Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Ordizia ESP: Vi Ordizia Sari Nagusia - Jose Antonio Pena Meeting 18.6.2022

M 100 m    
Vind: +0.8

Finale A

Finale
Vind: +0.8
1
Tijan Keita
Tijan Keita ('96)
GAM10.43
  
 =SB
2
Carlos Andres Palacios
Carlos Andres Palacios ('99)
COL10.60
  
 
3
Joseba Larrauri
Joseba Larrauri ('02)
ESP10.68
  
 PB
4
Ángel David Rodríguez
Ángel David Rodríguez ('80)
ESP10.69
  
 
5
Yeray Veroniz
Yeray Veroniz ('96)
ESP10.83
  
 PB
6
Jorge Illarramendi
Jorge Illarramendi ('95)
ESP10.91
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +4.8
Vind: +4.8
1
Tijan Keita
Tijan Keita ('96)
GAM10.25 w
  
 
2
Carlos Andres Palacios
Carlos Andres Palacios ('99)
COL10.27 w
  
 
3
Ángel David Rodríguez
Ángel David Rodríguez ('80)
ESP10.49 w
  
 
4
Joseba Larrauri
Joseba Larrauri ('02)
ESP10.50 w
  
 
Indledende 2
Vind: +0.8
Vind: +0.8
1
Jorge Illarramendi
Jorge Illarramendi ('95)
ESP10.85
  
 SB
2
Yeray Veroniz
Yeray Veroniz ('96)
ESP10.90
  
 
3Andoni ZaballaAndoni Zaballa ('01)ESP10.93
  
 PB
4
Aimar Arreitunandia
Aimar Arreitunandia 
ESP10.97
  
 
5
Eugenio Moreda
Eugenio Moreda 
ESP11.05
  
 PB
Indledende 3
Vind: +2.1
Vind: +2.1
1
Pablo Martínez
Pablo Martínez ('96)
ESP11.04 w
  
 
2
Raul Santirso
Raul Santirso 
ESP11.11 w
  
 
3
Julen Ortiz
Julen Ortiz ('96)
ESP11.12 w
  
 
4
Mikel Blanco
Mikel Blanco ('99)
ESP11.18 w
  
 
Indledende 4
Vind: +3.8
Vind: +3.8
1
Ander Roy García
Ander Roy García ('93)
ESP11.14 w
  
 
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Asier Fernandez
Asier Fernandez ('98)
ESP47.41
  
 SB
2
Adrián Rocandio
Adrián Rocandio ('97)
ESP47.64
  
 SB
3
Itoitz Rodriguez
Itoitz Rodriguez ('97)
ESP48.21
  
 SB
4
Kevin Mina
Kevin Mina ('98)
COL48.56
  
 
5
David De Blas
David De Blas ('97)
ESP50.04
  
 PB
Finale B
1
Daniel Blanco
Daniel Blanco ('96)
ESP48.63
  
 
2
Oscar Urdanoz
Oscar Urdanoz ('94)
ESP49.07
  
 SB
Finale C
1
Ioritz Labandibar
Ioritz Labandibar ('98)
ESP49.92
  
 PB
2
Unai Abinagoitiz
Unai Abinagoitiz ('03)
ESP50.21
  
 
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Mohamed Attaoui
Mohamed Attaoui ('01)
ESP1:46.94
  
 PB
2
Eric Guzman
Eric Guzman ('02)
ESP1:47.86
  
 PB
3
Samuel Arroyo
Samuel Arroyo ('94)
ESP1:48.70
  
 PB
4
Adam Maijo
Adam Maijo ('01)
ESP1:48.76
  
 PB
5
Fernando Vicente
Fernando Vicente ('95)
ESP1:48.84
  
 PB
6
Estanislao Nicolas Ruiz
Estanislao Nicolas Ruiz 
ESP1:49.19
  
 PB
7
David Carranza
David Carranza ('02)
ESP1:50.17
  
 
8
Ayrton Azcue
Ayrton Azcue ('91)
ESP1:50.40
  
 
9
Hassan Izzeddine
Hassan Izzeddine ('96)
ESP1:50.93
  
 
10
Mikel Calvo
Mikel Calvo ('03)
ESP1:52.64
  
 
Finale B
1
Alejandro Estévez
Alejandro Estévez ('92)
ESP1:49.87
  
 SB
2
Hugo de Miguel
Hugo de Miguel ('01)
ESP1:50.53
  
 PB
3
Eduardo Esteban
Eduardo Esteban ('96)
ESP1:50.93
  
 PB
4
Pablo Sanz
Pablo Sanz ('02)
ESP1:51.24
  
 PB
5
Ruben Mendieta
Ruben Mendieta ('94)
ESP1:51.78
  
 PB
6
Pablo Bravo
Pablo Bravo ('02)
ESP1:51.83
  
 SB
7
Eduardo Gallardo
Eduardo Gallardo ('88)
ESP1:53.46
  
 
8
Sergio Prieto
Sergio Prieto ('02)
ESP1:53.85
  
 
Finale C
1
Martin Lucas
Martin Lucas ('01)
ESP1:55.57
  
 
2
Nourdin El Yousfi
Nourdin El Yousfi ('93)
MAR1:55.59
  
 
3
Baptiste Plaisir
Baptiste Plaisir ('98)
FRA1:55.62
  
 
4
Asier Del Arco
Asier Del Arco 
ESP1:55.98
  
 
5
Massine El Kadaoui
Massine El Kadaoui ('96)
BEL1:56.36
  
 
6
Aitor Iturralde
Aitor Iturralde ('91)
ESP1:56.58
  
 PB
7
Andoni Irazusta
Andoni Irazusta ('96)
ESP1:59.26
  
 PB
8
Lucas Labaume
Lucas Labaume ('97)
FRA1:59.48
  
 SB
Finale D
1
Mario Juez
Mario Juez ('93)
ESP1:53.55
  
 SB
2
Andoni Arranz
Andoni Arranz 
ESP1:56.41
  
 PB
3
Victor Yaguez
Victor Yaguez ('95)
ESP1:56.51
  
 PB
4
Mikel Fernandez
Mikel Fernandez ('02)
ESP1:57.10
  
 PB
5
Peru Arregi
Peru Arregi ('02)
ESP1:57.36
  
 PB
6
Unai Mendizabal
Unai Mendizabal ('05)
ESP1:58.48
  
 PB
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Sergio Jiménez
Sergio Jiménez ('95)
ESP3:46.24
  
 SB
2
Ronaldo Olivo
Ronaldo Olivo ('04)
ESP3:46.38
  
 SB
3
Yassin Ouhdadi
Yassin Ouhdadi ('94)
MAR3:49.18
  
 PB
4
David Cartiel
David Cartiel ('04)
ESP3:49.37
  
 PB
5
Adrian De La Orden
Adrian De La Orden ('02)
ESP3:49.70
  
 PB
6
Juan Trasobares
Juan Trasobares ('03)
ESP3:49.96
  
 PB
7
Javier Nagore
Javier Nagore ('87)
ESP3:50.50
  
 
8
Hugo Prieto
Hugo Prieto 
ESP3:51.75
  
 
9
Martin Segurola
Martin Segurola ('03)
ESP3:52.08
  
 
10
Elgar Lloret
Elgar Lloret ('98)
ESP3:52.52
  
 
11
Luis Pastor
Luis Pastor ('96)
ESP3:58.12
  
 SB
Finale B
1
Atarratze Beñat Rota
Atarratze Beñat Rota ('91)
ESP3:52.26
  
 SB
2
Pedro Viciosa
Pedro Viciosa ('04)
ESP3:54.15
  
 PB
3
Daniel Sanchez
Daniel Sanchez 
ESP3:54.30
  
 PB
4
Jorge Puyuelo
Jorge Puyuelo ('98)
ESP3:55.06
  
 SB
5
Nicolas Mariani
Nicolas Mariani ('99)
FRA3:55.77
  
 
6
Diego Miguelena
Diego Miguelena ('01)
ESP3:56.08
  
 PB
7
Aitor Garcia
Aitor Garcia ('04)
ESP3:56.71
  
 PB
8
Aritz Leonet
Aritz Leonet ('98)
ESP3:58.05
  
 
9
Ramon Rodriguez
Ramon Rodriguez ('01)
ESP4:00.08
  
 
M 5000 m    

Finale A

Finale
1
Mario Priego
Mario Priego ('02)
ESP14:10.52
  
 PB
2
Marvin Blanco
Marvin Blanco ('88)
VEN14:19.85
  
 SB
3
Youssef Benkert
Youssef Benkert ('97)
ESP14:23.70
  
 
4
Alejandro Onis
Alejandro Onis ('01)
ESP14:31.76
  
 
5
Alejandro Alda
Alejandro Alda ('01)
ESP14:32.96
  
 PB
6
Borja Ignacio Perez
Borja Ignacio Perez ('84)
ESP14:34.43
  
 
7
Rubén Álvarez
Rubén Álvarez ('02)
ESP14:40.51
  
 
8
Jorge Alonso
Jorge Alonso ('98)
ESP14:53.66
  
 
9
Ander Sagarzazu
Ander Sagarzazu ('88)
ESP14:56.75
  
 SB
10
Biruk Rubio
Biruk Rubio ('01)
ESP15:15.37
  
 PB
11
Santiago Fernandez
Santiago Fernandez ('96)
ESP15:16.17
  
 SB
12
Ruben Angel Fernández
Ruben Angel Fernández ('98)
ESP15:17.43
  
 PB
13
Adrian Hernandez
Adrian Hernandez ('01)
ESP15:22.25
  
 PB
M Længdespring    

Finale A

Finale
1
Iker Arotzena
Iker Arotzena ('01)
ESP7.95 w
+3.3
  
 
 
7.34
 1.7
7.95
 3.3
7.92
 4.3
5.92
 0.0
  X7.80
 2.3
  
2
Adrien Ralite
Adrien Ralite ('96)
FRA7.46
0.0
  
 PB
3
Aitor Aguado
Aitor Aguado ('99)
ESP7.18 w
+2.4
  
 
4
Carlos Bellver
Carlos Bellver ('03)
ESP6.86
+0.8
  
 PB
5
Pablo Martínez
Pablo Martínez ('96)
ESP6.81
0.0
  
 
6
Mikel Agirre
Mikel Agirre ('02)
ESP6.80
+1.9
  
 SB
K 100 m    
Vind: +1.5

Finale A

Finale
Vind: +1.5
1
Carina Horn
Carina Horn ('89)
RSA11.19
  
 
2
Aitana Rodrigo
Aitana Rodrigo 
ESP11.67
  
 SB
3
Mireia Guerra
Mireia Guerra ('99)
ESP11.95
  
 
4
Itsaso Madariaga
Itsaso Madariaga ('07)
ESP11.97
  
 PB
5
Iratxe Sarasola
Iratxe Sarasola ('03)
ESP12.03
  
 
6
Nora Ituarte
Nora Ituarte ('02)
ESP12.13
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +1.8
Vind: +1.8
1
Carina Horn
Carina Horn ('89)
RSA11.07
  
 SB
2
Aitana Rodrigo
Aitana Rodrigo 
ESP11.68
  
 SB
3
Mireia Guerra
Mireia Guerra ('99)
ESP11.87
  
 PB
4
Iratxe Sarasola
Iratxe Sarasola ('03)
ESP11.90
  
 PB
Indledende 2
Vind: +6.3
Vind: +6.3
1
Itsaso Madariaga
Itsaso Madariaga ('07)
ESP11.76 w
  
 
2
Nora Ituarte
Nora Ituarte ('02)
ESP11.87 w
  
 
3
Nerea Galparsoro
Nerea Galparsoro ('96)
ESP11.90 w
  
 
4
Nuara Solchaga
Nuara Solchaga ('03)
ESP12.02 w
  
 
5
Irati Azpilgain
Irati Azpilgain ('04)
ESP12.08 w
  
 
Indledende 3
Vind: +3.3
Vind: +3.3
1
Izaro Hernandez
Izaro Hernandez ('04)
ESP12.28 w
  
 
2
Olatz Peña
Olatz Peña ('99)
ESP12.36 w
  
 
3
Kira Pascual
Kira Pascual ('07)
ESP12.53 w
  
 
4
Itsaso Estala
Itsaso Estala ('94)
ESP12.57 w
  
 
5
Ana Gomez
Ana Gomez ('99)
ESP12.79 w
  
 
Indledende 4
Vind: +6.1
Vind: +6.1
1
Uxue Apalategui
Uxue Apalategui ('07)
ESP12.36 w
  
 
2
Uxue Lopez
Uxue Lopez ('07)
ESP12.37 w
  
 
3
Eider Arregi
Eider Arregi ('02)
ESP12.47 w
  
 
4
Itsaso Madariaga
Itsaso Madariaga ('07)
ESP12.51 w
  
 
K 400 m    

Finale A

Finale
1
Barbara Camblor
Barbara Camblor ('94)
ESP54.38
  
 
2
Eliani Arletis Casi
Eliani Arletis Casi ('96)
CUB54.86
  
 
3
Lara Gómez
Lara Gómez ('97)
ESP55.06
  
 
4
Carmen Sánchez
Carmen Sánchez ('90)
ESP55.23
  
 SB
5
Alicia Recio
Alicia Recio ('98)
ESP56.05
  
 SB
6
Irenia Apaolaza
Irenia Apaolaza ('02)
ESP56.70
  
 SB
Finale B
1
Ghaita El Jarraz
Ghaita El Jarraz ('01)
ESP55.62
  
 PB
2
Nerea Ircio
Nerea Ircio ('94)
ESP56.24
  
 SB
3
Clara Lozano
Clara Lozano ('98)
ESP57.33
  
 SB
4
Junkal Etxegaray
Junkal Etxegaray 
ESP58.81
  
 PB
K 800 m    

Finale A

Finale
1
Sahily Diago
Sahily Diago ('95)
CUB2:03.33
  
 
2
Lucía Juan
Lucía Juan 
ESP2:08.80
  
 
3
Almudena Saborido
Almudena Saborido ('91)
ESP2:08.99
  
 
4
Maria Lasa
Maria Lasa 
ESP2:10.09
  
 
5
Alicia Carrera
Alicia Carrera ('93)
ESP2:10.53
  
 SB
6
Rebeca Miguelena
Rebeca Miguelena ('02)
ESP2:10.82
  
 PB
7
Elena Martín
Elena Martín ('97)
ESP2:11.30
  
 PB
8
Rebeca Sante
Rebeca Sante ('01)
ESP2:11.45
  
 PB
9
Marta Sanchez
Marta Sanchez ('98)
ESP2:13.60
  
 SB
10
Nuria Atienza
Nuria Atienza ('99)
ESP2:17.26
  
 
11
Ane Bermejo
Ane Bermejo ('01)
ESP2:18.39
  
 SB
Finale B
1
Laura Sanchez
Laura Sanchez 
ESP2:14.39
  
 SB
2
Carmen Victoria
Carmen Victoria ('03)
ESP2:18.06
  
 SB
3
Jihad Essoubai
Jihad Essoubai ('03)
ESP2:18.21
  
 PB
K 1500 m    

Finale A

Finale
1
Judith Otazua
Judith Otazua ('99)
ESP4:18.09
  
 
2
Laura Priego
Laura Priego ('98)
ESP4:18.83
  
 PB
3
Beatriz Álvarez
Beatriz Álvarez ('94)
ESP4:20.05
  
 PB
4
Laura Acuña
Laura Acuña ('02)
CHI4:20.24
  
 PB
5
Jone Zabaleta
Jone Zabaleta ('98)
ESP4:24.27
  
 
6
Carmen Viciosa
Carmen Viciosa ('99)
ESP4:25.16
  
 
7
Miren Martin
Miren Martin ('99)
ESP4:25.96
  
 SB
8
Angharad Davies
Angharad Davies ('91)
GBR4:27.85
  
 
9
Angela Viciosa
Angela Viciosa ('02)
ESP4:28.89
  
 
10
Antia Castro
Antia Castro ('03)
ESP4:29.33
  
 PB
11
Sara Villasante
Sara Villasante ('91)
ESP4:30.87
  
 PB
12
Iraia Mendia
Iraia Mendia ('03)
ESP4:31.57
  
 PB
13
Olatz Flores
Olatz Flores ('95)
ESP4:32.21
  
 PB
14
Sara Bogo
Sara Bogo ('04)
ESP4:34.81
  
 SB
15
Ivana Zagorac
Ivana Zagorac ('86)
SRB4:35.83
  
 
16
Sara Prados
Sara Prados ('03)
ESP4:35.95
  
 PB
17
Alba Sanz
Alba Sanz ('96)
ESP4:36.03
  
 PB
18
Idoia Pico
Idoia Pico ('93)
ESP4:39.01
  
 SB
19
Oihane Irusta
Oihane Irusta ('01)
ESP4:52.77
  
 PB
K Stangspring    

Finale A

Finale
1
Malen Ruiz de Azua
Malen Ruiz de Azua ('95)
ESP4.25
  
 
 
3.80
  O
4.00
  O
4.15
  O
4.25
 XO
4.35
XXX
   
K Trespring     

Finale A

Finale
1
María Vicente
María Vicente ('01)
ESP13.56
0.0
  
 SB
 
13.41 SB
 0.0
13.10
 0.0
  X  –13.56 SB
 0.0
13.42
 0.5
  
2
Naroa Furundarena
Naroa Furundarena ('01)
ESP12.56
-0.3
  
 
3
Miren De Regil
Miren De Regil ('97)
ESP11.64
+0.6
  
 SB
4
Itsaso Madariaga
Itsaso Madariaga ('07)
ESP11.24
0.0
  
 PB

Seneste resultater

21.4SkanderborgKlubstævne
20.4GlostrupGlostrup Games
17.4GreveKlubkastestævne
16.4HaderslevLøbestævne
16.4BallerupKastestævne 2
13.4BallerupBallerup Spring Walk
13.4Viborg50km & 100km
13.4ViborgDM 100K
7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive