Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Nairobi KEN: 18th World Athletics U20 Championships 18‐22.8.2021
Safaricom Stadium

M 100 m    
18.8. Vind: +1.0

Finale A

Finale
18.8.Vind: +1.0
30
Georgi Hristov
Georgi Hristov ('02)
BUL10.72
  0.145
 
M 200 m    
20.8. Vind: +2.3

Finale A

Finale
20.8.Vind: +2.3
8
Eduard Kubelík
Eduard Kubelík ('02)
CZE20.65 w
  0.163
 
M 400 m    
18.8.

Finale A

Finale
18.8.
16
Tahj Hamm
Tahj Hamm ('04)
JAM47.73
  0.150
 
M 800 m    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
28
Mohamed Mustafa
Mohamed Mustafa ('03)
SUD1:59.55
  
 PB
M 110 m hæk 99.1 cm    
20.8. Vind: +0.2

Finale A

Finale
20.8.Vind: +0.2
21
Jovan Čanak
Jovan Čanak ('02)
SRB14.05
  0.152
NU20R 
24
Bogdan Vidojković
Bogdan Vidojković ('02)
SRB14.18
  0.200
 
M 400 m hæk    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
2
Roshawn Clarke
Roshawn Clarke ('04)
JAM50.93
Q
  0.250
 =PB
8
Gabriel Dos Santos
Gabriel Dos Santos ('03)
BRA52.25
Q
  0.182
 PB
M 4 x 100 m stafet    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
5
 
  
ITA39.56
Q
  0.174
 
  Angelo Ulisse, Matteo Melluzzo, Filippo Cappelletti, Lorenzo Ndele Simonelli
8
 
  
KSA40.40
q
  0.312
 
  Nasser Mohamed Abdo, Ali Ahmed Ali, Sultan Ali Salim Kaabi Alwatan, Anbar Jamaan Alzahranii
M 4 x 400 m stafet    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
7
 
  
ITA3:09.71
q
  0.146
 
  Stefano Grendene, Francesco Pernici, Masresha Costa, Tommaso Boninti
M 4 x 400 m stafet mix    
18.8.

Finale A

Finale
18.8.
7
 
  
ITA3:28.00
Q
  0.144
 
  Stefano Grendene, Federica Pansini, Angelica Ghergo, Francesco Pernici
D19 100 m    
19.8. Vind: -0.2

Finale A

Finale
19.8.Vind: -0.2
1
Letsile Tebogo
Letsile Tebogo ('03)
BOT10.19
  0.110
 
2
Benji Richardson
Benji Richardson ('03)
RSA10.28
  0.167
 
3
Shainer Reginfo
Shainer Reginfo ('02)
CUB10.32
  0.127
 
4
Ali Anwar Al-Balushi
Ali Anwar Al-Balushi ('02)
OMA10.39
  0.170
 
5
Oliwer Wdowik
Oliwer Wdowik ('02)
POL10.46
  0.172
 
6
Matteo Melluzzo
Matteo Melluzzo ('02)
ITA10.49
  0.159
 
7
Nazzio John
Nazzio John ('03)
GRN10.52
  0.165
 
8
Godson Oghenebrume
Godson Oghenebrume ('03)
NGR10.74
  0.173
 
Semifinale18.8.
Semi 1
18.8. Vind: +0.5
18.8.Vind: +0.5
1
Letsile Tebogo
Letsile Tebogo ('03)
BOT10.11
Q
  0.176
NR NU20R PB 1
2
Oliwer Wdowik
Oliwer Wdowik ('02)
POL10.37
Q
  0.163
 PB 9
3
Bradley Oliphant
Bradley Oliphant ('03)
RSA10.49
  0.236
  13
4
Almond Small
Almond Small ('03)
CAN10.53
  0.145
  15
5
Angelo Ulisse
Angelo Ulisse ('03)
ITA10.56
  0.145
  19
6
Bautista Diamante
Bautista Diamante ('03)
ARG10.59
  0.167
  20
7
Yeykell Romero
Yeykell Romero ('02)
NCA10.63
  0.146
  21
8
Alicke Cranston
Alicke Cranston ('04)
JAM10.94
  0.142
  23
Semi 2
18.8. Vind: +0.4
18.8.Vind: +0.4
1
Ali Anwar Al-Balushi
Ali Anwar Al-Balushi ('02)
OMA10.27
Q
  0.166
NU20R PB 3
2
Matteo Melluzzo
Matteo Melluzzo ('02)
ITA10.29
Q
  0.136
  4
3
Benji Richardson
Benji Richardson ('03)
RSA10.30
q
  0.170
  6
4
Nazzio John
Nazzio John ('03)
GRN10.32
q
  0.160
 PB 7
5
Eino Vuori
Eino Vuori ('02)
FIN10.43
  0.145
 PB 10
6
Wendell Miller
Wendell Miller ('03)
BAH10.45
  0.141
 PB 11
7
Tomas Mondino
Tomas Mondino ('05)
ARG10.53
  0.142
  16
Bryan Levell
Bryan Levell ('03)
JAM DQ
  0.018
 
Semi 3
18.8. Vind: +0.8
18.8.Vind: +0.8
1
Godson Oghenebrume
Godson Oghenebrume ('03)
NGR10.22
Q
  0.167
  2
2
Shainer Reginfo
Shainer Reginfo ('02)
CUB10.29
Q
  0.106
 PB 5
3
Tarsis Orogot
Tarsis Orogot ('02)
UGA10.37
  0.199
  8
4
Carlos Brown Jr
Carlos Brown Jr ('05)
BAH10.47
  0.180
 PB 12
5
Dominik Illovszky
Dominik Illovszky ('02)
HUN10.51
  0.157
  14
6
Jason Mandoze
Jason Mandoze ('02)
BOT10.54
  0.133
 PB 17
7
Khaled Zakaria Mouhajer
Khaled Zakaria Mouhajer ('02)
QAT10.54
  0.147
  18
8
Gerardo Lomeli
Gerardo Lomeli ('02)
MEX10.72
  0.147
  22
Indledende heats18.8.
Indledende 1
18.8. Vind: +0.8
18.8.Vind: +0.8
1
Godson Oghenebrume
Godson Oghenebrume ('03)
NGR10.35
Q
  0.191
  3
2
Almond Small
Almond Small ('03)
CAN10.54
Q
  0.149
  15
3
Yeykell Romero
Yeykell Romero ('02)
NCA10.60
Q
  0.179
  21
4
Eduard Kubelík
Eduard Kubelík ('02)
CZE10.66
  0.192
  25
5
Falah Al-Khazaali
Falah Al-Khazaali ('04)
IRQ10.75
  0.159
  32
6
Igor De Oliveira
Igor De Oliveira ('02)
BRA10.77
  0.141
  33
7
Clinton Muunga
Clinton Muunga ('02)
ZIM10.79
  0.167
  34
Indledende 2
18.8. Vind: -1.4
18.8.Vind: -1.4
1
Shainer Reginfo
Shainer Reginfo ('02)
CUB10.40
Q
  0.136
 SB 4
2
Wendell Miller
Wendell Miller ('03)
BAH10.51
Q
  0.157
 PB 11
3
Tomas Mondino
Tomas Mondino ('05)
ARG10.53
Q
  0.154
  13
4
Umut Uysal
Umut Uysal ('02)
TUR10.69
  0.147
  29
5
Katriel Angulo
Katriel Angulo ('02)
ECU10.75
  0.182
  31
6
Izaias Alves
Izaias Alves ('03)
BRA10.79
  0.159
  35
7
Favour Ashe
Favour Ashe ('02)
NGR11.00
  0.176
  39
8
Arthur Quaqua
Arthur Quaqua ('05)
LBR11.37
  0.148
 PB 43
Indledende 3
18.8. Vind: +0.7
18.8.Vind: +0.7
1
Letsile Tebogo
Letsile Tebogo ('03)
BOT10.22
Q
  0.129
  1
2
Tarsis Orogot
Tarsis Orogot ('02)
UGA10.48
Q
  0.169
  9
3
Bradley Oliphant
Bradley Oliphant ('03)
RSA10.52
Q
  0.216
  12
4
Gerardo Lomeli
Gerardo Lomeli ('02)
MEX10.60
q
  0.145
  20
5
Saif Raad Abdel Wahed
Saif Raad Abdel Wahed ('02)
IRQ10.79
  0.184
  36
6
Ognjen Marsenić
Ognjen Marsenić ('04)
MNE11.23
  0.176
  41
7
Maoulida Youssouf
Maoulida Youssouf ('03)
COM11.50
  0.158
 PB 44
Ali Babaei
Ali Babaei ('02)
IRI DNF
  0.218
 
Indledende 4
18.8. Vind: +1.0
18.8.Vind: +1.0
1
Benji Richardson
Benji Richardson ('03)
RSA10.28
Q
  0.159
  2
2
Alicke Cranston
Alicke Cranston ('04)
JAM10.45
Q
  0.139
  7
3
Khaled Zakaria Mouhajer
Khaled Zakaria Mouhajer ('02)
QAT10.55
Q
  0.162
  16
4
Angelo Ulisse
Angelo Ulisse ('03)
ITA10.57
q
  0.183
  17
5
Jason Mandoze
Jason Mandoze ('02)
BOT10.62
q
  0.166
  22
6
Steeven Salas
Steeven Salas ('02)
ECU10.67
  0.164
  28
7
Georgi Hristov
Georgi Hristov ('02)
BUL10.72
  0.145
  30
8
Mohammed Soudd
Mohammed Soudd ('03)
LBA10.95
  0.147
 PB 38
Indledende 5
18.8. Vind: 0.0
18.8.Vind: 0.0
1
Oliwer Wdowik
Oliwer Wdowik ('02)
POL10.44
Q
  0.157
 PB 6
2
Matteo Melluzzo
Matteo Melluzzo ('02)
ITA10.46
Q
  0.155
  8
3
Nazzio John
Nazzio John ('03)
GRN10.59
Q
  0.217
  19
4
Bautista Diamante
Bautista Diamante ('03)
ARG10.63
q
  0.168
  23
5
Eino Vuori
Eino Vuori ('02)
FIN10.66
q
  0.163
  24
6
Elvis Gaseb
Elvis Gaseb ('02)
NAM10.87
  0.166
  37
7
Sharon Loussanga
Sharon Loussanga ('03)
CGO11.37
  0.190
 PB 42
Remigio Santander Villarubia
Remigio Santander Villarubia ('02)
GEQ DQ
  -0.256
 
Indledende 6
18.8. Vind: -0.7
18.8.Vind: -0.7
1
Bryan Levell
Bryan Levell ('03)
JAM10.43
Q
  0.148
  5
2
Dominik Illovszky
Dominik Illovszky ('02)
HUN10.51
Q
  0.155
  10
3
Carlos Brown Jr
Carlos Brown Jr ('05)
BAH10.53
Q
  0.149
 PB 13
4
Ali Anwar Al-Balushi
Ali Anwar Al-Balushi ('02)
OMA10.59
q
  0.158
  18
5
Sylvester Simiyu
Sylvester Simiyu ('03)
KEN10.66
  0.176
 PB 26
6
Nikólaos Panayiotópoulos
Nikólaos Panayiotópoulos ('02)
GRE10.67
  0.175
  27
7
Oleksandr Sosnovenko
Oleksandr Sosnovenko ('03)
UKR11.20
  0.132
  40
Josue Hepburn
Josue Hepburn ('02)
HON DNS
  
 
D19 200 m    
21.8. Vind: +0.5

Finale A

Finale
21.8.Vind: +0.5
1
Udodi Onwuzurike
Udodi Onwuzurike ('03)
NGR20.21
  0.151
 PB
2
Letsile Tebogo
Letsile Tebogo ('03)
BOT20.38
  0.147
 
3
Sinesipho Dambile
Sinesipho Dambile ('02)
RSA20.48
  0.148
 SB
4
Tarsis Orogot
Tarsis Orogot ('02)
UGA20.57
  0.185
 
5Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)DEN20.58
  0.167
 
6
Shainer Reginfo
Shainer Reginfo ('02)
CUB21.01
  0.136
 
7
Blessing Afrifa
Blessing Afrifa ('03)
ISR21.03
  0.192
 
8
Jakub Pietrusa
Jakub Pietrusa ('02)
POL25.62
  0.161
 
Semifinale20.8.
Semi 1
20.8. Vind: +1.3
20.8.Vind: +1.3
1
Letsile Tebogo
Letsile Tebogo ('03)
BOT20.31
Q
  0.171
 PB 2
2
Tarsis Orogot
Tarsis Orogot ('02)
UGA20.37
Q
  0.193
NR NU20R PB 3
3
Shainer Reginfo
Shainer Reginfo ('02)
CUB20.58
q
  0.145
 PB 6
4
Wendell Miller
Wendell Miller ('03)
BAH20.69
  0.144
 PB 9
5
Nazzio John
Nazzio John ('03)
GRN20.79
  0.142
 PB 13
6
Adekalu Nicholas Fakorede
Adekalu Nicholas Fakorede ('03)
NGR20.87
  0.192
 PB 14
7
Benyamin Yousefi
Benyamin Yousefi ('02)
IRI21.02
  0.150
 PB 17
8
Jonathan Mutua
Jonathan Mutua ('03)
KEN21.13
  0.137
 PB 20
Semi 2
20.8. Vind: +2.3
20.8.Vind: +2.3
1
Udodi Onwuzurike
Udodi Onwuzurike ('03)
NGR20.13 w
Q
  0.160
  1
2
Sinesipho Dambile
Sinesipho Dambile ('02)
RSA20.45 w
Q
  0.156
  4
3
Blessing Afrifa
Blessing Afrifa ('03)
ISR20.49 w
q
  0.174
  5
4
Eduard Kubelík
Eduard Kubelík ('02)
CZE20.65 w
  0.163
  8
5
Carlos Brown Jr
Carlos Brown Jr ('05)
BAH20.92 w
  0.215
  15
6
Bautista Diamante
Bautista Diamante ('03)
ARG20.97 w
  0.179
  16
7
Almond Small
Almond Small ('03)
CAN21.10 w
  0.178
  19
8
Katriel Angulo
Katriel Angulo ('02)
ECU21.25 w
  0.198
  21
Semi 3
20.8. Vind: +0.4
20.8.Vind: +0.4
1Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)DEN20.61
Q
  0.158
  7
2
Jakub Pietrusa
Jakub Pietrusa ('02)
POL20.70
Q
  0.135
 PB 10
3
Bryan Levell
Bryan Levell ('03)
JAM20.71
  0.161
  11
4
Benji Richardson
Benji Richardson ('03)
RSA20.71
  0.169
  12
5
Filippo Cappelletti
Filippo Cappelletti ('03)
ITA21.08
  0.169
 PB 18
6
Michael Roth
Michael Roth ('02)
CAN21.33
  0.181
  22
7
Tomas Mondino
Tomas Mondino ('05)
ARG21.58
  0.160
  23
Ali Khalid Mas
Ali Khalid Mas ('02)
KSA DNF
  0.191
 
Indledende heats20.8.
Indledende 1
20.8. Vind: -1.0
20.8.Vind: -1.0
1
Udodi Onwuzurike
Udodi Onwuzurike ('03)
NGR20.47
Q
  0.170
 PB 1
2
Sinesipho Dambile
Sinesipho Dambile ('02)
RSA20.68
Q
  0.143
  4
3
Ali Khalid Mas
Ali Khalid Mas ('02)
KSA20.83
Q
  0.218
 SB 6
4
Shainer Reginfo
Shainer Reginfo ('02)
CUB20.95
Q
  0.139
 SB 11
5
Benyamin Yousefi
Benyamin Yousefi ('02)
IRI21.08
q
  0.190
 PB 15
6
Michael Roth
Michael Roth ('02)
CAN21.14
q
  0.211
 PB 18
7
Ioánnis Granitsiótis
Ioánnis Granitsiótis ('02)
GRE21.83
  0.183
  32
8
Josue Hepburn
Josue Hepburn ('02)
HON24.56
  0.208
 PB 34
Indledende 2
20.8. Vind: 0.0
20.8.Vind: 0.0
1
Wendell Miller
Wendell Miller ('03)
BAH20.72
Q
  0.169
 PB 5
2
Benji Richardson
Benji Richardson ('03)
RSA20.87
Q
  0.161
  7
3
Filippo Cappelletti
Filippo Cappelletti ('03)
ITA21.13
Q
  0.156
 PB 16
4
Almond Small
Almond Small ('03)
CAN21.32
Q
  0.183
  22
5
Sranmuga Sreenivas Nalubothu
Sranmuga Sreenivas Nalubothu ('02)
IND21.33
  0.146
  23
6
Shakeem McKay
Shakeem McKay ('03)
TTO21.42
  0.160
  24
7
Izaias Alves
Izaias Alves ('03)
BRA21.52
  0.146
 SB 30
8
Gregory Prince
Gregory Prince ('02)
JAM21.53
  0.196
  31
Indledende 3
20.8. Vind: -0.4
20.8.Vind: -0.4
1
Bryan Levell
Bryan Levell ('03)
JAM20.90
Q
  0.208
  8
2
Tarsis Orogot
Tarsis Orogot ('02)
UGA21.28
Q
  0.183
  20
3
Jonathan Mutua
Jonathan Mutua ('03)
KEN21.43
Q
  0.158
 PB 25
4
Tomas Mondino
Tomas Mondino ('05)
ARG21.50
Q
  0.177
  28
5
Omar Hany Soliman
Omar Hany Soliman ('03)
EGY22.30
  0.184
  33
Clinton Muunga
Clinton Muunga ('02)
ZIM DNF
  0.198
 
Jason Mandoze
Jason Mandoze ('02)
BOT DQ
  0.000
 
Federico Guglielmi
Federico Guglielmi ('02)
ITA DNS
  
 
Indledende 4
20.8. Vind: +0.4
20.8.Vind: +0.4
1Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)DEN20.53
Q
  0.154
  2
2
Eduard Kubelík
Eduard Kubelík ('02)
CZE20.92
Q
  0.148
  9
3
Carlos Brown Jr
Carlos Brown Jr ('05)
BAH20.99
Q
  0.162
 PB 12
4
Jakub Pietrusa
Jakub Pietrusa ('02)
POL21.01
Q
  0.140
 PB 14
5
Adekalu Nicholas Fakorede
Adekalu Nicholas Fakorede ('03)
NGR21.14
q
  0.209
  17
6
Katriel Angulo
Katriel Angulo ('02)
ECU21.31
q
  0.176
  21
Ali Anwar Al-Balushi
Ali Anwar Al-Balushi ('02)
OMA DNS
  
 
Indledende 5
20.8. Vind: +0.2
20.8.Vind: +0.2
1
Letsile Tebogo
Letsile Tebogo ('03)
BOT20.63
Q
  0.163
  3
2
Nazzio John
Nazzio John ('03)
GRN20.94
Q
  0.141
  10
3
Blessing Afrifa
Blessing Afrifa ('03)
ISR21.00
Q
  0.179
  13
4
Bautista Diamante
Bautista Diamante ('03)
ARG21.15
Q
  0.185
 PB 19
5
Igor Bogaczyński
Igor Bogaczyński ('03)
POL21.43
  0.161
  25
6
Ioánnis Kariofíllis
Ioánnis Kariofíllis ('02)
GRE21.44
  0.178
  27
7
Jose Figueroa
Jose Figueroa ('04)
PUR21.50
  0.187
  29
D19 400 m    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
Antony Pesela
Antony Pesela ('02)
BOT44.58
  0.151
 PB
2
Luis Avilés
Luis Avilés ('02)
MEX44.95
  0.163
AR PB
3
Matt Nortje
Matt Nortje ('02)
RSA45.32
  0.167
 PB
4
Lythe Pillay
Lythe Pillay ('03)
RSA45.53
  0.147
 =PB
5
Muzala Samukonga
Muzala Samukonga ('02)
ZAM45.89
  0.162
 PB
6
Lorenzo Benati
Lorenzo Benati ('02)
ITA46.06
  0.186
 PB
7
Michael Roth
Michael Roth ('02)
CAN46.10
  0.196
 PB
8
Kenneddy Kimeu
Kenneddy Kimeu ('02)
KEN46.51
  0.291
 SB
Indledende heats18.8.
Indledende 1
18.8.
18.8.
1
Luis Avilés
Luis Avilés ('02)
MEX45.63
Q
  0.152
AR PB 1
2
Lorenzo Benati
Lorenzo Benati ('02)
ITA46.28
Q
  0.226
  4
3
Muzala Samukonga
Muzala Samukonga ('02)
ZAM46.45
q
  0.187
  5
4
Michael Roth
Michael Roth ('02)
CAN46.51
q
  0.266
 PB 6
5
Remus Andrei Niculita
Remus Andrei Niculita ('03)
ROU47.73
  0.148
  16
6
Tadeáš Plaček
Tadeáš Plaček ('03)
CZE47.87
  0.159
  19
7
Vinicius Moura
Vinicius Moura ('05)
BRA49.59
  0.142
  22
Jeremy Bembridge
Jeremy Bembridge ('02)
JAM DNF
  0.203
 
Indledende 2
18.8.
18.8.
1
Antony Pesela
Antony Pesela ('02)
BOT45.88
Q
  0.144
 PB 2
2
Matt Nortje
Matt Nortje ('02)
RSA46.27
Q
  0.138
 PB 3
3
Elkanah Chemelil
Elkanah Chemelil ('04)
KEN46.79
  0.205
 PB 8
4
David Mulenga
David Mulenga ('02)
ZAM47.16
  0.160
  10
5
Dubem Amene
Dubem Amene ('02)
NGR47.50
  0.165
  13
6
Patryk Grzegorzewicz
Patryk Grzegorzewicz ('02)
POL47.80
  0.177
  18
7
Isuru Bans
Isuru Bans ('03)
SRI48.02
  0.233
 PB 20
8
Marian Adrian Bondoc
Marian Adrian Bondoc ('02)
ROU48.29
  0.199
  21
Indledende 3
18.8.
18.8.
1
Lythe Pillay
Lythe Pillay ('03)
RSA46.55
Q
  0.224
  7
2
Kenneddy Kimeu
Kenneddy Kimeu ('02)
KEN47.05
Q
  0.226
 SB 9
3
Raman Valodzkin
Raman Valodzkin ('03)
BLR47.17
  0.197
  11
4
Bamidele Ajayi
Bamidele Ajayi ('03)
NGR47.44
  0.200
  12
5
Revon Williams
Revon Williams ('02)
GUY47.50
  0.201
  13
6
Anbar Jamaan Alzahranii
Anbar Jamaan Alzahranii ('02)
KSA47.51
  0.163
  15
7
Tahj Hamm
Tahj Hamm ('04)
JAM47.73
  0.150
  16
8
Mohamed Basiru Bah
Mohamed Basiru Bah ('05)
SLE49.82
  0.223
 PB 23
D19 800 m    
22.8.

