Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Rotterdam NED: NN Marathon Rotterdam 10.4.2022

M Maraton    

Finale A

Finale
1
Abdi Nageeye
Abdi Nageeye ('89)
NED2:04:56
  
NR PB
2
Leul Gebrselassie
Leul Gebrselassie ('93)
ETH2:04:56
  
 SB
3
Reuben Kipyego
Reuben Kipyego ('96)
KEN2:05:12
  
 SB
4
Bashir Abdi
Bashir Abdi ('89)
BEL2:05:23
  
 SB
5
Kenneth Kipkemoi
Kenneth Kipkemoi ('84)
KEN2:06:22
  
 SB
6
Rodgers Gesabwa
Rodgers Gesabwa ('87)
KEN2:09:40
  
 PB
7
Abaid Ezzamzami
Abaid Ezzamzami ('88)
MAR2:09:52
  
 PB
8
Philemon Kacheran
Philemon Kacheran ('92)
KEN2:10:12
  
 SB
9
Björn Koreman
Björn Koreman ('91)
NED2:10:32
  
 PB
10
Weynay Ghebreselassie
Weynay Ghebreselassie ('94)
GBR2:12:17
  
 PB
11
Richard Douma
Richard Douma ('93)
NED2:12:21
  
 PB
12
Ronald Schröer
Ronald Schröer ('84)
NED2:14:25
  
 SB
13
Stephen Scullion
Stephen Scullion ('88)
IRL2:14:32
  
 SB
14Rune BækgaardRune Bækgaard ('88)DEN2:14:35
  
 PB
15
Primož Kobe
Primož Kobe ('81)
SLO2:15:37
  
 SB
16
Valentin Poncelet
Valentin Poncelet ('91)
BEL2:15:46
  
 PB
17
Mitja Krevs
Mitja Krevs ('89)
SLO2:16:42
  
 SB
18
Manuel Sainjon
Manuel Sainjon ('93)
FRA2:17:46
  
 PB
19
Ruben Van Praet
Ruben Van Praet ('91)
BEL2:18:13
  
 PB
20
Chris Balestrini
Chris Balestrini ('92)
CAN2:18:15
  
 PB
21Andreas Schonberg LommerAndreas Schonberg Lommer ('91)DEN2:18:24
  
 SB
22
Luis Carlos Rivero
Luis Carlos Rivero ('86)
GUA2:18:30
  
 SB
23
Philippe Parrot-Migas
Philippe Parrot-Migas ('93)
CAN2:18:39
  
 PB
24
Marco Turi
Marco Turi ('85)
FRA2:18:44
  
 PB
25
Toby Menday
Toby Menday ('95)
AUS2:19:11
  
 PB
26
Martin Hoare
Martin Hoare 
IRL2:20:31
  
 PB
27
Nick van der Poel
Nick van der Poel ('87)
NED2:21:02
  
 PB
28
Marco Van Etten
Marco Van Etten ('89)
NED2:21:09
  
 PB
29
Nick Bester
Nick Bester 
RSA2:21:11
  
 PB
30
Hans Peter Innerhofer
Hans Peter Innerhofer ('95)
AUT2:21:24
  
 PB
31
Brad Kahlefeldt
Brad Kahlefeldt ('79)
AUS2:21:27
  
 SB
32
Magnus Grøttum Erstad
Magnus Grøttum Erstad ('88)
NOR2:21:41
  
 PB
33
Duncan Perrillat
Duncan Perrillat ('93)
FRA2:21:45
  
 
34
Seth Demoor
Seth Demoor 
GBR2:22:22
  
 PB
35
Corey Purcella
Corey Purcella 
USA2:22:42
  
 PB
36
Ricard Pastó
Ricard Pastó ('87)
ESP2:22:45
  
 PB
37
Luca Solone
Luca Solone ('86)
ITA2:24:07
  
 PB
38
Jack Bromley
Jack Bromley 
GBR2:24:21
  
 PB
39
Valentin Deschamps-Gayot
Valentin Deschamps-Gayot ('89)
FRA2:24:34
  
 PB
40
Nicolas Zalejski
Nicolas Zalejski ('89)
FRA2:24:56
  
 SB
41
Kidane Keleta Gebremariam
Kidane Keleta Gebremariam 
NED2:24:58
  
 PB
42
Jason Simpson
Jason Simpson 
USA2:25:03
  
 PB
43Niels Peter NielsenNiels Peter Nielsen ('87)DEN2:25:28
  
 SB
44
Alioune Kasse
Alioune Kasse ('89)
FRA2:25:41
  
 PB
45
