Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Sparta inde 1 30.1.2021 Inde
Østerbro Stadion, Spartahallen

M 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta6.87
  
 SB
2Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik7.04
  
 
2Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen Sparta7.04
  
 
4Rasmus Thornbjerg KlausenRasmus Thornbjerg Klausen Sparta7.06
  
 PB
5Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta7.17
  
 
6Christoph HansenChristoph Hansen ('92)Frederiksberg IF / GER7.18
  
 
Finale B
1Emil FrændeEmil Frænde Sparta7.24
  
 
2Mathias A. OlsenMathias A. Olsen ('91)Frederiksberg IF7.29
  
 SB
3Luis F. MailletLuis F. Maillet ('04)Sparta7.47
  
 
Indledende heats
Indledende 1
1Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta6.92
  
 
2Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen Sparta7.01
  
 
3Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik7.08
  
 
4Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta7.13
  
 
5Emil FrændeEmil Frænde Sparta7.22
  
 SB
Indledende 2
1Rasmus Thornbjerg KlausenRasmus Thornbjerg Klausen Sparta7.11
  
 PB
2Christoph HansenChristoph Hansen ('92)Frederiksberg IF / GER7.19
  
 
3Andreas ChristoffersenAndreas Christoffersen ('01)Sparta7.29
  
 PB
4Mathias A. OlsenMathias A. Olsen ('91)Frederiksberg IF7.33
  
 SB
5Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta7.37
  
 SB
6Luis F. MailletLuis F. Maillet ('04)Sparta7.41
  
 PB
M 60 m hæk    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Andreas ChristoffersenAndreas Christoffersen ('01)Sparta8.50
  
 =PB
2Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta9.42
  
 
Indledende heats
Indledende 1
1Andreas ChristoffersenAndreas Christoffersen ('01)Sparta8.50
  
 PB
2Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta9.15
  
 PB
M Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta6.44
  
 SB
 
6.44 SB6.42  X     
2Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta6.36
  
 SB
 
6.27 SB  X  X6.36 SB  X6.35  
3Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta5.80
  
 SB
 
5.58 SB5.78 SB5.79 SB5.585.80 SB   
M Kuglestød 7.26 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)Sparta16.28
  
 
 
  X  X16.28  X  X  X  
2Christopher Holmbjerg JensenChristopher Holmbjerg Jensen ('97)Sparta14.29
  
 PB
 
14.29 PB  X  X13.6514.2512.87  
3Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)Sparta12.98
  
 SB
 
12.90 SB12.93 SB12.98 SB12.09  X12.74  
4Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta12.32
  
 SB
 
12.29 SB12.32 SB  X11.8011.9611.56  
5Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta11.53
  
 
 
10.1811.3911.3411.3711.5311.39  
K 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF7.90
  
 
2Line Grønbæk AndersenLine Grønbæk Andersen ('04)Vejle IF8.12
  
 
3Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF8.17
  
 =SB
4Kathrine Holst HahnKathrine Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF8.25
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
1Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF7.84
  
 PB
2Line Grønbæk AndersenLine Grønbæk Andersen ('04)Vejle IF8.13
  
 
2Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)Sparta8.13
  
 SB
4Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF8.17
  
 SB
5Kathrine Holst HahnKathrine Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF8.28
  
 PB
K 60 m hæk 84.0 cm    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF8.54
  
 SB
2Annika Baun HaldboAnnika Baun Haldbo ('03)Sparta8.71
  
DUR-18 PB
3Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta8.87
  
 SB
4Klara Skriver LoesslKlara Skriver Loessl ('02)Sparta8.91
  
 
Finale B
1Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)Sparta9.18
  
 PB
2Josefine Skifter AndersenJosefine Skifter Andersen ('03)DELTA9.45
  
 PB
3Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta9.67
  
 SB
Indledende heats
Indledende 1
1Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF8.57
  
 SB
2Annika Baun HaldboAnnika Baun Haldbo ('03)Sparta8.78
  
 PB
3Klara Skriver LoesslKlara Skriver Loessl ('02)Sparta8.88
  
 PB
4Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta8.99
  
 
4Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta8.99
  
 
Indledende 2
1Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)Sparta9.24
  
 
2Josefine Skifter AndersenJosefine Skifter Andersen ('03)DELTA9.54
  
 PB
3Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta9.72
  
 SB
K Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Josefine Skifter AndersenJosefine Skifter Andersen ('03)DELTA5.66
  
 
 
  X5.66  X5.26  X5.46  
2Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta5.65
  
 SB
 
  X5.63 SB5.415.65 SB5.615.60  
3Betty Marie Ramsgaard JensenBetty Marie Ramsgaard Jensen ('04)Sparta5.53
  
 PB
 
5.53 PB  X  X  X5.37  X  
4Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta5.44
  
 SB
 
5.30 SB5.42 SB5.395.44 SB5.42  X  
5Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF5.28
  
 
 
5.185.085.255.285.055.24  
6Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)Sparta5.24
  
 SB
 
5.14 SB  X5.22 SB5.04  X5.24 SB  
7Kathrine Holst HahnKathrine Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF5.08
  
 SB
 
5.01 SB4.905.08 SB4.864.705.02  
Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta NM
  
 
K Kuglestød 4.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta13.18
  
 SB
 
12.8113.00 SB12.7613.18 SB12.6712.27  
2Sandra BöllSandra Böll ('94)Sparta13.13
  
 SB
 
  X13.05 SB13.13 SB13.10  X12.27  
3Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta12.72
  
 SB
 
12.64 SB  X12.72 SB  X  X  X  
4Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta10.97
  
 SB
 
10.129.9610.89  X10.97 SB10.72  
5Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)Sparta10.74
  
 PB
 
10.74 PB  X  X10.5510.43  X  

Seneste resultater

25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne
13.8HvidovreKastelavn
13‐14.8KøbenhavnSparta Sprintstævne
13‐14.8KøbenhavnDM Mangekamp
13‐14.8KøbenhavnMangekamp U14
13‐14.8KøbenhavnMangekamp D11/P11
12‐14.8TórshavnFM fyri vaksin á Tórsbreyt
10.8KøbenhavnSparta Summer Jump 01
6.8HelsingørSommer spring og kast
6‐7.8AabenraaStævne trænings samling masters
6.8GreveVindsprint