Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Vejen: Regionstævne 8.5.2022
Vejen Stadion

M 800 m    

Finale A

Finale
1Steven ToySteven Toy ('56)Esbjerg AM2:33.21
  
 SB
P19 800 m    

Finale A

Finale
1Emilie Kirk LangschwagerEmilie Kirk Langschwager ('04)Kolding KFUM 2:19.64
  
 PB
2Laura Røhl Guldbæk ArentsenLaura Røhl Guldbæk Arentsen ('03)Kolding KFUM 2:24.69
  
 SB
D17 200 m    
Vind: +3.0

Finale A

Finale
Vind: +3.0
1Carl Lund LarsenCarl Lund Larsen ('05)Vejle IF23.34 w
  
 
2Lucas MajgaardLucas Majgaard ('06)Fredericia AF24.85 w
  
 
D17 Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Lucas MajgaardLucas Majgaard ('06)Fredericia AF7.77
  
 PB
 
6.57 PB6.75 PB7.11 PB7.007.77 PB7.72  
P17 200 m    
Vind: +0.1

Finale A

Finale
Vind: +0.1
1Sofie PuggardSofie Puggard ('06)Vejen AF29.72
  
 PB
2Nanna Ilsøe NygaardNanna Ilsøe Nygaard ('06)Vejle IF30.22
  
 SB
3Kathrine EllegaardKathrine Ellegaard ('06)Vejen AF31.47
  
 PB
P17 800 m    

Finale A

Finale
1Siv BertelsenSiv Bertelsen ('06)AK Heden 2:20.64
  
 PB
P17 Længdespring    

Finale A

Finale
1Nanna Ilsøe NygaardNanna Ilsøe Nygaard ('06)Vejle IF4.68
0.0
  
 =PB
 
4.48 SB
 0.0
4.68 PB
 0.0
4.65
 1.5
4.66
 1.3
4.48
 0.8
4.68 =PB
 0.0
  
2Sofie PuggardSofie Puggard ('06)Vejen AF4.25
+1.6
  
 PB
 
3.92 PB
 -1.3
4.13 PB
 0.0
4.25 PB
 1.6
3.24
 0.9
3.36
 0.0
4.03
 0.0
  
3Kathrine EllegaardKathrine Ellegaard ('06)Vejen AF3.89
+0.3
  
 PB
 
3.82 PB
 0.2
3.39
 0.0
3.83 PB
 0.9
3.83 =PB
 0.2
3.89 PB
 0.3
3.78
 -0.9
  
P17 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Nanna Ilsøe NygaardNanna Ilsøe Nygaard ('06)Vejle IF9.97
  
 
 
9.589.92  X9.59  X9.97  
2Sofie PuggardSofie Puggard ('06)Vejen AF8.67
  
 PB
 
8.64 PB8.108.368.67 PB6.617.00  
3Jelva Holmgaard KristensenJelva Holmgaard Kristensen ('06)Vejen AF7.56
  
 SB
 
7.18 SB7.56 SB7.427.217.287.39  
4Kathrine EllegaardKathrine Ellegaard ('06)Vejen AF7.04
  
 SB
 
6.83 SB6.86 SB7.04 SB6.796.617.00  
5Svana Hesselbjerg HjersingSvana Hesselbjerg Hjersing ('06)Fredericia AF6.80
  
 SB
 
5.80 SB6.50 SB6.63 SB6.585.236.80 SB  
D15 200 m    
Vind: +2.1

Finale A

Finale
Vind: +2.1
1Esben TornhøjEsben Tornhøj ('07)Vejen AF30.35 w
  
 
2Bertil Ploog DitlevBertil Ploog Ditlev ('08)Fredericia AF34.56 w
  
 
D15 800 m    

Finale A

Finale
1Sebastian GrønkjærSebastian Grønkjær ('08)Vejle IF2:13.81
  
 PB
2Esben TornhøjEsben Tornhøj ('07)Vejen AF2:55.43
  
 PB
3Bertil Ploog DitlevBertil Ploog Ditlev ('08)Fredericia AF3:15.97
  
 PB
D15 Højdespring    

Finale A

Finale
1Esben TornhøjEsben Tornhøj ('07)Vejen AF1.25
  
 PB
 
1.15 PB
  O
1.20 PB
  O
1.25 PB
  O
1.30
XXX
    
D15 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Bertil Ploog DitlevBertil Ploog Ditlev ('08)Fredericia AF4.36
  
 PB
 
4.30 PB4.244.36 PB     
P15 200 m    
Vind: -0.5

Finale A

Finale
Vind: -0.5
1Astrid BorregaardAstrid Borregaard ('07)Vejle IF27.27
  
 PB
2Ida HaldIda Hald ('08)Kolding KFUM 34.95
  
 PB
P15 Højdespring    

Finale A

Finale
Ida HaldIda Hald ('08)Kolding KFUM NH
  
 
 
1.15
XXX
       
P15 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Astrid BorregaardAstrid Borregaard ('07)Vejle IF8.11
  
 PB
 
7.58 PB8.08 PB8.11 PB     
2Ida HaldIda Hald ('08)Kolding KFUM 3.70
  
 PB
 
3.30 PB3.103.70 PB     
D13 600 m    

Finale A

Finale
1Frederik DamFrederik Dam ('10)Esbjerg AM2:05.30
  
 PB
2Esben Hvid BorggaardEsben Hvid Borggaard ('10)Esbjerg AM2:09.86
  
 PB
3Bertram Schack Rørby OlsenBertram Schack Rørby Olsen ('09)Vejen AF2:12.45
  
 PB
D13 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
Vind: +0.3

Finale A

Finale
Vind: +0.3
1Frederik DamFrederik Dam ('10)Esbjerg AM16.96
  
 PB
2Esben Hvid BorggaardEsben Hvid Borggaard ('10)Esbjerg AM18.37
  
 PB
3Bertram Schack Rørby OlsenBertram Schack Rørby Olsen ('09)Vejen AF23.23
  
 PB
D13 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Elliot Zephyrine StæhrElliot Zephyrine Stæhr ('09)Fredericia AF8.31
  
 PB
 
7.28 PB7.60 PB8.31 PB     
2Jamie LarsenJamie Larsen ('09)Fredericia AF6.54
  
 PB
 
6.36 PB6.54 PB6.46     
3Esben Hvid BorggaardEsben Hvid Borggaard ('10)Esbjerg AM6.03
  
 PB
 
5.71 PB6.03 PB5.53     
4Frederik DamFrederik Dam ('10)Esbjerg AM4.60
  
 PB
 
4.60 PB3.943.80     
5Bertram Schack Rørby OlsenBertram Schack Rørby Olsen ('09)Vejen AF3.80
  
 PB
 
3.80 PB3.113.58     
P13 600 m    

Finale A

Finale
1Bjørk AdamsenBjørk Adamsen ('10)Kolding KFUM 1:55.16
  
 PB
2Agnes Katrine JohnsenAgnes Katrine Johnsen ('10)Kolding KFUM 2:02.44
  
 PB
3Lillian Stokvad HansenLillian Stokvad Hansen ('10)Fredericia AF2:06.69
  
 PB
4Miria JamalMiria Jamal ('09)Fredericia AF2:09.27
  
 PB
5Fraja HansenFraja Hansen ('09)Fredericia AF2:18.09
  
 PB
6Karen Riis RøikjærKaren Riis Røikjær ('10)Fredericia AF2:21.75
  
 PB
7Elise Ingemann ThygesenElise Ingemann Thygesen ('10)Fredericia AF2:24.53
  
 PB
P13 60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m    
Vind: +0.7

Finale A

Finale
Vind: +0.7
1Lillian Stokvad HansenLillian Stokvad Hansen ('10)Fredericia AF12.50
  
 PB
2Leonora LudvigsenLeonora Ludvigsen ('10)Fredericia AF12.72
  
 PB
3Elise Ingemann ThygesenElise Ingemann Thygesen ('10)Fredericia AF13.82
  
 PB
Finale B
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1Agnes Katrine JohnsenAgnes Katrine Johnsen ('10)Kolding KFUM 12.88
  
 PB
2Miria JamalMiria Jamal ('09)Fredericia AF12.99
  
 PB
3Luna Maria Bang-JensenLuna Maria Bang-Jensen ('09)Fredericia AF13.84
  
 SB
P13 Kuglestød 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Luna Maria Bang-JensenLuna Maria Bang-Jensen ('09)Fredericia AF7.62
  
 PB
 
7.20 PB7.40 PB7.62 PB     
2Leonora LudvigsenLeonora Ludvigsen ('10)Fredericia AF7.14
  
 PB
 
7.14 PB7.106.66     
3Fraja HansenFraja Hansen ('09)Fredericia AF6.88
  
 PB
 
6.88 PB6.546.70     
4Elise Ingemann ThygesenElise Ingemann Thygesen ('10)Fredericia AF6.37
  
 PB
 
5.18 PB5.35 PB6.37 PB     
5Lillian Stokvad HansenLillian Stokvad Hansen ('10)Fredericia AF5.99
  
 PB
 
5.97 PB5.99 PB5.66     
6Agnes Katrine JohnsenAgnes Katrine Johnsen ('10)Kolding KFUM 5.85
  
 PB
 
5.85 PB5.745.51     
7Miria JamalMiria Jamal ('09)Fredericia AF5.39
  
 PB
 
4.64 PB5.39 PB3.94     
8Bjørk AdamsenBjørk Adamsen ('10)Kolding KFUM 5.17
  
 PB
 
5.09 PB5.17 PB5.17 =PB     
9Karen Riis RøikjærKaren Riis Røikjær ('10)Fredericia AF4.56
  
 PB
 
4.37 PB4.334.56 PB     
10Sandra NysomSandra Nysom ('10)Kolding KFUM 4.07
  
 PB
 
4.07 PB3.803.60     
D11 400 m    

Finale A

Finale
1
Louie Grønkjær
Louie Grønkjær ('11)
Vejle IF1:19.16
  
 PB
2
Lasse Frost Thorup
Lasse Frost Thorup ('11)
Esbjerg AM1:21.97
  
 SB
3
Kasper Nielsen
Kasper Nielsen ('11)
Esbjerg AM1:32.85
  
 PB
4
Bertram Høgh Veis
Bertram Høgh Veis ('11)
Esbjerg AM1:35.00
  
 SB
D11 60 m hæk 68.6 cm, 7.65 m    
Vind: +0.9

Finale A

Finale
Vind: +0.9
1
Lasse Frost Thorup
Lasse Frost Thorup ('11)
Esbjerg AM12.32
  
 PB
2
Kasper Nielsen
Kasper Nielsen ('11)
Esbjerg AM14.14
  
 SB
3
Bertram Høgh Veis
Bertram Høgh Veis ('11)
Esbjerg AM15.23
  
 PB
D11 Højdespring    

Finale A

Finale
1
Lasse Frost Thorup
Lasse Frost Thorup ('11)
Esbjerg AM1.15
  
 SB
 
1.00 SB
  O
1.05 SB
  O
1.10 SB
  O
1.15 SB
XXO
1.20
XXX
   
2
Kasper Nielsen
Kasper Nielsen ('11)
Esbjerg AM1.10
  
 PB
 
0.95 SB
 XO
1.00 SB
 XO
1.05 =PB
  O
1.10 PB
 XO
1.15
XXX
   
3
Bertram Høgh Veis
Bertram Høgh Veis ('11)
Esbjerg AM1.05
  
 =PB
 
0.95 SB
  O
1.00 SB
  O
1.05 =PB
XXO
1.10
XXX
    
P11 400 m    

Finale A

Finale
1
Karoline Jessen
Karoline Jessen ('11)
Esbjerg AM1:12.26
  
 PB
2
Lucia Marie Ploog
Lucia Marie Ploog ('11)
Fredericia AF1:15.82
  
 PB
3
Tilde Marie Bøgelund Schlünssen
Tilde Marie Bøgelund Schlünssen ('12)
Vejen AF1:26.17
  
 PB
4
Nadine Laugesen
Nadine Laugesen ('12)
Esbjerg AM1:26.57
  
 PB
5
Andrea Schack Rørby Olsen
Andrea Schack Rørby Olsen ('12)
Vejen AF1:53.89
  
 PB
P11 60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m    
Vind: -1.1

Finale A

Finale
Vind: -1.1
1
Karoline Jessen
Karoline Jessen ('11)
Esbjerg AM13.61
  
 PB
2
Nadine Laugesen
Nadine Laugesen ('12)
Esbjerg AM13.81
  
 PB
3
Olivia Ludvigsen
Olivia Ludvigsen ('12)
Fredericia AF14.96
  
 PB
Finale B
Vind: +1.9
Vind: +1.9
1
Lucia Marie Ploog
Lucia Marie Ploog ('11)
Fredericia AF12.44
  
 PB
2
Tilde Marie Bøgelund Schlünssen
Tilde Marie Bøgelund Schlünssen ('12)
Vejen AF12.80
  
 PB
3
Andrea Schack Rørby Olsen
Andrea Schack Rørby Olsen ('12)
Vejen AF25.89
  
 PB
P11 Højdespring    

Finale A

Finale
1
Lucia Marie Ploog
Lucia Marie Ploog ('11)
Fredericia AF1.15
  
 PB
 
0.80 SB
  O
0.85 SB
  O
0.90 SB
  O
0.95 SB
  O
1.00 SB
  O
1.05 SB
  O
1.10 =PB
  O
1.15 PB
XXO
1.20
XXX
       
2
Karoline Jessen
Karoline Jessen ('11)
Esbjerg AM1.10
  
 =PB
 
1.00 SB
  O
1.05 SB
  O
1.10 =PB
  O
1.15
XXX
    
3
Tilde Marie Bøgelund Schlünssen
Tilde Marie Bøgelund Schlünssen ('12)
Vejen AF1.00
  
 PB
 
0.95 PB
  O
1.00 PB
  O
1.05
XXX
     
4
Olivia Ludvigsen
Olivia Ludvigsen ('12)
Fredericia AF0.90
  
 PB
 
0.80 PB
  O
0.85 PB
  O
0.90 PB
  O
0.95
XXX
    
5
Andrea Schack Rørby Olsen
Andrea Schack Rørby Olsen ('12)
Vejen AF0.80
  
 PB
 
0.80 PB
 XO
0.85
XXX
      
D9 800 m    

Finale A

Finale
1
Aiden Ochonogor
Aiden Ochonogor ('13)
Esbjerg AM3:15.27
  
 PB
2
Graeme Lusby
Graeme Lusby ('13)
Esbjerg AM3:20.81
  
 PB
3
Christian Serve
Christian Serve ('14)
Esbjerg AM3:27.39
  
 SB
4
Conrad Husted
Conrad Husted ('14)
Esbjerg AM3:54.86
  
 PB
5
Vidar Wolf
Vidar Wolf ('13)
Esbjerg AM3:57.55
  
 PB
D9 40 m hurdles    
Vind: +0.4

Finale A

Finale
Vind: +0.4
1
Christian Serve
Christian Serve ('14)
Esbjerg AM9.37
  
 SB
3
Vidar Wolf
Vidar Wolf ('13)
Esbjerg AM10.50
  
 PB
5
Conrad Husted
Conrad Husted ('14)
Esbjerg AM12.70
  
 PB
Finale B
Vind: +1.5
Vind: +1.5
1
Graeme Lusby
Graeme Lusby ('13)
Esbjerg AM9.13
  
 SB
3
Aiden Ochonogor
Aiden Ochonogor ('13)
Esbjerg AM9.38
  
 PB
D9 Boldkast 145 gram    

Finale A

Finale
1
Aiden Ochonogor
Aiden Ochonogor ('13)
Esbjerg AM23.14
  
 
 
17.3315.9823.14     
2
Christian Serve
Christian Serve ('14)
Esbjerg AM22.95
  
 PB
 
  X22.95 PB14.91     
3
Graeme Lusby
Graeme Lusby ('13)
Esbjerg AM19.14
  
 PB
 
19.14 PB18.3218.16     
4
Conrad Husted
Conrad Husted ('14)
Esbjerg AM17.14
  
 PB
 
17.14 PB15.59  X     
5
Vidar Wolf
Vidar Wolf ('13)
Esbjerg AM13.55
  
 PB
 
12.98 PB13.55 PB13.23     
P9 800 m    

Finale A

Finale
1
Anna-Lia Grønkjær
Anna-Lia Grønkjær ('13)
Vejle IF3:18.42
  
 SB
2
Melina Laugesen
Melina Laugesen ('13)
Esbjerg AM3:28.96
  
 PB
3
Silje Sommerly
Silje Sommerly ('13)
Esbjerg AM3:29.01
  
 PB
4
Milla Lund Lørup Andersen
Milla Lund Lørup Andersen ('14)
Esbjerg AM3:37.65
  
 SB
5
Amaryllis Rahbek
Amaryllis Rahbek ('13)
Esbjerg AM3:44.37
  
 PB
6
Madison Stokvad Nielsen
Madison Stokvad Nielsen ('14)
Fredericia AF3:55.42
  
 PB
7
Julie Jessen
Julie Jessen ('14)
Esbjerg AM4:24.03
  
 SB
P9 40 m hurdles    
Vind: +1.0

Finale A

Finale
Vind: +1.0
1
Julie Jessen
Julie Jessen ('14)
Esbjerg AM10.59
  
 PB
4
Emma Sommerly Winkler
Emma Sommerly Winkler ('14)
Esbjerg AM10.63
  
 PB
7
Silje Jones
Silje Jones ('14)
Esbjerg AM14.43
  
 PB
Finale B
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1
Milla Lund Lørup Andersen
Milla Lund Lørup Andersen ('14)
Esbjerg AM9.73
  
 PB
4
Amaryllis Rahbek
Amaryllis Rahbek ('13)
Esbjerg AM9.94
  
 PB
7
Madison Stokvad Nielsen
Madison Stokvad Nielsen ('14)
Fredericia AF10.63
  
 PB
Finale C
Vind: +1.4
Vind: +1.4
1
Melina Laugesen
Melina Laugesen ('13)
Esbjerg AM8.91
  
 PB
4
Silje Sommerly
Silje Sommerly ('13)
Esbjerg AM8.99
  
 PB
P9 Boldkast 145 gram    

Finale A

Finale
1
Melina Laugesen
Melina Laugesen ('13)
Esbjerg AM21.51
  
 
 
19.2821.5121.32     
2
Silje Sommerly
Silje Sommerly ('13)
Esbjerg AM16.62
  
 
 
15.1416.6213.98     
3
Amaryllis Rahbek
Amaryllis Rahbek ('13)
Esbjerg AM14.52
  
 PB
 
11.00 SB14.52 PB13.76     
4
Emma Sommerly Winkler
Emma Sommerly Winkler ('14)
Esbjerg AM11.20
  
 
 
11.2011.1911.10     
5
Madison Stokvad Nielsen
Madison Stokvad Nielsen ('14)
Fredericia AF11.12
  
 PB
 
10.78 PB9.6911.12 PB     
6
Milla Lund Lørup Andersen
Milla Lund Lørup Andersen ('14)
Esbjerg AM10.81
  
 PB
 
10.81 PB10.039.47     
7
Julie Jessen
Julie Jessen ('14)
Esbjerg AM7.86
  
 
 
7.865.214.37     
8
Silje Jones
Silje Jones ('14)
Esbjerg AM6.15
  
 PB
 
6.15 PB  X  X     
D7 800 m    

Finale A

Finale
1
Lauge Dam Lyhne
Lauge Dam Lyhne ('15)
Vejle IF3:38.03
  
 PB
D7 40 m hurdles    
Vind: +1.5

Finale A

Finale
Vind: +1.5
1
Lauge Dam Lyhne
Lauge Dam Lyhne ('15)
Vejle IF12.02
  
 PB
D7 Boldkast 145 gram    

Finale A

Finale
1
Lauge Dam Lyhne
Lauge Dam Lyhne ('15)
Vejle IF16.16
  
 PB
 
16.16 PB14.6015.49     
P7 800 m    

Finale A

Finale
1
Karla Elisabeth Nielsen
Karla Elisabeth Nielsen ('15)
Esbjerg AM4:49.44
  
 PB
P7 40 m hurdles    
Vind: +1.4

Finale A

Finale
Vind: +1.4
1
Karla Elisabeth Nielsen
Karla Elisabeth Nielsen ('15)
Esbjerg AM15.34
  
 PB
P7 Boldkast 145 gram    

Finale A

Finale
1
Karla Elisabeth Nielsen
Karla Elisabeth Nielsen ('15)
Esbjerg AM4.80
  
 PB
 
4.80 PB4.624.80 =PB     

Seneste resultater

25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne
13.8HvidovreKastelavn
13‐14.8KøbenhavnSparta Sprintstævne
13‐14.8KøbenhavnDM Mangekamp
13‐14.8KøbenhavnMangekamp U14
13‐14.8KøbenhavnMangekamp D11/P11
12‐14.8TórshavnFM fyri vaksin á Tórsbreyt
10.8KøbenhavnSparta Summer Jump 01
6.8HelsingørSommer spring og kast
6‐7.8AabenraaStævne trænings samling masters
6.8GreveVindsprint