Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Stara Zagora BUL: European Athletics Team Championships 2nd League 19‐20.6.2021
Beroe Stadium


Team points
   
  
1Hungary255
2Denmark245.5
3Slovenia233
4Lithuania203
5Bulgaria197
6Slovak Republic187.5
7Latvia177.5
8Croatia174
9Iceland116.5

M 100 m    
19.6. Vind: +1.7

Finale A

Finale
19.6.Vind: +1.7
1Kojo MusahKojo Musah ('96)DEN10.21
  
 
2
Roberts Zālītis
Roberts Zālītis 
LAT10.46
  
 PB
3
Tamás Máté
Tamás Máté ('98)
HUN10.46
  
 =PB
4
Gediminas Truskauskas
Gediminas Truskauskas ('98)
LTU10.53
  
 
5
Tilen Ovniček
Tilen Ovniček ('98)
SLO10.69
  
 
Finale B
19.6. Vind: +1.0
19.6.Vind: +1.0
1
Denis Dimitrov
Denis Dimitrov ('94)
BUL10.68
  
 
2
Zvonimir Ivašković
Zvonimir Ivašković ('94)
CRO10.76
  
 
3
Oliver Murcko
Oliver Murcko ('01)
SVK10.99
  
 
4
Dagur Andri Einarsson
Dagur Andri Einarsson ('98)
ISL11.19
  
 
M 100 m extra    
Finale 1
18.6. Vind: +1.4
18.6.Vind: +1.4
1Emil Mader KjærEmil Mader Kjær ('99)DEN10.56
  
 
1Emil Mader KjærEmil Mader Kjær ('99)DEN10.56
  
 
2
Kristupas Seikauskas
Kristupas Seikauskas ('01)
LTU10.68
  
 
2
Kristupas Seikauskas
Kristupas Seikauskas ('01)
LTU10.68
  
 
3
Matevz Sustarsic
Matevz Sustarsic ('01)
SLO10.70
  
 
3
Matevz Sustarsic
Matevz Sustarsic ('01)
SLO10.70
  
 
4
Miroslav Marcek
Miroslav Marcek ('95)
SVK10.78
  
 PB
4
Miroslav Marcek
Miroslav Marcek ('95)
SVK10.78
  
 =PB
5
Kostas Skrabulis
Kostas Skrabulis ('92)
LTU10.83
  
 =SB
5
Kostas Skrabulis
Kostas Skrabulis ('92)
LTU10.83
  
 =SB
6
Samuel Beladič
Samuel Beladič ('02)
SVK10.87
  
 SB
6
Samuel Beladič
Samuel Beladič ('02)
SVK10.87
  
 =SB
7
Žiga Benko
Žiga Benko ('98)
SLO10.90
  
 
7
Žiga Benko
Žiga Benko ('98)
SLO10.90
  
 
8
Sveinbjörn Óli Svavarsson
Sveinbjörn Óli Svavarsson ('97)
ISL11.14
  
 
8
Sveinbjörn Óli Svavarsson
Sveinbjörn Óli Svavarsson ('97)
ISL11.14
  
 
Finale 2
18.6. Vind: -2.7
18.6.Vind: -2.7
1Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)DEN10.55
  
 
1Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)DEN10.55
  
 
2
Dominik Illovszky
Dominik Illovszky ('02)
HUN10.65
  
 
2
Dominik Illovszky
Dominik Illovszky ('02)
HUN10.65
  
 
3
Petar Peev
Petar Peev ('96)
BUL10.93
  
 
3
Petar Peev
Petar Peev ('96)
BUL10.93
  
 
4
Aleksandrs Kucs
Aleksandrs Kucs 
LAT11.00
  
 
4
Aleksandrs Kucs
Aleksandrs Kucs 
LAT11.00
  
 
5
Valērijs Valiņščikovs
Valērijs Valiņščikovs ('97)
LAT11.05
  
 
5
Valērijs Valiņščikovs
Valērijs Valiņščikovs ('97)
LAT11.05
  
 
6
Vesselin Jivkov
Vesselin Jivkov ('01)
BUL11.09
  
 
6
Vesselin Jivkov
Vesselin Jivkov ('01)
BUL11.09
  
 
7
Birgir Jóhannes Jónsson
Birgir Jóhannes Jónsson ('01)
ISL11.31
  
 
7
Birgir Jóhannes Jónsson
Birgir Jóhannes Jónsson ('01)
ISL11.31
  
 
M 200 m    
20.6. Vind: -0.2

Finale A

Finale
20.6.Vind: -0.2
1Simon HansenSimon Hansen ('98)DEN20.92
  
 PB
2
Gediminas Truskauskas
Gediminas Truskauskas ('98)
LTU20.92
  
 
3
Tamás Máté
Tamás Máté ('98)
HUN20.99
  
 
4
Šimon Bujna
Šimon Bujna ('95)
SVK21.26
  
 
5
Boris Linkov
Boris Linkov 
BUL21.49
  
 
Finale B
20.6. Vind: -1.3
20.6.Vind: -1.3
1
Jure Grkman
Jure Grkman ('99)
SLO21.57
  
 
2
Iļja Petrušenko
Iļja Petrušenko ('99)
LAT21.65
  
 
3
Zvonimir Ivašković
Zvonimir Ivašković ('94)
CRO21.71
  
 
4
Ívar Kristinn Jasonarson
Ívar Kristinn Jasonarson ('92)
ISL22.43
  
 SB
M 400 m    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Šimon Bujna
Šimon Bujna ('95)
SVK46.32
  
 PB
2
Luka Janežič
Luka Janežič ('95)
SLO46.37
  
 SB
3Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)DEN46.98
  
 
4
Attila Molnár
Attila Molnár ('02)
HUN47.27
  
 
5
Mateo Ružić
Mateo Ružić ('94)
CRO48.15
  
 
Finale B
19.6.
19.6.
1
Iļja Petrušenko
Iļja Petrušenko ('99)
LAT47.23
  
 PB
2
Antonio Ivanov
Antonio Ivanov ('99)
BUL48.33
  
 
3
Darius Krizanovskij
Darius Krizanovskij ('98)
LTU48.34
  
 PB
4
Bjarni Anton Theódórsson
Bjarni Anton Theódórsson ('98)
ISL50.29
  
 PB
M 800 m    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1
Balázs Vindics
Balázs Vindics ('94)
HUN1:47.83
  
 
2
Jan Vukovič
Jan Vukovič 
SLO1:48.28
  
 
3Benjamin Lobo VedelBenjamin Lobo Vedel ('97)DEN1:49.72
  
 PB
4
Rimas Eduardas Survilas
Rimas Eduardas Survilas 
LTU1:50.12
  
 
5
Marino Bloudek
Marino Bloudek ('99)
CRO1:50.40
  
 SB
6
Alex Vasilev
Alex Vasilev ('95)
BUL1:51.43
  
 SB
7
Tomáš Janíček
Tomáš Janíček ('04)
SVK1:53.16
  
 PB
8
Sæmundur Ólafsson
Sæmundur Ólafsson ('95)
ISL1:53.85
  
 SB
9
Oskars Bambāls
Oskars Bambāls ('01)
LAT1:54.44
  
 
M 1500 m    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Simas Bertašius
Simas Bertašius ('93)
LTU3:46.24
  
 
2
István Szögi
István Szögi ('95)
HUN3:47.28
  
 
3
Baldvin Thór Magnússon
Baldvin Thór Magnússon ('99)
ISL3:47.54
  
 
4
Martin Prodanov
Martin Prodanov ('99)
BUL3:47.57
  
 
5Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92)DEN3:48.37
  
 
6
Dino Bošnjak
Dino Bošnjak ('94)
CRO3:48.69
  
 SB
6
Uģis Jocis
Uģis Jocis ('93)
LAT3:48.69
  
 
8
Vid Botolin
Vid Botolin ('02)
SLO3:49.83
  
 PB
9
Peter Kováč
Peter Kováč ('91)
SVK3:55.09
  
 
M 3000 m    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1
Baldvin Thór Magnússon
Baldvin Thór Magnússon ('99)
ISL8:01.56
  
NU23R PB
2Joel Ibler LillesøJoel Ibler Lillesø ('03)DEN8:01.88
  
DUR DUR-18 DUR PB
3
Márk Vörös
Márk Vörös ('97)
HUN8:03.26
  
 
4
Vid Botolin
Vid Botolin ('02)
SLO8:04.23
  
NU23R PB
5
Uģis Jocis
Uģis Jocis ('93)
LAT8:05.46
  
 PB
6
Dino Bošnjak
Dino Bošnjak ('94)
CRO8:16.49
  
 SB
7
Stoian Vladkov
Stoian Vladkov ('91)
BUL8:22.64
  
 PB
8
Egidijus Adomkaitis
Egidijus Adomkaitis ('87)
LTU8:26.89
  
 
9
Peter Ďurica
Peter Ďurica ('97)
SVK8:36.52
  
 
M 5000 m    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Hlynur Andrésson
Hlynur Andrésson ('93)
ISL14:13.73
  
 
2
Levente Szemerei
Levente Szemerei 
HUN14:20.15
  
 
3Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)DEN14:23.48
  
 
4
Ivo Balabanov
Ivo Balabanov ('97)
BUL14:27.75
  
 
5
Dmitrijs Serjogins
Dmitrijs Serjogins ('93)
LAT14:31.77
  
 
6
Jan Kokalj
Jan Kokalj ('97)
SLO14:38.75
  
 
7
Giedrius Valinčius
Giedrius Valinčius 
LTU14:55.08
  
 
8
Zlatko Kozuhar
Zlatko Kozuhar ('99)
CRO15:11.81
  
 
9
Radovan Tomeček
Radovan Tomeček ('94)
SVK15:26.82
  
 PB
M 3000 m forh.    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1
Mitko Tsenov
Mitko Tsenov ('93)
BUL8:33.80
  
 
2Jakob Dybdal AbrahamsenJakob Dybdal Abrahamsen ('94)DEN8:37.20
  
 
3
István Palkovits
István Palkovits 
HUN8:47.89
  
 
4
Hlynur Andrésson
Hlynur Andrésson ('93)
ISL9:01.83
  
 SB
5
Justinas Beržanskis
Justinas Beržanskis ('89)
LTU9:10.99
  
 
6
Bruno Belčić
Bruno Belčić 
CRO9:12.70
  
 
7
David Mazuch
David Mazuch ('96)
SVK9:25.99
  
 
8
Artūrs Niklāvs Medveds
Artūrs Niklāvs Medveds ('99)
LAT9:28.76
  
 SB
9
Klemen Vilhar
Klemen Vilhar ('98)
SLO9:35.43
  
 PB
M 110 m hæk    
20.6. Vind: -1.7

Finale A

Finale
20.6.Vind: -1.7
1
Stanislav Stankov
Stanislav Stankov ('99)
BUL13.86
  
 PB
2
Filip Jakob Demšar
Filip Jakob Demšar 
SLO13.95
  
 
3
Bálint Szeles
Bálint Szeles ('98)
HUN14.22
  
 
4
Rokas Ickys
Rokas Ickys ('98)
LTU14.56
  
 SB
5
Matej Baluch
Matej Baluch 
SVK14.93
  
 
Finale B
20.6. Vind: -1.4
20.6.Vind: -1.4
1
Kristaps Sunteiks
Kristaps Sunteiks ('02)
LAT14.88
  
 PB
2Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)DEN14.91
  
 SB
3
Fran Bonifacic
Fran Bonifacic 
CRO14.97
  
 
4
Ísak Óli Traustason
Ísak Óli Traustason ('95)
ISL15.15
  
 SB
M 400 m hæk    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Máté Koroknai
Máté Koroknai ('93)
HUN50.00
  
 
2
Martin Kučera
Martin Kučera ('90)
SVK50.66
  
 
3
Maksims Sinčukovs
Maksims Sinčukovs ('98)
LAT50.87
  
 SB
4
Ian Guček Matic
Ian Guček Matic ('03)
SLO51.45
  
 
5Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)DEN52.01
  
 SB
Finale B
19.6.
19.6.
1
Dominik Škorjanc
Dominik Škorjanc ('03)
CRO53.23
  
 
2
Ívar Kristinn Jasonarson
Ívar Kristinn Jasonarson ('92)
ISL54.64
  
 
3
Martynas Vrašinskas
Martynas Vrašinskas ('95)
LTU55.46
  
 PB
4
Nikolai Nikolov
Nikolai Nikolov ('96)
BUL55.54
  
 
M Højdespring    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Tihomir Ivanov
Tihomir Ivanov ('94)
BUL2.26
  
 
 
2.09
  O
2.13
  O
2.17
  O
2.20
  O
2.26
  O
   
2
Adrijus Glebauskas
Adrijus Glebauskas ('94)
LTU2.17
  
 
 
2.09
 XO
2.13
  O
2.17
  O
2.20
XXX
    
3
Lukáš Beer
Lukáš Beer ('89)
SVK2.17
  
 =SB
 
2.01
  O
2.05
  O
2.09
  O
2.13
  O
2.17 =SB
 XO
2.20
XXX
  
4
Kristján Viggó Sigfinnsson
Kristján Viggó Sigfinnsson ('03)
ISL2.13
  
 =PB
 
1.96
  O
2.05
 XO
2.13 =PB
  O
2.20
XXX
    
5
Dániel Jankovics
Dániel Jankovics ('95)
HUN2.09
  
 
 
2.01
  O
2.05
  O
2.09
  O
2.13
XXX
    
6Mads Moos LarsenMads Moos Larsen ('95)DEN2.09
  
 SB
 
1.91
  O
1.96
  O
2.01
  O
2.05 SB
  O
2.09 SB
XXO
2.13
  XX
  
6
Filip Mrčić
Filip Mrčić ('99)
CRO2.09
  
 
 
1.91
  O
1.96
  O
2.01
  O
2.05
  O
2.09
XXO
2.13
  XX
  
8
Axel Luxa
Axel Luxa ('97)
SLO2.01
  
 =SB
 
1.86
  O
1.91
  O
1.96
  O
2.01 =SB
  O
2.05
XXX
   
Rihards Bremze
Rihards Bremze ('01)
LAT NH
  
 
 
1.91
XXX
       
M Stangspring    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1
Mareks Ārents
Mareks Ārents ('86)
LAT5.51
  
 =SB
 
5.10
  O
5.20
  O
5.51 =SB
  O
     
2
Ján Zmoray
Ján Zmoray ('91)
SVK5.10
  
 SB
 
4.40
  O
4.60
 XO
4.75
  O
4.90 SB
 XO
5.00 SB
  O
5.10 SB
  O
5.20
  XX
 
3
Evgeni Enev
Evgeni Enev ('01)
BUL5.10
  
 PB
 
4.60
  O
4.90
  O
5.00 PB
  O
5.10 PB
XXO
5.26
  XX
   
4
Marcell Nagy
Marcell Nagy ('02)
HUN4.90
  
 =SB
 
4.75
  O
4.90 =SB
  O
5.00
XXX
     
4
Robert Renner
Robert Renner ('94)
SLO4.90
  
 
 
4.75
  O
4.90
  O
5.00
  XP
5.10
  XX
    
6
Osvaldas Gedrimas
Osvaldas Gedrimas ('96)
LTU4.75
  
 
 
4.75
  O
4.90
XXX
      
7Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)DEN4.75
  
 
 
4.40
  O
4.60
 XO
4.75
  O
4.90
XXX
    
8
Siniša Zagorac
Siniša Zagorac ('90)
CRO4.75
  
 
 
4.40
  O
4.60
  O
4.75
XXO
4.90
  XX
    
9
Ísak Óli Traustason
Ísak Óli Traustason ('95)
ISL4.00
  
 SB
 
4.00 SB
XXO
4.20
  XX
      
M Længdespring    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Boris Linkov
Boris Linkov 
BUL7.72
+0.4
  
 
 
7.37
 1.3
7.30
 0.6
7.27
 0.8
7.72
 0.4
    
2Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)DEN7.70
-0.3
  
 
 
7.69
 -0.2
7.70
 -0.3
7.54
 -0.3
7.67
 -1.1
    
3
Edvins Hadakovs
Edvins Hadakovs ('03)
LAT7.43
+0.4
  
 PB
 
7.23 SB
 -0.3
7.43 PB
 0.4
5.33
 -0.1
7.11
 0.4
    
4
Adam Hriň
Adam Hriň ('02)
SVK7.33
+0.3
  
 
 
7.29
 -0.1
7.00
 0.7
7.33
 0.3
7.26
 -0.3
    
5
Nino Celec
Nino Celec ('97)
SLO7.28
+0.4
  
 
 
7.26
 0.6
  X
 0.0
7.28
 0.4
     
6
Fran Bonifacic
Fran Bonifacic 
CRO7.08
+0.4
  
 
 
6.75
 0.2
6.99
 0.3
7.08
 0.4
     
7
István Virovecz
István Virovecz ('89)
HUN7.06
-1.4
  
 
 
  X
 0.0
7.01
 -0.4
7.06
 -1.4
     
8
Marius Vadeikis
Marius Vadeikis ('89)
LTU6.92
0.0
  
 
 
6.92
 0.0
  –
 0.0
      
9
Kristinn Torfason
Kristinn Torfason ('84)
ISL6.70
+1.1
  
 SB
 
5.94 SB
 0.6
6.44 SB
 0.8
6.70 SB
 1.1
     
M Trespring    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1
Georgi Tsonov
Georgi Tsonov ('93)
BUL16.35
+0.6
  
 SB
 
  X
 0.0
  X
 0.0
15.97
 -0.6
16.35 SB
 0.6
    
2
Jan Luxa
Jan Luxa ('96)
SLO16.08
-0.3
  
 
 
16.08
 -0.3
15.72
 -0.4
  X
 0.0
15.90
 0.6
    
3Torúr MortensenTorúr Mortensen ('98)DEN15.45
+0.1
  
 PB
 
15.45 PB
 0.1
  X
 0.0
15.40
 0.4
  X
 0.0
    
4
Dániel Szenderffy
Dániel Szenderffy ('99)
HUN15.30
+1.4
  
 
 
15.30
 1.4
15.11
 0.8
15.25
 0.4
  X
 0.0
    
5
Elvijs Misāns
Elvijs Misāns ('89)
LAT15.15
-0.6
  
 SB
 
  X
 0.0
  X
 0.0
15.15 SB
 -0.6
     
6
Tomas Lotužis
Tomas Lotužis ('92)
LTU15.02
+0.6
  
 SB
 
13.78
 -0.4
14.38
 1.9
15.02 SB
 0.6
     
7
Filip Kozina
Filip Kozina ('02)
CRO14.74
+0.2
  
 
 
  X
 0.0
14.06
 -1.2
14.74
 0.2
     
8
Patrik Megela
Patrik Megela 
SVK14.43
-0.6
  
 
 
14.24
 1.6
14.34
 -0.3
14.43
 -0.6
     
9
Kristinn Torfason
Kristinn Torfason ('84)
ISL13.55
-0.1
  
 SB
 
13.39 SB
 0.3
  X
 0.0
13.55 SB
 -0.1
     
M Kuglestød 7.26 kg    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1Kristoffer ThomsenKristoffer Thomsen ('96)DEN19.21
  
 
 
18.7818.6418.4619.21    
2
Georgi Ivanov
Georgi Ivanov ('85)
BUL18.10
  
 SB
 
17.87 SB18.10 SB  X17.97    
3
Balázs Tóth
Balázs Tóth 
HUN17.93
  
 
 
  X  X17.6217.93    
4
Adrián Baran
Adrián Baran ('99)
SVK17.53
  
 
 
17.10  X17.1317.53    
5
Blaž Zupančič
Blaž Zupančič ('95)
SLO16.90
  
 
 
16.9016.5716.82     
6
Šarūnas Banevičius
Šarūnas Banevičius ('91)
LTU16.83
  
 
 
16.1216.2816.83     
7
Martin Marković
Martin Marković ('96)
CRO16.64
  
 
 
16.64  –      
8
Kristján Viktor Kristinsson
Kristján Viktor Kristinsson ('93)
ISL15.94
  
 
 
15.7815.94  X     
9
Edgars Berķis
Edgars Berķis ('96)
LAT15.73
  
 
 
15.60  X15.73     
M Diskoskast 2.0 kg    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1
Kristjan Čeh
Kristjan Čeh ('99)
SLO66.55
  
 
 
64.5666.55  X  X    
2
Andrius Gudžius
Andrius Gudžius ('91)
LTU63.90
  
 
 
63.90  X  X63.53    
3
Martin Marković
Martin Marković ('96)
CRO62.75
  
 
 
59.8059.6562.75  X    
4
Gudni Valur Gudnason
Gudni Valur Gudnason ('95)
ISL61.80
  
 
 
59.8261.8060.9061.21    
5
János Huszák
János Huszák ('92)
HUN61.72
  
 
 
  X  X61.72     
6Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)DEN54.59
  
 
 
52.9254.59  X     
7
Samuel Kováč
Samuel Kováč ('99)
SVK54.19
  
 
 
53.4352.8754.19     
8
Deyan Gemizhev
Deyan Gemizhev ('98)
BUL52.62
  
 
 
  X52.62  –     
9
Arnis Žviriņs
Arnis Žviriņs ('86)
LAT49.52
  
 SB
 
46.5249.52 SB45.48     
M Hammerkast 7.26 kg    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Marcel Lomnický
Marcel Lomnický ('87)
SVK76.18
  
 
 
73.48  X72.0676.18    
2
Dániel Rába
Dániel Rába ('98)
HUN71.92
  
 
 
69.0871.6471.92  X    
3
Nikola Mikhov
Nikola Mikhov ('98)
BUL65.80
  
 
 
63.9665.7965.8065.33    
4Hans BarrettHans Barrett ('99)DEN65.43
  
 
 
59.1163.7165.4361.44    
5
Makars Korotkovs
Makars Korotkovs ('02)
LAT60.01
  
 
 
58.5958.8660.01     
6
Tomas Vasiliauskas
Tomas Vasiliauskas ('97)
LTU59.97
  
 
 
  X59.97  X     
7
Jurček Korpič Lesjak
Jurček Korpič Lesjak ('99)
SLO57.42
  
 
 
54.6653.8257.42     
8
Vilhjálmur Árni Gardarsson
Vilhjálmur Árni Gardarsson ('90)
ISL56.94
  
 SB
 
54.8956.94 SB  X     
9
Benjamin Lovrić
Benjamin Lovrić ('95)
CRO49.78
  
 
 
  X49.7849.61     
M Spydkast 800 gram    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1
Edis Matusevičius
Edis Matusevičius ('96)
LTU83.00
  
 SB
 
78.9478.6479.2083.00 SB    
2
Patriks Gailums
Patriks Gailums ('98)
LAT78.13
  
 
 
71.8375.1478.1377.94    
3
Mark Slavov
Mark Slavov ('94)
BUL77.92
  
 SB
 
75.27  X  X77.92 SB    
4
Sindri Hrafn Gudmundsson
Sindri Hrafn Gudmundsson ('95)
ISL76.08
  
 
 
73.6776.0873.7072.17    
5Arthur Wiborg PetersenArthur Wiborg Petersen ('99)DEN71.96
  
 
 
71.88  X71.96     
6
Matija Kranjc
Matija Kranjc ('84)
SLO71.60
  
 
 
71.4871.6070.79     
7
Jakub Kubinec
Jakub Kubinec ('98)
SVK70.35
  
 
 
  X70.3568.85     
8
Máté Járvás
Máté Járvás ('01)
HUN69.91
  
 
 
67.6563.9769.91     
9
Arno Marković
Arno Marković ('99)
CRO62.41
  
 
 
59.6158.1762.41     
M 4 x 100 m stafet    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1Danmark Danmark  39.40
  
 
  Simon Hansen, Frederik Schou-Nielsen, Kojo Musah, Emil Mader Kjær
2
 
  
SVK40.26
  
 
  Matej Baluch, Samuel Beladič, Oliver Murcko, Šimon Bujna
3
 
  
SLO40.34
  
 
  Tilen Ovniček, Matevz Sustarsic, Filip Jakob Demšar, Jure Grkman
4
 
  
LTU40.77
  
 
  Kristupas Seikauskas, Ugnius Savickas, Kostas Skrabulis, Gediminas Truskauskas
 
  
HUNDNF
  
 
  Dominik Illovszky, Tamás Máté, Dániel Szabó, Zalán Kádasi
Finale B
19.6.
19.6.
1
 
  
LAT40.22
  
 
  Valērijs Valiņščikovs, Roberts Zālītis, Oskars Grava, Aleksandrs Kucs
2
 
  
CRO40.77
  
 
  Luka Jakobović, Hrvoje Čukman, Zvonimir Ivašković, Marko Orešković
3
 
  
BUL41.05
  
 
  Georgi Khristov, Vesselin Jivkov, Petar Peev, Denis Dimitrov
4
 
  
ISL41.69
  
 
  Sveinbjörn Óli Svavarsson, Ísak Óli Traustason, Birgir Jóhannes Jónsson, Dagur Andri Einarsson
M 4 x 400 m stafet    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1
 
  
SLO3:05.33
  
 
  Jure Grkman, Lovro Mesec Košir, Rok Ferlan, Luka Janežič
2
 
  
SVK3:10.49
  
 
  Matej Baluch, Martin Kučera, Miroslav Marcek, Šimon Bujna
3Danmark Danmark  3:12.10
  
 
  Mathias Astrup, Nicolai Trock Hartling, Iasonas Koniaris, Gustav Lundholm Nielsen
4
 
  
BUL3:13.02
  
 
  Stanimir Minchev, Antonio Ivanov, Velin Kovalenko, Yordan Gurov
 
  
HUNDQ
  
 
  Levente Nadj, Attila Molnár, Simon Patrik SimonEnyingi, Dániel Huller
Finale B
20.6.
20.6.
1
 
  
CRO3:09.47
  
 
  Dominik Škorjanc, Jakov Vuković, Marko Orešković, Mateo Ružić
2
 
  
LAT3:09.56
  
 
  Valērijs Valiņščikovs, Austris Karpinskis, Maksims Sinčukovs, Iļja Petrušenko
3
 
  
LTU3:16.43
  
 
  Einius Trumpa, Daniel Golovacki, Nedas Talalas, Darius Krizanovskij
4
 
  
ISL4:41.14
  
 
  Kormákur Ari Haflidason, Sæmundur Ólafsson, Bjarni Anton Theódórsson, Ívar Kristinn Jasonarson
K 100 m    
19.6. Vind: -1.9

Finale A

Finale
19.6.Vind: -1.9
1
Jusztina Csóti
Jusztina Csóti ('98)
HUN11.65
  
 PB
2
Monika Weigertová
Monika Weigertová ('92)
SVK11.70
  
 
3Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)DEN11.73
  
 
3
Maja Mihalinec Zidar
Maja Mihalinec Zidar ('89)
SLO11.73
  
 
5
Inna Eftimova
Inna Eftimova ('88)
BUL11.76
  
 
Finale B
19.6. Vind: +1.1
19.6.Vind: +1.1
1
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir ('01)
ISL11.79
  
 SB
2
Karolina Deliautaitė
Karolina Deliautaitė ('95)
LTU11.89
  
 
3
Sindija Bukša
Sindija Bukša ('97)
LAT12.04
  
 
4
Margareta Risek
Margareta Risek ('94)
CRO12.05
  
 
K 100 m extra    
Finale 1
18.6. Vind: +0.9
18.6.Vind: +0.9
1
Boglárka Takács
Boglárka Takács ('01)
HUN11.71
  
 SB
1
Boglárka Takács
Boglárka Takács ('01)
HUN11.71
  
 =SB
2Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)DEN11.76
  
 
2Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)DEN11.76
  
 
3
Karin Okoliye
Karin Okoliye ('94)
BUL11.96
  
 
3
Karin Okoliye
Karin Okoliye ('94)
BUL11.96
  
 
4
Gala Trajkovič
Gala Trajkovič ('98)
SLO12.12
  
 
4
Gala Trajkovič
Gala Trajkovič ('98)
SLO12.12
  
 
5
Lenka Kovačovicová
Lenka Kovačovicová ('01)
SVK12.16
  
 SB
5
Lenka Kovačovicová
Lenka Kovačovicová ('01)
SVK12.16
  
 =SB
6
Agáta Cellerová
Agáta Cellerová ('03)
SVK12.17
  
 PB
6
Agáta Cellerová
Agáta Cellerová ('03)
SVK12.17
  
 =PB
7
Patrīcija Grosberga
Patrīcija Grosberga ('04)
LAT12.31
  
 
7
Patrīcija Grosberga
Patrīcija Grosberga ('04)
LAT12.31
  
 
8
Helga Margrét Haraldsdóttir
Helga Margrét Haraldsdóttir ('01)
ISL12.33
  
 PB
8
Helga Margrét Haraldsdóttir
Helga Margrét Haraldsdóttir ('01)
ISL12.33
  
 =PB
Finale 2
18.6. Vind: -0.2
18.6.Vind: -0.2
1
Eva Misiūnaitė
Eva Misiūnaitė ('91)
LTU11.94
  
 
1
Eva Misiūnaitė
Eva Misiūnaitė ('91)
LTU11.94
  
 
2
Klaudia Sorok
Klaudia Sorok ('98)
HUN12.00
  
 
2
Klaudia Sorok
Klaudia Sorok ('98)
HUN12.00
  
 
3
Tiana Ósk Whitworth
Tiana Ósk Whitworth 
ISL12.21
  
 =SB
3
Tiana Ósk Whitworth
Tiana Ósk Whitworth 
ISL12.21
  
 SB
4
Asnate Kalniņa
Asnate Kalniņa ('99)
LAT12.25
  
 
4
Asnate Kalniņa
Asnate Kalniņa ('99)
LAT12.25
  
 
4
Nika Šinkec
Nika Šinkec ('05)
SLO12.25
  
 
5
Nika Šinkec
Nika Šinkec ('05)
SLO12.25
  
 
6
Kristen Radukanova
Kristen Radukanova 
BUL12.29
  
 
6
Kristen Radukanova
Kristen Radukanova 
BUL12.29
  
 
7
Ema Rupšytė
Ema Rupšytė ('05)
LTU12.38
  
 
7
Ema Rupšytė
Ema Rupšytė ('05)
LTU12.38
  
 
K 200 m    
20.6. Vind: +1.3

Finale A

Finale
20.6.Vind: +1.3
1
Akvilė Andriukaitytė
Akvilė Andriukaitytė 
LTU23.66
  
 SB
2
Inna Eftimova
Inna Eftimova ('88)
BUL23.67
  
 
3
Jusztina Csóti
Jusztina Csóti ('98)
HUN23.71
  
 PB
4
Maja Mihalinec Zidar
Maja Mihalinec Zidar ('89)
SLO23.88
  
 SB
5Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)DEN23.94
  
 
Finale B
20.6. Vind: +0.3
20.6.Vind: +0.3
1
Veronika Drljačić
Veronika Drljačić ('01)
CRO24.19
  
 =PB
2
Viktória Forster
Viktória Forster ('02)
SVK24.37
  
 
Sindija Bukša
Sindija Bukša ('97)
LAT DNF
  
 
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir ('01)
ISL DNS
  
 
K 400 m    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Evelin Nádházy
Evelin Nádházy ('95)
HUN52.85
  
 SB
1
Agnė Šerkšnienė
Agnė Šerkšnienė ('88)
LTU52.85
  
 
3
Anita Horvat
Anita Horvat ('96)
SLO52.94
  
 
4
Emma Zapletalová
Emma Zapletalová 
SVK53.01
  
 SB
5
Veronika Drljačić
Veronika Drljačić ('01)
CRO53.87
  
 PB
Finale B
19.6.
19.6.
1Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)DEN54.74
  
 
2
Vanesa Yankova
Vanesa Yankova ('01)
BUL55.62
  
 PB
3
Viktorija Osipenko
Viktorija Osipenko ('99)
LAT56.63
  
 PB
4
Thórdís Eva Steinsdóttir
Thórdís Eva Steinsdóttir 
ISL56.85
  
 SB
K 800 m    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Bianka Bartha-Kéri
Bianka Bartha-Kéri ('94)
HUN2:02.72
  
 
2
Jerneja Smonkar
Jerneja Smonkar ('92)
SLO2:03.37
  
 PB
3
Līga Velvere
Līga Velvere ('90)
LAT2:03.49
  
 
4
Maja Pačarić
Maja Pačarić ('93)
CRO2:04.98
  
 PB
5Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)DEN2:06.23
  
 SB
6
Iveta Putalová
Iveta Putalová ('88)
SVK2:06.24
  
 
7
Gabija Galvydytė
Gabija Galvydytė 
LTU2:06.88
  
 PB
8
Liliana Georgieva
Liliana Georgieva 
BUL2:10.54
  
 
9
Björg Gunnarsdóttir
Björg Gunnarsdóttir ('94)
ISL2:14.40
  
 PB
K 1500 m    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1
Maja Pačarić
Maja Pačarić ('93)
CRO4:23.68
  
 SB
2
Gréta Varga
Gréta Varga ('03)
HUN4:24.33
  
 SB
3
Lucia Hrivnák Klocová
Lucia Hrivnák Klocová ('83)
SVK4:25.82
  
 
4
Kamilla Vanadzina
Kamilla Vanadzina ('03)
LAT4:28.20
  
 PB
5Anna Mark HelwighAnna Mark Helwigh DEN4:28.24
  
 
6
Veronika Sadek
Veronika Sadek ('03)
SLO4:28.29
  
 PB
7
Liliana Georgieva
Liliana Georgieva 
BUL4:33.34
  
 
8
Viktorija Varnagirytė
Viktorija Varnagirytė ('91)
LTU4:34.10
  
 SB
9
Elín Sóley Sigurbjörnsdóttir
Elín Sóley Sigurbjörnsdóttir ('95)
ISL4:45.27
  
 PB
K 3000 m    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Klara Lukan
Klara Lukan 
SLO8:48.80
  
NU23R PB
2
Bojana Bjeljac
Bojana Bjeljac ('89)
CRO9:10.65
  
 PB
3Helene SvaneHelene Svane ('91)DEN9:29.34
  
 PB
4
Agate Caune
Agate Caune ('04)
LAT9:38.23
  
 PB
5
Liza Hazuchova
Liza Hazuchova ('02)
SVK9:40.57
  
 PB
6
Vaida Žūsinaitė
Vaida Žūsinaitė ('88)
LTU9:41.69
  
 SB
7
Kinga Ohn
Kinga Ohn ('91)
HUN9:47.40
  
 PB
8
Yasna Petrova
Yasna Petrova ('02)
BUL9:57.25
  
 
9
Sigþóra Brynja Kristjánsdóttir
Sigþóra Brynja Kristjánsdóttir ('90)
ISL10:23.44
  
 PB
K 5000 m    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1
Maruša Mišmaš-Zrimsek
Maruša Mišmaš-Zrimsek ('94)
SLO15:30.61
  
 PB
2Laura Valgreen PetersenLaura Valgreen Petersen DEN16:03.87
  
 
3
Bojana Bjeljac
Bojana Bjeljac ('89)
CRO16:05.10
  
 SB
4
Nora Szabó
Nora Szabó ('88)
HUN16:52.00
  
 
5
Marinela Nineva
Marinela Nineva ('93)
BUL16:59.65
  
 PB
6
Vaida Žūsinaitė
Vaida Žūsinaitė ('88)
LTU17:07.80
  
 
7
Karīna Helmane-Soročenkova
Karīna Helmane-Soročenkova ('89)
LAT17:33.48
  
 SB
8
Sigþóra Brynja Kristjánsdóttir
Sigþóra Brynja Kristjánsdóttir ('90)
ISL17:52.14
  
 PB
9
Lucia Pelikánová
Lucia Pelikánová ('93)
SVK18:15.52
  
 PB
K 3000 m forh.    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97)DEN9:49.93
  
 SB
2
Greta Karinauskaitė
Greta Karinauskaitė ('01)
LTU10:04.92
  
NU23R PB
3
Zita Kácser
Zita Kácser ('88)
HUN10:28.36
  
 SB
4
Karin Gošek
Karin Gošek 
SLO10:46.21
  
 
5
Tea Faber
Tea Faber ('89)
CRO10:59.36
  
 
6
Lucia Keszeghová
Lucia Keszeghová ('96)
SVK11:23.53
  
 SB
7
Íris Anna Skúladóttir
Íris Anna Skúladóttir ('89)
ISL11:32.95
  
 SB
8
Solveiga Ozola-Ozoliņa
Solveiga Ozola-Ozoliņa ('90)
LAT11:37.09
  
 
9
Denislava Borisova
Denislava Borisova 
BUL11:41.42
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
20.6. Vind: -1.1

Finale A

Finale
20.6.Vind: -1.1
1
Stanislava Škvarková
Stanislava Škvarková ('96)
SVK13.33
  
 
2Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)DEN13.36
  
 
3
Ivana Lončarek
Ivana Lončarek ('91)
CRO13.43
  
 
4
Elena Miteva
Elena Miteva ('92)
BUL13.48
  
 =SB
5
Glódís Edda Þuríðardóttir
Glódís Edda Þuríðardóttir ('03)
ISL14.03
  
 PB
Finale B
20.6. Vind: +1.0
20.6.Vind: +1.0
1
Joni Tomičić Prezelj
Joni Tomičić Prezelj ('93)
SLO13.53
  
 
2
Petra Répási
Petra Répási ('96)
HUN13.82
  
 
3
Krista Sprūde
Krista Sprūde ('01)
LAT14.24
  
 
Gabija Klimukaitė
Gabija Klimukaitė ('03)
LTU DQ
  
 
K 400 m hæk    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Modesta Morauskaitė
Modesta Morauskaitė ('95)
LTU56.28
  
 PB
2
Daniela Ledecká
Daniela Ledecká ('96)
SVK56.36
  
 PB
3
Janka Molnár
Janka Molnár ('01)
HUN56.81
  
 
4
Agata Zupin
Agata Zupin ('98)
SLO57.39
  
 
5Martha Danneskjold RasmussenMartha Danneskjold Rasmussen ('02)DEN58.62
  
 
Finale B
19.6.
19.6.
1
Kristina Borukova
Kristina Borukova ('98)
BUL58.58
  
 
2
Ida Šimunčić
Ida Šimunčić ('96)
CRO59.20
  
 
3
Māra Anna Zīverte
Māra Anna Zīverte ('02)
LAT1:01.07
  
 PB
4
Glódís Edda Þuríðardóttir
Glódís Edda Þuríðardóttir ('03)
ISL1:01.57
  
 
K Højdespring    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1
Airinė Palšytė
Airinė Palšytė ('92)
LTU1.93
  
 SB
 
1.77
  O
1.81
  O
1.85
  O
1.88
  O
1.91 SB
 XO
1.93 SB
XXO
1.95
XXX
 
2
Mirela Demireva
Mirela Demireva ('89)
BUL1.91
  
 SB
 
1.85
  O
1.88 =SB
  O
1.91 SB
  O
1.93
XXX
    
3
Lia Apostolovski
Lia Apostolovski 
SLO1.88
  
 SB
 
1.77
  O
1.81
  O
1.85 SB
  O
1.88 SB
 XO
1.91
XXX
   
4
Barbara Szabó
Barbara Szabó ('90)
HUN1.85
  
 =SB
 
1.77
  O
1.81
  O
1.85 =SB
  O
1.88
XXX
    
5
Lāsma Zemīte
Lāsma Zemīte ('03)
LAT1.81
  
 =PB
 
1.69
  O
1.73
  O
1.77 SB
  O
1.81 =PB
XXO
1.85
  XX
   
6Rikke AndersenRikke Andersen ('98)DEN1.73
  
 
 
1.60
  O
1.65
  O
1.69
  O
1.73
  O
1.77
XXX
   
6
Ana Šimić
Ana Šimić ('90)
CRO1.73
  
 
 
1.60
  O
1.65
  O
1.69
  O
1.73
  O
1.77
XXX
   
8
Eva María Baldursdóttir
Eva María Baldursdóttir ('03)
ISL1.69
  
 
 
1.60
  O
1.69
  O
1.73
XXX
     
8
Tatiana Dunajská
Tatiana Dunajská ('92)
SVK1.69
  
 
 
1.60
  O
1.65
  O
1.69
  O
1.73
XXX
    
K Stangspring    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Tina Šutej
Tina Šutej ('88)
SLO4.25
  
 
 
4.25
  O
4.35
  r
      
2
Hanga Klekner
Hanga Klekner ('99)
HUN4.15
  
 SB
 
3.70
  O
3.85
 XO
3.95
  O
4.05 SB
  O
4.15 SB
  O
4.25
XXX
  
3Caroline Bonde HolmCaroline Bonde Holm ('90)DEN4.15
  
 
 
3.70
  O
3.85
  O
3.95
XXP
4.05
  O
4.15
  O
4.25
  XX
  
4
Elija Valentić
Elija Valentić ('98)
CRO3.95
  
 
 
3.55
  O
3.85
  O
3.95
 XO
4.05
XXX
    
5
Lujza Paliderová
Lujza Paliderová ('02)
SVK3.40
  
 SB
 
3.00 SB
  O
3.20 SB
  O
3.40 SB
  O
3.55
XXX
    
6
Maria Kapusheva
Maria Kapusheva ('01)
BUL3.40
  
 
 
3.00
  O
3.20
 XO
3.40
  O
3.55
XXX
    
7
Hulda Thorsteinsdóttir
Hulda Thorsteinsdóttir ('91)
ISL3.40
  
 
 
3.40
XXO
3.55
  XX
      
8
Ildze Bortaščenoka
Ildze Bortaščenoka ('87)
LAT3.20
  
 SB
 
3.20 SB
  O
3.40
XXX
      
K Længdespring    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1
Petra Beáta Farkas
Petra Beáta Farkas ('99)
HUN6.43
-0.1
  
 
 
6.43
 -0.1
6.40
 0.2
6.34
 0.4
  X
 0.0
    
2
Jogailė Petrokaitė
Jogailė Petrokaitė ('95)
LTU6.43
-0.4
  
 SB
 
6.30
 0.2
6.35
 -0.5
  X
 0.0
6.43 SB
 -0.4
    
3
Neja Filipič
Neja Filipič ('95)
SLO6.27
+0.1
  
 SB
 
  X
 0.0
  X
 0.0
6.27 SB
 0.1
  X
 0.0
    
4
Māra Grīva
Māra Grīva ('89)
LAT6.19
+0.3
  
 
 
5.91
 -0.1
6.10
 -0.1
6.15
 0.9
6.19
 0.3
    
5
Milena Mitkova
Milena Mitkova ('90)
BUL6.09
-0.3
  
 
 
6.04
 -1.3
6.05
 0.0
6.09
 -0.3
     
6
Lucia Vadlejch
Lucia Vadlejch ('88)
SVK6.06
-0.3
  
 
 
6.06
 -0.3
  X
 0.0
5.94
 -1.1
     
7Annette Juma NielsenAnnette Juma Nielsen ('96)DEN6.06
+0.2
  
 PB
 
5.87
 0.9
6.06 PB
 0.2
5.45
 -1.0
     
8
Irma Gunnarsdóttir
Irma Gunnarsdóttir ('98)
ISL5.98
+0.3
  
 PB
 
5.56
 -0.7
5.98 PB
 0.3
  X
 0.0
     
9
Klara Koščak
Klara Koščak ('04)
CRO5.65
-0.4
  
 
 
  X
 0.0
5.65
 -0.4
  X
 0.0
     
K Trespring     
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Gabriela Petrova
Gabriela Petrova ('92)
BUL14.42
+1.1
  
 SB
 
14.11
 0.6
14.26 SB
 1.2
14.42 SB
 1.1
14.36
 2.5
    
2
Neja Filipič
Neja Filipič ('95)
SLO14.21
+0.9
  
 
 
  X
 0.0
13.98
 0.4
  X
 0.0
14.21
 0.9
    
3
Dovilė Kilty
Dovilė Kilty ('93)
LTU13.95
+1.5
  
 SB
 
  X
 0.0
  X
 0.0
13.75 SB
 2.0
13.95 SB
 1.5
    
4
Paola Borovic
Paola Borovic ('95)
CRO13.26
+1.8
  
 SB
 
12.90
 0.4
13.26 SB
 1.8
13.13
 0.7
13.18
 0.4
    
5
Darja Sopova
Darja Sopova ('02)
LAT13.26
+1.5
  
 PB
 
  X
 0.0
13.26 PB
 1.5
  X
 0.0
     
6
Viktória Áts
Viktória Áts ('01)
HUN12.90
+1.2
  
 =SB
 
  X
 0.0
12.90 =SB
 1.2
12.75
 1.4
     
7
Irma Gunnarsdóttir
Irma Gunnarsdóttir ('98)
ISL12.67
+1.2
  
 
 
  X
 0.0
12.61
 2.1
12.67
 1.2
     
8
Zuzana Durkechová
Zuzana Durkechová ('97)
SVK12.48
+1.6
  
 
 
  X
 0.0
12.48
 1.6
  X
 0.0
     
Janne NielsenJanne Nielsen ('93)DEN NM
  
 
 
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
     
K Kuglestød 4.0 kg    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1
Erna Sóley Gunnarsdóttir
Erna Sóley Gunnarsdóttir 
ISL15.94
  
 
 
  X15.94  X15.68    
2
Marija Tolj
Marija Tolj ('99)
CRO15.60
  
 SB
 
10.92 =SB15.23 =SB14.8611.2211.05  X15.60 SB11.08 SB
11.0111.22      
3
Violetta Veiland
Violetta Veiland ('98)
HUN15.48
  
 
 
9.8914.5814.90  X  X15.0115.48  X
10.78  X      
4Thea JensenThea Jensen ('99)DEN15.04
  
 
 
14.1215.0414.98  X    
5
Lāsma Padedze
Lāsma Padedze ('98)
LAT14.76
  
 PB
 
13.2213.9514.76 PB     
6
Urtė Bačianskaitė
Urtė Bačianskaitė 
LTU13.93
  
 
 
13.5313.8513.93     
7
Tjaša Križan
Tjaša Križan 
SLO13.90
  
 
 
13.50  X13.90     
8
Natália Váleková
Natália Váleková ('01)
SVK13.69
  
 
 
12.77  X13.69     
9
Renata Petkova
Renata Petkova ('95)
BUL13.01
  
 SB
 
12.1513.01 SB12.98     
K Diskoskast 1.0 kg    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Marija Tolj
Marija Tolj ('99)
CRO58.78
  
 
 
  X58.6658.78  X    
2Kathrine BebeKathrine Bebe ('91)DEN56.89
  
 
 
55.8456.89  X  X    
3
Dóra Kerekes
Dóra Kerekes ('94)
HUN56.63
  
 PB
 
54.4751.7856.63 PB  X    
4
Veronika Domjan
Veronika Domjan ('96)
SLO52.92
  
 
 
