Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Merksem BEL: Flanders Cup OLSE 21.8.2021

M 100 m    
Vind: -0.9

Finale A

Finale
Vind: -0.9
1Simon HansenSimon Hansen ('98)DEN10.37
  
 
2Emil Mader KjærEmil Mader Kjær ('99)DEN10.40
  
 PB
3
Michael Bentley
Michael Bentley ('99)
JAM10.45
  
 
4
Assan Faye
Assan Faye ('96)
GAM10.63
  
 
5
Edward Clarke
Edward Clarke ('95)
JAM10.78
  
 
6
Netanel Dorothea
Netanel Dorothea 
NED10.84
  
 
Finale B
Vind: -0.1
Vind: -0.1
1
Yoran Deschepper
Yoran Deschepper 
BEL10.65
  
 
2
Michael O'Hara
Michael O'Hara ('96)
JAM10.76
  
 SB
3
Brett Duff
Brett Duff ('01)
NED10.86
  
 SB
4
Hannes Huyck
Hannes Huyck ('98)
BEL11.00
  
 PB
5
Daniel Sklyar
Daniel Sklyar ('97)
ISR11.04
  
 
M 200 m    
Vind: -0.3

Finale A

Finale
Vind: -0.3
1Simon HansenSimon Hansen ('98)DEN20.70
  
 
2Emil Mader KjærEmil Mader Kjær ('99)DEN21.24
  
 PB
3
Yoran Deschepper
Yoran Deschepper 
BEL21.57
  
 
Finale B
Vind: -0.4
Vind: -0.4
1
Netanel Dorothea
Netanel Dorothea 
NED21.47
  
 PB
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Christian Iguacel
Christian Iguacel ('96)
BEL45.93
  
 PB
2
Miloud Laaredj
Miloud Laaredj ('86)
ALG46.76
  
 
3
Vester van Heijningen
Vester van Heijningen ('94)
NED47.74
  
 PB
4
Florent Mabille
Florent Mabille ('96)
BEL47.83
  
 PB
5
Jonas de Smet
Jonas de Smet ('97)
BEL48.29
  
 
6
Nicolas Ippet
Nicolas Ippet ('96)
FRA50.00
  
 SB
Finale B
1Mathias AstrupMathias Astrup ('99)DEN48.36
  
 PB
2
Clément Hendrick
Clément Hendrick ('99)
BEL48.38
  
 PB
3
Aaron Keane
Aaron Keane ('01)
IRL48.92
  
 PB
4
Quinten Van Ommen
Quinten Van Ommen ('02)
NED49.28
  
 SB
4
Robert Meagher
Robert Meagher ('96)
IRL49.47
  
 
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Mouad Zahafi
Mouad Zahafi ('98)
MAR1:45.11
  
 PB
2
Tibo De Smet
Tibo De Smet ('99)
BEL1:47.60
  
 PB
3Christoffer Frost JohansenChristoffer Frost Johansen ('97)DEN1:49.62
  
 
4
Marcel Holz
Marcel Holz ('99)
GER1:51.68
  
 PB
5
Yann Bruers
Yann Bruers ('93)
BEL1:51.79
  
 PB
6
Mohammed Mazid
Mohammed Mazid ('96)
BEL1:53.57
  
 
7
Quentin Kebron
Quentin Kebron ('92)
BEL1:53.62
  
 
Finale B
1
Cain Rutgers
Cain Rutgers ('99)
NED1:52.81
  
 
2
Cisse De Locht
Cisse De Locht ('99)
BEL1:53.18
  
 SB
3
Lennert Dewulf
Lennert Dewulf ('01)
BEL1:53.44
  
 PB
4
Kilian Vandenabeele
Kilian Vandenabeele ('97)
BEL1:54.31
  
 
5
Ugo Levaux
Ugo Levaux ('01)
BEL1:54.99
  
 
6
Adisu Engliz
Adisu Engliz ('99)
ISR1:57.34
  
 PB
7
Victor van der Wel
Victor van der Wel ('99)
NED1:57.61
  
 SB
8
Jonas Vangeel
Jonas Vangeel ('98)
BEL1:57.62
  
 PB
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Oliver Löfqvist
Oliver Löfqvist ('98)
SWE3:48.89
  
