Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Málaga ESP: Zúrich Maratón de Málaga 12.12.2021

M Halvmaraton    

Finale A

Finale
1
Fernando Gonzalez
Fernando Gonzalez 
ESP1:07:38
  
 PB
2
Nicolas Dalmasso
Nicolas Dalmasso ('88)
FRA1:08:36
  
 SB
3
Hernan Huaita
Hernan Huaita 
ESP1:08:48
  
 PB
4
Javier Díaz
Javier Díaz ('76)
ESP1:09:24
  
 SB
5
Florian Pyszel
Florian Pyszel ('95)
POL1:11:17
  
 
6
Rasmus Palmi
Rasmus Palmi ('89)
EST1:11:26
  
 PB
7Richard Dion JensenRichard Dion Jensen ('85)DEN1:11:28
  
 
19
Otto Laitinen
Otto Laitinen ('84)
FIN1:13:22
  
 PB
32Rasmus JessingRasmus Jessing ('78)DEN1:14:32
  
 SB
41Samuel Ettrup LarsenSamuel Ettrup Larsen DEN1:15:50
  
 PB
49Rasmus PareliusRasmus Parelius ('93)DEN1:16:54
  
 PB
50Simon Pyll TruesenSimon Pyll Truesen ('86)DEN1:16:56
  
 
53
Marvin Jesinghaus
Marvin Jesinghaus ('98)
GER1:17:23
  
 PB
55
Thomas Bergman
Thomas Bergman ('89)
SWE1:17:28
  
 PB
65
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom ('77)
SWE1:18:05
  
 SB
76Rasmus RottwittRasmus Rottwitt ('95)DEN1:19:11
  
 PB
77
Rubin McRae
Rubin McRae ('73)
NZL1:19:14
  
 SB
103
Jonas Carlson
Jonas Carlson ('71)
SWE1:21:44
  
 SB
110Anders Rømer HesselbjergAnders Rømer Hesselbjerg ('83)DEN1:22:23
  
 
Björn Ceder
Björn Ceder ('44)
SWE2:20:23
  
 PB
M Maraton    

Finale A

Finale
1
Mark Korir
Mark Korir ('85)
KEN2:07:39
  
 SB
2
Ngusse Amlesom
Ngusse Amlesom 
ERI2:08:23
  
 PB
3
Solomon Yego
Solomon Yego ('87)
KEN2:08:43
  
 
4
Raymond Choge
Raymond Choge ('88)
KEN2:09:53
  
 SB
5
Josphat Kiprotich
Josphat Kiprotich ('93)
KEN2:11:47
  
 PB
6
David Barmasai
David Barmasai ('89)
KEN2:13:08
  
 SB
7
Archibald Casteel
Archibald Casteel ('96)
SWE2:15:48
  
 PB
8
Antonio Jesus Aguilar
Antonio Jesus Aguilar 
ESP2:30:33
  
 PB
9
Niklas Henningsson
Niklas Henningsson ('83)
SWE2:30:54
  
 
10
Jeremy Sauvaget
Jeremy Sauvaget ('90)
FRA2:31:18
  
 PB
11
Lukas Gärtner
Lukas Gärtner ('81)
AUT2:31:49
  
 PB
12
Jean-Baptiste Hurteaux
Jean-Baptiste Hurteaux ('78)
FRA2:32:32
  
 PB
13
Jordi Muela Castro
Jordi Muela Castro 
ESP2:32:38
  
 PB
14
Maciej Lucyk
Maciej Lucyk ('83)
POL2:33:38
  
 PB
15
Antonio Moreno
Antonio Moreno ('96)
ESP2:34:03
  
 PB
16
Jaanus Kallaste
Jaanus Kallaste ('86)
EST2:34:26
  
 PB
17
Even Nikolai Kjensbekk
Even Nikolai Kjensbekk ('94)
NOR2:34:46
  
 PB
18
Patrik Eklund
Patrik Eklund ('82)
SWE2:34:46
  
 
19
Ennio Costantino
Ennio Costantino 
ESP2:34:54
  
 PB
20
Andrii Churanov
Andrii Churanov 
UKR2:34:56
  
 PB
Thomas Ho PedersenThomas Ho Pedersen ('87)DEN2:35:12
  
 SB
Daniel Parheden
Daniel Parheden ('93)
SWE2:37:11
  
 PB
Hannes Bjernhagen
Hannes Bjernhagen ('94)
SWE2:38:32
  
 PB
Daniel Elinder
Daniel Elinder ('77)
SWE2:39:53
  
 PB
Fredrik Källström
Fredrik Källström ('88)
SWE2:39:56
  
 PB
Timo Nikula
Timo Nikula ('78)
FIN2:41:57
  
 PB
Geert Tuinstra
Geert Tuinstra ('90)
NED2:42:46
  
 SB
Albin Sjöblom
Albin Sjöblom ('93)
SWE2:42:48
  
 PB
Marcus Hallbäck
Marcus Hallbäck ('92)
SWE2:42:48
  
 PB
Johan Lidström
Johan Lidström ('87)
SWE2:44:58
  
 PB
Ulrik MoestrupUlrik Moestrup ('73)DEN2:46:50
  
 
Lauri Luik
Lauri Luik ('82)
EST2:50:28
  
 SB
Joakim Bäckström
Joakim Bäckström ('75)
SWE2:50:56
  
 
Frederik BrodersenFrederik Brodersen DEN2:52:14
  
 SB
Marc IversenMarc Iversen ('92)DEN2:52:22
  
 PB
Enari Mustonen
Enari Mustonen ('96)
EST2:54:21
  
 PB
Tommy Guldstrand
Tommy Guldstrand ('86)
SWE2:55:23
  
 PB
Dorsal Susi
Dorsal Susi ('80)
EST2:56:13
  
 PB
Bo-Göran Nilensjö
Bo-Göran Nilensjö ('63)
SWE2:56:25
  
 SB
Alexander BrøchnerAlexander Brøchner DEN2:57:24
  
 PB
Siim Saidla
Siim Saidla ('84)
EST2:57:41
  
 PB
Tobias Viklund
Tobias Viklund ('86)
SWE2:59:06
  
 PB
Esa Hakulinen
Esa Hakulinen ('86)
FIN3:00:02
  
 PB
Jarno Pulli
Jarno Pulli ('81)
FIN3:03:20
  
 PB
Renat Vafin
Renat Vafin ('73)
EST3:03:28
  
 
Janne Lepola
Janne Lepola ('67)
FIN3:04:17
  
 PB
William Sivert HansenWilliam Sivert Hansen ('99)DEN3:07:58
  
 PB
Tuomas Mikkola
Tuomas Mikkola ('75)
FIN3:08:13
  
 
Marko Tutt
Marko Tutt ('87)
EST3:08:40
  
 PB
Riku Sauso
Riku Sauso ('78)
FIN3:09:11
  
 PB
Per HviidPer Hviid ('65)DEN3:09:27
  
 SB
Björn Resare
Björn Resare ('69)
SWE3:09:48
  
 PB
Daniel Martinsson Bjerke
Daniel Martinsson Bjerke ('75)
SWE3:10:49
  
 PB
Mait Miller
Mait Miller ('73)
EST3:13:10
  
 PB
Michael Lorentzon
Michael Lorentzon ('74)
SWE3:13:51
  
 PB
Bert Versén
Bert Versén ('48)
SWE4:09:47
  
 PB
K Halvmarathon    

Finale A

Finale
13
Åsa Lundin
Åsa Lundin ('70)
SWE1:25:52
  
 SB
22
Marie-Louise Rigdal
Marie-Louise Rigdal ('80)
SWE1:31:25
  
 PB
1
Anke Esser
Anke Esser 
GER1:13:28
  
 SB
2
Sophie Wood
Sophie Wood ('96)
GBR1:15:06
  
 PB
3
Leila Armoush
Leila Armoush ('90)
GBR1:16:23
  
 PB
4
Alice Michel
Alice Michel ('97)
FRA1:16:57
  
 PB
5
Josefin Sjölind-Kohtamäki
Josefin Sjölind-Kohtamäki ('85)
FIN1:19:44
  
 SB
6
Laurie Sicot
Laurie Sicot ('90)
FRA1:20:55
  
 PB
7
Laurina Arche
Laurina Arche ('93)
FRA1:21:23
  
 PB
8
Nathalie Geiser
Nathalie Geiser ('87)
SUI1:22:41
  
 PB
9
Emily Anderson
Emily Anderson 
GBR1:23:10
  
 PB
10
Mercedes Velasco
Mercedes Velasco 
ESP1:24:31
  
 PB
11
Laura Barber
Laura Barber 
GBR1:24:33
  
 PB
12
Monique Verschuure
Monique Verschuure ('80)
NED1:24:46
  
 PB
20Rosa SivertRosa Sivert ('98)DEN1:30:49
  
 PB
40Dorte DahlDorte Dahl ('65)DEN1:34:55
  
 SB
45
Michaela Kaufhold
Michaela Kaufhold 
GER1:35:55
  
 PB
58
Arina Thorén
Arina Thorén ('73)
SWE1:38:47
  
 
65
Jessica Didrikson
Jessica Didrikson ('79)
SWE1:39:27
  
 PB
K Marathon    

Finale A

Finale
1
Tseginesh Mekonnin
Tseginesh Mekonnin 
ETH2:24:50
  
 PB
2
Abeba Ejigu
Abeba Ejigu 
ETH2:25:02
  
 PB
3
Beatrice Cheptoo
Beatrice Cheptoo 
KEN2:25:20
  
 PB
4
Caroline Kilel
Caroline Kilel ('81)
KEN2:26:32
  
 SB
5
Maritu Ketema
Maritu Ketema 
ETH2:29:51
  
 PB
6
Jackline Adodonyang
Jackline Adodonyang ('96)
KEN2:29:59
  
 PB
7
Hanna Lindholm
Hanna Lindholm ('79)
SWE2:30:21
  
 
10
Alice Kimutai
Alice Kimutai ('92)
KEN2:35:45
  
 SB
11
María Mercedes Pila
María Mercedes Pila ('79)
ECU2:48:12
  
 SB
12
Caroline Turner
Caroline Turner 
USA2:49:08
  
 PB
14
Kate Purcell
Kate Purcell 
IRL2:51:50
  
 PB
15
Victoria Nealon
Victoria Nealon ('83)
GBR2:52:57
  
 SB
Sanna Mustonen
Sanna Mustonen ('91)
SWE2:35:17
  
 PB
Camilla Elofsson
Camilla Elofsson ('83)
SWE2:35:27
  
 PB
Elmina Saksi
Elmina Saksi ('80)
SWE2:50:47
  
 PB
Isabelle Persson
Isabelle Persson ('94)
SWE2:56:14
  
 PB
Maris Heinaru
Maris Heinaru ('79)
EST2:58:14
  
 PB
Marie Dasler
Marie Dasler ('68)
SWE3:05:39
  
 
Mari Boikov
Mari Boikov ('88)
EST3:08:05
  
 
Mirjam Vint
Mirjam Vint ('77)
EST3:08:53
  
 PB
Sofia Norgren
Sofia Norgren ('81)
SWE3:10:46
  
 
Marika Luukkanen
Marika Luukkanen ('83)
FIN3:13:38
  
 PB
Reet Järsk
Reet Järsk ('91)
EST3:19:53
  
 PB
Saana Heinänen
Saana Heinänen ('82)
FIN3:24:22
  
 PB
Charlotta Grähs
Charlotta Grähs ('71)
SWE3:27:35
  
 SB
Lone Maj BentsenLone Maj Bentsen ('73)DEN3:27:38
  
 PB
Saija Mustonen
Saija Mustonen ('77)
FIN3:38:11
  
 PB
Birgit Skolimowski
Birgit Skolimowski ('77)
EST3:39:07
  
 PB
Mia SørensenMia Sørensen ('69)DEN3:41:46
  
 SB
Sirle Loigo
Sirle Loigo ('77)
EST3:43:31
  
 PB
Piret Reinik
Piret Reinik ('73)
EST3:43:32
  
 PB

Seneste resultater

1.7AabenraaSommer kast Aabenraa
29.6Skiveskivekast 5-22
28.6VejleVejle Kast
24‐26.6AalborgDM Senior
24.6BallerupFredagskast
22.6Maribo Point stævne
22.6BallerupSommerferiestævne
20.6VibyViby Sprint
19.6EsbjergKast igen
19.6StoholmNVJ Stævne i Stoholm
19.6KøgeKøge Summer Throwing
18.6EsbjergRegions-stor-stævne
16.6KøbenhavnCopenhagen Athletics Games
15.6AalborgAalborg Outdoor 2
15.6Skiveskivekast 4-22
14.6KøbenhavnTracks Østerbro
13.6HerlevHerlev High - højde og diskos
13.6Odense2. Nålestævne Odense
13.6Skiveskivekast 3-22
12.6AarhusBestseller Aarhus Halvmarathon
11.6EsbjergEsbjerg kast
11‐12.6HvidovreCopenhagen Open, 10 års jubilæum
10.6RandersDT Masters MIX 2. Runde
10.6BallerupFredags kast
9.6KoldingRegionsstævne
8.6RandersDT Masters 2. Runde
8.6GreveDT master, Sjælland, 2. runde
7.6OdenseMaster Holdkamp
7.6KøbenhavnTRACKS - Østerbro
6.6KøbenhavnRoyal Run Elitemile
4.6OdenseOdense Atletik Stangspring + diskos
4.6TórshavnBetri Stórkapping 3
4‐5.6FrederiksbergEurotrack 2022
4‐5.6RandersVestdanske Mesterskab Ungdom og Senior
4.6HvidovreThrows To Go
2.6VibyTracks 2
30.5AabenraaNålestævne
28.5HvidovreCopenhagen Athletics Festival
27.5AabenraaKirstens kaste mange kamp for venner
27.5KøbenhavnStangspringsstævne
26.5HelsingørKast og hop 2
26.5TórshavnBetri Stórkapping 2
26.5BallerupKasternes dag
23.5KøbenhavnHjortebjerg Invite
23.5FrederiksbergMandagsteststævne
23.5HerlevHerlevstafetten og UP-stævne
23.5RønneIndividuelle mesterskaber DGI
21.5HerningHerning Games
21.5Maribo Kastestævne
21‐22.5KøbenhavnSparta Copenhagen Games
21‐22.5KøbenhavnMangekamps Tribute Sparta
20.5HelsingørKast og hop
20.5KøbenhavnPB Night hosted by NBRO Running 2022
19.5ViborgNålestævne
18.5AarhusAtletik i Aarhus 1
18.5RønneBM 5000m på bane
18.5BagsværdTracks
18.5EsbjergDGI Nålestævne
17.5DybvadNålestævne i Dybvad
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mix