Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Berlin GER: Pfingstsportfest - The Berlin Meeting 4‐5.6.2022
Lichterfelde

M 100 m    
4.6. Vind: -0.7

Finale A

Finale
4.6.Vind: -0.7
1
Mohammad Amin Al-Salami
Mohammad Amin Al-Salami ('94)
SYR10.89
  
 
Indledende heats4.6.
Indledende 1
4.6. Vind: -0.8
4.6.Vind: -0.8
1
Mohammad Amin Al-Salami
Mohammad Amin Al-Salami ('94)
SYR10.87
  
 SB
M 200 m    
5.6. Vind: -1.7

Finale A

Finale
5.6.Vind: -1.7
1
Friedrich Rumpf
Friedrich Rumpf ('03)
GER21.77
  
 
3Samuel KærhøgSamuel Kærhøg ('07)DEN25.47
  
 PB
5Jonathan MansfeldtJonathan Mansfeldt ('07)DEN27.56
  
 PB
Finale B
5.6. Vind: +1.3
5.6.Vind: +1.3
1
Marius Gropp
Marius Gropp ('01)
GER22.27
  
 PB
Finale C
5.6. Vind: -1.0
5.6.Vind: -1.0
2Adam SkytteAdam Skytte ('06)DEN23.26
  
 PB
Finale D
5.6. Vind: +0.5
5.6.Vind: +0.5
1August Juhl HorsgaardAugust Juhl Horsgaard ('07)DEN24.24
  
 PB
M 800 m    
5.6.

Finale A

Finale
5.6.
1
Tobias Singer
Tobias Singer ('89)
GER1:55.91
  
 PB
M 1500 m    
4.6.

Finale A

Finale
4.6.
1
Tobias Singer
Tobias Singer ('89)
GER3:57.04
  
 PB
2
Clément L'Hommelet
Clément L'Hommelet ('98)
FRA3:58.95
  
 
M 3000 m    
5.6.

Finale A

Finale
5.6.
1
Fritz Stubenrauch
Fritz Stubenrauch ('03)
GER8:42.59
  
 PB
2
Clemens Herfarth
Clemens Herfarth ('03)
GER8:44.28
  
 PB
3
Anton Saar
Anton Saar ('04)
GER8:48.30
  
 PB
4
Björn Menges
Björn Menges ('88)
GER8:48.92
  
 PB
5
Moctare Simpore
Moctare Simpore ('98)
BUR8:53.85
  
 PB
Carsten Ender
Carsten Ender ('69)
GER DNF
  
 
M 110 m hæk    
5.6.

Finale A

Finale
5.6.
Lasse Pixberg
Lasse Pixberg ('02)
GER DQ
  
 
M Højdespring    
4.6.

Finale A

Finale
4.6.
1
Nico Hesse
Nico Hesse ('96)
GER2.04
  
 PB
 
1.89
  O
1.95
 XO
2.04
XXO
2.08
XXX
    
M Stangspring    
5.6.

Finale A

Finale
5.6.
1
Gillian Ladwig
Gillian Ladwig ('98)
GER5.45
  
 PB
 
4.70
  -
4.80
  -
4.90
  -
5.00
  -
5.10
XXO
   
2
Niklas Tuschling
Niklas Tuschling ('02)
GER5.00
  
 =PB
 
4.50
  O
4.60
  O
4.70
XXO
4.80
 XO
4.90
XXO
5.00
  O
  
3
Lars Keffel
Lars Keffel 
GER4.90
  
 PB
 
4.50
  O
4.60
  O
4.70
 XO
4.80
  O
4.90
  O
5.00
XXX
  
M Længdespring    
5.6.

Finale A

Finale
5.6.
1
Fred Isaac Fleurisson
Fred Isaac Fleurisson ('03)
GER7.10
-2.9
  
 SB
 
6.87 SB
 -0.6
5.42
 0.9
7.07 SB
 -3.2
6.91
 -0.9
7.10 SB
 -2.9
6.51
 -0.9
  
2
Niklas Tuschling
Niklas Tuschling ('02)
GER6.96
-1.8
  
 
 
6.68
 -1.7
6.82
 -1.8
6.96
 -1.8
5.27
 -2.2
  –  –  
3
Hendric Tronsson
Hendric Tronsson ('96)
GER6.92
-2.3
  
 
 
6.92
 -2.3
  X
 -0.7
  X
 0.8
6.75
 -1.0
6.83
 -0.5
6.42
 0.0
  
M Trespring    
4.6.

Finale A

Finale
4.6.
1
Mohammad Amin Al-Salami
Mohammad Amin Al-Salami ('94)
SYR16.04
-0.3
  
 SB
 
15.66 SB
 -1.3
15.80 SB
 -0.8
  X
 -1.9
  X
 -0.8
  X
 -1.0
16.04 SB
 -0.3
  
2
Joel Kuluki
Joel Kuluki 
GER15.06
-1.7
  
 SB
 
  X
 -2.2
  X
 -1.2
15.06 SB
 -1.7
  X
 -2.7
  X
 -2.1
  X
 -1.9
  
3
Arsen Tshantshapanyan
Arsen Tshantshapanyan ('04)
ARM14.57
-1.0
  
 
 
  X
 1.3
14.49
 -1.2
14.57
 -1.0
14.47
 -1.2
  X
 -2.1
13.26
 -3.6
  
4
Carl Gustav Weishampel
Carl Gustav Weishampel ('04)
GER14.09
-2.0
  
 PB
 
  X
 -0.1
13.79 PB
 -1.7
14.09 PB
 -2.0
13.52
 -1.1
13.66
 -2.9
13.97
 -0.9
  
5
Leonard Konstantin Köchli
Leonard Konstantin Köchli 
GER14.07
-1.0
  
 SB
 
13.76
 -1.6
  X
 -3.0
13.60
 -0.2
14.03 SB
 -1.1
14.07 SB
 -1.0
12.13
 -0.8
  
6
Pascal Lehmann
Pascal Lehmann ('02)
GER13.84
-0.6
  
 
 
  X
 -2.9
  X
 -0.9
  X
 -0.4
  X
 -0.8
13.84
 -0.6
12.16
 -2.0
  
7
Alexander Stauffenberg
Alexander Stauffenberg ('97)
GER13.82
-0.6
  
 SB
 
13.42 SB
 0.0
  X
 -0.7
13.82 SB
 -0.6
  X
 -0.5
13.62
 -0.5
  X
 -0.7
  
Yatiri Lopez-Schuster
Yatiri Lopez-Schuster ('05)
GER NM
-1.0
  
 
 
  X
 -1.4
  X
 -1.0
  –  –  –  –  
Keno Krieger
Keno Krieger 
GER NM
+0.3
  
 
 
  X
 0.3
  –  –  –  –  –  
M Spydkast 700 gram    
4.6.

Finale A

Finale
4.6.
1
Samuel Wolter
Samuel Wolter ('05)
GER69.15
  
 PB
 
69.15 PB66.61  X  X  X  X  
M Spydkast 800 gram    
4.6.

Finale A

Finale
4.6.
2
Wilhelm Paproth
Wilhelm Paproth ('96)
GER67.24
  
 SB
 
64.17 SB67.24 SB  X  X  –59.46  
K 200 m    
5.6. Vind: -2.0

Finale A

Finale
5.6.Vind: -2.0
1
Lisa Marie Kwayie
Lisa Marie Kwayie ('96)
GER23.62
  
 
2
Skadi Schier
Skadi Schier 
GER24.27
  
 
Finale D
5.6. Vind: +1.2
5.6.Vind: +1.2
4Sophia BondeSophia Bonde ('07)DEN26.92
  
 PB
Finale E
5.6. Vind: -0.5
5.6.Vind: -0.5
4Aliya DahlAliya Dahl ('07)DEN28.54
  
 =PB
K 400 m    
4.6.

Finale A

Finale
4.6.
1
Skadi Schier
Skadi Schier 
GER54.64
  
 PB
2
Marie Scheppan
Marie Scheppan ('01)
GER55.15
  
 SB
3
Jennifer Hauke
Jennifer Hauke ('93)
GER55.22
  
 PB
4
Johanna Martin
Johanna Martin ('06)
GER55.74
  
 PB
5
Tamila Markgraf
Tamila Markgraf ('02)
GER58.63
  
 SB
Finale B
4.6.
4.6.
1
Anna Weichelt
Anna Weichelt ('05)
GER58.71
  
 PB
K 1500 m    
4.6.

Finale A

Finale
4.6.
1
Luna Udelhoven
Luna Udelhoven ('94)
GER4:38.86
  
 SB
K 100 m hæk 84.0 cm    
5.6. Vind: -0.4

Finale A

Finale
5.6.Vind: -0.4
1
Lia Flotow
Lia Flotow ('04)
GER14.54
  
 
K 400 m hæk    
4.6.

Finale A

Finale
4.6.
1
Hermione Plumptre
Hermione Plumptre ('91)
GBR1:00.53
  
 
2
Yasmin Amaadacho
Yasmin Amaadacho ('03)
GER1:02.40
  
 
3
Charlotte Wolff
Charlotte Wolff 
GER1:02.84
  
 SB
K Højdespring    
4.6.

Finale A

Finale
4.6.
1
Mareike Max
Mareike Max ('98)
GER1.72
  
 
 
1.60
  O
1.66
  O
1.72
  O
1.78
XXX
    
2
Ellis Jacobasch
Ellis Jacobasch ('03)
GER1.69
  
 SB
 
1.54
  O
1.57
  O
1.60
  O
1.63
  O
1.66
  O
1.69
 XO
1.72
XXX
 
K Stangspring    
5.6.

Finale A

Finale
5.6.
1
Annika Roloff
Annika Roloff ('91)
GER4.00
  
 
 
3.80
 XO
3.90
 XO
4.00
 XO
4.10
XXX
    
2
Luisa-Sophie Peck
Luisa-Sophie Peck ('02)
GER4.00
  
 =PB
 
3.60
  O
3.80
  O
3.90
 XO
4.00
XXO
4.10
XXX
   
3
Anna Neubert
Anna Neubert ('03)
GER3.70
  
 =PB
 
3.40
  O
3.50
 XO
3.60
  O
3.70
XXO
3.80
XXX
   
4Sophia BondeSophia Bonde ('07)DEN2.40
  
 
 
2.40
 XO
2.60
XXX
      
K Længdespring    
5.6.

Finale A

Finale
5.6.
1
Linda Stoll
Linda Stoll ('06)
GER5.60
-1.0
  
 
 
5.08
 -0.5
  X
 -2.7
5.52
 -1.6
5.41
 -0.8
5.355.60
 -1.0
  
2
Wiebke Oelgardt
Wiebke Oelgardt ('01)
GER5.57
-3.1
  
 SB
 
  X
 -1.2
  X
 -2.7
5.57 SB
 -3.1
  –  –   
3
Julieta Gallego
Julieta Gallego ('02)
ESP5.56
0.0
  
 
 
5.56
 0.0
5.55
 -2.2
5.50  X
 -2.0
5.53
 -2.5
5.42
 -3.3
  
4
Sandra Kramer
Sandra Kramer ('77)
GER5.53
+1.1
  
 SB
 
5.42 SB
 0.0
  X
 0.2
  X
 -2.7
  X
 1.0
5.53 SB
 1.1
5.45  
5
Katharina Hanke
Katharina Hanke ('03)
GER5.51
-1.0
  
 SB
 
5.16 SB
 -2.4
5.50 SB
 1.2
5.41
 -2.4
  –5.275.51 SB
 -1.0
  
Lea-Jasmin Riecke
Lea-Jasmin Riecke 
GER NM
-0.4
  
 
 
  X
 -0.4
  X
 -2.7
  X
 1.0
  –  –  –  
K Trespring     
4.6.

Finale A

Finale
4.6.
1
Finja Damaschke
Finja Damaschke ('99)
GER12.23
-0.3
  
 
 
12.06
 -1.7
11.91
 -1.2
11.83
 -1.7
12.23
 -0.3
10.59
 0.2
12.01
 -1.6
  
2
Angelina Horn
Angelina Horn ('02)
GER12.09
-1.7
  
 SB
 
  X
 -1.4
12.09 SB
 -1.7
  X
 -0.4
  X
 -1.6
11.78
 -1.2
11.95
 -2.0
  
K Kuglestød 3.0 kg    
4.6.

Finale A

Finale
4.6.
1
Lara Annalena Wriedt
Lara Annalena Wriedt ('06)
GER12.40
  
 PB
 
12.06  X12.40 PB12.36  X11.10  
K Spydkast 600 gram    
4.6.

Finale A

Finale
4.6.
1
Lilly Urban
Lilly Urban ('02)
GER51.66
  
 
 
51.6649.68  X  X50.4248.70  
2
Tjara Hsu
Tjara Hsu ('02)
GER44.19
  
 
 
44.1940.9042.3742.2843.02  X  
3
Antonia Franzke
Antonia Franzke ('04)
GER43.20
  
 
 
40.72  X43.2042.02  X38.17  
4
Anna Neubert
Anna Neubert ('03)
GER42.38
  
 PB
 
42.38 PB39.49  X40.9640.3738.87  
5
Wiebke Oelgardt
Wiebke Oelgardt ('01)
GER40.14
  
 
 
  X39.7940.1437.04  X  X  
D19 100 m    
4.6. Vind: -0.6

Finale A

Finale
4.6.Vind: -0.6
1
Corca Bela Djalo
Corca Bela Djalo ('03)
GER10.90
  
 
Indledende heats4.6.
Indledende 2
4.6. Vind: -1.3
4.6.Vind: -1.3
1
Corca Bela Djalo
Corca Bela Djalo ('03)
GER11.01
  
 
D19 400 m hæk    
4.6.

Finale A

Finale
4.6.
1
Luke Böhme
Luke Böhme ('03)
GER54.79
  
 PB
Karl Fütterer
Karl Fütterer ('03)
GER DNF
  
 
D17 100 m    
4.6. Vind: -0.9

Finale A

Finale
4.6.Vind: -0.9
5Adam SkytteAdam Skytte ('06)DEN11.83
  
 PB
Indledende heats4.6.
Indledende 2
4.6. Vind: -1.9
4.6.Vind: -1.9
1Adam SkytteAdam Skytte ('06)DEN11.91
  
 PB
P17 Længdespring    
4.6.

Finale A

Finale
4.6.
1
Alena Russow
Alena Russow ('05)
GER5.69
0.0
  
 PB
 
5.16
 -0.6
5.28
 -0.8
5.31
 -2.0
5.31
 -3.5
5.69 PB
 0.0
  X
 1.1
  
D15 100 m    
4.6. Vind: -0.7

Finale A

Finale
4.6.Vind: -0.7
3August Juhl HorsgaardAugust Juhl Horsgaard ('07)DEN12.02
  
 PB
Indledende heats4.6.
Indledende 2
4.6. Vind: -1.0
4.6.Vind: -1.0
2Jonathan MansfeldtJonathan Mansfeldt ('07)DEN13.77
  
 PB
Indledende 3
4.6. Vind: +0.2
4.6.Vind: +0.2
2Samuel KærhøgSamuel Kærhøg ('07)DEN12.54
  
 PB
Indledende 5
4.6. Vind: -0.6
4.6.Vind: -0.6
3August Juhl HorsgaardAugust Juhl Horsgaard ('07)DEN12.17
  
 
P15 100 m    
Indledende heats4.6.
Indledende 1
4.6. Vind: +0.6
4.6.Vind: +0.6
2Sophia BondeSophia Bonde ('07)DEN13.57
  
 SB
Indledende 3
4.6. Vind: +0.4
4.6.Vind: +0.4
3Milla EskildsenMilla Eskildsen ('07)DEN13.68
  
 PB
Indledende 4
4.6. Vind: -0.6
4.6.Vind: -0.6
4Mille ElmerMille Elmer ('07)DEN13.51
  
 
P15 300 m    
4.6.

Finale A

Finale
4.6.
1
Lilith Belau
Lilith Belau ('07)
GER40.37
  
 PB
Finale C
4.6.
4.6.
2Isabella BondeIsabella Bonde ('08)DEN48.06
  
 PB
P15 800 m    
5.6.

Finale A

Finale
5.6.
1
Viktoria Kamml
Viktoria Kamml ('07)
GER2:13.02
  
 PB
P15 300 m hæk    
4.6.

Finale A

Finale
4.6.
4Aliya DahlAliya Dahl ('07)DEN49.45
  
 
P15 Højdespring    
5.6.

Finale A

Finale
5.6.
5Mille ElmerMille Elmer ('07)DEN1.38
  
 PB
 
1.30
  O
1.35 =PB
  O
1.38 PB
  O
1.41
XXX
    
7Isabella BondeIsabella Bonde ('08)DEN1.38
  
 SB
 
1.30
  O
1.35
 XO
1.38
XXO
1.41
XXX
    
P15 Længdespring    
5.6.

Finale A

Finale
5.6.
13Milla EskildsenMilla Eskildsen ('07)DEN4.73
-1.5
  
 
 
  X
 -1.0
4.73
 -1.5
4.59
 -0.7
     
P15 Kuglestød 3.0 kg    
4.6.

Finale A

Finale
4.6.
2Aliya DahlAliya Dahl ('07)DEN9.56
  
 
 
9.239.569.30  X9.259.26  
P15 Spydkast 500 gram    
4.6.

Finale A

Finale
4.6.
6Mille ElmerMille Elmer ('07)DEN25.05
  
 
 
22.0225.0523.9622.9024.4025.04  

Seneste resultater

21.4SkanderborgKlubstævne
20.4GlostrupGlostrup Games
17.4GreveKlubkastestævne
16.4HaderslevLøbestævne
16.4BallerupKastestævne 2
13.4BallerupBallerup Spring Walk
13.4Viborg50km & 100km
13.4ViborgDM 100K
7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive