Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Amsterdam NED: TCS Amsterdam Marathon 17.10.2021

M Halvmaraton    

Finale A

Finale
1
Nicolas Daru
Nicolas Daru ('88)
FRA1:06:05
  
 PB
4
Kenneth Figueroa Torres
Kenneth Figueroa Torres ('93)
PUR1:07:25
  
 PB
5
Carlos Antonio Torres Figueroa
Carlos Antonio Torres Figueroa 
PUR1:09:21
  
 PB
7
Bartosz Olszewski
Bartosz Olszewski ('84)
POL1:10:37
  
 PB
8
Wouter Dijkshoorn
Wouter Dijkshoorn 
NED1:10:45
  
 PB
10
Martijn Oonk
Martijn Oonk 
NED1:10:58
  
 PB
M Maraton    

Finale A

Finale
1
Tamirat Tola
Tamirat Tola ('91)
ETH2:03:39
  
 PB
2
Bernard Koech
Bernard Koech ('88)
KEN2:04:09
  
 PB
3
Leul Gebrselassie
Leul Gebrselassie ('93)
ETH2:04:12
  
 SB
4
Jonathan Kipleting
Jonathan Kipleting ('86)
KEN2:04:32
  
 PB
5
Hizkel Tewelde
Hizkel Tewelde ('86)
ERI2:04:35
  
NR PB
6
Moses Kibet
Moses Kibet ('91)
UGA2:05:20
  
 PB
7
Berhane Afewerki
Berhane Afewerki ('96)
ERI2:05:22
  
 PB
8
Kenneth Keter
Kenneth Keter ('96)
KEN2:06:05
  
 PB
9
Bernard Kipyego
Bernard Kipyego ('86)
KEN2:06:32
  
 SB
10
Merhawi Kesete
Merhawi Kesete ('86)
ERI2:06:36
  
 PB
11
Tesfahun Aklnew
Tesfahun Aklnew ('99)
ETH2:06:55
  
 PB
12
Asrar Abderehman
Asrar Abderehman 
ETH2:07:33
  
 PB
13
Aychew Bantie
Aychew Bantie ('95)
ETH2:07:33
  
 SB
14
Werkinah Tedese
Werkinah Tedese 
ETH2:07:42
  
 PB
15
Amdework Walelegn
Amdework Walelegn ('99)
ETH2:07:48
  
 PB
16
Mustefa Tebo
Mustefa Tebo 
ETH2:07:49
  
 PB
17
Laban Korir
Laban Korir ('85)
KEN2:07:56
  
 SB
18
Abrar Osman
Abrar Osman ('94)
ERI2:08:07
  
 SB
19
Shumet Mengistu
Shumet Mengistu ('88)
ETH2:08:47
  
 PB
20
Shadrack Koech
Shadrack Koech ('99)
KEN2:09:04
  
 PB
21
Bukayaw Malede
Bukayaw Malede ('97)
ISR2:09:28
  
 PB
22
Khalid Choukoud
Khalid Choukoud ('86)
NED2:10:25
  
 
23
Jo Fukuda
Jo Fukuda ('90)
JPN2:12:29
  
 SB
24
Benjamin de Haan
Benjamin de Haan ('93)
NED2:13:03
  
 PB
25
Ronald Schröer
Ronald Schröer ('84)
NED2:13:52
  
 PB
26
Gáspár Csere
Gáspár Csere ('91)
HUN2:14:34
  
 PB
27
Joris Keppens
Joris Keppens ('93)
BEL2:14:51
  
 PB
28
Alexander Torres Rojas
Alexander Torres Rojas ('90)
PUR2:16:21
  
 PB
29
Roel Wijmenga
Roel Wijmenga ('92)
NED2:17:21
  
 PB
30Andreas Schonberg LommerAndreas Schonberg Lommer ('91)DEN2:17:42
  
 PB
31
Gianluca Assorgia
Gianluca Assorgia ('94)
NED2:18:46
  
 PB
32
Gerd Devos
Gerd Devos ('89)
BEL2:19:11
  
 PB
33
Floris Willeboordse
Floris Willeboordse ('91)
NED2:20:49
  
 PB
34
Joseba Díaz
Joseba Díaz ('95)
ESP2:21:10
  
 PB
35
Max McNeill
Max McNeill ('93)
GBR2:21:22
  
 PB
36
Bartek Falkowski
Bartek Falkowski ('89)
POL2:22:44
  
 PB
37
Geart Jorritsma
Geart Jorritsma ('96)
NED2:22:47
  
 
38
Simon Poulin
Simon Poulin 
CAN2:22:57
  
 PB
39
Kevin Guerin
Kevin Guerin ('97)
FRA2:25:39
  
 PB
40
Stef Simons
Stef Simons ('91)
BEL2:25:43
  
 SB
41
Ward Oosterlinck
Ward Oosterlinck ('93)
BEL2:26:01
  
 PB
42
Andrea Astolfi
Andrea Astolfi ('94)
ITA2:26:01
  
 SB
43
Laurent Bierinckx
Laurent Bierinckx ('95)
BEL2:26:16
  
 
44
Vincent Poczekajlo
Vincent Poczekajlo ('87)
FRA2:26:19
  
 SB
45Morten StillingMorten Stilling ('87)DEN2:26:21
  
 PB
46
Melvin Franken
Melvin Franken ('91)
NED2:26:51
  
 PB
47
Ludvik Benco
Ludvik Benco 
NOR2:26:59
  
 PB
48
Tim Bolink
Tim Bolink ('92)
NED2:27:07
  
 PB
49
Stephane Raudin
Stephane Raudin ('89)
FRA2:27:09
  
 PB
50Mads KraghMads Kragh ('88)DEN2:27:52
  
 SB
51
Hein De Groot
Hein De Groot 
NED2:27:58
  
 PB
52
Nick Van Nieuwenhuizen
Nick Van Nieuwenhuizen ('88)
NED2:28:04
  
 PB
53
Alex Da Conceicao Frederico
Alex Da Conceicao Frederico 
NED2:28:28
  
 PB
54
Guy Maas
Guy Maas 
NED2:28:33
  
 PB
55
Remyo Tielsema
Remyo Tielsema ('90)
NED2:28:34
  
 SB
56
Jeroen Kramer
Jeroen Kramer ('80)
NED2:29:09
  
 PB
57
Christiaan Ernst
Christiaan Ernst 
NED2:29:14
  
 PB
58
Patrick Boehme
Patrick Boehme 
GER2:29:31
  
 PB
59Ludwig SchwarkLudwig Schwark ('86)GER2:29:50
  
 PB
60
François Chalus
François Chalus 
SUI2:29:55
  
 PB
61
William Talleri
William Talleri 
ITA2:30:28
  
 PB
62
Imo Muller
Imo Muller ('80)
NED2:30:42
  
 SB
63
David Piñol
David Piñol ('90)
AND2:30:44
  
 PB
64
Mark te Brake
Mark te Brake ('95)
NED2:30:50
  
 PB
65
Sebastian Karl
Sebastian Karl ('91)
GER2:31:31
  
 PB
66
Kasper Koeleman
Kasper Koeleman 
NED2:31:42
  
 PB
67
Pierre Foutrein
Pierre Foutrein ('95)
FRA2:31:50
  
 PB
68
Dominic Bersee
Dominic Bersee ('90)
NED2:31:51
  
 PB
69
Jan Willem Hagen
Jan Willem Hagen 
NED2:31:52
  
 PB
70
Pascal Schepers
Pascal Schepers 
NED2:31:58
  
 PB
71
Mattis Haug
Mattis Haug 
NOR2:31:58
  
 PB
72
Petr Muras
Petr Muras ('89)
CZE2:31:59
  
 
73
Jens Beyers
Jens Beyers 
GER2:32:14
  
 PB
74
Bart Van Trigt
Bart Van Trigt 
NED2:32:20
  
 PB
75
Daniel Korevaar
Daniel Korevaar 
NED2:32:22
  
 PB
76
Nixon Fernandes
Nixon Fernandes 
NED2:32:24
  
 PB
77
Chen Huang 
Chen Huang  
CHN2:32:25
  
 PB
78
Joep Harmsen
Joep Harmsen 
NED2:32:28
  
 PB
79
Martijn De Groot
Martijn De Groot ('95)
NED2:33:05
  
 PB
80
David McNamara
David McNamara 
GBR2:33:15
  
 PB
81
Johannes Pell
Johannes Pell 
AUT2:33:39
  
 PB
82
Dennis De Knijff
Dennis De Knijff 
NED2:34:44
  
 PB
83
Nils Wetterberg
Nils Wetterberg ('90)
SWE2:34:51
  
 
84
Moritz Keinath
Moritz Keinath ('90)
SUI2:34:54
  
 PB
85
Wouter Berghuijs
Wouter Berghuijs 
NED2:34:56
  
 PB
86
Johan Pluim
Johan Pluim 
NED2:35:05
  
 PB
87
Jim Rothweiler
Jim Rothweiler ('93)
NED2:35:22
  
 SB
88
Sven Mettner
Sven Mettner 
GER2:35:26
  
 PB
89
Paul Kuijer
Paul Kuijer ('85)
NED2:35:53
  
 PB
138Frans PedersenFrans Pedersen ('84)DEN2:42:11
  
 
142
Kevin Ståhl
Kevin Ståhl ('95)
SWE2:41:08
  
 PB
169Jonas RisborgJonas Risborg ('92)DEN2:44:43
  
 PB
214Daniel SandstrømDaniel Sandstrøm ('84)DEN2:53:05
  
 PB
216Cenk Daniel PolatCenk Daniel Polat ('80)DEN2:47:57
  
 PB
224Flemming Adler BankFlemming Adler Bank ('74)DEN2:48:44
  
 SB
230Mark HansenMark Hansen DEN2:48:59
  
 
245
Fredrik Krylander
Fredrik Krylander ('94)
SWE2:49:52
  
 PB
298
Erik Johansson
Erik Johansson ('90)
SWE2:52:47
  
 
299Andreas Sahl ThornvigAndreas Sahl Thornvig ('98)DEN2:52:48
  
 PB
436Henrik Bank AndersenHenrik Bank Andersen DEN2:57:56
  
 PB
685
Max Wimnell
Max Wimnell ('87)
SWE3:07:28
  
 PB
790
Marcus Nordgren
Marcus Nordgren ('83)
SWE3:10:50
  
 PB
Christoffer LarsenChristoffer Larsen DEN2:57:59
  
 PB
Emil SandvadEmil Sandvad ('97)DEN2:59:52
  
 PB
Morten Holck JørgensenMorten Holck Jørgensen ('79)DEN2:59:59
  
 PB
Rasmus SørensenRasmus Sørensen ('81)DEN3:00:16
  
 PB
Michael StokholmMichael Stokholm DEN3:08:06
  
 PB
Mogens JespersenMogens Jespersen DEN3:15:09
  
 PB
K Halvmarathon    

Finale A

Finale
1
Ineke Van Koldam
Ineke Van Koldam ('97)
NED1:13:28
  
 PB
2
Adele Henriksen
Adele Henriksen ('02)
NOR1:14:30
  
 PB
4
Melanie Doutart
Melanie Doutart ('89)
FRA1:20:22
  
 SB
5
Brouwers Marieke
Brouwers Marieke 
NED1:21:36
  
 PB
6
Tess Boekema
Tess Boekema ('93)
NED1:22:52
  
 PB
8
Naomi Roba
Naomi Roba 
NED1:22:59
  
 PB
K Marathon    

Finale A

Finale
1
Angela Tanui
Angela Tanui ('92)
KEN2:17:57
  
 PB
2
Maurine Chepkemoi
Maurine Chepkemoi ('98)
KEN2:20:18
  
 PB
3
Haven Hailu
Haven Hailu ('98)
ETH2:20:19
  
 PB
4
Gebeyanesh Ayele
Gebeyanesh Ayele ('95)
ETH2:21:22
  
 PB
5
Worknesh Alemu
Worknesh Alemu ('90)
ETH2:26:54
  
 SB
6
Ruth van der Meijden
Ruth van der Meijden ('84)
NED2:29:55
  
 
7
Bo Ummels
Bo Ummels ('93)
NED2:31:51
  
 PB
8
Astrid Verhoeven
Astrid Verhoeven ('95)
BEL2:34:30
  
 PB
9
Shasho Insermu
Shasho Insermu ('93)
ETH2:35:09
  
 SB
10
Elisabetta Iavarone
Elisabetta Iavarone ('91)
ITA2:39:24
  
 PB
11
Kim Geypen
Kim Geypen ('84)
BEL2:40:25
  
 PB
12
Melody Julien
Melody Julien ('99)
FRA2:40:25
  
 PB
13
Karen Van Proeyen
Karen Van Proeyen ('84)
BEL2:41:11
  
 
14
Eva Van Zoonen
Eva Van Zoonen ('84)
NED2:41:25
  
 PB
15
Samantha Luitwieler
Samantha Luitwieler 
NED2:42:30
  
 PB
16
Maren Lie
Maren Lie 
NOR2:44:52
  
 PB
17
Mirjam Koersen
Mirjam Koersen ('74)
NED2:47:46
  
 PB
18
Aude Salord
Aude Salord ('88)
FRA2:49:05
  
 SB
19
Maaike Van Gelder
Maaike Van Gelder 
NED2:50:46
  
 PB
20
Anna Ter Steege
Anna Ter Steege 
NED2:51:48
  
 PB
21
Lotte De Hosson
Lotte De Hosson ('85)
NED2:52:22
  
 PB
22
Emilia Mazek
Emilia Mazek ('93)
POL2:53:03
  
 PB
23
Katharina Wehr
Katharina Wehr ('96)
GER2:54:32
  
 PB
24
Saskia Heijnen
Saskia Heijnen 
NED2:54:39
  
 PB
25
Joëlle Flück
Joëlle Flück ('86)
SUI2:55:43
  
 PB
26
Nesrine Leene
Nesrine Leene ('83)
LBN2:56:14
  
 SB
27
Katarzyna Gorlo-Olszewska
Katarzyna Gorlo-Olszewska 
POL2:56:53
  
 PB
28
Ellis Jacobs
Ellis Jacobs ('84)
NED2:57:06
  
 PB
29
Kim Linstra
Kim Linstra 
NED2:57:23
  
 PB
30
Ingrid Klaassen
Ingrid Klaassen ('83)
NED2:58:09
  
 PB
31
Marie Julliand
Marie Julliand 
FRA2:58:14
  
 PB
32
Olga Maas
Olga Maas 
NED2:58:29
  
 PB
33
Moniek Van Lieshout
Moniek Van Lieshout 
NED2:58:43
  
 PB
34
Anny Wolter
Anny Wolter ('93)
LUX2:59:14
  
 PB
35
Katelijne Tas
Katelijne Tas ('84)
BEL2:59:58
  
 PB
108Charlotte BernerCharlotte Berner ('72)DEN3:29:31
  
 PB
129Marianne KristensenMarianne Kristensen DEN3:32:22
  
 PB
145
Arina Ljung
Arina Ljung ('96)
SWE3:34:47
  
 PB
167Julie Gjettermann BergelinJulie Gjettermann Bergelin DEN3:35:28
  
 PB
179
Moa Andersson
Moa Andersson ('96)
SWE3:40:53
  
 PB
194
Annika Öberg
Annika Öberg ('74)
SWE3:43:07
  
 SB
Sine Lykke BordorffSine Lykke Bordorff ('90)DEN3:40:50
  
 SB

Seneste resultater

1.7AabenraaSommer kast Aabenraa
29.6Skiveskivekast 5-22
28.6VejleVejle Kast
24‐26.6AalborgDM Senior
24.6BallerupFredagskast
22.6Maribo Point stævne
22.6BallerupSommerferiestævne
20.6VibyViby Sprint
19.6EsbjergKast igen
19.6StoholmNVJ Stævne i Stoholm
19.6KøgeKøge Summer Throwing
18.6EsbjergRegions-stor-stævne
16.6KøbenhavnCopenhagen Athletics Games
15.6AalborgAalborg Outdoor 2
15.6Skiveskivekast 4-22
14.6KøbenhavnTracks Østerbro
13.6HerlevHerlev High - højde og diskos
13.6Odense2. Nålestævne Odense
13.6Skiveskivekast 3-22
12.6AarhusBestseller Aarhus Halvmarathon
11.6EsbjergEsbjerg kast
11‐12.6HvidovreCopenhagen Open, 10 års jubilæum
10.6RandersDT Masters MIX 2. Runde
10.6BallerupFredags kast
9.6KoldingRegionsstævne
8.6RandersDT Masters 2. Runde
8.6GreveDT master, Sjælland, 2. runde
7.6OdenseMaster Holdkamp
7.6KøbenhavnTRACKS - Østerbro
6.6KøbenhavnRoyal Run Elitemile
4.6OdenseOdense Atletik Stangspring + diskos
4.6TórshavnBetri Stórkapping 3
4‐5.6FrederiksbergEurotrack 2022
4‐5.6RandersVestdanske Mesterskab Ungdom og Senior
4.6HvidovreThrows To Go
2.6VibyTracks 2
30.5AabenraaNålestævne
28.5HvidovreCopenhagen Athletics Festival
27.5AabenraaKirstens kaste mange kamp for venner
27.5KøbenhavnStangspringsstævne
26.5HelsingørKast og hop 2
26.5TórshavnBetri Stórkapping 2
26.5BallerupKasternes dag
23.5KøbenhavnHjortebjerg Invite
23.5FrederiksbergMandagsteststævne
23.5HerlevHerlevstafetten og UP-stævne
23.5RønneIndividuelle mesterskaber DGI
21.5HerningHerning Games
21.5Maribo Kastestævne
21‐22.5KøbenhavnSparta Copenhagen Games
21‐22.5KøbenhavnMangekamps Tribute Sparta
20.5HelsingørKast og hop
20.5KøbenhavnPB Night hosted by NBRO Running 2022
19.5ViborgNålestævne
18.5AarhusAtletik i Aarhus 1
18.5RønneBM 5000m på bane
18.5BagsværdTracks
18.5EsbjergDGI Nålestævne
17.5DybvadNålestævne i Dybvad
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mix