Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Tallinn EST: 13th European Athletics U23 Championships 8‐11.7.2021
Kadriorg Stadium

M22 100 m    
9.7. Vind: -0.3

Finale A

Finale
9.7.Vind: -0.3
1
Jeremiah Azu
Jeremiah Azu ('01)
GBR10.25
  0.165
 
2
Henrik Larsson
Henrik Larsson ('99)
SWE10.36
  0.140
 
3
Arnau Monne
Arnau Monne 
ESP10.41
  0.161
 
4
Sergio López
Sergio López ('99)
ESP10.42
  0.183
 
5
Yannick Wolf
Yannick Wolf 
GER10.42
  0.157
 
6
Joshua Hartmann
Joshua Hartmann ('99)
GER10.52
  0.157
 
7
Brandon Mingeli
Brandon Mingeli 
GBR10.55
  0.163
 
Riku Illukka
Riku Illukka ('99)
FIN DNS
  
 
Indledende heats8.7.
Indledende 1
8.7. Vind: +1.3
8.7.Vind: +1.3
1
Henrik Larsson
Henrik Larsson ('99)
SWE10.33
Q
  0.148
 
2
Brandon Mingeli
Brandon Mingeli 
GBR10.45
Q
  0.164
 
3
Pablo Montalvo
Pablo Montalvo ('99)
ESP10.47
  0.148
 
4
Samuele Ceccarelli
Samuele Ceccarelli 
ITA10.52
  0.190
 
5
Štěpán Hampl
Štěpán Hampl ('99)
CZE10.54
  0.153
 
6
Roberts Zālītis
Roberts Zālītis 
LAT10.61
  0.178
 
7
Francesco Sansovini
Francesco Sansovini 
SMR10.65
  0.186
 PB
Indledende 2
8.7. Vind: +1.6
8.7.Vind: +1.6
1
Jeremiah Azu
Jeremiah Azu ('01)
GBR10.19
Q
  0.173
 PB
2
Riku Illukka
Riku Illukka ('99)
FIN10.26
Q
  0.149
NU23R PB
3
Arnau Monne
Arnau Monne 
ESP10.32
q
  0.171
 
4
Yannick Wolf
Yannick Wolf 
GER10.34
q
  0.149
 
5
André Prazeres
André Prazeres ('99)
POR10.36
  0.169
 PB
6
Henri Sai
Henri Sai 
EST10.49
  0.166
 
7
Andrii Vasyliev
Andrii Vasyliev ('01)
UKR10.49
  0.176
 
Indledende 3
8.7. Vind: +1.0
8.7.Vind: +1.0
1
Joshua Hartmann
Joshua Hartmann ('99)
GER10.37
Q
  0.169
 
2
Sergio López
Sergio López ('99)
ESP10.40
Q
  0.220
 
3
Dominic Ashwell
Dominic Ashwell ('99)
GBR10.47
  0.144
 
4Emil Mader KjærEmil Mader Kjær ('99)DEN10.49
  0.189
 
5
Bradley Lestrade
Bradley Lestrade ('01)
SUI10.54
  0.144
 
6
Erik Kostrytsya
Erik Kostrytsya ('99)
UKR10.58
  0.149
 
7
Furkan Yildirim
Furkan Yildirim ('99)
TUR10.89
  0.151
 
M22 200 m    
10.7. Vind: +0.3

Finale A

Finale
10.7.Vind: +0.3
1
William Reais
William Reais ('99)
SUI20.47
  0.207
 SB
2
Jesus Gomez
Jesus Gomez ('99)
ESP20.60
  0.192
NU23R PB
3
Pol Retamal
Pol Retamal ('99)
ESP20.76
  0.169
 
4
Samuel Purola
Samuel Purola 
FIN20.81
  0.158
 
5
Onyema Adigida
Onyema Adigida 
NED20.84
  0.153
 
6
Shemar Boldizsar
Shemar Boldizsar ('99)
GBR20.84
  0.166
 
7
Łukasz Żok
Łukasz Żok ('01)
POL20.95
  0.210
 
8
Damian Trzaska
Damian Trzaska 
POL21.09
  0.158
 
Semifinale10.7.
Semi 1
10.7. Vind: 0.0
10.7.Vind: 0.0
1
William Reais
William Reais ('99)
SUI20.57
Q
  0.204
 SB
2
Onyema Adigida
Onyema Adigida 
NED20.62
Q
  0.182
NU23R PB
3
Jesus Gomez
Jesus Gomez ('99)
ESP20.72
Q
  0.193
 PB
4
Łukasz Żok
Łukasz Żok ('01)
POL20.86
q
  0.203
 PB
5
Damian Trzaska
Damian Trzaska 
POL20.95
q
  0.161
 PB
6
Gal Arad
Gal Arad ('99)
ISR21.01
  0.167
 PB
7
Alessandro Ori
Alessandro Ori 
ITA21.35
  0.191
 
Delvis Santos
Delvis Santos ('99)
POR DQ
  0.083
 
Semi 2
10.7. Vind: -2.6
10.7.Vind: -2.6
1
Samuel Purola
Samuel Purola 
FIN21.27
Q
  0.159
 
2
Shemar Boldizsar
Shemar Boldizsar ('99)
GBR21.28
Q
  0.212
 
3
Pol Retamal
Pol Retamal ('99)
ESP21.35
Q
  0.171
 
4
Tomáš Němejc
Tomáš Němejc 
CZE21.42
  0.191
 
5
Riq De Wit
Riq De Wit ('01)
NED21.49
  0.181
 
6
Patryk Wykrota
Patryk Wykrota 
POL21.69
  0.172
 
7
Oğuz Uyar
Oğuz Uyar ('01)
TUR21.82
  0.170
 
8
André Prazeres
André Prazeres ('99)
POR21.83
  0.218
 
Indledende heats9.7.
Indledende 1
9.7. Vind: +0.8
9.7.Vind: +0.8
1
Pol Retamal
Pol Retamal ('99)
ESP20.90
Q
  0.188
 
2
Samuel Purola
Samuel Purola 
FIN20.99
Q
  0.168
 
3
Łukasz Żok
Łukasz Żok ('01)
POL21.01
Q
  0.228
 
4
Alessandro Ori
Alessandro Ori 
ITA21.26
q
  0.195
 
5
Venelin Georgiev
Venelin Georgiev ('01)
BUL21.55
  0.206
 
6
Matevz Sustarsic
Matevz Sustarsic ('01)
SLO21.60
  0.158
 
7
Ladislav Töpfer
Ladislav Töpfer 
CZE21.85
  0.189
 
Indledende 2
9.7. Vind: +0.4
9.7.Vind: +0.4
1
Damian Trzaska
Damian Trzaska 
POL21.12
Q
  0.214
 
2
Delvis Santos
Delvis Santos ('99)
POR21.24
Q
  0.158
 
3
Onyema Adigida
Onyema Adigida 
NED21.25
Q
  0.188
 
4
Francesco Libera
Francesco Libera ('99)
ITA21.35
  0.227
 
5
Tomas Kersulis
Tomas Kersulis ('01)
LTU21.40
  0.193
 
6
Aleksandrs Kucs
Aleksandrs Kucs 
LAT21.50
  0.195
 
7
Bradley Lestrade
Bradley Lestrade ('01)
SUI21.69
  0.181
 
8
Senad Ramadani
Senad Ramadani 
MKD22.96
  0.237
 PB
Indledende 3
9.7. Vind: -0.2
9.7.Vind: -0.2
1
William Reais
William Reais ('99)
SUI20.81
Q
  0.274
 
2
Jesus Gomez
Jesus Gomez ('99)
ESP20.86
Q
  0.226
 
3
André Prazeres
André Prazeres ('99)
POR21.24
Q
  0.219
 PB
4
Oğuz Uyar
Oğuz Uyar ('01)
TUR21.29
q
  0.169
 
5
Erik Kostrytsya
Erik Kostrytsya ('99)
UKR21.54
  0.150
 
6
Jan Trafina
Jan Trafina ('99)
CZE21.63
  0.199
 
7
Kasper Kadestål
Kasper Kadestål ('99)
SWE21.66
  0.178
 
8
Francesco Sansovini
Francesco Sansovini 
SMR22.07
  0.210
 PB
Indledende 4
9.7. Vind: +0.1
9.7.Vind: +0.1
1
Shemar Boldizsar
Shemar Boldizsar ('99)
GBR21.04
Q
  
 
2
Tomáš Němejc
Tomáš Němejc 
CZE21.05
Q
  
 
3
Riq De Wit
Riq De Wit ('01)
NED21.21
Q
  
 
4
Patryk Wykrota
Patryk Wykrota 
POL21.28
q
  
 
5
Gal Arad
Gal Arad ('99)
ISR21.33
q
  
 
6
Kyrylo Prykhodko
Kyrylo Prykhodko ('01)
UKR21.43
  
 
7
Jakub Benda
Jakub Benda 
SVK21.98
  
 
M22 400 m    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Ricky Petrucciani
Ricky Petrucciani 
SUI45.02
  
NU23R PB
2
Jonathan Sacoor
Jonathan Sacoor ('99)
BEL45.17
  
 SB
3
Edoardo Scotti
Edoardo Scotti 
ITA45.68
  
 SB
4
Oleksandr Pohorilko
Oleksandr Pohorilko 
UKR45.87
  
 PB
5
Mihai Sorin Dringo
Mihai Sorin Dringo ('01)
ROU45.93
  
 PB
6
Ludovic Ouceni
Ludovic Ouceni ('01)
FRA45.93
  
 PB
7
Bernat Erta
Bernat Erta ('01)
ESP46.01
  
 
8
Mihai Cristian Pislaru
Mihai Cristian Pislaru ('99)
ROU46.67
  
 
Semifinale9.7.
Semi 1
9.7.
9.7.
1
Ricky Petrucciani
Ricky Petrucciani 
SUI45.72
Q
  0.160
 
2
Mihai Cristian Pislaru
Mihai Cristian Pislaru ('99)
ROU45.89
Q
  0.140
 =PB
3
João Ricardo Coelho
João Ricardo Coelho ('99)
POR46.29
  0.202
 PB
4
Alex Haydock-Wilson
Alex Haydock-Wilson ('99)
GBR46.40
  0.283
 
5
Netanel Dorothea
Netanel Dorothea 
NED46.61
  0.225
NU23R 
6
Lovro Mesec Košir
Lovro Mesec Košir ('99)
SLO46.99
  0.194
 SB
7
Iļja Petrušenko
Iļja Petrušenko ('99)
LAT47.17
  0.158
 PB
8
Riccardo Meli
Riccardo Meli ('01)
ITA47.83
  0.232
 
Semi 2
9.7.
9.7.
1
Mihai Sorin Dringo
Mihai Sorin Dringo ('01)
ROU46.16
Q
  0.185
 
2
Ludovic Ouceni
Ludovic Ouceni ('01)
FRA46.23
Q
  0.186
 
3
Ericsson Tavares
Ericsson Tavares ('01)
POR46.62
  0.210
 
4
Oliver Murcko
Oliver Murcko ('01)
SVK46.65
  0.167
 SB
5
Javier Sanchez
Javier Sanchez 
ESP46.71
  0.180
 
6
Lionel Spitz
Lionel Spitz ('01)
SUI46.90
  0.189
 
7
Jure Grkman
Jure Grkman ('99)
SLO47.27
  0.235
 
Matteo Raimondi
Matteo Raimondi ('01)
ITA DNS
  
 
Semi 3
9.7.
9.7.
1
Jonathan Sacoor
Jonathan Sacoor ('99)
BEL45.77
Q
  0.167
 SB
2
Edoardo Scotti
Edoardo Scotti 
ITA45.84
Q
  0.216
 
3
Bernat Erta
Bernat Erta ('01)
ESP46.00
q
  0.218
 
4
Oleksandr Pohorilko
Oleksandr Pohorilko 
UKR46.04
q
  0.210
 PB
5
Boško Kijanović
Boško Kijanović 
SRB46.47
  0.190
 PB
6
Matěj Krsek
Matěj Krsek 
CZE47.18
  0.141
 
7
Gregor Grahovac
Gregor Grahovac 
SLO47.24
  0.193
 
8
Ioánnis Détsikas
Ioánnis Détsikas 
GRE47.53
  0.144
 
Indledende heats8.7.
Indledende 1
8.7.
8.7.
1
Ericsson Tavares
Ericsson Tavares ('01)
POR46.61
Q
  0.249
 PB
2
Javier Sanchez
Javier Sanchez 
ESP46.70
Q
  0.233
 
3
Alex Haydock-Wilson
Alex Haydock-Wilson ('99)
GBR46.70
Q
  0.208
 
4
Boško Kijanović
Boško Kijanović 
SRB46.72
Q
  0.185
 SB
5
Gregor Grahovac
Gregor Grahovac 
SLO47.33
q
  0.203
 
6
Andreas Haara Bakketun
Andreas Haara Bakketun ('01)
NOR47.90
  0.268
 
Indledende 2
8.7.
8.7.
1
Ricky Petrucciani
Ricky Petrucciani 
SUI45.95
Q
  0.201
 
2
Edoardo Scotti
Edoardo Scotti 
ITA46.41
Q
  0.241
 
3
Ludovic Ouceni
Ludovic Ouceni ('01)
FRA46.62
Q
  0.221
 
4
Oliver Murcko
Oliver Murcko ('01)
SVK46.93
Q
  0.168
 
5
Jakub Majerčák
Jakub Majerčák 
CZE47.72
  0.209
 
6
Yaroslav Demchenko
Yaroslav Demchenko 
UKR47.95
  0.166
 
Jack Raftery
Jack Raftery ('01)
IRL DNF
  0.195
 
Indledende 3
8.7.
8.7.
1
Oleksandr Pohorilko
Oleksandr Pohorilko 
UKR46.45
Q
  0.212
 
2
João Ricardo Coelho
João Ricardo Coelho ('99)
POR46.85
Q
  0.217
 
3
Lionel Spitz
Lionel Spitz ('01)
SUI46.96
Q
  0.202
 
4
Jure Grkman
Jure Grkman ('99)
SLO47.37
Q
  0.226
 
5
Matteo Raimondi
Matteo Raimondi ('01)
ITA47.44
q
  0.195
 
6
Daniel Lehar
Daniel Lehar ('01)
CZE47.70
  0.218
 SB
7
Senad Ramadani
Senad Ramadani 
MKD51.82
  0.220
 PB
Indledende 4
8.7.
8.7.
1
Jonathan Sacoor
Jonathan Sacoor ('99)
BEL46.34
Q
  0.203
 
2
Mihai Cristian Pislaru
Mihai Cristian Pislaru ('99)
ROU46.42
Q
  0.151
 
3
Netanel Dorothea
Netanel Dorothea 
NED46.91
Q
  0.180
NU23R 
4
Lovro Mesec Košir
Lovro Mesec Košir ('99)
SLO47.00
Q
  0.203
 SB
5
Iļja Petrušenko
Iļja Petrušenko ('99)
LAT47.44
q
  0.183
 
6
Filippo Moggi
Filippo Moggi ('99)
SUI48.02
  0.203
 
Indledende 5
8.7.
8.7.
1
Mihai Sorin Dringo
Mihai Sorin Dringo ('01)
ROU46.30
Q
  0.189
 
2
Bernat Erta
Bernat Erta ('01)
ESP46.81
Q
  0.186
 
3
Matěj Krsek
Matěj Krsek 
CZE47.15
Q
  0.182
 
4
Riccardo Meli
Riccardo Meli ('01)
ITA47.22
Q
  0.177
 
5
Ioánnis Détsikas
Ioánnis Détsikas 
GRE47.36
q
  0.125
 PB
6
Mykyta Barabanov
Mykyta Barabanov ('01)
UKR47.58
  0.178
 
7
Karl-Oskar Pajus
Karl-Oskar Pajus ('01)
EST49.19
  0.226
 
M22 800 m    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Simone Barontini
Simone Barontini ('99)
ITA1:46.20
  
 
2
Eliott Crestan
Eliott Crestan ('99)
BEL1:46.32
  
 
3
Thomas Randolph
Thomas Randolph ('99)
GBR1:46.41
  
 PB
4
Ben Pattison
Ben Pattison ('01)
GBR1:46.48
  
 
5
Djoao Lobles
Djoao Lobles ('01)
NED1:46.48
  
 
6
Finley McLear
Finley McLear 
GBR1:47.52
  
 
7
Pieter Sisk
Pieter Sisk ('99)
BEL1:47.99
  
 
8
Jan Vukovič
Jan Vukovič 
SLO1:48.26
  
 
Indledende heats9.7.
Indledende 1
9.7.
9.7.
1
Eliott Crestan
Eliott Crestan ('99)
BEL1:47.43
Q
  
 
2
Thomas Randolph
Thomas Randolph ('99)
GBR1:48.04
Q
  
 
3
Mehmet Çelik
Mehmet Çelik ('01)
TUR1:48.70
  
 
4
Ludo Van Nieuwenhuizen
Ludo Van Nieuwenhuizen ('01)
NED1:49.01
  
 
5
Sacha Cultru
Sacha Cultru ('99)
FRA1:49.68
  
 
6
Jose Ignacio Perez
Jose Ignacio Perez ('01)
ESP1:49.94
  
 
7
Rimas Eduardas Survilas
Rimas Eduardas Survilas 
LTU1:50.34
  
 
8
Robin Oester
Robin Oester ('99)
SUI1:50.50
  
 
9
Mark Milner
Mark Milner 
IRL1:52.69
  
 
Indledende 2
9.7.
9.7.
1
Simone Barontini
Simone Barontini ('99)
ITA1:47.52
Q
  
 
2
Finley McLear
Finley McLear 
GBR1:48.16
Q
  
 
3
Tibo De Smet
Tibo De Smet ('99)
BEL1:48.70
  
 
4
Louis O'Loughlin
Louis O'Loughlin ('01)
IRL1:49.43
  
 
5
Cristian Gabriel Voicu
Cristian Gabriel Voicu ('01)
ROU1:50.20
  
 
6
Stavros Spyrou
Stavros Spyrou 
CYP1:51.62
  
 
7
Karel-Sander Kljuzin
Karel-Sander Kljuzin ('99)
EST1:53.87
  
 
8
Anicet Kozar
Anicet Kozar ('01)
FRA2:28.09
  
 
9
Oskar Schwarzer
Oskar Schwarzer ('99)
GER2:28.11
  
 
Indledende 3
9.7.
9.7.
1
Djoao Lobles
Djoao Lobles ('01)
NED1:46.73
Q
  
 
2
Ben Pattison
Ben Pattison ('01)
GBR1:46.81
Q
  
 
3
Pieter Sisk
Pieter Sisk ('99)
BEL1:46.88
q
  
 
4
Jan Vukovič
Jan Vukovič 
SLO1:47.01
q
  
 PB
5
Kevin McGrath
Kevin McGrath ('99)
IRL1:48.68
  
 
6
Manuel Di Primio
Manuel Di Primio 
ITA1:50.03
  
 
7
Elian Numa López
Elian Numa López 
ESP1:50.86
  
 
8
Murat Yalçınkaya
Murat Yalçınkaya 
TUR1:52.96
  
 
M22 1500 m    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Ruben Verheyden
Ruben Verheyden 
BEL3:40.03
  
 
2
Mario García
Mario García ('99)
ESP3:40.11
  
 
3
Isaac Nader
Isaac Nader ('99)
POR3:40.58
  
 
4
Elzan Bibić
Elzan Bibić ('99)
SRB3:40.91
  
 SB
5
George Mills
George Mills ('99)
GBR3:40.91
  
 
6
Nesim Amsellek
Nesim Amsellek ('99)
ITA3:40.94
  
 
7
Thomas Vanoppen
Thomas Vanoppen ('99)
BEL3:41.06
  
 
8
Joshua Lay
Joshua Lay 
GBR3:41.29
  
 
9
Enrique Herreros
Enrique Herreros ('99)
ESP3:42.08
  
 
10
Nuno Pereira
Nuno Pereira 
POR3:42.11
  
 
11
Robin Van Riel
Robin Van Riel 
NED3:42.64
  
 
12
Carlos Saez
Carlos Saez ('99)
ESP3:44.00
  
 
13
Illia Karnavukhau
Illia Karnavukhau ('99)
BLR3:44.34
  
 
14
Samuel Pihlström
Samuel Pihlström ('01)
SWE3:44.39
  
 
15
Job Ijtsma
Job Ijtsma 
NED3:45.62
  
 
16
Bastien Augusto
Bastien Augusto ('99)
FRA3:47.86
  
 
17
Elon Abergel
Elon Abergel ('99)
ISR3:48.56
  
 
Indledende heats8.7.
Indledende 1
8.7.
8.7.
1
George Mills
George Mills ('99)
GBR3:44.32
Q
  
 
2
Enrique Herreros
Enrique Herreros ('99)
ESP3:44.62
Q
  
 
3
Illia Karnavukhau
Illia Karnavukhau ('99)
BLR3:45.05
Q
  
 
4
Samuel Pihlström
Samuel Pihlström ('01)
SWE3:45.32
Q
  
 
5
Elon Abergel
Elon Abergel ('99)
ISR3:45.51
q
  
 
6
Thomas Vanoppen
Thomas Vanoppen ('99)
BEL3:45.91
  
 
7
Josselain Barrellon-Vernay
Josselain Barrellon-Vernay ('99)
FRA3:47.22
  
 
8William DevantierWilliam Devantier DEN3:48.31
  
 
9
Charlie O'Donovan
Charlie O'Donovan ('99)
IRL3:49.66
  
 
10
Robin Van Riel
Robin Van Riel 
NED3:53.49
  
 
Pietro Arese
Pietro Arese ('99)
ITA DQ
  
 
Indledende 2
8.7.
8.7.
1
Joshua Lay
Joshua Lay 
GBR3:44.90
Q
  
 
2
Mario García
Mario García ('99)
ESP3:44.93
Q
  
 
3
Nuno Pereira
Nuno Pereira 
POR3:45.15
Q
  
 
4
Job Ijtsma
Job Ijtsma 
NED3:45.53
Q
  
 
5
Louis Vandermessen
Louis Vandermessen ('01)
BEL3:46.47
  
 
6
Julien Stalhandske
Julien Stalhandske 
SUI3:46.75
  
 
7
Abubakar Abdullahi
Abubakar Abdullahi ('99)
SWE3:50.72
  
 
8
Matteo Guelfo
Matteo Guelfo ('01)
ITA3:51.75
  
 
9
Szymon Żywko
Szymon Żywko ('99)
POL3:55.39
  
 
10
Vladyslav Kovalenko
Vladyslav Kovalenko ('99)
UKR3:56.27
  
 
Flavien Szot
Flavien Szot ('01)
FRA DQ
  
 
Indledende 3
8.7.
8.7.
1
Isaac Nader
Isaac Nader ('99)
POR3:44.27
Q
  
 
2
Nesim Amsellek
Nesim Amsellek ('99)
ITA3:44.45
Q
  
 
3
Bastien Augusto
Bastien Augusto ('99)
FRA3:44.74
Q
  
 
4
Ruben Verheyden
Ruben Verheyden 
BEL3:44.95
Q
  
 
5
Carlos Saez
Carlos Saez ('99)
ESP3:45.24
q
  
 
6
Elzan Bibić
Elzan Bibić ('99)
SRB3:45.37
q
  
 
7
Ruben Querinjean
Ruben Querinjean ('01)
LUX3:46.31
  
 
8
Tiarnan Crorken
Tiarnan Crorken ('99)
GBR3:46.31
  
 
9
Bram Anderiessen
Bram Anderiessen ('99)
NED3:47.31
  
 
10
Martin Prodanov
Martin Prodanov ('99)
BUL3:48.36
  
 
11
Sven Wagner
Sven Wagner ('01)
GER3:52.60
  
 
M22 5000 m    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Mohamed Mohumed
Mohamed Mohumed ('99)
GER13:38.69
  
 
2
Aaron Las Heras
Aaron Las Heras 
ESP13:43.14
  
 
3
Baldvin Thór Magnússon
Baldvin Thór Magnússon ('99)
ISL13:45.00
  
NR NU23R PB
4
Tom Mortimer
Tom Mortimer ('99)
GBR13:48.67
  
 
5
Florian Le Pallec
Florian Le Pallec ('99)
FRA13:56.74
  
 
6
Magnus Tuv Myhre
Magnus Tuv Myhre 
NOR13:59.56
  
 
7
Simen Halle Haugen
Simen Halle Haugen ('99)
NOR13:59.99
  
 
8
Valentin Gondouin
Valentin Gondouin ('99)
FRA14:03.46
  
 
9
Guillaume Grimard
Guillaume Grimard ('99)
BEL14:04.37
  
 
10
Isaac Akers
Isaac Akers ('99)
GBR14:07.07
  
 
11
Micheál Power
Micheál Power ('99)
IRL14:10.04
  
 
12
Tim Verbaandert
Tim Verbaandert 
NED14:13.61
  
 
13
Antonio Lopez
Antonio Lopez 
ESP14:42.07
  
 
14
Diego Bravo
Diego Bravo ('99)
ESP15:04.66
  
 
Rory Leonard
Rory Leonard ('01)
GBR DNF
  
 
Finale B
10.7.
10.7.
1
Francesco Guerra
Francesco Guerra ('01)
ITA14:02.63
  
NU23R PB
2
Alain Cavagna
Alain Cavagna ('01)
ITA14:02.83
  
 
3
Mários Anagnóstou
Mários Anagnóstou ('99)
GRE14:06.94
  
 PB
4
Dereje Chekole
Dereje Chekole 
ISR14:14.10
  
 
5
Aleksander Wiącek
Aleksander Wiącek 
POL14:22.09
  
 
6
Ömer Amaçtan
Ömer Amaçtan ('01)
TUR14:22.90
  
 
7
Rogerio Amaral
Rogerio Amaral ('01)
POR14:23.29
  
 
8
Omar Ismail
Omar Ismail 
SWE14:25.05
  
 
9
Darragh McElhinney
Darragh McElhinney 
IRL14:25.38
  
 SB
10
Rúben Amaral
Rúben Amaral ('01)
POR14:27.96
  
 
11
Mathias Flak
Mathias Flak ('99)
NOR14:29.61
  
 
12
Alexandre Figueiredo
Alexandre Figueiredo ('99)
POR14:45.09
  
 
13
Elias Schreml
Elias Schreml 
GER14:53.59
  
 
14
Jonatan Gustafsson
Jonatan Gustafsson ('99)
SWE15:12.72
  
 
15
Andry Soo
Andry Soo ('99)
EST15:51.89
  
 
M22 10000 m    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Eduardo Menacho
Eduardo Menacho ('99)
ESP29:14.92
  
 PB
2
Florian Le Pallec
Florian Le Pallec ('99)
FRA29:23.82
  
NU23R 
3
Valentin Gondouin
Valentin Gondouin ('99)
FRA29:24.40
  
 
4
Pasquale Selvarolo
Pasquale Selvarolo ('99)
ITA29:25.56
  
 
5
Luuk Maas
Luuk Maas ('99)
NED29:29.02
  
 SB
6
Luca Ursano
Luca Ursano ('99)
ITA29:32.39
  
 PB
7
Vadym Lonskyy
Vadym Lonskyy ('99)
UKR29:37.24
  
 PB
8
Pierre Bordeau
Pierre Bordeau 
FRA29:38.39
  
 
9
Mários Anagnóstou
Mários Anagnóstou ('99)
GRE29:38.96
  
 SB
10
Ömer Amaçtan
Ömer Amaçtan ('01)
TUR29:50.34
  
 
11
David McGlynn
David McGlynn ('99)
IRL29:53.06
  
 SB
12
Artūrs Niklāvs Medveds
Artūrs Niklāvs Medveds ('99)
LAT30:11.32
  
 PB
13
Hüseyin Can
Hüseyin Can ('99)
TUR30:13.26
  
 
14
Trym Halvard Sagstuen Tønnesen
Trym Halvard Sagstuen Tønnesen 
NOR30:21.60
  
 
15
Dereje Chekole
Dereje Chekole 
ISR30:46.98
  
 
16
Ramazan Baştuğ
Ramazan Baştuğ 
TUR30:54.87
  
 
17
Erik Tangen Gundersen
Erik Tangen Gundersen ('01)
NOR31:07.01
  
 
18
Luís Oliveira
Luís Oliveira ('99)
POR31:08.24
  
 
19
David Melville
David Melville ('99)
GBR31:11.42
  
 
Max Polak
Max Polak 
NED DNF
  
 
Emil Millán de la Oliva
Emil Millán de la Oliva ('01)
SWE DNF
  
 
Simon Nebijo Steinshamn
Simon Nebijo Steinshamn ('99)
NOR DNF
  
 
Matthew Neill
Matthew Neill ('01)
IRL DNF
  
 
Maikel Peeman
Maikel Peeman ('99)
NED DNF
  
 
M22 3000 m forh.    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
István Palkovits
István Palkovits 
HUN8:34.05
  
 
2
Etson Barros
Etson Barros ('01)
POR8:38.00
  
 PB
3
Nahuel Carabaña
Nahuel Carabaña ('99)
AND8:39.17
  
 
4
Eemil Helander
Eemil Helander ('01)
FIN8:39.75
  
 PB
5
Alejandro Quijada
Alejandro Quijada ('01)
ESP8:44.48
  
 
6
Rayan Vanderpoorten
Rayan Vanderpoorten 
BEL8:44.93
  
 PB
7
Baptiste Guyon
Baptiste Guyon ('01)
FRA8:45.78
  
 
8
Leon Berthold
Leon Berthold 
SUI8:46.62
  
 
9
Simão Bastos
Simão Bastos ('99)
POR8:48.38
  
 
10
David Foller
David Foller ('99)
CZE8:50.43
  
 PB
11
Nick Jäger
Nick Jäger ('99)
GER8:50.77
  
 
12
Giovanni Gatto
Giovanni Gatto ('99)
ITA8:54.00
  
 
13
Estanislao Nicolas
Estanislao Nicolas 
ESP8:58.11
  
 
14
Rémi Schyns
Rémi Schyns ('99)
BEL9:05.48
  
 
15
Baptiste Coudert
Baptiste Coudert 
FRA9:10.19
  
 
Indledende heats9.7.
Indledende 1
9.7.
9.7.
1
Eemil Helander
Eemil Helander ('01)
FIN8:46.02
Q
  
 
2
Etson Barros
Etson Barros ('01)
POR8:46.91
Q
  
 
3
Nahuel Carabaña
Nahuel Carabaña ('99)
AND8:49.10
Q
  
 
4
Estanislao Nicolas
Estanislao Nicolas 
ESP8:49.83
Q
  
 
5
David Foller
David Foller ('99)
CZE8:51.63
  
 PB
6
Velten Schneider
Velten Schneider ('99)
GER8:54.17
  
 
7
Omar Nuur
Omar Nuur ('01)
SWE9:08.46
  
 
8
Finley Daly
Finley Daly ('99)
IRL9:09.58
  
 
9
Aliaksandr Shustsik
Aliaksandr Shustsik ('99)
BLR9:10.23
  
 
10
Lovro Nedeljković
Lovro Nedeljković 
CRO9:23.25
  
 
11
Yunus Emre Akkuş
Yunus Emre Akkuş ('99)
TUR9:30.04
  
 
Giedrius Valinčius
Giedrius Valinčius 
LTU DNF
  
 
Indledende 2
9.7.
9.7.
1
István Palkovits
István Palkovits 
HUN8:48.69
Q
  
NU23R 
2
Rémi Schyns
Rémi Schyns ('99)
BEL8:49.94
Q
  
 
3
Nick Jäger
Nick Jäger ('99)
GER8:50.10
Q
  
 
4
Baptiste Coudert
Baptiste Coudert 
FRA8:51.07
Q
  
 
5
Wilho Hautala
Wilho Hautala ('99)
FIN8:51.94
  
 
6
Axel Djurberg
Axel Djurberg ('99)
SWE8:52.43
  
 PB
7
Martin Kováčech
Martin Kováčech ('01)
CZE8:53.54
  
 PB
8
Loris Pellaz
Loris Pellaz ('99)
SUI9:08.42
  
 
9
Vasyl Sabunyak
Vasyl Sabunyak 
UKR9:09.26
  
 
10
Abdullah Tugluk
Abdullah Tugluk ('99)
TUR9:18.33
  
 
11
Leonid Vandevski
Leonid Vandevski 
MKD9:48.69
  
 
Carlos Muñoz
Carlos Muñoz ('99)
ESP DNF
  
 
Bruno Belčić
Bruno Belčić 
CRO DNF
  
 
Indledende 3
9.7.
9.7.
1
Simão Bastos
Simão Bastos ('99)
POR8:43.71
Q
  
 PB
2
Leon Berthold
Leon Berthold 
SUI8:44.19
Q
  
 PB
3
Alejandro Quijada
Alejandro Quijada ('01)
ESP8:44.53
Q
  
 
4
Baptiste Guyon
Baptiste Guyon ('01)
FRA8:45.00
Q
  
NU23R 
5
Giovanni Gatto
Giovanni Gatto ('99)
ITA8:45.56
q
  
 
6
Rayan Vanderpoorten
Rayan Vanderpoorten 
BEL8:48.80
q
  
 
7
Levente Szemerei
Levente Szemerei 
HUN8:52.03
  
 
8
Mikołaj Czeronek
Mikołaj Czeronek 
POL8:53.65
  
 
9
Miloš Malešević
Miloš Malešević 
SRB8:56.23
  
 PB
10
Zemenu Muchie
Zemenu Muchie 
ISR9:01.34
  
 
11
Vladyslav Martynyuk
Vladyslav Martynyuk ('99)
UKR9:17.87
  
 
Olof Silvander
Olof Silvander ('99)
SWE DNF
  
 
M22 110 m hæk    
10.7. Vind: -1.6

Finale A

Finale
10.7.Vind: -1.6
1
Asier Martínez
Asier Martínez 
ESP13.34
  0.169
 
2
Michael Obasuyi
Michael Obasuyi ('99)
BEL13.40
  0.159
 
3
Enrique Llopis
Enrique Llopis 
ESP13.44
  0.154
 
4
Tade Ojora
Tade Ojora ('99)
GBR13.45
  0.206
 
5
Just Kwaou-Mathey
Just Kwaou-Mathey ('99)
FRA13.59
  0.189
 
6
Joshua Zeller
Joshua Zeller 
GBR13.76
  0.175
 
7
Filip Jakob Demšar
Filip Jakob Demšar 
SLO13.81
  0.191
 
8
Leo El Achkar
Leo El Achkar ('99)
FRA13.92
  0.205
 
Semifinale9.7.
Semi 1
9.7. Vind: +0.1
9.7.Vind: +0.1
1
Michael Obasuyi
Michael Obasuyi ('99)
BEL13.56
Q
  0.156
 
2
Just Kwaou-Mathey
Just Kwaou-Mathey ('99)
FRA13.79
Q
  0.192
 
3
Mattia Montini
Mattia Montini ('99)
ITA13.92
  0.141
 =PB
4
Stanislav Stankov
Stanislav Stankov ('99)
BUL13.92
  0.165
 
5
Nick Rüegg
Nick Rüegg ('01)
SUI14.33
  0.166
 
6
Olgierd Michniewski
Olgierd Michniewski 
POL14.35
  0.168
 
7
Leonardo Tano
Leonardo Tano ('99)
HUN15.09
  0.201
 
Kevin Sanchez
Kevin Sanchez ('99)
ESP DNF
  0.181
 
Semi 2
9.7. Vind: -0.4
9.7.Vind: -0.4
1
Tade Ojora
Tade Ojora ('99)
GBR13.62
Q
  0.174
 
2
Enrique Llopis
Enrique Llopis 
ESP13.69
Q
  0.161
 
3
Leo El Achkar
Leo El Achkar ('99)
FRA13.83
q
  0.195
 
4
Franck Brice Koua
Franck Brice Koua ('01)
ITA13.91
  0.179
 
5
Krzysztof Kiljan
Krzysztof Kiljan ('99)
POL14.01
  0.155
 
6
Oleksiy Ovcharenko
Oleksiy Ovcharenko ('99)
UKR14.30
  0.222
 
7
Alin Ionut Anton
Alin Ionut Anton 
ROU14.43
  0.164
 
Martin Täht
Martin Täht ('99)
EST DNF
  0.190
 
Semi 3
9.7. Vind: -1.3
9.7.Vind: -1.3
1
Asier Martínez
Asier Martínez 
ESP13.54
Q
  0.186
 
2
Joshua Zeller
Joshua Zeller 
GBR13.68
Q
  0.140
 
3
Filip Jakob Demšar
Filip Jakob Demšar 
SLO13.73
q
  0.168
 
4
Joel Bengtsson
Joel Bengtsson ('99)
SWE13.98
  0.145
 
5
Giuseppe Mattia Filpi
Giuseppe Mattia Filpi ('01)
ITA14.14
  0.191
 
6
David Ryba
David Ryba ('99)
CZE14.16
  0.147
 
7
Andriy Vasylevskyy
Andriy Vasylevskyy 
UKR14.64
  0.190
 
Stefan Volzer
Stefan Volzer 
GER DNS
  
 
Indledende heats9.7.
Indledende 1
9.7. Vind: +0.2
9.7.Vind: +0.2
1
Michael Obasuyi
Michael Obasuyi ('99)
BEL13.80
Q
  0.159
 
2
Filip Jakob Demšar
Filip Jakob Demšar 
SLO13.84
Q
  0.168
 
3
Franck Brice Koua
Franck Brice Koua ('01)
ITA13.94
Q
  0.186
 
4
Alin Ionut Anton
Alin Ionut Anton 
ROU14.05
Q
  0.191
 PB
5
Martin Täht
Martin Täht ('99)
EST14.36
q
  0.206
 
6
Kristian Patarov
Kristian Patarov 
BUL14.62
  0.169
 
7
Maksym Andrukhiv
Maksym Andrukhiv ('01)
UKR14.66
  0.207
 
Indledende 2
9.7. Vind: -1.0
9.7.Vind: -1.0
1
Krzysztof Kiljan
Krzysztof Kiljan ('99)
POL13.97
Q
  0.199
 
2
Enrique Llopis
Enrique Llopis 
ESP13.97
Q
  0.158
 
3
Mattia Montini
Mattia Montini ('99)
ITA14.00
Q
  0.142
 
4
Oleksiy Ovcharenko
Oleksiy Ovcharenko ('99)
UKR14.26
Q
  0.158
 SB
5
Juuso Peltola
Juuso Peltola ('01)
FIN14.43
  0.148
 
6
Pávlos Boítsios
Pávlos Boítsios ('99)
GRE14.66
  0.153
 
7
Radin Valchev
Radin Valchev 
BUL14.78
  0.159
 
Jeanice Laviolette
Jeanice Laviolette 
FRA DNS
  
 
Indledende 3
9.7. Vind: -0.4
9.7.Vind: -0.4
1
Tade Ojora
Tade Ojora ('99)
GBR13.68
Q
  0.203
 
2
Kevin Sanchez
Kevin Sanchez ('99)
ESP14.00
Q
  0.198
 
3
Stefan Volzer
Stefan Volzer 
GER14.00
Q
  0.191
 
4
Giuseppe Mattia Filpi
Giuseppe Mattia Filpi ('01)
ITA14.15
Q
  0.208
 
5
Jan Mitsche
Jan Mitsche ('01)
AUT14.42
  0.172
 PB
6
Ilías Totolídis
Ilías Totolídis ('01)
GRE14.73
  0.166
 
7
Doğukan Kilcioğlu
Doğukan Kilcioğlu ('01)
TUR14.82
  0.207
 
Indledende 4
9.7. Vind: +0.6
9.7.Vind: +0.6
1
Just Kwaou-Mathey
Just Kwaou-Mathey ('99)
FRA13.74
Q
  0.194
 
2
Stanislav Stankov
Stanislav Stankov ('99)
BUL13.94
Q
  0.170
 
3
Joel Bengtsson
Joel Bengtsson ('99)
SWE13.95
Q
  0.142
 
4
Olgierd Michniewski
Olgierd Michniewski 
POL14.14
Q
  0.150
 
5
Nick Rüegg
Nick Rüegg ('01)
SUI14.26
q
  0.183
 =PB
6
Kenro Tohter
Kenro Tohter ('01)
EST14.57
  0.149
 
7
Atakan Güneş
Atakan Güneş 
TUR15.42
  0.154
 
Indledende 5
9.7. Vind: 0.0
9.7.Vind: 0.0
1
Asier Martínez
Asier Martínez 
ESP13.64
Q
  0.186
 
2
Joshua Zeller
Joshua Zeller 
GBR13.80
Q
  0.148
 
3
Leo El Achkar
Leo El Achkar ('99)
FRA14.00
Q
  0.203
 
4
David Ryba
David Ryba ('99)
CZE14.22
Q
  0.164
 
5
Leonardo Tano
Leonardo Tano ('99)
HUN14.23
q
  0.185
 
6
Andriy Vasylevskyy
Andriy Vasylevskyy 
UKR14.40
q
  0.155
 SB
7
Micha Rutschmann
Micha Rutschmann 
SUI14.64
  0.180
 
M22 400 m hæk    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Alessandro Sibilio
Alessandro Sibilio ('99)
ITA48.42
  0.150
NU23R PB
2
Emil Nana Kwame Agyekum
Emil Nana Kwame Agyekum ('99)
GER48.96
  0.198
 PB
3
Ramsey Angela
Ramsey Angela ('99)
NED49.07
  0.223
NU23R PB
4
Alex Knibbs
Alex Knibbs ('99)
GBR49.37
  0.185
 PB
5
Julien Bonvin
Julien Bonvin ('99)
SUI49.56
  0.206
 PB
6
Alastair Chalmers
Alastair Chalmers 
GBR49.84
  0.178
 SB
7
Matej Baluch
Matej Baluch 
SVK51.17
  0.273
 
8
Jesus David Delgado
Jesus David Delgado ('99)
ESP52.86
  0.289
 
Semifinale9.7.
Semi 1
9.7.
9.7.
1
Ramsey Angela
Ramsey Angela ('99)
NED49.17
Q
  0.193
NU23R PB
2
Alastair Chalmers
Alastair Chalmers 
GBR50.11
Q
  0.199
 
3
Emil Nana Kwame Agyekum
Emil Nana Kwame Agyekum ('99)
GER50.42
Q
  0.236
 
4
Tuur Bras
Tuur Bras ('99)
BEL51.00
  0.195
 
5
Sebastian Urbaniak
Sebastian Urbaniak ('01)
POL51.03
  0.278
 
6
Iker Alfonso De Miguel
Iker Alfonso De Miguel ('99)
ESP51.61
  0.210
 
7
Patrik Dömötör
Patrik Dömötör 
SVK51.75
  0.168
 
Sales Junior Inglin
Sales Junior Inglin ('99)
SUI DQ
  0.190
 
Semi 2
9.7.
9.7.
1
Alessandro Sibilio
Alessandro Sibilio ('99)
ITA49.79
Q
  0.163
 
2
Alex Knibbs
Alex Knibbs ('99)
GBR50.00
Q
  0.218
 
3
Julien Bonvin
Julien Bonvin ('99)
SUI50.31
Q
  0.219
 
4
Matej Baluch
Matej Baluch 
SVK50.59
q
  0.208
 PB
5
Jesus David Delgado
Jesus David Delgado ('99)
ESP50.69
q
  0.272
 
6
Krzysztof Hołub
Krzysztof Hołub 
POL50.89
  0.167
 PB
7
Omri Shiff
Omri Shiff 
ISR51.67
  0.168
 
8
Johan Claeson
Johan Claeson ('01)
SWE51.74
  0.150
 
Indledende heats8.7.
Indledende 1
8.7.
8.7.
1
Alex Knibbs
Alex Knibbs ('99)
GBR50.27
Q
  0.217
 
2
Emil Nana Kwame Agyekum
Emil Nana Kwame Agyekum ('99)
GER50.39
Q
  0.207
 
3
Matej Baluch
Matej Baluch 
SVK50.70
Q
  0.242
 PB
4
Sebastian Urbaniak
Sebastian Urbaniak ('01)
POL50.82
q
  0.228
 =PB
5
Johan Claeson
Johan Claeson ('01)
SWE51.29
q
  0.170
 PB
6
Lukas Lessel
Lukas Lessel 
EST51.88
  0.238
 PB
7
Jack Mitchell
Jack Mitchell 
IRL52.07
  0.215
 
8
Ierótheos Drítsas
Ierótheos Drítsas ('99)
GRE52.85
  0.201
 
Indledende 2
8.7.
8.7.
1
Alessandro Sibilio
Alessandro Sibilio ('99)
ITA50.88
Q
  
 
2
Alastair Chalmers
Alastair Chalmers 
GBR51.21
Q
  
 
3
Iker Alfonso De Miguel
Iker Alfonso De Miguel ('99)
ESP51.21
Q
  
 SB
4
Sales Junior Inglin
Sales Junior Inglin ('99)
SUI51.36
q
  
 
5
Uladzimir Zhadzka
Uladzimir Zhadzka ('99)
BLR52.30
  
 
6
Michal Husek
Michal Husek ('01)
CZE52.39
  
 
7
Nikolasz Csókás
Nikolasz Csókás 
HUN54.20
  
 
Indledende 3
8.7.
8.7.
1
Ramsey Angela
Ramsey Angela ('99)
NED50.26
Q
  
NU23R 
2
Krzysztof Hołub
Krzysztof Hołub 
POL51.02
Q
  
 
3
Julien Bonvin
Julien Bonvin ('99)
SUI51.31
Q
  
 
4
Leonardo Puca
Leonardo Puca 
ITA51.60
  
 
5
Filip Ličman
Filip Ličman 
CZE51.66
  
 PB
6
Darius Marian Fagaras
Darius Marian Fagaras ('01)
ROU52.28
  
 
7
Leo Köhldorfer
Leo Köhldorfer ('01)
AUT52.72
  
 
Indledende 4
8.7.
8.7.
1
Patrik Dömötör
Patrik Dömötör 
SVK51.07
Q
  
 PB
2
Omri Shiff
Omri Shiff 
ISR51.25
Q
  
 PB
3
Tuur Bras
Tuur Bras ('99)
BEL51.34
Q
  
 
4
Jesus David Delgado
Jesus David Delgado ('99)
ESP51.35
q
  
 
5
Michele Bertoldo
Michele Bertoldo ('01)
ITA51.85
  
 
6
Yuben Munary
Yuben Munary ('99)
POR51.94
  
 PB
7
Nahom Yirga
Nahom Yirga ('01)
SUI52.20
  
 
M22 Højdespring    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Jan Štefela
Jan Štefela ('01)
CZE2.20
  
 PB
 
2.10
 XO
2.14
 XO
2.17
  O
2.20 PB
  O
2.23
  Xr
   
2
Nathan Ismar
Nathan Ismar ('99)
FRA2.17
  
 
 
2.10
  O
2.14
  O
2.17
  O
2.20
XXX
    
2
Manuel Lando
Manuel Lando 
ITA2.17
  
 PB
 
2.10
  O
2.14
  O
2.17 PB
  O
2.20
XXX
    
4
Joel Clarke-Khan
Joel Clarke-Khan ('99)
GBR2.17
  
 
 
2.10
  O
2.14
  O
2.17
 XO
2.20
XXX
    
5
Oleh Doroshchuk
Oleh Doroshchuk ('01)
UKR2.14
  
 
 
2.10
  O
2.14
  O
2.17
XXX
     
5
Florian Hornig
Florian Hornig 
GER2.14
  
 
 
2.10
  O
2.14
  O
2.17
XXP
2.20
  X
    
5
Vladyslav Lavskyy
Vladyslav Lavskyy 
UKR2.14
  
 
 
2.10
  O
2.14
  O
2.17
  XP
2.20
  XX
    
8
Slavko Stević
Slavko Stević 
SRB2.14
  
 
 
2.10
  O
2.14
XXO
2.17
XXP
2.20
  X
    
9
Thomas Carmoy
Thomas Carmoy 
BEL2.10
  
 
 
2.10
  O
2.14
XXX
      
9
Daniel Kosonen
Daniel Kosonen 
FIN2.10
  
 
 
2.10
  O
2.14
XXX
      
11
Arttu Mattila
Arttu Mattila ('01)
FIN2.10
  
 
 
2.10
 XO
2.14
XXX
      
12
Maxime Dubiez
Maxime Dubiez ('99)
FRA2.10
  
 
 
2.10
XXO
2.14
XXX
      
Kvalifikation9.7.
Kval
9.7.
9.7.
1
Thomas Carmoy
Thomas Carmoy 
BEL2.15
q
  A 1
 
 
2.07
  O
2.11
  O
2.15
  O
     
1
Daniel Kosonen
Daniel Kosonen 
FIN2.15
q
  A 1
 
 
2.02
  O
2.07
  O
2.11
  O
2.15
  O
    
1
Manuel Lando
Manuel Lando 
ITA2.15
q
  A 1
 
 
2.02
  O
2.07
  O
2.11
  O
2.15
  O
    
1
Vladyslav Lavskyy
Vladyslav Lavskyy 
UKR2.15
q
  A 1
 
 
2.02
  O
2.07
  O
2.11
  O
2.15
  O
    
5
Oleh Doroshchuk
Oleh Doroshchuk ('01)
UKR2.15
q
  B 1
 
 
2.02
  O
2.07
  O
2.11
 XO
2.15
  O
    
5
Nathan Ismar
Nathan Ismar ('99)
FRA2.15
q
  A 5
 
 
2.07
 XO
2.11
  O
2.15
  O
     
5
Arttu Mattila
Arttu Mattila ('01)
FIN2.15
q
  B 1
 
 
2.02
 XO
2.07
  O
2.11
  O
2.15
  O
    
5
Jan Štefela
Jan Štefela ('01)
CZE2.15
q
  B 1
 
 
2.02
  O
2.07
  O
2.11
 XO
2.15
  O
    
9
Florian Hornig
Florian Hornig 
GER2.15
q
  B 4
 
 
2.02
  O
2.07
  O
2.11
 XO
2.15
 XO
    
10
Maxime Dubiez
Maxime Dubiez ('99)
FRA2.15
q
  B 5
 
 
2.07
XXO
2.11
  O
2.15
 XO
     
11
Slavko Stević
Slavko Stević 
SRB2.15
q
  B 6
 
 
2.02
  O
2.07
  O
2.11
  O
2.15
XXO
    
11
Joel Clarke-Khan
Joel Clarke-Khan ('99)
GBR2.15
q
  A 6
 
 
2.07
  O
2.11
  O
2.15
XXO
     
13
Gerson Baldé
Gerson Baldé 
POR2.11
  B 7
 
 
2.07
  O
2.11
  O
2.15
XXX
     
13
Ruslan Karatkevich
Ruslan Karatkevich ('99)
BLR2.11
  B 7
 
 
2.02
  O
2.07
  O
2.11
  O
2.15
XXX
    
13
Hendrik Lillemets
Hendrik Lillemets ('99)
EST2.11
  A 7
 SB
 
2.02
  O
2.07
  O
2.11 SB
  O
2.15
XXX
    
16
Marek Bahník
Marek Bahník ('99)
CZE2.11
  A 8
 
 
2.02
  O
2.07
 XO
2.11
  O
2.15
XXX
    
17
Augustas Bukauskas
Augustas Bukauskas ('01)
LTU2.02
  A 9
 
 
1.97
 XO
2.02
 XO
2.07
XXX
     
M22 Stangspring    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Ethan Cormont
Ethan Cormont 
FRA5.80
  
 PB
 
5.30
  O
5.50
  O
5.60
  O
5.70
XXO
5.75 =PB
  O
5.80 PB
  O
  
2
Emmanouíl Karalís
Emmanouíl Karalís ('99)
GRE5.65
  
 
 
5.30
  O
5.50
  O
5.65
 XO
5.75
  XP
5.80
  XX
   
3
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR5.60
  
 
 
5.40
  O
5.60
  O
5.70
  XP
5.75
  XP
5.80
  X
   
3
Ersu Şaşma
Ersu Şaşma ('99)
TUR5.60
  
 
 
5.50
  O
5.60
  O
5.70
XXX
     
5
Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse ('01)
NOR5.60
  
 =SB
 
5.40
 XO
5.50
  O
5.60 =SB
  O
5.65
XXX
    
6
Thibaut Collet
Thibaut Collet ('99)
FRA5.50
  
 
 
5.30
  O
5.50
  O
5.60
XXX
     
7
Eerik Haamer
Eerik Haamer ('01)
EST5.50
  
 
 
5.20
  O
5.30
  O
5.40
  O
5.50
 XO
5.60
XXX
   
8
Alex Gracia
Alex Gracia 
ESP5.40
  
 
 
5.00
  O
5.20
  O
5.30
XXO
5.40
XXO
5.50
XXX
   
9
Carlos Pitra
Carlos Pitra 
POR5.30
  
 PB
 
5.00
  O
5.20
XXO
5.30 PB
 XO
5.40
XXX
    
10
Ioannis Rizos
Ioannis Rizos 
GRE5.20
  
 
 
5.00
XXO
5.20
  O
5.30
XXX
     
11
Riccardo Klotz
Riccardo Klotz ('99)
AUT5.00
  
 
 
5.00
 XO
5.20
XXX
      
Illya Kravchenko
Illya Kravchenko 
UKR NH
  
 
 
5.20
XXX
       
Kvalifikation8.7.
Kval
8.7.
8.7.
1
Ethan Cormont
Ethan Cormont 
FRA5.35
q
  B 1
 
 
5.35
  O
       
1
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR5.35
q
  A 1
 
 
5.20
  O
5.35
  O
      
1
Eerik Haamer
Eerik Haamer ('01)
EST5.35
q
  B 1
 
 
5.05
  O
5.20
  O
5.35
  O
     
1
Emmanouíl Karalís
Emmanouíl Karalís ('99)
GRE5.35
q
  A 1
 
 
5.20
  O
5.35
  O
      
1
Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse ('01)
NOR5.35
q
  A 1
 
 
5.20
  O
5.35
  O
      
1
Ersu Şaşma
Ersu Şaşma ('99)
TUR5.35
q
  B 1
 
 
5.35
  O
       
7
Thibaut Collet
Thibaut Collet ('99)
FRA5.35
q
  A 4
 
 
5.35
 XO
       
8
Riccardo Klotz
Riccardo Klotz ('99)
AUT5.20
q
  B 4
 
 
5.05
  O
5.20
  O
5.35
  X
     
9
Illya Kravchenko
Illya Kravchenko 
UKR5.20
q
  A 5
 SB
 
5.05
  XP
5.20 SB
  O
5.35
XXX
     
10
Carlos Pitra
Carlos Pitra 
POR5.20
q
  B 5
 
 
4.90
  O
5.05
  O
5.20
 XO
5.35
  X
    
11
Alex Gracia
Alex Gracia 
ESP5.20
q
  B 6
 
 
4.90
 XO
5.05
 XO
5.20
 XO
5.35
  X
    
12
Ioannis Rizos
Ioannis Rizos 
GRE5.20
q
  B 7
 
 
4.90
  O
5.05
  O
5.20
XXO
5.35
  X
    
13
Ivan De Angelis
Ivan De Angelis ('01)
ITA5.05
  A 6
 
 
5.05
  O
5.20
XXX
      
14
Artur Bortnikov
Artur Bortnikov 
UKR5.05
  B 8
 SB
 
4.90
  O
5.05 SB
 XO
5.20
XXX
     
15
Felix Eichenberger
Felix Eichenberger ('01)
SUI4.90
  A 7
 
 
4.90
 XO
5.05
XXX
      
16
Andrea Marin
Andrea Marin ('99)
ITA4.90
  B 9
 
 
4.90
XXO
5.05
XXX
      
Nicolò Fusaro
Nicolò Fusaro ('99)
ITA NH
  A
 
 
4.90
XXX
       
Simen Guttormsen
Simen Guttormsen ('01)
NOR NH
  B
 
 
5.20
XXX
       
Antonios Santas
Antonios Santas ('01)
GRE NH
  A
 
 
4.90
XXX
       
M22 Længdespring    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Simon Ehammer
Simon Ehammer 
SUI8.10
+0.3
  
 SB
 
  X
 -0.9
7.92
 -0.5
7.74
 -0.2
7.83
 -1.1
8.10 SB
 0.3
8.03
 -0.4
  
2
Henrik Flåtnes
Henrik Flåtnes ('01)
NOR7.95
-0.4
  
NU23R =PB
 
7.57
 -0.3
7.54
 -2.6
7.25
 -0.7
  X
 -1.5
7.69
 0.1
7.95 =PB
 -0.4
  
3
Boris Linkov
Boris Linkov 
BUL7.84
-0.4
  
 PB
 
7.56
 -1.0
  X
 -1.6
7.63
 0.2
7.84 PB
 -0.4
  X
 0.1
  X
 -0.7
  
4
Jules Pommery
Jules Pommery ('01)
FRA7.71
-0.7
  
 
 
  X
 -2.1
  X
 0.0
7.71
 -0.7
7.53
 -0.1
  X
 0.4
7.69
 -0.3
  
5
Jaime Guerra
Jaime Guerra ('99)
ESP7.70
+0.8
  
 
 
7.56
 0.6
  X
 0.5
7.44
 0.2
  X
 -1.3
7.53
 -0.7
7.70
 0.8
  
6
Piotr Tarkowski
Piotr Tarkowski ('99)
POL7.57
-0.6
  
 
 
7.55
 -0.9
  X
 -0.6
  X
 -0.1
7.32
 -1.0
7.57
 -0.6
  X
 0.1
  
7
Marko Vlahović
Marko Vlahović ('01)
SRB7.49
-0.5
  
 
 
  X
 0.3
7.37
 -1.7
7.49
 -0.5
  X
 -0.9
  –
 0.0
   
8
Hüseyin Ocak
Hüseyin Ocak ('99)
TUR7.37
-1.7
  
 
 
7.20
 1.2
7.37
 -1.7
7.31
 -0.5
7.18
 -0.6
  X
 -0.6
  X
 -0.1
  
9
Anton Kopytko
Anton Kopytko ('99)
UKR7.36
-2.8
  
 
 
7.36
 0.5
7.36
 -2.8
7.33
 -0.2
     
10
Ken-Mark Minkovski
Ken-Mark Minkovski ('01)
EST7.14
-0.5
  
 
 
6.82
 -0.4
  X
 -1.5
7.14
 -0.5
     
11
Bastien Cadeot
Bastien Cadeot ('01)
FRA7.10
-0.3
  
 
 
7.10
 -0.3
6.89
 -0.7
  X
 -1.5
     
12
Dino Subašič
Dino Subašič ('99)
SLO6.90
-1.9
  
 
 
  X
 -0.4
  X
 -2.0
6.90
 -1.9
     
Kvalifikation8.7.
Kval
8.7.
8.7.
1
Jaime Guerra
Jaime Guerra ('99)
ESP7.96
+0.4
Q
  A 1
 PB
 
  X
 0.4
7.52
 0.5
7.96 PB
 0.4
     
2
Simon Ehammer
Simon Ehammer 
SUI7.95
+0.6
Q
  B 1
 SB
 
7.68
 0.1
7.95 SB
 0.6
      
3
Hüseyin Ocak
Hüseyin Ocak ('99)
TUR7.81 w
+2.1
Q
  A 2
 
 
7.34
 2.0
7.44
 1.6
7.81
 2.1
     
4
Henrik Flåtnes
Henrik Flåtnes ('01)
NOR7.74
+1.0
Q
  A 3
 
 
7.74
 1.0
       
5
Anton Kopytko
Anton Kopytko ('99)
UKR7.71 w
+2.7
Q
  A 4
 
 
7.38
 1.0
7.71
 2.7
      
6
Piotr Tarkowski
Piotr Tarkowski ('99)
POL7.69
+1.6
q
  A 5
 SB
 
  X
 2.4
  X
 0.9
7.69 SB
 1.6
     
7
Jules Pommery
Jules Pommery ('01)
FRA7.65
+1.4
q
  A 6
 
 
  X
 2.0
7.65
 1.4
  –
 0.0
     
8
Bastien Cadeot
Bastien Cadeot ('01)
FRA7.63
+1.4
q
  B 2
 
 
7.28
 1.2
7.34
 2.4
7.63
 1.4
     
9
Dino Subašič
Dino Subašič ('99)
SLO7.54
+1.1
q
  A 7
 
 
7.47
 3.1
7.54
 1.1
  X
 2.2
     
10
Boris Linkov
Boris Linkov 
BUL7.50
+1.9
q
  B 3
 
 
7.50
 1.9
7.31
 0.8
  X
 1.3
     
11
Marko Vlahović
Marko Vlahović ('01)
SRB7.48
+0.6
q
  B 4
 
 
  X
 0.7
7.48
 0.6
  X
 1.4
     
12
Ken-Mark Minkovski
Ken-Mark Minkovski ('01)
EST7.37
+0.6
q
  A 8
 PB
 
7.21
 1.6
7.37 PB
 0.6
  X
 1.0
     
13
Dominik Pázmándi
Dominik Pázmándi 
HUN7.36
+0.6
  B 5
 
 
7.23
 0.5
7.27
 0.8
7.36
 0.6
     
14
Eneko Carrascal
Eneko Carrascal ('99)
ESP7.35 w
+2.6
  B 6
 
 
  X
 0.1
7.21
 1.2
7.35
 2.6
     
15
Žan Viher
Žan Viher ('99)
SLO7.33 w
+2.4
  B 7
 
 
7.00
 1.2
  X
 1.6
7.33
 2.4
     
16
Yahor Znudau
Yahor Znudau 
BLR7.32
+0.6
  B 8
 
 
7.08
 0.7
7.13
 2.0
7.32
 0.6
     
17
Dimitrije Novaković
Dimitrije Novaković 
SRB7.25 w
+2.2
  A 9
 
 
7.25
 2.2
  X
 1.3
7.24
 1.0
     
18
Mathias Kollberg
Mathias Kollberg 
NOR6.78
+0.6
  B 9
 
 
6.78
 0.6
5.81
 2.0
5.56
 1.4
     
M22 Trespring    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Andrea Dallavalle
Andrea Dallavalle ('99)
ITA17.05
-0.5
  
 
 
16.90
 1.6
16.69
 3.2
17.05
 -0.5
  –  –  X
 1.5
  
2
Enzo Hodebar
Enzo Hodebar ('99)
FRA16.99
+1.9
  
 PB
 
16.60
 1.0
16.99 PB
 1.9
15.75
 -0.2
  X
 -1.7
15.17
 0.4
  X
 1.3
  
3
Thomas Gogois
Thomas Gogois 
FRA16.65
-0.2
  
 
 
16.40
 -1.9
16.57
 -0.8
  X
 0.5
16.21
 1.4
16.65
 -0.2
  X
 -0.1
  
4
Jonathan Seremes
Jonathan Seremes 
FRA16.21
+0.7
  
 =PB
 
15.71
 -0.8
15.77
 0.1
  X
 -0.3
15.96
 -0.9
16.21 =PB
 0.7
15.75
 -0.2
  
5
Andréas Pantazís
Andréas Pantazís 
GRE16.12 w
+3.0
  
 
 
16.04
 -0.8
  X
 -1.0
16.09
 -0.7
16.12
 3.0
  X
 0.8
  –  
6
Simone Biasutti
Simone Biasutti ('99)
ITA16.00
-0.9
  
 
 
  X
 -1.4
  X
 1.0
15.90
 2.5
  X
 1.5
16.00
 -0.9
14.92
 -2.2
  
7
Maksym Vanyaikin
Maksym Vanyaikin ('99)
UKR15.82
-0.7
  
 
 
  X
 1.7
  X
 1.5
15.82
 -0.7
  –13.87
 -0.3
  X
 0.3
  
8
Siarhei Dziambitski
Siarhei Dziambitski ('01)
BLR15.74 w
+3.3
  
 
 
15.74
 3.3
  X
 0.4
14.93
 -0.9
14.44
 0.4
14.80
 0.5
14.78
 1.1
  
9
Eneko Carrascal
Eneko Carrascal ('99)
ESP15.61
+1.8
  
 
 
15.24
 0.9
15.61
 1.8
  X
 0.7
     
10
Georgi Nachev
Georgi Nachev ('99)
BUL15.60
+1.4
  
 
 
15.09
 1.2
  X
 1.1
15.60
 1.4
     
11
Rustam Mammadov
Rustam Mammadov ('01)
AZE15.54
-0.6
  
 
 
  X
 0.4
15.54
 -0.6
15.40
 -0.5
     
Artem Konovalenko
Artem Konovalenko 
UKR NM
  
 
 
  X
 1.5
  X
 -0.2
  X
 0.4
     
Kvalifikation10.7.
Kval
10.7.
10.7.
1
Andrea Dallavalle
Andrea Dallavalle ('99)
ITA16.47 w
+2.4
Q
  B 1
 
 
16.47
 2.4
       
1
Thomas Gogois
Thomas Gogois 
FRA16.47
+1.6
Q
  A 1
 
 
16.47
 1.6
       
3
Enzo Hodebar
Enzo Hodebar ('99)
FRA16.46
+0.9
Q
  B 2
 
 
16.46
 0.9
       
4
Maksym Vanyaikin
Maksym Vanyaikin ('99)
UKR16.24
+1.3
q
  B 3
 
 
  X
 1.4
16.24
 1.3
  –     
4
Simone Biasutti
Simone Biasutti ('99)
ITA16.24
+1.5
q
  A 2
 
 
16.24
 1.5
  –
 0.0
      
6
Andréas Pantazís
Andréas Pantazís 
GRE16.20
+1.4
q
  A 3
 
 
  X
 1.0
16.20
 1.4
  X
 0.9
     
7
Georgi Nachev
Georgi Nachev ('99)
BUL16.06
+1.6
q
  B 4
 
 
16.06
 1.6
  –  –     
8
Rustam Mammadov
Rustam Mammadov ('01)
AZE16.04
+1.2
q
  A 4
 SB
 
15.78 SB
 1.9
14.41
 1.8
16.04 SB
 1.2
     
9
Jonathan Seremes
Jonathan Seremes 
FRA16.01
+0.8
q
  B 5
 
 
  X
 3.0
16.01
 0.8
15.66
 1.2
     
10
Eneko Carrascal
Eneko Carrascal ('99)
ESP15.97
+1.3
q
  B 6
 
 
15.76
 2.0
15.68
 2.0
15.97
 1.3
     
11
Siarhei Dziambitski
Siarhei Dziambitski ('01)
BLR15.93
+1.4
q
  B 7
 PB
 
  X
 1.3
15.93 PB
 1.4
  X
 0.3
     
12
Artem Konovalenko
Artem Konovalenko 
UKR15.90
+0.5
q
  A 5
 SB
 
  X
 0.1
15.90 SB
 0.5
  X
 1.3
     
13
Yahor Chuiko
Yahor Chuiko ('01)
BLR15.87
+1.9
  A 6
 
 
15.81
 2.6
15.59
 0.8
15.87
 1.9
     
14
Aliaksandr Dzikun
Aliaksandr Dzikun 
BLR15.60
-0.7
  B 8
 
 
15.18
 0.8
14.84
 2.4
15.60
 -0.7
     
15
Dániel Szenderffy
Dániel Szenderffy ('99)
HUN15.47
+0.6
  A 7
 
 
  X
 1.1
15.46
 1.7
15.47
 0.6
     
16
Vadim Doscalov
Vadim Doscalov ('99)
MDA15.44
+1.8
  B 9
 SB
 
  X
 2.1
15.44 SB
 1.8
  X
 0.9
     
16
Vladyslav Shepeliev
Vladyslav Shepeliev ('01)
UKR15.44
-0.5
  A 8
 
 
  X
 1.5
  X
 1.7
15.44
 -0.5
     
18
Dawid Krzemiński
Dawid Krzemiński 
POL15.36
+0.9
  B 10
 
 
  X
 1.9
  X
 2.4
15.36
 0.9
     
19
Razvan Cristian Grecu
Razvan Cristian Grecu ('99)
ROU15.24
-0.1
  B 11
 SB
 
  X
 0.3
  X
 1.7
15.24 SB
 -0.1
     
20
Tine Šuligoj
Tine Šuligoj ('99)
SLO15.23
+0.6
  A 9
 
 
  X
 1.0
15.23
 0.6
  X
 1.1
     
21
Gustas Griška
Gustas Griška ('01)
LTU15.09 w
+2.2
  A 10
 
 
15.09
 2.2
  X
 0.4
  X
 0.7
     
22
Aramayis Sargsyan
Aramayis Sargsyan ('99)
ARM14.08
+2.0
  B 12
NU23R 
 
  X
 0.0
  X
 0.2
14.08 NU23R
 2.0
     
M22 Kuglestød 7.26 kg    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Dzmitriy Karpuk
Dzmitriy Karpuk ('99)
BLR20.33
  
 
 
20.3320.2619.9020.2619.5020.16  
2
Alperen Karahan
Alperen Karahan 
TUR19.75
  
 
 
19.1519.1919.75  X  X19.34  
3
Odisséas Mouzenídis
Odisséas Mouzenídis ('99)
GRE19.41
  
 
 
17.6318.72  X19.19  X19.41  
4
Aleh Tamashevich
Aleh Tamashevich 
BLR19.29
  
 
 
18.1218.9018.7518.7419.2919.21  
5
Eric Maihöfer
Eric Maihöfer ('01)
GER19.27
  
 
 
18.2918.6118.4418.9619.0519.27  
6
Riccardo Ferrara
Riccardo Ferrara ('01)
ITA18.97
  
 
 
18.49  X  X18.9318.3518.97  
7
Arttu Korkeasalo
Arttu Korkeasalo 
FIN18.93
  
 PB
 
18.2918.21  X18.93 PB  X  X  
8
Piotr Goździewicz
Piotr Goździewicz ('01)
POL18.32
  
 
 
  X18.32  X  X  X  X  
9
Valentin Moll
Valentin Moll ('99)
GER18.17
  
 
 
  X18.1715.57     
10
Bogdan Zdravković
Bogdan Zdravković ('99)
SRB17.98
  
 
 
17.8217.98  X     
11
David Tupý
David Tupý 
CZE17.26
  
 
 
16.6217.26  X     
Aliaksei Aleksandrovich
Aliaksei Aleksandrovich ('01)
BLR NM
  
 
 
  X  X  X     
Kvalifikation8.7.
Kval
8.7.
8.7.
1
Dzmitriy Karpuk
Dzmitriy Karpuk ('99)
BLR19.28
Q
  A 1
 
 
19.28       
2
Odisséas Mouzenídis
Odisséas Mouzenídis ('99)
GRE19.20
Q
  A 2
 
 
19.20       
3
Alperen Karahan
Alperen Karahan 
TUR19.05
Q
  B 1
 
 
19.05       
4
Valentin Moll
Valentin Moll ('99)
GER18.98
q
  A 3
 
 
18.98  X  –     
5
Riccardo Ferrara
Riccardo Ferrara ('01)
ITA18.97
q
  A 4
 
 
18.1718.97  –     
6
Arttu Korkeasalo
Arttu Korkeasalo 
FIN18.89
q
  A 5
 PB
 
17.8818.89 PB18.31     
7
Eric Maihöfer
Eric Maihöfer ('01)
GER18.61
q
  B 2
 
 
18.61  X  X     
8
Aleh Tamashevich
Aleh Tamashevich 
BLR18.59
q
  B 3
 
 
18.5418.5918.30     
9
Piotr Goździewicz
Piotr Goździewicz ('01)
POL18.36
q
  B 4
 
 
18.3318.1518.36     
10
Aliaksei Aleksandrovich
Aliaksei Aleksandrovich ('01)
BLR18.15
q
  B 5
 
 
  X17.7918.15     
11
Bogdan Zdravković
Bogdan Zdravković ('99)
SRB18.12
q
  B 6
 
 
18.1217.91  X     
12
David Tupý
David Tupý 
CZE18.11
q
  A 6
 
 
  X16.8718.11     
13
Tadeáš Procházka
Tadeáš Procházka ('99)
CZE18.06
  B 7
 PB
 
17.52  X18.06 PB     
14
Eero Ahola
Eero Ahola ('99)
FIN17.96
  B 8
 SB
 
17.2517.63 SB17.96 SB     
15
Balázs Tóth
Balázs Tóth 
HUN17.94
  B 9
 
 
17.5017.9417.72     
16
Fred Moudani-Likibi
Fred Moudani-Likibi ('99)
FRA17.89
  A 7
 
 
16.8617.89  X     
17
Artem Levchenko
Artem Levchenko ('99)
UKR17.88
  A 8
 
 
17.8817.81  X     
18
Mattijs Mols
Mattijs Mols 
NED17.65
  B 10
 
 
17.65  X  X     
19
Miguel Gómez
Miguel Gómez ('01)
ESP17.52
  A 9
 
 
16.7717.52  X     
20
László Kovács
László Kovács 
HUN17.44
  A 10
 
 
  X17.4417.21     
21
Adrián Baran
Adrián Baran ('99)
SVK17.16
  B 11
 
 
16.58  X17.16     
22
Francesco Trabacca
Francesco Trabacca 
ITA17.06
  B 12
 
 
  X17.06  X     
23
Risto Drobnjak
Risto Drobnjak 
MNE17.04
  A 11
 
 
16.2917.0417.02     
24
Jakub Héža
Jakub Héža 
CZE16.98
  A 12
 
 
16.85  X16.98     
25
Fatih Alpaslan
Fatih Alpaslan 
TUR16.90
  A 13
 
 
  X16.90  X     
26
Iáson Mahéras
Iáson Mahéras 
GRE16.82
  B 13
 
 
16.60  X16.82     
27
Dino Tumbul
Dino Tumbul ('01)
SRB16.68
  A 14
 
 
  X16.6516.68     
28
Nermin Štitkovac
Nermin Štitkovac 
BIH16.59
  B 14
 
 
16.5716.59  X     
M22 Diskoskast 2.0 kg    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Kristjan Čeh
Kristjan Čeh ('99)
SLO67.48
  
 
 
65.20  X67.48  X  X66.86  
2
Yauheni Bahutski
Yauheni Bahutski ('99)
BLR61.21
  
 
 
  X59.28  X61.21  X  X  
3
Yasiel Brayan Sotero
Yasiel Brayan Sotero ('01)
ESP58.07
  
 
 
  X58.0757.8756.25  X  X  
4
Korbinian Häßler
Korbinian Häßler 
GER57.95
  
 
 
51.6556.3357.9557.80  X56.88  
5
Emanuel Sousa
Emanuel Sousa ('99)
POR57.72
  
 
 
54.7957.57  X56.99  X57.72  
6
Enrico Saccomano
Enrico Saccomano ('01)
ITA57.36
  
 
 
51.4657.36  X52.12  X55.01  
7
Martynas Alekna
Martynas Alekna 
LTU57.25
  
 
 
56.8453.6854.5653.1957.25  X  
8
Michal Forejt
Michal Forejt 
CZE56.30
  
 
 
53.8856.3054.03  X55.38  X  
9
Giorgos Koniarakis
Giorgos Koniarakis ('99)
CYP56.01
  
 
 
55.2655.3356.01     
10
Oleksiy Kyrylin
Oleksiy Kyrylin ('01)
UKR55.53
  
 
 
  X55.3455.53     
11
Aleks Khristov
Aleks Khristov 
BUL54.62
  
 
 
54.0754.6251.62     
12
Osman Kul
Osman Kul 
TUR53.04
  
 
 
52.9253.04  X     
Kvalifikation8.7.
Kval
8.7.
8.7.
1
Kristjan Čeh
Kristjan Čeh ('99)
SLO65.59
Q
  A 1
 
 
  X65.59      
2
Yauheni Bahutski
Yauheni Bahutski ('99)
BLR62.77
Q
  B 1
 
 
  X62.77      
3
Yasiel Brayan Sotero
Yasiel Brayan Sotero ('01)
ESP59.86
Q
  B 2
 
 
58.78  X59.86     
4
Korbinian Häßler
Korbinian Häßler 
GER57.71
q
  A 2
 
 
55.8157.71  X     
5
Giorgos Koniarakis
Giorgos Koniarakis ('99)
CYP57.36
q
  A 3
 
 
57.36  X  X     
6
Emanuel Sousa
Emanuel Sousa ('99)
POR57.31
q
  B 3
 
 
55.2557.31  X     
7
Martynas Alekna
Martynas Alekna 
LTU57.16
q
  B 4
 
 
  X57.16  X     
8
Osman Kul
Osman Kul 
TUR56.67
q
  B 5
 PB
 
56.67 PB55.9756.66     
9
Michal Forejt
Michal Forejt 
CZE56.39
q
  A 4
 
 
55.7754.9456.39     
10
Oleksiy Kyrylin
Oleksiy Kyrylin ('01)
UKR56.19
q
  A 5
 
 
49.1754.6156.19     
11
Enrico Saccomano
Enrico Saccomano ('01)
ITA55.67
q
  B 6
 
 
54.6552.5055.67     
12
Aleks Khristov
Aleks Khristov 
BUL54.59
q
  B 7
 
 
53.7453.9854.59     
13
Mimir Sigurdsson
Mimir Sigurdsson ('99)
ISL54.54
  B 8
 
 
54.5454.20  X     
14
Jakub Lewoszewski
Jakub Lewoszewski 
POL54.28
  A 6
 
 
54.1354.2852.31     
15
Armandas Miliauskas
Armandas Miliauskas 
LTU54.05
  A 7
 
 
54.02  X54.05     
16
Petr Procházka
Petr Procházka ('99)
CZE53.84
  B 9
 
 
53.84  X  X     
17
Fabian Weinberg
Fabian Weinberg ('01)
NOR53.50
  B 10
 
 
40.0253.0953.50     
18
Kevin Sakson
Kevin Sakson 
EST53.44
  B 11
 
 
  X51.1653.44     
19
Jakub Forejt
Jakub Forejt 
CZE53.35
  A 8
 
 
50.8652.9653.35     
20
Samuel Kováč
Samuel Kováč ('99)
SVK52.96
  A 9
 
 
52.96  X48.43     
21
Lukas Hamrin
Lukas Hamrin ('99)
SWE52.91
  B 12
 
 
51.5752.9152.90     
22Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)DEN52.82
  B 13
 
 
49.30  X52.82     
23
Robin Vrbek
Robin Vrbek ('01)
SLO51.43
  B 14
 
 
  X51.43  X     
24
Diego Casas
Diego Casas ('99)
ESP51.39
  A 10
 
 
46.34  X51.39     
25
Fatih Alpaslan
Fatih Alpaslan 
TUR49.58
  A 11
 
 
49.58  X49.28     
Carmelo Alessandro Musci
Carmelo Alessandro Musci ('01)
ITA NM
  A
 
 
  X  X  X     
Tom Reux
Tom Reux ('99)
FRA NM
  A
 
 
  X  X  X     
M22 Hammerkast 7.26 kg    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Myhaylo Kokhan
Myhaylo Kokhan ('01)
UKR77.88
  
 
 
76.7677.1477.88  X76.99  X  
2
Hrístos Frantzeskákis
Hrístos Frantzeskákis 
GRE75.23
  
 
 
72.94  X75.2371.26  X74.40  
3
Ragnar Carlsson
Ragnar Carlsson 
SWE73.85
  
 
 
70.9271.54  X73.85  X  X  
4
Myhaylo Havrylyuk
Myhaylo Havrylyuk ('99)
UKR73.18
  
 
 
71.2572.6773.18  X  X72.73  
5
Giorgio Olivieri
Giorgio Olivieri 
ITA71.95
  
 
 
  X  X71.1171.95  X71.47  
6
Hugo Tavernier
Hugo Tavernier ('99)
FRA71.51
  
 
 
71.51  X69.9770.8269.7469.03  
7
Gábor Czeller
Gábor Czeller ('99)
HUN67.84
  
 
 
61.72  X66.38  X67.8465.06  
8
Mihaita Andrei Micu
Mihaita Andrei Micu ('99)
ROU67.43
  
 
 
66.0464.4867.43  X67.0465.81  
9
Earwyn Abdou
Earwyn Abdou ('99)
FRA66.29
  
 
 
64.8566.2962.71     
10
Donát Varga
Donát Varga 
HUN65.67
  
 
 
65.67  X  X     
11
Dzianis Shabasau
Dzianis Shabasau 
BLR65.29
  
 
 
  X65.0765.29     
12
Markélo Méma
Markélo Méma ('01)
GRE60.73
  
 
 
  X60.73  X     
Kvalifikation8.7.
Kval
8.7.
8.7.
1
Myhaylo Kokhan
Myhaylo Kokhan ('01)
UKR74.07
Q
  A 1
 
 
74.07       
2
Giorgio Olivieri
Giorgio Olivieri 
ITA71.16
Q
  A 2
 
 
  X68.1071.16     
3
Hugo Tavernier
Hugo Tavernier ('99)
FRA70.88
q
  B 1
 
 
69.2170.88  X     
4
Ragnar Carlsson
Ragnar Carlsson 
SWE70.67
q
  B 2
 
 
  X  X70.67     
5
Myhaylo Havrylyuk
Myhaylo Havrylyuk ('99)
UKR70.54
q
  B 3
 
 
68.9170.2570.54     
6
Hrístos Frantzeskákis
Hrístos Frantzeskákis 
GRE69.99
q
  A 3
 
 
69.99  X  X     
7
Gábor Czeller
Gábor Czeller ('99)
HUN67.85
q
  B 4
 
 
66.3067.85  X     
8
Donát Varga
Donát Varga 
HUN67.44
q
  A 4
 
 
  X66.8567.44     
9
Mihaita Andrei Micu
Mihaita Andrei Micu ('99)
ROU67.39
q
  A 5
 
 
63.3367.39  X     
10
Markélo Méma
Markélo Méma ('01)
GRE66.41
q
  B 5
 
 
61.6464.8166.41     
11
Earwyn Abdou
Earwyn Abdou ('99)
FRA65.90
q
  A 6
 
 
65.0165.9065.38     
12
Dzianis Shabasau
Dzianis Shabasau 
BLR65.67
q
  A 7
 
 
  X64.4065.67     
13
Benedek Doma
Benedek Doma ('01)
HUN65.19
  B 6
 
 
64.33  X65.19     
14
Ben Hawkes
Ben Hawkes 
GBR65.06
  B 7
 
 
  X  X65.06     
15
Batuhan Hızal
Batuhan Hızal 
TUR64.38
  B 8
 
 
64.24  X64.38     
16
Lasha-Giorgi Gurgenidze
Lasha-Giorgi Gurgenidze ('99)
GEO64.25
  B 9
 
 
63.25  X64.25     
17
Halil Yılmazer
Halil Yılmazer ('01)
TUR64.17
  A 8
 
 
  X63.6764.17     
18
Sean Mockler
Sean Mockler 
IRL63.95
  A 9
 
 
  X  X63.95     
19Hans BarrettHans Barrett ('99)DEN61.80
  B 10
 
 
  X61.80  X     
M22 Spydkast 800 gram    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Topias Laine
Topias Laine ('01)
FIN81.67
  
 PB
 
74.9974.7381.67 PB  X76.2671.54  
2
Leandro Ramos
Leandro Ramos 
POR80.61
  
 
 
73.88  X78.9580.6175.4873.90  
3
Teuraiterai Tupaia
Teuraiterai Tupaia 
FRA78.80
  
 
 
76.5271.9072.7772.2678.8075.19  
4
Dimítrios Tsítsos
Dimítrios Tsítsos 
GRE78.22
  
 PB
 
72.51  X76.27 SB76.1678.22 PB76.94  
5
Dawid Wegner
Dawid Wegner 
POL77.17
  
 SB
 
76.0277.17 SB  X74.6975.5473.22  
6
Teemu Narvi
Teemu Narvi 
FIN75.27
  
 
 
70.8575.27  X  X73.5575.09  
7
Simon Wieland
Simon Wieland 
SUI74.75
  
 
 
  –74.7573.26  –74.6268.86  
8
Máté Járvás
Máté Járvás ('01)
HUN72.30
  
 
 
  X72.3068.8070.7169.89  X  
9
Martin Florian
Martin Florian ('01)
CZE67.64
  
 
 
67.6463.4166.71     
10
Oskar Trejgo
Oskar Trejgo 
POL67.53
  
 
 
65.8465.7867.53     
11
Pavel Sasimovich
Pavel Sasimovich ('99)
BLR67.16
  
 
 
67.1666.95  X     
12
Aleksi Yli-Mannila
Aleksi Yli-Mannila ('01)
FIN66.84
  
 
 
66.59  X66.84     
Kvalifikation9.7.
Kval
9.7.
9.7.
1
Topias Laine
Topias Laine ('01)
FIN80.67
Q
  B 1
 
 
80.67 NU23R       
2
Pavel Sasimovich
Pavel Sasimovich ('99)
BLR77.49
Q
  B 2
 SB
 
70.7570.3977.49 SB     
3
Dawid Wegner
Dawid Wegner 
POL76.79
q
  A 1
 =SB
 
76.79 =SB71.0173.87     
4
Simon Wieland
Simon Wieland 
SUI76.44
q
  B 3
 
 
69.2376.44  –     
5
Teemu Narvi
Teemu Narvi 
FIN75.76
q
  A 2
 
 
74.0372.9275.76     
6
Leandro Ramos
Leandro Ramos 
POR75.50
q
  A 3
 
 
70.4975.50  X     
7
Teuraiterai Tupaia
Teuraiterai Tupaia 
FRA74.77
q
  B 4
 
 
74.1974.77  –     
8
Dimítrios Tsítsos
Dimítrios Tsítsos 
GRE74.02
q
  B 5
 
 
74.02  –  –     
9
Máté Járvás
Máté Járvás ('01)
HUN73.48
q
  A 4
 
 
65.8573.48  X     
10
Oskar Trejgo
Oskar Trejgo 
POL72.32
q
  B 6
 
 
72.1872.32  X     
11
Aleksi Yli-Mannila
Aleksi Yli-Mannila ('01)
FIN71.81
q
  B 7
 
 
63.9564.4071.81     
12
Martin Florian
Martin Florian ('01)
CZE71.60
q
  B 8
 
 
68.0867.2271.60     
13Arthur Wiborg PetersenArthur Wiborg Petersen ('99)DEN71.30
  A 5
 
 
66.9171.3063.37     
14
Jhonatam Maullu
Jhonatam Maullu ('01)
ITA70.59
  A 6
 
 
68.6168.9170.59     
15
Patrik Michalec
Patrik Michalec 
SVK70.42
  A 7
 
 
70.4263.4267.18     
16
Noel Kovács
Noel Kovács ('99)
HUN69.49
  B 9
 SB
 
68.78 SB67.1069.49 SB     
17
Maurice Voigt
Maurice Voigt 
GER69.16
  A 8
 
 
69.1658.68  X     
18
Myron Weinberg
Myron Weinberg ('99)
NOR68.57
  B 10
 
 
62.9968.57  X     
19
Spyros Savva
Spyros Savva 
CYP68.53
  B 11
 
 
68.5367.0866.79     
20
Franck Di Sanza
Franck Di Sanza 
SUI67.13
  A 9
 
 
  X67.1366.53     
21
Kunnar Erich Viisel
Kunnar Erich Viisel ('99)
EST65.80
  A 10
 
 
65.0164.2565.80     
22
Yauheni Lipski
Yauheni Lipski ('99)
BLR64.83
  A 11
 
 
63.7764.8357.95     
M22 Tikamp    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Andreas Bechmann
Andreas Bechmann ('99)
GER8142
  
NU23R PB
 
10,91/-0,87,72/+0,115,812,0247,9015,51/+0,142,514,8055,024.40,44
2
Sven Roosen
Sven Roosen ('01)
NED8056
  
NU23R PB
 
10,85/-0,87,44w/+2,714,751,8747,2714,33/+1,341,974,3058,954.25,38
3
Markus Rooth
Markus Rooth ('01)
NOR7967
  
NU23R PB
 
11,19/-0,47,25/+2,013,001,9349,4614,61/-0,547,314,9059,534.36,30
4
Dario Dester
Dario Dester 
ITA7936
  
NU23R PB
 
10,97/-0,47,44/+1,113,161,9347,9314,33/+1,338,974,9053,144.32,53
5
Baptiste Thiery
Baptiste Thiery ('01)
FRA7915
  
 PB
 
10,90/-0,87,15/+1,811,901,9348,0014,93/-0,539,325,6048,644.28,20
6
Fran Bonifacic
Fran Bonifacic 
CRO7760
  
NR PB
 
11,51/-1,47,38/+1,714,591,9351,6114,86/-0,542,354,8058,034.33,46
7
Edgaras Benkunskas
Edgaras Benkunskas ('99)
LTU7733
  
 PB
 
11,32/-0,47,03/+1,414,161,9349,8114,42/+1,340,824,6066,994.55,87
8
Sven Jansons
Sven Jansons ('01)
NED7705
  
 
 
10,80/-0,87,50/+1,312,201,9948,5414,81/+1,338,694,6046,394.31,94
9
Nils Laserich
Nils Laserich ('01)
GER7691
  
 PB
 
11,06/-0,47,58/+1,414,251,9648,0315,65/+0,142,694,0056,054.39,70
10
Bruno Comin
Bruno Comin 
ESP7688
  
 PB
 
11,16/-1,47,33/+1,812,861,9649,4214,66/-0,542,084,8047,234.35,77
11
Finley Gaio
Finley Gaio ('99)
SUI7505
  
 
 
10,66/-0,87,58/+0,111,991,8748,4913,78/+1,336,404,6042,534.58,43
12
Makenson Gletty
Makenson Gletty ('99)
FRA7446
  
 SB
 
10,92/-0,87,15/+1,716,361,9051,7714,30/+0,142,034,5053,085.38,17
13
Edgar Campre
Edgar Campre 
POR7422
  
NU23R 
 
10,85/-0,47,09/+0,612,061,8748,7414,63/+1,343,014,6044,104.51,59
14
Manuel Dias
Manuel Dias ('99)
POR7400
  
 PB
 
11,08/-1,47,13/+1,512,741,8449,6815,35/+0,139,544,6049,624.31,49
15
Adónios Andréoglou
Adónios Andréoglou ('99)
GRE7304
  
 
 
11,15/-1,46,63/+2,013,441,9050,1015,28/-0,540,764,6050,944.46,08
16
Fabian Amherd
Fabian Amherd ('01)
SUI7297
  
 
 
11,53/-1,46,73/+1,413,271,9348,8815,03/-0,534,214,2053,724.21,88
17Christian GundersenChristian Gundersen ('99)DEN7296
  
 
 
11,12/-0,46,62/+0,913,041,9049,0415,22/+0,138,624,4051,364.37,82
18
Lorenzo Modugno
Lorenzo Modugno 
ITA7269
  
NU23R 
 
11,94/-1,46,59/-0,412,902,0852,3815,89/+0,137,434,7055,424.22,47
19
Ággelos-Tzanís Andréoglou
Ággelos-Tzanís Andréoglou ('99)
GRE6394
  
 
 
11,02/-0,47,19w/+2,612,331,87DQ15,08/+1,334,574,5049,884.49,18
Carl af Forselles
Carl af Forselles ('01)
SWEDNF
  
 
 
11,08/-1,47,17/-0,2
M22 20 km kapgang    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
José Manuel Pérez
José Manuel Pérez ('99)
ESP1:25:06
  
 
2
David Kenny
David Kenny ('99)
IRL1:25:50
  
 
3
Andrea Cosi
Andrea Cosi ('01)
ITA1:26:05
  
 
4
Riccardo Orsoni
Riccardo Orsoni 
ITA1:27:23
  
 
5
Pedro Conesa
Pedro Conesa ('01)
ESP1:31:37
  
 
6
Abdulselam Imük
Abdulselam Imük ('99)
TUR1:32:26
  
 
7
Selman Ilhan
Selman Ilhan 
TUR1:36:46
  
 
8
Joni Hava
Joni Hava ('99)
FIN1:36:58
  
 
Łukasz Niedziałek
Łukasz Niedziałek 
POL DNF
  
 
Davide Finocchietti
Davide Finocchietti ('01)
ITA DNF
  
 
Álvaro López
Álvaro López ('99)
ESP DNF
  
 
Pavel Alkhovik
Pavel Alkhovik 
BLR DNF
  
 
Mikita Kaliada
Mikita Kaliada 
BLR DNF
  
 
David Kuster
David Kuster ('99)
FRA DQ
  
 
M22 4 x 100 m stafet    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
DLV 
DLV  
GER38.70
  
NU23R 
  Yannick Wolf, Luis Brandner, Milo Skupin-Alfa, Joshua Hartmann
2
 
  
ESP39.00
  
 
  Arnau Monne, Pol Retamal, Jesus Gomez, Sergio López
3
 
  
UKR39.45
  
 
  Erik Kostrytsya, Andrii Vasyliev, Kyrylo Prykhodko, Vasyl Makukh
4
 
  
POL39.67
  
 
  Damian Trzaska, Łukasz Żok, Patryk Wykrota, Artur Łeczycki
5
 
  
ROU40.15
  
 
  Robert Bîrsă, Marius Gabriel Tone, Alin Ionut Anton, Cristian Nicusor Roiban
6
 
  
LAT40.18
  
NU23R 
  Aleksandrs Kucs, Roberts Zālītis, Oskars Grava, Iļja Petrušenko
Czech Republic 
Czech Republic  
CZEDNF
  
 
  Stanislav Jíra, Jan Trafina, Tomáš Němejc, Štěpán Hampl
 
  
GBRDNF
  
 
  Dominic Ashwell, Jeremiah Azu, James Hanson, Brandon Mingeli
Indledende heats11.7.
Indledende 1
11.7.
11.7.
1
 
  
ESP39.50
  
 
  Arnau Monne, Pol Retamal, Jesus Gomez, Sergio López
2
 
  
UKR39.63
  
 
  Erik Kostrytsya, Andrii Vasyliev, Kyrylo Prykhodko, Vasyl Makukh
3
Czech Republic 
Czech Republic  
CZE39.67
  
 
  Stanislav Jíra, Jan Trafina, Tomáš Němejc, Štěpán Hampl
4
 
  
POL40.37
  
 
  Damian Trzaska, Łukasz Żok, Patryk Wykrota, Artur Łeczycki
5
 
  
ITA40.52
  
 
  Fabrizio Ceglie, Alessandro Ori, Lorenzo Paissan, Samuele Ceccarelli
6
 
  
TUR40.72
  
 
  Furkan Yildirim, Oğuz Uyar, Berk Deniz Çelen, Cafer Güneş
Danmark Danmark  DNF
  
 
  Emil Mader Kjær, Mads Lunø, Tobias Gorgone Larsen, Rasmus Thornbjerg Klausen
Indledende 2
11.7.
11.7.
1
DLV 
DLV  
GER39.03
  
 
  Yannick Wolf, Luis Brandner, Milo Skupin-Alfa, Joshua Hartmann
2
 
  
GBR39.77
  
 
  James Hanson, Jeremiah Azu, Dominic Ashwell, Destiny Ogali
3
 
  
ROU40.13
  
 
  Robert Bîrsă, Marius Gabriel Tone, Alin Ionut Anton, Cristian Nicusor Roiban
4
 
  
LAT40.26
  
NU23R 
  Aleksandrs Kucs, Roberts Zālītis, Oskars Grava, Iļja Petrušenko
5
 
  
EST41.26
  
 
  Lukas Lessel, Henri Sai, Ken-Mark Minkovski, Robin Sapar
 
  
FINDNF
  
 
  Eeli Purola, Santeri Örn, Konsta Alatupa, Samuel Purola
M22 4 x 400 m stafet    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
 
  
FRA3:05.01
  
 
  Elmir Reale, Teo Andant, David Sombe, Ludovic Ouceni
2
 
  
ITA3:06.07
  
 
  Alessandro Moscardi, Edoardo Scotti, Riccardo Meli, Alessandro Sibilio
3
DLV 
DLV  
GER3:06.42
  
 
  Johannes Nortmeyer, Kevin Joite, Ben Zapka, Emil Nana Kwame Agyekum
4
 
  
TUR3:06.57
  
NU23R 
  Oğuzhan Kaya, Kubilay Ençü, Akin Özyürek, Ilyas Çanakçı
5
 
  
SLO3:07.22
  
NU23R 
  Jure Grkman, Gregor Grahovac, Lovro Mesec Košir, Jan Vukovič
6
 
  
GBR3:09.28
  
 
  Lewis Davey, Alex Haydock-Wilson, Aidan Leeson, Alastair Chalmers
Suisse 
Suisse  
SUIDNF
  
 
  Julien Bonvin, Ricky Petrucciani, Filippo Moggi, Lionel Spitz
Pays-Bas 
Pays-Bas  
NEDDQ
  
 
  Pim Van Bakel, Netanel Dorothea, Djoao Lobles, Ramsey Angela
Indledende heats11.7.
Indledende 1
11.7.
11.7.
1
Suisse 
Suisse  
SUI3:06.13
  
NU23R 
  Julien Bonvin, Filippo Moggi, Sales Junior Inglin, Lionel Spitz
2
 
  
ITA3:06.44
  
 
  Alessandro Moscardi, Riccardo Meli, Leonardo Puca, Edoardo Scotti
3
 
  
SLO3:06.65
  
NU23R 
  Jure Grkman, Filip Jakob Demšar, Gregor Grahovac, Lovro Mesec Košir
4
DLV 
DLV  
GER3:06.87
  
 
  Johannes Nortmeyer, Kevin Joite, Ben Zapka, Arne Leppelsack
5
 
  
UKR3:07.87
  
 
  Nikita Rodchenkov, Yaroslav Demchenko, Mykyta Barabanov, Oleksandr Pohorilko
6
Sverige 
Sverige  
SWE3:10.25
  
 
  Vidar Stenqvist, Gustav Gahne, Carl Bengtström, Rasmus Hugosson
Indledende 2
11.7.
11.7.
1
 
  
GBR3:05.42
  
 
  Lewis Davey, Ethan Brown, Aidan Leeson, Alex Haydock-Wilson
2
 
  
FRA3:05.73
  
 
  Elmir Reale, Teo Andant, David Sombe, Eddy Leech
3
 
  
ESP3:09.14
  
 
  Javier Sanchez, Iker Alfonso De Miguel, Jesus David Delgado, Bernat Erta
4
Czech Republic 
Czech Republic  
CZE3:09.79
  
 
  Jakub Majerčák, Matěj Krsek, Ladislav Töpfer, Daniel Lehar
5
 
  
IRL3:11.22
  
 
  Cathal Crosbie, Jack Mitchell, Eoin Kenny, Shane Monagle
6
 
  
BLR3:12.19
  
 
  Uladzimir Zhadzka, Kirill Staravoitay, Kirill Karachun, Uladzislau Aliaksandrau
Indledende 3
11.7.
11.7.
1
Pays-Bas 
Pays-Bas  
NED3:06.09
  
 
  Pim Van Bakel, Netanel Dorothea, Ludo Van Nieuwenhuizen, Ramsey Angela
2
 
  
TUR3:08.69
  
 
  Oğuzhan Kaya, Kubilay Ençü, Akin Özyürek, Ilyas Çanakçı
3
 
  
GRE3:12.30
  
 
  Spirídon-Ilías Doukatélis, Yeóryios Labrópoulos, Ierótheos Drítsas, Ioánnis Détsikas
4
 
  
ROU3:12.96
  
 
  Darius Marian Fagaras, Sorin Florin Ionescu, Mihai Sorin Dringo, Mihai Cristian Pislaru
5
 
  
EST3:18.45
  
 
  Karl-Oskar Pajus, Kaido Kossas, Jakob Keller, Märt Riso
 
  
SVKDQ
  
 
  Mário Hanic, Lukáš Glodžák, Patrik Dömötör, Oliver Murcko
K22 100 m    
9.7. Vind: -1.3

Finale A

Finale
9.7.Vind: -1.3
1
Lilly Kaden
Lilly Kaden ('01)
GER11.36
  0.165
 
2
Rani Rosius
Rani Rosius 
BEL11.43
  0.214
 
3
Kristal Awuah
Kristal Awuah ('99)
GBR11.44
  0.148
 
4
Jael Bestue
Jael Bestue 
ESP11.52
  0.202
 
5
Vittoria Fontana
Vittoria Fontana 
ITA11.58
  0.181
 
6
Cynthia Reinle
Cynthia Reinle 
SUI11.65
  0.197
 
7
Klaudia Adamek
Klaudia Adamek ('99)
POL11.69
  0.154
 
8
Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken ('99)
LUX11.73
  0.164
 
Semifinale8.7.
Semi 1
8.7. Vind: +3.0
8.7.Vind: +3.0
1
Rani Rosius
Rani Rosius 
BEL11.16 w
Q
  0.158
 
2
Vittoria Fontana
Vittoria Fontana 
ITA11.28 w
Q
  0.148
 
3
Cynthia Reinle
Cynthia Reinle 
SUI11.33 w
q
  0.151
 
4
Jael Bestue
Jael Bestue 
ESP11.36 w
q
  0.161
 
5
Magdalena Lindner
Magdalena Lindner 
AUT11.41 w
  0.198
 
6
Mizgin Ay
Mizgin Ay 
TUR11.44 w
  0.157
 
7
Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo ('99)
GER11.45 w
  0.157
 
8
Aitana Rodrigo
Aitana Rodrigo 
ESP11.66 w
  0.149
 
Semi 2
8.7. Vind: +1.3
8.7.Vind: +1.3
1
Kristal Awuah
Kristal Awuah ('99)
GBR11.33
Q
  0.149
 
2
Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken ('99)
LUX11.52
Q
  0.156
=NU23R 
3
Zaynab Dosso
Zaynab Dosso ('99)
ITA11.57
  0.202
 
4
Alisha Rees
Alisha Rees ('99)
GBR11.57
  0.145
 
5
Boglárka Takács
Boglárka Takács ('01)
HUN11.65
  0.196
 
6
Magdalena Stefanowicz
Magdalena Stefanowicz 
POL11.70
  0.165
 
7
Viktoriya Ratnikova
Viktoriya Ratnikova ('99)
UKR11.80
  0.219
 
8
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR11.87
  0.166
 
Semi 3
8.7. Vind: +0.3
8.7.Vind: +0.3
1
Lilly Kaden
Lilly Kaden ('01)
GER11.28
Q
  0.165
 PB
2
Klaudia Adamek
Klaudia Adamek ('99)
POL11.35
Q
  0.175
 
3
Molly Scott
Molly Scott ('99)
IRL11.47
  0.200
 PB
4
Marina Andreea Baboi
Marina Andreea Baboi ('99)
ROU11.55
  0.138
 
5
Julia Henriksson
Julia Henriksson 
SWE11.56
  0.190
 PB
6
Paulina Guzowska
Paulina Guzowska 
POL11.61
  0.184
 
7
Giorgia Bellinazzi
Giorgia Bellinazzi 
ITA11.73
  0.185
 
8
Natacha Kouni
Natacha Kouni ('01)
SUI11.90
  0.198
 
Indledende heats8.7.
Indledende 1
8.7. Vind: +1.0
8.7.Vind: +1.0
1
Vittoria Fontana
Vittoria Fontana 
ITA11.44
Q
  0.155
 
2
Alisha Rees
Alisha Rees ('99)
GBR11.55
Q
  0.190
 
3
Paulina Guzowska
Paulina Guzowska 
POL11.57
Q
  0.179
 
4
Boglárka Takács
Boglárka Takács ('01)
HUN11.64
Q
  0.194
 SB
5
Aitana Rodrigo
Aitana Rodrigo 
ESP11.68
q
  0.162
 
6
Johana Kaiserová
Johana Kaiserová 
CZE11.83
  0.215
 
7
Carla Scicluna
Carla Scicluna ('01)
MLT12.05
  0.173
 PB
Indledende 2
8.7. Vind: +0.1
8.7.Vind: +0.1
1
Rani Rosius
Rani Rosius 
BEL11.41
Q
  
 
2
Lilly Kaden
Lilly Kaden ('01)
GER11.41
Q
  
 
3
Julia Henriksson
Julia Henriksson 
SWE11.63
Q
  
 PB
4
Marina Andreea Baboi
Marina Andreea Baboi ('99)
ROU11.66
Q
  
 
5
Aoife Lynch
Aoife Lynch ('99)
IRL11.88
  
 
6
Katsiaryna Zhyvayeva
Katsiaryna Zhyvayeva 
BLR11.89
  
 
7
Tiana Ósk Whitworth
Tiana Ósk Whitworth 
ISL12.21
  
 =SB
Indledende 3
8.7. Vind: +0.4
8.7.Vind: +0.4
1
Klaudia Adamek
Klaudia Adamek ('99)
POL11.30
Q
  
 PB
2
Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo ('99)
GER11.55
Q
  
 
3
Viktoriya Ratnikova
Viktoriya Ratnikova ('99)
UKR11.68
Q
  
 
4
Giorgia Bellinazzi
Giorgia Bellinazzi 
ITA11.74
Q
  
 
5
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR11.75
q
  
 =SB
6
Natacha Kouni
Natacha Kouni ('01)
SUI11.80
q
  
 
7
Karoli Käärt
Karoli Käärt 
EST11.82
  
 
Indledende 4
8.7. Vind: +1.4
8.7.Vind: +1.4
1
Kristal Awuah
Kristal Awuah ('99)
GBR11.36
Q
  
 
2
Molly Scott
Molly Scott ('99)
IRL11.49
Q
  
 PB
3
Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken ('99)
LUX11.50
Q
  
NR NU23R PB
4
Cynthia Reinle
Cynthia Reinle 
SUI11.52
Q
  
 
5
Mizgin Ay
Mizgin Ay 
TUR11.55
q
  
 SB
6
Marie-Ange Rimlinger
Marie-Ange Rimlinger ('01)
FRA11.90
  
 
7
Stilianí Mihailídou
Stilianí Mihailídou ('98)
GRE11.97
  
 
Indledende 5
8.7. Vind: +0.6
8.7.Vind: +0.6
1
Zaynab Dosso
Zaynab Dosso ('99)
ITA11.55
Q
  
 
2
Magdalena Lindner
Magdalena Lindner 
AUT11.57
Q
  
 
3
Jael Bestue
Jael Bestue 
ESP11.73
Q
  
 
4
Magdalena Stefanowicz
Magdalena Stefanowicz 
POL11.87
Q
  
 
5
Michelle Gloor
Michelle Gloor 
SUI11.91
  
 
6
Gina Akpe-Moses
Gina Akpe-Moses ('99)
IRL12.01
  
 
7
Yeva Podhorodetska
Yeva Podhorodetska ('01)
UKR12.05
  
 
K22 200 m    
10.7. Vind: -0.4

Finale A

Finale
10.7.Vind: -0.4
1
Dalia Kaddari
Dalia Kaddari ('01)
ITA22.64
  0.160
 PB
2
Sophia Junk
Sophia Junk ('99)
GER22.87
  0.229
 PB
3
Gemima Joseph
Gemima Joseph ('01)
FRA22.97
  0.201
 
4
Talea Prepens
Talea Prepens ('01)
GER23.15
  0.235
 PB
5
Kiah Dubarry-Gay
Kiah Dubarry-Gay ('01)
GBR23.32
  0.213
 
6
Eleonora Ricci
Eleonora Ricci ('01)
ITA23.41
  0.284
 
7
Marina Andreea Baboi
Marina Andreea Baboi ('99)
ROU23.48
  0.156
 PB
8
Mizgin Ay
Mizgin Ay 
TUR23.74
  0.177
 
Semifinale10.7.
Semi 1
10.7. Vind: -1.3
10.7.Vind: -1.3
1
Sophia Junk
Sophia Junk ('99)
GER22.92
Q
  0.220
 PB
2
Kiah Dubarry-Gay
Kiah Dubarry-Gay ('01)
GBR23.29
Q
  0.197
 PB
3
Eleonora Ricci
Eleonora Ricci ('01)
ITA23.37
q
  0.235
 PB
4
Wided Atatou
Wided Atatou ('99)
FRA23.57
  0.234
 
5
Katsiaryna Zhyvayeva
Katsiaryna Zhyvayeva 
BLR23.66
  0.195
 PB
6
Julia Polak
Julia Polak ('01)
POL23.82
  0.224
 
7
Wilma Rosenquist
Wilma Rosenquist ('01)
SWE24.04
  0.232
 
8Line Holm JensenLine Holm Jensen DEN24.34
  0.230
 
Semi 2
10.7. Vind: -1.2
10.7.Vind: -1.2
1
Dalia Kaddari
Dalia Kaddari ('01)
ITA23.18
Q
  0.175
 
2
Talea Prepens
Talea Prepens ('01)
GER23.29
Q
  0.210
 
3
Georgina Adam
Georgina Adam 
GBR23.57
  0.180
 
4
Veronika Drljačić
Veronika Drljačić ('01)
CRO23.82
  0.198
 PB
5
Léonie Pointet
Léonie Pointet ('01)
SUI23.97
  0.193
 
6
Viktoriya Ratnikova
Viktoriya Ratnikova ('99)
UKR24.07
  0.201
 
7
Tamara Milutinovic
Tamara Milutinovic ('01)
SRB24.18
  0.176
 
8
Ártemis-Melína Anastasíou
Ártemis-Melína Anastasíou 
GRE24.21
  0.260
 
Semi 3
10.7. Vind: -0.7
10.7.Vind: -0.7
1
Gemima Joseph
Gemima Joseph ('01)
FRA23.04
Q
  0.200
 
2
Marina Andreea Baboi
Marina Andreea Baboi ('99)
ROU23.49
Q
  0.147
 PB
3
Mizgin Ay
Mizgin Ay 
TUR23.49
q
  0.169
NU23R PB
4
Julia Henriksson
Julia Henriksson 
SWE23.55
  0.211
 PB
5
Akvilė Andriukaitytė
Akvilė Andriukaitytė 
LTU23.61
  0.173
 
6
Aurora Berton
Aurora Berton 
ITA23.64
  0.157
 
7
Boglárka Takács
Boglárka Takács ('01)
HUN24.13
  0.225
 
8
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR24.30
  0.185
 
Indledende heats9.7.
Indledende 1
9.7. Vind: +0.5
9.7.Vind: +0.5
1
Talea Prepens
Talea Prepens ('01)
GER23.26
Q
  0.201
 
2
Georgina Adam
Georgina Adam 
GBR23.80
Q
  0.195
 
3
Wilma Rosenquist
Wilma Rosenquist ('01)
SWE23.85
Q
  0.255
 SB
4
Boglárka Takács
Boglárka Takács ('01)
HUN24.23
Q
  0.552
 
5
Štěpánka Kolářová
Štěpánka Kolářová ('99)
CZE24.33
  0.264
 
6
Olena Radiuk-Kucuk
Olena Radiuk-Kucuk ('99)
UKR24.56
  0.260
 
7
Beatrice Berti
Beatrice Berti ('99)
SMR26.08
  0.182
 PB
Indledende 2
9.7. Vind: -0.4
9.7.Vind: -0.4
1
Gemima Joseph
Gemima Joseph ('01)
FRA23.13
Q
  0.204
 
2
Marina Andreea Baboi
Marina Andreea Baboi ('99)
ROU23.61
Q
  0.166
 PB
3
Aurora Berton
Aurora Berton 
ITA23.70
Q
  0.186
 
4
Veronika Drljačić
Veronika Drljačić ('01)
CRO23.83
Q
  0.203
 PB
5
Viktoriya Ratnikova
Viktoriya Ratnikova ('99)
UKR24.02
q
  0.221
 
6
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR24.32
q
  0.215
 
7
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir ('01)
ISL24.40
  0.178
 
Indledende 3
9.7. Vind: -0.4
9.7.Vind: -0.4
1
Sophia Junk
Sophia Junk ('99)
GER23.15
Q
  0.199
 
2
Eleonora Ricci
Eleonora Ricci ('01)
ITA23.66
Q
  0.277
 
3
Mizgin Ay
Mizgin Ay 
TUR23.83
Q
  0.240
 SB
4
Katsiaryna Zhyvayeva
Katsiaryna Zhyvayeva 
BLR23.88
Q
  0.197
 SB
5
Tamara Milutinovic
Tamara Milutinovic ('01)
SRB24.17
q
  0.168
 
6
Julia Polak
Julia Polak ('01)
POL24.27
q
  0.251
 
7
Kaitesi Ertzgaard
Kaitesi Ertzgaard 
NOR24.69
  0.252
 
Indledende 4
9.7. Vind: -0.6
9.7.Vind: -0.6
1
Wided Atatou
Wided Atatou ('99)
FRA23.49
Q
  0.232
 
2
Ártemis-Melína Anastasíou
Ártemis-Melína Anastasíou 
GRE23.90
Q
  0.195
 
3
Léonie Pointet
Léonie Pointet ('01)
SUI23.92
Q
  0.202
 
4Line Holm JensenLine Holm Jensen DEN24.26
Q
  0.248
 
5
Agáta Kolingerová
Agáta Kolingerová ('99)
CZE24.67
  0.216
 
Amber Anning
Amber Anning 
GBR DNS
  
 
Indledende 5
9.7. Vind: +0.6
9.7.Vind: +0.6
1
Dalia Kaddari
Dalia Kaddari ('01)
ITA23.24
Q
  0.175
 
2
Akvilė Andriukaitytė
Akvilė Andriukaitytė 
LTU23.48
Q
  0.191
 SB
3
Kiah Dubarry-Gay
Kiah Dubarry-Gay ('01)
GBR23.73
Q
  0.219
 
4
Julia Henriksson
Julia Henriksson 
SWE23.87
Q
  0.205
 PB
5
Natálie Kožuškaničová
Natálie Kožuškaničová ('01)
CZE24.32
  0.184
 
6
Viktória Strýčková
Viktória Strýčková ('01)
SVK24.51
  0.157
 
Carla Scicluna
Carla Scicluna ('01)
MLT DNS
  
 
K22 400 m    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Lada Vondrová
Lada Vondrová ('99)
CZE51.19
  0.194
 PB
2
Barbora Malíková
Barbora Malíková ('01)
CZE51.23
  0.257
 =PB
3
Silke Lemmens
Silke Lemmens ('99)
SUI52.09
  0.244
 PB
4
Sokhna Lacoste
Sokhna Lacoste 
FRA52.19
  0.276
 PB
5
Mona Mayer
Mona Mayer ('01)
GER52.25
  0.220
 PB
6
Kinga Gacka
Kinga Gacka ('01)
POL52.53
  0.207
 PB
7
Mette Baas
Mette Baas 
FIN53.26
  0.162
 PB
8
Samantha Zago
Samantha Zago ('99)
ITA53.57
  0.265
 
Semifinale9.7.
Semi 1
9.7.
9.7.
1
Lada Vondrová
Lada Vondrová ('99)
CZE52.58
Q
  0.233
 
2
Sokhna Lacoste
Sokhna Lacoste 
FRA52.71
Q
  0.264
 
3
Mona Mayer
Mona Mayer ('01)
GER53.27
Q
  0.254
 
4
Samantha Zago
Samantha Zago ('99)
ITA53.48
q
  0.198
 
5
Andrea Jimenez
Andrea Jimenez ('01)
ESP53.67
  0.201
 
6
Asnate Kalniņa
Asnate Kalniņa ('99)
LAT53.90
  0.194
 
7
Anna Polinari
Anna Polinari ('99)
ITA54.07
  0.181
 
8
Aleksandra Formella
Aleksandra Formella ('01)
POL54.41
  0.211
 
Semi 2
9.7.
9.7.
1
Barbora Malíková
Barbora Malíková ('01)
CZE52.41
Q
  0.144
 
2
Silke Lemmens
Silke Lemmens ('99)
SUI53.07
Q
  0.192
 
3
Mette Baas
Mette Baas 
FIN53.53
Q
  0.144
 
4
Kinga Gacka
Kinga Gacka ('01)
POL53.55
q
  0.147
 
5
Alessandra Bonora
Alessandra Bonora 
ITA54.14
  0.193
 
6
Luna Thiel
Luna Thiel ('99)
GER54.35
  0.262
 
7
Maryana Shostak
Maryana Shostak 
UKR54.39
  0.179
 
8
Yasmin Liverpool
Yasmin Liverpool ('99)
GBR56.27
  0.268
 
Indledende heats8.7.
Indledende 1
8.7.
8.7.
1
Silke Lemmens
Silke Lemmens ('99)
SUI52.73
Q
  0.201
 PB
2
Barbora Malíková
Barbora Malíková ('01)
CZE53.09
Q
  0.198
 
3
Andrea Jimenez
Andrea Jimenez ('01)
ESP54.09
Q
  0.225
 
4
Veronika Drljačić
Veronika Drljačić ('01)
CRO54.28
  0.262
 
5
Elif Polat
Elif Polat ('99)
TUR55.11
  0.213
 
6
Hanna Répássy
Hanna Répássy ('01)
HUN55.86
  0.179
 
Indledende 2
8.7.
8.7.
1
Alessandra Bonora
Alessandra Bonora 
ITA53.69
Q
  0.337
 
2
Kinga Gacka
Kinga Gacka ('01)
POL54.04
Q
  0.244
 
3
Yasmin Liverpool
Yasmin Liverpool ('99)
GBR54.45
Q
  0.226
 
4
Asteria Limai
Asteria Limai ('01)
BLR54.82
  0.195
 
5
Věra Holubářová
Věra Holubářová 
CZE54.92
  0.217
 
6
Julia Niederberger
Julia Niederberger 
SUI54.96
  0.196
 =PB
7
Noriah-Kathrin Johnson
Noriah-Kathrin Johnson ('01)
GRE56.67
  0.286
 
Indledende 3
8.7.
8.7.
1
Lada Vondrová
Lada Vondrová ('99)
CZE53.03
Q
  0.246
 
2
Asnate Kalniņa
Asnate Kalniņa ('99)
LAT53.44
Q
  0.204
 PB
3
Anna Polinari
Anna Polinari ('99)
ITA53.53
Q
  0.194
 
4
Luna Thiel
Luna Thiel ('99)
GER53.63
q
  0.227
 
5
Aleksandra Formella
Aleksandra Formella ('01)
POL54.10
q
  0.193
 
6
Maryana Shostak
Maryana Shostak 
UKR54.17
q
  0.215
 SB
7
Natalia Bucicová
Natalia Bucicová ('99)
SVK59.63
  0.230
 
Indledende 4
8.7.
8.7.
1
Sokhna Lacoste
Sokhna Lacoste 
FRA53.26
Q
  0.311
 
2
Mona Mayer
Mona Mayer ('01)
GER53.32
Q
  0.237
 
3
Mette Baas
Mette Baas 
FIN53.46
Q
  0.158
 
4
Samantha Zago
Samantha Zago ('99)
ITA53.62
q
  0.234
 
5
Veronica Vancardo
Veronica Vancardo 
SUI54.89
  0.152
 
6
Josefine Tomine Eriksen
Josefine Tomine Eriksen 
NOR55.77
  0.219
 
K22 800 m    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Isabelle Boffey
Isabelle Boffey 
GBR2:01.80
  
 
2
Eloisa Coiro
Eloisa Coiro 
ITA2:02.07
  
 PB
3
Wilma Nielsen
Wilma Nielsen ('01)
SWE2:02.29
  
 PB
4
Khahisa Mhlanga
Khahisa Mhlanga ('99)
GBR2:04.05
  
 
5
Daniela Garcia
Daniela Garcia ('01)
ESP2:04.13
  
 PB
6
Delia Sclabas
Delia Sclabas 
SUI2:04.35
  
 
7
Gaël De Coninck
Gaël De Coninck ('01)
SWE2:05.39
  
 
Adrianna Czapla
Adrianna Czapla ('99)
POL DNF
  
 
Indledende heats8.7.
Indledende 1
8.7.
8.7.
1
Eloisa Coiro
Eloisa Coiro 
ITA2:04.06
Q
  
 
2
Daniela Garcia
Daniela Garcia ('01)
ESP2:04.25
Q
  
 PB
3
Viola Westling
Viola Westling ('99)
FIN2:04.81
  
 PB
4
Bregje Sloot
Bregje Sloot 
NED2:05.07
  
 
5
Tuğba Toptaş
Tuğba Toptaş 
TUR2:06.40
  
 PB
6
Darya Vdovychenko
Darya Vdovychenko ('99)
UKR2:07.08
  
 SB
7Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)DEN2:07.60
  
 
8
Julia Nielsen
Julia Nielsen ('01)
SWE2:10.71
  
 
Albina Deliu
Albina Deliu 
KOS DNF
  
 
Indledende 2
8.7.
8.7.
1
Isabelle Boffey
Isabelle Boffey 
GBR2:04.05
Q
  
 
2
Wilma Nielsen
Wilma Nielsen ('01)
SWE2:04.12
Q
  
 PB
3
Gabriela Gajanová
Gabriela Gajanová ('99)
SVK2:04.50
  
 
4
Majtie Kolberg
Majtie Kolberg ('99)
GER2:04.52
  
 
5
Gabija Galvydytė
Gabija Galvydytė 
LTU2:05.81
  
 PB
6
Hédi Heffner
Hédi Heffner ('01)
HUN2:06.19
  
 PB
7
Adéla Sádlová
Adéla Sádlová ('01)
CZE2:06.39
  
 
8
Palina Kiberava
Palina Kiberava 
BLR2:08.49
  
 PB
9
Şilan Ayyıldız
Şilan Ayyıldız ('99)
TUR2:16.86
  
 
Indledende 3
8.7.
8.7.
1
Delia Sclabas
Delia Sclabas 
SUI2:03.83
Q
  
 
2
Khahisa Mhlanga
Khahisa Mhlanga ('99)
GBR2:04.04
Q
  
 PB
3
Adrianna Czapla
Adrianna Czapla ('99)
POL2:04.30
q
  
 
4
Gaël De Coninck
Gaël De Coninck ('01)
SWE2:04.31
q
  
 PB
5
Laura Pellicoro
Laura Pellicoro 
ITA2:05.70
  
 
6
Edita Sklenská
Edita Sklenská ('99)
CZE2:07.62
  
 
7
Solveig Hernandez Vråle
Solveig Hernandez Vråle ('99)
NOR2:08.30
  
 
8
Sivan Aurbach
Sivan Aurbach 
ISR2:08.69
  
 
9
Angela Veronica Olenici
Angela Veronica Olenici 
ROU2:14.16
  
 
K22 1500 m    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Gaia Sabbatini
Gaia Sabbatini ('99)
ITA4:13.98
  
 
2
Marta Zenoni
Marta Zenoni ('99)
ITA4:14.50
  
 
3
Erin Wallace
Erin Wallace 
GBR4:14.85
  
 
4
Agueda Muńoz
Agueda Muńoz ('99)
ESP4:14.87
  
 
5
Eliza Megger
Eliza Megger ('99)
POL4:15.07
  
 
6
Stephanie Cotter
Stephanie Cotter ('99)
IRL4:17.21
  
 
7
Klaudia Kazimierska
Klaudia Kazimierska ('01)
POL4:17.47
  
 
8
Berenice Fulchiron
Berenice Fulchiron 
FRA4:18.62
  
 
9
Aleksandra Płocińska
Aleksandra Płocińska ('99)
POL4:18.88
  
 
10
Joceline Wind
Joceline Wind 
SUI4:19.57
  
 
11
Şilan Ayyıldız
Şilan Ayyıldız ('99)
TUR4:19.63
  
 
12
Ludovica Cavalli
Ludovica Cavalli 
ITA4:24.90
  
 
Indledende heats9.7.
Indledende 1
9.7.
9.7.
1
Klaudia Kazimierska
Klaudia Kazimierska ('01)
POL4:17.23
Q
  
 
1
Erin Wallace
Erin Wallace 
GBR4:17.23
Q
  
 
3
Şilan Ayyıldız
Şilan Ayyıldız ('99)
TUR4:17.31
Q
  
 PB
4
Marta Zenoni
Marta Zenoni ('99)
ITA4:17.38
Q
  
 
5
Berenice Fulchiron
Berenice Fulchiron 
FRA4:17.42
q
  
 
6
Aleksandra Płocińska
Aleksandra Płocińska ('99)
POL4:19.55
q
  
 
7
Sivan Aurbach
Sivan Aurbach 
ISR4:19.97
  
 
8
Christine Næss
Christine Næss 
NOR4:21.03
  
 PB
Indledende 2
9.7.
9.7.
1
Agueda Muńoz
Agueda Muńoz ('99)
ESP4:15.69
Q
  
 
2
Gaia Sabbatini
Gaia Sabbatini ('99)
ITA4:15.77
Q
  
 
3
Stephanie Cotter
Stephanie Cotter ('99)
IRL4:15.88
Q
  
 
4
Eliza Megger
Eliza Megger ('99)
POL4:16.03
Q
  
 
5
Joceline Wind
Joceline Wind 
SUI4:16.22
q
  
 PB
6
Ludovica Cavalli
Ludovica Cavalli 
ITA4:17.55
q
  
 SB
7
Selma Løchen Engdahl
Selma Løchen Engdahl ('01)
NOR4:22.01
  
 PB
8
Aina Bons Cinca
Aina Bons Cinca ('99)
AND4:51.99
  
 
Wilma Nielsen
Wilma Nielsen ('01)
SWE DNF
  
 
K22 5000 m    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Nadia Battocletti
Nadia Battocletti 
ITA15:37.4h
  
 
2
Klara Lukan
Klara Lukan 
SLO15:44.0h
  
 
3
Diane van Es
Diane van Es ('99)
NED15:48.4h
  
 
4
Isabel Barreiro
Isabel Barreiro ('99)
ESP15:51.3h
  
 
5
Manon Trapp
Manon Trapp 
FRA15:52.7h
  
 PB
6
Cristina Ruiz
Cristina Ruiz ('99)
ESP15:54.8h
  
 PB
7
Alessia Zarbo
Alessia Zarbo ('01)
FRA15:57.9h
  
 
8
Izzy Fry
Izzy Fry 
GBR16:01.6h
  
 
9
Lia Lemos
Lia Lemos ('01)
POR16:13.2h
  
 
10
Yonca Kutluk
Yonca Kutluk 
TUR16:33.1h
  
 PB
11
Carla Gallardo
Carla Gallardo ('99)
ESP16:35.4h
  
 
12
Sara Duarte
Sara Duarte ('99)
POR16:35.6h
  
 
13
Julia Afelt
Julia Afelt ('99)
POL16:42.6h
  
 
Mariana Machado
Mariana Machado 
POR DNF
  
 
K22 10000 m    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Jasmijn Lau
Jasmijn Lau ('99)
NED32:30.49
  
 SB
2
Anna Arnaudo
Anna Arnaudo 
ITA32:40.43
  
 PB
3
Lisa Oed
Lisa Oed ('99)
GER33:35.99
  
 PB
4
Gaia Colli
Gaia Colli ('99)
ITA33:44.90
  
 PB
5
Bohdana Semyonova
Bohdana Semyonova ('99)
UKR33:49.59
  
 SB
6
Eva Dieterich
Eva Dieterich ('99)
GER33:56.30
  
 
7
Beata Topka
Beata Topka ('99)
POL34:05.78
  
 
8
Eleanor Bolton
Eleanor Bolton ('99)
GBR34:06.67
  
 
9
Melody Julien
Melody Julien ('99)
FRA34:18.36
  
 
10
Eugenie Lorain
Eugenie Lorain 
FRA34:43.50
  
 
11
Julia-Anna Lily Bell
Julia-Anna Lily Bell ('01)
CZE34:48.01
  
 PB
12
Orla O'Connor
Orla O'Connor 
IRL34:57.28
  
 
13
Alina Sönning
Alina Sönning 
SUI35:00.46
  
 PB
14
Dilek Öztürk
Dilek Öztürk ('01)
TUR35:01.10
  
 PB
15
Ana Patricia Campos
Ana Patricia Campos ('99)
ESP35:02.72
  
 
16
Juliette Thomas
Juliette Thomas 
BEL35:05.81
  
 
17
Viktoriya Kovba
Viktoriya Kovba ('99)
UKR35:22.15
  
 
18
Mélanie Bovy
Mélanie Bovy ('99)
BEL35:24.88
  
 
19
Oliwia Sarnecka
Oliwia Sarnecka ('01)
POL35:26.51
  
 
20
Carlota Rodes
Carlota Rodes ('01)
ESP35:27.17
  
 
21
Sara Duarte
Sara Duarte ('99)
POR35:32.94
  
 
22
Aoife O'Cuill
Aoife O'Cuill ('01)
IRL35:50.43
  
 
23
Iryna Dovhusha
Iryna Dovhusha 
UKR35:59.42
  
 
24
Gabriela Veigertová
Gabriela Veigertová 
CZE36:44.33
  
 
25
Kalliópi Skarpéti
Kalliópi Skarpéti 
GRE37:09.87
  
 
Emine Akbingöl
Emine Akbingöl 
TUR DNF
  
 
Linn Lara Kleine
Linn Lara Kleine ('01)
GER DNF
  
 
Giovanna Selva
Giovanna Selva 
ITA DNF
  
 
K22 3000 m forh.    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Flavie Renouard
Flavie Renouard 
FRA9:51.02
  
 
2
Kinga Królik
Kinga Królik ('99)
POL9:52.59
  
 
3
Aude Clavier
Aude Clavier ('99)
FRA9:58.58
  
 
4
Andrea Modin Engesæth
Andrea Modin Engesæth ('01)
NOR10:03.50
  
 
5
Sarah Tait
Sarah Tait ('01)
GBR10:04.53
  
 
6
Greta Karinauskaitė
Greta Karinauskaitė ('01)
LTU10:05.84
  
NU23R 
7
Paula Schneiders
Paula Schneiders ('01)
GER10:11.67
  
 
8
Elise Thorner
Elise Thorner ('01)
GBR10:12.41
  
 
9
Sibylle Häring
Sibylle Häring 
SUI10:16.94
  
 
10
Julia Samuelsson
Julia Samuelsson ('99)
SWE10:19.76
  
 
11
Laura Taborda
Laura Taborda ('99)
POR10:23.39
  
 
12
June Arbeo
June Arbeo ('99)
ESP10:24.08
  
 
13
Emilia Lillemo
Emilia Lillemo 
SWE10:26.34
  
 
Claire Palou
Claire Palou ('01)
FRA DNF
  
 
Vilde Våge Henriksen
Vilde Våge Henriksen 
NOR DNF
  
 
Indledende heats8.7.
Indledende 1
8.7.
8.7.
1
Flavie Renouard
Flavie Renouard 
FRA10:04.44
Q
  
 
2
Kinga Królik
Kinga Królik ('99)
POL10:04.61
Q
  
 
3
Andrea Modin Engesæth
Andrea Modin Engesæth ('01)
NOR10:05.22
Q
  
 
4
Greta Karinauskaitė
Greta Karinauskaitė ('01)
LTU10:05.22
Q
  
NU23R 
5
Sarah Tait
Sarah Tait ('01)
GBR10:06.71
Q
  
 
6
Emilia Lillemo
Emilia Lillemo 
SWE10:12.70
q
  
 
7
Carmen Viciosa
Carmen Viciosa ('99)
ESP10:13.95
  
 
8
Lisa Vogelgesang
Lisa Vogelgesang ('99)
GER10:15.04
  
 
9
Derya Kunur
Derya Kunur ('99)
TUR10:19.79
  
 
10
Kristin Svendby Otervik
Kristin Svendby Otervik ('01)
NOR10:20.42
  
 PB
11
Karin Gošek
Karin Gošek 
SLO10:31.03
  
 PB
12
Kader Güvenç
Kader Güvenç ('98)
TUR10:33.45
  
 
13Laura AstrupLaura Astrup DEN10:34.30
  
 
14
Boglárka Mógor
Boglárka Mógor ('99)
HUN10:34.62
  
 
15
Bárbara Neiva
Bárbara Neiva ('01)
POR10:39.51
  
 
16
Katharina Pesendorfer
Katharina Pesendorfer ('99)
AUT10:44.81
  
 
Indledende 2
8.7.
8.7.
1
Claire Palou
Claire Palou ('01)
FRA10:03.89
Q
  
 
2
Aude Clavier
Aude Clavier ('99)
FRA10:03.92
Q
  
 
3
June Arbeo
June Arbeo ('99)
ESP10:04.13
Q
  
 
4
Sibylle Häring
Sibylle Häring 
SUI10:05.92
Q
  
 
5
Laura Taborda
Laura Taborda ('99)
POR10:06.42
Q
  
 PB
6
Paula Schneiders
Paula Schneiders ('01)
GER10:08.00
q
  
 
7
Julia Samuelsson
Julia Samuelsson ('99)
SWE10:09.58
q
  
 PB
8
Elise Thorner
Elise Thorner ('01)
GBR10:11.28
q
  
 
9
Vilde Våge Henriksen
Vilde Våge Henriksen 
NOR10:13.75
q
  
 PB
10Anna Mark HelwighAnna Mark Helwigh DEN10:16.42
  
 
11
Lotte Luise Seiler
Lotte Luise Seiler ('01)
AUT10:24.52
  
 PB
12
Ruken Tek
Ruken Tek ('01)
TUR10:30.87
  
 
13
Linda Palumbo
Linda Palumbo ('99)
ITA10:35.89
  
 
14
Emilia Mikszuta
Emilia Mikszuta ('01)
POL10:36.10
  
 
15
Maite Gonzalez
Maite Gonzalez 
ESP10:39.34
  
 
K22 100 m hæk 84.0 cm    
10.7. Vind: -0.9

Finale A

Finale
10.7.Vind: -0.9
1
Pia Skrzyszowska
Pia Skrzyszowska ('01)
POL12.77
  0.160
 PB
2
Cyrena Samba-Mayela
Cyrena Samba-Mayela 
FRA12.80
  0.186
 
3
Klaudia Wojtunik
Klaudia Wojtunik ('99)
POL12.97
  0.179
 PB
4
Zoë Sedney
Zoë Sedney ('01)
NED13.14
  0.207
 
5
Sacha Alessandrini
Sacha Alessandrini ('99)
FRA13.15
  0.184
 
6
Laeticia Bapte
Laeticia Bapte ('99)
FRA13.27
  0.245
 
7
Markéta Štolová
Markéta Štolová 
CZE13.28
  0.183
 SB
8
Anastasia Davies
Anastasia Davies ('99)
GBR13.53
  0.168
 
Semifinale9.7.
Semi 1
9.7. Vind: -2.2
9.7.Vind: -2.2
1
Cyrena Samba-Mayela
Cyrena Samba-Mayela 
FRA13.15
Q
  0.157
 
2
Klaudia Wojtunik
Klaudia Wojtunik ('99)
POL13.31
Q
  0.176
 
3
Ida Eikeng
Ida Eikeng ('99)
NOR13.53
  0.135
 
4
Jenna Blundell
Jenna Blundell ('01)
GBR13.67
  0.149
 
5
Julia Wennersten
Julia Wennersten ('01)
SWE13.75
  0.218
 
6
Giulia Guarriello
Giulia Guarriello ('01)
ITA13.78
  0.181
 
7
Elba Parmo
Elba Parmo ('99)
ESP14.01
  0.258
 
8
Andrea Zabloudilová
Andrea Zabloudilová ('01)
CZE14.05
  0.181
 
Semi 2
9.7. Vind: -2.1
9.7.Vind: -2.1
1
Zoë Sedney
Zoë Sedney ('01)
NED13.12
Q
  0.169
 
2
Markéta Štolová
Markéta Štolová 
CZE13.42
Q
  0.140
 
3
Sacha Alessandrini
Sacha Alessandrini ('99)
FRA13.46
q
  0.171
 
4
Anja Lukić
Anja Lukić ('99)
SRB13.57
  0.182
 
5
Elena Carraro
Elena Carraro ('01)
ITA13.61
  0.190
 
6
Zuzanna Hulisz
Zuzanna Hulisz ('99)
POL13.64
  0.149
 
7
Saara Keskitalo
Saara Keskitalo 
FIN13.78
  0.180
 
8
Dafni Georgiou
Dafni Georgiou ('99)
CYP13.79
  0.182
 
Semi 3
9.7. Vind: +0.8
9.7.Vind: +0.8
1
Pia Skrzyszowska
Pia Skrzyszowska ('01)
POL13.10
Q
  0.146
 
2
Laeticia Bapte
Laeticia Bapte ('99)
FRA13.31
Q
  0.246
 
3
Anastasia Davies
Anastasia Davies ('99)
GBR13.52
q
  0.143
 
4
Şevval Ayaz
Şevval Ayaz 
TUR13.52
  0.197
 
5
Xenia Benach
Xenia Benach 
ESP13.56
  0.157
 
6
Tereza Elena Šínová
Tereza Elena Šínová ('01)
CZE13.69
  0.169
 
7
Nikol Andonova
Nikol Andonova 
BUL13.73
  0.185
 
8
Milica Emini
Milica Emini ('99)
SRB13.82
  0.132
 
Indledende heats9.7.
Indledende 1
9.7. Vind: -0.3
9.7.Vind: -0.3
1
Cyrena Samba-Mayela
Cyrena Samba-Mayela 
FRA12.98
Q
  0.183
 
2
Markéta Štolová
Markéta Štolová 
CZE13.47
Q
  0.166
 
3
Dafni Georgiou
Dafni Georgiou ('99)
CYP13.67
Q
  0.177
 
4
Elba Parmo
Elba Parmo ('99)
ESP13.68
Q
  0.271
 
5
Julia Wennersten
Julia Wennersten ('01)
SWE13.78
q
  0.173
 
6
Kristina Stensvoll Reppe
Kristina Stensvoll Reppe 
NOR13.93
  0.204
 
7
Beyzanur Yavuz
Beyzanur Yavuz 
TUR14.25
  0.142
 
Indledende 2
9.7. Vind: -0.2
9.7.Vind: -0.2
1
Zoë Sedney
Zoë Sedney ('01)
NED13.08
Q
  0.173
 
2
Xenia Benach
Xenia Benach 
ESP13.50
Q
  0.207
 
3
Tereza Elena Šínová
Tereza Elena Šínová ('01)
CZE13.59
Q
  0.170
 =SB
4
Giulia Guarriello
Giulia Guarriello ('01)
ITA13.63
Q
  0.171
 
5
Milica Emini
Milica Emini ('99)
SRB13.65
q
  0.153
 
6
Amanda Hansson
Amanda Hansson ('99)
SWE14.07
  0.217
 
7
Catarina Karas
Catarina Karas 
POR14.17
  0.164
 
Indledende 3
9.7. Vind: +0.5
9.7.Vind: +0.5
1
Laeticia Bapte
Laeticia Bapte ('99)
FRA13.19
Q
  0.187
 
2
Klaudia Wojtunik
Klaudia Wojtunik ('99)
POL13.29
Q
  0.187
 
3
Elena Carraro
Elena Carraro ('01)
ITA13.44
Q
  0.194
 
4
Anastasia Davies
Anastasia Davies ('99)
GBR13.45
Q
  0.153
 
5
Nikol Andonova
Nikol Andonova 
BUL13.72
q
  0.168
 PB
6
Noora Juslin
Noora Juslin ('99)
FIN13.94
  0.168
 
7
Fatumata Baldé
Fatumata Baldé 
POR14.07
  0.161
 
8
Lovisa Karlsson
Lovisa Karlsson 
SWE14.23
  0.252
 SB
Indledende 4
9.7. Vind: -1.1
9.7.Vind: -1.1
1
Pia Skrzyszowska
Pia Skrzyszowska ('01)
POL13.13
Q
  0.187
 
2
Şevval Ayaz
Şevval Ayaz 
TUR13.59
Q
  0.232
 
3
Anja Lukić
Anja Lukić ('99)
SRB13.62
Q
  0.190
 
4
Andrea Zabloudilová
Andrea Zabloudilová ('01)
CZE13.76
Q
  0.198
 
5
Saara Keskitalo
Saara Keskitalo 
FIN13.77
q
  0.170
 
6
Ingrid Pernille Rismark
Ingrid Pernille Rismark ('01)
NOR13.83
  0.213
 PB
Tara Keber
Tara Keber ('01)
SLO DNS
  
 
Indledende 5
9.7. Vind: -0.4
9.7.Vind: -0.4
1
Sacha Alessandrini
Sacha Alessandrini ('99)
FRA13.41
Q
  0.157
 
2
Jenna Blundell
Jenna Blundell ('01)
GBR13.43
Q
  0.154
 
3
Ida Eikeng
Ida Eikeng ('99)
NOR13.52
Q
  0.175
 
4
Zuzanna Hulisz
Zuzanna Hulisz ('99)
POL13.76
Q
  0.171
 
5
Larissa Bertényi
Larissa Bertényi 
SUI13.92
  0.498
 
6
Anastasiya Osokina
Anastasiya Osokina ('99)
UKR13.93
  0.200
 
7
Paula Sprudzāne
Paula Sprudzāne ('99)
LAT14.27
  0.193
 
K22 400 m hæk    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Emma Zapletalová
Emma Zapletalová 
SVK54.28
  0.209
NR NU23R PB
2
Sara Gallego
Sara Gallego 
ESP55.20
  0.180
NR NU23R PB
3
Yasmin Giger
Yasmin Giger ('99)
SUI55.25
  0.175
NU23R PB
4
Viivi Lehikoinen
Viivi Lehikoinen ('99)
FIN55.42
  0.205
NU23R PB
5
Janka Molnár
Janka Molnár ('01)
HUN56.63
  0.227
 
6
Carla Garcia
Carla Garcia ('01)
ESP56.90
  0.129
 
7
Shana Grebo
Shana Grebo 
FRA56.91
  0.175
 
8
Nikoleta Jíchová
Nikoleta Jíchová 
CZE57.30
  0.280
 
Semifinale9.7.
Semi 1
9.7.
9.7.
1
Yasmin Giger
Yasmin Giger ('99)
SUI55.99
Q
  
 SB
2
Sara Gallego
Sara Gallego 
ESP56.46
Q
  
 
3
Janka Molnár
Janka Molnár ('01)
HUN56.80
q
  
 
4
Nea Mattila
Nea Mattila ('99)
FIN57.41
  
 PB
5
Eline Claeys
Eline Claeys 
BEL58.24
  
 
6
Natalia Wosztyl
Natalia Wosztyl ('99)
POL58.28
  
 
7
Lena Pressler
Lena Pressler ('01)
AUT58.65
  
 
8
Fatoumata Diallo
Fatoumata Diallo 
POR59.28
  
 PB
Semi 2
9.7.
9.7.
1
Emma Zapletalová
Emma Zapletalová 
SVK56.48
Q
  0.212
 
2
Shana Grebo
Shana Grebo 
FRA56.67
Q
  0.180
 PB
3
Nikoleta Jíchová
Nikoleta Jíchová 
CZE56.82
q
  0.227
 PB
4
Daniela Fra
Daniela Fra 
ESP57.96
  0.235
 
5
Alice Muraro
Alice Muraro 
ITA58.80
  0.169
 
6
Anna Maria Gryc
Anna Maria Gryc ('99)
POL58.84
  0.299
 
7
Viktoria Willhuber
Viktoria Willhuber ('01)
AUT59.98
  0.175
 
8
Nina Hespel
Nina Hespel ('01)
BEL1:02.06
  0.216
 
Semi 3
9.7.
9.7.
1
Viivi Lehikoinen
Viivi Lehikoinen ('99)
FIN56.37
Q
  0.219
 
2
Carla Garcia
Carla Garcia ('01)
ESP56.89
Q
  0.141
 PB
3
Camille Seri
Camille Seri ('99)
FRA57.01
  0.172
 PB
4
Sára Mátó
Sára Mátó 
HUN57.70
  0.266
 
5
Zoe Pollock
Zoe Pollock 
GBR58.49
  0.181
 
6
Barbora Veselá
Barbora Veselá 
CZE58.59
  0.261
 
7
Mariya Buryak
Mariya Buryak ('01)
UKR58.72
  0.262
 SB
8
Iulia Nicoleta Banaga
Iulia Nicoleta Banaga ('99)
ROU59.34
  0.231
 
Indledende heats8.7.
Indledende 1
8.7.
8.7.
1
Yasmin Giger
Yasmin Giger ('99)
SUI56.87
Q
  
 
2
Barbora Veselá
Barbora Veselá 
CZE58.18
Q
  
 
3
Sára Mátó
Sára Mátó 
HUN59.36
Q
  
 
4
Fatoumata Diallo
Fatoumata Diallo 
POR59.60
Q
  
 
5
Frida Hämäläinen
Frida Hämäläinen 
FIN1:00.54
  
 
6
Hanne Arstein
Hanne Arstein ('01)
NOR1:00.62
  
 SB
7
Beatrice Berti
Beatrice Berti ('99)
SMR1:02.03
  
NR NU23R PB
Melanie Böhm
Melanie Böhm 
GER DQ
  
 
Indledende 2
8.7.
8.7.
1
Zoe Pollock
Zoe Pollock 
GBR57.17
Q
  
 PB
2
Janka Molnár
Janka Molnár ('01)
HUN57.76
Q
  
 
3
Eline Claeys
Eline Claeys 
BEL57.92
Q
  
 SB
4
Carla Garcia
Carla Garcia ('01)
ESP58.05
Q
  
 
5
Viktoria Willhuber
Viktoria Willhuber ('01)
AUT59.03
q
  
 PB
6
Kaitesi Ertzgaard
Kaitesi Ertzgaard 
NOR1:00.05
  
 PB
7
Tetyana Bezshyyko
Tetyana Bezshyyko 
UKR1:00.68
  
 
Indledende 3
8.7.
8.7.
1
Sara Gallego
Sara Gallego 
ESP57.57
Q
  
 
2
Shana Grebo
Shana Grebo 
FRA57.71
Q
  
 
3
Nea Mattila
Nea Mattila ('99)
FIN58.59
Q
  
 
4
Anna Maria Gryc
Anna Maria Gryc ('99)
POL58.94
Q
  
 
5
Alizée Rusca
Alizée Rusca ('99)
SUI59.33
  
 
6
Kristýna Korelová
Kristýna Korelová ('01)
CZE59.58
  
 
7
Rebeka Tóth
Rebeka Tóth ('99)
HUN1:01.27
  
 SB
8
Marie Charlotte Gastaud
Marie Charlotte Gastaud ('99)
MON1:04.94
  
NR NU23R PB
Indledende 4
8.7.
8.7.
1
Emma Zapletalová
Emma Zapletalová 
SVK56.84
Q
  
 
2
Nikoleta Jíchová
Nikoleta Jíchová 
CZE57.14
Q
  
 PB
3
Alice Muraro
Alice Muraro 
ITA58.04
Q
  
 
4
Natalia Wosztyl
Natalia Wosztyl ('99)
POL58.22
Q
  
 SB
5
Lena Pressler
Lena Pressler ('01)
AUT59.03
q
  
 
6
Marie Skjæggestad
Marie Skjæggestad ('99)
NOR1:01.09
  
 
7
Tetyana Bilyk
Tetyana Bilyk 
UKR1:02.64
  
 
Indledende 5
8.7.
8.7.
1
Viivi Lehikoinen
Viivi Lehikoinen ('99)
FIN57.45
Q
  
 
2
Camille Seri
Camille Seri ('99)
FRA58.06
Q
  
 
3
Nina Hespel
Nina Hespel ('01)
BEL58.18
Q
  
 PB
4
Daniela Fra
Daniela Fra 
ESP58.35
Q
  
 
5
Iulia Nicoleta Banaga
Iulia Nicoleta Banaga ('99)
ROU58.97
q
  
 SB
6
Mariya Buryak
Mariya Buryak ('01)
UKR58.98
q
  
 
7
Lena Wernli
Lena Wernli ('01)
SUI59.60
  
 SB
K22 Højdespring    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Yaroslava Mahuchikh
Yaroslava Mahuchikh ('01)
UKR2.00
  
 
 
1.85
  O
1.89
  O
1.95
  O
2.00
  O
2.03
  r
   
2
Maja Nilsson
Maja Nilsson ('99)
SWE1.89
  
 
 
1.80
  O
1.85
 XO
1.89
  O
1.92
XXX
    
3
Lia Apostolovski
Lia Apostolovski 
SLO1.89
  
 =SB
 
1.75
  O
1.80
  O
1.85
  O
1.89 =SB
 XO
1.92
XXX
   
4
Karyna Demidik
Karyna Demidik ('99)
BLR1.89
  
 
 
1.80
 XO
1.85
 XO
1.89
XXO
1.92
XXX
    
5
Zita Goossens
Zita Goossens 
BEL1.85
  
 
 
1.75
  O
1.80
  O
1.85
 XO
1.89
XXX
    
5
Wiktoria Miąso
Wiktoria Miąso ('01)
POL1.85
  
 =PB
 
1.75
  O
1.80
  O
1.85 =PB
 XO
1.89
XXX
    
7
Lea Halmans
Lea Halmans ('99)
GER1.85
  
 
 
1.75
 XO
1.80
  O
1.85
 XO
1.89
XXX
    
8
Bianca Stichling
Bianca Stichling 
GER1.80
  
 
 
1.75
  O
1.80
  O
1.85
XXX
     
9
Despina Charalambous
Despina Charalambous 
CYP1.80
  
 
 
1.75
  O
1.80
 XO
1.85
XXX
     
9
Déspina Maltabé
Déspina Maltabé ('99)
GRE1.80
  
 
 
1.75
  O
1.80
 XO
1.85
XXX
     
9
Juliette Perez
Juliette Perez ('99)
FRA1.80
  
 
 
1.75
  O
1.80
 XO
1.85
XXX
     
12
Panayióta Dósi
Panayióta Dósi ('01)
GRE1.80
  
 
 
1.75
  O
1.80
XXO
1.85
XXX
     
Jessica Kähärä
Jessica Kähärä ('01)
FIN NH
  
 
 
1.75
XXX
       
Kvalifikation8.7.
Kval
8.7.
8.7.
1
Lia Apostolovski
Lia Apostolovski 
SLO1.82
q
  A 1
 
 
1.73
  O
1.78
  O
1.82
  O
     
2
Maja Nilsson
Maja Nilsson ('99)
SWE1.82
q
  B 1
 
 
1.78
 XO
1.82
  O
      
3
Karyna Demidik
Karyna Demidik ('99)
BLR1.82
q
  B 2
 
 
1.78
  O
1.82
 XO
      
3
Lea Halmans
Lea Halmans ('99)
GER1.82
q
  B 2
 
 
1.68
  O
1.73
  O
1.78
  O
1.82
 XO
    
3
Yaroslava Mahuchikh
Yaroslava Mahuchikh ('01)
UKR1.82
q
  A 2
 
 
1.82
 XO
       
6
Jessica Kähärä
Jessica Kähärä ('01)
FIN1.82
q
  B 4
 =SB
 
1.73
 XO
1.78
  O
1.82 =SB
XXO
     
7
Panayióta Dósi
Panayióta Dósi ('01)
GRE1.78
q
  B 5
 
 
1.73
  O
1.78
  O
1.82
XXX
     
7
Wiktoria Miąso
Wiktoria Miąso ('01)
POL1.78
q
  A 3
 
 
1.73
  O
1.78
  O
1.82
XXX
     
9
Déspina Maltabé
Déspina Maltabé ('99)
GRE1.78
q
  A 4
 
 
1.68
  O
1.73
  O
1.78
 XO
1.82
XXX
    
10
Juliette Perez
Juliette Perez ('99)
FRA1.78
q
  A 5
 
 
1.68
  XP
1.73
  O
1.78
 XO
1.82
XXX
    
11
Despina Charalambous
Despina Charalambous 
CYP1.78
q
  B 6
 
 
1.68
  O
1.73
  O
1.78
XXO
1.82
XXX
    
11
Zita Goossens
Zita Goossens 
BEL1.78
q
  A 6
 
 
1.73
  O
1.78
XXO
1.82
XXX
     
11
Bianca Stichling
Bianca Stichling 
GER1.78
q
  A 6
 
 
1.68
  O
1.73
  O
1.78
XXO
1.82
XXX
    
14
Gintare Tirevičiūtė
Gintare Tirevičiūtė 
LTU1.78
  A 8
 
 
1.68
  O
1.73
 XO
1.78
XXO
1.82
XXX
    
15
Lilian Turban
Lilian Turban ('01)
EST1.78
  B 7
 
 
1.68
  O
1.73
XXO
1.78
XXO
1.82
XXX
    
16
Rebecca Pavan
Rebecca Pavan ('01)
ITA1.73
  B 8
 
 
1.68
  O
1.73
  O
1.78
XXX
     
16
Nora Tobar
Nora Tobar 
ESP1.73
  B 8
 
 
1.68
  O
1.73
  O
1.78
XXX
     
18
Sara Lucić
Sara Lucić 
BIH1.73
  B 10
 
 
1.68
XXO
1.73
 XO
1.78
XXX
     
19
Nicole Romani
Nicole Romani 
ITA1.73
  A 9
 
 
1.68
  O
1.73
XXO
1.78
XXX
     
20
Konstadína-Aryiró Koutsoúki
Konstadína-Aryiró Koutsoúki ('99)
GRE1.68
  A 10
 
 
1.68
 XO
1.73
XXX
      
Buse Savaşkan
Buse Savaşkan ('99)
TUR NH
  A
 
 
1.73
XXX
       
K22 Stangspring    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Amálie Švábíková
Amálie Švábíková ('99)
CZE4.50
  
 SB
 
4.15
  O
4.35
 XO
4.40
  O
4.45 =SB
 XO
4.50 SB
  O
4.55
XXP
4.60
  X
 
2
Molly Caudery
Molly Caudery 
GBR4.45
  
 =SB
 
4.15
  O
4.25
  O
4.35
  O
4.40
 XO
4.45 =SB
  O
4.50
  XP
4.55
  XX
 
3
Lisa Gunnarsson
Lisa Gunnarsson ('99)
SWE4.40
  
 
 
4.15
  O
4.25
 XO
4.35
  O
4.40
 XO
4.45
  XP
4.50
  XX
  
4
Margot Chevrier
Margot Chevrier ('99)
FRA4.35
  
 
 
4.25
  O
4.35
XXO
4.40
XXP
4.45
  X
    
5
Hanga Klekner
Hanga Klekner ('99)
HUN4.25
  
 =PB
 
4.00
 XO
4.15
XXO
4.25 =PB
  O
4.35
XXX
    
6
Saga Andersson
Saga Andersson 
FIN4.25
  
 
 
4.00
  O
4.15
XXO
4.25
 XO
4.35
XXX
    
7
Elina Giallurachis
Elina Giallurachis ('01)
FRA4.25
  
 
 
4.25
XXO
4.35
XXX
      
8
Freyja Leni Wildgrube
Freyja Leni Wildgrube ('01)
GER4.15
  
 
 
4.15
 XO
4.25
XXX
      
8
Andrina Hodel
Andrina Hodel 
SUI4.15
  
 
 
4.15
 XO
4.25
XXX
      
8
Leni Freyja Wildgrube
Leni Freyja Wildgrube ('01)
GER4.15
  
 
 
4.15
 XO
4.25
XXX
      
10
Linnea Jönsson
Linnea Jönsson ('99)
SWE4.00
  
 
 
4.00
  O
4.15
XXX
      
11
Ariádni Adamopoúlou
Ariádni Adamopoúlou 
GRE4.00
  
 
 
4.00
 XO
4.15
XXX
      
Maria Roberta Gherca
Maria Roberta Gherca 
ITA NH
  
 
 
4.00
XXX
       
Kvalifikation9.7.
Kval
9.7.
9.7.
1
Molly Caudery
Molly Caudery 
GBR4.20
q
  A 1
 
 
4.05
  O
4.20
  O
      
1
Margot Chevrier
Margot Chevrier ('99)
FRA4.20
q
  B 1
 
 
4.20
  O
       
1
Lisa Gunnarsson
Lisa Gunnarsson ('99)
SWE4.20
q
  A 1
 
 
4.05
  O
4.20
  O
      
1
Linnea Jönsson
Linnea Jönsson ('99)
SWE4.20
q
  A 1
 
 
3.75
  O
3.90
  O
4.05
  O
4.20
  O
    
1
Amálie Švábíková
Amálie Švábíková ('99)
CZE4.20
q
  B 1
 
 
4.05
  O
4.20
  O
      
1
Leni Freyja Wildgrube
Leni Freyja Wildgrube ('01)
GER4.20
q
  A 1
 
 
4.05
  O
4.20
  O
      
1
Freyja Leni Wildgrube
Freyja Leni Wildgrube ('01)
GER4.20
q
  A 1
 
 
4.05
  O
4.20
  O
      
7
Ariádni Adamopoúlou
Ariádni Adamopoúlou 
GRE4.20
q
  A 5
 SB
 
3.90
  O
4.05
 XO
4.20 SB
  O
     
7
Andrina Hodel
Andrina Hodel 
SUI4.20
q
  B 3
 
 
4.05
 XO
4.20
  O
      
9
Maria Roberta Gherca
Maria Roberta Gherca 
ITA4.20
q
  A 6
 SB
 
3.75
 XO
3.90
  O
4.05
 XO
4.20 SB
  O
    
10
Elina Giallurachis
Elina Giallurachis ('01)
FRA4.20
q
  A 7
 
 
4.20
 XO
       
11
Saga Andersson
Saga Andersson 
FIN4.20
q
  B 4
 
 
4.05
 XO
4.20
 XO
      
12
Hanga Klekner
Hanga Klekner ('99)
HUN4.20
q
  B 5
 
 
3.90
  O
4.05
XXO
4.20
 XO
     
13
Marleen Mülla
Marleen Mülla ('01)
EST4.05
  A 8
 
 
3.90
  O
4.05
  O
4.20
XXX
     
14
Ellie McCartney
Ellie McCartney ('99)
IRL4.05
  B 6
NU23R 
 
3.75
  O
3.90
 XO
4.05 NU23R
  O
4.20
XXX
    
15
Tereza Schejbalová
Tereza Schejbalová 
CZE4.05
  A 9
 
 
3.75
  O
3.90
XXO
4.05
  O
4.20
XXX
    
16
Gabriella Jönsson
Gabriella Jönsson ('01)
SWE4.05
  B 7
 
 
3.75
  O
3.90
  O
4.05
 XO
4.20
XXX
    
17
Krystsina Kantsavenka
Krystsina Kantsavenka ('01)
BLR4.05
  A 10
 
 
3.90
 XO
4.05
 XO
4.20
XXX
     
18
Nathalie Kofler
Nathalie Kofler ('01)
ITA4.05
  B 8
 
 
3.75
 XO
3.90
 XO
4.05
 XO
4.20
XXX
    
19
Anne Berger
Anne Berger ('99)
GER4.05
  B 9
 
 
3.75
  O
3.90
  O
4.05
XXO
4.20
XXX
    
20
Francesca Zafrani
Francesca Zafrani ('01)
ITA3.90
  B 10
 
 
3.90
  O
4.05
XXX
      
21
Mesure Tutku Yılmaz
Mesure Tutku Yılmaz 
TUR3.75
  B 11
 
 
3.75
  O
3.90
XXX
      
Ella Buchner
Ella Buchner ('01)
GER NH
  B
 
 
3.90
XXX
       
Nastja Modic
Nastja Modic ('99)
SLO NH
  A
 
 
3.75
XXX
       
Mariya Yashchenko
Mariya Yashchenko ('01)
UKR NH
  A
 
 
3.75
XXX
       
K22 Længdespring    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Petra Beáta Farkas
Petra Beáta Farkas ('99)
HUN6.73
+1.1
  
 PB
 
6.52
 0.7
6.45
 2.2
6.66
 3.4
6.73 PB
 1.1
6.62
 2.3
6.57
 3.3
  
2
Merle Homeier
Merle Homeier ('99)
GER6.69
+1.9
  
 PB
 
6.69 PB
 1.9
6.68
 2.3
  –6.64
 0.8
6.58
 1.3
  X
 3.5
  
3
Lucy Hadaway
Lucy Hadaway 
GBR6.63
+0.9
  
 =PB
 
6.53
 2.1
  X
 0.8
6.55 PB
 1.5
6.63 PB
 1.7
  X
 1.7
6.63 =PB
 0.9
  
4
Maelly Dalmat
Maelly Dalmat ('01)
FRA6.61
+0.8
  
 PB
 
6.48 PB
 1.8
  X
 4.1
3.55
 1.9
6.61 PB
 0.8
  X
 2.0
6.33
 2.0
  
5
Lea Sophie Klik
Lea Sophie Klik 
GER6.56 w
+2.6
  
 
 
6.40
 2.0
6.36
 1.0
6.56
 2.6
  X
 2.1
6.27
 2.2
5.06
 1.9
  
6
Lishanna Ilves
Lishanna Ilves 
EST6.42
+1.6
  
 
 
4.83
 1.1
6.42
 1.6
  X
 -1.0
6.31
 1.6
  X
 2.2
  X
 1.8
  
7
Ingeborg Grünwald
Ingeborg Grünwald ('01)
AUT6.38 w
+2.8
  
 
 
6.37 =PB
 0.5
6.17
 3.1
  X
 0.9
  X
 1.6
6.38
 2.8
6.33
 4.0
  
8
Klara Barnjak
Klara Barnjak ('99)
CRO6.27 w
+3.4
  
 
 
6.09
 2.6
6.27
 3.4
6.16
 1.4
4.52
 2.2
6.11
 2.6
  X
 2.0
  
9
Spiridoúla Karídi
Spiridoúla Karídi ('01)
GRE6.25 w
+2.3
  
 
 
6.25
 2.3
5.99
 3.2
6.05
 0.8
     
10
Pauline Hondema
Pauline Hondema 
NED6.21
+1.1
  
 
 
6.21
 1.1
  X
 3.6
  X
 2.2
     
11
Veronica Crida
Veronica Crida ('01)
ITA5.98 w
+2.3
  
 
 
  X
 1.2
  X
 2.2
5.98
 2.3
     
12
Ruby Millet
Ruby Millet ('01)
IRL5.84
+2.0
  
 
 
5.84
 2.0
3.63
 1.2
5.57
 1.8
     
Kvalifikation10.7.
Kval
10.7.
10.7.
1
Maelly Dalmat
Maelly Dalmat ('01)
FRA6.49 w
+2.5
Q
  A 1
 
 
  X
 1.1
6.49
 2.5
      
2
Lucy Hadaway
Lucy Hadaway 
GBR6.48
+0.3
Q
  A 2
 
 
6.27
 0.4
  X
 1.1
6.48
 0.3
     
3
Merle Homeier
Merle Homeier ('99)
GER6.45
+0.4
Q
  
 
 
6.45
 0.4
       
4
Pauline Hondema
Pauline Hondema 
NED6.40
+1.5
q
  
 =PB
 
  X
 -0.8
6.22
 1.9
6.40 =PB
 1.5
     
5
Lea Sophie Klik
Lea Sophie Klik 
GER6.36
-0.4
q
  A 3
 
 
6.26
 -0.7
6.25
 0.2
6.36
 -0.4
     
6
Klara Barnjak
Klara Barnjak ('99)
CRO6.34
+0.8
q
  A 4
 PB
 
  X
 1.0
6.34 PB
 0.8
6.13
 1.2
     
7
Ingeborg Grünwald
Ingeborg Grünwald ('01)
AUT6.34
+0.7
q
  
 
 
6.05
 1.5
  X
 1.3
6.34
 0.7
     
8
Spiridoúla Karídi
Spiridoúla Karídi ('01)
GRE6.34
-0.1
q
  
 
 
6.34
 -0.1
  X
 1.4
5.83
 2.2
     
9
Petra Beáta Farkas
Petra Beáta Farkas ('99)
HUN6.31
+0.4
q
  A 5
 
 
6.28
 -0.5
6.17
 0.6
6.31
 0.4
     
10
Lishanna Ilves
Lishanna Ilves 
EST6.31
+1.1
q
  
 
 
6.31
 1.1
  –  X
 1.3
     
11
Ruby Millet
Ruby Millet ('01)
IRL6.25 w
+2.2
q
  A 6
 
 
  X
 0.3
6.18
 1.1
6.25
 2.2
     
12
Veronica Crida
Veronica Crida ('01)
ITA6.22
+1.1
q
  A 7
 
 
5.90
 0.9
6.08
 1.3
6.22
 1.1
     
13
Laila Lacuey
Laila Lacuey 
ESP6.22
+0.4
  A 8
 
 
6.05
 1.6
  X
 2.0
6.22
 0.4
     
14
Gaelle Maonzambi
Gaelle Maonzambi ('01)
SUI6.21
+1.7
  
 
 
5.95
 0.6
  X
 1.4
6.21
 1.7
     
15
Léonie Cambours
Léonie Cambours 
FRA6.07
+0.2
  A 9
 
 
  X
 0.7
6.07
 0.2
  X
 2.2
     
16
Klaudia Endrész
Klaudia Endrész ('01)
HUN6.05
+0.3
  
 
 
  X
 1.6
5.98
 2.0
6.05
 0.3
     
17
Vasilikí Haitídou
Vasilikí Haitídou 
GRE6.03
+0.6
  
 
 
6.03
 1.4
6.03
 0.6
5.89
 1.0
     
18
Thale Leirfall Bremset
Thale Leirfall Bremset ('99)
NOR6.00
+1.0
  A 10
 
 
  X
 0.7
5.93
 1.7
6.00
 1.0
     
19
Tiphaine Mauchant
Tiphaine Mauchant ('01)
FRA6.00
-0.6
  
 
 
6.00
 -0.6
  X
 0.7
5.92
 0.8
     
20
Sara Lukić
Sara Lukić ('99)
SRB5.99
+1.3
  
 
 
5.99
 1.3
5.90
 1.3
5.75
 1.1
     
21
Adéla Záhorová
Adéla Záhorová ('99)
CZE5.94
-0.1
  A 11
 
 
5.94
 -0.1
  X
 0.6
  X
 -1.0
     
22
Palina Zlotnikava
Palina Zlotnikava 
BLR5.88 w
+2.7
  
 
 
  X
 0.7
  X
 2.3
5.88
 2.7
     
23
María Stefanopoúlou
María Stefanopoúlou ('99)
GRE5.82
+0.8
  A 12
 
 
4.88
 0.6
5.82
 0.8
  X
 1.9
     
24
Maja Bedrač
Maja Bedrač ('99)
SLO5.77
+0.7
  
 
 
5.77
 0.7
  X
 2.5
  X
 1.9
     
25
Luka Garšvaitė
Luka Garšvaitė ('01)
LTU5.26
+1.9
  
 
 
  X
 1.3
  X
 1.5
5.26
 1.9
     
26
Yevheniya Horbatyuk
Yevheniya Horbatyuk ('99)
UKR3.62
+1.2
  A 13
 
 
2.52
 1.0
3.62
 1.2
2.66
 0.5
     
Claire Azzopardi
Claire Azzopardi ('99)
MLT NM
  
 
 
  X
 -0.4
  X
 2.4
  X
 1.3
     
Kitija Paula Melnbārde
Kitija Paula Melnbārde ('01)
LAT NM
  A
 
 
  X
 2.4
  X
 2.6
  X
 1.9
     
K22 Trespring     
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Tuğba Danişmaz
Tuğba Danişmaz ('99)
TUR14.09
+1.0
  
NR NU23R PB
 
  X
 0.6
13.13
 0.5
14.09 NR NU23R PB
 1.0
  X
 -1.2
  X
 -0.3
  X
 -1.4
  
2
Spiridoúla Karídi
Spiridoúla Karídi ('01)
GRE13.95
+1.0
  
 
 
13.47
 -0.5
  X
 -1.9
13.45
 0.6
13.95
 1.0
13.41
 0.2
13.82
 0.1
  
3
Rūta Lasmane
Rūta Lasmane 
LAT13.75
-1.0
  
 
 
13.75
 -1.0
13.54
 -0.6
  X
 1.0
  X
 -0.8
  X
 -0.3
13.27
 -2.3
  
4
Eva Pepelnak
Eva Pepelnak 
SLO13.69
-2.4
  
 SB
 
13.36
 -0.1
13.69 SB
 -2.4
13.04
 -0.4
13.13
 -1.0
12.87
 -1.6
13.26
 -0.9
  
5
Caroline Joyeux
Caroline Joyeux ('01)
GER13.36
+0.5
  
 
 
13.22
 0.1
13.05
 -0.4
13.16
 -2.9
13.36
 0.5
13.07
 -2.0
13.24
 0.2
  
6
Diana Ana Maria Ion
Diana Ana Maria Ion 
ROU13.27
-1.7
  
 SB
 
13.00
 -0.8
12.97
 2.1
13.19 SB
 2.0
13.22 SB
 0.2
13.03
 -1.4
13.27 SB
 -1.7
  
7
Kira Wittmann
Kira Wittmann 
GER13.19
-3.0
  
 
 
13.00
 -1.4
13.01
 0.3
13.13
 0.4
13.19
 -3.0
  X
 2.3
11.29
 1.8
  
8
Natalia Mach
Natalia Mach ('99)
POL13.15
+1.8
  
 
 
  X
 -1.0
12.70
 -0.8
13.15
 1.8
  X
 0.4
  X
 -0.1
  X
 -4.0
  
9
Victoria Josse
Victoria Josse 
FRA13.13
-1.0
  
 
 
13.13
 -1.0
12.67
 0.3
  X
 0.8
     
10
Lucrezia Sartori
Lucrezia Sartori ('01)
ITA12.83
+0.4
  
 
 
  X
 -0.7
12.83
 0.4
12.24
 0.4
     
Emma Maštalířová
Emma Maštalířová 
CZE DNS
  
 
Linda Suchá
Linda Suchá ('01)
CZE DNS
  
 
Kvalifikation8.7.
Kval
8.7.
8.7.
1
Spiridoúla Karídi
Spiridoúla Karídi ('01)
GRE14.04
+1.1
Q
  B 1
 
 
  X
 1.7
14.04
 1.1
      
2
Tuğba Danişmaz
Tuğba Danişmaz ('99)
TUR13.76
+0.6
Q
  B 2
 
 
  X
 0.4
13.76
 0.6
      
3
Caroline Joyeux
Caroline Joyeux ('01)
GER13.63
+2.0
Q
  A 1
 PB
 
13.16
 1.0
13.63 PB
 2.0
      
4
Rūta Lasmane
Rūta Lasmane 
LAT13.57
+0.6
q
  A 2
 
 
13.57
 0.6
  X
 1.3
  –
 0.0
     
5
Eva Pepelnak
Eva Pepelnak 
SLO13.43
+1.6
q
  B 3
 
 
  X
 2.3
13.03
 1.9
13.43
 1.6
     
6
Lucrezia Sartori
Lucrezia Sartori ('01)
ITA13.35
+0.5
q
  A 3
 PB
 
13.35 PB
 0.5
12.87
 1.8
12.91
 1.4
     
7
Linda Suchá
Linda Suchá ('01)
CZE13.28
+1.5
q
  B 4
 SB
 
  X
 0.1
13.28 SB
 1.5
  X
 0.5
     
8
Natalia Mach
Natalia Mach ('99)
POL13.19
+0.8
q
  B 6
 
 
  X
 1.0
  X
 -0.1
13.19
 0.8
     
9
Victoria Josse
Victoria Josse 
FRA13.22 w
+2.4
q
  A 4
 
 
12.98
 0.8
13.01
 3.2
13.22
 2.4
     
10
Kira Wittmann
Kira Wittmann 
GER13.19
+1.1
q
  B 5
 
 
12.95
 1.2
13.19
 1.1
13.15
 0.8
     
11
Emma Maštalířová
Emma Maštalířová 
CZE13.18 w
+2.7
q
  A 5
 
 
13.18
 2.7
13.12
 0.9
13.11
 0.8
     
12
Diana Ana Maria Ion
Diana Ana Maria Ion 
ROU13.15
+1.3
q
  A 6
 =SB
 
12.75
 0.5
13.14
 2.7
13.15 =SB
 1.3
     
13
Ella Nisula
Ella Nisula ('01)
FIN13.10
+1.0
  A 7
 PB
 
13.01
 2.5
13.10 PB
 1.0
12.86
 1.5
     
14
Imke Daalmann
Imke Daalmann ('99)
GER13.08
+1.4
  A 8
 
 
13.08
 1.4
  X
 2.1
  X
 0.6
     
15
Oleksandra Levchenko
Oleksandra Levchenko ('99)
UKR12.98 w
+2.2
  B 9
 
 
12.98
 2.2
12.72
 1.7
12.24
 2.2
     
16
Fatima Koné
Fatima Koné ('99)
SWE12.98
+0.9
  B 10
 
 
12.25
 2.1
  X
 0.5
12.98
 0.9
     
17
Georgiana Iuliana Anitei
Georgiana Iuliana Anitei ('99)
ROU12.99
+1.0
  B 7
 SB
 
  X
 -0.1
12.80 SB
 1.1
12.99 SB
 1.0
     
18
Anastasiya Kolotiy
Anastasiya Kolotiy ('99)
UKR12.98
+1.1
  B 8
 SB
 
12.70
 1.0
12.75
 1.6
12.98 SB
 1.1
     
19
Ariana Kuzmanova
Ariana Kuzmanova 
BUL12.96
+1.9
  B 11
 
 
  X
 1.7
12.96
 1.9
  X
 1.4
     
20
Eliise Anijalg
Eliise Anijalg ('01)
EST12.94
+0.6
  A 9
 
 
12.94
 0.6
12.50
 1.9
12.62
 0.9
     
21
Vaida Padimanskaitė
Vaida Padimanskaitė 
LTU12.88
+0.6
  A 10
 
 
12.73
 0.5
12.88
 0.6
12.80
 1.7
     
22
Neja Omanovič
Neja Omanovič 
SLO12.87
+0.6
  A 11
 SB
 
12.76
 0.4
12.67
 0.3
12.87 SB
 0.6
     
23
Esra Yilmaz
Esra Yilmaz 
TUR12.83 w
+2.6
  A 12
 
 
  X
 0.3
12.59
 -0.7
12.83
 2.6
     
24
Veronica Zanon
Veronica Zanon ('01)
ITA12.82
+1.7
  B 12
 
 
  X
 1.3
12.82
 1.7
12.78
 1.7
     
25
Gizem Akgöz
Gizem Akgöz ('01)
TUR12.80
+0.1
  B 13
 
 
12.80
 0.1
12.55
 1.7
12.72
 1.2
     
26
Yana Sargsyan
Yana Sargsyan 
ARM12.75
+1.4
  A 13
 
 
12.75
 1.4
  X
 2.7
12.37
 1.1
     
27
Viktória Áts
Viktória Áts ('01)
HUN12.73
+2.0
  A 14
 
 
12.63
 1.4
12.73
 2.0
  X
 0.7
     
28
Diana Kravchenko
Diana Kravchenko ('01)
UKR