Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Leiria POR: European Throwing Cup 12‐13.3.2022

M Kuglestød 7.26 kg    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Zane Weir
Zane Weir ('95)
ITA21.99
  
 PB
 
20.2921.99 WL PB20.65  X21.8921.17  
2
Nick Ponzio
Nick Ponzio ('95)
ITA21.83
  
 PB
 
21.52 SB  X21.4121.83 PB  X21.36  
3Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98)NOR20.63
  
 SB
 
20.30 SB20.62 SB20.2920.2520.4720.63 SB  
4
Carlos Tobalina
Carlos Tobalina ('85)
ESP20.36
  
 SB
 
19.53 SB  X20.09 SB20.36 SB  X  X  
5
Francisco Belo
Francisco Belo ('91)
POR20.11
  
 SB
 
18.65 SB19.45 SB20.11 SB19.98  X19.86  
6
Scott Lincoln
Scott Lincoln ('93)
GBR20.09
  
 SB
 
19.26 SB20.09 SB  X20.06  X  X  
7
Andrei Toader
Andrei Toader ('97)
ROU19.72
  
 SB
 
19.17 SB19.59 SB  X19.67 SB19.3819.72 SB  
8
Frederic Dagee
Frederic Dagee ('92)
FRA19.58
  
 SB
 
18.73 SB  X  X19.58 SB  X  X  
9
Jakub Szyszkowski
Jakub Szyszkowski ('91)
POL19.46
  
 SB
 
19.38 SB19.2719.2019.2719.46 SB  X  
10
Giorgi Mujaridze
Giorgi Mujaridze ('98)
GEO19.21
  
 SB
 
19.21 SB  X  X  X19.12  X  
11
Christian Zimmermann
Christian Zimmermann ('94)
GER19.18
  
 SB
 
18.81 SB  X18.5319.18 SB  X  X  
12
Tsanko Arnaudov
Tsanko Arnaudov ('92)
POR19.12
  
 SB
 
19.09 SB  X  X  X19.12 SB  X  
Finale B
13.3.
13.3.
1
Roman Kokoshko
Roman Kokoshko ('96)
UKR20.49
  
 PB
 
20.04 PB20.49 PB19.32  X19.84  X  
2
Sven Poelmann
Sven Poelmann ('97)
NED19.77
  
 SB
 
  X19.77 SB  X  X  X19.05  
3
Eric Favors
Eric Favors ('96)
IRL19.70
  
 SB
 
19.60 SB  X18.8319.3819.70 SB  X  
4
Frántsi-Anastásios Latifllári
Frántsi-Anastásios Latifllári ('96)
GRE18.97
  
 
 
18.7318.84  X18.9718.9118.86  
5
John Kelly
John Kelly ('96)
IRL18.83
  
 PB
 
  X18.29 SB17.70  X  X18.83 PB  
6
Odisséas Mouzenídis
Odisséas Mouzenídis ('99)
GRE18.70
  
 SB
 
  X17.6218.2918.70 SB  X  X  
7
Stefan Wieland
Stefan Wieland ('98)
SUI18.08
  
 SB
 
17.64 SB  X17.82 SB  X17.6718.08 SB  
8
Šarūnas Banevičius
Šarūnas Banevičius ('91)
LTU17.37
  
 SB
 
17.37 SB17.3617.27  X  X17.10  
9
Márk Fischer
Márk Fischer ('99)
HUN17.11
  
 SB
 
16.38 SB17.11 SB16.72  X16.3216.67  
10
Genro Paas
Genro Paas ('79)
EST14.46
  
 SB
 
  X14.46 SB  X  X  X  X  
Itamar Levi
Itamar Levi ('91)
ISR NM
  
 
 
  X  X  X  X  X  X  
M Diskoskast 2.0 kg    
12.3.

Finale A

Finale
12.3.
1
Kristjan Čeh
Kristjan Čeh ('99)
SLO66.11
  
 
 
  X64.8163.3066.11  X64.43  
2
Daniel Ståhl
Daniel Ståhl ('92)
SWE65.95
  
 SB
 
61.90 SB  X65.95 SB  X64.12  X  
3
Simon Pettersson
Simon Pettersson ('94)
SWE63.80
  
 SB
 
60.08 SB63.80 SB  X61.3962.88  X  
4
Gudni Valur Gudnason
Gudni Valur Gudnason ('95)
ISL62.50
  
 SB
 
  X62.03 SB62.50 SB  X  X  X  
5
Oskar Stachnik
Oskar Stachnik ('98)
POL61.62
  
 SB
 
  X59.2861.50 SB60.2259.6461.62 SB  
6
Alin Alexandru Firfirica
Alin Alexandru Firfirica ('95)
ROU60.57
  
 
 
52.1055.5760.57  X59.4960.17  
7
Robert Urbanek
Robert Urbanek ('87)
POL59.72
  
 SB
 
56.1159.65  X59.7255.8346.82  
8
Róbert Szikszai
Róbert Szikszai ('94)
HUN59.20
  
 SB
 
58.54 SB59.20 SB  X  X58.92  X  
9
Henrik Janssen
Henrik Janssen ('98)
GER58.23
  
 
 
  X56.6354.0858.23  X57.62  
10
Martin Marković
Martin Marković ('96)
CRO58.16
  
 
 
  X56.2657.07  X58.16  X  
11
Nicholas Percy
Nicholas Percy ('94)
GBR57.01
  
 
 
56.6257.0152.38  X50.29  X  
12
Torben Brandt
Torben Brandt ('95)
GER56.92
  
 
 
  X46.0954.1156.92  X55.92  
13
Nazzareno Di Marco
Nazzareno Di Marco ('85)
ITA56.05
  
 
 
  X  X55.11  X56.0554.29  
14
Giovanni Faloci
Giovanni Faloci ('85)
ITA55.74
  
 
 
54.5054.4254.5453.1755.7455.39  
Finale B
12.3.
12.3.
1
Tadej Hribar
Tadej Hribar ('87)
SLO56.36
  
 
 
54.91  X53.6153.9753.9256.36  
2
Emanuel Sousa
Emanuel Sousa ('99)
POR55.87
  
 
 
55.38  X54.4455.87  X51.68  
3
Mimir Sigurdsson
Mimir Sigurdsson ('99)
ISL55.52
  
 SB
 
  X50.05 SB55.52 SB54.87  X51.36  
4
Christophoros Genethli
Christophoros Genethli ('98)
CYP54.48
  
 
 
52.77  X  X54.4853.09  X  
5
Temuri Abulashvili
Temuri Abulashvili ('98)
GEO54.02
  
 
 
49.3251.4154.02  X51.25  X  
6
Dennis Valliulin
Dennis Valliulin ('89)
ISR53.40
  
 
 
53.2551.2052.2652.3353.40  X  
7
Iáson Thanópoulos
Iáson Thanópoulos ('94)
GRE52.50
  
 
 
49.1552.50  X52.0050.32  X  
8
Eoin Sheridan
Eoin Sheridan ('97)
IRL51.43
  
 
 
44.9948.7851.4348.2548.5646.79  
9
Edujose Lima
Edujose Lima ('96)
POR51.33
  
 
 
  X51.33  X  X50.65  X  
10
Armandas Miliauskas
Armandas Miliauskas 
LTU47.87
  
 SB
 
  X  X  X45.98 SB47.87 SB  X  
11
Luke Farrugia
Luke Farrugia ('96)
MLT46.72
  
 
 
46.7243.9846.1244.5845.3644.41  
12
Bradley Mifsud
Bradley Mifsud ('96)
MLT42.92
  
 
 
42.92  X  X  X  X  X  
M Hammerkast 7.26 kg    
12.3.

Finale A

Finale
12.3.
1
Bence Halász
Bence Halász ('97)
HUN76.69
  
 
 
  X75.78  X76.69  X76.34  
2
Javier Cienfuegos
Javier Cienfuegos ('90)
ESP75.59
  
 SB
 
72.8274.55  X  X75.59 SB  X  
3
Ragnar Carlsson
Ragnar Carlsson 
SWE75.26
  
 
 
70.9673.7875.2672.59  X71.42  
4
Eivind Henriksen
Eivind Henriksen ('90)
NOR75.05
  
 SB
 
73.84 SB73.86 SB  X74.63 SB75.05 SB  X  
5
Hrístos Frantzeskákis
Hrístos Frantzeskákis 
GRE74.97
  
 
 
74.0173.8174.3474.1774.9774.61  
6
Mihaíl Anastasákis
Mihaíl Anastasákis ('94)
GRE74.40
  
 
 
  X74.2473.6174.0974.4073.78  
7
Yann Chaussinand
Yann Chaussinand ('98)
FRA73.78
  
 
 
  X  X73.31  X73.7871.67  
8
Aaron Kangas
Aaron Kangas ('97)
FIN72.74
  
 SB
 
72.40 SB70.8971.3672.74 SB69.1670.52  
9
Chris Bennett
Chris Bennett ('89)
GBR72.66
  
 SB
 
66.7468.60 SB70.63 SB70.67 SB69.9672.66 SB  
10
Dániel Rába
Dániel Rába ('98)
HUN71.89
  
 
 
69.6068.3069.9671.8970.22  X  
11
Pedro José Martín
Pedro José Martín ('92)
ESP71.58
  
 
 
  X  X  X  X71.58  X  
12
Thomas Mardal
Thomas Mardal ('97)
NOR71.15
  
 SB
 
  X70.76 SB  X  X71.15 SB  X  
13
Simone Falloni
Simone Falloni ('91)
ITA70.61
  
 SB
 
69.1369.0570.61 SB69.8369.8368.70  
Finale B
12.3.
12.3.
1
Henri Liipola
Henri Liipola ('94)
FIN72.92
  
 SB
 
71.06 SB70.87  X70.8272.11 SB72.92 SB  
2
Hilmar Örn Jónsson
Hilmar Örn Jónsson ('96)
ISL72.51
  
 SB
 
  X  X  X  X72.51 SB  X  
3
Dawid Piłat
Dawid Piłat ('02)
POL70.41
  
 SB
 
  X  X  X70.41 SB67.4466.18  
4
Ruben Antunes
Ruben Antunes ('99)
POR69.62
  
 
 
68.6769.4369.06  X  X69.62  
5
Adam Paul Kelly
Adam Paul Kelly ('97)
EST69.55
  
 SB
 
  X63.0867.14 SB69.55 SB  X69.33  
6
Alexandros Poursanidis
Alexandros Poursanidis ('93)
CYP68.85
  
 
 
67.8268.8568.4064.9768.5667.74  
7
Patrik Hájek
Patrik Hájek ('98)
CZE68.84
  
 SB
 
  X64.78 SB  X61.7168.84 SB  X  
8
Tomas Vasiliauskas
Tomas Vasiliauskas ('97)
LTU67.05
  
 SB
 
65.92 SB67.05 SB65.4065.5164.1366.76  
9
Mihaita Andrei Micu
Mihaita Andrei Micu ('99)
ROU64.98
  
 SB
 
61.3160.8264.98 SB63.1762.5264.63  
10Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)DEN63.41
  
 SB
 
63.41 SB  X59.9161.3363.2360.61  
11
Toomas Tankler
Toomas Tankler ('98)
EST59.42
  
 
 
59.4258.8057.0157.9058.6456.69  
12
Lukas Baroke
Lukas Baroke ('01)
SUI56.13
  
 
 
56.13  X  X  X  X  X  
13
Noah Fleischmann
Noah Fleischmann ('99)
SUI52.65
  
 SB
 
52.65 SB  X52.5351.50  X49.89  
M Spydkast 800 gram    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Alexandru Novac
Alexandru Novac ('97)
ROU80.49
  
 SB
 
78.65 SB80.49 SB78.32  X79.6978.09  
2
Patriks Gailums
Patriks Gailums ('98)
LAT79.49
  
 SB
 
76.71 SB72.16  X77.05 SB79.49 SB75.40  
3
Roberto Orlando
Roberto Orlando ('95)
ITA78.19
  
 SB
 
74.8373.9772.6177.2278.19 SB74.42  
4
Vedran Samac
Vedran Samac ('90)
SRB77.77
  
 SB
 
  X74.97 SB75.94 SB77.77 SB  X  X  
5
Manu Quijera
Manu Quijera ('98)
ESP76.42
  
 
 
75.3173.0273.1274.3676.42  X  
6
Rolands Štrobinders
Rolands Štrobinders ('92)
LAT74.92
  
 
 
  X71.01 SB71.28 SB71.1874.92 SB72.94  
7
Mark Slavov
Mark Slavov ('94)
BUL74.31
  
 
 
70.4369.52  X70.9274.31  X  
8
Emin Öncel
Emin Öncel ('97)
TUR73.57
  
 
 
  X67.9873.57  X70.63  X  
9
Mauro Fraresso
Mauro Fraresso ('93)
ITA70.96
  
 
 
69.2968.3770.50  X70.96  X  
Finale B
13.3.
13.3.
1
Dawid Wegner
Dawid Wegner 
POL75.15
  
 SB
 
75.15 SB71.18  X  X69.5674.47  
2
Martin Konečný
Martin Konečný ('97)
CZE75.03
  
 PB
 
70.62 SB75.03 PB69.4674.43  X69.50  
3
Linus Limmer
Linus Limmer 
GER71.97
  
 
 
71.1165.9771.97  X69.8669.71  
4
Jakub Kubinec
Jakub Kubinec ('98)
SVK70.05
  
 SB
 
  X70.05 SB  X  X69.49  X  
5
Radek Juda
Radek Juda ('99)
CZE69.63
  
 SB
 
69.63 SB  X67.6668.00  X69.46  
6Jacob SlipsagerJacob Slipsager ('93)DEN68.40
  
 SB
 
68.21 SB67.8568.37 SB68.40 SB67.07  –  
7
Kasper Sagen
Kasper Sagen ('99)
NOR66.99
  
 SB
 
66.99 SB66.96  –  –  –  –  
8
Ilírio Nazaré
Ilírio Nazaré 
POR64.31
  
 
 
64.15  X59.7963.7663.1464.31  
K Kuglestød 4.0 kg    
12.3.

Finale A

Finale
12.3.
1
Auriol Dongmo
Auriol Dongmo ('90)
POR19.68
  
 SB
 
  X19.17 WL SB19.1119.68 WL SB  X19.53  
2
Jessica Schilder
Jessica Schilder ('99)
NED18.89
  
NR PB
 
18.67 SB18.4118.89 PB  X18.58  X  
3
Fanny Roos
Fanny Roos ('95)
SWE18.64
  
 SB
 
17.47 SB18.13 SB18.64 SB18.61  X18.44  
4
Julia Ritter
Julia Ritter ('98)
GER18.15
  
 SB
 
17.85 SB  X18.15 SB17.6817.90  X  
5
Yemisi Ogunleye
Yemisi Ogunleye ('98)
GER17.09
  
 SB
 
  X16.96 SB17.09 SB  X  X16.76  
6
Jessica Inchude
Jessica Inchude ('96)
POR17.02
  
 SB
 
  X16.99 SB17.02 SB  X  X16.91  
7
Amelia Strickler
Amelia Strickler ('94)
GBR16.91
  
 SB
 
16.31 SB  X16.91 SB16.7416.25  X  
8
Sopo Shatirishvili
Sopo Shatirishvili ('95)
GEO15.12
  
 SB
 
14.38 SB14.15  X15.12 SB14.4914.78  
Benthe König
Benthe König ('98)
NED NM
  
 
 
  X  X  X  X  X  X  
Finale B
12.3.
12.3.
1
Anita Márton
Anita Márton ('89)
HUN16.57
  
 SB
 
15.38 SB15.3515.3016.57 SB16.2215.97  
2
Frida Åkerström
Frida Åkerström ('90)
SWE15.58
  
 SB
 
15.55 SB  X15.58 SB  X15.47  X  
3
María Maggoúlia
María Maggoúlia 
GRE15.22
  
 SB
 
14.02 SB14.06 SB14.85 SB15.22 SB14.9314.67  
4
Martina Carnevale
Martina Carnevale ('98)
ITA15.16
  
 SB
 
14.39 SB  X14.51 SB15.16 SB  X  X  
5
Violetta Veiland
Violetta Veiland ('98)
HUN15.08
  
 SB
 
14.28 SB14.41 SB  X15.01 SB  X15.08 SB  
6
Michaela Walsh
Michaela Walsh ('98)
IRL14.79
  
 SB
 
14.74 SB14.71  X14.79 SB14.73  X  
7
Stéphanie Krumlovsky
Stéphanie Krumlovsky ('95)
LUX14.53
  
 SB
 
13.86 SB13.3114.53 SB  X  X13.69  
8
Ewa Różańska
Ewa Różańska 
POL13.95
  
 SB
 
13.35 SB13.95 SB  X  X  X  X  
9
Berit Saar
Berit Saar ('04)
EST12.87
  
 SB
 
11.49 SB  X  X12.64 SB12.76 SB12.87 SB  
K Diskoskast 1.0 kg    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Daisy Osakue
Daisy Osakue ('96)
ITA61.56
  
 
 
61.5659.7159.5960.34  X  X  
2Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96)DEN61.23
  
 
 
60.0358.8357.37  X57.3261.23  
3
Liliana Cá
Liliana Cá ('86)
POR60.74
  
 
 
59.77  X  X  X59.8560.74  
4
Ieva Zarankaitė
Ieva Zarankaitė ('94)
LTU59.92
  
 SB
 
  X55.84 SB55.5256.77 SB59.92 SB56.21  
5
Mélina Robert-Michon
Mélina Robert-Michon ('79)
FRA59.69
  
 
 
56.53  X57.4359.6359.69  X  
6
Irina Rodrigues
Irina Rodrigues ('91)
POR59.68
  
 
 
59.6857.11  X57.3359.5559.63  
7
Nadine Müller
Nadine Müller ('85)
GER57.23
  
 SB
 
53.96  X56.41 SB57.23 SB56.7956.52  
8Kathrine BebeKathrine Bebe ('91)DEN57.21
  
 SB
 
52.36 SB56.98 SB  X57.21 SB56.8454.85  
9
Kirsty Law
Kirsty Law ('86)
GBR56.78
  
 SB
 
  X49.6853.4754.94 SB56.78 SB50.88  
10
Daria Zabawska
Daria Zabawska ('95)
POL56.76
  
 SB
 
55.5355.3051.6056.76 SB53.03  X  
11
Hrisoúla Anagnostopoúlou
Hrisoúla Anagnostopoúlou ('91)
GRE56.71
  
 
 
53.3051.7756.7153.3153.5355.43  
12
Salla Sipponen
Salla Sipponen ('95)
FIN56.58
  
 SB
 
54.62 SB51.40  X56.58 SB56.0255.78  
Finale B
13.3.
13.3.
1
Karolina Urban
Karolina Urban ('98)
POL57.30
  
 SB
 
45.0655.91  X54.65  X57.30 SB  
2
Androniki Lada
Androniki Lada ('91)
CYP56.80
  
 SB
 
55.9156.1254.9752.4653.5456.80 SB  
3
Stefania Strumillo
Stefania Strumillo ('89)
ITA55.30
  
 SB
 
  X55.30 SB  X  X  X55.14  
4
Barbora Tichá
Barbora Tichá ('99)
CZE53.51
  
 PB
 
53.51 PB52.48  X  X  X  X  
5
Estelle Valeanu
Estelle Valeanu ('99)
ISR52.08
  
 SB
 
  X52.08 SB  X49.7050.10  X  
6
Vanessa Kamga
Vanessa Kamga ('98)
SWE52.06
  
 SB
 
49.60 SB50.73 SB50.5352.06 SB  X48.29  
7
Emma Ljungberg
Emma Ljungberg ('94)
SWE52.06
  
 SB
 
47.80 SB52.06 SB  X  X  X  X  
8
Helena Leveelahti
Helena Leveelahti ('99)
FIN51.97
  
 SB
 
50.96 SB50.07  X51.97 SB  X  X  
9
Dóra Kerekes
Dóra Kerekes ('94)
HUN51.02
  
 SB
 
49.95 SB  X51.02 SB50.8951.02 =SB  X  
10
Niamh Fogarty
Niamh Fogarty ('99)
IRL49.81
  
 SB
 
49.81 SB  X  X  X  X49.47  
11
Berit Saar
Berit Saar ('04)
EST40.01
  
 SB
 
  X  X  X  X  X40.01 SB  
K Hammerkast 4.0 kg    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Alexandra Tavernier
Alexandra Tavernier ('93)
FRA70.13
  
 
 
69.6366.69  X  X69.3170.13  
2
Laura Redondo
Laura Redondo ('88)
ESP69.72
  
 
 
69.7267.91  X68.51  X  X  
3
Sara Fantini
Sara Fantini ('97)
ITA69.60
  
 
 
  X67.0265.1465.98  X69.60  
4Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)DEN69.00
  
 SB
 
69.00 SB  X68.6766.9667.80  X  
5
Silja Kosonen
Silja Kosonen ('02)
FIN68.96
  
 SB
 
  X  X65.1065.3466.4868.96 SB  
6
Katarzyna Furmanek
Katarzyna Furmanek ('96)
POL68.93
  
 SB
 
65.54 SB  X65.95 SB68.93 SB  X  X  
7
Krista Tervo
Krista Tervo ('97)
FIN68.56
  
 SB
 
66.52 SB63.51  X  X68.56 SB67.07  
8
Réka Gyurátz
Réka Gyurátz ('96)
HUN67.96
  
 
 
67.6965.68  X67.9662.5566.87  
9
Bianca Ghelber
Bianca Ghelber ('90)
ROU67.40
  
 SB
 
66.76 SB  X65.9665.0467.40 SB65.55  
10
Katie Head
Katie Head ('99)
GBR66.97
  
 
 
66.3059.7466.2166.2063.9766.97  
11
Iryna Klymets
Iryna Klymets ('94)
UKR66.28
  
 
 
63.80  X63.8266.28  X  X  
12
Samantha Borutta
Samantha Borutta 
GER65.63
  
 
 
58.59  X63.47  X65.63  X  
13
Alyona Shut
Alyona Shut ('95)
UKR64.43
  
 
 
63.62  X  X63.55  X64.43  
Finale B
13.3.
13.3.
1
Vanessa Sterckendries
Vanessa Sterckendries ('95)
BEL69.42
  
 SB
 
66.7369.42 SB67.3465.3467.1967.02  
2
Grete Ahlberg
Grete Ahlberg ('98)
SWE68.77
  
 SB
 
67.44 SB68.77 SB  X67.7966.69  X  
3
Veronika Kaňuchová
Veronika Kaňuchová ('93)
SVK65.83
  
 SB
 
62.14 SB63.15 SB65.24 SB65.83 SB63.7364.22  
4
Jessica Mayho
Jessica Mayho ('93)
GBR63.88
  
 
 
  X  X63.88  X  X  X  
5
Aleksandra Śmiech
Aleksandra Śmiech ('97)
POL62.93
  
 SB
 
  X  X62.93 SB  X  X61.67  
6
Chrystalla Kyriakou
Chrystalla Kyriakou ('96)
CYP62.59
  
 SB
 
62.59 SB  X56.0660.72  X59.81  
7
Jázmin Csatári
Jázmin Csatári ('04)
HUN61.50
  
 
 
60.4961.5060.1561.0057.99  X  
8
Anna Maria Orel
Anna Maria Orel ('96)
EST60.76
  
 
 
  X60.76  X59.5260.66  X  
9
Stavroúla Kosmídou
Stavroúla Kosmídou ('01)
GRE59.56
  
 
 
  X59.2858.8259.5657.80  X  
10
Michaela Walsh
Michaela Walsh ('98)
IRL59.25
  
 SB
 
59.25 SB57.54  X57.13  X58.51  
11
Cecilia Desideri
Cecilia Desideri ('99)
ITA58.89
  
 
 
58.4358.89  X  X  X  X  
12
Lydia Wehrli
Lydia Wehrli ('90)
SUI56.61
  
 
 
  X52.3156.6151.7356.5954.76  
13
Zhanna Shahnazaryan
Zhanna Shahnazaryan ('84)
ARM47.75
  
 SB
 
47.32 SB47.75 SB  X  X44.9945.02  
K Spydkast 600 gram    
12.3.

Finale A

Finale
12.3.
1
Līna Mūze
Līna Mūze ('92)
LAT58.12
  
 SB
 
57.56 SB  X58.12 SB57.6557.94  X  
2
Victoria Hudson
Victoria Hudson ('96)
AUT57.64
  
 
 
50.3857.64  X  X55.91  X  
3
Marija Vučenović
Marija Vučenović ('93)
SRB57.26
  
 SB
 
56.86 SB54.5157.26 SB56.17  X54.40  
4
Elína Tzénggo
Elína Tzénggo ('02)
GRE54.28
  
 
 
51.9051.5852.20  X53.2254.28  
5
Sanne Erkkola
Sanne Erkkola ('94)
FIN53.26
  
 SB
 
53.00 SB48.1450.9949.1853.26 SB51.15  
6
Annabella Bogdán
Annabella Bogdán ('92)
HUN50.93
  
 
 
47.10  X46.5350.9350.6250.42  
7
Martina Píšová
Martina Píšová ('94)
CZE50.28
  
 SB
 
49.23 SB48.2846.8648.5947.6450.28 SB  
8
Arantxa Moreno
Arantxa Moreno ('95)
ESP50.18
  
 
 
47.6548.5047.5250.1848.0248.24  
9
Małgorzata Maślak
Małgorzata Maślak ('01)
POL47.78
  
 SB
 
47.78 SB  X45.3447.7642.6744.13  
10
Mirell Luik
Mirell Luik ('97)
EST46.49
  
 SB
 
46.18 SB41.9844.0145.2643.5446.49 SB  
Finale B
12.3.
12.3.
1
Sigrid Borge
Sigrid Borge ('95)
NOR53.75
  
 SB
 
51.21 SB53.75 SB  X  X  X53.51  
2
Patricia Madl
Patricia Madl ('99)
AUT52.42
  
 
 
51.6550.31  X  X52.42  X  
3
Claudia Ferreira
Claudia Ferreira ('98)
POR52.07
  
 
 
47.9852.0750.46  X47.6749.03  
4
Rebekah Walton
Rebekah Walton ('99)
GBR51.05
  
 
 
  X51.0549.8850.6249.26  X  
5
Klaudia Regin
Klaudia Regin ('97)
POL50.36
  
 SB
 
  X49.72 SB  X  X50.36 SB  X  
6
Noémie Pleimling
Noémie Pleimling ('93)
LUX50.28
  
 SB
 
50.28 SB50.16  X  X  X  X  
7
Ioánna Málli
Ioánna Málli ('01)
GRE49.50
  
 
 
46.61  X  –46.8947.0049.50  
8
Carolina Visca
Carolina Visca 
ITA49.28
  
 
 
  X49.10  X46.9049.28  X  
9
Lena Meyer
Lena Meyer ('99)
SUI46.11
  
 
 
43.3241.3245.65  X46.11  X  
M22 Kuglestød 7.26 kg    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Alperen Karahan
Alperen Karahan 
TUR19.81
  
 SB
 
19.81 SB19.46  X19.7019.2419.39  
2
Muhamet Ramadani
Muhamet Ramadani ('02)
KOS18.60
  
NR PB
 
18.29 SB18.29 =SB18.09  X18.60 NR PB18.27  
3
Mattijs Mols
Mattijs Mols 
NED18.56
  
 SB
 
16.98 SB17.87 SB18.50 SB  X  X18.56 SB  
4
Piotr Goździewicz
Piotr Goździewicz ('01)
POL18.41
  
 SB
 
18.03 SB  X18.41 SB  X  X  X  
5
Riccardo Ferrara
Riccardo Ferrara ('01)
ITA18.35
  
 SB
 
18.35 SB  X18.1618.21  X  X  
6
Balázs Tóth
Balázs Tóth 
HUN17.68
  
 SB
 
16.69 SB17.24 SB17.68 SB17.44  X  X  
7
Joel Akue
Joel Akue ('02)
GER17.65
  
 PB
 
16.14 PB17.06 PB16.3617.65 PB17.4916.78  
8
James Kelly
James Kelly 
IRL16.56
  
 SB
 
  X16.56 SB  X  X  X  X  
9
Athanásios-Annívas Ikonómou
Athanásios-Annívas Ikonómou ('02)
GRE16.49
  
 
 
16.1216.4916.45  X  X  X  
10
Konstantinos Alexiadis
Konstantinos Alexiadis ('02)
CYP16.22
  
 
 
15.75  X  X16.2216.00  X  
11
Jephté Vogel
Jephté Vogel ('02)
SUI16.00
  
 SB
 
15.91 SB16.00 SB15.87  X  X  X  
12
David Tupý
David Tupý 
CZE15.91
  
 SB
 
  X  X  X  X15.91 SB  X  
M22 Diskoskast 2.0 kg    
12.3.

Finale A

Finale
12.3.
1
Martynas Alekna
Martynas Alekna 
LTU58.09
  
 SB
 
56.43 SB56.2458.09 SB54.46  X55.38  
2
Osman Kul
Osman Kul 
TUR55.61
  
 
 
55.61  X54.8754.63  X54.46  
3
Ruben Rolvink
Ruben Rolvink ('02)
NED55.20
  
 SB
 
  X55.15 SB54.45  X55.20 SB  X  
4
Magnus Zimmermann
Magnus Zimmermann ('02)
GER55.13
  
 SB
 
55.13 SB51.52  X53.49  X  X  
5
Enrico Saccomano
Enrico Saccomano ('01)
ITA55.08
  
 
 
51.7851.5154.69  –55.0852.87  
6
Gian Vetterli
Gian Vetterli 
SUI51.10
  
 SB
 
51.10 SB  X49.4948.42  X  X  
7
Will Youssef Dibo
Will Youssef Dibo ('01)
AUT49.36
  
 
 
  X49.36  X  X  X  X  
8
Wojciech Marok
Wojciech Marok ('01)
POL48.85
  
 SB
 
  X42.95 SB48.85 SB  X47.9544.51  
9
Márk Péringer
Márk Péringer ('01)
HUN47.47
  
 
 
45.5047.4747.4746.74  X46.63  
10
Alaudin Suma
Alaudin Suma ('02)
KOS46.01
  
 SB
 
42.69 SB42.81 SB43.64 SB46.01 SB43.72  X  
M22 Hammerkast 7.26 kg    
12.3.

Finale A

Finale
12.3.
1
Myhaylo Kokhan
Myhaylo Kokhan ('01)
UKR74.59
  
 SB
 
68.72 SB72.39 SB74.59 SB74.54  X72.50  
2
Merlin Hummel
Merlin Hummel ('02)
GER71.73
  
 
 
70.51  X  X  X69.9271.73  
3
Giorgio Olivieri
Giorgio Olivieri 
ITA70.84
  
 
 
64.9868.91  X  X  X70.84  
4
Jean-Baptiste Bruxelle
Jean-Baptiste Bruxelle ('02)
FRA70.45
  
 
 
  X  X  X70.45  X67.76  
5
Valentin Andreev
Valentin Andreev ('02)
BUL69.83
  
 PB
 
65.8663.8369.83 PB  X  X  X  
6
Oréstis Dousákis
Oréstis Dousákis ('02)
GRE68.26
  
 
 
  X66.9965.2564.98  X68.26  
7
Benedek Doma
Benedek Doma ('01)
HUN67.60
  
 
 
65.16  X67.3067.51  X67.60  
8
Tomasz Ratajczyk
Tomasz Ratajczyk ('02)
POL67.22
  
 SB
 
63.04 SB67.22 SB66.23  X  X  X  
9
Halil Yılmazer
Halil Yılmazer ('01)
TUR67.13
  
 
 
67.1366.6166.3765.5764.0366.49  
10
Hugo Sörby
Hugo Sörby ('01)
SWE64.93
  
 
 
64.0162.8964.93  X  X  X  
11
Håkon Eik Litland
Håkon Eik Litland ('01)
NOR63.83
  
 PB
 
61.12 SB  X63.83 PB63.11  X  X  
12
Dragos Nicorici
Dragos Nicorici ('02)
ROU63.37
  
 
 
61.01  X63.3762.82  X62.76  
13
David Martín
David Martín 
ESP61.83
  
 
 
  X  X61.1061.8358.89  X  
14
Sanna Balsa
Sanna Balsa ('01)
SUI57.60
  
 PB
 
  X  X56.25  X  X57.60 PB  
15
Samuel Camara
Samuel Camara 
CZE56.07
  
 SB
 
55.76 SB55.17  X56.07 SB54.8056.05  
16
Luca Martini
Luca Martini 
MLT48.24
  
 
 
  X  X46.75  X  X48.24  
M22 Spydkast 800 gram    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Teuraiterai Tupaia
Teuraiterai Tupaia 
FRA77.21
  
 SB
 
  X77.21 SB  X71.9076.04  X  
2
Leandro Ramos
Leandro Ramos 
POR76.48
  
 
 
72.4672.4274.3072.8876.4876.38  
3
György Herczeg
György Herczeg ('04)
HUN74.87
  
 
 
  X74.2574.87  X70.55  X  
4
Dimítrios Tsítsos
Dimítrios Tsítsos 
GRE74.39
  
 
 
71.6869.5874.3973.1273.0073.54  
5
Eric Frank
Eric Frank ('02)
GER74.00
  
 PB
 
66.9370.55 PB74.00 PB71.7172.1073.35  
6
Filip Dominković
Filip Dominković ('02)
SLO72.69
  
 SB
 
62.5371.9572.69 SB  X66.74  X  
7
Conor Cusack
Conor Cusack ('02)
IRL68.90
  
 SB
 
62.75 SB65.74 SB  X62.4368.90 SB  X  
8
Michele Fina
Michele Fina ('02)
ITA67.23
  
 
 
62.1767.23  X64.8664.4965.43  
9Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)DEN64.06
  
 SB
 
57.28 SB  X62.15 SB64.06 SB  X57.18  
10
Matīss Kaudze
Matīss Kaudze ('02)
LAT61.53
  
 SB
 
58.29 SB57.41  X55.1459.40 SB61.53 SB  
11
Oskar Trejgo
Oskar Trejgo 
POL59.18
  
 SB
 
  X  X  X59.18 SB  X  X  
12
Muhammet Hanifi Zengin
Muhammet Hanifi Zengin ('04)
TUR57.07
  
 
 
56.79  X55.8157.0755.23  X  
K22 Kuglestød 4.0 kg    
12.3.

Finale A

Finale
12.3.
1
Pınar Akyol
Pınar Akyol ('03)
TUR16.30
  
 
 
16.09  X16.30  X  X16.20  
2
Amanda Ngandu-Ntumba
Amanda Ngandu-Ntumba 
FRA15.93
  
 SB
 
14.85 SB14.7415.33 SB15.93 SB  X  X  
3
Jule Steuer
Jule Steuer 
GER15.81
  
 SB
 
15.59 SB15.81 SB  X15.3715.58  X  
4
Serena Vincent
Serena Vincent ('01)
GBR15.81
  
 SB
 
14.88 SB14.6115.81 SB15.1514.9415.14  
5
Alida van Daalen
Alida van Daalen ('02)
NED15.80
  
 SB
 
  X  X15.57 SB15.80 SB  X  X  
6
Katrin Brzyszkowská
Katrin Brzyszkowská ('03)
CZE15.46
  
 SB
 
  X  X  X  X15.46 SB  X  
7
Anna Musci
Anna Musci ('04)
ITA15.07
  
 
 
13.31  X15.0714.70  X14.65  
8
Anastasía Dragomírova
Anastasía Dragomírova ('03)
GRE14.32
  
 
 
14.0813.3414.0213.6113.4614.32  
Finale B
12.3.
12.3.
1
Elena Defrère
Elena Defrère ('01)
BEL15.65
  
 PB
 
13.95 SB14.94 SB  X15.40 PB15.65 PB15.36  
2
Débora Quaresma
Débora Quaresma ('02)
POR14.80
  
 PB
 
14.00 SB14.52 SB14.79 PB14.4714.80 PB14.64  
3
Gertu Küttmann
Gertu Küttmann ('02)
EST14.21
  
 SB
 
13.31 SB14.21 SB14.0013.25  X  X  
4
Zuzanna Maślana
Zuzanna Maślana ('04)
POL14.05
  
 SB
 
13.84 SB13.86 SB  X14.05 SB  X  X  
5
Renáta Beregszászi
Renáta Beregszászi ('01)
HUN13.91
  
 SB
 
  X13.18 SB  X13.72 SB13.87 SB13.91 SB  
6
Vanessa Fust
Vanessa Fust 
SUI13.57
  
 SB
 
13.57 SB13.38  X13.28  X13.19  
7
Natália Váleková
Natália Váleková ('01)
SVK13.01
  
 SB
 
  X12.89 SB  X13.01 SB  X  X  
8
Emilia Malmehed
Emilia Malmehed ('01)
SWE12.80
  
 SB
 
  X  X  X  X  X12.80 SB  
K22 Diskoskast 1.0 kg    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Amanda Ngandu-Ntumba
Amanda Ngandu-Ntumba 
FRA55.38
  
 
 
53.2854.3755.3854.2854.7851.67  
2
Alida van Daalen
Alida van Daalen ('02)
NED55.02
  
 SB
 
48.9855.02 SB  X  X53.9953.76  
3
Antonia Kinzel
Antonia Kinzel 
GER54.74
  
 
 
51.4754.32  X  X54.7453.33  
4
Özlem Becerek
Özlem Becerek ('02)
TUR53.42
  
 
 
50.8553.3853.07  X  X53.42  
5
Lotta Flatum
Lotta Flatum ('02)
NOR53.42
  
 =PB
 
  X  X52.90 SB53.42 =PB51.4753.02  
6
Benedetta Benedetti
Benedetta Benedetti ('03)
ITA52.85
  
 PB
 
49.6352.52 PB  X52.4650.0752.85 PB  
7Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen DEN51.20
  
 SB
 
51.20 SB  X  X  X  X50.54  
8
Darya Harkusha
Darya Harkusha 
UKR51.19
  
 SB
 
  X  X51.19 SB48.1047.96  X  
9
Ivanilda Lopes
Ivanilda Lopes 
POR50.16
  
 
 
49.8450.1648.0148.1450.1246.20  
10
Natalia Sáinz
Natalia Sáinz ('02)
ESP50.15
  
 
 
  X49.3548.32  X50.1545.16  
11
Hana Urankar
Hana Urankar ('01)
SLO50.14
  
 
 
48.5045.9345.4848.1450.1448.89  
12
Nina Staruch
Nina Staruch ('01)
POL49.39
  
 SB
 
46.39  X49.39  X  X48.75  
13
Taia Tunstall
Taia Tunstall ('02)
GBR48.89
  
 
 
  X47.9548.89  X  X47.11  
14
Lea Bostjancic
Lea Bostjancic 
AUT47.72
  
 SB
 
  X47.72 SB45.0244.4645.47  X  
15
Sofía Kessídi
Sofía Kessídi ('02)
GRE46.95
  
 
 
  X45.93  X46.9543.6546.48  
16
Eglė Zarankaitė
Eglė Zarankaitė 
LTU44.95
  
 SB
 
44.45 SB  X  X42.9644.95 SB  X  
17
Jule Insinna
Jule Insinna ('03)
LIE43.42
  
 SB
 
43.42 SB41.0934.22  X  X40.01  
18
Chiara Baumann
Chiara Baumann ('01)
SUI41.06
  
 
 
38.6140.40  X41.0639.1034.73  
K22 Hammerkast 4.0 kg    
13.3.

Finale A

Finale
13.3.
1
Ewa Różańska
Ewa Różańska 
POL67.24
  
 SB
 
67.24 SB  X62.5864.46  X65.54  
2
Charlotte Payne
Charlotte Payne ('02)
GBR66.72
  
 
 
  X63.3762.5365.6666.7264.02  
3
Elísabet Rut Rúnarsdóttir
Elísabet Rut Rúnarsdóttir ('02)
ISL64.20
  
 SB
 
  X62.43 SB  X62.67 SB59.8164.20 SB  
4
Zsanett Németh
Zsanett Németh 
HUN63.75
  
 
 
60.53  X61.12  X61.1163.75  
5
Rachele Mori
Rachele Mori ('03)
ITA63.14
  
 
 
56.6960.0562.84  X  X63.14  
6
Ana Adela Stanciu
Ana Adela Stanciu 
ROU62.37
  
 
 
58.59  X60.6662.3761.8458.10  
7
Sara Forssell
Sara Forssell 
SWE60.98
  
 SB
 
  X59.82 SB  X60.98 SB60.1960.03  
8Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)DEN60.83
  
 PB
 
  X60.66 PB60.83 PB  X  X  X  
9
Gema Marti
Gema Marti 
ESP60.34
  
 
 
60.34  X58.69  X59.9359.45  
10
Nicola Tuthill
Nicola Tuthill ('03)
IRL59.57
  
 
 
59.5758.12  X  –  –  –  
11
Olena Khamaza
Olena Khamaza 
UKR58.59
  
 SB
 
55.3158.59 SB56.9757.12  X  X  
12
Ezgi Sayan
Ezgi Sayan 
TUR56.67
  
 
 
55.3755.3853.8455.5556.6751.39  
13
Barbora Štejfová
Barbora Štejfová ('03)
CZE56.29
  
 SB
 
55.95 SB56.29 SB  X  X  X52.43  
14
Afrodíti Tzatzimáki
Afrodíti Tzatzimáki ('05)
GRE53.21
  
 
 
50.9950.4753.2152.5052.24  X  
15
Mariana Pestana
Mariana Pestana ('01)
POR52.51
  
 
 
  X  X51.45  X  X52.51  
16
Mireya Cassar
Mireya Cassar ('03)
MLT48.04
  
NR NU23R PB
 
48.04 NR NU23R PB47.44  X  X  X  X  
K22 Spydkast 600 gram    
12.3.

Finale A

Finale
12.3.
1
Adriana Vilagoš
Adriana Vilagoš ('04)
SRB60.72
  
 SB
 
55.70 WU20L SB60.72 WU20L SB59.0657.8556.0855.14  
2
Kaja Mørch Pettersen
Kaja Mørch Pettersen ('01)
NOR58.44
  
 PB
 
51.98 SB52.07 SB  X57.81 PB  X58.44 PB  
3
Julia Valtanen
Julia Valtanen ('01)
FIN54.10
  
 SB
 
45.58 SB48.65 SB54.10 SB  X  X49.86  
4
Esra Türkmen
Esra Türkmen ('02)
TUR52.19
  
 SB
 
46.2345.0748.2752.19 SB  X49.74  
5
Petra Sicaková
Petra Sicaková ('03)
CZE50.99
  
 SB
 
50.99 SB  X47.8150.32  X  X  
6
Veronika Šokota
Veronika Šokota ('04)
CRO50.48
  
 
 
  X47.6050.4849.90  X44.12  
7
Melpoméni Grigoriádou
Melpoméni Grigoriádou 
GRE50.12
  
 
 
49.0346.1150.12  X48.9345.51  
8
Gabriela Andrukonis
Gabriela Andrukonis ('02)
POL50.10
  
 SB
 
  X44.50 SB  X49.05 SB50.10 SB47.13  
9
Federica Botter
Federica Botter ('01)
ITA47.22
  
 
 
42.6245.9844.8447.2246.2446.20  

Seneste resultater

2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m