M 100 m 18.6. Vind: -0.4 Finale A Finale | 18.6. | Vind: -0.4 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kayhan Özer Kayhan Özer ('98) | 98 | TUR | 10.31 | PB | ||||||||||
2 | Ioánnis Nifadópoulos Ioánnis Nifadópoulos ('90) | 90 | GRE | 10.37 | SB | ||||||||||
3 | Ertan Özkan Ertan Özkan ('96) | 96 | TUR | 10.44 | |||||||||||
4 | Konstadínos Zíkos Konstadínos Zíkos ('98) | 98 | GRE | 10.50 | |||||||||||
5 | Slavi Mutafov Slavi Mutafov | 00 | BUL | 10.51 | |||||||||||
6 | Aleksa Kijanović Aleksa Kijanović ('97) | 97 | SRB | 10.53 | |||||||||||
7 | Stavros Avgoustinou Stavros Avgoustinou ('98) | 98 | CYP | 10.68 | |||||||||||
8 | Matevz Sustarsic Matevz Sustarsic ('01) | 01 | SLO | 10.72 | |||||||||||
Indledende heats | 18.6. | ||||||||||||||
Indledende 1 18.6. Vind: -1.5 | 18.6. | Vind: -1.5 | |||||||||||||
1 | Ioánnis Nifadópoulos Ioánnis Nifadópoulos ('90) | 90 | GRE | 10.62 | |||||||||||
2 | Aleksa Kijanović Aleksa Kijanović ('97) | 97 | SRB | 10.74 | |||||||||||
3 | Hajrudin Vejzović Hajrudin Vejzović | 00 | BIH | 10.81 | |||||||||||
4 | Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93) | 93 | MKD | 10.88 | |||||||||||
5 | Cristian Nicusor Roiban Cristian Nicusor Roiban | 00 | ROU | 10.92 | |||||||||||
Indledende 2 18.6. Vind: -1.9 | 18.6. | Vind: -1.9 | |||||||||||||
1 | Kayhan Özer Kayhan Özer ('98) | 98 | TUR | 10.51 | |||||||||||
2 | Konstadínos Zíkos Konstadínos Zíkos ('98) | 98 | GRE | 10.68 | |||||||||||
3 | Matevz Sustarsic Matevz Sustarsic ('01) | 01 | SLO | 10.73 | |||||||||||
4 | Mindia Endeladze Mindia Endeladze ('98) | 98 | GEO | 10.88 | SB | ||||||||||
5 | Alexandru Zatic Alexandru Zatic ('93) | 93 | MDA | 11.12 | |||||||||||
6 | Erik Kostrytsya Erik Kostrytsya ('99) | 99 | UKR | 12.28 | |||||||||||
Indledende 3 18.6. Vind: -1.7 | 18.6. | Vind: -1.7 | |||||||||||||
1 | Ertan Özkan Ertan Özkan ('96) | 96 | TUR | 10.60 | |||||||||||
2 | Stavros Avgoustinou Stavros Avgoustinou ('98) | 98 | CYP | 10.75 | |||||||||||
3 | Edhem Vikalo Edhem Vikalo ('02) | 02 | BIH | 10.91 | |||||||||||
4 | Tilen Ovniček Tilen Ovniček ('98) | 98 | SLO | 10.99 | |||||||||||
5 | Alexandru Geamanu Alexandru Geamanu | 00 | ROU | 11.06 | |||||||||||
6 | Stefan Kaljuš Stefan Kaljuš ('02) | 02 | SRB | 11.10 | |||||||||||
Indledende 4 18.6. Vind: -1.4 | 18.6. | Vind: -1.4 | |||||||||||||
1 | Slavi Mutafov Slavi Mutafov | 00 | BUL | 10.76 | |||||||||||
2 | Andrii Vasyliev Andrii Vasyliev ('01) | 01 | UKR | 10.85 | |||||||||||
3 | Luka Jakobović Luka Jakobović ('02) | 02 | CRO | 11.16 | |||||||||||
4 | Luka Kupunia Luka Kupunia | 00 | GEO | 11.22 | |||||||||||
5 | Leandro Cardaku Leandro Cardaku ('04) | 04 | ALB | 11.31 | |||||||||||
6 | Lirim Emerllahu Lirim Emerllahu ('98) | 98 | KOS | 12.08 | |||||||||||
M 200 m 19.6. Vind: -2.3 Finale A Finale | 19.6. | Vind: -2.3 | |||||||||||||
1 | Boško Kijanović Boško Kijanović | 00 | SRB | 20.94 | NU23R | PB | |||||||||
2 | Stavros Avgoustinou Stavros Avgoustinou ('98) | 98 | CYP | 21.26 | PB | ||||||||||
3 | Karlo Marciuš Karlo Marciuš ('99) | 99 | CRO | 21.27 | |||||||||||
4 | Franko Burraj Franko Burraj ('98) | 98 | ALB | 21.30 | |||||||||||
5 | Emre Göktürk Emre Göktürk ('01) | 01 | TUR | 21.65 | |||||||||||
6 | Mindia Endeladze Mindia Endeladze ('98) | 98 | GEO | 21.74 | |||||||||||
7 | Alexandru Zatic Alexandru Zatic ('93) | 93 | MDA | 21.76 | |||||||||||
Finale B 19.6. Vind: -1.9 | 19.6. | Vind: -1.9 | |||||||||||||
1 | Blessing Afrifa Blessing Afrifa ('03) | 03 | ISR | 20.98 | |||||||||||
2 | Panayiótis Trivizás Panayiótis Trivizás ('87) | 87 | GRE | 21.05 | |||||||||||
3 | Marian Valentin Tanase Marian Valentin Tanase ('97) | 97 | ROU | 21.17 | |||||||||||
4 | Stanislav Kovalenko Stanislav Kovalenko ('97) | 97 | UKR | 21.23 | |||||||||||
5 | Nikólaos Ebéoglou Nikólaos Ebéoglou ('97) | 97 | GRE | 21.32 | |||||||||||
6 | Matevz Sustarsic Matevz Sustarsic ('01) | 01 | SLO | 21.37 | |||||||||||
Finale C 19.6. Vind: -2.4 | 19.6. | Vind: -2.4 | |||||||||||||
1 | Jovan Stojoski Jovan Stojoski ('97) | 97 | MKD | 21.54 | |||||||||||
2 | Ivan Galuşco Ivan Galuşco ('02) | 02 | MDA | 21.64 | NU23R | PB | |||||||||
3 | Egon Savić Egon Savić ('99) | 99 | BIH | 22.35 | |||||||||||
4 | Alexandru Geamanu Alexandru Geamanu | 00 | ROU | 22.44 | |||||||||||
5 | Luka Jakobović Luka Jakobović ('02) | 02 | CRO | 22.45 | |||||||||||
6 | Nuredin Zekan Nuredin Zekan ('93) | 93 | BIH | 22.47 | |||||||||||
7 | Lirim Emerllahu Lirim Emerllahu ('98) | 98 | KOS | 23.81 | |||||||||||
M 400 m 18.6. Finale A Finale | 18.6. | ||||||||||||||
1 | Mihai Sorin Dringo Mihai Sorin Dringo ('01) | 01 | ROU | 45.79 | NU23R | PB | |||||||||
2 | Boško Kijanović Boško Kijanović | 00 | SRB | 45.98 | |||||||||||
3 | Robert Parge Robert Parge ('97) | 97 | ROU | 46.36 | SB | ||||||||||
4 | Rok Ferlan Rok Ferlan ('97) | 97 | SLO | 46.41 | PB | ||||||||||
5 | Danylo Danylenko Danylo Danylenko ('94) | 94 | UKR | 46.86 | |||||||||||
6 | Oğuzhan Kaya Oğuzhan Kaya ('01) | 01 | TUR | 47.29 | |||||||||||
7 | Eran Siboni Eran Siboni ('97) | 97 | ISR | 47.54 | |||||||||||
Finale B 18.6. | 18.6. | ||||||||||||||
1 | Oleksandr Pohorilko Oleksandr Pohorilko | 00 | UKR | 45.86 | PB | ||||||||||
2 | Jakov Vuković Jakov Vuković ('01) | 01 | CRO | 46.64 | PB | ||||||||||
3 | Franko Burraj Franko Burraj ('98) | 98 | ALB | 46.90 | |||||||||||
4 | Ioánnis Détsikas Ioánnis Détsikas | 00 | GRE | 46.97 | PB | ||||||||||
5 | Lovro Mesec Košir Lovro Mesec Košir ('99) | 99 | SLO | 47.04 | SB | ||||||||||
6 | Jovan Stojoski Jovan Stojoski ('97) | 97 | MKD | 47.09 | |||||||||||
7 | Ivan Galuşco Ivan Galuşco ('02) | 02 | MDA | 47.30 | PB | ||||||||||
8 | Stivi Kereku Stivi Kereku ('02) | 02 | ALB | 49.89 | |||||||||||
M 800 m 19.6. Finale A Finale | 19.6. | ||||||||||||||
1 | Jan Vukovič Jan Vukovič | 00 | SLO | 1:47.94 | |||||||||||
2 | Salih Teksöz Salih Teksöz ('94) | 94 | TUR | 1:48.51 | PB | ||||||||||
3 | Stavros Spyrou Stavros Spyrou | 00 | CYP | 1:48.70 | SB | ||||||||||
4 | Marino Bloudek Marino Bloudek ('99) | 99 | CRO | 1:48.80 | SB | ||||||||||
5 | Yevhen Kuznyetsov Yevhen Kuznyetsov ('98) | 98 | UKR | 1:48.92 | PB | ||||||||||
6 | Cristian Gabriel Voicu Cristian Gabriel Voicu ('01) | 01 | ROU | 1:49.53 | |||||||||||
7 | Astrit Kryeziu Astrit Kryeziu ('91) | 91 | KOS | 1:52.53 | SB | ||||||||||
Finale B 19.6. | 19.6. | ||||||||||||||
1 | Hrístos Kotítsas Hrístos Kotítsas ('96) | 96 | GRE | 1:48.36 | |||||||||||
2 | Harálabos Lagós Harálabos Lagós ('95) | 95 | GRE | 1:50.22 | |||||||||||
3 | Yervand Mkrtchyan Yervand Mkrtchyan ('96) | 96 | ARM | 1:51.49 | |||||||||||
4 | Eraldo Qerama Eraldo Qerama ('91) | 91 | ALB | 1:51.62 | |||||||||||
5 | Christos Demetriou Christos Demetriou ('93) | 93 | CYP | 1:51.83 | |||||||||||
6 | Razvan-Gabriel Vidrea Razvan-Gabriel Vidrea ('95) | 95 | ROU | 1:52.31 | |||||||||||
7 | Karlo Videka Karlo Videka | 00 | CRO | 1:52.62 | |||||||||||
M 1500 m 18.6. Finale A Finale | 18.6. | ||||||||||||||
1 | Yervand Mkrtchyan Yervand Mkrtchyan ('96) | 96 | ARM | 3:41.89 | NR | PB | |||||||||
2 | Marino Bloudek Marino Bloudek ('99) | 99 | CRO | 3:42.55 | PB | ||||||||||
3 | Kevin Kamenschak Kevin Kamenschak ('04) | 04 | AUT | 3:43.03 | PB | ||||||||||
4 | Marcel Tobler Marcel Tobler ('01) | 01 | AUT | 3:44.72 | PB | ||||||||||
5 | Ramazan Barbaros Ramazan Barbaros ('98) | 98 | TUR | 3:45.25 | SB | ||||||||||
6 | Abdurrahman Gediklioğlu Abdurrahman Gediklioğlu ('98) | 98 | TUR | 3:46.20 | SB | ||||||||||
7 | Ruslan Naumov Ruslan Naumov ('02) | 02 | UKR | 3:46.38 | PB | ||||||||||
8 | Oleksandr Honskyy Oleksandr Honskyy ('01) | 01 | UKR | 3:46.66 | PB | ||||||||||
9 | Hristian Stoyanov Hristian Stoyanov ('98) | 98 | BUL | 3:49.44 | PB | ||||||||||
10 | Adrian Garcea Adrian Garcea ('99) | 99 | ROU | 3:50.11 | |||||||||||
11 | Trifon Iliev Trifon Iliev | 00 | BUL | 3:51.28 | PB | ||||||||||
12 | Stefan Ćuković Stefan Ćuković ('97) | 97 | BIH | 4:08.92 | |||||||||||
Musa Hajdari Musa Hajdari ('87) | 87 | KOS | DNF | ||||||||||||
M 3000 m 19.6. Finale A Finale | 19.6. | ||||||||||||||
1 | Ramazan Barbaros Ramazan Barbaros ('98) | 98 | TUR | 8:12.60 | |||||||||||
2 | Dino Bošnjak Dino Bošnjak ('94) | 94 | CRO | 8:13.69 | |||||||||||
3 | Ömer Amaçtan Ömer Amaçtan ('01) | 01 | TUR | 8:14.40 | SB | ||||||||||
4 | Dorin Andrei Rusu Dorin Andrei Rusu ('98) | 98 | ROU | 8:20.71 | PB | ||||||||||
5 | Tomislav Novosel Tomislav Novosel ('99) | 99 | CRO | 8:22.36 | |||||||||||
6 | Andrei Stefana Andrei Stefana ('88) | 88 | ROU | 8:33.11 | |||||||||||
Uroš Gutić Uroš Gutić ('97) | 97 | BIH | DNF | ||||||||||||
M 5000 m 18.6. Finale A Finale | 18.6. | ||||||||||||||
1 | Dino Bošnjak Dino Bošnjak ('94) | 94 | CRO | 13:50.85 | PB | ||||||||||
2 | Dario Ivanovski Dario Ivanovski ('97) | 97 | MKD | 13:56.59 | NR | PB | |||||||||
3 | Sezgin Ataç Sezgin Ataç ('98) | 98 | TUR | 13:58.76 | |||||||||||
4 | Sebastian Frey Sebastian Frey ('02) | 02 | AUT | 13:59.32 | PB | ||||||||||
5 | Andrii Atamaniuk Andrii Atamaniuk ('02) | 02 | UKR | 14:03.41 | PB | ||||||||||
6 | Ayetullah Aslanhan Ayetullah Aslanhan ('01) | 01 | TUR | 14:05.98 | SB | ||||||||||
7 | Illya Kunin Illya Kunin ('02) | 02 | UKR | 14:11.91 | PB | ||||||||||
8 | Mários Anagnóstou Mários Anagnóstou ('99) | 99 | GRE | 14:18.47 | SB | ||||||||||
9 | Dorin Andrei Rusu Dorin Andrei Rusu ('98) | 98 | ROU | 14:24.79 | |||||||||||
10 | Necho Tayachew Necho Tayachew ('96) | 96 | ISR | 14:39.10 | |||||||||||
11 | Uroš Gutić Uroš Gutić ('97) | 97 | BIH | 15:00.85 | PB | ||||||||||
Nicolae Alexandru Soare Nicolae Alexandru Soare ('91) | 91 | ROU | DNF | ||||||||||||
M 3000 m forh. 19.6. Finale A Finale | 19.6. | ||||||||||||||
1 | Hilal Yego Hilal Yego ('92) | 92 | TUR | 8:43.24 | |||||||||||
2 | Bruno Belčić Bruno Belčić | 00 | CRO | 8:57.03 | PB | ||||||||||
3 | Yeóryios Stamoúlis Yeóryios Stamoúlis ('98) | 98 | GRE | 9:00.39 | |||||||||||
4 | Tobias Rattinger Tobias Rattinger ('97) | 97 | AUT | 9:02.59 | |||||||||||
5 | Catalin Constantin Atanasoaei Catalin Constantin Atanasoaei ('93) | 93 | ROU | 9:05.96 | SB | ||||||||||
6 | Belmin Mrkanovic Belmin Mrkanovic | 00 | BIH | 9:06.51 | SB | ||||||||||
7 | Mihai Cochior Mihai Cochior ('99) | 99 | ROU | 9:11.36 | SB | ||||||||||
10 | Lovro Nedeljković Lovro Nedeljković | 00 | CRO | 9:20.63 | |||||||||||
11 | Nicolae Pavlenco Nicolae Pavlenco ('01) | 01 | MDA | 9:25.52 | |||||||||||
Abdurrahman Gediklioğlu Abdurrahman Gediklioğlu ('98) | 98 | TUR | DNF | ||||||||||||
M 110 m hæk 19.6. Vind: -0.5 Finale A Finale | 19.6. | Vind: -0.5 | |||||||||||||
1 | Mikdat Sevler Mikdat Sevler ('98) | 98 | TUR | 13.80 | |||||||||||
2 | Dobromir Nikolov Dobromir Nikolov ('01) | 01 | BUL | 14.64 | |||||||||||
3 | Mihaíl Kiáfas Mihaíl Kiáfas ('93) | 93 | GRE | 14.70 | |||||||||||
4 | Durjon Idrizaj Durjon Idrizaj ('91) | 91 | ALB | 15.69 | |||||||||||
Finale B 19.6. Vind: -2.2 | 19.6. | Vind: -2.2 | |||||||||||||
1 | Luka Trgovčević Luka Trgovčević ('92) | 92 | SRB | 14.00 | |||||||||||
2 | Alin Ionut Anton Alin Ionut Anton | 00 | ROU | 14.17 | |||||||||||
3 | Lukas Cik Lukas Cik ('02) | 02 | CRO | 14.36 | |||||||||||
4 | Spencer Brown Spencer Brown ('01) | 01 | CRO | 14.66 | |||||||||||
