Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Sparta 5000 & 1 Nats PB 24.8.2021
Østerbro Stadion

M 5000 m    

Finale A

Finale
1Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92)AGF Atletik13:56.37
  
 PB
2Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)AGF Atletik13:58.22
  
 
3Jacob Sommer SimonsenJacob Sommer Simonsen ('95)AGF Atletik14:12.66
  
 
4Martin Egebjerg OlesenMartin Egebjerg Olesen ('95)THS14:18.26
  
 PB
5Peter Gerner EjersboPeter Gerner Ejersbo ('95)Odense Atletik 14:21.32
  
 SB
6Christian Birch OkkelsChristian Birch Okkels ('89)HRC14:21.82
  
 SB
7Omar HassanOmar Hassan ('90)AGF Atletik / ETH14:23.39
  
 SB
8Marcus RønnMarcus Rønn ('93)Blovstrød Løverne14:35.75
  
 
9Jacob Rudjord TherkildsenJacob Rudjord Therkildsen ('91)Aarhus Fremad14:38.65
  
 PB
10Morten HesselbjergMorten Hesselbjerg ('91)NBRO14:47.40
  
 PB
11Asbjørn Eller SkaarupAsbjørn Eller Skaarup ('95)Sparta14:47.91
  
 PB
12Thomas Svare EhlersThomas Svare Ehlers ('89)NBRO14:54.54
  
 PB
13Mads Martinus BredtoftMads Martinus Bredtoft ('94)Sparta15:01.00
  
 PB
14Esben Krogh RasmussenEsben Krogh Rasmussen ('93)Sparta15:02.59
  
 
15Yousef BellouchYousef Bellouch ('98)Frederiksberg IF15:03.31
  
 PB
16Joachim Sieverts NielsenJoachim Sieverts Nielsen ('97)Frederiksberg IF15:06.23
  
 SB
17Frederik Tronier KapperFrederik Tronier Kapper ('95)Sparta15:06.84
  
 PB
18Richard Dion JensenRichard Dion Jensen ('85)Sparta15:18.03
  
 SB
19Søren Bøge Edlund JøhnkSøren Bøge Edlund Jøhnk ('97)BAC15:19.31
  
 
Finale B
1Jonas Frimer KristiansenJonas Frimer Kristiansen ('90)Sparta15:12.23
  
 PB
2Till Lehmann ChristiansenTill Lehmann Christiansen ('93)15:17.95
  
 PB
3Joachim RønsholtJoachim Rønsholt ('99)Sparta15:20.41
  
 PB
4Oliver BredgaardOliver Bredgaard ('96)Sparta15:25.73
  
 PB
5Bjarke Norre RasmussenBjarke Norre Rasmussen ('03)Team DistanceRunning.dk15:30.29
  
 PB
6Jonas PedersenJonas Pedersen ('96)Frederiksberg IF15:39.72
  
 PB
7Mukhtar Isaq IbrahimMukhtar Isaq Ibrahim ('94)Sparta15:48.76
  
 PB
8Emil Hammer LuxEmil Hammer Lux ('02)Sparta15:49.16
  
 PB
9Thomas Møller LorentzenThomas Møller Lorentzen ('86)Sparta15:51.91
  
 
10Rene AggerRene Agger ('81)Aalborg AM15:54.87
  
 SB
11Michael Stewart FoghMichael Stewart Fogh ('90)15:54.88
  
 SB
12Nicolai MadsenNicolai Madsen ('93)Sparta15:59.36
  
 PB
13August Alexander DueAugust Alexander Due ('02)Sparta16:03.09
  
 PB
14Rasmus VidøRasmus Vidø ('80)Team DistanceRunning.dk16:17.92
  
 SB
15Frans PedersenFrans Pedersen ('84)NBRO16:18.85
  
 PB
16Johan PlatzJohan Platz ('94)Sparta16:27.80
  
 PB
17Jakob Lund FriskJakob Lund Frisk ('03)BAC16:35.89
  
 PB
18Stefán GuðmundssonStefán Guðmundsson ('70)Snik Atletik / ISL16:37.67
  
 SB
19Christopher MeulengrachtChristopher Meulengracht ('93)NBRO16:48.17
  
 SB
20Bjørn Torgils Våge KnutsenBjørn Torgils Våge Knutsen ('94)NBRO16:48.18
  
 PB
21Emil Jønsson KristiansenEmil Jønsson Kristiansen ('96)Sparta16:51.02
  
 PB
22Jens HolmJens Holm ('93)Frederiksberg IF17:03.20
  
 PB
23Gustav LiebingGustav Liebing ('04)Sparta18:05.77
  
 PB
Christian LindgreenChristian Lindgreen ('02)Sparta DNF
  
 
Finale C
1Malthe PoulsenMalthe Poulsen Blovstrød Løverne18:27.38
  
 PB
2Jacob HansenJacob Hansen ('93)Sparta18:39.63
  
 PB
3Martin LindhardtMartin Lindhardt ('85)18:40.51
  
 PB
4Michael Kammer MortensenMichael Kammer Mortensen ('74)Sparta18:52.41
  
 PB
5Sune Lehman-JacobsenSune Lehman-Jacobsen 19:17.57
  
 PB
7Niels ØstergaardNiels Østergaard ('01)BAC20:01.36
  
 
8Lars Ole MortensenLars Ole Mortensen 20:08.39
  
 PB
K 5000 m    

Finale A

Finale
1Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96)Sparta16:54.84
  
 
2Maria LarsenMaria Larsen ('96)Sparta16:57.63
  
 SB
3Marie Holst MørchMarie Holst Mørch ('94)Sparta17:07.98
  
 PB
4Sara Schou KristensenSara Schou Kristensen ('97)Blovstrød Løverne17:14.09
  
 
5Klara HansenKlara Hansen ('03)HRC17:21.37
  
 
6Stine Muldbak AndersenStine Muldbak Andersen ('91)Sparta17:22.75
  
 PB
7Josefine RytterJosefine Rytter ('94)BAC17:30.86
  
 PB
8Signe HyllebergSigne Hylleberg ('96)Sparta17:31.85
  
 PB
9Aline Hedegård BruhnAline Hedegård Bruhn ('08)Frederiksberg IF17:32.19
  
 PB
10Nanna BovéNanna Bové ('95)Sparta17:34.55
  
 
11Lea TybirkLea Tybirk ('89)Aarhus Fremad17:44.52
  
 PB
12Maria AndersenMaria Andersen ('98)Sparta17:44.70
  
 
13Camilla Balle BechCamilla Balle Bech ('94)Sparta17:45.52
  
 PB
14Camilla Sofie LinanderCamilla Sofie Linander ('95)Sparta18:06.10
  
 PB
15Mathilde Helms KjærMathilde Helms Kjær ('98)Viking Atletik18:06.15
  
 PB
16Emma Aaen HansenEmma Aaen Hansen ('95)18:16.93
  
 PB
17Camilla Prisak PedersenCamilla Prisak Pedersen ('94)Sparta18:54.10
  
 PB
Dagmar OlsenDagmar Olsen ('94)Sparta DNF
  
 
Michelle PoulsenMichelle Poulsen ('92)Sparta DNF
  
 
Caroline ChristiansenCaroline Christiansen ('94)Sparta DNF
  
 

Seneste resultater

1.7AabenraaSommer kast Aabenraa
29.6Skiveskivekast 5-22
28.6VejleVejle Kast
24‐26.6AalborgDM Senior
24.6BallerupFredagskast
22.6Maribo Point stævne
22.6BallerupSommerferiestævne
20.6VibyViby Sprint
19.6EsbjergKast igen
19.6StoholmNVJ Stævne i Stoholm
19.6KøgeKøge Summer Throwing
18.6EsbjergRegions-stor-stævne
16.6KøbenhavnCopenhagen Athletics Games
15.6AalborgAalborg Outdoor 2
15.6Skiveskivekast 4-22
14.6KøbenhavnTracks Østerbro
13.6HerlevHerlev High - højde og diskos
13.6Odense2. Nålestævne Odense
13.6Skiveskivekast 3-22
12.6AarhusBestseller Aarhus Halvmarathon
11.6EsbjergEsbjerg kast
11‐12.6HvidovreCopenhagen Open, 10 års jubilæum
10.6RandersDT Masters MIX 2. Runde
10.6BallerupFredags kast
9.6KoldingRegionsstævne
8.6RandersDT Masters 2. Runde
8.6GreveDT master, Sjælland, 2. runde
7.6OdenseMaster Holdkamp
7.6KøbenhavnTRACKS - Østerbro
6.6KøbenhavnRoyal Run Elitemile
4.6OdenseOdense Atletik Stangspring + diskos
4.6TórshavnBetri Stórkapping 3
4‐5.6FrederiksbergEurotrack 2022
4‐5.6RandersVestdanske Mesterskab Ungdom og Senior
4.6HvidovreThrows To Go
2.6VibyTracks 2
30.5AabenraaNålestævne
28.5HvidovreCopenhagen Athletics Festival
27.5AabenraaKirstens kaste mange kamp for venner
27.5KøbenhavnStangspringsstævne
26.5HelsingørKast og hop 2
26.5TórshavnBetri Stórkapping 2
26.5BallerupKasternes dag
23.5KøbenhavnHjortebjerg Invite
23.5FrederiksbergMandagsteststævne
23.5HerlevHerlevstafetten og UP-stævne
23.5RønneIndividuelle mesterskaber DGI
21.5HerningHerning Games
21.5Maribo Kastestævne
21‐22.5KøbenhavnSparta Copenhagen Games
21‐22.5KøbenhavnMangekamps Tribute Sparta
20.5HelsingørKast og hop
20.5KøbenhavnPB Night hosted by NBRO Running 2022
19.5ViborgNålestævne
18.5AarhusAtletik i Aarhus 1
18.5RønneBM 5000m på bane
18.5BagsværdTracks
18.5EsbjergDGI Nålestævne
17.5DybvadNålestævne i Dybvad
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mix