M 100 m 15.5. Vind: +1.5 Finale A Finale | 15.5. | Vind: +1.5 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Trayvon Bromell Trayvon Bromell ('95) | 95 | USA | 9.92 | |||||||||||
2 | Chris Royster Chris Royster ('92) | 92 | USA | 10.22 | |||||||||||
3 | Bismark Boateng Bismark Boateng ('92) | 92 | CAN | 10.28 | |||||||||||
4 | Davon DeMoss Davon DeMoss ('96) | 96 | USA | 10.30 | SB | ||||||||||
5 | Remontay McClain Remontay McClain ('92) | 92 | USA | 10.32 | SB | ||||||||||
6 | Gavin Schurr Gavin Schurr ('03) | 03 | USA | 10.40 | |||||||||||
7 | Leeroy Kamau Leeroy Kamau ('99) | 99 | PNG | 10.75 | PB | ||||||||||
M 800 m 15.5. Finale A Finale | 15.5. | ||||||||||||||
1 | Jesús López Jesús López ('97) | 97 | MEX | 1:46.59 | |||||||||||
2 | Kyle Langford Kyle Langford ('96) | 96 | GBR | 1:47.00 | SB | ||||||||||
3 | Brannon Kidder Brannon Kidder ('93) | 93 | USA | 1:47.70 | SB | ||||||||||
4 | Guy Learmonth Guy Learmonth ('92) | 92 | GBR | 1:47.90 | |||||||||||
5 | Drew Windle Drew Windle ('92) | 92 | USA | 1:48.55 | SB | ||||||||||
6 | Charlie Da’Vall Grice Charlie Da’Vall Grice ('93) | 93 | GBR | 1:49.26 | SB | ||||||||||
7 | Christian Harrison Christian Harrison ('93) | 93 | USA | 1:49.91 | |||||||||||
Finale B 15.5. | 15.5. | ||||||||||||||
1 | Mitchell Black Mitchell Black ('93) | 93 | USA | 1:48.87 | |||||||||||
2 | Luca Chatham Luca Chatham ('96) | 96 | USA | 1:49.01 | |||||||||||
3 | Olivier Desmeules Olivier Desmeules | 00 | CAN | 1:49.15 | |||||||||||
4 | John Lester John Lester ('02) | 02 | USA | 1:49.77 | SB | ||||||||||
5 | Rob Downs Rob Downs ('94) | 94 | USA | 1:50.33 | |||||||||||
6 | Sergio Miranda Sergio Miranda ('92) | 92 | MEX | 1:50.37 | |||||||||||
7 | Derek Thomas Derek Thomas ('91) | 91 | USA | 1:50.81 | SB | ||||||||||
8 | Spencer Brown Spencer Brown ('97) | 97 | USA | 1:51.89 | |||||||||||
9 | Myles Marshall Myles Marshall ('97) | 97 | USA | 1:52.84 | |||||||||||
10 | Anthony Hawthorne Anthony Hawthorne ('96) | 96 | USA | 1:54.86 | |||||||||||
M 1500 m 15.5. Finale A Finale | 15.5. | ||||||||||||||
1 | Matthew Centrowitz Matthew Centrowitz ('89) | 89 | USA | 3:35.26 | SB | ||||||||||
2 | Jake Heyward Jake Heyward ('99) | 99 | GBR | 3:36.24 | PB | ||||||||||
3 | Marc Scott Marc Scott ('93) | 93 | GBR | 3:36.28 | SB | ||||||||||
4 | Grant Fisher Grant Fisher ('97) | 97 | USA | 3:36.52 | SB | ||||||||||
5 | Josh Thompson Josh Thompson ('93) | 93 | USA | 3:37.17 | SB | ||||||||||
6 | Johnny Gregorek Johnny Gregorek ('91) | 91 | USA | 3:37.24 | |||||||||||
7 | Vincent Ciattei Vincent Ciattei ('95) | 95 | USA | 3:37.37 | SB | ||||||||||
8 | William Paulson William Paulson ('94) | 94 | CAN | 3:37.57 | SB | ||||||||||
9 | George Mills George Mills ('99) | 99 | GBR | 3:40.11 | SB | ||||||||||
10 | Henry Wynne Henry Wynne ('95) | 95 | USA | 3:44.00 | |||||||||||
Eric Avila Eric Avila ('89) | 89 | USA | DNF | ||||||||||||
Robby Andrews Robby Andrews ('91) | 91 | USA | DNF | ||||||||||||
Neil Gourley Neil Gourley ('95) | 95 | GBR | DNF | ||||||||||||
Mohammed Ahmed Mohammed Ahmed ('91) | 91 | CAN | DNF | ||||||||||||
Blake Haney Blake Haney ('96) | 96 | CAN | DNF | ||||||||||||
Finale B 15.5. | 15.5. | ||||||||||||||
1 | James Young James Young ('97) | 97 | GBR | 3:38.31 | |||||||||||
2 | Peter Callahan Peter Callahan ('91) | 91 | BEL | 3:38.41 | SB | ||||||||||
3 | Rob Napolitano Rob Napolitano ('94) | 94 | PUR | 3:38.50 | SB | ||||||||||
4 | Lucas Bons Lucas Bons ('99) | 99 | USA | 3:38.69 | |||||||||||
5 | Jeff Thies Jeff Thies ('95) | 95 | USA | 3:39.30 | PB | ||||||||||
6 | Kieran Lumb Kieran Lumb ('98) | 98 | CAN | 3:39.59 | |||||||||||
7 | Eric Avila Eric Avila ('89) | 89 | USA | 3:40.35 | |||||||||||
8 | Carlos Villarreal Carlos Villarreal ('97) | 97 | MEX | 3:40.40 | SB | ||||||||||
9 | Corey Bellemore Corey Bellemore ('94) | 94 | CAN | 3:42.29 | SB | ||||||||||
10 | Robert Domanic Robert Domanic ('95) | 95 | USA | 3:42.47 | SB | ||||||||||
11 | Daniel Herrera Daniel Herrera ('92) | 92 | MEX | 3:44.89 | SB | ||||||||||
12 | Kieran Tuntivate Kieran Tuntivate ('97) | 97 | THA | 3:50.15 | SB | ||||||||||
13 | Justine Kiprotich Justine Kiprotich ('97) | 97 | USA | 3:57.12 | |||||||||||
Finale C 15.5. | 15.5. | ||||||||||||||
1 | Cameron Proceviat Cameron Proceviat ('93) | 93 | CAN | 3:39.64 | |||||||||||
2 | Brett Meyer Brett Meyer ('96) | 96 | USA | 3:40.64 | PB | ||||||||||
3 | Kevin Robertson Kevin Robertson ('98) | 98 | CAN | 3:41.25 | SB | ||||||||||
4 | Garrett O'Toole Garrett O'Toole ('96) | 96 | USA | 3:41.63 | SB | ||||||||||
5 | Karl Winter Karl Winter | USA | 3:42.07 | ||||||||||||
6 | Colin Schultz Colin Schultz ('95) | 95 | USA | 3:42.21 | |||||||||||
7 | Tim Gorman Tim Gorman ('92) | 92 | USA | 3:42.22 | SB | ||||||||||
8 | Sam Ellis Sam Ellis ('98) | 98 | USA | 3:43.31 | PB | ||||||||||
9 | Nijel Amos Nijel Amos ('94) | 94 | BOT | 3:44.04 | PB | ||||||||||
10 | Aidan Troutner Aidan Troutner | USA | 3:44.95 | PB | |||||||||||
11 | Colin Sahlman Colin Sahlman ('03) | 03 | USA | 3:46.39 | PB | ||||||||||
M 5000 m 15.5. Finale A Finale | 15.5. | ||||||||||||||
1 | Mohammed Ahmed Mohammed Ahmed ('91) | 91 | CAN | 13:18.49 | SB | ||||||||||
2 | Andrew Butchart Andrew Butchart ('91) | 91 | GBR | 13:20.39 | SB | ||||||||||
3 | Eric Speakman Eric Speakman ('90) | 90 | NZL | 13:22.08 | PB | ||||||||||
4 | Sam Parsons Sam Parsons ('94) | 94 | GER | 13:23.30 | SB | ||||||||||
5 | Josh Kerr Josh Kerr ('97) | 97 | GBR | 13:23.78 | PB | ||||||||||
6 | Garrett Heath Garrett Heath ('85) | 85 | USA | 13:25.72 | SB | ||||||||||
7 | Ben True Ben True ('85) | 85 | USA | 13:26.88 | SB | ||||||||||
8 | Willy Fink Willy Fink ('94) | 94 | USA | 13:29.58 | PB | ||||||||||
9 | Reid Buchanan Reid Buchanan ('93) | 93 | USA | 13:29.64 | SB | ||||||||||
10 | Casey Clinger Casey Clinger ('98) | 98 | USA | 13:30.34 | |||||||||||
11 | Matt Baxter Matt Baxter ('94) | 94 | NZL | 13:36.12 | |||||||||||
12 | Geordie Beamish Geordie Beamish ('96) | 96 | NZL | 13:36.71 | SB | ||||||||||
13 | David Ribich David Ribich ('95) | 95 | USA | 13:37.31 | PB | ||||||||||
14 | Tom Anderson Tom Anderson ('90) | 90 | GBR | 13:38.38 | SB | ||||||||||
15 | Julian Oakley Julian Oakley ('93) | 93 | NZL | 13:38.40 | SB | ||||||||||
16 | José Juan Esparza José Juan Esparza ('90) | 90 | MEX | 13:48.70 | |||||||||||
17 | Sydney Gidabuday Sydney Gidabuday ('96) | 96 | USA | 13:50.31 | |||||||||||
18 | Graham Crawford Graham Crawford ('92) | 92 | USA | 14:00.04 | SB | ||||||||||
Eric Avila Eric Avila ('89) | 89 | USA | DNF | ||||||||||||
Brandon Garnica Brandon Garnica ('99) | 99 | USA | DNF | ||||||||||||
Finale B 15.5. | 15.5. | ||||||||||||||
1 | Fernando Daniel Martinez Fernando Daniel Martinez ('93) | 93 | MEX | 13:35.33 | |||||||||||
2 | Graham Blanks Graham Blanks ('02) | 02 | USA | 13:35.45 | PB | ||||||||||
3 | Travis Mahoney Travis Mahoney ('90) | 90 | USA | 13:42.23 | PB | ||||||||||
4 | Acer Iverson Acer Iverson | USA | 13:42.88 | PB | |||||||||||
5 | Carson Bix Carson Bix | USA | 13:46.01 | SB | |||||||||||
6 | Taylor Stack Taylor Stack | USA | 13:48.52 | PB | |||||||||||
7 | Jordan Mann Jordan Mann ('93) | 93 | USA | 13:56.65 | SB | ||||||||||
8 | Orlando Cuevas Orlando Cuevas ('97) | 97 | MEX | 13:58.66 | PB | ||||||||||
9 | Bryan Guijarro Bryan Guijarro ('94) | 94 | USA | 13:59.39 | SB | ||||||||||
10 | Jake Heslington Jake Heslington ('94) | 94 | USA | 13:59.71 | |||||||||||
11 | Charlie Sweeney Charlie Sweeney ('99) | 99 | USA | 14:00.52 | SB | ||||||||||
12 | Mark Huizar Mark Huizar | USA | 14:01.65 | PB | |||||||||||
13 | Christopher Olley Christopher Olley ('96) | 96 | GBR | 14:09.30 | SB | ||||||||||
14 | Austen Dalquist Austen Dalquist ('95) | 95 | USA | 14:34.84 | |||||||||||
Zach Perrin Zach Perrin ('95) | 95 | USA | DNF | ||||||||||||
Abraham Daniel Hernández Abraham Daniel Hernández ('95) | 95 | MEX | DNF | ||||||||||||
John Gay John Gay ('96) | 96 | CAN | DNF | ||||||||||||
M 10000 m 14.5. Finale A Finale | 14.5. | ||||||||||||||
1 | Zouhair Talbi Zouhair Talbi ('95) | 95 | MAR | 27:20.61 | PB | ||||||||||
2 | Emmanuel Bor Emmanuel Bor ('88) | 88 | USA | 27:22.80 | PB | ||||||||||
3 | Joe Klecker Joe Klecker ('96) | 96 | USA | 27:23.44 | PB | ||||||||||
4 | Conner Mantz Conner Mantz ('96) | 96 | USA | 27:41.16 | PB | ||||||||||
5 | Samuel Chelanga Samuel Chelanga ('85) | 85 | USA | 27:42.02 | SB | ||||||||||
6 | Frank Lara Frank Lara ('95) | 95 | USA | 27:43.13 | PB | ||||||||||
7 | Ben Flanagan Ben Flanagan ('95) | 95 | CAN | 27:49.09 | PB | ||||||||||
8 | Dillon Maggard Dillon Maggard ('95) | 95 | USA | 27:54.89 | PB | ||||||||||
9 | Martin Hehir Martin Hehir ('92) | 92 | USA | 27:57.52 | PB | ||||||||||
10 | Morgan McDonald Morgan McDonald ('96) | 96 | AUS | 27:58.75 | PB | ||||||||||
11 | Abbabiya Simbassa Abbabiya Simbassa ('93) | 93 | USA | 28:01.15 | SB | ||||||||||
12 | Zachery Panning Zachery Panning ('95) | 95 | USA | 28:01.80 | PB | ||||||||||
13 | Colin Bennie Colin Bennie ('95) | 95 | USA | 28:04.25 | PB | ||||||||||
14 | Jacob Thomson Jacob Thomson ('94) | 94 | USA | 28:09.39 | PB | ||||||||||
15 | Leonard Korir Leonard Korir ('86) | 86 | USA | 28:20.23 | SB | ||||||||||
16 | Juan Luis Barrios Juan Luis Barrios ('83) | 83 | MEX | 28:20.96 | SB | ||||||||||
17 | Girma Mecheso Girma Mecheso ('88) | 88 | USA | 28:22.88 | SB | ||||||||||
18 | Chris Derrick Chris Derrick ('90) | 90 | USA | 28:27.42 | SB | ||||||||||
19 | Nicolas Montañez Nicolas Montañez ('93) | 93 | USA | 28:27.66 | PB | ||||||||||
20 | Emmanuel Roudolff-Levisse Emmanuel Roudolff-Levisse ('95) | 95 | FRA | 28:37.23 | PB | ||||||||||
21 | Matthew Leach Matthew Leach ('93) | 93 | GBR | 28:41.24 | SB | ||||||||||
22 | Reed Fischer Reed Fischer ('95) | 95 | USA | 28:41.56 | SB | ||||||||||
23 | Augustus Maiyo Augustus Maiyo ('83) | 83 | USA | 28:41.61 | PB | ||||||||||
24 | Clayton Young Clayton Young ('93) | 93 | USA | 28:53.78 | SB | ||||||||||
25 | Rory Linkletter Rory Linkletter ('96) | 96 | CAN | 29:18.85 | SB | ||||||||||
26 | Abdisamed Abdi Abdisamed Abdi ('94) | 94 | USA | 29:21.58 | SB | ||||||||||
27 | Ben Kendell Ben Kendell ('96) | 96 | USA | 29:46.09 | SB | ||||||||||
Parker Stinson Parker Stinson ('92) | 92 | USA | DNF | ||||||||||||
Hassan Mead Hassan Mead ('89) | 89 | USA | DNF | ||||||||||||
Diego Estrada Diego Estrada ('89) | 89 | USA | DNF | ||||||||||||
Patrick Tiernan Patrick Tiernan ('94) | 94 | AUS | DNF | ||||||||||||
Finale B 14.5. | 14.5. | ||||||||||||||
1 | Matt McClintock Matt McClintock ('94) | 94 | USA | 28:13.69 | PB | ||||||||||
2 | Benjamin Eidenschink Benjamin Eidenschink ('96) | 96 | USA | 28:20.70 | PB | ||||||||||
3 | Zach Zarda Zach Zarda ('90) | 90 | USA | 28:21.18 | PB | ||||||||||
4 | Joel Reichow Joel Reichow ('93) | 93 | USA | 28:23.93 | PB | ||||||||||
5 | Matthew Pereira Matthew Pereira ('98) | 98 | USA | 28:24.88 | PB | ||||||||||
6 | James Mwaura James Mwaura ('98) | 98 | USA | 28:27.49 | PB | ||||||||||
7 | Patricio Castillo Patricio Castillo ('92) | 92 | MEX | 28:28.54 | PB | ||||||||||
8 | Alex Monroe Alex Monroe ('92) | 92 | USA | 28:37.49 | SB | ||||||||||
9 | Louis Serafini Louis Serafini ('91) | 91 | USA | 28:54.95 | PB | ||||||||||
10 | Saul Acosta Saul Acosta ('90) | 90 | MEX | 28:57.55 | PB | ||||||||||
11 | Nick Hauger Nick Hauger ('96) | 96 | USA | 29:00.01 | |||||||||||
12 | David Melville David Melville ('99) | 99 | GBR | 29:00.26 | PB | ||||||||||
13 | Lucas Stalnaker Lucas Stalnaker ('95) | 95 | USA | 29:00.54 | PB | ||||||||||
14 | Turner Wiley Turner Wiley ('93) | 93 | USA | 29:01.32 | PB | ||||||||||
15 | Caleb Kerr Caleb Kerr ('93) | 93 | USA | 29:04.22 | PB | ||||||||||
16 | Willie Milam Willie Milam ('92) | 92 | USA | 29:17.74 | SB | ||||||||||
17 | Caudillo Fernando Caudillo Fernando ('90) | 90 | MEX | 29:18.53 | PB | ||||||||||
18 | Dylan Marx Dylan Marx | USA | 29:29.91 | PB | |||||||||||
19 | Jordan Kyle Jordan Kyle ('87) | 87 | USA | 29:34.71 | SB | ||||||||||
Dylan Belles Dylan Belles ('93) | 93 | USA | DNF | ||||||||||||
Futsum Zienasellassie Futsum Zienasellassie ('92) | 92 | USA | DNF | ||||||||||||
Julian Florez Julian Florez ('92) | 92 | USA | DNF | ||||||||||||
Kevin Lewis Kevin Lewis ('93) | 93 | USA | DNF | ||||||||||||
Sid Vaughn Sid Vaughn ('94) | 94 | USA | DNF | ||||||||||||
M 110 m hæk 15.5. Vind: +1.4 Finale A Finale | 15.5. | Vind: +1.4 | |||||||||||||
1 | Omar McLeod Omar McLeod ('94) | 94 | JAM | 13.11 | SB | ||||||||||
2 | Devon Allen Devon Allen ('94) | 94 | USA | 13.26 | SB | ||||||||||
3 | Daniel Roberts Daniel Roberts ('98) | 98 | USA | 13.30 | SB | ||||||||||
4 | Aaron Mallett Aaron Mallett ('94) | 94 | USA | 13.46 | SB | ||||||||||
5 | Jarret Eaton Jarret Eaton ('89) | 89 | USA | 13.58 | SB | ||||||||||
6 | Aries Merritt Aries Merritt ('85) | 85 | USA | 13.90 | SB | ||||||||||
7 | Max Hairston Max Hairston ('94) | 94 | USA | 13.92 | SB | ||||||||||
8 | Johnathan Cabral Johnathan Cabral ('92) | 92 | CAN | 14.01 | |||||||||||
9 | Milan Trajkovic Milan Trajkovic ('92) | 92 | CYP | 14.07 | SB | ||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg 15.5. Finale A Finale | 15.5. | ||||||||||||||
1 | Payton Otterdahl Payton Otterdahl ('96) | 96 | USA | 21.53 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Nick Ponzio Nick Ponzio ('95) | 95 | USA | 21.40 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Nikólaos Skarvélis Nikólaos Skarvélis ('93) | 93 | GRE | 19.98 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Dotun Ogundeji Dotun Ogundeji ('96) | 96 | NGR | 19.63 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Eldred Henry Eldred Henry ('94) | 94 | IVB | 18.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m 15.5. Vind: +0.6 Finale A Finale | 15.5. | Vind: +0.6 | |||||||||||||
1 | Daryll Neita Daryll Neita ('96) | 96 | GBR | 11.12 | =PB | ||||||||||
2 | Hannah Cunliffe Hannah Cunliffe ('96) | 96 | USA | 11.20 | |||||||||||
3 | Marybeth Sant-Price Marybeth Sant-Price ('95) | 95 | USA | 11.32 | SB | ||||||||||
4 | Brittany Brown Brittany Brown ('95) | 95 | USA | 11.33 | SB | ||||||||||
5 | Michelle-Lee Ahye Michelle-Lee Ahye ('92) | 92 | TTO | 11.36 | SB | ||||||||||
6 | Christania Williams Christania Williams ('94) | 94 | JAM | 11.49 | |||||||||||
7 | Schillonie Calvert-Powell Schillonie Calvert-Powell ('88) | 88 | JAM | 11.51 | SB | ||||||||||
8 | Kristal Awuah Kristal Awuah ('99) | 99 | GBR | 11.69 | SB | ||||||||||
Shashalee Forbes Shashalee Forbes ('96) | 96 | JAM | DQ | ||||||||||||
K 400 m 15.5. Finale A Finale | 15.5. | ||||||||||||||
1 | Kendall Ellis Kendall Ellis ('96) | 96 | USA | 50.30 | SB | ||||||||||
2 | Jodie Williams Jodie Williams ('93) | 93 | GBR | 51.01 | PB | ||||||||||
3 | Jaide Stepter Baynes Jaide Stepter Baynes ('94) | 94 | USA | 51.31 | SB | ||||||||||
4 | Paola Morán Paola Morán ('97) | 97 | MEX | 51.50 | SB | ||||||||||
5 | Chloe Abbott Chloe Abbott ('98) | 98 | USA | 51.93 | SB | ||||||||||
6 | Courtney Okolo Courtney Okolo ('94) | 94 | USA | 52.67 | |||||||||||
K 800 m 15.5. Finale A Finale | 15.5. | ||||||||||||||
1 | Laura Muir Laura Muir ('93) | 93 | GBR | 1:58.71 | |||||||||||
2 | Allie Wilson Allie Wilson ('96) | 96 | USA | 1:59.68 | PB | ||||||||||
3 | Adelle Tracey Adelle Tracey ('93) | 93 | GBR | 1:59.84 | |||||||||||
4 | Hanna Green Hanna Green ('94) | 94 | USA | 1:59.88 | SB | ||||||||||
5 | Elle Purrier Elle Purrier ('95) | 95 | USA | 1:59.99 | PB | ||||||||||
6 | Gabriela DeBues-Stafford Gabriela DeBues-Stafford ('95) | 95 | CAN | 2:00.03 | PB | ||||||||||
7 | Lindsey Butterworth Lindsey Butterworth ('92) | 92 | CAN | 2:00.81 | |||||||||||
8 | Sabrina Sutherland Sabrina Sutherland | USA | 2:01.00 | PB | |||||||||||
9 | Nia Akins Nia Akins ('98) | 98 | USA | 2:03.71 | |||||||||||
10 | Brenda Martinez Brenda Martinez ('87) | 87 | USA | 2:04.38 | |||||||||||
Ciara Short Ciara Short ('89) | 89 | USA | DNF | ||||||||||||
Finale B 15.5. | 15.5. | ||||||||||||||
1 | Madeleine Kelly Madeleine Kelly ('95) | 95 | CAN | 2:01.11 | |||||||||||
2 | Chanelle Price Chanelle Price ('90) | 90 | USA | 2:01.61 | SB | ||||||||||
3 | Ellie Baker Ellie Baker ('98) | 98 | GBR | 2:01.82 | |||||||||||
4 | Brooke Feldmeier Brooke Feldmeier ('96) | 96 | USA | 2:02.15 | SB | ||||||||||
5 | Maité Bouchard Maité Bouchard ('95) | 95 | CAN | 2:02.53 | SB | ||||||||||
6 | Hannah Segrave Hannah Segrave ('95) | 95 | GBR | 2:02.72 | |||||||||||
7 | Helen Schlachtenhaufen Helen Schlachtenhaufen ('95) | 95 | USA | 2:03.84 | |||||||||||
8 | Kaela Edwards Kaela Edwards ('93) | 93 | USA | 2:04.09 | |||||||||||
9 | Olivia Romaniw Olivia Romaniw ('95) | 95 | CAN | 2:04.30 | SB | ||||||||||
10 | Laurence Côté Laurence Côté ('91) | 91 | CAN | 2:05.09 | SB | ||||||||||
Finale C 15.5. | 15.5. | ||||||||||||||
1 | Georgie Hartigan Georgie Hartigan ('96) | 96 | IRL | 2:03.48 | PB | ||||||||||
2 | Lauren Ellsworth Lauren Ellsworth ('97) | 97 | USA | 2:04.03 | SB | ||||||||||
3 | Dana Mecke Dana Mecke ('87) | 87 | USA | 2:04.23 | |||||||||||
4 | Kendra Chambers Kendra Chambers ('90) | 90 | USA | 2:04.30 | |||||||||||
5 | Sadi Henderson Sadi Henderson ('96) | 96 | USA | 2:04.52 | SB | ||||||||||
6 | Addy Townsend Addy Townsend ('97) | 97 | CAN | 2:08.68 | |||||||||||
7 | Anna Camp Anna Camp ('98) | 98 | USA | 2:10.99 | |||||||||||
8 | Julia Rizk Julia Rizk ('96) | 96 | USA | 2:13.56 | |||||||||||
Finale D 15.5. | 15.5. | ||||||||||||||
1 | Alena Ellsworth Alena Ellsworth | USA | 2:03.81 | PB | |||||||||||
2 | Marta Pen Freitas Marta Pen Freitas ('93) | 93 | POR | 2:04.05 | |||||||||||
3 | Mariela Luisa Real Mariela Luisa Real ('93) | 93 | MEX | 2:04.15 | |||||||||||
4 | Meghan Hunter Meghan Hunter ('01) | 01 | USA | 2:04.27 | PB | ||||||||||
5 | Skylyn Webb Skylyn Webb ('95) | 95 | USA | 2:04.95 | SB | ||||||||||
6 | Julia Stepanova Julia Stepanova | USA | 2:05.45 | PB | |||||||||||
K 1500 m 15.5. Finale A Finale | 15.5. | ||||||||||||||
1 | Katie Snowden Katie Snowden ('94) | 94 | GBR | 4:02.98 | PB | ||||||||||
2 | Kate Grace Kate Grace ('88) | 88 | USA | 4:03.54 | SB | ||||||||||
3 | Jessica Hull Jessica Hull ('96) | 96 | AUS | 4:04.16 | SB | ||||||||||
4 | Emma Coburn Emma Coburn ('90) | 90 | USA | 4:04.28 | SB | ||||||||||
5 | Melissa Bishop-Nriagu Melissa Bishop-Nriagu ('88) | 88 | CAN | 4:04.42 | PB | ||||||||||
6 | Heather MacLean Heather MacLean ('95) | 95 | USA | 4:04.85 | PB | ||||||||||
7 | Dani Jones Dani Jones ('96) | 96 | USA | 4:04.86 | PB | ||||||||||
8 | Jemma Reekie Jemma Reekie ('98) | 98 | GBR | 4:05.09 | SB | ||||||||||
9 | Lucia Stafford Lucia Stafford ('98) | 98 | CAN | 4:07.28 | |||||||||||
10 | Rebecca Mehra Rebecca Mehra ('94) | 94 | USA | 4:07.76 | PB | ||||||||||
11 | Shannon Rowbury Shannon Rowbury ('84) | 84 | USA | 4:09.70 | SB | ||||||||||
12 | Cory McGee Cory McGee ('92) | 92 | USA | 4:10.43 | |||||||||||
13 | Holly Archer Holly Archer ('93) | 93 | GBR | 4:11.98 | |||||||||||
14 | Sinclaire Johnson Sinclaire Johnson ('98) | 98 | USA | 4:12.76 | |||||||||||
Sara Van Dyke Sara Van Dyke ('93) | 93 | USA | DNF | ||||||||||||
Finale B 15.5. | 15.5. | ||||||||||||||
1 | Natalia Hawthorn Natalia Hawthorn ('95) | 95 | CAN | 4:07.12 | PB | ||||||||||
2 | Sara Vaughn Sara Vaughn ('86) | 86 | USA | 4:07.64 | SB | ||||||||||
3 | Alicia Monson Alicia Monson ('98) | 98 | USA | 4:08.02 | PB | ||||||||||
4 | Karisa Nelson Karisa Nelson ('96) | 96 | USA | 4:08.95 | SB | ||||||||||
5 | Mariah Kelly Mariah Kelly ('91) | 91 | CAN | 4:09.05 | PB | ||||||||||
6 | Allie Buchalski Allie Buchalski ('95) | 95 | USA | 4:09.86 | PB | ||||||||||
7 | Heather Kampf Heather Kampf ('87) | 87 | USA | 4:10.19 | SB | ||||||||||
8 | Olivia Hoj Olivia Hoj ('98) | 98 | USA | 4:10.90 | PB | ||||||||||
9 | Abbe Goldstein Abbe Goldstein ('99) | 99 | USA | 4:10.94 | PB | ||||||||||
10 | Aisha Praught Leer Aisha Praught Leer ('89) | 89 | JAM | 4:11.62 | SB | ||||||||||
11 | Amanda Eccleston Amanda Eccleston ('90) | 90 | USA | 4:11.87 | |||||||||||
12 | Amanda Rego Amanda Rego ('90) | 90 | USA | 4:12.20 | SB | ||||||||||
13 | Angel Piccirillo Angel Piccirillo ('94) | 94 | USA | 4:13.06 | |||||||||||
14 | Raevyn Rogers Raevyn Rogers ('96) | 96 | USA | 4:14.25 | PB | ||||||||||
15 | Alma Cortes Alma Cortes ('97) | 97 | MEX | 4:16.13 | |||||||||||
Finale C 15.5. | 15.5. | ||||||||||||||
1 | Bérénice Cleyet-Merle Bérénice Cleyet-Merle ('94) | 94 | FRA | 4:11.81 | PB | ||||||||||
2 | Síofra Cléirigh Büttner Síofra Cléirigh Büttner ('95) | 95 | IRL | 4:13.96 | SB | ||||||||||
3 | Jenna Hinkle Jenna Hinkle ('96) | 96 | USA | 4:15.19 | SB | ||||||||||
4 | Kate Hunter Kate Hunter ('99) | 99 | USA | 4:15.88 | |||||||||||
5 | Simone Plourde Simone Plourde | 00 | CAN | 4:16.06 | PB | ||||||||||
6 | Heather Hanson Heather Hanson | USA | 4:23.68 | ||||||||||||
7 | Meggie Sullivan Meggie Sullivan ('88) | 88 | USA | 4:41.87 | |||||||||||
K 5000 m 15.5. Finale A Finale | 15.5. | ||||||||||||||
1 | Sifan Hassan Sifan Hassan ('93) | 93 | NED | 14:35.34 | SB | ||||||||||
2 | Josette Norris Josette Norris ('95) | 95 | USA | 14:51.42 | PB | ||||||||||
3 | Rachel Schneider Rachel Schneider ('91) | 91 | USA | 14:52.04 | PB | ||||||||||
4 | Emily Sisson Emily Sisson ('91) | 91 | USA | 14:53.84 | PB | ||||||||||
5 | Kate Van Buskirk Kate Van Buskirk ('87) | 87 | CAN | 14:59.80 | PB | ||||||||||
6 | Julie-Anne Staehli Julie-Anne Staehli ('93) | 93 | CAN | 15:01.85 | PB | ||||||||||
7 | Hanna Klein Hanna Klein ('93) | 93 | GER | 15:01.99 | PB | ||||||||||
8 | Verity Ockenden Verity Ockenden ('91) | 91 | GBR | 15:03.51 | PB | ||||||||||
9 | Natosha Rogers Natosha Rogers ('91) | 91 | USA | 15:04.95 | PB | ||||||||||
10 | Whittni Orton Whittni Orton ('97) | 97 | USA | 15:12.91 | PB | ||||||||||
11 | Heidi See Heidi See ('89) | 89 | AUS | 15:18.24 | PB | ||||||||||
12 | Taylor Werner Taylor Werner ('98) | 98 | USA | 15:18.70 | PB | ||||||||||
13 | Mel Lawrence Mel Lawrence ('89) | 89 | USA | 15:18.72 | PB | ||||||||||
14 | Alli Cash Alli Cash ('94) | 94 | USA | 15:19.00 | PB | ||||||||||
15 | Stephanie Bruce Stephanie Bruce ('84) | 84 | USA | 15:20.70 | SB | ||||||||||
16 | Erika Kemp Erika Kemp ('95) | 95 | USA | 15:26.18 | PB | ||||||||||
17 | Olivia Pratt Olivia Pratt ('94) | 94 | USA | 15:26.85 | PB | ||||||||||
18 | Gwen Jorgensen Gwen Jorgensen ('86) | 86 | USA | 15:29.53 | |||||||||||
19 | Kim Conley Kim Conley ('86) | 86 | USA | 15:32.51 | |||||||||||
20 | Sarah Pagano Sarah Pagano ('91) | 91 | USA | 15:33.48 | SB | ||||||||||
21 | Lauren Paquette Lauren Paquette ('86) | 86 | USA | 15:33.77 | SB | ||||||||||
22 | Elaina Tabb Elaina Tabb ('91) | 91 | USA | 15:34.00 | SB | ||||||||||
23 | Vanessa Fraser Vanessa Fraser ('95) | 95 | USA | 15:44.41 | SB | ||||||||||
24 | Marielle Hall Marielle Hall ('92) | 92 | USA | 16:04.06 | SB | ||||||||||
Holly Archer Holly Archer ('93) | 93 | GBR | DNF | ||||||||||||
Emily Infeld Emily Infeld ('90) | 90 | USA | DNF | ||||||||||||
Emma Coburn Emma Coburn ('90) | 90 | USA | DNF | ||||||||||||
Finale B 15.5. | 15.5. | ||||||||||||||
1 | Grace Barnett Grace Barnett ('95) | 95 | USA | 15:12.17 | PB | ||||||||||
2 | Sarah Lancaster Sarah Lancaster ('87) | 87 | USA | 15:13.56 | PB | ||||||||||
3 | Millie Paladino Millie Paladino ('95) | 95 | USA | 15:14.41 | PB | ||||||||||
4 | Courtney Wayment Courtney Wayment ('98) | 98 | USA | 15:17.58 | PB | ||||||||||
5 | Allie Ostrander Allie Ostrander ('96) | 96 | USA | 15:18.45 | PB | ||||||||||
6 | Carrie Verdon Carrie Verdon ('94) | 94 | USA | 15:18.56 | PB | ||||||||||
7 | Maddie Alm Maddie Alm ('93) | 93 | USA | 15:19.03 | PB | ||||||||||
8 | Sammy George Sammy George ('94) | 94 | USA | 15:19.66 | PB | ||||||||||
9 | Emily Durgin Emily Durgin ('94) | 94 | USA | 15:24.19 | PB | ||||||||||
10 | Grayson Murphy Grayson Murphy ('95) | 95 | USA | 15:25.84 | PB | ||||||||||
11 | Maggie Montoya Maggie Montoya ('95) | 95 | USA | 15:31.86 | |||||||||||
12 | Gabrielle Jennings Gabrielle Jennings ('98) | 98 | USA | 15:33.59 | PB | ||||||||||
13 | Makenna Myler Makenna Myler ('92) | 92 | USA | 15:34.36 | PB | ||||||||||
14 | Jenn Randall Jenn Randall ('91) | 91 | USA | 15:34.64 | PB | ||||||||||
15 | Lauren Ryan Lauren Ryan ('98) | 98 | AUS | 15:36.18 | PB | ||||||||||
16 | Dana Giordano Dana Giordano ('93) | 93 | USA | 15:36.25 | SB | ||||||||||
17 | Amy Davis Amy Davis ('97) | 97 | USA | 15:48.86 | PB | ||||||||||
18 | Jennifer Sandoval Jennifer Sandoval ('98) | 98 | USA | 15:58.61 | PB | ||||||||||
19 | Sara Sutherland Sara Sutherland ('92) | 92 | USA | 16:06.46 | SB | ||||||||||
20 | Calene Morris Calene Morris | USA | 16:41.39 | ||||||||||||
21 | Ashley Maton Ashley Maton ('93) | 93 | USA | 16:49.34 | SB | ||||||||||
K 10000 m 14.5. Finale A Finale | 14.5. | ||||||||||||||
1 | Andrea Seccafien Andrea Seccafien ('90) | 90 | CAN | 31:13.94 | NR | PB | |||||||||
2 | Ednah Kurgat Ednah Kurgat ('91) | 91 | USA | 31:21.65 | PB | ||||||||||
3 | Sara Hall Sara Hall ('83) | 83 | USA | 31:21.90 | PB | ||||||||||
4 | Makena Morley Makena Morley ('96) | 96 | USA | 31:25.19 | PB | ||||||||||
5 | Amy-Eloise Markovc Amy-Eloise Markovc ('95) | 95 | GBR | 31:25.91 | PB | ||||||||||
6 | Jessica Judd Jessica Judd ('95) | 95 | GBR | 31:25.98 | PB | ||||||||||
7 | Laura Galván Laura Galván ('91) | 91 | MEX | 31:29.93 | PB | ||||||||||
8 | Sally Kipyego Sally Kipyego ('85) | 85 | USA | 31:30.25 | SB | ||||||||||
9 | Dominique Scott Efurd Dominique Scott Efurd ('92) | 92 | RSA | 31:41.16 | PB | ||||||||||
10 | Paige Stoner Paige Stoner ('96) | 96 | USA | 31:53.89 | PB | ||||||||||
11 | Katrina Coogan Katrina Coogan ('93) | 93 | USA | 31:56.59 | PB | ||||||||||
12 | Risper Gesabwa Risper Gesabwa ('89) | 89 | MEX | 32:01.13 | SB | ||||||||||
13 | Anne-Marie Blaney Anne-Marie Blaney ('93) | 93 | USA | 32:03.79 | PB | ||||||||||
14 | Lindsay Flanagan Lindsay Flanagan ('91) | 91 | USA | 32:04.39 | PB | ||||||||||
15 | Emma Bates Emma Bates ('92) | 92 | USA | 32:04.59 | PB | ||||||||||
16 | Nell Rojas Nell Rojas ('87) | 87 | USA | 32:11.61 | PB | ||||||||||
17 | Hannah Everson Hannah Everson ('94) | 94 | USA | 32:17.60 | PB | ||||||||||
18 | Elvin Kibet Elvin Kibet ('90) | 90 | USA | 32:20.23 | PB | ||||||||||
19 | Maya Weigel Maya Weigel ('95) | 95 | USA | 32:21.04 | SB | ||||||||||
20 | Laura Thweatt Laura Thweatt ('88) | 88 | USA | 32:22.41 | SB | ||||||||||
21 | Jaci Smith Jaci Smith ('97) | 97 | USA | 32:45.82 | SB | ||||||||||
22 | Diane Nukuri Diane Nukuri ('84) | 84 | USA | 32:51.13 | SB | ||||||||||
23 | Allie Kieffer Allie Kieffer ('87) | 87 | USA | 32:56.57 | SB | ||||||||||
24 | Katja Goldring Katja Goldring ('90) | 90 | USA | 33:12.84 | SB | ||||||||||
25 | Jenny Bergman Jenny Bergman ('91) | 91 | USA | 33:13.22 | SB | ||||||||||
26 | Brenda Flores Brenda Flores ('91) | 91 | MEX | 33:20.41 | SB | ||||||||||
27 | Steph Twell Steph Twell ('89) | 89 | GBR | 33:25.15 | SB | ||||||||||
28 | Maddie Offstein Maddie Offstein ('96) | 96 | USA | 33:28.05 | PB | ||||||||||
29 | Bria Wetsch Bria Wetsch ('88) | 88 | USA | 33:33.11 | |||||||||||
30 | Sarah Pease Sarah Pease ('87) | 87 | USA | 33:38.60 | SB | ||||||||||
31 | Tansey Lystad Tansey Lystad ('93) | 93 | USA | 34:25.71 | |||||||||||
32 | Angie Nickerson Angie Nickerson | USA | 34:36.43 | ||||||||||||
Alexis Zeis Alexis Zeis | USA | DNF | |||||||||||||
Anna JuulAnna Juul ('98) | 98 | DEN | DNF | ||||||||||||
Georgia Porter Georgia Porter | USA | DNF | |||||||||||||
Ashlee Powers Ashlee Powers ('93) | 93 | USA | DNF | ||||||||||||
Alia Gray Alia Gray ('88) | 88 | USA | DNF | ||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 15.5. Vind: +2.1 Finale A Finale | 15.5. | Vind: +2.1 | |||||||||||||
1 | Britany Anderson Britany Anderson ('01) | 01 | JAM | 12.69 | w | ||||||||||
2 | Devynne Charlton Devynne Charlton ('95) | 95 | BAH | 12.74 | w | ||||||||||
3 | Tia Jones Tia Jones | 00 | USA | 12.95 | w | ||||||||||
4 | Pedrya Seymour Pedrya Seymour ('95) | 95 | BAH | 12.96 | w | ||||||||||
5 | Dior Hall Dior Hall ('96) | 96 | USA | 13.11 | w | ||||||||||
6 | Isabelle Pedersen Isabelle Pedersen ('92) | 92 | NOR | 13.15 | w | ||||||||||
7 | Astrid Nyame Astrid Nyame ('94) | 94 | CAN | 13.52 | w | ||||||||||
8 | Kristi Castlin Kristi Castlin ('88) | 88 | USA | 14.72 | w | ||||||||||
K 400 m hæk 15.5. Finale A Finale | 15.5. | ||||||||||||||
1 | Ronda Whyte Ronda Whyte ('90) | 90 | JAM | 55.11 | SB | ||||||||||
2 | Leah Nugent Leah Nugent ('92) | 92 | JAM | 56.12 | SB | ||||||||||
3 | Sparkle McKnight Sparkle McKnight ('91) | 91 | TTO | 56.54 | |||||||||||
4 | Kiah Seymour Kiah Seymour ('94) | 94 | USA | 56.89 | |||||||||||
5 | Tia Adana Belle Tia Adana Belle ('96) | 96 | BAR | 57.31 | |||||||||||
6 | Noelle Montcalm Noelle Montcalm ('88) | 88 | CAN | 57.49 | SB | ||||||||||
7 | Kylee O'Connor Kylee O'Connor | USA | 58.93 | SB | |||||||||||
K Længdespring 15.5. Finale A Finale | 15.5. | ||||||||||||||
1 | Brittney Reese Brittney Reese ('86) | 86 | USA | 6.80 | +0.4 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ese Brume Ese Brume ('96) | 96 | NGR | 6.60 | +1.1 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Malaina Payton Malaina Payton ('91) | 91 | USA | 6.43 | +0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Shara Proctor Shara Proctor ('88) | 88 | GBR | 6.34 | +1.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jazmin Sawyers Jazmin Sawyers ('94) | 94 | GBR | 6.33 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Alexandra Wester Alexandra Wester ('94) | 94 | GER | 6.10 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Aasha Marler Aasha Marler ('92) | 92 | CAN | 5.80 | +0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M 1 mile 15.5. Finale A Finale | 15.5. | ||||||||||||||
1 | Leo Young Leo Young ('05) | 05 | USA | 4:10.95 | PB | ||||||||||
2 | Isaiah Givens Isaiah Givens | USA | 4:11.68 | ||||||||||||
3 | Bryce Gilmore Bryce Gilmore | USA | 4:11.91 | PB | |||||||||||
4 | Lex Young Lex Young ('05) | 05 | USA | 4:12.15 | PB | ||||||||||
5 | Joshua Schuld Joshua Schuld | USA | 4:12.18 | PB | |||||||||||
6 | Jacob Bustamante Jacob Bustamante | USA | 4:13.48 | PB | |||||||||||
7 | Daniel Winter Daniel Winter | USA | 4:13.89 | PB | |||||||||||
8 | Zeid Hussain Zeid Hussain | USA | 4:14.59 | PB | |||||||||||
K 1 mile 15.5. Finale A Finale | 15.5. | ||||||||||||||
1 | Mia Barnett Mia Barnett ('03) | 03 | USA | 4:39.41 | PB | ||||||||||
2 | Sadie Engelhardt Sadie Engelhardt ('06) | 06 | USA | 4:46.25 | PB | ||||||||||
3 | Dalia Frias Dalia Frias ('04) | 04 | USA | 4:47.71 | PB | ||||||||||
4 | Samantha McDonnell Samantha McDonnell ('04) | 04 | USA | 4:48.41 | |||||||||||
5 | Audrey Suarez Audrey Suarez | USA | 4:48.48 | PB | |||||||||||
6 | Hannah Fredericks Hannah Fredericks ('03) | 03 | USA | 4:53.65 | PB |