Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Nairobi KEN: 2nd AK Track and Field Weekend Meet 12‐13.3.2021
Moi International Sports Centre

M 100 m    
12.3. Vind: -2.9

Finale A

Finale
12.3.Vind: -2.9
1
Mark Odhiambo
Mark Odhiambo ('93)
KEN10.24
  
 SB
2
Ferdinand Omanyala
Ferdinand Omanyala ('96)
KEN10.40
  
 
3Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)DEN10.49
  
 
4
Tarsis Orogot
Tarsis Orogot ('02)
UGA10.75
  
 
5
Peter Ndichu
Peter Ndichu ('90)
KEN10.78
  
 
6
Elijah Onkware
Elijah Onkware 
KEN10.79
  
 
7
Samwel Imeta
Samwel Imeta ('98)
KEN10.91
  
 
Semifinale12.3.
Semi 1
12.3. Vind: +2.2
12.3.Vind: +2.2
1
Mark Odhiambo
Mark Odhiambo ('93)
KEN10.17 w
  
 
2
Ferdinand Omanyala
Ferdinand Omanyala ('96)
KEN10.32 w
  
 
3
Hesbon Ochieng
Hesbon Ochieng ('92)
KEN10.58 w
  
 
4
Tyson Juma
Tyson Juma ('99)
KEN10.90 w
  
 
Semi 2
12.3. Vind: -1.6
12.3.Vind: -1.6
1Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)DEN10.67
  
 
2
Samwel Imeta
Samwel Imeta ('98)
KEN10.86
  
 
3
Moses Wasike
Moses Wasike ('94)
KEN10.95
  
 
Semi 3
12.3. Vind: +0.8
12.3.Vind: +0.8
1
Elijah Onkware
Elijah Onkware 
KEN10.60
  
 
2
Tarsis Orogot
Tarsis Orogot ('02)
UGA10.62
  
 
3
Peter Ndichu
Peter Ndichu ('90)
KEN10.70
  
 SB
Indledende heats12.3.
Indledende 1
12.3.
12.3.
1
Stephen Oluoch
Stephen Oluoch ('99)
KEN10.84
  
 PB
Indledende 2
12.3. Vind: +1.5
12.3.Vind: +1.5
1
Hesbon Ochieng
Hesbon Ochieng ('92)
KEN10.85
  
 
Indledende 3
12.3. Vind: -1.0
12.3.Vind: -1.0
1
Ferdinand Omanyala
Ferdinand Omanyala ('96)
KEN10.41
  
 
Indledende 4
12.3. Vind: +1.6
12.3.Vind: +1.6
1Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)DEN10.43
  
 
2
Tarsis Orogot
Tarsis Orogot ('02)
UGA10.58
  
 PB
3
Samwel Imeta
Samwel Imeta ('98)
KEN10.80
  
 SB
Indledende 5
12.3. Vind: -1.1
12.3.Vind: -1.1
1
Elijah Onkware
Elijah Onkware 
KEN10.70
  
 
2
Peter Ndichu
Peter Ndichu ('90)
KEN10.88
  
 SB
Indledende 6
12.3.
12.3.
1
Abel Kimutai
Abel Kimutai 
KEN10.91
  
 
Indledende 7
12.3.
12.3.
1
Moses Wasike
Moses Wasike ('94)
KEN10.94
  
 
Indledende 8
12.3.
12.3.
1
Mark Odhiambo
Mark Odhiambo ('93)
KEN10.82
  
 SB
M 200 m    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Mike Nyangau
Mike Nyangau ('94)
KEN21.0h
  
 
2
Dan Kiviasi
Dan Kiviasi ('93)
KEN21.3h
  
 
3
Benson Okot
Benson Okot ('96)
UGA21.5h
  
 
4
Charles Wamweya
Charles Wamweya ('88)
KEN21.7h
  
 
5
Boniface Mweresa
Boniface Mweresa ('93)
KEN21.9h
  
 
Semifinale13.3.
Semi 1
13.3.
13.3.
1
Dan Kiviasi
Dan Kiviasi ('93)
KEN21.44
  
 
2
Gilbert Osure
Gilbert Osure ('93)
KEN21.56
  
 
3
Benson Okot
Benson Okot ('96)
UGA21.64
  
 
4
Boniface Mweresa
Boniface Mweresa ('93)
KEN21.68
  
 PB
5
Moffat Wanjiru
Moffat Wanjiru ('98)
KEN21.81
  
 SB
Semi 3
13.3.
13.3.
1
Mike Nyangau
Mike Nyangau ('94)
KEN21.54
  
 
2
Charles Wamweya
Charles Wamweya ('88)
KEN21.96
  
 
3
Stephen Oluoch
Stephen Oluoch ('99)
KEN22.20
  
 
4
Abel Kimutai
Abel Kimutai 
KEN22.27
  
 
Indledende heats12.3.
Indledende 1
12.3.
12.3.
1
Dennis Nyongesa
Dennis Nyongesa ('96)
KEN22.12
  
 PB
2
Richard Ogutu
Richard Ogutu ('91)
KEN22.40
  
 
Indledende 2
13.3. Vind: -1.1
13.3.Vind: -1.1
1
Stephen Oluoch
Stephen Oluoch ('99)
KEN21.80
  
 PB
2
Pius Musyoki
Pius Musyoki ('97)
KEN21.94
  
 
Indledende 3
13.3. Vind: +1.1
13.3.Vind: +1.1
1
Moses Wasike
Moses Wasike ('94)
KEN21.86
  
 
Indledende 5
13.3. Vind: -0.2
13.3.Vind: -0.2
1
Moffat Wanjiru
Moffat Wanjiru ('98)
KEN22.32
  
 SB
Indledende 6
13.3. Vind: -0.3
13.3.Vind: -0.3
1
Mike Nyangau
Mike Nyangau ('94)
KEN22.06
  