Jonathan Billaud
Jonathan Billaud ('90)
FRA2:26:11
  
 PB
46
Conal McCambridge
Conal McCambridge 
IRL2:26:17
  
 PB
47
Lars Cazander
Lars Cazander ('92)
NED2:26:39
  
 PB
48
Ioánnis Zervákis
Ioánnis Zervákis ('84)
GRE2:26:51
  
 PB
49
Davy Stieperaere
Davy Stieperaere ('85)
BEL2:26:56
  
 PB
50
Wouter Jansen
Wouter Jansen ('87)
NED2:27:11
  
 SB
51
Dennis de Freytas
Dennis de Freytas ('90)
NED2:27:16
  
 
52
Xavier Pottier
Xavier Pottier ('86)
FRA2:27:25
  
 PB
53
Brian Conroy
Brian Conroy ('90)
IRL2:27:40
  
 PB
54
Ander Barrio De Rioja
Ander Barrio De Rioja 
ESP2:27:48
  
 PB
55
Sjef Kimpe
Sjef Kimpe 
NED2:27:49
  
 PB
56
Stephen Conroy
Stephen Conroy ('86)
IRL2:28:16
  
 PB
57
Luc Essink
Luc Essink 
NED2:28:23
  
 PB
58
Julien Dethier
Julien Dethier ('92)
BEL2:28:26
  
 SB
59
Ruben Mureau
Ruben Mureau 
NED2:28:48
  
 PB
60
Christopher Loose
Christopher Loose 
BEL2:28:49
  
 PB
61
Jeroen Kramer
Jeroen Kramer ('80)
NED2:28:56
  
 PB
62
Simon Schäppi
Simon Schäppi ('91)
SUI2:28:57
  
 PB
63
Edwin Van De Merbel
Edwin Van De Merbel 
NED2:29:05
  
 PB
64
Marc Lozano
Marc Lozano ('80)
FRA2:29:07
  
 SB
65
Emiel Berghout
Emiel Berghout 
NED2:29:12
  
 PB
66
Jordi Seco
Jordi Seco 
ESP2:29:21
  
 SB
67
Christophe Chabard
Christophe Chabard ('80)
SUI2:29:35
  
 PB
68
Adrien Noel
Adrien Noel ('95)
BEL2:29:39
  
 PB
69
Thijs Schrama
Thijs Schrama 
NED2:29:41
  
 PB
70
Luuk Janssen
Luuk Janssen 
NED2:29:42
  
 PB
71
Stef Verachten
Stef Verachten 
BEL2:30:04
  
 PB
72
Ankur Tarneja
Ankur Tarneja 
USA2:30:30
  
 PB
73
Guy Maas
Guy Maas 
NED2:30:41
  
 SB
74
Martin Delguste
Martin Delguste ('94)
BEL2:30:41
  
 PB
75
Nixon Fernandes
Nixon Fernandes 
NED2:30:43
  
 PB
76
Javier Garcia
Javier Garcia ('75)
ESP2:30:46
  
 PB
77
Noel Carroll
Noel Carroll ('86)
IRL2:30:50
  
 SB
78
Lambros Maltezos
Lambros Maltezos ('94)
GRE2:30:51
  
 SB
79
Liam Aldridge
Liam Aldridge ('86)
GBR2:30:59
  
 SB
80
Roy Werner
Roy Werner 
NED2:31:00
  
 SB
81
Andreas Dietrich
Andreas Dietrich 
GER2:31:06
  
 PB
82
Sebastien Hours
Sebastien Hours ('88)
FRA2:31:18
  
 SB
83
Arne Mulder
Arne Mulder ('90)
NED2:31:29
  
 PB
84
Enzo Noel
Enzo Noel ('95)
BEL2:31:41
  
 SB
85
Florian Thorey
Florian Thorey 
FRA2:31:42
  
 PB
86
Janiek Pomba
Janiek Pomba 
SUR2:31:48
  
NR PB
87
Mathieu Ormancey
Mathieu Ormancey 
FRA2:31:53
  
 PB
88
Anders Österlund
Anders Österlund ('73)
SWE2:31:53
  
 SB
89
Linas Mikalainis
Linas Mikalainis 
LTU2:32:29
  
 PB
90
Victor Borge Svendsen
Victor Borge Svendsen 
NOR2:32:36
  
 SB
91
Georgy Dzhgarkava
Georgy Dzhgarkava 
GBR2:32:42
  
 PB
92
Frankie Verluyten
Frankie Verluyten 
BEL2:32:47
  
 PB
93
Arno Demeerlaere
Arno Demeerlaere 
BEL2:32:47
  
 PB
94
Maikel Stolwijk
Maikel Stolwijk 
NED2:33:00
  
 PB
95
Taco Schaaf
Taco Schaaf 
NED2:33:07
  
 PB
96
Jasper Wuyts
Jasper Wuyts ('91)
BEL2:33:23
  
 PB
97
Hein De Groot
Hein De Groot 
NED2:33:27
  
 SB
98
Julien Lebrun
Julien Lebrun 
FRA2:33:33
  
 PB
99
Mark te Brake
Mark te Brake ('95)
NED2:33:37
  
 SB
100
Marnix Langeveld
Marnix Langeveld 
NED2:33:39
  
 PB
101
George Roux
George Roux 
GBR2:33:42
  
 PB
102
Guillaume Bay
Guillaume Bay ('92)
FRA2:33:46
  
 PB
103
Chen Huang
Chen Huang 
USA2:33:50
  
 PB
104
Diederik Van Zessen
Diederik Van Zessen 
NED2:33:54
  
 PB
105
Stijn Dhaenekint
Stijn Dhaenekint 
BEL2:33:55
  
 SB
106
Mateos Eric
Mateos Eric ('86)
FRA2:34:12
  
 PB
107
Jérôme Michon
Jérôme Michon 
FRA2:34:15
  
 PB
108
Cornelis Chatziioannou
Cornelis Chatziioannou ('79)
NED2:34:25
  
 PB
109
Rik Wolswinkel
Rik Wolswinkel 
NED2:34:29
  
 PB
110
Victor Bessler
Victor Bessler 
FRA2:34:57
  
 PB
111
Johannes Bogren
Johannes Bogren ('79)
SWE2:35:04
  
 PB
112
Melvyn Bracon
Melvyn Bracon ('96)
FRA2:35:10
  
 SB
120
Victor Dahlgren
Victor Dahlgren ('90)
SWE2:35:48
  
 PB
125
Alexander Lindskog
Alexander Lindskog ('97)
SWE2:36:44
  
 PB
129
Marcus Åberg
Marcus Åberg ('88)
SWE2:37:02
  
 SB
136
Fabian Felix
Fabian Felix 
GER2:37:25
  
 PB
138
Jan Höing
Jan Höing 
GER2:37:49
  
 PB
155
Timo Nikula
Timo Nikula ('78)
FIN2:39:07
  
 PB
168
Johannes Löw
Johannes Löw 
GER2:40:04
  
 PB
171
Marcus Bokedal
Marcus Bokedal ('86)
SWE2:40:21
  
 PB
188
Chris Walther
Chris Walther 
GER2:41:48
  
 PB
225
Peep Jalakas
Peep Jalakas ('85)
EST2:44:15
  
 SB
311
Sven Perleth
Sven Perleth 
GER2:48:05
  
 SB
315
Juho Lehtoviita
Juho Lehtoviita ('90)
FIN2:48:12
  
 PB
347
Jouni Manninen
Jouni Manninen ('85)
FIN2:49:12
  
 PB
376
Martin Schütt
Martin Schütt 
GER2:50:31
  
 PB
434
Jesaja Brinkmann
Jesaja Brinkmann 
GER2:53:08
  
 PB
449Brian Peldrup OttosenBrian Peldrup Ottosen ('86)DEN2:53:47
  
 PB
487
Jurek Lünenborg
Jurek Lünenborg 
GER2:55:03
  
 PB
544
Stephan Tornier
Stephan Tornier 
GER2:56:45
  
 PB
571
Michael Bufe
Michael Bufe 
GER2:57:22
  
 PB
580
Mika Olkkonen
Mika Olkkonen ('63)
FIN2:57:40
  
 PB
592
Georg Foustanas
Georg Foustanas 
GER2:57:52
  
 PB
619
Ilppo Kaukola
Ilppo Kaukola ('87)
FIN2:58:21
  
 PB
645
Tyll Leyh
Tyll Leyh 
GER2:58:47
  
 PB
664Mark WermuthMark Wermuth ('84)DEN2:59:02
  
 SB
687
Peter Hansson
Peter Hansson ('64)
SWE2:59:16
  
 PB
760
Marvin Steiner
Marvin Steiner 
GER3:00:20
  
 PB
766
Rob Tjepkema
Rob Tjepkema 
GER3:00:32
  
 PB
784Andrew StocktonAndrew Stockton DEN3:01:10
  
 PB
795
Daniel Dormann
Daniel Dormann 
GER3:01:29
  
 PB
847
Christoph Wagenbach
Christoph Wagenbach 
GER3:03:28
  
 PB
944
Stefan Dücking
Stefan Dücking 
GER3:06:29
  
 PB
994
Juhana Mikkola
Juhana Mikkola ('78)
