Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aalborg: AAM Stævne 3 8.5.2021
Skovdalen Atletikstadion

M 100 m    
Vind: +0.7

Finale A

Finale
Vind: +0.7
1Mikkel JohanssonMikkel Johansson ('02)Hvidovre AM10.90
  
 SB
2Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)Aalborg AM11.78
  
 SB
3Peter KasoziPeter Kasozi ('89)Aalborg AM12.59
  
 PB
Finale B
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1Jacob BirkbakJacob Birkbak ('83)29.28
  
 PB
M 200 m    
Vind: -0.4

Finale A

Finale
Vind: -0.4
1Mikkel JohanssonMikkel Johansson ('02)Hvidovre AM22.05
  
 SB
2Jacob Aagaard JensenJacob Aagaard Jensen ('97)Aalborg AM22.77
  
 SB
3Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM22.80
  
 PB
4Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)Aalborg AM23.77
  
 SB
5Carl August AllerødCarl August Allerød ('03)Aalborg AM23.83
  
 SB
6Jacob AndersenJacob Andersen ('95)Aalborg AM25.62
  
 PB
M 400 m    

Finale A

Finale
1Benjamin Lobo VedelBenjamin Lobo Vedel ('97)Aarhus 190048.95
  
 SB
2Mathias BøgelundMathias Bøgelund ('92)Aalborg AM59.54
  
 PB
M 800 m    

Finale A

Finale
1Frederik KnudstrupFrederik Knudstrup ('98)Aalborg AM2:15.58
  
 SB
M 1000 m    

Finale A

Finale
1Andreas Nors RebstrupAndreas Nors Rebstrup Aalborg AM2:37.49
  
 PB
2Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)Aalborg AM2:43.81
  
 SB
3Jonathan Birk NielsenJonathan Birk Nielsen ('05)Aalborg AM2:53.48
  
 PB
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Rene AggerRene Agger ('81)Aalborg AM16:08.39
  
 SB
2Bjørn HansenBjørn Hansen ('80)Aalborg AM16:35.95
  
 PB
3Christian Nørgaard NielsenChristian Nørgaard Nielsen ('83)Aalborg AM17:05.80
  
 SB
4Martin SzwedMartin Szwed ('80)Aalborg AM17:07.28
  
 PB
5Daniel BendorffDaniel Bendorff ('93)Aalborg AM17:17.46
  
 PB
6David Høg MøllerDavid Høg Møller ('80)Aalborg AM17:18.42
  
 SB
7Nikolas KraglundNikolas Kraglund ('01)Aalborg AM17:31.83
  
 SB
8Martin KraglundMartin Kraglund ('73)Aalborg AM17:31.94
  
 
9Marko Birk NielsenMarko Birk Nielsen Aalborg AM17:48.24
  
 PB
10Anders Bøgh HedegaardAnders Bøgh Hedegaard ('98)Aalborg AM18:28.96
  
 PB
11Anders Abildgaard PedersenAnders Abildgaard Pedersen ('94)Aalborg AM18:41.11
  
 PB
K 100 m    
Vind: 0.0

Finale A

Finale
Vind: 0.0
1Line Holm JensenLine Holm Jensen Aalborg AM12.04
  
 PB
K 200 m    
Vind: +1.0

Finale A

Finale
Vind: +1.0
1Christine KlitgaardChristine Klitgaard ('04)Aalborg AM25.78
  
 SB
2Signe LehmannSigne Lehmann ('02)Aalborg AM28.70
  
 SB
K 800 m    

Finale A

Finale
1Mille B. OlesenMille B. Olesen ('02)Aalborg AM2:16.39
  
 SB
2Marie B. OlesenMarie B. Olesen ('07)Aalborg AM2:23.48
  
 PB
3Camilla FlyvbjergCamilla Flyvbjerg ('04)Aalborg AM2:26.19
  
 SB
4Daniella Guldhammer NielsenDaniella Guldhammer Nielsen ('92)Aalborg AM2:31.59
  
 PB
5Christiane Lund PoulsenChristiane Lund Poulsen ('05)Aalborg AM2:39.82
  
 PB
K 1000 m    

Finale A

Finale
1Emma Stentz HansenEmma Stentz Hansen ('03)Aalborg AM2:54.61
  
 PB
2Ida JørgensenIda Jørgensen ('01)Aalborg AM2:54.97
  
 PB
3Charlotte Schrøder JensenCharlotte Schrøder Jensen ('02)Aalborg AM3:14.49
  
 PB
M22 Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Thomas Sabro LarsenThomas Sabro Larsen ('01)Aalborg AM10.04
  
