Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aalborg: AAM Stævne 5 5.6.2021
Skovdalen Atletikstadion

M 100 m    
Vind: +1.3

Finale A

Finale
Vind: +1.3
1Emil Mader KjærEmil Mader Kjær ('99)Skive AM10.78
  
 SB
1Emil Mader KjærEmil Mader Kjær ('99)Skive AM10.82
  
 
1Cornelius Birk MeissnerCornelius Birk Meissner ('06)Skive AM12.23
  
 PB
2Mikkel JohanssonMikkel Johansson ('02)Hvidovre AM10.95
  
 
2Mikkel JohanssonMikkel Johansson ('02)Hvidovre AM10.98
  
 
2Peter KasoziPeter Kasozi ('89)Aalborg AM12.74
  
 
3Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM11.38
  
 SB
3Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM11.50
  
 
3Jens-Kristian Damgaard JensenJens-Kristian Damgaard Jensen ('04)SIK8012.87
  
 
4Malte Dam KorsbjergMalte Dam Korsbjerg ('03)Aarhus 190011.57
  
 
4Nikolaj R. JensenNikolaj R. Jensen ('07)SIK8012.91
  
 PB
5Niels SkovsgaardNiels Skovsgaard ('05)Dybvad IK 12.05
  
 
5Daniel AndersenDaniel Andersen ('06)Dybvad IK 14.66
  
 PB
M 400 m    

Finale A

Finale
1Mikkel JohanssonMikkel Johansson ('02)Hvidovre AM50.62
  
 PB
2Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)Aalborg AM53.73
  
 SB
3Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM54.97
  
 PB
4Marius M SzwedMarius M Szwed ('05)Aalborg AM56.86
  
 PB
5Nikolaj R. JensenNikolaj R. Jensen ('07)SIK801:04.13
  
 PB
M 1500 m    

Finale A

Finale
1Jacob Rudjord TherkildsenJacob Rudjord Therkildsen ('91)Aarhus Fremad4:04.53
  
 PB
2Rasmus Meldgaard KristensenRasmus Meldgaard Kristensen ('96)Aalborg AM4:04.99
  
 PB
3Andreas Nors RebstrupAndreas Nors Rebstrup Aalborg AM4:06.31
  
 PB
4Nikolas KraglundNikolas Kraglund ('01)Aalborg AM4:19.15
  
 PB
5Bertram Gitz-JohansenBertram Gitz-Johansen ('96)Aalborg AM4:21.84
  
 PB
6Lasse BoesenbækLasse Boesenbæk ('05)Viborg AM4:24.84
  
 PB
7Frederik Mangor MadsenFrederik Mangor Madsen ('02)Viborg AM4:26.96
  
 SB
8Rune Sostack ClausenRune Sostack Clausen ('92)Aarhus Fremad4:41.84
  
 PB
9Lynge Mejlvang HansenLynge Mejlvang Hansen ('06)Viborg AM4:42.42
  
 PB
10Emil Møller SchmidtEmil Møller Schmidt ('06)Viborg AM4:54.08
  
 PB
Roberto SanchezRoberto Sanchez ('97)Aalborg AM DNF
  
 
M 110 m hæk    
Vind: +0.5

Finale A

Finale
Vind: +0.5
1Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)Aalborg AM15.40
  
 
M 300 m hæk    

Finale A

Finale
1Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)Aalborg AM41.18
  
 PB
2Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)Aalborg AM42.84
  
 PB
M Trespring    

Finale A

Finale
1Dennis MägiDennis Mägi ('95)AGF Atletik14.76
-1.4
  
 SB
 
14.76 SB
 -1.4
  X
 0.0
14.12
 0.0
  X
 0.0
    
K 100 m    
Vind: +0.4

Finale A

Finale
Vind: +0.4
1Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM12.41
  
 PB
1Emilie Røntved KrukiewiczEmilie Røntved Krukiewicz ('96)SIK8013.50
  
 PB
2Christine KlitgaardChristine Klitgaard ('04)Aalborg AM12.44
  
 PB
2Ida B NielsenIda B Nielsen ('07)Aalborg AM14.00
  
 PB
3Terese Salling HansenTerese Salling Hansen ('01)Aarhus 190012.61
  
 SB
3Amalie Bønnelykke SørensenAmalie Bønnelykke Sørensen ('07)Aalborg AM15.41
  
 PB
4Marie Qvist JensenMarie Qvist Jensen ('97)Aarhus Fremad12.97
  
 
5Nanna Tveen HøgsbergNanna Tveen Høgsberg ('03)Skive AM13.66
  
 
K 1500 m    

Finale A

Finale
1Line K SchulzLine K Schulz ('96)Aarhus 19004:31.57
  
 
2Laura AstrupLaura Astrup Aarhus 19004:37.55
  
 PB
3Mathilde Meedom LarsenMathilde Meedom Larsen ('04)Viborg AM4:40.43
  
 SB
4Lea TybirkLea Tybirk ('89)Aarhus Fremad4:46.56
  
 PB
5Emma Stentz HansenEmma Stentz Hansen ('03)Aalborg AM4:51.94
  
 PB
6Amanda Paaske FrederiksenAmanda Paaske Frederiksen ('07)Kolding KFUM 4:54.11
  
 PB
7Camilla FlyvbjergCamilla Flyvbjerg ('04)Aalborg AM5:01.81
  
 PB
8Charlotte Schrøder JensenCharlotte Schrøder Jensen ('02)Aalborg AM5:04.76
  
 PB
9Laura Lund NørgaardLaura Lund Nørgaard ('98)Aalborg AM5:05.27
  
 PB
10Freja HeuckendorffFreja Heuckendorff ('02)Aalborg AM5:18.13
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +0.1

Finale A

Finale
Vind: +0.1
1Emilie Røntved KrukiewiczEmilie Røntved Krukiewicz ('96)SIK8016.93
  
 PB
M30 Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Thor SørensenThor Sørensen ('89)Aalborg AM54.92
  
 
 
54.5152.6254.1054.9254.8854.52  
M22 Kuglestød 7.26 kg    
Finale B
1Thomas Sabro LarsenThomas Sabro Larsen ('01)Aalborg AM10.10
  
 PB
 
9.99  X10.10 PB9.76  X9.84  
K22 400 m    

Finale A

Finale
1Line Holm JensenLine Holm Jensen Aalborg AM56.28
  
 
2Mille B. OlesenMille B. Olesen ('02)Aalborg AM59.92
  
 
3Ida Marie HartmannIda Marie Hartmann ('02)Aarhus 19001:00.43
  
 PB
4Anne Bonderup AndersenAnne Bonderup Andersen ('01)Aalborg AM1:01.97
  
 
5Signe LehmannSigne Lehmann ('02)Aalborg AM1:03.66
  
 
6Julie HesselvigJulie Hesselvig ('03)Skive AM1:06.59
  
 
K22 Højdespring    
Finale B
1Katrine Fjerbæk OlsenKatrine Fjerbæk Olsen ('01)Skive AM1.60
  
 =SB
 
1.45
  O
1.50
  O
1.55
  O
1.60 =SB
XXO
1.65
XXX
   
K22 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Katrine Fjerbæk OlsenKatrine Fjerbæk Olsen ('01)Skive AM50.39
  
 
 
  X  X48.83  X50.3947.50  
D19 110 m hæk 99.1 cm    
Vind: +0.5

Finale A

Finale
Vind: +0.5
1Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM17.01
  
 PB
P19 Trespring     

Finale A

Finale
1Julie HesselvigJulie Hesselvig ('03)Skive AM9.83
-0.6
  
 PB
 
9.58 SB
 -1.5
9.75 PB
 1.3
9.81 PB
 -1.9
9.83 PB
 -0.6
    
P19 Kuglestød 4.0 kg    
Finale B
1Nanna Tveen HøgsbergNanna Tveen Høgsberg ('03)Skive AM9.89
  
 
 
  X  X  X9.89  X  X  
2Alberte Brogaard JensenAlberte Brogaard Jensen ('03)Aalborg AM8.72
  
 PB
 
8.408.34  X8.068.468.72 PB  
P19 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Alberte Brogaard JensenAlberte Brogaard Jensen ('03)Aalborg AM40.52
  
 
 
36.5839.72  X40.52  X  X  
D17 300 m    

Finale A

Finale
1Oliver KraglundOliver Kraglund ('06)Aalborg AM40.23
  
 PB
2Jens-Kristian Damgaard JensenJens-Kristian Damgaard Jensen ('04)SIK8044.25
  
 
3Nikolaj R. JensenNikolaj R. Jensen ('07)SIK8045.52
  
 PB
D17 110 m hæk 91.4 cm    
Vind: +0.5

Finale A

Finale
Vind: +0.5
1Niels SkovsgaardNiels Skovsgaard ('05)Dybvad IK 16.37
  
 
D17 Trespring    

Finale A

Finale
1Niels SkovsgaardNiels Skovsgaard ('05)Dybvad IK 10.94
0.0
  
 PB
 
  X
 0.0
10.53 PB
 0.0
10.94 PB
 0.0
10.93
 -0.3
    
D17 Kuglestød 5.0 kg    
Finale B
1Jens-Kristian Damgaard JensenJens-Kristian Damgaard Jensen ('04)SIK809.46
  
 
 
  X9.039.089.468.84  –  
P17 300 m    

Finale A

Finale
1Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM41.42
  
 PB
2Christine KlitgaardChristine Klitgaard ('04)Aalborg AM41.75
  
 SB
3Ellen OlesenEllen Olesen ('06)Aalborg AM45.55
  
 PB
4Marie B. OlesenMarie B. Olesen ('07)Aalborg AM45.64
  
 PB
Finale B
1Sarah Bang Schnack LarsenSarah Bang Schnack Larsen ('08)Aalborg AM46.48
  
 PB
2Mia FruergaardMia Fruergaard ('09)Skive AM47.38
  
 PB
3Caroline KraglundCaroline Kraglund ('08)Aalborg AM48.74
  
 PB
4Ida JønsonIda Jønson ('09)Aalborg AM49.65
  
 PB
5Agata Eva JancewiczAgata Eva Jancewicz ('08)Aalborg AM51.77
  
 PB
P17 Højdespring    
1Eva Sabro LarsenEva Sabro Larsen ('04)Aalborg AM1.60
  
 PB
 
1.40
  O
1.45
  O
1.50 =SB
  O
1.55 =PB
 XO
1.60 PB
  O
1.65
XXX
  
D15 Kuglestød 4.0 kg    
Finale B
1Daniel AndersenDaniel Andersen ('06)Dybvad IK 6.04
  
 PB
 
6.04 PB5.975.475.285.955.23  
P15 300 m hæk    

Finale A

Finale
1Ida B NielsenIda B Nielsen ('07)Aalborg AM48.91
  
 PB
2Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM49.53
  
 PB
P15 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
Vind: +0.5

Finale A

Finale
Vind: +0.5
1Sofie FlyvbjergSofie Flyvbjerg ('07)Aalborg AM14.67
  
 
2Frida PedersenFrida Pedersen ('07)SIK8016.82
  
 
P15 Højdespring    
Finale B
1Maya Cecilie FruergaardMaya Cecilie Fruergaard ('06)Skive AM1.55
  
 
 
1.45
  O
1.50
  O
1.55
  O
1.60
XXX
    
2Frida PedersenFrida Pedersen ('07)SIK801.45
  
 =PB
 
1.30
  O
1.35
  O
1.40
  O
1.45 =PB
  O
1.50
XXX
   
3Sofie FlyvbjergSofie Flyvbjerg ('07)Aalborg AM1.35
  
 =PB
 
1.25
  O
1.30
 XO
1.35 =PB
  O
1.40
XXX
    
4Ann Louise MadsenAnn Louise Madsen ('06)Dybvad IK 1.25
  
 PB
 
1.05 SB
  O
1.10 SB
  O
1.15 SB
  O
1.20 =PB
  O
1.25 PB
  O
   
P15 Trespring     

Finale A

Finale
1Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM10.60
-1.4
  
 PB
 
10.22 PB
 -0.3
  X
 0.0
10.27 PB
 0.0
10.60 PB
 -1.4
    
2Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM9.42
0.0
  
 SB
 
  X
 0.0
9.42 SB
 0.0
9.02
 1.6
  X
 0.0
    
3Ida B NielsenIda B Nielsen ('07)Aalborg AM9.39
+0.3
  
 PB
 
9.39 PB
 0.3
8.70
 0.0
9.00
 0.0
9.08
 -0.8
    
4Freja Lützhøft SørensenFreja Lützhøft Sørensen ('07)Aalborg AM8.99
0.0
  
 PB
 
  X
 0.0
8.99 PB
 0.0
8.89
 0.0
8.94
 -0.5
    
5Alberte RasmussenAlberte Rasmussen ('07)Dybvad IK 8.16
+1.1
  
 PB
 
7.66 PB
 1.1
8.16 PB
 1.1
8.01
 -0.9
8.03
 0.0
    
P15 Kuglestød 3.0 kg    
Finale B
1Alberte RasmussenAlberte Rasmussen ('07)Dybvad IK 9.07
  
 PB
 
8.99 PB9.07 PB8.618.478.838.87  
2Sofie FlyvbjergSofie Flyvbjerg ('07)Aalborg AM8.81
  
 PB
 
8.81 PB8.327.508.477.987.54  
3Ann Louise MadsenAnn Louise Madsen ('06)Dybvad IK 8.80
  
 PB
 
8.11 PB7.888.32 PB8.308.80 PB7.90  
4Freja NielsenFreja Nielsen ('07)Dybvad IK 8.32
  
 PB
 
7.88 PB8.32 PB8.167.977.897.95  
5Frida PedersenFrida Pedersen ('07)SIK807.72
  
 PB
 
7.72 PB7.066.95  X6.536.31  
6Ida B NielsenIda B Nielsen ('07)Aalborg AM7.35
  
 PB
 
  –  –  –7.35 PB7.297.10  
7Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM7.17
  
 SB
 
  –  –  –7.17 SB6.867.15  
8Freja Lützhøft SørensenFreja Lützhøft Sørensen ('07)Aalborg AM6.99
  
 PB
 
6.26 PB6.82 PB6.806.99 PB6.436.18  
9Amalie Bønnelykke SørensenAmalie Bønnelykke Sørensen ('07)Aalborg AM5.89
  
 PB
 
5.89 PB5.054.665.695.445.48  
P15 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Savannah JohanssonSavannah Johansson ('07)Aalborg AM44.58
  
 
 
43.36  X  X  X44.58  X  
2Alberte RasmussenAlberte Rasmussen ('07)Dybvad IK 21.28
  
 PB
 
21.28 PB19.1819.0520.84  X20.78  
3Freja NielsenFreja Nielsen ('07)Dybvad IK 18.82
  
 PB
 
17.61 PB16.9715.9818.82 PB16.55  X  
D13 80 m    
Vind: -0.1

Finale A

Finale
Vind: -0.1
5Maximilian NikoukarMaximilian Nikoukar ('08)Aalborg AM12.22
  
 
D13 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
Vind: 0.0

Finale A

Finale
Vind: 0.0
1Willas Harrig MogensbækWillas Harrig Mogensbæk ('09)SIK8015.51
  
 PB
2Simon Hjørnet NielsenSimon Hjørnet Nielsen ('09)Aalborg AM17.41
  
 PB
D13 Højdespring    

Finale A

Finale
1Pelle ChristiansenPelle Christiansen ('08)SIK801.40
  
 
 
1.25
  O
1.30
  O
1.35
  O
1.40
XXO
1.45
XXX
   
2Willas Harrig MogensbækWillas Harrig Mogensbæk ('09)SIK801.35
  
 
 
1.20
  O
1.25
  O
1.30
  O
1.35
 XO
1.40
XXX
   
3Maximilian NikoukarMaximilian Nikoukar ('08)Aalborg AM1.30
  
 PB
 
1.05 SB
  O
1.10 SB
  O
1.15 =PB
  O
1.20 PB
  O
1.25 PB
  O
1.30 PB
  O
1.35
XXX
 
D13 Trespring 1 m zone    

Finale A

Finale
1Pelle ChristiansenPelle Christiansen ('08)SIK809.37
-1.4
  
 PB
 
  X
 0.0
  X
 0.0
9.37 PB
 -1.4
  X
 0.0
    
D13 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Johan SkovsgaardJohan Skovsgaard ('08)Dybvad IK 9.29
  
 PB
 
9.21 PB9.22 PB9.029.29 PB    
2Pelle ChristiansenPelle Christiansen ('08)SIK809.25
  
 PB
 
6.73 PB8.46 PB8.269.25 PB    
3Magnus Ib Stubberub NielsenMagnus Ib Stubberub Nielsen ('08)Dybvad IK 7.69
  
 PB
 
7.64 PB7.69 PB6.417.25    
4Willas Harrig MogensbækWillas Harrig Mogensbæk ('09)SIK806.93
  
 PB
 
6.90 PB6.896.93 PB6.48    
5Maximilian NikoukarMaximilian Nikoukar ('08)Aalborg AM6.73
  
 PB
 
6.25 PB6.28 PB6.58 PB6.73 PB    
6Simon Hjørnet NielsenSimon Hjørnet Nielsen ('09)Aalborg AM6.60
  
 PB
 
6.14 PB6.22 PB6.60 PB6.22    
D13 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Johan SkovsgaardJohan Skovsgaard ('08)Dybvad IK 25.49
  
 PB
 
25.36 PB24.0725.0825.49 PB24.07  X  
2Magnus Ib Stubberub NielsenMagnus Ib Stubberub Nielsen ('08)Dybvad IK 19.70
  
 PB
 
19.70 PB  X19.49  X19.09  X  
P13 60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m    
Vind: -1.1

Finale A

Finale
Vind: -1.1
1Agata Eva JancewiczAgata Eva Jancewicz ('08)Aalborg AM13.66
  
 PB
P13 Højdespring    

Finale A

Finale
1Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM1.45
  
 SB
 
1.25
  O
1.30
  O
1.35 =SB
  O
1.40 SB
XXO
1.45 SB
  O
1.50
XXX
  
2Frida Rengnér FischerFrida Rengnér Fischer ('08)SIK801.40
  
 SB
 
1.25
  O
1.30
  O
1.35 =SB
 XO
1.40 SB
XXO
1.45
XXX
   
3Mia FruergaardMia Fruergaard ('09)Skive AM1.35
  
 PB
 
1.15
  O
1.20
  O
1.25 =SB
  O
1.30 =PB
  O
1.35 PB
  O
1.40
XXX
  
P13 Trespring 1 m zone    

Finale A

Finale
1Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM10.14
0.0
  
 PB
 
10.14 PB
 0.0
9.76
 0.0
9.61
 0.0
10.06
 -1.5
    
2Julie SønderlundJulie Sønderlund ('09)Aalborg AM8.09
+0.3
  
 PB
 
8.09 PB
 0.3
  X
 0.0
7.84
 -0.9
7.88
 0.0
    
P13 Kuglestød 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM11.43
  
 PB
 
  X11.43 PB10.44  –    
2Frida Rengnér FischerFrida Rengnér Fischer ('08)SIK809.02
  
 PB
 
8.67 SB9.02 PB8.938.67    
3Julie SønderlundJulie Sønderlund ('09)Aalborg AM8.10
  
 PB
 
8.10 PB7.267.98  –    
4Sarah Bang Schnack LarsenSarah Bang Schnack Larsen ('08)Aalborg AM7.33
  
 PB
 
6.82 PB6.116.447.33 PB    
5Ida JønsonIda Jønson ('09)Aalborg AM7.05
  
 PB
 
7.05 PB6.356.826.18    
P13 Hammerkast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM29.83
  
 
 
29.83  X  X  –  –  –  

Seneste resultater

13‐14.8KøbenhavnSparta Sprintstævne
12‐14.8TórshavnFM fyri vaksin á Tórsbreyt
6.8HelsingørSommer spring og kast
6‐7.8AabenraaStævne trænings samling masters
6.8GreveVindsprint
4.8GreveSommerkast III
30.7HelsingørSommerkast
30.7HvidovreSommerkast II
25.7VejleVejlekast 2
23.7RandersPV Camp Stævne
21.7AarhusSommerkast 2
16.7HvidovreSommerkast
14.7AarhusSommerkast 1
13.7Korsør Sommerstævne i forbindelse med besøg fra Motala AIF
10.7København1500 meter med håndstoppede tider
2.7TórshavnFøroyaleikir á Tórsbreyt
1.7AabenraaSommer kast Aabenraa
29.6Skiveskivekast 5-22
28.6VejleVejle Kast
24‐26.6AalborgDM Senior
24.6BallerupFredagskast
22.6Maribo Point stævne
22.6BallerupSommerferiestævne
20.6VibyViby Sprint
19.6EsbjergKast igen
19.6StoholmNVJ Stævne i Stoholm
19.6KøgeKøge Summer Throwing
18.6OdenseOdense Atletik Stangspringsstævne 2
18.6EsbjergRegions-stor-stævne
16.6KøbenhavnCopenhagen Athletics Games
15.6AalborgAalborg Outdoor 2
15.6Skiveskivekast 4-22
15.6HillerødNordsjælland mesterskaberne
14.6KøbenhavnTracks Østerbro
13.6HerlevHerlev High - højde og diskos
13.6Odense2. Nålestævne Odense
13.6Skiveskivekast 3-22
12.6AarhusBestseller Aarhus Halvmarathon
11.6EsbjergEsbjerg kast
11‐12.6HvidovreCopenhagen Open, 10 års jubilæum
10.6RandersDT Masters MIX 2. Runde
10.6BallerupFredags kast
9.6KoldingRegionsstævne
8.6RandersDT Masters 2. Runde
8.6GreveDT master, Sjælland, 2. runde
7.6OdenseMaster Holdkamp
7.6KøbenhavnTRACKS - Østerbro
6.6KøbenhavnRoyal Run Elitemile
4.6OdenseOdense Atletik Stangspring + diskos
4.6TórshavnBetri Stórkapping 3
4‐5.6FrederiksbergEurotrack 2022
4‐5.6RandersVestdanske Mesterskab Ungdom og Senior
4.6HvidovreThrows To Go
2.6VibyTracks 2
30.5AabenraaNålestævne
28.5HvidovreCopenhagen Athletics Festival
27.5AabenraaKirstens kaste mange kamp for venner
27.5KøbenhavnStangspringsstævne
26.5HelsingørKast og hop 2
26.5TórshavnBetri Stórkapping 2