FIN3:07:39
  
 PB
996
Hauke Niemann
Hauke Niemann 
GER3:07:42
  
 PB
1011
Stefan Maron
Stefan Maron 
GER3:08:05
  
 PB
1063
Kari Aulasmaa
Kari Aulasmaa ('68)
FIN3:09:31
  
 PB
1091
Björn Åsén
Björn Åsén ('70)
SWE3:09:55
  
 PB
1154
Thomas Schiller
Thomas Schiller ('92)
GER3:10:52
  
 PB
1234
Margo Mäits
Margo Mäits 
EST3:12:54
  
 PB
1313
Daniel Ordnung
Daniel Ordnung 
GER3:14:48
  
 PB
1329
Manuel Lösch
Manuel Lösch 
GER3:15:01
  
 PB
1366
Aapi Von Creutlein
Aapi Von Creutlein ('91)
FIN3:15:36
  
 PB
1713
Tapio Talvitie
Tapio Talvitie ('58)
FIN3:22:48
  
 SB
K Marathon    

Finale A

Finale
1
Haven Hailu
Haven Hailu ('98)
ETH2:22:01
  
 SB
2
Nienke Brinkman
Nienke Brinkman ('93)
NED2:22:51
  
NR PB
3
Zhanna Mamazhanova
Zhanna Mamazhanova ('94)
KAZ2:26:54
  
NR PB
4
Munkhzaya Bayartsogt
Munkhzaya Bayartsogt ('93)
MGL2:29:25
  
 SB
5
Tristin Van Ord
Tristin Van Ord ('94)
USA2:29:32
  
 PB
6
Carolina Wikström
Carolina Wikström ('93)
SWE2:29:51
  
 SB
7
Alisa Vainio
Alisa Vainio ('97)
FIN2:29:56
  
 PB
8
Daisy Cherotich
Daisy Cherotich ('97)
KEN2:30:42
  
 PB
9
Astrid Verhoeven
Astrid Verhoeven ('95)
BEL2:31:39
  
 PB
10
Whitney Macon
Whitney Macon ('93)
USA2:32:48
  
 PB
11
Argentina Valdepeñas
Argentina Valdepeñas ('81)
MEX2:35:16
  
 PB
12
Anne Luijten
Anne Luijten ('94)
NED2:36:34
  
 PB
13
Beverly Ramos
Beverly Ramos ('87)
PUR2:36:56
  
 SB
14
Elisabetta Iavarone
Elisabetta Iavarone ('91)
ITA2:38:44
  
 PB
15
Annemari Kiekara
Annemari Kiekara ('77)
FIN2:39:46
  
 PB
16
Jacelyn Gruppen
Jacelyn Gruppen ('89)
NED2:41:02
  
 PB
17
Marina Wong
Marina Wong ('78)
AUS2:41:08
  
 SB
18
Egris Arias
Egris Arias ('92)
VEN2:43:56
  
 PB
19
Rose Chelimo
Rose Chelimo ('89)
BRN2:44:22
  
 SB
20
Saskia Weinans
Saskia Weinans ('94)
NED2:45:28
  
 PB
21
Sanne Broeksma
Sanne Broeksma ('85)
NED2:46:56
  
 PB
22
Camilla Bønøgård
Camilla Bønøgård ('96)
NOR2:47:58
  
 PB
23
Lotte De Hosson
Lotte De Hosson ('85)
NED2:48:32
  
 PB
24
Ana Villegas
Ana Villegas 
COL2:49:04
  
 PB
25
Elsemieke Kin
Elsemieke Kin 
NED2:49:13
  
 PB
26
Saskia Heijnen
Saskia Heijnen 
NED2:49:53
  
 PB
27
Victoria Warpy
Victoria Warpy 
BEL2:50:04
  
 PB
28
Nicola Devine
Nicola Devine ('88)
GBR2:50:24
  
 PB
29
Isobel Oakes
Isobel Oakes 
IRL2:50:51
  
 SB
30
Nienke Van Zoggel
Nienke Van Zoggel ('90)
NED2:52:05
  
 PB
31
Pauline Van Donkelaar
Pauline Van Donkelaar 
NED2:54:47
  
 SB
32
Vanessa Hartman
Vanessa Hartman 
NED2:55:41
  
 SB
33
Judith Janszen-Loekemeijer
Judith Janszen-Loekemeijer 
NED2:56:20
  
 PB
34
Nella Oenema
Nella Oenema 
NED2:56:46
  
 PB
35
Alyssa Hoffert
Alyssa Hoffert ('90)
USA2:57:15
  
 PB
36
Monique Verschuure
Monique Verschuure ('80)
NED2:57:32
  
 SB
37
Maria Grazia Navacchia
Maria Grazia Navacchia ('52)
ITA2:58:10
  
 PB
38
Saskia Kersbergen
Saskia Kersbergen 
NED2:59:07
  
 PB
39
Charlotte Marijn
Charlotte Marijn 
NED2:59:08
  
 PB
40
Morena Stevens
Morena Stevens 
NED2:59:12
  
 PB
41
Erica Belandi
Erica Belandi 
NED2:59:43
  
 PB
42
Marleen Honkoop
Marleen Honkoop 
NED2:59:48
  
 PB
43
Krista Bruns
Krista Bruns 
NED2:59:51
  
 PB
44
Kim Kessels
Kim Kessels 
NED3:00:20
  
 PB
45
Marlou Propst
Marlou Propst 
NED3:02:09
  
 PB
108
Carolina Höij
Carolina Höij ('76)
SWE3:19:20
  
 PB
165
Sabine Becker
Sabine Becker ('66)
GER3:29:47
  
 PB
174
Matilda Leepel
Matilda Leepel ('89)
SWE3:30:52
  
 PB
257
Karolina Orlowski
Karolina Orlowski 
GER3:38:51
  
 PB

Seneste resultater

20.6VibyViby Sprint
19.6EsbjergKast igen
19.6StoholmNVJ Stævne i Stoholm
19.6KøgeKøge Summer Throwing
18.6EsbjergRegions-stor-stævne
16.6KøbenhavnCopenhagen Athletics Games
15.6AalborgAalborg Outdoor 2
15.6Skiveskivekast 4-22
14.6KøbenhavnTracks Østerbro
13.6HerlevHerlev High - højde og diskos
13.6Odense2. Nålestævne Odense
13.6Skiveskivekast 3-22
12.6AarhusBestseller Aarhus Halvmarathon
11.6EsbjergEsbjerg kast
11‐12.6HvidovreCopenhagen Open, 10 års jubilæum
10.6RandersDT Masters MIX 2. Runde
10.6BallerupFredags kast
9.6KoldingRegionsstævne
8.6RandersDT Masters 2. Runde
8.6GreveDT master, Sjælland, 2. runde
7.6OdenseMaster Holdkamp
7.6KøbenhavnTRACKS - Østerbro
6.6KøbenhavnRoyal Run Elitemile
4.6OdenseOdense Atletik Stangspring + diskos
4.6TórshavnBetri Stórkapping 3
4‐5.6FrederiksbergEurotrack 2022
4‐5.6RandersVestdanske Mesterskab Ungdom og Senior
4.6HvidovreThrows To Go
2.6VibyTracks 2
30.5AabenraaNålestævne
28.5HvidovreCopenhagen Athletics Festival
27.5AabenraaKirstens kaste mange kamp for venner
27.5KøbenhavnStangspringsstævne
26.5HelsingørKast og hop 2
26.5TórshavnBetri Stórkapping 2
26.5BallerupKasternes dag
23.5KøbenhavnHjortebjerg Invite
23.5FrederiksbergMandagsteststævne
23.5HerlevHerlevstafetten og UP-stævne
23.5RønneIndividuelle mesterskaber DGI
21.5HerningHerning Games
21.5Maribo Kastestævne
21‐22.5KøbenhavnSparta Copenhagen Games
21‐22.5KøbenhavnMangekamps Tribute Sparta
20.5HelsingørKast og hop
20.5KøbenhavnPB Night hosted by NBRO Running 2022
19.5ViborgNålestævne
18.5AarhusAtletik i Aarhus 1
18.5RønneBM 5000m på bane
18.5BagsværdTracks
18.5EsbjergDGI Nålestævne
17.5DybvadNålestævne i Dybvad
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mix
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mænd
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd kvinder
15.5Randers2000 m og 3000 m Forhindringsløbsstævne
15.5KøbenhavnCopenhagen Marathon
14.5TórshavnBetri Stórkapping 1
13.5KøbenhavnSt. Kastedag
11.5SkiveDT Masters Hold Mix 1 runde Jylland Nord