Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Tokyo JPN: 32nd Olympic Games 30.7‐8.8.2021
National Stadium

M 100 m    
1.8. Vind: +0.1

Finale A

Finale
1.8.Vind: +0.1
1
Lamont Marcell Jacobs
Lamont Marcell Jacobs ('94)
ITA9.80
  0.161
AR PB
2
Fred Kerley
Fred Kerley ('95)
USA9.84
  0.128
 PB
3
Andre De Grasse
Andre De Grasse ('94)
CAN9.89
  0.155
 PB
4
Akani Simbine
Akani Simbine ('93)
RSA9.93
  0.141
 
5
Ronnie Baker
Ronnie Baker ('93)
USA9.95
  0.148
 
6
Su Bingtian 
Su Bingtian  ('89)
CHN9.98
  0.167
 
Zharnel Hughes
Zharnel Hughes ('95)
GBR DQ
  
 
Enoch Adegoke
Enoch Adegoke 
NGR DNF
  
 
Semifinale1.8.
Semi 1
1.8. Vind: -0.1
1.8.Vind: -0.1
1
Fred Kerley
Fred Kerley ('95)
USA9.96
Q
  0.141
 
2
Andre De Grasse
Andre De Grasse ('94)
CAN9.98
Q
  0.133
 
3
Ferdinand Omanyala
Ferdinand Omanyala ('96)
KEN10.00
  0.136
NR PB
4
Gift Leotlela
Gift Leotlela ('98)
RSA10.03
  0.157
 
5
Jimmy Vicaut
Jimmy Vicaut ('92)
FRA10.11
  0.161
 
6
Yohan Blake
Yohan Blake ('89)
JAM10.14
  0.152
 
7
Usheoritse Itsekiri
Usheoritse Itsekiri ('98)
NGR10.29
  0.126
 
Reece Prescod
Reece Prescod ('96)
GBR DQ
  
 
Semi 2
1.8. Vind: -0.2
1.8.Vind: -0.2
1
Zharnel Hughes
Zharnel Hughes ('95)
GBR9.98
Q
  0.116
 SB
2
Enoch Adegoke
Enoch Adegoke 
NGR10.00
Q
  0.146
 
3
Trayvon Bromell
Trayvon Bromell ('95)
USA10.00
  0.148
 
4
Oblique Seville
Oblique Seville ('01)
JAM10.09
  0.164
 
5
Rohan Browning
Rohan Browning ('97)
AUS10.09
  0.136
 
6
Shaun Maswanganyi
Shaun Maswanganyi ('01)
RSA10.10
  0.139
 
7
Filippo Tortu
Filippo Tortu ('98)
ITA10.16
  0.157
 
8
Femi Ogunode
Femi Ogunode ('91)
QAT10.17
  0.148
 
Semi 3
1.8. Vind: +0.9
1.8.Vind: +0.9
1
Su Bingtian 
Su Bingtian  ('89)
CHN9.83
Q
  0.142
AR PB
2
Ronnie Baker
Ronnie Baker ('93)
USA9.83
Q
  0.190
 PB
3
Lamont Marcell Jacobs
Lamont Marcell Jacobs ('94)
ITA9.84
q
  0.179
=AR PB
4
Akani Simbine
Akani Simbine ('93)
RSA9.90
q
  0.140
 
5
Jason Rogers
Jason Rogers ('91)
SKN10.12
  0.127
 
6
Arthur Gue Cissé
Arthur Gue Cissé ('96)
CIV10.18
  0.182
 
7
Paulo André de Oliveira
Paulo André de Oliveira ('98)
BRA10.31
  0.149
 
Chijindu Ujah
Chijindu Ujah ('94)
GBR10.11 DQ ADR 2.2
  0.153
 
Indledende heats31.7.
Indledende 1
31.7. Vind: +0.2
31.7.Vind: +0.2
1
Ronnie Baker
Ronnie Baker ('93)
USA10.03
Q
  0.151
 
2
Jimmy Vicaut
Jimmy Vicaut ('92)
FRA10.07
Q
  0.164
 SB
3
Usheoritse Itsekiri
Usheoritse Itsekiri ('98)
NGR10.15
Q
  0.147
 
4
Wu Zhiqiang 
Wu Zhiqiang  ('94)
CHN10.18
  0.157
 
5
Yang Chun-Han 
Yang Chun-Han  ('97)
TPE10.21
  0.147
 SB
6
Shuhei Tada
Shuhei Tada ('96)
JPN10.22
  0.130
 
7
Emre Zafer Barnes
Emre Zafer Barnes ('88)
TUR10.47
  0.154
 
8
Guy Maganga Gorra
Guy Maganga Gorra ('93)
GAB10.77
  0.142
 
Indledende 2
31.7. Vind: +0.3
31.7.Vind: +0.3
1
Enoch Adegoke
Enoch Adegoke 
NGR9.98
Q
  0.133
 PB
2
Femi Ogunode
Femi Ogunode ('91)
QAT10.02
Q
  0.161
 
3
Zharnel Hughes
Zharnel Hughes ('95)
GBR10.04
Q
  0.132
 SB
4
Trayvon Bromell
Trayvon Bromell ('95)
USA10.05
q
  0.161
 
5
Felipe Bardi
Felipe Bardi ('98)
BRA10.26
  0.160
 
6
Silvan Wicki
Silvan Wicki ('95)
SUI10.28
  0.134
 
7
Samson Colebrooke
Samson Colebrooke ('97)
BAH10.33
  0.142
 
8
Dorian Rostan Keletela
Dorian Rostan Keletela ('99)
CGO10.41
  0.142
 
9
Emanuel Archibald
Emanuel Archibald ('94)
GUY10.41
  0.148
 
Indledende 3
31.7. Vind: +0.1
31.7.Vind: +0.1
1
Lamont Marcell Jacobs
Lamont Marcell Jacobs ('94)
ITA9.94
Q
  0.145
NR PB
2
Oblique Seville
Oblique Seville ('01)
JAM10.04
Q
  0.147
 =PB
3
Shaun Maswanganyi
Shaun Maswanganyi ('01)
RSA10.12
Q
  0.167
 
4
Ryota Yamagata
Ryota Yamagata ('92)
JPN10.15
  0.146
 
5
Xie Zhenye 
Xie Zhenye  ('93)
CHN10.16
  0.156
 
6
Yupun Abeykoon
Yupun Abeykoon ('94)
SRI10.32
  0.147
 
7
Carlos Nascimento
Carlos Nascimento ('94)
POR10.37
  0.135
 
8
Gavin Smellie
Gavin Smellie ('86)
CAN10.44
  0.158
 
9
Olivier Mwimba
Olivier Mwimba ('94)
COD10.97
  0.261
 
Indledende 4
31.7. Vind: 0.0
31.7.Vind: 0.0
1
Gift Leotlela
Gift Leotlela ('98)
RSA10.04
Q
  0.157
 
2
Su Bingtian 
Su Bingtian  ('89)
CHN10.05
Q
  0.141
 
3
Jason Rogers
Jason Rogers ('91)
SKN10.21
Q
  0.144
 
4
Yuki Koike
Yuki Koike ('95)
JPN10.22
  0.158
 
5
Lalu Muhammad Zohri
Lalu Muhammad Zohri 
INA10.26
  0.157
 SB
6
Ebrahima Camara
Ebrahima Camara ('96)
GAM10.33
  0.143
 
7
Kemar Hyman
Kemar Hyman ('89)
CAY10.41
  0.154
 
8
Ratu Banuve Tabakaucoro
Ratu Banuve Tabakaucoro ('92)
FIJ10.70
  0.115
 
Indledende 5
31.7. Vind: +0.6
31.7.Vind: +0.6
1
Andre De Grasse
Andre De Grasse ('94)
CAN9.91
Q
  0.133
 SB
2
Fred Kerley
Fred Kerley ('95)
USA9.97
Q
  0.139
 
3
Ferdinand Omanyala
Ferdinand Omanyala ('96)
KEN10.01
Q
  0.159
=NR =PB
4
Filippo Tortu
Filippo Tortu ('98)
ITA10.10
q
  0.159
 SB
5
Reece Prescod
Reece Prescod ('96)
GBR10.12
q
  0.143
 SB
6
Jak Ali Harvey
Jak Ali Harvey ('89)
TUR10.25
  0.142
 SB
7
Barakat Al-Harthi
Barakat Al-Harthi ('88)
OMA10.31
  0.135
 
8
Mohamed Hassan Al-Noubi
Mohamed Hassan Al-Noubi ('91)
UAE10.64
  0.160
 
Divine Oduduru
Divine Oduduru ('96)
NGR DQ
  
 
Indledende 6
31.7. Vind: -0.4
31.7.Vind: -0.4
1
Akani Simbine
Akani Simbine ('93)
RSA10.08
Q
  0.141
 
2
Arthur Gue Cissé
Arthur Gue Cissé ('96)
CIV10.15
Q
  0.158
 
3
Paulo André de Oliveira
Paulo André de Oliveira ('98)
BRA10.17
Q
  0.162
 
4
Hassan Taftian
Hassan Taftian ('93)
IRI10.19
  0.153
 SB
5
Emmanuel Matadi
Emmanuel Matadi ('91)
LBR10.25
  0.153
 
6
Cejhae Greene
Cejhae Greene ('95)
ANT10.25
  0.136
 
7
Ngoni Makusha
Ngoni Makusha ('94)
ZIM10.43
  0.175
 
8
Bismark Boateng
Bismark Boateng ('92)
CAN10.47
  0.155
 
Fabrice Dabla Kokoutse
Fabrice Dabla Kokoutse ('92)
TOG DQ
  
 
Indledende 7
31.7. Vind: +0.8
31.7.Vind: +0.8
1
Rohan Browning
Rohan Browning ('97)
AUS10.01
Q
  0.134
 PB
2
Yohan Blake
Yohan Blake ('89)
JAM10.06
Q
  0.159
 
3
Benjamin Azamati
Benjamin Azamati ('98)
GHA10.13
  0.189
 
4Kojo MusahKojo Musah ('96)DEN10.20
  0.126
 
5
Rodrigo do Nascimento
Rodrigo do Nascimento ('94)
BRA10.24
  0.133
 
6
Ján Volko
Ján Volko ('96)
SVK10.40
  0.150
 
7
Yeykell Romero
Yeykell Romero ('02)
NCA10.70
  0.143
 
8
Mario Burke
Mario Burke ('97)
BAR15.81
  0.128
 
Chijindu Ujah
Chijindu Ujah ('94)
GBR10.08 DQ ADR 2.2
Q
  0.153
 
Prelim 1
31.7. Vind: -0.2
31.7.Vind: -0.2
1
Ngoni Makusha
Ngoni Makusha ('94)
ZIM10.32
Q
  0.150
 
2
Fabrice Dabla Kokoutse
Fabrice Dabla Kokoutse ('92)
TOG10.57
Q
  0.168
 
3
Yeykell Romero
Yeykell Romero ('02)
NCA10.62
Q
  0.149
 
4
Hassan Saaid
Hassan Saaid ('92)
MDV10.70
  0.159
 SB
5
Shaun Gill
Shaun Gill ('93)
BIZ10.88
  0.143
 
6
Sokong Pen
Sokong Pen ('94)
CAM11.02
  0.139
 SB
7
Sha Mahmood Noor Zahi
Sha Mahmood Noor Zahi ('91)
AFG11.04
  0.198
 PB
8
Lataisi Mwea
Lataisi Mwea 
KIR11.25
  0.146
 PB
9
Nathan Crumpton
Nathan Crumpton ('85)
ASA11.27
  0.150
 PB
Prelim 2
31.7. Vind: 0.0
31.7.Vind: 0.0
1
Barakat Al-Harthi
Barakat Al-Harthi ('88)
OMA10.27
Q
  0.134
 SB
2
Emanuel Archibald
Emanuel Archibald ('94)
GUY10.30
Q
  0.152
 
3
Mohamed Hassan Al-Noubi
Mohamed Hassan Al-Noubi ('91)
UAE10.59
Q
  0.145
 SB
3
Ratu Banuve Tabakaucoro
Ratu Banuve Tabakaucoro ('92)
FIJ10.59
Q
  0.128
 SB
5
Bruno Artur Rojas
Bruno Artur Rojas ('93)
BOL10.64
  0.142
 
6
Didier Kiki
Didier Kiki ('95)
BEN10.69
  0.136
 
7
Saguirou Badamassi
Saguirou Badamassi 
NIG10.87
  0.127
 PB
8
Ronald Fotofili
Ronald Fotofili ('98)
TGA11.19
  0.143
 SB
Aveni Miguel
Aveni Miguel ('02)
ANG DQ
  
 
Prelim 3
31.7. Vind: +0.9
31.7.Vind: +0.9
1
Dorian Rostan Keletela
Dorian Rostan Keletela ('99)
CGO10.33
Q
  0.160
 PB
2
Guy Maganga Gorra
Guy Maganga Gorra ('93)
GAB10.61
Q
  0.137
 
3
Olivier Mwimba
Olivier Mwimba ('94)
COD10.63
Q
  0.135
 
4
Ildar Akhmadiyev
Ildar Akhmadiyev 
TJK10.66
  0.141
 PB
5
Jonah Harris
Jonah Harris ('99)
NRU11.01
  0.147
 SB
6
James Fiti Scott
James Fiti Scott ('95)
FSM11.25
  0.156
 SB
7
Seco Camara
Seco Camara ('95)
GBS11.33
  0.170
 PB
8
Adrian Justin Jimena Ililau
Adrian Justin Jimena Ililau 
PLW11.42
  0.159
 PB
9
Karalo Hepoiteloto Maibuca
Karalo Hepoiteloto Maibuca ('99)
TUV11.42
  0.150
NR NU23R PB
M 200 m    
4.8. Vind: -0.5

Finale A

Finale
4.8.Vind: -0.5
1
Andre De Grasse
Andre De Grasse ('94)
CAN19.62
  0.135
NR PB
2
Kenny Bednarek
Kenny Bednarek ('98)
USA19.68
  0.165
 PB
3
Noah Lyles
Noah Lyles ('97)
USA19.74
  0.151
 =SB
4
Erriyon Knighton
Erriyon Knighton ('04)
USA19.93
  0.159
 
5
Joe Fahnbulleh
Joe Fahnbulleh ('01)
LBR19.98
  0.141
NR 
6
Aaron Brown
Aaron Brown ('92)
CAN20.20
  0.157
 
7
Rasheed Dwyer
Rasheed Dwyer ('89)
JAM20.21
  0.148
 
8
Jereem Richards
Jereem Richards ('94)
TTO20.39
  0.149
 
Semifinale3.8.
Semi 1
3.8. Vind: -0.2
3.8.Vind: -0.2
1
Erriyon Knighton
Erriyon Knighton ('04)
USA20.02
Q
  0.172
 
2
Rasheed Dwyer
Rasheed Dwyer ('89)
JAM20.13
Q
  0.141
 SB
3
Divine Oduduru
Divine Oduduru ('96)
NGR20.16
  0.140
 
4
Joseph Amoah
Joseph Amoah ('97)
GHA20.27
  0.168
 SB
5
Femi Ogunode
Femi Ogunode ('91)
QAT20.34
  0.160
 
6
Eseosa Desalu
Eseosa Desalu ('94)
ITA20.43
  0.149
 
7
Xie Zhenye 
Xie Zhenye  ('93)
CHN20.45
  0.154
 
8
Anaso Jobodwana
Anaso Jobodwana ('92)
RSA20.88
  0.151
 
Semi 2
3.8. Vind: -0.4
3.8.Vind: -0.4
1
Aaron Brown
Aaron Brown ('92)
CAN19.99
Q
  0.151
 SB
2
Joe Fahnbulleh
Joe Fahnbulleh ('01)
LBR19.99
Q
  0.140
NR 
3
Noah Lyles
Noah Lyles ('97)
USA19.99
q
  0.179
 
4
Yancarlos Martinez
Yancarlos Martinez ('92)
DOM20.24
  0.141
 
5
William Reais
William Reais ('99)
SUI20.44
  0.149
 SB
6
Clarence Munyai
Clarence Munyai ('98)
RSA20.49
  0.142
 =SB
7
Robin Vanderbemden
Robin Vanderbemden ('94)
BEL21.00
  0.132
 
Alonso Edward
Alonso Edward ('89)
PAN DNF
  
 
Semi 3
3.8. Vind: +0.2
3.8.Vind: +0.2
1
Andre De Grasse
Andre De Grasse ('94)
CAN19.73
Q
  0.139
NR PB
2
Kenny Bednarek
Kenny Bednarek ('98)
USA19.83
Q
  0.176
 
3
Jereem Richards
Jereem Richards ('94)
TTO20.10
q
  0.161
 SB
4
Shaun Maswanganyi
Shaun Maswanganyi ('01)
RSA20.18
  0.151
 
5
Sibusiso Matsenjwa
Sibusiso Matsenjwa ('88)
SWZ20.22
  0.158
NR PB
6
Ramil Guliyev
Ramil Guliyev ('90)
TUR20.31
  0.156
 SB
7
Leon Reid
Leon Reid ('94)
IRL20.54
  0.139
 
8
Taymir Burnet
Taymir Burnet ('92)
NED20.90
  0.126
 
Indledende heats3.8.
Indledende 1
3.8. Vind: -0.3
3.8.Vind: -0.3
1
Rasheed Dwyer
Rasheed Dwyer ('89)
JAM20.31
Q
  0.163
 
2
Divine Oduduru
Divine Oduduru ('96)
NGR20.36
Q
  0.129
 
3
Anaso Jobodwana
Anaso Jobodwana ('92)
RSA20.78
Q
  0.119
 
4
Jorge Henrique Vides
Jorge Henrique Vides ('92)
BRA20.94
  0.161
 
5
Fode Sissoko
Fode Sissoko ('96)
MLI21.00
  0.167
 
6
Shota Iizuka
Shota Iizuka ('91)
JPN21.02
  0.148
 
7
José Andrés Salazar
José Andrés Salazar ('97)
ESA21.66
  0.145
 
Indledende 2
3.8. Vind: +0.9
3.8.Vind: +0.9
1
Jereem Richards
Jereem Richards ('94)
TTO20.52
Q
  0.187
 
2
Shaun Maswanganyi
Shaun Maswanganyi ('01)
RSA20.58
Q
  0.142
 
3
Taymir Burnet
Taymir Burnet ('92)
NED20.60
Q
  0.137
 SB
4
Emmanuel Eseme
Emmanuel Eseme ('93)
CMR20.65
  0.160
 
5
Ján Volko
Ján Volko ('96)
SVK21.21
  0.160
 
6
Abdul Hakim Sani Brown
Abdul Hakim Sani Brown ('99)
JPN21.41
  0.149
 SB
Jan Jirka
Jan Jirka ('93)
CZE DQ
  
 
Indledende 3
3.8. Vind: -0.6
3.8.Vind: -0.6
1
Femi Ogunode
Femi Ogunode ('91)
QAT20.37
Q
  0.154
 
2
Ramil Guliyev
Ramil Guliyev ('90)
TUR20.54
Q
  0.158
 
3
Andre De Grasse
Andre De Grasse ('94)
CAN20.56
Q
  0.122
 
4
Kyle Greaux
Kyle Greaux ('88)
TTO20.77
  0.149
 
5
Jun Yamashita
Jun Yamashita ('97)
JPN20.78
  0.118
 
6
Aldemir Gomes da Silva
Aldemir Gomes da Silva ('92)
BRA20.84
  0.160
 SB
Indledende 4
3.8. Vind: +0.6
3.8.Vind: +0.6
1
Erriyon Knighton
Erriyon Knighton ('04)
USA20.55
Q
  0.173
 
2
Alonso Edward
Alonso Edward ('89)
PAN20.60
Q
  0.185
 
3
Robin Vanderbemden
Robin Vanderbemden ('94)
BEL20.70
Q
  0.142
 SB
4
Sydney Siame
Sydney Siame ('97)
ZAM21.01
  0.171
 
5
Gediminas Truskauskas
Gediminas Truskauskas ('98)
LTU21.02
  0.140
 
6
Steven Müller
Steven Müller ('90)
GER21.08
  0.156
 
7
Adam Gemili
Adam Gemili ('93)
GBR1:58.58
  0.180
 
Indledende 5
3.8. Vind: -0.7
3.8.Vind: -0.7
1
Aaron Brown
Aaron Brown ('92)
CAN20.38
Q
  0.157
 
2
Joe Fahnbulleh
Joe Fahnbulleh ('01)
LBR20.46
Q
  0.147
 
3
William Reais
William Reais ('99)
SUI20.51
Q
  0.147
 
4
Serhiy Smelyk
Serhiy Smelyk ('87)
UKR20.53
  0.144
 SB
5
Antonio Infantino
Antonio Infantino ('91)
ITA20.90
  0.132
 
6
Lucas Vilar
Lucas Vilar ('01)
BRA21.31
  0.171
 
7
Mohd Noor Firdaus Idris
Mohd Noor Firdaus Idris ('96)
BRU21.83
  0.174
 SB
Indledende 6
3.8. Vind: -0.4
3.8.Vind: -0.4
1
Kenny Bednarek
Kenny Bednarek ('98)
USA20.01
Q
  0.184
 
2
Yancarlos Martinez
Yancarlos Martinez ('92)
DOM20.17
Q
  0.164
NR PB
3
Eseosa Desalu
Eseosa Desalu ('94)
ITA20.29
Q
  0.131
 SB
4
Xie Zhenye 
Xie Zhenye  ('93)
CHN20.34
q
  0.159
 SB
5
Nethaneel Mitchell-Blake
Nethaneel Mitchell-Blake ('94)
GBR20.56
  0.163
 SB
6
Marcus Lawler
Marcus Lawler ('95)
IRL20.73
  0.145
 SB
Indledende 7
3.8. Vind: +0.4
3.8.Vind: +0.4
1
Noah Lyles
Noah Lyles ('97)
USA20.18
Q
  0.171
 
2
Sibusiso Matsenjwa
Sibusiso Matsenjwa ('88)
SWZ20.34
Q
  0.172
NR PB
3
Joseph Amoah
Joseph Amoah ('97)
GHA20.35
Q
  0.171
 SB
4
Clarence Munyai
Clarence Munyai ('98)
RSA20.49
q
  0.135
 =SB
5
Leon Reid
Leon Reid ('94)
IRL20.53
q
  0.135
 SB
6
Brendon Rodney
Brendon Rodney ('92)
CAN20.60
  0.150
 
7
Julian Forte
Julian Forte ('93)
JAM20.65
  0.152
 
8
Noureddine Hadid
Noureddine Hadid ('93)
LBN21.12
  0.157
 
M 400 m    
5.8.

