Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Greve: Vindsprint 1 23.5.2021

M 100 m    
Vind: +0.7

Finale A

Finale
Vind: +0.7
1Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta10.61
  
 
2Rasmus Thornbjerg KlausenRasmus Thornbjerg Klausen Sparta10.76
  
 =SB
3Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190010.88
  
 
4Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta10.92
  
 
5Marius Glenner-FrandsenMarius Glenner-Frandsen ('95)KIF11.16
  
 SB
6Festus AsanteFestus Asante ('94)Sparta11.17
  
 
7Christoph HansenChristoph Hansen ('92)Frederiksberg IF / GER11.26
  
 
Finale B
Vind: -2.5
Vind: -2.5
1Hans Christian CorlinHans Christian Corlin ('05)Sparta11.33
  
 PB
2Sebastian Abildgaard GlybSebastian Abildgaard Glyb ('05)Holte Atletik11.39
  
 PB
3Luis F. MailletLuis F. Maillet ('04)Sparta11.60
  
 SB
4Ludvig ElmedalLudvig Elmedal ('06)Fremad Holbæk11.82
  
 
5Miso BuhaMiso Buha ('03)Hvirlan11.98
  
 
Magnus Askov-HansenMagnus Askov-Hansen ('03)Frederiksberg IF DQ
  
 
Christian AnderssonChristian Andersson ('06)Greve Atletik DQ
  
 
Finale C
Vind: +3.1
Vind: +3.1
1Jesse LasquiteJesse Lasquite ('01)KIF11.66 w
  
 
2Troels KaasTroels Kaas ('95)BAC11.90 w
  
 
4Alfred Dahl LarsenAlfred Dahl Larsen ('02)Frederiksberg IF12.11 w
  
 
5Kasper SchellerKasper Scheller ('03)Greve Atletik12.26 w
  
 
6Noa Bak-PedersenNoa Bak-Pedersen ('96)KIF13.31 w
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +1.0
Vind: +1.0
1Lance Christian AaboLance Christian Aabo ('06)HGATM 11.89
  
 PB
2Jesse LasquiteJesse Lasquite ('01)KIF11.91
  
 
4Carl Bäckström NielsenCarl Bäckström Nielsen ('07)Amager AC12.31
  
 
5Kasper SchellerKasper Scheller ('03)Greve Atletik12.33
  
 
6Noa Bak-PedersenNoa Bak-Pedersen ('96)KIF13.40
  
 
7Jonas GretlundJonas Gretlund ('09)Amager AC13.73
  
 PB
Indledende 2
Vind: +0.8
Vind: +0.8
1Magnus Askov-HansenMagnus Askov-Hansen ('03)Frederiksberg IF11.36
  
 PB
2Vitus RosenkrandsVitus Rosenkrands ('05)Sparta11.53
  
 
3Philip ReynoldsPhilip Reynolds ('96)Sparta11.55
  
 SB
4Miso BuhaMiso Buha ('03)Hvirlan11.79
  
 SB
5Ludvig ElmedalLudvig Elmedal ('06)Fremad Holbæk11.81
  
 
6Alfred Dahl LarsenAlfred Dahl Larsen ('02)Frederiksberg IF11.89
  
 SB
7Troels KaasTroels Kaas ('95)BAC12.04
  
 
Indledende 3
Vind: +2.7
Vind: +2.7
1Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik11.04 w
  
 
2Frankly DadeyFrankly Dadey ('99)Greve Atletik11.07 w
  
 
3Marius Glenner-FrandsenMarius Glenner-Frandsen ('95)KIF11.18 w
  
 
4Hans Christian CorlinHans Christian Corlin ('05)Sparta11.22 w
  
 
5Sebastian Abildgaard GlybSebastian Abildgaard Glyb ('05)Holte Atletik11.31 w
  
 
6Carl Bruce AaboCarl Bruce Aabo ('04)HGATM 11.35 w
  
 
7Christian AnderssonChristian Andersson ('06)Greve Atletik11.43 w
  
 
8Luis F. MailletLuis F. Maillet ('04)Sparta11.49 w
  
 
Indledende 4
Vind: +1.3
Vind: +1.3
1Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta10.52
  
