Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Mangekampstribute 15‐16.5.2021

M Tikamp    
16.5.

Finale A

Finale
16.5.
1Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta7410
  
 PB
 
11,06/+1,36,40/0,013,511,8849,7915,36/-2,242,724,4056,444.32,55
2Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 19005995
  
 SB
 
11,78/+1,36,24/0,013,48NH54,0515,65/-2,234,984,1057,904.46,66
3Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF5106
  
 PB
 
12,08/+0,85,74/0,09,851,7954,8618,30/-2,231,423,0029,414.52,44
K Syvkamp    
16.5.

Finale A

Finale
16.5.
1Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta5325
  
 PB
 
15,71/+0,31,5913,8425,47/-0,55,65/0,041,372.22,79
2Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta5204
  
 SB
 
14,56/+0,31,4713,3425,74/-0,55,19/+2,046,312.26,00
3Sandra BöllSandra Böll ('94)Sparta5196
  
 SB
 
14,44/+0,31,6812,1526,03/-0,55,77w/+2,233,552.32,71
4Nikoline Lybæk PetersenNikoline Lybæk Petersen ('98)Aarhus 19004402
  
 SB
 
15,59/+0,31,5610,9127,01/-0,55,03/0,033,112.42,43
Julie Kalstrup SchulzJulie Kalstrup Schulz Aarhus 1900DNF
  
 
 
17,52/+0,31,479,9228,54/-0,54,94/+1,127,04DNF
D19 Tikamp U20    
16.5.

Finale A

Finale
16.5.
1Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta7255
  
 PB
 
11,40/+1,36,82/+1,814,261,8852,7015,05/-1,338,484,7057,874.57,46
2Hugo RasmussenHugo Rasmussen ('03)IK Hellas5963
  
 PB
 
11,91/+0,86,34/0,010,231,8555,7616,23/-1,338,973,6047,995.14,99
3Malte BankMalte Bank ('03)Sparta5566
  
 PB
 
11,70/+1,36,39/+0,711,761,7352,9319,49/-1,327,953,5040,784.55,48
4Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)IK Hellas4450
  
 PB
 
11,98/+0,85,23/0,07,061,5253,1519,09/-1,325,032,3032,514.44,77
Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)SpartaDNF
  
 
 
11,80/+0,85,98/+1,013,33NHDNFDNF30,523,9045,13
Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve AtletikDNF
  
 
 
11,12/+1,3
P19 Syvkamp    
16.5.

Finale A

Finale
16.5.
1Ditte StoltzeDitte Stoltze ('03)DELTA2928
  
 PB
 
19,11/+0,31,448,6229,14/-0,53,88/0,020,532.53,41
Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 1900DNF
  
 
 
14,27/+0,31,479,8325,50/-0,55,72/0,0
D17 Tikamp U18    
16.5.

Finale A

Finale
16.5.
1Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta6309
  
 PB
 
11,51/+1,36,02/0,012,381,9153,5915,21/-1,436,703,2050,005.03,03
2Adam Sandbjerg LindAdam Sandbjerg Lind ('05)Aarhus 19005746
  
 PB
 
11,52/+0,85,76/-0,212,801,5253,7816,06/-1,437,463,6035,625.05,54
3Asger Pape LiboriussenAsger Pape Liboriussen ('05)Sparta4446
  
 PB
 
12,63/+0,85,23/0,011,561,7358,1621,19/-1,430,243,1034,645.33,22
P17 Syvkamp U18    
16.5.

Finale A

Finale
16.5.
1Kathrine Holst HahnKathrine Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF4304
  
 PB
 
15,48/+0,11,538,3527,10/-0,55,23w/+2,722,292.22,58
2Annabelle VipleAnnabelle Viple ('05)Sparta4052
  
 PB
 
15,58/+0,11,567,9826,89/-0,54,42/+1,925,722.31,60
3Rebekka KordonRebekka Kordon ('05)Haderslev IF3703
  
 PB
 
16,15/+0,11,449,6828,76/-0,54,82/0,027,542.53,26
4Camilla Urup ColstrupCamilla Urup Colstrup ('05)Haderslev IF2008
  
 PB
 
18,45/+1,0NH9,804,49/+1,437,70
P15 Syvkamp P15    
16.5.