 
2
Boniface Mweresa
Boniface Mweresa ('93)
KEN22.39
  
 PB
Indledende 7
13.3. Vind: +0.5
13.3.Vind: +0.5
1
Benson Okot
Benson Okot ('96)
UGA21.64
  
 
2
Samuel Waweru
Samuel Waweru ('98)
KEN21.76
  
 
3
Charles Wamweya
Charles Wamweya ('88)
KEN21.84
  
 SB
4
Gilbert Osure
Gilbert Osure ('93)
KEN21.89
  
 
Indledende 8
13.3. Vind: +3.0
13.3.Vind: +3.0
1
Dan Kiviasi
Dan Kiviasi ('93)
KEN21.88 w
  
 
2
Abel Kimutai
Abel Kimutai 
KEN22.02 w
  
 
M 400 m    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Stanley Kieti
Stanley Kieti ('96)
KEN46.94
  
 SB
2
Cleophas Kipruto
Cleophas Kipruto ('96)
KEN47.15
  
 SB
3
Joseph Loshangar
Joseph Loshangar ('90)
KEN47.28
  
 SB
4
Geoffrey Kapelo
Geoffrey Kapelo ('89)
KEN47.34
  
 
5
Gabriel Larmoi
Gabriel Larmoi ('99)
KEN47.41
  
 PB
6
Jeremiah Mutai
Jeremiah Mutai ('92)
KEN47.73
  
 SB
Vincent Kosgei
Vincent Kosgei ('85)
KEN47.57 DQADR 2.2
  
 
Semifinale12.3.
Semi 1
12.3.
12.3.
1
Stanley Kieti
Stanley Kieti ('96)
KEN47.2h
  
 
2
Jeremiah Mutai
Jeremiah Mutai ('92)
KEN47.5h
  
 
3
Cleophas Kipruto
Cleophas Kipruto ('96)
KEN47.7h
  
 
4
Christopher Anene
Christopher Anene ('85)
KEN49.7h
  
 
Semi 2
12.3.
12.3.
1
Geoffrey Kapelo
Geoffrey Kapelo ('89)
KEN47.3h
  
 
2
Geoffrey Mutai
Geoffrey Mutai ('96)
KEN47.5h
  
 
3
Kenneddy Kimeu
Kenneddy Kimeu ('02)
KEN47.9h
  
 
4
Silas Serem
Silas Serem ('93)
KEN48.1h
  
 
5
Daniel Amollo
Daniel Amollo ('89)
KEN48.6h
  
 
Vincent Kosgei
Vincent Kosgei ('85)
KEN47.7h DQADR 2.2
  
 
Semi 3
12.3.
12.3.
1
Joseph Loshangar
Joseph Loshangar ('90)
KEN47.1h
  
 
2
Gabriel Larmoi
Gabriel Larmoi ('99)
KEN47.9h
  
 
Indledende heats12.3.
Indledende 1
12.3.
12.3.
1
Stanley Kieti
Stanley Kieti ('96)
KEN47.89
  
 
2
Christopher Anene
Christopher Anene ('85)
KEN49.36
  
 PB
Indledende 2
12.3.
12.3.
1
Cleophas Kipruto
Cleophas Kipruto ('96)
KEN47.24
  
 SB
2
Jeremiah Mutai
Jeremiah Mutai ('92)
KEN48.05
  
 SB
3
Nixon Chepkering
Nixon Chepkering 
KEN49.55
  
 PB
Indledende 3
12.3.
12.3.
1
Joseph Loshangar
Joseph Loshangar ('90)
KEN47.75
  
 SB
Indledende 4
12.3.
12.3.
1
Geoffrey Kapelo
Geoffrey Kapelo ('89)
KEN47.64
  
 
2
Edwin Omondi
Edwin Omondi ('02)
KEN49.48
  
 
3
Isaac Olumbe
Isaac Olumbe ('90)
KEN49.72
  
 SB
Indledende 5
12.3.
12.3.
1
David Sanayek
David Sanayek 
KEN48.47
  
 
2
Geoffrey Mutai
Geoffrey Mutai ('96)
KEN49.60
  
 
3
Daniel Amollo
Daniel Amollo ('89)
KEN49.65
  
 
Indledende 6
12.3.
12.3.
1
Gabriel Larmoi
Gabriel Larmoi ('99)
KEN47.77
  
 
2
Geoffrey Mutai
Geoffrey Mutai ('96)
KEN47.85
  
 SB
3
Shadrack Kiptoo
Shadrack Kiptoo 
KEN48.72
  
 PB
4
Kapario Edward
Kapario Edward ('96)
KEN49.40
  
 PB
Indledende 7
12.3.
12.3.
Vincent Kosgei
Vincent Kosgei ('85)
KEN48.76 DQADR 2.2
  
 
M 800 m    
Semifinale12.3.
Semi 1
12.3.
12.3.
1
Boaz Kiprugut
Boaz Kiprugut ('98)
KEN1:46.37
  