Filip Jakob Demšar Filip Jakob Demšar | 00 | SLO | DNF | ||||||||||||
M 400 m hæk 18.6. Finale A Finale | 18.6. | ||||||||||||||
1 | Niklas Strohmayer-Dangl Niklas Strohmayer-Dangl ('02) | 02 | AUT | 50.72 | |||||||||||
2 | Stjepan Jan Cik Stjepan Jan Cik ('02) | 02 | CRO | 51.06 | PB | ||||||||||
3 | Adam Yakobi Adam Yakobi ('98) | 98 | ISR | 51.56 | |||||||||||
4 | Leo Köhldorfer Leo Köhldorfer ('01) | 01 | AUT | 51.87 | |||||||||||
5 | Nikola Kostić Nikola Kostić ('04) | 04 | SRB | 52.46 | |||||||||||
Finale B 18.6. | 18.6. | ||||||||||||||
1 | Dimítrios Levantínos Dimítrios Levantínos ('97) | 97 | GRE | 51.94 | SB | ||||||||||
2 | Cristin Eşanu Cristin Eşanu ('95) | 95 | MDA | 52.66 | PB | ||||||||||
3 | Anastasios Vasileiou Anastasios Vasileiou ('97) | 97 | CYP | 53.80 | SB | ||||||||||
4 | Marian Adrian Bondoc Marian Adrian Bondoc ('02) | 02 | ROU | 56.72 | |||||||||||
5 | Durjon Idrizaj Durjon Idrizaj ('91) | 91 | ALB | 58.84 | |||||||||||
M Højdespring 18.6. Finale A Finale | 18.6. | ||||||||||||||
1 | Tihomir Ivanov Tihomir Ivanov ('94) | 94 | BUL | 2.21 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Vadym Kravchuk Vadym Kravchuk ('96) | 96 | UKR | 2.21 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Adónios Mérlos Adónios Mérlos ('99) | 99 | GRE | 2.18 | |||||||||||
4 | Vasilios Constantinou Vasilios Constantinou ('92) | 92 | CYP | 2.18 | |||||||||||
5 | Yonathan Kapitolnik Yonathan Kapitolnik ('02) | 02 | ISR | 2.15 | |||||||||||
6 | Lionel-Afan Strasser Lionel-Afan Strasser ('02) | 02 | AUT | 2.10 | |||||||||||
7 | Martin Mlinarič Martin Mlinarič ('03) | 03 | CRO | 2.10 | |||||||||||
8 | Marko Šuković Marko Šuković ('04) | 04 | BIH | 2.05 | |||||||||||
9 | Sandro Jeršin Tomassini Sandro Jeršin Tomassini ('04) | 04 | SLO | 2.00 | |||||||||||
10 | Kyriakos Pampaka Kyriakos Pampaka ('01) | 01 | CYP | 2.00 | |||||||||||
Dan Claudiu Lăzărică Dan Claudiu Lăzărică ('92) | 92 | ROU | NH | ||||||||||||
M Stangspring 19.6. Finale A Finale | 19.6. | ||||||||||||||
1 | Robert Renner Robert Renner ('94) | 94 | SLO | 5.61 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ivan Horvat Ivan Horvat ('93) | 93 | CRO | 5.30 | |||||||||||
3 | Pétros Hatzíou Pétros Hatzíou ('96) | 96 | GRE | 5.30 | |||||||||||
4 | Ivan Paravac Ivan Paravac ('01) | 01 | CRO | 5.20 | |||||||||||
5 | Evgeni Enev Evgeni Enev ('01) | 01 | BUL | 5.10 | =PB | ||||||||||
6 | Nikandros Stylianou Nikandros Stylianou ('89) | 89 | CYP | 5.10 | |||||||||||
7 | Christos Tamanis Christos Tamanis | 00 | CYP | 5.00 | |||||||||||
8 | Lev Skorish Lev Skorish ('96) | 96 | ISR | 4.80 | =SB | ||||||||||
9 | Andrei Razvan Deliu Andrei Razvan Deliu ('93) | 93 | ROU | 4.60 | |||||||||||
Ioannis Rizos Ioannis Rizos | 00 | GRE | NH | ||||||||||||
Itamar Basteker Itamar Basteker ('95) | 95 | ISR | NH | ||||||||||||
Riccardo Klotz Riccardo Klotz ('99) | 99 | AUT | NH | ||||||||||||
Dacian Costea Dacian Costea ('02) | 02 | ROU | NH | ||||||||||||
M Længdespring 18.6. Finale A Finale | 18.6. | ||||||||||||||
1 | Gabriel Bitan Gabriel Bitan ('98) | 98 | ROU | 8.07 | +1.7 | SB | |||||||||
2 | Valentin Toboc Valentin Toboc ('92) | 92 | ROU | 8.03 | +1.8 | PB | |||||||||
3 | Filip Pravdica Filip Pravdica ('95) | 95 | CRO | 8.00 | +1.4 | PB | |||||||||
4 | Serhii Nykyforov Serhii Nykyforov ('94) | 94 | UKR | 7.90 | +2.0 | SB | |||||||||
5 | Strahinja Jovančević Strahinja Jovančević ('93) | 93 | SRB | 7.74 | +0.7 | ||||||||||
6 | Panayiótis Mantzouroyiánnis Panayiótis Mantzouroyiánnis ('99) | 99 | GRE | 7.62 | +0.7 | SB | |||||||||
7 | Bozhidar Saraboyukov Bozhidar Saraboyukov ('04) | 04 | BUL | 7.59 | +1.4 | =PB | |||||||||
8 | Nino Celec Nino Celec ('97) | 97 | SLO | 7.51 | +1.0 | ||||||||||
8 | Muammer Demir Muammer Demir ('95) | 95 | TUR | 7.51 | +1.6 | ||||||||||
10 | Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93) | 93 | MKD | 7.50 | -0.1 | ||||||||||
11 | Artak Hambardzumyan Artak Hambardzumyan ('89) | 89 | ARM | 7.48 | +1.3 | SB | |||||||||
12 | Marko Čeko Marko Čeko | 00 | CRO | 7.37 | +1.9 | ||||||||||
13 | Dino Subašič Dino Subašič ('99) | 99 | SLO | 7.34 | +0.7 | ||||||||||
14 | Aviram Shwarzbard Aviram Shwarzbard ('94) | 94 | ISR | 7.33 | +1.2 | ||||||||||
15 | Vadim Doscalov Vadim Doscalov ('99) | 99 | MDA | 7.14 | +0.8 | ||||||||||
16 | Adónios Stilianídis Adónios Stilianídis ('97) | 97 | GRE | 7.11 | +1.8 | ||||||||||
17 | Luka Kupunia Luka Kupunia | 00 | GEO | 6.82 | +0.8 | ||||||||||
M Trespring 19.6. Finale A Finale | 19.6. | ||||||||||||||
1 | Nikólaos Andrikópoulos Nikólaos Andrikópoulos ('97) | 97 | GRE | 16.29 | +1.0 | SB | |||||||||
2 | Artem Konovalenko Artem Konovalenko | 00 | UKR | 16.04 | +0.2 | SB | |||||||||
3 | Andréas Pantazís Andréas Pantazís | 00 | GRE | 16.00 | +1.0 | ||||||||||
4 | Batuhan Çakır Batuhan Çakır ('01) | 01 | TUR | 15.91 | +1.3 | PB | |||||||||
5 | Jan Luxa Jan Luxa ('96) | 96 | SLO | 15.86 | +0.8 | SB | |||||||||
6 | Razvan Cristian Grecu Razvan Cristian Grecu ('99) | 99 | ROU | 15.62 | +0.8 | ||||||||||
7 | Lachezar Valchev Lachezar Valchev ('05) | 05 | BUL | 15.53 | +0.8 | =PB | |||||||||
8 | Martin Tochev Martin Tochev ('02) | 02 | BUL | 15.46 | +0.6 | PB | |||||||||
9 | Alexandru Gheorghe Tache Alexandru Gheorghe Tache ('98) | 98 | ROU | 15.30 | +1.2 | ||||||||||
10 | Filip Kozina Filip Kozina ('02) | 02 | CRO | 15.24 | +1.0 | ||||||||||
11 | Gor Hovakimyan Gor Hovakimyan ('04) | 04 | ARM | 15.18 | +1.0 | PB | |||||||||
12 | Sedin Heco Sedin Heco ('97) | 97 | BIH | 14.97 | +0.6 | SB | |||||||||
13 | Kolindo Kiri Kolindo Kiri ('04) | 04 | ALB | 14.30 | +1.2 | ||||||||||
Grigóris Nikolaou Grigóris Nikolaou ('03) | 03 | CYP | NM | ||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg 18.6. Finale A Finale | 18.6. | ||||||||||||||
1 | Andrei Toader Andrei Toader ('97) | 97 | ROU | 20.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Alperen Karahan Alperen Karahan | 00 | TUR | 20.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Giorgi Mujaridze Giorgi Mujaridze ('98) | 98 | GEO | 19.76 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Tomaš Djurović Tomaš Djurović ('94) | 94 | MNE | 19.67 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Frántsi-Anastásios Latifllári Frántsi-Anastásios Latifllári ('96) | 96 | GRE | 19.21 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Odisséas Mouzenídis Odisséas Mouzenídis ('99) | 99 | GRE | 19.01 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Osman Can Özdeveci Osman Can Özdeveci ('95) | 95 | TUR | 18.66 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Artem Levchenko Artem Levchenko ('99) | 99 | UKR | 17.85 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Muhamet Ramadani Muhamet Ramadani ('02) | 02 | KOS | 17.48 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg 19.6. Finale A Finale | 19.6. | ||||||||||||||
1 | Alin Alexandru Firfirica Alin Alexandru Firfirica ('95) | 95 | ROU | 64.95 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Mykyta Nesterenko Mykyta Nesterenko ('91) | 91 | UKR | 61.97 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Apostolos Parellis Apostolos Parellis ('85) | 85 | CYP | 61.58 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Danijel Furtula Danijel Furtula ('92) | 92 | MNE | 61.33 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Martin Marković Martin Marković ('96) | 96 | CRO | 61.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ömer Şahin Ömer Şahin ('95) | 95 | TUR | 59.66 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Christophoros Genethli Christophoros Genethli ('98) | 98 | CYP | 57.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Temuri Abulashvili Temuri Abulashvili ('98) | 98 | GEO | 57.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Ruslan Valitov Ruslan Valitov ('97) | 97 | UKR | 56.27 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Iáson Thanópoulos Iáson Thanópoulos ('94) | 94 | GRE | 55.82 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Enes Çankaya Enes Çankaya ('02) | 02 | TUR | 55.47 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Sergiu Ursu Sergiu Ursu ('80) | 80 | ROU | 52.74 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Ivan Kukulicic Ivan Kukulicic ('86) | 86 | MNE | 49.68 | |||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Alaudin Suma Alaudin Suma ('02) | 02 | KOS | 46.82 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg 18.6. Finale A Finale | 18.6. | ||||||||||||||
1 | Mykhailo Havryliuk Mykhailo Havryliuk ('99) | 99 | UKR | 75.49 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Serghei Marghiev Serghei Marghiev ('92) | 92 | MDA | 75.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Özkan Baltacı Özkan Baltacı ('94) | 94 | TUR | 74.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Matija Gregurić Matija Gregurić ('96) | 96 | CRO | 72.86 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Iván Menglebéi Iván Menglebéi ('95) | 95 | GRE | 72.32 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Alexandros Poursanidis Alexandros Poursanidis ('93) | 93 | CYP | 70.70 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Hlib Piskunov Hlib Piskunov ('98) | 98 | UKR | 70.66 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Valentin Andreev Valentin Andreev ('02) | 02 | BUL | 69.49 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Serhiy Perevoznikov Serhiy Perevoznikov ('95) | 95 | UKR | 66.95 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Halil Yılmazer Halil Yılmazer ('01) | 01 | TUR | 66.95 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Nikola Mikhov Nikola Mikhov ('98) | 98 | BUL | 64.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Mihaita Andrei Micu Mihaita Andrei Micu ('99) | 99 | ROU | 63.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Lasha-Giorgi Gurgenidze Lasha-Giorgi Gurgenidze ('99) | 99 | GEO | 60.82 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram 19.6. Finale A Finale | 19.6. | ||||||||||||||
1 | Alexandru Novac Alexandru Novac ('97) | 97 | ROU | 83.01 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Dimítrios Tsítsos Dimítrios Tsítsos | 00 | GRE | 77.51 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Denis Adrian Both Denis Adrian Both ('97) | 97 | ROU | 76.47 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Dejan Mileusnic Dejan Mileusnic ('91) | 91 | BIH | 73.67 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Vedran Samac Vedran Samac ('90) | 90 | SRB | 73.41 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Mark Slavov Mark Slavov ('94) | 94 | BUL | 69.57 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Arno Marković Arno Marković ('99) | 99 | CRO | 65.73 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Yuriy Kushniruk Yuriy Kushniruk ('94) | 94 | UKR | 65.57 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Tikamp 19.6. Finale A Finale | 19.6. | ||||||||||||||
1 | Áris-Nikólaos Peristéris Áris-Nikólaos Peristéris ('98) | 98 | GRE | 7887 | PB | ||||||||||
2 | Ariel Attias Ariel Attias ('99) | 99 | ISR | 7163 | |||||||||||
3 | Dragan Pešić Dragan Pešić ('93) | 93 | MNE | 7010 | SB | ||||||||||
Darko Pešić Darko Pešić ('92) | 92 | MNE | DNF | ||||||||||||
M 4 x 100 m stafet 18.6. Finale A Finale | 18.6. | ||||||||||||||