Finale A

Finale
5.8.
1
Steven Gardiner
Steven Gardiner ('95)
BAH43.85
  0.179
 SB
2
Anthony Zambrano
Anthony Zambrano ('98)
COL44.08
  0.166
 
3
Kirani James
Kirani James ('92)
GRN44.19
  0.157
 
4
Michael Cherry
Michael Cherry ('95)
USA44.21
  0.179
 PB
5
Michael Norman
Michael Norman ('97)
USA44.31
  0.148
 
6
Christopher Taylor
Christopher Taylor ('99)
JAM44.79
  0.158
 PB
7
Isaac Makwala
Isaac Makwala ('85)
BOT44.94
  0.167
 
8
Liemarvin Bonevacia
Liemarvin Bonevacia ('89)
NED45.07
  0.168
 
Semifinale2.8.
Semi 1
2.8.
2.8.
1
Kirani James
Kirani James ('92)
GRN43.88
Q
  0.160
 SB
2
Anthony Zambrano
Anthony Zambrano ('98)
COL43.93
Q
  0.175
AR PB
3
Liemarvin Bonevacia
Liemarvin Bonevacia ('89)
NED44.62
q
  0.160
NR PB
4
Deon Lendore
Deon Lendore ('92)
TTO44.93
  0.193
 
5
Davide Re
Davide Re ('93)
ITA44.94
  0.157
 SB
6
Ricky Petrucciani
Ricky Petrucciani 
SUI45.26
  0.140
 
7
Luka Janežič
Luka Janežič ('95)
SLO45.36
  0.152
 SB
8
Jonathan Sacoor
Jonathan Sacoor ('99)
BEL45.88
  0.136
 
Semi 2
2.8.
2.8.
1
Michael Cherry
Michael Cherry ('95)
USA44.44
Q
  0.162
 
2
Christopher Taylor
Christopher Taylor ('99)
JAM44.92
Q
  0.164
 SB
3
Steven Solomon
Steven Solomon ('93)
AUS45.15
  0.168
 
4
Mazen Al-Yassin
Mazen Al-Yassin ('96)
KSA45.37
  0.154
 
5
Leungo Scotch
Leungo Scotch ('96)
BOT45.56
  0.178
 
6
Machel Cedenio
Machel Cedenio ('95)
TTO45.86
  0.192
 
7
Alonzo Russell
Alonzo Russell ('92)
BAH46.04
  0.169
 
Kevin Borlée
Kevin Borlée ('88)
BEL DNS
  
 
Semi 3
2.8.
2.8.
1
Steven Gardiner
Steven Gardiner ('95)
BAH44.14
Q
  0.152
 SB
2
Michael Norman
Michael Norman ('97)
USA44.52
Q
  0.156
 
3
Isaac Makwala
Isaac Makwala ('85)
BOT44.59
q
  0.197
 
4
Demish Gaye
Demish Gaye ('93)
JAM45.09
  0.155
 SB
5
Wayde van Niekerk
Wayde van Niekerk ('92)
RSA45.14
  0.381
 
6
Jochem Dobber
Jochem Dobber ('97)
NED45.48
  0.191
 
7
Dwight St. Hillaire
Dwight St. Hillaire ('97)
TTO45.58
  0.153
 
8
Jonathan Jones
Jonathan Jones ('99)
BAR45.61
  0.159
 
Indledende heats1.8.
Indledende 1
1.8.
1.8.
1
Isaac Makwala
Isaac Makwala ('85)
BOT44.86
Q
  0.197
 
2
Kirani James
Kirani James ('92)
GRN45.09
Q
  0.160
 
3
Jonathan Sacoor
Jonathan Sacoor ('99)
BEL45.41
Q
  0.151
 
4
Demish Gaye
Demish Gaye ('93)
JAM45.49
q
  0.165
 
5
Alonzo Russell
Alonzo Russell ('92)
BAH45.51
q
  0.223
 SB
6
Alex Beck
Alex Beck ('92)
AUS45.54
  0.160
 PB
7
Ricardo Dos Santos
Ricardo Dos Santos ('94)
POR46.83
  0.140
 SB
8
Mahamat Bachir Ahmat
Mahamat Bachir Ahmat ('96)
CHA47.93
  0.206
 SB
Indledende 2
1.8.
1.8.
1
Mazen Al-Yassin
Mazen Al-Yassin ('96)
KSA45.16
Q
  0.163
 PB
2
Kevin Borlée
Kevin Borlée ('88)
BEL45.36
Q
  0.126
 SB
3
Ricky Petrucciani
Ricky Petrucciani 
SUI45.64
Q
  0.168
 
4
Randolph Ross
Randolph Ross ('01)
USA45.67
  0.227
 
5
Zakithi Nene
Zakithi Nene ('98)
RSA45.74
  0.147
 
6
Alejandro Perlaza
Alejandro Perlaza ('94)
COL46.55
  0.159
 
7
Pavel Maslák
Pavel Maslák ('91)
CZE47.01
  0.196
 
8
Ahmed Al-Yaari
Ahmed Al-Yaari 
YEM48.53
  0.183
 SB
Indledende 3
1.8.
1.8.
1
Michael Cherry
Michael Cherry ('95)
USA44.82
Q
  0.178
 
2
Jonathan Jones
Jonathan Jones ('99)
BAR45.04
Q
  0.181
 SB
3
Christopher Taylor
Christopher Taylor ('99)
JAM45.20
Q
  0.151
 
4
Dwight St. Hillaire
Dwight St. Hillaire ('97)
TTO45.41
q
  0.176
 
5
Luka Janežič
Luka Janežič ('95)
SLO45.44
q
  0.163
 SB
6
Gilles Anthony Afoumba
Gilles Anthony Afoumba ('96)
CGO46.03
  0.199
 SB
7
Lucas Carvalho
Lucas Carvalho ('93)
BRA46.12
  0.172
 
8
Mohammad Jahir Rayhan
Mohammad Jahir Rayhan ('01)
BAN48.29
  0.170
 SB
Indledende 4
1.8.
1.8.
1
Anthony Zambrano
Anthony Zambrano ('98)
COL44.87
Q
  0.167
 
2
Steven Solomon
Steven Solomon ('93)
AUS44.94
Q
  0.163
 PB
3
Wayde van Niekerk
Wayde van Niekerk ('92)
RSA45.25
Q
  0.162
 
4
Leungo Scotch
Leungo Scotch ('96)
BOT45.32
q
  0.186
 
5
Davide Re
Davide Re ('93)
ITA45.46
q
  0.171
 SB
6
Julian Walsh
Julian Walsh ('96)
JPN46.57
  0.146
 
7
Jovan Stojoski
Jovan Stojoski ('97)
MKD46.81
  0.184
 PB
Emmanuel Korir
Emmanuel Korir ('95)
KEN DQ
  
 
Indledende 5
1.8.
1.8.
1
Steven Gardiner
Steven Gardiner ('95)
BAH45.05
Q
  0.163
 
2
Deon Lendore
Deon Lendore ('92)
TTO45.14
Q
  0.203
 
3
Jochem Dobber
Jochem Dobber ('97)
NED45.54
Q
  0.154
 
4
Nathon Allen
Nathon Allen ('95)
JAM46.12
  0.138
 
5
Sadam Koumi
Sadam Koumi ('94)
SUD46.26
  0.143
 SB
6
Marvin Schlegel
Marvin Schlegel ('98)
GER46.39
  0.200
 
7
Mikhail Litvin
Mikhail Litvin ('96)
KAZ47.15
  0.210
 
8
Karol Zalewski
Karol Zalewski ('93)
POL2:15.38
  0.179
 
Indledende 6
1.8.
1.8.
1
Liemarvin Bonevacia
Liemarvin Bonevacia ('89)
NED44.95
Q
  0.171
 
2
Michael Norman
Michael Norman ('97)
USA45.35
Q
  0.157
 
3
Machel Cedenio
Machel Cedenio ('95)
TTO45.56
Q
  0.218
 
4
Edoardo Scotti
Edoardo Scotti 
ITA45.71
  0.169
 
5
Thapelo Phora
Thapelo Phora ('91)
RSA45.83
  0.150
 SB
6
Taha Hussein Yaseen
Taha Hussein Yaseen ('98)
IRQ46.00
  0.144
 SB
7
Óscar Husillos
Óscar Husillos ('93)
ESP48.05
  0.147
 
8
Todiasoa Franck Rabearison
Todiasoa Franck Rabearison ('92)
MAD48.40
  0.196
 SB
M 800 m    
4.8.

Finale A

Finale
4.8.
1
Emmanuel Korir
Emmanuel Korir ('95)
KEN1:45.06
  
 
2
Ferguson Rotich
Ferguson Rotich ('89)
KEN1:45.23
  
 
3
Patryk Dobek
Patryk Dobek ('94)
POL1:45.39
  
 
4
Peter Bol
Peter Bol ('94)
AUS1:45.92
  
 
5
Adrián Ben
Adrián Ben ('98)
ESP1:45.96
  
 
6
Amel Tuka
Amel Tuka ('91)
BIH1:45.98
  
 
7
Gabriel Tual
Gabriel Tual ('98)
FRA1:46.03
  
 
8
Nijel Amos
Nijel Amos ('94)
BOT1:46.41
  
 
9
Clayton Murphy
Clayton Murphy ('95)
USA1:46.53
  
 
Semifinale1.8.
Semi 1
1.8.
1.8.
1
Patryk Dobek
Patryk Dobek ('94)
POL1:44.60
Q
  
 
2
Emmanuel Korir
Emmanuel Korir ('95)
KEN1:44.74
Q
  
 
3
Jesús López
Jesús López ('97)
MEX1:44.77
  
 
4
Eliott Crestan
Eliott Crestan ('99)
BEL1:44.84
  
 PB
5
Bryce Hoppel
Bryce Hoppel ('97)
USA1:44.91
  
 
6
Abdessalem Ayouni
Abdessalem Ayouni ('94)
TUN1:44.99
  
NR PB
7
Charles Hunter
Charles Hunter ('96)
AUS1:46.73
  
 
8
Abdellatif El Guesse
Abdellatif El Guesse ('93)
MAR1:46.85
  
 
Semi 2
1.8.
1.8.
1
Peter Bol
Peter Bol ('94)
AUS1:44.11
Q
  
AR PB
2
Clayton Murphy
Clayton Murphy ('95)
USA1:44.18
Q
  
 
3
Gabriel Tual
Gabriel Tual ('98)
FRA1:44.28
q
  
 PB
4
Adrián Ben
Adrián Ben ('98)
ESP1:44.30
q
  
 
5
Daniel Rowden
Daniel Rowden ('97)
GBR1:44.35
  
 SB
6
Michael Saruni
Michael Saruni ('95)
KEN1:44.54
  
 SB
7
Marco Arop
Marco Arop ('98)
CAN1:44.90
  
 
8
Mateusz Borkowski
Mateusz Borkowski ('97)
POL1:46.54
  
 
Semi 3
1.8.
1.8.
1
Ferguson Rotich
Ferguson Rotich ('89)
KEN1:44.04
Q
  
 
2
Amel Tuka
Amel Tuka ('91)
BIH1:44.53
Q
  
 SB
3
Elliot Giles
Elliot Giles ('94)
GBR1:44.74
  
 
4
Nabil Oussama
Nabil Oussama ('96)
MAR1:46.42
  
 
5
Jeff Riseley
Jeff Riseley ('86)
AUS1:47.17
  
 
6
Pierre-Ambroise Bosse
Pierre-Ambroise Bosse ('92)
FRA1:48.62
  
 
7
Isaiah Jewett
Isaiah Jewett ('97)
USA2:38.12
  
 
8
Nijel Amos
Nijel Amos ('94)
BOT2:38.49
q
  
 
Indledende heats31.7.
Indledende 1
31.7.
31.7.
1
Ferguson Rotich
Ferguson Rotich ('89)
KEN1:43.75
Q
  
 
2
Peter Bol
Peter Bol ('94)
AUS1:44.13
Q
  
AR PB
3
Elliot Giles
Elliot Giles ('94)
GBR1:44.49
Q
  
 
4
Abdellatif El Guesse
Abdellatif El Guesse ('93)
MAR1:44.84
q
  
 PB
5
Isaiah Jewett
Isaiah Jewett ('97)
USA1:45.07
q
  
 
6
Tony van Diepen
Tony van Diepen ('96)
NED1:46.03
  
 
7
Pol Moya
Pol Moya ('96)
AND1:47.44
  
 SB
8
Musa Hajdari
Musa Hajdari ('87)
KOS1:48.96
  
 
Indledende 2
31.7.
31.7.
1
Marco Arop
Marco Arop ('98)
CAN1:45.26
Q
  
 
2
Amel Tuka
Amel Tuka ('91)
BIH1:45.48
Q
  
 
3
Gabriel Tual
Gabriel Tual ('98)
FRA1:45.63
Q
  
 
4
Pablo Sánchez-Valladares
Pablo Sánchez-Valladares ('97)
ESP1:46.06
  
 
5
Andreas Kramer
Andreas Kramer ('97)
SWE1:46.44
  
 
6
Oliver Dustin
Oliver Dustin 
GBR1:46.94
  
 
7
Alex Beddoes
Alex Beddoes ('95)
COK1:47.26
  
NR PB
8
Francky Mbotto
Francky Mbotto ('97)
CAF1:48.26
  
NR PB
Indledende 3
31.7.
31.7.
1
Clayton Murphy
Clayton Murphy ('95)
USA1:45.53
Q
  
 
2
Daniel Rowden
Daniel Rowden ('97)
GBR1:45.73
Q
  
 
3
Abdessalem Ayouni
Abdessalem Ayouni ('94)
TUN1:45.73
Q
  
 SB
4
Charles Hunter
Charles Hunter ('96)
AUS1:45.91
q
  
 
5
Saul Ordóñez
Saul Ordóñez ('94)
ESP1:45.98
  
 
6
Brandon McBride
Brandon McBride ('94)
CAN1:46.32
  
 
7
Melese Nberet
Melese Nberet ('01)
ETH1:47.80
  
 
8
James Nyang Chiengjiek
James Nyang Chiengjiek ('92)
SSD2:02.04
  
 PB
Indledende 4
31.7.
31.7.
1
Nijel Amos
Nijel Amos ('94)
BOT1:45.04
Q
  
 
2
Michael Saruni
Michael Saruni ('95)
KEN1:45.21
Q
  
 
3
Adrián Ben
Adrián Ben ('98)
ESP1:45.30
Q
  
 
4
Jeff Riseley
Jeff Riseley ('86)
AUS1:45.41
q
  
 
5
Nabil Oussama
Nabil Oussama ('96)
MAR1:45.64
q
  
 
6
Pierre-Ambroise Bosse
Pierre-Ambroise Bosse ('92)
FRA1:45.97
q
  
 =SB
7
Ryan Sanchez
Ryan Sanchez ('98)
PUR1:47.07
  
 
8
Thiago André
Thiago André ('95)
BRA1:47.75
  
 
Indledende 5
31.7.
31.7.
1
Jesús López
Jesús López ('97)
MEX1:46.14
Q
  
 
2
Eliott Crestan
Eliott Crestan ('99)
BEL1:46.19
Q
  
 
3
Patryk Dobek
Patryk Dobek ('94)
POL1:46.59
Q
  
 
4
Mark English
Mark English ('93)
IRL1:46.75
  
 
5
Benjamin Robert
Benjamin Robert ('98)
FRA1:47.12
  
 
6
Eric Nzikwinkunda
Eric Nzikwinkunda ('97)
BDI1:47.97
  
 
7
Andrés Arroyo
Andrés Arroyo ('95)
PUR1:53.09
  
 
8
Dennick Luke
Dennick Luke ('01)
DMA1:54.30
  
 
Indledende 6
31.7.
31.7.
1
Emmanuel Korir
Emmanuel Korir ('95)
KEN1:45.33
Q
  
 
2
Mateusz Borkowski
Mateusz Borkowski ('97)
POL1:45.34
Q
  
 
3
Bryce Hoppel
Bryce Hoppel ('97)
USA1:45.64
Q
  
 
4
Mostafa Smaili
Mostafa Smaili ('97)
MAR1:46.05
  
 
5
Yassine Hathat
Yassine Hathat ('91)
ALG1:46.20
  
 
6
Abubaker Haydar Abdalla
Abubaker Haydar Abdalla ('96)
QAT1:47.45
  
 
7
Wesley Vázquez
Wesley Vázquez ('94)
PUR1:49.06
  
 SB
M 1500 m    
7.8.

Finale A

Finale
7.8.
1
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR3:28.32
  
=AR =AU23R PB
2
Timothy Cheruiyot
Timothy Cheruiyot ('95)
KEN3:29.01
  
 
3
Josh Kerr
Josh Kerr ('97)
GBR3:29.05
  
 SCOPB
4
Abel Kipsang
Abel Kipsang ('96)
KEN3:29.56
  
 PB
5
Adel Mechaal
Adel Mechaal ('90)
ESP3:30.77
  
 PB
6
Cole Hocker
Cole Hocker ('01)
USA3:31.40
  
 PB
7
Stewart McSweyn
Stewart McSweyn ('95)
AUS3:31.91
  
 
8
Michał Rozmys
Michał Rozmys ('95)
POL3:32.67
  
 PB
9
Jake Heyward
Jake Heyward ('99)
GBR3:34.43
  
 
10
Jake Wightman
Jake Wightman ('94)
GBR3:35.09
  
 
11
Olli Hoare
Olli Hoare ('97)
AUS3:35.79
  
 
12
Charles Grethen
Charles Grethen ('92)
LUX3:36.80
  
 
13
Ignacio Fontes
Ignacio Fontes ('98)
ESP3:38.56
  
 
Semifinale5.8.
Semi 1
5.8.
5.8.
1
Jake Wightman
Jake Wightman ('94)
GBR3:33.48
Q
  
 SB
2
Cole Hocker
Cole Hocker ('01)
USA3:33.87
Q
  
 PB
3
Timothy Cheruiyot
Timothy Cheruiyot ('95)
KEN3:33.95
Q
  
 
4
Olli Hoare
Olli Hoare ('97)
AUS3:34.35
Q
  
 
5
Ignacio Fontes
Ignacio Fontes ('98)
ESP3:34.49
Q
  
 
6
Charles Simotwo
Charles Simotwo ('95)
KEN3:34.61
  
 
7
Teddese Lemi
Teddese Lemi ('99)
ETH3:34.81
  
 
8
Robert Farken
Robert Farken ('97)
GER3:35.21
  
 
9
Nick Willis
Nick Willis ('83)
NZL3:35.41
  
 SB
10
Andrew Coscoran
Andrew Coscoran ('96)
IRL3:35.84
  
 
11
Ismael Debjani
Ismael Debjani ('90)
BEL3:42.18
  
 
Marcin Lewandowski
Marcin Lewandowski ('87)
POL DNF
  
 
Ayanleh Souleiman
Ayanleh Souleiman ('92)
DJI DNF
  
 
Semi 2
5.8.
5.8.
1
Abel Kipsang
Abel Kipsang ('96)
KEN3:31.65
Q
  
 PB
2
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR3:32.13
Q
  
 
3
Josh Kerr
Josh Kerr ('97)
GBR3:32.18
Q
  
 
4
Adel Mechaal
Adel Mechaal ('90)
ESP3:32.19
Q
  
 PB
5
Stewart McSweyn
Stewart McSweyn ('95)
AUS3:32.54
Q
  
 
6
Jake Heyward
Jake Heyward ('99)
GBR3:32.82
q
  
 WALPB
7
Charles Grethen
Charles Grethen ('92)
LUX3:32.86
q
  
NR PB
8
Abdelatif Sadiki
Abdelatif Sadiki ('99)
MAR3:33.59
  
 PB
9
Matthew Centrowitz
Matthew Centrowitz ('89)
USA3:33.69
  
 SB
10
Azeddine Habz
Azeddine Habz ('93)
FRA3:35.12
  
 
11
Samuel Zeleke
Samuel Zeleke ('99)
ETH3:37.66
  
 
12
Jesús Gómez
Jesús Gómez ('91)
ESP3:44.46
  
 
13
Michał Rozmys
Michał Rozmys ('95)
POL3:54.53
q
  
 
Indledende heats3.8.
Indledende 1
3.8.
3.8.
1
Ismael Debjani
Ismael Debjani ('90)
BEL3:36.00
Q
  
 
2
Timothy Cheruiyot
Timothy Cheruiyot ('95)
KEN3:36.01
Q
  
 
3
Olli Hoare
Olli Hoare ('97)
AUS3:36.09
Q
  
 
4
Cole Hocker
Cole Hocker ('01)
USA3:36.16
Q
  
 
5
Abdelatif Sadiki
Abdelatif Sadiki ('99)
MAR3:36.23
Q
  
 
6
Michał Rozmys
Michał Rozmys ('95)
POL3:36.28
Q
  
 
7
Josh Kerr
Josh Kerr ('97)
GBR3:36.29
q
  
 
8
Ignacio Fontes
Ignacio Fontes ('98)
ESP3:36.95
q
  
 
9
Samuel Tefera
Samuel Tefera ('99)
ETH3:37.78
  
 
10
Filip Ingebrigtsen
Filip Ingebrigtsen ('93)
NOR3:38.02
  
 
11
Amos Bartelsmeyer
Amos Bartelsmeyer ('94)
GER3:38.36
  
 
12
István Szögi
István Szögi ('95)
HUN3:38.79
  
 
13
Abraham Guem
Abraham Guem ('99)
SSD3:40.86
  
 PB
14
Alexis Miellet
Alexis Miellet ('95)
FRA3:41.23
  
 
15
Adam Ali Musab
Adam Ali Musab ('95)
QAT3:42.55
  
 
16
Felisberto De Deus
Felisberto De Deus ('99)
TLS3:51.03
  
NR PB
Indledende 2
3.8.
3.8.
1
Abel Kipsang
Abel Kipsang ('96)
KEN3:40.68
Q
  
 
2
Matthew Centrowitz
Matthew Centrowitz ('89)
USA3:41.12
Q
  
 
3
Jake Wightman
Jake Wightman ('94)
GBR3:41.18
Q
  
 
4
Azeddine Habz
Azeddine Habz ('93)
FRA3:41.24
Q
  
 
5
Samuel Zeleke
Samuel Zeleke ('99)
ETH3:41.63
Q
  
 
6
Charles Grethen
Charles Grethen ('92)
LUX3:41.90
Q
  
 
7
Jye Edwards
Jye Edwards ('98)
AUS3:42.62
  
 
8
Sadik Mikhou
Sadik Mikhou ('90)
BRN3:42.87
  
 
9
Samuel Tanner
Samuel Tanner 
NZL3:43.22
  
 
10
Idow Hassan Ali
Idow Hassan Ali ('98)
SOM3:43.96
  
 PB
11
Anass Essayi
Anass Essayi ('01)
MAR3:45.92
  
 
12
Jesús Gómez
Jesús Gómez ('91)
ESP3:47.27
q
  
 
13
Thiago André
Thiago André ('95)
BRA3:47.71
  
 
14
Benjamin Enzema
Benjamin Enzema ('89)
GEQ3:48.17
  
 
15
Marcin Lewandowski
Marcin Lewandowski ('87)
POL4:43.96
q
  
 
Abdirahman Saeed Hassan
Abdirahman Saeed Hassan ('97)
QAT DNF
  
 
Indledende 3
3.8.
3.8.
1
Jake Heyward
Jake Heyward ('99)
GBR3:36.14
Q
  
 
2
Teddese Lemi
Teddese Lemi ('99)
ETH3:36.26
Q
  
 
3
Stewart McSweyn
Stewart McSweyn ('95)
AUS3:36.39
Q
  
 
4
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR3:36.49
Q
  
 
5
Robert Farken
Robert Farken ('97)
GER3:36.61
Q
  
 
6
Adel Mechaal
Adel Mechaal ('90)
ESP3:36.74
Q
  
 SB
7
Nick Willis
Nick Willis ('83)
NZL3:36.88
q
  
 SB
8
Andrew Coscoran
Andrew Coscoran ('96)
IRL3:37.11
q
  
 
9
Ayanleh Souleiman
Ayanleh Souleiman ('92)
DJI3:37.25
q
  
 SB
10
Charles Simotwo
Charles Simotwo ('95)
KEN3:37.26
q
  
 
11
Baptiste Mischler
Baptiste Mischler ('97)
FRA3:37.53
  
 
12
Kalle Berglund
Kalle Berglund ('96)
SWE3:49.43
  
 
13
Paulo Amotun Lokoro
Paulo Amotun Lokoro ('92)
SSD3:51.78
  
 SB
Soufiane El Bakkali
Soufiane El Bakkali ('96)
MAR DNF
  
 
Ronald Musagala
Ronald Musagala ('92)
UGA DNF
  
 
M 5000 m    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1
Joshua Cheptegei
Joshua Cheptegei ('96)
UGA12:58.15
  
 
2
Mohammed Ahmed
Mohammed Ahmed ('91)
CAN12:58.61
  
 
3
Paul Chelimo
Paul Chelimo ('90)
USA12:59.05
  
 SB
4
Nicholas Kipkorir
Nicholas Kipkorir ('98)
KEN12:59.17
  
 SB
5
Jacob Kiplimo
Jacob Kiplimo 
UGA13:02.40
  
 
6
Birhanu Balew
Birhanu Balew ('96)
BRN13:03.20
  
 
7
Justyn Knight
Justyn Knight ('96)
CAN13:04.38
  
 
8
Mohamed Katir
Mohamed Katir ('98)
ESP13:06.60
  
 
9
Grant Fisher
Grant Fisher ('97)
USA13:08.40
  
 
10
Milkesa Mengesha
Milkesa Mengesha 
ETH13:08.50
  
 
11
Andrew Butchart
Andrew Butchart ('91)
GBR13:09.97
  
 SB
12
Luis Grijalva
Luis Grijalva ('99)
GUA13:10.09
  
NR PB
13
Jimmy Gressier
Jimmy Gressier ('97)
FRA13:11.33
  
 
14
Woody Kincaid
Woody Kincaid ('92)
USA13:17.20
  
 SB
15
Dawit Fikadu
Dawit Fikadu ('95)
BRN13:20.24
  
 SB
16
Oscar Chelimo
Oscar Chelimo ('01)
UGA13:44.45
  
 
Indledende heats3.8.
Indledende 1
3.8.
3.8.
1
Nicholas Kipkorir
Nicholas Kipkorir ('98)
KEN13:38.87
Q
  
 
2
Mohammed Ahmed
Mohammed Ahmed ('91)
CAN13:38.96
Q
  
 
3
Woody Kincaid
Woody Kincaid ('92)
USA13:39.04
Q
  
 
4
Oscar Chelimo
Oscar Chelimo ('01)
UGA13:39.07
Q
  
 
5
Birhanu Balew
Birhanu Balew ('96)
BRN13:39.42
Q
  
 
6
Marc Scott
Marc Scott ('93)
GBR13:39.61
  
 
7
Hugo Hay
Hugo Hay ('97)
FRA13:39.95
  
 
8
David McNeill
David McNeill ('86)
AUS13:39.97
  
 
9
Getnet Wale
Getnet Wale 
ETH13:41.13
  
 
10
Daniel Simiyu
Daniel Simiyu ('95)
KEN13:41.64
  
 
11
Jonas Raess
Jonas Raess ('94)
SUI13:43.52
  
 
12
Soufiyan Bouqantar
Soufiyan Bouqantar ('93)
MAR13:43.97
  
 
13
Luc Bruchet
Luc Bruchet ('91)
CAN13:44.08
  
 
14
Nibret Melak
Nibret Melak ('99)
ETH13:45.81
  
 
15
Yemaneberhan Crippa
Yemaneberhan Crippa ('96)
ITA13:47.12
  
 
16
Robin Hendrix
Robin Hendrix ('95)
BEL13:58.37
  
 
17
Yuta Bando
Yuta Bando ('96)
JPN14:05.80
  
 
18
Nursultan Keneshbekov
Nursultan Keneshbekov 
KGZ14:07.79
  
 
19
Abidine Abidine
Abidine Abidine ('93)
MTN14:54.80
  
 PB
Mike Foppen
Mike Foppen ('96)
NED DNF
  
 
Indledende 2
3.8.
3.8.
1
Mohamed Katir
Mohamed Katir ('98)
ESP13:30.10
Q
  
 
2
Paul Chelimo
Paul Chelimo ('90)
USA13:30.15
Q
  
 
3
Justyn Knight
Justyn Knight ('96)
CAN13:30.22
Q
  
 
4
Jacob Kiplimo
Jacob Kiplimo 
UGA13:30.40
Q
  
 
5
Joshua Cheptegei
Joshua Cheptegei ('96)
UGA13:30.61
Q
  
 
6
Milkesa Mengesha
Milkesa Mengesha 
ETH13:31.13
q
  
 
7
Andrew Butchart
Andrew Butchart ('91)
GBR13:31.23
q
  
 
8
Grant Fisher
Grant Fisher ('97)
USA13:31.80
q
  
 
9
Jimmy Gressier
Jimmy Gressier ('97)
FRA13:33.47
q
  
 
10
Luis Grijalva
Luis Grijalva ('99)
GUA13:34.11
q
  
 
11
Morgan McDonald
Morgan McDonald ('96)
AUS13:37.36
  
 
12
Narve Gilje Nordås
Narve Gilje Nordås ('98)
NOR13:41.82
  
 
13
Jamal Abdelmaji Eisa Mohammed
Jamal Abdelmaji Eisa Mohammed ('93)
SUD13:42.98
  
 PB
14
Dawit Fikadu
Dawit Fikadu ('95)
BRN13:44.03
q
  
 SB
15
Precious Mashele
Precious Mashele ('90)
RSA13:48.25
  
 
16
Mohamed Mohumed
Mohamed Mohumed ('99)
GER13:50.46
  
 
17
Isaac Kimeli
Isaac Kimeli ('94)
BEL13:57.36
  
 
18
Hiroki Matsueda
Hiroki Matsueda ('93)
JPN14:15.54
  
 
M 10000 m    
30.7.

Finale A

Finale
30.7.
1
Selemon Barega
Selemon Barega 
ETH27:43.22
  
 
2
Joshua Cheptegei
Joshua Cheptegei ('96)
UGA27:43.63
  
 SB
3
Jacob Kiplimo
Jacob Kiplimo 
UGA27:43.88
  
 
4
Berihu Aregawi
Berihu Aregawi ('01)
ETH27:46.16
  
 
5
Grant Fisher
Grant Fisher ('97)
USA27:46.39
  
 
6
Mohammed Ahmed
Mohammed Ahmed ('91)
CAN27:47.76
  
 SB
7
Rodgers Kwemoi
Rodgers Kwemoi ('98)
KEN27:50.06
  
 
8
Yomif Kejelcha
Yomif Kejelcha ('97)
ETH27:52.03
  
 
9
Rhonex Kipruto
Rhonex Kipruto ('99)
KEN27:52.78
  
 
10
Morhad Amdouni
Morhad Amdouni ('88)
FRA27:53.58
  
 
11
Yemaneberhan Crippa
Yemaneberhan Crippa ('96)
ITA27:54.05
  
 SB
12
Aron Kifle
Aron Kifle ('98)
ERI28:04.06
  
 
13
Carlos Mayo
Carlos Mayo ('95)
ESP28:04.71
  
 
14
Marc Scott
Marc Scott ('93)
GBR28:09.23
  
 
15
Woody Kincaid
Woody Kincaid ('92)
USA28:11.01
  
 
16
Joe Klecker
Joe Klecker ('96)
USA28:14.18
  
 
17
Akira Aizawa
Akira Aizawa ('97)
JPN28:18.37
  
 SB
18
Isaac Kimeli
Isaac Kimeli ('94)
BEL28:31.91
  
 
19
Patrick Tiernan
Patrick Tiernan ('94)
AUS28:35.06
  
 SB
20
Weldon Kipkirui
Weldon Kipkirui ('98)
KEN28:41.42
  
 
21
Julien Wanders
Julien Wanders ('96)
SUI28:55.29
  
 SB
22
Tatsuhiko Ito
Tatsuhiko Ito ('98)
JPN29:01.31
  
 
23
Kieran Tuntivate
Kieran Tuntivate ('97)
THA29:01.92
  
 
Stephen Kissa
Stephen Kissa ('95)
UGA DNF
  
 
Sam Atkin
Sam Atkin ('93)
GBR DNF
  
 
M Maraton    
8.8.

Finale A

Finale
8.8.
1
Eliud Kipchoge
Eliud Kipchoge ('84)
KEN2:08:38
  
 
2
Abdi Nageeye
Abdi Nageeye ('89)
NED2:09:58
  
 SB
3
Bashir Abdi
Bashir Abdi ('89)
BEL2:10:00
  
 SB
4
Lawrence Cherono
Lawrence Cherono ('88)
KEN2:10:02
  
 SB
5
Ayad Lamdassem
Ayad Lamdassem ('81)
ESP2:10:16
  
 SB
6
Suguru Osako
Suguru Osako ('91)
JPN2:10:41
  
 SB
7
Alphonce Felix
Alphonce Felix ('92)
TAN2:11:35
  
 SB
8
Galen Rupp
Galen Rupp ('86)
USA2:11:41
  
 SB
9
Othmane El Goumri
Othmane El Goumri ('92)
MAR2:11:58
  
 
10
Koen Naert
Koen Naert ('89)
BEL2:12:13
  
 SB
11
Mohamed Reda El Aaraby
Mohamed Reda El Aaraby ('89)
MAR2:12:22
  
 
12
Nicolas Navarro
Nicolas Navarro ('91)
FRA2:12:50
  
 SB
13
Maru Teferi
Maru Teferi ('92)
ISR2:13:02
  
 
14
Goitom Kifle
Goitom Kifle ('93)
ERI2:13:22
  
 
15
Jeisson Alexander Suárez
Jeisson Alexander Suárez ('91)
COL2:13:29
  
 
16
Tachlowini Gabriyesos
Tachlowini Gabriyesos ('98)
ERI2:14:02
  
 
17
Morhad Amdouni
Morhad Amdouni ('88)
FRA2:14:33
  
 SB
18
Hamza Sahili
Hamza Sahili ('93)
MAR2:14:48
  
 SB
19
Yang Shaohui 
Yang Shaohui  ('92)
CHN2:14:58
  
 
20
Eyob Ghebrehiwet Faniel
Eyob Ghebrehiwet Faniel ('92)
ITA2:15:11
  
 SB
21
Daniel Mateo
Daniel Mateo ('89)
ESP2:15:21
  
 SB
22
Yohanes Gebregergish
Yohanes Gebregergish ('89)
ERI2:15:34
  
 
23Abdi Hakin UladAbdi Hakin Ulad ('91)DEN2:15:50
  
 SB
24
Liam Adams
Liam Adams ('86)
AUS2:15:51
  
 SB
25
Richard Ringer
Richard Ringer ('89)
GER2:16:08
  
 
26
Tiidrek Nurme
Tiidrek Nurme ('85)
EST2:16:16
  
 SB
27
Girmaw Amare
Girmaw Amare ('87)
ISR2:16:17
  
 
28
Jake Riley
Jake Riley ('88)
USA2:16:26
  
 SB
29
Amanal Petros
Amanal Petros ('95)
GER2:16:33
  
 SB
30
Eulalio Munoz
Eulalio Munoz ('95)
ARG2:16:35
  
 SB
31
Peng Jianhua 
Peng Jianhua  ('96)
CHN2:16:39
  
 
32
Javier Guerra
Javier Guerra ('83)
ESP2:16:42
  
 SB
33
Elroy Gelant
Elroy Gelant ('86)
RSA2:16:43
  
 
34
Oqbe Kibrom
Oqbe Kibrom ('98)
ERI2:16:57
  
 SB
35
Zane Robertson
Zane Robertson ('89)
NZL2:17:04
  
 SB
36
Haimro Alame
Haimro Alame ('90)
ISR2:17:17
  
 
37
Adam Nowicki
Adam Nowicki ('90)
POL2:17:19
  
 
38
Olivier Irabaruta
Olivier Irabaruta ('90)
BDI2:17:44
  
 SB
39
Sondre Nordstad Moen
Sondre Nordstad Moen ('91)
NOR2:17:59
  
 SB
40
Abdi Abdirahman
Abdi Abdirahman ('77)
USA2:18:27
  
 SB
41
Thomas Rainhold
Thomas Rainhold ('91)
NAM2:18:28
  
 
42
Derlis Ayala
Derlis Ayala ('90)
PAR2:18:34
  
 SB
43
Fred Musobo
Fred Musobo ('96)
UGA2:18:39
  
 
44
Hassan Chahdi
Hassan Chahdi ('89)
FRA2:18:40
  
 SB
45
Ben Preisner
Ben Preisner ('96)
CAN2:19:27
  
 SB
46
Yassine El Fathaoui
Yassine El Fathaoui ('82)
ITA2:19:44
  
 SB
47
Trevor Hofbauer
Trevor Hofbauer ('92)
CAN2:19:57
  
 SB
48
Shim Jong-Sub 
Shim Jong-Sub  ('91)
KOR2:20:36
  
 
49
Hendrik Pfeiffer
Hendrik Pfeiffer ('93)
GER2:20:43
  
 SB
50
Felix Chemonges
Felix Chemonges ('93)
UGA2:20:53
  
 
51
Yavuz Agrali
Yavuz Agrali ('92)
TUR2:21:00
  
 
52
Joaquín Arbe
Joaquín Arbe ('90)
ARG2:21:15
  
 SB
53
Chris Thompson
Chris Thompson ('81)
GBR2:21:29
  
 
54
Byambajav Tseveenravdan
Byambajav Tseveenravdan ('90)
MGL2:21:32
  
 SB
55
Jose Santana Marin
Jose Santana Marin ('89)
MEX2:21:32
  
 SB
56
Dong Guojian 
Dong Guojian  ('87)
CHN2:21:35
  
 
57
Kevin Seaward
Kevin Seaward ('83)
IRL2:21:45
  
 SB
58
Dieter Kersten
Dieter Kersten ('96)
BEL2:22:06
  
 
59
Christian Pacheco
Christian Pacheco ('93)
PER2:22:12
  
 SB
60
Peter Herzog
Peter Herzog ('87)
AUT2:22:15
  
 SB
61
Shogo Nakamura
Shogo Nakamura ('92)
JPN2:22:23
  
 SB
62
Arkadiusz Gardzielewski
Arkadiusz Gardzielewski ('86)
POL2:22:50
  
 
63
Malcolm Hicks
Malcolm Hicks ('87)
NZL2:23:12
  
 SB
64
Juan Pacheco
Juan Pacheco ('90)
MEX2:23:41
  
 SB
65
Brett Robinson
Brett Robinson ('91)
AUS2:24:04
  
 SB
66
Suttoali Khoarahlima
Suttoali Khoarahlima ('92)
LES2:25:03
  
 SB
67
Roman Fosti
Roman Fosti ('83)
EST2:25:37
  
 
68
Paulo Roberto Paula
Paulo Roberto Paula ('79)
BRA2:26:08
  
 SB
69Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)DEN2:26:59
  
 SB
70
Paul Pollock
Paul Pollock ('86)
IRL2:27:48
  
 SB
71
Cam Levins
Cam Levins ('89)
CAN2:28:43
  
 
72
Yuma Hattori
Yuma Hattori ('93)
JPN2:30:08
  
 SB
73
Jesús Arturo Esparza
Jesús Arturo Esparza ('90)
MEX2:31:51
  
 SB
74
Jorge Castelblanco
Jorge Castelblanco ('87)
PAN2:33:22
  
 SB
75
Ivan Zarco
Ivan Zarco ('84)
HON2:44:36
  
 SB
Stephen Kiprotich
Stephen Kiprotich ('89)
UGA DNF
  
 
Polat Kemboi Arıkan
Polat Kemboi Arıkan ('90)
TUR DNF
  
 
Gabriel Gerald Geay
Gabriel Gerald Geay ('96)
TAN DNF
  
 
John Hakizimana
John Hakizimana ('96)
RWA DNF
  
 
Desmond Mokgobu
Desmond Mokgobu ('88)
RSA DNF
  
 
Marcin Chabowski
Marcin Chabowski ('86)
POL DNF
  
 
Bart van Nunen
Bart van Nunen ('95)
NED DNF
  
 
Khalid Choukoud
Khalid Choukoud ('86)
NED DNF
  
 
Amos Kipruto
Amos Kipruto ('92)
KEN DNF
  
 
Yassine Rachik
Yassine Rachik ('93)
ITA DNF
  
 
Ben Connor
Ben Connor ('92)
GBR DNF
  
 
Sisay Lemma
Sisay Lemma ('90)
ETH DNF
  
 
Lelisa Desisa
Lelisa Desisa ('90)
ETH DNF
  
 
Alemu Bekele
Alemu Bekele ('90)
BRN DNF
  
 
Daniel do Nascimento
Daniel do Nascimento ('98)
BRA DNF
  
 
Daniel da Silva
Daniel da Silva ('88)
BRA DNF
  
 
Oleksandr Sitkovskyy
Oleksandr Sitkovskyy ('78)
UKR DNF
  
 
Oh Joo-Han 
Oh Joo-Han  ('88)
KOR DNF
  
 
Mykola Nyzhnyk
Mykola Nyzhnyk ('95)
UKR DNF
  
 
Ser-Od Bat-Ochir
Ser-Od Bat-Ochir ('81)
MGL DNF
  
 
Stephen Scullion
Stephen Scullion ('88)
IRL DNF
  
 
Ivan González
Ivan González ('87)
COL DNF
  
 
Bohdan-Ivan Horodyskyy
Bohdan-Ivan Horodyskyy ('94)
UKR DNF
  
 
Shura Kitata
Shura Kitata ('96)
ETH DNF
  
 
Lemawork Ketema
Lemawork Ketema ('85)
AUT DNF
  
 
Callum Hawkins
Callum Hawkins ('92)
GBR DNF
  
 
Stephen Mokoka
Stephen Mokoka ('85)
RSA DNF
  
 
Shumi Dechasa
Shumi Dechasa ('89)
BRN DNF
  
 
Jack Rayner
Jack Rayner ('95)
AUS DNF
  
 
Tadesse Abraham
Tadesse Abraham ('82)
SUI DNF
  
 
El Hassan El Abbassi
El Hassan El Abbassi ('84)
BRN2:15:56 DQ ADR 2.2
  
 
M 3000 m forh.    
2.8.

