Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Forårskast 15.4.2021
Østerbro Stadion

M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Christopher Holmbjerg JensenChristopher Holmbjerg Jensen ('97)Sparta14.02
  
 
 
  X13.97  X  X14.02  X  
2Stefan Miang MortensenStefan Miang Mortensen ('96)Sparta13.13
  
 SB
 
13.13 SB12.9112.78  X  X  X  
3Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta12.78
  
 SB
 
12.78 SB11.9212.5712.5812.3312.02  
4Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)Sparta12.53
  
 SB
 
12.12 SB12.21 SB  X12.34 SB12.3312.53 SB  
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)Sparta53.30
  
 SB
 
  X  X53.30 SB52.43  X52.33  
2Kenneth MertzKenneth Mertz ('89)Frederiksberg IF41.12
  
 SB
 
41.12 SB39.5641.0640.0738.5940.87  
3Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta40.17
  
 SB
 
33.97 SB37.07 SB40.17 SB  X40.00  X  
4Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)Sparta39.33
  
 SB
 
39.33 SB38.45  X38.9537.2938.08  
M Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK60.16
  
 PB
 
54.6060.16 PB57.77  X  X53.58  
2Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF52.48
  
 
 
  X52.1252.4852.29  X50.38  
3Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg BAK45.96
  
 
 
  X  X45.96  X  X  X  
3Alexandru Cristian MiculitaAlexandru Cristian Miculita Sparta / ROU45.96
  
 
 
  X  X45.96  X  X  X  
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta13.90
  
 PB
 
13.30 PB13.46 PB13.2413.78 PB13.90 PB13.35  
2Sandra BöllSandra Böll ('94)Sparta12.46
  
 SB
 
12.46 SB  X12.00  X11.9812.19  
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96)Sparta55.74
  
 SB
 
55.74 SB54.16  X53.02  X54.26  
2Kathrine BebeKathrine Bebe ('91)Sparta55.03
  
 SB
 
54.04 SB53.3153.2953.4753.8955.03 SB  
3Freja VeichertsFreja Veicherts ('05)KIF33.95
  
 PB
 
31.3733.36 PB  X33.95 PB32.3431.46  
4Astrid T. ChristensenAstrid T. Christensen ('04)Sparta27.01
  
 SB
 
  X  X  X27.01 SB  X  X  
K Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta63.23
  
 
 
62.97  X63.23  X  X60.62  
2Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta52.96
  
 
 
52.0152.1552.4248.7952.96  X  
3Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta41.89
  
 SB
 
40.68 SB40.68 =SB38.8740.3341.89 SB40.58  
D19 Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta12.84
  
 SB
 
12.84 SB  X12.4912.5012.68  X  
D19 Diskoskast 1.75 kg    

Finale A

Finale
1Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta38.07
  
 SB
 
37.24 SB37.1538.07 SB37.2535.96  X  
D17 Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta14.12
  
 SB
 
  X13.04 SB14.12 SB  X13.82  X  
D17 Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta38.18
  
 SB
 
36.02 SB38.16 SB38.18 SB36.96  X37.82  
D17 Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta51.32
  
 
 
  X51.32  X  X  X  X  
P17 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Astrid T. ChristensenAstrid T. Christensen ('04)Sparta54.52
  
 PB
 
  X50.4352.5954.52 PB  X52.28  
2Elisabeth Røddik ElsnerElisabeth Røddik Elsner ('06)KIF41.82
  
 
 
40.99  X  X41.3941.82  X  
3Freja VeichertsFreja Veicherts ('05)KIF30.47
  
 SB
 
30.47 SB  X28.9228.90  X29.07  

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne