Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Kortrijk BEL: Guldensporenmeeting 10.7.2021
Sportcentrum Wembley

M 100 m    
Vind: +0.2

Finale A

Finale
Vind: +0.2
1
Usheoritse Itsekiri
Usheoritse Itsekiri ('98)
NGR10.24
  
 
2
Enoch Adegoke
Enoch Adegoke 
NGR10.27
  
 
3
Michael Bentley
Michael Bentley ('99)
JAM10.31
  
 SB
4
Stephen Gaffney
Stephen Gaffney ('93)
IRL10.55
  
 
5
Tyreke Wilson
Tyreke Wilson 
JAM10.56
  
 
6
Edward Clarke
Edward Clarke ('95)
JAM10.60
  
 SB
7
Stavros Avgoustinou
Stavros Avgoustinou ('98)
CYP10.61
  
 
Finale B
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1
Dylan Owusu
Dylan Owusu ('97)
BEL10.87
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
Vind: -0.3
Vind: -0.3
1
Dylan Owusu
Dylan Owusu ('97)
BEL10.93
  
 PB
Indledende 2
Vind: -0.5
Vind: -0.5
1
Usheoritse Itsekiri
Usheoritse Itsekiri ('98)
NGR10.29
  
 
2
Enoch Adegoke
Enoch Adegoke 
NGR10.36
  
 
3
Michael Bentley
Michael Bentley ('99)
JAM10.44
  
 
4
Tyreke Wilson
Tyreke Wilson 
JAM10.60
  
 
5
Stephen Gaffney
Stephen Gaffney ('93)
IRL10.62
  
 
6
Stavros Avgoustinou
Stavros Avgoustinou ('98)
CYP10.67
  
 
7
Edward Clarke
Edward Clarke ('95)
JAM10.69
  
 SB
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Nout Wardenburg
Nout Wardenburg ('97)
NED46.85
  
 
2
Malik James-King
Malik James-King ('99)
JAM47.63
  
 
3
Eanna Madden
Eanna Madden ('94)
IRL48.19
  
 SB
4
Mattis Tanghe
Mattis Tanghe ('02)
BEL48.78
  
 PB
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Jürgen Wielart
Jürgen Wielart ('92)
NED1:46.12
  
 PB
2
Pierre-Ambroise Bosse
Pierre-Ambroise Bosse ('92)
FRA1:46.21
  
 
3
Mouad Zahafi
Mouad Zahafi ('98)
MAR1:46.34
  
 
4
Clément Dhainaut
Clément Dhainaut ('97)
FRA1:48.05
  
 
5
Hugo Houyez
Hugo Houyez ('95)
FRA1:48.06
  
 
6
Bram Buigel
Bram Buigel ('95)
NED1:48.34
  
 
7
Henco Uys
Henco Uys ('92)
RSA1:48.41
  
 
8
Jules Gueguen
Jules Gueguen 
FRA1:49.44
  
 PB
9
Romain Severin
Romain Severin ('01)
FRA1:50.21
  
 
10
Dillan Van Rooyen
Dillan Van Rooyen ('98)
RSA1:52.78
  
 
Finale B
1
Tom Klose
Tom Klose ('01)
GER1:51.99
  
 
2
Gaetan Van Laethem
Gaetan Van Laethem ('97)
BEL1:52.76
  
 
3
Benoît Looten
Benoît Looten ('95)
FRA1:52.93
  
 
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Brimin Kiprotich
Brimin Kiprotich ('99)
KEN3:38.52
  