1 | ROU | 39.50 | |||||||||||||
Petre Rezmives, Alin Ionut Anton, Ionut Andrei Neagoe, Marian Valentin Tanase | |||||||||||||||
2 | SRB | 39.85 | |||||||||||||
Strahinja Jovančević, Boško Kijanović, Stefan Kaljuš, Aleksa Kijanović | |||||||||||||||
3 | GRE | 39.86 | |||||||||||||
Konstadínos Zíkos, Nikólaos Ebéoglou, Panayiótis Trivizás, Vasílios Mirianthópoulos | |||||||||||||||
4 | UKR | 39.95 | |||||||||||||
Oleksandr Sosnovenko, Andrii Vasyliev, Stanislav Kovalenko, Vasyl Makukh | |||||||||||||||
5 | ISR | 40.11 | |||||||||||||
Amit Rottman, Blessing Afrifa, Aviv Koffler, Ishay Ifraimov | |||||||||||||||
6 | TUR | 40.44 | |||||||||||||
Ertan Özkan, Emre Göktürk, Kayhan Özer, Özgür Beydemir | |||||||||||||||
7 | BIH | 41.22 | |||||||||||||
Nuredin Zekan, Hajrudin Vejzović, Edhem Vikalo, Egon Savić | |||||||||||||||
M 4 x 400 m stafet 19.6. Finale A Finale | 19.6. | ||||||||||||||
1 | UKR | 3:05.96 | |||||||||||||
Oleksiy Pozdnyakov, Danylo Danylenko, Mykyta Barabanov, Oleksandr Pohorilko | |||||||||||||||
2 | TUR | 3:08.48 | |||||||||||||
Oğuzhan Kaya, Oğuz Akgül, Salih Teksöz, Kubilay Ençü | |||||||||||||||
3 | SLO | 3:08.96 | |||||||||||||
Jure Grkman, Lovro Mesec Košir, Gregor Grahovac, Rok Ferlan | |||||||||||||||
4 | ROU | 3:10.19 | |||||||||||||
Mihai Sorin Dringo, Constantin Andonii, Denis Mariusan Dobrica, Marian Adrian Bondoc | |||||||||||||||
GRE | DNF | ||||||||||||||
Dimítrios Levantínos, Yeóryios Labrópoulos, Mihaíl Pappás, Spirídon-Ilías Doukatélis | |||||||||||||||
K 100 m 18.6. Vind: -0.7 Finale A Finale | 18.6. | Vind: -0.7 | |||||||||||||
1 | Diana Vaisman Diana Vaisman ('98) | 98 | ISR | 11.34 | |||||||||||
2 | Rafailía Spanoudáki-Hatziríga Rafailía Spanoudáki-Hatziríga ('94) | 94 | GRE | 11.53 | |||||||||||
3 | Milana Tirnanić Milana Tirnanić ('94) | 94 | SRB | 11.70 | |||||||||||
4 | Magdalena Lindner Magdalena Lindner | 00 | AUT | 11.73 | |||||||||||
5 | Ivana Ilić Ivana Ilić ('02) | 02 | SRB | 11.83 | SB | ||||||||||
6 | Marina Andreea Baboi Marina Andreea Baboi ('99) | 99 | ROU | 11.86 | |||||||||||
7 | Nikol Andonova Nikol Andonova | 00 | BUL | 11.87 | |||||||||||
8 | Eden Finkelstein Eden Finkelstein | 00 | ISR | 11.90 | |||||||||||
Indledende heats | 18.6. | ||||||||||||||
Indledende 1 18.6. Vind: -1.6 | 18.6. | Vind: -1.6 | |||||||||||||
1 | Rafailía Spanoudáki-Hatziríga Rafailía Spanoudáki-Hatziríga ('94) | 94 | GRE | 11.59 | |||||||||||
2 | Magdalena Lindner Magdalena Lindner | 00 | AUT | 11.81 | |||||||||||
3 | Marina Andreea Baboi Marina Andreea Baboi ('99) | 99 | ROU | 11.87 | |||||||||||
4 | Simay Özçiftçi Simay Özçiftçi ('03) | 03 | TUR | 12.07 | |||||||||||
5 | Melike Malkoç Melike Malkoç | 00 | TUR | 12.26 | |||||||||||
Indledende 2 18.6. Vind: -1.2 | 18.6. | Vind: -1.2 | |||||||||||||
1 | Diana Vaisman Diana Vaisman ('98) | 98 | ISR | 11.46 | |||||||||||
2 | Ivana Ilić Ivana Ilić ('02) | 02 | SRB | 11.97 | |||||||||||
3 | Nikol Andonova Nikol Andonova | 00 | BUL | 11.98 | |||||||||||
4 | Eden Finkelstein Eden Finkelstein | 00 | ISR | 12.00 | |||||||||||
5 | Paola Shyle Paola Shyle ('99) | 99 | ALB | 13.24 | |||||||||||
Indledende 3 18.6. Vind: -1.3 | 18.6. | Vind: -1.3 | |||||||||||||
1 | Milana Tirnanić Milana Tirnanić ('94) | 94 | SRB | 11.74 | |||||||||||
2 | Paraskevi Andreou Paraskevi Andreou ('97) | 97 | CYP | 12.08 | SB | ||||||||||
3 | Margareta Risek Margareta Risek ('94) | 94 | CRO | 12.12 | |||||||||||
4 | Diana Podoleanu Diana Podoleanu ('95) | 95 | MDA | 12.24 | |||||||||||
5 | Roxana Ene Roxana Ene ('95) | 95 | ROU | 12.37 | |||||||||||
K 200 m 19.6. Vind: -2.7 Finale A Finale | 19.6. | Vind: -2.7 | |||||||||||||
1 | Rafailía Spanoudáki-Hatziríga Rafailía Spanoudáki-Hatziríga ('94) | 94 | GRE | 23.55 | |||||||||||
2 | Olivia Fotopoulou Olivia Fotopoulou ('96) | 96 | CYP | 23.62 | |||||||||||
3 | Magdalena Lindner Magdalena Lindner | 00 | AUT | 24.11 | SB | ||||||||||
4 | Veronika Drljačić Veronika Drljačić ('01) | 01 | CRO | 24.30 | |||||||||||
5 | Nikol Andonova Nikol Andonova | 00 | BUL | 24.36 | |||||||||||
6 | Marina Andreea Baboi Marina Andreea Baboi ('99) | 99 | ROU | 24.44 | |||||||||||
7 | Olena Radiuk-Kucuk Olena Radiuk-Kucuk ('99) | 99 | UKR | 24.72 | |||||||||||
Finale B 19.6. Vind: -1.2 | 19.6. | Vind: -1.2 | |||||||||||||
1 | Tamara Milutinovic Tamara Milutinovic ('01) | 01 | SRB | 24.60 | SB | ||||||||||
2 | Tamara Vuletić Tamara Vuletić | 00 | SRB | 24.75 | |||||||||||
3 | Gayane Chiloyan Gayane Chiloyan | 00 | ARM | 24.80 | SB | ||||||||||
4 | Zulha Armutcu Zulha Armutcu ('02) | 02 | TUR | 25.01 | |||||||||||
5 | Beqiri Iljana Beqiri Iljana | 00 | ALB | 26.19 | |||||||||||
K 400 m 18.6. Finale A Finale | 18.6. | ||||||||||||||
1 | Susanne Walli Susanne Walli ('96) | 96 | AUT | 52.49 | |||||||||||
2 | Büşra Yıldırım Büşra Yıldırım ('96) | 96 | TUR | 52.88 | PB | ||||||||||
3 | Mirela Lavric Mirela Lavric ('91) | 91 | ROU | 53.20 | SB | ||||||||||
4 | Andriána Férra Andriána Férra ('88) | 88 | GRE | 53.56 | SB | ||||||||||
5 | Veronika Drljačić Veronika Drljačić ('01) | 01 | CRO | 53.86 | |||||||||||
Finale B 18.6. | 18.6. | ||||||||||||||
1 | Aleksandra Pešic Aleksandra Pešic ('98) | 98 | SRB | 54.55 | |||||||||||
2 | Deva-Mariya Dragieva Deva-Mariya Dragieva | 00 | BUL | 54.61 | |||||||||||
3 | Nevin Ince Nevin Ince ('04) | 04 | TUR | 56.27 | |||||||||||
4 | Beqiri Iljana Beqiri Iljana | 00 | ALB | 57.31 | SB | ||||||||||
K 800 m 18.6. Finale A Finale | 18.6. | ||||||||||||||
1 | Claudia Bobocea Claudia Bobocea ('92) | 92 | ROU | 2:01.84 | |||||||||||
2 | Anita Horvat Anita Horvat ('96) | 96 | SLO | 2:02.05 | |||||||||||
3 | Ekaterina Guliyev Ekaterina Guliyev ('91) | 91 | TUR | 2:02.38 | |||||||||||
4 | Jerneja Smonkar Jerneja Smonkar ('92) | 92 | SLO | 2:03.55 | SB | ||||||||||
5 | Tuğba Toptaş Tuğba Toptaş | 00 | TUR | 2:04.84 | PB | ||||||||||
Cristina Daniela Balan Cristina Daniela Balan ('98) | 98 | ROU | DNF | ||||||||||||
Finale B 18.6. | 18.6. | ||||||||||||||
1 | Jelena Gajić Jelena Gajić ('97) | 97 | BIH | 2:06.01 | |||||||||||
2 | Caroline Bredlinger Caroline Bredlinger ('01) | 01 | AUT | 2:06.49 | PB | ||||||||||
3 | Nina Vuković Nina Vuković ('02) | 02 | CRO | 2:06.87 | PB | ||||||||||
4 | Liliana Georgieva Liliana Georgieva | 00 | BUL | 2:08.24 | SB | ||||||||||
5 | Ekateríni Koutlí Ekateríni Koutlí ('97) | 97 | GRE | 2:08.34 | |||||||||||
K 1500 m 19.6. Finale A Finale | 19.6. | ||||||||||||||
1 | Şilan Ayyıldız Şilan Ayyıldız ('99) | 99 | TUR | 4:17.27 | |||||||||||
2 | Maria Claudia Florea Maria Claudia Florea ('95) | 95 | ROU | 4:17.81 | SB | ||||||||||
3 | Lenuta Simiuc Lenuta Simiuc ('94) | 94 | ROU | 4:18.17 | |||||||||||
4 | Karawan Halabi Karawan Halabi ('95) | 95 | ISR | 4:18.92 | PB | ||||||||||
5 | Sivan Aurbach Sivan Aurbach | 00 | ISR | 4:22.96 | |||||||||||
6 | Greza Bakraqi Greza Bakraqi ('95) | 95 | KOS | 4:23.87 | |||||||||||
7 | Klara Andrijašević Klara Andrijašević ('01) | 01 | CRO | 4:24.38 | PB | ||||||||||
8 | Şevval Özdoğan Şevval Özdoğan ('02) | 02 | TUR | 4:24.39 | |||||||||||
9 | Natalia Evangelidou Natalia Evangelidou ('91) | 91 | CYP | 4:29.38 | |||||||||||
10 | Katarina Milosavljević Katarina Milosavljević | 00 | SRB | 4:30.22 | |||||||||||
11 | Liliana Georgieva Liliana Georgieva | 00 | BUL | 4:32.34 | |||||||||||
K 3000 m 18.6. Finale A Finale | 18.6. | ||||||||||||||
1 | Emine Hatun Mechaal Emine Hatun Mechaal ('95) | 95 | TUR | 9:30.97 | |||||||||||
2 | Fatma Arik Fatma Arik ('97) | 97 | TUR | 9:33.10 | |||||||||||
3 | Greza Bakraqi Greza Bakraqi ('95) | 95 | KOS | 9:33.74 | NR | PB | |||||||||
4 | Devora Avramova Devora Avramova | 00 | BUL | 9:34.88 | PB | ||||||||||
5 | Anastasía-Panayióta Marinákou Anastasía-Panayióta Marinákou ('96) | 96 | GRE | 9:35.76 | SB | ||||||||||
6 | Madalina Elena Sirbu Madalina Elena Sirbu ('03) | 03 | ROU | 9:38.70 | |||||||||||
7 | Marinela Nineva Marinela Nineva ('93) | 93 | BUL | 9:48.77 | PB | ||||||||||
8 | Rut Cristina Vasile Rut Cristina Vasile ('05) | 05 | ROU | 9:49.10 | SB | ||||||||||
9 | Andrijana Pop Arsova Andrijana Pop Arsova ('90) | 90 | MKD | 9:50.48 | PB | ||||||||||
10 | Alma Hrnjić Alma Hrnjić ('97) | 97 | BIH | 10:14.35 | SB | ||||||||||
K 5000 m 19.6. Finale A Finale | 19.6. | ||||||||||||||
1 | Luiza Gega Luiza Gega ('88) | 88 | ALB | 15:16.47 | NR | PB | |||||||||
2 | Yayla Kiliç Yayla Kiliç ('97) | 97 | TUR | 15:55.24 | SB | ||||||||||
3 | Thalia Charalambous Slatem Thalia Charalambous Slatem ('89) | 89 | CYP | 16:27.44 | |||||||||||
4 | Fatma Arik Fatma Arik ('97) | 97 | TUR | 16:29.81 | PB | ||||||||||
5 | Devora Avramova Devora Avramova | 00 | BUL | 16:33.41 | PB | ||||||||||
6 | Marinela Nineva Marinela Nineva ('93) | 93 | BUL | 16:42.97 | |||||||||||
7 | Andrijana Pop Arsova Andrijana Pop Arsova ('90) | 90 | MKD | 16:50.89 | NR | PB | |||||||||
8 | Rut Cristina Vasile Rut Cristina Vasile ('05) | 05 | ROU | 17:32.47 | |||||||||||
9 | Iulia Florina Marginean Iulia Florina Marginean ('04) | 04 | ROU | 17:58.06 | |||||||||||
K 3000 m forh. 18.6. Finale A Finale | 18.6. | ||||||||||||||
1 | Luiza Gega Luiza Gega ('88) | 88 | ALB | 9:17.89 | |||||||||||
2 | Claudia Prisecaru Claudia Prisecaru ('97) | 97 | ROU | 9:51.26 | |||||||||||
3 | Ruken Tek Ruken Tek ('01) | 01 | TUR | 9:51.48 | PB | ||||||||||
4 | Lena Millonig Lena Millonig ('98) | 98 | AUT | 9:57.47 | PB | ||||||||||
5 | Karawan Halabi Karawan Halabi ('95) | 95 | ISR | 10:00.11 | PB | ||||||||||
6 | Şevval Özdoğan Şevval Özdoğan ('02) | 02 | TUR | 10:02.92 | PB | ||||||||||
7 | Andreea Stavila Andreea Stavila | 00 | MDA | 10:28.26 | PB | ||||||||||
8 | Isavélla Kotsahíli Isavélla Kotsahíli ('97) | 97 | GRE | 10:43.81 | SB | ||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 19.6. Vind: +0.4 Finale A Finale | 19.6. | Vind: +0.4 | |||||||||||||
1 | Anaís Karayiánni Anaís Karayiánni ('99) | 99 | GRE | 13.15 | PB | ||||||||||
2 | Elisávet Pesirídou Elisávet Pesirídou ('92) | 92 | GRE | 13.29 | SB | ||||||||||
2 | Anja Lukić Anja Lukić ('99) | 99 | SRB | 13.29 | PB | ||||||||||
4 | Joni Tomičić Prezelj Joni Tomičić Prezelj ('93) | 93 | SLO | 13.53 | |||||||||||
5 | Anamaria Nesteriuc Anamaria Nesteriuc ('93) | 93 | ROU | 13.61 | SB | ||||||||||
Finale B 19.6. Vind: -1.6 | 19.6. | Vind: -1.6 | |||||||||||||
1 | Dafni Georgiou Dafni Georgiou ('99) | 99 | CYP | 13.78 | |||||||||||
2 | Ivana Lončarek Ivana Lončarek ('91) | 91 | CRO | 13.92 | |||||||||||
3 | Aleksandra Lokshin Aleksandra Lokshin ('94) | 94 | ISR | 13.98 | |||||||||||
4 | Milica Emini Milica Emini ('99) | 99 | SRB | 14.10 | |||||||||||
5 | Johanna Plank Johanna Plank ('02) | 02 | AUT | 14.29 | |||||||||||
6 | Linoy Levi Linoy Levi ('04) | 04 | ISR | 14.46 | |||||||||||
Dana-Maria Govoreanu Dana-Maria Govoreanu ('03) | 03 | ROU | DNF | ||||||||||||
K 400 m hæk 18.6. Finale A Finale | 18.6. | ||||||||||||||
1 | Agata Zupin Agata Zupin ('98) | 98 | SLO | 57.05 | |||||||||||
2 | Lena Pressler Lena Pressler ('01) | 01 | AUT | 57.45 | |||||||||||
3 | Dímitra Gnafáki Dímitra Gnafáki ('97) | 97 | GRE | 57.50 | |||||||||||
4 | Maja Gajić Maja Gajić ('97) | 97 | SRB | 58.24 | PB | ||||||||||
5 | Aneja Simončič Aneja Simončič ('98) | 98 | SLO | 58.27 | |||||||||||
6 | Drita Islami Drita Islami ('96) | 96 | MKD | 59.58 | SB | ||||||||||
7 | Iulia Nicoleta Banaga Iulia Nicoleta Banaga ('99) | 99 | ROU | 1:00.92 | SB | ||||||||||
Finale B 18.6. | 18.6. | ||||||||||||||
1 | Klara Koščak Klara Koščak ('04) | 04 | CRO | 58.21 | PB | ||||||||||
2 | Kristina Borukova Kristina Borukova ('98) | 98 | BUL | 58.47 | SB | ||||||||||
3 | Sanda Belgyan Sanda Belgyan ('92) | 92 | ROU | 59.29 | SB | ||||||||||
4 | Anna Berghii Anna Berghii ('93) | 93 | MDA | 59.74 | SB | ||||||||||
5 | Kalypso Stavrou Kalypso Stavrou ('98) | 98 | CYP | 59.90 | PB | ||||||||||
6 | Ida Šimunčić Ida Šimunčić ('96) | 96 | CRO | 1:02.42 | |||||||||||
7 | Uibi Ahmet Uibi Ahmet ('02) | 02 | ALB | 1:06.41 | |||||||||||
K Højdespring 19.6. Finale A Finale | 19.6. | ||||||||||||||
1 | Daniela Stanciu Daniela Stanciu ('87) | 87 | ROU | 1.93 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Mirela Demireva Mirela Demireva ('89) | 89 | BUL | 1.93 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Lia Apostolovski Lia Apostolovski | 00 | SLO | 1.90 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Tatiána Goúsin Tatiána Goúsin ('94) | 94 | GRE | 1.87 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Buse Savaşkan Buse Savaşkan ('99) | 99 | TUR | 1.80 | |||||||||||
5 | Lara Omerzu Lara Omerzu ('98) | 98 | SLO | 1.80 | SB | ||||||||||
7 | Elefthería Hristoyeórgou Elefthería Hristoyeórgou ('98) | 98 | GRE | 1.80 | |||||||||||
7 | Zorana Rokavec Zorana Rokavec ('04) | 04 | SRB | 1.80 | |||||||||||
7 | Styliana Ioannidou Styliana Ioannidou ('03) | 03 | CYP | 1.80 | SB | ||||||||||
10 | Sara Lucić Sara Lucić | 00 | BIH | 1.80 | |||||||||||
11 | Despina Charalambous Despina Charalambous | 00 | CYP | 1.75 | |||||||||||
11 | Florentina Budica Florentina Budica ('95) | 95 | ROU | 1.75 | SB | ||||||||||
13 | Tihana Jeletić Tihana Jeletić ('96) | 96 | CRO | 1.70 | |||||||||||
K Stangspring 18.6. Finale A Finale | 18.6. | ||||||||||||||
1 | Nikoléta Kiriakopoúlou Nikoléta Kiriakopoúlou ('86) | 86 | GRE | 4.50 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Eléni-Klaoúdia Pólak Eléni-Klaoúdia Pólak ('96) | 96 | GRE | 4.50 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Buse Arıkazan Buse Arıkazan ('94) | 94 | TUR | 4.30 | |||||||||||
4 | Lara Juriša Lara Juriša ('97) | 97 | CRO | 4.05 | PB | ||||||||||
5 | Stefania Andreea Dragan Stefania Andreea Dragan ('97) | 97 | ROU | 3.70 | |||||||||||
6 | Valentina Iulia Necoara Valentina Iulia Necoara ('05) | 05 | ROU | 3.50 | |||||||||||
Naama Bernstein Naama Bernstein ('93) | 93 | ISR | NH | ||||||||||||
K Længdespring 19.6. Finale A Finale | 19.6. | ||||||||||||||
1 | Ivana Vuleta Ivana Vuleta ('90) | 90 | SRB | 6.83 | w | +2.6 | |||||||||
2 | Florentina Costina Iusco Florentina Costina Iusco ('96) | 96 | ROU | 6.55 | +1.5 | =SB | |||||||||
3 | Filippa Fotopoulou Filippa Fotopoulou ('96) | 96 | CYP | 6.54 | w | +2.3 | |||||||||
4 | Plamena Mitkova Plamena Mitkova ('04) | 04 | BUL | 6.51 | w | +2.1 | |||||||||
5 | Vasilikí Haitídou Vasilikí Haitídou | 00 | GRE | 6.34 | w | +2.1 | |||||||||
6 | Ingeborg Grünwald Ingeborg Grünwald ('01) | 01 | AUT | 6.25 | w | +2.4 | |||||||||
7 | Maja Bedrač Maja Bedrač ('99) | 99 | SLO | 6.20 | w | +2.6 | |||||||||
8 | Ramona Elena Verman Ramona Elena Verman ('04) | 04 | ROU | 6.08 | +1.2 | ||||||||||
9 | Gizem Akgöz Gizem Akgöz ('01) | 01 | TUR | 5.96 | +0.9 | ||||||||||
10 | Yana Sargsyan Yana Sargsyan | 00 | ARM | 5.82 | +1.0 | ||||||||||
K Trespring 18.6. Finale A Finale | 18.6. | ||||||||||||||
1 | Ivana Vuleta Ivana Vuleta ('90) | 90 | SRB | 14.24 | +1.1 | PB | |||||||||
2 | Tuğba Danişmaz Tuğba Danişmaz ('99) | 99 | TUR | 14.07 | +1.1 | SB | |||||||||
3 | Elena Andreea Taloș Elena Andreea Taloș ('95) | 95 | ROU | 13.84 | +0.5 | SB | |||||||||
4 | Spiridoúla Karídi Spiridoúla Karídi ('01) | 01 | GRE | 13.82 | +0.6 | SB | |||||||||
5 | Mariya Siney Mariya Siney ('97) | 97 | UKR | 13.77 | +1.0 | PB | |||||||||
6 | Eva Pepelnak Eva Pepelnak | 00 | SLO | 13.53 | +0.9 | SB | |||||||||
7 | Aleksandra Nacheva Aleksandra Nacheva ('01) | 01 | BUL | 13.47 | +0.4 | ||||||||||
8 | Diana Ana Maria Ion Diana Ana Maria Ion | 00 | ROU | 13.20 | +0.6 | ||||||||||
9 | Gizem Akgöz Gizem Akgöz ('01) | 01 | TUR | 13.08 | +1.1 | ||||||||||
10 | Paola Borovic Paola Borovic ('95) | 95 | CRO | 12.96 | +1.6 | SB | |||||||||
11 | Marija Ivanković Marija Ivanković ('98) | 98 | CRO | 12.65 | +0.7 | ||||||||||
12 | Yana Sargsyan Yana Sargsyan | 00 | ARM | 12.49 | +0.9 | SB | |||||||||
Dimana Yordanova Dimana Yordanova ('98) | 98 | BUL | NM | ||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg 19.6. Finale A Finale | 19.6. | ||||||||||||||
1 | Olha Golodna Olha Golodna ('91) | 91 | UKR | 16.78 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sopo Shatirishvili Sopo Shatirishvili ('95) | 95 | GEO | 16.14 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Aysel Yılmaz Aysel Yılmaz ('99) | 99 | TUR | 15.76 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | María Maggoúlia María Maggoúlia | 00 | GRE | 14.86 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Gorana Tešanović Gorana Tešanović ('77) | 77 | BIH | 13.59 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ioana Diana Tiganasu Ioana Diana Tiganasu | 00 | ROU | 13.38 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg 18.6. Finale A Finale | 18.6. | ||||||||||||||
1 | Dragana Tomašević Dragana Tomašević ('82) | 82 | SRB | 58.16 | SB | ||||||||||
2 | Hrisoúla Anagnostopoúlou Hrisoúla Anagnostopoúlou ('91) | 91 | GRE | 57.99 | |||||||||||
