Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aarhus: Atletik i Aarhus 1 18.5.2022
Ceres Park

M 100 m    
Vind: +0.6

Finale A

Finale
Vind: +0.6
1Victor Kiplagat KondrupVictor Kiplagat Kondrup ('02)Kolding KFUM 11.14
  
 PB
2Christian Daniel NørskovChristian Daniel Nørskov ('04)Randers Freja11.29
  
 SB
3Tristan Rønn PoulsenTristan Rønn Poulsen ('05)Aarhus 190011.71
  
 PB
4Sofus Ingemann HarmsenSofus Ingemann Harmsen ('03)Aarhus 190012.06
  
 SB
Finale B
Vind: -3.4
Vind: -3.4
1Simon Winther TørringSimon Winther Tørring ('07)Aarhus 190011.98
  
 PB
2Sofus PaavigSofus Paavig ('07)Aarhus 190013.07
  
 SB
3Linus Holst SørensenLinus Holst Sørensen ('07)Aarhus 190013.39
  
 SB
4Carl Emil Sehestedt BohnCarl Emil Sehestedt Bohn ('07)Aarhus 190013.50
  
 SB
5Aske LarsenAske Larsen ('08)Aarhus 190013.58
  
 PB
6Emil Winther TørringEmil Winther Tørring ('07)Aarhus 190013.71
  
 PB
M 200 m    
Vind: +1.8

Finale A

Finale
Vind: +1.8
1Victor Kiplagat KondrupVictor Kiplagat Kondrup ('02)Kolding KFUM 22.31
  
 PB
2Simon Winther TørringSimon Winther Tørring ('07)Aarhus 190023.42
  
 PB
3
Kyrylo Lampitskyi
Kyrylo Lampitskyi ('05)
/ UKR24.49
  
 PB
4Carl Emil Sehestedt BohnCarl Emil Sehestedt Bohn ('07)Aarhus 190026.79
  
 PB
5Søren ØstergaardSøren Østergaard ('66)Aarhus 190035.23
  
 SB
M 400 m    

Finale A

Finale
1Bjørn BaunwallBjørn Baunwall ('93)Aarhus Fremad53.81
  
 PB
2Sofus PaavigSofus Paavig ('07)Aarhus 190055.28
  
 PB
3Jacob AndersenJacob Andersen ('95)Aalborg AM56.80
  
 SB
M 800 m    

Finale A

Finale
1Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92)AGF Atletik1:52.15
  
 SB
2Christian Abild LarsenChristian Abild Larsen ('93)Aarhus 19001:56.41
  
 SB
3Nikolas KraglundNikolas Kraglund ('01)Aalborg AM2:01.12
  
 SB
4Daniel BendorffDaniel Bendorff ('93)Aalborg AM2:10.20
  
 PB
5Line K SchulzLine K Schulz ('96)Aarhus 19002:13.23
  
  K
6Andreas Nors RebstrupAndreas Nors Rebstrup Aalborg AM2:22.61
  
 SB
Jeppe ThomsenJeppe Thomsen ('77)Aarhus 1900 DNF
  
 
Kenneth Holm PetersenKenneth Holm Petersen ('82)Aarhus 1900 DNF
  
 
Marius M. SzwedMarius M. Szwed ('05)Aalborg AM DNF
  
 
Finale B
1Emil Hviid PedersenEmil Hviid Pedersen Aarhus 19002:10.36
  
 SB
2Jonathan Alfred FenstenJonathan Alfred Fensten ('06)Aarhus 19002:10.91
  
 PB
3Emil Møller SchmidtEmil Møller Schmidt ('06)Viborg AM2:13.57
  
 PB
4Laura G. AndersenLaura G. Andersen ('04)Aalborg AM2:14.66
  
  K
5Emilie Kirk LangschwagerEmilie Kirk Langschwager ('04)Kolding KFUM 2:17.99
  
  K
6Marie B. OlesenMarie B. Olesen ('07)Aalborg AM2:22.00
  
  K
7Laura Røhl Guldbæk ArentsenLaura Røhl Guldbæk Arentsen ('03)Kolding KFUM 2:26.96
  
  K
8Karoline Kalsmose JakobsenKaroline Kalsmose Jakobsen ('07)Aarhus 19002:38.48
  
  K
9Søren ØstergaardSøren Østergaard ('66)Aarhus 19002:39.58
  
 SB
M 3000 m    

Finale A

Finale
1Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)AGF Atletik8:29.08
  
 SB
2Samuel Emil Gobina SigalaSamuel Emil Gobina Sigala ('03)AK Holstebro8:45.34
  
 PB
3Christian Østergaard NielsenChristian Østergaard Nielsen ('97)AGF Atletik8:47.39
  
 PB
4Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92)AGF Atletik8:47.80
  
 SB
5Roly MossopRoly Mossop ('02)Aarhus 1900 / IRL8:48.46
  
 PB
6Andreas BjerringAndreas Bjerring ('96)AGF Atletik8:50.92
  
 PB
7Christian Møller NielsenChristian Møller Nielsen ('97)AGF Atletik8:52.07
  
 PB
8Jens Vestergaard ChristiansenJens Vestergaard Christiansen ('02)Aarhus 19009:32.51
  
 PB
9Sergi Prats SoléSergi Prats Solé ('03)Aarhus 1900 / ESP9:40.42
  
 PB
10Frederik Juhl LeisznerFrederik Juhl Leiszner ('99)Aarhus 19009:49.19
  
 PB
Jacob Sommer SimonsenJacob Sommer Simonsen ('95)AGF Atletik DNF
  
 
Finale B
1Sebastian Smed GrønkjærSebastian Smed Grønkjær ('08)Vejle IF9:29.43
  
 PB
2Lynge Mejlvang HansenLynge Mejlvang Hansen ('06)Viborg AM9:38.85
  
 PB
3Laura AstrupLaura Astrup Aarhus 190010:06.17
  
  K
4Kenneth Holm PetersenKenneth Holm Petersen ('82)Aarhus 190010:06.25
  
 PB
5Emma HoráčkováEmma Horáčková ('01)Aarhus 1900 / CZE10:22.96
  
  K
6Noa NielsenNoa Nielsen ('06)Viborg AM10:27.22
  
 PB
7Kristine Dahl RasmussenKristine Dahl Rasmussen ('99)Aarhus 190010:31.78
  
  K
8Siv BertelsenSiv Bertelsen ('06)AK Heden 10:33.15
  
  K
9Mette SkovboMette Skovbo ('91)Aarhus 190010:56.01
  
  K
10Laurids JakobsenLaurids Jakobsen ('52)Viborg AM11:28.27
  
DR70 SB
M Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Peter BjerrePeter Bjerre ('42)Aarhus 19008.29
  
 
 
7.928.267.888.058.058.29  
2Flemming BrunttFlemming Bruntt ('39)Aarhus 19006.73
  
 SB
 
6.73 SB6.676.676.616.516.38  
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 190013.26
  
 SB
 
  X13.26 SB13.13  X12.70  X  
2Rune DrongesenRune Drongesen ('96)Aarhus 190010.54
  
 PB
 
10.18 SB9.8610.49 PB10.129.7910.54 PB  
K 100 m    
Vind: -1.7

Finale A

Finale
Vind: -1.7
1Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM12.45
  
 SB
2Christine KlitgaardChristine Klitgaard ('04)Aalborg AM12.84
  
 SB
3Line ØsterkjærhusLine Østerkjærhus ('91)Aalborg AM13.30
  
 PB
4Sara ThistedSara Thisted ('07)Aarhus 190015.35
  
 PB
5Birgit KastepoldBirgit Kastepold ('85)Aarhus 1900 / EST20.50
  
 SB
K 200 m    
Vind: -0.2

Finale A

Finale
Vind: -0.2
1Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM25.45
  
 
2Christine KlitgaardChristine Klitgaard ('04)Aalborg AM25.98
  
 SB
3Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM26.75
  
 PB
4Line ØsterkjærhusLine Østerkjærhus ('91)Aalborg AM27.60
  
 PB
5Ida Marie HartmannIda Marie Hartmann ('02)Aarhus 190028.10
  
 SB
Finale B
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1Thea Søgård NissenThea Søgård Nissen ('07)Kolding KFUM 28.67
  