Finale A

Finale
2.8.
1
Soufiane El Bakkali
Soufiane El Bakkali ('96)
MAR8:08.90
  
 
2
Lamecha Girma
Lamecha Girma 
ETH8:10.38
  
 
3
Benjamin Kigen
Benjamin Kigen ('93)
KEN8:11.45
  
 
4
Getnet Wale
Getnet Wale 
ETH8:14.97
  
 
5
Yemane Haileselassie
Yemane Haileselassie ('98)
ERI8:15.34
  
 
6
Matt Hughes
Matt Hughes ('89)
CAN8:16.03
  
 
7
Ryuji Miura
Ryuji Miura ('02)
JPN8:16.90
  
 
8
Topi Raitanen
Topi Raitanen ('96)
FIN8:17.44
  
 SB
9
Ala Zoghlami
Ala Zoghlami ('94)
ITA8:18.50
  
 
10
Abraham Kibiwot
Abraham Kibiwot ('96)
KEN8:19.41
  
 
11
Benard Keter
Benard Keter ('92)
USA8:22.12
  
 
12
Alexis Phelut
Alexis Phelut ('98)
FRA8:23.14
  
 
13
Mohammed Tindoufti
Mohammed Tindoufti ('93)
MAR8:23.56
  
 
14
Ahmed Abdelwahed
Ahmed Abdelwahed ('96)
ITA8:24.34
  
 
15
John Gay
John Gay ('96)
CAN8:35.41
  
 
Indledende heats30.7.
Indledende 1
30.7.
30.7.
1
Lamecha Girma
Lamecha Girma 
ETH8:09.83
Q
  
 
2
Ryuji Miura
Ryuji Miura ('02)
JPN8:09.92
Q
  
NR NU20R PB
3
Benjamin Kigen
Benjamin Kigen ('93)
KEN8:10.80
Q
  
 SB
4
Ala Zoghlami
Ala Zoghlami ('94)
ITA8:14.06
q
  
 PB
5
Mohammed Tindoufti
Mohammed Tindoufti ('93)
MAR8:15.91
q
  
 
6
John Gay
John Gay ('96)
CAN8:16.99
q
  
 PB
7
Djilali Bedrani
Djilali Bedrani ('93)
FRA8:20.23
  
 
8
Mason Ferlic
Mason Ferlic ('93)
USA8:20.23
  
 
9
Albert Chemutai
Albert Chemutai ('95)
UGA8:29.81
  
 
10
Vidar Johansson
Vidar Johansson ('96)
SWE8:32.86
  
 
11
Karl Bebendorf
Karl Bebendorf ('96)
GER8:33.27
  
 
12
Carlos Andrés San Martín
Carlos Andrés San Martín ('93)
COL8:33.47
  
 
13
Phil Norman
Phil Norman ('89)
GBR8:46.57
  
 
John Koech
John Koech ('95)
BRN DNF
  
 
Fernando Carro
Fernando Carro ('92)
ESP DNF
  
 
Indledende 2
30.7.
30.7.
1
Abraham Kibiwot
Abraham Kibiwot ('96)
KEN8:12.25
Q
  
 
2
Getnet Wale
Getnet Wale 
ETH8:12.55
Q
  
 
3
Ahmed Abdelwahed
Ahmed Abdelwahed ('96)
ITA8:12.71
Q
  
 
4
Matt Hughes
Matt Hughes ('89)
CAN8:13.56
q
  
 SB
5
Yemane Haileselassie
Yemane Haileselassie ('98)
ERI8:14.63
q
  
 SB
6
Benard Keter
Benard Keter ('92)
USA8:17.31
q
  
 PB
7
Avinash Sable
Avinash Sable ('94)
IND8:18.12
  
NR PB
8
Sebastián Martos
Sebastián Martos ('89)
ESP8:23.07
  
 
9
Ryuma Aoki
Ryuma Aoki ('97)
JPN8:24.82
  
 
10
Abdelkarim Ben Zahra
Abdelkarim Ben Zahra ('98)
MAR8:28.63
  
 SB
11
Edward Trippas
Edward Trippas ('98)
AUS8:29.90
  
 
12
Louis Gilavert
Louis Gilavert ('98)
FRA8:36.35
  
 
13
Emil Blomberg
Emil Blomberg ('92)
SWE8:39.57
  
 
14
Zak Seddon
Zak Seddon ('94)
GBR8:43.29
  
 
15
Hichem Bouchicha
Hichem Bouchicha ('89)
ALG8:44.75
  
 
Indledende 3
30.7.
30.7.
1
Soufiane El Bakkali
Soufiane El Bakkali ('96)
MAR8:19.00
Q
  
 
2
Topi Raitanen
Topi Raitanen ('96)
FIN8:19.17
Q
  
 SB
3
Alexis Phelut
Alexis Phelut ('98)
FRA8:19.36
Q
  
 
4
Osama Zoghlami
Osama Zoghlami ('94)
ITA8:19.51
  
 
5
Leonard Bett
Leonard Bett 
KEN8:19.62
  
 
6
Hillary Bor
Hillary Bor ('89)
USA8:19.80
  
 
7
Ben Buckingham
Ben Buckingham ('91)
AUS8:20.95
  
 PB
8Ole HesselbjergOle Hesselbjerg ('90)DEN8:24.08
  
 
9
Takele Bikila
Takele Bikila ('02)
ETH8:24.69
  
 
10
Altobelli da Silva
Altobelli da Silva ('90)
BRA8:29.17
  
 
11
Simon Sundström
Simon Sundström ('98)
SWE8:29.84
  
 
12
Kosei Yamaguchi
Kosei Yamaguchi ('91)
JPN8:31.27
  
 
13
Daniel Arce
Daniel Arce ('92)
ESP8:38.09
  
 
14
Matthew Clarke
Matthew Clarke ('95)
AUS8:42.37
  
 
M 110 m hæk    
5.8. Vind: -0.5

Finale A

Finale
5.8.Vind: -0.5
1
Hansle Parchment
Hansle Parchment ('90)
JAM13.04
  0.130
 SB
2
Grant Holloway
Grant Holloway ('97)
USA13.09
  0.136
 
3
Ronald Levy
Ronald Levy ('92)
JAM13.10
  0.146
 
4
Devon Allen
Devon Allen ('94)
USA13.14
  0.133
 
5
Pascal Martinot-Lagarde
Pascal Martinot-Lagarde ('91)
FRA13.16
  0.120
 SB
6
Asier Martínez
Asier Martínez 
ESP13.22
  0.155
NU23R PB
7
Andy Pozzi
Andy Pozzi ('92)
GBR13.30
  0.140
 
8
Aurel Manga
Aurel Manga ('92)
FRA13.38
  0.151
 
Semifinale4.8.
Semi 1
4.8. Vind: +0.3
4.8.Vind: +0.3
1
Ronald Levy
Ronald Levy ('92)
JAM13.23
Q
  0.154
 
2
Pascal Martinot-Lagarde
Pascal Martinot-Lagarde ('91)
FRA13.25
Q
  0.155
 SB
3
Asier Martínez
Asier Martínez 
ESP13.27
q
  0.150
NU23R PB
4
Andy Pozzi
Andy Pozzi ('92)
GBR13.32
q
  0.148
 
5
Daniel Roberts
Daniel Roberts ('98)
USA13.33
  0.195
 
6
Damian Czykier
Damian Czykier ('92)
POL13.63
  0.152
 
7
Nicholas Hough
Nicholas Hough ('93)
AUS13.88
  0.163
 
8
Gabriel Constantino
Gabriel Constantino ('95)
BRA13.89
  0.159
 
Semi 2
4.8. Vind: +0.1
4.8.Vind: +0.1
1
Devon Allen
Devon Allen ('94)
USA13.18
Q
  0.121
 
2
Aurel Manga
Aurel Manga ('92)
FRA13.24
Q
  0.151
 =PB
3
Damion Thomas
Damion Thomas ('99)
JAM13.39
  0.135
 
4
Paolo Dal Molin
Paolo Dal Molin ('87)
ITA13.40
  0.133
 
5
Jason Joseph
Jason Joseph ('98)
SUI13.46
  0.135
 
6
Chen Kuei-Ju 
Chen Kuei-Ju  ('93)
TPE13.57
  0.146
 
7
Elmo Lakka
Elmo Lakka ('93)
FIN13.67
  0.139
 
8
Taioh Kanai
Taioh Kanai ('95)
JPN26.11
  0.127
 
Semi 3
4.8. Vind: -0.1
4.8.Vind: -0.1
1
Grant Holloway
Grant Holloway ('97)
USA13.13
Q
  0.130
 
2
Hansle Parchment
Hansle Parchment ('90)
JAM13.23
Q
  0.145
 
3
Shunsuke Izumiya
Shunsuke Izumiya 
JPN13.35
  0.141
 
4
Valdó Szűcs
Valdó Szűcs ('95)
HUN13.40
  0.140
 
5
Xie Wenjun 
Xie Wenjun  ('90)
CHN13.58
  0.154
 
6
Rafael Henrique Pereira
Rafael Henrique Pereira ('97)
BRA13.62
  0.154
 
7
David King
David King ('94)
GBR13.67
  0.141
 
8
Milan Trajkovic
Milan Trajkovic ('92)
CYP14.01
  0.147
 
Indledende heats3.8.
Indledende 1
3.8. Vind: 0.0
3.8.Vind: 0.0
1
Ronald Levy
Ronald Levy ('92)
JAM13.17
Q
  0.129
 
2
Jason Joseph
Jason Joseph ('98)
SUI13.31
Q
  0.143
 SB
3
Valdó Szűcs
Valdó Szűcs ('95)
HUN13.50
Q
  0.137
 
4
Andy Pozzi
Andy Pozzi ('92)
GBR13.50
Q
  0.135
 
5
Gabriel Constantino
Gabriel Constantino ('95)
BRA13.55
q
  0.154
 
6
Michael Obasuyi
Michael Obasuyi ('99)
BEL13.65
  0.141
 
7
Louis François Mendy
Louis François Mendy ('99)
SEN13.84
  0.169
 SB
Wilhem Belocian
Wilhem Belocian ('95)
FRA DQ
  
 
Indledende 2
3.8. Vind: -0.1
3.8.Vind: -0.1
1
Asier Martínez
Asier Martínez 
ESP13.32
Q
  0.146
 
2
Daniel Roberts
Daniel Roberts ('98)
USA13.41
Q
  0.188
 
3
Damion Thomas
Damion Thomas ('99)
JAM13.54
Q
  0.142
 
4
Milan Trajkovic
Milan Trajkovic ('92)
CYP13.59
Q
  0.117
 SB
5
Vitali Parakhonka
Vitali Parakhonka ('93)
BLR13.61
  0.133
 
6
Shane Brathwaite
Shane Brathwaite ('90)
BAR13.64
  0.151
 
7
Yaqoub Al-Yoha
Yaqoub Al-Yoha ('93)
KUW13.69
  0.117
 SB
8
Hassane Fofana
Hassane Fofana ('92)
ITA13.70
  0.161
 
Indledende 3
3.8. Vind: -0.1
3.8.Vind: -0.1
1
Grant Holloway
Grant Holloway ('97)
USA13.02
Q
  0.127
 
2
Hansle Parchment
Hansle Parchment ('90)
JAM13.23
Q
  0.155
 
3
Nicholas Hough
Nicholas Hough ('93)
AUS13.57
Q
  0.162
 
4
Damian Czykier
Damian Czykier ('92)
POL13.61
Q
  0.141
 
5
Gregor Traber
Gregor Traber ('92)
GER13.65
  0.136
 
6
Shunya Takayama
Shunya Takayama ('94)
JPN13.98
  0.153
 
7
Jeremie Lararaudeuse
Jeremie Lararaudeuse ('01)
MRI14.03
  0.132
 PB
8
Fadane Hamadi
Fadane Hamadi ('92)
COM14.99
  0.189
 
Indledende 4
3.8. Vind: -0.2
3.8.Vind: -0.2
1
Aurel Manga
Aurel Manga ('92)
FRA13.24
Q
  0.154
 =PB
2
Shunsuke Izumiya
Shunsuke Izumiya 
JPN13.28
Q
  0.122
 
3
Rafael Henrique Pereira
Rafael Henrique Pereira ('97)
BRA13.46
Q
  0.145
 
4
Xie Wenjun 
Xie Wenjun  ('90)
CHN13.51
Q
  0.147
 
5
Chen Kuei-Ju 
Chen Kuei-Ju  ('93)
TPE13.53
q
  0.161
 SB
6
David King
David King ('94)
GBR13.55
q
  0.111
 
7
Eddie Lovett
Eddie Lovett ('92)
ISV14.17
  0.132
 SB
8
Chan Chung Wang 
Chan Chung Wang  ('91)
HKG14.23
  0.149
 
Indledende 5
3.8. Vind: -0.1
3.8.Vind: -0.1
1
Devon Allen
Devon Allen ('94)
USA13.21
Q
  0.146
 
2
Pascal Martinot-Lagarde
Pascal Martinot-Lagarde ('91)
FRA13.37
Q
  0.155
 SB
3
Taioh Kanai
Taioh Kanai ('95)
JPN13.41
Q
  0.148
 
4
Paolo Dal Molin
Paolo Dal Molin ('87)
ITA13.44
Q
  0.151
 
5
Elmo Lakka
Elmo Lakka ('93)
FIN13.48
q
  0.145
 
6
Antonio Alkana
Antonio Alkana ('90)
RSA13.55
  0.118
 SB
7
Konstadínos Douvalídis
Konstadínos Douvalídis ('87)
GRE13.63
  0.128
 SB
8
Eduardo Rodrigues
Eduardo Rodrigues ('95)
BRA13.78
  0.163
 
M 400 m hæk    
3.8.

Finale A

Finale
3.8.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR45.94
  0.145
WR PB
2
Rai Benjamin
Rai Benjamin ('97)
USA46.17
  0.168
AR PB
3
Alison dos Santos
Alison dos Santos 
BRA46.72
  0.156
AR PB
4
Kyron McMaster
Kyron McMaster ('97)
IVB47.08
  0.157
NR PB
5
Abderrahmane Samba
Abderrahmane Samba ('95)
QAT47.12
  0.186
 SB
6
Yasmani Copello
Yasmani Copello ('87)
TUR47.81
  0.166
=NR =PB
7
Rasmus Mägi
Rasmus Mägi ('92)
EST48.11
  0.167
NR PB
8
Alessandro Sibilio
Alessandro Sibilio ('99)
ITA48.77
  0.144
 
Semifinale1.8.
Semi 1
1.8.
1.8.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR47.30
Q
  0.156
 
2
Rai Benjamin
Rai Benjamin ('97)
USA47.37
Q
  0.184
 
3
Yasmani Copello
Yasmani Copello ('87)
TUR47.88
q
  0.183
 SB
4
Thomas Barr
Thomas Barr ('92)
IRL48.26
  0.151
 SB
5
Kemar Mowatt
Kemar Mowatt ('95)
JAM48.95
  0.166
 
6
Sokwakhana Zazini
Sokwakhana Zazini 
RSA48.99
  0.150
 SB
7
Ludvy Vaillant
Ludvy Vaillant ('95)
FRA49.02
  0.162
 SB
8
Joshua Abuaku
Joshua Abuaku ('96)
GER49.93
  0.179
 
Semi 2
1.8.
1.8.
1
Alison dos Santos
Alison dos Santos 
BRA47.31
Q
  0.171
AR PB
2
Abderrahmane Samba
Abderrahmane Samba ('95)
QAT47.47
Q
  0.188
 SB
3
Alessandro Sibilio
Alessandro Sibilio ('99)
ITA47.93
q
  0.123
NU23R PB
4
Kenny Selmon
Kenny Selmon ('96)
USA48.58
  0.225
 
5
Luke Campbell
Luke Campbell ('94)
GER48.62
  0.153
 PB
6
Shawn Rowe
Shawn Rowe ('92)
JAM48.83
  0.204
 PB
7
Nick Smidt
Nick Smidt ('97)
NED49.35
  0.164
 SB
8
Vít Müller
Vít Müller ('96)
CZE49.69
  0.145
 
Semi 3
1.8.
1.8.
1
Kyron McMaster
Kyron McMaster ('97)
IVB48.26
Q
  0.179
 
2
Rasmus Mägi
Rasmus Mägi ('92)
EST48.36
Q
  0.156
NR PB
3
Dave Kendziera
Dave Kendziera ('94)
USA48.67
  0.190
 
4
Constantin Preis
Constantin Preis ('98)
GER49.10
  0.186
 
5
Abdelmalik Lahoulou
Abdelmalik Lahoulou ('92)
ALG49.14
  0.125
 
6
Hiromu Yamauchi
Hiromu Yamauchi ('99)
JPN49.35
  0.192
 
7
Wilfried Happio
Wilfried Happio ('98)
FRA49.49
  0.130
 
8
Jaheel Hyde
Jaheel Hyde ('97)
JAM1:27.38
  0.159
 
Indledende heats30.7.
Indledende 1
30.7.
30.7.
1
Abderrahmane Samba
Abderrahmane Samba ('95)
QAT48.38
Q
  0.200
 
2
Alison dos Santos
Alison dos Santos 
BRA48.42
Q
  0.152
 
3
Abdelmalik Lahoulou
Abdelmalik Lahoulou ('92)
ALG48.83
Q
  0.149
 SB
4
Kemar Mowatt
Kemar Mowatt ('95)
JAM49.06
Q
  0.139
 
5
Ludvy Vaillant
Ludvy Vaillant ('95)
FRA49.23
q
  0.152
 
6
Máté Koroknai
Máté Koroknai ('93)
HUN49.80
  0.151
 
7
Chen Chieh 
Chen Chieh  ('92)
TPE50.96
  0.158
 =SB
Indledende 2
30.7.
30.7.
1
Jaheel Hyde
Jaheel Hyde ('97)
JAM48.54
Q
  0.184
 
2
Kenny Selmon
Kenny Selmon ('96)
USA48.61
Q
  0.185
 
3
Hiromu Yamauchi
Hiromu Yamauchi ('99)
JPN49.21
Q
  0.184
 
4
Constantin Preis
Constantin Preis ('98)
GER49.73
Q
  0.215
 
5
Armando Machava Creve
Armando Machava Creve ('96)
MOZ50.37
  0.159
 SB
6
Mohamed Amin Touati
Mohamed Amin Touati ('98)
TUN50.58
  0.152
 
7
Sérgio Fernández
Sérgio Fernández ('93)
ESP51.51
  0.152
 
8
Ned Justeen Dino Azemia
Ned Justeen Dino Azemia ('97)
SEY51.67
  0.151
 
Indledende 3
30.7.
30.7.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR48.65
Q
  0.157
 
2
Thomas Barr
Thomas Barr ('92)
IRL49.02
Q
  0.147
 
3
Alessandro Sibilio
Alessandro Sibilio ('99)
ITA49.11
Q
  0.126
 
4
Luke Campbell
Luke Campbell ('94)
GER49.19
Q
  0.145
 SB
5
Wilfried Happio
Wilfried Happio ('98)
FRA49.39
q
  0.152
 
6
Marcio Teles
Marcio Teles ('94)
BRA49.70
  0.154
 SB
7
Gerald Drummond
Gerald Drummond ('94)
CRC49.92
  0.183
 
Indledende 4
30.7.
30.7.
1
Kyron McMaster
Kyron McMaster ('97)
IVB48.79
Q
  0.184
 
2
Yasmani Copello
Yasmani Copello ('87)
TUR49.00
Q
  0.188
 
3
Shawn Rowe
Shawn Rowe ('92)
JAM49.18
Q
  0.157
 SB
4
Dave Kendziera
Dave Kendziera ('94)
USA49.23
Q
  0.192
 
5
Joshua Abuaku
Joshua Abuaku ('96)
GER49.50
q
  0.169
 SB
6
Kazuki Kurokawa
Kazuki Kurokawa ('01)
JPN50.30
  0.154
 
7
Jordin Andrade
Jordin Andrade ('92)
CPV50.64
  0.202
 SB
Indledende 5
30.7.
30.7.
1
Rai Benjamin
Rai Benjamin ('97)
USA48.60
Q
  0.209
 
2
Rasmus Mägi
Rasmus Mägi ('92)
EST48.73
Q
  0.160
 
3
Sokwakhana Zazini
Sokwakhana Zazini 
RSA49.51
Q
  0.147
 SB
4
Nick Smidt
Nick Smidt ('97)
NED49.55
Q
  0.181
 
5
Vít Müller
Vít Müller ('96)
CZE49.59
q
  0.143
 
6
Takatoshi Abe
Takatoshi Abe ('91)
JPN49.98
  0.166
 
7
M.P. Jabir
M.P. Jabir ('96)
IND50.77
  0.167
 
M Højdespring    
1.8.

Finale A

Finale
1.8.
1
Gianmarco Tamberi
Gianmarco Tamberi ('92)
ITA2.37
  
 SB
 
2.19
  O
2.24
  O
2.27
  O
2.30
  O
2.33
  O
2.35
  O
2.37
  O
2.39
XXX
1
Mutaz Essa Barshim
Mutaz Essa Barshim ('91)
QAT2.37
  
 SB
 
2.24
  O
2.27
  O
2.30
  O
2.33
  O
2.35
  O
2.37
  O
2.39
XXX
 
3
Maksim Nedasekau
Maksim Nedasekau ('98)
BLR2.37
  
=NR =PB
 
2.19
 XO
2.24
  O
2.27
  O
2.30
  O
2.33
  O
2.35
  Xs
2.37
  O
2.39
XXX
4
Woo Sang-Hyeok 
Woo Sang-Hyeok  ('96)
KOR2.35
  
NR PB
 
2.19
  O
2.24
  O
2.27
  O
2.30
  O
2.33
 XO
2.35 NR
  O
2.37
  X
2.39
  XX
5
Brandon Starc
Brandon Starc ('93)
AUS2.35
  
 SB
 
2.19
  O
2.24
  O
2.27
  O
2.30
  O
2.33
XXO
2.35
  O
2.37
  Xs
2.39
  XX
6
Mikhail Akimenko
Mikhail Akimenko ('95)
RUS2.33
  
 =SB
 
2.19
  O
2.24
  O
2.27
  O
2.30
 XO
2.33
 XO
2.35
XXs
2.37
  X
 
7
JuVaughn Harrison
JuVaughn Harrison ('99)
USA2.33
  
 
 
2.19
  O
2.24
  O
2.27
XXO
2.30
 XO
2.33
 XO
2.37
  Xs
2.39
  XX
 
8
Django Lovett
Django Lovett ('92)
CAN2.30
  
 
 
2.19
  O
2.24
  O
2.27
  O
2.30
  O
2.33
XXX
   
9
Ilya Ivanyuk
Ilya Ivanyuk ('93)
RUS2.30
  
 
 
2.19
  O
2.24
  O
2.27
  O
2.30
 XO
2.33
XXX
   
10
Hamish Kerr
Hamish Kerr ('96)
NZL2.30
  
 
 
2.19
  O
2.24
  O
2.27
XXO
2.30
XXO
2.33
XXX
   
11
Tom Gale
Tom Gale ('98)
GBR2.27
  
 
 
2.19
  O
2.24
  O
2.27
  O
2.30
XXX
    
12
Shelby McEwen
Shelby McEwen ('96)
USA2.27
  
 
 
2.19
  O
2.24
XXO
2.27
  O
2.30
XXX
    
13
Naoto Tobe
Naoto Tobe ('92)
JPN2.24
  
 
 
2.19
 XO
2.24
  O
2.27
XXX
     
Kvalifikation30.7.
Kval
30.7.
30.7.
1
Django Lovett
Django Lovett ('92)
CAN2.28
q
  A 1
 
 
2.17
  O
2.21
  O
2.25
  O
2.28
  O
    
1
Mutaz Essa Barshim
Mutaz Essa Barshim ('91)
QAT2.28
q
  A 1
 
 
2.21
  O
2.25
  O
2.28
  O
     
1
Mikhail Akimenko
Mikhail Akimenko ('95)
RUS2.28
q
  B 1
 
 
2.17
  O
2.21
  O
2.25
  O
2.28
  O
    
4
Brandon Starc
Brandon Starc ('93)
AUS2.28
q
  B 2
 
 
2.17
  O
2.21
  O
2.25
 XO
2.28
  O
    
4
Hamish Kerr
Hamish Kerr ('96)
NZL2.28
q
  A 3
 
 
2.17
  O
2.21
  O
2.25
 XO
2.28
  O
    
4
Naoto Tobe
Naoto Tobe ('92)
JPN2.28
q
  B 2
 
 
2.17
  O
2.21
 XO
2.25
  O
2.28
  O
    
4
JuVaughn Harrison
JuVaughn Harrison ('99)
USA2.28
q
  B 2
 
 
2.17
  O
2.21
  O
2.25
 XO
2.28
  O
    
8
Shelby McEwen
Shelby McEwen ('96)
USA2.28
q
  A 4
 
 
2.17
 XO
2.21
XXO
2.25
  O
2.28
  O
    
9
Woo Sang-Hyeok 
Woo Sang-Hyeok  ('96)
KOR2.28
q
  B 5
 
 
2.17
  O
2.21
  O
2.25
  O
2.28
 XO
    
9
Gianmarco Tamberi
Gianmarco Tamberi ('92)
ITA2.28
q
  A 5
 
 
2.17
  O
2.21
  O
2.25
  O
2.28
 XO
    
11
Ilya Ivanyuk
Ilya Ivanyuk ('93)
RUS2.28
q
  A 6
 
 
2.17
  O
2.21
  O
2.25
 XO
2.28
 XO
    
12
Maksim Nedasekau
Maksim Nedasekau ('98)
BLR2.28
q
  B 6
 
 
2.17
  O
2.21
  O
2.25
XXO
2.28
 XO
    
13
Tom Gale
Tom Gale ('98)
GBR2.28
  A 7
 SB
 
2.17
  O
2.21
  O
2.25
 XO
2.28
XXO
    
14
Andrii Protsenko
Andrii Protsenko ('88)
UKR2.25
  A 8
 
 
2.17
  O
2.21
  O
2.25
  O
2.28
XXX
    
14
Dzmitry Nabokau
Dzmitry Nabokau ('96)
BLR2.25
  A 8
 
 
2.17
  O
2.21
  O
2.25
  O
2.28
XXX
    
14
Michael Mason
Michael Mason ('86)
CAN2.25
  B 7
 
 
2.17
  O
2.21
  O
2.25
  O
2.28
XXX
    
17
Wang Yu 
Wang Yu  ('91)
CHN2.21
  A 10
 
 
2.17
  O
2.21
  O
2.25
XXX
     
17
Takashi Eto
Takashi Eto ('91)
JPN2.21
  A 10
 
 
2.17
  O
2.21
  O
2.25
XXX
     
19
Edgar Rivera
Edgar Rivera ('91)
MEX2.21
  B 8
 
 
2.17
 XO
2.21
 XO
2.25
XXX
     
19
Majed El Dein Ghazal
Majed El Dein Ghazal ('87)
SYR2.21
  B 8
 =SB
 
2.17
 XO
2.21
 XO
2.25
XXX
     
21
Thiago Julio Moura
Thiago Julio Moura ('95)
BRA2.21
  B 10
 
 
2.17
  O
2.21
XXO
2.25
XXX
     
21
Fernando Ferreira
Fernando Ferreira ('94)
BRA2.21
  A 12
 
 
2.17
  O
2.21
XXO
2.25
XXX
     
23
Mateusz Przybylko
Mateusz Przybylko ('92)
GER2.21
  B 11
 
 
2.17
 XO
2.21
XXO
2.25
XXX
     
23
Loïc Gasch
Loïc Gasch ('94)
SUI2.21
  B 11
 
 
2.17
 XO
2.21
XXO
2.25
XXX
     
25
Donald Thomas
Donald Thomas ('84)
BAH2.21
  A 13
 
 
2.17
XXO
2.21
XXO
2.25
XXX
     
26
Adrijus Glebauskas
Adrijus Glebauskas ('94)
LTU2.17
  A 14
 
 
2.17
  O
2.21
XXX
      
26
Tihomir Ivanov
Tihomir Ivanov ('94)
BUL2.17
  B 13
 
 
2.17
  O
2.21
XXX
      
26
Stefano Sottile
Stefano Sottile ('98)
ITA2.17
  B 13
 
 
2.17
  O
2.21
XXr
      
26
Luis Zayas
Luis Zayas ('97)
CUB2.17
  A 14
 
 
2.17
  O
2.21
XXX
      
30
Mathew Sawe
Mathew Sawe ('88)
KEN2.17
  A 16
 
 
2.17
 XO
2.21
XXX
      
30
Darryl Sullivan
Darryl Sullivan ('97)
USA2.17
  B 15
 
 
2.17
 XO
2.21
XXX
      
32
Jamal Wilson
Jamal Wilson ('88)
BAH2.17
  B 16
 
 
2.17
XXO
2.21
XXX
      
Lee Hup Wei 
Lee Hup Wei  ('87)
MAS NH
  A
 
 
2.17
XXX
       
M Stangspring    
3.8.

Finale A

Finale
3.8.
1
Armand Duplantis
Armand Duplantis ('99)
SWE6.02
  
 
 
5.55
  O
5.80
  O
5.92
  O
5.97
  O
6.02
  O
6.19
XXX
  
2
Chris Nilsen
Chris Nilsen ('98)
USA5.97
  
 PB
 
5.55
  O
5.70
  O
5.80
 XO
5.87
  O
5.92
 XO
5.97
  O
6.02
XXX
 
3
Thiago Braz
Thiago Braz ('93)
BRA5.87
  
 SB
 
5.55
  O
5.70
 XO
5.80
 XO
5.87
  O
5.92
XXX
   
4
KC Lightfoot
KC Lightfoot ('99)
USA5.80
  
 
 
5.55
  O
5.70
  O
5.80 NU23R
  O
5.87
XXX
    
4
Emmanouíl Karalís
Emmanouíl Karalís ('99)
GRE5.80
  
NU23R PB
 
5.55
  O
5.70
  O
5.80 NU23R
  O
5.87
XXX
    
6
Piotr Lisek
Piotr Lisek ('92)
POL5.80
  
 
 
5.55
  O
5.70
  Xs
5.80
  O
5.87
XXX
    
7
Harry Coppell
Harry Coppell ('96)
GBR5.80
  
 SB
 
5.55
  O
5.70
 XO
5.80
 XO
5.87
XXX
    
8
Renaud Lavillenie
Renaud Lavillenie ('86)
FRA5.70
  
 
 
5.70
  O
5.87
  Xs
5.92
  XX
     
9
Oleg Zernikel
Oleg Zernikel ('95)
GER5.70
  
 
 
5.55
 XO
5.70
  O
5.80
XXX
     
10
Ersu Şaşma
Ersu Şaşma ('99)
TUR5.70
  
 
 
5.55
  O
5.70
 XO
5.80
XXX
     
11
Ernest John Obiena
Ernest John Obiena ('95)
PHI5.70
  
 
 
5.55
  O
5.70
XXO
5.80
XXX
     
11
Bo Kanda Lita Baehre
Bo Kanda Lita Baehre ('99)
GER5.70
  
 
 
5.55
  O
5.70
XXO
5.80
XXX
     
13
Menno Vloon
Menno Vloon ('94)
NED5.55
  
 
 
5.55
  O
5.70
XXX
      
Kurtis Marschall
Kurtis Marschall ('97)
AUS NH
  
 
 
5.55
XXX
       
Kvalifikation31.7.
Kval
31.7.
31.7.
1
Chris Nilsen
Chris Nilsen ('98)
USA5.75
q
  B 1
 
 
5.50
  O
5.65
  O
5.75
  O
     
1
Bo Kanda Lita Baehre
Bo Kanda Lita Baehre ('99)
GER5.75
q
  B 1
 
 
5.50
  O
5.65
  O
5.75
  O
     
2
Armand Duplantis
Armand Duplantis ('99)
SWE5.75
q
  B 3
 
 
5.50
 XO
5.65
  O
5.75
  O
     
2
KC Lightfoot
KC Lightfoot ('99)
USA5.75
q
  A 1
 
 
5.30
  O
5.50
 XO
5.65 NU23R
  O
5.75 NU23R
  O
    
5
Kurtis Marschall
Kurtis Marschall ('97)
AUS5.75
q
  A 2
 
 
5.50
  O
5.65
XXO
5.75
  O
     
6
Renaud Lavillenie
Renaud Lavillenie ('86)
FRA5.75
q
  A 3
 
 
5.50
XXO
5.65
 XO
5.75
  O
     
7
Menno Vloon
Menno Vloon ('94)
NED5.75
q
  B 4
 
 
5.30
  O
5.50
  O
5.65
  O
5.75
 XO
    
8
Emmanouíl Karalís
Emmanouíl Karalís ('99)
GRE5.75
q
  A 4
NU23R PB
 
5.30
  O
5.50
  O
5.65
 XO
5.75
 XO
    
8
Thiago Braz
Thiago Braz ('93)
BRA5.75
q
  B 5
 
 
5.50
 XO
5.65
  O
5.75
 XO
     
10
Ernest John Obiena
Ernest John Obiena ('95)
PHI5.75
q
  A 5
 
 
5.50
  O
5.65
  O
5.75
XXO
     
11
Piotr Lisek
Piotr Lisek ('92)
POL5.75
q
  B 6
 
 
5.50
  O
5.65
XXO
5.75
XXO
     
12
Ersu Şaşma
Ersu Şaşma ('99)
TUR5.65
q
  B 7
 
 
5.50
  O
5.65
  O
5.75
XXX
     
12
Harry Coppell
Harry Coppell ('96)
GBR5.65
q
  B 7
 
 
5.30
  O
5.50
  O
5.65
  O
5.75
XXX
    
12
Oleg Zernikel
Oleg Zernikel ('95)
GER5.65
q
  A 6
 
 
5.50
  O
5.65
  O
5.75
XXX
     
15
Robert Sobera
Robert Sobera ('91)
POL5.65
  A 7
 
 
5.50
  Xs
5.65
  O
5.75
XXr
     
16
Augusto Dutra
Augusto Dutra ('90)
BRA5.65
  A 8
 
 
5.30
  O
5.50
  O
5.65
 XO
5.75
XXX
    
17
Valentin Lavillenie
Valentin Lavillenie ('91)
FRA5.65
  A 9
 
 
5.30
  O
5.50
  O
5.65
XXO
5.75
XXX
    
18
Ben Broeders
Ben Broeders ('95)
BEL5.65
  B 9
 
 
5.50
 XO
5.65
XXO
5.75
XXX
     
19
Matt Ludwig
Matt Ludwig ('96)
USA5.50
  B 10
 
 
5.30
  O
5.50
  O
5.65
XXX
     
19
Jin Min-Sub 
Jin Min-Sub  ('92)
KOR5.50
  A 10
 
 
5.30
  O
5.50
  O
5.65
XXX
     
21
Huang Bokai 
Huang Bokai  ('96)
CHN5.50
  B 11
 =SB
 
5.30
 XO
5.50
  O
5.65
XXX
     
22
Konstadínos Filippídis
Konstadínos Filippídis ('86)
GRE5.50
  B 12
 SB
 
5.30
  O
5.50
 XO
5.65
XXX
     
22
Ethan Cormont
Ethan Cormont 
FRA5.50
  B 12
 
 
5.30
  O
5.50
 XO
5.65
XXX
     
24
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR5.50
  A 11
 
 
5.50
XXO
5.65
  Xs
5.75
  r
     
25
Masaki Ejima
Masaki Ejima ('99)
JPN5.30
  A 12
 
 
5.30
  O
5.50
XXX
      
25
Seito Yamamoto
Seito Yamamoto ('92)
JPN5.30
  B 14
 
 
5.30
  O
5.50
XXX
      
25
Torben Blech
Torben Blech ('95)
GER5.30
  A 12
 
 
5.30
  O
5.50
XXX
      
28
Paweł Wojciechowski
Paweł Wojciechowski ('89)
POL5.30
  A 14
 
 
5.30
 XO
5.50
XXX
      
Claudio Michel Stecchi
Claudio Michel Stecchi ('91)
ITA NH
  A
 
 
5.30
XXX
       
M Længdespring    
2.8.

Finale A

Finale
2.8.
1
Miltiádis Tentóglou
Miltiádis Tentóglou ('98)
GRE8.41
+0.1
  
 
 
8.11
 0.4
  X
 0.7
  X
 0.4
8.10
 0.5
8.15
 0.1
8.41
 0.1
  
2
Juan Miguel Echevarría
Juan Miguel Echevarría ('98)
CUB8.41
+0.2
  
 
 
8.09
 0.1
  X
 0.0
8.41
 0.2
6.71
 0.3
  –  X
 0.0
  
3
Maykel D. Massó
Maykel D. Massó ('99)
CUB8.21
+0.4
  
 
 
8.21
 0.4
8.05
 0.2
  –  –  –  –  
4
Eusebio Cáceres
Eusebio Cáceres ('91)
ESP8.18
-0.1
  
 SB
 
7.96
 0.0
8.09 SB
 0.1
  X
 0.3
  X
 0.4
8.12 SB
 0.2
8.18 SB
 -0.1
  
5
JuVaughn Harrison
JuVaughn Harrison ('99)
USA8.15
0.0
  
 
 
7.57
 0.4
7.70
 1.0
7.96
 0.3
7.87
 0.1
8.15
 0.0
7.49
 0.4
  
6
Yuki Hashioka
Yuki Hashioka ('99)
JPN8.10
0.0
  
 
 
  X
 0.3
7.95
 0.0
7.97
 0.4
  X
 0.5
7.94
 0.3
8.10
 0.0
  
7
Thobias Montler
Thobias Montler ('96)
SWE8.08
+0.5
  
 
 
8.08
 0.5
7.93
 0.3
  X
 0.1
8.05
 0.9
  X
 0.8
  X
 1.3
  
8
Filippo Randazzo
Filippo Randazzo ('96)
ITA7.99
0.0
  
 
 
  X
 0.4
7.99
 0.0
  X
 0.4
  X
 0.4
7.88
 0.8
  X
 0.4
  
9
Kristian Pulli
Kristian Pulli ('94)
FIN7.92
+0.2
  
 
 
7.85
 0.5
7.92
 0.2
7.88
 -0.4
     
10
Huang Changzhou 
Huang Changzhou  ('94)
CHN7.72
0.0
  
 
 
  X
 0.1
7.50
 0.0
7.72
 0.0
     
11
Tajay Gayle
Tajay Gayle ('96)
JAM7.69
0.0
  
 
 
  X
 0.2
  X
 0.2
7.69
 0.0
     
12
Fabian Heinle
Fabian Heinle ('94)
GER7.62
+0.1
  
 
 
5.18
 0.2
7.57
 0.2
7.62
 0.1
     
Kvalifikation31.7.
Kval
31.7.
31.7.
1
Juan Miguel Echevarría
Juan Miguel Echevarría ('98)
CUB8.50
+0.2
Q
  B 1
 SB
 
8.50 SB
 0.2
       
2
Miltiádis Tentóglou
Miltiádis Tentóglou ('98)
GRE8.22
+0.1
Q
  B 2
 
 
8.22
 0.1
       
3
Yuki Hashioka
Yuki Hashioka ('99)
JPN8.17
+0.4
Q
  A 1
 
 
8.17
 0.4
       
4
Tajay Gayle
Tajay Gayle ('96)
JAM8.14
+0.3
q
  B 3
 
 
  X
 0.0
6.72
 0.1
8.14
 0.3
     
5
JuVaughn Harrison
JuVaughn Harrison ('99)
USA8.13
+0.2
q
  A 2
 
 
8.13
 0.2
8.02
 0.3
  –     
6
Filippo Randazzo
Filippo Randazzo ('96)
ITA8.10
+0.3
q
  A 3
 SB
 
8.10 SB
 0.3
  X
 0.1
  –     
7
Maykel D. Massó
Maykel D. Massó ('99)
CUB8.07
+0.1
q
  A 4
 
 
8.07
 0.1
8.00
 0.1
7.92
 0.3
     
8
Thobias Montler
Thobias Montler ('96)
SWE8.01
+0.2
q
  B 4
 
 
7.82
 0.2
  X
 -0.1
8.01
 0.2
     
9
Eusebio Cáceres
Eusebio Cáceres ('91)
ESP7.98
+0.6
q
  B 5
 
 
7.98
 0.6
7.75
 0.2
  –     
10
Fabian Heinle
Fabian Heinle ('94)
GER7.96
0.0
q
  B 6
 SB
 
7.80
 0.4
7.96 SB
 0.0
7.84
 0.2
     
11
Huang Changzhou 
Huang Changzhou  ('94)
CHN7.96
+0.4
q
  B 7
 
 
7.75
 0.4
7.59
 -0.2
7.96
 0.4
     
12
Kristian Pulli
Kristian Pulli ('94)
FIN7.96
+0.1
q
  B 8
 SB
 
7.71
 0.4
7.96 SB
 0.1
  X
 0.1
     
13
Emiliano Lasa
Emiliano Lasa ('90)
URU7.95
+0.2
  A 5
 
 
7.85
 0.3
7.95
 0.2
7.78
 0.3
     
14
Henry Frayne
Henry Frayne ('90)
AUS7.93
+0.1
  A 6
 
 
7.82
 0.2
7.82
 0.3
7.93
 0.1
     
15
Steffin McCarter
Steffin McCarter ('97)
USA7.92
+0.2
  A 7
 
 
7.69
 0.7
7.81
 0.1
7.92
 0.2
     
16
Samory Fraga
Samory Fraga ('96)
BRA7.88
+0.6
  A 8
 
 
7.88
 0.6
  X
 0.6
  X
 -0.1
     
17
Gao Xinglong 
Gao Xinglong  ('94)
CHN7.86
+0.4
  B 9
 
 
  X
 -0.1
7.86
 0.4
7.86
 0.5
     
18
Izmir Smajlaj
Izmir Smajlaj ('93)
ALB7.86
+0.5
  A 9
 
 
7.81
 -0.1
7.86
 0.5
  X
 0.1
     
19
Marquis Dendy
Marquis Dendy ('92)
USA7.85
-0.4
  B 10
 
 
  X
 0.0
7.78
 -0.2
7.85
 -0.4
     
20
Wang Jianan 
Wang Jianan  ('96)
CHN7.81
+0.1
  A 10
 
 
7.59
 0.2
7.81
 0.1
7.64
 0.4
     
21
Carey McLeod
Carey McLeod ('98)
JAM7.75
0.0
  A 11
 
 
  X
 0.3
7.75
 0.0
7.36
 0.3
     
22
Ruswahl Samaai
Ruswahl Samaai ('91)
RSA7.74
+0.4
  B 11
 
 
7.70
 0.2
7.74
 0.4
  X
 0.4
     
23
Shoutarou Shiroyama
Shoutarou Shiroyama ('95)
JPN7.70
+0.3
  A 12
 
 
6.24
 0.6
7.70
 0.3
  X
 0.3
     
24
Lester Lescay
Lester Lescay ('01)
CUB7.69
+0.5
  B 12
 
 
7.69
 0.5
  X
 0.0
7.63
 0.1
     
25
Murali Sreeshankar
Murali Sreeshankar ('99)
IND7.69
+0.1
  B 13
 
 
7.69
 0.1
7.51
 -0.2
7.43
 -0.1
     
26
Hibiki Tsuha
Hibiki Tsuha ('98)
JPN7.61
0.0
  B 14
 
 
7.52
 -0.4
7.61
 0.0
7.55
 0.1
     
27
Bachana Khorava
Bachana Khorava ('93)
GEO7.41
+0.4
  A 13
 
 
7.41
 0.4
7.35
 0.2
7.17
 0.2
     
28
Alexsandro Melo
Alexsandro Melo ('95)
BRA6.95
-0.1
  A 14
 
 
  X
 0.2
  X
 0.0
6.95
 -0.1
     
Vladyslav Mazur
Vladyslav Mazur ('96)
UKR7.60 DQ ADR 2.2
+0.9
  
 
 
7.60
 0.9
7.54
 0.3
7.58
 0.4
     
Augustin Bey
Augustin Bey ('95)
FRA NM
  A
 
 
  X
 0.1
  X
 0.1
  –     
Cheswill Johnson
Cheswill Johnson ('97)
RSA NM
  A
 
 
  X
 0.2
  X
 0.1
  –     
M Trespring    
5.8.