Finale A

Finale
22.8.
1
Emmanuel Wanyonyi
Emmanuel Wanyonyi ('04)
KEN1:43.76
  
NU18R PB
2
Mohamed Ali Gouaned
Mohamed Ali Gouaned ('02)
ALG1:44.45
  
NU20R PB
3
Noah Kibet
Noah Kibet ('04)
KEN1:44.88
  
 PB
4
Jakub Davidik
Jakub Davidik ('02)
CZE1:46.07
  
NU20R PB
5
Daniel Welde
Daniel Welde ('02)
ETH1:48.62
  
 
6
Kacper Lewalski
Kacper Lewalski ('03)
POL1:49.40
  
 
7
Abdullahi Hassan
Abdullahi Hassan ('02)
CAN1:50.07
  
 
8
Paul Anselmini
Paul Anselmini ('03)
FRA1:53.70
  
 
Semifinale21.8.
Semi 1
21.8.
21.8.
1
Emmanuel Wanyonyi
Emmanuel Wanyonyi ('04)
KEN1:46.15
Q
  
  1
2
Mohamed Ali Gouaned
Mohamed Ali Gouaned ('02)
ALG1:47.35
Q
  
  6
3
Daniel Welde
Daniel Welde ('02)
ETH1:47.53
Q
  
  7
4
Paul Anselmini
Paul Anselmini ('03)
FRA1:47.81
q
  
 PB 8
5
Handal Roban
Handal Roban ('02)
VIN1:48.37
  
NR NU20R PB 10
6
Leonardo Santos
Leonardo Santos ('02)
BRA1:48.78
  
  12
7
Mahdi El Hafez
Mahdi El Hafez ('02)
QAT1:49.84
  
  14
8
Abdullah Al-Yaari
Abdullah Al-Yaari ('03)
YEM1:53.24
  
  15
Semi 2
21.8.
21.8.
1
Noah Kibet
Noah Kibet ('04)
KEN1:46.47
Q
  
  2
2
Jakub Davidik
Jakub Davidik ('02)
CZE1:46.59
Q
  
NU20R PB 3
3
Abdullahi Hassan
Abdullahi Hassan ('02)
CAN1:46.89
Q
  
  4
4
Kacper Lewalski
Kacper Lewalski ('03)
POL1:47.31
q
  
  5
5
Abednico Choba
Abednico Choba ('02)
RSA1:48.23
  
 PB 9
6
Chevonne Hall
Chevonne Hall ('02)
JAM1:48.50
  
 PB 11
7
Haithem Chenitef
Haithem Chenitef ('04)
ALG1:49.57
  
  13
Yanis Meziane
Yanis Meziane ('02)
FRA DNF
  
 
Indledende heats19.8.
Indledende 1
19.8.
19.8.
1
Noah Kibet
Noah Kibet ('04)
KEN1:46.70
Q
  
  2
2
Jakub Davidik
Jakub Davidik ('02)
CZE1:47.84
Q
  
  4
3
Haithem Chenitef
Haithem Chenitef ('04)
ALG1:49.19
Q
  
 PB 8
4
Annu Kumar
Annu Kumar ('02)
IND1:50.26
  
  17
5
David Garcia
David Garcia ('03)
POR1:50.92
  
  19
6
Fithawi Zaid
Fithawi Zaid ('04)
ERI1:52.46
  
  22
Ermiyas Girma
Ermiyas Girma ('05)
ETH DQ
  
 
Indledende 2
19.8.
19.8.
1
Kacper Lewalski
Kacper Lewalski ('03)
POL1:48.84
Q
  
  6
2
Abdullahi Hassan
Abdullahi Hassan ('02)
CAN1:49.09
Q
  
  7
3
Chevonne Hall
Chevonne Hall ('02)
JAM1:49.47
Q
  
  11
4
Abdullah Al-Yaari
Abdullah Al-Yaari ('03)
YEM1:49.65
q
  
 PB 12
5
Mahdi El Hafez
Mahdi El Hafez ('02)
QAT1:49.68
q
  
  13
6
Hussain Mohsen Al-Farisi
Hussain Mohsen Al-Farisi ('03)
OMA1:50.34
  
 PB 18
7
Masresha Costa
Masresha Costa ('02)
ITA1:52.71
  
  24
Indledende 3
19.8.
19.8.
1
Emmanuel Wanyonyi
Emmanuel Wanyonyi ('04)
KEN1:46.51
Q
  
  1
2
Yanis Meziane
Yanis Meziane ('02)
FRA1:47.28
Q
  
 PB 3
3
Daniel Welde
Daniel Welde ('02)
ETH1:49.20
Q
  
  9
4
Handal Roban
Handal Roban ('02)
VIN1:49.41
q
  
NU20R PB 10
5
Abednico Choba
Abednico Choba ('02)
RSA1:50.20
q
  
  15
6
Márk Dániel Fándly
Márk Dániel Fándly ('03)
ROU1:52.81
  
  25
7
Osaze Demund
Osaze Demund ('02)
ISV1:58.50
  
 PB 27
8
Aleksa Tomić
Aleksa Tomić ('03)
SRB2:06.05
  
  29
Indledende 4
19.8.
19.8.
1
Mohamed Ali Gouaned
Mohamed Ali Gouaned ('02)
ALG1:48.83
Q
  
  5
2
Leonardo Santos
Leonardo Santos ('02)
BRA1:49.76
Q
  
  14
3
Paul Anselmini
Paul Anselmini ('03)
FRA1:50.23
Q
  
  16
4
Nikita Yegorov
Nikita Yegorov ('02)
RUS1:51.80
  
  20
5
Matti Erickson
Matti Erickson ('03)
CAN1:52.38
  
  21
6
Remmy Ng'andu
Remmy Ng'andu ('02)
ZAM1:52.48
  
  23
7
Francesco Pernici
Francesco Pernici ('03)
ITA1:53.35
  
  26
8
Mohamed Mustafa
Mohamed Mustafa ('03)
SUD1:59.55
  
 PB 28
D19 1500 m    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
Vincent Keter
Vincent Keter ('02)
KEN3:37.24
  
 
2
Wegene Addisu
Wegene Addisu ('04)
ETH3:37.86
  
 
3
Melkeneh Azeze
Melkeneh Azeze ('05)
ETH3:40.22
  
 
4
Pol Oriach
Pol Oriach ('02)
ESP3:40.36
  
 
5
Peter Maru
Peter Maru ('03)
UGA3:41.45
  
 
6
Abdulrezak Suleiman
Abdulrezak Suleiman ('03)
ERI3:42.53
  
 
7
Hamza Bouchalikh
Hamza Bouchalikh ('02)
MAR3:46.75
  
 
8
Jean De Dieu Butoyi
Jean De Dieu Butoyi ('02)
BDI3:47.42
  
 PB
9
Santtu Heikkinen
Santtu Heikkinen ('02)
FIN3:49.14
  
 
10
Ylies Mihoubi
Ylies Mihoubi ('03)
FRA4:00.63
  
 
Kamar Etyang
Kamar Etyang ('02)
KEN DQ
  
 
Seare Dawit
Seare Dawit ('04)
ERI DNS
  
 
Indledende heats19.8.
Indledende 1
19.8.
19.8.
1
Vincent Keter
Vincent Keter ('02)
KEN3:42.35
Q
  
  1
2
Melkeneh Azeze
Melkeneh Azeze ('05)
ETH3:44.81
Q
  
  3
3
Abdulrezak Suleiman
Abdulrezak Suleiman ('03)
ERI3:47.81
Q
  
  5
4
Peter Maru
Peter Maru ('03)
UGA3:48.28
Q
  
  6
5
Hamza Bouchalikh
Hamza Bouchalikh ('02)
MAR3:51.50
q
  
  10
6
Jean De Dieu Butoyi
Jean De Dieu Butoyi ('02)
BDI3:51.70
q
  
 PB 11
7
Devrim Kazan
Devrim Kazan ('02)
TUR4:03.61
  
  16
8
Zola Sokhela
Zola Sokhela ('02)
RSA4:03.70
  
  17
9
Karim Belmahdi
Karim Belmahdi ('02)
ALG4:09.06
  
  19
10
Justin CIZA
Justin CIZA ('02)
COD4:27.96
  
 PB 20
Djama Nabil Mahdi
Djama Nabil Mahdi ('02)
DJI DNF
  
 
Indledende 2
19.8.
19.8.
1
Kamar Etyang
Kamar Etyang ('02)
KEN3:44.75
Q
  
  2
2
Wegene Addisu
Wegene Addisu ('04)
ETH3:44.86
Q
  
  4
3
Pol Oriach
Pol Oriach ('02)
ESP3:49.32
Q
  
  7
4
Ylies Mihoubi
Ylies Mihoubi ('03)
FRA3:50.22
Q
  
  8
5
Santtu Heikkinen
Santtu Heikkinen ('02)
FIN3:50.55
  
  9
6
Seare Dawit
Seare Dawit ('04)
ERI3:53.08
  
  12
7
Ismail Loukman
Ismail Loukman ('02)
DJI3:53.92
  
  13
8
Taha Erraouy
Taha Erraouy ('02)
MAR3:55.29
  
  14
9
Achraf Abbane
Achraf Abbane ('02)
ITA4:00.98
  
  15
10
Keanu Domingo
Keanu Domingo ('02)
RSA4:06.19
  
  18
Israel Tinajero
Israel Tinajero ('02)
MEX DQ
  
 
D19 3000 m    
18.8.

Finale A

Finale
18.8.
1
Tadese Worku
Tadese Worku ('02)
ETH7:42.09
  
 
2
Ali Abdulmena
Ali Abdulmena ('02)
ETH7:44.55
  
 PB
3
Samuel Habtom
Samuel Habtom ('03)
ERI7:52.69
  
 PB
4
Merhawi Mebrahtu
Merhawi Mebrahtu ('03)
ERI7:55.50
  
 PB
5
Lionel NIHIMBAZWE
Lionel NIHIMBAZWE ('05)
BDI8:04.07
  
 PB
6
Dismas Yeko
Dismas Yeko ('04)
UGA8:08.76
  
 
7
Daniel Kinyanjui
Daniel Kinyanjui ('02)
KEN8:09.40
  
 
8
Dan Kibet
Dan Kibet ('04)
UGA8:09.98
  
 
9
Benard Yegon
Benard Yegon ('03)
KEN8:12.96
  
 
10
Yassine Laaraj
Yassine Laaraj ('02)
MAR8:27.59
  
 
11
Jason Bowers
Jason Bowers ('03)
RSA8:30.76
  
 
12
Devrim Kazan
Devrim Kazan ('02)
TUR8:52.01
  
 
13
Vid Botolin
Vid Botolin ('02)
SLO9:10.10
  
 
14
Ajit Kumar Yadav
Ajit Kumar Yadav ('03)
NEP9:15.27
  
 SB
Abdifatah Aden Hassan
Abdifatah Aden Hassan ('03)
SOM DNF
  
 
Joseph Loboi MORRIS
Joseph Loboi MORRIS ('05)
ART DQ
  
 
D19 5000 m    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Benson Sigei
Benson Sigei ('03)
KEN13:20.37
  
 PB
2
Tadese Worku
Tadese Worku ('02)
ETH13:20.65
  
 SB
3
Levy Kibet
Levy Kibet ('03)
KEN13:26.01
  
 PB
4
Addisu Yihune
Addisu Yihune ('03)
ETH13:32.76
  
 
5
Merhawi Mebrahtu
Merhawi Mebrahtu ('03)
ERI13:40.63
  
 PB
6
Samuel Habtom
Samuel Habtom ('03)
ERI13:45.65
  
 
7
Rogers Kibet
Rogers Kibet ('03)
UGA13:57.97
  
 
8
Jacob Ajan Chol
Jacob Ajan Chol ('03)
SSD14:14.37
  
NU20R 
9
Martin Kiprotich
Martin Kiprotich ('03)
UGA14:15.62
  
 
10
Jean Marie Bukuru
Jean Marie Bukuru ('02)
BDI14:28.55
  
 
D19 3000 m forh.    
22.8.

Finale A

Finale
22.8.
1
Amos Serem
Amos Serem ('02)
KEN8:30.72
  
 
2
Takele Bikila
Takele Bikila ('02)
ETH8:33.15
  
 
3
Simon Koech
Simon Koech ('03)
KEN8:34.79
  
 
4
Samuel Firewu
Samuel Firewu ('04)
ETH8:46.16
  
 
5
Abel Yemane
Abel Yemane ('02)
ERI8:49.96
  
 PB
6
Elphas Torotich
Elphas Torotich ('03)
UGA8:58.09
  
 
7
Leonard Chemutai
Leonard Chemutai ('03)
UGA9:03.14
  
 
8
Simon Mebrahtu
Simon Mebrahtu ('02)
ERI9:07.13
  
 
9
Marc Fernandez
Marc Fernandez ('02)
ESP9:09.61
  
 
10
Tomáš Habarta
Tomáš Habarta ('03)
CZE9:09.86
  
 
11
Baptiste Cartieaux
Baptiste Cartieaux ('03)
FRA9:10.01
  
 
12
Dylan Urich
Dylan Urich ('02)
CAN9:11.33
  
 
13
Mourad Eddafali
Mourad Eddafali ('02)
MAR9:15.73
  
 
14
Abderahmane Daoud
Abderahmane Daoud ('03)
ALG9:18.96
  
 
15
Eliot Bidet
Eliot Bidet ('02)
FRA9:22.05
  
 
Indledende heats20.8.
Indledende 1
20.8.
20.8.
1
Simon Koech
Simon Koech ('03)
KEN8:52.43
Q
  
  5
2
Samuel Firewu
Samuel Firewu ('04)
ETH8:52.87
Q
  
  6
3
Simon Mebrahtu
Simon Mebrahtu ('02)
ERI8:54.08
Q
  
  7
4
Elphas Torotich
Elphas Torotich ('03)
UGA9:05.41
Q
  
  8
5
Baptiste Cartieaux
Baptiste Cartieaux ('03)
FRA9:13.87
Q
  
  10
6
Marc Fernandez
Marc Fernandez ('02)
ESP9:16.97
q
  
  11
7
Tomáš Habarta
Tomáš Habarta ('03)
CZE9:18.20
q
  
  12
8
Dylan Urich
Dylan Urich ('02)
CAN9:21.56
q
  
  14
9
Michał Zieleń
Michał Zieleń ('02)
POL9:34.93
  
  16
10
Cesare Caiani
Cesare Caiani ('03)
ITA9:43.53
  
  20
11
Yazid Dallaa
Yazid Dallaa ('03)
ALG9:45.95
  
  21
12
Tomer Mualem
Tomer Mualem ('03)
ISR9:51.82
  
  23
Jed Mbarki
Jed Mbarki ('02)
TUN DNF
  
 
Indledende 2
20.8.
20.8.
1
Amos Serem
Amos Serem ('02)
KEN8:29.98
Q
  
  1
2
Takele Bikila
Takele Bikila ('02)
ETH8:30.47
Q
  
  2
3
Leonard Chemutai
Leonard Chemutai ('03)
UGA8:42.71
Q
  
  3
4
Abel Yemane
Abel Yemane ('02)
ERI8:51.28
Q
  
 PB 4
5
Eliot Bidet
Eliot Bidet ('02)
FRA9:12.85
Q
  
  9
6
Mourad Eddafali
Mourad Eddafali ('02)
MAR9:19.15
q
  
  13
7
Abderahmane Daoud
Abderahmane Daoud ('03)
ALG9:29.38
q
  
  15
8
Dylan Damián
Dylan Damián ('02)
ARG9:37.11
  
  17
9
Ibrahim Karateker
Ibrahim Karateker ('02)
TUR9:37.36
  
  18
10
Massimiliano Berti
Massimiliano Berti ('02)
ITA9:42.39
  
  19
11
Sunil Joliya Jinabhai
Sunil Joliya Jinabhai ('02)
IND9:49.23
  
  22
Housem Hrabi
Housem Hrabi 
QAT DNF
  
 
D19 110 m hæk 99.1 cm    
21.8. Vind: +1.0

Finale A

Finale
21.8.Vind: +1.0
1
Sasha Zhoya
Sasha Zhoya ('02)
FRA12.72
  0.138
WU20R =AU20R PB
2
Vashaun Vascianna
Vashaun Vascianna ('02)
JAM13.25
  0.195
 SB
3
Jakub Szymański
Jakub Szymański ('02)
POL13.43
  0.193
 =PB
4
Saeed Othman Zamzoun Al-Absi
Saeed Othman Zamzoun Al-Absi ('02)
QAT13.46
  0.168
 PB
5
Erwann Cinna
Erwann Cinna ('03)
FRA13.50
  0.137
 PB
6
Jhon Edward Paredes
Jhon Edward Paredes ('02)
COL13.52
  0.178
 
7
Chung Siu Hang
Chung Siu Hang ('02)
HKG13.53
  0.173
NU20R PB
8
Štěpán Schubert
Štěpán Schubert ('03)
CZE13.69
  0.185
 
9
Prosper Ekporere
Prosper Ekporere ('02)
NGR21.60
  0.143
 
Semifinale20.8.
Semi 1
20.8. Vind: +0.1
20.8.Vind: +0.1
1
Vashaun Vascianna
Vashaun Vascianna ('02)
JAM13.35
Q
  0.194
 SB 2
2
Jakub Szymański
Jakub Szymański ('02)
POL13.50
Q
  0.140
  4
3
Erwann Cinna
Erwann Cinna ('03)
FRA13.51
Q
  0.153
 PB 5
4
Saeed Othman Zamzoun Al-Absi
Saeed Othman Zamzoun Al-Absi ('02)
QAT13.52
q
  0.179
 PB 6
5
Štěpán Schubert
Štěpán Schubert ('03)
CZE13.63
q
  0.152
 PB 8
6
Mondray Barnard
Mondray Barnard ('02)
RSA13.65
  0.154
  9
7
Rian Coutinho
Rian Coutinho ('02)
BRA13.78
  0.157
  10
8
Olivér Almási
Olivér Almási ('02)
HUN14.23
  0.157
  13
Semi 2
20.8. Vind: -0.4
20.8.Vind: -0.4
1
Sasha Zhoya
Sasha Zhoya ('02)
FRA12.93
Q
  0.160
WU20R PB 1
2
Jhon Edward Paredes
Jhon Edward Paredes ('02)
COL13.46
Q
  0.221
 PB 3
3
Chung Siu Hang
Chung Siu Hang ('02)
HKG13.57
Q
  0.183
NU20R PB 7
4
Marc Brian Louis
Marc Brian Louis ('02)
SGP13.83
  0.149
  11
5
Jorim Bangue
Jorim Bangue ('03)
CMR13.92
  0.147
  12
6
Prosper Ekporere
Prosper Ekporere ('02)
NGR15.70
  0.139
  14
Yousuf Badawy Sayyed
Yousuf Badawy Sayyed ('02)
EGY DNF
  0.154
 
Tomáš Oberndorfer
Tomáš Oberndorfer ('02)
CZE DQ
  0.161
 
Indledende heats20.8.
Indledende 1
20.8. Vind: +0.2
20.8.Vind: +0.2
1
Prosper Ekporere
Prosper Ekporere ('02)
NGR13.71
Q
  0.138
 PB 6
2
Yousuf Badawy Sayyed
Yousuf Badawy Sayyed ('02)
EGY13.79
Q
  0.142
 PB 12
3
Olivér Almási
Olivér Almási ('02)
HUN13.82
Q
  0.175
  15
4
Lorenzo Ndele Simonelli
Lorenzo Ndele Simonelli ('02)
ITA13.83
  0.162
  16
5
Matvey Gerasimov
Matvey Gerasimov ('03)
RUS13.98
  0.177
  19
6
Jovan Čanak
Jovan Čanak ('02)
SRB14.05
  0.152
NU20R  21
Fabricio Julio Pereira
Fabricio Julio Pereira ('02)
BRA DNS
  
 
Indledende 2
20.8. Vind: +1.0
20.8.Vind: +1.0
1
Vashaun Vascianna
Vashaun Vascianna ('02)
JAM13.37
Q
  0.227
 SB 2
2
Rian Coutinho
Rian Coutinho ('02)
BRA13.71
Q
  0.147
  7
3
Tomáš Oberndorfer
Tomáš Oberndorfer ('02)
CZE13.95
Q
  0.174
  18
4
Omar Khaled Mohamed
Omar Khaled Mohamed ('02)
EGY14.01
  0.146
  20
5
Riccardo Berrino
Riccardo Berrino ('02)
ITA14.06
  0.165
  22
6
Bogdan Vidojković
Bogdan Vidojković ('02)
SRB14.18
  0.200
  24
7
Richárd Nagy
Richárd Nagy ('02)
HUN14.27
  0.149
  26
8
Patrick Mwandi
Patrick Mwandi ('03)
KEN15.27
  0.207
 PB 28
Indledende 3
20.8. Vind: +0.3
20.8.Vind: +0.3
1
Sasha Zhoya
Sasha Zhoya ('02)
FRA13.12
Q
  0.175
  1
2
Jhon Edward Paredes
Jhon Edward Paredes ('02)
COL13.49
Q
  0.197
 PB 3
3
Mondray Barnard
Mondray Barnard ('02)
RSA13.76
Q
  0.165
  9
4
Saeed Othman Zamzoun Al-Absi
Saeed Othman Zamzoun Al-Absi ('02)
QAT13.79
q
  0.179
  12
5
Shirse Tejas
Shirse Tejas ('02)
IND13.87
  0.148
  17
6
Antoine Andrews
Antoine Andrews ('03)
BAH14.08
  0.150
  23
7
Lukas Cik
Lukas Cik ('02)
CRO14.19
  0.207
  25
Indledende 4
20.8. Vind: +1.5
20.8.Vind: +1.5
1
Jakub Szymański
Jakub Szymański ('02)
POL13.52
Q
  0.182
  4
2
Erwann Cinna
Erwann Cinna ('03)
FRA13.60
Q
  0.143
  5
3
Chung Siu Hang
Chung Siu Hang ('02)
HKG13.72
Q
  0.196
NU20R PB 8
4
Štěpán Schubert
Štěpán Schubert ('03)
CZE13.77
q
  0.227
  10
5
Marc Brian Louis
Marc Brian Louis ('02)
SGP13.77
q
  0.140
 PB 11
6
Jorim Bangue
Jorim Bangue ('03)
CMR13.80
q
  0.176
 PB 14
7
Ayetullah Demir
Ayetullah Demir ('04)
TUR14.54
  0.230
  27
Anatoliy Kiselyov
Anatoliy Kiselyov ('02)
RUS DNS
  
 
D19 400 m hæk    
22.8.