 
2
Jonas Van Schoubroeck
Jonas Van Schoubroeck ('92)
BEL3:49.35
  
 PB
3
Clement Labar
Clement Labar ('03)
BEL3:50.24
  
 PB
4
Jurjen Polderman
Jurjen Polderman ('91)
NED3:51.49
  
 
5
Michiel Vanhuysse
Michiel Vanhuysse 
BEL3:51.50
  
 PB
6
Regis Thibert
Regis Thibert ('04)
BEL3:53.23
  
 
7
Michiel Baetens
Michiel Baetens ('96)
BEL3:53.98
  
 
8
Alexandre Blachere
Alexandre Blachere ('93)
BEL3:54.01
  
 PB
9
Daniel Gleimar
Daniel Gleimar ('92)
SWE3:54.38
  
 SB
10
Robbe Theeuwes
Robbe Theeuwes ('02)
BEL3:55.59
  
 
11
Matthias Gombeer
Matthias Gombeer ('99)
BEL3:55.81
  
 
Christoffer Frost JohansenChristoffer Frost Johansen ('97)DEN DNF
  
 
Finale B
1
Felix Wittmann
Felix Wittmann ('02)
GER3:52.57
  
 PB
2
Jonas Van Den Bosch
Jonas Van Den Bosch ('93)
BEL3:52.82
  
 PB
3
Mathis Lievens
Mathis Lievens ('04)
BEL3:53.02
  
 PB
4
Kevin Schauwaers
Kevin Schauwaers ('86)
BEL3:54.37
  
 PB
5
Arne Teck
Arne Teck ('98)
BEL3:55.90
  
 PB
6
Ward Declerck
Ward Declerck ('97)
BEL3:56.67
  
 PB
7
Nicolas Houtart
Nicolas Houtart ('02)
BEL3:56.93
  
 PB
8
Tom Heremans
Tom Heremans ('93)
BEL3:57.96
  
 
9
Dieter De Ridder
Dieter De Ridder ('93)
BEL3:58.77
  
 PB
10
Hamza Hariri
Hamza Hariri ('04)
GER3:59.42
  
 PB
M 5000 m    

Finale A

Finale
1
Dominik Herren
Dominik Herren ('96)
SUI14:14.22
  
 PB
2
Luc Velzeboer
Luc Velzeboer ('98)
NED14:19.56
  
 
3
Leon Rofagha
Leon Rofagha ('99)
GER14:34.27
  
 
4
Jonas Versteele
Jonas Versteele ('90)
BEL14:34.64
  
 PB
5
Arnaud Collard
Arnaud Collard 
BEL14:37.53
  
 PB
6
Dorian Fintolini
Dorian Fintolini ('93)
BEL14:37.79
  
 
7
Timothy Convents
Timothy Convents ('89)
BEL14:37.98
  
 PB
8
Patrick De Vos
Patrick De Vos ('96)
NED14:38.88
  
 PB
M 110 m hæk    
Vind: -2.7

Finale A

Finale
Vind: -2.7
1
Michael O'Hara
Michael O'Hara ('96)
JAM14.62
  
 
M 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Malik James-King
Malik James-King ('99)
JAM52.07
  
 
1
Malik James-King
Malik James-King ('99)
JAM52.07
  
 
2
Dries Peeters
Dries Peeters ('99)
BEL53.35
  
 
2
Dries Peeters
Dries Peeters ('99)
BEL53.35
  
 
M Højdespring    

Finale A

Finale
1
Jef Vermeiren
Jef Vermeiren 
BEL2.10
  
 
2
Émile Ollivier
Émile Ollivier ('95)
CAN2.05
  
 
M Længdespring    

Finale A

Finale
1
Maarten Heylen
Maarten Heylen ('98)
BEL7.30
0.0
  
 SB
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1
Philip Milanov
Philip Milanov ('91)
BEL17.58
  
 
 
14.48  X  X16.8717.58  X  
2
Chad Wright
Chad Wright ('91)
JAM16.55
  
 
 
14.7315.6216.5516.2416.04  X  
3
Kwinten Cools
Kwinten Cools ('02)
BEL15.49
  
 
4
Kasper Verbeylen
Kasper Verbeylen ('99)
BEL15.42
  
 PB
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1
Philip Milanov
Philip Milanov ('91)
BEL63.43
  
 
 
61.57  X62.5262.7663.4362.84  
2
Chad Wright
Chad Wright ('91)
JAM62.44
  
 
 
60.6061.6362.4460.5460.4659.88  
3
Stephan Dekker
Stephan Dekker ('87)
NED52.16
  
 
 
52.1650.81  X52.11  X  X  
4
Kwinten Cools
Kwinten Cools ('02)
BEL48.55
  
 PB
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1
Timothy Herman
Timothy Herman ('90)
BEL77.70
  
 
 
77.7077.5773.8373.03  –  –  
K 100 m    
Vind: -1.7

Finale A

Finale
Vind: -1.7
1
Jura Levy
Jura Levy ('90)
JAM11.62
  
 
2
Rani Rosius
Rani Rosius 
BEL11.63
  
 
3
Shian Hyde
Shian Hyde ('96)
JAM11.66
  
 
4
Elise Mehuys
Elise Mehuys ('95)
BEL11.87
  
 
5
Jorden Savoury
Jorden Savoury ('98)
CAN12.09
  
 
Finale B
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1
Justine Goossens
Justine Goossens 
BEL11.87
  
 PB
2
Maayke Tjin A-Lim
Maayke Tjin A-Lim ('98)
NED12.02
  
 
3
Rhianna McCarthy
Rhianna McCarthy ('98)
IRL12.16
  
 
K 200 m    
Vind: -0.1

Finale A

Finale
Vind: -0.1
1
Aiyanna Stiverne
Aiyanna Stiverne ('95)
CAN23.72
  
 
2
Rani Rosius
Rani Rosius 
BEL23.82
  
 
3
Rhianna McCarthy
Rhianna McCarthy ('98)
IRL25.14
  
 
Finale B
Vind: -0.3
Vind: -0.3
1
Molly Hourihan
Molly Hourihan ('01)
IRL25.22
  
 SB
1
Luca Heyvaert
Luca Heyvaert ('02)
BEL25.28
  
 
K 400 m    

Finale A

Finale
1
Aiyanna Stiverne
Aiyanna Stiverne ('95)
CAN53.28
  
 
1
Noam Kanner
Noam Kanner ('01)
ISR58.61
  
 PB
2
Messalina Pieroni
Messalina Pieroni ('98)
BEL54.47
  
 PB
3
Liselot Smolders
Liselot Smolders ('99)
BEL57.35
  
 PB
4
Anne-Sophie Bremans
Anne-Sophie Bremans ('06)
GBR57.76
  
 PB
5
Britt Roos
Britt Roos ('03)
NED58.95
  
 SB
K 800 m    

Finale A

Finale
1
Rani Baillievier
Rani Baillievier ('98)
BEL2:03.46
  
 
2Stina TroestStina Troest ('94)DEN2:03.86
  
 SB
3
Camille Muls
Camille Muls ('99)
BEL2:04.70
  
 SB
4
Agathe Delahoutre
Agathe Delahoutre ('97)
FRA2:09.06
  
 
5
Hanne Van Loock
Hanne Van Loock ('99)
BEL2:09.48
  
 
6
Axana Schaeverbeke
Axana Schaeverbeke ('95)
BEL2:11.87
  
 SB
7
Amina Maatoug
Amina Maatoug ('02)
NED2:09.73
  
 
7
Stécy Dolay
Stécy Dolay ('93)
FRA2:12.51
  
 SB
Finale B
1
Amber Dawyndt
Amber Dawyndt ('99)
BEL2:15.02
  
 SB
2
Soraya Meert
Soraya Meert ('93)
BEL2:15.30
  
 PB
3
Lana Ryckaert
Lana Ryckaert ('97)
BEL2:15.50
  
 
K 1500 m    

Finale A

Finale
1
Marissa Damink
Marissa Damink ('95)
NED4:29.11
  
 
2
Linn Lara Kleine
Linn Lara Kleine ('01)
GER4:29.73
  
 SB
3
Caroline Baudinet
Caroline Baudinet ('99)
BEL4:30.14
  
 SB
4
Birgit Van Boxstael
Birgit Van Boxstael ('88)
BEL4:34.73
  
 PB
5
Femke Speelman-Rooms
Femke Speelman-Rooms ('99)
BEL4:37.47
  
 SB
6
Stécy Dolay
Stécy Dolay ('93)
FRA4:40.08
  
 
7
Marie Vandormael
Marie Vandormael 
BEL4:43.33
  
 PB
8
Laura Hombroux
Laura Hombroux ('94)
BEL4:46.17
  
 PB
10
Lisa Jennen
Lisa Jennen ('96)
BEL4:50.29
  
 
Stina TroestStina Troest ('94)DEN DNF
  
 
Finale B
1
Evy Hens
Evy Hens ('91)
BEL4:47.74
  
 
K 5000 m    

Finale A

Finale
1
Svenja Pingpank
Svenja Pingpank ('96)
GER16:12.50
  
 
2
Lotte Krause
Lotte Krause ('92)
NED16:17.38
  
 
3
Lysanne Wilkens
Lysanne Wilkens ('94)
NED16:24.38
  
 PB
4
Anne Schreurs
Anne Schreurs ('92)
BEL16:38.96
  
 PB
5
Mélanie Bovy
Mélanie Bovy ('99)
BEL16:50.50
  
 PB
6
Liz Romo
Liz Romo ('96)
USA17:29.52
  
 =PB
7
Roxane Cleppe
Roxane Cleppe ('01)
BEL17:32.23
  
 PB
8
Soline Braeckman
Soline Braeckman ('98)
BEL17:32.72
  
 PB
9
Malejeva Mathijs
Malejeva Mathijs 
BEL17:55.50
  
 PB
10
Elise Van Raemdonck
Elise Van Raemdonck ('99)
BEL17:57.50
  
 PB
11
Katrien Schelfhout
Katrien Schelfhout ('90)
BEL18:05.21
  
 PB
Liz Romo
Liz Romo ('96)
USA17:29.52
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +0.4