  X52.7452.92  X    
5
Dace Šteinerte
Dace Šteinerte ('87)
LAT49.10
  
 
 
49.1048.84  X     
6
Zinaida Sendriūtė
Zinaida Sendriūtė ('84)
LTU48.23
  
 
 
46.3148.23  X     
7
Renata Petkova
Renata Petkova ('95)
BUL44.34
  
 
 
43.0944.3444.06     
8
Katharina Ósk Emilsdóttir
Katharina Ósk Emilsdóttir ('01)
ISL43.60
  
 SB
 
35.6735.7643.60 SB     
9
Barbora Jakubcová
Barbora Jakubcová ('89)
SVK43.01
  
 
 
43.0141.47  X     
K Hammerkast 4.0 kg    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)DEN68.38
  
DR DR22 DUR-22 PB
 
62.4663.6668.38 NR NU23R NU23R NU23R PB  X    
2
Laura Igaune
Laura Igaune ('88)
LAT67.95
  
 
 
64.6867.4667.9567.78    
3
Martina Hrašnová
Martina Hrašnová ('83)
SVK67.11
  
 
 
65.8266.4867.1164.41    
4
Agnė Lukoševičiūtė
Agnė Lukoševičiūtė ('98)
LTU64.29
  
 
 
59.5960.8564.29  X    
5
Zsanett Németh
Zsanett Németh 
HUN61.23
  
 
 
  X61.23  X     
6
Elísabet Rut Rúnarsdóttir
Elísabet Rut Rúnarsdóttir ('02)
ISL59.39
  
 
 
  X  X59.39     
7
Lucija Pendić
Lucija Pendić ('04)
CRO44.29
  
 
 
  X44.2943.76     
8
Veronika Domjan
Veronika Domjan ('96)
SLO27.68
  
 PB
 
27.68 PB  X26.73     
Ekaterina Dimova
Ekaterina Dimova ('98)
BUL NM
  
 
 
  X  X  X     
K Spydkast 600 gram    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
Liveta Jasiūnaitė
Liveta Jasiūnaitė ('94)
LTU61.18
  
 SB
 
61.18 SB56.5357.3356.30    
2
Madara Palameika
Madara Palameika ('87)
LAT55.77
  
 
 
55.77  X  X55.42    
3
Angéla Moravcsik
Angéla Moravcsik ('96)
HUN52.48
  
 
 
48.13  X52.4848.76    
4Liv CantbyLiv Cantby ('99)DEN51.14
  
 PB
 
49.01 PB49.19 PB51.14 PB  X    
5
Veronika Šokota
Veronika Šokota ('04)
CRO49.98
  
 
 
49.98  X46.61     
6
Lili Stoycheva
Lili Stoycheva ('98)
BUL44.93
  
 
 
44.9341.6143.51     
7
Petra Hanuliaková
Petra Hanuliaková ('02)
SVK44.93
  
 
 
43.0842.8944.93     
8
Alyssa Lamut
Alyssa Lamut ('03)
SLO40.37
  
 
 
38.1440.3739.95     
9
María Rún Gunnlaugsdóttir
María Rún Gunnlaugsdóttir ('93)
ISL39.18
  
 
 
38.2535.1239.18     
K 4 x 100 m stafet    
19.6.

Finale A

Finale
19.6.
1
 
  
HUN44.38
  
 
  Bettina Kéri, Jusztina Csóti, Boglárka Takács, Klaudia Sorok
2Danmark Danmark  44.58
  
 
  Mathilde U. Kramer, Astrid Glenner-Frandsen, Mette Graversgaard, Emma Beiter Bomme
3
 
  
SLO45.28
  
 
  Joni Tomičić Prezelj, Agata Zupin, Maja Pogorevc, Maja Mihalinec Zidar
4
 
  
SVK45.29
  
 
  Viktória Forster, Viktória Strýčková, Dáša Tomková, Monika Weigertová
 
  
LTUDNF
  
 
  Ema Rupšytė, Karolina Deliautaitė, Eva Misiūnaitė, Akvilė Andriukaitytė
Finale B
19.6.
19.6.
1
 
  
BUL45.79
  
 
  Inna Eftimova, Karin Okoliye, Elena Miteva, Ivet Lalova-Collio
2
 
  
ISL45.96
  
 
  Birna Kristín Kristjánsdóttir, Tiana Ósk Whitworth, Helga Margrét Haraldsdóttir, Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
3
 
  
CRO46.12
  
 
  Matea Cerina, Klara Koščak, Daniela Jelić, Margareta Risek
4
 
  
LAT46.69
  
 
  Patrīcija Grosberga, Māra Anna Zīverte, Asnate Kalniņa, Sindija Bukša
K 4 x 400 m stafet    
20.6.

Finale A

Finale
20.6.
1
 
  
HUN3:30.82
  
 
  Evelin Nádházy, Bianka Bartha-Kéri, Sára Mátó, Janka Molnár
2
 
  
SLO3:30.90
  
NR 
  Agata Zupin, Jerneja Smonkar, Maja Pogorevc, Anita Horvat
3
 
  
SVK3:34.29
  
 
  Emma Zapletalová, Iveta Putalová, Simona Malatincová, Daniela Ledecká
4Danmark Danmark  3:39.86
  
 
  Martha Danneskjold Rasmussen, Annemarie Nissen, Line Holm Jensen, Anne Sofie Kirkegaard
5
 
  
BUL3:45.24
  
 
  Vanesa Yankova, Polina Todorova, Deva-Mariya Dragieva, Kristina Borukova
Finale B
20.6.
20.6.
1
 
  
LTU3:38.60
  
 
  Ema Sarafinaite, Gabija Galvydytė, Eva Misiūnaitė, Modesta Morauskaitė
2
 
  
CRO3:41.38
  
 
  Nicole Milić, Tajana Židov, Nina Vuković, Veronika Drljačić
3
 
  
LAT3:43.05
  
 
  Asnate Kalniņa, Līga Velvere, Kitija Zaula, Viktorija Osipenko
4
 
  
ISL3:46.98
  
 
  Helga Margrét Haraldsdóttir, Björg Gunnarsdóttir, Glódís Edda Þuríðardóttir, Thórdís Eva Steinsdóttir

Seneste resultater

25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne
13.8HvidovreKastelavn
13‐14.8KøbenhavnSparta Sprintstævne
13‐14.8KøbenhavnDM Mangekamp
13‐14.8KøbenhavnMangekamp U14
13‐14.8KøbenhavnMangekamp D11/P11
12‐14.8TórshavnFM fyri vaksin á Tórsbreyt
10.8KøbenhavnSparta Summer Jump 01
6.8HelsingørSommer spring og kast
6‐7.8AabenraaStævne trænings samling masters
6.8GreveVindsprint