Finale A

Finale
22.8.
1
Berke Akçam
Berke Akçam ('02)
TUR49.38
  0.153
NU23R NU20R PB
2
Denis Novoseltsev
Denis Novoseltsev ('03)
RUS49.62
  0.156
 PB
3
Devontie Archer
Devontie Archer ('02)
JAM49.78
  0.225
 PB
4
Nathaniel Ezekiel
Nathaniel Ezekiel ('03)
NGR49.89
  0.222
 PB
5
Matic Ian Guček
Matic Ian Guček ('03)
SLO50.80
  0.161
 
6
Peter Githome
Peter Githome ('03)
KEN50.94
  0.148
 
7
Stjepan Jan Cik
Stjepan Jan Cik ('02)
CRO52.60
  0.177
 
Oskar Edlund
Oskar Edlund ('02)
SWE DQ
  0.161
 
Semifinale21.8.
Semi 1
21.8.
21.8.
1
Berke Akçam
Berke Akçam ('02)
TUR49.73
Q
  0.159
NU23R NU20R PB 1
2
Devontie Archer
Devontie Archer ('02)
JAM49.93
Q
  0.216
 PB 2
3
Nathaniel Ezekiel
Nathaniel Ezekiel ('03)
NGR51.39
q
  0.184
 PB 7
4
Marc Anthony Ibrahim
Marc Anthony Ibrahim ('02)
LBN51.90
  0.183
NR PB 10
5
Neider Daniel Abello
Neider Daniel Abello ('02)
COL52.34
  0.159
 PB 15
6
Dmitrijs Lašenko
Dmitrijs Lašenko ('02)
LAT52.49
  0.266
  17
7
Árpád Bánóczy
Árpád Bánóczy ('02)
HUN53.47
  0.205
  19
Danial Bibak
Danial Bibak ('02)
IRI DQ
  0.167
 
Semi 2
21.8.
21.8.
1
Denis Novoseltsev
Denis Novoseltsev ('03)
RUS50.31
Q
  0.200
 PB 3
2
Matic Ian Guček
Matic Ian Guček ('03)
SLO50.56
Q
  0.151
 PB 4
3
Peter Githome
Peter Githome ('03)
KEN50.90
q
  0.158
 PB 6
4
Dominik Škorjanc
Dominik Škorjanc ('03)
CRO51.63
  0.184
  8
5
Jakub Sobura-Durma
Jakub Sobura-Durma ('02)
POL51.99
  0.201
  13
6
Cesar Parra
Cesar Parra ('02)
VEN52.12
  0.156
 PB 14
7
Rohan Gautham
Rohan Gautham ('02)
IND52.88
  0.215
  18
Jorge Garcia
Jorge Garcia ('02)
ESP DQ
  
 
Semi 3
21.8.
21.8.
1
Oskar Edlund
Oskar Edlund ('02)
SWE50.70
Q
  0.173
 SB 5
2
Stjepan Jan Cik
Stjepan Jan Cik ('02)
CRO51.83
Q
  0.154
  9
3
Alocius Kipngetich
Alocius Kipngetich ('04)
KEN51.93
  0.203
  11
4
Roshawn Clarke
Roshawn Clarke ('04)
JAM51.95
  0.260
  12
5
Amir Moghadami
Amir Moghadami ('02)
IRI52.40
  0.181
 PB 16
6
Rostyslav Holubovych
Rostyslav Holubovych ('02)
UKR54.04
  0.222
  20
7
Christiaan Venter
Christiaan Venter ('02)
RSA54.71
  0.181
  21
8
Gabriel Dos Santos
Gabriel Dos Santos ('03)
BRA56.09
  0.163
  22
Indledende heats19.8.
Indledende 1
19.8.
19.8.
1
Roshawn Clarke
Roshawn Clarke ('04)
JAM50.93
Q
  0.250
 =PB 2
2
Matic Ian Guček
Matic Ian Guček ('03)
SLO51.27
Q
  0.145
  3
3
Alocius Kipngetich
Alocius Kipngetich ('04)
KEN51.41
Q
  0.183
 PB 5
4
Nathaniel Ezekiel
Nathaniel Ezekiel ('03)
NGR51.63
Q
  0.173
 PB 6
5
Hardeep Kumar
Hardeep Kumar ('03)
IND1:12.80
  0.246
  26
Doudai Ismail Abakar
Doudai Ismail Abakar ('04)
QAT DQ
  0.197
 
Indledende 2
19.8.
19.8.
1
Denis Novoseltsev
Denis Novoseltsev ('03)
RUS50.88
Q
  0.230
  1
2
Peter Githome
Peter Githome ('03)
KEN51.31
Q
  0.207
 PB 4
3
Christiaan Venter
Christiaan Venter ('02)
RSA52.91
Q
  0.179
  17
4
Stjepan Jan Cik
Stjepan Jan Cik ('02)
CRO53.21
Q
  0.182
  20
5
Cesar Parra
Cesar Parra ('02)
VEN53.47
q
  0.176
  22
6
Samuel Jose Ibañez
Samuel Jose Ibañez ('03)
ESA57.03
  0.228
  25
Michal Krátký
Michal Krátký ('03)
CZE DNS
  
 
Indledende 3
19.8.
19.8.
1
Berke Akçam
Berke Akçam ('02)
TUR52.40
Q
  0.173
  9
2
Dmitrijs Lašenko
Dmitrijs Lašenko ('02)
LAT52.57
Q
  0.274
  10
3
Jorge Garcia
Jorge Garcia ('02)
ESP52.73
Q
  0.150
  13
4
Dominik Škorjanc
Dominik Škorjanc ('03)
CRO52.97
Q
  0.179
  19
5
Rostyslav Holubovych
Rostyslav Holubovych ('02)
UKR53.35
q
  0.239
  21
Dhahir Ali Alhamd
Dhahir Ali Alhamd ('02)
IRQ DQ ADR 2.2
  0.196
 
Dillon Leacock
Dillon Leacock ('03)
TTO DNS
  
 
Indledende 4
19.8.
19.8.
1
Devontie Archer
Devontie Archer ('02)
JAM52.17
Q
  0.199
  7
2
Gabriel Dos Santos
Gabriel Dos Santos ('03)
BRA52.25
Q
  0.182
 PB 8
3
Jakub Sobura-Durma
Jakub Sobura-Durma ('02)
POL52.58
Q
  0.215
  11
4
Amir Moghadami
Amir Moghadami ('02)
IRI52.68
Q
  0.238
 PB 12
5
Árpád Bánóczy
Árpád Bánóczy ('02)
HUN52.79
q
  0.225
 PB 15
6
Marc Anthony Ibrahim
Marc Anthony Ibrahim ('02)
LBN52.95
q
  0.225
  18
Andre Erasmus
Andre Erasmus ('02)
RSA DNS
  
 
Indledende 5
19.8.
19.8.
1
Oskar Edlund
Oskar Edlund ('02)
SWE52.77
Q
  0.187
  14
2
Neider Daniel Abello
Neider Daniel Abello ('02)
COL52.87
Q
  0.175
  16
3
Danial Bibak
Danial Bibak ('02)
IRI54.27
Q
  0.166
  23
4
Rohan Gautham
Rohan Gautham ('02)
IND55.00
Q
  0.240
  24
Amer Ebed a Ebed
Amer Ebed a Ebed ('02)
QAT DQ
  0.085
 
Saad Hinti
Saad Hinti ('02)
MAR DNS
  
 
D19 Højdespring    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
Yonathan Kapitolnik
Yonathan Kapitolnik ('02)
ISR2.26
  
 PB
 
2.06
  O
2.10
  O
2.14
  O
2.17
  O
2.19
  O
2.26
  O
2.31
XXX
 
2
Massimiliano Luiu
Massimiliano Luiu ('02)
ITA2.17
  
 PB
 
2.00
  O
2.06
  O
2.10
  O
2.14
  O
2.17
  O
2.19
XXX
  
3
Mateusz Kołodziejski
Mateusz Kołodziejski ('02)
POL2.17
  
 
 
2.00
  O
2.06
  O
2.10
  O
2.14
  O
2.17
XXO
2.19
XXX
  
4
Omamuoyvwi Erhire
Omamuoyvwi Erhire ('02)
NGR2.14
  
 
 
2.06
  O
2.10
  O
2.14
  O
2.17
XXX
    
5
Brian Raats
Brian Raats ('04)
RSA2.14
  
 
 
2.06
 XO
2.10
 XO
2.14
XXO
2.17
XXX
    
6
Roman Petruk
Roman Petruk ('03)
UKR2.10
  
 
 
2.06
 XO
2.10
  O
2.14
XXX
     
7
Jakub Bělík
Jakub Bělík ('02)
CZE2.10
  
 
 
2.00
  O
2.06
XXO
2.10
  O
2.14
XXX
    
8
David Aya
David Aya ('04)
NGR2.10
  
 
 
2.00
 XO
2.06
  O
2.10
 XO
2.14
XXX
    
9
Sid Markurs
Sid Markurs ('02)
KEN2.06
  
 PB
 
2.00
  O
2.06 PB
  O
2.10
XXX
     
9
Martin Mlinarič
Martin Mlinarič ('03)
CRO2.06
  
 
 
2.00
  O
2.06
  O
2.10
XXX
     
11
Sandro Jeršin Tomassini
Sandro Jeršin Tomassini ('04)
SLO2.06
  
 SB
 
2.00
 XO
2.06
  O
2.10
XXX
     
12
Kristján Viggó Sigfinnsson
Kristján Viggó Sigfinnsson ('03)
ISL2.06
  
 
 
2.06
 XO
2.10
  X
2.14
  XX
     
13
Sámuel Hodossy-Takács
Sámuel Hodossy-Takács ('02)
HUN2.00
  
 
 
2.00
  O
2.06
XXX
      
Aiden Grout
Aiden Grout ('02)
CAN NH
  
 
 
2.06
XXX
       
D19 Stangspring    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Matvey Volkov
Matvey Volkov ('04)
BLR5.45
  
 
 
5.30
  O
5.45
XXO
      
2
Juho Alasaari
Juho Alasaari ('03)
FIN5.35
  
 
 
5.05
  O
5.20
  O
5.35
XXO
5.45
  XX
5.50
  X
   
3
Kyle Rademeyer
Kyle Rademeyer ('02)
RSA5.30
  
 
 
5.20
  O
5.30
  O
5.40
  XX
5.45
  X
    
4
Oihan Etchegaray
Oihan Etchegaray ('02)
FRA5.30
  
 PB
 
4.85
  O
5.05
  O
5.20
  O
5.30
 XO
5.35
XXX
   
5
Nikita Strohalyev
Nikita Strohalyev ('02)
UKR5.20
  
 PB
 
4.85
  O
5.05
  O
5.20
 XO
5.30
XXX
    
5
Matteo Oliveri
Matteo Oliveri ('02)
ITA5.20
  
 PB
 
5.05
  O
5.20
 XO
5.30
XXX
     
7
Aleksandr Solovyov
Aleksandr Solovyov ('02)
RUS5.05
  
 
 
4.85
  O
5.05
  O
5.20
XXX
     
8
Marcell Nagy
Marcell Nagy ('02)
HUN4.85
  
 
 
4.85
  O
5.05
XXX
      
9
Amir Faleh Abdulwahid
Amir Faleh Abdulwahid ('02)
IRQ4.85
  
 
 
4.85
 XO
5.05
XXX
      
10
Sedat Cacım
Sedat Cacım ('02)
TUR4.85
  
 
 
4.85
XXO
5.05
XXX
      
Oleksandr Onufriyev
Oleksandr Onufriyev ('02)
UKR NH
  
 
 
4.85
XXX
       
Anthony Ammirati
Anthony Ammirati ('03)
FRA NH
  
 
 
5.30
XXX
       
Sotírios Hítas
Sotírios Hítas ('02)
GRE NH
  
 
 
4.85
XXX
       
Alessandro Sion
Alessandro Sion ('02)
ITA NH
  
 
 
4.00
XXX
       
D19 Længdespring    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Erwan Konate
Erwan Konate ('03)
FRA8.12
+0.4
  
NU20R PB
 
7.75
 -1.0
7.80
 -0.7
7.90
 -0.4
8.12 PB
 0.4
8.00
 0.4
7.98
 -0.4
  
2
Jhon Andres
Jhon Andres ('02)
COL7.97
-0.4
  
=NR NU20R PB
 
7.97 PB
 -0.4
7.11
 0.1
7.59
 1.4
7.38
 0.0
7.64
 0.5
7.68
 -0.2
  
3
Kavion Kerr
Kavion Kerr ('02)
JAM7.90
+0.9
  
 PB
 
7.14
 -0.6
  X
 1.5
7.90 PB
 0.9
7.51
 0.5
  X
 0.5
7.78
 0.5
  
4
Gabriel Luiz Boza
Gabriel Luiz Boza ('03)
BRA7.83
+0.8
  
 
 
  X
 0.6
7.83
 0.8
  X
 0.3
5.13
 0.8
  –   
5
Bryan Mucret
Bryan Mucret ('02)
FRA7.69
+1.3
  
 
 
7.60
 -0.7
7.69
 1.3
  X
 0.3
  X
 0.7
  X
 1.2
7.38
 1.0
  
6
Gor Beglaryan
Gor Beglaryan ('03)
ARM7.69
+0.5
  
 PB
 
7.23
 -0.9
7.60
 0.5
7.20
 1.5
  X
 1.0
7.69 PB
 0.5
  X
 0.8
  
7
Jeremy Zammit
Jeremy Zammit ('04)
MLT7.42
+1.5
  
 
 
7.37
 -0.1
7.21
 -0.3
7.42
 1.5
7.21
 -0.1
  X
 1.3
7.19
 1.3
  
8
Tomas Kratochvil
Tomas Kratochvil ('02)
CZE7.34
+0.4
  
 
 
4.47
 -0.6
7.34
 0.4
  X
 -0.4
7.29
 0.4
  X
 0.7
6.94
 0.4
  
9
Dennies Maina
Dennies Maina ('05)
KEN7.27
-0.2
  
 PB
 
6.71
 0.6
7.27 PB
 -0.2
6.95
 0.3
     
10
Carlo Santaca'
Carlo Santaca' ('02)
ITA7.26
+0.1
  
 
 
6.72
 1.3
7.26
 0.1
  X
 1.4
     
11
Jason Tito
Jason Tito ('02)
RSA7.24
+2.0
  
 
 
  X
 0.8
  X
 0.8
7.24
 2.0
     
12
Abdud-Daiyaan Wyngaard
Abdud-Daiyaan Wyngaard ('02)
RSA7.19
+1.6
  
 
 
7.19
 1.6
7.03
 -0.5
7.18
 0.6
     
13
Jordan Turner
Jordan Turner ('02)
JAM4.17
+0.9
  
 
 
  X
 -0.2
  X
 -0.6
4.17
 0.9
     
D19 Trespring    
22.8.

Finale A

Finale
22.8.
1
Gabriel Wallmark
Gabriel Wallmark ('02)
SWE16.43
+1.1
  
NU20R PB
 
15.91
 -1.9
  X
 0.1
16.29
 -0.7
16.43 PB
 1.1
  –16.05
 -0.9
  
2
Jaydon Hibbert
Jaydon Hibbert ('05)
JAM16.05
-0.1
  
 PB
 
15.68
 0.3
16.05 PB
 -0.1
  –  X
 1.5
14.74
 -0.3
  X
 0.7
  
3
Simon Gore
Simon Gore ('02)
FRA15.85
+0.7
  
 PB
 
15.55
 0.6
15.85 PB
 0.7
  X
 0.0
  X
 2.0
  X
 2.2
15.33
 -1.7
  
4
Endiorass Kingley
Endiorass Kingley ('02)
AUT15.75
-0.1
  
 
 
14.34
 2.1
14.99
 0.0
15.63
 0.6
15.63
 0.1
15.75
 -0.1
15.17
 -2.8
  
5
Grigóris Nikolaou
Grigóris Nikolaou ('03)
CYP15.74
+0.8
  
 PB
 
15.34
 0.5
15.18
 -1.8
  X
 1.5
15.20
 -0.6
15.74 PB
 0.8
  X
 -0.6
  
6
N’zebou Attoungbre
N’zebou Attoungbre ('02)
CIV15.71
+1.5
  
 PB
 
14.94 SB
 0.5
15.71 PB
 1.5
15.36
 -0.3
  X
 0.0
15.10
 -2.0
15.26
 -0.3
  
7
Felipe Izidoro
Felipe Izidoro ('03)
BRA15.69
+0.8
  
 
 
15.69
 0.8
  X
 0.5
15.54
 1.7
  X
 0.1
15.38
 2.0
15.57
 1.0
  
8
Graig Briquet
Graig Briquet ('03)
FRA15.28
+2.0
  
 
 
  X
 0.6
15.28
 2.0
  X
 -1.0
     
9
Justin Maiyo
Justin Maiyo ('04)
KEN15.13
+0.9
  
 
 
  X
 -0.3
14.95
 -2.1
15.13
 0.9
     
Donal Makimairaj
Donal Makimairaj ('02)
IND15.82 DQ ADR 2.2
-0.2
  
 
 
15.14
 -1.4
15.70
 -0.2
  X
 -0.2
15.39
 -1.1
15.82
 -0.2
  X
 -2.4
  
Dimitar Tashev
Dimitar Tashev ('02)
BUL DNS
  
 
D19 Kuglestød 6.0 kg    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Juan C. Vázquez
Juan C. Vázquez ('02)
CUB19.73
  
 
 
19.4719.6818.9218.85  X19.73  
2
Yauheni Brihi
Yauheni Brihi ('03)
BLR19.70
  
 PB
 
19.70 PB  X  X  X18.98  X  
3
Jephté Vogel
Jephté Vogel ('02)
SUI19.16
  
NU20R 
 
19.1616.9117.45  X17.52  X  
4
Arsalan Ghashghaei
Arsalan Ghashghaei ('03)
IRI19.00
  
 PB
 
17.3119.00 PB18.1317.6418.6818.87  
5
Semen Borodayev
Semen Borodayev ('02)
RUS18.99
  
 
 
17.77  X18.55  X18.3118.99  
6
Ilya Misouski
Ilya Misouski ('03)
BLR18.99
  
 
 
18.99  X  X17.8618.4018.23  
7
Muhamet Ramadani
Muhamet Ramadani ('02)
KOS18.97
  
 
 
18.97  X18.4118.3918.2618.94  
8
Kobe Lawrence
Kobe Lawrence ('04)
JAM18.32
  
 
 
17.5118.3217.9917.71  X  X  
9
Melih Gökalp
Melih Gökalp ('02)
TUR17.76
  
 
 
17.7617.66  X     
10
Savaş Parlak
Savaş Parlak ('02)
TUR17.34
  
 
 
17.1017.34  X     
11
Márk Horváth
Márk Horváth ('03)
HUN17.32
  
 
 
16.7117.32  X     
12
Amandeep Singh
Amandeep Singh ('02)
IND17.08
  
 
 
  X  X17.08     
Kvalifikation18.8.
Kval
18.8.
18.8.
1
Juan C. Vázquez
Juan C. Vázquez ('02)
CUB19.66
Q
  A 1
 
 
18.8218.6019.66     
2
Yauheni Brihi
Yauheni Brihi ('03)
BLR19.28
Q
  A 2
 
 
19.0719.28      
3
Semen Borodayev
Semen Borodayev ('02)
RUS19.22
Q
  B 1
 
 
17.9619.22      
4
Muhamet Ramadani
Muhamet Ramadani ('02)
KOS18.89
q
  A 3
 
 
18.8918.35  X     
5
Arsalan Ghashghaei
Arsalan Ghashghaei ('03)
IRI18.71
q
  A 4
 PB
 
17.1318.71 PB  X     
6
Kobe Lawrence
Kobe Lawrence ('04)
JAM18.65
q
  B 2
 
 
18.2118.6518.55     
7
Ilya Misouski
Ilya Misouski ('03)
BLR18.62
q
  B 3
 
 
18.4918.1518.62     
8
Savaş Parlak
Savaş Parlak ('02)
TUR18.26
q
  B 4
 
 
16.5018.26  X     
9
Jephté Vogel
Jephté Vogel ('02)
SUI18.22
q
  A 5
 
 
17.96  X18.22     
10
Márk Horváth
Márk Horváth ('03)
HUN18.02
q
  B 5
 
 
16.8518.0216.62     
11
Amandeep Singh
Amandeep Singh ('02)
IND17.92
q
  B 6
 
 
17.9217.7517.90     
12
Melih Gökalp
Melih Gökalp ('02)
TUR17.84
q
  A 6
 
 
17.84  X17.19     
13
Dj Liebenberg
Dj Liebenberg ('03)
RSA17.69
  A 7
 
 
15.0017.6917.06     
14
A.Hossein Mamaghani
A.Hossein Mamaghani ('02)
IRI17.62
  B 7
 
 
16.8717.2817.62     
15
Aiden Smith
Aiden Smith ('04)
RSA16.94
  B 8
 
 
16.9416.64  X     
16
Konstadínos Yenníkis
Konstadínos Yenníkis ('02)
GRE16.92
  A 8
 
 
16.9216.4813.07     
17
Karel Šula
Karel Šula ('03)
SVK16.90
  B 9
 
 
16.6916.90  X     
18
Konstantinos Alexiadis
Konstantinos Alexiadis ('02)
CYP16.65
  A 9
 
 
16.48  X16.65     
19
Giorgi Keinashvili
Giorgi Keinashvili ('02)
GEO16.48
  B 10
 
 
16.0215.7616.48     
20
Dominic Kiprotich
Dominic Kiprotich ('03)
KEN13.80
  A 10
 PB
 
13.80 PB13.06  X     
D19 Diskoskast 1.75 kg    
22.8.

Finale A

Finale
22.8.
1
Mykolas Alekna
Mykolas Alekna ('02)
LTU69.81
  
NU20R PB
 
69.81 PB  X68.5267.6767.1066.46  
2
Ralford Mullings
Ralford Mullings ('02)
JAM66.68
  
AU20R PB
 
64.7466.68 PB63.7560.90  X64.90  
3
Raman Khartanovich
Raman Khartanovich ('02)
BLR62.19
  
 PB
 
54.6158.0862.19 PB59.25  X58.41  
4
Sadegh Samimi
Sadegh Samimi ('02)
IRI61.07
  
 
 
59.6559.9158.09  X58.0661.07  
5
Mohammad Reza Rahmanifar
Mohammad Reza Rahmanifar ('02)
IRI59.13
  
 PB
 
49.6551.3259.13 PB56.8158.8458.80  
6
Trevor Gunzell
Trevor Gunzell ('02)
JAM58.32
  
 
 
56.30  X57.7658.3257.8357.12  
7
Enes Çankaya
Enes Çankaya ('02)
TUR58.10
  
NU20R 
 
56.1456.62  X  X58.1057.80  
8
Semen Borodayev
Semen Borodayev ('02)
RUS58.03
  
 
 
56.4255.05  X58.0357.5156.97  
9
Marcos Moreno
Marcos Moreno ('03)
ESP54.49
  
 
 
  X54.49  X     
10
Dimítrios Pavlídis
Dimítrios Pavlídis ('03)
GRE52.83
  
 
 
  X52.83  X     
11
Juan Oosthuyzen
Juan Oosthuyzen ('02)
RSA51.01
  
 
 
  X50.4551.01     
Uladzislau Puchko
Uladzislau Puchko ('02)
BLR NM
  
 
 
  X  X  X     
Kvalifikation21.8.
Kval
21.8.
21.8.
1
Mykolas Alekna
Mykolas Alekna ('02)
LTU64.04
Q
  A 1
 
 
64.04       
2
Ralford Mullings
Ralford Mullings ('02)
JAM62.49
Q
  B 1
 
 
55.0162.49      
3
Uladzislau Puchko
Uladzislau Puchko ('02)
BLR61.08
Q
  A 2
 
 
61.08       
4
Sadegh Samimi
Sadegh Samimi ('02)
IRI61.01
Q
  B 2
 
 
61.01       
5
Raman Khartanovich
Raman Khartanovich ('02)
BLR58.37
Q
  B 3
 
 
57.2158.37      
6
Semen Borodayev
Semen Borodayev ('02)
RUS58.18
Q
  A 3
 
 
58.18       
7
Marcos Moreno
Marcos Moreno ('03)
ESP58.04
Q
  B 4
 
 
58.04       
8
Mohammad Reza Rahmanifar
Mohammad Reza Rahmanifar ('02)
IRI57.93
q
  A 4
 
 
53.35  X57.93     
9
Enes Çankaya
Enes Çankaya ('02)
TUR57.28
q
  A 5
 
 
47.0455.4957.28     
10
Dimítrios Pavlídis
Dimítrios Pavlídis ('03)
GRE52.64
q
  B 5
 
 
  X52.64  X     
11
Trevor Gunzell
Trevor Gunzell ('02)
JAM51.37
q
  A 6
 
 
51.37  X  X     
12
Juan Oosthuyzen
Juan Oosthuyzen ('02)
RSA50.19
q
  B 6
 
 
  X  X50.19     
13
Titus Kiptoo Limo
Titus Kiptoo Limo ('02)
KEN45.05
  B 7
 PB
 
43.83 PB45.05 PB41.01     
Konstadínos Bouzákis
Konstadínos Bouzákis ('03)
GRE NM
  
 
 
  X  X  X     
Zalán Strigencz
Zalán Strigencz ('02)
HUN NM
  
 
 
  X  X  X     
D19 Hammerkast 6.0 kg    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Jan Doležálek
Jan Doležálek ('02)
CZE77.83
  
NU20R PB
 
  X77.35  X73.8777.83 PB  X  
2
Oréstis Dousákis
Oréstis Dousákis ('02)
GRE77.78
  
 
 
  X75.6977.78  X  X73.54  
3
Jean-Baptiste Bruxelle
Jean-Baptiste Bruxelle ('02)
FRA77.70
  
 
 
75.8677.70  X  X73.8874.07  
4
Dawid Piłat
Dawid Piłat ('02)
POL77.09
  
 
 
72.1475.95  X72.1477.0972.00  
5
Oleg Yakushkin
Oleg Yakushkin ('02)
RUS73.31
  
 
 
68.84  X71.4173.20  X73.31  
6
Theódoros Ziógas
Theódoros Ziógas ('02)
GRE72.24
  
 
 
69.0270.4471.39  X70.9172.24  
7
Ronald A. Mencia
Ronald A. Mencia ('02)
CUB71.60
  
 
 
  X  X69.8468.8371.60  X  
8
Davide Costa
Davide Costa ('02)
ITA70.62
  
 
 
67.5668.6770.62  X  X  –  
9
Valentin Andreev
Valentin Andreev ('02)
BUL69.42
  
 
 
68.8969.4267.29     
10
Juan Jimenez
Juan Jimenez ('02)
ESP68.63
  
 
 
  X67.9068.63     
11
Arttu Härkönen
Arttu Härkönen ('03)
FIN68.34
  
 
 
  X67.2368.34     
Ethan Katzberg
Ethan Katzberg ('02)
CAN NM
  
 
 
  X  X  X     
Kvalifikation18.8.
Kval
18.8.
18.8.
1
Jan Doležálek
Jan Doležálek ('02)
CZE77.58
Q
  B 1
NU20R PB
 
77.58 PB       
2
Oréstis Dousákis
Oréstis Dousákis ('02)
GRE76.25
Q
  A 1
 
 
76.25       
3
Ronald A. Mencia
Ronald A. Mencia ('02)
CUB74.98
Q
  B 2
 
 
73.5974.98      
4
Ethan Katzberg
Ethan Katzberg ('02)
CAN74.39
Q
  A 2
NU20R 
 
74.39       
5
Jean-Baptiste Bruxelle
Jean-Baptiste Bruxelle ('02)
FRA74.06
Q
  A 3
 
 
  X74.06      
6
Dawid Piłat
Dawid Piłat ('02)
POL72.85
q
  B 3
 
 
72.44  X72.85     
7
Theódoros Ziógas
Theódoros Ziógas ('02)
GRE72.61
q
  B 4
 
 
  X72.61  X     
8
Juan Jimenez
Juan Jimenez ('02)
ESP71.05
q
  A 4
 
 
71.0569.4468.23     
9
Arttu Härkönen
Arttu Härkönen ('03)
FIN70.63
q
  B 5
 PB
 
70.63 PB  X69.74     
10
Valentin Andreev
Valentin Andreev ('02)
BUL70.54
q
  B 6
 
 
  X  X70.54     
11
Davide Costa
Davide Costa ('02)
ITA70.31
q
  B 7
 
 
65.5070.3167.31     
12
Oleg Yakushkin
Oleg Yakushkin ('02)
RUS70.29
q
  A 5
 
 
70.29  X  X     
13
Tomasz Ratajczyk
Tomasz Ratajczyk ('02)
POL69.43
  A 6
 
 
  X69.43  X     
14
Jan Emberšič
Jan Emberšič ('03)
SLO67.78
  A 7
 
 
  X67.78  X     
15
Emirhan Şipşak
Emirhan Şipşak ('02)
TUR67.11
  A 8
 
 
  X64.3567.11     
16
Sebastián Tommasi
Sebastián Tommasi ('02)
ARG65.73
  A 9
 
 
  X65.7363.53     
17
Aldo Zavala
Aldo Zavala ('02)
MEX65.65
  B 8
 
 
  X  X65.65     
18
Krisztián Méhes
Krisztián Méhes ('02)
ROU65.08
  A 10
 
 
  X  X65.08     
19
Balázs Katavics
Balázs Katavics ('02)
HUN64.06
  B 9
 
 
  X64.06  X     
20
Vipin Kumar
Vipin Kumar ('03)
IND63.17
  B 10
 
 
  X62.2463.17     
21
Makars Korotkovs
Makars Korotkovs ('02)
LAT62.47
  A 11
 
 
62.36  X62.47     
Gregorio Giorgis
Gregorio Giorgis ('02)
ITA NM
  
 
 
  X  X  X     
Pieter-Juan Vorstman
Pieter-Juan Vorstman ('02)
RSA NM
  
 
 
  X  X  X     
Dragos Nicorici
Dragos Nicorici ('02)
ROU NM
  
 
 
  X  X  X     
D19 Spydkast 800 gram    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Janne Läspä
Janne Läspä ('02)
FIN76.46
  
 
 
  X73.2576.46  –74.03  X  
2
Artur Felfner
Artur Felfner ('03)
UKR76.32
  
 
 
76.31  X73.4976.3274.21  X  
3
Chinecherem Nnamdi
Chinecherem Nnamdi ('02)
NGR74.48
  
 
 
70.5772.6373.4974.4873.7268.18  
4
Eryk Kołodziejczak
Eryk Kołodziejczak ('02)
POL74.06
  
 
 
70.0972.0670.7271.7974.0673.23  
5
Kunwer Ajairaj Singh Rana
Kunwer Ajairaj Singh Rana ('02)
IND73.68
  
 
 
69.4470.3670.0973.6871.96  X  
6
Jay Kumar
Jay Kumar ('02)
IND70.74
  
 
 
67.6069.0270.2869.4165.1670.74  
7
Keyshawn Strachan
Keyshawn Strachan ('03)
BAH70.30
  
 
 
64.9770.3068.3570.0069.4568.21  
8
Zander Van Der Merwe
Zander Van Der Merwe ('02)
RSA69.34
  
 
 
63.28  X69.3463.4059.4661.49  
9
Lenny Brisseault
Lenny Brisseault ('02)
FRA68.37
  
 
 
64.7965.8568.37     
10
Marius Rudzevičius
Marius Rudzevičius ('03)
LTU64.08
  
 
 
64.0862.4363.49     
11
Filip Dominković
Filip Dominković ('02)
SLO64.03
  
 
 
  X  X64.03     
12
Onni Ruokangas
Onni Ruokangas ('03)
FIN63.42
  
 
 
  X  X63.42     
Kvalifikation18.8.
Kval
18.8.
18.8.
1
Chinecherem Nnamdi
Chinecherem Nnamdi ('02)
NGR78.02
Q
  A 1
NU20R PB
 
  X69.3978.02 PB     
2
Artur Felfner
Artur Felfner ('03)
UKR77.15
Q
  B 1
 
 
72.8977.15      
3
Janne Läspä
Janne Läspä ('02)
FIN77.10
Q
  B 2
 PB
 
69.8877.10 PB      
4
Filip Dominković
Filip Dominković ('02)
SLO73.82
Q
  A 2
 PB
 
65.8073.82 PB      
5
Eryk Kołodziejczak
Eryk Kołodziejczak ('02)
POL71.73
q
  A 3
 
 
71.7366.70  X     
6
Kunwer Ajairaj Singh Rana
Kunwer Ajairaj Singh Rana ('02)
IND71.05
q
  A 4
 
 
70.6971.0570.48     
7
Jay Kumar
Jay Kumar ('02)
IND70.34
q
  B 3
 
 
70.3463.1170.11     
8
Keyshawn Strachan
Keyshawn Strachan ('03)
BAH68.85
q
  A 5
 
 
68.1168.85  X     
9
Zander Van Der Merwe
Zander Van Der Merwe ('02)
RSA68.56
q
  B 4
 
 
68.5665.1363.40     
10
Lenny Brisseault
Lenny Brisseault ('02)
FRA68.39
q
  B 5
 
 
68.3965.6766.62     
11
Marius Rudzevičius
Marius Rudzevičius ('03)
LTU67.51
q
  B 6
 
 
60.48  X67.51     
12
Onni Ruokangas
Onni Ruokangas ('03)
FIN67.15
q
  A 6
 
 
67.15  X66.33     
13
Wilson Letungei
Wilson Letungei ('02)
KEN66.71
  B 7
 PB
 
62.2466.71 PB59.16     
14
Giovanni Frattini
Giovanni Frattini ('02)
ITA66.52
  B 8
 
 
65.5366.5263.81     
15
Michele Fina
Michele Fina ('02)
ITA65.61
  A 7
 
 
65.61  X63.89     
16
Armant Van Der Linden
Armant Van Der Linden ('03)
RSA64.39
  A 8
 
 
59.2463.0264.39     
17
Oğuzhan Usta
Oğuzhan Usta ('02)
TUR62.20
  B 9
 
 
62.20  X61.73     
18
Callan Saldutto
Callan Saldutto ('02)
CAN58.41
  A 9
 
 
54.87  X58.41     
D19 Tikamp U20    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
František Doubek
František Doubek ('02)
CZE8169
  
NU20R PB
 
10,93/+0,47,19/+0,814,961,9748,7214,10/+0,645,744,8064,034.52,39
2
Jente Hauttekeete
Jente Hauttekeete ('02)
BEL8053
  
NU20R 
 
10,89/+0,47,44/0,015,612,0948,9913,95/+0,641,474,5051,244.48,18
3
José San Pastor
José San Pastor ('02)
ESP7430
  
 PB
 
11,32/+0,46,96/+0,615,971,8550,4814,51/+0,645,644,3051,165.06,13
4
Ville Toivonen
Ville Toivonen ('02)
FIN7275
  
 
 
11,45/+0,47,08/-0,513,561,8552,1314,44/+0,641,174,0066,255.04,56
5
Aleksi Savolainen
Aleksi Savolainen ('02)
FIN7183
  
 
 
11,22/+0,47,04/-0,613,911,8850,9514,72/+0,638,394,4049,365.04,91
6
Jef Misplon
Jef Misplon ('02)
BEL6873
  
 
 
11,76/+0,46,19/+0,214,191,8551,9314,76/+0,638,314,4045,794.46,33
7
Alessandro Sion
Alessandro Sion ('02)
ITA6492
  
 
 
11,41/+0,46,94/+0,912,851,9452,0414,59/+0,638,71NH59,385.06,14
8Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)DEN6489
  
 
 
11,36/+0,46,77/+1,113,681,8850,84DQ36,975,0059,255.06,03
D19 10000 m kapgang    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
Heristone Wanyonyi
Heristone Wanyonyi ('03)
KEN42:10.84
  
 PB
2
. Amit
. Amit ('03)
IND42:17.94
  
 
3
Paul McGrath
Paul McGrath ('02)
ESP42:26.11
  
 PB
4
Dimitri Durand
Dimitri Durand ('02)
FRA42:47.58
  
 PB
5
Dmitriy Gramachkov
Dmitriy Gramachkov ('03)
RUS42:54.14
  
 
6
Mazlum Demir
Mazlum Demir ('03)
TUR43:01.33
  
 
7
Mert Kahraman
Mert Kahraman ('03)
TUR43:27.96
  
 
8
Bryan Alexander Matías Ortíz
Bryan Alexander Matías Ortíz ('05)
GUA43:34.02
  
 
9
Sohail Abderrahmane Aloui
Sohail Abderrahmane Aloui ('02)
ALG43:42.87
  
 
10
Abdennour Ameur
Abdennour Ameur ('02)
ALG43:45.95
  
 
11
Mateo Romero Blanco
Mateo Romero Blanco ('03)
COL44:03.97
  
 
12
Wilson Arratia
Wilson Arratia ('02)
BOL44:13.18
  
 
13
Saul Wamputsrik
Saul Wamputsrik ('04)
ECU44:38.04
  
 
14
Francis Erick Soto
Francis Erick Soto ('02)
PER44:47.69
  
 
15
Ahmed Chikhaoui
Ahmed Chikhaoui ('02)
TUN44:50.83
  
 
16
Jose Luis Hidalgo
Jose Luis Hidalgo ('02)
ESP45:26.59
  
 
17
Taras Koretskyy
Taras Koretskyy ('02)
UKR45:34.78
  
 
18
Jaromír Morávek
Jaromír Morávek ('03)
CZE45:44.72
  
 
19
Mykola Rushchak
Mykola Rushchak ('03)
UKR45:49.78
  
 
20
Pedro Dias
Pedro Dias ('03)
POR46:12.47
  
 
21
Oussama Farhat
Oussama Farhat ('04)
TUN46:45.39
  
 
Emiliano Brigante
Emiliano Brigante ('03)
ITA DNF
  
 
Cristhian Donovan Juárez
Cristhian Donovan Juárez ('02)
MEX DQ
  
 
Maksim Pyanzin
Maksim Pyanzin ('03)
RUS DQ
  
 
D19 4 x 100 m stafet    
22.8.

Finale A

Finale
22.8.
1
 
  
RSA38.51
  0.145
WU20R 
  Mihlali Xotyeni, Sinesipho Dambile, Lucky Moleyane, Benji Richardson
2
 
  
JAM38.61
  0.161
AU20R 
  Alexavier Monfries, Bryan Levell, Andrew Gilipps, Sandrey Davison
3
 
  
POL38.90
  0.164
AU20R 
  Dominik Łuczyński, Patryk Krupa, Jakub Pietrusa, Oliwer Wdowik
4
 
  
ITA39.28
  0.175
NU20R 
  Angelo Ulisse, Matteo Melluzzo, Filippo Cappelletti, Lorenzo Ndele Simonelli
5
 
  
COL40.00
  0.150
 
  Neider Daniel Abello, Jhon Edward Paredes, Jhon Andres, Carlos Florez
6
 
  
GRE40.07
  0.151
NU20R 
  Konstadínos Miliós, Ioánnis Kariofíllis, Ioánnis Granitsiótis, Nikólaos Panayiotópoulos
 
  
KSADQ
  0.177
 
  Nasser Mohamed Abdo, Ali Ahmed Ali, Sultan Ali Salim Kaabi Alwatan, Anbar Jamaan Alzahranii
 
  
NGRDNF
  0.188
 
  Adekalu Nicholas Fakorede, Nicolas Ogheneovo Mabilo, Udodi Onwuzurike, Godson Oghenebrume
Indledende heats21.8.
Indledende 1
21.8.
21.8.
1
 
  
POL38.93
Q
  0.157
AU20R  1
  Dominik Łuczyński, Patryk Krupa, Jakub Pietrusa, Oliwer Wdowik
2
 
  
JAM39.00
Q
  0.185
  2
  Alexavier Monfries, Bryan Levell, Andrew Gilipps, Sandrey Davison
3
 
  
NGR39.33
Q
  0.203
  4
  Kingsley Unorji, Nicolas Ogheneovo Mabilo, Adekalu Nicholas Fakorede, Godson Oghenebrume
4
 
  
COL40.04
q
  0.166
  6
  Neider Daniel Abello, Jhon Edward Paredes, Jhon Andres, Carlos Florez
5
 
  
SWZ41.34
  0.189
  9
  Lihle Ginnindza, Ayanda Malaza, Bongumenzi Mbingo, Menziwokuhle Msibi
6
 
  
FIN50.88
  0.135
  10
  Eino Vuori, Arttu Peltola, Niko Kangasoja, Alexander Björkgren
 
  
QATDQ
  0.157
 
  Nayef Mubarak Al-Rashidi, Doudai Ismail Abakar, Khaled Zakaria Mouhajer, Amer Ebed a Ebed
Indledende 2
21.8.
21.8.
1
 
  
RSA39.33
Q
  0.166
=NU20R  3
  Mihlali Xotyeni, Henru Olivier, Lucky Moleyane, Bradley Oliphant
2
 
  
ITA39.56
Q
  0.174
  5
  Angelo Ulisse, Matteo Melluzzo, Filippo Cappelletti, Lorenzo Ndele Simonelli
3
 
  
GRE40.13
Q
  0.211
NU20R  7
  Konstadínos Miliós, Ioánnis Kariofíllis, Ioánnis Granitsiótis, Nikólaos Panayiotópoulos
4
 
  
KSA40.40
q
  0.312
  8
  Nasser Mohamed Abdo, Ali Ahmed Ali, Sultan Ali Salim Kaabi Alwatan, Anbar Jamaan Alzahranii
 
  
BOTDQ
  
 
  Allison Kenosi, Jason Mandoze, Tumo Stagato Lesesere
 
  
BRADQ
  0.185
 
  Hygor Gabriel Bezerra, Izaias Alves, Igor De Oliveira, Renan Correa
 
  
ECUDQ
  
 
  Alan Minda, Katriel Angulo, Miguel Maldonado, Steeven Salas
D19 4 x 400 m stafet    
22.8.