Finale A

Finale
Vind: +0.4
1
Michelle Harrison
Michelle Harrison ('92)
CAN13.19
  
 
2
Maayke Tjin A-Lim
Maayke Tjin A-Lim ('98)
NED13.54
  
 
3
Cathelijn Peeters
Cathelijn Peeters ('96)
NED14.11
  
 PB
K 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Eileen Demes
Eileen Demes ('97)
GER57.17
  
 SB
2Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)DEN57.71
  
 PB
3
Radha Fiedler
Radha Fiedler ('96)
GER1:01.48
  
 SB
4
Noam Kanner
Noam Kanner ('01)
ISR1:04.62
  
 SB
5
Ella Duane
Ella Duane ('01)
IRL1:05.88
  
 
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Samantha Hall
Samantha Hall ('93)
JAM13.22
  
 
D19 800 m    

Finale A

Finale
1
Tobias Grønstad
Tobias Grønstad ('02)
NOR1:48.53
  
 
2
Noah Konteh
Noah Konteh ('03)
BEL1:51.24
  
 PB
3
Arne Vergison
Arne Vergison ('02)
BEL1:52.89
  
 PB
4
Lucas Demaret
Lucas Demaret 
BEL1:56.12
  
 PB
5
Runar Van Der Putten
Runar Van Der Putten 
BEL1:56.61
  
 PB
D19 Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1
Jeroen Van Het Hof
Jeroen Van Het Hof ('02)
NED61.39
  
 
P19 100 m    
Vind: -1.7

Finale A

Finale
Vind: -1.7
1
Minke Bisschops
Minke Bisschops ('02)
NED11.83
  
 
Finale B
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1
Lauryn Adewoye
Lauryn Adewoye ('03)
BEL12.29
  
 
Finale C
Vind: +0.4
Vind: +0.4
1
Luca Heyvaert
Luca Heyvaert ('02)
BEL12.45
  
 
P19 200 m    
Vind: -0.1

Finale A

Finale
Vind: -0.1
1
Minke Bisschops
Minke Bisschops ('02)
NED24.17
  
 
P19 800 m    

Finale A

Finale
1
Amina Maatoug
Amina Maatoug ('02)
NED2:09.96
  
 
2
Marie Bilo
Marie Bilo ('03)
BEL2:11.80
  
 PB
P19 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Lotte Stuer
Lotte Stuer ('02)
BEL1:05.88
  
 PB
2
Shauna Leydon
Shauna Leydon ('02)
IRL1:06.27
  
 PB
P17 100 m    
Vind: +0.1

Finale A

Finale
Vind: +0.1
1
Ama Van Bussel
Ama Van Bussel ('03)
NED12.29
  
 
P17 800 m    

Finale A

Finale
1
Elena Kluskens
Elena Kluskens ('04)
BEL2:09.73
  
 PB
2
Adeline Temmerman
Adeline Temmerman ('04)
BEL2:14.36
  
 PB
P17 1500 m    

Finale A

Finale
1
Charlotte Vervoort
Charlotte Vervoort ('04)
BEL4:30.07
  
 PB
2
Femke D'hauwers
Femke D'hauwers ('04)
BEL4:33.31
  
 PB
P15 1500 m    

Finale A

Finale
1
Laila Yahyaoui
Laila Yahyaoui ('06)
NED4:40.69
  
 PB
K35 100 m    
Vind: +0.1

Finale A

Finale
Vind: +0.1
1
Emily Jouberton
Emily Jouberton ('80)
FRA12.16
  
 
K35 200 m    
Vind: -0.3

Finale A

Finale
Vind: -0.3
1
Emily Jouberton
Emily Jouberton ('80)
FRA25.06
  
 SB

Seneste resultater

25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne
13.8HvidovreKastelavn
13‐14.8KøbenhavnSparta Sprintstævne
13‐14.8KøbenhavnDM Mangekamp
13‐14.8KøbenhavnMangekamp U14
13‐14.8KøbenhavnMangekamp D11/P11
12‐14.8TórshavnFM fyri vaksin á Tórsbreyt
10.8KøbenhavnSparta Summer Jump 01
6.8HelsingørSommer spring og kast
6‐7.8AabenraaStævne trænings samling masters
6.8GreveVindsprint