Finale A

Finale
16.5.
1Kristine Skifter BitschKristine Skifter Bitsch ('06)Randers Freja4569
  
 PB
 
13,30/+1,21,5410,8027,72/-0,24,65/+0,931,012.35,47
2Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta4192
  
 SB
 
13,44/+1,21,4510,2027,44/-0,24,95/0,022,902.50,42
3Ingrid Olivarius VølundIngrid Olivarius Vølund ('07)Sparta3216
  
 PB
 
15,59/+1,21,246,1729,08/-0,24,39/0,018,882.37,45
4Rosa PoulsenRosa Poulsen ('06)FIF Hillerød3111
  
 PB
 
16,09/+1,21,428,7329,18/-0,23,98/0,018,553.04,95
5Maja Manly KristiansenMaja Manly Kristiansen ('06)FIF Hillerød2196
  
 PB
 
16,38/+1,21,126,232,94/0,012,862.55,32
Anna Glinvad KroghAnna Glinvad Krogh ('07)SIK80DNF
  
 
 
13,46/+1,21,5110,0128,44/-0,2
Frida PedersenFrida Pedersen ('07)SIK80DNF
  
 
 
16,65/+1,27,0832,39/-0,2
M 100 m    
Indledende heats15.5.
Indledende 1
15.5. Vind: +0.8
15.5.Vind: +0.8
1Adam Sandbjerg LindAdam Sandbjerg Lind ('05)Aarhus 190011.52
  
 PB
2Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta11.80
  
 SB
3Hugo RasmussenHugo Rasmussen ('03)IK Hellas11.91
  
 PB
4Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)IK Hellas11.98
  
 PB
5Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF12.08
  
 PB
6Asger Pape LiboriussenAsger Pape Liboriussen ('05)Sparta12.63
  
 PB
Indledende 2
15.5. Vind: +1.3
15.5.Vind: +1.3
1Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta11.06
  
 PB
2Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik11.12
  
 PB
3Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta11.40
  
 SB
4Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta11.51
  
 PB
5Malte BankMalte Bank ('03)Sparta11.70
  
 
6Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 190011.78
  
 SB
M 400 m    
Indledende heats15.5.
Indledende 1
15.5.
15.5.
1Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta49.79
  
 SB
2Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta52.70
  
 SB
3Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)IK Hellas53.15
  
 PB
4Asger Pape LiboriussenAsger Pape Liboriussen ('05)Sparta58.16
  
 PB
Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta DNF
  
 
Indledende 2
15.5.
15.5.
1Malte BankMalte Bank ('03)Sparta52.93
  
 PB
2Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta53.59
  
 PB
3Adam Sandbjerg LindAdam Sandbjerg Lind ('05)Aarhus 190053.78
  
 
4Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 190054.05
  
 SB
5Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF54.86
  
 PB
6Hugo RasmussenHugo Rasmussen ('03)IK Hellas55.76
  
 SB
M 1500 m    
16.5.

Finale A

Finale
16.5.
1Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta4:32.55
  
 SB
2Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)IK Hellas4:44.77
  
 SB
3Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 19004:46.66
  
 SB
4Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF4:52.44
  
 PB
5Malte BankMalte Bank ('03)Sparta4:55.48
  
 PB
6Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta4:57.46
  
 SB
7Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta5:03.03
  
 SB
8Adam Sandbjerg LindAdam Sandbjerg Lind ('05)Aarhus 19005:05.54
  
 PB
9Hugo RasmussenHugo Rasmussen ('03)IK Hellas5:14.99
  
 SB
10Asger Pape LiboriussenAsger Pape Liboriussen ('05)Sparta5:33.22
  
 PB
M 110 m hæk    
16.5. Vind: -2.2

Finale A

Finale
16.5.Vind: -2.2
1Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta15.36
  
 PB
2Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 190015.65
  
 SB
3Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF18.30
  
 PB
M Højdespring    
15.5.

Finale A

Finale
15.5.
1Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta1.91
  
 PB
 
1.73 SB
  O
1.76 SB
  O
1.79 SB
  O
1.82 SB
  O
1.85 SB
  O
1.88 PB
XXO
1.91 PB
XXO
1.94
XXX
2Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta1.88
  
 SB
 
1.70 SB
  O
1.73 SB
  O
1.76 SB
  O
1.79 SB
  O
1.82 SB
  O
1.85 SB
  O
1.88 SB
  O
1.91
XXX
3Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta1.88
  
 PB
 
1.70 SB
  O
1.73 SB
  O
1.76 SB
  O
1.79 SB
XXO
1.82 SB
 XO
1.85 =PB
 XO
1.88 PB
  O
1.91
XXX
4Hugo RasmussenHugo Rasmussen ('03)IK Hellas1.85
  