3 | Androniki Lada Androniki Lada ('91) | 91 | CYP | 53.75 | |||||||||||
4 | Nurten Mermer Nurten Mermer ('95) | 95 | TUR | 53.60 | |||||||||||
5 | Estelle Valeanu Estelle Valeanu ('99) | 99 | ISR | 51.54 | |||||||||||
6 | Semra Türk Semra Türk ('90) | 90 | TUR | 50.98 | |||||||||||
7 | Hana Urankar Hana Urankar ('01) | 01 | SLO | 50.94 | |||||||||||
8 | Nataliya Semenova Nataliya Semenova ('82) | 82 | UKR | 50.14 | SB | ||||||||||
9 | Andreea Iuliana Lungu Andreea Iuliana Lungu ('02) | 02 | ROU | 47.74 | |||||||||||
10 | Valeriya Deykun Valeriya Deykun | 00 | UKR | 44.01 | |||||||||||
11 | Gorana Tešanović Gorana Tešanović ('77) | 77 | BIH | 43.31 | |||||||||||
12 | Ioana Diana Tiganasu Ioana Diana Tiganasu | 00 | ROU | 42.41 | |||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg 19.6. Finale A Finale | 19.6. | ||||||||||||||
1 | Stamatía Skarvélis Stamatía Skarvélis ('95) | 95 | GRE | 71.08 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Iryna Klymets Iryna Klymets ('94) | 94 | UKR | 70.41 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Zalina Petrivskaya Zalina Petrivskaya ('88) | 88 | MDA | 68.66 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Alyona Shut Alyona Shut ('95) | 95 | UKR | 65.94 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Ana Adela Stanciu Ana Adela Stanciu | 00 | ROU | 64.29 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Aleksandra Ivanović Aleksandra Ivanović ('95) | 95 | SRB | 62.31 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Stavroúla Kosmídou Stavroúla Kosmídou ('01) | 01 | GRE | 61.58 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Chrystalla Kyriakou Chrystalla Kyriakou ('96) | 96 | CYP | 61.31 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Deniz Yaylacı Deniz Yaylacı ('98) | 98 | TUR | 57.28 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Bianca Lazăr Bianca Lazăr ('93) | 93 | ROU | 57.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Nino Tsikvadze Nino Tsikvadze ('99) | 99 | GEO | 54.53 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Zhanna Shahnazaryan Zhanna Shahnazaryan ('84) | 84 | ARM | 47.56 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Ajla Bašić Ajla Bašić ('01) | 01 | BIH | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram 18.6. Finale A Finale | 18.6. | ||||||||||||||
1 | Adriana Vilagoš Adriana Vilagoš ('04) | 04 | SRB | 60.51 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Hanna Hatsko Hanna Hatsko ('90) | 90 | UKR | 57.93 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Esra Türkmen Esra Türkmen ('02) | 02 | TUR | 57.14 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Erika Lukach Erika Lukach ('02) | 02 | UKR | 52.65 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Patricia Madl Patricia Madl ('99) | 99 | AUT | 51.38 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ioana Valentina Plavan Ioana Valentina Plavan ('98) | 98 | ROU | 50.26 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Denisa Mihalcea Denisa Mihalcea | 00 | ROU | 44.61 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Syvkamp 19.6. Finale A Finale | 19.6. | ||||||||||||||
1 | Yuliya Loban Yuliya Loban | 00 | UKR | 5681 | |||||||||||
2 | Beatrice Puiu Beatrice Puiu ('86) | 86 | ROU | 5311 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sofía Ifantídou Sofía Ifantídou ('85) | 85 | GRE | 5218 | |||||||||||
4 | Paschalína Papadopoúlou Paschalína Papadopoúlou | 00 | GRE | 5133 | |||||||||||
5 | Emma Maria Adnan Matyus Emma Maria Adnan Matyus ('01) | 01 | ROU | 4993 | PB | ||||||||||
6 | Ezgi Şayır Ezgi Şayır ('93) | 93 | TUR | 4876 | |||||||||||
7 | Iva Aleksandrova Iva Aleksandrova ('94) | 94 | BUL | 4508 | |||||||||||
8 | Vivian Krasteva Vivian Krasteva ('02) | 02 | BUL | 4395 | PB | ||||||||||
9 | Mia Milašinović Mia Milašinović ('01) | 01 | MNE | 4394 | |||||||||||
Ivona Dadic Ivona Dadic ('93) | 93 | AUT | DNF | ||||||||||||
K 4 x 100 m stafet 18.6. Finale A Finale | 18.6. | ||||||||||||||
1 | GRE | 44.56 | |||||||||||||
Dímitra Tsoukalá, Elisávet Pesirídou, Alána Bérn, Rafailía Spanoudáki-Hatziríga | |||||||||||||||
2 | AUT | 44.72 | |||||||||||||
Johanna Plank, Susanne Gogl-Walli, Viktoria Willhuber, Magdalena Lindner | |||||||||||||||
3 | ISR | 45.20 | |||||||||||||
Nitzan Asas, Diana Vaisman, Allina Drottman, Eden Finkelstein | |||||||||||||||
4 | SRB | 45.37 | |||||||||||||
Tamara Milutinovic, Ivana Ilić, Tamara Vuletić, Milana Tirnanić | |||||||||||||||
5 | ROU | 45.87 | |||||||||||||
Dana-Maria Govoreanu, Iulia Nicoleta Banaga, Roxana Ene, Marina Andreea Baboi | |||||||||||||||
6 | CRO | 46.48 | |||||||||||||
Ivana Lončarek, Veronika Drljačić, Ida Šimunčić, Margareta Risek | |||||||||||||||
K 4 x 400 m stafet 19.6. Finale A Finale | 19.6. | ||||||||||||||
1 | GRE | 3:34.29 | |||||||||||||
Déspina Mourtá, María-Mírta Aryiroú, Ánna Kiáfa, Andriána Férra | |||||||||||||||
2 | CRO | 3:39.83 | |||||||||||||
Klara Koščak, Nina Vuković, Ida Šimunčić, Veronika Drljačić | |||||||||||||||
3 | ROU | 3:40.40 | |||||||||||||
Rebeca Daria Ciocan, Lenuta Simiuc, Sanda Belgyan, Mirela Lavric | |||||||||||||||
4 | TUR | 3:42.42 | |||||||||||||
Tuğba Toptaş, Şilan Ayyıldız, Ekaterina Guliyev, Büşra Yıldırım | |||||||||||||||
M 100 m 19.6. Vind: +0.4 Finale A Finale | 19.6. | Vind: +0.4 | |||||||||||||
1 | Vasílios Mirianthópoulos Vasílios Mirianthópoulos ('01) | 01 | GRE | 10.70 | |||||||||||
2 | Thomas Dubnov Thomas Dubnov ('02) | 02 | ISR | 11.03 | |||||||||||
K 100 m 19.6. Vind: +0.4 Finale A Finale | 19.6. | Vind: +0.4 | |||||||||||||
1 | Vika Rutar Vika Rutar ('97) | 97 | SLO | 12.28 | SB |