Aymonin Éloyse Lesueur-Aymonin ('88) | 88 | FRA | 6.38 | +1.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Chloe Maurin Chloe Maurin ('96) | 96 | FRA | 5.92 | +1.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Magaly Tshipopo Magaly Tshipopo ('93) | 93 | FRA | 5.84 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
Tiphaine Mauchant Tiphaine Mauchant ('01) | 01 | FRA | NM | +0.5 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mélina Robert-Michon Mélina Robert-Michon ('79) | 79 | FRA | 60.02 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D19 110 m hæk 99.1 cm Vind: -1.3 Finale A Finale | Vind: -1.3 | ||||||||||||||
1 | Sasha Zhoya Sasha Zhoya ('02) | 02 | FRA | 13.28 | PB | ||||||||||
2 | Kenny Fletcher Kenny Fletcher ('01) | 01 | FRA | 13.65 | |||||||||||
3 | Paul Chabauty Paul Chabauty ('01) | 01 | FRA | 13.69 | |||||||||||
4 | Romain Dubus Romain Dubus ('01) | 01 | FRA | 15.01 | SB | ||||||||||
5 | Clement Gosselin Clement Gosselin ('01) | 01 | FRA | 15.83 | PB | ||||||||||
6 | Thibault Ferrando Thibault Ferrando ('01) | 01 | FRA | 15.89 | PB | ||||||||||
7 | Julien Foubert Julien Foubert ('01) | 01 | FRA | 16.79 | SB | ||||||||||
8 | Matthieu Gudet Matthieu Gudet ('01) | 01 | FRA | 18.80 | SB |