Finale A

Finale
22.8.
1
 
  
BOT3:05.22
  0.248
 
  Collen Kebinatshipi, Antony Pesela, Oreeditse Masede, Phenyo Majama
2
 
  
JAM3:05.76
  0.197
 
  Malachi Johnson, Jeremy Bembridge, Tahj Hamm, Devontie Archer
3
 
  
KEN3:05.94
  0.296
 
  Joshua Wanyonyi, Elkanah Chemelil, Kenneddy Kimeu, Peter Githome
4
 
  
NGR3:07.19
  0.210
 
  Nnamani Johnson, Dubem Amene, Nathaniel Ezekiel, Bamidele Ajayi
5
 
  
ECU3:09.32
  0.184
 
  Katriel Angulo, Miguel Maldonado, Steeven Salas, Alan Minda
6
 
  
POL3:09.74
  0.191
 
  Michał Wróbel, Jakub Sobura-Durma, Jakub Kozacki, Patryk Grzegorzewicz
7
 
  
ROU3:10.07
  0.137
 
  Denis Simon Toma, Márk Dániel Fándly, Marian Adrian Bondoc, Remus Andrei Niculita
8
 
  
ITA3:12.16
  0.155
 
  Stefano Grendene, Tommaso Boninti, Francesco Pernici, Lorenzo Benati
Indledende heats21.8.
Indledende 1
21.8.
21.8.
1
 
  
NGR3:06.70
Q
  0.179
  4
  Nnamani Johnson, Dubem Amene, Nathaniel Ezekiel, Bamidele Ajayi
2
 
  
ECU3:06.94
Q
  0.162
NR NU20R  5
  Katriel Angulo, Miguel Maldonado, Steeven Salas, Alan Minda
3
 
  
POL3:09.59
Q
  0.195
  6
  Mateusz Matera, Michał Wróbel, Jakub Kozacki, Patryk Grzegorzewicz
4
 
  
ITA3:09.71
q
  0.146
  7
  Stefano Grendene, Francesco Pernici, Masresha Costa, Tommaso Boninti
5
 
  
RSA3:10.45
  0.151
  9
  Divan Vlok, Adrian Swarts, Keanu Domingo, Ryan Jordan
Indledende 2
21.8.
21.8.
1
 
  
KEN3:05.77
Q
  0.232
  1
  Joshua Wanyonyi, Elkanah Chemelil, Kenneddy Kimeu, Peter Githome
2
 
  
JAM3:05.82
Q
  0.189
  2
  Antonio Hanson, Tahj Hamm, Malachi Johnson, Jeremy Bembridge
3
 
  
BOT3:06.33
Q
  0.228
  3
  Collen Kebinatshipi, Phenyo Majama, Thusoyaone Gabanatlhon, Oreeditse Masede
4
 
  
ROU3:10.22
q
  0.157
  8
  Denis Simon Toma, Márk Dániel Fándly, Marian Adrian Bondoc, Remus Andrei Niculita
5
 
  
BRA3:10.53
  0.182
  10
  Izaias Alves, Joao Barros, Gabriel Dos Santos, Vinicius Moura
6
 
  
IND3:10.62
  0.193
  11
  C.R. Abdul Razak, Sumit Chahal, Kapil, S. Barath
D19 4 x 400 m stafet mix    
18.8.

Finale A

Finale
18.8.
1
 
  
NGR3:19.70
  0.204
 
  Nnamani Johnson, Imaobong Nse Uko, Opeyemi Oke, Bamidele Ajayi
2
 
  
POL3:19.80
  0.188
 
  Michał Wróbel, Kornelia Lesiewicz, Alicja Kaczmarek, Patryk Grzegorzewicz
3
 
  
IND3:20.60
  0.199
 
  S. Barath, Priya H. Mohan, Summy, Kapil
4
 
  
JAM3:23.04
  0.206
 
  Shaemar Uter, Alliah Baker, Aalliyah Francis, Malachi Johnson
5
 
  
RSA3:23.98
  0.126
 
  Matt Nortje, Precious Molepo, Angelique Strijdom, Lythe Pillay
6
 
  
ITA3:24.26
  0.162
 
  Stefano Grendene, Alexandra Almici, Alessandra Iezzi, Tommaso Boninti
7
 
  
SRI3:26.39
  0.189
 
  U.B.M.R. Dilshan Bandara, Tharushi M. Dissanayaka Karunarathne, B.Sayuri Lakshima, Isuru Bans
8
 
  
CZE3:28.51
  0.180
 
  Tadeáš Plaček, Nikola Bisová, Lucie Zavadilová, David Bix
Indledende heats18.8.
Indledende 1
18.8.
18.8.
1
 
  
IND3:23.36
Q
  0.196
  2
  C.R. Abdul Razak, Priya H. Mohan, Summy, Kapil
2
 
  
CZE3:24.15
Q
  0.184
  3
  Tadeáš Plaček, Nikola Bisová, Lucie Zavadilová, David Bix
3
 
  
JAM3:24.65
Q
  0.198
  4
  Antonio Hanson, Alliah Baker, Dejanea Oakley, Shaemar Uter
4
 
  
POL3:24.69
q
  0.192
  5
  Mateusz Matera, Olga Rzeszewska, Alicja Kaczmarek, Michał Wróbel
5
 
  
SRI3:26.62
q
  0.220
  6
  Isuru Kaushalya Abaywardana, Tharushi M. Dissanayaka Karunarathne, B.Sayuri Lakshima, U.B.M.R. Dilshan Bandara
 
  
ETH DQ
  0.266
 
  Nigist Getashew, Wegene Addisu, Amarech Zago, Melkeneh Azeze
Indledende 2
18.8.
18.8.
1
 
  
NGR3:21.66
Q
  0.218
  1
  Nnamani Johnson, Ella Onojuvwewo, Opeyemi Oke, Bamidele Ajayi
2
 
  
ITA3:28.00
Q
  0.144
  7
  Stefano Grendene, Federica Pansini, Angelica Ghergo, Francesco Pernici
3
 
  
RSA3:30.43
Q
  0.205
  8
  Ryan Jordan, Angelique Strijdom, Charlize Eilerd, Adrian Swarts
4
 
  
ECU3:31.90
  0.175
  9
  Freddy Vasquez, Evelin Mercado, Xiomara Ibarra, Alan Minda
 
  
KEN DQ
  0.282
 
  Kenneddy Kimeu, Sylvia Chelangat, Loice Morara,
P19 100 m    
19.8. Vind: -0.6

Finale A

Finale
19.8.Vind: -0.6
1
Tina Clayton
Tina Clayton ('04)
JAM11.09
  0.167
 PB
2
Beatrice Masilingi
Beatrice Masilingi ('03)
NAM11.39
  0.170
 
3
Mélissa Gutschmidt
Mélissa Gutschmidt ('02)
SUI11.51
  0.147
 
4
Praise Ofoku
Praise Ofoku ('03)
NGR11.53
  0.245
 
5
Ivana Ilić
Ivana Ilić ('02)
SRB11.54
  0.177
 
6
Viktória Forster
Viktória Forster ('02)
SVK11.54
  0.151
 =PB
7
Kerrica Hill
Kerrica Hill ('05)
JAM11.67
  0.165
 
8
Eva Kubícková
Eva Kubícková ('03)
CZE11.76
  0.171
 
Semifinale18.8.
Semi 1
18.8. Vind: 0.0
18.8.Vind: 0.0
1
Tina Clayton
Tina Clayton ('04)
JAM11.34
Q
  0.204
 
2
Ivana Ilić
Ivana Ilić ('02)
SRB11.50
Q
  0.172
 
3
Maria Mihalache
Maria Mihalache ('03)
ROU11.64
  0.124
 
4
Johanna Kylmänen
Johanna Kylmänen ('02)
FIN11.70
  0.137
 
5
Lirangi Alonzo Tejada
Lirangi Alonzo Tejada ('05)
DOM11.73
  0.135
 
6
Lucie Mičunková
Lucie Mičunková ('02)
CZE11.90
  0.164
 
7
B.I.M. Jayamanne
B.I.M. Jayamanne ('02)
SRI11.96
  0.143
 
8
Magdalena Niemczyk
Magdalena Niemczyk ('03)
POL12.10
  0.182
 
Semi 2
18.8. Vind: +0.3
18.8.Vind: +0.3
1
Beatrice Masilingi
Beatrice Masilingi ('03)
NAM11.35
Q
  0.187
 
2
Mélissa Gutschmidt
Mélissa Gutschmidt ('02)
SUI11.50
Q
  0.169
 
3
Viktória Forster
Viktória Forster ('02)
SVK11.54
q
  0.165
 PB
4
Kerrica Hill
Kerrica Hill ('05)
JAM11.60
q
  0.168
 
5
Tima Seikeseye Godbless
Tima Seikeseye Godbless ('04)
NGR11.61
  0.165
 
6
Andrė Ožechauskaitė
Andrė Ožechauskaitė ('03)
LTU11.79
  0.158
 
7
Gaya Bertello
Gaya Bertello ('03)
ITA11.88
  0.166
 
8
Monika Romaszko
Monika Romaszko ('02)
POL11.91
  0.146
 
Semi 3
18.8. Vind: -0.5
18.8.Vind: -0.5
1
Praise Ofoku
Praise Ofoku ('03)
NGR11.57
Q
  0.195
 
2
Eva Kubícková
Eva Kubícková ('03)
CZE11.64
Q
  0.153
 SB
3
Camille Rutherford
Camille Rutherford ('02)
BAH11.72
  0.147
 
4
Leah Bertrand
Leah Bertrand ('02)
TTO11.80
  0.150
 
5
Izzy Goudros
Izzy Goudros ('03)
CAN11.87
  0.144
 
6
Anna Pursiainen
Anna Pursiainen ('03)
FIN11.90
  0.164
 
7
Charlize Eilerd
Charlize Eilerd ('02)
RSA11.97
  0.149
 
8
Mariandre Chacón
Mariandre Chacón ('04)
GUA11.99
  0.214
 
Indledende heats18.8.
Indledende 1
18.8. Vind: +0.5
18.8.Vind: +0.5
1
Camille Rutherford
Camille Rutherford ('02)
BAH11.59
Q
  0.213
 
2
Maria Mihalache
Maria Mihalache ('03)
ROU11.71
Q
  0.174
 
3
Lirangi Alonzo Tejada
Lirangi Alonzo Tejada ('05)
DOM11.75
Q
  0.194
 
4
Andrė Ožechauskaitė
Andrė Ožechauskaitė ('03)
LTU11.88
Q
  0.166
 
5
Kayla La Grange
Kayla La Grange ('04)
RSA12.02
  0.203
 
6
Zulha Armutcu
Zulha Armutcu ('02)
TUR12.14
  0.213
 
7
Boitshepiso Kelapile
Boitshepiso Kelapile ('02)
BOT12.16
  0.191
 SB
Indledende 2
18.8. Vind: +0.5
18.8.Vind: +0.5
1
Praise Ofoku
Praise Ofoku ('03)
NGR11.65
Q
  0.194
 
2
Kerrica Hill
Kerrica Hill ('05)
JAM11.65
Q
  0.174
 
3
Johanna Kylmänen
Johanna Kylmänen ('02)
FIN11.80
Q
  0.213
 
4
Mariandre Chacón
Mariandre Chacón ('04)
GUA11.86
Q
  0.166
 
5
Monika Romaszko
Monika Romaszko ('02)
POL12.00
q
  0.203
 
6
Simay Özçiftçi
Simay Özçiftçi ('03)
TUR12.04
  0.191
 
7
Maysaa Mouawad
Maysaa Mouawad ('03)
LBN12.19
  0.213
 =PB
Indledende 3
18.8. Vind: +1.0
18.8.Vind: +1.0
1
Beatrice Masilingi
Beatrice Masilingi ('03)
NAM11.20
Q
  0.172
NR PB
2
Tima Seikeseye Godbless
Tima Seikeseye Godbless ('04)
NGR11.59
Q
  0.157
 
3
Mélissa Gutschmidt
Mélissa Gutschmidt ('02)
SUI11.80
Q
  0.137
 
4
Charlize Eilerd
Charlize Eilerd ('02)
RSA11.84
Q
  0.153
 
5
Anna Pursiainen
Anna Pursiainen ('03)
FIN11.85
q
  0.188
 
6
Yanina Yurchenko
Yanina Yurchenko ('03)
UKR12.05
  0.165
 
7
Mercy Chebet
Mercy Chebet ('02)
KEN12.39
  0.238
 PB
8
Sumaya Dewan
Sumaya Dewan ('04)
BAN12.91
  0.139
 PB
Indledende 4
18.8. Vind: -0.1
18.8.Vind: -0.1
1
Tina Clayton
Tina Clayton ('04)
JAM11.50
Q
  0.186
 
2
Eva Kubícková
Eva Kubícková ('03)
CZE11.75
Q
  0.180
 SB
3
Viktória Forster
Viktória Forster ('02)
SVK11.75
Q
  0.183
 
4
Gaya Bertello
Gaya Bertello ('03)
ITA11.86
Q
  0.190
 
5
Izzy Goudros
Izzy Goudros ('03)
CAN11.91
q
  0.154
 
6
B.I.M. Jayamanne
B.I.M. Jayamanne ('02)
SRI12.01
q
  0.173
 
7
Lacarthea Cooper
Lacarthea Cooper ('04)
BAH12.30
  0.196
 
Indledende 5
18.8. Vind: -0.9
18.8.Vind: -0.9
1
Ivana Ilić
Ivana Ilić ('02)
SRB11.75
Q
  0.183
 
2
Leah Bertrand
Leah Bertrand ('02)
TTO11.88
Q
  0.188
 
3
Lucie Mičunková
Lucie Mičunková ('02)
CZE11.93
Q
  0.161
 
4
Magdalena Niemczyk
Magdalena Niemczyk ('03)
POL11.98
Q
  0.166
 
5
Nemata Nikiema
Nemata Nikiema ('03)
BUR12.10
  0.220
 
6
Antonella Todisco
Antonella Todisco ('02)
ITA12.15
  0.211
 
7
Charlotte Afriat
Charlotte Afriat ('02)
MON12.66
  0.161
 
P19 200 m    
21.8. Vind: +1.1

Finale A

Finale
21.8.Vind: +1.1
1
Christine Mboma
Christine Mboma ('03)
NAM21.84
  0.274
 
2
Beatrice Masilingi
Beatrice Masilingi ('03)
NAM22.18
  0.152
 PB
3
Favour Ofili
Favour Ofili ('02)
NGR22.23
  0.220
 PB
4
Lucía Carrillo
Lucía Carrillo ('02)
ESP23.51
  0.176
 
5
Barbora Šplechtnová
Barbora Šplechtnová ('02)
CZE23.79
  0.154
 
6
Marta Zimna
Marta Zimna ('02)
POL23.85
  0.175
 
7
Aalliyah Francis
Aalliyah Francis ('02)
JAM23.96
  0.191
 
Brianna Lyston
Brianna Lyston ('04)
JAM DQ
  0.179
 
Semifinale20.8.
Semi 1
20.8. Vind: +0.9
20.8.Vind: +0.9
1
Christine Mboma
Christine Mboma ('03)
NAM22.41
Q
  0.297
 
2
Brianna Lyston
Brianna Lyston ('04)
JAM23.18
Q
  0.190
 =PB
3
Barbora Šplechtnová
Barbora Šplechtnová ('02)
CZE23.64
  0.170
 PB
4
B.I.M. Jayamanne
B.I.M. Jayamanne ('02)
SRI23.95
  0.162
 PB
5
Izzy Goudros
Izzy Goudros ('03)
CAN23.98
  0.166
 
6
Alessandra Iezzi
Alessandra Iezzi ('02)
ITA24.03
  0.173
 
7
Simay Özçiftçi
Simay Özçiftçi ('03)
TUR24.38
  0.172
 
8
Erica Cavalheiro
Erica Cavalheiro ('02)
BRA24.54
  0.162
 
Semi 2
20.8. Vind: +1.3
20.8.Vind: +1.3
1
Beatrice Masilingi
Beatrice Masilingi ('03)
NAM22.19
Q
  0.173
 PB
2
Lucía Carrillo
Lucía Carrillo ('02)
ESP23.32
Q
  0.181
 PB
3
Marta Zimna
Marta Zimna ('02)
POL23.57
q
  0.200
 PB
4
Camille Rutherford
Camille Rutherford ('02)
BAH23.76
  0.184
 
5
Elisa Visentin
Elisa Visentin ('02)
ITA23.81
  0.136
 PB
6
Kayla La Grange
Kayla La Grange ('04)
RSA24.26
  0.180
 
7
Mariandre Chacón
Mariandre Chacón ('04)
GUA24.36
  0.189
 
8
Anita Taviore
Anita Taviore ('02)
NGR24.37
  0.183
 
Semi 3
20.8. Vind: -0.1
20.8.Vind: -0.1
1
Favour Ofili
Favour Ofili ('02)
NGR22.37
Q
  0.237
 
2
Aalliyah Francis
Aalliyah Francis ('02)
JAM23.70
Q
  0.177
 PB
3
Poliníki Emmanouilídou
Poliníki Emmanouilídou ('03)
GRE23.77
  0.168
 PB
4
Maria Mihalache
Maria Mihalache ('03)
ROU23.82
  0.135
 
5
Viwe Jingqi
Viwe Jingqi ('05)
RSA24.04
  0.223
 
6
Tereza Lamačová
Tereza Lamačová ('04)
CZE24.11
  0.181
 
7
Lukrecija Sabaitytė
Lukrecija Sabaitytė ('02)
LTU24.28
  0.217
 
Ivana Ilić
Ivana Ilić ('02)
SRB DNF
  0.000
 
Indledende heats20.8.
Indledende 1
20.8. Vind: +0.2
20.8.Vind: +0.2
1
Christine Mboma
Christine Mboma ('03)
NAM23.23
Q
  0.260
 
2
Barbora Šplechtnová
Barbora Šplechtnová ('02)
CZE23.92
Q
  0.150
 
3
Maria Mihalache
Maria Mihalache ('03)
ROU23.98
Q
  0.142
 
4
Kayla La Grange
Kayla La Grange ('04)
RSA24.31
Q
  0.167
 
5
Mariandre Chacón
Mariandre Chacón ('04)
GUA24.42
q
  0.182
 
6
Edmarie Alma
Edmarie Alma ('02)
PUR24.56
  0.215
 PB
7
Loice Morara
Loice Morara ('02)
KEN25.17
  0.181
 =PB
Indledende 2
20.8. Vind: +0.2
20.8.Vind: +0.2
1
Beatrice Masilingi
Beatrice Masilingi ('03)
NAM22.65
Q
  0.190
 
2
Ivana Ilić
Ivana Ilić ('02)
SRB23.71
Q
  0.184
 
3
Marta Zimna
Marta Zimna ('02)
POL23.95
Q
  0.193
 
4
B.I.M. Jayamanne
B.I.M. Jayamanne ('02)
SRI24.01
Q
  0.192
 PB
5
Tereza Lamačová
Tereza Lamačová ('04)
CZE24.23
q
  0.212
 
Samukeliso Ndebele
Samukeliso Ndebele ('04)
ZIM DQ
  0.187
 
Viktória Forster
Viktória Forster ('02)
SVK DNS
  
 
Indledende 3
20.8. Vind: -0.1
20.8.Vind: -0.1
1
Viwe Jingqi
Viwe Jingqi ('05)
RSA23.84
Q
  0.236
 PB
2
Izzy Goudros
Izzy Goudros ('03)
CAN23.95
Q
  0.156
 
3
Anita Taviore
Anita Taviore ('02)
NGR23.97
Q
  0.158
 
4
Lukrecija Sabaitytė
Lukrecija Sabaitytė ('02)
LTU24.35
Q
  0.201
 
5
Simay Özçiftçi
Simay Özçiftçi ('03)
TUR24.36
q
  0.146
 
6
Sofya Provotorova
Sofya Provotorova ('02)
RUS24.72
  0.273
 
Indledende 4
20.8. Vind: +0.4
20.8.Vind: +0.4
1
Brianna Lyston
Brianna Lyston ('04)
JAM23.18
Q
  0.153
 PB
2
Camille Rutherford
Camille Rutherford ('02)
BAH23.62
Q
  0.158
 
3
Poliníki Emmanouilídou
Poliníki Emmanouilídou ('03)
GRE23.87
Q
  0.183
 
4
Alessandra Iezzi
Alessandra Iezzi ('02)
ITA23.99
Q
  0.180
 
5
Erica Cavalheiro
Erica Cavalheiro ('02)
BRA24.37
q
  0.172
 
6
Zulha Armutcu
Zulha Armutcu ('02)
TUR25.15
  0.162
 
Indledende 5
20.8. Vind: +0.1
20.8.Vind: +0.1
1
Favour Ofili
Favour Ofili ('02)
NGR22.74
Q
  0.218
 
2
Lucía Carrillo
Lucía Carrillo ('02)
ESP23.62
Q
  0.166
 
3
Aalliyah Francis
Aalliyah Francis ('02)
JAM24.06
Q
  0.185
 
4
Elisa Visentin
Elisa Visentin ('02)
ITA24.14
Q
  0.142
 
5
Maram Mahmoud Ahmed
Maram Mahmoud Ahmed ('02)
EGY24.78
  0.161
 
6
Emmaculate NAPEYOK
Emmaculate NAPEYOK 
ART29.50
  0.199
 PB
Lacarthea Cooper
Lacarthea Cooper ('04)
BAH DQ
  0.189
 
P19 400 m    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
Imaobong Nse Uko
Imaobong Nse Uko ('04)
NGR51.55
  0.244
 PB
2
Kornelia Lesiewicz
Kornelia Lesiewicz ('03)
POL51.97
  0.233
 PB
3
Sylvia Chelangat
Sylvia Chelangat ('04)
KEN52.23
  0.320
 PB
4
Priya H. Mohan
Priya H. Mohan ('03)
IND52.77
  0.245
 PB
5
Precious Molepo
Precious Molepo ('05)
RSA53.98
  0.258
 
6
Ella Clayton
Ella Clayton ('03)
CAN54.10
  0.224
 PB
7
Tetyana Kharashchuk
Tetyana Kharashchuk ('02)
UKR54.59
  0.209
 
Oneika McAnnuff
Oneika McAnnuff ('03)
JAM DNS
  
 
Indledende heats18.8.
Indledende 1
18.8.
18.8.
1
Kornelia Lesiewicz
Kornelia Lesiewicz ('03)
POL52.63
Q
  0.219
 
2
Ella Clayton
Ella Clayton ('03)
CAN54.51
Q
  0.213
 
3
Tetyana Kharashchuk
Tetyana Kharashchuk ('02)
UKR54.65
q
  0.196
 
4
Mathilde Descoux
Mathilde Descoux ('03)
FRA55.54
  0.188
 
5
Annalee Robinson
Annalee Robinson ('02)
JAM56.56
  0.204
 
6
Opeyemi Oke
Opeyemi Oke ('03)
NGR57.30
  0.195
 
Lucie Zavadilová
Lucie Zavadilová ('02)
CZE DNF
  0.161
 
Indledende 2
18.8.
18.8.
1
Oneika McAnnuff
Oneika McAnnuff ('03)
JAM54.13
Q
  0.279
 
2
Precious Molepo
Precious Molepo ('05)
RSA54.41
Q
  0.176
 
3
Anna Orlova
Anna Orlova ('02)
UKR54.68
  0.207
 
4
Veronika Arkhipova
Veronika Arkhipova ('02)
RUS54.87
  0.199
 
5
 Summy
 Summy ('03)
IND55.43
  0.296
 
6
Alexandra Almici
Alexandra Almici ('02)
ITA55.70
  0.198
 
7
Aishath Himna Hassan
Aishath Himna Hassan ('02)
MDV58.90
  0.214
NR PB
Indledende 3
18.8.
18.8.
1
Imaobong Nse Uko
Imaobong Nse Uko ('04)
NGR52.33
Q
  0.235
 
2
Sylvia Chelangat
Sylvia Chelangat ('04)
KEN53.49
Q
  0.000
 PB
3
Priya H. Mohan
Priya H. Mohan ('03)
IND53.79
q
  0.280
 
4
Erica Cavalheiro
Erica Cavalheiro ('02)
BRA54.94
  0.167
 
5
Koumba Sidibe
Koumba Sidibe ('02)
MLI56.49
  0.190
 
Nikola Bisová
Nikola Bisová ('02)
CZE DQ
  0.000
 
Caitlyn Bobb
Caitlyn Bobb ('03)
BER DQ
  0.196
 
P19 800 m    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
Ayal Dagnachew
Ayal Dagnachew ('02)
ETH2:02.96
  
 
2
Valentina Rosamilia
Valentina Rosamilia ('03)
SUI2:04.29
  
 
3
Élli-Eftihía Deliyiánni
Élli-Eftihía Deliyiánni ('02)
GRE2:04.66
  
 
4
Veronika Sadek
Veronika Sadek ('03)
SLO2:04.96
  
 PB
5
Svitlana Zhulzhyk
Svitlana Zhulzhyk ('02)
UKR2:06.04
  
 
6
Marina Martínez
Marina Martínez ('02)
ESP2:06.42
  
 
7
Avery Pearson
Avery Pearson ('03)
CAN2:06.42
  
 PB
8
Annelies Nijssen
Annelies Nijssen ('02)
BEL2:09.55
  
 
Semifinale20.8.
Semi 1
20.8.
20.8.
1
Ayal Dagnachew
Ayal Dagnachew ('02)
ETH2:04.26
Q
  
 
2
Svitlana Zhulzhyk
Svitlana Zhulzhyk ('02)
UKR2:06.28
Q
  
 
3
Élli-Eftihía Deliyiánni
Élli-Eftihía Deliyiánni ('02)
GRE2:06.41
Q
  
 
4
Annelies Nijssen
Annelies Nijssen ('02)
BEL2:07.13
q
  
 
5
Avery Pearson
Avery Pearson ('03)
CAN2:07.46
q
  
 
6
Gabriella K. Szabó
Gabriella K. Szabó ('02)
HUN2:08.05
  
 
7
Federica Pansini
Federica Pansini ('03)
ITA2:08.83
  
 
8
Petja Klojčnik
Petja Klojčnik ('04)
SLO2:09.97
  
 
Semi 2
20.8.
20.8.
1
Marina Martínez
Marina Martínez ('02)
ESP2:07.22
Q
  
 
2
Valentina Rosamilia
Valentina Rosamilia ('03)
SUI2:07.23
Q
  
 
3
Veronika Sadek
Veronika Sadek ('03)
SLO2:07.41
Q
  
 
4
Mebriht Mekonen
Mebriht Mekonen ('05)
ETH2:07.53
  
 
5
Zita Urbán
Zita Urbán ('02)
HUN2:08.46
  
 
6
Pavla Štoudková
Pavla Štoudková ('03)
CZE2:09.14
  
 
7
Lorena Rangel
Lorena Rangel ('02)
MEX2:10.08
  
 
8
Tharushi M. Dissanayaka
Tharushi M. Dissanayaka ('04)
SRI2:17.82
  
 
Indledende heats19.8.
Indledende 1
19.8.
19.8.
1
Ayal Dagnachew
Ayal Dagnachew ('02)
ETH2:02.94
Q
  
 PB
2
Élli-Eftihía Deliyiánni
Élli-Eftihía Deliyiánni ('02)
GRE2:05.38
Q
  
 
3
Zita Urbán
Zita Urbán ('02)
HUN2:07.39
Q
  
 PB
4
Petja Klojčnik
Petja Klojčnik ('04)
SLO2:09.11
q
  
 
5
K.Shanika Lakshani
K.Shanika Lakshani ('02)
SRI2:20.37
  
 
Sheila Chepkosgei
Sheila Chepkosgei ('02)
KEN DQ
  
 
Aster Sebhatleab
Aster Sebhatleab ('03)
ERI DQ
  
 
Indledende 2
19.8.
19.8.
1
Mebriht Mekonen
Mebriht Mekonen ('05)
ETH2:08.62
Q
  
 
2
Annelies Nijssen
Annelies Nijssen ('02)
BEL2:09.44
Q
  
 
3
Tharushi M. Dissanayaka
Tharushi M. Dissanayaka ('04)
SRI2:10.70
Q
  
 
4
Dunja Sikima
Dunja Sikima ('05)
SRB2:12.04
  
 
5
Sebah Amare
Sebah Amare ('02)
ERI2:13.28
  
 
6
Alice Ilam Samuel
Alice Ilam Samuel ('05)
ART2:43.76
  
 PB
Daily M. Cooper
Daily M. Cooper ('02)
CUB DQ
  
 
Indledende 3
19.8.
19.8.
1
Avery Pearson
Avery Pearson ('03)
CAN2:07.99
Q
  
 
2
Valentina Rosamilia
Valentina Rosamilia ('03)
SUI2:08.89
Q
  
 
3
Lorena Rangel
Lorena Rangel ('02)
MEX2:09.86
Q
  
 
4
Pavla Štoudková
Pavla Štoudková ('03)
CZE2:10.27
q
  
 
5
Federica Pansini
Federica Pansini ('03)
ITA2:10.34
q
  
 
6
. Pooja
. Pooja ('02)
IND2:10.66
  
 
7
Brenda Chebet
Brenda Chebet ('04)
KEN2:12.16
  
 
Indledende 4
19.8.
19.8.
1
Svitlana Zhulzhyk
Svitlana Zhulzhyk ('02)
UKR2:07.61
Q
  
 
2
Marina Martínez
Marina Martínez ('02)
ESP2:08.21
Q
  
 
3
Veronika Sadek
Veronika Sadek ('03)
SLO2:08.34
Q
  
 
4
Gabriella K. Szabó
Gabriella K. Szabó ('02)
HUN2:09.39
q
  
 
5
Aviwe Hoboloshe
Aviwe Hoboloshe ('02)
RSA2:11.65
  
 
6
Chamsiya Yahaya
Chamsiya Yahaya ('03)
NIG2:31.55
  
 PB
7
Larisa-Paraschiva Talpis
Larisa-Paraschiva Talpis ('03)
ROU2:38.33
  
 
Perina Togo
Perina Togo ('02)
SSD DQ
  
 
P19 1500 m    
22.8.

Finale A

Finale
22.8.
1
Purity Chepkirui
Purity Chepkirui ('03)
KEN4:16.07
  
 
2
Diribe Welteji
Diribe Welteji ('02)
ETH4:16.39
  
 
3
Winnie Jemutai
Winnie Jemutai ('03)
KEN4:18.99
  
 
4
Hiwot Mehari
Hiwot Mehari ('02)
ETH4:23.23
  
 
5
Maryem Azrour
Maryem Azrour ('02)
MAR4:24.39
  
 
6
Mireya Arnedillo
Mireya Arnedillo ('03)
ESP4:26.45
  
 
7
Maria Talida Sfarghiu
Maria Talida Sfarghiu ('03)
ROU4:26.68
  
 
8
Ilona Mononen
Ilona Mononen ('03)
FIN4:28.13
  
 
9
Sebah Amare
Sebah Amare ('02)
ERI4:32.00
  
 
10
Nouhaila Rabii
Nouhaila Rabii ('02)
MAR4:32.95
  
 
11
Ghania Rezzik
Ghania Rezzik ('02)
ALG4:33.68
  
 
12
Zita Urbán
Zita Urbán ('02)
HUN4:35.51
  
 
Indledende heats20.8.
Indledende 1
20.8.
20.8.
1
Diribe Welteji
Diribe Welteji ('02)
ETH4:26.26
Q
  
 
2
Winnie Jemutai
Winnie Jemutai ('03)
KEN4:26.47
Q
  
 
3
Mireya Arnedillo
Mireya Arnedillo ('03)
ESP4:29.37
Q
  
 
4
Sebah Amare
Sebah Amare ('02)
ERI4:29.61
Q
  
 
5
Ghania Rezzik
Ghania Rezzik ('02)
ALG4:30.80
q
  
 
6
Nouhaila Rabii
Nouhaila Rabii ('02)
MAR4:31.28
q
  
 
7
Maria Talida Sfarghiu
Maria Talida Sfarghiu ('03)
ROU4:31.49
q
  
 
8
Sabrina Salcedo
Sabrina Salcedo ('03)
MEX4:34.33
  
 
9
Camila Gomes
Camila Gomes ('02)
POR4:37.27
  
 
10
Kamilla Vanadzina
Kamilla Vanadzina ('03)
LAT4:37.33
  
 
11
. Pooja
. Pooja ('02)
IND4:37.85
  
 
12
Mirriam Kachingwe
Mirriam Kachingwe ('05)
MAW5:19.83
  
 SB
Indledende 2
20.8.
20.8.
1
Purity Chepkirui
Purity Chepkirui ('03)
KEN4:22.10
Q
  
 
2
Hiwot Mehari
Hiwot Mehari ('02)
ETH4:22.37
Q
  
 
3
Maryem Azrour
Maryem Azrour ('02)
MAR4:24.50
Q
  
 
4
Zita Urbán
Zita Urbán ('02)
HUN4:24.83
Q
  
 
5
Ilona Mononen
Ilona Mononen ('03)
FIN4:29.68
q
  
 
6
Laura Acuña
Laura Acuña ('02)
CHI4:32.69
  
 
7
Rita Figueiredo
Rita Figueiredo ('03)
POR4:33.18
  
 
8
Agate Caune
Agate Caune ('04)
LAT4:37.49
  
 
9
Rokaia Mouici
Rokaia Mouici ('03)
ALG4:38.99
  
 
10
Adiam Beraki
Adiam Beraki ('05)
ERI4:41.63
  
 
11
Danielle Verster
Danielle Verster ('03)
RSA4:43.70
  
 
12
Sirine Guedri
Sirine Guedri ('02)
TUN4:58.19
  
 
13
Dunja Sikima
Dunja Sikima ('05)
SRB5:00.94
  
 
P19 3000 m    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Teresia Gateri
Teresia Gateri ('02)
KEN8:57.78
  
 
2
Zenah Yego
Zenah Yego ('02)
KEN8:59.59
  
 
3
Melknat Wedu
Melknat Wedu ('05)
ETH9:00.12
  
 PB
4
Prisca Chesang
Prisca Chesang ('03)
UGA9:03.44
  
 PB
5
Ilona Mononen
Ilona Mononen ('03)
FIN9:30.63
  
 
6
Agate Caune
Agate Caune ('04)
LAT9:45.26
  
 
7
Semhar Mekonen
Semhar Mekonen ('05)
ERI9:46.35
  
 
8
Naledi Makgatha
Naledi Makgatha ('05)
RSA9:55.08
  
 
9
Olimpia Breza
Olimpia Breza ('02)
POL10:16.03
  
 
10
Jeanine Kezimana
Jeanine Kezimana ('05)
BDI10:33.47
  
 
P19 5000 m    
22.8.

Finale A

Finale
22.8.
1
Mizan Alem
Mizan Alem ('02)
ETH16:05.61
  
 
2
Melknat Wedu
Melknat Wedu ('05)
ETH16:13.16
  
 
3
Prisca Chesang
Prisca Chesang ('03)
UGA16:21.78
  
 
4
Zena Jeptoo
Zena Jeptoo ('02)
KEN16:29.44
  
 
5
Carla Dominguez
Carla Dominguez ('03)
ESP16:45.79
  
 
6
Maurine Cherotich
Maurine Cherotich ('03)
KEN16:58.95
  
 
7
Oliwia Wawrzyniak
Oliwia Wawrzyniak ('02)
POL17:17.59
  
 
8
Ankita Dhiyani
Ankita Dhiyani ('02)
IND17:17.68
  
 
9
Fiori Ghebrehiwot
Fiori Ghebrehiwot ('02)
ERI17:22.65
  
 
10
Scarlett Chebet
Scarlett Chebet ('05)
UGA17:36.26
  
 
P19 3000 m forh.    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Jackline Chepkoech
Jackline Chepkoech ('03)
KEN9:27.40
  
 PB
2
Zerfe Wondemagegn
Zerfe Wondemagegn ('02)
ETH9:35.22
  
 
3
Faith Cherotich
Faith Cherotich ('04)
KEN9:44.76
  
 
4
Emebet Kebede
Emebet Kebede ('04)
ETH10:17.52
  
 
5
Gréta Varga
Gréta Varga ('03)
HUN10:48.34
  
 
6
Marta Serrano
Marta Serrano ('03)
ESP10:49.14
  
 
7
Şevval Özdoğan
Şevval Özdoğan ('02)
TUR10:49.79
  
 
8
Khadija Ennassiri
Khadija Ennassiri ('03)
MAR10:50.66
  
 
9
Rihab Dhahri
Rihab Dhahri ('03)
TUN10:52.12
  
 
10
Soukaina Elhaji
Soukaina Elhaji ('02)
MAR10:53.15
  
 
11
Yekaterina Domnina
Yekaterina Domnina ('02)
RUS10:55.48
  
 
12
Natalia Bielak
Natalia Bielak ('02)
POL10:57.21
  
 
13
Katja Pattis
Katja Pattis ('02)
ITA11:04.09
  
 
14
Veronica Huacasi
Veronica Huacasi ('04)
PER11:04.88
  
 
15
Julia Koralewska
Julia Koralewska ('02)
POL11:22.23
  
 
16
Venla Saari
Venla Saari ('03)
FIN11:34.95
  
 
P19 100 m hæk 84.0 cm    
21.8. Vind: +0.8

Finale A

Finale
21.8.Vind: +0.8
1
Ackera Nugent
Ackera Nugent ('02)
JAM12.95
  0.138
 
2
Anna Maria Millend
Anna Maria Millend ('04)
EST13.45
  0.149
NU18R 
3
Anna Tóth
Anna Tóth ('03)
HUN13.58
  0.222
 
4
Sonja Stång
Sonja Stång ('02)
FIN13.63
  0.143
 
Weronika Barcz
Weronika Barcz ('02)
POL DNF
  0.144
 
Ditaji Kambundji
Ditaji Kambundji ('02)
SUI DQ
  0.146
 
Viktória Forster
Viktória Forster ('02)
SVK DQ
  0.169
 
Oneka Wilson
Oneka Wilson ('03)
JAM DNS
  
 
Semifinale20.8.
Semi 1
20.8. Vind: +0.3
20.8.Vind: +0.3
1
Oneka Wilson
Oneka Wilson ('03)
JAM13.39
Q
  0.174
 
2
Viktória Forster
Viktória Forster ('02)
SVK13.59
Q
  0.137
 
3
Tanja Kokkonen
Tanja Kokkonen ('02)
FIN13.81
  0.130
 
4
Gabija Klimukaitė
Gabija Klimukaitė ('03)
LTU13.84
  0.141
 PB
5
Dana-Maria Govoreanu
Dana-Maria Govoreanu ('03)
ROU13.87
  0.167
 
6
Marika Majewska
Marika Majewska ('02)
POL13.91
  0.151
 
7
Marta Marksa
Marta Marksa ('02)
LAT14.00
  0.191
 
8
Veronica Besana
Veronica Besana ('02)
ITA14.01
  0.188
 
Semi 2
20.8. Vind: +0.3
20.8.Vind: +0.3
1
Ditaji Kambundji
Ditaji Kambundji ('02)
SUI13.02
Q
  0.154
 
2
Anna Maria Millend
Anna Maria Millend ('04)
EST13.44
Q
  0.159
NU18R PB
3
Anna Tóth
Anna Tóth ('03)
HUN13.46
q
  0.185
 PB
4
Sonja Stång
Sonja Stång ('02)
FIN13.59
q
  0.140
 
5
Yaren Yıldırım
Yaren Yıldırım ('03)
TUR13.93
  0.140
 
6
Agasara Nandini
Agasara Nandini ('03)
IND14.16
  0.156
 
Klara Skriver LoesslKlara Skriver Loessl ('02)DEN DNF
  0.179
 
Giovana Corradi
Giovana Corradi ('03)
BRA DNS
  
 
Semi 3
20.8. Vind: +0.3
20.8.Vind: +0.3
1
Ackera Nugent
Ackera Nugent ('02)
JAM13.02
Q
  0.180
 
2
Weronika Barcz
Weronika Barcz ('02)
POL13.36
Q
  0.168
 PB
3
Marione Fourie
Marione Fourie ('02)
RSA13.60
  0.174
 
4
Aitana Radsma
Aitana Radsma ('02)
ESP13.68
  0.186
 
5
Nimet Sayın
Nimet Sayın ('03)
TUR14.08
  0.195
 
6Annika Baun HaldboAnnika Baun Haldbo ('03)DEN14.20
  0.168
 
7
Giorgia Marcomin
Giorgia Marcomin ('02)
ITA14.26
  0.182
 
8
Madina Toure
Madina Toure ('02)
BUR14.96
  0.163
 
Indledende heats20.8.
Indledende 1
20.8. Vind: +0.2
20.8.Vind: +0.2
1
Marika Majewska
Marika Majewska ('02)
POL13.58
Q
  0.155
 
2
Veronica Besana
Veronica Besana ('02)
ITA13.97
Q
  0.222
 
3
Madina Toure
Madina Toure ('02)
BUR14.00
Q
  0.142
 
4
Yaren Yıldırım
Yaren Yıldırım ('03)
TUR14.06
Q
  0.127
 
5
Marta Marksa
Marta Marksa ('02)
LAT14.09
q
  0.194
 
6Klara Skriver LoesslKlara Skriver Loessl ('02)DEN14.12
q
  0.186
 
7
Agnes Ngumbi
Agnes Ngumbi ('02)
KEN15.72
  0.185
 PB
Indledende 2
20.8. Vind: -0.6
20.8.Vind: -0.6
1
Ackera Nugent
Ackera Nugent ('02)
JAM13.35
Q
  0.166
 
2
Anna Tóth
Anna Tóth ('03)
HUN13.67
Q
  0.196
 
3
Giorgia Marcomin
Giorgia Marcomin ('02)
ITA14.26
Q
  0.182
 
4Annika Baun HaldboAnnika Baun Haldbo ('03)DEN14.33
Q
  0.182
 
5
Eva Murn
Eva Murn ('02)
SLO14.51
  0.142
 
6
Isabel Urrutia
Isabel Urrutia ('02)
COL19.43
  0.210
 
Lea Vendome
Lea Vendome ('02)
FRA DNF
  0.145
 
Indledende 3
20.8. Vind: +0.1
20.8.Vind: +0.1
1
Ditaji Kambundji
Ditaji Kambundji ('02)
SUI13.30
Q
  0.164
 
2
Viktória Forster
Viktória Forster ('02)
SVK13.75
Q
  0.169
 
3
Sonja Stång
Sonja Stång ('02)
FIN13.82
Q
  0.133
 
4
Dana-Maria Govoreanu
Dana-Maria Govoreanu ('03)
ROU14.00
Q
  0.169
 
5
Gabija Klimukaitė
Gabija Klimukaitė ('03)
LTU14.03
q
  0.140
 PB
6
Nimet Sayın
Nimet Sayın ('03)
TUR14.26
q
  0.210
 
7
Rahil Hamel
Rahil Hamel ('02)
ALG14.64
  0.216
 
Indledende 4
20.8. Vind: +0.5
20.8.Vind: +0.5
1
Marione Fourie
Marione Fourie ('02)
RSA13.64
Q
  0.136
 
2
Aitana Radsma
Aitana Radsma ('02)
ESP13.67
Q
  0.166
 
3
Giovana Corradi
Giovana Corradi ('03)
BRA13.95
Q
  0.152
 PB
4
Agasara Nandini
Agasara Nandini ('03)
IND14.18
Q
  0.140
 
5
Krystyna Yurchuk
Krystyna Yurchuk ('02)
UKR14.83
  0.181
 
Jaclyn Gonzalez
Jaclyn Gonzalez ('02)
MEX DNF
  0.125
 
Ester Bendová
Ester Bendová ('03)
CZE DNF
  0.169
 
Indledende 5
20.8. Vind: +0.2
20.8.Vind: +0.2
1
Oneka Wilson
Oneka Wilson ('03)
JAM13.36
Q
  0.173
 PB
2
Anna Maria Millend
Anna Maria Millend ('04)
EST13.56
Q
  0.151
 PB
3
Weronika Barcz
Weronika Barcz ('02)
POL13.65
Q
  0.149
 
4
Tanja Kokkonen
Tanja Kokkonen ('02)
FIN13.97
Q
  0.131
 
5
Daniele Campigotto
Daniele Campigotto ('03)
BRA14.49
  0.188
 
Kayla van den Berg
Kayla van den Berg ('02)
RSA DNS
  
 
P19 400 m hæk    
22.8.

Finale A

Finale
22.8.
1
Heidi Salminen
Heidi Salminen ('03)
FIN56.94
  0.138
 PB
2
Ludivine Aubert
Ludivine Aubert ('02)
FRA57.16
  0.206
 PB
3
Savannah Sutherland
Savannah Sutherland ('03)
CAN57.27
  0.258
 PB
4
Angelica Ghergo
Angelica Ghergo ('02)
ITA57.69
  0.240
 PB
5
Mariya Tarabanskaya
Mariya Tarabanskaya ('02)
RUS57.96
  0.195
 PB
6
Alicja Kaczmarek
Alicja Kaczmarek ('02)
POL58.62
  0.188
 
7
Moeisha Bridgen
Moeisha Bridgen ('02)
JAM58.64
  0.198
 
Garriel White
Garriel White ('02)
JAM DNS
  
 
Indledende heats19.8.
Indledende 1
19.8.
19.8.
1
Heidi Salminen
Heidi Salminen ('03)
FIN58.12
Q
  0.139
 PB
2
Ludivine Aubert
Ludivine Aubert ('02)
FRA58.46
Q
  0.216
 
3
Angelica Ghergo
Angelica Ghergo ('02)
ITA58.84
q
  0.232
 
4
Ester Bendová
Ester Bendová ('03)
CZE59.91
  0.207
 
5
Agnes Ngumbi
Agnes Ngumbi ('02)
KEN1:02.65
  
 PB
6
Lara Bezgovšek
Lara Bezgovšek ('03)
SLO1:08.29
  0.233
 
Martha Danneskjold RasmussenMartha Danneskjold Rasmussen ('02)DEN DQ
  0.184
 
Sarah Ochigbo
Sarah Ochigbo ('02)
NGR DNS
  
 
Indledende 2
19.8.
19.8.
1
Garriel White
Garriel White ('02)
JAM58.65
Q
  0.196
 
2
Alicja Kaczmarek
Alicja Kaczmarek ('02)
POL59.32
Q
  0.189
 
3
Jada Van Standen
Jada Van Standen ('03)
RSA59.33
  0.214
 
4
Ilana Hanssens
Ilana Hanssens ('02)
BEL59.60
  0.187
 
5
Ánna Hatzipourgáni
Ánna Hatzipourgáni ('03)
GRE1:00.67
  0.199
 
6
Neža Dolenc
Neža Dolenc ('03)
SLO1:01.37
  0.174
 
7
Andrea Švecová
Andrea Švecová ('03)
SVK1:02.60
  0.205
 
Indledende 3
19.8.
19.8.
1
Savannah Sutherland
Savannah Sutherland ('03)
CAN58.45
Q
  0.281
 
2
Moeisha Bridgen
Moeisha Bridgen ('02)
JAM58.88
Q
  0.211
 
3
Mariya Tarabanskaya
Mariya Tarabanskaya ('02)
RUS59.18
q
  0.213
 
4
Aada Aho
Aada Aho ('03)
FIN59.50
  0.145
 
5
Rahela Leščak
Rahela Leščak ('02)
CRO1:00.20
  0.178
 
6
Sofia Lavreshina
Sofia Lavreshina ('03)
POR1:01.53
  0.272
 
Charlize Eilerd
Charlize Eilerd ('02)
RSA DNS
  
 
P19 Højdespring    
22.8.

Finale A

Finale
22.8.
1
Natalya Spiridonova
Natalya Spiridonova ('02)
RUS1.91
  
 
 
1.75
  O
1.80
  O
1.84
XXO
1.87
 XO
1.89
XXO
1.91
  O
1.93
  X
1.94
  XX
2
Marithé Engondo
Marithé Engondo ('02)
SUI1.89
  
 PB
 
1.75
  O
1.80
 XO
1.84
  O
1.87
 XO
1.89
  O
1.91
  X
1.93
  XX
 
3
Styliana Ioannidou
Styliana Ioannidou ('03)
CYP1.87
  
 PB
 
1.75
  O
1.80
  O
1.84
  O
1.87
  O
1.89
XXX
   
4
Elisabeth Pihela
Elisabeth Pihela ('04)
EST1.87
  
NU18R PB
 
1.75
  O
1.80
 XO
1.84
 XO
1.87
XXO
1.89
XXX
   
5
Merel Maes
Merel Maes ('05)
BEL1.84
  
 
 
1.75
  O
1.80
  O
1.84
  O
1.87
XXX
    
6
Angelina Topić
Angelina Topić ('05)
SRB1.84
  
 
 
1.75
  O
1.80
 XO
1.84
  O
1.87
XXX
    
7
Federica Gabriela Apostol
Federica Gabriela Apostol ('03)
ROU1.84
  
 PB
 
1.75
 XO
1.80
XXO
1.84
  O
1.87
XXX
    
8
Adelina Khalikova
Adelina Khalikova ('02)
RUS1.84
  
 
 
1.75
  O
1.80
 XO
1.84
 XO
1.87
XXX
    
9
Idea Pieroni
Idea Pieroni ('02)
ITA1.80
  
 
 
1.75
  O
1.80
  O
1.84
XXX
     
9
Zorana Rokavec
Zorana Rokavec ('04)
SRB1.80
  
 
 
1.75
  O
1.80
  O
1.84
XXX
     
11
Rebecca Mihalescul
Rebecca Mihalescul ('02)
ITA1.80
  
 
 
1.75
 XO
1.80
XXO
1.84
XXX
     
12
Laureen Maxwell
Laureen Maxwell ('02)
FRA1.75
  
 
 
1.75
 XO
1.80
XXX
      
12
Alesia-Maria Rengle
Alesia-Maria Rengle ('03)
ROU1.75
  
 
 
1.75
 XO
1.80
XXX
      
Kvalifikation20.8.
Kval
20.8.
20.8.
1
Idea Pieroni
Idea Pieroni ('02)
ITA1.78
q
  A 1
 
 
1.69
  O
1.74
  O
1.78
  O
     
1
Zorana Rokavec
Zorana Rokavec ('04)
SRB1.78
q
  A 1
 
 
1.64
  O
1.69
  O
1.74
  O
1.78
  O
    
1
Natalya Spiridonova
Natalya Spiridonova ('02)
RUS1.78
q
  A 1
 
 
1.74
  O
1.78
  O
      
1
Styliana Ioannidou
Styliana Ioannidou ('03)
CYP1.78
q
  A 1
 
 
1.69
  O
1.74
  O
1.78
  O
     
1
Adelina Khalikova
Adelina Khalikova ('02)
RUS1.78
q
  B 1
 
 
1.69
  O
1.74
  O
1.78
  O
     
1
Elisabeth Pihela
Elisabeth Pihela ('04)
EST1.78
q
  B 1
 
 
1.78
  O
       
7
Laureen Maxwell
Laureen Maxwell ('02)
FRA1.78
q
  B 3
 
 
1.74
 XO
1.78
  O
      
7
Marithé Engondo
Marithé Engondo ('02)
SUI1.78
q
  B 3
 
 
1.69
 XO
1.74
  O
1.78
  O
     
9
Alesia-Maria Rengle
Alesia-Maria Rengle ('03)
ROU1.78
q
  B 5
 
 
1.64
  O
1.69
  O
1.74
  O
1.78
 XO
    
9
Angelina Topić
Angelina Topić ('05)
SRB1.78
q
  B 5
 
 
1.69
  O
1.74
  O
1.78
 XO
     
11
Rebecca Mihalescul
Rebecca Mihalescul ('02)
ITA1.78
q
  B 7
 
 
1.69
  O
1.74
 XO
1.78
 XO
     
12
Merel Maes
Merel Maes ('05)
BEL1.74
q
  A 5
 
 
1.69
  O
1.74
  O
1.78
XXX
     
12
Federica Gabriela Apostol
Federica Gabriela Apostol ('03)
ROU1.74
q
  A 5
 
 
1.64
  O
1.69
  O
1.74
  O
1.78
XXX
    
14
Lāsma Zemīte
Lāsma Zemīte ('03)
LAT1.74
  A 7
 
 
1.69
  O
1.74
 XO
1.78
XXX
     
15
Veronika Kramarenko
Veronika Kramarenko ('03)
UKR1.74
  A 8
 
 
1.69
  O
1.74
XXO
1.78
XXX
     
15
Mariya Aleynikova
Mariya Aleynikova ('03)
UKR1.74
  B 8
 
 
1.69
  O
1.74
XXO
1.78
XXX
     
17
Zeddy Chesire
Zeddy Chesire ('03)
KEN1.64
  A 9
 
 
1.64
  O
1.69
XXX
      
P19 Stangspring    
18.8.

Finale A

Finale
18.8.
1
Mirè Reinstorf
Mirè Reinstorf ('02)
RSA4.15
  
 PB
 
3.80
 XO
3.95
  O
4.05
  O
4.15
  O
4.20
XXX
   
2
Elise Russis
Elise Russis ('03)
FRA4.15
  
 
 
3.95
  O
4.05
XXO
4.15
 XO
4.20
XXX
    
3
Heather Abadie
Heather Abadie ('03)
CAN4.05
  
 
 
3.80
  O
3.95
  O
4.05
  O
4.15
XXX
    
4
Anastasía Rétsa
Anastasía Rétsa ('03)
GRE4.05
  
 
 
3.80
 XO
3.95
  O
4.05
  O
4.15
XXX
    
5
Petra Garamvölgyi
Petra Garamvölgyi ('03)
HUN4.05
  
 
 
3.80
 XO
3.95
  O
4.05
 XO
4.15
XXX
    
6
Luciana Gómez-Iriondo
Luciana Gómez-Iriondo ('03)
ARG3.95
  
 
 
3.80
XXO
3.95
  O
4.05
XXX
     
7
Emma Brentel
Emma Brentel ('02)
FRA3.95
  
 
 
3.95
 XO
4.05
XXX
      
8
Niki Joannidu
Niki Joannidu ('04)
CZE3.80
  
 
 
3.80
XXO
3.95
XXX
      
Iliana Triantafillou
Iliana Triantafillou ('05)
GRE NH
  
 
 
3.80
XXX
       
P19 Længdespring    
22.8.

Finale A

Finale
22.8.
1
Maja Åskag
Maja Åskag ('02)
SWE6.60
+1.5
  
 PB
 
6.29
 -0.9
6.33
 -0.4
6.44
 1.6
6.60 PB
 1.5
  X
 2.3
6.48
 1.8
  
2
Shaili Singh
Shaili Singh ('04)
IND6.59 w
+2.2
  
 
 
6.34
 -0.7
6.34
 -1.8
6.59
 2.2
  X
 0.1
  X
 2.7
6.37
 1.4
  
3
Mariia Horielova
Mariia Horielova ('02)
UKR6.50
+0.9
  
 PB
 
  X
 0.7
6.50 PB
 0.9
  X
 1.8
  X
 0.1
6.47
 0.7
6.40
 -0.1
  
4
Shantae Foreman
Shantae Foreman ('02)
JAM6.47
+1.7
  
 PB
 
6.23
 -1.4
  X
 2.6
6.02
 1.3
  X
 2.8
6.47 PB
 1.7
  X
 2.5
  
5
Tessy Ebosele
Tessy Ebosele ('02)
ESP6.46
+0.4
  
 
 
6.46
 0.4
6.28
 3.8
6.31
 1.1
  X
 0.4
5.72
 2.3
6.29
 0.9
  
6
Lissandra Campos
Lissandra Campos ('02)
BRA6.38
+1.1
  
 
 
6.35
 1.7
6.38
 1.1
  X
 0.4
5.86
 -1.6
4.78
 -0.1
  –  
7
Karmen Fouche
Karmen Fouche ('03)
RSA6.32 w
+2.5
  
 
 
6.32
 2.5
6.16
 0.3
6.13
 0.0
6.02
 1.7
6.07
 -1.2
  X
 0.5
  
8
Ruth Agadama
Ruth Agadama ('02)
NGR6.24
+0.4
  
 
 
5.88
 -0.3
6.24
 0.4
5.86
 2.1
  X
 0.8
  X
 1.6
5.96
 1.8
  
9
Anna Matuszewicz
Anna Matuszewicz ('03)
POL6.15
+1.7
  
 
 
6.02
 -1.3
6.15
 1.7
5.98
 0.1
     
10
Roksana Jędraszak
Roksana Jędraszak ('02)
POL6.07
-0.8
  
 
 
  X
 2.6
6.07
 -0.8
5.95
 0.8
     
11
Evelyn Yankey
Evelyn Yankey ('03)
ESP5.90
-2.8
  
 
 
5.90
 -2.8
4.62
 1.9
4.64
 0.4
     
12
Natalia Linares
Natalia Linares ('03)
COL5.66
+1.3
  
 
 
  X
 1.9
  X
 0.6
5.66
 1.3
     
Kvalifikation20.8.
Kval
20.8.
20.8.
1
Shaili Singh
Shaili Singh ('04)
IND6.40
+0.7
Q
  B 1
 
 
6.34
 -0.3
5.98
 0.6
6.40
 0.7
     
2
Maja Åskag
Maja Åskag ('02)
SWE6.39
+0.5
Q
  A 1
 
 
  X
 0.1
6.39
 0.5
      
3
Lissandra Campos
Lissandra Campos ('02)
BRA6.36
0.0
Q
  A 2
 
 
  X
 -0.4
6.36
 0.0
      
4
Shantae Foreman
Shantae Foreman ('02)
JAM6.27
-0.2
q
  B 2
 
 
  X
 -0.4
6.27
 -0.2
  X
 0.4
     
5
Mariia Horielova
Mariia Horielova ('02)
UKR6.24
+0.3
q
  B 3
 
 
6.24
 0.3
6.19
 0.0
6.10
 0.6
     
6
Tessy Ebosele
Tessy Ebosele ('02)
ESP6.18
+0.4
q
  B 4
 
 
  X6.18
 0.4
  X
 0.0
     
7
Natalia Linares
Natalia Linares ('03)
COL6.16
-0.2
q
  A 3
 
 
6.16
 -0.2
5.95
 0.7
6.06
 0.1
     
8
Roksana Jędraszak
Roksana Jędraszak ('02)
POL6.14
-0.2
q
  B 5
 
 
  X
 -0.7
6.14
 -0.2
  X
 1.6
     
9
Evelyn Yankey
Evelyn Yankey ('03)
ESP6.11
+0.4
q
  A 4
 
 
6.11
 0.4
5.90
 -0.5
6.02
 1.0
     
10
Karmen Fouche
Karmen Fouche ('03)
RSA6.10
0.0
q
  B 6
 
 
5.95
 -0.5
6.10
 0.0
5.82
 0.3
     
11
Anna Matuszewicz
Anna Matuszewicz ('03)
POL6.08
+0.1
q
  A 5
 
 
6.08
 0.1
5.92
 0.7
5.88
 0.2
     
12
Ruth Agadama
Ruth Agadama ('02)
NGR6.06
+1.8
q
  B 7
 
 
5.71
 -0.5
5.46
 0.4
6.06
 1.8
     
13
Anastasiya Rypakova
Anastasiya Rypakova ('04)
KAZ6.05
+1.2
  A 6
 
 
  X
 0.6
6.05
 1.2
  X
 0.7
     
14
Violetta Razbeyko
Violetta Razbeyko ('03)
RUS6.01
-0.1
  A 7
 
 
6.01
 -0.1
5.87
 0.2
  X
 0.0
     
15
Giovana Corradi
Giovana Corradi ('03)
BRA6.00
+0.3
  B 8
 
 
  X
 -0.2
6.00
 0.3
  X
 0.3
     
16
Arianna Battistella
Arianna Battistella ('02)
ITA5.98
+0.1
  A 8
 
 
  X
 0.3
5.98
 0.1
5.95
 0.1
     
17
Liisa-Maria Lusti
Liisa-Maria Lusti ('04)
EST5.98
-0.3
  A 9
 
 
5.98
 -0.3
  X
 0.8
5.86
 0.9
     
18
Chiara Smeraldo
Chiara Smeraldo ('02)
ITA5.95
-0.1
  B 9
 
 
5.95
 -0.1
  X
 -0.6
  X
 0.6
     
19
Zeddy Chesire
Zeddy Chesire ('03)
KEN5.71
-0.3
  A 10
 PB
 
5.71 PB
 -0.3
5.48
 0.2
  X
 1.3
     
20
Alexis Tilford-Rutherford
Alexis Tilford-Rutherford ('02)
USA5.51
+0.8
  B 10
 PB
 
  X
 -0.3
  X
 -0.1
5.51 PB
 0.8
     
P19 Trespring     
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Maja Åskag
Maja Åskag ('02)
SWE13.75
+0.4
  
 
 
13.35
 -0.2
13.38
 0.3
13.63
 0.7
13.56
 0.8
13.43
 0.1
13.75
 0.4
  
2
Tessy Ebosele
Tessy Ebosele ('02)
ESP13.63
+0.4
  
 PB
 
13.06
 0.2
  X
 0.1
13.10
 -0.2
13.42
 1.0
13.63 PB
 0.4
13.06
 0.1
  
3
Darja Sopova
Darja Sopova ('02)
LAT13.60
+0.7
  
 
 
12.92
 0.0
13.33
 1.3
13.34
 0.8
13.42
 0.7
13.43
 0.4
13.60
 0.7
  
4
Sohane Aucagos
Sohane Aucagos ('03)
FRA13.54
0.0
  
 
 
13.07
 0.4
13.21
 -0.3
13.13
 0.0
  X
 0.1
13.42
 0.5
13.54
 0.0
  
5
Valeriya Volovlikova
Valeriya Volovlikova ('02)
RUS13.38
-0.9
  
 
 
12.99
 0.4
13.38
 -0.9
  X
 -0.3
  X
 0.7
13.21
 -0.4
  X
 1.2
  
6
Greta Brugnolo
Greta Brugnolo ('03)
ITA13.13
+1.8
  
 
 
13.13
 1.8
12.77
 1.8
12.62
 0.4
  X
 -0.2
12.47
 0.5
12.93
 1.1
  
7
Alexia Ioana Dospin
Alexia Ioana Dospin ('03)
ROU13.10
+0.3
  
 
 
13.10
 0.3
12.80
 0.4
12.26
 0.3
12.52
 0.3
  X
 0.6
  X
 0.9
  
8
Saly Sarr
Saly Sarr ('02)
SEN12.93
+0.2
  
 
 
12.76
 0.7
12.93
 0.2
  X
 0.5
  X
 0.2
  X
 0.5
12.55
 0.8
  
9
Ackelia Smith
Ackelia Smith ('02)
JAM12.91
+0.2
  
 
 
12.39
 0.0
12.91
 0.2
12.85
 0.3
     
10
Sotiría Rápti
Sotiría Rápti ('03)
GRE12.83
+1.4
  
 
 
12.82
 0.6
12.83
 1.4
12.80
 0.8
     
11
Estrella Lobo
Estrella Lobo ('03)
COL12.60
+0.5
  
 
 
  X
 0.5
12.60
 0.5
  X
 0.7
     
12
Winnie Chepngetich Bii
Winnie Chepngetich Bii ('03)
KEN12.47
+0.9
  
 
 
  X
 0.9
12.47
 0.9
12.39
 -0.7
     
Kvalifikation19.8.
Kval
19.8.
19.8.
1
Maja Åskag
Maja Åskag ('02)
SWE13.48
+0.2
Q
  A 1
 
 
  X
 0.8
12.77
 -1.3
13.48
 0.2
     
2
Tessy Ebosele
Tessy Ebosele ('02)
ESP13.47
+0.8
Q
  A 2
 PB
 
13.19
 -0.2
13.47 PB
 0.8
      
3
Sohane Aucagos
Sohane Aucagos ('03)
FRA13.12
-0.5
q
  B 1
 
 
12.84
 0.7
  X
 0.4
13.12
 -0.5
     
4
Saly Sarr
Saly Sarr ('02)
SEN13.06
-0.4
  A 3
 PB
 
  X
 -0.1
13.06 PB
 -0.4
12.81
 0.0
     
5
Darja Sopova
Darja Sopova ('02)
LAT13.03
-0.3
  A 4
 
 
  X
 0.3
13.03
 -0.3
  X
 -0.2
     
6
Valeriya Volovlikova
Valeriya Volovlikova ('02)
RUS13.01
+1.1
q
  B 2
 
 
13.01
 1.1
12.82
 -0.2
  X
 -0.6
     
7
Ackelia Smith
Ackelia Smith ('02)
JAM12.99
+0.4
q
  B 3
 
 
12.90
 0.6
12.99
 0.4
12.70
 -0.6
     
8
Sotiría Rápti
Sotiría Rápti ('03)
GRE12.93
-0.5
  A 5
 
 
12.43
 0.2
12.88
 -1.0
12.93
 -0.5
     
9
Greta Brugnolo
Greta Brugnolo ('03)
ITA12.91
-0.8
q
  B 4
 
 
12.62
 -0.3
  X
 -0.8
12.91
 -0.8
     
10
Alexia Ioana Dospin
Alexia Ioana Dospin ('03)
ROU12.90
+0.5
  A 6
 
 
12.90
 0.5
12.88
 0.2
12.45
 -0.5
     
11
Estrella Lobo
Estrella Lobo ('03)
COL12.88
+0.7
  A 7
 
 
12.57
 -0.3
  X
 -0.1
12.88
 0.7
     
12
Winnie Chepngetich Bii
Winnie Chepngetich Bii ('03)
KEN12.77
-0.1
q
  B 5
 PB
 
12.77 PB
 -0.1
12.39
 0.0
11.97
 0.8
     
13
Teodora Boberić
Teodora Boberić ('05)
SRB12.76
-1.6
  B 6
 
 
12.46
 0.1
12.76
 -1.6
  X
 -0.1
     
14
Veronika Skalická
Veronika Skalická ('02)
CZE12.72
-0.1
  A 8
 
 
12.44
 0.7
12.72
 -0.1
12.11
 0.3
     
15
Alyona Chass
Alyona Chass ('05)
UKR12.64
-0.1
  B 7
 
 
  X
 0.3
  X
 -0.1
12.64
 -0.1
     
16
Anna Kostenko
Anna Kostenko ('02)
UKR12.61
+1.4
  A 9
 
 
12.61
 1.4
  X
 1.1
12.32
 -0.2
     
17
Joanna Mosiek
Joanna Mosiek ('02)
POL12.60
-0.1
  B 8
 
 
12.54
 0.2
12.44
 -1.4
12.60
 -0.1
     
18
Ioana Emilia Colibasanu
Ioana Emilia Colibasanu ('03)
ROU12.55
-0.2
  B 9
 
 
  X
 1.4
  X
 0.4
12.55
 -0.2
     
19
Vivica Ifeoma Ilobi
Vivica Ifeoma Ilobi ('02)
BRA12.51
+1.4
  B 10
 
 
12.51
 1.4
12.45
 -0.5
  X
 0.6
     
20
Francesca Orsatti
Francesca Orsatti ('03)
ITA12.50
0.0
  A 10
 
 
12.50
 0.0
12.45
 0.4
12.48
 -0.5
     
21
Marieta Minasyan
Marieta Minasyan ('03)
ARM12.37
+0.2
  B 11
 
 
11.90
 1.0
12.37
 0.2
12.08
 -0.5
     
Sabrina Zralova
Sabrina Zralova ('03)
AZE NM
  
 
 
  X
 0.0
  –      
P19 Kuglestød 4.0 kg    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
Miné De Klerk
Miné De Klerk ('03)
RSA17.40
  
 
 
17.3017.2416.7717.15  X17.40  
2
Pınar Akyol
Pınar Akyol ('03)
TUR16.72
  
 
 
16.62  X16.72  X16.5816.68  
3
Dané Roets
Dané Roets ('02)
RSA15.61
  
 
 
14.9014.9914.7714.9714.9415.61  
4
Darya Shinkevich
Darya Shinkevich ('02)
RUS15.34
  
 
 
14.9514.7514.6214.8214.7615.34  
5
Katrin Brzyszkowská
Katrin Brzyszkowská ('03)
CZE14.83
  
 
 
  X14.5414.3414.58  X14.83  
6
Anastasía Dragomírova
Anastasía Dragomírova ('03)
GRE14.57
  
 
 
14.47  X13.9314.5714.5013.78  
7
Débora Quaresma
Débora Quaresma ('02)
POR14.53
  
 
 
14.2714.1014.1114.2614.3914.53  
8
Büşra Hatun Ekinci
Büşra Hatun Ekinci ('03)
TUR14.29
  
 
 
  X  X13.59  X13.4714.29  
9
Treneese Hamilton
Treneese Hamilton ('03)
DMA13.22
  
 =PB
 
12.50 SB13.22 =PB11.95     
10
Maorine Milka AKISA
Maorine Milka AKISA ('04)
KEN11.34
  
 PB
 
  X  X11.34 PB     
P19 Diskoskast 1.0 kg    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Violetta Ignatyeva
Violetta Ignatyeva ('02)
RUS57.84
  
 
 
57.12  X56.4956.4057.8456.12  
2
Miné De Klerk
Miné De Klerk ('03)
RSA53.50
  
 PB
 
48.2853.2651.7753.33 PB  X53.50 PB  
3
Alina Nikitsenka
Alina Nikitsenka ('02)
BLR51.47
  
 
 
47.7148.9451.47  X  X50.64  
4
Sofía Kessídi
Sofía Kessídi ('02)
GRE48.99
  
 
 
42.13  X47.7148.99  X45.00  
5
Déspina-Aretí Filippídou
Déspina-Aretí Filippídou ('03)
GRE48.84
  
 
 
  X  X48.84  X  X47.99  
6
Mahla Mahroghi
Mahla Mahroghi ('02)
IRI48.75
  
 
 
46.3048.7546.43  X46.4446.07  
7
Cedricka Williams
Cedricka Williams ('04)
JAM48.65
  
 
 
48.65  X  X  X  X  X  
8
Benedetta Benedetti
Benedetta Benedetti ('03)
ITA47.49
  
 
 
41.6247.49  X  X44.69  X  
9
Chaima Chouikh
Chaima Chouikh ('02)
TUN47.31
  
 
 
47.3144.9243.70     
10
Andreea Iuliana Lungu
Andreea Iuliana Lungu ('02)
ROU46.73
  
 
 
46.5246.7345.73     
11
Esther Osisike
Esther Osisike ('02)
NGR44.68
  
 
 
44.68  X44.17     
12
Bodine Degli Umberti
Bodine Degli Umberti ('02)
RSA42.13
  
 
 
42.13  X  X     
13
Linda Kageha
Linda Kageha ('02)
KEN40.22
  
 PB
 
40.22 PB  X  X     
P19 Hammerkast 4.0 kg    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
Silja Kosonen
Silja Kosonen ('02)
FIN71.64
  
 
 
70.5371.6468.41  X65.2870.63  
2
Rose Loga
Rose Loga ('02)
FRA67.11
  
 
 
65.0261.2763.9267.1166.07  X  
3
Mariolla Bykel
Mariolla Bykel ('02)
BLR65.20
  
 
 
65.1965.2058.2256.6461.4764.27  
4
Elísabet Rut Rúnarsdóttir
Elísabet Rut Rúnarsdóttir ('02)
ISL63.81
  
 
 
60.6060.9060.7660.4563.0663.81  
5
Valentina Savva
Valentina Savva ('05)
CYP62.18
  
 PB
 
59.7862.18 PB  X61.5061.2156.97  
6
Rachele Mori
Rachele Mori ('03)
ITA61.94
  
 
 
  X57.9661.6559.4261.9460.53  
7
Karolina Bomba
Karolina Bomba ('02)
POL61.15
  
 
 
  X61.13  X  X61.1560.89  
8
Estelle Veillas
Estelle Veillas ('02)
FRA59.80
  
 
 
59.8056.59  X  X58.03  X  
9
Ece Narttürk
Ece Narttürk ('03)
TUR57.56
  
 
 
57.5655.9255.65     
10
Aada Koppeli
Aada Koppeli ('02)
FIN56.81
  
 
 
  X56.81  X     
11
Barbora Štejfová
Barbora Štejfová ('03)
CZE56.64
  
 
 
56.6455.03  X     
12
Valentina Claveria
Valentina Claveria ('03)
CHI52.41
  
 
 
  X51.4652.41     
Kvalifikation20.8.
Kval
20.8.
20.8.
1
Silja Kosonen
Silja Kosonen ('02)
FIN68.46
Q
  A 1
 
 
68.46       
2
Mariolla Bykel
Mariolla Bykel ('02)
BLR64.28
Q
  B 1
 
 
58.0164.28      
3
Karolina Bomba
Karolina Bomba ('02)
POL62.22
Q
  B 2
 PB
 
57.5758.9162.22 PB     
4
Rose Loga
Rose Loga ('02)
FRA60.72
Q
  B 3
 
 
60.72       
5
Rachele Mori
Rachele Mori ('03)
ITA60.62
Q
  A 2
 
 
59.0558.7160.62     
6
Aada Koppeli
Aada Koppeli ('02)
FIN60.14
Q
  B 4
 
 
58.9760.14      
7
Estelle Veillas
Estelle Veillas ('02)
FRA60.04
Q
  A 3
 
 
60.04       
8
Valentina Savva
Valentina Savva ('05)
CYP59.97
q
  B 5
 
 
58.2159.9755.66     
9
Elísabet Rut Rúnarsdóttir
Elísabet Rut Rúnarsdóttir ('02)
ISL59.78
q
  A 4
 
 
  X59.4959.78     
10
Barbora Štejfová
Barbora Štejfová ('03)
CZE59.45
q
  A 5
 PB
 
59.45 PB  X  X     
11
Ece Narttürk
Ece Narttürk ('03)
TUR58.92
q
  A 6
 
 
55.1557.6158.92     
12
Valentina Claveria
Valentina Claveria ('03)
CHI58.46
q
  A 7
 
 
  X56.5358.46     
13
Alicia Naumova
Alicia Naumova ('02)
RUS57.82
  B 6
 
 
57.1057.8256.83     
14
Paola Bueno
Paola Bueno ('03)
MEX56.59
  B 7
 
 
  X56.2656.59     
15
Emilia Kolokotroni
Emilia Kolokotroni ('05)
CYP54.26
  A 8
 
 
54.2653.17  X     
16
Emily Conte
Emily Conte ('02)
ITA54.11
  B 8
 
 
  X54.11  X     
P19 Spydkast 600 gram    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Adriana Vilagoš
Adriana Vilagoš ('04)
SRB61.46
  
NU23R NU18R PB
 
61.46 NU23R PB58.9558.2559.5158.1856.28  
2
Elína Tzénggo
Elína Tzénggo ('02)
GRE59.60
  
 
 
57.9156.2954.8352.95  X59.60  
3
Yicelena Vallar
Yicelena Vallar ('03)
CUB55.48
  
 
 
54.5448.5155.1353.4455.4851.77  
4
Rhema Otabor
Rhema Otabor ('02)
BAH55.08
  
 PB
 
47.6155.08 PB49.4245.8449.8648.67  
5
Valentina María Barrios
Valentina María Barrios ('03)
COL54.43
  
 PB
 
50.7946.4452.5154.43 PB48.0554.30  
6
Mickayla Van Der Westhuizen
Mickayla Van Der Westhuizen ('04)
RSA53.94
  
 
 
50.4650.0352.3153.9451.58  X  
7
Veronika Šokota
Veronika Šokota ('04)
CRO53.81
  
 
 
52.6050.37  X53.81  X53.20  
8
Esra Türkmen
Esra Türkmen ('02)
TUR53.20
  
 
 
44.5249.4951.1045.4253.2051.78  
9
Vivian Suominen
Vivian Suominen ('03)
FIN49.13
  
 
 
49.13  X48.86     
10
Petra Sicaková
Petra Sicaková ('03)
CZE48.60
  
 
 
48.60  X  X     
11
Anni-Linnea Alanen
Anni-Linnea Alanen ('02)
FIN48.25
  
 
 
47.7348.2547.46     
12
Selma Davulcu
Selma Davulcu ('03)
TUR46.82
  
 
 
46.8242.1544.42     
13
Enikő Sára
Enikő Sára ('02)
CAN45.58
  
 
 
45.58  X  X     
14
Martha Musai
Martha Musai ('02)
KEN45.13
  
 
 
33.0945.1334.82     
P19 Syvkamp    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Saga Vanninen
Saga Vanninen ('03)
FIN5997
  
 
 
13,60/+0,21,7813,3024,83/+0,55,98/+0,149,222.31,79
2
Pippi Lotta Enok
Pippi Lotta Enok ('02)
EST5746
  
 PB
 
14,28/+0,21,7510,8124,59/+0,55,98/+0,844,122.22,27
3
Szabina Szűcs
Szabina Szűcs ('02)
HUN5674
  
 PB
 
14,61/+0,21,7211,4525,33/+0,56,04/0,043,052.19,48
4
Sophie Kreiner
Sophie Kreiner ('04)
AUT5652
  
 SB
 
14,51/+0,21,7812,4825,04/+0,55,68/-0,537,962.19,14
5
Klara Koščak
Klara Koščak ('04)
CRO5434
  
 
 
14,12/+0,21,6010,8025,39/+0,56,13/-0,240,842.27,00
6
Atene Šližėvičiūtė
Atene Šližėvičiūtė ('03)
LTU5388
  
 
 
14,57/+0,21,789,9326,07/+0,55,92/-0,133,082.17,31
7
Valeriya Mukhobrod
Valeriya Mukhobrod ('03)
UKR5333
  
 
 
14,74/+0,21,6610,4825,54/+0,55,63/-0,140,812.19,43
8
Neea Käyhkö
Neea Käyhkö ('02)
FIN4523
  
 
 
16,93/+0,21,7210,8125,66/+0,54,59/-0,634,802.36,75
P19 10000 m kapgang    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
Sofia Ramos
Sofia Ramos ('02)
MEX46:23.01
  
 
2
Maele Bire-Heslouis
Maele Bire-Heslouis ('02)
FRA47:43.87
  
 
3
Eliška Martínková
Eliška Martínková ('02)
CZE47:46.28
  
 
4
Valeriya Sholomitska
Valeriya Sholomitska ('04)
UKR48:13.05
  
 
5
Martina Casiraghi
Martina Casiraghi ('02)
ITA48:18.21
  
 
6
Yelena Sborets
Yelena Sborets ('03)
RUS48:21.52
  
 PB
7
Baljeet Kaur
Baljeet Kaur ('02)
IND48:58.17
  
 
8
Margaret Chacha
Margaret Chacha ('03)
KEN49:15.12
  
 
9
Anastasia Antonopoulou
Anastasia Antonopoulou ('04)
GRE49:31.80
  
 PB
10
Inês Mendes
Inês Mendes ('03)
POR50:01.86
  
 
11
Maria Diana Lataretu
Maria Diana Lataretu ('02)
ROU50:01.93
  
 
12
Tiziana Kinga Spiller
Tiziana Kinga Spiller ('03)
HUN50:05.10
  
 
13
Jekaterina Mirotvortseva
Jekaterina Mirotvortseva ('02)
EST50:39.41
  
 SB
14
Glendy Verónica Teletor
Glendy Verónica Teletor ('02)
GUA50:45.70
  
 
15
Terézia Kurucová
Terézia Kurucová ('05)
SVK51:33.80
  
 PB
16
Petra Zahorán
Petra Zahorán ('02)
HUN51:44.43
  
 PB
17
Marissa Swanepoel
Marissa Swanepoel ('02)
RSA51:59.20
  
 
18
Alžbeta Ragasová
Alžbeta Ragasová ('02)
SVK52:34.58
  
 
19
Oumaima Hsouna
Oumaima Hsouna ('03)
TUN52:52.17
  
 
20
Yuliya Lutska
Yuliya Lutska ('04)
UKR52:52.33
  
 
21
Stephanie Chavez
Stephanie Chavez ('02)
BOL53:24.09
  
 
22
Mariana Alexandar Munoz Avarado
Mariana Alexandar Munoz Avarado ('02)
CRC53:24.67
  
 
23
Janise Nell
Janise Nell ('04)
RSA54:30.80
  
 
Gabriela De Sousa Muniz
Gabriela De Sousa Muniz ('02)
BRA DNF
  
 
Sharon Lisseth Herrera Soto
Sharon Lisseth Herrera Soto ('04)
CRC DNF
  
 
Ines Hualloa Condo
Ines Hualloa Condo ('02)
BOL DNF
  
 
Wubalem SHUGUTE
Wubalem SHUGUTE ('04)
ETH DNF
  
 
Adriana Viveiros
Adriana Viveiros ('02)
POR DNF
  
 
Paula Domenica Valdez Zaraus
Paula Domenica Valdez Zaraus ('02)
ECU DNF
  
 
Metasebiya Werku
Metasebiya Werku ('02)
ETH DNF
  
 
Freysi Donaires
Freysi Donaires ('02)
PER DNF
  
 
Melissa Touloum
Melissa Touloum ('02)
ALG DNF
  
 
Anastasiya Kolchina
Anastasiya Kolchina ('05)
RUS DQ
  
 
Elvina Carré
Elvina Carré ('03)
FRA DQ
  
 
P19 4 x 100 m stafet    
22.8.

Finale A

Finale
22.8.
1
 
  
JAM42.94
  0.203
WU20R WU18B AU20R 
  Serena Cole, Tina Clayton, Kerrica Hill, Tia Clayton
2
 
  
NAM43.76
  0.146
NR NuU0R 
  Ndawana Haitembu, Beatrice Masilingi, Nandi Vass, Christine Mboma
3
 
  
NGR43.90
  0.195
 
  Praise Ofoku, Favour Ofili, Anita Taviore, Tima Seikeseye Godbless
4
 
  
POL44.31
  0.145
 
  Dorota Puzio, Monika Romaszko, Marta Zimna, Magdalena Niemczyk
5
 
  
CZE44.35
  0.174
NU23R 
  Eva Kubícková, Tereza Lamačová, Barbora Šplechtnová, Lucie Mičunková
6
 
  
RSA45.05
  0.150
 
  Marione Fourie, Charlize Eilerd, Kayla La Grange, Viwe Jingqi
 
  
FINDNF
  0.179
 
  Tanja Kokkonen, Anna Pursiainen, Johanna Kylmänen, Sonja Stång
 
  
ITADQ
  0.151
 
  Gaya Bertello, Elisa Visentin, Alessandra Iezzi, Arianna Battistella
P19 4 x 400 m stafet    
22.8.

Finale A

Finale
22.8.
1
 
  
NGR3:31.46
  0.173
 
  Opeyemi Oke, Imaobong Nse Uko, Ella Onojuvwewo, Favour Ofili
2
 
  
JAM3:36.57
  0.160
 
  Annalee Robinson, Aalliyah Francis, Alliah Baker, Daena Dyer
3
 
  
ITA3:37.18
  0.165
 
  Alessandra Iezzi, Federica Pansini, Angelica Ghergo, Alexandra Almici
4
 
  
IND3:40.45
  0.188
 
  Payal Bohra, Summy, Kunja Rajitha, Priya H. Mohan
5
 
  
CZE3:41.59
  0.177
 
  Nikola Bisová, Karolína Mitanová, Kateřina Matoušková, Lucie Zavadilová
6
 
  
RSA3:43.16
  0.187
 
  Precious Molepo, Angelique Strijdom, Charlize Eilerd, Jada Van Standen
7
 
  
ETH3:43.37
  0.271
 
  Amarech Zago, Hana Tadesse, Meheret Ashamo, Nigist Getashew
8
 
  
SLO3:49.36
  0.162
 
  Eva Murn, Veronika Sadek, Neža Dolenc, Petja Klojčnik

Seneste resultater

17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb
11.12OdenseOdense Ministævne 1
10.12Aarhus Juleløbet
9.12RandersStangspring med musik
2.12HerlevVinterVægt
2‐3.12RandersJulegavejagten
22.11RandersInternt Freja Nålestævne
22.11AalborgAalborg Indoor I
19.11RandersStangspring med musik
18.11HelsingørNordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11AarhusCRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11RandersStangspring med musik
11.11KøbenhavnSpartas 125 års Jubilæumsløb
4.11SorøPhønix Open
4.11RandersRegionsfinale Vest
3.11RandersStangspring med musik
28.10SilkeborgKastestævne
28.10AalborgRegionsstævne Nordjylland
28.10ViborgVexa HLM Running - Sidste chance!
22.10KøbenhavnCRAFT Løbe Cup 1
13.10EsbjergKastedag Esbjerg
11.10HerlevSommerafslutningsstævne
11.10HelsingørAfslutning for børneholdene
7.10SæbySæby open - Diskoskast
7.10LyngbyAlt-muligt-kamp - Klubstævne
7.10RandersNåle- og Regionsstævne