 PB
2Johanne BrogaardJohanne Brogaard ('08)Aarhus 190029.00
  
 PB
3Karoline Kalsmose JakobsenKaroline Kalsmose Jakobsen ('07)Aarhus 190031.10
  
 SB
4Sara ThistedSara Thisted ('07)Aarhus 190032.94
  
 PB
K 400 m    

Finale A

Finale
1Amanda Sondrup HenriquesAmanda Sondrup Henriques ('04)Randers Freja57.16
  
 SB
2Emilie Birk SalomonssonEmilie Birk Salomonsson ('06)Skanderborg Atletik1:00.85
  
 PB
3Anne Bonderup AndersenAnne Bonderup Andersen ('01)Aalborg AM1:01.18
  
 SB
4Mille B. OlesenMille B. Olesen ('02)Aalborg AM1:03.22
  
 SB
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +0.3

Finale A

Finale
Vind: +0.3
1Ida BoelIda Boel Aarhus 190014.37
  
 PB
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF10.26
  
 SB
 
9.75 SB10.26 SB9.379.5810.028.88  
2Julie Kalstrup SchulzJulie Kalstrup Schulz Aarhus 190010.25
  
 SB
 
10.25 SB9.7110.25 =SB9.90  X  X  
3Nikoline Lybæk PetersenNikoline Lybæk Petersen ('98)Aarhus 190010.11
  
 SB
 
10.11 SB9.819.71  X9.86  X  
4Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 19009.47
  
 PB
 
8.78 SB8.779.07 SB9.47 PB  X  X  
5Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 19009.29
  
 SB
 
  X9.29 SB9.29 =SB8.90  X8.91  
6Louise Rosenhøj NielsenLouise Rosenhøj Nielsen ('01)Aarhus 19007.03
  
 PB
 
  X7.03 PB6.676.746.406.61  
D17 110 m hæk 91.4 cm    
Vind: +0.8

Finale A

Finale
Vind: +0.8
1
Kyrylo Lampytskyi
Kyrylo Lampytskyi ('05)
/ UKR14.86
  
 SB
D17 Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Adam Sandbjerg LindAdam Sandbjerg Lind ('05)Aarhus 190012.37
  
 SB
 
12.37 SB  X  X  X  X  X  
P17 100 m hæk 76.2 cm    
Vind: +0.3

Finale A

Finale
Vind: +0.3
1Silje Nyeland SandholdtSilje Nyeland Sandholdt ('06)Aarhus 190018.25
  
 PB
Sara FredslundSara Fredslund ('06)Aarhus 1900 DNF
  
 
Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM DNF
  
 
D15 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Linus Holst SørensenLinus Holst Sørensen ('07)Aarhus 190011.15
  
 PB
 
11.15 PB10.0110.54  –  –  –  
2Simon Winther TørringSimon Winther Tørring ('07)Aarhus 190010.41
  
 PB
 
  X  X  X10.41 PB  –  –  
3Emil Winther TørringEmil Winther Tørring ('07)Aarhus 19009.90
  
 PB
 
9.25 PB8.989.90 PB  –  –  –  

Seneste resultater

17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb
11.12OdenseOdense Ministævne 1
10.12Aarhus Juleløbet
9.12RandersStangspring med musik
2.12HerlevVinterVægt
2‐3.12RandersJulegavejagten
22.11RandersInternt Freja Nålestævne
22.11AalborgAalborg Indoor I
19.11RandersStangspring med musik
18.11HelsingørNordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11AarhusCRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11RandersStangspring med musik
11.11KøbenhavnSpartas 125 års Jubilæumsløb
4.11SorøPhønix Open
4.11RandersRegionsfinale Vest
3.11RandersStangspring med musik
28.10SilkeborgKastestævne
28.10AalborgRegionsstævne Nordjylland
28.10ViborgVexa HLM Running - Sidste chance!
22.10KøbenhavnCRAFT Løbe Cup 1
13.10EsbjergKastedag Esbjerg
11.10HerlevSommerafslutningsstævne
11.10HelsingørAfslutning for børneholdene
7.10SæbySæby open - Diskoskast
7.10LyngbyAlt-muligt-kamp - Klubstævne
7.10RandersNåle- og Regionsstævne