 SB
2Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190010.74
  
 SB
3Rasmus Thornbjerg KlausenRasmus Thornbjerg Klausen Sparta10.76
  
 SB
4Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta10.80
  
 PB
5Frederik AnderssonFrederik Andersson ('01)Greve Atletik10.88
  
 PB
6Festus AsanteFestus Asante ('94)Sparta11.15
  
 SB
7Christoph HansenChristoph Hansen ('92)Frederiksberg IF / GER11.16
  
 
8Emil FrændeEmil Frænde Sparta11.30
  
 SB
M 200 m    
Vind: -2.1

Finale A

Finale
Vind: -2.1
1Frederik AnderssonFrederik Andersson ('01)Greve Atletik21.86
  
 PB
2Christoph HansenChristoph Hansen ('92)Frederiksberg IF / GER22.63
  
 SB
3Iasonas KoniarisIasonas Koniaris ('97)Hvidovre TC22.97
  
 PB
4Hans Christian CorlinHans Christian Corlin ('05)Sparta22.98
  
 PB
5Carl Bruce AaboCarl Bruce Aabo ('04)HGATM 23.02
  
 PB
6Luis F. MailletLuis F. Maillet ('04)Sparta23.10
  
 SB
7Mathias A. OlsenMathias A. Olsen ('91)Frederiksberg IF23.44
  
 SB
Finale B
Vind: +0.5
Vind: +0.5
1Magnus Askov-HansenMagnus Askov-Hansen ('03)Frederiksberg IF23.10
  
 PB
2Sebastian Abildgaard GlybSebastian Abildgaard Glyb ('05)Holte Atletik23.25
  
 PB
3Christian AnderssonChristian Andersson ('06)Greve Atletik23.34
  
 PB
4Vitus RosenkrandsVitus Rosenkrands ('05)Sparta23.45
  
 PB
5Lance Christian AaboLance Christian Aabo ('06)HGATM 24.10
  
 PB
6Jonas GretlundJonas Gretlund ('09)Amager AC28.62
  
 SB
M 400 m    

Finale A

Finale
1Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)Sparta47.89
  
 SB
2Mathias AstrupMathias Astrup ('99)Greve Atletik49.00
  
 SB
3Philip BraunPhilip Braun ('90)Sparta50.57
  
 SB
4Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik50.75
  
 PB
5Sebastian Kordt LassenSebastian Kordt Lassen ('93)Frederiksberg IF51.40
  
 PB
6Marius Glenner-FrandsenMarius Glenner-Frandsen ('95)KIF51.50
  
 PB
7Anas AliAnas Ali ('99)KIF56.93
  
 PB
K 100 m    
Vind: -0.7

Finale A

Finale
Vind: -0.7
1Emilie R HansenEmilie R Hansen ('99)Sparta12.75
  
 
2Katrine LundKatrine Lund ('90)KIF12.87
  
 PB
3Sophie RoesslerSophie Roessler ('96)Frederiksberg IF12.95
  
 SB
4Laura FriedeheimLaura Friedeheim ('91)Frederiksberg IF / GER13.57
  
 SB
5Benedicte Bjørk PedersenBenedicte Bjørk Pedersen ('06)Holte Atletik14.06
  
 
6Cornelia Hav SteenCornelia Hav Steen ('05)Holte Atletik14.21
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.3
Vind: +0.3
1Laura FriedeheimLaura Friedeheim ('91)Frederiksberg IF / GER13.60
  
 SB
2Mathilde SteenbergMathilde Steenberg ('06)Greve Atletik13.74
  
 PB
3Benedicte Bjørk PedersenBenedicte Bjørk Pedersen ('06)Holte Atletik13.80
  
 PB
Cornelia Hav SteenCornelia Hav Steen ('05)Holte Atletik DQ
  
 
Indledende 2
Vind: +2.5
Vind: +2.5
1Caroline Benfeldt SørensenCaroline Benfeldt Sørensen ('02)Frederiksberg IF12.36 w
  
 
2Emilie R HansenEmilie R Hansen ('99)Sparta12.69 w
  
 
3Katrine LundKatrine Lund ('90)KIF12.97 w
  
 
4Sophie RoesslerSophie Roessler ('96)Frederiksberg IF13.12 w
  
 
5Solvej MøllerSolvej Møller ('05)Greve Atletik13.16 w
  
 
K 200 m    
Vind: +0.5

Finale A

Finale
Vind: +0.5
1Caroline Benfeldt SørensenCaroline Benfeldt Sørensen ('02)Frederiksberg IF25.39
  
 
2Sophie RoesslerSophie Roessler ('96)Frederiksberg IF26.91
  
 SB
3Solvej MøllerSolvej Møller ('05)Greve Atletik27.48
  
 SB
5Laura FriedeheimLaura Friedeheim ('91)Frederiksberg IF / GER28.19
  
 SB
6Mathilde SteenbergMathilde Steenberg ('06)Greve Atletik28.43
  
 PB
Finale B
Vind: +0.7
Vind: +0.7
4Maja Tange NordlienMaja Tange Nordlien ('06)Holte Atletik27.81
  
 PB
7Benedicte Bjørk PedersenBenedicte Bjørk Pedersen ('06)Holte Atletik29.36
  
 PB
8Cornelia Hav SteenCornelia Hav Steen ('05)Holte Atletik29.40
  
 PB
9Viola JensenViola Jensen ('06)Greve Atletik30.35
  
 SB
K 400 m    

Finale A

Finale
1Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)Sparta56.32
  
 
2Nora Grønnegaard FischerNora Grønnegaard Fischer ('05)Holte Atletik57.55
  
 PB
3Anna Krab ScheibeleinAnna Krab Scheibelein ('98)KIF58.60
  
 SB
5Camilla F. R. NissenCamilla F. R. Nissen ('90)Sparta1:00.95
  
 
6Louise Høkilde WassmannLouise Høkilde Wassmann ('03)Greve Atletik1:02.98
  
 SB
Finale B
1Annabelle VipleAnnabelle Viple ('05)Sparta1:00.08
  
 PB
2Maria VenborgMaria Venborg ('91)KIF1:02.81
  
 PB
3Filippa Tvistholm JørgensenFilippa Tvistholm Jørgensen ('08)Greve Atletik1:04.54
  
 PB
4Cecilie Biltofft JensenCecilie Biltofft Jensen ('94)Frederiksberg IF1:04.80
  
 SB
5Frida RevallFrida Revall ('06)Greve Atletik1:09.29
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +2.6

Finale A

Finale
Vind: +2.6
1Klara Skriver LoesslKlara Skriver Loessl ('02)Sparta14.42 w
  
 
2Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta14.83 w
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1Klara Skriver LoesslKlara Skriver Loessl ('02)Sparta14.53
  
 SB
2Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta15.36
  
 
P17 100 m hæk 76.2 cm    
Vind: +2.6

Finale A

Finale
Vind: +2.6
1Solvej MøllerSolvej Møller ('05)Greve Atletik16.10 w
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1Solvej MøllerSolvej Møller ('05)Greve Atletik16.38
  
 PB
D15 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +2.6

Finale A

Finale
Vind: +2.6
1Oliver NeergaardOliver Neergaard ('06)Greve Atletik21.41 w
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1Oliver NeergaardOliver Neergaard ('06)Greve Atletik21.41
  
 PB
P15 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
Vind: +2.6

Finale A

Finale
Vind: +2.6
1Mathilde SteenbergMathilde Steenberg ('06)Greve Atletik13.46 w
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1Mathilde SteenbergMathilde Steenberg ('06)Greve Atletik13.45
  
 PB

Seneste resultater

28.1SkiveIndestævne III (VDMU 800 12-13 og 3000 14-19)
28‐29.1BallerupØst-inde
25.1KøbenhavnKuglestøds Challenge 1
25.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
21.1EsbjergVinterkast
21.1RandersRanders Indoor
21‐22.1AarhusVDMUi
21.1GreveThrowingtime in the snow
21.1HvidovreVægtkast for de stærke
15.1SæbyNålestævne Sæby
15.1HvidovreHvidovre Indoor 2
14.1RandersPVCenter Randers Cup 1
14.1SkiveIndestævne II (VDMU1500 m)
7.1HelsingørKronborg Games 1
31.12HvidovreNytårskast indendørs
31.12KøbenhavnNytårsløbet
29.12AarhusSidste Chancen
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12SkiveSkive Kast 7-22
21.12RønneViking 1000m Juleløb
18.12BallerupJulestævne
17.12RandersVault 2
14.12AalborgAalborg Indoor 2
14.12HelsingørJuleafslutningsstævne
13.12EsbjergHT og DT i kastegården
11.12HvidovreHvidovre Indoor 1
10.12SkiveJulestævne
10.12RandersVault 1
3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon