Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Copenhagen Athletics Games 8.6.2021
Østerbro stadion

M 100 m    
Vind: +0.2

Finale A

Finale
Vind: +0.2
1Simon HansenSimon Hansen ('98)Aarhus 190010.32
  
 PB
2Karl Erik NazarovKarl Erik Nazarov ('99)Aarhus 1900 / EST10.43
  
 PB
3Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta10.44
  
 
4
Confidence Lawson
Confidence Lawson ('90)
/ GBR10.53
  
 
5Emil Mader KjærEmil Mader Kjær ('99)Skive AM10.59
  
 PB
6Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190010.60
  
 PB
7Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta10.80
  
 
8Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)Greve Atletik10.87
  
 SB
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +2.4
Vind: +2.4
1Simon HansenSimon Hansen ('98)Aarhus 190010.35 w
Q
  
 
2Emil Mader KjærEmil Mader Kjær ('99)Skive AM10.56 w
Q
  
 
3Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta10.78 w
Q
  
 
4Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)Greve Atletik10.82 w
q
  
 
5Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik10.85 w
  
 
Indledende 2
Vind: +0.8
Vind: +0.8
1Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta10.36
Q
  
 =PB
2Karl Erik NazarovKarl Erik Nazarov ('99)Aarhus 1900 / EST10.49
Q
  
 PB
3
Confidence Lawson
Confidence Lawson ('90)
/ GBR10.52
Q
  
 
4Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190010.69
q
  
 PB
5Frederik AnderssonFrederik Andersson ('01)Greve Atletik10.83
  
 PB
6Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen Sparta10.90
  
 SB
7Simon MathiasenSimon Mathiasen ('96)Hvidovre TC10.98
  
 SB
Kojo MusahKojo Musah ('96)Aarhus 1900 DQ
  
 
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Alex Haydock-Wilson
Alex Haydock-Wilson ('99)
/ GBR45.90
  
 PB
2
Muhammad Abdalla Kounta
Muhammad Abdalla Kounta ('94)
/ FRA46.82
  
 SB
3
Christopher O’Donnell
Christopher O’Donnell ('98)
/ IRL46.99
  
 
4Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)Sparta47.24
  
 
5
Ricardo Dos Santos
Ricardo Dos Santos ('94)
/ POR47.92
  
 SB
6Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta48.91
  
 PB
7Kasper OlsenKasper Olsen ('91)Hvidovre TC49.31
  
 SB
Finale B
1Iasonas KoniarisIasonas Koniaris ('97)Hvidovre TC49.41
  
 
2Luis F. MailletLuis F. Maillet ('04)Sparta49.69
  
 PB
3Jonathan Kure FriisJonathan Kure Friis ('97)KIF50.23
  
 SB
4Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik50.70
  
 PB
5Rasmus Overgaard MadsenRasmus Overgaard Madsen ('92)Randers Freja50.92
  
 
6Thomas Jersild OlsenThomas Jersild Olsen ('01)Holte Atletik50.99
  
 SB
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Archie Davis
Archie Davis ('98)
/ GBR3:38.49
  
 PB
2
Emil Danielsson
Emil Danielsson ('97)
/ SWE3:40.28
  
 SB
3
Joshua Lay
Joshua Lay 
/ GBR3:40.38
  
 SB
4
Sam Blake
Sam Blake ('95)
/ AUS3:40.39
  
 
5
Stijn Baeten
Stijn Baeten ('94)
/ BEL3:40.54
  
 
6Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92)AGF Atletik3:41.36
  
 
7
Giovanni Filippi
Giovanni Filippi ('98)
/ ITA3:42.10
  
 
8
Tom Elmer
Tom Elmer ('97)
/ SUI3:42.57
  
 
9Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)AGF Atletik3:44.03
  
 SB
10Joel Ibler LillesøJoel Ibler Lillesø ('03)BAC3:46.97
  
 SB
11William DevantierWilliam Devantier Sparta3:50.75
  
 SB
12
Yuriy Kishchenko
Yuriy Kishchenko ('91)
/ UKR4:00.37
  
 
Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)Sparta DNF
  
 
Christoffer BollChristoffer Boll ('92)Sparta DNF
  
 
M 3000 m forh.    

Finale A

Finale
1
Jacob Boutera
Jacob Boutera ('96)
/ NOR8:30.73
  
 
2Jakob Dybdal AbrahamsenJakob Dybdal Abrahamsen ('94)Aarhus 19008:36.83
  
 
3
Gonzalo Parra
Gonzalo Parra ('96)
/ ESP8:39.74
  
 
4
Andreu Blanes
Andreu Blanes ('91)
/ ESP8:46.74
  
 
5
Marco Vanderpoorten
Marco Vanderpoorten 
/ BEL9:08.16
  
 
6Esben Krogh RasmussenEsben Krogh Rasmussen ('93)Sparta9:11.06
  
 PB
7Khavaquiah RasmusenKhavaquiah Rasmusen ('92)Sparta9:43.57
  
 
M 110 m hæk    
Vind: +1.1

Finale A

Finale
Vind: +1.1
1
Cameron Fillery
Cameron Fillery ('98)
/ GBR13.46
  
 PB
2
James Weaver
James Weaver ('97)
/ GBR13.47
  
 PB
3
João Vitor de Oliveira
João Vitor de Oliveira ('92)
/ POR13.58
  
 SB
4Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)Aarhus 190014.13
  
 SB
5Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 190015.41
  
 PB
M 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Efekemo Okoro
Efekemo Okoro ('92)
/ GBR50.58
  
 
2
Dai Greene
Dai Greene ('86)
/ GBR51.93
  
 
3Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)Sparta52.89
  
 
4Jan WildemanJan Wildeman ('99)KIF / GER57.39
  
 PB
5
Dany Brand
Dany Brand ('96)
/ SUI1:03.96
  
 
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta8.06 w
+3.8
  
 
 
8.06
 3.8
  X
 0.0
  X
 0.0
7.83
 1.4
7.79
 -1.6
7.91 =PB
 -0.8
  
2
Samuel Khogali
Samuel Khogali ('97)
/ GBR7.65
0.0
  
 SB
 
7.58 SB
 1.7
  X
 0.0
  –  X
 0.0
7.65 SB
 0.0
7.56
 0.2
  
3Kasper LarsenKasper Larsen ('99)Aarhus 19007.57
+0.6
  
 PB
 
7.46
 0.2
7.57 PB
 0.6
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
7.43
 0.0
  
4Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)Hvidovre AM7.52
+0.1
  
 
 
7.29
 1.6
7.52
 0.1
7.36
 -0.1
6.11
 0.2
  –  X
 0.0
  
5Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)Sparta7.33
0.0
  
 PB
 
7.12
 1.0
  X
 0.0
7.33 PB
 0.0
6.95
 0.6
  X
 0.0
7.10
 0.0
  
6Bertram CostaBertram Costa ('02)Sparta6.98
+0.2
  
 =PB
 
  X
 0.0
  X
 0.0
6.96
 0.0
  X
 0.0
6.96
 -0.1
6.98 =PB
 0.2
  
7Carl Bruce AaboCarl Bruce Aabo ('04)HGATM 6.81
+2.0
  
 
 
  X
 0.0
  X
 0.0
5.08
 0.6
6.81
 2.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1
Lawrence Okoye
Lawrence Okoye ('91)
/ GBR66.30
  
 SB
 
64.8866.30 SB  X62.82  X60.63  
2
Sven Martin Skagestad
Sven Martin Skagestad ('95)
/ NOR61.36
  
 SB
 
61.09  X  X59.83  X61.36 SB  
3
Jakob Gardenkrans
Jakob Gardenkrans ('97)
/ SWE58.86
  
 
 
58.0157.9858.61  X58.8658.53  
4Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)Sparta54.55
  
 
 
  X  X51.74  X53.5754.55  
K 100 m    
Vind: +0.7

Finale A

Finale
Vind: +0.7
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF11.43
  
 PB
2Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)Sparta11.60
  
 
3
Nikki Anderberg
Nikki Anderberg ('02)
/ SWE11.69
  
 SB
4Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)Randers Freja11.82
  
 SB
5Line Holm JensenLine Holm Jensen Aalborg AM11.89
  
 PB
6
Bowien Jansen
Bowien Jansen ('98)
/ NED12.03
  
 SB
7Camilla MotzkusCamilla Motzkus ('97)Odense Atletik 12.35
  
 SB
K 200 m    
Vind: +0.9

Finale A

Finale
Vind: +0.9
1
Ama Pipi
Ama Pipi ('95)
/ GBR23.13
  
 SB
2
Lisa Lilja
Lisa Lilja ('96)
/ SWE23.59
  
 SB
3
Georgina Adam
Georgina Adam 
/ GBR23.64
  
 SB
4
Cornelia Halbheer
Cornelia Halbheer ('92)
/ SUI23.88
  
 
5Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)Sparta24.49
  
 
Finale B
Vind: +2.1
Vind: +2.1
1Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95)Sparta23.39 w
  
 
2
Marlena Gola
Marlena Gola ('98)
/ POL23.55 w
  
 
3Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta23.76 w
  
 
4
Nargélis Statia Pieter
Nargélis Statia Pieter ('97)
/ NED24.15 w
  
 
5Caroline Benfeldt SørensenCaroline Benfeldt Sørensen ('02)Frederiksberg IF24.61 w
  
 
K 5000 m    

Finale A

Finale
1
Lucía Rodríguez
Lucía Rodríguez ('98)
/ ESP15:33.62
  
 PB
2Laura Valgreen PetersenLaura Valgreen Petersen Odense Atletik 15:46.82
  
 SB
3Helene SvaneHelene Svane ('91)Aarhus Fremad16:19.23
  
 PB
4
Thalia Charalambous Slatem
Thalia Charalambous Slatem ('89)
/ CYP16:21.07
  
 PB
5Klara HansenKlara Hansen ('03)HRC16:52.75
  
 PB
6Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96)Sparta16:57.87
  
 SB
7Nanna BovéNanna Bové ('95)Sparta17:08.08
  
 PB
8Sara Schou KristensenSara Schou Kristensen ('97)Blovstrød Løverne17:26.95
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +0.8

Finale A

Finale
Vind: +0.8
1
Caridad Jerez
Caridad Jerez ('91)
/ ESP13.30
  
 
2
Alicia Barrett
Alicia Barrett ('98)
/ GBR13.40
  
 
3Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190013.47
  
 
4Thea HaahrThea Haahr ('91)Sparta13.92
  
 SB
5Klara Skriver LoesslKlara Skriver Loessl ('02)Sparta14.05
  
 
6Annika Baun HaldboAnnika Baun Haldbo ('03)Sparta14.25
  
 
7Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 190014.38
  
 
K 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Yanique Haye-Smith
Yanique Haye-Smith ('90)
/ TKS57.29
  
 
2Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)Sparta58.78
  
 PB
3Martha Danneskjold RasmussenMartha Danneskjold Rasmussen ('02)Aarhus 190059.16
  
 
4Amanda Sondrup HenriquesAmanda Sondrup Henriques ('04)Randers Freja1:03.83
  
 SB
5Nathalie Richter-MikkelsenNathalie Richter-Mikkelsen Sparta1:05.60
  
 =SB
Anna Krab ScheibeleinAnna Krab Scheibelein ('98)KIF DNF
  
 
K Stangspring    

Finale A

Finale
1Caroline Bonde HolmCaroline Bonde Holm ('90)Sparta4.20
  
 SB
 
3.80
  O
4.00 =SB
  O
4.10 SB
  O
4.20 SB
  O
4.37
XXX
   
2Line Renée JensenLine Renée Jensen ('92)Sparta4.10
  
 =PB
 
3.70 SB
  O
3.80 SB
  O
3.90 SB
 XO
4.00 SB
  O
4.10 =PB
 XO
4.15
XXX
  
3Klara Skriver LoesslKlara Skriver Loessl ('02)Sparta3.90
  
 
 
3.70
XXO
3.90
 XO
4.10
XXX
     
4Caroline RannersCaroline Ranners ('95)Sparta3.80
  
 SB
 
3.40
  O
3.60
XXO
3.70 =SB
  O
3.80 SB
  O
3.90
XXX
   
5Annabelle VipleAnnabelle Viple ('05)Sparta3.40
  
 =PB
 
3.20 SB
  O
3.40 =PB
  O
3.60
XXX
     
Anne Sofie Hyldtoft OlsenAnne Sofie Hyldtoft Olsen ('94)KIF NH
  
 
 
3.20
XXX
       
K Trespring     

Finale A

Finale
1
Tetyana Ptashkina
Tetyana Ptashkina ('93)
/ UKR13.63
+2.0
  
 SB
 
13.40
 0.0
13.57
 0.9
13.43
 1.5
13.33
 0.0
13.55
 -1.0
13.63 SB
 2.0
  
2
Thelma Nohemí Fuentes
Thelma Nohemí Fuentes ('92)
/ GUA13.36
+1.1
  
 
 
12.78
 1.2
  X
 0.0
13.18
 0.9
12.85
 0.5
13.36
 1.1
13.17
 2.5
  
3Isabell PaprotnyIsabell Paprotny ('97)Aarhus 190012.82
-0.8
  
 SB
 
12.40 SB
 0.0
12.57 SB
 1.7
  X
 0.0
12.77
 2.2
  X
 0.0
12.82 SB
 -0.8
  
4Janne NielsenJanne Nielsen ('93)Aarhus 190012.81
+1.8
  
 SB
 
  X
 0.0
12.81 SB
 1.8
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  
5Katrine Holten WintherKatrine Holten Winther ('89)KIF12.39
+1.9
  
 SB
 
12.39 SB
 1.9
  X
 0.0
12.37
 1.7
12.18
 0.8
  X
 0.0
12.30
 1.9
  
6Nina LundNina Lund ('01)Vejle IF12.37
0.0
  
 
 
11.98
 1.3
11.88
 -0.9
  X
 0.0
12.00
 -1.4
12.37
 0.0
  X
 0.0
  
7Annette Juma NielsenAnnette Juma Nielsen ('96)KIF12.03
+1.4
  
 SB
 
11.69 SB
 0.7
11.58
 2.1
12.03 SB
 1.4
  X
 0.0
  –  –  
8Laura TølløseLaura Tølløse ('97)Sparta11.81
+1.7
  
 SB
 

 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
11.81 SB
 1.7
  
Victoria LendalVictoria Lendal ('02)Sparta NM
  
 
 
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Kathrine BebeKathrine Bebe ('91)Sparta57.89
  
 
 
53.63  X57.8957.8056.7657.35  
2Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96)Sparta57.36
  
 
 
57.36  X  X  X56.0055.18  
3
Emma Ljungberg
Emma Ljungberg ('94)
/ SWE56.40
  
 
 
  X55.8856.4053.0450.2855.25  
4Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen Hvidovre AM56.34
  
DR22 PB
 
56.34 NU23R PB54.2554.8953.7254.3555.80  
5
Kirsty Law
Kirsty Law ('86)
/ GBR56.29
  
 
 
53.2156.1555.5756.2956.0853.26  
6
Daniella Persson
Daniella Persson 
/ SWE53.06
  
 PB
 
49.66  X  X49.9653.06 PB53.06 =PB  
7
Vanessa Kamga
Vanessa Kamga ('98)
/ SWE52.12
  
 
 
  X  X  X  X52.12  X  
8
Jennifer Rudberg
Jennifer Rudberg ('98)
/ SWE48.43
  
 
 
46.5347.8646.9648.0548.4346.59  
K Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta67.92
  
DR DR22 DUR-22 PB
 
65.1162.2964.4363.1367.92 NR NU23R PB  X  
2
Vanessa Sterckendries
Vanessa Sterckendries ('95)
/ BEL67.73
  
 SB
 
67.0865.94  X65.3465.3667.73 SB  
3
Grete Ahlberg
Grete Ahlberg ('98)
/ SWE67.56
  
 
 
63.57  X66.7666.00  X67.56  
4
Veronika Kaňuchová
Veronika Kaňuchová ('93)
/ SVK64.96
  
 
 
64.9064.96  X61.51  X  X  
5
Tracey Andersson
Tracey Andersson ('84)
/ SWE64.05
  
 
 
  X  X63.2561.42  X64.05  
6
Sara Forssell
Sara Forssell 
/ SWE60.76
  
 
 
60.1959.75  X60.7659.64  X  
7Lise Lotte JepsenLise Lotte Jepsen Odense Atletik 60.55
  
 
 
60.55  X56.2058.9659.2059.27  
8Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta57.58
  
 
 
55.5557.58  X  X  X54.72  

Seneste resultater

1.2KøbenhavnKuglestøds Challenge 2
28.1SkiveIndestævne III (VDMU 800 12-13 og 3000 14-19)
28‐29.1BallerupØst-inde
25.1KøbenhavnKuglestøds Challenge 1
25.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
21.1EsbjergVinterkast
21.1RandersRanders Indoor
21‐22.1AarhusVDMUi
21.1GreveThrowingtime in the snow
21.1HvidovreVægtkast for de stærke
15.1SæbyNålestævne Sæby
15.1HvidovreHvidovre Indoor 2
14.1RandersPVCenter Randers Cup 1
14.1SkiveIndestævne II (VDMU1500 m)
7.1HelsingørKronborg Games 1
31.12HvidovreNytårskast indendørs
31.12KøbenhavnNytårsløbet
29.12AarhusSidste Chancen
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12SkiveSkive Kast 7-22
21.12RønneViking 1000m Juleløb
18.12BallerupJulestævne
17.12RandersVault 2
14.12AalborgAalborg Indoor 2
14.12HelsingørJuleafslutningsstævne
13.12EsbjergHT og DT i kastegården
11.12HvidovreHvidovre Indoor 1
10.12SkiveJulestævne
10.12RandersVault 1
3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters