Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Odense: DM Marathon 26.9.2021
Vælg mænd discipliner
Maraton
Vælg kvinder discipliner
Maraton
M Maraton
Finale A
Finale
1
Martin Egebjerg Olesen
Martin Egebjerg Olesen ('95)
95
2:22:57
SB
2
Jesper Faurschou
Jesper Faurschou ('83)
83
2:23:36
SB
3
Kasper Laumann Hartlev
Kasper Laumann Hartlev ('91)
91
2:27:35
SB
4
Jesper Andkjær Larsen
Jesper Andkjær Larsen ('77)
77
2:31:09
SB
5
Rasmus Dall-Hansen
Rasmus Dall-Hansen ('91)
91
2:31:29
PB
6
Frederik Tronier Kapper
Frederik Tronier Kapper ('95)
95
2:34:08
PB
7
Joakim Svolgaard
Joakim Svolgaard ('87)
87
2:34:40
PB
8
Asser Vittrup Nielsen
Asser Vittrup Nielsen ('88)
88
2:35:21
9
Mathias Bräuner
Mathias Bräuner ('87)
87
2:35:55
PB
10
Morten Green
Morten Green ('87)
87
2:36:51
SB
11
Emil Foldager
Emil Foldager ('91)
91
2:41:43
SB
12
Thomas Esbensen
Thomas Esbensen ('83)
83
2:42:00
PB
13
Casper Højsgaard Jensen
Casper Højsgaard Jensen ('85)
85
2:43:42
SB
14
Kasper Asbjørn Tolstrup Høgh
Kasper Asbjørn Tolstrup Høgh ('88)
88
2:44:19
PB
15
Jonas Ingvardsen
Jonas Ingvardsen ('80)
80
2:44:57
PB
16
Mads Harder
Mads Harder ('76)
76
2:45:38
SB
17
Ulrik Moestrup
Ulrik Moestrup ('73)
73
2:46:17
PB
18
Jonatan Sandager Hansen
Jonatan Sandager Hansen ('89)
89
2:48:26
PB
19
Christian Nørgaard Nielsen
Christian Nørgaard Nielsen ('83)
83
2:52:23
SB
20
Lars Heitmann
Lars Heitmann ('72)
72
2:52:46
PB
21
Morten Iversen
Morten Iversen ('73)
73
2:54:28
PB
22
Mads Leth
Mads Leth ('73)
73
2:55:34
PB
23
Rasmus Ejbye Vadstrup
Rasmus Ejbye Vadstrup ('99)
99
2:57:35
PB
24
Jonny Askøe
Jonny Askøe ('67)
67
2:57:44
PB
25
Rasmus Frederik Paludan
Rasmus Frederik Paludan ('71)
71
2:58:22
PB
26
Carsten Sillehoved
Carsten Sillehoved ('70)
70
2:59:02
SB
27
Kim Hermansen
Kim Hermansen ('63)
63
2:59:02
PB
28
Lars Rinder Madsen
Lars Rinder Madsen ('81)
81
2:59:44
PB
29
Mikkel Høegh
Mikkel Høegh ('77)
77
3:01:01
PB
30
Jacob Lildballe
Jacob Lildballe ('71)
71
3:03:41
PB
31
Jens Larsen
Jens Larsen ('63)
63
3:07:31
PB
32
Jens Cordt
Jens Cordt ('73)
73
3:08:06
PB
33
Nicolas Barnstein
Nicolas Barnstein ('82)
82
3:08:18
PB
34
Thomas Meloni Rønn
Thomas Meloni Rønn ('73)
73
3:10:38
PB
35
Mikael Munch
Mikael Munch ('65)
65
3:11:34
PB
36
Morten Thye
Morten Thye ('71)
71
3:12:47
SB
37
Jesper Dissing
Jesper Dissing ('71)
71
3:12:52
PB
38
Roald Ammentorp
Roald Ammentorp ('59)
59
3:13:01
SB
39
Johnny Kjær Jakobsen
Johnny Kjær Jakobsen ('72)
72
3:13:22
SB
40
Jonas Lange
Jonas Lange ('94)
94
3:16:42
PB
41
Jacob Petersen
Jacob Petersen ('98)
98
3:17:00
PB
42
Ole Caffell
Ole Caffell ('68)
68
3:18:23
PB
43
Jacob Frimand Raft
Jacob Frimand Raft ('81)
81
3:18:46
PB
44
Martin Hygum
Martin Hygum ('65)
65
3:19:30
PB
45
Lars Trap-Jensen
Lars Trap-Jensen ('60)
60
3:22:54
PB
46
Henrik Rentoft Larsen
Henrik Rentoft Larsen ('65)
65
3:25:07
PB
47
Kris Hornshøj
Kris Hornshøj ('88)
88
3:27:31
PB
48
Preben Skovmand
Preben Skovmand ('56)
56
3:29:43
PB
49
Max Bidstrup
Max Bidstrup ('74)
74
3:30:50
PB
50
René Jacobsen
René Jacobsen ('76)
76
3:31:23
PB
51
Kasper Larsen
Kasper Larsen ('74)
74
3:32:17
PB
52
Rasmus Jepsen
Rasmus Jepsen ('89)
89
3:34:37
PB
53
Per Jakobsen
Per Jakobsen ('60)
60
3:34:40
PB
54
Steffen Visholm
Steffen Visholm ('75)
75
3:35:20
PB
55
Henrik Wicksell
Henrik Wicksell ('66)
66
3:35:35
PB
56
Bjarne Skousen
Bjarne Skousen ('63)
63
3:35:41
PB
57
Jesper Majbom Madsen
Jesper Majbom Madsen ('73)
73
3:39:42
PB
58
Alex Henriksen
Alex Henriksen ('49)
49
3:40:34
PB
59
Stefan Benzon
Stefan Benzon ('65)
65
3:41:13
PB
60
Jan Allan Sørensen
Jan Allan Sørensen ('55)
55
3:41:33
PB
61
Jesper Eegholm
Jesper Eegholm ('67)
67
3:44:41
PB
62
Jesper Godskesen
Jesper Godskesen ('74)
74
3:45:08
PB
63
Daniel Bundgaard
Daniel Bundgaard ('77)
77
3:48:06
PB
64
Lars Rask
Lars Rask ('70)
70
3:50:36
PB
65
Sten Christensen
Sten Christensen ('75)
75
3:53:55
PB
66
Holger Hansen
Holger Hansen ('46)
46
3:53:57
PB
67
Søren Vester
Søren Vester ('69)
69
3:54:15
PB
68
Jimmi Nymann Falk
Jimmi Nymann Falk ('77)
77
3:54:41
PB
69
Kaj M Madsen
Kaj M Madsen ('51)
51
3:57:45
PB
70
Jens Rasmussen
Jens Rasmussen ('75)
75
3:58:34
PB
71
Ulrik Nam Knudsen
Ulrik Nam Knudsen ('72)
72
3:59:18
PB
72
Ricky Batman Andersen
Ricky Batman Andersen ('74)
74
4:00:06
PB
73
Peter Lund
Peter Lund ('67)
67
4:00:15
PB
74
Thomas Norup
Thomas Norup ('71)
71
4:01:08
PB
75
Lars Tøttrup
Lars Tøttrup ('54)
54
4:03:24
PB
76
Jacob Jacobsen
Jacob Jacobsen ('75)
75
4:03:50
PB
77
Claus Johansen
Claus Johansen ('65)
65
4:04:44
PB
78
Frits Olsen
Frits Olsen ('58)
58
4:07:53
PB
79
Kaj Westergaard
Kaj Westergaard ('55)
55
4:09:20
PB
80
Carsten Lind
Carsten Lind ('63)
63
4:09:30
PB
81
Steen Nor Vedersø
Steen Nor Vedersø ('62)
62
4:14:25
PB
82
Ole Toft
Ole Toft ('77)
77
4:17:27
PB
83
Jørgen Ladegaard
Jørgen Ladegaard ('46)
46
4:21:29
PB
84
Lars Sørensen
Lars Sørensen ('66)
66
4:22:20
PB
85
Laurits Hansen
Laurits Hansen ('55)
55
4:24:09
PB
86
Hans Chr Møller
Hans Chr Møller ('53)
53
4:24:21
PB
87
Lasse Vorsaa
Lasse Vorsaa ('80)
80
4:27:16
PB
88
Bjarne Johansen
Bjarne Johansen ('68)
68
4:29:29
PB
89
Peter Erikstrup Carlson
Peter Erikstrup Carlson ('70)
70
4:59:22
PB
90
Gert Petersen
Gert Petersen ('55)
55
5:09:55
PB
Michael Holt
Michael Holt ('66)
66
DNF
Poul Clemmensen
Poul Clemmensen ('46)
46
DNF
Sebastian Matz Nielsen
Sebastian Matz Nielsen ('92)
92
DNF
Jonas Berg
Jonas Berg ('87)
87
DNF
Kristian Bech Safft
Kristian Bech Safft ('82)
82
DNF
Hans-Christian Køie Poulsen
Hans-Christian Køie Poulsen ('61)
61
DNF
Jørgen Hansen
Jørgen Hansen ('71)
71
DNF
Niels Hansen
Niels Hansen
00
DNF
Troels Brøndum Christensen
Troels Brøndum Christensen ('76)
76
DNF
Rasmus Meldgaard Kristensen
Rasmus Meldgaard Kristensen ('96)
96
DNF
Jesper Sørensen
Jesper Sørensen ('85)
85
DNF
Jesper Mariegaard
Jesper Mariegaard ('57)
57
DNF
Lau Gottschalk Nygaard
Lau Gottschalk Nygaard ('70)
70
DNF
K Marathon
Finale A
Finale
1
Lene Broberg
Lene Broberg ('83)
83
SIK80
2:56:05
PB
2
Pia Englyst
Pia Englyst ('89)
89
2:57:56
PB
3
Regina Aagaard
Regina Aagaard ('78)
78
2:58:37
SB
4
Helle Petersen
Helle Petersen ('75)
75
Viborg AM
3:01:23
SB
5
Fran Owen
Fran Owen ('91)
91
Sparta / GBR
3:02:19
PB
6
Carina Jessen
Carina Jessen ('90)
90
PI – KBH
3:05:04
SB
7
Mille Ree
Mille Ree ('79)
79
NBRO
3:06:33
SB
8
Mette Sommer Fritze
Mette Sommer Fritze ('79)
79
Sparta
3:09:00
PB
9
Kristina Elkjær Jessen
Kristina Elkjær Jessen ('84)
84
Esbjerg AM
3:14:18
SB
10
Signe Køngerskov
Signe Køngerskov ('78)
78
HVRunners
3:14:29
SB
11
Melina Neergaard Olsen
Melina Neergaard Olsen ('73)
73
Fjordløberne
3:18:28
SB
12
Lotte Høj Thomsen
Lotte Høj Thomsen ('79)
79
3:49:07
SB
13
Marie-Louise Bjarkov
Marie-Louise Bjarkov ('53)
53
Sparta
3:55:46
PB
14
Katarina Herrström
Katarina Herrström ('58)
58
Fjordløberne
3:58:42
SB
15
Birgit Hansen
Birgit Hansen ('64)
64
Ringe Atletik
4:05:40
PB
16
Merete Porsdal
Merete Porsdal ('73)
73
Blovstrød Løverne
4:13:56
PB
17
Lilly Jeppesen
Lilly Jeppesen ('51)
51
Vejle IF
4:14:29
SB
18
Julie Secher
Julie Secher ('69)
69
Snik Atletik
4:14:32
PB
19
Birgitte Storm
Birgitte Storm ('69)
69
Sparta
4:21:11
SB
20
Cecilie Outzen Ptak
Cecilie Outzen Ptak ('96)
96
Sparta
4:27:30
PB
21
Bonnie Ridderberg
Bonnie Ridderberg ('49)
49
TRI4
4:29:19
PB
22
Anne-Marie Lyngbye
Anne-Marie Lyngbye ('64)
64
Klub 100 Marathon Danmark
4:37:07
PB
23
Karen Jessen Olsen
Karen Jessen Olsen ('42)
42
Aabenraa IG
5:37:16
PB
Head to head
×
Seneste resultater
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open
4.11
Randers
Regionsfinale Vest
3.11
Randers
Stangspring med musik
28.10
Silkeborg
Kastestævne
28.10
Aalborg
Regionsstævne Nordjylland