Finale A

Finale
5.8.
1
Pedro Pablo Pichardo
Pedro Pablo Pichardo ('93)
POR17.98
0.0
  
NR SB
 
17.61
 0.4
17.61
 -0.7
17.98 NR SB
 0.0
  X
 0.8
  –  X
 0.3
  
2
Zhu Yaming 
Zhu Yaming  ('94)
CHN17.57
+1.7
  
 PB
 
16.63
 0.6
17.41 PB
 1.3
17.11
 -0.5
17.16
 0.8
17.57 PB
 1.7
15.02
 0.9
  
3
Hugues Fabrice Zango
Hugues Fabrice Zango ('93)
BUR17.47
-0.2
  
 
 
15.91
 0.4
16.83
 1.0
17.47
 -0.2
  X
 0.9
17.31
 0.5
17.43
 0.6
  
4
Will Claye
Will Claye ('91)
USA17.44
+0.4
  
 SB
 
17.19
 0.3
  X
 0.5
17.44 SB
 0.4
16.69
 0.7
17.04
 0.6
17.36
 0.0
  
5
Yasser Triki
Yasser Triki ('97)
ALG17.43
+1.0
  
NR PB
 
17.30
 0.6
17.42 NR PB
 1.0
17.40
 0.2
17.08
 1.2
17.43 NR PB
 1.0
17.10
 0.4
  
6
Necati Er
Necati Er ('97)
TUR17.25
+0.3
  
 SB
 
16.84
 0.9
15.27
 0.9
17.25 SB
 0.3
  –  X
 0.8
  X
 -0.1
  
7
Donald Scott
Donald Scott ('92)
USA17.18
+1.1
  
 =SB
 
17.15
 0.3
  X
 1.1
16.86
 0.1
17.18 =SB
 1.1
16.79
 1.1
16.95
 0.8
  
8
Fang Yaoqing 
Fang Yaoqing  ('96)
CHN17.01
+0.7
  
 SB
 
16.95 SB
 0.6
16.22
 0.7
16.53
 0.3
17.01 SB
 0.7
14.60
 1.0
15.94
 0.2
  
9
Andrea Dallavalle
Andrea Dallavalle ('99)
ITA16.85
+1.0
  
 
 
16.62
 0.2
16.85
 1.0
16.74
 0.7
     
10
Cristian Atanay Nápoles
Cristian Atanay Nápoles ('98)
CUB16.63
+0.1
  
 
 
  X
 0.0
16.63
 0.1
  X
 0.1
     
11
Emmanuel Ihemeje
Emmanuel Ihemeje ('98)
ITA16.52
+0.2
  
 
 
  X
 0.2
16.52
 0.2
16.04
 0.5
     
Melvin Raffin
Melvin Raffin ('98)
FRA NM
  
 
 
  X
 0.4
  X
 0.2
  X
 -0.2
     
Kvalifikation3.8.
Kval
3.8.
3.8.
1
Pedro Pablo Pichardo
Pedro Pablo Pichardo ('93)
POR17.71
+0.2
Q
  B 1
 
 
16.98
 0.4
17.71
 0.2
      
2
Necati Er
Necati Er ('97)
TUR17.13
-0.9
Q
  B 2
 SB
 
  X
 0.7
16.70 SB
 -1.3
17.13 SB
 -0.9
     
3
Zhu Yaming 
Zhu Yaming  ('94)
CHN17.11
+1.0
Q
  A 1
 
 
17.11
 1.0
       
4
Cristian Atanay Nápoles
Cristian Atanay Nápoles ('98)
CUB17.08
+0.4
Q
  A 2
 SB
 
17.08 SB
 0.4
       
5
Yasser Triki
Yasser Triki ('97)
ALG17.05
-0.2
Q
  B 3
 
 
16.75
 -0.9
16.67
 -0.1
17.05
 -0.2
     
6
Donald Scott
Donald Scott ('92)
USA17.01
+1.0
q
  B 4
 
 
17.01
 1.0
16.43
 -0.1
  –
 0.0
     
7
Andrea Dallavalle
Andrea Dallavalle ('99)
ITA16.99
-0.4
q
  A 3
 
 
16.99
 -0.4
16.59
 0.0
  –     
8
Will Claye
Will Claye ('91)
USA16.91
0.0
q
  A 4
 
 
16.78
 0.3
16.88
 0.6
16.91
 0.0
     
9
Emmanuel Ihemeje
Emmanuel Ihemeje ('98)
ITA16.88
-0.7
q
  B 5
 
 
16.88
 -0.7
  X
 -0.6
16.28
 -0.5
     
10
Fang Yaoqing 
Fang Yaoqing  ('96)
CHN16.84
-0.6
q
  B 6
 SB
 
16.79 SB
 0.2
16.69
 0.2
16.84 SB
 -0.6
     
11
Melvin Raffin
Melvin Raffin ('98)
FRA16.83
-0.8
q
  B 7
 
 
16.49
 -0.2
16.83
 -0.8
16.58
 0.2
     
12
Hugues Fabrice Zango
Hugues Fabrice Zango ('93)
BUR16.83
+0.4
q
  A 5
 
 
16.83
 0.4
16.46
 0.8
16.37
 0.2
     
13
Tobia Bocchi
Tobia Bocchi ('97)
ITA16.78
-0.1
  A 6
 
 
16.78
 -0.1
16.67
 -0.3
15.45
 0.0
     
14
Wu Ruiting 
Wu Ruiting  ('95)
CHN16.73
+0.2
  A 7
 
 
  X
 0.5
16.73
 0.2
16.10
 0.5
     
15
Nazim Babayev
Nazim Babayev ('97)
AZE16.72
+0.8
  A 8
 SB
 
16.38 SB
 0.9
16.30
 -0.6
16.72 SB
 0.8
     
16
Tiago Pereira
Tiago Pereira ('93)
POR16.71
0.0
  A 9
 
 
16.62
 -0.5
16.71
 0.0
15.79
 -0.3
     
17
Max Heß
Max Heß ('96)
GER16.69
-0.6
  B 8
 
 
13.79
 0.9
16.69
 -0.6
  X
 -0.5
     
18
Chris Benard
Chris Benard ('90)
USA16.59
-0.5
  B 9
 
 
16.44
 0.4
16.59
 -0.5
16.49
 -0.3
     
19
Benjamin Compaoré
Benjamin Compaoré ('87)
FRA16.59
-0.2
  B 10
 
 
16.59
 -0.2
16.39
 0.3
15.29
 0.2
     
20
Mateus de Sá
Mateus de Sá ('95)
BRA16.49
+0.9
  A 10
 SB
 
16.49
 0.9
  X
 0.3
16.33
 0.0
     
21
Levon Aghasyan
Levon Aghasyan ('95)
ARM16.42
0.0
  B 11
 
 
  X
 0.0
16.42
 0.0
  X
 0.2
     
22
Ben Williams
Ben Williams ('92)
GBR16.30
-0.9
  B 12
 
 
  X
 0.6
16.30
 -0.9
  X
 -0.5
     
23
Almir dos Santos
Almir dos Santos ('93)
BRA16.27
-0.5
  B 13
 
 
  X
 0.0
16.27
 -0.5
16.27
 -1.8
     
24
Carey McLeod
Carey McLeod ('98)
JAM16.01
+0.1
  A 11
 
 
15.82
 0.1
16.01
 0.1
  X
 0.0
     
25
Pablo Torrijos
Pablo Torrijos ('92)
ESP15.87
+0.4
  B 14
 
 
15.87
 0.4
  X
 0.0
  X
 0.3
     
26
Alexsandro Melo
Alexsandro Melo ('95)
BRA15.65
+0.5
  A 12
 
 
15.65
 0.5
  –
 0.0
      
27
Nelson Évora
Nelson Évora ('84)
POR15.39
-0.5
  A 13
 
 
  X
 -0.2
15.39
 -0.5
  X
 0.1
     
Ruslan Kurbanov
Ruslan Kurbanov ('93)
UZB NM
  A
 
 
  X
 -0.3
  –
 0.0
      
Dimítrios Tsiámis
Dimítrios Tsiámis ('82)
GRE NM
  B
 
 
  X
 -0.9
  –
 0.0
      
Lasha Gulelauri
Lasha Gulelauri ('93)
GEO NM
  A
 
 
  X
 -0.2
  X
 0.4
  –     
Jean-Marc Pontvianne
Jean-Marc Pontvianne ('94)
FRA NM
  A
 
 
  X
 0.5
  X
 -0.2
  X
 -0.2
     
M Kuglestød 7.26 kg    
5.8.

Finale A

Finale
5.8.
1
Ryan Crouser
Ryan Crouser ('92)
USA23.30
  
 
 
22.8322.9322.8622.7422.5423.30  
2
Joe Kovacs
Joe Kovacs ('89)
USA22.65
  
 
 
22.1920.9521.9522.6522.2922.60  
3
Tom Walsh
Tom Walsh ('92)
NZL22.47
  
 SB
 
21.0922.17  X21.3722.1822.47 SB  
4
Darlan Romani
Darlan Romani ('91)
BRA21.88
  
 SB
 
21.8821.2220.96  X  X20.70  
5
Zane Weir
Zane Weir ('95)
ITA21.41
  
 PB
 
20.8520.2520.6821.40 PB21.41 PB  X  
6
Kyle Blignaut
Kyle Blignaut ('99)
RSA21.00
  
 
 
20.29  X21.0020.9620.46  X  
7
Armin Sinančević
Armin Sinančević ('96)
SRB20.89
  
 
 
20.89  X  X20.44  X  X  
8
Mostafa Amer Hassan
Mostafa Amer Hassan ('95)
EGY20.73
  
 
 
20.5120.73  X  X20.6320.73  
9
Jacko Gill
Jacko Gill ('94)
NZL20.71
  
 
 
  X20.7120.71     
10
Payton Otterdahl
Payton Otterdahl ('96)
USA20.32
  
 
 
20.32  X  X     
11
Mesud Pezer
Mesud Pezer ('94)
BIH20.08
  
 
 
  X  X20.08     
12
Chukwuebuka Enekwechi
Chukwuebuka Enekwechi ('93)
NGR19.74
  
 
 
  X18.8719.74     
Kvalifikation3.8.
Kval
3.8.
3.8.
1
Ryan Crouser
Ryan Crouser ('92)
USA22.05
Q
  B 1
 
 
22.05       
2
Tom Walsh
Tom Walsh ('92)
NZL21.49
Q
  A 1
 
 
  X20.3821.49     
3
Mesud Pezer
Mesud Pezer ('94)
BIH21.33
Q
  B 2
 
 
20.4121.33      
4
Darlan Romani
Darlan Romani ('91)
BRA21.31
Q
  A 2
 
 
21.0021.31      
5
Zane Weir
Zane Weir ('95)
ITA21.25
Q
  B 3
 PB
 
20.8421.25 PB      
6
Mostafa Amer Hassan
Mostafa Amer Hassan ('95)
EGY21.23
Q
  A 3
 SB
 
  X20.6521.23 SB     
7
Chukwuebuka Enekwechi
Chukwuebuka Enekwechi ('93)
NGR21.16
q
  B 4
 
 
20.5321.1620.95     
8
Kyle Blignaut
Kyle Blignaut ('99)
RSA20.97
q
  B 5
 
 
20.3020.9720.56     
9
Jacko Gill
Jacko Gill ('94)
NZL20.96
q
  B 6
 
 
20.6520.5220.96     
10
Armin Sinančević
Armin Sinančević ('96)
SRB20.96
q
  A 4
 
 
20.5020.96  X     
11
Joe Kovacs
Joe Kovacs ('89)
USA20.93
q
  A 5
 
 
20.8120.9320.81     
12
Payton Otterdahl
Payton Otterdahl ('96)
USA20.90
q
  A 6
 
 
19.5620.2820.90     
13
Michał Haratyk
Michał Haratyk ('92)
POL20.86
  B 7
 
 
20.5820.8620.72     
14
Leonardo Fabbri
Leonardo Fabbri ('97)
ITA20.80
  B 8
 
 
19.4220.80  X     
15
Filip Mihaljević
Filip Mihaljević ('94)
CRO20.67
  B 9
 
 
  X20.0920.67     
16
Francisco Belo
Francisco Belo ('91)
POR20.58
  A 7
 
 
  X20.5820.24     
17
Tomáš Staněk
Tomáš Staněk ('91)
CZE20.47
  A 8
 
 
20.2320.4719.78     
18
Scott Lincoln
Scott Lincoln ('93)
GBR20.42
  B 10
 
 
20.4219.60  X     
19
Jason Van Rooyen
Jason Van Rooyen ('97)
RSA20.29
  A 9
 
 
18.9220.0620.29     
20
Nick Ponzio
Nick Ponzio ('95)
ITA20.28
  A 10
 
 
  X20.28  X     
21
Bob Bertemes
Bob Bertemes ('93)
LUX20.16
  B 11
 
 
20.14  X20.16     
22
Abdelrahman Mahmoud
Abdelrahman Mahmoud ('01)
BRN20.14
  A 11
 
 
18.9520.1419.93     
23
Konrad Bukowiecki
Konrad Bukowiecki ('97)
POL20.01
  A 12
 
 
20.01  X19.44     
24
Tajinderpal Singh
Tajinderpal Singh ('94)
IND19.99
  A 13
 
 
19.99  X  X     
25
Hamza Mohamed
Hamza Mohamed ('96)
EGY19.82
  B 12
 
 
19.33  X19.82     
26
Andrei Toader
Andrei Toader ('97)
ROU19.81
  A 14
 
 
19.81  X19.41     
27
Giorgi Mujaridze
Giorgi Mujaridze ('98)
GEO19.76
  A 15
 
 
18.7119.7619.55     
28
Wictor Petersson
Wictor Petersson ('98)
SWE19.73
  B 13
 
 
19.64  X19.73     
29
Asmir Kolašinac
Asmir Kolašinac ('84)
SRB19.68
  B 14
 
 
  X19.68  X     
30
Ihor Musiyenko
Ihor Musiyenko ('93)
UKR19.56
  B 15
 
 
19.0719.4219.56     
31
Tim Nedow
Tim Nedow ('90)
CAN19.42
  A 16
 
 
  X19.2719.42     
M Diskoskast 2.0 kg    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Daniel Ståhl
Daniel Ståhl ('92)
SWE68.90
  
 
 
63.7268.9065.1666.1067.0364.58  
2
Simon Pettersson
Simon Pettersson ('94)
SWE67.39
  
 
 
61.3966.58  X66.2467.3965.39  
3
Lukas Weißhaidinger
Lukas Weißhaidinger ('92)
AUT67.07
  
 
 
62.9266.6567.0766.86  X  X  
4
Matt Denny
Matt Denny ('96)
AUS67.02
  
 PB
 
65.7665.5365.9465.0066.0667.02 PB  
5
Kristjan Čeh
Kristjan Čeh ('99)
SLO66.37
  
 
 
  X62.95  X66.05  X66.37  
6
Andrius Gudžius
Andrius Gudžius ('91)
LTU64.11
  
 
 
64.05  X63.8264.1162.81  X  
7
Mauricio Ortega
Mauricio Ortega ('94)
COL64.08
  
 
 
61.0663.51  X64.0863.87  X  
8
Sam Mattis
Sam Mattis ('94)
USA63.88
  
 SB
 
61.1863.88 SB63.14  X62.39  X  
9
Chad Wright
Chad Wright ('91)
JAM62.56
  
 
 
61.4361.4262.56     
10
Daniel Jasinski
Daniel Jasinski ('89)
GER62.44
  
 
 
61.7562.44  X     
11
Clemens Prüfer
Clemens Prüfer ('97)
GER61.75
  
 
 
61.7560.73  X     
12
Ola Stunes Isene
Ola Stunes Isene ('95)
NOR61.18
  
 
 
60.9561.18  X     
Kvalifikation30.7.
Kval
30.7.
30.7.
1
Daniel Ståhl
Daniel Ståhl ('92)
SWE66.12
Q
  A 1
 
 
66.12       
2
Andrius Gudžius
Andrius Gudžius ('91)
LTU65.94
q
  A 2
 
 
65.9465.07  X     
3
Kristjan Čeh
Kristjan Čeh ('99)
SLO65.45
q
  B 1
 
 
65.45  X63.34     
4
Matt Denny
Matt Denny ('96)
AUS65.13
q
  A 3
 
 
61.5865.1364.98     
5
Lukas Weißhaidinger
Lukas Weißhaidinger ('92)
AUT64.77
q
  A 4
 
 
  X  X64.77     
6
Mauricio Ortega
Mauricio Ortega ('94)
COL64.49
q
  A 5
 
 
61.1964.49  X     
7
Simon Pettersson
Simon Pettersson ('94)
SWE64.18
q
  B 2
 
 
60.6259.4764.18     
8
Sam Mattis
Sam Mattis ('94)
USA63.74
q
  A 6
 SB
 
62.3163.74 SB63.21     
9
Daniel Jasinski
Daniel Jasinski ('89)
GER63.29
q
  A 7
 
 
  X61.3563.29     
10
Ola Stunes Isene
Ola Stunes Isene ('95)
NOR63.26
q
  B 3
 
 
61.5961.8463.26     
11
Clemens Prüfer
Clemens Prüfer ('97)
GER63.18
q
  A 8
 
 
62.5261.4563.18     
12
Chad Wright
Chad Wright ('91)
JAM62.93
q
  B 4
 SB
 
62.93 SB60.8061.37     
13
Fedrick Dacres
Fedrick Dacres ('94)
JAM62.91
  B 5
 
 
62.9162.43  X     
14
Bartłomiej Stój
Bartłomiej Stój ('96)
POL62.84
  B 6
 
 
62.8461.05  X     
15
Piotr Małachowski
Piotr Małachowski ('83)
POL62.68
  A 9
 
 
  X61.7662.68     
16
Apostolos Parellis
Apostolos Parellis ('85)
CYP62.11
  B 7
 SB
 
61.7362.11 SB  X     
17
Alin Alexandru Firfirica
Alin Alexandru Firfirica ('95)
ROU61.90
  A 10
 
 
60.4261.90  X     
18
Alex Rose
Alex Rose ('91)
SAM61.72
  B 8
 
 
61.2861.7261.30     
19
Reggie Jagers III
Reggie Jagers III ('94)
USA61.47
  B 9
 
 
59.33  X61.47     
20
Mykyta Nesterenko
Mykyta Nesterenko ('91)
UKR60.95
  B 10
 
 
59.7160.6160.95     
21
Lolassonn Djouhan
Lolassonn Djouhan ('91)
FRA60.74
  A 11
 
 
60.74  X60.57     
22
David Wrobel
David Wrobel ('91)
GER60.38
  B 11
 
 
60.38  X  X     
23
Mason Finley
Mason Finley ('90)
USA60.34
  B 12
 
 
  X  X60.34     
24
Danijel Furtula
Danijel Furtula ('92)
MNE59.93
  A 12
 
 
59.65  X59.93     
25
Traves Smikle
Traves Smikle ('92)
JAM59.04
  A 13
 
 
59.04  X  X     
26
Ehsan Hadadi
Ehsan Hadadi ('85)
IRI58.98
  A 14
 SB
 
58.48 SB58.98 SB  X     
27
Yauheni Bahutski
Yauheni Bahutski ('99)
BLR58.65
  B 13
 
 
58.65  X  X     
28
Juan José Caicedo
Juan José Caicedo ('92)
ECU57.75
  A 15
 
 
  X57.75  X     
29
Giovanni Faloci
Giovanni Faloci ('85)
ITA57.33
  B 14
 
 
  X  X57.33     
30
Lois Maikel Martínez
Lois Maikel Martínez ('81)
ESP54.69
  B 15
 
 
  X54.69  X     
Gudni Valur Guðnason
Gudni Valur Guðnason ('95)
ISL NM
  B
 
 
  X  X  X     
Lawrence Okoye
Lawrence Okoye ('91)
GBR NM
  A
 
 
  X  X  X     
M Hammerkast 7.26 kg    
4.8.

Finale A

Finale
4.8.
1
Wojciech Nowicki
Wojciech Nowicki ('89)
POL82.52
  
 PB
 
81.1881.72 SB82.52 PB81.3982.06  X  
2
Eivind Prestegård Henriksen
Eivind Prestegård Henriksen ('90)
NOR81.58
  
NR PB
 
79.18 NR PB79.0680.31 NR PB77.7881.58 NR PB80.02  
3
Paweł Fajdek
Paweł Fajdek ('89)
POL81.53
  
 
 
77.5878.5878.8378.0481.5379.66  
4
Mykhaylo Kokhan
Mykhaylo Kokhan ('01)
UKR80.39
  
 
 
77.9180.39  X79.7978.8177.52  
5
Quentin Bigot
Quentin Bigot ('92)
FRA79.39
  
 
 
77.9379.3978.3078.84  X75.78  
6
Nick Miller
Nick Miller ('93)
GBR78.15
  
 SB
 
77.88  X77.4677.64  X78.15 SB  
7
Rudy Winkler
Rudy Winkler ('94)
USA77.08
  
 
 
77.08  X75.95  X75.34  X  
8
Valeriy Pronkin
Valeriy Pronkin ('94)
RUS76.72
  
 
 
76.72  X  X  X75.9774.73  
9
Eşref Apak
Eşref Apak ('82)
TUR76.71
  
 
 
76.2276.7174.28     
10
Javier Cienfuegos
Javier Cienfuegos ('90)
ESP76.30
  
 
 
74.62  X76.30     
11
Daniel Haugh
Daniel Haugh ('95)
USA76.22
  
 
 
  X76.22  X     
12
Serghei Marghiev
Serghei Marghiev ('92)
MDA75.24
  
 
 
73.2875.2474.95     
Kvalifikation2.8.
Kval
2.8.
2.8.
1
Wojciech Nowicki
Wojciech Nowicki ('89)
POL79.78
Q
  B 1
 
 
79.78       
2
Rudy Winkler
Rudy Winkler ('94)
USA78.81
Q
  B 2
 
 
76.3978.81      
3
Eivind Prestegård Henriksen
Eivind Prestegård Henriksen ('90)
NOR78.79
Q
  B 3
NR PB
 
78.79 NR PB       
4
Quentin Bigot
Quentin Bigot ('92)
FRA78.73
Q
  A 1
 
 
76.1078.73      
5
Mykhaylo Kokhan
Mykhaylo Kokhan ('01)
UKR78.36
Q
  A 2
 
 
76.8278.36      
6
Nick Miller
Nick Miller ('93)
GBR76.93
q
  A 3
 
 
  X76.93  X     
7
Javier Cienfuegos
Javier Cienfuegos ('90)
ESP76.91
q
  B 4
 
 
72.7675.5676.91     
8
Eşref Apak
Eşref Apak ('82)
TUR76.76
q
  A 4
 
 
75.8776.7675.15     
9
Paweł Fajdek
Paweł Fajdek ('89)
POL76.46
q
  A 5
 
 
74.28  X76.46     
10
Serghei Marghiev
Serghei Marghiev ('92)
MDA75.94
q
  A 6
 
 
74.3172.2575.94     
11
Valeriy Pronkin
Valeriy Pronkin ('94)
RUS75.80
q
  A 7
 
 
75.0975.8075.80     
12
Daniel Haugh
Daniel Haugh ('95)
USA75.73
q
  B 5
 
 
  X  X75.73     
13
Gabriel Enrique Kehr
Gabriel Enrique Kehr ('96)
CHI75.60
  A 8
 
 
74.4672.6175.60     
14
Bence Halász
Bence Halász ('97)
HUN75.39
  A 9
 
 
75.39  X75.03     
15
Diego Del Real
Diego Del Real ('94)
MEX75.17
  A 10
 
 
  X73.3275.17     
16
Alex Young
Alex Young ('94)
USA75.09
  A 11
 
 
75.0975.02  X     
17
Humberto Mansilla
Humberto Mansilla ('96)
CHI74.76
  B 6
 
 
73.1774.7672.77     
18
Ivan Tikhon
Ivan Tikhon ('76)
BLR74.57
  A 12
 
 
72.4874.57  X     
19
Yury Vasilchanka
Yury Vasilchanka ('94)
BLR74.00
  B 7
 
 
  X73.2774.00     
20
Hlib Piskunov
Hlib Piskunov ('98)
UKR73.84
  B 8
 
 
72.4273.3773.84     
21
Tristan Schwandke
Tristan Schwandke ('92)
GER73.77
  B 9
 
 
72.9272.7473.77     
22
Mihaíl Anastasákis
Mihaíl Anastasákis ('94)
GRE73.52
  B 10
 
 
73.5273.22  X     
23
Mostafa Hicham Al-Gamal
Mostafa Hicham Al-Gamal ('88)
EGY72.76
  B 11
 
 
72.1372.7671.85     
24
Marcel Lomnický
Marcel Lomnický ('87)
SVK72.52
  B 12
 
 
71.17  X72.52     
25
Hrístos Frantzeskákis
Hrístos Frantzeskákis 
GRE72.19
  A 13
 
 
72.19  X70.64     
26
Ashraf Amjad Al-Saifi
Ashraf Amjad Al-Saifi ('95)
QAT71.84
  B 13
 
 
71.84  X  X     
27
Hleb Dudarau
Hleb Dudarau ('96)
BLR71.60
  A 14
 
 
  X71.0471.60     
28
Taylor Campbell
Taylor Campbell ('96)
GBR71.34
  B 14
 
 
  X71.34  X     
29
Sukhrob Khodyayev
Sukhrob Khodyayev ('93)
UZB71.26
  A 15
 
 
70.87  X71.26     
30
Mergen Mammedov
Mergen Mammedov ('90)
TKM67.53
  B 15
 
 
62.9367.4167.53     
31
Özkan Baltacı
Özkan Baltacı ('94)
TUR63.63
  B 16
 
 
63.63  –      
M Spydkast 800 gram    
7.8.

Finale A

Finale
7.8.
1
Neeraj Chopra
Neeraj Chopra ('97)
IND87.58
  
 
 
87.0387.5876.79  X  X84.24  
2
Jakub Vadlejch
Jakub Vadlejch ('90)
CZE86.67
  
 SB
 
83.98  X  X82.8686.67 SB  X  
3
Vítězslav Veselý
Vítězslav Veselý ('83)
CZE85.44
  
 SB
 
79.7380.3085.44 SB  X84.98  X  
4
Julian Weber
Julian Weber ('94)
GER85.30
  
 SB
 
85.30 SB77.9078.0083.1085.1575.72  
5
Arshad Nadeem
Arshad Nadeem ('97)
PAK84.62
  
 
 
82.40  X84.6282.9181.98  X  
6
Aliaksei Katkavets
Aliaksei Katkavets ('98)
BLR83.71
  
 
 
82.4981.0383.7179.24  X  X  
7
Andrian Mardare
Andrian Mardare ('95)
MDA83.30
  
 
 
81.1681.7382.8481.9083.3081.09  
8
Lassi Etelätalo
Lassi Etelätalo ('88)
FIN83.28
  
 
 
78.4376.5983.2879.2079.9983.05  
9
Johannes Vetter
Johannes Vetter ('93)
GER82.52
  
 
 
82.52  X  X     
10
Pavel Mialeshka
Pavel Mialeshka ('92)
BLR82.28
  
 
 
82.2879.3478.13     
11
Kim Amb
Kim Amb ('90)
SWE79.69
  
 
 
77.2278.3179.69     
12
Alexandru Novac
Alexandru Novac ('97)
ROU79.29
  
 
 
77.0379.29  X     
Kvalifikation4.8.
Kval
4.8.
4.8.
1
Neeraj Chopra
Neeraj Chopra ('97)
IND86.65
Q
  A 1
 
 
86.65       
2
Johannes Vetter
Johannes Vetter ('93)
GER85.64
Q
  A 2
 
 
82.0482.0885.64     
3
Arshad Nadeem
Arshad Nadeem ('97)
PAK85.16
Q
  B 1
 
 
78.5085.16      
4
Jakub Vadlejch
Jakub Vadlejch ('90)
CZE84.93
Q
  B 2
 SB
 
79.2778.9684.93 SB     
5
Lassi Etelätalo
Lassi Etelätalo ('88)
FIN84.50
Q
  A 3
 SB
 
84.50 SB       
6
Julian Weber
Julian Weber ('94)
GER84.41
Q
  B 3
 
 
84.41       
7
Alexandru Novac
Alexandru Novac ('97)
ROU83.27
q
  A 4
 SB
 
83.27 SB80.90  X     
8
Vítězslav Veselý
Vítězslav Veselý ('83)
CZE83.04
q
  A 5
 SB
 
  X83.04 SB  X     
9
Aliaksei Katkavets
Aliaksei Katkavets ('98)
BLR82.72
q
  B 4
 
 
81.0881.7382.72     
10
Andrian Mardare
Andrian Mardare ('95)
MDA82.70
q
  B 5
 
 
80.6978.9582.70     
11
Pavel Mialeshka
Pavel Mialeshka ('92)
BLR82.64
q
  A 6
 
 
  X82.1782.64     
12
Kim Amb
Kim Amb ('90)
SWE82.40
q
  A 7
 SB
 
82.40 SB79.87  X     
13
Ihab Abdelrahman
Ihab Abdelrahman ('89)
EGY81.92
  A 8
 
 
81.6781.92  X     
14
Edis Matusevičius
Edis Matusevičius ('96)
LTU81.24
  A 9
 
 
79.5081.2480.13     
15
Anderson Peters
Anderson Peters ('97)
GRN80.42
  B 6
 
 
80.4279.7178.28     
16
Keshorn Walcott
Keshorn Walcott ('93)
TTO79.33
  B 7
 
 
76.1379.1379.33     
17
Oliver Helander
Oliver Helander ('97)
FIN78.81
  B 8
 
 
78.81  X  X     
18
Gatis Čakšs
Gatis Čakšs ('95)
LAT78.73
  A 10
 
 
  X78.7378.02     
19
Takuto Kominami
Takuto Kominami ('95)
JPN78.39
  B 9
 
 
72.5678.3978.07     
20
Cyprian Mrzygłód
Cyprian Mrzygłód ('98)
POL78.33
  A 11
 
 
  X  X78.33     
21
Curtis Thompson
Curtis Thompson ('96)
USA78.20
  B 10
 
 
78.2078.0977.89     
22
Norbert Rivasz-Tóth
Norbert Rivasz-Tóth ('96)
HUN77.76
  A 12
 
 
77.7677.11  X     
23
Rocco van Rooyen
Rocco van Rooyen ('92)
RSA77.41
  A 13
 
 
77.4174.4074.99     
24
Julius Yego
Julius Yego ('89)
KEN77.34
  B 11
 SB
 
  X  X77.34 SB     
25
Huang Shih-Feng 
Huang Shih-Feng  ('92)
TPE77.16
  A 14
 
 
76.17  X77.16     
26
Toni Kuusela
Toni Kuusela ('94)
FIN76.96
  A 15
 
 
72.7576.96  X     
27
Shivpal Singh
Shivpal Singh ('95)
IND76.40
  B 12
 
 
76.4074.8074.81     
28
Marcin Krukowski
Marcin Krukowski ('92)
POL74.65
  B 13
 
 
  X74.65  X     
29
Odel Jainaga
Odel Jainaga ('97)
ESP73.11
  B 14
 
 
73.1170.77  X     
30
Cheng Chao-Tsun 
Cheng Chao-Tsun  ('93)
TPE71.20
  B 15
 
 
68.1871.20  X     
31
Bernhard Seifert
Bernhard Seifert ('93)
GER68.30
  B 16
 
 
  X  X68.30     
Michael Shuey
Michael Shuey ('94)
USA NM
  A
 
 
  X  X  X     
M Tikamp    
5.8.

Finale A

Finale
5.8.
1
Damian Warner
Damian Warner ('89)
CAN9018
  
NR PB
 
10,12/+0,28,24/+0,214,802,0247,4813,46/-1,048,674,9063,444.31,08
2
Kevin Mayer
Kevin Mayer ('92)
FRA8726
  
 SB
 
10,68/+0,17,50/+0,915,072,0850,3113,90/+0,148,085,2073,094.43,17
3
Ashley Moloney
Ashley Moloney 
AUS8649
  
AR PB
 
10,34/+0,27,64/+0,414,492,1146,2914,08/-1,044,385,0057,124.39,19
4
Garrett Scantling
Garrett Scantling ('93)
USA8611
  
 
 
10,67/+0,27,30/-0,115,591,9948,2514,03/-1,045,465,1069,104.35,54
5
Pierce LePage
Pierce LePage ('96)
CAN8604
  
 PB
 
10,43/+0,27,65/+0,915,311,9946,9214,39/-1,047,145,0057,244.31,85
6
Zach Ziemek
Zach Ziemek ('93)
USA8435
  
 
 
10,55/+0,27,20/-0,214,992,0549,0614,51/+0,144,875,3060,444.38,38
7
Lindon Victor
Lindon Victor ('93)
GRN8414
  
 SB
 
10,67/+0,17,24/+0,415,392,0249,2114,83/+0,149,754,9071,564.54,32
8
Ilya Shkurenyov
Ilya Shkurenyov ('91)
RUS8413
  
 SB
 
10,93/+0,87,59/+0,214,951,9948,9814,43/0,047,025,1060,954.34,62
9
Jorge Ureña
Jorge Ureña ('93)
ESP8322
  
 PB
 
10,66/+0,87,30/+0,113,972,0548,0014,13/-1,043,704,9055,824.27,82
10
Steven Bastien
Steven Bastien ('94)
USA8236
  
 
 
10,69/+0,27,39/+0,214,402,0547,6414,42/-1,040,774,6058,214.26,95
11
Johannes Erm
Johannes Erm ('98)
EST8213
  
 SB
 
11,04/+0,17,36/+0,414,601,9948,2514,55/+0,145,724,8058,414.28,42
12
Paweł Wiesiołek
Paweł Wiesiołek ('91)
POL8176
  
 
 
10,83/+0,27,27/+0,214,902,0248,2414,95/0,048,274,8051,604.30,02
13
Vitali Zhuk
Vitali Zhuk ('96)
BLR8131
  
 
 
11,04/+0,86,93/+0,416,231,9649,2214,95/0,047,015,1059,494.42,57
14
Kai Kazmirek
Kai Kazmirek ('91)
GER8126
  
 
 
11,09/+0,87,48/+0,814,462,0248,1714,73/0,042,704,8063,764.48,30
15
Maicel Uibo
Maicel Uibo ('92)
EST8037
  
 
 
11,32/+0,17,37/+0,413,952,0250,8214,83/0,046,385,5050,644.38,64
16
Adam Sebastian Helcelet
Adam Sebastian Helcelet ('91)
CZE8004
  
 
 
11,06/+0,17,16/+0,414,991,9649,4114,35/0,045,404,6061,544.44,74
17
Jiří Sýkora
Jiří Sýkora ('95)
CZE7943
  
 
 
11,18/+0,87,03/+0,614,631,9048,8914,48/0,049,904,6063,734.54,97
18
Felipe dos Santos
Felipe dos Santos ('94)
BRA7880
  
 
 
10,58/+0,27,38/+0,514,132,0249,3114,58/-1,039,914,6054,564.52,40
19
Martin Roe
Martin Roe ('92)
NOR7863
  
 
 
10,86/+0,87,03/+0,313,981,9650,9315,47/+0,148,374,8062,284.47,58
20
Karel Tilga
Karel Tilga ('98)
EST7018
  
 
 
11,31/+0,86,77/+0,215,252,0250,4816,10/+0,141,31NH73,364.38,24
21
Cedric Dubler
Cedric Dubler ('95)
AUS7008
  
 
 
10,89/+0,87,36/0,013,352,0549,0215,10/-1,043,31NH58,525.03,69
Thomas Van Der Plaetsen
Thomas Van Der Plaetsen ('90)
BELDNF
  
 
 
11,05/+0,1NM
Niklas Kaul
Niklas Kaul ('98)
GERDNF
  
 
 
11,22/+0,17,36/+0,414,552,11DNF
M 20 km kapgang    
5.8.

Finale A

Finale
5.8.
1
Massimo Stano
Massimo Stano ('92)
ITA1:21:05
  
 
2
Koki Ikeda
Koki Ikeda ('98)
JPN1:21:14
  
 
3
Toshikazu Yamanishi
Toshikazu Yamanishi ('96)
JPN1:21:28
  
 
4
Álvaro Martín
Álvaro Martín ('94)
ESP1:21:46
  
 
5
Christopher Linke
Christopher Linke ('88)
GER1:21:50
  
 
6
Diego García
Diego García ('96)
ESP1:21:57
  
 
7
Wang Kaihua 
Wang Kaihua  ('94)
CHN1:22:03
  
 
8
Zhang Jun 
Zhang Jun  ('98)
CHN1:22:16
  
 
9
Perseus Karlström
Perseus Karlström ('90)
SWE1:22:29
  
 
10
Callum Wilkinson
Callum Wilkinson ('97)
GBR1:22:38
  
 
11
Andrés Olivas
Andrés Olivas ('98)
MEX1:22:46
  
 
12
Brian Pintado
Brian Pintado ('95)
ECU1:22:54
  
 
13
Caio Bonfim
Caio Bonfim ('91)
BRA1:23:21
  
 
14
Manuel Soto
Manuel Soto ('94)
COL1:23:32
  
 
15
Francesco Fortunato
Francesco Fortunato ('94)
ITA1:23:43
  
 
16
Kevin Campion
Kevin Campion ('88)
FRA1:23:53
  
 SB
17
Declan Tingay
Declan Tingay ('99)
AUS1:24:00
  
 PB
18
Eider Arévalo
Eider Arévalo ('93)
COL1:24:10
  
 
19
David Hurtado
David Hurtado ('99)
ECU1:24:31
  
 
20
Wayne Snyman
Wayne Snyman ('85)
RSA1:24:33
  
 
21
César Augusto Rodríguez
César Augusto Rodríguez ('97)
PER1:24:40
  
 
22
Leo Köpp
Leo Köpp ('98)
GER1:24:46
  
 
23
Sandeep Kumar Sangwan
Sandeep Kumar Sangwan ('86)
IND1:25:07
  
 
24
Gabriel Bordier
Gabriel Bordier ('97)
FRA1:25:23
  
 
25
Tom Bosworth
Tom Bosworth ('90)
GBR1:25:57
  
 
26
Cai Zelin 
Cai Zelin  ('91)
CHN1:26:39
  
 
27
John Alexander Castañeda
John Alexander Castañeda ('92)
COL1:26:41
  
 
28
Nils Brembach
Nils Brembach ('93)
GER1:26:45
  
 
29
David Kenny
David Kenny ('99)
IRL1:26:54
  
 
30
José Oswaldo Calel
José Oswaldo Calel ('98)
GUA1:26:55
  
 
31
Miguel Ángel López
Miguel Ángel López ('88)
ESP1:27:12
  
 
32
Eiki Takahashi
Eiki Takahashi ('92)
JPN1:27:29
  
 
33
Marius Žiūkas
Marius Žiūkas ('85)
LTU1:27:35
  
 
34
Sahin Senoduncu
Sahin Senoduncu ('94)
TUR1:27:39
  
 
35
Jordy Jiménez
Jordy Jiménez ('94)
ECU1:27:52
  
 
36
Kyle Swan
Kyle Swan ('99)
AUS1:27:55
  
 
37
Choe Byeong-Kwang 
Choe Byeong-Kwang  ('91)
KOR1:28:12
  
 SB
38
Noel Ali Chama
Noel Ali Chama ('97)
MEX1:28:23
  
 
39
Georgiy Sheiko
Georgiy Sheiko ('89)
KAZ1:28:38
  
 
40
José Ortíz
José Ortíz 
GUA1:28:57
  
 
41
Miroslav Úradník
Miroslav Úradník ('96)
SVK1:29:25
  
 
42
Jesús Vega
Jesús Vega ('94)
MEX1:30:37
  
 
43
Luis Campos
Luis Campos ('95)
PER1:30:58
  
 
44
Federico Tontodonati
Federico Tontodonati ('89)
ITA1:31:19
  
 
45
Aliaksandr Liakhovich
Aliaksandr Liakhovich ('89)
BLR1:31:28
  
 
46
Matheus Gabriel Correa
Matheus Gabriel Correa ('99)
BRA1:31:47
  
 
47
Rahul Rohila
Rahul Rohila ('96)
IND1:32:06
  
 
48
Abdulselam Imük
Abdulselam Imük ('99)
TUR1:32:27
  
 
49
Ivan Losev
Ivan Losev ('86)
UKR1:33:26
  
 
50
Nick Christie
Nick Christie ('91)
USA1:34:37
  
 
51
Kolothum Thodi Irfan
Kolothum Thodi Irfan ('90)
IND1:34:41
  
 SB
52
Eduard Zabuzhenko
Eduard Zabuzhenko ('98)
UKR1:39:38
  
 
Łukasz Niedziałek
Łukasz Niedziałek 
POL DNF
  
 
Salih Korkmaz
Salih Korkmaz ('97)
TUR DNF
  
 
Luca Mazzo
Luca Mazzo ('94)
BRA DNF
  
 
Vasiliy Mizinov
Vasiliy Mizinov ('97)
RUS DQ
  
 
José Alejandro Barrondo
José Alejandro Barrondo ('96)
GUA DQ
  
 
M 50 km kapgang    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1
Dawid Tomala
Dawid Tomala ('89)
POL3:50:08
  
 
2
Jonathan Hilbert
Jonathan Hilbert ('95)
GER3:50:44
  
 
3
Evan Dunfee
Evan Dunfee ('90)
CAN3:50:59
  
 SB
4
Marc Tur
Marc Tur ('94)
ESP3:51:08
  
 
5
João Vieira
João Vieira ('76)
POR3:51:28
  
 SB
6
Masatora Kawano
Masatora Kawano ('98)
JPN3:51:56
  
 SB
7
Bian Tongda 
Bian Tongda  ('91)
CHN3:52:01
  
 
8
Rhydian Cowley
Rhydian Cowley ('91)
AUS3:52:01
  
 PB
9
Veli-Matti Partanen
Veli-Matti Partanen ('91)
FIN3:52:39
  
 SB
10
Brendan Boyce
Brendan Boyce ('86)
IRL3:53:40
  
 
11
José Montaña
José Montaña ('92)
COL3:53:50
  
 SB
12
Artur Brzozowski
Artur Brzozowski ('85)
POL3:54:08
  
 SB
13
Jorge Armando Ruiz
Jorge Armando Ruiz ('89)
COL3:55:30
  
 
14
Matej Tóth
Matej Tóth ('83)
SVK3:56:23
  
 SB
15
José Leyver Ojeda
José Leyver Ojeda ('85)
MEX3:56:53
  
 SB
16
Quentin Rew
Quentin Rew ('84)
NZL3:57:33
  
 SB
17
Máté Helebrandt
Máté Helebrandt ('89)
HUN3:57:53
  
 SB
18
Diego Pinzón
Diego Pinzón ('85)
COL3:57:54
  
 
19
Andrés Chocho
Andrés Chocho ('83)
ECU3:59:03
  
 SB
20
Bence Venyercsán
Bence Venyercsán ('96)
HUN3:59:05
  
 
21
Wang Qin 
Wang Qin  ('94)
CHN3:59:35
  
 
22
Dzmitry Dziubin
Dzmitry Dziubin ('90)
BLR4:00:25
  
 SB
23
Andrea Agrusti
Andrea Agrusti ('95)
ITA4:01:10
  
 
24
Marius Cocioran
Marius Cocioran ('83)
ROU4:01:43
  
 
25
Maryan Zakalnytskyy
Maryan Zakalnytskyy ('94)
UKR4:02:53
  
 
26
Jarkko Kinnunen
Jarkko Kinnunen ('84)
FIN4:04:28
  
 
27
Jonathan Javier Amores
Jonathan Javier Amores ('98)
ECU4:05:47
  
 
28
Luo Yadong 
Luo Yadong  ('92)
CHN4:06:17
  
 
29
Alex Wright
Alex Wright ('90)
IRL4:06:20
  
 SB
30
Hayato Katsuki
Hayato Katsuki ('90)
JPN4:06:32
  
 
31
Artur Mastianica
Artur Mastianica ('92)
LTU4:06:43
  
 
32
Satoshi Maruo
Satoshi Maruo ('91)
JPN4:06:44
  
 
33
Carl Dohmann
Carl Dohmann ('90)
GER4:07:18
  
 
34
Bernando Uriel Barrondo
Bernando Uriel Barrondo ('93)
GUA4:08:34
  
 
35
Jesús Ángel García
Jesús Ángel García ('69)
ESP4:10:03
  
 
36
Aléxandros Papamihaíl
Aléxandros Papamihaíl ('88)
GRE4:12:49
  
 
37
Arnis Rumbenieks
Arnis Rumbenieks ('88)
LAT4:13:33
  
 
38
Aleksi Ojala
Aleksi Ojala ('92)
FIN4:14:02
  
 
39
Valeriy Litanyuk
Valeriy Litanyuk ('94)
UKR4:14:05
  
 
40
Marc Mundell
Marc Mundell ('83)
RSA4:14:37
  
 
41
Michal Morvay
Michal Morvay ('96)
SVK4:15:22
  
 
42
Nathaniel Seiler
Nathaniel Seiler ('96)
GER4:15:37
  
 
43
Vít Hlaváč
Vít Hlaváč ('97)
CZE4:15:40
  
 
44
Horacio Nava
Horacio Nava ('82)
MEX4:19:00
  
 
45
Matt Bilodeau
Matt Bilodeau ('83)
CAN4:20:36
  
 SB
46
Lukáš Gdula
Lukáš Gdula ('91)
CZE4:33:06
  
 
47
Claudio Villanueva
Claudio Villanueva ('88)
ECU4:53:09
  
 
Marco De Luca
Marco De Luca ('81)
ITA DNF
  
 
Teodorico Caporaso
Teodorico Caporaso ('87)
ITA DNF
  
 
Luís Manuel Corchete
Luís Manuel Corchete ('84)
ESP DNF
  
 
Yohann Diniz
Yohann Diniz ('78)
FRA DNF
  
 
Gurpreet Singh
Gurpreet Singh ('84)
IND DNF
  
 
Luis Angel Sánchez
Luis Angel Sánchez ('93)
GUA DNF
  
 
Isaac Palma
Isaac Palma ('90)
MEX DNF
  
 
Ivan Banzeruk
Ivan Banzeruk ('90)
UKR DNF
  
 
Rafał Augustyn
Rafał Augustyn ('84)
POL DNF
  
 
Håvard Haukenes
Håvard Haukenes ('90)
NOR DNF
  
 
Erick Barrondo
Erick Barrondo ('91)
GUA DQ
  
 
Ruslans Smolonskis
Ruslans Smolonskis ('96)
LAT DQ
  
 
M 4 x 100 m stafet    
6.8.

Finale A

Finale
6.8.
1
 
  
ITA37.50
  0.154
NR 
  Lorenzo Patta, Lamont Marcell Jacobs, Eseosa Desalu, Filippo Tortu
2
 
  
CAN37.70
  0.148
 
  Aaron Brown, Jerome Blake, Brendon Rodney, Andre De Grasse
3
 
  
CHN37.79
  0.153
=NR 
  Tang Xingqiang, Xie Zhenye, Su Bingtian, Wu Zhiqiang
4
 
  
JAM37.84
  0.158
 
  Jevaughn Minzie, Julian Forte, Yohan Blake, Oblique Seville
5
 
  
GER38.12
  0.136
 
  Julian Reus, Joshua Hartmann, Deniz Almas, Lucas Ansah-Peprah
 
  
JPNDNF
  
 
  Shuhei Tada, Ryota Yamagata, Yoshihide Kiryu, Yuki Koike
 
  
GHADQ
  
 
  Sean Safo-Antwi, Benjamin Azamati, Emmanuel Yeboah, Joseph Amoah
 
  
GBR37.51DQ ADR 2.2
  0.141
 
  Chijindu Ujah, Zharnel Hughes, Richard Kilty, Nethaneel Mitchell-Blake
Indledende heats5.8.
Indledende 1
5.8.
5.8.
1
 
  
JAM37.82
Q
  0.146
 
  Jevaughn Minzie, Julian Forte, Yohan Blake, Oblique Seville
2
 
  
JPN38.16
Q
  0.147
 
  Shuhei Tada, Ryota Yamagata, Yoshihide Kiryu, Yuki Koike
3
 
  
FRA38.18
  0.156
 
  Mouhamadou Fall, Jimmy Vicaut, Mickael-Méba Zeze, Ryan Zeze
4
 
  
BRA38.34
  0.140
 
  Rodrigo do Nascimento, Felipe Bardi, Derick Silva, Paulo André de Oliveira
6
 
  
TTO38.63
  0.150
 
  Kion Benjamin, Eric Harrison, Akanni Hislop, Richard Thompson
 
  
RSADNF
  
 
  Clarence Munyai, Shaun Maswanganyi, Valco Van Wyk, Akani Simbine
 
  
NEDDNF
  
 
  Joris van Gool, Taymir Burnet, Christopher Garia, Churandy Martina
 
  
GBR38.02DQ ADR 2.2
Q
  0.152
 
  Chijindu Ujah, Zharnel Hughes, Richard Kilty, Nethaneel Mitchell-Blake
Indledende 2
5.8.
5.8.
1
 
  
CHN37.92
Q
  0.152
 
  Tang Xingqiang, Xie Zhenye, Su Bingtian, Wu Zhiqiang
2
 
  
CAN37.92
Q
  0.177
 
  Aaron Brown, Jerome Blake, Brendon Rodney, Andre De Grasse
3
 
  
ITA37.95
Q
  0.170
NR 
  Lorenzo Patta, Lamont Marcell Jacobs, Eseosa Desalu, Filippo Tortu
4
 
  
GER38.06
q
  0.134
 
  Julian Reus, Joshua Hartmann, Deniz Almas, Lucas Ansah-Peprah
5
 
  
GHA38.08
q
  0.137
AR 
  Sean Safo-Antwi, Benjamin Azamati, Emmanuel Yeboah, Joseph Amoah
6
 
  
USA38.10
  0.148
 
  Trayvon Bromell, Fred Kerley, Ronnie Baker, Cravon Gillespie
7Danmark Danmark  38.16
  0.143
DR 
  Simon Hansen, Tazana Kamanga-Dyrbak, Kojo Musah, Frederik Schou-Nielsen
 
  
TURDQ
  
 
  Ertan Özkan, Jak Ali Harvey, Kayhan Özer, Ramil Guliyev
M 4 x 400 m stafet    
7.8.

Finale A

Finale
7.8.
1
 
  
USA2:55.70
  0.185
 
  Michael Cherry, Michael Norman, Bryce Deadmon, Rai Benjamin
2
 
  
NED2:57.18
  0.176
NR 
  Liemarvin Bonevacia, Terrence Agard, Tony van Diepen, Ramsey Angela
3
 
  
BOT2:57.27
  0.212
AR 
  Isaac Makwala, Baboloki Thebe, Zibani Ngozi, Bayapo Ndori
4
 
  
BEL2:57.88
  0.149
NR 
  Alexander Doom, Jonathan Sacoor, Dylan Borlée, Kevin Borlée
5
 
  
POL2:58.46
  0.157
 
  Dariusz Kowaluk, Karol Zalewski, Mateusz Rzeźniczak, Kajetan Duszyński
6
 
  
JAM2:58.76
  0.195
 
  Demish Gaye, Christopher Taylor, Jaheel Hyde, Nathon Allen
7
 
  
ITA2:58.81
  0.161
NR 
  Davide Re, Vladimir Aceti, Edoardo Scotti, Alessandro Sibilio
8
 
  
TTO3:00.85
  0.179
 
  Deon Lendore, Jereem Richards, Dwight St. Hillaire, Machel Cedenio
Indledende heats6.8.
Indledende 1
6.8.
6.8.
1
 
  
USA2:57.77
Q
  0.180
 
  Trevor Stewart, Randolph Ross, Bryce Deadmon, Vernon Norwood
2
 
  
BOT2:58.33
Q
  0.200
AR 
  Isaac Makwala, Baboloki Thebe, Zibani Ngozi, Bayapo Ndori
3
 
  
TTO2:58.60
Q
  0.193
 
  Deon Lendore, Jereem Richards, Machel Cedenio, Dwight St. Hillaire
4
 
  
ITA2:58.91
q
  0.144
NR 
  Alessandro Sibilio, Vladimir Aceti, Edoardo Scotti, Davide Re
5
 
  
NED2:59.06
q
  0.178
NR 
  Jochem Dobber, Terrence Agard, Tony van Diepen, Ramsey Angela
6
 
  
GBR3:03.29
  0.245
 
  Cameron Chalmers, Joe Brier, Lee Thompson, Michael Ohioze
7
 
  
CZE3:03.61
  0.169
 
  Patrik Šorm, Pavel Maslák, Michal Desenský, Vít Müller
8
 
  
GER3:03.62
  0.197
 
  Marvin Schlegel, Luke Campbell, Jean Paul Bredau, Manuel Sanders
Indledende 2
6.8.
6.8.
1
 
  
POL2:58.55
Q
  0.160
 
  Dariusz Kowaluk, Karol Zalewski, Jakub Krzewina, Kajetan Duszyński
2
 
  
JAM2:59.29
Q
  0.188
 
  Demish Gaye, Jaheel Hyde, Karayme Bartley, Nathon Allen
3
 
  
BEL2:59.37
Q
  0.148
 
  Alexander Doom, Jonathan Sacoor, Dylan Borlée, Jonathan Borlée
4
 
  
IND3:00.25
  0.138
NR 
  Y. Muhammed Anas, Noah Nirmal Tom, Arokia Rajiv, P.A.Amoj Jacob
5
 
  
JPN3:00.76
  0.143
NR 
  Rikuya Ito, Kaito Kawabata, Kentaro Sato, Aoto Suzuki
6
 
  
FRA3:00.81
  0.166
 
  Thomas Jordier, Muhammad Abdalla Kounta, Ludovic Ouceni, Gilles Biron
7
 
  
RSA3:01.18
  0.151
 
  Lythe Pillay, Zakithi Nene, Ranti Dikgale, Thapelo Phora
8
 
  
COL3:03.20
  0.164
 
  Alejandro Perlaza, Diego Armando Palomeque, Raúl Hernán Mena, John Alexander Solís
M 4 x 400 m stafet mix    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
 
  
POL3:09.87
  0.157
AR 
  Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński
2
 
  
DOM3:10.21
  0.184
NR 
  Lidio Feliz, Marileidy Paulino, Anabel Medina, Alexander Ogando
3
 
  
USA3:10.22
  0.167
 
  Trevor Stewart, Kendall Ellis, Kaylin Whitney, Vernon Norwood
4
 
  
NED3:10.36
  0.209
NR 
  Liemarvin Bonevacia, Lieke Klaver, Femke Bol, Ramsey Angela
5
 
  
BEL3:11.51
  0.165
NR 
  Dylan Borlée, Imke Vervaet, Camille Laus, Kevin Borlée
6
 
  
GBR3:12.07
  0.169
 
  Niclas Baker, Nicole Yeargin, Emily Diamond, Cameron Chalmers
7
 
  
JAM3:14.95
  0.208
 
  Sean Bailey, Stacey-Ann Williams, Tovea Jenkins, Karayme Bartley
8
 
  
IRL3:15.04
  0.140
 
  Cillin Greene, Phil Healy, Sophie Becker, Christopher O'Donnell
 
  
GER DQ
  
 
  Marvin Schlegel, Corinna Schwab, Nadine Gonska, Manuel Sanders
Indledende heats30.7.
Indledende 1
30.7.
30.7.
1
 
  
USA3:11.39
Q
  0.182
 
  Elija Godwin, Lynna Irby-Jackson, Taylor Manson, Bryce Deadmon
2
 
  
DOM3:12.74
Q
  0.253
NR 
  Lidio Feliz, Marileidy Paulino, Anabel Medina, Luguelín Santos
3
 
  
BEL3:12.75
Q
  0.177
NR 
  Alexander Doom, Imke Vervaet, Camille Laus, Jonathan Borlée
4
 
  
IRL3:12.88
q
  0.137
NR 
  Cillin Greene, Phil Healy, Sophie Becker, Christopher O'Donnell
5
 
  
GER3:12.94
  0.189
NR 
  Marvin Schlegel, Corinna Schwab, Ruth Sophia Spelmeyer-Preuß, Manuel Sanders
6
 
  
ESP3:13.29
  0.176
NR 
  Samuel García, Laura Bueno, Aauri Lorena Bokesa, Bernat Erta
7
 
  
NGR3:13.60
  0.196
AR 
  Emmanuel Ifeanyi Ojeli, Imaobong Nse Uko, Samson Oghenewegba Nathaniel, Patience George
Indledende 2
30.7.
30.7.
1
 
  
POL3:10.44
Q
  0.156
AR 
  Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Kajetan Duszyński
2
 
  
NED3:10.69
Q
  0.178
NR 
  Jochem Dobber, Lieke Klaver, Lisanne de Witte, Ramsey Angela
3
 
  
JAM3:11.76
Q
  0.180
NR 
  Sean Bailey, Junelle Bromfield, Stacey-Ann Williams, Karayme Bartley
4
 
  
GBR3:11.95
q
  0.189
NR 
  Cameron Chalmers, Zoey Clark, Emily Diamond, Lee Thompson
5
 
  
ITA3:13.51
  0.184
NR 
  Edoardo Scotti, Alice Mangione, Rebecca Borga, Vladimir Aceti
6
 
  
UKR3:14.21
  0.157
 
  Mykyta Barabanov, Kateryna Karpiuk, Alina Lohvynenko, Oleksandr Pohorilko
7
 
  
BRA3:15.89
  0.185
=AR 
  Pedro Luis Burmann, Tiffani Marinho, Tabata de Carvalho, Anderson Henriques
8
 
  
IND3:19.93
  0.158
 
  Y. Muhammed Anas, V. Revathi, Venkatesan Subha, Arokia Rajiv
K 100 m    
31.7. Vind: -0.6

Finale A

Finale
31.7.Vind: -0.6
1
Elaine Thompson-Herah
Elaine Thompson-Herah ('92)
JAM10.61
  0.150
NR PB
2
Shelly-Ann Fraser-Pryce
Shelly-Ann Fraser-Pryce ('86)
JAM10.74
  0.139
 
3
Shericka Jackson
Shericka Jackson ('94)
JAM10.76
  0.152
 PB
4
Marie Josée Ta Lou
Marie Josée Ta Lou ('88)
CIV10.91
  0.158
 
5
Ajla Del Ponte
Ajla Del Ponte ('96)
SUI10.97
  0.129
 
6
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI10.99
  0.138
 
7
Teahna Daniels
Teahna Daniels ('97)
USA11.02
  0.144
 
8
Daryll Neita
Daryll Neita ('96)
GBR11.12
  0.108
 
Semifinale31.7.
Semi 1
31.7. Vind: 0.0
31.7.Vind: 0.0
1
Elaine Thompson-Herah
Elaine Thompson-Herah ('92)
JAM10.76
Q
  0.157
 
2
Ajla Del Ponte
Ajla Del Ponte ('96)
SUI11.01
Q
  0.109
 
3
Dina Asher-Smith
Dina Asher-Smith ('95)
GBR11.05
  0.148
 
4
Jenna Prandini
Jenna Prandini ('92)
USA11.11
  0.149
 =SB
5
Khamica Bingham
Khamica Bingham ('94)
CAN11.22
  0.150
 
6
Tynia Gaither
Tynia Gaither ('93)
BAH11.31
  0.130
 
7
Tatjana Pinto
Tatjana Pinto ('92)
GER11.35
  0.163
 
Blessing Okagbare
Blessing Okagbare ('88)
NGR DQ ADR 2.2
  
 
Semi 2
31.7. Vind: -0.2
31.7.Vind: -0.2
1
Marie Josée Ta Lou
Marie Josée Ta Lou ('88)
CIV10.79
Q
  0.132
 
2
Shericka Jackson
Shericka Jackson ('94)
JAM10.79
Q
  0.147
 
3
Michelle-Lee Ahye
Michelle-Lee Ahye ('92)
TTO11.00
  0.132
 SB
4
Alexandra Burghardt
Alexandra Burghardt ('94)
GER11.07
  0.151
 
5
Javianne Oliver
Javianne Oliver ('94)
USA11.08
  0.166
 
6
Crystal Emmanuel
Crystal Emmanuel ('91)
CAN11.21
  0.149
 
7
Ge Manqi 
Ge Manqi  ('97)
CHN11.22
  0.145
 
8
Asha Philip
Asha Philip ('90)
GBR11.30
  0.134
 
Semi 3
31.7. Vind: +0.3
31.7.Vind: +0.3
1
Shelly-Ann Fraser-Pryce
Shelly-Ann Fraser-Pryce ('86)
JAM10.73
Q
  0.136
 
2
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI10.96
Q
  0.128
 
3
Teahna Daniels
Teahna Daniels ('97)
USA10.98
q
  0.144
 PB
4
Daryll Neita
Daryll Neita ('96)
GBR11.00
q
  0.135
 
5
Grace Nwokocha
Grace Nwokocha ('01)
NGR11.07
  0.142
 
6
Gina Bass
Gina Bass ('95)
GAM11.16
  0.140
 
7
Murielle Ahouré
Murielle Ahouré ('87)
CIV11.28
  0.124
 
8
Anna Bongiorni
Anna Bongiorni ('93)
ITA11.38
  0.159
 
Indledende heats30.7.
Indledende 1
30.7. Vind: -0.1
30.7.Vind: -0.1
1
Teahna Daniels
Teahna Daniels ('97)
USA11.04
Q
  0.136
 
2
Dina Asher-Smith
Dina Asher-Smith ('95)
GBR11.07
Q
  0.103
 
3
Murielle Ahouré
Murielle Ahouré ('87)
CIV11.16
Q
  0.132
 SB
4
Ge Manqi 
Ge Manqi  ('97)
CHN11.20
q
  0.149
 
5
Salomé Kora
Salomé Kora ('94)
SUI11.25
  0.146
 
6
Marije van Hunenstijn
Marije van Hunenstijn ('95)
NED11.27
  0.158
 SB
7
Joella Lloyd
Joella Lloyd ('02)
ANT11.54
  0.173
 
8
Asimenye Simwaka
Asimenye Simwaka ('97)
MAW11.68
  0.161
NR PB
Indledende 2
30.7. Vind: +0.1
30.7.Vind: +0.1
1
Elaine Thompson-Herah
Elaine Thompson-Herah ('92)
JAM10.82
Q
  0.158
 
2
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI10.95
Q
  0.111
=NR =PB
3
Tatjana Pinto
Tatjana Pinto ('92)
GER11.16
Q
  0.164
 
4
Khamica Bingham
Khamica Bingham ('94)
CAN11.21
q
  0.156
 
5
Rosângela Santos
Rosângela Santos ('90)
BRA11.33
  0.180
 SB
6
Kelly-Ann Baptiste
Kelly-Ann Baptiste ('86)
TTO11.48
  0.150
 
7
Vittoria Fontana
Vittoria Fontana 
ITA11.53
  0.149
 
8
Alfina Tehupeiory
Alfina Tehupeiory ('95)
INA11.92
  0.189
 
Indledende 3
30.7. Vind: -0.4
30.7.Vind: -0.4
1
Alexandra Burghardt
Alexandra Burghardt ('94)
GER11.08
Q
  0.133
 
2
Javianne Oliver
Javianne Oliver ('94)
USA11.15
Q
  0.150
 
3
Anna Bongiorni
Anna Bongiorni ('93)
ITA11.35
Q
  0.147
 
4
Rhodah Njobvu
Rhodah Njobvu ('94)
ZAM11.40
  0.130
 
5
Liang Xiaojing 
Liang Xiaojing  ('97)
CHN11.40
  0.159
 
6
Tristan Evelyn
Tristan Evelyn ('98)
BAR11.42
  0.125
 
7
Maggie Barrie
Maggie Barrie ('96)
SLE11.45
  0.143
 SB
8
Farzaneh Fasihi
Farzaneh Fasihi ('93)
IRI11.79
  0.143
 
Indledende 4
30.7. Vind: -0.3
30.7.Vind: -0.3
1
Marie Josée Ta Lou
Marie Josée Ta Lou ('88)
CIV10.78
Q
  0.161
=AR PB
2
Daryll Neita
Daryll Neita ('96)
GBR10.96
Q
  0.107
 PB
3
Crystal Emmanuel
Crystal Emmanuel ('91)
CAN11.18
Q
  0.148
 
4
Lorène Dorcas Bazolo
Lorène Dorcas Bazolo ('83)
POR11.31
  0.134
 
5
Maja Mihalinec Zidar
Maja Mihalinec Zidar ('89)
SLO11.54
  0.130
 SB
6
Angela Tenorio
Angela Tenorio ('96)
ECU11.59
  0.137
 
7
Amya Clarke
Amya Clarke ('99)
SKN11.71
  0.153
 
Indledende 5
30.7. Vind: +1.3
30.7.Vind: +1.3
1
Shelly-Ann Fraser-Pryce
Shelly-Ann Fraser-Pryce ('86)
JAM10.84
Q
  0.128
 
2
Ajla Del Ponte
Ajla Del Ponte ('96)
SUI10.91
Q
  0.131
NR PB
3
Grace Nwokocha
Grace Nwokocha ('01)
NGR11.00
Q
  0.161
 PB
4
Gina Bass
Gina Bass ('95)
GAM11.12
q
  0.134
NR PB
5
Rafailía Spanoudáki-Hatziríga
Rafailía Spanoudáki-Hatziríga ('94)
GRE11.45
  0.133
 
6
Inna Eftimova
Inna Eftimova ('88)
BUL11.46
  0.145
 
7
Dutee Chand
Dutee Chand ('96)
IND11.54
  0.148
 
8
Carla Scicluna
Carla Scicluna ('01)
MLT12.16
  0.178
 
Indledende 6
30.7. Vind: -0.1
30.7.Vind: -0.1
1
Asha Philip
Asha Philip ('90)
GBR11.31
Q
  0.110
 
2
Tynia Gaither
Tynia Gaither ('93)
BAH11.34
Q
  0.141
 
3
Krystsina Tsimanouskaya
Krystsina Tsimanouskaya ('96)
BLR11.47
  0.149
 
4
Maria Isabel Pérez
Maria Isabel Pérez ('93)
ESP11.51
  0.151
 
5
Natacha Ngoye
Natacha Ngoye ('93)
CGO11.52
  0.137
 
6
Azreen Nabila Alias
Azreen Nabila Alias 
MAS11.91
  0.173
 
Blessing Okagbare
Blessing Okagbare ('88)
NGR11.05 DQ ADR 2.2
Q
  0.147
 
Indledende 7
30.7. Vind: -0.2
30.7.Vind: -0.2
1
Michelle-Lee Ahye
Michelle-Lee Ahye ('92)
TTO11.06
Q
  0.123
 
2
Shericka Jackson
Shericka Jackson ('94)
JAM11.07
Q
  0.170
 
3
Jenna Prandini
Jenna Prandini ('92)
USA11.11
Q
  0.148
 =SB
4
Diana Vaisman
Diana Vaisman ('98)
ISR11.27
  0.132
 SB
5
Hana Basic
Hana Basic ('96)
AUS11.32
  0.147
 
6
Wei Yongli 
Wei Yongli  ('91)
CHN11.48
  0.174
 SB
7
Jasmine Abrams
Jasmine Abrams ('94)
GUY11.49
  0.148
 
8
Mudhawi Al-Shammari
Mudhawi Al-Shammari ('98)
KUW11.81
  0.167
 
Prelim 1
30.7. Vind: +0.3
30.7.Vind: +0.3
1
Natacha Ngoye
Natacha Ngoye ('93)
CGO11.47
Q
  0.124
 SB
2
Maggie Barrie
Maggie Barrie ('96)
SLE11.53
Q
  0.142
 SB
3
Amya Clarke
Amya Clarke ('99)
SKN11.67
Q
  0.155
 
4
Djénébou Danté
Djénébou Danté ('89)
MLI12.12
  0.169
 SB
5
Hedil Aboud Fethi
Hedil Aboud Fethi ('99)
LBA12.70
  0.126
 SB
6
Bashair Obaid Al-Manwari
Bashair Obaid Al-Manwari ('97)
QAT13.12
  0.142
 PB
7
Kimia Yousufi
Kimia Yousufi ('96)
AFG13.29
  0.157
NR PB
8
Rosana Nchama Mbo Nchama Alba
Rosana Nchama Mbo Nchama Alba ('03)
GEQ13.36
  0.148
 PB
9
Amed Elna
Amed Elna ('99)
COM14.30
  0.161
 PB
Prelim 2
30.7. Vind: +0.5
30.7.Vind: +0.5
1
Farzaneh Fasihi
Farzaneh Fasihi ('93)
IRI11.76
Q
  0.142
 
2
Azreen Nabila Alias
Azreen Nabila Alias 
MAS11.77
Q
  0.168
 PB
3
Mudhawi Al-Shammari
Mudhawi Al-Shammari ('98)
KUW11.82
Q
  0.167
 
4
Regine Tugade
Regine Tugade ('98)
GUM12.17
  0.135
 SB
5
Charlotte Afriat
Charlotte Afriat ('02)
MON12.35
  0.131
 
6
Silina Pha Aphay
Silina Pha Aphay ('96)
LAO12.41
  0.170
 SB
7
Hsieh Hsi-En 
Hsieh Hsi-En  ('94)
TPE12.49
  0.171
 PB
8
Saraswati Chaudhary
Saraswati Chaudhary ('97)
NEP12.91
  0.158
 SB
9
Yasmine Amr Al-Dabbagh
Yasmine Amr Al-Dabbagh ('97)
KSA13.34
  0.153
 
Prelim 3
30.7. Vind: +0.8
30.7.Vind: +0.8
1
Joella Lloyd
Joella Lloyd ('02)
ANT11.55
Q
  0.179
 
2
Asimenye Simwaka
Asimenye Simwaka ('97)
MAW11.76
Q
  0.164
NR PB
3
Alfina Tehupeiory
Alfina Tehupeiory ('95)
INA11.89
Q
  0.194
 SB
4
Carla Scicluna
Carla Scicluna ('01)
MLT12.11
q
  0.152
 
5
Hanna Barakat
Hanna Barakat ('99)
PLE12.16
  0.164
NR PB
6
Mazoon Al-Alawi
Mazoon Al-Alawi ('97)
OMA12.35
  0.191
 
7
Aissata Denn Conte
Aissata Denn Conte ('01)
GUI12.43
  0.157
 PB
8
Matie Stanley
Matie Stanley ('03)
TUV14.52
  0.159
 PB
9
Houleye Ba
Houleye Ba ('92)
MTN