 SB
2
Jerry Motsau
Jerry Motsau ('90)
RSA3:38.67
  
 SB
3
Rabie Doukkana
Rabie Doukkana ('87)
FRA3:41.15
  
 SB
4
Luan Munnik
Luan Munnik 
RSA3:43.29
  
 
5
Mael Gouyette
Mael Gouyette ('99)
FRA3:44.31
  
 
6
Necho Tayachew
Necho Tayachew ('96)
ISR3:45.15
  
 
7
Maximilian Pingpank
Maximilian Pingpank ('99)
GER3:46.23
  
 
8
Quentin Malriq
Quentin Malriq ('99)
FRA3:47.59
  
 
9
Paul Lascabettes
Paul Lascabettes ('96)
FRA3:49.56
  
 
10
Daan Reintjes
Daan Reintjes ('93)
NED3:50.22
  
 SB
11
Yuval Danieli
Yuval Danieli ('03)
ISR3:58.21
  
 
Finale B
1
Ruben Cornelus
Ruben Cornelus ('96)
BEL3:54.58
  
 PB
2
Nik Lemmink
Nik Lemmink ('98)
NED3:59.32
  
 PB
M 3000 m    

Finale A

Finale
1
Yorben Ruiter
Yorben Ruiter ('95)
NED7:51.98
  
 PB
2
Nils Voigt
Nils Voigt ('97)
GER7:53.64
  
 PB
3
Wesley de Kerpel
Wesley de Kerpel ('88)
BEL7:54.49
  
 PB
4
Niek Blikslager
Niek Blikslager ('95)
NED7:57.67
  
 PB
5
Farid Wabutwa
Farid Wabutwa ('92)
UGA8:07.29
  
 PB
6
Jonathan Carmin
Jonathan Carmin ('01)
ISR8:07.59
  
 PB
7
Clement Deflandre
Clement Deflandre ('97)
BEL8:07.93
  
 PB
8
Dominik Herren
Dominik Herren ('96)
SUI8:08.25
  
 PB
9
Luc Velzeboer
Luc Velzeboer ('98)
NED8:08.63
  
 PB
10
Lucas Nieuweboer
Lucas Nieuweboer ('94)
NED8:10.00
  
 PB
11
Tom Hendrikse
Tom Hendrikse ('98)
NED8:11.44
  
 PB
12
Assaf Harari
Assaf Harari ('01)
ISR8:12.44
  
 PB
13
Kevin Schauwaers
Kevin Schauwaers ('86)
BEL8:15.71
  
 PB
14
Nathan Sevenois
Nathan Sevenois ('96)
BEL8:39.86
  
 SB
15
Aubin Tourland
Aubin Tourland ('96)
FRA8:40.63
  
 SB
M 110 m hæk    
Vind: +1.3

Finale A

Finale
Vind: +1.3
1
Michael O'Hara
Michael O'Hara ('96)
JAM13.63
  
 SB
2
Cameron Fillery
Cameron Fillery ('98)
GBR13.73
  
 
3
Ronan Greff
Ronan Greff ('98)
FRA13.80
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
Vind: -0.5
Vind: -0.5
1
Cameron Fillery
Cameron Fillery ('98)
GBR13.80
  
 
2
Michael O'Hara
Michael O'Hara ('96)
JAM13.84
  
 SB
3
Ronan Greff
Ronan Greff ('98)
FRA14.10
  
 
M Længdespring    

Finale A

Finale
1
Aubrey Allen
Aubrey Allen ('94)
JAM7.51
+2.0
  
 
K 100 m    
Vind: +1.4

Finale A

Finale
Vind: +1.4
1
Imani Lansiquot
Imani Lansiquot ('97)
GBR11.15
  
 SB
2
Asha Philip
Asha Philip ('90)
GBR11.43
  
 
2
Paraskevi Andreou
Paraskevi Andreou ('97)
CYP11.72
  
 
Ramona Papaioannou
Ramona Papaioannou ('89)
CYP11.59 DQADR 2.2
  
 
Finale B
Vind: +1.0
Vind: +1.0
1
Shian Hyde
Shian Hyde ('96)
JAM11.60
  
 
Indledende heats
Indledende 2
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1
Imani Lansiquot
Imani Lansiquot ('97)
GBR11.26
  
 
2
Asha Philip
Asha Philip ('90)
GBR11.42
  
 
3
Paraskevi Andreou
Paraskevi Andreou ('97)
CYP11.74
  
 
Ramona Papaioannou
Ramona Papaioannou ('89)
CYP11.69 DQADR 2.2
  
 
K 400 m    

Finale A

Finale
1
Camille Laus
Camille Laus ('93)
BEL53.29
  
 
2
Andrea Bouma
Andrea Bouma ('99)
NED53.64
  
 
3
Laura de Witte
Laura de Witte ('95)
NED54.07
  
 
K 800 m    

Finale A

Finale
1
Siham Hilali
Siham Hilali ('86)
MAR2:05.25
  
 SB
2
Mariska Parewyck
Mariska Parewyck ('88)
BEL2:06.98
  
 
3
Tabea Marie Kempe
Tabea Marie Kempe ('97)
GER2:07.16
  
 
4
Kristen Niedrach
Kristen Niedrach ('94)
USA2:07.18
  
 PB
5
Jennifer Hauke
Jennifer Hauke ('93)
GER2:08.05
  
 PB
6
Agathe Delahoutre
Agathe Delahoutre ('97)
FRA2:10.47
  
 SB
7
Emma D'haene
Emma D'haene ('03)
BEL2:12.87
  
 
K 1500 m    

Finale A

Finale
1
Siham Hilali
Siham Hilali ('86)
MAR4:07.55
  
 
2
Caterina Granz
Caterina Granz ('94)
GER4:10.60
  
 
3
Marissa Damink
Marissa Damink ('95)
NED4:17.21
  
 
4
Natalia Evangelidou
Natalia Evangelidou ('91)
CYP4:23.72
  
 
5
Michelle Frowijn
Michelle Frowijn ('04)
NED4:27.77
  
 PB
6Line K SchulzLine K Schulz ('96)DEN4:27.85
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +1.7

Finale A

Finale
Vind: +1.7
1
Lynn Beck
Lynn Beck ('01)
BEL14.33
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: -0.4
Vind: -0.4
1
Lynn Beck
Lynn Beck ('01)
BEL14.15
  
 

Seneste resultater

2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m