M 100 m 11.9. Vind: 0.0 Finale A Finale | 11.9. | Vind: 0.0 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Marvin Bracy-Williams Marvin Bracy-Williams ('93) | 93 | USA | 9.97 | |||||||||||
2 | Jeremiah Azu Jeremiah Azu ('01) | 01 | GBR | 10.14 | |||||||||||
3 | Ferdinand Omanyala Ferdinand Omanyala ('96) | 96 | KEN | 10.19 | |||||||||||
4 | Joe Fahnbulleh Joe Fahnbulleh ('01) | 01 | LBR | 10.20 | |||||||||||
5 | Charlie Dobson Charlie Dobson ('99) | 99 | GBR | 10.28 | PB | ||||||||||
6 | Kyree King Kyree King ('94) | 94 | USA | 10.35 | |||||||||||
7 | Ján Volko Ján Volko ('96) | 96 | SVK | 10.35 | |||||||||||
8 | Reynier Mena Reynier Mena ('96) | 96 | CUB | 10.37 | |||||||||||
M 200 m 11.9. Finale A Finale | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Joe Fahnbulleh Joe Fahnbulleh ('01) | 01 | LBR | 20.07 | |||||||||||
2 | Reynier Mena Reynier Mena ('96) | 96 | CUB | 20.17 | |||||||||||
3 | Charlie Dobson Charlie Dobson ('99) | 99 | GBR | 20.21 | |||||||||||
4 | Kyree King Kyree King ('94) | 94 | USA | 20.34 | |||||||||||
5 | Joe Ferguson Joe Ferguson | 00 | GBR | 20.49 | |||||||||||
6 | Ján Volko Ján Volko ('96) | 96 | SVK | 20.61 | |||||||||||
7 | Brendon Rodney Brendon Rodney ('92) | 92 | CAN | 20.80 | |||||||||||
8 | Roko Farkaš Roko Farkaš ('05) | 05 | CRO | 21.61 | |||||||||||
M 400 m 11.9. Finale A Finale | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Lovro Mesec Košir Lovro Mesec Košir ('99) | 99 | SLO | 47.02 | |||||||||||
2 | Fredrik Øvereng Fredrik Øvereng ('99) | 99 | NOR | 47.11 | |||||||||||
3 | Tomáš Nevole Tomáš Nevole | 00 | CZE | 47.59 | |||||||||||
4 | Maj Janža Maj Janža ('03) | 03 | SLO | 48.45 | |||||||||||
5 | Mateo Ružić Mateo Ružić ('94) | 94 | CRO | 48.47 | |||||||||||
6 | Mateo Parlov Mateo Parlov ('95) | 95 | CRO | 50.93 | |||||||||||
7 | Franko Novokmet Franko Novokmet ('02) | 02 | CRO | 51.43 | |||||||||||
8 | Vito Carlo Fadini Vito Carlo Fadini ('05) | 05 | CRO | 51.54 | |||||||||||
M 800 m 11.9. Finale A Finale | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Dániel Huller Dániel Huller ('01) | 01 | HUN | 1:45.68 | |||||||||||
2 | Sigurd Tveit Sigurd Tveit | 00 | NOR | 1:45.86 | PB | ||||||||||
3 | Amel Tuka Amel Tuka ('91) | 91 | BIH | 1:45.87 | SB | ||||||||||
4 | David Locke David Locke ('02) | 02 | GBR | 1:46.41 | PB | ||||||||||
5 | Jan Vukovič Jan Vukovič | 00 | SLO | 1:47.51 | |||||||||||
6 | Marino Bloudek Marino Bloudek ('99) | 99 | CRO | 1:47.51 | PB | ||||||||||
7 | Josh Hoey Josh Hoey ('99) | 99 | USA | 1:48.02 | |||||||||||
8 | Marco Ranucci Marco Ranucci ('01) | 01 | ITA | 1:48.88 | PB | ||||||||||
9 | Niccolò Galimi Niccolò Galimi ('02) | 02 | ITA | 1:49.45 | PB | ||||||||||
Sebastjan Bas Sebastjan Bas ('03) | 03 | SLO | DNF | ||||||||||||
Finale B 11.9. | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Nino Jambrešić Nino Jambrešić ('04) | 04 | CRO | 1:52.83 | |||||||||||
2 | Karlo Videka Karlo Videka | 00 | CRO | 1:53.33 | |||||||||||
3 | Ivan Vojnović Ivan Vojnović ('03) | 03 | CRO | 1:53.56 | |||||||||||
4 | Andrej Belčić Andrej Belčić ('03) | 03 | CRO | 1:53.99 | |||||||||||
5 | Niko Kožul Niko Kožul ('05) | 05 | CRO | 1:54.26 | |||||||||||
Nino Blažič Nino Blažič ('05) | 05 | CRO | DNF | ||||||||||||
M 3000 m 11.9. Finale A Finale | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Woody Kincaid Woody Kincaid ('92) | 92 | USA | 7:38.83 | |||||||||||
2 | Raynold Kipkorir Raynold Kipkorir ('04) | 04 | KEN | 7:38.83 | PB | ||||||||||
3 | Morgan McDonald Morgan McDonald ('96) | 96 | AUS | 7:39.05 | PB | ||||||||||
4 | Getnet Wale Getnet Wale | 00 | ETH | 7:39.31 | PB | ||||||||||
5 | Andreas Almgren Andreas Almgren ('95) | 95 | SWE | 7:39.44 | NR | PB | |||||||||
6 | Nibret Melak Nibret Melak ('99) | 99 | ETH | 7:39.77 | PB | ||||||||||
7 | Daniel Simiyu Daniel Simiyu ('95) | 95 | KEN | 7:40.39 | PB | ||||||||||
8 | Emil Danielsson Emil Danielsson ('97) | 97 | SWE | 7:46.95 | SB | ||||||||||
9 | Ferdinand Kvan Edman Ferdinand Kvan Edman ('93) | 93 | NOR | 7:48.12 | SB | ||||||||||
10 | Niels Laros Niels Laros ('05) | 05 | NED | 7:48.25 | NU23R NU20R NU18R | PB | |||||||||
11 | Dino Bošnjak Dino Bošnjak ('94) | 94 | CRO | 7:53.70 | PB | ||||||||||
12 | Kevin Kamenschak Kevin Kamenschak ('04) | 04 | AUT | 7:54.54 | PB | ||||||||||
13 | Vid Botolin Vid Botolin ('02) | 02 | SLO | 7:56.46 | NU23R | PB | |||||||||
14 | David Nikolli David Nikolli ('94) | 94 | ALB | 8:06.89 | |||||||||||
15 | Tomislav Novosel Tomislav Novosel ('99) | 99 | CRO | 8:21.66 | |||||||||||
Filip Sasínek Filip Sasínek ('96) | 96 | CZE | DNF | ||||||||||||
Robby Andrews Robby Andrews ('91) | 91 | USA | DNF | ||||||||||||
Jan Vukovič Jan Vukovič | 00 | SLO | DNF | ||||||||||||
Filip Ingebrigtsen Filip Ingebrigtsen ('93) | 93 | NOR | DNF | ||||||||||||
M 2000 m forh. 11.9. Finale A Finale | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Soufiane El Bakkali Soufiane El Bakkali ('96) | 96 | MAR | 5:14.06 | AB | PB | |||||||||
2 | Leonardo Feletto Leonardo Feletto ('95) | 95 | ITA | 5:23.15 | PB | ||||||||||
3 | Will Battershill Will Battershill ('98) | 98 | GBR | 5:26.91 | PB | ||||||||||
4 | Emil Blomberg Emil Blomberg ('92) | 92 | SWE | 5:26.93 | PB | ||||||||||
5 | Velten Schneider Velten Schneider ('99) | 99 | GER | 5:28.41 | PB | ||||||||||
6 | Simon Sundström Simon Sundström ('98) | 98 | SWE | 5:28.70 | PB | ||||||||||
7 | Tom Erling Kårbø Tom Erling Kårbø ('89) | 89 | NOR | 5:29.13 | PB | ||||||||||
8 | Joey Berriatua Joey Berriatua ('95) | 95 | USA | 5:30.72 | PB | ||||||||||
9 | István Palkovits István Palkovits | 00 | HUN | 5:31.51 | SB | ||||||||||
10 | Damián Vích Damián Vích ('98) | 98 | CZE | 5:33.09 | NR | PB | |||||||||
11 | Lovro Nedeljković Lovro Nedeljković | 00 | CRO | 5:51.87 | PB | ||||||||||
El Mehdi Aboujanah El Mehdi Aboujanah ('87) | 87 | MAR | DNF | ||||||||||||
M 110 m hæk 11.9. Vind: +0.1 Finale A Finale | 11.9. | Vind: +0.1 | |||||||||||||
1 | Grant Holloway Grant Holloway ('97) | 97 | USA | 13.19 | |||||||||||
2 | Freddie Crittenden Freddie Crittenden ('94) | 94 | USA | 13.31 | |||||||||||
3 | Robert Dunning Robert Dunning ('97) | 97 | USA | 13.36 | |||||||||||
4 | Roger V. Iribarne Roger V. Iribarne ('96) | 96 | CUB | 13.44 | |||||||||||
5 | Shuhei Ishikawa Shuhei Ishikawa ('95) | 95 | JPN | 13.60 | |||||||||||
6 | Eduardo Rodrigues Eduardo Rodrigues ('95) | 95 | BRA | 13.93 | |||||||||||
7 | Koen Smet Koen Smet ('92) | 92 | NED | 13.93 | |||||||||||
8 | Hrvoje Čukman Hrvoje Čukman ('98) | 98 | CRO | 14.51 | |||||||||||
M 400 m hæk 11.9. Finale A Finale | 11.9. | ||||||||||||||
1 | CJ Allen CJ Allen ('95) | 95 | USA | 49.10 | |||||||||||
2 | Ludvy Vaillant Ludvy Vaillant ('95) | 95 | FRA | 49.21 | |||||||||||
3 | Joshua Abuaku Joshua Abuaku ('96) | 96 | GER | 49.40 | |||||||||||
4 | Julien Watrin Julien Watrin ('92) | 92 | BEL | 49.58 | |||||||||||
5 | Jacob Paul Jacob Paul ('95) | 95 | GBR | 50.30 | |||||||||||
6 | Matic Ian Guček Matic Ian Guček ('03) | 03 | SLO | 50.46 | |||||||||||
7 | Khallifah Rosser Khallifah Rosser ('95) | 95 | USA | 52.13 | |||||||||||
8 | Stjepan Jan Cik Stjepan Jan Cik ('02) | 02 | CRO | 54.57 | |||||||||||
M Længdespring 9.9. Finale A Finale | 9.9. | ||||||||||||||
1 | Henry Frayne Henry Frayne ('90) | 90 | AUS | 8.11 | +0.8 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Filip Pravdica Filip Pravdica ('95) | 95 | CRO | 8.03 | +1.2 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Marko Čeko Marko Čeko | 00 | CRO | 8.00 | w | +2.6 | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Tajay Gayle Tajay Gayle ('96) | 96 | JAM | 7.99 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Radek Juška Radek Juška ('93) | 93 | CZE | 7.95 | +0.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | LaQuan Nairn LaQuan Nairn ('96) | 96 | BAH | 7.82 | +1.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Strahinja Jovančević Strahinja Jovančević ('93) | 93 | SRB | 7.64 | +0.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Trespring 11.9. Finale A Finale | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Hugues Fabrice Zango Hugues Fabrice Zango ('93) | 93 | BUR | 17.07 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Christian Taylor Christian Taylor ('90) | 90 | USA | 16.63 | -0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jean-Marc Pontvianne Jean-Marc Pontvianne ('94) | 94 | FRA | 16.59 | -0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Alexis Copello Alexis Copello ('85) | 85 | AZE | 16.23 | +0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jesper Hellström Jesper Hellström ('95) | 95 | SWE | 15.96 | -1.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jan Luxa Jan Luxa ('96) | 96 | SLO | 15.81 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Endiorass Kingley Endiorass Kingley ('02) | 02 | AUT | 14.86 | +0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg 10.9. Finale A Finale | 10.9. | ||||||||||||||
1 | Ryan Crouser Ryan Crouser ('92) | 92 | USA | 22.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Joe Kovacs Joe Kovacs ('89) | 89 | USA | 21.97 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Josh Awotunde Josh Awotunde ('95) | 95 | USA | 21.73 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Tom Walsh Tom Walsh ('92) | 92 | NZL | 21.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Nick Ponzio Nick Ponzio ('95) | 95 | ITA | 21.27 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Roger Steen Roger Steen ('92) | 92 | USA | 21.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Filip Mihaljević Filip Mihaljević ('94) | 94 | CRO | 21.09 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Armin Sinančević Armin Sinančević ('96) | 96 | SRB | 21.04 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98) | 98 | NOR | 20.31 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg 11.9. Finale A Finale | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Kristjan Čeh Kristjan Čeh ('99) | 99 | SLO | 68.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sam Mattis Sam Mattis ('94) | 94 | USA | 67.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Simon Pettersson Simon Pettersson ('94) | 94 | SWE | 66.93 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Lawrence Okoye Lawrence Okoye ('91) | 91 | GBR | 64.99 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Daniel Ståhl Daniel Ståhl ('92) | 92 | SWE | 64.93 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Martin Marković Martin Marković ('96) | 96 | CRO | 62.44 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | János Huszák János Huszák ('92) | 92 | HUN | 61.94 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 200 m 11.9. Vind: +1.2 Finale A Finale | 11.9. | Vind: +1.2 | |||||||||||||
1 | Shania Collins Shania Collins ('96) | 96 | LBR | 22.80 | |||||||||||
2 | Line Kloster Line Kloster ('90) | 90 | NOR | 23.03 | NR | PB | |||||||||
3 | Nikola Bendová Nikola Bendová ('99) | 99 | CZE | 23.40 | SB | ||||||||||
4 | Nikoleta Jíchová Nikoleta Jíchová | 00 | CZE | 24.26 | |||||||||||
5 | Melani Bosić Melani Bosić ('03) | 03 | CRO | 24.75 | =SB | ||||||||||
6 | Lara Jurcic Lara Jurcic ('06) | 06 | CRO | 24.77 | |||||||||||
7 | Margareta Risek Margareta Risek ('94) | 94 | CRO | 25.85 | |||||||||||
K 400 m 11.9. Finale A Finale | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Fiordaliza Cofil Fiordaliza Cofil | 00 | DOM | 50.73 | |||||||||||
2 | Candice McLeod Candice McLeod ('96) | 96 | JAM | 51.52 | |||||||||||
3 | Sada Williams Sada Williams ('97) | 97 | BAR | 51.76 | |||||||||||
4 | Stephenie Ann McPherson Stephenie Ann McPherson ('88) | 88 | JAM | 51.91 | |||||||||||
5 | Courtney Okolo Courtney Okolo ('94) | 94 | USA | 52.05 | |||||||||||
6 | Ama Pipi Ama Pipi ('95) | 95 | GBR | 52.15 | |||||||||||
7 | Miranda Coetzee Miranda Coetzee ('97) | 97 | RSA | 52.47 | |||||||||||
8 | Veronika Drljačić Veronika Drljačić ('01) | 01 | CRO | 55.27 | |||||||||||
K 800 m 11.9. Finale A Finale | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Olivia Baker Olivia Baker ('96) | 96 | USA | 2:00.16 | |||||||||||
2 | Elise Cranny Elise Cranny ('96) | 96 | USA | 2:00.49 | PB | ||||||||||
3 | Hedda Hynne Hedda Hynne ('90) | 90 | NOR | 2:02.90 | |||||||||||
4 | Jennifer Hauke Jennifer Hauke ('93) | 93 | GER | 2:05.95 | |||||||||||
5 | Hana Grobovšek Hana Grobovšek ('02) | 02 | SLO | 2:08.21 | |||||||||||
6 | Kristina Dudek Kristina Dudek ('94) | 94 | CRO | 2:08.70 | |||||||||||
7 | Petja Klojčnik Petja Klojčnik ('04) | 04 | SLO | 2:09.74 | |||||||||||
Jelena Gajić Jelena Gajić ('97) | 97 | BIH | DNF | ||||||||||||
Josipa Cecic Josipa Cecic ('03) | 03 | CRO | DNF | ||||||||||||
Finale B 11.9. | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Ivona Zemunik Ivona Zemunik ('93) | 93 | CRO | 2:07.99 | SB | ||||||||||
2 | Klara Andrijašević Klara Andrijašević ('01) | 01 | CRO | 2:09.95 | PB | ||||||||||
3 | Sara Busic Sara Busic ('02) | 02 | NOR | 2:11.17 | |||||||||||
4 | Tia Tanja Živko Tia Tanja Živko ('06) | 06 | SLO | 2:16.01 | |||||||||||
5 | Maša Holešek Maša Holešek ('04) | 04 | SLO | 2:16.10 | |||||||||||
6 | Ana Dobša Ana Dobša ('04) | 04 | CRO | 2:19.65 | |||||||||||
Judita Dadić Judita Dadić ('06) | 06 | CRO | DNF | ||||||||||||
K 1 mile 11.9. Finale A Finale | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Linden Hall Linden Hall ('91) | 91 | AUS | 4:21.10 | PB | ||||||||||
2 | Hanna Klein Hanna Klein ('93) | 93 | GER | 4:23.52 | PB | ||||||||||
3 | Winnie Nanyondo Winnie Nanyondo ('93) | 93 | UGA | 4:23.94 | SB | ||||||||||
4 | Taryn Rawlings Taryn Rawlings ('96) | 96 | USA | 4:24.09 | PB | ||||||||||
5 | Marta Zenoni Marta Zenoni ('99) | 99 | ITA | 4:25.29 | PB | ||||||||||
6 | Katie Snowden Katie Snowden ('94) | 94 | GBR | 4:25.72 | PB | ||||||||||
7 | Elise Vanderelst Elise Vanderelst ('98) | 98 | BEL | 4:26.09 | NR | PB | |||||||||
8 | Josette Norris Josette Norris ('95) | 95 | USA | 4:26.77 | SB | ||||||||||
8 | Josette Norris Josette Norris ('95) | 95 | USA | 4:26.77 | SB | ||||||||||
9 | Sintayehu Vissa Sintayehu Vissa ('96) | 96 | ITA | 4:28.28 | PB | ||||||||||
10 | Hanna Hermansson Hanna Hermansson ('89) | 89 | SWE | 4:28.59 | PB | ||||||||||
11 | Maruša Mišmaš-Zrimsek Maruša Mišmaš-Zrimsek ('94) | 94 | SLO | 4:28.82 | NR | PB | |||||||||
12 | Faith Cherotich Faith Cherotich ('04) | 04 | KEN | 4:28.97 | PB | ||||||||||
13 | Marta García Marta García ('98) | 98 | ESP | 4:29.22 | PB | ||||||||||
14 | Diana Mezuliáníková Diana Mezuliáníková ('92) | 92 | CZE | 4:29.52 | PB | ||||||||||
15 | Netsanet Desta Netsanet Desta | 00 | ETH | 4:37.86 | PB | ||||||||||
16 | Winny Chebet Winny Chebet ('90) | 90 | KEN | 4:44.39 | SB | ||||||||||
Elise Cranny Elise Cranny ('96) | 96 | USA | DNF | ||||||||||||
Olivia Baker Olivia Baker ('96) | 96 | USA | DNF | ||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 11.9. Vind: -0.1 Finale A Finale | 11.9. | Vind: -0.1 | |||||||||||||
1 | Tonea Marshall Tonea Marshall ('98) | 98 | USA | 12.74 | |||||||||||
2 | Devynne Charlton Devynne Charlton ('95) | 95 | BAH | 12.86 | |||||||||||
3 | Megan Tapper Megan Tapper ('94) | 94 | JAM | 13.03 | |||||||||||
4 | Viktória Forster Viktória Forster ('02) | 02 | SVK | 13.29 | |||||||||||
5 | Anja Lukić Anja Lukić ('99) | 99 | SRB | 13.44 | |||||||||||