 PB
 
9.93 PB  X  X9.63  X10.04 PB  
P19 Længdespring    

Finale A

Finale
1Aranya KanakalingamAranya Kanakalingam ('03)Aalborg AM5.43
-0.1
  
 SB
 
  X
 0.0
  X
 0.0
5.40 SB
 0.0
5.43 SB
 -0.1
  X
 0.0
5.40
 0.0
  
P19 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Alberte Brogaard JensenAlberte Brogaard Jensen ('03)Aalborg AM8.53
  
 PB
 
8.53 PB8.168.30  X8.34  X  
D17 200 m    
Vind: -1.2

Finale A

Finale
Vind: -1.2
1Lukas Dragø SchiørringLukas Dragø Schiørring ('08)Aalborg AM30.21
  
 PB
2Agata Eva JancewiczAgata Eva Jancewicz ('08)Aalborg AM32.60
  
  K 1 Mixed competition
3Johanne Lund PoulsenJohanne Lund Poulsen ('08)Aalborg AM33.31
  
  K 2 Mixed competition
Finale B
Vind: +0.8
Vind: +0.8
1Rose-Mathilde Abel LindholmRose-Mathilde Abel Lindholm ('05)Aalborg AM29.71
  
  K 1 Mixed competition
2William GiessingWilliam Giessing ('07)Aalborg AM30.24
  
 
3Caroline T. HolstCaroline T. Holst ('05)Aalborg AM30.70
  
  K 2 Mixed competition
4Emmelie OverladeEmmelie Overlade ('07)Aalborg AM31.16
  
  K 3 Mixed competition
5Anne-Dicte Abel LindholmAnne-Dicte Abel Lindholm ('07)Aalborg AM32.95
  
  K 4 Mixed competition
D17 Længdespring    

Finale A

Finale
1Niels SkovsgaardNiels Skovsgaard ('05)Dybvad IK 5.46
0.0
  
 
 
5.36
 0.0
5.38
 0.0
5.46
 0.0
5.16
 1.5
5.41
 -0.3
5.40
 0.0
  
D17 Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
1Niels SkovsgaardNiels Skovsgaard ('05)Dybvad IK 28.65
  
 PB
 
28.65 PB24.9227.05  –  –  –  
P17 Længdespring    

Finale A

Finale
1Rose-Mathilde Abel LindholmRose-Mathilde Abel Lindholm ('05)Aalborg AM3.74
0.0
  
 
 
3.74
 0.0
3.62
 0.0
3.57
 0.0
3.32
 0.8
  –  –  
D15 100 m    
Vind: -0.3

Finale A

Finale
Vind: -0.3
1Niels SkovsgaardNiels Skovsgaard ('05)Dybvad IK 12.04
  
 PB
2Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM12.71
  
  K 1 Mixed competition
3Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM13.39
  
  K 2 Mixed competition
4Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM14.05
  
  K 3 Mixed competition
5William GiessingWilliam Giessing ('07)Aalborg AM14.68
  
 PB
D15 Længdespring    

Finale A

Finale
1William GiessingWilliam Giessing ('07)Aalborg AM3.54
0.0
  
 
 
3.53
 0.0
3.42
 -0.1
3.54
 0.0
3.47
 0.0
  –  –  
P15 100 m    
Finale B
Vind: -0.1
Vind: -0.1
1Ida B NielsenIda B Nielsen ('07)Aalborg AM14.34
  
 PB
2Astrid HvidtfeldtAstrid Hvidtfeldt ('06)Aalborg AM14.89
  
 PB
3Emmelie OverladeEmmelie Overlade ('07)Aalborg AM15.24
  
 PB
4Amalie Bønnelykke SørensenAmalie Bønnelykke Sørensen ('07)Aalborg AM16.10
  
 PB
P15 Højdespring    

Finale A

Finale
1Eva Sabro LarsenEva Sabro Larsen ('04)Aalborg AM1.50
  
 SB
 
1.40 SB
  O
1.45 SB
  O
1.50 SB
 XO
1.55
XXX
    
2Freja Lützhøft SørensenFreja Lützhøft Sørensen ('07)Aalborg AM1.35
  
 
 
1.20
  O
1.25
  O
1.30
 XO
1.35
  O
1.40
XXX
   
3Sofie FlyvbjergSofie Flyvbjerg ('07)Aalborg AM1.30
  
 
 
1.20
  O
1.25
  O
1.30
  O
1.35
XXX
    
4Julie SønderlundJulie Sønderlund ('09)Aalborg AM1.25
  
 PB
 
1.10 SB
  O
1.15 =PB
  O
1.20 PB
  O
1.25 PB
  O
    
P15 Længdespring    

Finale A

Finale
1Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM4.96
0.0
  
 
 
  X
 0.0
4.96
 0.0
4.78
 -0.1
  X
 0.0
  X
 0.0
4.95
 0.0
  
2Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM4.77
0.0
  
 
 
4.62
 0.0
4.77
 0.0
4.57
 1.0
  X
 0.0
4.53
 0.3
4.62
 0.0
  
3Ida B NielsenIda B Nielsen ('07)Aalborg AM4.39
+0.7
  
 
 
4.09
 0.0
4.22
 -1.0
4.06
 0.0
4.30
 0.0
  X
 0.0
4.39
 0.7
  
4Astrid HvidtfeldtAstrid Hvidtfeldt ('06)Aalborg AM4.05
0.0
  
 =PB
 
4.05 =PB
 0.0
3.73
 0.0
3.83
 0.4
3.99
 0.0
  –  –  
5Freja Lützhøft SørensenFreja Lützhøft Sørensen ('07)Aalborg AM3.92
+0.2
  
 =PB
 
3.81
 0.0
3.92 =PB
 0.2
3.79
 0.0
  –  –  –  
6Emmelie OverladeEmmelie Overlade ('07)Aalborg AM3.92
+0.7
  
 PB
 
3.54
 -0.4
3.49
 -0.3
3.60
 0.0
3.92 PB
 0.7
  –  –  
7Anne-Dicte Abel LindholmAnne-Dicte Abel Lindholm ('07)Aalborg AM3.64
0.0
  
 PB
 
3.31
 0.0
3.46
 0.0
3.64 PB
 0.0
3.21
 0.0
  –  –  
8Amalie Bønnelykke SørensenAmalie Bønnelykke Sørensen ('07)Aalborg AM3.11
0.0
  
 
 
  X
 0.0
3.11
 0.0
3.11
 0.0
  X
 0.0
  –  –  
P15 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM8.80
  
 PB
 
8.48 PB8.79 PB8.80 PB  X7.44  X  
2Sofie FlyvbjergSofie Flyvbjerg ('07)Aalborg AM8.30
  
 PB
 
8.30 PB6.878.088.018.278.15  
D13 80 m    
Vind: 0.0

Finale A

Finale
Vind: 0.0
1Maximilian NikoukarMaximilian Nikoukar ('08)Aalborg AM12.13
  
 PB
2Sarah Bang Schnack LarsenSarah Bang Schnack Larsen ('08)Aalborg AM12.15
  
  K 1 Mixed competition
3Ida JønsonIda Jønson ('09)Aalborg AM12.32
  
  K 2 Mixed competition
4Agata Eva JancewiczAgata Eva Jancewicz ('08)Aalborg AM12.53
  
  K 3 Mixed competition
Laura Juul LassenLaura Juul Lassen ('08)Aalborg AM DNF
  
  K 4 Mixed competition
D13 Længdespring 1 m zone    

Finale A

Finale
1Maximilian NikoukarMaximilian Nikoukar ('08)Aalborg AM4.01
0.0
  
 PB
 
4.01 PB
 0.0
3.94
 0.0
3.85
 0.8
3.94
 0.0
    
2Lukas Dragø SchiørringLukas Dragø Schiørring ('08)Aalborg AM3.79
0.0
  
 SB
 
3.79 SB
 0.0
3.79 =SB
 0.7
3.77
 -0.3
3.72
 0.0
    
P13 Længdespring 1 m zone    

Finale A

Finale
1Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM4.81
0.0
  
 
 
4.66
 0.2
4.81
 0.0
4.66
 0.8
4.71
 -0.1
    
2Sarah Bang Schnack LarsenSarah Bang Schnack Larsen ('08)Aalborg AM4.04
+0.1
  
 PB
 
3.77 PB
 0.0
3.73
 0.7
4.04 PB
 0.1
3.97
 0.0
    
3Laura Juul LassenLaura Juul Lassen ('08)Aalborg AM4.03
0.0
  
 
 
4.03
 0.0
  X
 0.0
3.96
 0.0
  X
 0.0
    
4Agata Eva JancewiczAgata Eva Jancewicz ('08)Aalborg AM3.85
0.0
  
 PB
 
3.70
 0.0
3.74 PB
 0.8
3.75 PB
 0.0
3.85 PB
 0.0
    
5Frida NielsenFrida Nielsen ('09)Aalborg AM3.71
0.0
  
 
 
  X
 0.0
3.65
 0.4
3.71
 0.0
3.65
 0.0
    
6Therese KarmisholtTherese Karmisholt ('08)Aalborg AM3.60
0.0
  
 
 
3.16
 0.7
3.60
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
    
7Ida JønsonIda Jønson ('09)Aalborg AM3.51
-0.1
  
 
 
3.44
 0.3
3.51
 -0.1
3.30
 -0.3
3.24
 -0.5
    
P13 Diskoskast 0.75 kg    
Finale B
2Julie SønderlundJulie Sønderlund ('09)Aalborg AM16.90
  
 PB
 
11.63 PB16.36 PB16.90 PB  X  X15.52  
M70 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Ivan MøllerIvan Møller ('49)Aalborg AM6.99
  
 SB
 
  X6.65 SB6.79 SB  X6.99 SB6.68  

Seneste resultater

28.11EsbjergBrians Kastedag
20.11SorøPhønix Open
16.11RandersNåle- og kunststofstævne i Randers
9.11AabenraaKast med Christian Welke
30.10HerningHerning kast 3
23.10HelsingørHelsingør mesterskaberne i sprint
22.10Skiveskivekast 6-21
16.10HerningHerning kast 2
12.10ViborgEfterårsstævne
10.10Randersintern kastestævne
9.10BagsværdBAC/HIF Klub Kast
9.10GreveKastestævne
6.10AalborgNålestævne i Aalborg
6.10KøbenhavnNålestævne Østerbro stadion
6.10Maribo Kastestævne
6.10EsbjergKast i gården
6.10TårnbyTårnby Kast - 6
3.10SlagelseMonster 3 kamp
3.10FrederiksbergKaste Mange Kamp
3.10LyngbyKlubstævne - Angreb på top-10 i Spydkast
2.10BagsværdBAC/HIF klub kast
2.10FrederiksbergKlubmesterskab 2021
2.10VejenDGI Sydmesterskaber 2021
1.10TårnbyLysstævne
30.9BallerupKastestævne
28.9BallerupBallerup Kast
28.9Skive1000m stafet
28.9TårnbyTårnby 10.000 m
27.9AabenraaNålestævne
26.9HolstebroKastestævne
26.9OdenseHans Christian Andersen Marathon
26.9OdenseDM Marathon
25.9HerningVestdansk Holdmesterskab
25.9HvidovreKastemangekamp
24.9HerningHerning kast 1
24‐26.9GreveAfslutningsstævne
23.9KøbenhavnDen sidste dans
21.9HvidovreKastestævne
21.9AarhusEfterårskast
20.9HolstebroIntern Kastestævne
19.9AabenraaSønderjysk Mesterskab
19.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
19.9KøbenhavnCPH Half
18.9EsbjergRegionsstævne
18.9AalborgDM-revanche stævne
18.9KøbenhavnDM i kapgang
16.9GlostrupTages Kaste 3-kamp
15.9HerlevGert Kærlin Tribute 2021
15.9TårnbyTårnby Kast - 4
11‐12.9HvidovreDM ungdom
7.9RandersNålestævne
7.9KøbenhavnLet’s get it 1500m
7.9AarhusSensommerstævne
6.9StoholmKlubstævne Stoholm
6.9RønneDGI individuelle mesterskaber
5.9RønneDiskosstævne
5.9AarhusDM Hold 2021
4.9LyngbyØstdanske Holdmesterskaber for Ungdom
4.9GreveDT Master Finale
3‐4.9TórshavnFM Ung 2021