M 100 m 25.6. Vind: +1.0 Finale A Finale | 25.6. | Vind: +1.0 | |||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sergio López Sergio López ('99) | 99 | ESP | 10.30 | |||||||||||||||||||
2 | Bernat Canet Bernat Canet | 00 | ESP | 10.34 | |||||||||||||||||||
3 | Pablo Montalvo Pablo Montalvo ('99) | 99 | ESP | 10.35 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Alberto Calero Alberto Calero ('98) | 98 | ESP | 10.42 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Arian Olmos Tellez Arian Olmos Tellez ('94) | 94 | ESP | 10.43 | SB | ||||||||||||||||||
6 | Arnau Monne Arnau Monne | 00 | ESP | 10.47 | |||||||||||||||||||
7 | Miguel Izquierdo Miguel Izquierdo | 00 | ESP | 10.48 | PB | ||||||||||||||||||
José González José González ('97) | 97 | ESP | DQ | ||||||||||||||||||||
Semifinale | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 25.6. Vind: +2.7 | 25.6. | Vind: +2.7 | |||||||||||||||||||||
1 | Pablo Montalvo Pablo Montalvo ('99) | 99 | ESP | 10.25 | w | ||||||||||||||||||
2 | Arnau Monne Arnau Monne | 00 | ESP | 10.37 | w | ||||||||||||||||||
3 | Arian Olmos Tellez Arian Olmos Tellez ('94) | 94 | ESP | 10.43 | w | ||||||||||||||||||
4 | Patrick Charles Ezenwa Patrick Charles Ezenwa ('95) | 95 | NGR | 10.46 | w | ||||||||||||||||||
5 | Ricardo Sanchez Ricardo Sanchez ('99) | 99 | ESP | 10.60 | w | ||||||||||||||||||
6 | Abel Alejandro Jordán Abel Alejandro Jordán ('03) | 03 | ESP | 11.08 | w | ||||||||||||||||||
Semi 2 25.6. Vind: +2.8 | 25.6. | Vind: +2.8 | |||||||||||||||||||||
1 | Sergio López Sergio López ('99) | 99 | ESP | 10.18 | w | ||||||||||||||||||
2 | Bernat Canet Bernat Canet | 00 | ESP | 10.28 | w | ||||||||||||||||||
3 | Alberto Calero Alberto Calero ('98) | 98 | ESP | 10.33 | w | ||||||||||||||||||
4 | Miguel Izquierdo Miguel Izquierdo | 00 | ESP | 10.37 | w | ||||||||||||||||||
5 | José González José González ('97) | 97 | ESP | 10.41 | w | ||||||||||||||||||
6 | Jose Luis Jimenez Jose Luis Jimenez ('02) | 02 | ESP | 10.42 | w | ||||||||||||||||||
7 | Patrick Chinedu Ike Patrick Chinedu Ike ('84) | 84 | ESP | 10.54 | w | ||||||||||||||||||
Jonathan Nmaju Jonathan Nmaju ('93) | 93 | NGR | DQ | w | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 24.6. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 24.6. Vind: +0.3 | 24.6. | Vind: +0.3 | |||||||||||||||||||||
1 | Bernat Canet Bernat Canet | 00 | ESP | 10.53 | |||||||||||||||||||
2 | José González José González ('97) | 97 | ESP | 10.54 | =PB | ||||||||||||||||||
3 | Patrick Chinedu Ike Patrick Chinedu Ike ('84) | 84 | ESP | 10.58 | =SB | ||||||||||||||||||
4 | Alvaro De Las Heras Alvaro De Las Heras ('93) | 93 | ESP | 10.61 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Iván Ruiz Iván Ruiz ('01) | 01 | ESP | 10.65 | |||||||||||||||||||
6 | Ángel David Rodríguez Ángel David Rodríguez ('80) | 80 | ESP | 10.69 | |||||||||||||||||||
7 | Ricardo Mateo Ricardo Mateo ('04) | 04 | ESP | 10.82 | |||||||||||||||||||
Indledende 2 24.6. Vind: +1.2 | 24.6. | Vind: +1.2 | |||||||||||||||||||||
1 | Pablo Montalvo Pablo Montalvo ('99) | 99 | ESP | 10.41 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Alberto Calero Alberto Calero ('98) | 98 | ESP | 10.44 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Patrick Charles Ezenwa Patrick Charles Ezenwa ('95) | 95 | NGR | 10.48 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Jose Luis Jimenez Jose Luis Jimenez ('02) | 02 | ESP | 10.52 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Miguel Izquierdo Miguel Izquierdo | 00 | ESP | 10.54 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Marcos Diaz Marcos Diaz ('94) | 94 | ESP | 10.70 | SB | ||||||||||||||||||
7 | Adei Larraz Adei Larraz ('97) | 97 | ESP | 10.84 | |||||||||||||||||||
8 | Joan Fuentes Joan Fuentes ('97) | 97 | ESP | 10.88 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 24.6. Vind: +1.0 | 24.6. | Vind: +1.0 | |||||||||||||||||||||
1 | Arian Olmos Tellez Arian Olmos Tellez ('94) | 94 | ESP | 10.45 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Arnau Monne Arnau Monne | 00 | ESP | 10.48 | |||||||||||||||||||
3 | Ricardo Sanchez Ricardo Sanchez ('99) | 99 | ESP | 10.53 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Jonathan Nmaju Jonathan Nmaju ('93) | 93 | NGR | 10.54 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Joseba Larrauri Joseba Larrauri ('02) | 02 | ESP | 10.62 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Roberto Llarena Roberto Llarena ('01) | 01 | ESP | 10.70 | |||||||||||||||||||
7 | Jordi Belenguer Jordi Belenguer ('98) | 98 | ESP | 10.74 | |||||||||||||||||||
8 | Albert Balada Albert Balada ('97) | 97 | ESP | 10.96 | |||||||||||||||||||
Indledende 4 24.6. Vind: +0.8 | 24.6. | Vind: +0.8 | |||||||||||||||||||||
1 | Sergio López Sergio López ('99) | 99 | ESP | 10.27 | =PB | ||||||||||||||||||
2 | Abel Alejandro Jordán Abel Alejandro Jordán ('03) | 03 | ESP | 10.47 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Adrián Pérez Adrián Pérez ('94) | 94 | ESP | 10.56 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Keimer Peña Keimer Peña ('98) | 98 | ESP | 10.57 | |||||||||||||||||||
5 | Tristan Cardenas Tristan Cardenas ('02) | 02 | ESP | 10.61 | |||||||||||||||||||
6 | Raul Martin Raul Martin ('97) | 97 | ESP | 10.70 | |||||||||||||||||||
7 | David Gomez David Gomez ('98) | 98 | ESP | 10.76 | |||||||||||||||||||
M 200 m 26.6. Vind: -1.1 Finale A Finale | 26.6. | Vind: -1.1 | |||||||||||||||||||||
1 | Pol Retamal Pol Retamal ('99) | 99 | ESP | 20.28 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Jesus Gomez Jesus Gomez ('99) | 99 | ESP | 20.66 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Daniel Rodríguez Daniel Rodríguez ('95) | 95 | ESP | 20.72 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Fernando Virgilio Fernando Virgilio ('98) | 98 | ESP | 21.11 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Sergio Juarez Sergio Juarez ('97) | 97 | ESP | 21.12 | SB | ||||||||||||||||||
6 | Adria Alfonso Adria Alfonso ('02) | 02 | ESP | 21.19 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Jaime Sancho Jaime Sancho ('03) | 03 | ESP | 22.80 | |||||||||||||||||||
Bruno Hortelano Bruno Hortelano ('91) | 91 | ESP | DNS | ||||||||||||||||||||
Semifinale | 26.6. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 26.6. Vind: +2.7 | 26.6. | Vind: +2.7 | |||||||||||||||||||||
1 | Pol Retamal Pol Retamal ('99) | 99 | ESP | 20.43 | w | ||||||||||||||||||
2 | Jesus Gomez Jesus Gomez ('99) | 99 | ESP | 20.76 | w | ||||||||||||||||||
3 | Tijan Keita Tijan Keita ('96) | 96 | GAM | 20.81 | w | ||||||||||||||||||
4 | Bruno Hortelano Bruno Hortelano ('91) | 91 | ESP | 20.83 | w | ||||||||||||||||||
5 | Adria Alfonso Adria Alfonso ('02) | 02 | ESP | 20.95 | w | ||||||||||||||||||
6 | Sergio Juarez Sergio Juarez ('97) | 97 | ESP | 21.24 | w | ||||||||||||||||||
7 | Asier Fernandez Asier Fernandez ('98) | 98 | ESP | 21.31 | w | ||||||||||||||||||
8 | Jose Maria Marvizon Jose Maria Marvizon ('97) | 97 | ESP | 21.61 | w | ||||||||||||||||||
Semi 2 26.6. Vind: -0.5 | 26.6. | Vind: -0.5 | |||||||||||||||||||||
1 | Daniel Rodríguez Daniel Rodríguez ('95) | 95 | ESP | 20.94 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Jaime Sancho Jaime Sancho ('03) | 03 | ESP | 21.01 | |||||||||||||||||||
3 | Fernando Virgilio Fernando Virgilio ('98) | 98 | ESP | 21.17 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Oriol Madi Oriol Madi ('97) | 97 | ESP | 21.32 | |||||||||||||||||||
5 | Ramón Martínez Ramón Martínez ('97) | 97 | ESP | 21.35 | |||||||||||||||||||
6 | Mario Mena Mario Mena ('03) | 03 | ESP | 21.52 | |||||||||||||||||||
7 | Mauro Triana Mauro Triana ('95) | 95 | ESP | 21.61 | SB | ||||||||||||||||||
8 | Jose Daniel Lusilla Jose Daniel Lusilla ('99) | 99 | ESP | 21.63 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 25.6. Vind: +1.5 | 25.6. | Vind: +1.5 | |||||||||||||||||||||
1 | Bruno Hortelano Bruno Hortelano ('91) | 91 | ESP | 21.05 | |||||||||||||||||||
2 | Ramón Martínez Ramón Martínez ('97) | 97 | ESP | 21.18 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Fernando Virgilio Fernando Virgilio ('98) | 98 | ESP | 21.27 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Jose Maria Marvizon Jose Maria Marvizon ('97) | 97 | ESP | 21.34 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Jose Daniel Lusilla Jose Daniel Lusilla ('99) | 99 | ESP | 21.38 | |||||||||||||||||||
6 | Sebastià Pons Sebastià Pons | 00 | ESP | 21.58 | SB | ||||||||||||||||||
7 | Ignacio Sáez Ignacio Sáez ('02) | 02 | ESP | 21.93 | |||||||||||||||||||
Adrian Rodríguez Adrian Rodríguez ('96) | 96 | ESP | DQ | ||||||||||||||||||||
Indledende 2 25.6. Vind: +1.7 | 25.6. | Vind: +1.7 | |||||||||||||||||||||
1 | Jaime Sancho Jaime Sancho ('03) | 03 | ESP | 20.91 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Tijan Keita Tijan Keita ('96) | 96 | GAM | 20.97 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Sergio Juarez Sergio Juarez ('97) | 97 | ESP | 21.23 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Andoni Calbano Andoni Calbano | 00 | ESP | 21.39 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Jose Miguel Millán Jose Miguel Millán ('97) | 97 | ESP | 21.50 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Julio Cesar Brito Julio Cesar Brito | 00 | ESP | 21.52 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Javier Troyano Javier Troyano ('98) | 98 | ESP | 21.91 | |||||||||||||||||||
8 | Raul Martin Raul Martin ('97) | 97 | ESP | 22.60 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 25.6. Vind: +2.4 | 25.6. | Vind: +2.4 | |||||||||||||||||||||
1 | Pol Retamal Pol Retamal ('99) | 99 | ESP | 20.25 | w | ||||||||||||||||||
2 | Jesus Gomez Jesus Gomez ('99) | 99 | ESP | 20.88 | w | ||||||||||||||||||
3 | Adria Alfonso Adria Alfonso ('02) | 02 | ESP | 21.06 | w | ||||||||||||||||||
4 | Asier Fernandez Asier Fernandez ('98) | 98 | ESP | 21.11 | w | ||||||||||||||||||
5 | Mauro Triana Mauro Triana ('95) | 95 | ESP | 21.34 | w | ||||||||||||||||||
6 | Luis Alvarez Luis Alvarez ('99) | 99 | ESP | 21.52 | w | ||||||||||||||||||
7 | Ismael Gomez Ismael Gomez ('97) | 97 | ESP | 21.60 | w | ||||||||||||||||||
8 | Daniel Quero Daniel Quero ('96) | 96 | ESP | 22.09 | w | ||||||||||||||||||
Indledende 4 25.6. Vind: +1.6 | 25.6. | Vind: +1.6 | |||||||||||||||||||||
1 | Oriol Madi Oriol Madi ('97) | 97 | ESP | 21.04 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Daniel Rodríguez Daniel Rodríguez ('95) | 95 | ESP | 21.08 | |||||||||||||||||||
3 | Mario Mena Mario Mena ('03) | 03 | ESP | 21.35 | |||||||||||||||||||
4 | Manuel Palanco Manuel Palanco ('98) | 98 | ESP | 21.52 | |||||||||||||||||||
5 | Mario López Mario López ('92) | 92 | ESP | 21.65 | |||||||||||||||||||
6 | Ivan Piñero Ivan Piñero ('02) | 02 | ESP | 21.68 | |||||||||||||||||||
7 | Alex Kingue Alex Kingue ('93) | 93 | ESP | 21.91 | |||||||||||||||||||
8 | David Carbon David Carbon ('02) | 02 | ESP | 21.93 | PB | ||||||||||||||||||
M 400 m 26.6. Finale A Finale | 26.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Óscar Husillos Óscar Husillos ('93) | 93 | ESP | 45.45 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Iñaki Cañal Iñaki Cañal ('97) | 97 | ESP | 46.04 | =PB | ||||||||||||||||||
3 | Samuel García Samuel García ('91) | 91 | ESP | 46.35 | |||||||||||||||||||
4 | David Fradera David Fradera ('99) | 99 | ESP | 46.40 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Manuel Guijarro Manuel Guijarro ('98) | 98 | ESP | 46.50 | |||||||||||||||||||
6 | Markel Fernandez Markel Fernandez ('03) | 03 | ESP | 46.82 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Pau Fradera Pau Fradera ('87) | 87 | ESP | 46.83 | |||||||||||||||||||
8 | Manuel Bea Manuel Bea ('01) | 01 | ESP | 47.11 | PB | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Manuel Guijarro Manuel Guijarro ('98) | 98 | ESP | 46.38 | |||||||||||||||||||
2 | Samuel García Samuel García ('91) | 91 | ESP | 46.61 | |||||||||||||||||||
3 | Manuel Bea Manuel Bea ('01) | 01 | ESP | 47.15 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Pedro Juncal Pedro Juncal ('97) | 97 | ESP | 47.39 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Miquel Angel Esteller Miquel Angel Esteller ('04) | 04 | ESP | 47.47 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Oriol Calsina Oriol Calsina | 00 | ESP | 47.62 | |||||||||||||||||||
7 | Iñigo Pérez Iñigo Pérez ('92) | 92 | ESP | 48.05 | |||||||||||||||||||
8 | Alejandro Gonzalez Alejandro Gonzalez ('01) | 01 | ESP | 48.20 | SB | ||||||||||||||||||
Indledende 2 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Markel Fernandez Markel Fernandez ('03) | 03 | ESP | 46.92 | PB | ||||||||||||||||||
2 | David Fradera David Fradera ('99) | 99 | ESP | 46.92 | |||||||||||||||||||
3 | Deliber Rodriguez Deliber Rodriguez ('93) | 93 | ESP | 47.66 | |||||||||||||||||||
4 | Ivan Azuara Ivan Azuara | 00 | ESP | 47.66 | |||||||||||||||||||
5 | Lucas Bua Lucas Bua ('94) | 94 | ESP | 47.81 | |||||||||||||||||||
6 | Alberto Guijarro Alberto Guijarro ('03) | 03 | ESP | 48.07 | |||||||||||||||||||
7 | Adrián Parra Adrián Parra ('99) | 99 | ESP | 49.46 | |||||||||||||||||||
8 | Bernat Erta Bernat Erta ('01) | 01 | ESP | 1:45.33 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Óscar Husillos Óscar Husillos ('93) | 93 | ESP | 46.31 | |||||||||||||||||||
2 | Iñaki Cañal Iñaki Cañal ('97) | 97 | ESP | 46.41 | |||||||||||||||||||
3 | Pau Fradera Pau Fradera ('87) | 87 | ESP | 46.88 | |||||||||||||||||||
4 | Jacobo Soler Jacobo Soler | 00 | ESP | 47.56 | |||||||||||||||||||
5 | Ángel González Ángel González ('03) | 03 | ESP | 47.66 | |||||||||||||||||||
6 | Darwin Andrés Echeverry Darwin Andrés Echeverry ('96) | 96 | ESP | 47.71 | |||||||||||||||||||
7 | Andres Cortes Andres Cortes | 00 | ESP | 48.39 | |||||||||||||||||||
Adrián Rocandio Adrián Rocandio ('97) | 97 | ESP | DNF | ||||||||||||||||||||
M 800 m 26.6. Finale A Finale | 26.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Álvaro de Arriba Álvaro de Arriba ('94) | 94 | ESP | 1:45.82 | |||||||||||||||||||
2 | Adrian Ben Adrian Ben ('98) | 98 | ESP | 1:46.01 | |||||||||||||||||||
3 | Mariano Garcia Mariano Garcia ('97) | 97 | ESP | 1:46.04 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Saul Ordóñez Saul Ordóñez ('94) | 94 | ESP | 1:47.32 | |||||||||||||||||||
5 | Pablo Sánchez-Valladares Pablo Sánchez-Valladares ('97) | 97 | ESP | 1:47.65 | |||||||||||||||||||
6 | Alberto Guerrero Alberto Guerrero ('95) | 95 | ESP | 1:47.94 | |||||||||||||||||||
7 | David Carranza David Carranza ('02) | 02 | ESP | 1:49.56 | |||||||||||||||||||
8 | Lorenzo Jiménez Lorenzo Jiménez ('94) | 94 | ESP | 1:50.10 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Mariano Garcia Mariano Garcia ('97) | 97 | ESP | 1:47.31 | |||||||||||||||||||
2 | Álvaro de Arriba Álvaro de Arriba ('94) | 94 | ESP | 1:47.47 | |||||||||||||||||||
3 | Pablo Sánchez-Valladares Pablo Sánchez-Valladares ('97) | 97 | ESP | 1:47.85 | |||||||||||||||||||
4 | Lorenzo Jiménez Lorenzo Jiménez ('94) | 94 | ESP | 1:49.53 | |||||||||||||||||||
5 | Mohamed Maman Mohamed Maman ('94) | 94 | MAR | 1:49.64 | |||||||||||||||||||
6 | Samuel Arroyo Samuel Arroyo ('94) | 94 | ESP | 1:50.62 | |||||||||||||||||||
7 | Ruben Monreal Ruben Monreal ('98) | 98 | ESP | 1:50.71 | |||||||||||||||||||
Indledende 2 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Adrian Ben Adrian Ben ('98) | 98 | ESP | 1:49.59 | |||||||||||||||||||
2 | Saul Ordóñez Saul Ordóñez ('94) | 94 | ESP | 1:49.82 | |||||||||||||||||||
3 | David Barroso David Barroso ('01) | 01 | ESP | 1:50.00 | |||||||||||||||||||
4 | Hassan Izzeddine Hassan Izzeddine ('96) | 96 | ESP | 1:51.18 | |||||||||||||||||||
5 | Fernando Vicente Fernando Vicente ('95) | 95 | ESP | 1:51.73 | |||||||||||||||||||
6 | Samuel Martin Samuel Martin ('01) | 01 | ESP | 1:51.77 | |||||||||||||||||||
7 | Alejandro Estévez Alejandro Estévez ('92) | 92 | ESP | 1:52.92 | |||||||||||||||||||
8 | Alberto Montero Alberto Montero ('01) | 01 | ESP | 1:54.15 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Alberto Guerrero Alberto Guerrero ('95) | 95 | ESP | 1:48.94 | |||||||||||||||||||
2 | David Carranza David Carranza ('02) | 02 | ESP | 1:49.43 | |||||||||||||||||||
3 | Eric Guzman Eric Guzman ('02) | 02 | ESP | 1:49.56 | |||||||||||||||||||
4 | Oscar Santos Oscar Santos ('97) | 97 | ESP | 1:49.59 | PB | ||||||||||||||||||
5 | David De Blas David De Blas ('97) | 97 | ESP | 1:49.96 | |||||||||||||||||||
6 | Eduardo Romero Eduardo Romero ('99) | 99 | ESP | 1:50.04 | |||||||||||||||||||
7 | Raul Villalonga Raul Villalonga ('01) | 01 | ESP | 1:50.24 | |||||||||||||||||||
8 | Aleix Lago Aleix Lago ('02) | 02 | ESP | 1:51.10 | |||||||||||||||||||
M 1500 m 26.6. Finale A Finale | 26.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Mario García Mario García ('99) | 99 | ESP | 3:35.52 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Mohamed Katir Mohamed Katir ('98) | 98 | ESP | 3:35.85 | |||||||||||||||||||
3 | Ignacio Fontes Ignacio Fontes ('98) | 98 | ESP | 3:35.94 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Adel Mechaal Adel Mechaal ('90) | 90 | ESP | 3:36.60 | |||||||||||||||||||
5 | Abderrahman El Khayami Abderrahman El Khayami ('95) | 95 | ESP | 3:38.17 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Jorge David Torre Jorge David Torre ('98) | 98 | ESP | 3:39.08 | |||||||||||||||||||
7 | Adam Maijo Adam Maijo ('01) | 01 | ESP | 3:39.48 | |||||||||||||||||||
8 | Gonzalo García Gonzalo García ('95) | 95 | ESP | 3:39.59 | |||||||||||||||||||
9 | Pol Oriach Pol Oriach ('02) | 02 | ESP | 3:40.09 | |||||||||||||||||||
10 | Enrique Herreros Enrique Herreros ('99) | 99 | ESP | 3:40.41 | |||||||||||||||||||
11 | Yahya Aouina Yahya Aouina ('96) | 96 | ESP | 3:42.12 | PB | ||||||||||||||||||
12 | Noe Larroy Noe Larroy ('99) | 99 | ESP | 3:42.24 | PB | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ignacio Fontes Ignacio Fontes ('98) | 98 | ESP | 3:44.43 | |||||||||||||||||||
2 | Abderrahman El Khayami Abderrahman El Khayami ('95) | 95 | ESP | 3:44.69 | |||||||||||||||||||
3 | Gonzalo García Gonzalo García ('95) | 95 | ESP | 3:44.84 | |||||||||||||||||||
4 | Jorge David Torre Jorge David Torre ('98) | 98 | ESP | 3:44.96 | |||||||||||||||||||
5 | Mohamed Attaoui Mohamed Attaoui ('01) | 01 | ESP | 3:47.38 | |||||||||||||||||||
6 | Elias Rachidi Elias Rachidi ('99) | 99 | ESP | 3:49.57 | |||||||||||||||||||
7 | Youness El Hannach Youness El Hannach ('93) | 93 | ESP | 3:49.66 | |||||||||||||||||||
8 | Jan Badia Jan Badia ('02) | 02 | ESP | 3:51.17 | |||||||||||||||||||
9 | Hamza Ardjoun Hamza Ardjoun ('97) | 97 | ESP | 3:52.76 | |||||||||||||||||||
10 | Ivan Manceñido Ivan Manceñido ('94) | 94 | ESP | 3:54.79 | |||||||||||||||||||
Indledende 2 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Mohamed Katir Mohamed Katir ('98) | 98 | ESP | 3:44.96 | |||||||||||||||||||
2 | Pol Oriach Pol Oriach ('02) | 02 | ESP | 3:45.41 | |||||||||||||||||||
3 | Yahya Aouina Yahya Aouina ('96) | 96 | ESP | 3:45.52 | |||||||||||||||||||
4 | Noe Larroy Noe Larroy ('99) | 99 | ESP | 3:45.72 | |||||||||||||||||||
5 | Adam Maijo Adam Maijo ('01) | 01 | ESP | 3:46.02 | |||||||||||||||||||
6 | Abdelhakim Hamid Abdelhakim Hamid ('97) | 97 | ESP | 3:46.59 | |||||||||||||||||||
7 | Fikadu Gonzalez Fikadu Gonzalez ('02) | 02 | ESP | 3:47.54 | |||||||||||||||||||
8 | David Lorenzo David Lorenzo ('93) | 93 | ESP | 3:50.66 | |||||||||||||||||||
9 | Carlos Saez Carlos Saez ('99) | 99 | ESP | 3:51.46 | |||||||||||||||||||
10 | Hugo Prieto Hugo Prieto | 00 | ESP | 3:55.64 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Mario García Mario García ('99) | 99 | ESP | 3:48.06 | |||||||||||||||||||
2 | Adel Mechaal Adel Mechaal ('90) | 90 | ESP | 3:48.33 | |||||||||||||||||||
3 | Enrique Herreros Enrique Herreros ('99) | 99 | ESP | 3:48.73 | |||||||||||||||||||
4 | Sergio Paniagua Sergio Paniagua ('95) | 95 | ESP | 3:48.83 | |||||||||||||||||||
5 | Alex Salas Alex Salas | 00 | ESP | 3:50.69 | |||||||||||||||||||
6 | Pablo Sánchez Pablo Sánchez ('93) | 93 | ESP | 3:51.32 | |||||||||||||||||||
7 | Pablo Quijada Pablo Quijada ('98) | 98 | ESP | 3:52.44 | |||||||||||||||||||
8 | Mohamed Reda Sebie Mohamed Reda Sebie ('99) | 99 | ESP | 3:54.27 | |||||||||||||||||||
9 | Pablo Comino Pablo Comino ('98) | 98 | ESP | 3:55.06 | |||||||||||||||||||
10 | Joan Tapias Joan Tapias ('99) | 99 | ESP | 3:56.06 | |||||||||||||||||||
M 5000 m 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Mohamed Katir Mohamed Katir ('98) | 98 | ESP | 13:43.61 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Adel Mechaal Adel Mechaal ('90) | 90 | ESP | 13:44.10 | |||||||||||||||||||
3 | Abdessamad Oukhelfen Abdessamad Oukhelfen ('98) | 98 | ESP | 13:47.21 | |||||||||||||||||||
4 | Carlos Mayo Carlos Mayo ('95) | 95 | ESP | 13:48.59 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Roberto Alaiz Roberto Alaiz ('90) | 90 | ESP | 13:52.21 | |||||||||||||||||||
6 | David Bascuñana David Bascuñana ('95) | 95 | ESP | 13:54.21 | |||||||||||||||||||
7 | Xavier Badía Xavier Badía ('95) | 95 | ESP | 13:56.97 | |||||||||||||||||||
8 | Jesús Ramos Jesús Ramos ('96) | 96 | ESP | 13:57.38 | SB | ||||||||||||||||||
9 | Zakaria Boufaljat Zakaria Boufaljat ('97) | 97 | ESP | 13:57.93 | |||||||||||||||||||
10 | Diego Bravo Diego Bravo ('99) | 99 | ESP | 14:03.73 | |||||||||||||||||||
11 | El Mehdi El Nabaoui El Mehdi El Nabaoui ('02) | 02 | MAR | 14:05.87 | |||||||||||||||||||
12 | Jose Ignacio Gimenez Jose Ignacio Gimenez ('94) | 94 | ESP | 14:08.21 | |||||||||||||||||||
13 | Nassim Hassaous Nassim Hassaous ('94) | 94 | ESP | 14:08.36 | |||||||||||||||||||
14 | Raul Celada Raul Celada ('95) | 95 | ESP | 14:11.66 | |||||||||||||||||||
15 | Alejandro Onis Alejandro Onis ('01) | 01 | ESP | 14:12.37 | |||||||||||||||||||
16 | Youssef Benkert Youssef Benkert ('97) | 97 | ESP | 14:13.99 | |||||||||||||||||||
17 | Lahcen Ait Alibou Lahcen Ait Alibou ('96) | 96 | ESP | 14:15.03 | |||||||||||||||||||
18 | Eduardo Menacho Eduardo Menacho ('99) | 99 | ESP | 14:27.66 | |||||||||||||||||||
Sergio Jiménez Sergio Jiménez ('95) | 95 | ESP | DNF | ||||||||||||||||||||
Ouassim Oumaiz Ouassim Oumaiz ('99) | 99 | ESP | DNF | ||||||||||||||||||||
M 3000 m forh. 24.6. Finale A Finale | 24.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Sebastián Martos Sebastián Martos ('89) | 89 | ESP | 8:23.19 | |||||||||||||||||||
2 | Daniel Arce Daniel Arce ('92) | 92 | ESP | 8:23.30 | |||||||||||||||||||
3 | Víctor Ruiz Víctor Ruiz ('93) | 93 | ESP | 8:27.23 | |||||||||||||||||||
4 | Gonzalo Parra Gonzalo Parra ('96) | 96 | ESP | 8:28.68 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Abderrahim Ougra Abderrahim Ougra ('99) | 99 | MAR | 8:29.43 | |||||||||||||||||||
6 | Ibrahim Chakir Ibrahim Chakir ('94) | 94 | ESP | 8:31.75 | |||||||||||||||||||
7 | Víctor Ortiz Víctor Ortiz ('98) | 98 | PUR | 8:32.01 | PB | ||||||||||||||||||
8 | El Hocine Bouchrak El Hocine Bouchrak ('98) | 98 | ESP | 8:35.96 | PB | ||||||||||||||||||
9 | Estanislao Nicolas Ruiz Estanislao Nicolas Ruiz | 00 | ESP | 8:38.23 | |||||||||||||||||||
10 | El Mehdi Aboujanah El Mehdi Aboujanah ('87) | 87 | MAR | 8:39.20 | |||||||||||||||||||
11 | Alejandro Santana Alejandro Santana ('95) | 95 | ESP | 8:39.54 | |||||||||||||||||||
12 | Mohammed Bakkali Mohammed Bakkali ('95) | 95 | MAR | 8:46.76 | |||||||||||||||||||
13 | Alvaro Gutierrez Alvaro Gutierrez ('88) | 88 | ESP | 8:56.73 | |||||||||||||||||||
14 | Alejandro Ortuńo Alejandro Ortuńo ('99) | 99 | ESP | 8:58.51 | |||||||||||||||||||
15 | Nahuel Carabaña Nahuel Carabaña ('99) | 99 | AND | 9:02.24 | |||||||||||||||||||
M 110 m hæk 26.6. Vind: +2.2 Finale A Finale | 26.6. | Vind: +2.2 | |||||||||||||||||||||
1 | Asier Martínez Asier Martínez | 00 | ESP | 13.15 | w | ||||||||||||||||||
2 | Enrique Llopis Enrique Llopis | 00 | ESP | 13.34 | w | ||||||||||||||||||
3 | Daniel Cisneros Daniel Cisneros ('96) | 96 | ESP | 13.62 | w | ||||||||||||||||||
4 | John Cabang John Cabang ('01) | 01 | PHI | 13.74 | w | ||||||||||||||||||
5 | Yidiel Contreras Yidiel Contreras ('92) | 92 | ESP | 13.77 | w | ||||||||||||||||||
6 | Carlos Oses Carlos Oses ('94) | 94 | ESP | 13.86 | w | ||||||||||||||||||
7 | Marc Gale Marc Gale ('98) | 98 | ESP | 13.97 | w | ||||||||||||||||||
8 | Alejandro Romero Alejandro Romero ('98) | 98 | ESP | 14.19 | w | ||||||||||||||||||
Semifinale | 26.6. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 26.6. Vind: +1.3 | 26.6. | Vind: +1.3 | |||||||||||||||||||||
1 | Asier Martínez Asier Martínez | 00 | ESP | 13.29 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Daniel Cisneros Daniel Cisneros ('96) | 96 | ESP | 13.70 | |||||||||||||||||||
3 | Carlos Oses Carlos Oses ('94) | 94 | ESP | 13.85 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Marc Gale Marc Gale ('98) | 98 | ESP | 13.87 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Francisco Javier López Francisco Javier López ('89) | 89 | ESP | 14.07 | SB | ||||||||||||||||||
6 | Pedro García Pedro García ('92) | 92 | ESP | 14.16 | SB | ||||||||||||||||||
7 | Gerson Vidal Izaguirre Gerson Vidal Izaguirre ('95) | 95 | VEN | 14.20 | |||||||||||||||||||
8 | Jaime Cardiel Jaime Cardiel | 00 | ESP | 14.26 | |||||||||||||||||||
Semi 2 26.6. Vind: +1.2 | 26.6. | Vind: +1.2 | |||||||||||||||||||||
1 | Enrique Llopis Enrique Llopis | 00 | ESP | 13.42 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Yidiel Contreras Yidiel Contreras ('92) | 92 | ESP | 13.76 | |||||||||||||||||||
3 | John Cabang John Cabang ('01) | 01 | PHI | 13.88 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Alejandro Romero Alejandro Romero ('98) | 98 | ESP | 14.02 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Ignacio De Esquiroz Ignacio De Esquiroz ('89) | 89 | ESP | 14.18 | |||||||||||||||||||
6 | Yassir El Boussettaoui Yassir El Boussettaoui ('01) | 01 | MAR | 14.33 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Kevin Sanchez Kevin Sanchez ('99) | 99 | ESP | 14.36 | |||||||||||||||||||
8 | Alejandro Balaguer Alejandro Balaguer ('93) | 93 | ESP | 14.58 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 25.6. Vind: +0.7 | 25.6. | Vind: +0.7 | |||||||||||||||||||||
1 | Enrique Llopis Enrique Llopis | 00 | ESP | 13.72 | |||||||||||||||||||
2 | Marc Gale Marc Gale ('98) | 98 | ESP | 14.03 | |||||||||||||||||||
3 | Jaime Cardiel Jaime Cardiel | 00 | ESP | 14.22 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Alejandro Balaguer Alejandro Balaguer ('93) | 93 | ESP | 14.33 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Yassir El Boussettaoui Yassir El Boussettaoui ('01) | 01 | MAR | 14.36 | PB | ||||||||||||||||||
6 | David Vicente David Vicente ('04) | 04 | ESP | 14.64 | |||||||||||||||||||
7 | Julen Martin Julen Martin ('97) | 97 | ESP | 15.10 | |||||||||||||||||||
Diego Andrés Diego Andrés ('02) | 02 | ESP | DQ | ||||||||||||||||||||
Indledende 2 25.6. Vind: -0.2 | 25.6. | Vind: -0.2 | |||||||||||||||||||||
1 | Asier Martínez Asier Martínez | 00 | ESP | 13.91 | |||||||||||||||||||
2 | Alejandro Romero Alejandro Romero ('98) | 98 | ESP | 14.04 | PB | ||||||||||||||||||
3 | John Cabang John Cabang ('01) | 01 | PHI | 14.08 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Ignacio De Esquiroz Ignacio De Esquiroz ('89) | 89 | ESP | 14.14 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Pedro García Pedro García ('92) | 92 | ESP | 14.34 | |||||||||||||||||||
6 | Biel Salas Biel Salas ('03) | 03 | ESP | 14.65 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Joan Pérez Joan Pérez ('02) | 02 | ESP | 19.20 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 25.6. Vind: +1.0 | 25.6. | Vind: +1.0 | |||||||||||||||||||||
1 | Kevin Sanchez Kevin Sanchez ('99) | 99 | ESP | 14.02 | |||||||||||||||||||
2 | Carlos Oses Carlos Oses ('94) | 94 | ESP | 14.04 | |||||||||||||||||||
3 | Francisco Javier López Francisco Javier López ('89) | 89 | ESP | 14.23 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Victor Orduña Victor Orduña ('88) | 88 | ESP | 14.44 | |||||||||||||||||||
5 | Paul Ubierna Paul Ubierna ('01) | 01 | ESP | 14.71 | |||||||||||||||||||
6 | Ricardo Flor Ricardo Flor ('90) | 90 | ESP | 14.80 | |||||||||||||||||||
Indledende 4 25.6. Vind: +1.8 | 25.6. | Vind: +1.8 | |||||||||||||||||||||
1 | Daniel Cisneros Daniel Cisneros ('96) | 96 | ESP | 13.74 | |||||||||||||||||||
2 | Yidiel Contreras Yidiel Contreras ('92) | 92 | ESP | 13.77 | |||||||||||||||||||
3 | Gerson Vidal Izaguirre Gerson Vidal Izaguirre ('95) | 95 | VEN | 14.14 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Javier Dones Javier Dones ('95) | 95 | ESP | 14.37 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Angel Díaz Angel Díaz | 00 | ESP | 14.43 | |||||||||||||||||||
6 | Adria Navajon Adria Navajon ('01) | 01 | ESP | 14.45 | |||||||||||||||||||
7 | Sebastian Llodrà Sebastian Llodrà ('98) | 98 | ESP | 14.52 | PB | ||||||||||||||||||
8 | Miguel Angel Ramo Miguel Angel Ramo ('93) | 93 | ESP | 14.67 | |||||||||||||||||||
M 400 m hæk 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Aleix Porras Aleix Porras ('99) | 99 | ESP | 49.68 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Jesus David Delgado Jesus David Delgado ('99) | 99 | ESP | 50.35 | |||||||||||||||||||
3 | Iker Alfonso De Miguel Iker Alfonso De Miguel ('99) | 99 | ESP | 50.56 | |||||||||||||||||||
4 | Joan Moreno Joan Moreno | 00 | ESP | 50.93 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Mark Ujakpor Mark Ujakpor ('87) | 87 | ESP | 51.45 | |||||||||||||||||||
6 | Javier Lorente Javier Lorente ('98) | 98 | ESP | 51.55 | |||||||||||||||||||
7 | Javier Sanchez Javier Sanchez | 00 | ESP | 51.66 | |||||||||||||||||||
8 | Iñaki Lopez Iñaki Lopez ('92) | 92 | ESP | 52.45 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 24.6. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 24.6. | 24.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Aleix Porras Aleix Porras ('99) | 99 | ESP | 50.76 | |||||||||||||||||||
2 | Iñaki Lopez Iñaki Lopez ('92) | 92 | ESP | 51.94 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Diego Courbis Diego Courbis ('96) | 96 | CHI | 51.99 | |||||||||||||||||||
4 | Eneko Lanbarri Eneko Lanbarri ('98) | 98 | ESP | 52.34 | |||||||||||||||||||
5 | Sergi Teixeira Sergi Teixeira ('92) | 92 | ESP | 53.04 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Oscar Urdanoz Oscar Urdanoz ('94) | 94 | ESP | 53.22 | |||||||||||||||||||
7 | Iago Nuñez Iago Nuñez ('96) | 96 | ESP | 54.75 | |||||||||||||||||||
Roberto Tello Roberto Tello ('94) | 94 | ESP | DQ | ||||||||||||||||||||
Indledende 2 24.6. | 24.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Jesus David Delgado Jesus David Delgado ('99) | 99 | ESP | 50.95 | |||||||||||||||||||
2 | Mark Ujakpor Mark Ujakpor ('87) | 87 | ESP | 51.03 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Loic Garcia Loic Garcia ('99) | 99 | FRA | 51.06 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Javier Lorente Javier Lorente ('98) | 98 | ESP | 51.36 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Pablo Drees Pablo Drees ('01) | 01 | ESP | 51.82 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Antonio Barrancos Antonio Barrancos ('94) | 94 | ESP | 51.85 | |||||||||||||||||||
7 | Iñigo Rodriguez Iñigo Rodriguez ('96) | 96 | ESP | 52.26 | SB | ||||||||||||||||||
8 | Carlos Fernandez Carlos Fernandez ('91) | 91 | ESP | 53.36 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 24.6. | 24.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Omar Cisneros Omar Cisneros ('89) | 89 | CUB | 50.37 | |||||||||||||||||||
2 | Iker Alfonso De Miguel Iker Alfonso De Miguel ('99) | 99 | ESP | 51.33 | |||||||||||||||||||
3 | Joan Moreno Joan Moreno | 00 | ESP | 51.51 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Javier Sanchez Javier Sanchez | 00 | ESP | 51.72 | |||||||||||||||||||
5 | Daniel Blanco Daniel Blanco ('96) | 96 | ESP | 52.54 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Eric Esteve Eric Esteve ('92) | 92 | ESP | 52.73 | |||||||||||||||||||
7 | Jose Calderon Jose Calderon ('02) | 02 | ESP | 53.04 | |||||||||||||||||||
8 | Dario Ortega Dario Ortega | 00 | ESP | 53.46 | |||||||||||||||||||
M Højdespring 26.6. Finale A Finale | 26.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Carlos Rojas Carlos Rojas ('95) | 95 | ESP | 2.21 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Alexis Sastre Alexis Sastre ('93) | 93 | ESP | 2.15 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Saul Villalba Saul Villalba ('91) | 91 | ESP | 2.08 | =PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Daniel Torrero Daniel Torrero ('01) | 01 | ESP | 2.08 | =SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Alberto López Alberto López ('01) | 01 | ESP | 2.04 | =PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Alvaro Corbacho Alvaro Corbacho ('99) | 99 | ESP | 2.04 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Angel Torrero Angel Torrero ('01) | 01 | ESP | 2.04 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Stangspring 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Didac Salas Didac Salas ('93) | 93 | ESP | 5.55 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Alex Gracia Alex Gracia | 00 | ESP | 5.50 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Isidro Leyva Isidro Leyva ('99) | 99 | ESP | 5.35 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Juan Luis Bravo Juan Luis Bravo ('03) | 03 | ESP | 5.25 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Oscar Prieto Oscar Prieto ('99) | 99 | ESP | 5.15 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Vicent Fabra Vicent Fabra ('95) | 95 | ESP | 5.15 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Aleix Pi Aleix Pi ('96) | 96 | ESP | 5.15 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Iñigo Ugena Iñigo Ugena | 00 | ESP | 5.15 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Javier Fernandez Javier Fernandez | 00 | ESP | 5.15 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Adrian Pérez Adrian Pérez ('98) | 98 | ESP | 5.00 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Alex Teruel Alex Teruel ('03) | 03 | ESP | 4.80 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Gonzalo Santamaria Gonzalo Santamaria ('96) | 96 | ESP | 4.80 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Ander Martinez Ander Martinez ('03) | 03 | ESP | 4.80 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Længdespring 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Eusebio Cáceres Eusebio Cáceres ('91) | 91 | ESP | 8.10 | +0.2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Héctor Santos Héctor Santos ('98) | 98 | ESP | 8.06 | +0.6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Iker Arotzena Iker Arotzena ('01) | 01 | ESP | 7.70 | +0.7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Daniel Amez Daniel Amez | 00 | ESP | 7.60 | +0.6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Daniel Solis Daniel Solis ('96) | 96 | ESP | 7.42 | +1.0 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Jaime Guerra Jaime Guerra ('99) | 99 | ESP | 7.39 | +0.9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Gerson Vidal Izaguirre Gerson Vidal Izaguirre ('95) | 95 | VEN | 7.34 | +1.6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Lucas Rodriguez Lucas Rodriguez ('03) | 03 | ESP | 7.21 | +1.1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Jordi Yoshinori Matsuoka Jordi Yoshinori Matsuoka ('96) | 96 | ESP | 7.10 | +1.3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Aitor Caldito Aitor Caldito ('02) | 02 | ESP | 7.09 | +1.0 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Marc Garcia Marc Garcia ('98) | 98 | ESP | 6.82 | +1.3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Fabian Mesa Fabian Mesa ('02) | 02 | ESP | NM | +1.3 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Trespring 26.6. Finale A Finale | 26.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Jordan Alejandro Díaz Jordan Alejandro Díaz ('01) | 01 | ESP | 17.93 | w | +2.5 | NR | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Pablo Torrijos Pablo Torrijos ('92) | 92 | ESP | 16.72 | +1.7 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Marcos Ruiz Marcos Ruiz ('95) | 95 | ESP | 16.36 | +1.0 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Alexis Copello Alexis Copello ('85) | 85 | AZE | 16.28 | +1.4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | José Emilio Bellido José Emilio Bellido ('87) | 87 | ESP | 16.11 | +1.0 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Sergio Solanas Sergio Solanas ('87) | 87 | ESP | 15.68 | w | +2.2 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Carlos Martin Carlos Martin ('93) | 93 | ESP | 15.57 | +1.3 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Ramon Adalia Ramon Adalia ('98) | 98 | ESP | 15.28 | +1.9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Eugenio Camara Eugenio Camara ('97) | 97 | ESP | 15.27 | +1.0 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Juan Errandonea Juan Errandonea ('96) | 96 | ESP | 15.17 | +1.9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Alejandro Varas Alejandro Varas ('99) | 99 | ESP | 14.90 | +1.2 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Alberto De Oliveira Alberto De Oliveira ('99) | 99 | STP | 14.83 | +2.0 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg 26.6. Finale A Finale | 26.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Carlos Tobalina Carlos Tobalina ('85) | 85 | ESP | 20.00 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | José Ángel Pinedo José Ángel Pinedo ('90) | 90 | ESP | 18.35 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Daniel Pardo Daniel Pardo ('96) | 96 | ESP | 17.45 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Angel Poveda Angel Poveda ('93) | 93 | ESP | 17.36 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | José Javier Ortega José Javier Ortega ('89) | 89 | ESP | 17.09 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Antonio Santana Antonio Santana ('95) | 95 | ESP | 16.91 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Luis Manuel Ramirez Luis Manuel Ramirez ('97) | 97 | ESP | 16.83 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Alejandro Noguera Alejandro Noguera ('93) | 93 | ESP | 16.81 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Andre Muller Andre Muller ('01) | 01 | ESP | 16.54 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Raul Noda Raul Noda ('97) | 97 | ESP | 16.51 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Kim López Kim López ('89) | 89 | ESP | 16.45 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | José Guillermo Echandi José Guillermo Echandi ('99) | 99 | ESP | 16.42 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Lois Maikel Martínez Lois Maikel Martínez ('81) | 81 | ESP | 58.94 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Diego Casas Diego Casas ('99) | 99 | ESP | 57.02 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Luis Manuel Ramirez Luis Manuel Ramirez ('97) | 97 | ESP | 56.10 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Manuel Anxo Simon Manuel Anxo Simon ('01) | 01 | ESP | 54.56 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Javier García Javier García ('94) | 94 | ESP | 53.67 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Alejandro Vielva Alejandro Vielva ('92) | 92 | ESP | 50.85 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Javier Rodríguez Javier Rodríguez ('93) | 93 | ESP | NM | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg 24.6. Finale A Finale | 24.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Javier Cienfuegos Javier Cienfuegos ('90) | 90 | ESP | 73.99 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Kevin Arreaga Kevin Arreaga ('95) | 95 | ESP | 69.02 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Alberto González Alberto González ('98) | 98 | ESP | 68.86 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | David Martín David Martín | 00 | ESP | 64.85 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Juan Jimenez Juan Jimenez ('02) | 02 | ESP | 64.34 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Aimar-Genís Palma Aimar-Genís Palma ('99) | 99 | ESP | 63.66 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Yago Araujo Yago Araujo ('01) | 01 | ESP | 61.60 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Ignacio Fernandez Ignacio Fernandez ('79) | 79 | ESP | 61.58 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Carlos Revuelta Carlos Revuelta ('91) | 91 | ESP | 60.14 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Juan Diaz Juan Diaz ('01) | 01 | ESP | 58.93 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Aitor Urkia Aitor Urkia | 00 | ESP | NM | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Spydkast 800 gram 26.6. Finale A Finale | 26.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Manu Quijera Manu Quijera ('98) | 98 | ESP | 79.72 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Nicolás Quijera Nicolás Quijera ('96) | 96 | ESP | 76.92 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Rodrigo Iglesias Rodrigo Iglesias ('97) | 97 | ESP | 69.64 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Erik Huijing Carretero Erik Huijing Carretero ('95) | 95 | NED | 69.46 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Pablo Costas Pablo Costas ('01) | 01 | ESP | 68.86 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Alex Sanchez Alex Sanchez ('93) | 93 | ESP | 66.15 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Héctor Aragues Héctor Aragues ('95) | 95 | ESP | 65.77 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Jordi Sánchez Jordi Sánchez ('85) | 85 | ESP | 64.94 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Jorge Franco Jorge Franco ('95) | 95 | ESP | 64.20 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Manuel Castellanos Manuel Castellanos ('96) | 96 | ESP | 63.48 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Hodei Oyanguren Hodei Oyanguren ('99) | 99 | ESP | 62.93 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Marc Alique Marc Alique ('96) | 96 | ESP | 61.66 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Tikamp 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | David Abrines David Abrines ('97) | 97 | ESP | 7355 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Mario Arancon Mario Arancon ('94) | 94 | ESP | 7317 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Óscar Andrés Óscar Andrés | 00 | ESP | 7288 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Eloi Santafe Eloi Santafe ('01) | 01 | ESP | 7277 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Ferran Merino Ferran Merino ('98) | 98 | ESP | 7213 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Javier Pérez Javier Pérez ('88) | 88 | ESP | 7134 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | José San Pastor José San Pastor ('02) | 02 | ESP | 7044 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Adolfo Sainz-Maza Adolfo Sainz-Maza ('95) | 95 | ESP | 7001 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Vicente Guardiola Vicente Guardiola ('92) | 92 | ESP | 7001 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Juan Pedro De La Cruz Juan Pedro De La Cruz ('98) | 98 | ESP | 6739 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Juan Manuel Hernandez Juan Manuel Hernandez ('99) | 99 | ESP | 6537 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Sergio Jornet Sergio Jornet ('96) | 96 | ESP | 6508 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Eric Rossell Eric Rossell ('90) | 90 | ESP | 6202 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Bruno Comin Bruno Comin | 00 | ESP | 5482 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M 10000 m kapgang 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Manuel Bermúdez Manuel Bermúdez ('97) | 97 | ESP | 39:43.56 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Álvaro López Álvaro López ('99) | 99 | ESP | 40:06.09 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Marc Tur Marc Tur ('94) | 94 | ESP | 40:19.07 | PB | ||||||||||||||||||
4 | José Manuel Pérez José Manuel Pérez ('99) | 99 | ESP | 40:31.18 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Miguel Ángel López Miguel Ángel López ('88) | 88 | ESP | 40:37.57 | SB | ||||||||||||||||||
6 | Paul McGrath Paul McGrath ('02) | 02 | ESP | 40:47.41 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Daniel Chamosa Daniel Chamosa ('97) | 97 | ESP | 41:14.82 | PB | ||||||||||||||||||
8 | Pablo Pastor Pablo Pastor ('03) | 03 | ESP | 43:55.63 | PB | ||||||||||||||||||
9 | Jorge López Jorge López ('02) | 02 | ESP | 44:46.29 | PB | ||||||||||||||||||
Iván López Iván López ('97) | 97 | ESP | DQ | ||||||||||||||||||||
Pedro Conesa Pedro Conesa ('01) | 01 | ESP | DNF | ||||||||||||||||||||
K 100 m 25.6. Vind: +1.5 Finale A Finale | 25.6. | Vind: +1.5 | |||||||||||||||||||||
1 | Jael Bestue Jael Bestue | 00 | ESP | 11.26 | |||||||||||||||||||
2 | Sonia Molina Sonia Molina ('93) | 93 | ESP | 11.31 | =PB | ||||||||||||||||||
3 | Carmen Marco Carmen Marco ('99) | 99 | ESP | 11.45 | |||||||||||||||||||
4 | Alba Borrero Alba Borrero ('98) | 98 | ESP | 11.55 | =PB | ||||||||||||||||||
5 | Elena Guiu Elena Guiu ('04) | 04 | ESP | 11.56 | |||||||||||||||||||
6 | Bianca Acosta Bianca Acosta ('97) | 97 | ESP | 11.74 | |||||||||||||||||||
Maria Isabel Pérez Maria Isabel Pérez ('93) | 93 | ESP | DNS | ||||||||||||||||||||
Cristina Lara Cristina Lara ('95) | 95 | ESP | DNS | ||||||||||||||||||||
Semifinale | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 25.6. Vind: +1.0 | 25.6. | Vind: +1.0 | |||||||||||||||||||||
1 | Jael Bestue Jael Bestue | 00 | ESP | 11.19 | NU23R | PB | |||||||||||||||||
2 | Sonia Molina Sonia Molina ('93) | 93 | ESP | 11.31 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Elena Guiu Elena Guiu ('04) | 04 | ESP | 11.49 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Cristina Lara Cristina Lara ('95) | 95 | ESP | 11.59 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Ona Rossell Ona Rossell ('98) | 98 | ESP | 11.84 | =SB | ||||||||||||||||||
6 | Mireia Guerra Mireia Guerra ('99) | 99 | ESP | 11.84 | |||||||||||||||||||
7 | Sheila Cubas Sheila Cubas ('89) | 89 | ESP | 11.88 | SB | ||||||||||||||||||
8 | Blanca Peñuelas Blanca Peñuelas ('96) | 96 | ESP | 12.00 | |||||||||||||||||||
Semi 2 25.6. Vind: +1.6 | 25.6. | Vind: +1.6 | |||||||||||||||||||||
1 | Maria Isabel Pérez Maria Isabel Pérez ('93) | 93 | ESP | 11.07 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Carmen Marco Carmen Marco ('99) | 99 | ESP | 11.41 | =PB | ||||||||||||||||||
3 | Alba Borrero Alba Borrero ('98) | 98 | ESP | 11.58 | |||||||||||||||||||
4 | Bianca Acosta Bianca Acosta ('97) | 97 | ESP | 11.73 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Ashley Abaga Ashley Abaga ('02) | 02 | ESP | 11.81 | |||||||||||||||||||
6 | Wilvely Santana Wilvely Santana ('01) | 01 | ESP | 11.86 | |||||||||||||||||||
7 | Laura Pintiel Laura Pintiel ('02) | 02 | ESP | 11.99 | |||||||||||||||||||
8 | Sandra Moscardo Sandra Moscardo ('02) | 02 | ESP | 12.09 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 24.6. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 24.6. Vind: +0.6 | 24.6. | Vind: +0.6 | |||||||||||||||||||||
1 | Carmen Marco Carmen Marco ('99) | 99 | ESP | 11.41 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Cristina Lara Cristina Lara ('95) | 95 | ESP | 11.67 | |||||||||||||||||||
3 | Ona Rossell Ona Rossell ('98) | 98 | ESP | 11.85 | |||||||||||||||||||
4 | Ana Iglesias Ana Iglesias | 00 | ESP | 11.99 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Miriam Cotillas Miriam Cotillas ('97) | 97 | ESP | 12.16 | |||||||||||||||||||
6 | Iratxe Sarasola Iratxe Sarasola ('03) | 03 | ESP | 12.21 | |||||||||||||||||||
Indledende 2 24.6. Vind: +1.5 | 24.6. | Vind: +1.5 | |||||||||||||||||||||
1 | Maria Isabel Pérez Maria Isabel Pérez ('93) | 93 | ESP | 11.20 | |||||||||||||||||||
2 | Bianca Acosta Bianca Acosta ('97) | 97 | ESP | 11.79 | |||||||||||||||||||
3 | Laura Pintiel Laura Pintiel ('02) | 02 | ESP | 11.92 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Blanca Peñuelas Blanca Peñuelas ('96) | 96 | ESP | 11.95 | |||||||||||||||||||
5 | Sandra Moscardo Sandra Moscardo ('02) | 02 | ESP | 11.96 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Alba Pérez Alba Pérez ('98) | 98 | ESP | 12.23 | |||||||||||||||||||
7 | Marta Vargas Marta Vargas ('03) | 03 | ESP | 12.31 | SB | ||||||||||||||||||
Indledende 3 24.6. Vind: +2.0 | 24.6. | Vind: +2.0 | |||||||||||||||||||||
1 | Jael Bestue Jael Bestue | 00 | ESP | 11.26 | NU23R | PB | |||||||||||||||||
2 | Alba Borrero Alba Borrero ('98) | 98 | ESP | 11.59 | |||||||||||||||||||
3 | Mireia Guerra Mireia Guerra ('99) | 99 | ESP | 11.79 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Ana Meyrella Cuello Ana Meyrella Cuello ('03) | 03 | PER | 11.99 | |||||||||||||||||||
5 | Yanira Sánchez Yanira Sánchez ('99) | 99 | ESP | 12.06 | |||||||||||||||||||
6 | Gara Lopez Gara Lopez ('03) | 03 | ESP | 12.10 | SB | ||||||||||||||||||
Indledende 4 24.6. Vind: +1.7 | 24.6. | Vind: +1.7 | |||||||||||||||||||||
1 | Sonia Molina Sonia Molina ('93) | 93 | ESP | 11.40 | |||||||||||||||||||
2 | Elena Guiu Elena Guiu ('04) | 04 | ESP | 11.62 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Ashley Abaga Ashley Abaga ('02) | 02 | ESP | 11.70 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Wilvely Santana Wilvely Santana ('01) | 01 | DOM | 11.81 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Sheila Cubas Sheila Cubas ('89) | 89 | ESP | 11.92 | |||||||||||||||||||
6 | Patricia Serrano Patricia Serrano ('01) | 01 | ESP | 12.25 | |||||||||||||||||||
K 200 m 26.6. Vind: +2.5 Finale A Finale | 26.6. | Vind: +2.5 | |||||||||||||||||||||
1 | Paula Sevilla Paula Sevilla ('97) | 97 | ESP | 22.73 | w | ||||||||||||||||||
2 | Lucía Carrillo Lucía Carrillo ('02) | 02 | ESP | 23.10 | w | ||||||||||||||||||
3 | Aitana Rodrigo Aitana Rodrigo | 00 | ESP | 23.12 | w | ||||||||||||||||||
4 | Lara Gómez Lara Gómez ('97) | 97 | ESP | 23.61 | w | ||||||||||||||||||
5 | Esther Navero Esther Navero | 00 | ESP | 23.85 | w | ||||||||||||||||||
6 | Adiaratou Iglesias Adiaratou Iglesias ('99) | 99 | ESP | 24.00 | w | ||||||||||||||||||
7 | Talia Maria Pérez Talia Maria Pérez ('91) | 91 | ESP | 24.48 | w | ||||||||||||||||||
8 | Paula García Paula García ('98) | 98 | ESP | 30.76 | w | ||||||||||||||||||
Semifinale | 26.6. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 26.6. Vind: +1.7 | 26.6. | Vind: +1.7 | |||||||||||||||||||||
1 | Paula García Paula García ('98) | 98 | ESP | 23.68 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Aitana Rodrigo Aitana Rodrigo | 00 | ESP | 23.90 | |||||||||||||||||||
3 | Esther Navero Esther Navero | 00 | ESP | 24.17 | |||||||||||||||||||
4 | Adiaratou Iglesias Adiaratou Iglesias ('99) | 99 | ESP | 24.19 | |||||||||||||||||||
5 | Ashley Abaga Ashley Abaga ('02) | 02 | ESP | 24.45 | |||||||||||||||||||
6 | Ana Iglesias Ana Iglesias | 00 | ESP | 24.76 | |||||||||||||||||||
7 | Teresa Santolaria Teresa Santolaria ('02) | 02 | ESP | 25.02 | |||||||||||||||||||
Bianca Acosta Bianca Acosta ('97) | 97 | ESP | DQ | ||||||||||||||||||||
Semi 2 26.6. Vind: +1.3 | 26.6. | Vind: +1.3 | |||||||||||||||||||||
1 | Paula Sevilla Paula Sevilla ('97) | 97 | ESP | 23.55 | |||||||||||||||||||
2 | Lucía Carrillo Lucía Carrillo ('02) | 02 | ESP | 23.64 | |||||||||||||||||||
3 | Lara Gómez Lara Gómez ('97) | 97 | ESP | 24.05 | |||||||||||||||||||
4 | Talia Maria Pérez Talia Maria Pérez ('91) | 91 | ESP | 24.28 | |||||||||||||||||||
5 | Esperança Cladera Esperança Cladera ('02) | 02 | ESP | 24.41 | |||||||||||||||||||
6 | Anna Monso Anna Monso ('02) | 02 | ESP | 24.61 | |||||||||||||||||||
7 | Irenia Apaolaza Irenia Apaolaza ('02) | 02 | ESP | 24.93 | |||||||||||||||||||
8 | Patricia Urquía Patricia Urquía ('99) | 99 | ESP | 25.07 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 25.6. Vind: +0.9 | 25.6. | Vind: +0.9 | |||||||||||||||||||||
1 | Paula Sevilla Paula Sevilla ('97) | 97 | ESP | 23.87 | |||||||||||||||||||
2 | Esther Navero Esther Navero | 00 | ESP | 24.12 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Patricia Urquía Patricia Urquía ('99) | 99 | ESP | 24.77 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Laura Castillo Laura Castillo ('03) | 03 | ESP | 24.90 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Yanira Sánchez Yanira Sánchez ('99) | 99 | ESP | 24.91 | |||||||||||||||||||
6 | Laura Fernandez Laura Fernandez ('92) | 92 | ESP | 25.19 | SB | ||||||||||||||||||
7 | Lucia Vaquero Lucia Vaquero ('02) | 02 | ESP | 26.48 | |||||||||||||||||||
Indledende 2 25.6. Vind: +1.7 | 25.6. | Vind: +1.7 | |||||||||||||||||||||
1 | Lucía Carrillo Lucía Carrillo ('02) | 02 | ESP | 23.50 | |||||||||||||||||||
2 | Talia Maria Pérez Talia Maria Pérez ('91) | 91 | ESP | 24.14 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Ashley Abaga Ashley Abaga ('02) | 02 | ESP | 24.34 | |||||||||||||||||||
4 | Ana Iglesias Ana Iglesias | 00 | ESP | 24.70 | |||||||||||||||||||
5 | Nora Ituarte Nora Ituarte ('02) | 02 | ESP | 24.89 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Olga Guerra Olga Guerra ('01) | 01 | ESP | 25.03 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Ana Meyrella Cuello Ana Meyrella Cuello ('03) | 03 | PER | 25.09 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 25.6. Vind: +2.0 | 25.6. | Vind: +2.0 | |||||||||||||||||||||
1 | Aitana Rodrigo Aitana Rodrigo | 00 | ESP | 23.82 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Adiaratou Iglesias Adiaratou Iglesias ('99) | 99 | ESP | 24.10 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Esperança Cladera Esperança Cladera ('02) | 02 | ESP | 24.17 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Anna Monso Anna Monso ('02) | 02 | ESP | 24.28 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Marta Vargas Marta Vargas ('03) | 03 | ESP | 24.84 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Yumara Fernandez Yumara Fernandez ('06) | 06 | ESP | 25.10 | PB | ||||||||||||||||||
Indledende 4 25.6. Vind: +0.8 | 25.6. | Vind: +0.8 | |||||||||||||||||||||
1 | Paula García Paula García ('98) | 98 | ESP | 23.82 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Lara Gómez Lara Gómez ('97) | 97 | ESP | 23.83 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Bianca Acosta Bianca Acosta ('97) | 97 | ESP | 24.55 | |||||||||||||||||||
4 | Teresa Santolaria Teresa Santolaria ('02) | 02 | ESP | 24.79 | |||||||||||||||||||
5 | Irenia Apaolaza Irenia Apaolaza ('02) | 02 | ESP | 24.82 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Elena Merida Elena Merida ('02) | 02 | ESP | 24.95 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Paola Almazan Paola Almazan ('03) | 03 | ESP | 25.05 | |||||||||||||||||||
K 400 m 26.6. Finale A Finale | 26.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Eva Santidrian Eva Santidrian | 00 | ESP | 52.39 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Berta Segura Berta Segura ('03) | 03 | ESP | 52.66 | NU20R | PB | |||||||||||||||||
3 | Laura Hernandez Laura Hernandez ('95) | 95 | ESP | 52.67 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Carmen Avilés Carmen Avilés ('02) | 02 | ESP | 53.13 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Laura Bou Laura Bou ('90) | 90 | ESP | 53.70 | |||||||||||||||||||
6 | Angela Garcia Angela Garcia ('99) | 99 | ESP | 53.73 | |||||||||||||||||||
7 | Aauri Lorena Bokesa Aauri Lorena Bokesa ('88) | 88 | ESP | 53.93 | |||||||||||||||||||
8 | Blanca Hervas Blanca Hervas ('02) | 02 | ESP | 54.41 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Aauri Lorena Bokesa Aauri Lorena Bokesa ('88) | 88 | ESP | 53.75 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Laura Bou Laura Bou ('90) | 90 | ESP | 53.98 | |||||||||||||||||||
3 | Blanca Hervas Blanca Hervas ('02) | 02 | ESP | 54.31 | |||||||||||||||||||
4 | Andrea Jimenez Andrea Jimenez ('01) | 01 | ESP | 54.47 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Alazne Etxebarria Alazne Etxebarria ('97) | 97 | ESP | 54.58 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Ruth Peña Ruth Peña ('98) | 98 | ESP | 54.74 | SB | ||||||||||||||||||
7 | Mar Segura Mar Segura ('98) | 98 | ESP | 55.92 | |||||||||||||||||||
8 | María Fernández María Fernández ('03) | 03 | ESP | 56.30 | |||||||||||||||||||
Indledende 2 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Eva Santidrian Eva Santidrian | 00 | ESP | 52.77 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Carmen Avilés Carmen Avilés ('02) | 02 | ESP | 53.33 | |||||||||||||||||||
3 | Angela Garcia Angela Garcia ('99) | 99 | ESP | 53.64 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Barbara Camblor Barbara Camblor ('94) | 94 | ESP | 54.38 | |||||||||||||||||||
5 | Meritxell Tarragó Meritxell Tarragó ('01) | 01 | ESP | 55.03 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Ana Garitaonandia Ana Garitaonandia ('01) | 01 | ESP | 55.18 | |||||||||||||||||||
7 | Laura Rodríguez Laura Rodríguez ('92) | 92 | ESP | 55.63 | |||||||||||||||||||
8 | Elena Hernández Elena Hernández ('97) | 97 | ESP | 55.74 | =PB | ||||||||||||||||||
Indledende 3 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Laura Hernandez Laura Hernandez ('95) | 95 | ESP | 53.37 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Berta Segura Berta Segura ('03) | 03 | ESP | 53.72 | |||||||||||||||||||
3 | Rocío Arroyo Rocío Arroyo ('03) | 03 | ESP | 54.52 | |||||||||||||||||||
4 | Herminia Parra Herminia Parra ('97) | 97 | ESP | 54.76 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Eliani Arletis Casi Eliani Arletis Casi ('96) | 96 | CUB | 54.81 | |||||||||||||||||||
6 | Clara Llamazares Clara Llamazares ('92) | 92 | ESP | 55.21 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Paloma Sobrino Paloma Sobrino ('99) | 99 | ESP | 55.24 | |||||||||||||||||||
8 | Carmen Sánchez Carmen Sánchez ('90) | 90 | ESP | 55.85 | |||||||||||||||||||
K 800 m 26.6. Finale A Finale | 26.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Lucia Pinacchio Lucia Pinacchio ('02) | 02 | ESP | 2:03.85 | |||||||||||||||||||
2 | Marina Martínez Marina Martínez ('02) | 02 | ESP | 2:04.08 | |||||||||||||||||||
3 | Yurena Hueso Yurena Hueso ('99) | 99 | ESP | 2:04.21 | |||||||||||||||||||
4 | Zoya Naumov Zoya Naumov ('95) | 95 | ESP | 2:04.32 | |||||||||||||||||||
5 | Daniela Garcia Daniela Garcia ('01) | 01 | ESP | 2:05.92 | |||||||||||||||||||
6 | Paulette Natacha Fernández Paulette Natacha Fernández ('94) | 94 | ESP | 2:06.76 | |||||||||||||||||||
7 | Lorea Ibarzabal Lorea Ibarzabal ('94) | 94 | ESP | 2:07.86 | |||||||||||||||||||
8 | Laura Valdes Laura Valdes ('88) | 88 | ESP | 2:10.09 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Marina Martínez Marina Martínez ('02) | 02 | ESP | 2:09.45 | |||||||||||||||||||
2 | Lorea Ibarzabal Lorea Ibarzabal ('94) | 94 | ESP | 2:09.80 | |||||||||||||||||||
3 | Érika Torner Érika Torner ('98) | 98 | ESP | 2:10.12 | |||||||||||||||||||
4 | Maria Carballido Maria Carballido ('01) | 01 | ESP | 2:10.33 | |||||||||||||||||||
5 | Maria Cedron Maria Cedron ('01) | 01 | ESP | 2:11.00 | |||||||||||||||||||
6 | Irene Rubio Irene Rubio ('02) | 02 | ESP | 2:13.35 | |||||||||||||||||||
7 | Miriam Gregori Miriam Gregori ('91) | 91 | ESP | 2:13.65 | |||||||||||||||||||
8 | Andrea Rodríguez Andrea Rodríguez ('03) | 03 | ESP | 2:14.93 | |||||||||||||||||||
Indledende 2 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Yurena Hueso Yurena Hueso ('99) | 99 | ESP | 2:06.05 | |||||||||||||||||||
2 | Zoya Naumov Zoya Naumov ('95) | 95 | ESP | 2:06.18 | |||||||||||||||||||
3 | Paulette Natacha Fernández Paulette Natacha Fernández ('94) | 94 | ESP | 2:06.64 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Laura Valdes Laura Valdes ('88) | 88 | ESP | 2:07.14 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Lucía Juan Lucía Juan | 00 | ESP | 2:07.33 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Almudena Saborido Almudena Saborido ('91) | 91 | ESP | 2:08.38 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Marta Meroño Marta Meroño ('97) | 97 | ESP | 2:09.06 | |||||||||||||||||||
8 | Claudia Gallego Claudia Gallego ('97) | 97 | ESP | 2:10.90 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Lucia Pinacchio Lucia Pinacchio ('02) | 02 | ESP | 2:07.84 | |||||||||||||||||||
2 | Daniela Garcia Daniela Garcia ('01) | 01 | ESP | 2:07.96 | |||||||||||||||||||
3 | Elena Martín Elena Martín ('97) | 97 | ESP | 2:08.47 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Marta Olmedo Marta Olmedo ('98) | 98 | ESP | 2:08.64 | |||||||||||||||||||
5 | Maria Lasa Maria Lasa | 00 | ESP | 2:09.00 | SB | ||||||||||||||||||
6 | Nuria Tío Nuria Tío ('95) | 95 | ESP | 2:09.57 | |||||||||||||||||||
7 | Valme Prado Valme Prado | 00 | ESP | 2:11.50 | |||||||||||||||||||
K 1500 m 26.6. Finale A Finale | 26.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Marta Pérez Marta Pérez ('93) | 93 | ESP | 4:19.11 | |||||||||||||||||||
2 | Agueda Muńoz Agueda Muńoz ('99) | 99 | ESP | 4:19.32 | |||||||||||||||||||
3 | Rosalia Tárraga Rosalia Tárraga ('96) | 96 | ESP | 4:23.33 | |||||||||||||||||||
4 | Andrea Romero Andrea Romero | 00 | ESP | 4:25.24 | |||||||||||||||||||
5 | Laura Priego Laura Priego ('98) | 98 | ESP | 4:25.34 | |||||||||||||||||||
6 | Miriam Costa Miriam Costa ('97) | 97 | ESP | 4:25.88 | |||||||||||||||||||
7 | Judith Otazua Judith Otazua ('99) | 99 | ESP | 4:26.14 | |||||||||||||||||||
8 | Raquel Echeverria Raquel Echeverria | 00 | ESP | 4:26.23 | |||||||||||||||||||
9 | Maria Cano Maria Cano ('99) | 99 | ESP | 4:26.38 | |||||||||||||||||||
10 | Idaira Prieto Idaira Prieto ('97) | 97 | ESP | 4:27.34 | |||||||||||||||||||
11 | Naima Ait Alibou Naima Ait Alibou ('99) | 99 | ESP | 4:29.19 | |||||||||||||||||||
12 | Paula Ramírez Paula Ramírez ('83) | 83 | ESP | 4:32.37 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Marta Pérez Marta Pérez ('93) | 93 | ESP | 4:27.05 | |||||||||||||||||||
2 | Miriam Costa Miriam Costa ('97) | 97 | ESP | 4:27.17 | |||||||||||||||||||
3 | Judith Otazua Judith Otazua ('99) | 99 | ESP | 4:27.42 | |||||||||||||||||||
4 | Elia Saura Elia Saura | 00 | ESP | 4:27.97 | |||||||||||||||||||
5 | Claudia Jalon Claudia Jalon ('94) | 94 | ESP | 4:29.76 | |||||||||||||||||||
6 | Angharad Davies Angharad Davies ('91) | 91 | GBR | 4:30.82 | |||||||||||||||||||
7 | Miren Martin Miren Martin ('99) | 99 | ESP | 4:31.92 | |||||||||||||||||||
8 | Marina Bagur Marina Bagur ('96) | 96 | ESP | 4:32.40 | PB | ||||||||||||||||||
9 | Maria Piñera Maria Piñera ('98) | 98 | ESP | 4:33.84 | |||||||||||||||||||
10 | Olatz Flores Olatz Flores ('95) | 95 | ESP | 4:37.71 | |||||||||||||||||||
Indledende 2 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Agueda Muńoz Agueda Muńoz ('99) | 99 | ESP | 4:24.39 | |||||||||||||||||||
2 | Idaira Prieto Idaira Prieto ('97) | 97 | ESP | 4:24.55 | |||||||||||||||||||
3 | Andrea Romero Andrea Romero | 00 | ESP | 4:25.00 | |||||||||||||||||||
4 | Paula Ramírez Paula Ramírez ('83) | 83 | ESP | 4:25.68 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Alicia Carrera Alicia Carrera ('93) | 93 | ESP | 4:26.43 | |||||||||||||||||||
6 | Angela Viciosa Angela Viciosa ('02) | 02 | ESP | 4:28.00 | |||||||||||||||||||
7 | Antia Castro Antia Castro ('03) | 03 | ESP | 4:28.32 | PB | ||||||||||||||||||
8 | Claudia Estévez Claudia Estévez ('95) | 95 | ESP | 4:33.60 | SB | ||||||||||||||||||
9 | Sara Villasante Sara Villasante ('91) | 91 | ESP | 4:34.48 | |||||||||||||||||||
10 | Laura Lopez Laura Lopez ('02) | 02 | ESP | 4:35.53 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Rosalia Tárraga Rosalia Tárraga ('96) | 96 | ESP | 4:20.62 | |||||||||||||||||||
2 | Maria Cano Maria Cano ('99) | 99 | ESP | 4:20.96 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Raquel Echeverria Raquel Echeverria | 00 | ESP | 4:21.00 | |||||||||||||||||||
4 | Laura Priego Laura Priego ('98) | 98 | ESP | 4:21.01 | |||||||||||||||||||
5 | Naima Ait Alibou Naima Ait Alibou ('99) | 99 | ESP | 4:22.37 | |||||||||||||||||||
6 | Natalia Ruiz Natalia Ruiz ('03) | 03 | ESP | 4:32.75 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Claudia Junquera Claudia Junquera ('93) | 93 | ESP | 4:33.68 | SB | ||||||||||||||||||
8 | Sandra San Miguel Sandra San Miguel ('98) | 98 | ESP | 4:38.20 | PB | ||||||||||||||||||
9 | Fatima Ramirez Fatima Ramirez ('03) | 03 | ESP | 4:49.79 | SB | ||||||||||||||||||
K 5000 m 26.6. Finale A Finale | 26.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Marta García Marta García ('98) | 98 | ESP | 16:10.88 | |||||||||||||||||||
2 | Beatriz Álvarez Beatriz Álvarez ('94) | 94 | ESP | 16:12.22 | |||||||||||||||||||
3 | Isabel Barreiro Isabel Barreiro ('99) | 99 | ESP | 16:13.60 | |||||||||||||||||||
4 | Carmela Cardama Carmela Cardama ('96) | 96 | ESP | 16:14.37 | |||||||||||||||||||
5 | Cristina Ruiz Cristina Ruiz ('99) | 99 | ESP | 16:16.88 | |||||||||||||||||||
6 | Esther Navarrete Esther Navarrete ('90) | 90 | ESP | 16:20.09 | SB | ||||||||||||||||||
7 | Carla Gallardo Carla Gallardo ('99) | 99 | ESP | 16:26.38 | |||||||||||||||||||
8 | Maria Forero Maria Forero ('03) | 03 | ESP | 16:30.76 | |||||||||||||||||||
9 | Jone Zabaleta Jone Zabaleta ('98) | 98 | ESP | 16:44.29 | |||||||||||||||||||
10 | Laura Luengo Laura Luengo ('97) | 97 | ESP | 16:44.87 | |||||||||||||||||||
11 | Alicia Berzosa Alicia Berzosa | 00 | ESP | 16:56.55 | |||||||||||||||||||
12 | Marta Ureña Marta Ureña ('96) | 96 | ESP | 17:12.49 | |||||||||||||||||||
13 | Laia Casajoana Laia Casajoana ('99) | 99 | ESP | 17:24.80 | |||||||||||||||||||
Carlota Rodes Carlota Rodes ('01) | 01 | ESP | DNF | ||||||||||||||||||||
Solange Andreia Pereira Solange Andreia Pereira ('89) | 89 | ESP | DNF | ||||||||||||||||||||
Carla Dominguez Carla Dominguez ('03) | 03 | ESP | DNF | ||||||||||||||||||||
Cristina Espejo Cristina Espejo ('94) | 94 | ESP | DNF | ||||||||||||||||||||
K 3000 m forh. 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Carolina Robles Carolina Robles ('91) | 91 | ESP | 9:32.24 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Irene Sánchez-Escribano Irene Sánchez-Escribano ('92) | 92 | ESP | 9:32.40 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Marta Serrano Marta Serrano ('03) | 03 | ESP | 9:48.64 | NU20R | PB | |||||||||||||||||
4 | Carmen Riaño Carmen Riaño ('01) | 01 | ESP | 9:49.30 | |||||||||||||||||||
5 | Clara Viñaras Clara Viñaras ('93) | 93 | ESP | 10:00.12 | |||||||||||||||||||
6 | June Arbeo June Arbeo ('99) | 99 | ESP | 10:00.65 | |||||||||||||||||||
7 | Marina Guerrero Marina Guerrero ('94) | 94 | ESP | 10:11.45 | PB | ||||||||||||||||||
8 | Douae Ouboukir Douae Ouboukir ('96) | 96 | MAR | 10:19.66 | |||||||||||||||||||
9 | Nara Elipe Nara Elipe ('02) | 02 | ESP | 10:26.13 | |||||||||||||||||||
10 | Rebeca Gil Rebeca Gil ('94) | 94 | ESP | 10:26.90 | |||||||||||||||||||
11 | Alexa Gimenez Alexa Gimenez ('99) | 99 | ESP | 10:30.79 | |||||||||||||||||||
12 | Claudia Rodriguez Claudia Rodriguez ('97) | 97 | ESP | 10:31.11 | |||||||||||||||||||
13 | Carmen Viciosa Carmen Viciosa ('99) | 99 | ESP | 10:31.30 | |||||||||||||||||||
14 | Merce Guerra Merce Guerra ('96) | 96 | ESP | 10:32.42 | |||||||||||||||||||
Blanca Fernández Blanca Fernández ('92) | 92 | ESP | DNF | ||||||||||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 26.6. Vind: +3.4 Finale A Finale | 26.6. | Vind: +3.4 | |||||||||||||||||||||
1 | Xenia Benach Xenia Benach | 00 | ESP | 12.94 | w | ||||||||||||||||||
2 | Aitana Radsma Aitana Radsma ('02) | 02 | ESP | 13.29 | w | ||||||||||||||||||
3 | Paula Blanquer Paula Blanquer ('03) | 03 | ESP | 13.32 | w | ||||||||||||||||||
4 | Emilia Del Hoyo Emilia Del Hoyo ('97) | 97 | ESP | 13.55 | w | ||||||||||||||||||
5 | Marina Lamata Marina Lamata ('02) | 02 | ESP | 13.61 | w | ||||||||||||||||||
6 | Africa Radsma Africa Radsma ('98) | 98 | ESP | 13.66 | w | ||||||||||||||||||
Carmen Sánchez Carmen Sánchez ('97) | 97 | ESP | DNF | w | |||||||||||||||||||
Elba Parmo Elba Parmo ('99) | 99 | ESP | DQ | w | |||||||||||||||||||
Semifinale | 26.6. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 26.6. Vind: +1.2 | 26.6. | Vind: +1.2 | |||||||||||||||||||||
1 | Xenia Benach Xenia Benach | 00 | ESP | 13.39 | |||||||||||||||||||
2 | Elba Parmo Elba Parmo ('99) | 99 | ESP | 13.46 | |||||||||||||||||||
3 | Paula Blanquer Paula Blanquer ('03) | 03 | ESP | 13.65 | |||||||||||||||||||
4 | Marina Lamata Marina Lamata ('02) | 02 | ESP | 13.78 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Marina Covarrubias Marina Covarrubias ('01) | 01 | ESP | 13.81 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Patricia Ortega Patricia Ortega ('94) | 94 | ESP | 13.82 | |||||||||||||||||||
7 | Sheila Prados Sheila Prados ('97) | 97 | ESP | 13.84 | |||||||||||||||||||
8 | Sade Tung Maye Sade Tung Maye ('01) | 01 | ESP | 14.23 | |||||||||||||||||||
Semi 2 26.6. Vind: +1.3 | 26.6. | Vind: +1.3 | |||||||||||||||||||||
1 | Carmen Sánchez Carmen Sánchez ('97) | 97 | ESP | 13.45 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Aitana Radsma Aitana Radsma ('02) | 02 | ESP | 13.45 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Emilia Del Hoyo Emilia Del Hoyo ('97) | 97 | ESP | 13.54 | |||||||||||||||||||
4 | Africa Radsma Africa Radsma ('98) | 98 | ESP | 13.72 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Mireia Lopez Mireia Lopez | 00 | ESP | 13.79 | SB | ||||||||||||||||||
6 | Miren Ederra Miren Ederra ('97) | 97 | ESP | 13.86 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Paula Gonzalez Paula Gonzalez ('03) | 03 | ESP | 14.01 | |||||||||||||||||||
Laura San Juan Laura San Juan ('01) | 01 | ESP | DQ | ||||||||||||||||||||
Indledende heats | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 25.6. Vind: +1.8 | 25.6. | Vind: +1.8 | |||||||||||||||||||||
1 | Emilia Del Hoyo Emilia Del Hoyo ('97) | 97 | ESP | 13.53 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Elba Parmo Elba Parmo ('99) | 99 | ESP | 13.59 | |||||||||||||||||||
3 | Mireia Lopez Mireia Lopez | 00 | ESP | 13.82 | |||||||||||||||||||
4 | Sade Tung Maye Sade Tung Maye ('01) | 01 | ESP | 14.21 | |||||||||||||||||||
5 | Lucía Ferrer Lucía Ferrer | 00 | ESP | 14.29 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Carmen Ferrara Carmen Ferrara ('03) | 03 | ESP | 14.33 | PB | ||||||||||||||||||
Teresa Abascal Teresa Abascal ('99) | 99 | ESP | DQ | ||||||||||||||||||||
Indledende 2 25.6. Vind: +0.9 | 25.6. | Vind: +0.9 | |||||||||||||||||||||
1 | Xenia Benach Xenia Benach | 00 | ESP | 13.03 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Africa Radsma Africa Radsma ('98) | 98 | ESP | 13.85 | |||||||||||||||||||
3 | Paula Gonzalez Paula Gonzalez ('03) | 03 | ESP | 13.88 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Miren Ederra Miren Ederra ('97) | 97 | ESP | 13.94 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Teresa Rodríguez Teresa Rodríguez ('91) | 91 | ESP | 14.39 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Silvia Canfranc Silvia Canfranc ('97) | 97 | ESP | 14.39 | PB | ||||||||||||||||||
Indledende 3 25.6. Vind: +1.0 | 25.6. | Vind: +1.0 | |||||||||||||||||||||
1 | Paula Blanquer Paula Blanquer ('03) | 03 | ESP | 13.66 | |||||||||||||||||||
2 | Marina Covarrubias Marina Covarrubias ('01) | 01 | ESP | 13.86 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Patricia Ortega Patricia Ortega ('94) | 94 | ESP | 13.97 | |||||||||||||||||||
4 | Laura San Juan Laura San Juan ('01) | 01 | ESP | 14.07 | |||||||||||||||||||
5 | Nuria Menendez Nuria Menendez ('02) | 02 | ESP | 14.26 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Monica Gomez Monica Gomez ('01) | 01 | ESP | 14.31 | PB | ||||||||||||||||||
Julia Griñán Julia Griñán ('01) | 01 | ESP | DQ | ||||||||||||||||||||
Indledende 4 25.6. Vind: +2.0 | 25.6. | Vind: +2.0 | |||||||||||||||||||||
1 | Aitana Radsma Aitana Radsma ('02) | 02 | ESP | 13.55 | |||||||||||||||||||
2 | Carmen Sánchez Carmen Sánchez ('97) | 97 | ESP | 13.64 | |||||||||||||||||||
3 | Sheila Prados Sheila Prados ('97) | 97 | ESP | 13.72 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Marina Lamata Marina Lamata ('02) | 02 | ESP | 13.90 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Belen Sospedra Belen Sospedra ('04) | 04 | ESP | 14.49 | |||||||||||||||||||
6 | Raquel Martinez Raquel Martinez | 00 | ESP | 14.64 | SB | ||||||||||||||||||
Wayra Romero Wayra Romero ('02) | 02 | ESP | DNF | ||||||||||||||||||||
K 400 m hæk 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Sara Gallego Sara Gallego | 00 | ESP | 54.34 | NR NU23R | PB | |||||||||||||||||
2 | Carla Garcia Carla Garcia ('01) | 01 | ESP | 56.54 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Geena Stephens Geena Stephens ('99) | 99 | ESP | 57.89 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Daniela Fra Daniela Fra | 00 | ESP | 58.10 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Nora Suarez Nora Suarez ('95) | 95 | ESP | 58.41 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Paula Soria Paula Soria ('97) | 97 | ESP | 58.64 | |||||||||||||||||||
7 | Lidia Abad Lidia Abad ('97) | 97 | ESP | 59.21 | |||||||||||||||||||
8 | Ghaita El Jarraz Ghaita El Jarraz ('01) | 01 | ESP | 1:01.89 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 24.6. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 24.6. | 24.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Geena Stephens Geena Stephens ('99) | 99 | ESP | 59.07 | |||||||||||||||||||
2 | Paula Soria Paula Soria ('97) | 97 | ESP | 59.77 | |||||||||||||||||||
3 | Paula De Juan Paula De Juan ('99) | 99 | ESP | 1:00.07 | |||||||||||||||||||
4 | Havana Allistone-Greaves Havana Allistone-Greaves ('01) | 01 | GBR | 1:00.49 | |||||||||||||||||||
5 | Nerea Bermejo Nerea Bermejo ('98) | 98 | ESP | 1:01.70 | |||||||||||||||||||
6 | Elisa Cortés Elisa Cortés ('95) | 95 | ESP | 1:01.83 | |||||||||||||||||||
7 | Alazne Garrido Alazne Garrido | 00 | ESP | 1:02.28 | PB | ||||||||||||||||||
8 | Lucia Gamaza Lucia Gamaza ('05) | 05 | ESP | 1:03.70 | |||||||||||||||||||
Indledende 2 24.6. | 24.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Sara Gallego Sara Gallego | 00 | ESP | 55.28 | |||||||||||||||||||
2 | Lidia Abad Lidia Abad ('97) | 97 | ESP | 59.32 | |||||||||||||||||||
3 | Daniela Fra Daniela Fra | 00 | ESP | 59.54 | |||||||||||||||||||
4 | Marta Cepeda Marta Cepeda ('02) | 02 | ESP | 1:00.22 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Monica Alvarez Monica Alvarez ('97) | 97 | ESP | 1:00.37 | |||||||||||||||||||
6 | Ainhoa Idoiaga Ainhoa Idoiaga ('98) | 98 | ESP | 1:01.94 | |||||||||||||||||||
7 | Patricia Gonzalez Patricia Gonzalez | 00 | ESP | 1:01.95 | SB | ||||||||||||||||||
8 | Julia Aranda Julia Aranda ('03) | 03 | ESP | 1:02.65 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 24.6. | 24.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Carla Garcia Carla Garcia ('01) | 01 | ESP | 58.57 | |||||||||||||||||||
2 | Nora Suarez Nora Suarez ('95) | 95 | ESP | 59.07 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Ghaita El Jarraz Ghaita El Jarraz ('01) | 01 | ESP | 59.84 | |||||||||||||||||||
4 | Claudia Rojo Claudia Rojo ('97) | 97 | ESP | 1:00.69 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Iratxe Martin Iratxe Martin ('01) | 01 | ESP | 1:01.49 | |||||||||||||||||||
6 | Alicia Leyva Alicia Leyva ('96) | 96 | ESP | 1:02.69 | |||||||||||||||||||
7 | Elisa Sierra Elisa Sierra ('95) | 95 | ESP | 1:02.74 | |||||||||||||||||||
8 | Vladislava Bulat Vladislava Bulat ('03) | 03 | ESP | 1:03.05 | |||||||||||||||||||
K Højdespring 26.6. Finale A Finale | 26.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Jennifer Rodriguez Jennifer Rodriguez ('99) | 99 | COL | 1.87 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Una Stancev Una Stancev ('02) | 02 | ESP | 1.85 | =PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Nora Tobar Nora Tobar | 00 | ESP | 1.83 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Izaskun Turrillas Izaskun Turrillas ('93) | 93 | ESP | 1.81 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Sophia Isadora Molina Sophia Isadora Molina ('99) | 99 | ESP | 1.79 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Garazi Larrakoetxea Garazi Larrakoetxea ('94) | 94 | ESP | 1.76 | =SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Nuria Caballero Nuria Caballero ('01) | 01 | ESP | 1.76 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Raquel Álvarez Raquel Álvarez ('83) | 83 | ESP | 1.73 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Uxue Erice Uxue Erice ('99) | 99 | ESP | 1.73 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Celia Rifaterra Celia Rifaterra ('04) | 04 | ESP | 1.69 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Laura Martín Laura Martín | 00 | ESP | 1.69 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Valvanuz Cañizo Valvanuz Cañizo ('96) | 96 | ESP | 1.65 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Stangspring 24.6. Finale A Finale | 24.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Maialen Axpe Maialen Axpe ('93) | 93 | ESP | 4.45 | =PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Malen Ruiz de Azua Malen Ruiz de Azua ('95) | 95 | ESP | 4.40 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Andrea San José Andrea San José ('97) | 97 | ESP | 4.20 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Ana María Chacón Ana María Chacón ('01) | 01 | ESP | 4.15 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Monica Clemente Monica Clemente ('96) | 96 | ESP | 4.00 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Ana Carrasco Ana Carrasco ('01) | 01 | ESP | 4.00 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Alejandra Saborit Alejandra Saborit ('04) | 04 | ESP | 3.85 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Jaione Mikeo Jaione Mikeo ('02) | 02 | ESP | 3.85 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Anna Massa Anna Massa ('98) | 98 | ESP | 3.85 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Lorena Vives Lorena Vives ('97) | 97 | ESP | 3.85 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Clara Fernández Clara Fernández ('03) | 03 | ESP | 3.85 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Carla Franch Carla Franch ('89) | 89 | ESP | 3.85 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Sandra Barrios Sandra Barrios | 00 | ESP | 3.85 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Længdespring 26.6. Finale A Finale | 26.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Irati Mitxelena Irati Mitxelena ('98) | 98 | ESP | 6.34 | +0.2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Evelyn Yankey Evelyn Yankey ('03) | 03 | ESP | 6.23 | w | +2.7 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Laila Lacuey Laila Lacuey | 00 | ESP | 6.19 | +1.5 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Leticia Gil Leticia Gil ('91) | 91 | ESP | 6.17 | w | +2.4 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Dolores Morillas Dolores Morillas ('97) | 97 | ESP | 6.09 | +1.8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Paola Sarabia Paola Sarabia ('98) | 98 | ESP | 5.86 | -0.4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Olaia Gisela Becerril Olaia Gisela Becerril ('01) | 01 | ESP | 5.78 | -0.6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Lucía Sánchez Lucía Sánchez ('98) | 98 | ESP | 5.69 | +0.2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Elena Llobera Elena Llobera ('93) | 93 | ESP | 5.66 | +0.5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Zuriñe Celis Zuriñe Celis ('92) | 92 | ESP | 5.50 | -1.1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Trespring 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | María Vicente María Vicente ('01) | 01 | ESP | 13.86 | +1.5 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Patricia Sarrapio Patricia Sarrapio ('82) | 82 | ESP | 13.70 | w | +3.2 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Osasere Eghosa Osasere Eghosa ('99) | 99 | ESP | 13.51 | +1.5 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Naiara Estanga Naiara Estanga ('98) | 98 | ESP | 13.27 | +1.4 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Maria Gonzalez Maria Gonzalez ('01) | 01 | ESP | 13.00 | +0.4 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Samira Zarhloul Samira Zarhloul ('02) | 02 | ESP | 12.72 | +1.4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Naroa Furundarena Naroa Furundarena ('01) | 01 | ESP | 12.50 | +0.8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Rosa Maria Busca Rosa Maria Busca ('01) | 01 | ESP | 12.26 | w | +2.1 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Uxia Paz Uxia Paz | 00 | ESP | 12.13 | w | +2.3 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Andrea Arilla Andrea Arilla ('04) | 04 | ESP | 11.97 | +1.2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Maria Méndez Maria Méndez ('97) | 97 | ESP | 11.89 | +1.6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Alba Cuns Alba Cuns ('04) | 04 | ESP | NM | +1.6 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg 24.6. Finale A Finale | 24.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | María Belén Toimil María Belén Toimil ('94) | 94 | ESP | 17.80 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Monica Borraz Monica Borraz ('99) | 99 | ESP | 15.98 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Ane Torres Ane Torres ('99) | 99 | ESP | 14.05 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Judit Prats Judit Prats ('96) | 96 | ESP | 13.65 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Ainhoa Martínez Ainhoa Martínez ('95) | 95 | ESP | 13.57 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Inés López Inés López ('03) | 03 | ESP | 13.45 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Paula Ferrandiz Paula Ferrandiz ('96) | 96 | ESP | 13.37 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Eva Cuenca Eva Cuenca ('01) | 01 | ESP | 13.27 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | María Felisa Okomo María Felisa Okomo ('02) | 02 | ESP | 13.01 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Julieta Giovannini Julieta Giovannini ('99) | 99 | ESP | 12.98 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Valentina Marzari Valentina Marzari ('91) | 91 | ESP | 12.96 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Farhida Olivia Casillas Farhida Olivia Casillas ('99) | 99 | ESP | 12.55 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | June Kintana June Kintana ('95) | 95 | ESP | 54.98 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Natalia Sáinz Natalia Sáinz ('02) | 02 | ESP | 52.66 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Paula Ferrandiz Paula Ferrandiz ('96) | 96 | ESP | 50.61 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Inés López Inés López ('03) | 03 | ESP | 49.99 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Sabina Asenjo Sabina Asenjo ('86) | 86 | ESP | 49.63 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | María Belén Toimil María Belén Toimil ('94) | 94 | ESP | 48.66 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Carmen Maria Mendez Carmen Maria Mendez ('97) | 97 | ESP | 48.21 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Nneka Naomey Ezenwa Nneka Naomey Ezenwa ('03) | 03 | ESP | 47.03 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Andrea Alarcón Andrea Alarcón ('94) | 94 | ESP | 46.23 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Emma García Emma García ('01) | 01 | ESP | 44.14 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Ines Venero Ines Venero ('90) | 90 | ESP | 43.93 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Maider Rekondo Maider Rekondo ('97) | 97 | ESP | 42.24 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg 24.6. Finale A Finale | 24.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Laura Redondo Laura Redondo ('88) | 88 | ESP | 69.38 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Osarumen Odeh Osarumen Odeh ('95) | 95 | ESP | 63.86 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Natalia Sánchez Natalia Sánchez | 00 | ESP | 62.69 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Berta Castells Berta Castells ('84) | 84 | ESP | 61.94 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Gema Marti Gema Marti | 00 | ESP | 59.71 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Belen Bermejo Belen Bermejo ('99) | 99 | ESP | 57.55 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Nerea Ibinaga Nerea Ibinaga ('99) | 99 | ESP | 56.62 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Irene Gomez Irene Gomez ('02) | 02 | ESP | 56.02 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Ainhoa Gimeno Ainhoa Gimeno ('03) | 03 | ESP | 54.47 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Blanca Pereira Blanca Pereira ('05) | 05 | ESP | 52.57 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Aitana Safont Aitana Safont ('01) | 01 | ESP | 52.51 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Montserrat Montañés Montserrat Montañés ('01) | 01 | ESP | 52.21 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Cristina Adela Roberts Cristina Adela Roberts | 00 | ESP | 52.07 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Spydkast 600 gram 26.6. Finale A Finale | 26.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Yulenmis Aguilar Yulenmis Aguilar ('96) | 96 | CUB | 64.17 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Arantxa Moreno Arantxa Moreno ('95) | 95 | ESP | 55.70 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Lidia Parada Lidia Parada ('93) | 93 | ESP | 53.29 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Enya Carretero Enya Carretero ('92) | 92 | ESP | 50.95 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Paula Rodriguez Paula Rodriguez ('03) | 03 | ESP | 47.45 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Paula Piñon Paula Piñon ('03) | 03 | ESP | 47.32 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Carmen Sánchez Carmen Sánchez ('92) | 92 | ESP | 46.81 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Paula Redondo Paula Redondo ('04) | 04 | ESP | 45.92 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Aina Ramos Aina Ramos ('02) | 02 | ESP | 45.02 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Laura Martinez Laura Martinez ('03) | 03 | ESP | 42.99 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | María Vicente María Vicente ('01) | 01 | ESP | 41.15 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Blanca Garcia Blanca Garcia ('93) | 93 | ESP | 39.98 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Syvkamp 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Claudia Conte Claudia Conte ('99) | 99 | ESP | 6177 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Andrea Medina Andrea Medina ('96) | 96 | ESP | 5725 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Sophia Isadora Molina Sophia Isadora Molina ('99) | 99 | ESP | 5369 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Alba Ramirez Alba Ramirez ('03) | 03 | ESP | 5228 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Ainhoa Serrano Ainhoa Serrano ('99) | 99 | ESP | 5146 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Clara Gabaldón Clara Gabaldón | 00 | ESP | 5139 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Ana Faucon Ana Faucon ('98) | 98 | ESP | 5129 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Eva Queimaño Eva Queimaño | 00 | ESP | 4923 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Mara Herrando Mara Herrando ('04) | 04 | ESP | 4854 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Paula Perez Paula Perez ('01) | 01 | ESP | 4762 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K 10000 m kapgang 24.6. Finale A Finale | 24.6. | ||||||||||||||||||||||
1 | Laura García-Caro Laura García-Caro ('95) | 95 | ESP | 43:16.76 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Raquel González Raquel González ('89) | 89 | ESP | 45:03.76 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Lidia Sánchez-Puebla Lidia Sánchez-Puebla ('96) | 96 | ESP | 45:13.17 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Antia Chamosa Antia Chamosa ('99) | 99 | ESP | 45:14.10 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Cristina Montesinos Cristina Montesinos ('94) | 94 | ESP | 45:56.77 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Carmen Escariz Carmen Escariz ('98) | 98 | ESP | 46:36.47 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Marina Peña Marina Peña ('99) | 99 | ESP | 47:12.09 | PB | ||||||||||||||||||
8 | Alicia Lumbreras Alicia Lumbreras ('02) | 02 | ESP | 47:27.44 | PB | ||||||||||||||||||
9 | Eva Rico Eva Rico ('03) | 03 | ESP | 47:36.49 | PB | ||||||||||||||||||
10 | Mireia Urrutia Mireia Urrutia | 00 | ESP | 47:37.34 | PB | ||||||||||||||||||
11 | Lucia Redondo Lucia Redondo ('03) | 03 | ESP | 47:48.54 | PB | ||||||||||||||||||
12 | Ana Pulgarin Ana Pulgarin ('01) | 01 | ESP | 47:54.94 | PB | ||||||||||||||||||
13 | Gemma Mora Gemma Mora | 00 | ESP | 48:40.87 | PB | ||||||||||||||||||
14 | Andrea Cabré Andrea Cabré ('88) | 88 | ESP | 49:04.45 | SB | ||||||||||||||||||
15 | Silvia Villar Silvia Villar ('04) | 04 | ESP | 49:58.50 | PB | ||||||||||||||||||
16 | Paula Juarez Paula Juarez | 00 | ESP | 49:59.80 | PB | ||||||||||||||||||
17 | Marina Sillero Marina Sillero ('98) | 98 | ESP | 50:21.75 | SB | ||||||||||||||||||
18 | Angela Ruiz Angela Ruiz ('97) | 97 | ESP | 50:56.41 | SB | ||||||||||||||||||
19 | Beatriz Cantero Beatriz Cantero ('92) | 92 | ESP | 51:08.58 | PB | ||||||||||||||||||
20 | Irene Vazquez Irene Vazquez ('98) | 98 | ESP | 51:18.10 | SB | ||||||||||||||||||
21 | Georgina Ruiz Georgina Ruiz ('99) | 99 | ESP | 52:33.62 |