 PB
 
1.70 SB
  O
1.76 SB
  O
1.79 SB
  O
1.82 SB
XXO
1.85 PB
  O
1.88
XXX
  
5Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF1.79
  
 SB
 
1.70 SB
  O
1.73 SB
  O
1.76 SB
  O
1.79 SB
 XO
1.82
XXX
   
6Asger Pape LiboriussenAsger Pape Liboriussen ('05)Sparta1.73
  
 SB
 
1.61 SB
 XO
1.64 SB
  O
1.67 SB
  O
1.70 SB
  O
1.73 SB
  O
1.76
XXX
  
7Malte BankMalte Bank ('03)Sparta1.73
  
 PB
 
1.61 SB
  O
1.64 SB
  O
1.70 PB
  O
1.73 PB
XXO
1.76
XXX
   
8Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)IK Hellas1.52
  
 SB
 
1.40 SB
  O
1.46 SB
  O
1.49 SB
  O
1.52 SB
  O
1.55
XXX
   
9Adam Sandbjerg LindAdam Sandbjerg Lind ('05)Aarhus 19001.52
  
 SB
 
1.46 SB
  O
1.49 SB
  O
1.52 SB
 XO
1.55
XXX
    
Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 1900 NH
  
 
 
1.40
XXX
       
Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta NH
  
 
 
1.61
XXX
       
M Stangspring    
16.5.

Finale A

Finale
16.5.
1Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta4.70
  
 SB
 
4.40
  xo
4.50
  o
      
2Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta4.40
  
 PB
 
4.00 SB
XXO
4.10
xxo
4.20
  xo
4.30
  xo
4.40 PB
xxo
4.50
XXX
  
3Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 19004.10
  
 =PB
 
3.60 SB
  O
3.80 SB
 XO
3.90 SB
  O
4.00 =PB
 XO
4.10
  o
4.20
XXX
  
4Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta3.90
  
 SB
 
3.60 SB
  O
3.80 SB
  O
3.90 SB
  O
4.00
XXX
    
5Hugo RasmussenHugo Rasmussen ('03)IK Hellas3.60
  
 =PB
 
3.20 SB
  O
3.30 SB
 XO
3.40 SB
  O
3.50 SB
 XO
3.60 =PB
XXO
3.70
  r
  
6Adam Sandbjerg LindAdam Sandbjerg Lind ('05)Aarhus 19003.60
  
 PB
 
2.80 SB
  O
3.00 SB
  O
3.10 SB
  O
3.20 SB
  O
3.30 SB
 XO
3.40 =PB
 XO
3.50 PB
XXO
3.60 PB
XXO
3.70
XXX
       
7Malte BankMalte Bank ('03)Sparta3.50
  
 PB
 
3.00 SB
  O
3.10 =PB
  O
3.20 PB
  O
3.30 PB
 XO
3.40 PB
XXO
3.50 PB
  O
3.60
XXX
 
8Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta3.20
  
 PB
 
2.70 SB
  O
3.00 SB
  O
3.10 =PB
XXO
3.20 PB
 XO
3.30
XXX
   
9Asger Pape LiboriussenAsger Pape Liboriussen ('05)Sparta3.10
  
 PB
 
2.30 SB
  O
2.50 SB
  O
2.60 SB
 XO
2.70 =PB
  O
2.80 PB
XXO
2.90 PB
XXO
3.00 PB
 XO
3.10 PB
XXO
3.20
XXX
       
10Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF3.00
  
 PB
 
2.30 SB
 XO
2.40 SB
 XO
2.50 SB
  O
2.60 SB
  O
2.70 =PB
  O
2.80 PB
  O
2.90 PB
XXO
3.00 PB
 XO
3.10
XXX
       
11Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)IK Hellas2.30
  
 PB
 
2.10 SB
 XO
2.20 =PB
  O
2.30 PB
  O
2.40
XXX
    
M Længdespring    
15.5.

Finale A

Finale
15.5.
1Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta6.82
+1.8
  
 PB
 
6.82 PB
 1.8
  X
 0.0
  X
 0.0
     
2Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta6.40
0.0
  
 
 
6.28
 0.5
  X
 0.0
6.40
 0.0
     
3Malte BankMalte Bank ('03)Sparta6.39
+0.7
  
 
 
4.39
 2.0
6.28
 0.7
6.39
 0.7
     
4Hugo RasmussenHugo Rasmussen ('03)IK Hellas6.34
0.0
  
 SB
 
5.30 SB
 0.0
6.34 SB
 0.0
6.23
 0.0
     
5Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 19006.24
0.0
  
 
 
5.87
 -1.9
6.04
 0.0
6.24
 0.0
     
6Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta6.02
0.0
  
 
 
5.83
 2.1
5.85
 0.0
6.02
 0.0
     
7Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta5.98
+1.0
  
 SB
 
5.73 SB
 -0.4
5.98 SB
 1.0
5.97
 -0.1
     
8Adam Sandbjerg LindAdam Sandbjerg Lind ('05)Aarhus 19005.76
-0.2
  
 SB
 
5.61
 0.6
5.76 SB
 -0.2
5.55
 0.5
     
9Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF5.74
0.0
  
 SB
 
5.74 SB
 0.0
5.39
 0.0
5.71
 1.5
     
10Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)IK Hellas5.23
0.0
  
 SB
 
5.19 SB
 0.0
  X
 0.0
5.23 SB
 0.0
     
11Asger Pape LiboriussenAsger Pape Liboriussen ('05)Sparta5.23
0.0
  
 SB
 
5.23 SB
 0.0
5.17
 0.0
5.03
 0.6
     
M Kuglestød 7.26 kg    
15.5.

Finale A

Finale
15.5.
1Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta13.51
  
 PB
 
12.7412.6013.51 PB     
2Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 190013.48
  
 PB
 
12.7613.0313.48 PB     
3Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF9.85
  
 
 
  X9.85  X     
M Diskoskast 2.0 kg    
16.5.

Finale A

Finale
16.5.
1Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta42.72
  
 PB
 
42.72 PB  X  X     
2Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 190034.98
  
 SB
 
34.98 SB32.1133.86     
3Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF31.42
  
 PB
 
28.40 PB  X31.42 PB     
M Spydkast 700 gram    
16.5.

Finale A

Finale
16.5.
1Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta50.00
  
 PB
 
47.73 PB  X50.00 PB     
2Adam Sandbjerg LindAdam Sandbjerg Lind ('05)Aarhus 190035.62
  
 
 
  X34.3235.62     
3Asger Pape LiboriussenAsger Pape Liboriussen ('05)Sparta34.64
  
 PB
 
28.18 PB34.64 PB  X     
M Spydkast 800 gram    
16.5.

Finale A

Finale
16.5.
1Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 190057.90
  
 PB
 
57.90 PB55.2457.47     
2Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta57.87
  
 PB
 
57.87 PB  –  –     
3Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta56.44
  
 PB
 
56.44 PB  –  –     
4Hugo RasmussenHugo Rasmussen ('03)IK Hellas47.99
  
 PB
 
47.99 PB43.2746.06     
5Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta45.13
  
 SB
 
42.18 SB45.13 SB  X     
6Malte BankMalte Bank ('03)Sparta40.78
  
 PB
 
31.36 PB40.78 PB  X     
7Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)IK Hellas32.51
  
 PB
 
32.51 PB31.1431.91     
8Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF29.41
  
 SB
 
  X  X29.41 SB     
K 200 m    
Indledende heats15.5.
Indledende 1
15.5. Vind: -0.5
15.5.Vind: -0.5
1Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta25.47
  
 PB
1Louise Bach MooreLouise Bach Moore ('01)Sparta26.50
  
 PB
2Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 190025.50
  
 SB
2Filippa RougFilippa Roug ('05)BAK27.17
  
 PB
3Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta25.74
  
 =PB
3Louise Høkilde WassmannLouise Høkilde Wassmann ('03)Greve Atletik27.25
  
 SB
4Sandra BöllSandra Böll ('94)Sparta26.03
  
 SB
4Bolette NimskovBolette Nimskov ('05)Sparta28.62
  
 SB
5Nikoline Lybæk PetersenNikoline Lybæk Petersen ('98)Aarhus 190027.01
  
 SB
6Julie Kalstrup SchulzJulie Kalstrup Schulz Aarhus 190028.54
  
 SB
7Ditte StoltzeDitte Stoltze ('03)DELTA29.14
  
 SB
Indledende 2
15.5. Vind: -0.2
15.5.Vind: -0.2
1Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)Sparta25.17
  
 SB
1Annabelle VipleAnnabelle Viple ('05)Sparta26.89
  
 PB
2Caroline Benfeldt SørensenCaroline Benfeldt Sørensen ('02)Frederiksberg IF25.19
  
 SB
2Kathrine Holst HahnKathrine Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF27.10
  
 SB
3Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta25.34
  
 PB
3Rebekka KordonRebekka Kordon ('05)Haderslev IF28.76
  
 SB
4Celina HagiharaCelina Hagihara ('06)KIF25.48
  
 PB
5Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta26.71
  
 SB
6Nathalie Richter-MikkelsenNathalie Richter-Mikkelsen Sparta27.21
  
 SB
K 800 m    
16.5.

Finale A

Finale
16.5.
1Kathrine Holst HahnKathrine Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF2:22.58
  
 PB
2Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta2:22.79
  
 PB
3Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta2:26.00
  
 SB
4Annabelle VipleAnnabelle Viple ('05)Sparta2:31.60
  
 SB
5Sandra BöllSandra Böll ('94)Sparta2:32.71
  
 SB
6Nikoline Lybæk PetersenNikoline Lybæk Petersen ('98)Aarhus 19002:42.43
  
 SB
7Rebekka KordonRebekka Kordon ('05)Haderslev IF2:53.26
  
 SB
8Ditte StoltzeDitte Stoltze ('03)DELTA2:53.41
  
 SB
Julie Kalstrup SchulzJulie Kalstrup Schulz Aarhus 1900 DNF
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
15.5. Vind: +0.3

Finale A

Finale
15.5.Vind: +0.3
1Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 190014.27
  
 PB
2Sandra BöllSandra Böll ('94)Sparta14.44
  
 SB
3Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta14.56
  
 PB
4Nikoline Lybæk PetersenNikoline Lybæk Petersen ('98)Aarhus 190015.59
  
 
5Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta15.71
  
 SB
6Julie Kalstrup SchulzJulie Kalstrup Schulz Aarhus 190017.52
  
 SB
7Ditte StoltzeDitte Stoltze ('03)DELTA19.11
  
 PB
K Højdespring    
15.5.

Finale A

Finale
15.5.
1Sandra BöllSandra Böll ('94)Sparta1.68
  
 SB
 
1.56 SB
  O
1.59 SB
  O
1.62 SB
 XO
1.65 SB
XXO
1.68 SB
  O
1.71
XXX
  
2Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta1.59
  
 PB
 
1.47 SB
  O
1.50 SB
  O
1.53 SB
  O
1.56 SB
  O
1.59 PB
  O
1.62
XXX
  
3Annabelle VipleAnnabelle Viple ('05)Sparta1.56
  
 PB
 
1.41 SB
  O
1.47 SB
  O
1.50 SB
  O
1.53 =PB
  O
1.56 PB
  O
1.59
XXX
  
4Nikoline Lybæk PetersenNikoline Lybæk Petersen ('98)Aarhus 19001.56
  
 SB
 
1.41 SB
  O
1.44 SB
  O
1.47 SB
  O
1.50 SB
  O
1.53 SB
XXO
1.56 SB
 XO
1.59
XXX
 
5Kathrine Holst HahnKathrine Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF1.53
  
 =PB
 
1.41 SB
  O
1.44 SB
 XO
1.47 SB
 XO
1.50 SB
  O
1.53 =PB
 XO
1.56
XXX
  
6Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta1.47
  
 SB
 
1.44 SB
  O
1.47 SB
  O
1.50
XXX
     
6Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 19001.47
  
 SB
 
1.44 SB
  O
1.47 SB
  O
1.50
XXX
     
8Julie Kalstrup SchulzJulie Kalstrup Schulz Aarhus 19001.47
  
 SB
 
1.32
 XO
1.35
  O
1.38
  O
1.41
  O
1.44
 XO
1.47 SB
  O
1.50
XXX
 
9Ditte StoltzeDitte Stoltze ('03)DELTA1.44
  
 PB
 
1.35 SB
  O
1.41 PB
  O
1.44 PB
  O
1.47
XXX
    
10Rebekka KordonRebekka Kordon ('05)Haderslev IF1.44
  
 SB
 
1.35 SB
  O
1.38 SB
  O
1.41 SB
 XO
1.44 SB
  O
1.47
XXX
   
Camilla Urup ColstrupCamilla Urup Colstrup ('05)Haderslev IF NH
  
 
 
1.35
XXX
       
K Længdespring    
16.5.

Finale A

Finale
16.5.
1Sandra BöllSandra Böll ('94)Sparta5.77 w
+2.2
  
 
 
5.58
 1.4
5.77
 2.2
5.68 =SB
 0.0
     
2Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 19005.72
0.0
  
 SB
 
  X
 0.0
5.72 SB
 0.0
  X
 0.0
     
3Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta5.65
0.0
  
 =PB
 
5.45
 1.0
5.65 =PB
 0.0
5.49
 0.1
     
4Kathrine Holst HahnKathrine Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF5.23 w
+2.7
  
 
 
4.95 =SB
 0.0
4.88
 0.0
5.23
 2.7
     
5Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta5.19
+2.0
  
 SB
 
5.19 SB
 2.0
  –  –     
6Nikoline Lybæk PetersenNikoline Lybæk Petersen ('98)Aarhus 19005.03
0.0
  
 
 
5.03
 0.0
4.87
 0.9
5.01
 0.0
     
7Julie Kalstrup SchulzJulie Kalstrup Schulz Aarhus 19004.94
+1.1
  
 PB
 
4.74
 0.4
4.70
 0.0
4.94 PB
 1.1
     
8Rebekka KordonRebekka Kordon ('05)Haderslev IF4.82
0.0
  
 SB
 
4.82 SB
 0.0
  X
 0.0
4.79
 1.9
     
9Camilla Urup ColstrupCamilla Urup Colstrup ('05)Haderslev IF4.49
+1.4
  
 SB
 
4.49 SB
 1.4
4.25
 0.1
4.48
 0.6
     
10Annabelle VipleAnnabelle Viple ('05)Sparta4.42
+1.9
  
 PB
 
4.42 PB
 1.9
4.33
 0.3
4.27
 0.9
     
11Ditte StoltzeDitte Stoltze ('03)DELTA3.88
0.0
  
 
 
  X
 0.0
3.88
 0.0
  X
 0.0
     
K Kuglestød 4.0 kg    
15.5.

