Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Tórshavn: Føroyaleikir á Tórsbreyt 8‐11.7.2021
Tórsbreyt

M 100 m    
11.7. Vind: -2.7

Finale A

Finale
11.7.Vind: -2.7
1Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)Bragdið11.94
Q
  
 
2Jónas Gunnleivsson IsaksenJónas Gunnleivsson Isaksen ('05)Bragdið12.33
Q
  
 
3Sveinur SilvursteinSveinur Silvurstein ('02)Bragdið12.63
  
 
4Eiri Jógvansson GlerfossEiri Jógvansson Glerfoss ('05)Bragdið13.22
  
 
5Rógvi JohansenRógvi Johansen ('97)Bragdið13.81
  
 SB
6Júst í TúniJúst í Túni ('86)Treysti18.50
  
 
M 200 m    
8.7. Vind: 0.0

Finale A

Finale
8.7.Vind: 0.0
1Eiri Jógvansson GlerfossEiri Jógvansson Glerfoss ('05)Bragdið23.28
Q
  
 PB
2Dánjal Dahl LjósheimDánjal Dahl Ljósheim Hvirlan23.35
Q
  
 SB
3Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)Bragdið23.71
  
 
4Tummas SjóvaráTummas Sjóvará ('02)Bragdið23.74
  
 SB
5Jónas Gunnleivsson IsaksenJónas Gunnleivsson Isaksen ('05)Bragdið23.93
  
 
6Sveinur SilvursteinSveinur Silvurstein ('02)Bragdið24.58
  
 
M 400 m    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Jónas Gunnleivsson IsaksenJónas Gunnleivsson Isaksen ('05)Bragdið52.35
  
 
2Tummas SjóvaráTummas Sjóvará ('02)Bragdið59.08
  
 
3Rógvi JohansenRógvi Johansen ('97)Bragdið1:00.07
  
 SB
4Óðin Jógvansson GlerfossÓðin Jógvansson Glerfoss ('08)Bragdið1:01.70
  
 PB
M 800 m    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1Jónas Gunnleivsson IsaksenJónas Gunnleivsson Isaksen ('05)Bragdið2:03.11
  
 SB
Rógvi JohansenRógvi Johansen ('97)Bragdið DNF
  
 
M 5000 m    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Peter Dørffler Ladegaard JensenPeter Dørffler Ladegaard Jensen ('95)Bragdið17:26.71
  
 
2Ingi JohannesenIngi Johannesen ('02)Roysnið17:54.55
  
 PB
3Jaspur HøjgaardJaspur Højgaard ('85)Roysnið18:32.39
  
 
M 10000 m    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1Peter Dørffler Ladegaard JensenPeter Dørffler Ladegaard Jensen ('95)Bragdið37:37.89
  
 PB
2Ingi JohannesenIngi Johannesen ('02)Roysnið37:40.33
  
 PB
M 110 m hæk    
9.7. Vind: -1.0

Finale A

Finale
9.7.Vind: -1.0
1Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)Bragdið17.49
  
 SB
M Højdespring    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)Bragdið1.70
  
 
 
1.58
XXO
1.61
  O
1.70
XXO
1.79
XXX
    
2Arni JoensenArni Joensen ('08)Hvirlan1.05
  
 PB
 
1.00 PB
  O
1.05 PB
  O
1.10
XXX
     
M Længdespring    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Jónas Gunnleivsson IsaksenJónas Gunnleivsson Isaksen ('05)Bragdið6.26
+1.7
  
 
2Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)Bragdið6.19
+1.1
  
 
M Trespring    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1Miso BuhaMiso Buha ('03)Hvirlan13.66
0.0
  
 
 
11.92
 0.4
13.07
 0.1
13.29
 0.0
  X
 0.0
13.29
 0.9
13.66
 0.0
  
2Hørður JoensenHørður Joensen ('04)Hvirlan9.81
+0.7
  
 PB
 
9.46 PB
 0.6
  X
 0.0
9.40
 0.0
9.65 PB
 0.0
9.81 PB
 0.7
9.75
 0.0
  
M Kuglestød 7.26 kg    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1Hallur SimonsenHallur Simonsen ('95)Aarhus 190011.36
  
 PB
2Tróndur ArgeTróndur Arge ('94)Hvirlan10.17
  
 PB
3Hørður JoensenHørður Joensen ('04)Hvirlan7.94
  
 PB
M Diskoskast 2.0 kg    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Tróndur ArgeTróndur Arge ('94)Hvirlan32.27
  
 PB
2Heri ZiskaHeri Ziska ('67)Aarhus 190028.92
  
 SB
Hallur SimonsenHallur Simonsen ('95)Aarhus 1900 DNS
  
 
M Hammerkast 7.26 kg    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1Heri ZiskaHeri Ziska ('67)Aarhus 190030.89
  
 SB
 
29.85 SB28.9929.2830.89 SB  X28.86  
2Hallur SimonsenHallur Simonsen ('95)Aarhus 190029.17
  
 PB
 
25.15 SB26.68 PB27.63 PB13.7729.17 PB27.83  
3Tróndur ArgeTróndur Arge ('94)Hvirlan27.73
  
 PB
 
26.98 PB26.9026.4627.73 PB26.1625.87  
4Hørður JoensenHørður Joensen ('04)Hvirlan16.68
  
 PB
 
  X  X14.82 PB15.32 PB15.43 PB16.68 PB  
M Spydkast 800 gram    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1Tróndur ArgeTróndur Arge ('94)Hvirlan41.26
  
 SB
2Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)Bragdið35.88
  
 
3Hørður JoensenHørður Joensen ('04)Hvirlan28.93
  
 PB
4Jónas Gunnleivsson IsaksenJónas Gunnleivsson Isaksen ('05)Bragdið27.27
  
 PB
5Sveinur SilvursteinSveinur Silvurstein ('02)Bragdið26.91
  
 PB
M 4 x 100 m stafet    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Bragdið Bragdið  48.46
  
 
M 4 x 400 m stafet    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1Bragdið Bragdið  3:51.92
  
 
K 100 m    
11.7. Vind: -1.9

Finale A

Finale
11.7.Vind: -1.9
1Margit Weihe FríðmundsdóttirMargit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)Bragdið13.44
Q
  
 SB
2Bára Jógvansdóttir GlerfossBára Jógvansdóttir Glerfoss ('03)Bragdið13.67
Q
  
 SB
3Teresa Fríðriksdóttir BláhamarTeresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)Bragdið13.77
  
 SB
4Tinna Berg JørgensenTinna Berg Jørgensen ('99)Hvirlan13.86
  
 PB
5Natalia LydersenNatalia Lydersen ('08)Treysti14.20
  
 PB
6Arina Ludvig MichelsenArina Ludvig Michelsen ('05)Bragdið14.83
  
 
K 200 m    
8.7. Vind: -1.9

Finale A

Finale
8.7.Vind: -1.9
1Margit Weihe FríðmundsdóttirMargit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)Bragdið27.20
Q
  
 
2Teresa Fríðriksdóttir BláhamarTeresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)Bragdið28.03
Q
  
 SB
3Bára Jógvansdóttir GlerfossBára Jógvansdóttir Glerfoss ('03)Bragdið28.79
  
 
4Arina Ludvig MichelsenArina Ludvig Michelsen ('05)Bragdið29.41
  
 
K 400 m    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Vibeka Eihilt SivertsenVibeka Eihilt Sivertsen ('05)Treysti1:04.13
  
 PB
K 800 m    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1Vibeka Eihilt SivertsenVibeka Eihilt Sivertsen ('05)Treysti2:24.33
  
 PB
2Tabita HvannasteinTabita Hvannastein ('08)Treysti3:10.97
  
 PB
Rebekka FugløRebekka Fuglø ('93)Treysti DNF
  
 
K 1500 m    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1Vibeka Eihilt SivertsenVibeka Eihilt Sivertsen ('05)Treysti5:13.50
  
 PB
K 10000 m    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
3Sarah VallinSarah Vallin ('88)Bragdið / SWE39:15.28
  
  Mixed competition
4Rigmor Napoleonsdótt ArgeRigmor Napoleonsdótt Arge ('69)Hvirlan43:11.28
  
  Mixed competition
K Højdespring    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1Teresa Fríðriksdóttir BláhamarTeresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)Bragdið1.58
  
 =SB
 
1.40
  O
1.46
  O
1.52
  O
1.58 =SB
XXO
1.61
XXX
   
2Hennie Maria SamuelsenHennie Maria Samuelsen ('07)Bragdið1.40
  
 =PB
 
1.25
  O
1.30
  O
1.35
  O
1.40 =PB
 XO
1.43
XXX
   
3Bjalla Beintudóttir DalsgarðBjalla Beintudóttir Dalsgarð ('09)Hvirlan1.00
  
 
 
1.00
  O
1.05
XXX
      
Sólja RyeSólja Rye ('09)Hvirlan NH
  
 
 
1.00
XXX
       
K Længdespring    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Teresa Fríðriksdóttir BláhamarTeresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)Bragdið4.81 w
+2.8
  
 
2Tinna Berg JørgensenTinna Berg Jørgensen ('99)Hvirlan4.76 w
+2.8
  
 
3Margit Weihe FríðmundsdóttirMargit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)Bragdið4.73
+0.8
  
 SB
4Bára Jógvansdóttir GlerfossBára Jógvansdóttir Glerfoss ('03)Bragdið4.66
+1.1
  
 
5Arina Ludvig MichelsenArina Ludvig Michelsen ('05)Bragdið4.50
+1.7
  
 SB
6Hennie Maria SamuelsenHennie Maria Samuelsen ('07)Bragdið4.07
+0.8
  
 PB
K Trespring     
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1Margit Weihe FríðmundsdóttirMargit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)Bragdið10.62
+1.2
  
 SB
2Bára Jógvansdóttir GlerfossBára Jógvansdóttir Glerfoss ('03)Bragdið10.28
+1.3
  
 SB
3Teresa Fríðriksdóttir BláhamarTeresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)Bragdið10.07
+1.6
  
 PB
Arina Ludvig MichelsenArina Ludvig Michelsen ('05)Bragdið NM
  
 
K Kuglestød 4.0 kg    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1Lýdia Poula SimonsenLýdia Poula Simonsen ('01)Hvirlan9.54
  
 SB
 
9.54 SB9.148.758.379.17  –  
2Elin NiclasenElin Niclasen ('03)Hvirlan8.66
  
 
 
8.668.157.988.218.268.27  
3Lovisa NiclasenLovisa Niclasen ('77)Hvirlan8.16
  
 PB
 
7.72 PB7.617.91 PB8.16 PB7.527.54  
4Guðrið Káradóttir PetersenGuðrið Káradóttir Petersen Hvirlan7.91
  
 SB
 
7.477.387.827.91 SB7.497.70  
K Diskoskast 1.0 kg    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Lýdia Poula SimonsenLýdia Poula Simonsen ('01)Hvirlan29.80
  
 SB
2Helena Svabo ZiskaHelena Svabo Ziska ('01)Aarhus 190028.45
  
 SB
3Guðrið Káradóttir PetersenGuðrið Káradóttir Petersen Hvirlan27.33
  
 SB
4Elin NiclasenElin Niclasen ('03)Hvirlan22.79
  
 SB
K Hammerkast 4.0 kg    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1Guðrið Káradóttir PetersenGuðrið Káradóttir Petersen Hvirlan41.44
  
 
 
39.9840.1341.4439.6537.6340.77  
2Elin NiclasenElin Niclasen ('03)Hvirlan20.76
  
 PB
 
16.25 SB19.83 PB20.52 PB19.6918.9220.76 PB  
3Ai WaagsteinAi Waagstein ('07)Hvirlan16.08
  
 PB
 
16.08 PB  X12.29  X  X9.42  
K Spydkast 600 gram    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1Elin NiclasenElin Niclasen ('03)Hvirlan34.37
  
 SB
2Margit Weihe FríðmundsdóttirMargit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)Bragdið24.62
  
 SB
K 4 x 100 m stafet    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Bragdið Bragdið  52.87
  
 
K 4 x 400 m stafet    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1Bragdið Bragdið  4:21.28
  
 
2Treysti Treysti  5:02.68
  
 
D17 Kuglestød 5.0 kg    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1Hørður JoensenHørður Joensen ('04)Hvirlan7.94
  
 PB
 
7.20 PB7.87 PB7.757.94 PB7.897.48  
D17 Diskoskast 1.5 kg    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Hørður JoensenHørður Joensen ('04)Hvirlan20.16
  
 PB
D15 200 m    
8.7. Vind: +1.6

Finale A

Finale
8.7.Vind: +1.6
1Óðin Jógvansson GlerfossÓðin Jógvansson Glerfoss ('08)Bragdið26.81
  
 PB
2Arni JoensenArni Joensen ('08)Hvirlan36.26
  
 PB
P15 Kuglestød 3.0 kg    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1Ai WaagsteinAi Waagstein ('07)Hvirlan7.73
  
 PB
 
7.73 PB7.397.497.327.477.12  
P15 Diskoskast 0.75 kg    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Ai WaagsteinAi Waagstein ('07)Hvirlan19.10
  
 
P15 Spydkast 500 gram    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1Ai WaagsteinAi Waagstein ('07)Hvirlan24.60
  
 PB
D13 100 m    
11.7. Vind: -2.6

Finale A

Finale
11.7.Vind: -2.6
1Óðin Jógvansson GlerfossÓðin Jógvansson Glerfoss ('08)Bragdið13.38
Q
  
 PB
2Arni JoensenArni Joensen ('08)Hvirlan17.50
Q
  
 PB
D13 Længdespring 1 m zone    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Óðin Jógvansson GlerfossÓðin Jógvansson Glerfoss ('08)Bragdið4.53
+1.7
  
 PB
D13 Spydkast 400 gram    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1Óðin Jógvansson GlerfossÓðin Jógvansson Glerfoss ('08)Bragdið25.41
  
 
2Arni JoensenArni Joensen ('08)Hvirlan19.43
  
 PB
P13 Længdespring 1 m zone    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Bjalla Beintudóttir DalsgarðBjalla Beintudóttir Dalsgarð ('09)Hvirlan3.21
0.0
  
 PB
2Sólja RyeSólja Rye ('09)Hvirlan2.27
+1.4
  
 PB
Natalia LydersenNatalia Lydersen ('08)Treysti DNS
  
 
P13 Trespring 1 m zone    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1Bjalla Beintudóttir DalsgarðBjalla Beintudóttir Dalsgarð ('09)Hvirlan7.27
+0.1
  
 PB
2Sólja RyeSólja Rye ('09)Hvirlan5.19
+0.4
  
 PB
P13 Kuglestød 2.0 kg    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1Tabita HvannasteinTabita Hvannastein ('08)Treysti6.98
  
 SB
 
6.84 SB6.596.576.216.87 SB6.98 SB  
2Bjalla Beintudóttir DalsgarðBjalla Beintudóttir Dalsgarð ('09)Hvirlan6.41
  
 PB
 
5.435.866.33 PB5.416.41 PB5.95  
3Sólja RyeSólja Rye ('09)Hvirlan3.83
  
 PB
 
3.83 PB2.082.722.872.883.37  
P13 Diskoskast 0.75 kg    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Bjalla Beintudóttir DalsgarðBjalla Beintudóttir Dalsgarð ('09)Hvirlan15.29
  
 PB
2Sólja RyeSólja Rye ('09)Hvirlan5.12
  
 PB
P13 Spydkast 400 gram    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1Natalia LydersenNatalia Lydersen ('08)Treysti14.45
  
 
2Bjalla Beintudóttir DalsgarðBjalla Beintudóttir Dalsgarð ('09)Hvirlan9.73
  
 PB
3Sólja RyeSólja Rye ('09)Hvirlan5.51
  
 PB

Seneste resultater

25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne
13.8HvidovreKastelavn
13‐14.8KøbenhavnSparta Sprintstævne
13‐14.8KøbenhavnDM Mangekamp
13‐14.8KøbenhavnMangekamp U14
13‐14.8KøbenhavnMangekamp D11/P11
12‐14.8TórshavnFM fyri vaksin á Tórsbreyt
10.8KøbenhavnSparta Summer Jump 01
6.8HelsingørSommer spring og kast
6‐7.8AabenraaStævne trænings samling masters
6.8GreveVindsprint