 SB
2
Nicholas Kipkoech
Nicholas Kipkoech ('92)
KEN1:46.70
  
 SB
3
Jonathan Kitilit
Jonathan Kitilit ('94)
KEN1:46.81
  
 SB
4
Collins Kipruto
Collins Kipruto ('94)
KEN1:47.86
  
 SB
5
Kiplangat Lemiso
Kiplangat Lemiso 
KEN1:49.58
  
 PB
6
Nicholas Kebenei
Nicholas Kebenei ('95)
KEN1:50.40
  
 SB
7
Edward Kemboi
Edward Kemboi ('93)
KEN1:51.17
  
 SB
Semi 2
12.3.
12.3.
1
Elias Ngeny
Elias Ngeny ('96)
KEN1:46.57
  
 PB
2
Noah Kibet
Noah Kibet ('04)
KEN1:46.74
  
 PB
3
Timothy Sein
Timothy Sein ('88)
KEN1:47.62
  
 SB
4
Frankline Saitoti
Frankline Saitoti ('99)
KEN1:47.81
  
 PB
5
Emmanuel Wanyonyi
Emmanuel Wanyonyi ('04)
KEN1:48.03
  
 PB
6
Calistus Cheruiyot
Calistus Cheruiyot 
KEN1:52.12
  
 PB
7
Peter Kipruto
Peter Kipruto 
KEN1:54.24
  
 
Semi 4
12.3.
12.3.
1
Ferguson Rotich
Ferguson Rotich ('89)
KEN1:46.31
  
 
2
Cornelius Tuwei
Cornelius Tuwei ('93)
KEN1:46.46
  
 SB
3
Hillary Biwott
Hillary Biwott ('02)
KEN1:47.42
  
 PB
4
Gideon Kiplimo
Gideon Kiplimo ('99)
KEN1:48.38
  
 
5
Robert Korir
Robert Korir ('93)
KEN1:48.50
  
 PB
6
Jonah Kiprop
Jonah Kiprop ('98)
KEN1:48.69
  
 SB
Indledende heats12.3.
Indledende 1
12.3.
12.3.
1
Boaz Kiprugut
Boaz Kiprugut ('98)
KEN1:48.5h
  
 
2
Francis Kotatoi
Francis Kotatoi 
KEN1:49.5h
  
 PB
3
Canstantine Chermol
Canstantine Chermol 
KEN1:50.5h
  
 PB
4
Emedy Kiplimo
Emedy Kiplimo ('96)
KEN1:51.3h
  
 
Indledende 2
12.3.
12.3.
1
Hillary Biwott
Hillary Biwott ('02)
KEN1:48.1h
  
 PB
2
Nicholas Kipkoech
Nicholas Kipkoech ('92)
KEN1:48.4h
  
 SB
3
Emmanuel Wanyonyi
Emmanuel Wanyonyi ('04)
KEN1:48.6h
  
 PB
4
Jonah Kiprop
Jonah Kiprop ('98)
KEN1:49.8h
  
 
5
Jackson Kivuva
Jackson Kivuva ('88)
KEN1:51.8h
  
 
6
Joshua Kimeli
Joshua Kimeli ('03)
KEN1:52.2h
  
 PB
Indledende 3
12.3.
12.3.
1
Jonathan Kitilit
Jonathan Kitilit ('94)
KEN1:47.0h
  
 SB
2
Noah Kibet
Noah Kibet ('04)
KEN1:47.4h
  
 
3
Laban Kipkorir
Laban Kipkorir 
KEN1:47.7h
  
 
4
Timothy Sein
Timothy Sein ('88)
KEN1:48.9h
  
 
5
Newton Kipgetich
Newton Kipgetich ('97)
KEN1:50.3h
  
 PB
6
Evans Biwott
Evans Biwott ('95)
KEN1:52.6h
  
 
Indledende 4
12.3.
12.3.
1
Gideon Kiplimo
Gideon Kiplimo ('99)
KEN1:51.4h
  
 
2
Kiplangat Lemiso
Kiplangat Lemiso 
KEN1:51.8h
  
 PB
3
Edward Kemboi
Edward Kemboi ('93)
KEN1:52.3h
  
 SB
4
Stephen Masindet
Stephen Masindet ('04)
KEN1:52.8h
  
 SB
5
Micah Kipkogei
Micah Kipkogei 
KEN1:53.1h
  
 PB
Indledende 5
12.3.
12.3.
1
Collins Kipruto
Collins Kipruto ('94)
KEN1:49.0h
  
 SB
2
Peter Kipruto
Peter Kipruto 
KEN1:52.7h
  
 SB
3
Kelvin Kipyegon
Kelvin Kipyegon ('01)
KEN1:53.6h
  
 SB
Indledende 6
12.3.
12.3.
1
Elias Ngeny
Elias Ngeny ('96)
KEN1:48.2h
  
 
2
Bernard Kipyego
Bernard Kipyego ('86)
KEN1:48.6h
  
 PB
3
Robert Korir
Robert Korir ('93)
KEN1:48.8h
  
 PB
Indledende 7
12.3.
12.3.
1
Cornelius Tuwei
Cornelius Tuwei ('93)
KEN1:52.7h
  
 SB
2
Ferguson Rotich
Ferguson Rotich ('89)
KEN1:52.9h
  
 
3
Gideon Lemerian
Gideon Lemerian ('02)
KEN1:55.0h
  
 PB
M 1500 m    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Abel Kipsang
Abel Kipsang ('96)
KEN3:37.7h
  
 
2
Moses Kibet
Moses Kibet ('94)
KEN3:41.8h
  
 PB
3
Evans Kipchumba
Evans Kipchumba ('94)
KEN3:42.0h
  
 SB
4
Matthew Kipsang
Matthew Kipsang ('95)
KEN3:42.3h
  
 PB
5
Vincent Keter
Vincent Keter ('02)
KEN3:43.4h
  
 
6
Johnstone Meli
Johnstone Meli ('01)
KEN3:43.7h
  
 PB
7
Nickson Pariken
Nickson Pariken ('01)
KEN3:44.0h
  
 SB
8
Samuel Kiplimo
Samuel Kiplimo ('93)
KEN3:46.0h
  
 PB
9
Navy Kibet
Navy Kibet 
KEN3:46.9h
  
 PB
10
Stephen Kipkoech
Stephen Kipkoech ('96)
KEN3:47.2h
  
 SB
11
Calistus Ndiwa
Calistus Ndiwa ('95)
KEN3:47.7h
  
 SB
12
Edward Kurgat
Edward Kurgat 
KEN3:48.7h
  
 PB
13
Shadrack Kipngetich
Shadrack Kipngetich ('98)
KEN3:48.8h
  
 PB
14
Dismus Lukira
Dismus Lukira 
KEN3:49.7h
  
 PB
15
Alex Nzioka
Alex Nzioka ('03)
KEN3:50.1h
  
 
17
Eric Sang
Eric Sang 
KEN3:50.7h
  
 
18
Stephen Masindet
Stephen Masindet ('04)
KEN3:50.2h
  
 
Indledende heats12.3.
Indledende 1
12.3.
12.3.
1
Alex Nzioka
Alex Nzioka ('03)
KEN3:48.7h
  
 PB
2
Aaron Langat
Aaron Langat 
KEN3:51.2h
  
 SB
3
Edward Manangoi
Edward Manangoi ('02)
KEN3:51.8h
  
 PB
4
Jackson Waititu
Jackson Waititu 
KEN3:53.0h
  
 SB
5
Elisha Kipkorir
Elisha Kipkorir 
KEN3:55.9h
  
 PB
Indledende 2
12.3.
12.3.
1
Shadrack Kipngetich
Shadrack Kipngetich ('98)
KEN3:50.4h
  
 PB
2
Henry Kirwa
Henry Kirwa ('73)
KEN3:54.2h
  
 SB
3
Paulo Amotun Lokoro
Paulo Amotun Lokoro ('92)
SSD3:54.6h
  
 SB
4
Dennis Rono
Dennis Rono 
KEN3:56.0h
  
 PB
5
Hosea Kimosop
Hosea Kimosop ('93)
KEN3:57.0h
  
 PB
6
Daniel Munguti
Daniel Munguti ('95)
KEN3:57.7h
  
 SB
7
Dominic Lokolong Atiol
Dominic Lokolong Atiol ('99)
ART3:57.9h
  
 PB
Indledende 3
12.3.
12.3.
1
Abel Kipsang
Abel Kipsang ('96)
KEN3:38.0h
  
 
2
Levy Kibet
Levy Kibet ('03)
KEN3:45.7h
  
 PB
3
Matthew Kipsang
Matthew Kipsang ('95)
KEN3:46.8h
  
 PB
4
Samuel Kiplimo
Samuel Kiplimo ('93)
KEN3:50.5h
  
 SB
5
Josephat Nyauncho
Josephat Nyauncho 
KEN3:51.9h
  
 PB
Indledende 4
12.3.
12.3.
1
Johnstone Meli
Johnstone Meli ('01)
KEN3:45.3h
  
 PB
2
Evans Kipchumba
Evans Kipchumba ('94)
KEN3:45.7h
  
 SB
3
Moses Kibet
Moses Kibet ('94)
KEN3:46.0h
  
 PB
4
Johnson Lagat
Johnson Lagat 
KEN3:46.2h
  
 PB
5
Nickson Pariken
Nickson Pariken ('01)
KEN3:46.9h
  
 SB
6
Stephen Masindet
Stephen Masindet ('04)
KEN3:48.1h
  
 
7
Vincent Letting
Vincent Letting ('93)
KEN3:49.7h
  
 SB
8
Denis Kibet
Denis Kibet ('99)
KEN3:54.7h
  
 PB
9
Samuel Kabalel
Samuel Kabalel 
KEN3:58.2h
  
 PB
10
Vincent Muia
Vincent Muia ('89)
KEN3:58.5h
  
 SB
Indledende 5
12.3.
12.3.
1
Vincent Keter
Vincent Keter ('02)
KEN3:46.6h
  
 
2
Eric Sang
Eric Sang 
KEN3:46.8h
  
 PB
3
Stephen Kipkoech
Stephen Kipkoech ('96)
KEN3:47.6h
  
 SB
4
Calistus Ndiwa
Calistus Ndiwa ('95)
KEN3:48.6h
  
 SB
5
Moses Tanui
Moses Tanui 
KEN3:53.5h
  
 PB
6
Japhet Cheruiyot
Japhet Cheruiyot ('01)
KEN3:53.8h
  
 SB
7
Gabriel Sareri
Gabriel Sareri ('93)
KEN3:56.1h
  
 PB
8
Samuel Ruoti
Samuel Ruoti ('95)
KEN3:57.2h
  
 SB
M 5000 m    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Gideon Rono
Gideon Rono ('03)
KEN13:30.1h
  
 
2
Evans Yego
Evans Yego ('95)
KEN13:47.5h
  
 SB
3
Isaac Ndiema
Isaac Ndiema ('99)
KEN13:52.8h
  
 PB
4
John Mwangi
John Mwangi ('98)
KEN14:11.9h
  
 PB
5
Emmanuel Dapash
Emmanuel Dapash 
KEN14:12.2h
  
 PB
6
Vincent Kibet
Vincent Kibet ('99)
KEN14:21.5h
  
 SB
7
Benard Bil
Benard Bil ('88)
KEN14:28.4h
  
 
8
Charles Ndiema
Charles Ndiema ('93)
KEN14:31.2h
  
 PB
Finale B
13.3.
13.3.
1
Cornelius Kemboi
Cornelius Kemboi 
KEN13:42.1h
  
 PB
2
Jackson Muema
Jackson Muema ('01)
KEN13:44.7h
  
 SB
3
Victor Kiprop
Victor Kiprop ('02)
KEN13:51.5h
  
 PB
4
Solomon Boit
Solomon Boit ('99)
KEN13:54.7h
  
 SB
5
Josphat Kemboi
Josphat Kemboi ('92)
KEN14:00.0h
  
 PB
6
Vincent Mutai
Vincent Mutai ('94)
KEN14:01.2h
  
 PB
7
Felix Kirui
Felix Kirui ('99)
KEN14:07.0h
  
 PB
8
Amos Birgen
Amos Birgen ('95)
KEN14:16.7h
  
 SB
Finale C
13.3.
13.3.
1
Weldon Kipkirui
Weldon Kipkirui ('98)
KEN13:44.0h
  
 PB
2
Noah Kiplimo
Noah Kiplimo 
KEN14:03.4h
  
 SB
3
Joseph Ng'ang'a
Joseph Ng'ang'a ('99)
KEN14:08.5h
  
 PB
4
Bethwel Chumba
Bethwel Chumba ('91)
KEN14:09.3h
  
 PB
5
Eliud Muchiri
Eliud Muchiri ('05)
KEN14:33.0h
  
 PB
6
Emmanuel Ngatuny
Emmanuel Ngatuny ('92)
KEN14:38.7h
  
 PB
7
Isaac Kibet
Isaac Kibet ('96)
KEN14:42.8h
  
 PB
Finale D
13.3.
13.3.
1
Mark Lomuket
Mark Lomuket ('99)
KEN13:49.3h
  
 SB
2
Emmanuel Maru
Emmanuel Maru ('01)
KEN13:55.1h
  
 PB
3
Kamar Etyang
Kamar Etyang ('02)
KEN14:08.5h
  
 PB
4
Fredrick Mwiti
Fredrick Mwiti 
KEN14:15.8h
  
 
5
Fredrick Chebii
Fredrick Chebii ('91)
KEN14:17.0h
  
 SB
6
Meshack Letim
Meshack Letim ('97)
KEN14:20.6h
  
 SB
7
Pius Kipchirchir
Pius Kipchirchir 
KEN14:28.9h
  
 PB
8
Peter Ruto
Peter Ruto 
KEN14:29.9h
  
 PB
M 10000 m    
12.3.

Finale A

Finale
12.3.
1
Peter Ndegwa
Peter Ndegwa ('92)
KEN28:42.88
  
 PB
2
Alfred Barkach
Alfred Barkach ('97)
KEN28:43.32
  
 SB
3
Vincent Mutai
Vincent Mutai ('94)
KEN28:57.04
  
 PB
4
Simon Musio Saidamu
Simon Musio Saidamu 
KEN29:04.01
  
 SB
5
Linus Nabuswa
Linus Nabuswa ('93)
KEN29:04.35
  
 PB
6
Victor Sawe
Victor Sawe 
KEN29:04.71
  
 PB
7
Victor Chepkwony
Victor Chepkwony 
KEN29:10.41
  
 PB
8
Simon Ngeera
Simon Ngeera 
KEN29:30.55
  
 
9
Charles Ndiema
Charles Ndiema ('93)
KEN29:35.18
  
 PB
10
Emmanuel Kipchumba
Emmanuel Kipchumba 
KEN30:00.13
  
 PB
11
David Mutinda
David Mutinda 
KEN30:03.32
  
 PB
Finale B
12.3.
12.3.
1
Alexander Mutiso
Alexander Mutiso ('96)
KEN28:50.15
  
 SB
2
Edmond Kipngetich
Edmond Kipngetich ('94)
KEN29:03.02
  
 SB
3
Emmanuel Maru
Emmanuel Maru ('01)
KEN29:11.69
  
 PB
4
Isaac Too
Isaac Too 
KEN29:26.83
  
 SB
5
Mark Lomuket
Mark Lomuket ('99)
KEN29:29.22
  
 PB
6
Isaiyah Lasoi
Isaiyah Lasoi ('99)
KEN29:29.73
  
 PB
7
Harison Ndirangu
Harison Ndirangu 
KEN30:27.24
  
 PB
8
Julius Tanui
Julius Tanui 
KEN30:31.31
  
 SB
Finale C
12.3.
12.3.
1
Emmanuel Kemboi
Emmanuel Kemboi ('84)
KEN29:12.99
  
 PB
2
Gilbert Kimunyan
Gilbert Kimunyan ('95)
KEN29:14.29
  
 
3
Steve Ngetich
Steve Ngetich 
KEN29:30.74
  
 PB
4
Alfred Kimani
Alfred Kimani 
KEN29:32.39
  
 SB
5
Frankline Ngelel
Frankline Ngelel ('92)
KEN29:36.99
  
 SB
6
Brimin Kipruto
Brimin Kipruto ('85)
KEN29:55.17
  
 PB
7
Stephen Arita
Stephen Arita ('88)
KEN29:58.17
  
 SB
8
Pius Karanja
Pius Karanja ('92)
KEN30:13.66
  
 PB
9
Moses Njoroge
Moses Njoroge ('98)
KEN30:22.32
  
 PB
11
Victor Kibet
Victor Kibet ('98)
KEN30:26.40
  
 PB
12
Shadrack Koech
Shadrack Koech ('97)
KEN30:35.83
  
 SB
13
Titus Kimani
Titus Kimani ('83)
KEN30:43.82
  
 SB
M 3000 m forh.    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Benjamin Kigen
Benjamin Kigen ('93)
KEN8:34.4h
  
 SB
2
Titus Kimutai
Titus Kimutai ('98)
KEN8:41.3h
  
 PB
3
Elkana Cherop
Elkana Cherop 
KEN8:42.9h
  
 PB
4
Wesley Langat
Wesley Langat ('94)
KEN8:44.1h
  
 SB
5
Elija Kibet
Elija Kibet ('96)
KEN8:48.9h
  
 SB
6
Micah Cheserem
Micah Cheserem 
KEN8:50.0h
  
 PB
7
Hazard Kibet
Hazard Kibet 
KEN8:55.4h
  
 PB
8
Kelvin Kiplimo
Kelvin Kiplimo 
KEN8:59.6h
  
 PB
M 110 m hæk    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Wiseman Mukhobe
Wiseman Mukhobe ('97)
KEN14.39
  
 
2
Kurgoy Rotich
Kurgoy Rotich ('98)
KEN14.54
  
 
3
Michael Nzuku
Michael Nzuku ('97)
KEN14.70
  
 PB
M 400 m hæk    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Kurgoy Rotich
Kurgoy Rotich ('98)
KEN50.80
  
 PB
2
William Mutunga
William Mutunga ('93)
KEN51.12
  
 SB
3
Edward Ngunjiri
Edward Ngunjiri ('93)
KEN51.78
  
 SB
4
Peter Andai
Peter Andai ('01)
KEN53.31
  
 PB
5
Ezekiel Bett
Ezekiel Bett ('94)
KEN53.36
  
 
6
Sammy Rugut
Sammy Rugut ('99)
KEN54.80
  
 
Indledende heats13.3.
Indledende 1
13.3.
13.3.
1
Peter Andai
Peter Andai ('01)
KEN53.95
  
 PB
Indledende 2
13.3.
13.3.
1
Kurgoy Rotich
Kurgoy Rotich ('98)
KEN51.46
  
 PB
2
William Mutunga
William Mutunga ('93)
KEN51.72
  
 SB
3
Sammy Rugut
Sammy Rugut ('99)
KEN54.42
  
 
Indledende 3
13.3.
13.3.
1
Edward Ngunjiri
Edward Ngunjiri ('93)
KEN52.16
  
 SB
2
Geoffrey Mutai
Geoffrey Mutai ('96)
KEN52.57
  
 SB
3
Ezekiel Bett
Ezekiel Bett ('94)
KEN53.35
  
 SB
M Højdespring    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Asbel Kemboi
Asbel Kemboi ('98)
KEN2.12
  
 PB
2
Edwin Too
Edwin Too ('95)
KEN2.05
  
 PB
3
Andrew Kipyego
Andrew Kipyego ('91)
KEN2.00
  
 SB
M Længdespring    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Tera Langat
Tera Langat ('85)
KEN7.46
  
 SB
2
Edwin Too
Edwin Too ('95)
KEN7.40
  
 PB
3
Musyoka Mwema
Musyoka Mwema 
KEN7.26
  
 PB
4
Bismark Soi
Bismark Soi ('96)
KEN7.21
  
 SB
5
Elijah Kipkorir
Elijah Kipkorir 
KEN7.10
  
 PB
6
Esban Kipchumba
Esban Kipchumba 
KEN7.04
  
 PB
7
Isaac Kirwa
Isaac Kirwa ('94)
KEN7.04
  
 
M Trespring    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Musyoka Mwema
Musyoka Mwema 
KEN15.92
  
 SB
2
Isaac Kirwa
Isaac Kirwa ('94)
KEN15.90
  
 PB
3
Gilbert Kwemoi
Gilbert Kwemoi ('95)
KEN15.53
  
 SB
4
Elijah Kipkorir
Elijah Kipkorir 
KEN15.52
  
 
5
Trever Wesley
Trever Wesley 
KEN15.24
  
 SB
6
Elijah Kimitei
Elijah Kimitei ('86)
KEN14.98
  
 SB
7
Kiplagat Kipkoech
Kiplagat Kipkoech 
KEN14.60
  
 SB
8
Nathaniel Kipngetich
Nathaniel Kipngetich 
KEN14.58
  
 PB
M Kuglestød 7.26 kg    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Benson Maina
Benson Maina ('92)
KEN16.25
  
 SB
2
Peter Mwangi
Peter Mwangi ('83)
KEN15.58
  
 SB
M Hammerkast 7.26 kg    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Dominic Abunda
Dominic Abunda ('93)
KEN57.27
  
 
M Spydkast 800 gram    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Duncan Kinyanchui
Duncan Kinyanchui ('96)
KEN69.08
  
 SB
2
Methusellah Kiprop
Methusellah Kiprop ('91)
KEN64.34
  
 SB
3
David Barsitao
David Barsitao 
KEN62.78
  
 SB
4
Nelson Yegon
Nelson Yegon ('93)
KEN61.42
  
 SB
5
Ita Leshan
Ita Leshan ('01)
KEN61.06
  
 SB
M 4 x 100 m stafet    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
 
  
KEN40.58
  
 
  Mark Odhiambo, Mike Nyangau, Elijah Onkware, Hesbon Ochieng
M 4 x 400 m stafet    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
 
  
KEN3:05.24
  
 
  Ekwom Zablon, Jared Momanyi, Kevin Tanui, William Rayan
2
 
  
KEN3:09.67
  
 
  Geoffrey Mutai, Vincent Kosgei, Geoffrey Kapelo, David Sanayek
3
 
  
KEN3:11.60
  
 
  Haron Koech, Joseph Sanare, Kipkorir Rotich, Wiseman Mukhobe
4
 
  
KEN3:13.46
  
 
  Kenneddy Kimeu, Denis Omara, Kapario Edward, Nicholas Kebenei
K 100 m    
12.3.

Finale A

Finale
12.3.
1
Maximilia Imali
Maximilia Imali ('96)
KEN11.95
  
 
2
Doreen Waka
Doreen Waka ('94)
KEN12.19
  
 
Semifinale12.3.
Semi 1
12.3.
12.3.
1
Maximilia Imali
Maximilia Imali ('96)
KEN11.88
  
 
Semi 2
12.3. Vind: -2.2
12.3.Vind: -2.2
1
Doreen Waka
Doreen Waka ('94)
KEN12.00
  
 PB
Indledende heats12.3.
Indledende 2
12.3. Vind: +1.1
12.3.Vind: +1.1
1
Maximilia Imali
Maximilia Imali ('96)
KEN11.80
  
 SB
Indledende 4
12.3. Vind: +2.5
12.3.Vind: +2.5
1
Doreen Waka
Doreen Waka ('94)
KEN11.85 w
  
 
K 200 m    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Maximilia Imali
Maximilia Imali ('96)
KEN24.51
  
 
2
Monicah Safania
Monicah Safania ('90)
KEN24.90
  
 
3
Evangeline Makena
Evangeline Makena ('98)
KEN25.09
  
 PB
Indledende heats13.3.
Indledende 1
13.3.
13.3.
1
Monicah Safania
Monicah Safania ('90)
KEN25.18
  
 
2
Susan Nyambura
Susan Nyambura ('87)
KEN25.28
  
 PB
Indledende 2
13.3. Vind: -1.1
13.3.Vind: -1.1
1
Evangeline Makena
Evangeline Makena ('98)
KEN25.45
  
 
K 400 m    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Evangeline Makena
Evangeline Makena ('98)
KEN54.10
  
 PB
2
Joan Cherono
Joan Cherono ('91)
KEN54.32
  
 PB
3
Veronica Mutua
Veronica Mutua ('92)
KEN54.57
  
 SB
4
Gladys Musyoki
Gladys Musyoki ('94)
KEN55.55
  
 
5
Sylvia Chesebe
Sylvia Chesebe ('87)
KEN55.91
  
 
6
Emelda Muga
Emelda Muga ('01)
KEN57.44
  
 PB
7
Mercy Adijah
Mercy Adijah ('95)
KEN58.12
  
 SB
Indledende heats12.3.
Indledende 1
12.3.
12.3.
1
Gladys Musyoki
Gladys Musyoki ('94)
KEN54.78
  
 
2
Veronica Mutua
Veronica Mutua ('92)
KEN55.86
  
 SB
3
Janeth Jepkoech
Janeth Jepkoech ('01)
KEN58.35
  
 
Indledende 2
12.3.
12.3.
1
Joan Cherono
Joan Cherono ('91)
KEN55.39
  
 PB
2
Anne Mbatha
Anne Mbatha ('03)
KEN56.30
  
 
3
Mercy Adijah
Mercy Adijah ('95)
KEN58.25
  
 SB
Indledende 3
12.3.
12.3.
1
Evangeline Makena
Evangeline Makena ('98)
KEN54.45
  
 SB
2
Sylvia Chesebe
Sylvia Chesebe ('87)
KEN55.26
  
 PB
3
Emelda Muga
Emelda Muga ('01)
KEN58.09
  
 
K 800 m    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Naomi Korir
Naomi Korir ('98)
KEN2:02.70
  
 PB
2
Eglay Nalyanya
Eglay Nalyanya ('96)
KEN2:02.84
  
 SB
3
Emily Tuei
Emily Tuei ('86)
KEN2:02.86
  
 SB
4
Mueni Karimi
Mueni Karimi 
KEN2:03.35
  
 PB
5
Naumglorious Chepchumba
Naumglorious Chepchumba ('93)
KEN2:06.60
  
 SB
6
Penina Wangari
Penina Wangari ('93)
KEN2:07.18
  
 SB
Indledende heats12.3.
Indledende 1
12.3.
12.3.
1
Mueni Karimi
Mueni Karimi 
KEN2:04.2h
  
 PB
2
Naomi Korir
Naomi Korir ('98)
KEN2:05.2h
  
 SB
3
Naumglorious Chepchumba
Naumglorious Chepchumba ('93)
KEN2:06.6h
  
 SB
4
Penina Wangari
Penina Wangari ('93)
KEN2:08.1h
  
 SB
Indledende 2
12.3.
12.3.
1
Eglay Nalyanya
Eglay Nalyanya ('96)
KEN2:09.5h
  
 SB
2
Emily Tuei
Emily Tuei ('86)
KEN2:09.7h
  
 SB
K 1500 m    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Josephine Chelangat
Josephine Chelangat ('98)
KEN4:10.6h
  
 SB
2
Winny Chebet
Winny Chebet ('90)
KEN4:11.0h
  
 SB
3
Loice Chemnung
Loice Chemnung ('97)
KEN4:15.2h
  
 SB
4
Joyce Munai
Joyce Munai ('94)
KEN4:17.2h
  
 PB
5
Vivian Kosgei
Vivian Kosgei ('98)
KEN4:17.6h
  
 
6
Juliet Cherubet
Juliet Cherubet 
KEN4:18.9h
  
 PB
7
Margaret Marinjo
Margaret Marinjo ('98)
KEN4:23.1h
  
 SB
8
Brigid Jelimo
Brigid Jelimo ('97)
KEN4:24.1h
  
 
9
Miriam Chemutai
Miriam Chemutai ('05)
KEN4:28.1h
  
 
10
Caroline Chelimo
Caroline Chelimo ('94)
KEN4:30.9h
  
 PB
11
Nancy Sang
Nancy Sang ('94)
KEN4:32.3h
  
 
12
Daisilah Cherono
Daisilah Cherono ('02)
KEN4:32.6h
  
 
Indledende heats12.3.
Indledende 2
12.3.
12.3.
1
Joyce Munai
Joyce Munai ('94)
KEN4:19.06
  
 PB
2
Juliet Cherubet
Juliet Cherubet 
KEN4:22.01
  
 PB
3
Daisilah Cherono
Daisilah Cherono ('02)
KEN4:26.88
  
 PB
4
Miriam Chemutai
Miriam Chemutai ('05)
KEN4:26.96
  
 PB
5
Nancy Sang
Nancy Sang ('94)
KEN4:27.58
  
 PB
6
Margaret Marinjo
Margaret Marinjo ('98)
KEN4:31.53
  
 SB
7
Caroline Chelimo
Caroline Chelimo ('94)
KEN4:35.54
  
 SB
K 5000 m    
12.3.

Finale A

Finale
12.3.
1
Daisy Cherotich
Daisy Cherotich ('97)
KEN15:26.7h
  
 PB
2
Sheila Kiprotich
Sheila Kiprotich ('90)
KEN15:29.8h
  
 SB
3
Beatrice Chebet
Beatrice Chebet 
KEN15:30.6h
  
 SB
4
Sigei Chepkemoi
Sigei Chepkemoi ('98)
KEN15:37.8h
  
 PB
5
Naomi Mitei
Naomi Mitei ('94)
KEN15:42.5h
  
 PB
6
Caroline Nyaga
Caroline Nyaga ('93)
KEN15:47.5h
  
 PB
7
Mary Munanu
Mary Munanu ('94)
KEN15:52.2h
  
 SB
8
Faith Jerotich
Faith Jerotich 
KEN15:54.4h
  
 PB
9
Feligana Kanda
Feligana Kanda ('01)
KEN16:01.8h
  
 PB
10
Esther Chemutai
Esther Chemutai ('87)
KEN16:06.4h
  
 SB
11
Judith Jepngetich
Judith Jepngetich ('95)
KEN16:14.9h
  
 PB
13
Lucy Muli
Lucy Muli ('98)
KEN16:30.8h
  
 PB
14
Quailyne Kiprop
Quailyne Kiprop ('99)
KEN16:31.6h
  
 SB
15
Janet Gichumbi
Janet Gichumbi ('93)
KEN16:45.0h
  
 SB
16
Purity Komen
Purity Komen ('98)
KEN16:50.9h
  
 PB
17
Margaret Nduta
Margaret Nduta 
KEN16:56.6h
  
 
18
Dorothy Kipkilach
Dorothy Kipkilach ('95)
KEN16:58.5h
  
 PB
19
Beatrice Mutai
Beatrice Mutai ('87)
KEN17:10.2h
  
 SB
20
Daisy Jerop
Daisy Jerop 
KEN17:11.3h
  
 PB
21
Gladys Songol
Gladys Songol 
KEN17:14.3h
  
 SB
22
Diana Wanza
Diana Wanza 
KEN17:16.7h
  
 PB
K 10000 m    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Hellen Obiri
Hellen Obiri ('89)
KEN31:24.7h
  
 SB
2
Eva Cherono
Eva Cherono ('96)
KEN31:29.6h
  
 PB
3
Vicoty Chepngeno
Vicoty Chepngeno ('93)
KEN31:42.9h
  
 PB
4
Brillian Kipkoech
Brillian Kipkoech ('95)
KEN32:05.9h
  
 SB
5
Irene Kimais
Irene Kimais ('98)
KEN32:32.3h
  
 SB
6
Naomi Chemweno
Naomi Chemweno 
KEN32:42.3h
  
 PB
7
Agnes Ngolo
Agnes Ngolo ('95)
KEN33:06.0h
  
 PB
8
Beatrice Cheburet
Beatrice Cheburet ('98)
KEN33:25.3h
  
 PB
9
Caroline Cheptoo
Caroline Cheptoo 
KEN33:33.1h
  
 PB
10
Sammary Cherotich
Sammary Cherotich ('92)
KEN33:37.8h
  
 PB
11
Mercy Jepkosgei
Mercy Jepkosgei 
KEN33:42.6h
  
 PB
K 3000 m forh.    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Betty Kibet
Betty Kibet 
KEN9:55.6h
  
 SB
2
Agnes Chesang
Agnes Chesang ('86)
KEN10:09.6h
  
 SB
3
Jackline Wambui
Jackline Wambui 
KEN10:20.0h
  
 PB
4
Triza Cherotich
Triza Cherotich ('04)
KEN10:24.6h
  
 
5
Mercy Chepkorir
Mercy Chepkorir ('94)
KEN10:32.1h
  
 PB
6
Caren Chebet
Caren Chebet 
KEN10:41.8h
  
 SB
7
Jackline Cherono
Jackline Cherono ('98)
KEN11:17.9h
  
 SB
K 100 m hæk 84.0 cm    
13.3. Vind: +0.1

Finale A

Finale
13.3.Vind: +0.1
1
Nusra Rukia
Nusra Rukia ('01)
KEN14.63
  
 PB
2
Priscilla Tabunda
Priscilla Tabunda ('89)
KEN14.79
  
 SB
K 400 m hæk    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Hannah Mwangi
Hannah Mwangi ('98)
KEN1:03.24
  
 
Indledende heats13.3.
Indledende 1
13.3.
13.3.
1
Hannah Mwangi
Hannah Mwangi ('98)
KEN1:02.92
  
 SB
K Længdespring    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Maximilia Imali
Maximilia Imali ('96)
KEN5.81
  
 
2
Petronilah Mwombe
Petronilah Mwombe ('95)
KEN5.61
  
 SB
3
Priscilla Tabunda
Priscilla Tabunda ('89)
KEN5.58
  
 SB
K Trespring     
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Priscilla Tabunda
Priscilla Tabunda ('89)
KEN12.03
  
 SB
K Kuglestød 4.0 kg    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Belinda Oburu
Belinda Oburu 
KEN12.81
  
 SB
2
Felister Bosire
Felister Bosire 
KEN12.64
  
 SB
K Diskoskast 1.0 kg    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Roselyn Rakamba
Roselyn Rakamba ('90)
KEN42.38
  
 
K Hammerkast 4.0 kg    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Lucy Omondi
Lucy Omondi ('87)
KEN49.10
  
 
K Spydkast 600 gram    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Damacline Nyekereri
Damacline Nyekereri ('93)
KEN48.98
  
 SB

Seneste resultater

17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb
11.12OdenseOdense Ministævne 1
10.12Aarhus Juleløbet
9.12RandersStangspring med musik
2.12HerlevVinterVægt
2‐3.12RandersJulegavejagten
22.11RandersInternt Freja Nålestævne
22.11AalborgAalborg Indoor I
19.11RandersStangspring med musik
18.11HelsingørNordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11AarhusCRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11RandersStangspring med musik
11.11KøbenhavnSpartas 125 års Jubilæumsløb
4.11SorøPhønix Open
4.11RandersRegionsfinale Vest
3.11RandersStangspring med musik
28.10SilkeborgKastestævne
28.10AalborgRegionsstævne Nordjylland
28.10ViborgVexa HLM Running - Sidste chance!
22.10KøbenhavnCRAFT Løbe Cup 1
13.10EsbjergKastedag Esbjerg
11.10HerlevSommerafslutningsstævne
11.10HelsingørAfslutning for børneholdene
7.10SæbySæby open - Diskoskast
7.10LyngbyAlt-muligt-kamp - Klubstævne
7.10RandersNåle- og Regionsstævne