Finale A

Finale
15.5.
1Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta13.84
  
 
 
13.3213.8413.41     
2Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta13.34
  
 PB
 
13.34 PB12.44  X     
3Sandra BöllSandra Böll ('94)Sparta12.15
  
 
 
11.9312.1512.01     
4Nikoline Lybæk PetersenNikoline Lybæk Petersen ('98)Aarhus 190010.91
  
 PB
 
10.7110.91 PB  X     
5Julie Kalstrup SchulzJulie Kalstrup Schulz Aarhus 19009.92
  
 
 
9.729.92  X     
6Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 19009.83
  
 
 
9.83  X  X     
7Ditte StoltzeDitte Stoltze ('03)DELTA8.62
  
 PB
 
7.76 PB7.82 PB8.62 PB     
K Spydkast 600 gram    
16.5.

Finale A

Finale
16.5.
1Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta46.31
  
 SB
 
46.31 SB44.96  X     
2Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta41.37
  
 PB
 
41.37 PB39.2039.42     
3Sandra BöllSandra Böll ('94)Sparta33.55
  
 SB
 
33.47 SB33.55 SB32.05     
4Nikoline Lybæk PetersenNikoline Lybæk Petersen ('98)Aarhus 190033.11
  
 
 
32.7533.1131.05     
5Julie Kalstrup SchulzJulie Kalstrup Schulz Aarhus 190027.04
  
 
 
23.5127.0425.52     
6Ditte StoltzeDitte Stoltze ('03)DELTA20.53
  
 
 
17.0019.3620.53     
D19 110 m hæk 99.1 cm    
16.5. Vind: -1.3

Finale A

Finale
16.5.Vind: -1.3
1Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta15.05
  
 PB
1Alfred Dahl LarsenAlfred Dahl Larsen ('02)Frederiksberg IF16.87
  
 SB
2Hugo RasmussenHugo Rasmussen ('03)IK Hellas16.23
  
 PB
3Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)IK Hellas19.09
  
 PB
4Malte BankMalte Bank ('03)Sparta19.49
  
 PB
Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta DNF
  
 
Andreas MotzkusAndreas Motzkus ('03)KIF DNF
  
 
D19 Kuglestød 6.0 kg    
15.5.

Finale A

Finale
15.5.
1Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta14.26
  
 PB
 
13.95 SB14.26 PB14.09     
2Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta13.33
  
 SB
 
13.13 SB13.16 SB13.33 SB     
3Malte BankMalte Bank ('03)Sparta11.76
  
 
 
10.9011.3911.76     
4Hugo RasmussenHugo Rasmussen ('03)IK Hellas10.23
  
 PB
 
9.13 PB10.23 PB10.18     
5Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)IK Hellas7.06
  
 PB
 
6.70 PB6.97 PB7.06 PB     
D19 Diskoskast 1.75 kg    
16.5.

Finale A

Finale
16.5.
1Hugo RasmussenHugo Rasmussen ('03)IK Hellas38.97
  
 PB
 
34.99 PB38.97 PB  X     
2Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta38.48
  
 
 
24.5931.5138.48     
3Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta30.52
  
 
 
30.52  X  X     
4Malte BankMalte Bank ('03)Sparta27.95
  
 PB
 
27.95 PB  X  X     
5Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)IK Hellas25.03
  
 PB
 
24.68 PB22.4325.03 PB     
D17 110 m hæk 91.4 cm    
16.5. Vind: -1.4

Finale A

Finale
16.5.Vind: -1.4
1Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta15.21
  
 PB
2Adam Sandbjerg LindAdam Sandbjerg Lind ('05)Aarhus 190016.06
  
 PB
3Asger Pape LiboriussenAsger Pape Liboriussen ('05)Sparta21.19
  
 PB
D17 Kuglestød 5.0 kg    
15.5.

Finale A

Finale
15.5.
1Adam Sandbjerg LindAdam Sandbjerg Lind ('05)Aarhus 190012.80
  
 PB
 
12.25 PB12.40 PB12.80 PB     
2Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta12.38
  
 
 
12.1211.8012.38     
3Asger Pape LiboriussenAsger Pape Liboriussen ('05)Sparta11.56
  
 PB
 
11.56 PB11.3111.00     
D17 Diskoskast 1.5 kg    
16.5.

Finale A

Finale
16.5.
1Adam Sandbjerg LindAdam Sandbjerg Lind ('05)Aarhus 190037.46
  
 PB
 
  X28.74 PB37.46 PB     
2Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta36.70
  
 PB
 
33.27 PB30.5736.70 PB     
3Asger Pape LiboriussenAsger Pape Liboriussen ('05)Sparta30.24
  
 PB
 
30.2422.8724.78     
P17 100 m hæk 76.2 cm    
Indledende heats15.5.
Indledende 1
15.5. Vind: +0.1
15.5.Vind: +0.1
1Kathrine Holst HahnKathrine Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF15.48
  
 PB
2Annabelle VipleAnnabelle Viple ('05)Sparta15.58
  
 PB
3Rebekka KordonRebekka Kordon ('05)Haderslev IF16.15
  
 PB
Indledende 2
15.5. Vind: +1.0
15.5.Vind: +1.0
1Camilla Urup ColstrupCamilla Urup Colstrup ('05)Haderslev IF18.45
  
 PB
P17 Kuglestød 3.0 kg    
15.5.

Finale A

Finale
15.5.
1Camilla Urup ColstrupCamilla Urup Colstrup ('05)Haderslev IF9.80
  
 
 
9.519.239.80     
2Rebekka KordonRebekka Kordon ('05)Haderslev IF9.68
  
 PB
 
9.22 SB9.63 PB9.68 PB     
3Kathrine Holst HahnKathrine Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF8.35
  
 PB
 
8.09 PB7.628.35 PB     
4Annabelle VipleAnnabelle Viple ('05)Sparta7.98
  
 SB
 
6.25 SB7.18 SB7.98 SB     
P17 Spydkast 500 gram    
16.5.

Finale A

Finale
16.5.
1Camilla Urup ColstrupCamilla Urup Colstrup ('05)Haderslev IF37.70
  
 PB
 
32.1036.6037.70 PB     
2Rebekka KordonRebekka Kordon ('05)Haderslev IF27.54
  
 SB
 
25.87 SB26.93 SB27.54 SB     
3Annabelle VipleAnnabelle Viple ('05)Sparta25.72
  
 PB
 
24.64 PB24.3725.72 PB     
4Kathrine Holst HahnKathrine Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF22.29
  
 PB
 
22.29 PB  X20.91     
P15 200 m    
15.5. Vind: -0.2

Finale A

Finale
15.5.Vind: -0.2
1Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta27.44
  
 PB
2Kristine Skifter BitschKristine Skifter Bitsch ('06)Randers Freja27.72
  
 PB
3Anna Glinvad KroghAnna Glinvad Krogh ('07)SIK8028.44
  
 PB
4Ingrid Olivarius VølundIngrid Olivarius Vølund ('07)Sparta29.08
  
 PB
5Rosa PoulsenRosa Poulsen ('06)FIF Hillerød29.18
  
 PB
6Maja Manly KristiansenMaja Manly Kristiansen ('06)FIF Hillerød32.23
  
 PB
7Frida PedersenFrida Pedersen ('07)SIK8032.39
  
 PB
P15 800 m    
16.5.

Finale A

Finale
16.5.
1Kristine Skifter BitschKristine Skifter Bitsch ('06)Randers Freja2:35.47
  
 SB
2Ingrid Olivarius VølundIngrid Olivarius Vølund ('07)Sparta2:37.45
  
 PB
3Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta2:50.42
  
 SB
4Maja Manly KristiansenMaja Manly Kristiansen ('06)FIF Hillerød2:55.32
  
 PB
5Rosa PoulsenRosa Poulsen ('06)FIF Hillerød3:04.95
  
 PB
P15 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
15.5. Vind: +1.2

Finale A

Finale
15.5.Vind: +1.2
1Kristine Skifter BitschKristine Skifter Bitsch ('06)Randers Freja13.30
  
 PB
2Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta13.44
  
 SB
3Anna Glinvad KroghAnna Glinvad Krogh ('07)SIK8013.46
  
 PB
4Ingrid Olivarius VølundIngrid Olivarius Vølund ('07)Sparta15.59
  
 PB
5Rosa PoulsenRosa Poulsen ('06)FIF Hillerød16.09
  
 PB
6Maja Manly KristiansenMaja Manly Kristiansen ('06)FIF Hillerød16.38
  
 PB
7Frida PedersenFrida Pedersen ('07)SIK8016.65
  
 PB
P15 Højdespring    
15.5.