6 | Selina Von Jackowski Selina Von Jackowski ('97) | 97 | SUI | 13.47 | |||||||||||
7 | Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95) | 95 | DEN | 13.52 | |||||||||||
8 | Ivana Lončarek Ivana Lončarek ('91) | 91 | CRO | 13.73 | |||||||||||
K 400 m hæk 11.9. Finale A Finale | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Rushell Clayton Rushell Clayton ('92) | 92 | JAM | 53.89 | |||||||||||
2 | Viktoriya Tkachuk Viktoriya Tkachuk ('94) | 94 | UKR | 54.97 | |||||||||||
3 | Janieve Russell Janieve Russell ('93) | 93 | JAM | 55.04 | |||||||||||
4 | Gianna Woodruff Gianna Woodruff ('93) | 93 | PAN | 55.14 | |||||||||||
5 | Melissa Gonzalez Melissa Gonzalez ('94) | 94 | COL | 55.73 | |||||||||||
6 | Anna Ryzhykova Anna Ryzhykova ('89) | 89 | UKR | 55.76 | |||||||||||
7 | Daniela Ledecká Daniela Ledecká ('96) | 96 | SVK | 57.88 | |||||||||||
8 | Ida Šimunčić Ida Šimunčić ('96) | 96 | CRO | 1:00.85 | |||||||||||
K Højdespring 11.9. Finale A Finale | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Sara Aščić Sara Aščić ('97) | 97 | CRO | 1.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Klara Barbić Klara Barbić ('04) | 04 | CRO | 1.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tihana Jeletić Tihana Jeletić ('96) | 96 | CRO | 1.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Magdalena Duvnjak Magdalena Duvnjak ('05) | 05 | CRO | 1.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Marta Musladin Marta Musladin ('06) | 06 | CRO | 1.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Ela Velepec Ela Velepec ('05) | 05 | SLO | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Stangspring 9.9. Finale A Finale | 9.9. | ||||||||||||||
1 | Tina Šutej Tina Šutej ('88) | 88 | SLO | 4.61 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Anjuli Knäsche Anjuli Knäsche ('93) | 93 | GER | 4.41 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Amálie Švábíková Amálie Švábíková ('99) | 99 | CZE | 4.31 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jacqueline Otchere Jacqueline Otchere ('96) | 96 | GER | 4.31 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Hanga Klekner Hanga Klekner ('99) | 99 | HUN | 4.31 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Zuzana Pražáková Zuzana Pražáková ('97) | 97 | CZE | 4.11 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Lara Juriša Lara Juriša ('97) | 97 | CRO | 3.81 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Trespring 9.9. Finale A Finale | 9.9. | ||||||||||||||
1 | Neja Filipič Neja Filipič ('95) | 95 | SLO | 14.38 | -0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ottavia Cestonaro Ottavia Cestonaro ('95) | 95 | ITA | 13.61 | -0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Paola Borovic Paola Borovic ('95) | 95 | CRO | 13.42 | +0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Magdalena Perić Magdalena Perić ('01) | 01 | CRO | 12.47 | +0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Marija Ivanković Marija Ivanković ('98) | 98 | CRO | 12.26 | -1.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ana Dorotea Markic Ana Dorotea Markic ('05) | 05 | BIH | 11.51 | -0.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg 11.9. Finale A Finale | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Sandra Perković Sandra Perković ('90) | 90 | CRO | 68.46 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Valarie Allman Valarie Allman ('95) | 95 | USA | 67.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Laulauga Tausaga-Collins Laulauga Tausaga-Collins ('98) | 98 | USA | 63.59 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Claudine Vita Claudine Vita ('96) | 96 | GER | 62.66 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Marija Tolj Marija Tolj ('99) | 99 | CRO | 61.23 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Kristin Pudenz Kristin Pudenz ('93) | 93 | GER | 59.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96) | 96 | DEN | 58.29 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram 11.9. Finale A Finale | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Ariana Ince Ariana Ince ('89) | 89 | USA | 64.38 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Marija Vučenović Marija Vučenović ('93) | 93 | SRB | 60.47 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Adriana Vilagoš Adriana Vilagoš ('04) | 04 | SRB | 60.17 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Liveta Jasiūnaitė Liveta Jasiūnaitė ('94) | 94 | LTU | 59.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Fanni Kövér Fanni Kövér ('04) | 04 | HUN | 55.82 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Veronika Šokota Veronika Šokota ('04) | 04 | CRO | 54.01 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Lucija Cvitanović Lucija Cvitanović ('91) | 91 | CRO | 50.31 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 1500 m 11.9. Finale A Finale | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Linden Hall Linden Hall ('91) | 91 | AUS | 4:03.35 | |||||||||||
2 | Hanna Klein Hanna Klein ('93) | 93 | GER | 4:06.60 | |||||||||||
3 | Taryn Rawlings Taryn Rawlings ('96) | 96 | USA | 4:06.75 | |||||||||||
4 | Winnie Nanyondo Winnie Nanyondo ('93) | 93 | UGA | 4:06.99 | |||||||||||
5 | Marta Zenoni Marta Zenoni ('99) | 99 | ITA | 4:07.47 | |||||||||||
6 | Josette Norris Josette Norris ('95) | 95 | USA | 4:07.62 | |||||||||||
7 | Katie Snowden Katie Snowden ('94) | 94 | GBR | 4:07.81 | |||||||||||
8 | Elise Vanderelst Elise Vanderelst ('98) | 98 | BEL | 4:08.08 | |||||||||||
9 | Diana Mezuliáníková Diana Mezuliáníková ('92) | 92 | CZE | 4:10.71 | |||||||||||
10 | Marta García Marta García ('98) | 98 | ESP | 4:10.93 | |||||||||||
11 | Sintayehu Vissa Sintayehu Vissa ('96) | 96 | ITA | 4:10.97 | |||||||||||
12 | Hanna Hermansson Hanna Hermansson ('89) | 89 | SWE | 4:11.24 | |||||||||||
13 | Maruša Mišmaš-Zrimsek Maruša Mišmaš-Zrimsek ('94) | 94 | SLO | 4:11.24 | |||||||||||
14 | Faith Cherotich Faith Cherotich ('04) | 04 | KEN | 4:11.81 | PB | ||||||||||
15 | Netsanet Desta Netsanet Desta | 00 | ETH | 4:13.43 | |||||||||||
16 | Winny Chebet Winny Chebet ('90) | 90 | KEN | 4:23.33 |