Finale A

Finale
15.5.
1Kristine Skifter BitschKristine Skifter Bitsch ('06)Randers Freja1.54
  
 SB
 
1.39 SB
  O
1.42 SB
  O
1.45 SB
  O
1.48 SB
 XO
1.51 SB
  O
1.54 SB
  O
1.57
XXX
 
2Anna Glinvad KroghAnna Glinvad Krogh ('07)SIK801.51
  
 
 
1.39
  O
1.42
  O
1.45
  O
1.48
  O
1.51
 XO
1.54
XXX
  
3Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta1.45
  
 PB
 
1.30
  O
1.33
  O
1.36
  O
1.39
  O
1.42 PB
  O
1.45 PB
 XO
1.48
XXX
 
4Frida PedersenFrida Pedersen ('07)SIK801.45
  
 =PB
 
1.24
  O
1.27
  O
1.30
  O
1.33
  O
1.36
  O
1.39
  O
1.42
XXO
1.45 =PB
XXO
1.48
XXX
       
5Rosa PoulsenRosa Poulsen ('06)FIF Hillerød1.42
  
 SB
 
1.30 SB
  O
1.33 SB
  O
1.36 SB
  O
1.39 SB
  O
1.42 SB
 XO
1.45
XXX
  
6Ingrid Olivarius VølundIngrid Olivarius Vølund ('07)Sparta1.24
  
 
 
1.15
  O
1.18
  O
1.21
  O
1.24
XXO
1.27
XXX
   
7Maja Manly KristiansenMaja Manly Kristiansen ('06)FIF Hillerød1.12
  
 PB
 
1.00 SB
  O
1.06 SB
  O
1.09 SB
  O
1.12 PB
  O
1.15
XXX
   
P15 Længdespring    
16.5.

Finale A

Finale
16.5.
1Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta4.95
0.0
  
 PB
 
4.95 PB
 0.0
4.80
 0.1
3.76
 0.0
     
2Kristine Skifter BitschKristine Skifter Bitsch ('06)Randers Freja4.65
+0.9
  
 SB
 
4.65 SB
 0.9
4.45
 0.0
4.43
 1.0
     
3Ingrid Olivarius VølundIngrid Olivarius Vølund ('07)Sparta4.39
0.0
  
 PB
 
4.39 PB
 0.0
4.35
 0.4
  X
 0.0
     
4Rosa PoulsenRosa Poulsen ('06)FIF Hillerød3.98
0.0
  
 SB
 
  X
 0.0
3.90 SB
 0.0
3.98 SB
 0.0
     
5Maja Manly KristiansenMaja Manly Kristiansen ('06)FIF Hillerød2.94
0.0
  
 SB
 
2.90 SB
 0.0
2.87
 0.0
2.94 SB
 0.0
     
P15 Kuglestød 3.0 kg    
15.5.

Finale A

Finale
15.5.
1Kristine Skifter BitschKristine Skifter Bitsch ('06)Randers Freja10.80
  
 SB
 
9.96 SB10.80 SB10.08     
2Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta10.20
  
 SB
 
9.9110.20 SB9.79     
3Anna Glinvad KroghAnna Glinvad Krogh ('07)SIK8010.01
  
 PB
 
10.01 PB  X9.08     
4Rosa PoulsenRosa Poulsen ('06)FIF Hillerød8.73
  
 PB
 
8.73 PB7.987.80     
5Frida PedersenFrida Pedersen ('07)SIK807.08
  
 PB
 
6.91 PB6.95 PB7.08 PB     
6Maja Manly KristiansenMaja Manly Kristiansen ('06)FIF Hillerød6.23
  
 PB
 
6.22 PB6.23 PB6.05     
7Ingrid Olivarius VølundIngrid Olivarius Vølund ('07)Sparta6.17
  
 PB
 
6.17 PB  X5.89     
P15 Spydkast 500 gram    
16.5.

Finale A

Finale
16.5.
1Kristine Skifter BitschKristine Skifter Bitsch ('06)Randers Freja31.01
  
 SB
 
31.01 SB  X30.74     
1Mille ElmerMille Elmer ('07)KIF25.83
  
 PB
 
23.21 PB21.6220.4923.38 PB25.83 PB25.49  
2Cassandra Kamph MikkelsenCassandra Kamph Mikkelsen ('06)Sparta24.87
  
 PB
 
23.41 PB22.46  X23.11  X24.87 PB  
2Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta22.90
  
 SB
 
22.17 SB20.8222.90 SB     
3Ingrid Olivarius VølundIngrid Olivarius Vølund ('07)Sparta18.88
  
 PB
 
18.42 PB18.88 PB18.02     
4Rosa PoulsenRosa Poulsen ('06)FIF Hillerød18.55
  
 PB
 
15.65 SB18.07 SB18.55 PB     
5Maja Manly KristiansenMaja Manly Kristiansen ('06)FIF Hillerød12.86
  
 PB
 
12.86 PB8.5512.16     

Seneste resultater

3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle